avogadro - en to fi translation catalogue (151 entries)

note: i18n: file: aboutdialog.ui:62 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, versionLabel)
en: Version:
fi: Versio:

note: i18n: file: aboutdialog.ui:117 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, libsLabel)
en: Avogadro Library Version:
fi: Avogadro-kirjaston versio:

note: i18n: file: aboutdialog.ui:164 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qtVersionLabel)
en: Qt Version:
fi: Qt-versio:

note: i18n: file: aboutdialog.ui:181 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sslVersionLabel)
en: SSL Version:
fi: SSL-versio:

en: No molecule set in BackgroundFileFormat!
fi: BackgroundFileFormatissa ei ole asetettu molekyyliä!

en: No file format set in BackgroundFileFormat!
fi: BackgroundFileFormatissa ei ole määritetty tiedostomuotoa!

en: No file name set in BackgroundFileFormat!
fi: BackgroundFileFormatissa ei ole asetettu tiedoston nimeä!

en: Ready…
fi: Valmis…

en: Tool
fi: Työkalu

en: Display Types
fi: Näyttötyypit

en: View Configuration
fi: Näytä kokoonpano

en: Molecules
fi: Molekyylit

en: Layers
fi: Kerrokset

[ctx: File toolbar]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: Tools toolbar]
en: Tools
fi: Työkalut

en: Untitled
fi: Ei otsikkoa

en: Restart needed
fi: Uudelleenkäynnistys tarvitaan

en: Please restart Avogadro to use the new language.
fi: Käynnistä Avogadro uudelleen käyttääksesi uutta kieltä.

en: Chemical Markup Language
fi: Kemiallinen merkintäkieli

en: Chemical JSON
fi: Kemiallinen JSON

en: Open chemical file
fi: Avaa kemikaalitiedosto

en: Cannot open file
fi: Tiedostoa ei voi avata

en: Can't open supplied file %1
fi: Toimitettua tiedostoa %1 ei voi avata

en: Open Molecule
fi: Avaa molekyyli

en: Commands
fi: Komennot

en: Input Generators
fi: Syöttögeneraattorit

en: File Formats
fi: Tiedostomuodot

[ctx: atomic electrostatics]
en: Charges
fi: Veloitukset

[ctx: potential energy calculators]
en: Force Fields
fi: Voimakentät

en: Install Plugin Script
fi: Asenna liitännäisen komentosarja

en: Script Type:
fi: Komentosarjan tyyppi:

en: Select file reader
fi: Valitse tiedostojen lukija

en: Reading File
fi: Tiedoston lukeminen

en: Opening file '%1'
    with '%2'
fi: Avataan tiedosto '%1'
    '%2':lla

en: Molecule loaded (%1 atoms, %2 bonds)
fi: Molekyyli ladattu (%1 atomia, %2 sidosta)

en: File error
fi: Tiedostovirhe

en: Error while reading file '%1':
    %2
fi: Virhe luettaessa tiedostoa '%1':
    %2

[ctx: %1 = filename]
en: Saved file %1
fi: Tallennettu tiedosto %1

en: Error saving file
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoa

[ctx: %1 = file name, %2 = error message]
en: Error while saving '%1':
    %2
fi: Virhe tallennettaessa '%1':
    %2

en: Error: Failed to initialize OpenGL context
fi: Virhe: OpenGL-kontekstin alustaminen epäonnistui

en: OpenGL 2.0 or greater required, exiting.
    
    %1
fi: OpenGL 2.0 tai uudempi vaaditaan, poistutaan.
    
    %1

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Common image formats
fi: Yleiset kuvamuodot

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Export Bitmap Graphics
fi: Vie bittikarttagrafiikka

en: Cannot save file %1.
fi: Tiedostoa %1 ei voi tallentaa.

en: This file was imported from a non-standard format which may not be able to write all of the information in the molecule.
    
    Would you like to export to the current format, or save in a standard format?
fi: Tämä tiedosto tuotiin epätyypillisestä muodosta, joka ei ehkä pysty kirjoittamaan kaikkea molekyylin tietoa.
    
