Avogadro 1.90.0 - en to ro translation catalogue (1423 entries)

en: Batch Job #%L1 (%2)
ro: Lucrare pe lotul nr. %L1 (%2)

en: No message specified.
ro: Nu s-a specificat niciun mesaj.

en: script --print-options output must be an JSON object at top level. Received:
    %1
ro: Ieșirea de script --print-options trebuie să fie un obiect JSON la nivel superior. Recepționat:
    %1

en: Non-string warning returned.
ro: A fost returnat un avertisment ce nu este un șir de caractere.

en: 'warnings' member is not an array.
ro: Membrul „warnings” nu este o matrice.

en: Reference file '%1' does not exist.
ro: Fișierul de referință „%1” nu există.

en: Error populating file %1: %2
ro: Eroare la popularea fișierului %1: %2

en: File '%1' poorly formed. Missing string 'contents' or 'filePath' members.
ro: Fișierul „%1” nu este bine format. Lipsesc membrii șirului „contents” sau „filePath”.

en: Malformed file entry: filename/contents missing or not strings:
    %1
ro: Intrare de fișier formată greșit: numele fișierului/conținutul lipsește sau nu conține șiruri de caractere:
    %1

en: Malformed file entry at index %1: Not an object.
ro: Intrare de fișier formată greșit la pozițial %1: Nu este un obiect.

en: 'files' member not an array.
ro: Membrul „files” nu este o matrice.

en: 'files' member missing.
ro: Lipsește membrul „files”.

en: 'mainFile' member does not refer to an entry in 'files'.
ro: Membrul „mainFile” nu se referă la o intrare din „files”.

en: 'mainFile' member must be a string.
ro: Membrul „mainFile” trebuie să fie un șir de caractere.

en: Response must be a JSON object at top-level.
ro: Răspunsul trebuie să fie un obiect JSON la nivel superior.

en: Script output:
    %1
ro: Ieșirea scriptului:
    %1

en: Parse error at offset %L1: '%2'
    Raw JSON:
    
    %3
ro: Eroare de analizare la poziția %L1: „%2”
    JSON brut:
    
    %3

en: Error saving molecule representation to string: Unrecognized file format: %1
ro: Eroare la salvarea reprezentării moleculei în șir de caractere: Format de fișier nerecunoscut: %1

[ctx: %1 = error message]
en: Error saving molecule representation to string: %1
ro: Eroare la salvarea reprezentării moleculei în șir de caractere: %1

en: Error generating cjson object: Parse error at offset %1: %2
    Raw JSON:
    
    %3
ro: Eroare la generarea obiectului cjson: Eroare de analizare la poziția %1: %2
    JSON brut:
    
    %3

en: Error generator cjson object: Parsed JSON is not an object:
    %1
ro: Eroare a generatorului de obiecte cjson: JSON analizat nu este un obiect:
    %1

en: Input Generator (error)
ro: Generator de intrare (eroare)

en: %1 Input Generator
ro: Generator de intrare %1

en: Continue
ro: Continuă

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:130 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton) i18n: file: qtplugins/3dmol/3dmoldialog.ui:44 i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:184 i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:66 i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessin
en: Close
ro: Închide

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: The following file(s) have been modified:
    
    %1
    
    Would you like to overwrite your changes to reflect the new geometry or job options? | The following file(s) have been modified:
    
    %1
    
    Would you like to overwrite your changes to reflect the new geometry or job options?
ro[0]: Următorul fișier a fost modificat:
    
    %1
    
    Doriți să suprascrieți modificările dvs. pentru a reflecta noua geometrie sau noile opțiuni de lucru?
ro[1]: Următoarele fișiere au fost modificate:
    
    %1
    
    Doriți să suprascrieți modificările dvs. pentru a reflecta noua geometrie sau noile opțiuni de lucru?
ro[2]: Următoarele fișiere au fost modificate:
    
    %1
    
    Doriți să suprascrieți modificările dvs. pentru a reflecta noua geometrie sau noile opțiuni de lucru?

en: Overwrite modified input files?
ro: Suprascrieți fișierele de intrare modificate?

en: Problems occurred during input generation:
ro: Au apărut probleme în timpul generării datelor de intrare:

en: No input files to save!
ro: Nu există fișiere de intrare de salvat!

en: Cannot connect to MoleQueue
ro: Nu se poate conecta la «MoleQueue»

en: Cannot connect to MoleQueue server. Please ensure that it is running and try again.
ro: Nu vă puteți conecta la serverul MoleQueue. Vă rugăm să vă asigurați că acesta rulează și să încercați din nou.

en: Submit %1 Calculation
ro: Trimiteți calculul %1

en: Job Failed
ro: Lucrare eșuată

en: The job did not complete successfully.
ro: Lucrarea nu a fost finalizată cu succes.

en: Script returns warnings:
ro: Scriptul returnează avertismente:

en: Hide &Warnings
ro: Ascunde a&vertismentele

en: Show &Warnings
ro: Afișează a&vertismentele

en: An error has occurred:
ro: A apărut o eroare:

en: Select output filename
ro: Selectați numele fișierului de ieșire

en: Internal error: could not find text widget for filename '%1'
ro: Eroare internă: nu s-a putut găsi o aplicație de text cu numele de fișier „%1”

en: Output Error
ro: Eroare de ieșire

en: Failed to write to file %1.
ro: Nu s-a putut scrie fișierul „%1”.

en: Select output directory
ro: Selectați directorul de ieșire

en: %1: Directory does not exist!
ro: %1: Directorul nu există!

en: %1: Directory cannot be read!
ro: %1: Directorul nu poate fi citit!

en: %1: File will be overwritten.
ro: %1: Fișierul va fi suprascris.

en: %1: File is not writable.
ro: %1: Fișierul nu este inscriptibil.

en: The input files cannot be written due to an unknown error.
ro: Fișierele de intrare nu pot fi scrise din cauza unei erori necunoscute.

en: The input files cannot be written:
    
    %1
ro: Fișierele de intrare nu pot fi scrise:
    
    %1

en: The input files cannot be written:
    
    %1
    
    Warnings:
    
    %2
ro: Fișierele de intrare nu pot fi scrise:
    
    %1
    
    Avertismente:
    
    %2

en: Warning:
    
    %1
    
    Would you like to continue?
ro: Avertisment:
    
    %1
    
    Doriți să continuați?

en: Write input files
ro: Scrieți fișierele de intrare

en: Configure Job
ro: Configurați lucrarea

en: Submitting job to MoleQueue…
ro: Se trimite lucrarea la MoleQueue…

en: Job Submission Timeout
ro: Timpul de trimitere a lucrării a fost depășit

en: Avogadro timed out waiting for a reply from MoleQueue.
ro: Avogadro a depășit timpul de așteptare a unui răspuns de la MoleQueue.

[ctx: %1 = job ID, %2 = description]
en: Waiting for job %1 “%2” to finish…
ro: Se așteaptă ca lucrarea %1 „%2” să se termine…

en: Stop waiting
ro: Nu mai așteptați

en: Fetching completed job information…
ro: Se obțin informațiile despre lucrările finalizate…

en: Job Retrieval Timeout
ro: Timpul de preluare a lucrării a fost depășit

en: Avogadro timed out waiting for the finished job details from MoleQueue.
ro: Avogadro a depășit timpul de așteptare a detaliilor privind lucrările finalizate de la MoleQueue.

en: Error Submitting Job
ro: Eroare la trimiterea lucrării

[ctx: %1 = error]
en: The job has been rejected by MoleQueue: %1
ro: Lucrarea a fost respinsă de MoleQueue: %1

en: No program selected.
ro: Niciun program selectat.

en: Please select the target program from the "Queue and Program" list.
ro: Vă rugăm să selectați programul țintă din lista „Coada de așteptare și programul”.

en: Client failed to submit job to MoleQueue.
ro: Clientul nu a reușit să trimită lucrarea către MoleQueue.

en: Internal error.
ro: Eroare internă.

en: Unable to resolve program selection. This is a bug.
ro: Nu se poate rezolva selectarea programului. Aceasta este o eroare.

en: No molecule set in BackgroundFileFormat!
ro: Nicio moleculă definită în „BackgroundFileFormat”!

en: No Io::FileFormat set in BackgroundFileFormat!
ro: Niciun «Io::FileFormat» definit în „BackgroundFileFormat”!

en: No file name set in BackgroundFileFormat!
ro: Niciun nume de fișier definit în „BackgroundFileFormat”!

en: Split Horizontal
ro: Despărțire pe orizontală

en: Split Vertical
ro: Despărțire pe verticală

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Hydrogen
ro: Hidrogen

en: Helium
ro: Heliu

en: Lithium
ro: Litiu

en: Beryllium
ro: Beril

en: Boron
ro: Bor

en: Oxygen
ro: Oxigen

en: Fluorine
ro: Fluor

en: Sodium
ro: Sodiu

en: Magnesium
ro: Magneziu

en: Aluminum
ro: Aluminiu

en: Silicon
ro: Siliciu

en: Phosphorus
ro: Fosfor

en: Sulfur
ro: Sulf

en: Chlorine
ro: Clor

en: Potassium
ro: Potasiu

en: Calcium
ro: Calciu

en: Scandium
ro: Scandiu

en: Titanium
ro: Titan

en: Vanadium
ro: Vanadiu

en: Chromium
ro: Crom

en: Manganese
ro: Mangan

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Iron
ro: Fier

en: Nickel
ro: Nichel

en: Copper
ro: Cupru

en: Gallium
ro: Galiu

en: Germanium
ro: Germaniu

en: Selenium
ro: Seleniu

en: Bromine
ro: Brom

en: Krypton
ro: Kripton

en: Rubidium
ro: Rubidiu

en: Strontium
ro: Stronțiu

en: Yttrium
ro: Ytriu

en: Zirconium
ro: Zirconiu

en: Niobium
ro: Niobiu

en: Molybdenum
ro: Molibden

en: Technetium
ro: Technețiu

en: Ruthenium
ro: Ruteniu

en: Rhodium
ro: Rodiu

en: Palladium
ro: Paladiu

en: Silver
ro: Argint

en: Cadmium
ro: Cadmiu

en: Indium
ro: Indiu

en: Tin
ro: Staniu

en: Antimony
ro: Stibiu

en: Tellurium
ro: Telur

en: Iodine
ro: Iod

en: Cesium
ro: Cesiu

en: Barium
ro: Bariu

en: Lanthanum
ro: Lantan

en: Cerium
ro: Ceriu

en: Praseodymium
ro: Praseodim

en: Neodymium
ro: Neodim

en: Promethium
ro: Promețiu

en: Samarium
ro: Samariu

en: Europium
ro: Europiu

en: Gadolinium
ro: Gadoliniu

en: Terbium
ro: Terbiu

en: Dysprosium
ro: Disprosiu

en: Holmium
ro: Holmiu

en: Erbium
ro: Erbiu

en: Thulium
ro: Tuliu

en: Ytterbium
ro: Yterbiu

en: Lutetium
ro: Lutețiu

en: Hafnium
ro: Hafniu

en: Tantalum
ro: Tantal

en: Tungsten
ro: Wolfram

en: Rhenium
ro: Rheniu

en: Osmium
ro: Osmiu

en: Iridium
ro: Iridiu

en: Platinum
ro: Platină

en: Gold
ro: Aur

en: Mercury
ro: Mercur

en: Thallium
ro: Taliu

en: Lead
ro: Plumb

en: Bismuth
ro: Bismut

en: Polonium
ro: Poloniu

en: Astatine
ro: Astatin

en: Francium
ro: Franciu

en: Radium
ro: Radiu

en: Actinium
ro: Actiniu

en: Thorium
ro: Thoriu

en: Protactinium
ro: Protactiniu

en: Uranium
ro: Uraniu

en: Neptunium
ro: Neptuniu

en: Plutonium
ro: Plutoniu

en: Americium
ro: Americiu

en: Curium
ro: Curiu

en: Berkelium
ro: Berkeliu

en: Californium
ro: Californiu

en: Einsteinium
ro: Einsteiniu

en: Fermium
ro: Fermiu

en: Mendelevium
ro: Mendeleviu

en: Nobelium
ro: Nobeliu

en: Lawrencium
ro: Lawrenciu

en: Rutherfordium
ro: Rutherfordiu

en: Dubnium
ro: Dubniu

en: Seaborgium
ro: Seaborgiu

en: Bohrium
ro: Bohriu

en: Hassium
ro: Hassiu

en: Meitnerium
ro: Meitneriu

en: Darmstadtium
ro: Darmstadtiu

en: Roentgenium
ro: Roentgeniu

en: Copernicium
ro: Coperniciu

en: Nihonium
ro: Nihoniu

en: Flerovium
ro: Fleroviu

en: Moscovium
ro: Moscoviu

en: Livermorium
ro: Livermoriu

en: Tennessine
ro: Tennessin

en: Browse
ro: Răsfoire

en: Select file:
ro: Selectați fișierul:

en: Select executable:
ro: Selectați fișierul executabil:

en: Unable to find a suitable file reader for the selected file.
ro: Nu s-a putut găsi un cititor de fișiere adecvat pentru fișierul selectat.

en: The file extension is missing, so the format cannot be determined. Do you want to add it?
ro: Extensia fișierului lipsește, deci formatul nu poate fi determinat.Doriți să o adăugați?

en: Unable to find a suitable file writer for the selected format.
ro: Nu s-a putut găsi un scriitor de fișiere adecvat pentru formatul selectat.

