Avahi - en to sv translation catalogue (161 entries)

en: Operation failed
sv: Åtgärden misslyckades

en: Bad state
sv: Felaktigt tillstånd

en: Invalid host name
sv: Ogiltigt värdnamn

en: Invalid domain name
sv: Ogiltigt domännamn

en: No suitable network protocol available
sv: Inget lämpligt nätverksprotokoll tillgängligt

en: Invalid DNS TTL
sv: Ogiltigt DNS TTL

en: Resource record key is pattern
sv: Resursens postnyckel är mönster

en: Local name collision
sv: Lokal namnkollision

en: Invalid record
sv: Ogiltig post

en: Invalid service name
sv: Ogiltigt tjänstenamn

en: Invalid service type
sv: Ogiltig tjänstetyp

en: Invalid port number
sv: Ogiltigt portnummer

en: Invalid record key
sv: Ogiltig postnyckel

en: Invalid address
sv: Ogiltig adress

en: Timeout reached
sv: Tidsgräns nåddes

en: Too many clients
sv: För många klienter

en: Too many objects
sv: För många objekt

en: Too many entries
sv: För många poster

en: OS Error
sv: Operativsystemsfel

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Invalid operation
sv: Ogiltig åtgärd

en: An unexpected D-Bus error occurred
sv: Ett oväntat D-Bus-fel har inträffat

en: Daemon connection failed
sv: Anslutning till demon misslyckades

en: Memory exhausted
sv: Minnet är slut

en: The object passed in was not valid
sv: Objektet som skickades in var inte giltigt

en: Daemon not running
sv: Demonen är inte igång

en: Invalid interface index
sv: Ogiltigt gränssnittsindex

en: Invalid protocol specification
sv: Ogiltig protokollspecifikation

en: Invalid flags
sv: Ogiltiga flaggor

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Invalid configuration
sv: Ogiltig konfiguration

en: Version mismatch
sv: Versionen stämmer inte

en: Invalid service subtype
sv: Ogiltig undertyp för tjänst

en: Invalid packet
sv: Ogiltigt paket

en: Invalid DNS return code
sv: Ogiltig DNS-svarskod

en: DNS failure: FORMERR
sv: DNS-fel: FORMERR

en: DNS failure: SERVFAIL
sv: DNS-fel: SERVFAIL

en: DNS failure: NXDOMAIN
sv: DNS-fel: NXDOMAIN

en: DNS failure: NOTIMP
sv: DNS-fel: NOTIMP

en: DNS failure: REFUSED
sv: DNS-fel: REFUSED

en: DNS failure: YXDOMAIN
sv: DNS-fel: YXDOMAIN

en: DNS failure: YXRRSET
sv: DNS-fel: YXRRSET

en: DNS failure: NXRRSET
sv: DNS-fel: NXRRSET

en: DNS failure: NOTAUTH
sv: DNS-fel: NOTAUTH

en: DNS failure: NOTZONE
sv: DNS-fel: NOTZONE

en: Invalid RDATA
sv: Ogiltig RDATA

en: Invalid DNS type
sv: Ogiltig DNS-typ

en: Invalid DNS class
sv: Ogiltig DNS-klass

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Not permitted
sv: Inte tillåten

en: Invalid argument
sv: Ogiltigt argument

en: Is empty
sv: Är tom

en: The requested operation is invalid because redundant
sv: Den begärda åtgärden är ogiltig därför den är redundant

en: Invalid Error Code
sv: Ogiltig felkod

en: Avahi Discovery
sv: Avahi-upptäckning

en: <i>No service currently selected.</i>
sv: <i>Ingen tjänst har markerats.</i>

en: Avahi Zeroconf Browser
sv: Avahi Zeroconf-bläddrare

en: Browse for Zeroconf services available on your network
sv: Bläddra efter Zeroconf-tjänster tillgängliga på ditt nätverk

en: empty
sv: tom

en: Service Type:
sv: Tjänstetyp:

en: Service Name:
sv: Tjänstenamn:

en: Domain Name:
sv: Domännamn:

en: Interface:
sv: Gränssnitt:

en: Address:
sv: Adress:

en: Browse Service Types
sv: Bläddra efter tjänstetyper

en: A NULL terminated list of service types to browse for
sv: En NULL-terminerad lista över tjänstetyper att bläddra efter

en: Domain
sv: Domän

en: The domain to browse in, or NULL for the default domain
sv: Domänen att bläddra i, eller NULL för standarddomänen

en: Service Type
sv: Tjänstetyp

en: The service type of the selected service
sv: Tjänstetypen för den markerade tjänsten

en: Service Name
sv: Tjänstenamn

en: The service name of the selected service
sv: Tjänstenamnet för den markerade tjänsten

en: Address
sv: Adress

en: The address of the resolved service
sv: Adressen för den uppslagna tjänsten

en: The IP port number of the resolved service
sv: IP-portnumret för den uppslagna tjänsten

en: Host Name
sv: Värdnamn

en: The host name of the resolved service
sv: Värdnamnet för den uppslagna tjänsten

en: The TXT data of the resolved service
sv: TXT-data för den uppslagna tjänsten

en: Resolve Service
sv: Slå upp tjänst

en: Resolve the selected service automatically before returning
sv: Slå upp den valda tjänsten automatiskt före återgång

en: Resolve Service Host Name
sv: Slå upp tjänstens värdnamn

en: Resolve the host name of the selected service automatically before returning
sv: Slå upp värdnamnet för den valda tjänsten automatiskt före återgång

en: Address family
sv: Adressfamilj

en: The address family for host name resolution
sv: Adressfamiljen för värdnamnets uppslag

en: Avahi client failure: %s
sv: Fel i Avahi-klient: %s

en: Avahi resolver failure: %s
sv: Fel i Avahi-uppslag: %s

en: Browsing for service type %s in domain %s failed: %s
sv: Bläddring efter tjänstetypen %s i domänen %s misslyckades: %s

en: n/a
sv: Inte tillgänglig

en: Avahi domain browser failure: %s
sv: Fel i Avahi-domänbläddrare: %s

en: Failed to read Avahi domain: %s
sv: Misslyckades att läsa Avahi-domän: %s

en: Browse service type list is empty!
sv: Listan över tjänstetyper är tom!

en: Failed to connect to Avahi server: %s
sv: Misslyckades att ansluta till Avahi-server: %s

en: Browsing for services on <b>local network</b>:
sv: Bläddrar efter tjänster på <b>lokalt nätverk</b>:

en: Browsing for services in domain <b>%s</b>:
sv: Bläddring efter tjänster i domänen <b>%s</b>:

en: Failed to create browser for %s: %s
sv: Misslyckades med att skapa bläddrare för %s: %s

en: Failed to create resolver for %s of type %s in domain %s: %s
sv: Misslyckades med att skapa uppslagare för %s av typen %s i domänen %s: %s

en: Failed to create domain browser: %s
sv: Misslyckades med att skapa domänbläddrare: %s

en: Change domain
sv: Byt domän

en: Browsing...
sv: Bläddrar...

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Initializing...
sv: Initierar...

en: Location
sv: Plats

en: Name
sv: Namn

en: Type
sv: Typ

en: _Domain...
sv: _Domän...

en: %s [options]
    
        -h --help            Show this help
        -s --ssh             Browse SSH servers
        -v --vnc             Browse VNC servers
        -S --shell           Browse both SSH and VNC
        -d --domain=DOMAIN   The domain to browse in
sv: %s [flaggor]
    
        -h --help            Visa denna hjälp
        -s --ssh             Bläddra bland SSH-servrar
        -v --vnc             Bläddra bland VNC-servrar
        -S --shell           Bläddra bland både SSH och VNC
        -d --domain=DOMÄN    Domänen att bläddra i

en: Too many arguments
sv: För många argument

en: Choose Shell Server
sv: Välj skalserver

en: C_onnect
sv: _Anslut

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Choose VNC server
sv: Välj VNC-server

en: Choose SSH server
sv: Välj SSH-server

en: Connecting to '%s' ...
sv: Ansluter till "%s"...