    Haluatko viedä nykyiseen muotoon vai tallentaa vakiomuotoon?

en: Export
fi: Vie

en: Save chemical file
fi: Tallenna kemikaalitiedosto

en: Export Molecule
fi: Vie molekyyli

en: Saving File in Progress…
fi: Tiedoston tallentaminen käynnissä…

[ctx: %1 = file name, %2 = format]
en: Saving file “%1”
    with “%2”
fi: Tallennetaan tiedostoa ”%1”
    ja ”%2”

en: &Undo %1
fi: &Kumoa %1

note: i18n: file: mainwindow.ui:194 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Undo
fi: &Kumoa

en: &Redo %1
fi: &Tee uudelleen %1

note: i18n: file: mainwindow.ui:206 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Redo
fi: &Tee uudelleen

en: &Testing
fi: &Testaus

en: Record test…
fi: Nauhoita testi…

en: Play test…
fi: Toista testi…

note: i18n: file: mainwindow.ui:32 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuFile)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: file: mainwindow.ui:121 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect) i18n: file: mainwindow.ui:129
en: &New
fi: &Uusi

note: i18n: file: mainwindow.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Open…
fi: &Avaa…

note: i18n: file: mainwindow.ui:134 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect) i18n: file: mainwindow.ui:142
en: &Close
fi: &Sulje

note: i18n: file: mainwindow.ui:147 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect) i18n: file: mainwindow.ui:155
en: &Save
fi: &Tallenna

note: i18n: file: mainwindow.ui:160 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Save &As…
fi: Tallenna &nimellä…

note: i18n: file: mainwindow.ui:328 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Export
fi: &Vie

en: &Molecule…
fi: & Molekyyli…

en: Export Molecule…
fi: Vie molekyyli…

en: &Graphics…
fi: & Grafiikka…

note: i18n: file: mainwindow.ui:95 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect) i18n: file: mainwindow.ui:106
en: &Quit
fi: &Lopeta

note: i18n: file: mainwindow.ui:318 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Open Recent
fi: Avaa viimeaikainen

en: No recent files
fi: Ei viimeaikaisia tiedostoja

note: i18n: file: mainwindow.ui:59 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuEdit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &Copy Graphics
fi: &Kopioi grafiikka

note: i18n: file: mainwindow.ui:54 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuView)
en: &View
fi: &Näytä

en: Set Background Color…
fi: Aseta taustaväri…

en: Rendering…
fi: Hahmonnoidaan…

en: Projection
fi: Ulottuma

en: Perspective
fi: Perspektiivi

en: Orthographic
fi: Ortografinen

en: &Extensions
fi: &Laajennukset

en: User Interface Language…
fi: Käyttöliittymän kieli…

en: &Periodic Table…
fi: &Jaksollinen järjestelmä…

en: &Help
fi: &Ohje

note: i18n: file: mainwindow.ui:182 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: &About
fi: &Tietoja

en: &Discussion Forum
fi: &Keskustelufoorumi

en: &Avogadro Website
fi: &Avogadron verkkosivusto

en: &Report a Bug
fi: &Ilmoita viasta

en: &Suggest a Feature
fi: &Ehdota ominaisuutta

en: System Language
fi: Järjestelmän kieli

en: Language
fi: Kieli

en: User Interface Language:
fi: Käyttöliittymän kieli:

en: All supported formats (%1);;All files (*);;
fi: Kaikki tuetut muodot (%1) ;; kaikki tiedostot (*) ;;

en: Do you want to save the changes to the document?
fi: Haluatko tallentaa muutokset asiakirjaan?

en: Your changes will be lost if you don't save them.
fi: Muutokset menetetään, jos et tallenna niitä.

en: Network Download Failed
fi: Verkkolataus epäonnistui

en: Network timeout or other error.
fi: Verkon aikakatkaisu tai muu virhe.

en: Your version: %1
fi: Versiosi: %1

en: New version: %1
fi: Uusi versio: %1

en: An update is available, do you want to download it now?
fi: Päivitys on saatavilla, haluatko ladata sen nyt?

en: Version Update
fi: Version päivitys

en: Error while loading the “%1” file format.
fi: Virhe ladattaessa tiedostomuotoa ”%1”.

en: Select file format
fi: Valitse tiedostomuoto

en: Avogadro cannot open “%1”.
fi: Avogadro ei voi avata ”%1”.