[ctx: File handlers]
en: handlers
ro: gestionari

[ctx: e.g. file handlers that can 'handle' this file.]
en: handle
ro: gestiona

[ctx: File readers]
en: readers
ro: cititori

[ctx: e.g. file readers that can 'read' this file.]
en: read
ro: citi

[ctx: File writers]
en: writers
ro: scriitori

[ctx: e.g. file writers that can 'write' this file.]
en: write
ro: scrie

en: Multiple %1 found that can %2 this format. Which should be used?
ro: Multipli %1 găsiți care pot %2 acest format. Care ar trebui să fie folosit?

en: All files
ro: Toate fișierele

en: All supported formats
ro: Toate formatele acceptate

en: Error reading molecule representation: Unrecognized file format: %1
ro: Eroare la citirea reprezentării moleculei: Format de fișier nerecunoscut: %1

en: %1 Message
ro: Mesaj %1

en: Error writing molecule representation to string: Unrecognized file format: %1
ro: Eroare la scrierea reprezentării moleculei în șir de caractere: Format de fișier nerecunoscut: %1

en: Error writing molecule representation to string: %1
ro: Eroare la scrierea reprezentării moleculei în șir de caractere: %1

en: 'userOptions' missing.
ro: „userOptions” lipsește.

en: Option '%1' does not refer to an object.
ro: Opțiunea „%1” nu se referă la un obiect.

en: 'type' is not a string for option '%1'.
ro: „type” nu este un șir pentru opțiunea „%1”.

en: Could not find option '%1'.
ro: Nu s-a putut găsi opțiunea „%1”.

en: Tab %1
ro: Fila %1

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:53 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, titleLine)
en: Title
ro: Titlu

en: Filename Base
ro: Nume de bază pentru fișier

en: Processor Cores
ro: Nuclee procesor

en: Calculation Type
ro: Tipul de calcul

en: Theory
ro: Teorie

en: Basis
ro: Bază

en: Charge
ro: Încărcare

en: Multiplicity
ro: Multiplicitate

en: User Name
ro: Numele utilizatorului

en: Password
ro: Parola

en: Error: value must be object for key '%1'.
ro: Eroare: valoarea trebuie să fie obiect pentru cheia „%1”.

en: Unrecognized option type '%1' for option '%2'.
ro: Tip de opțiune nerecunoscut „%1” pentru opțiunea „%2”.

en: Error setting default for option '%1'. Bad widget type.
ro: Eroare la stabilirea valorii implicite pentru opțiunea „%1”. Tip de aplicație greșit.

en: Error setting default for option '%1'. Bad default value:
ro: Eroare la stabilirea valorii implicite pentru opțiunea „%1”. Valoare implicită incorectă:

en: Error setting default for option '%1'. Could not find valid combo entry index from value:
ro: Eroare la stabilirea valorii implicite pentru opțiunea „%1”. Nu s-a putut găsi un index de intrare combinat valid pentru valoarea:

en: Unhandled widget in collectOptions for option '%1'.
ro: Aplicație negestionată în collectOptions pentru opțiunea „%1”.

en: [no molecule]
ro: [fără molecule]

en: Layer %1
ro: Stratul %1

en: Ball and Stick
ro: Bilă și bastonaș

[ctx: protein ribbon / cartoon rendering]
en: Cartoons
ro: Panglică de proteine

[ctx: rendering of non-covalent close contacts]
en: Close Contacts
ro: Contacte apropiate

en: Crystal Lattice
ro: Rețea cristalină

en: Dipole Moment
ro: Moment dipolar

en: Force
ro: Forța

en: Labels
ro: Etichete

[ctx: stick / licorice rendering]
en: Licorice
ro: Bastonaș

en: Surfaces
ro: Suprafețe

en: Non-Covalent
ro: Necovalent

en: Symmetry Elements
ro: Elemente de simetrie

en: Wireframe
ro: Cadru de sârmă

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Edit molecule
ro: Editează molecula

en: Not saved
ro: Nu a fost salvat

en: Create a new view
ro: Creează o nouă vizualizare

en: Periodic Table
ro: Tabelul periodic

en: Error running script '%1 %2': Timed out waiting for start (%3).
ro: Eroare la rularea scriptului „%1 %2”: Timpul de așteptare pentru pornirea (%3) a expirat.

en: Error running script '%1 %2': failed to write to stdin (len=%3, wrote %4 bytes, QProcess error: %5).
ro: Eroare la rularea scriptului „%1 %2”: nu s-a reușit scrierea la intrarea standard (lung.=%3, s-au scris %4 octeți, eroare QProcess: %5).

en: Error running script '%1 %2': Timed out waiting for finish (%3).
ro: Eroare la rularea scriptului „%1 %2”: A expirat timpul de așteptare pentru finalizare (%3).

en: Error running script '%1 %2': Abnormal exit status %3 (%4: %5)
    
    Output:
    %6
ro: Eroare în execuția scriptului „%1 %2”: Stare de ieșire anormală %3 (%4: %5)
    
    Ieșire:
    %6

en: Warning '%1'
ro: Avertisment „%1”

en: Script failed to start.
ro: Scriptul a eșuat la pornire.

en: Script crashed.
ro: Scriptul s-a blocat.

en: Script timed out.
ro: Scriptul a depășit timpul de așteptare.

en: Read error.
ro: Eroare la citire.

en: Write error.
ro: Eroare la scriere.

en: Unknown error.
ro: Eroare necunoscută.

en: Modify Layers
ro: Modificare straturi

en: Remove Layer
ro: Eliminare strat

en: Remove Layer Info
ro: Eliminare informații despre strat

en: Add Layer
ro: Adăugare strat

en: Add Layer Info
ro: Adăugare informații despre strat

note: i18n: file: qtplugins/selectiontool/selectiontoolwidget.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Layer
ro: Schimbare strat

en: Add Atom
ro: Adăugare atom

en: Remove Atom
ro: Eliminare atom

en: Clear Atoms
ro: Curățare atomi

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, adjustHydrogens)
en: Adjust Hydrogens
ro: Ajustează hidrogenii

en: Change Elements
ro: Schimbare elemente

en: Change Element
ro: Schimbare element

en: Change Atom Hybridization
ro: Modificarea hibridizării atomului

en: Change Atom Formal Charge
ro: Modificarea sarcinii formale a atomului

en: Change Atom Color
ro: Schimbare culoare atom

en: Change Atom Layer
ro: Modificarea stratului atomului

en: Add Bond
ro: Adăugare legătură

en: Removed Bond
ro: Legătură eliminată

en: Clear Bonds
ro: Eliminare legături

en: Set Bond Orders
ro: Stabilește ordinea legăturilor

en: Change Bond Order
ro: Schimbă ordinea legăturilor

en: Update Bonds
ro: Actualizare legături

en: Update Bond
ro: Actualizare legătură

en: Add Unit Cell…
ro: Adaugă celulă unitate…

en: Remove Unit Cell
ro: Elimină celula unitară

en: Edit Unit Cell
ro: Editează celula unitară

en: Wrap Atoms to Cell
ro: Grupează atomii în celulă

en: Scale Cell Volume
ro: Scalați volumul celulei

en: Build Super Cell
ro: Construiți o super-celulă

en: Niggli Reduction
ro: Reducere Niggli

en: Rotate to Standard Orientation
ro: Rotiți la orientarea standard

en: Reduce to Primitive
ro: Reducere la celulă primitivă

en: Conventionalize Cell
ro: Convenționalizare celulă

en: Symmetrize Cell
ro: Simetrizare celulă

en: Fill Unit Cell
ro: Umple celula unitară

en: Reduce Cell to Asymmetric Unit
ro: Reduce celula la unitatea asimetrică

en: Change Atom Positions
ro: Schimbă poziția atomilor

en: Change Atom Position
ro: Schimbă poziția atomului

en: Change Atom Label
ro: Modifică eticheta atomului

en: Change Bond Label
ro: Modifică eticheta legăturii

en: Change Selection
ro: Modifică selecția

en: Modify Molecule
ro: Modifică molecula

en: Settings
ro: Configurări

en: Cannot load script %1
ro: Nu se poate încărca scriptul %1

en: Checking for %1 scripts in path %2
ro: Se verifică dacă există scripturi %1 în ruta %2

en: 3DMol HTML Block.
ro: Bloc HTML 3DMol.

en: &File
ro: &Fişier

en: &Export
ro: &Exportare

en: Change Elements…
ro: Schimbă elementele…

en: &Build
ro: &Construire

en: Alchemy
ro: Alchimie

en: Change elements of atoms.
ro: Schimbă elementele din atomi.

en: Align
ro: Aliniere

en: Align Molecules
    
    Left Mouse:	Select up to two atoms.
    	The first atom is centered at the origin.
    	The second atom is aligned to the selected axis.
    Right Mouse:	Reset alignment.
    Double-Click:	Center the atom at the origin.
ro: Aliniere molecule
    
    Butonul stâng al mouse-ului:	Selectează până la doi atomi.
    	Primul atom este centrat la origine.
    	Al doilea atom este aliniat la axa selectată.
    Butonul drept al mouse-ului:	Restabilește alinierea.
    Dublu clic:	Centrează atomul la origine.

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:262 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Axis:
ro: Axa:

en: Align at Origin
ro: Aliniere la origine

en: Align to Axis
ro: Aliniere la axă

en: Center the atom at the origin.
ro: Centrați atomul la origine.

en: Rotate the molecule to align the atom to the specified axis.
ro: Rotește molecula pentru a alinia atomul la axa specificată.

en: Align tool
ro: Instrument de aliniere

en: Align molecules to a Cartesian axis
ro: Aliniați moleculele pe o axă carteziană

en: Run APBS…
ro: Rulați APBS…

en: Open Output File…
ro: Deschide fișierul de ieșire…

en: &Input
ro: &Intrare

en: Open Output File
ro: Deschide fișierul de ieșire

en: OpenDX File (*.dx)
ro: Fișier OpenDX (*.dx)

en: IO Error
ro: Eroare de In/Ieș

en: Error reading structure file (%1).
ro: Eroare la citirea fișierului de structură (%1).

en: OpenDX Error
ro: Eroare în OpenDX

en: Error reading OpenDX file: %1
ro: Eroare la citirea fișierului OpenDX: %1

en: Error reading OpenDX file: No cube found
ro: Eroare la citirea fișierului OpenDX: Nu s-a găsit niciun cub

en: Interact with APBS utilities.
ro: Interacționează cu utilitățile APBS.

en: Open PDB File
ro: Deschide fișier PDB

en: PDB Files (*.pdb)
ro: Fișiere PDB (*.pdb)

en: Open PQR File
ro: Deschide fișier PQR

en: PQR Files (*.pqr)
ro: Fișiere PQR (*.pqr)

en: Error
ro: Eroare

en: Error running APBS: %1
ro: Eroare la rularea APBS: %1

en: Please specify PDB file
ro: Vă rugăm să specificați fișierul PDB

en: Save APBS Input File
ro: Salvează fișierul de intrare APBS

en: APBS Input (*.in)
ro: Intrare APBS (*.in)

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ApbsOutputDialog)
en: Success
ro: Succes

en: Input file written to '%1'
ro: Fișier de intrare scris la „%1”

en: By Custom Color…
ro: După culoare personalizată…

en: By Atomic Index…
ro: După indicele atomic…

en: By Distance…
ro: După distanță…

en: By Element
ro: După element

en: By Chain
ro: După lanț

en: By Partial Charge…
ro: După sarcina parțială…

en: By Secondary Structure
ro: După structura secundară

en: By Amino Acid
ro: După aminoacid

en: By Shapely Scheme
ro: După schema de culori

[ctx: colormap]
en: Gray
ro: Gri

en: Apply color schemes to atoms and residues.
ro: Aplicați scheme de culori pentru atomi și reziduuri.

en: &View
ro: &Vizualizare

en: Color Atoms
ro: Atomi colorați

en: Color Residues
ro: Reziduuri colorate

en: Select Colormap
ro: Selectați schema de culori

note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colormapLabel) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Colormap:
ro: Schema de culori:

en: ApplyColors
ro: Aplicare culori

en: Atom scale
ro: Scara atomică

en: Bond scale
ro: Scara legăturilor

note: i18n: file: qtplugins/coloropacitymap/comdialog.ui:96 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Opacity
ro: Opacitate

en: Show multiple bonds
ro: Afișează legături multiple

en: Show hydrogens
ro: Afișează hidrogenii

en: Render atoms as spheres and bonds as cylinders.
ro: Reprezintă atomii ca sfere și legăturile ca cilindri.

en: Bond-Centric Manipulation
ro: Manipulare centrată pe legături

en: Bond Centric Manipulation Tool	(%1)
    
    Left Mouse:	Click and drag to rotate the view.
    Middle Mouse:	Click and drag to zoom in or out.
    Right Mouse:	Click and drag to move the view.
    Double-Click:	Reset the view.
    
    Left Click & Drag on a Bond to set the Manipulation Plane
    Left Click & Drag one of the Atoms in the Bond to change the angle
    Right Click & Drag one of the Atoms in the Bond to change the length
ro: Instrument de manipulare centrat pe legături	(%1)
    
    Butonul stâng al mouse-ului:	Apăsați-l și trageți pentru a roti vizualizarea.
    Butonul din mijloc al mouse-ului:	Apăsați-l și trageți pentru a mări sau micșora vizualizarea.
    Butonul drept al mouse-ului:	Apăsați-l clic și trageți pentru a muta vizualizarea.
    Dublu clic:	Reinițializează vizualizarea.
    
    Faceți clic cu butonul stâng și trageți pe o legătură pentru a defini planul de manipulare:
    Faceți clic cu butonul stâng și trageți unul dintre atomii din legătură pentru a modifica unghiul
    Faceți clic cu butonul din dreapta și trageți unul dintre atomii din legătură pentru a modifica lungimea

en: Bond centric manipulation tool.
ro: Instrument de manipulare centrat pe legături.

en: Tool used to edit molecular geometry by changing bond lengths and angles.
ro: Instrument utilizat pentru editarea geometriei moleculare prin modificarea lungimilor și unghiurilor legăturilor.

en: Bond Atoms
ro: Legare atomi

en: Perceive Bond Orders
ro: Percepe ordinea legăturilor

en: Remove Bonds
ro: Eliminare legături

en: Configure Bonding…
ro: Configurare legături…

en: Bond Selected Atoms
ro: Legarea atomilor selectați

en: Bond
ro: Legătură

en: Remove bonds from all or selected atoms.
ro: Elimină legăturile de la toți atomii sau de la atomii selectați.

en: Create bonds between all or selected atoms.
ro: Creează legături între toți atomii sau între atomi selectați.

en: Perceive bond orders.
ro: Percepe ordinea legăturilor.

en: Bonding
ro: Legarea

en: Perform bonding operations.
ro: Efectuează operațiile de legare.

[ctx: protein rendering style]
en: Backbone
ro: Scheletul

[ctx: protein rendering style]
en: Trace
ro: Trasare

[ctx: protein rendering style]
en: Tube
ro: Tub

[ctx: protein rendering style]
en: Ribbon
ro: Panglică

[ctx: protein rendering style]
en: Simple Cartoon
ro: Animație simplă

[ctx: protein rendering style]
en: Cartoon
ro: Animație

[ctx: protein rendering style]
en: Rope
ro: Coardă

en: Display of biomolecule ribbons / cartoons.
ro: Afișează panglici/animații cu biomolecule.

en: Add Centroid
ro: Adaugă centroid

en: Add Center of Mass
ro: Adaugă centru de masă

[ctx: add a point normal to the plane of the molecule]
en: Add Perpendicular
ro: Adaugă perpendiculară

en: Add centroids and center-of-mass.
ro: Adaugă centroizi și centre de masă.

en: Maximum distance:
ro: Distanța maximă:

en: Line width:
ro: Lățimea liniei:

en: Render close contacts between atoms.
ro: Reprezintă contactele strânse dintre atomi.

en: Salt Bridge
ro: Punte salină

en: Repulsive
ro: Repulsiv

en: Edit Color Opacity Map…
ro: Editează paleta de opacitate a culorilor…

en: &Extensions
ro: &Extensii

en: ColorOpacityMap
ro: Paleta de opacitate a culorilor

en: Edit color opacity maps, primarily for volume rendering.
ro: Editează paletele de opacitate a culorilor, în principal pentru reprezentarea volumelor.

en: Scripts
ro: Scripturi

en: Error reading output file '%1':
    %2
ro: Eroare la citirea fișierului de ieșire „%1”:
    %2

en: Processing %1
ro: Se procesează %1

en: Set path to Python interpreter:
ro: Stabilește ruta către interpretul python:

en: Select the python interpreter to run external scripts.
    Avogadro must be restarted for any changes to take effect.
ro: Selectați interpretul python ce trebuie utilizat pentru a rula scripturi externe.
    Avogadro trebuie repornit pentru ca orice modificare să aibă efect.

en: Command scripts
ro: Scripturi de comenzi

en: Run external script commands
ro: Rulează scripturi de comenzi externe

note: i18n: file: qtplugins/configurepython/condadialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::CondaDialog) i18n: file: qtplugins/configurepython/configurepythondialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::ConfigurePythonDi
en: Python Settings…
ro: Configurare Python…

en: Install Python
ro: Instalează Python

en: Python is used for many Avogadro features. Do you want to download Python?
ro: Python este utilizat pentru multe caracteristici Avogadro. Doriți să descărcați Python?

en: ConfigurePython
ro: Configurare Python

en: Configure Python environments.
ro: Configurează mediile Python.

