Avahi - en to fo translation catalogue (111 entries)

en: Operation failed
fo: Atgerð miseydaðist

en: Bad state
fo: Ringur standur

en: Invalid host name
fo: Ógildugt vertsnavn

en: Invalid domain name
fo: Ógildugt økisnavn

en: Invalid DNS TTL
fo: Ógildugt DNS TTL

en: Invalid service name
fo: Ógildugt tænastunavn

en: Invalid service type
fo: Ógildug tænastuslag

en: Invalid port number
fo: Ógildugt portursnummar

en: Invalid address
fo: Ógildugt atsetur

en: Too many clients
fo: Ov nógvir viðskiftarir

en: Too many objects
fo: Ov nógvir lutir

en: Access denied
fo: Atgongd noktað

en: Invalid operation
fo: Ógildug atgerð

en: An unexpected D-Bus error occurred
fo: Ein óvantað D-BUS villa hendi

en: Daemon connection failed
fo: Demónsambinding miseydnaðist

en: Daemon not running
fo: Demónin koyrir ikki

en: Invalid interface index
fo: Ógildugt markamótsskrá

en: Invalid flags
fo: Ógildug fløgg

en: Not found
fo: Ikki funnið

en: Invalid configuration
fo: Ógildug samanseting

en: Version mismatch
fo: Útgávur samsvara ikki

en: Invalid service subtype
fo: Ógildugt tænastu undirslag

en: Invalid packet
fo: Ógildugir pakki

en: DNS failure: FORMERR
fo: DNS svíkur: FORMERR

en: DNS failure: SERVFAIL
fo: DNS svíkur: SERVFAIL

en: DNS failure: NXDOMAIN
fo: DNS svíkur: NXDOMAIN

en: DNS failure: NOTIMP
fo: DNS svíkur: NOTIMP

en: DNS failure: REFUSED
fo: DNS svíkur: REFUSED

en: DNS failure: YXDOMAIN
fo: DNS svíkur: YXDOMAIN

en: DNS failure: YXRRSET
fo: DNS svíkur: YXRRSET

en: DNS failure: NXRRSET
fo: DNS svíkur: NXRRSET

en: DNS failure: NOTAUTH
fo: DNS svíkur: NOTAUTH

en: DNS failure: NOTZONE
fo: DNS svíkur: NOTZONE

en: Invalid RDATA
fo: Ógildugt RDATA

en: Invalid DNS type
fo: Ógildugt DNS-slag

en: Invalid DNS class
fo: Ógildigur DNS-flokkur

en: Not supported
fo: Ikki stuðlað

en: Not permitted
fo: Ikki loyvt

en: Invalid argument
fo: Ógildugt ávirki

en: Is empty
fo: Er tómt

en: The requested operation is invalid because redundant
fo: Umbidna atgerðin er ógildug, tí hon er óneyðug

en: Invalid Error Code
fo: Ógildug villukota

en: <i>No service currently selected.</i>
fo: <i>Eingin tænasta er vald í løtuni.</i>

en: Avahi Zeroconf Browser
fo: Avahi Zeroconf kagi

en: Browse for Zeroconf services available on your network
fo: Kaga eftir Zeroconf-tænastum, tøkar á tínum neti

en: TXT Data:
fo: TXT Dáta:

en: empty
fo: tómt

en: Service Type:
fo: Tænastuslag:

en: Service Name:
fo: Tænastunavn:

en: Domain Name:
fo: Økisnavn:

en: Interface:
fo: Markamót:

en: Address:
fo: Atsetur:

en: Browse Service Types
fo: Kaga eftir tænastusløgum

en: Domain
fo: Øki:

en: Service Type
fo: Tænastuslag:

en: The service type of the selected service
fo: Tænastuslagið á valdu tænastuni

en: Service Name
fo: Tænastunavn:

en: The service name of the selected service
fo: Tænastunavnið á valdu tænastuni

en: Address
fo: Atsetur:

en: The address of the resolved service
fo: Atsetur á avgjørdu tænastuni

en: Port
fo: Portur:

en: The IP port number of the resolved service
fo: IP-portursnummarið á avgjørdu tænastuni