en: Cannot open files
fi: Tiedostoja ei voi avata

note: i18n: file: mainwindow.ui:49 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuBuild)
en: &Build
fi: &Rakenna

note: i18n: file: mainwindow.ui:71 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Select
fi: &Valitse

en: Se&ttings
fi: &Asetukset

en: &Window
fi: &Ikkuna

en: 3D View
fi: Kolmiulotteinen näkymä

note: i18n: file: mainwindow.ui:90 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Open
fi: &Avaa

note: i18n: file: mainwindow.ui:111 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Recent
fi: Viimeaikainen

note: i18n: file: mainwindow.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Clear Recent
fi: &Tyhjennä viimeaikainen

note: i18n: file: mainwindow.ui:168 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Revert To Saved
fi: Palaa tallennettuun

note: i18n: file: mainwindow.ui:177 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Set &Background Color…
fi: Aseta &taustaväri…

note: i18n: file: mainwindow.ui:218 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Center
fi: Keskipiste

note: i18n: file: mainwindow.ui:227 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Align View To Axes
fi: Kohdista näkymä akseleihin

note: i18n: file: mainwindow.ui:232 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Paste
fi: Liitä

note: i18n: file: mainwindow.ui:240 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Copy
fi: Kopioi

note: i18n: file: mainwindow.ui:248 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Cut
fi: Leikkaa

note: i18n: file: mainwindow.ui:256 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Clear
fi: Tyhjennä

note: i18n: file: mainwindow.ui:261 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Select All
fi: Valitse Kaikki

note: i18n: file: mainwindow.ui:269 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Select None
fi: Valitse ei mitään

note: i18n: file: mainwindow.ui:280 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Tutorials
fi: Opastukset

note: i18n: file: mainwindow.ui:288 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Avogadro Help
fi: Avogadron ohje

note: i18n: file: mainwindow.ui:293 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Release Notes
fi: Julkaisutiedot

note: i18n: file: mainwindow.ui:298 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Report a Bug
fi: Tee virheraportti

note: i18n: file: mainwindow.ui:303 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: FAQ
fi: UKK

note: i18n: file: mainwindow.ui:308 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Avogadro Website
fi: Avogadron sivusto

note: i18n: file: mainwindow.ui:313 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: Discussion Forum
fi: Keskustelufoorumi

note: i18n: file: mainwindow.ui:323 i18n: ectx: property (text), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Import
fi: &Tuo

note: i18n: file: renderingdialog.ui:31 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Enable ambient occlusion shadows
fi: Ota ympäristön okkluusiovarjot käyttöön

note: i18n: file: renderingdialog.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ambient Occlusion:
fi: Ympäristön okkluusio:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, aoEnableCheckBox) i18n: file: renderingdialog.ui:118 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fogEnableCheckBox) i18n: file: renderingdialog.ui:220 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dofEnableCheckB
en: Enable
fi: Ota käyttöön

note: i18n: file: renderingdialog.ui:85 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Strength of the ambient shadows
fi: Ympäristön varjojen voimakkuus

note: i18n: file: renderingdialog.ui:88 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Shadow Strength:
fi: Varjojen voimakkuus:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:106 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Fog effect for depth cue
fi: Sumuvaikutelma syvyysvihjeeseen

note: i18n: file: renderingdialog.ui:109 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Fog:
fi: Sumu:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:140 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fog Strength:
fi: Sumun voimakkuus:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:170 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fog Position:
fi: Sumun asento:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:208 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Add a depth blur
fi: Lisää syvyyssumennus

note: i18n: file: renderingdialog.ui:211 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Depth Blur:
fi: Ssyvyyssumennus:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:242 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Strength of the depth blur
fi: Syvyyden sumennuksen voimakkuus

note: i18n: file: renderingdialog.ui:245 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Blur Strength :
fi: Sumennuksen voimakkuus:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:272 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Position of the depth blur
fi: Syvyyden sumennuksen asento

note: i18n: file: renderingdialog.ui:275 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Blur Position:
fi: Sumennuksen asento:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:313 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Add an outline to edge atoms
fi: Lisää ääriviivat reuna-atomeihin

note: i18n: file: renderingdialog.ui:316 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Edge Outline:
fi: Reunan ääriviivat:

note: i18n: file: renderingdialog.ui:354 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save
fi: Tallenna

note: i18n: file: renderingdialog.ui:374 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
fi: Sulje