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:482 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: Other…
ro: Altul…

en: Constraints…
ro: Constrângeri…

en: &Calculate
ro: &Calculează

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::ConstraintsDialog)
en: Constraints
ro: Constrângeri

en: Set constraints for geometry optimizations
ro: Definirea constrângerilor pentru optimizarea geometriei

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:56 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Distance
ro: Distanța

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Angle
ro: Unghi

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:66 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Torsion Angle
ro: Unghiul de torsiune

[ctx: fix / remain constant]
en: Freeze Atom
ro: Înghețați atomul

[ctx: fix / remain constant]
en: Freeze X Axis
ro: Înghețare axă X

[ctx: fix / remain constant]
en: Freeze Y Axis
ro: Înghețare axă Y

[ctx: fix / remain constant]
en: Freeze Z Axis
ro: Înghețare axă Z

en: Type
ro: Tip

en: Value
ro: Valoare

en: Atomic &Coordinate Editor…
ro: Editor de &coordonate atomice…

en: Coordinate editor
ro: Editor de coordonate

en: Text editing of atomic coordinates.
ro: Editează textul coordonatelor atomice.

en: Overwrite changes?
ro: Suprascrieți modificările?

en: The text document has been modified. Would you like to discard your changes and revert to the current molecule?
ro: Textul documentului a fost modificat. Doriți să renunțați la modificările dvs. și să reveniți la molecula curentă?

en: Too few entries on line.
ro: Prea puține intrări pe linie.

en: Invalid element name.
ro: Nume de element nevalid.

en: Element name.
ro: Numele elementului.

en: Invalid element symbol.
ro: Simbol de element nevalid.

en: Element symbol.
ro: Simbolul elementului.

en: Invalid atom label.
ro: Etichetă atom nevalidă.

en: Invalid atomic index.
ro: Index atomic nevalid.

en: Atomic index.
ro: Indicele atomic.

en: Invalid atomic number.
ro: Număr atomic nevalid.

en: Atomic number.
ro: Numărul atomic.

en: Invalid coordinate.
ro: Coordonată nevalidă.

en: X coordinate.
ro: Coordonata X.

en: Y coordinate.
ro: Coordonata Y.

en: Z coordinate.
ro: Coordonata Z.

en: 'a' lattice coordinate.
ro: Coordonata de rețea „a”.

en: 'b' lattice coordinate.
ro: Coordonata de rețea „b”.

en: 'c' lattice coordinate.
ro: Coordonata de rețea „c”.

en: Error applying geometry
ro: Eroare la aplicarea geometriei

en: Could not parse geometry specification. Fix the highlighted errors and try again.
    
    (Hint: Hold the mouse over red text for a description of the error.)
ro: Nu s-a putut analiza specificația geometriei. Corectați erorile evidențiate și încercați din nou.
    
    Indicație: Mențineți cursorul mouse-ului pe textul în roșu pentru o descriere a erorii.

en: Edit Atomic Coordinates
ro: Editarea coordonatelor atomice

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:390 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Custom
ro: Personalizat

en: XYZ format (symbols)
ro: Formatul XYZ (simboluri)

en: XYZ format (names)
ro: Formatul XYZ (nume)

en: XYZ format (atomic numbers)
ro: Formatul XYZ (numere atomice)

en: Lattice coordinates (symbols)
ro: Coordonate de rețea (simboluri)

en: Lattice coordinates (names)
ro: Coordonate de rețea (nume)

en: Lattice coordinates (atomic numbers)
ro: Coordonate de rețea (numere atomice)

en: GAMESS format (symbols)
ro: Formatul GAMESS (simboluri)

en: GAMESS format (names)
ro: Formatul GAMESS (nume)

en: Turbomole format
ro: Formatul Turbomole

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:108 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, copy)
en: Copy
ro: Copiază

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:101 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, cut)
en: Cut
ro: Taie

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear)
en: Clear
ro: Șterge

en: &Paste
ro: Li&pește

en: &Edit
ro: &Editare

en: Copy As
ro: Copiază ca

en: Error Clipping Molecule
ro: Eroare la tăierea moleculei

en: Error generating clipboard data.
ro: Eroare la generarea datelor din clipboard.

[ctx: file format]
en: Output format: %1
    %2
ro: Format de ieșire: %1
    %2

en: Reader error:
    %1
ro: Eroare cititor:
    %1

en: Error Pasting Molecule
ro: Eroare la lipirea moleculei

en: Cannot paste molecule: Clipboard empty!
ro: Nu se poate lipi molecula: Clipboard-ul este gol!

en: Error reading clipboard data.
ro: Eroare la citirea datelor din clipboard.

[ctx: file format description]
en: Detected format: %1
    %2
ro: Format detectat: %1
    %2

en: Copy and paste
ro: Copiere și lipire

en: Interact with the clipboard.
ro: Interacționați cu clipboard-ul.

en: CP2K input
ro: Intrare CP2K

en: Generate input for CP2K.
ro: Generează date de intrare pentru CP2K.

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:196 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, scoringComboBox)
en: Energy
ro: Energie

en: Energy and Forces
ro: Energie și forțe

en: Molecular Dynamics
ro: Dinamica moleculară

en: Geometry Optimization
ro: Optimizarea geometriei

en: Electronic structure methods (DFT)
ro: Metode de structură electronică (DFT)

en: Molecular Mechanics
ro: Mecanica moleculară

en: Hybrid quantum classical (Not yet supported)
ro: Clasic cuantic hibrid (Nu este încă acceptat)

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:152 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, waterPotentialCombo)
en: NONE
ro: NICIUNUL

en: CORE
ro: NUCLEU

en: DENSITIES
ro: DENSITĂȚI

en: HISTORY_RESTART
ro: REINIȚIERE_ISTORIC

en: RANDOM
ro: ALEATORIU

en: RESTART
ro: REINIȚIERE

en: Conjugate Gradients
ro: Gradienți conjugați

en: Steepest descent
ro: Descinderea cea mai abruptă

en: The input file has been modified. Would you like to overwrite your changes to reflect the new geometry or job options?
ro: Fișierul de intrare a fost modificat. Doriți să suprascrieți modificările dvs. pentru a reflecta noua geometrie sau noile opțiuni de lucru?

en: Overwrite modified input file?
ro: Suprascrieți fișierul de intrare modificat?

en: Save CP2K input file
ro: Salvează fișierul de intrare CP2K

en: Submit CP2K Calculation
ro: Trimite calculul CP2K

en: Import Crystal from Clipboard…
ro: Importă cristal din clipboard…

en: Toggle Unit Cell
ro: Treceți de la o celulă unitară la alta

en: Edit Unit Cell…
ro: Editare celulă unitară…

en: &Wrap Atoms to Unit Cell
ro: G&rupează atomii în celula unitară

en: Rotate to Standard &Orientation
ro: Rotire în orientarea standard

en: Scale Cell &Volume…
ro: Scalează &volumul celulei…

en: Build &Supercell…
ro: Construire &supercelulă…

en: Reduce Cell (&Niggli)
ro: Reduce celula (&Niggli)

en: &Crystal
ro: &Cristal

en: Remove &Unit Cell
ro: Elimină celula &unitară

en: Add &Unit Cell
ro: Adaugă celulă &unitară

en: Import Crystal from Clipboard
ro: Importă cristal din clipboard

en: Wrap atoms into the unit cell.
ro: Grupează atomii în interiorul celulei unitare.

en: Rotate the unit cell to the standard orientation.
ro: Rotește celula unitară la orientarea standard.

en: Niggli Reduce Crystal
ro: Reduce cristalul în baza algoritmului Niggli

en: The unit cell is already reduced.
ro: Celula unitară este deja redusă.

en: Crystal
ro: Cristal

en: Tools for crystal-specific editing/analysis.
ro: Instrumente specifice pentru editarea/analizarea cristalelor.

en: Color axes:
ro: Culoare axe:

en: Line color:
ro: Culoare linie:

en: Render the unit cell boundaries.
ro: Redarea limitelor celulei unitare.

en: Cannot Parse Text
ro: Nu se poate analiza textul

en: Failed to read the data with the supplied format.
ro: Nu s-a reușit citirea datelor cu formatul furnizat.

en: No unit cell present.
ro: Nu este prezentă nicio celulă unitară.

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::UnitCellDialog)
en: Unit Cell Editor
ro: Editor de celulă unitară

en: Ignoring singular cell matrix
ro: Se ignoră matricea de celule unitare

en: Ignoring singular fractional cell matrix
ro: Se ignoră matricea de celule fracționare unitare

en: Reassign &Custom Elements…
ro: Reasignarea elementelor &personalizate…

en: Manipulate custom element types in the current molecule.
ro: Manipulează tipurile de elemente personalizate în molecula curentă.

en: Custom Elements
ro: Elemente personalizate

en: Render the dipole moment of the molecule.
ro: Redă momentul dipolar al moleculei.

en: Draw
ro: Desenare

en: Draw Tool	(%1)
    
    Left Mouse:	Click and Drag to create Atoms and Bond
    Right Mouse:	Delete Atom
ro: Instrument de desen	(%1)
    
    Butonul stâng al mouse-ului:	Apăsați-l și trageți pentru a crea atomi și legături
    Butonul drept al mouse-ului:	Șterge atomul

en: Draw Atom
ro: Desenează atom

en: Change Bond Type
ro: Schimbă tipul legăturii

en: Remove Bond
ro: Elimină legătura

en: Distance:
ro: Distanța:

en: Editor tool
ro: Instrument de editare

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:217 i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:249 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Automatic
ro: Automat

en: Single
ro: Simplu

en: Double
ro: Dublu

en: Triple
ro: Triplu

en: Fetch PDB
ro: Obține PDB

en: Could not read the PDB molecule: %1
ro: Nu se poate citi molecula PDB: %1

en: PDB Code
ro: Codul PDB

en: Chemical structure to download.
ro: Structura chimică de descărcat.

en: Invalid PDB Code
ro: Cod PDB nevalid

en: The PDB code must be exactly 4 characters long.
ro: Codul PDB trebuie să aibă exact 4 caractere.

en: The first character of the PDB code must be 1-9.
ro: Primul caracter al codului PDB trebuie să fie 1-9.

en: Querying for %1
ro: Interogare pentru %1

en: Network Download Failed
ro: Descărcarea din rețea a eșuat

en: Network timeout or other error.
ro: Depășire a timpului de așteptare pentru conectarea la rețea sau altă eroare.

en: Specified molecule could not be found: %1
ro: Molecula specificată nu poate fi găsită: %1

en: Fetch from PDB
ro: Preluare din PDB

en: Download PDB models from the Protein Data Bank
ro: Descarcă modele PDB din banca de date de proteine („Protein Data Bank”: PDB)

en: Focus Selection
ro: Selectare focalizare

en: Unfocus
ro: Eliminare focalizare

en: Focus
ro: Focalizare

en: Focus the view on specific features.
ro: Focalizează vizualizarea pe anumite caracteristici.

en: Render the force field visualizations for the atoms of the molecule.
ro: Realizează vizualizările câmpului de forțe pentru atomii moleculei.

en: Optimize Geometry
ro: Optimizează geometria

en: Forces
ro: Forțe

en: Configure…
ro: Configurează…

en: Freeze Selected Atoms
ro: Îngheață atomii selectați

en: Unfreeze Selected Atoms
ro: Dezgheață atomii selectați

[ctx: freeze atomic distances / glue atoms together]
en: Fuse Selected Atoms
ro: Fuzionează atomii selectați

[ctx: freeze atomic distances / glue atoms together]
en: Unfuse Selected Atoms
ro: Separă atomii selectați

en: No atoms provided for optimization
ro: Nu au fost furnizați atomi pentru optimizare

[ctx: force field energy]
en: Energy: %L1
ro: Energie: %L1

en: %1 Energy = %L2
ro: %1 Energie = %L2

en: %1 Force Norm = %L2
ro: %1 Normă de forță = %L2

en: Forcefield optimization
ro: Optimizarea câmpului de forță

en: Forcefield minimization, including scripts
ro: Minimizarea câmpului de forță, inclusiv scripturi

en: Autodetect (%1)
ro: Autodetectare (%1)

en: Universal Force Field
ro: Câmp de forță universal (UFF)

en: Generalized Amber Force Field
ro: Câmp de forță AMBER generalizat

en: Merck Molecular Force Field 94
ro: Câmpul de forță moleculară Merck 94

en: Error retrieving metadata for energy script: %1
ro: Eroare la preluarea metadatelor pentru scriptul de energie: %1

en: Error parsing metadata for energy script: %1
ro: Eroare la analizarea metadatelor pentru scriptul de energie: %1

en: Error parsing metadata for energy script: %1
    Result is not a JSON object.
ro: Eroare la analizarea metadatelor pentru scriptul de energie: %1
    Rezultatul nu este un obiect JSON.

en: GAMESS input
ro: Intrare GAMESS

en: Generate input for GAMESS.
ro: Generează intrarea pentru GAMESS.

en: Single Point
ro: Punct unic

en: Equilibrium Geometry
ro: Geometrie de echilibru

en: Transition State
ro: Stare tranziție

en: Frequencies
ro: Frecvențe

en: Make EFP
ro: Creează EFP

en: Core Potential
ro: Potențialul nucleului

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:345 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constraintsCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:640 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, barostatCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedia
en: None
ro: Nimic

en: Gas
ro: Gaz

en: Water
ro: Apă

en: Doublet
ro: Dublet

en: Neutral
ro: Neutru

en: Save GAMESS input file
ro: Salvează fișierul de intrare GAMESS

en: Submit GAMESS Calculation
ro: Trimite calculul GAMESS

en: &Adjust Hydrogens
ro: &Ajustează hidrogenii

en: Add Hydrogens
ro: Adaugă hidrogeni

en: Remove E&xtra Hydrogens
ro: Elimină hidrogenii e&xtra

en: &Remove All Hydrogens
ro: Elimină toți hid&rogenii

en: Add/remove hydrogens from the current molecule.
ro: Adaugă/elimină hidrogenii din molecula curentă.

en: &Hydrogens
ro: &Hidrogeni

en: Hydrogens
ro: Hidrogeni

en: &Search PQR…
ro: &Căutare PQR…

en: Import From PQR
ro: Import din PQR

en: Download a molecule from PQR.
ro: Descarcă o moleculă din PQR.

en: DNA/RNA…
ro: ADN/ARN…

en: &Insert
ro: &Inserează

en: Insert DNA/RNA…
ro: Inserează DNA/RNA…

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:79 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_TU)
en: Thymine
ro: Timină

note: i18n: file: qtplugins/lineformatinput/lineformatinputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::LineFormatInputDialog)
en: Insert Molecule…
ro: Inserare moleculă…

en: Generating 3D molecule…
ro: Se generează molecula în 3D…

en: InsertDNA
ro: Inserare ADN

en: Insert DNA / RNA fragments through a dialog.
ro: Inserare fragmente ADN/ARN prin intermediul unei casete de dialog.

en: Molecule…
ro: Moleculă…

en: Crystal…
ro: Cristal…

en: Error reading file (%1).
ro: Eroare la citirea fișierului (%1).

note: i18n: file: qtplugins/crystal/importcrystaldialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::ImportCrystalDialog)
en: Import Crystal
ro: Importă cristal

en: Insert Fragment
ro: Inserare fragment

en: InsertFragment
ro: Inserare fragment

en: Insert molecular fragments for building larger molecules.
ro: Inserează fragmente moleculare pentru a construi molecule mari.

en: Color:
ro: Culoare:

en: Distance from center:
ro: Distanța de la centru:

en: Unique ID
ro: ID unic

en: Element & Number
ro: Element și număr

en: Element & ID
ro: Element și ID

[ctx: atomic partial charge]
en: Partial Charge
ro: Sarcină parțială

en: Atom Label:
ro: Etichetă atom:

en: Length
ro: Lungime

en: Bond Label:
ro: Etichetă legătură:

en: Name
ro: Nume

en:  &
ro:  și

en: Residue Label:
ro: Etichetă reziduu:

en: Display labels on ball and stick style.
ro: Afișează etichetele în stilul de bilă și bastonaș.

en: Edit Labels
ro: Editare etichete

en: Atom Label Tool	(%1)
    
    Left Mouse:	Click on Atoms to add Custom Labels
ro: Instrument de etichetare a atomilor	(%1)
    
    Butonul stâng al mouse-ului:	Apăsați-l pe atomi pentru a adăuga etichete personalizate

en: Create Label
ro: Creează etichetă

en: Label editor tool
ro: Instrument de editare etichete

en: LAMMPS input
ro: Intrare LAMMPS

en: Generate input for LAMMPS.
ro: Generează intrare pentru LAMMPS.