en: execlp() failed: %s
sv: execlp() misslyckades: %s

en: Canceled.
sv: Avbruten.

en: Avahi SSH Server Browser
sv: Avahi SSH-serverbläddrare

en: Browse for Zeroconf-enabled SSH Servers
sv: Bläddra efter Zeroconf-aktiverade SSH-servrar

en: Avahi VNC Server Browser
sv: Avahi VNC-serverbläddrare

en: Browse for Zeroconf-enabled VNC Servers
sv: Bläddra efter Zeroconf-aktiverade VNC-servrar

en: : All for now
sv: : Alla just nu

en: : Cache exhausted
sv: : Cachen är full

en: Failed to resolve service '%s' of type '%s' in domain '%s': %s
sv: Misslyckades med att slå upp tjänsten "%s" av typen "%s" i domänen "%s": %s

en: service_browser failed: %s
sv: service_browser misslyckades: %s

en: avahi_service_browser_new() failed: %s
sv: avahi_service_browser_new() misslyckades: %s

en: service_type_browser failed: %s
sv: service_type_browser misslyckades: %s

en: avahi_service_type_browser_new() failed: %s
sv: avahi_service_type_browser_new() misslyckades: %s

en: avahi_domain_browser_new() failed: %s
sv: avahi_domain_browser_new() misslyckades: %s

en: Failed to query version string: %s
sv: Misslyckades med att fråga efter versionssträng: %s

en: Failed to query host name: %s
sv: Misslyckades med att fråga efter värdnamn: %s

en: Server version: %s; Host name: %s
sv: Serverversion: %s; Värdnamn: %s

note: Translators: This is a column heading with abbreviations for *   Event (+/-), Network Interface, Protocol (IPv4/v6), Domain
en: E Ifce Prot Domain
sv: H Grän Prot Domän

note: Translators: This is a column heading with abbreviations for *   Event (+/-), Network Interface, Protocol (IPv4/v6), Domain
en: E Ifce Prot %-*s %-20s Domain
sv: H Grän Prot %-*s %-20s Domän

note: We have been disconnected, so let reconnect
en: Disconnected, reconnecting ...
sv: Frånkopplad, återansluter ...

en: Failed to create client object: %s
sv: Misslyckades med att skapa klientobjekt: %s

en: Client failure, exiting: %s
sv: Klientfel, avslutar: %s

en: Waiting for daemon ...
sv: Väntar på demon ...

en:     -h --help            Show this help
        -V --version         Show version
        -D --browse-domains  Browse for browsing domains instead of services
        -a --all             Show all services, regardless of the type
        -d --domain=DOMAIN   The domain to browse in
        -v --verbose         Enable verbose mode
        -t --terminate       Terminate after dumping a more or less complete list
        -c --cache           Terminate after dumping all entries from the cache
        -l --ignore-local    Ignore local services
        -r --resolve         Resolve services found
        -f --no-fail         Don't fail if the daemon is not available
        -p --parsable        Output in parsable format
sv:     -h --help            Visa denna hjälp
        -V --version         Visa version
        -D --browse-domains  Bläddra efter bläddringsdomäner istället för tjänster
        -a --all             Visa alla tjänster, oavsett typen
        -d --domain=DOMÄN    Domänen att bläddra i
        -v --verbose         Aktivera informativt läge
        -t --terminate       Avsluta efter dumpning av en mer eller mindre komplett lista
        -c --cache           Avsluta efter dumpning av alla poster från cachen
        -l --ignore-local    Ignorera lokala tjänster
        -r --resolve         Slå upp tjänster som hittats
        -f --no-fail         Misslycka inte om demonen inte är tillgänglig
        -p --parsable        Skriv ut i tolkningsbart format

en:     -k --no-db-lookup    Don't lookup service types
        -b --dump-db         Dump service type database
sv:     -k --no-db-lookup    Slå inte upp tjänstetyper
        -b --dump-db         Dumpa databasen över tjänstetyper

en: Too few arguments
sv: För få argument

en: Failed to create simple poll object.
sv: Misslyckades med att skapa enkelt poll-objekt.

