avogadro - en to ar translation catalogue (165 entries)

en: Continue
ar: أكمل

en: Unknown
ar: غير معروف

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Hydrogen
ar: هيدروجين

en: Helium
ar: هيليوم

en: Lithium
ar: ليثيوم

en: Beryllium
ar: بريليوم

en: Boron
ar: بورون

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:66 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Carbon
ar: كربون

en: Nitrogen
ar: نيتروجين

en: Oxygen
ar: أكسجين

en: Fluorine
ar: فلور

en: Neon
ar: نيون

en: Sodium
ar: صوديوم

en: Magnesium
ar: منجنيزوم

en: Aluminum
ar: ألومنيوم

en: Silicon
ar: سليكون

en: Phosphorus
ar: فوسفور

en: Sulfur
ar: كبريت

en: Chlorine
ar: كلور

en: Argon
ar: أرجون

en: Potassium
ar: بوتاسيوم

en: Calcium
ar: كالسيوم

en: Scandium
ar: سكانديوم

en: Titanium
ar: تيتانيوم

en: Vanadium
ar: فانيديوم

en: Chromium
ar: كروم

en: Manganese
ar: منجنيز

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Iron
ar: حديد

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:76 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Cobalt
ar: كوبالت

en: Nickel
ar: نيكال

en: Copper
ar: نحاس

en: Zinc
ar: زنك

en: Gallium
ar: جاليوم

en: Germanium
ar: جرمانيوم

en: Arsenic
ar: زرنيخ

en: Selenium
ar: سيلينيوم

en: Bromine
ar: بروم

en: Krypton
ar: كريبتون

en: Rubidium
ar: روبيديوم

en: Strontium
ar: سترونتيوم

en: Yttrium
ar: يتريوم

en: Zirconium
ar: زركونيوم

en: Niobium
ar: نيوبيوم

en: Molybdenum
ar: مولبيدن

en: Technetium
ar: تكنيتيوم

en: Ruthenium
ar: ئروثينيوم

en: Rhodium
ar: روديوم

en: Palladium
ar: بلاديوم

en: Silver
ar: فضة

en: Cadmium
ar: كاديوم

en: Indium
ar: إنديوم

en: Tin
ar: قصدير

en: Antimony
ar: أنتيمون

en: Tellurium
ar: تيلوريوم

en: Iodine
ar: يود

en: Xenon
ar: إكزينون

en: Cesium
ar: سيزيوم

en: Barium
ar: باريوم

en: Lanthanum
ar: لانثانوم

en: Cerium
ar: سيريوم

en: Praseodymium
ar: براسيوديميوم

en: Neodymium
ar: نيوديميوم

en: Promethium
ar: بروميثيوم

en: Samarium
ar: ساماريوم

en: Europium
ar: يوروبيوم

en: Gadolinium
ar: جادولينيوم

en: Terbium
ar: تريبيوم

en: Dysprosium
ar: ديسبروسيوم

en: Holmium
ar: هولميوم

en: Erbium
ar: إريبيوم

en: Thulium
ar: ثوليوم

en: Ytterbium
ar: يتربيوم

en: Lutetium
ar: لوتيسيوم

en: Hafnium
ar: هفنيوم

en: Tantalum
ar: تانتالم

en: Tungsten
ar: تنجستن

en: Rhenium
ar: رينيوم

en: Osmium
ar: أوزميوم

en: Iridium
ar: إريديوم

en: Platinum
ar: بلاتين

en: Gold
ar: ذهب

en: Mercury
ar: زئبق

en: Thallium
ar: ثاليوم

en: Lead
ar: رصاص

en: Bismuth
ar: بزموث

en: Polonium
ar: بولونيوم

en: Astatine
ar: أستاتين

en: Radon
ar: رادون

en: Francium
ar: فرانسيوم

en: Radium
ar: راديوم

en: Actinium
ar: أكتينيوم

en: Thorium
ar: ثوريوم

en: Protactinium
ar: بروتكتتينيوم

en: Uranium
ar: يورانيوم

en: Neptunium
ar: نبتونيوم

en: Plutonium
ar: بولتونيوم

en: Americium
ar: أمريكيوم

en: Curium
ar: كوريوم

en: Berkelium
ar: بركليوم

en: Californium
ar: كالفورنيوم

en: Einsteinium
ar: أينشتانيوم

en: Fermium
ar: فرميوم

en: Mendelevium
ar: مندليفيوم

en: Nobelium
ar: نوبليوم

en: Lawrencium
ar: لورنسيوم

en: Rutherfordium
ar: رذرفورديوم

en: Dubnium
ar: دبنيوم

en: Seaborgium
ar: سيبورجيوم

en: Bohrium
ar: بوريوم

en: Hassium
ar: هاسيوم

en: Meitnerium
ar: مايتنريوم

en: Darmstadtium
ar: دارمشتانيوم

en: Roentgenium
ar: روينتجينيوم

en: Copernicium
ar: الكوبرنيسيوم

en: Nihonium
ar: نيهونيوم

en: Flerovium
ar: الفليروفيوم

en: Moscovium
ar: موسكوفيوم

en: Livermorium
ar: ليفرموريوم

en: Tennessine
ar: تينيسين

en: Oganesson
ar: أوغانيسون

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:53 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, titleLine)
en: Title
ar: العنوان

en: Basis
ar: اﻷساس

en: Ball and Stick
ar: الكرة والعصا

en: Force
ar: أوقف

en: Wireframe
ar: شبكة

en: Periodic Table
ar: الجدول الدوري

en: &File
ar: &ملف

en: &Build
ar: &بناء

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elementLabel)
en: Element:
ar: عنصر

en: Align
ar: حاذي

en: Error
ar: خطأ

en: &View
ar: &اعرض

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:196 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, scoringComboBox)
en: Energy
ar: الطاقة

en: Draw
ar: رسم

en: Single
ar: مفرد

en: Double
ar: مضاعف

en: Triple
ar: ثلاثي

en: Avogadro
ar: أفوقادرو

en: Gas
ar: غاز

en: Water
ar: ماء

en: Neutral
ar: محايد

en: Add Hydrogens
ar: إضافة الهيدروجين

en: Hydrogens
ar: الهيدروجين

en: &Insert
ar: &إدراج

en: Element
ar: عنصر

en: Measure
ar: قياس

en: &Properties
ar: &خصائص

en: Stop
ar: أوقف

en: Valence
ar: التكافؤ

en: Atom
ar: ذرة

en: Type
ar: النوع

en: Atom Properties
ar: خصائص الذرة

en: Bond Properties
ar: خصائص الروابط

en: &Select
ar: ا&ختر

en: Select Foreground Color
ar: حدد اللون الأمامي

en: Orbital
ar: مداري

en: Surfaces
ar: أسطح

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Success!
ar: نجاح!

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:149 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, apply)
en: Apply
ar: طبّق

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:164 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Method:
ar: المنهج:

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
ar: مع :

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:51 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchTypeBox)
en: name
ar: اسم

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:205 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_appearance)
en: &Appearance
ar: &مظهر

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:471 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: &Close
ar: &أغلق

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:363 i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, smoothingCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:375 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Light
ar: اضاءه