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the Lammps input deck preview pane?
ro: Doriți să actualizați textul de previzualizare, pierzând toate modificările efectuate în panoul de previzualizare a platformei de intrare Lammps?

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opacitySliderLabel)
en: Opacity:
ro: Opacitate:

en: Render atoms as licorice / sticks.
ro: Reprezintă atomii sub formă de bastonașe.

en: No descriptors found!
ro: Nu s-au găsit descriptori!

en: No line format readers found!
ro: Nu s-au găsit cititori de format de linie!

en: Unable to load requested format reader.
ro: Nu se poate încărca cititorul de format solicitat.

en: LineFormatInput
ro: Intrare de format de linie

en: Load single-line molecule descriptors through an input dialog.
ro: Încarcă descriptori moleculari pe o singură linie prin intermediul unei casete de dialog.

en: Manipulate
ro: Manipulare

en: Manipulation Tool	(%1)
    
    Left Mouse:	Click and drag to move atoms
    Right Mouse:	Click and drag to rotate atoms.
ro: Instrument de manipulare	(%1)
    
    Butonul stâng al mouse-ului:	Apăsați-l și trageți pentru a muta atomii
    Butonul drept al mouse-ului:	Apăsați-l și trageți pentru a roti atomii.

en: Manipulate tool
ro: Instrument de manipulare

en: Measure
ro: Măsurare

en: Measure Tool	(%1)
    
    Left Mouse:	Select up to four Atoms.
    	Distances are measured between 1-2 and 2-3
    	Angle is measured between 1-3 using 2 as the common point
    	Dihedral is measured between 1-2-3-4
    Right Mouse:	Reset the measurements.
ro: Instrument de măsurare	(%1)
    
    Butonul stâng al mouse-ului:	Selectați până la patru atomi.
    	Distanțele sunt măsurate între 1-2 și 2-3
    	Unghiul este măsurat între 1-3 folosind 2 ca punct comun
    	Diedrul este măsurat între 1-2-3-4
    Butonul drept al mouse-ului:	Reinițializează măsurătorile.

en: Dihedral:
ro: Diedru:

en: Angle:
ro: Unghi:

en: Angles:
ro: Unghiuri:

en: Measure tool
ro: Instrument de măsurare

en: Render molecular surfaces.
ro: Redă suprafețele moleculare.

[ctx: asking server for molecule name]
en: (pending)
ro: (în așteptare)

en: unknown molecule
ro: moleculă necunoscută

en: Property
ro: Proprietate

en: Molecule Name
ro: Numele moleculei

en: Molecular Mass (g/mol)
ro: Masa moleculară (g/mol)

en: Chemical Formula
ro: Formula chimică

en: Number of Atoms
ro: Numărul de atomi

en: Number of Bonds
ro: Numărul de legături

en: Coordinate Sets
ro: Seturi de coordonate

en: Number of Residues
ro: Numărul de reziduuri

en: Number of Chains
ro: Număr de lanțuri

en: Net Charge
ro: Sarcina netă

en: Net Spin Multiplicity
ro: Multiplicitatea spinului net

en: Dipole Moment (Debye)
ro: Moment dipolar (Debye)

[ctx: highest occupied molecular orbital]
en: HOMO Energy (eV)
ro: Energia HOMO (eV)

[ctx: lowest unoccupied molecular orbital]
en: LUMO Energy (eV)
ro: Energia LUMO (eV)

[ctx: singly-occupied molecular orbital]
en: SOMO Energy (eV)
ro: Energia SOMO (eV)

[ctx: total electronic energy in Hartrees]
en: Total Energy (Hartree)
ro: Energia totală (Hartree)

[ctx: zero point vibrational energy]
en: Zero Point Energy (kcal/mol)
ro: Energia punctului zero (kcal/mol)

en: Enthalpy (kcal/mol)
ro: Entalpia (kcal/mol)

en: Entropy (kcal/mol•K)
ro: Entropia (kcal/mol-K)

en: Gibbs Free Energy (kcal/mol)
ro: Energia liberă Gibbs (kcal/mol)

[ctx: point group symmetry]
en: Point Group
ro: Grup de puncte

en: View general properties of a molecule.
ro: Vizualizați proprietățile generale ale unei molecule.

en: &Analyze
ro: &Analizează

en: &Properties
ro: &Proprietăți

en: Molecular Properties
ro: Proprietăți moleculă

en: Molecule Properties
ro: Proprietățile moleculei

en: Export CSV
ro: Export în format CSV

en: CSV Files (*.csv);;All Files (*)
ro: Fișiere CSV (*.csv);;Toate fișierele (*)

en: Could not open the file for writing.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul pentru scriere.

en: Error writing to the file.
ro: Eroare la scrierea în fișier.

en: Export…
ro: Exportare…

en: Navigate
ro: Navigare

en: Navigation Tool	(%1)
    
    Left Mouse:	Click and drag to rotate the view.
    Middle Mouse:	Click and drag to zoom in or out.
    Right Mouse:	Click and drag to move the view.
ro: Instrument de navigare	(%1)
    
    Butonul stâng al mouse-ului:	Apăsați-l și trageți pentru a roti vizualizarea.
    Butonul din mijloc al mouse-ului:	Apăsați-l și trageți pentru a mări sau micșora imaginea.
    Butonul drept al mouse-ului:	Apăsați-l și trageți pentru a muta vizualizarea.

en: Rotate the scene along the x, y, or z axes.
ro: Rotește scena de-a lungul axelor x, y sau z.

en: Zoom the scene.
ro: Mărește scena.

en: Translate the scene.
ro: Convertește scena.

en: Reverse Direction of Zoom on Scroll
ro: Inversează direcția de mărire/micșorare la derulare

en: Default:	Scroll down to shrink, scroll up to zoom
    Reversed:	Scroll up to shrink, scroll down to zoom
ro: Implicit:	Derulați în jos pentru a micșora, derulați în sus pentru a mări
    Inversată:	Derulați în sus pentru a micșora, derulați în jos pentru a mări

en: Navigate tool
ro: Instrument de navigare

en: Chemical Name
ro: Denumirea chimică

en: Network Databases
ro: Baze de date din rețea

en: Interact with online databases, query structures etc.
ro: Interacționează cu baze de date din rețea, structuri de interogare etc.

en: Angle tolerance:
ro: Toleranța unghiului:

en: Render a few non-covalent interactions.
ro: Afișează câteva interacțiuni non-covalente.

en: Chalcogen
ro: Calcogen

en: Configure Force Field…
ro: Configurarea câmpului de forță…

en: Conformer Search…
ro: Căutare conformer…

en: Perceive Bonds
ro: Percepe legăturile

en: Add Hydrogens for pH…
ro: Adaugă hidrogeni pentru pH…

en: Remove Hydrogens
ro: Elimină hidrogeni

en: %1 not found! Disabling Open Babel plugin actions.
ro: %1 nu a fost găsit! Se dezactivează acțiunile modulului Open Babel.

en: The Open Babel file formats are not ready to be added.
ro: Formatele de fișiere Open Babel nu sunt gata pentru a fi adăugate.

en: Loading molecule from Open Babel…
ro: Se încarcă molecula de la Open Babel…

en: An internal error occurred: OpenBabel::readMolecule called, but no obabel output is available to parse!
ro: A apărut o eroare internă: OpenBabel::readMolecule a fost apelată, dar nu este disponibilă nicio ieșire obabel pentru analizare!

en: An error occurred while running Open Babel (%1).
ro: A apărut o eroare în timpul rulării Open Babel (%1).

en: Error parsing openbabel output.
ro: Eroare la analizarea ieșirii openbabel.

en: An error occurred while retrieving the list of supported forcefields. (using '%1').
ro: A apărut o eroare în timpul recuperării listei câmpurilor de forță acceptate. (folosind „%1”).

en: Molecule invalid. Cannot optimize geometry.
ro: Moleculă nevalidă. Nu se poate optimiza geometria.

en: Cannot optimize geometry with Open Babel.
ro: Nu se poate optimiza geometria cu Open Babel.

en: Optimizing Geometry (Open Babel)
ro: Se optimizează geometria (Open Babel)

en: Generating…
ro: Se generează…

en: An internal error occurred while generating an Open Babel representation of the current molecule.
ro: A apărut o eroare internă în timpul generării unei reprezentări Open Babel a moleculei curente.

[ctx: arg is an executable file.]
en: Starting %1…
ro: Se lansează %1…

en: Step %1 of %2
    Current energy: %3
    dE: %4
ro: Pasul %1 din %2
    Energia curentă: %3
    dE: %4

en: Updating molecule…
ro: Se actualizează molecula…

en: Error interpreting Open Babel output.
ro: Eroare la interpretarea ieșirii Open Babel.

en: Number of atoms in obabel output (%1) does not match the number of atoms in the original molecule (%2).
ro: Numărul de atomi din rezultatul obabel (%1) nu corespunde numărului de atomi din molecula originală (%2).

en: Molecule invalid. Cannot generate conformers.
ro: Moleculă nevalidă. Nu se pot genera conformeri.

en: Cannot generate conformers with Open Babel.
ro: Nu se pot genera conformeri cu Open Babel.

en: Generating Conformers (Open Babel)
ro: Se generează conformeri (Open Babel)

en: Generate Conformers
ro: Generează conformeri

en: Cannot open file with Open Babel.
ro: Nu se poate deschide fișierul cu Open Babel.

en: Invalid molecule: Cannot perceive bonds.
ro: Moleculă nevalidă: Nu se pot percepe legăturile.

en: Perceiving Bonds (Open Babel)
ro: Perceperea legăturilor (Open Babel)

en: Generating XYZ representation…
ro: Se generează reprezentarea XYZ…

en: Error generating XYZ string.
ro: Eroare la generarea șirului XYZ.

en: Converting XYZ to Open Babel with %1…
ro: Se convertește XYZ la Open Babel cu %1…

en: Updating molecule from Open Babel…
ro: Se actualizează molecula din Open Babel…

en: Cannot add hydrogens with Open Babel.
ro: Nu se pot adăuga hidrogeni cu Open Babel.

en: Adding Hydrogens (Open Babel)
ro: Se adaugă hidrogeni (Open Babel)

en: Generating Open Babel input…
ro: Se generează intrarea Open Babel…

en: Error generating Open Babel input.
ro: Eroare la generarea intrării Open Babel.

en: Running %1…
ro: Se execută %1…

en: Add hydrogens for pH
ro: Adaugă hidrogeni pentru pH

en: Generating obabel input…
ro: Se generează intrarea obabel…

en: Cannot remove hydrogens with Open Babel.
ro: Nu se pot elimina hidrogeni cu Open Babel.

en: Removing Hydrogens (Open Babel)
ro: Se elimină hidrogenii (Open Babel)

en: Error generating Open Babel data.
ro: Eroare la generarea datelor Open Babel.

en: Reading obabel output…
ro: Se citește ieșirea obabel…

en: Already running Open Babel. Wait for the other operation to complete and try again.
ro: Open Babel este deja în curs de execuție. Așteptați finalizarea celeilalte operații și încercați din nou.

en: Interact with OpenBabel utilities.
ro: Interacționarea cu instrumentele OpenBabel.

en: &OpenMM Script…
ro: Scriptul &OpenMM…

en: OpenMM input
ro: Intrare OpenMM

en: Generate input for OpenMM.
ro: Generează date de intrare pentru OpenMM.

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the OpenMM input deck preview pane?
ro: Doriți să actualizați textul de previzualizare, pierzând orice modificări făcute în panoul de previzualizare al platformei de intrare OpenMM?

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:402 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, rigidWaterCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:452 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, initVelCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminp
en: True
ro: Adevărat

en: Reference Axes
ro: Axe de referință

en: Reference Axes Overlay
ro: Suprapunerea axelor de referință

en: Render reference axes in the corner of the display.
ro: Afișează axele de referință în colțul ecranului.

en: Player
ro: Dispozitiv redare

en: Animation Tool	(%1)
ro: Instrument de animație	(%1)

en: Play
ro: Redare

en: Frame rate:
ro: Frecvența cadrelor:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:432 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameLabel)
en: Frame:
ro: Cadrul:

en:  of %0
ro:  din %0

en: Dynamic bonding?
ro: Legături dinamice?

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:528 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record Movie…
ro: Înregistrare videoclip…

en: Movie (*.mp4)
ro: Videoclip (*.mp4)

en: Export Bitmap Graphics
ro: Exportă ca imagine bitmap

en: Movie (*.mp4);;Movie (*.avi);;GIF (*.gif)
ro: Videoclip (*.mp4);;Videoclip (*.avi);;GIF (*.gif)

en: GIF FPS support warning
ro: Avertisment privind suportul pentru FPS GIF

en: The GIF file format does not support frame rates over 100 FPS.
ro: Formatul de fișier GIF nu acceptă frecvențe ale cadrelor mai mari de 100 FPS.

en: Movie (*.avi)
ro: Videoclip (*.avi)

en: Error: cannot add frame to video.
ro: Eroare: nu se poate adăuga un cadru la video.

en: Cannot save file %1.
ro: Nu se poate salva fișierul %1.

en: Player tool
ro: Instrument de redare

en: Play back trajectories
ro: Redare traiectorii

en: Plot Pair Distribution Function…
ro: Trasează funcția de distribuție a perechilor (PDF)…

en: Failed to generate PDF pattern
ro: Eșec la generarea modelului PDF

en: Error message:
ro: Mesaj de eroare:

en: PlotPdf
ro: Trasează PDF

en: Generate and plot a Pair Distribution Function curve.
ro: Generează și trasează o curbă a funcției de distribuție a perechilor.

en: Plot RMSD curve…
ro: Trasează curba RMSD…

en: PlotRmsd
ro: TraseazăRmsd

en: Generate and plot an RMSD curve.
ro: Generează și trasează o curbă RMSD.

en: Plot Theoretical XRD Pattern…
ro: Trasează modelul XRD teoretic…

en: Failed to generate XRD pattern
ro: Eșec la generarea modelului XRD

en: Failed to convert molecule to CIF format.
ro: Conversia moleculei în formatul CIF a eșuat.

en: Data read from genXrdPattern appears to be corrupt!
ro: Datele citite din genXrdPattern par a fi corupte!

en: Error: could not find genXrdPattern executable!
ro: Eroare: nu a putut fi găsit executabilul genXrdPattern!

en: Error:
ro: Eroare:

en: PlotXrd
ro: TraseazăXrd

en: Generate and plot a theoretical XRD pattern using ObjCryst++.
ro: Generează și trasează un model XRD teoretic utilizând ObjCryst++.

en: Update
ro: Actualizare

en: Version
ro: Versiunea

en: Description
ro: Descriere

en: Error downloading plugin data.
ro: Eroare la descărcarea datelor modulului.

en: Error parsing plugin data.
ro: Eroare la analizarea datelor modulului.

en: This plugin requires certain packages to be installed.
    Do you want to install them?
ro: Acest modul necesită instalarea anumitor pachete.
    Doriți să le instalați?