en: Established under name '%s'
sv: Etablerad under namnet "%s"

en: Failed to register: %s
sv: Misslyckades att registrera: %s

en: Name collision, picking new name '%s'.
sv: Namnkollision, väljer nytt namn "%s".

en: Failed to create entry group: %s
sv: Misslyckades med att skapa postgrupp: %s

en: Failed to add address: %s
sv: Misslyckades att lägga till adress: %s

en: Failed to add service: %s
sv: Misslyckades att lägga till tjänst: %s

en: Failed to add subtype '%s': %s
sv: Misslyckades med att lägga till undertypen "%s": %s

en: Host name conflict
sv: Värdnamnskonflikt

en: %s [options] %s <name> <type> <port> [<txt ...>]
    %s [options] %s <host-name> <address>
    
        -h --help            Show this help
        -V --version         Show version
        -s --service         Publish service
        -a --address         Publish address
        -v --verbose         Enable verbose mode
        -d --domain=DOMAIN   Domain to publish service in
        -H --host=DOMAIN     Host where service resides
           --subtype=SUBTYPE An additional subtype to register this service with
        -R --no-reverse      Do not publish reverse entry with address
        -f --no-fail         Don't fail if the daemon is not available
sv: %s [flaggor] %s <namn> <typ> <port> [<txt ...>]
    %s [flaggor] %s <värdnamn> <adress>
    
        -h --help            Visa denna hjälp
        -V --version         Visa version
        -s --service         Publicera tjänst
        -a --address         Publicera adress
        -v --verbose         Aktivera informativt läge
        -d --domain=DOMÄN    Domän att publicera tjänst i
        -H --host=DOMÄN      Värd där tjänsten finns
           --subtype=UNDERTYP En ytterligare undertyp att registrera denna tjänst med
        -R --no-reverse      Publicera inte baklängespost med address
        -f --no-fail         Misslycka inte om demonen inte är tillgänglig

en: Bad number of arguments
sv: Dåligt antal argument

en: Failed to parse port number: %s
sv: Misslyckades med att tolka portnummer: %s

en: No command specified.
sv: Inget kommando specificerat.

en: Failed to resolve host name '%s': %s
sv: Misslyckades med att slå upp värdnamnet "%s": %s

en: Failed to resolve address '%s': %s
sv: Misslyckades med att slå upp adressen "%s": %s

en: %s [options] %s <host name ...>
    %s [options] %s <address ... >
    
        -h --help            Show this help
        -V --version         Show version
        -n --name            Resolve host name
        -a --address         Resolve address
        -v --verbose         Enable verbose mode
        -6                   Lookup IPv6 address
        -4                   Lookup IPv4 address
sv: %s [flaggor] %s <värdnamn ...>
    %s [flaggor] %s <adress ... >
    
        -h --help            Visa denna hjälp
        -V --version         Visa version
        -n --name            Slå upp värdnamn
        -a --address         Slå upp adress
        -v --verbose         Aktivera informativt läge
        -6                   Slå upp IPv6-adress
        -4                   Slå upp IPv4-adress

en: Failed to create host name resolver: %s
sv: Misslyckades med att skapa uppslagare för värdnamn: %s

en: Failed to parse address '%s'
sv: Misslyckades med att tolka adressen "%s"

en: Failed to create address resolver: %s
sv: Misslyckades med att skapa adressuppslagare: %s

en: %s [options] <new host name>
    
        -h --help            Show this help
        -V --version         Show version
        -v --verbose         Enable verbose mode
sv: %s [flaggor] <nytt värdnamn>
    
        -h --help            Visa denna hjälp
        -V --version         Visa version
        -v --verbose         Aktivera informativt läge

en: Invalid number of arguments, expecting exactly one.
sv: Ogiltigt antal argument, exakt ett argument förväntas.

en: Host name successfully changed to %s
sv: Värdnamnet ändrades till %s
