avogadro - en to et translation catalogue (121 entries)

en: Unknown
et: Tundmatu

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Hydrogen
et: Vesinik

en: Helium
et: Heelium

en: Lithium
et: Liitium

en: Beryllium
et: Berüllium

en: Boron
et: Boor

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:66 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Carbon
et: Süsinik

en: Nitrogen
et: Lämmastik

en: Oxygen
et: Hapnik

en: Fluorine
et: Fluor

en: Neon
et: Neoon

en: Sodium
et: Naatrium

en: Magnesium
et: Magneesium

en: Aluminum
et: Alumiinium

en: Silicon
et: Räni

en: Phosphorus
et: Fosfor

en: Sulfur
et: Väävel

en: Chlorine
et: Kloor

en: Argon
et: Argoon

en: Potassium
et: Kaalium

en: Calcium
et: Kaltsium

en: Scandium
et: Skandium

en: Titanium
et: Titaan

en: Vanadium
et: Vanaadium

en: Chromium
et: Kroom

en: Manganese
et: Mangaan

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Iron
et: Raud

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:76 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Cobalt
et: Koobalt

en: Nickel
et: Nikkel

en: Copper
et: Vask

en: Zinc
et: Tsink

en: Germanium
et: Germaanium

en: Arsenic
et: Arseen

en: Selenium
et: Seleen

en: Bromine
et: Broom

en: Krypton
et: Krüptoon

en: Rubidium
et: Rubiidium

en: Strontium
et: Strontsium

en: Yttrium
et: Ütrium

en: Zirconium
et: Tsirkoonium

en: Niobium
et: Nioobium

en: Molybdenum
et: Molübdeen

en: Technetium
et: Tehneetsium

en: Ruthenium
et: Ruteenium

en: Rhodium
et: Roodium

en: Palladium
et: Pallaadium

en: Silver
et: Hõbe

en: Cadmium
et: Kaadmium

en: Tin
et: Tina

en: Antimony
et: Antimon

en: Tellurium
et: Telluur

en: Iodine
et: Jood

en: Xenon
et: Ksenoon

en: Cesium
et: Tseesium

en: Barium
et: Baarium

en: Lanthanum
et: Lantaan

en: Cerium
et: Tseerium

en: Praseodymium
et: Praseodüüm

en: Neodymium
et: Neodüüm

en: Promethium
et: Promeetium

en: Samarium
et: Samaarium

en: Europium
et: Euroopium

en: Gadolinium
et: Gadoliinium

en: Dysprosium
et: Düsproosium

en: Thulium
et: Tuulium

en: Ytterbium
et: Üterbium

en: Lutetium
et: Luteetsium

en: Tantalum
et: Tantaal

en: Tungsten
et: Volfram

en: Rhenium
et: Reenium

en: Iridium
et: Iriidium

en: Platinum
et: Plaatina

en: Gold
et: Kuld

en: Mercury
et: Elavhõbe

en: Thallium
et: Tallium

en: Lead
et: Plii

en: Bismuth
et: Vismut

en: Polonium
et: Poloonium

en: Astatine
et: Astaat

en: Radon
et: Radoon

en: Francium
et: Frantsium

en: Radium
et: Raadium

en: Actinium
et: Aktiinium

en: Thorium
et: Toorium

en: Protactinium
et: Protaktiinium

en: Uranium
et: Uraan

en: Neptunium
et: Neptuunium

en: Plutonium
et: Plutoonium

en: Americium
et: Ameriitsium

en: Curium
et: Kuurium

en: Berkelium
et: Berkeelium

en: Californium
et: Kalifornium

en: Mendelevium
et: Mendeleevium

en: Nobelium
et: Nobeelium

en: Lawrencium
et: Lavrentsium

en: Meitnerium
et: Meitneerium

en: Roentgenium
et: Röntgeenium

en: Copernicium
et: Koperniikium

en: Nihonium
et: Nihoonium

en: Flerovium
et: Fleroovium

en: Moscovium
et: Moskoovium

en: Livermorium
et: Livermoorium

en: Tennessine
et: Tennessiin

en: Oganesson
et: Oganessoon

en: Dipole Moment
et: Dipoolmoment

en: Force
et: Jõud

en: Remove Atom
et: Eemalda aatom

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:196 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, scoringComboBox)
en: Energy
et: Energia

en: Frequencies
et: Sagedused

en: Gas
et: Gaas

en: Water
et: Vesi

en: Hydrogens
et: Vesinikud

en: Molecular Properties
et: Molekulaarsed omadused

en: Molecule Properties
et: Molekuli omadused

en: Valence
et: Valentsus

en: Type
et: Tüüp

en: Bond Properties
et: Sidemete omadused

en: Angle Properties
et: Nurkade omadused

en: Surfaces
et: Pinnad

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:363 i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, smoothingCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:375 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Light
et: Hele

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:515 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: Calculate
et: Arvuta