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Never
ro: Niciodată

[ctx: After an HTTP request; %1 is a URL, %2 is the HTTP status code, %3 is the error message (if any)]
en: Failed to download from %1: status code %2, %3
ro: Descărcarea de la %1 a eșuat: cod de stare %2, %3

en: Downloading %1 to %2
ro: Se descarcă %1 în %2

en: Extracting %1 to %2
ro: Se extrage %1 în %2

en: Finished %1 files
ro: S-au finalizat %1 fișiere

en: Extraction successful
ro: Extragere efectuată cu succes

en: Error while extracting: %1
ro: Eroare în timp ce se extrăgea: %1

note: i18n: file: qtplugins/plugindownloader/downloaderwidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DownloaderWidget)
en: Download Plugins…
ro: Descarcă module…

en: Download Plugins
ro: Descarcă module

en: Download plugins from GitHub repositories.
ro: Descarcă module din depozitele aflate în GitHub.

[ctx: %1 is the error message from libarchive]
en: ERROR: could not open zip file to list contents.
    (%1)
ro: EROARE: nu s-a putut deschide fișierul zip pentru a afișa conținutul.
    (%1)

[ctx: %1 is the error message from libarchive]
en: ERROR: could not open zip file to extract files.
    (%1)
ro: EROARE: nu s-a putut deschide fișierul zip pentru a extrage fișierele.
    (%1)

[ctx: %1 is the message from libarchive]
en: Warning: (%1)
ro: Avertisment: (%1)

en: PLY Render…
ro: Prelucrare PLY…

en: Save File
ro: Salvează fișierul

en: PLY (*.ply);;Text file (*.txt)
ro: PLY (*.ply);;Fișier text (*.txt)

en: Render the scene using PLY.
ro: Prelucrează scena folosind PLY.

en: POV-Ray Render…
ro: Prelucrare POV-Ray…

en: POV-Ray (*.pov);;Text file (*.txt)
ro: POV-Ray (*.pov);;Fișier text (*.txt)

en: Render the scene using POV-Ray.
ro: Prelucrează scena folosind POV-Ray.

en: Valence
ro: Valență

en: Formal Charge
ro: Sarcina formală

[ctx: e.g. MMFF94 Partial Charge or Gasteiger Partial Charge]
en: %1 Partial Charge
ro: Sarcina parțială %1

en: Label
ro: Etichetă

en: Color
ro: Culoare

en: Start Atom
ro: Atom inițial

en: End Atom
ro: Atom final

en: Bond Order
ro: Ordinea legăturilor

[ctx: in Angstrom]
en: Length (Å)
ro: Lungime (Å)

en: Chain
ro: Lanț

en: Secondary Structure
ro: Structura secundară

en: Heterogen
ro: Eterogen

en: Angle (°)
ro: Unghi (°)

en: Energy (kcal/mol)
ro: Energie (kcal/mol)

en: Adjust Fragment
ro: Ajustează fragmentul

[ctx: pi helix]
en: π Helix
ro: Elice π

[ctx: protein bend secondary structure]
en: Bend
ro: Îndoire

[ctx: alpha helix]
en: α Helix
ro: Elice α

[ctx: beta sheet]
en: β Sheet
ro: Foaie β

[ctx: 3-10 helix]
en: 3-10 helix
ro: Elice 3-10

[ctx: beta bridge]
en: β Bridge
ro: Punte β

[ctx: protein turn secondary structure]
en: Turn
ro: Întoarcere

[ctx: protein coil secondary structure]
en: Coil
ro: Spirală

en: Atom Properties…
ro: Proprietățile atomului…

en: Bond Properties…
ro: Proprietățile legăturii…

en: Angle Properties…
ro: Proprietățile unghiului…

en: Torsion Properties…
ro: Proprietățile de torsiune…

en: Residue Properties…
ro: Proprietățile reziduului…

en: Conformer Properties…
ro: Proprietăți conformer…

en: Tables for displaying and editing atom, bond, angle and torsion properties.
ro: Tabele pentru afișarea și editarea proprietăților atomului, legăturii, unghiului și torsiunii.

en: PropertyTables
ro: Tabele de proprietăți

en: Atom Properties
ro: Proprietățile atomului

en: Bond Properties
ro: Proprietățile legăturii

en: Angle Properties
ro: Proprietățile unghiului

en: Torsion Properties
ro: Proprietățile de torsiune

en: Conformer Properties
ro: Proprietăți conformer

en: Residue Properties
ro: Proprietățile reziduului

en: Freeze Atom
ro: Înghețați atomul

en: Constrain Bond
ro: Constrângere(limitare) legătură

en: Constrain Angle
ro: Constrângere(limitare) unghi

en: Constrain Torsion
ro: Constrângere(limitare) torsiune

en: Renders primitives using QTAIM properties
ro: Afișează primitivele folosind proprietățile QTAIM

en: Molecular Graph…
ro: Grafic molecular…

en: Molecular Graph with Lone Pairs…
ro: Grafic molecular cu perechi solitare…

en: Atomic Charge…
ro: Sarcina atomică…

en: Open WFN File
ro: Deschide fișier WFN

en: WFN files (*.wfn);;All files (*.*)
ro: Fișiere WFN (*.wfn);;Toate fișierele (*.*)

en: QTAIM extension
ro: Extensie QTAIM

en: Quantum input
ro: Intrare cuantică

en: Generate input for quantum codes.
ro: Generează date de intrare pentru codurile cuantice.

en: Center
ro: Centrare

en: Align View to Axes
ro: Aliniază vizualizarea cu axele

en: Align view to axes.
ro: Aliniază vizualizarea cu axele.

en: Reset view
ro: Reinițializează vizualizarea

en: Manipulate the view camera.
ro: Manipulează camera de vizualizare.

en: Script Charge Models
ro: Script de încărcare a modelelor

en: Load electrostatic models from external scripts.
ro: Încarcă modele electrostatice din scripturi externe.

en: Script File Formats
ro: Formate de fișiere script

en: Load file reader/writers from external scripts.
ro: Încarcă cititori/scriitori de fișiere din scripturi externe.

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select None
ro: Nu selectează nimic

en: Invert Selection
ro: Inversează selecția

en: Select by Element…
ro: Selectare după element…

en: Select by Atom Index…
ro: Selectare după indicele atomic…

en: Select by Residue…
ro: Selectare după reziduu…

en: Select Backbone Atoms…
ro: Selectare atomi din scheletul de bază…

en: Select Sidechain Atoms…
ro: Selectare atomi din lanțul lateral…

en: Select Water
ro: Selectare apă

en: Enlarge Selection
ro: Mărește selecția

en: Shrink Selection
ro: Micșorează selecția

en: Create New Layer from Selection
ro: Creează un strat nou din selecție

en: Change selections
ro: Modifică selecțiile

en: &Select
ro: &Selectați

en: Select Element
ro: Selectare element

en: Select Backbone
ro: Selectare schelet

en: Select Sidechain
ro: Selectare lanț lateral

en: Select Atoms by Index
ro: Selectare atomi după indice

en: Atoms to Select:
ro: Atomi pentru selecție:

en: Select Atom
ro: Selectare atom

en: Select Atoms by Residue
ro: Selectare atomi după reziduu

en: Residues to Select:
ro: Reziduuri pentru selecție:

en: Select Residue
ro: Selectare reziduu

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:186 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectSubgroupButton)
en: Select
ro: Selectează

en: Selection
ro: Selecție

en: Selection Tool	(%1)
    
    Left Mouse:	Click to pick individual atoms, residues, or fragments
    	Drag to select a range of atoms
    Right Mouse:	Click outside the molecule to clear selection
    Use Ctrl to toggle the selection and shift to add to the selection.
    Double-Click:	Select an entire fragment.
ro: Instrument de selecție	(%1)
    
    Butonul stâng al mouse-ului:	Apăsați-l pentru a selecta atomi, reziduuri sau fragmente individuale
    	Trageți pentru a selecta un interval de atomi
    Butonul drept al mouse-ului:	Apăsați-l în afara moleculei pentru a șterge selecția
    Utilizați Ctrl pentru a activa/dezactiva selecția și Shift pentru a adăuga la selecție.
    Dublu clic:	Selectează un fragment întreg.

en: Paint Atoms
ro: Colorează atomii

en: Selection tool
ro: Instrument de selecție

en: New Layer
ro: Strat nou

en: Perceive Space Group…
ro: Detectează grupul spațial…

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:99 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, symmetrizeMoleculeButton)
en: Symmetrize
ro: Simetrizare

en: Fill Unit Cell…
ro: Umple celula unitară…

en: Reduce to Asymmetric Unit
ro: Reducere la o unitate asimetrică

en: Set Tolerance…
ro: Stabilește toleranța…

en: Space Group
ro: Grupul spațial

en: Fill symmetric atoms based on the crystal space group.
ro: Umple atomii simetrici pe baza grupului spațial al cristalului.

en: Perceive Space Group
ro: Detectează grupul spațial

en: The space group is already set to: %1.
    Would you like to overwrite it?
ro: Grupul spațial este deja configurat la: %1.
    Doriți să îl suprascrieți?

en: Failure
ro: Eșec

en: Space group perception failed.
    Would you like to try again with a different tolerance?
ro: Detectarea grupului spațial a eșuat.
    Doriți să încercați din nou cu o toleranță diferită?

en: Primitive Reduction
ro: Reducere primitivă

en: The tolerance is currently set to: %1.
    Proceed with this tolerance?
ro: Toleranța este stabilită în prezent la: %1.
    Continuați cu această toleranță?

en: Primitive reduction failed.
    Please check your crystal and try again with a different tolerance.
ro: Reducerea primitivei a eșuat.
    Vă rugăm să verificați cristalul și să încercați din nou cu o toleranță diferită.

en: Conventionalize cell failed.
    Please check your crystal and try again with a different tolerance.
ro: Stabilirea unei celule convenționale a eșuat.
    Vă rugăm să verificați cristalul și să încercați din nou cu o toleranță diferită.

en: Symmetrization failed.
    Please check your crystal and try again with a different tolerance.
ro: Simetrizarea a eșuat.
    Vă rugăm să verificați cristalul și să încercați din nou cu o toleranță diferită.

en: Select tolerance in Å:
ro: Selectați toleranța în Å:

en: International
ro: Internațional

en: Select Space Group
ro: Selectează grupul spațial

en: SpaceGroup
ro: Grup spațial

en: Space group features for crystals.
ro: Caracteristici de grup spațial pentru cristale.

en: Plot Spectra…
ro: Trasează spectre…

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:39 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_spectra)
en: Spectra
ro: Spectru

en: Display spectra plots.
ro: Afișează diagramele spectrelor.

en: Infrared
ro: Infraroșu

en: NMR
ro: RMN

en: Circular Dichroism
ro: Dicroism circular

en: Density of States
ro: Densitatea stărilor

en: Select Background Color
ro: Selectează culoarea de fundal

en: Select Foreground Color
ro: Selectează culoarea de prim-plan

en: Select Calculated Spectra Color
ro: Selectează culoarea spectrului calculat

en: Select Imported Spectra Color
ro: Selectează culoarea spectrului importat

en: Wavelength (nm)
ro: Lungimea de undă (nm)

en: Vibrational Spectra
ro: Spectre vibraționale

en: Wavenumbers (cm⁻¹)
ro: Numere de undă (cm⁻¹)

en: Transmission
ro: Transmisie

en: Raman Spectra
ro: Spectre Raman

en: Intensity
ro: Intensitate

en: NMR Spectra
ro: Spectre RMN

en: Chemical Shift (ppm)
ro: Deplasare chimică (ppm)

en: Electronic Spectra
ro: Spectre electronice

en: Energy (eV)
ro: Energia (eV)

en: Circular Dichroism Spectra
ro: Spectre de dicroism circular

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:938 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, densityCheck)
en: Density
ro: Densitate

en: Molecular Orbitals…
ro: Orbitale moleculare…

en: Meshes
ro: Ochiuri de rețea

en: Orbital Window
ro: Fereastra orbitală

en: Display orbital lists.
ro: Afișează listele orbitale.

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::QtPlugins::SymmetryWidget)
en: Symmetry
ro: Simetrie

en: Status
ro: Stare

[ctx: Highest Occupied MO]
en: HOMO
ro: HOMO (orbitalul molecular ocupat cu cea mai mare energie)

[ctx: Lowest Unoccupied MO]
en: LUMO
ro: LUMO (orbitalul molecular neocupat cu cea mai mică energie)

en: Molecular Orbitals
ro: Orbitale moleculare

en: Solvent Accessible
ro: Accesibilă solventului

en: Solvent Excluded
ro: Exclusă solventului

en: Molecular Orbital
ro: Orbital molecular

en: Electron Density
ro: Densitatea electronică

en: Spin Density
ro: Densitatea de spin

[ctx: Molecular orbital]
en: MO %L1
ro: OM %L1

en: From File
ro: Din fișier

en: Create Surfaces…
ro: Creează suprafețe…

en: Render the van der Waals surface.
ro: Afișează suprafața van der Waals.

en: Render the van der Waals molecular surface.
ro: Afișează suprafața moleculară van der Waals.

en: Render the solvent-accessible molecular surface.
ro: Afișează suprafața moleculară accesibilă solventului.

en: Render the solvent-excluded molecular surface.
ro: Afișează suprafața moleculară exclusă solventului.

en: Render a molecular orbital.
ro: Afișează un orbital molecular.

en: Render the electron density.
ro: Afișează densitatea electronică.

en: Render the spin density.
ro: Afișează densitatea spinului.

en: Render a cube supplied with the file.
ro: Afișează un cub furnizat cu fișierul.

[ctx: 3D Volume Data Set]
en: Cube %1
ro: Cubul %1

en: Calculating electron density
ro: Se calculează densitatea electronică

en: Calculating spin density
ro: Se calculează densitatea de spin

en: Calculating molecular orbital %L1
ro: Se calculează orbitalul molecular %L1

en: Movie AVI (*.avi)
ro: Videoclip AVI (*.avi)

en: Export Movie
ro: Exportare videoclip

en: Movie MP4 (*.mp4);;Movie AVI (*.avi);;GIF (*.gif)
ro: Videoclip MP4 (*.mp4);; Videoclip AVI (*.avi);; GIF (*.gif)

en: Read and render surfaces.
ro: Citește și redă suprafețele.

en: Render the scene in a SVG file.
ro: Redă scena într-un fișier SVG.

en: Class
ro: Clasa

en: Symmetry…
ro: Simetrie…

en: Provide symmetry functionality.
ro: Oferă funcționalitatea de simetrie.

en: Render symmetry elements.
ro: Redarea elementelor de simetrie.

en: Group %1
ro: Grup %1

en: Template
ro: Șablon

en: Template Tool	(%1)
    
    Insert fragments, including metal centers.
    Select an element and coordination geometry, then click to insert a fragment.
    