en: Host Name
fo: Vertsnavn

en: The host name of the resolved service
fo: Vertsnavnið á avgjørdu tænastuni

en: TXT Data
fo: TXT Dáta

en: The TXT data of the resolved service
fo: TXT-dáta á avgjørdu tænastuni

en: Resolve Service
fo: Avgerð tænastu

en: Resolve Service Host Name
fo: Avgerð vertsnavn á tænastu

en: Address family
fo: Atsetursfamilja

en: The address family for host name resolution
fo: Atseturfamiljan til at avgera vertsnavn

en: Avahi client failure: %s
fo: Avahi viðskiftara svíkur: %s

en: Avahi resolver failure: %s
fo: Avahi avgerara svíkur: %s

en: Browsing for service type %s in domain %s failed: %s
fo: Kagan eftir tænastuslagnum %s í økinum %s miseydnaðist: %s

en: Avahi domain browser failure: %s
fo: Avahi økiskagari svíkur: %s

en: Failed to read Avahi domain: %s
fo: Miseydnaðist at lesa Avahi-øki: %s

en: Failed to connect to Avahi server: %s
fo: Miseydnaðist at sambinda við Avahi-ambætaran: %s

en: Browsing for services on <b>local network</b>:
fo: Kagi eftir tænastum á <b>nærnet</b>:

en: Browsing for services in domain <b>%s</b>:
fo: Kagi eftir tænastum í økinum <b>%s</b>:

en: Failed to create browser for %s: %s
fo: Miseydnaðist at stovna kagara fyri %s: %s

en: Failed to create domain browser: %s
fo: Miseydnaðist at stovna økiskagara: %s

en: Change domain
fo: Skift øki

en: Browsing...
fo: Kagi...

en: Initializing...
fo: Innleiði...

en: Location
fo: Staður

en: Name
fo: Navn

en: Type
fo: Slag

en: _Domain...
fo: _Øki...

en: %s [options]
    
        -h --help            Show this help
        -s --ssh             Browse SSH servers
        -v --vnc             Browse VNC servers
        -S --shell           Browse both SSH and VNC
        -d --domain=DOMAIN   The domain to browse in
fo: %s [kostir]
    
        -h --help            Sýn hesa hjálp
        -s --ssh             Kaga eftir SSH ambætarum
        -v --vnc             Kaga eftir VNC ambætarum
        -S --shell           Kaga bæði eftir SSH og VNC
        -d --domain=DOMAIN   Øki at kaga í

en: Too many arguments
fo: Ov nógv ávirki

en: Choose Shell Server
fo: Vel skelambætara

en: Desktop
fo: Skriviborð

en: Terminal
fo: Útstøð

en: Choose VNC server
fo: Vel VNC-ambætara

en: Choose SSH server
fo: Vel SSH-ambætara

en: Connecting to '%s' ...
fo: Sambindi við '%s' ...

en: execlp() failed: %s
fo: execlp() miseydnaðist: %s

en: Canceled.
fo: Ógildað.

en: Avahi SSH Server Browser
fo: Avahi SSH-tænastu kagi

en: Browse for Zeroconf-enabled SSH Servers
fo: Kaga eftir Zeroconf-virkjaðum SSH-ambætarum

en: Avahi VNC Server Browser
fo: Avahi VNC-tænastu kagi

en: Browse for Zeroconf-enabled VNC Servers
fo: Kaga eftir Zeroconf-virkjaðum VNC-ambætarum

en: : All for now
fo: : Tað var so tað

en: : Cache exhausted
fo: : Kovin er tømdur

en: service_browser failed: %s
fo: tænastu_kagari miseydnaðist: %s

en: Too few arguments
fo: Ov fá ávirki

en: Failed to register: %s
fo: Miseydnaðist at skráseta: %s

en: Name collision, picking new name '%s'.
fo: Navnasamanstoytur, velji nýtt navn '%s'.

en: Failed to parse address '%s'
fo: Miseydnaðist at greina atseturin '%s'

en: %s [options] <new host name>
    
        -h --help            Show this help
        -V --version         Show version
        -v --verbose         Enable verbose mode
fo: %s [kostir] <nýtt vertsnavn>
    
        -h --help            Sýn hesa hjálp
        -V --version         Sýn útgávunummar
        -v --verbose         Sýn orðamiklan stand

en: Invalid number of arguments, expecting exactly one.
fo: Ógildugt tal av ávirkjum, vænti akkurát eitt.

en: Host name successfully changed to %s
fo: Vertsnavn broytt til %s