    Select a ligand or functional group and click on a hydrogen atom to attach it.
ro: Instrument de șablon	(%1)
    
    Inserează fragmente, inclusiv centre metalice.
    Selectați un element și o geometrie de coordonare, apoi faceți clic pentru a insera un fragment.
    
    Selectați un ligand sau un grup funcțional și faceți clic pe un atom de hidrogen pentru a-l atașa.

en: Insert Template
ro: Inserare șablon

en: Insert Ligand
ro: Inserare ligand

en: Template tool
ro: Instrument de șablon

en: Simple display of VdW spheres.
ro: Afișare simplă a sferelor VdW.

en: Vibrational Modes…
ro: Moduri vibraționale…

en: Show the vibrational modes dialog.
ro: Afișează dialogul «Moduri vibraționale».

en: Set the vibrational mode.
ro: Stabilește modul vibrațional.

en: Set the vibrational amplitude.
ro: Stabilește amplitudinea vibrației.

en: Start the vibrational animation.
ro: Pornește animația vibrațională.

en: Stop the vibrational animation.
ro: Oprește animația vibrațională.

en: Vibrations
ro: Vibrații

en: Display vibrational modes.
ro: Afișează modurile vibraționale.

en: VRML Render…
ro: Redare VRML…

en: VRML (*.wrl);;Text file (*.txt)
ro: VRML (*.wrl);;Fișier text (*.txt)

en: Render the scene using VRML.
ro: Redă scena cu VRML.

en: Render the molecule as a wireframe.
ro: Redă molecula ca o structură de sârmă.

en: Calculate Band Structure…
ro: Calculează structura benzii…

en: Cannot calculate band structure: no unit cell!
ro: Nu se poate calcula structura benzii: nu există celula unitară!

en: Yaehmop execution failed with the following error:
    %1
ro: Executarea Yaehmop a eșuat cu următoarea eroare:
    %1

en: Failed to read band structure output from Yaehmop!
ro: Eșec la citirea structurii de bandă de la Yaehmop!

en: Only one special k point was found in Yaehmop output! Two or more are required!
ro: Un singur punct k special a fost găsit în ieșirea Yaehmop! Sunt necesare două sau mai multe!

en: Band %1
ro: Banda %1

en: Fermi Level
ro: Nivelul Fermi

en: Cannot find Yaehmop
ro: Nu se poate găsi Yaehmop

en: Error: %1 failed to start
ro: Eroare: %1 a eșuat la pornire

en: Yaehmop Input
ro: Intrare Yaehmop

en: Perform extended Hückel calculations with yaehmop.
ro: Efectuează calcule Hückel extinse cu yaehmop.

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::MoleQueue::InputGeneratorWidget) i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::MoleQueue::MoleQueueWidget) i18n: file: qtplugin
en: Form
ro: Formular

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:26 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Calculation Settings
ro: Configurări de calcul

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:69 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, warningTextButton)
en: Placeholder text…
ro: Text de substituție…

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:918 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetButton) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:982
en: Reset
ro: Restabilire

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:93 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, debugCheckBox)
en: Debug Script…
ro: Depanare script…

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, computeButton) i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:52 i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:366
en: Submit Calculation…
ro: Trimite calculul…

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:123 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateButton)
en: Save Input…
ro: Salvează intrarea…

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:30 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Queue and Program:
ro: Coada de așteptare și programul:

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshProgramsButton)
en: Refresh
ro: Reîmprospătează

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:85 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: <html><head/><body><p>Number of processor cores to reserve for this job.</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Numărul de nuclee de procesor care urmează să fie rezervate pentru această sarcină.</p></body></html>

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:88 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Processor cores:
ro: Nuclee procesor:

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:125 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Delete remote working files upon job completion. Results will still be copied to the local MoleQueue job cache first.</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Ștergeți fișierele de lucru de la distanță la finalizarea lucrării. Rezultatele vor fi în continuare copiate mai întâi în memoria cache locală MoleQueue.</p></body></html>

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:128 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Delete remote files when finished:
ro: Ștergeți fișierele de la distanță când ați terminat:

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:145 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Check to prevent this job from showing up in the MoleQueue GUI by default.</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Bifați pentru a împiedica afișarea implicită a acestei sarcini în interfața cu utilizatorul a MoleQueue.</p></body></html>

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:148 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hide job in MoleQueue:
ro: Ascundeți lucrarea din MoleQueue:

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:158 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Show a system popup notification when the job's status changes.</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Afișează o notificare de sistem atunci când se modifică starea lucrării.</p></body></html>

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:161 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show progress notifications:
ro: Afișează notificări despre progres:

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:192 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, openOutputLabel)
en: Open output when finished:
ro: Deschide rezultatul de la ieșire când a terminat:

note: i18n: file: qtgui/customelementdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtGui::CustomElementDialog)
en: Rename Elements
ro: Redenumire elemente

note: i18n: file: qtgui/insertfragmentdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtGui::InsertFragmentDialog)
en: Insert Fragment…
ro: Inserare fragment…

note: i18n: file: qtgui/insertfragmentdialog.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
ro: Filtru:

note: i18n: file: qtgui/insertfragmentdialog.ui:29 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filterLineEdit)
en: Type a name or part of a name to show only matching files.
ro: Tastați un nume sau o parte a unui nume pentru a afișa numai fișierele care corespund.

note: i18n: file: qtgui/insertfragmentdialog.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertFragmentButton) i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:227 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertButton)
en: Insert
ro: Inserare

note: i18n: file: qtplugins/3dmol/3dmoldialog.ui:17 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::ThreeDMolDialog)
en: 3DMol HTML Snippet
ro: Fragment de cod HTML 3DMol

note: i18n: file: qtplugins/3dmol/3dmoldialog.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copyButton)
en: &Copy to Clipboard
ro: &Copiază în clipboard

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Structure Input File
ro: Fișier de intrare structură

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, generateFromPdbButton)
en: Generate Input From PDB
ro: Generează date de intrare din PDB

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pdbFileLabel)
en: PDB File:
ro: Fișier PDB:

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:67 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Force Field:
ro: Câmp de forță:

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runPdb2PqrButton)
en: Run PDB2PQR
ro: Rulează PDB2PQR

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:123 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loadFromPqrButton)
en: Load Existing PQR File
ro: Încarcă fișierul PQR existent

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:132 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pqrFileLabel)
en: PQR File:
ro: Fișier PQR:

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:156 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: APBS Input File
ro: Fișier de intrare APBS

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:170 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveInputFileButton)
en: Save Input File
ro: Salvează fișierul de intrare

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:177 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runApbsButton)
en: Run APBS
ro: Rulați APBS

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Success!
ro: Succes!

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:27 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadStructureCheckBox)
en: Load Structure File
ro: Încarcă fișierul de structură

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadCubeCheckBox)
en: Load Cube File
ro: Încarcă fișierul de cub

note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChargeDialog)
en: Partial Charges
ro: Sarcini parțiale

note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:66 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chargeModelLabel)
en: Charge Model:
ro: Model sarcină:

note: i18n: file: qtplugins/bonding/bondingdialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Distance Tolerance:
ro: Toleranța distanței:

note: i18n: file: qtplugins/bonding/bondingdialog.ui:27 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum Distance:
ro: Distanța minimă:

note: i18n: file: qtplugins/coloropacitymap/comdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ComDialog)
en: Volume Rendering
ro: Redarea volumului

note: i18n: file: qtplugins/coloropacitymap/comdialog.ui:32 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cube
ro: Cub

note: i18n: file: qtplugins/coloropacitymap/comdialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Enable volume rendering
ro: Activează redarea volumului

note: i18n: file: qtplugins/coloropacitymap/comdialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable surface rendering
ro: Activează redarea suprafeței

note: i18n: file: qtplugins/coloropacitymap/comdialog.ui:73 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Isovalue
ro: Isovaloare

note: i18n: file: qtplugins/configurepython/condadialog.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Only the “base” conda environment exists.
    Would you like to create a new environment for Avogadro?
    This will make a copy of your base environment.
ro: Există doar mediul conda „de bază”.
    Doriți să creați un mediu nou pentru Avogadro?
    Aceasta va face o copie a mediului dvs. de bază.

note: i18n: file: qtplugins/configurepython/condadialog.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Environment name:
ro: Nume mediu:

note: i18n: file: qtplugins/configurepython/configurepythondialog.ui:27 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Select the Python version used to run scripts.
    Avogadro must be restarted for any changes to take effect.
ro: Selectați versiunea Python utilizată pentru rularea scripturilor.
    Avogadro trebuie repornit pentru ca orice modificare să aibă efect.

note: i18n: file: qtplugins/configurepython/configurepythondialog.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Environment:
ro: Mediu:

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:33 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Add Constraints
ro: Adaugă constrângeri

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:287 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
ro: Tip:

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:74 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Atom Indices:
ro: Indicii atomici:

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:113 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
ro: Valoare:

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addConstraint)
en: Add
ro: Adaugă

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:167 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
ro: Opțiuni

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:200 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteConstraint)
en: Delete Selected
ro: Șterge selectat

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:207 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteAllConstraints)
en: Delete All
ro: Șterge tot

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:214 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, okButton)
en: OK
ro: Ok

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::CoordinateEditorDialog)
en: Coordinate Editor
ro: Editor de coordonate

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preset:
ro: Predefinit:

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Distance Unit:
ro: Unitatea de distanță:

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:71 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, spec)
en: <html><head/><body><p>Specification of format. Each character indicates a value to write per atom:</p><p><span style=" font-weight:600;">#</span> - Atom index (1, 2, ..., numAtoms)<br/><span style=" font-weight:600;">Z</span> - Atomic number (e.g. "6" for carbon)<br/><span style=" font-weight:600;">G</span> - GAMESS-style atomic number (e.g. "6.0" for carbon)<br/><span style=" font-weight:600;">N</span> - Element name (e.g. "Carbon")<br/><span style=" font-weight:600;">S</span> - Element symbol (e.g. "C" for carbon)<br/><span style=" font-weight:700;">L</span> - Atom label (e.g., "C2" for second carbon atom, "H1" for first hydrogen) <br/><span style=" font-weight:600;">x</span> - X position coordinate<br/><span style=" font-weight:600;">y</span> - Y position coordinate<br/><span style=" font-weight:600;">z</span> - Z position coordinate<br/><span style=" font-weight:600;">a</span> - 'a' lattice coordinate (crystals only)<br/><span style=" font-weight:600;">b</span> - 'b' lattice coordinate (crystals only)<br/><span style=" font-weight:600;">c</span> - 'c' lattice coordinate (crystals only)<br/><span style=" font-weight:600;">_</span> - A literal space (" "), useful for alignment<br/><span style=" font-weight:600;">0</span> - A literal 0 ("0"), useful for optimization flags<br/><span style=" font-weight:600;">1</span> - A literal 1 ("1"), useful for optimization flags<br/></p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Specificarea formatului. Fiecare caracter indică o valoare de scris pentru fiecare atom:</p><p><span style=" font-weight:600;">#</span> - Indicele atomic (1, 2, ..., numAtomi)<br/><span style=" font-weight:600;">Z</span> - Numărul atomic (de exemplu. „6” pentru carbon)<br/><span style=" font-weight:600;">G</span> - Numărul atomic în stilul GAMESS (de exemplu, „6.0” pentru carbon)<br/><span style=" font-weight:600;">N</span> - Numele elementului (de exemplu, „Carbon”)<br/><span style=" font-weight:600;">S</span> - Simbolul elementului (de exemplu, „C” pentru carbon)<br/><span style=" font-weight:700;">L</span> - Eticheta atomului (de exemplu, „C2” pentru al doilea atom de carbon, „H1” pentru primul de hidrogen) <br/><span style=" font-weight:600;">x</span> - Coordonata poziției X<br/><span style=" font-weight:600;">y</span> - Coordonata poziției Y<br/><span style=" font-weight:600;">z</span> - Coordonata poziției Z<br/><span style=" font-weight:600;">a</span> - Coordonata rețelei „a” (numai pentru cristale)<br/><span style=" font-weight:600;">b</span> - Coordonata rețelei „b” (numai pentru cristale)<br/><span style=" font-weight:600;">c</span> - Coordonata rețelei „c” (numai pentru cristale)<br/><span style=" font-weight:600;">_</span> - Un spațiu literal („ ”), util pentru aliniere<br/><span style=" font-weight:600;">0</span> - Un 0 literal („0”), util pentru fanioanele de optimizare<br/><span style=" font-weight:600;">1</span> - Un 1 literal („1”), util pentru fanioanele de optimizare<br/></p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, help)
en: Help…
ro: Ajutor…

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:115 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, paste)
en: Paste
ro: Lipește

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:135 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, revert)
en: Revert
ro: Revenire (la valorile dinainte)

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:149 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, apply)
en: Apply
ro: Aplică

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Cp2kInputDialog)
en: CP2K Input
ro: Intrare CP2K

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetAllButton) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:336
en: Reset All
ro: Reinițializați tot

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:343
en: Defaults
ro: Valorile implicite

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateButton) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:373
en: Save File…
ro: Salvează fișierul…

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:95 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicWidget) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:34
en: &Basic Setup
ro: Configurare &bazică

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:101 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:170 i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Title:
ro: Titlu:

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:313 i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:60 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Filename Base:
ro: Nume de bază pentru fișier:

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:124 i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, baseNameEdit) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:323 i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:70
en: job
ro: lucrare

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:287
en: Calculate:
ro: Calculează:

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:164 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Method:
ro: Metoda:

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:197 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Basis set:
ro: Setul de bază:

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:215 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Functional
ro: Funcțional

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:341 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Poisson EWALD type
ro: Tipul de Poisson EWALD

note: i18n: file: qtplugins/crystal/importcrystaldialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File extension for Open Babel conversion (default - Avogadro::POSCAR):
ro: Extensia fișierului pentru conversia Open Babel (implicit - Avogadro::POSCAR):

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::SupercellDialog)
en: Supercell Parameters
ro: Parametrii supercelulei

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:22 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Super Cell Options
ro: Opțiuni pentru super celulă

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aRepeatLabel)
en: A repeat:
ro: Repetare A:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bRepeatLabel)
en: B repeat:
ro: Repetare B:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cRepeatLabel)
en: C repeat:
ro: Repetare C:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:231 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Cell Matrix:
ro: Matricea celulară:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:248 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Fractional Matrix:
ro: Matrice fracțională:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:278 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, transformAtoms) i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:114
en: &Transform Atoms
ro: &Transformă atomii

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:300 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, apply)
en: &Apply
ro: &Aplică

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:307 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, revert)
en: &Revert
ro: &Revenire|Anulare

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:314 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: &Hide
ro: &Ascunde

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::VolumeScalingDialog)
en: Scale Unit Cell Volume
ro: Scalarea volumului celulei unitare

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: New &Volume:
ro: &Volum nou:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Scaling Factor:
ro: Factor de &scalare:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Current Volume:
ro: Volumul curent:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:58 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentVolume)
en: TextLabel
ro: Text etichetă

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Bond Order:
ro: Ordinea legăturilor:

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::ForceFieldDialog) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::OBForceFieldDialog)
en: Geometry Optimization Parameters
ro: Parametri de optimizare a geometriei

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:39 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:207
en: Convergence Criteria
ro: Criterii de convergență

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Energy convergence:
ro: Convergența energiei:

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:220
en: Step limit:
ro: Limita de pași:

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:59 i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, energyConv) i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:104 i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, gradConv) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:227
en:  units
ro:  unități

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:78 i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, stepLimit) i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:75 i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, optimizationStepsSpinBox) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialo
en:  steps
ro:  pași

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:97 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Gradient convergence:
ro: Convergența gradientului:

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:126 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:39
en: Optimization Method
ro: Metoda de optimizare

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:132 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:45
en: Force field:
ro: Câmp de forță:

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRecommended) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:97
en: Autodetect
ro: Autodetectare

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GamessInputDialog)
en: GAMESS Input
ro: Intrare GAMESS

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:60 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: In:
ro: În:

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:107 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: CONV THRESH
ro: PRAG CONVERG

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multiplicity:
ro: Multiplicitate:

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
ro: Cu:

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Charge:
ro: Sarcina:

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PQRWidget)
en: Import From PQR…
ro: Import din PQR…

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchButton)
en: Search
ro: Caută

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:51 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchTypeBox)
en: name
ro: nume

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:56 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchTypeBox)
en: tag
ro: etichetă

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchTypeBox)
en: synonym
ro: sinonim

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchTypeBox)
en: inchi
ro: inci

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:85 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search By:
ro: Căutare după:

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:132 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
ro: Descarcă

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:139 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Name:
ro: Nume:

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertDNADialog)
en: Insert Nucleic Acids
ro: Inserează acizi nucleici

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: DNA/RNA Builder
ro: Constructor ADN/ARN

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:27 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: DNA
ro: ADN

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:32 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: RNA
ro: ARN

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Nucleic Acids:
ro: Acizi nucleici:

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:49 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_A)
en: Adenine
ro: Adenină

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:59 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_C)
en: Cytosine
ro: Citozină

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:69 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_G)
en: Guanine
ro: Guanină

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:104 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sequence:
ro: Secvență:

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:120 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, bpCombo) i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:150 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, bpTurnsSpin)
en: the number of base pairs per helix turn
ro: numărul de perechi de baze pe tur de elice

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bpCombo)
en: Other
ro: Alta

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:172 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Bases Per Turn:
ro: Baze pe tură:

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Strands:
ro: Șuvițe:

[ctx: single-strand DNA]
note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:190 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleStrandRadio)
en: Single
ro: Unică

[ctx: double-strand DNA]
note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:197 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, doubleStrandRadio)
en: Double
ro: Dublă

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LammpsInputDialog)
en: LAMMPS Input
ro: Intrare LAMMPS

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:37 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:50 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLine)
en: Input file comments
ro: Comentarii privind fișierul de intrare

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:77 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_units) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:97 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, unitsCombo)
en: Select the unit style to be used during the simulation.
ro: Selectează stilul de unitate care urmează să fie utilizat în timpul simulării.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_units)
en: Units
ro: Unități

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_waterPotential)
en: Water Potential
ro: Potențialul apei

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:177 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_atomstyle) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:197 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: Select atom_style used by the data file.
ro: Selectează stilul de atom „atom_style” utilizat în fișierul de date.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:187 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_atomstyle)
en: Atom Style
ro: Stilul atomului

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:211 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: angle
ro: unghi

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:221 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: bond
ro: legătură

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:226 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: charge
ro: sarcină

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:231 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: dipole
ro: dipol

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:241 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: ellipsoid
ro: elipsoid

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:246 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: full
ro: complet

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:251 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: line
ro: linie

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:256 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: meso
ro: mezo

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:271 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: sphere
ro: sferă

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:281 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: wavepacket
ro: pachet de unde

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:289 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_readdata) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:299 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, readDataLine)
en: Specify the name to be used for the coordinate file.
ro: Specifică numele care urmează să fie utilizat pentru fișierul de coordonate.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:292 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_readdata)
en: Coordinate Data File
ro: Fișier de date de coordonate

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:306 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_therm)
en: Ensemble
ro: Ansamblu

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:327 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_temp) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:745 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:918 i18n: ectx: 
en: Temperature
ro: Temperatura

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:347 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:357 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, nhChainSpin)
en: Select the number of Nosé-Hoover chains in the NVT ensemble.
ro: Selectează numărul de lanțuri Nosé-Hoover din ansamblul NVT.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:350 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: NH Chains
ro: Lanțuri NH

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:393 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:403 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, stepSpin) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:534 
en: Time step for the simulation in units according to "Units" specification.
ro: Intervalul de timp pentru simulare în unități, în conformitate cu specificația „Unități”.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:396 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Time Step
ro: Intervalul de timp

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:416 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:642 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, dumpXYZEdit)
en: Filename of the XYZ file to write during the simulation.
ro: Numele fișierului XYZ care urmează să fie scris în timpul simulării.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:419 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Dump XYZ
ro: Extrage XYZ

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:433 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_dimension) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:847 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, dimensionCombo)
en: Number of dimensions in the system.
ro: Numărul de dimensiuni din sistem.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:436 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_dimension)
en: Dimensions
ro: Dimensiuni

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:446 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, zBoundaryCombo)
en: Change Z boundary style.
ro: Modifică stilul de delimitare Z.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:486 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, yBoundaryCombo)
en: Change Y boundary style.
ro: Modifică stilul de delimitare Y.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:526 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, xBoundaryCombo)
en: Change X boundary style.
ro: Modifică stilul de delimitare X.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:566 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_boundary)
en: Select boundary Styles in X, Y and Z directions.
ro: Selectează stilurile de delimitare în direcțiile X, Y și Z.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:569 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_boundary)
en: Boundary
ro: Delimitare

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:589 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Number of replicants in X, Y and Z directions.
ro: Numărul de replicanți în direcțiile X, Y și Z.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:592 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Replicate
ro: Replicare

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:612 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, xReplicateSpin)
en: Replicate the X direction.
ro: Replicare în direcția X.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:622 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, yReplicateSpin)
en: Replicate the Y direction.
ro: Replicare în direcția Y.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:632 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, zReplicateSpin)
en: Replicate the Z direction.
ro: Replicare în direcția Z.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:649 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:659 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, runSpin)
en: Total number of timesteps to run the simulation.
ro: Numărul total de intervale de timp pentru a rula simularea.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:652 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total Steps
ro: Numărul total de intervale

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:685 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Dump Interval
ro: Extrage interval

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:715 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Set the initial atom velocities for the simulation.
ro: Stabilește vitezele inițiale ale atomilor pentru simulare.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:718 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Initial Velocities
ro: Vitezele inițiale

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:725 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, velocityDistCombo)
en: Select the distribution of initial atom velocities.
ro: Selectează distribuția vitezelor inițiale ale atomilor.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:742 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:752 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, velocityTempSpin)
en: Set the initial atom velocities to match this temperature.
ro: Stabilește vitezele inițiale ale atomilor pentru a corespunde acestei temperaturi.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:768 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, zeroMOMCheck)
en: Remove system linear momentum from initial velocities.
ro: Elimină momentul liniar al sistemului din vitezele inițiale.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:771 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroMOMCheck)
en: Zero Linear Momentum
ro: Moment liniar zero

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:781 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, zeroLCheck)
en: Remove system angular momentum from initial velocities.
ro: Elimină momentul unghiular al sistemului din vitezele inițiale.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:784 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroLCheck)
en: Zero Angular Momentum
ro: Moment unghiular zero

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:807 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_10)
en: Control the thermodynamic output during the simulation.
ro: Controlează ieșirea termodinamică în timpul simulării.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:810 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output
ro: Ieșire

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:817 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Output Interval
ro: Interval ieșire

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:867 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, thermoStyleCombo)
en: Thermodynamic output style.
ro: Stilul de ieșire termodinamică.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:871 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, thermoStyleCombo)
en: One Line
ro: O singură linie

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:876 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, thermoStyleCombo)
en: Multi Line
ro: Multiple linii

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:928 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableFormButton) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:992
en: Use Form
ro: Utilizează formularul

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:948 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateButton) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:1012
en: Generate…
ro: Generează…

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Translate by:
ro: Transferă după:

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotate around:
ro: Rotire în jurul:

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:122 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, rotateComboBox)
en: Origin
ro: Originii

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:127 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, rotateComboBox)
en: Center of Molecule
ro: Centrul moleculei

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:132 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, rotateComboBox)
en: Center of Selection
ro: Centrul selecției

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:192 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: X-axis
ro: Axa X

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:199 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Y-axis
ro: Axa Y

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:206 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Z-axis
ro: Axa Z

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:220 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Move:
ro: Mută:

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:228 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, moveComboBox)
en: Selected Atoms
ro: Atomi selectați

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:233 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, moveComboBox)
en: Everything Else
ro: Orice altceva

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConformerSearchDialog)
en: Conformer Search
ro: Căutare conformer

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systematicOptionsGroupBox)
en: Method
ro: Metodă

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of conformers:
ro: Numărul de conformeri:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, systematicRadio)
en: Systematic rotor search
ro: Căutare sistematică a rotoarelor

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomRadio)
en: Random rotor search
ro: Căutare aleatorie a rotoarelor

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, weightedRadio)
en: Weighted rotor search
ro: Căutare ponderată a rotoarelor

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, geneticRadio)
en: Genetic algorithm search
ro: Căutare prin algoritm genetic

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:68 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, optimizationStepsLabel)
en: Optimization per conformer:
ro: Optimizare pentru fiecare conformer:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:94 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, geneticGroupBox)
en: Genetic Algorithm Options
ro: Opțiuni ale algoritmului genetic

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:102 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:112 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, childrenSpinBox)
en: number of children for each parent geometry
ro: numărul de copii pentru fiecare geometrie părinte

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:105 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Children:
ro: Copil:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:128 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:138 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mutabilitySpinBox)
en: mutation frequency (lower = more frequent mutations)
ro: frecvența mutațiilor (mai mică = mutații mai frecvente)

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mutability:
ro: Mutabilitate:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:154 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:164 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, convergenceSpinBox)
en: number of identical generations before convergence is reached
ro: numărul de generații identice înainte de atingerea convergenței

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Convergence:
ro: Convergența:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:180 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Scoring method:
ro: Metoda de evaluare:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:187 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, scoringComboBox)
en: scoring method for the genetic algorithm (RMSD = geometric distance, energy = lowest energies)
ro: metoda de evaluare pentru algoritmul genetic (RMSD = distanța geometrică, energie = cele mai mici energii)

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Optimization algorithm:
ro: Algoritmul de optimizare:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Line search technique:
ro: Tehnica de căutare a liniilor:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:67 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, algorithm)
en: Steepest Descent
ro: Descinderea cea mai abruptă

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:72 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, algorithm)
en: Conjugate Gradient
ro: Gradient conjugat

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:81 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, lineSearch)
en: Simple
ro: Simplă

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:86 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, lineSearch)
en: Newton's Method
ro: Metoda lui Newton

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:114 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, enableCutoffs)
en: Limit Non-Bonded Interactions
ro: Limitarea interacțiunilor nelegate

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:126 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Van der Waals cutoff distance:
ro: Distanța de separare Van der Waals:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:133 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Pair update frequency:
ro: Frecvența de actualizare a perechilor:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:140 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: electrostatic cutoff distance:
ro: distanța de separare electrostatică:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:213 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: "Energy" convergence:
ro: Convergența „energiei”:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpenMMInputDialog)
en: OpenMM Script Builder
ro: Constructor de scripturi OpenMM

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_jobScript)
en: Job script:
ro: Scriptul lucrării:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Input Coords:
ro: Coordonate de intrare:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Input Topology:
ro: Topologia de intrare:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_forceField)
en: Forcefield:
ro: Câmpul de forță:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:132 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_waterModel)
en: Water Model:
ro: Modelul de apă:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:160 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, waterModelCombo)
en: Implicit Solvent (OBC)
ro: Solvent implicit (OBC)

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:168 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_platform)
en: Platform:
ro: Platformă:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:176 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, platformCombo)
en: Reference
ro: Referință

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:199 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_precision)
en: Precision:
ro: Precizie:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:207 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, precisionCombo)
en: single
ro: simplă

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:212 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, precisionCombo)
en: mixed
ro: mixtă

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:217 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, precisionCombo)
en: double
ro: dublă

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:225 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_deviceIndex)
en: Device Index:
ro: Indexul dispozitivului:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:245 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_openCLIndex)
en: OpenCL Platform Index:
ro: Indexul platformei OpenCL:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:275 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_nonbondedMethod)
en: Nonbonded method:
ro: Metoda fără legare:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:311 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ewaldTolerance)
en: Ewald Tolerance:
ro: Toleranța Ewald:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:337 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_constraints)
en: Constraints:
ro: Constrângeri:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:350 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constraintsCombo)
en: HBonds
ro: Legături hidrogen

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:355 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constraintsCombo)
en: AllBonds
ro: Toate legăturile

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:360 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constraintsCombo)
en: HAngles
ro: Unghiuri hidrogen

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:368 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_constraintTolerance)
en: Constraint Tolerance:
ro: Toleranța la constrângeri:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:394 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_rigidWater)
en: Rigid water?
ro: Apă rigidă?

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:407 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, rigidWaterCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:457 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, initVelCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminp
en: False
ro: Fals

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:415 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_nonBondedCutoff)
en: Nonbonded cutoff:
ro: Separare fără legături:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:444 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_randomInitVel)
en: Random initial velocity:
ro: Viteza inițială aleatorie:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:465 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_generationTemp)
en: Generation Temp:
ro: Temp. de generare:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:521 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, integratorCombo)
en: VariableLangevin
ro: Langevin variabil

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:526 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, integratorCombo)
en: VariableVerlet
ro: Verlet variabil

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:537 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_timestep)
en: Timestep:
ro: Interval de timp:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:560 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_errorTol)
en: Error tolerance:
ro: Toleranța la erori:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:586 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_collisionRate)
en: Collision rate:
ro: Rata de coliziune:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:609 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_temperature)
en: Temperature:
ro: Temperatura:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:653 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_pressure)
en: Pressure:
ro: Presiune:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:676 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_barostatInterval)
en: Barostat Interval
ro: Interval barostat

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:703 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_reporters)
en: Reporters:
ro: Raportori:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:710 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stateDataCheck)
en: StateData
ro: Date de stare

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:740 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_reportInterval)
en: Report Interval:
ro: Interval de raportare:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:760 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_equilibriationSteps)
en: Equilibration Steps:
ro: Etape de echilibrare:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:780 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_productionSteps)
en: Production Steps:
ro: Etape de producție:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:800 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_minimize)
en: Minimize?
ro: Minimizare?

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:821 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_minimizeSteps)
en: Max. Minimize Steps:
ro: Nr. maxim de intervale de minimizare:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:841 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_stateDataOptions)
en: StateData options:
ro: Opțiuni de date de stare:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:848 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stepIndexCheck)
en: Step Index
ro: Index de etape/intervale

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:858 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timeCheck)
en: Time
ro: Timp

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:868 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, speedCheck)
en: Speed
ro: Viteză

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:878 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, progressCheck)
en: Progress
ro: Progres

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:888 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, potentialEnergyCheck)
en: Potential Energy
ro: Energia potențială

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:898 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kineticEnergyCheck)
en: Kinetic Energy
ro: Energia cinetică

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:908 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, totalEnergyCheck)
en: Total Energy
ro: Energia totală

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:928 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, volumeCheck)
en: Volume
ro: Volum

note: i18n: file: qtplugins/plotpdf/pdfoptionsdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::PdfOptionsDialog)
en: PDF Plot Options
ro: Opțiuni de trasare PDF

note: i18n: file: qtplugins/plotpdf/pdfoptionsdialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum Radius:
ro: Raza maximă:

note: i18n: file: qtplugins/plotpdf/pdfoptionsdialog.ui:49 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Step (dr):
ro: Etapa (dr):

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::XrdOptionsDialog)
en: Theoretical XRD Pattern Options
ro: Opțiuni de model XRD teoretic

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:17 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::XrdOptionsDialog)
en: <html><head/><body><p>The broadening of the peak at the base (in degrees).</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Lărgirea vârfului la bază (în grade).</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:23 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spin_max2Theta)
en: <html><head/><body><p>The max 2theta value in degrees.</p><p>Default: 162.00°</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Valoarea maximă 2theta în grade.</p><p>Implicit: 162.00°</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:45 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spin_peakWidth)
en: <html><head/><body><p>The broadening of the peaks at the base in degrees.</p><p>Default: 0.52958°</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Lărgirea vârfurilor la bază în grade.</p><p>Implicit: 0.52958°</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:67 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of points:
ro: Numărul de puncte:

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:77 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Peak width:
ro: Lățimea vârfului:

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wavelength:
ro: Lungimea de undă:

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:97 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spin_wavelength)
en: <html><head/><body><p>The wavelength of the x-ray in Angstroms. </p><p>Default: 1.50560 Å</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Lungimea de undă a razelor X în angstromi. </p><p>Implicit: 1.50560 Å</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:122 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spin_numDataPoints)
en: <html><head/><body><p>The number of 2theta points to generate.</p><p>Default: 1000</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Numărul de puncte 2theta de generat.</p><p>Implicit: 1000</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/plugindownloader/downloaderwidget.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download Selected
ro: Descărcare selecție

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, atomRadiusLabel)
en: Critical Point Radius:
ro: Raza punctului critic:

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel)
en: Bond Path Radius:
ro: Raza traseului de legătură:

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:135 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_radius)
en: Constant Size
ro: Dimensiune constantă

note: i18n: file: qtplugins/selectiontool/selectiontoolwidget.ui:21 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Apply Color
ro: Aplică culoarea

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpectraDialog)
en: Spectra Visualization
ro: Vizualizare spectre

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:58 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Scale Factor:
ro: Factor de scalare:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:75 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: X-Axis Minimum:
ro: Axa X minimă:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X-Axis Maximum:
ro: Axa X maximă:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:99 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Offset:
ro: Decalaj:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:106 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Y-Axis Maximum:
ro: Axa Y maximă:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:123 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Y-Axis Minimum:
ro: Axa Y minimă:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:156 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Peak Width:
ro: Lățimea vârfului:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Peak Threshold:
ro: Pragul maxim:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:190 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unitsLabel)
en: Units:
ro: Unități:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:205 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_appearance)
en: &Appearance
ro: &Aspect

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:214 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_import) i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:285 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_calculate)
en: Show
ro: Afișează

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:230 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, push_import)
en: Imports a tsv of experimental spectra to overlay on the plot.
ro: Importă un tsv de spectre experimentale pentru a le suprapune pe diagramă.

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:233 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_import)
en: &Import…
ro: &Importă…

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:249 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_colorImported) i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:301 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_colorForeground) i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:330 i18n:
en: Set Color…
ro: Stabilire culoare…

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:269 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Imported Spectra:
ro: Spectrul importat:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:317 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_export)
en: &Export…
ro: &Exportă…

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:343 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background:
ro: Fundal:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:356 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Calculated Spectra:
ro: Spectre calculate:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:376 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font Size:
ro: Dimensiune font:

[ctx: Size in pixels of the line drawing the spectra]
note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:418 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Line Width:
ro: Lățimea liniei:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:458 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_exportData)
en: Export Data
ro: Exportare date

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:471 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: &Close
ro: În&chide

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:484 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_options)
en: &Options…
ro: &Opțiuni…

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:572 i18n: ectx: property (toolTip), widget (Avogadro::VTK::ChartWidget, plot)
en: Controls:
    Double left click: Restore default axis limits
    Right click + drag: Move plot
    Middle click + drag: Zoom to region
    Scroll wheel: Zoom to cursor
ro: Comenzi cu butoanele mouse-uluii:
    Dublu clic stânga: Restaurează limitele implicite ale axelor
    Clic dreapta + tragere: Mută traseul
    Clic pe cel din mijloc + tragere: Zoom la regiune
    Rotița de derulare: Zoom la cursor

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:588 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_loadSpectra)
en: &Load data…
ro: Î&ncărcare date…

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Quality:
ro: Calitate:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:76 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:224 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Very Low
ro: Foarte joasă

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:81 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:229 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
ro: Joasă

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:86 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:234 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:380 i18n:
en: Medium
ro: Medie

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:91 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:239 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
ro: Înaltă

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:96 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:244 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Very High
ro: Foarte înaltă

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:104 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_render)
en: Render
ro: Redare

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:128 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_configure)
en: Configure
ro: Configurează

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:23 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SurfaceDialog)
en: Create Surfaces
ro: Creează suprafețe

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Surface:
ro: Suprafață:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:67 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spinCombo)
en: alpha
ro: alfa

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:95 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color by:
ro: Culoare de:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:113 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, propertyCombo)
en: Electrostatic Potential
ro: Potențial electrostatic

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:202 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Resolution:
ro: Rezoluție:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:299 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Isosurface Value:
ro: Valoarea isosuprafeței:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:348 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Smoothing:
ro: Netezire:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:363 i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, smoothingCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:375 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Light
ro: Ușoară

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:385 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Strong
ro: Ridicată

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:515 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: Calculate
ro: Calculează

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:42 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, esTab)
en: Molecule
ro: Moleculă

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, esLabel)
en: Symmetrically equivalent atoms:
ro: Atomi echivalenți simetric:

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:79 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lockSymmetryCheckBox)
en: Lock Symmetry
ro: Blochează simetria

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:109 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, operationsTab)
en: Operations
ro: Operații

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:115 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationsLabel)
en: Symmetry elements:
ro: Elemente de simetrie:

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:145 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, subgroupsTab)
en: Subgroups
ro: Subgrupuri

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:151 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subgroupsLabel)
en: Subgroups:
ro: Subgrupuri:

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:214 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toleranceLabel)
en: Tolerance:
ro: Toleranța:

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:225 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, toleranceCombo)
en: Tight
ro: Strânsă

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:230 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, toleranceCombo)
en: Normal
ro: Normală

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:235 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, toleranceCombo)
en: Loose
ro: Slabă

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:240 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, toleranceCombo)
en: Very Loose
ro: Foarte slabă

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:248 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detectSymmetryButton)
en: Detect Symmetry
ro: Detectează simetria

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:42 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, centersTab)
en: Centers
ro: Centrează

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:99 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formalChargeLabel)
en: Formal Charge:
ro: Sarcina formală:

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:133 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, coordinationLabel)
en: Coordination:
ro: Coordonare:

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:148 i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, coordinationComboBox) i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:193 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 6: Octahedral
ro: 6: Octaedrică

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:158 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 1: Linear
ro: 1: Liniară

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:163 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 2: Linear
ro: 2: Liniară

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:168 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 3: Trigonal Planar
ro: 3: Plană-trigonală

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:173 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 4: Tetrahedral
ro: 4: Tetraedrică

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:178 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 4: Square Planar
ro: 4: Plană-pătrată

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:183 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 5: Trigonal Bipyramidal
ro: 5: Bipiramidală trigonală

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:188 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 5: Square Pyramidal
ro: 5: Piramidală cu bază pătrată

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:198 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 6: Trigonal Prism
ro: 6: Prismă trigonală

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:203 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 7: Pentagonal Bipyramidal
ro: 7: Bipiramidală pentagonală

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:208 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 8: Square Antiprism
ro: 8: Antiprismă pătrată

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:281 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ligandTab)
en: Ligands
ro: Liganzi

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:297 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Monodentate
ro: Monodentat

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:302 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Bidentate
ro: Bidentat

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:307 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Tridentate
ro: Tridentat

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:312 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Tetradentate
ro: Tetradentat

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:317 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Hexadentate
ro: Hexadentat

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:327 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: From Clipboard
ro: Din clipboard

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:421 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Groups
ro: Grupuri

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:427 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group:
ro: Grup:

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:442 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: carboxylate
ro: carboxilat

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:452 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: ethylene
ro: etilen

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:457 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: ethyne
ro: acetilenă

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:467 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: phenyl
ro: fenil

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:472 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: phosphate
ro: fosfat

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:477 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: sulfonate
ro: sulfonat

note: i18n: file: qtplugins/vibrations/vibrationdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VibrationDialog)
en: Vibrational Modes
ro: Moduri vibraționale

note: i18n: file: qtplugins/vibrations/vibrationdialog.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amplitude:
ro: Amplitudine:

note: i18n: file: qtplugins/vibrations/vibrationdialog.ui:96 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start Animation
ro: Pornire animație

note: i18n: file: qtplugins/vibrations/vibrationdialog.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopButton)
en: Stop Animation
ro: Oprire animație

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::BandDialog)
en: Yaehmop Band
ro: Banda Yaehmop

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:33 i18n: ectx: property (prefix), widget (QDoubleSpinBox, spin_minY)
en: Min y:
ro: Y min:

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:52 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cb_plotFermi)
en: <html><head/><body><p>The Fermi level should be known before checking this box. You can discover the Fermi level by performing a density of states calculation and displaying the data (it will be at the top of the data). In addition, if a density of states calculation is performed, the Fermi level here will automatically be set to what was detected during the density of states calculation.</p><p>If this box is checked, be sure the correct Fermi level is set in the spinbox on the right.</p><p>Default: off</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Nivelul Fermi trebuie să fie cunoscut înainte de a bifa această căsuță. Puteți descoperi nivelul Fermi efectuând un calcul al densității de stări și afișând datele (acesta va fi în partea de sus a datelor). În plus, dacă se efectuează un calcul al densității de stări, nivelul Fermi de aici va fi stabilit automat la cel detectat în timpul calculului densității de stări.</p><p>Dacă această căsuță este bifată, asigurați-vă că nivelul Fermi corect este stabilit în căsuța cu valori din dreapta.</p><p>Implicit: dezactivat</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:58 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_plotFermi)
en: Plot Fermi?
ro: Trasare nivel Fermi?

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:68 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cb_zeroFermi)
en: <html><head/><body><p>Adjust the energies so that the zero is the Fermi? Only available if we are plotting the Fermi level.</p><p><br/></p><p>Default: off</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Ajustați energiile astfel încât nivelul zero să fie nivelul Fermi? Disponibil numai dacă se trasează nivelul Fermi.</p><p><br/></p><p>Implicit: dezactivat</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:74 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_zeroFermi)
en: Zero Fermi?
ro: Nivelul Fermi zero?

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:81 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: # of k-points connecting special k-points:
ro: Numărul de puncte k care conectează punctele k speciale:

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:88 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Special k-points
ro: Puncte k speciale

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:98 i18n: ectx: property (prefix), widget (QDoubleSpinBox, spin_maxY)
en: Max y:
ro: Y max:

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:120 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spin_fermi)
en: <html><head/><body><p>The Fermi Level</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Nivelul Fermi</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:142 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, edit_specialKPoints)
en: <html><head/><body><p>Enter special k-points as such:</p><p>L 0.5 0.5 0.5</p><p>G 0.0 0.0 0.0</p><p>X 0.5 0.0 0.5</p><p>That is, &lt;symbol&gt; &lt;x&gt; &lt;y&gt; &lt;z&gt; where x, y, and z are fractional reciprocal space coordinates. Lines will be drawn connecting these k-points on the graph in the order you put them in. Please note that the orientation of your cell may have an effect on the locations of these reciprocal space points.</p><p>If the space group of the crystal has been perceived or set, the special k points will be automatically filled up with the primitive cell high symmetry points for that space group. There are a few space groups will different high symmetry points depending on the lattice (such as if a &gt; b or a &lt; b) - that is taken into account automatically.</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Introduceți punctele k speciale astfel</p><p>L 0.5 0.5 0.5</p><p>G 0.0 0.0 0.0</p><p>X 0.5 0.0 0.5</p><p>Adică, &lt;simbolul&gt; &lt;x&gt; &lt;y&gt; &lt;z&gt; unde x, y și z sunt coordonate spațiale reciproce fracționare. Se vor trasa linii care conectează aceste k-puncte pe grafic în ordinea în care le-ați pus. Vă rugăm să rețineți că orientarea celulei dvs. poate avea un efect asupra locațiilor acestor puncte spațiale reciproce.</p><p>Dacă grupul spațial al cristalului a fost perceput sau stabilit, punctele k speciale vor fi completate automat cu punctele primitive de simetrie înaltă ale celulei pentru acel grup spațial. Există câteva grupuri spațiale care vor avea puncte de înaltă simetrie diferite în funcție de rețea (cum ar fi dacă a &gt; b sau a &lt; b) - acest lucru este luat în considerare automat.</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:156 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spin_numKPoints)
en: <html><head/><body><p>Enter the number of k-points that will be connecting the special k-points. More of these k-points will smooth out the graph, but the calculation may take longer.</p><p>Default: 40</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Introduceți numărul de puncte k care vor conecta punctele k speciale. Un număr mai mare de astfel de puncte k va netezi graficul, dar calculul poate dura mai mult.</p><p>Implicit: 40</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:178 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cb_limitY)
en: <html><head/><body><p>Limit the y-range in the plot?</p><p>Default: off</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Limitați intervalul y în grafic?</p><p>Implicit: dezctivat</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:181 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_limitY)
en: Limit y-range?
ro: Limita intervalului y?

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:188 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:204 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spin_numDim)
en: <html><head/><body><p>The number of periodic dimensions.</p><p><br/></p><p>If this is set to 1, the material will be periodic only along the A vector of the crystal.</p><p><br/></p><p>If this is set to 2, the material will be periodic along both the A and B vectors of the crystal.</p><p><br/></p><p>If this is set to 3, the material will be periodic along the A, B, and C vectors of the crystal.</p><p><br/></p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Numărul de dimensiuni periodice.</p><p><br/></p><p>Dacă este stabilit la 1, materialul va fi periodic numai de-a lungul vectorului A al cristalului.</p><p><br/></p><p>Dacă este stabilit la 2, materialul va fi periodic de-a lungul ambilor vectori A și B ai cristalului.</p><p><br/></p><p>Dacă acesta este stabilit la 3, materialul va fi periodic de-a lungul vectorilor A, B și C ai cristalului.</p><p><br/></p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:194 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of Dimensions:
ro: Numărul de dimensiuni:

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:220 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_displayYaehmopInput)
en: Display Yaehmop Input?
ro: Se afișează intrarea Yaehmop?
