avogadro - en to he translation catalogue (124 entries)

en: Unknown
he: בלתי ידוע

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Hydrogen
he: מימן

en: Helium
he: הליום

en: Lithium
he: ליתיום

en: Beryllium
he: בריליום

en: Boron
he: בור

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:66 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Carbon
he: פחמן

en: Nitrogen
he: חנקן

en: Oxygen
he: חמצן

en: Fluorine
he: פלואור

en: Neon
he: נאון

en: Sodium
he: נתרן

en: Magnesium
he: מגנזיום

en: Aluminum
he: אלומיניום

en: Silicon
he: צורן

en: Phosphorus
he: זרחן

en: Sulfur
he: גופרית

en: Chlorine
he: כלור

en: Argon
he: ארגון

en: Potassium
he: אשלגן

en: Calcium
he: סידן

en: Scandium
he: סקנדיום

en: Titanium
he: טיטניום

en: Vanadium
he: ונדיום

en: Chromium
he: כרום

en: Manganese
he: מנגן

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Iron
he: ברזל

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:76 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Cobalt
he: קובלט

en: Nickel
he: ניקל

en: Copper
he: נחושת

en: Zinc
he: אבץ

en: Gallium
he: גליום

en: Germanium
he: גרמניום

en: Arsenic
he: ארסן

en: Selenium
he: סלניום

en: Bromine
he: ברום

en: Krypton
he: קריפטון

en: Rubidium
he: רובידיום

en: Strontium
he: סטרונציום

en: Yttrium
he: איטריום

en: Zirconium
he: זירקוניום

en: Niobium
he: ניאוביום

en: Molybdenum
he: מוליבדן

en: Technetium
he: טכנציום

en: Ruthenium
he: רותניום

en: Rhodium
he: רודיום

en: Palladium
he: פלדיום

en: Silver
he: כסף

en: Cadmium
he: קדמיום

en: Indium
he: אינדיום

en: Tin
he: בדיל

en: Antimony
he: אנטימון

en: Tellurium
he: טלור

en: Iodine
he: יוד

en: Xenon
he: קסנון

en: Cesium
he: צסיום

en: Barium
he: באריום

en: Lanthanum
he: לנתן

en: Cerium
he: צריום

en: Praseodymium
he: פרסאודימיום

en: Neodymium
he: נאודימיום

en: Promethium
he: פרומטיום

en: Samarium
he: סמריום

en: Europium
he: אירופיום

en: Gadolinium
he: גדוליניום

en: Terbium
he: טרביום

en: Dysprosium
he: דיספרוסיום

en: Holmium
he: הולמיום

en: Erbium
he: ארביום

en: Thulium
he: תליום

en: Ytterbium
he: איטרביום

en: Lutetium
he: לוטציום

en: Hafnium
he: הפניום

en: Tantalum
he: טנטלום

en: Tungsten
he: טונגסטן

en: Rhenium
he: רניום

en: Osmium
he: אוסמיום

en: Iridium
he: אירידיום

en: Platinum
he: פלטינה

en: Gold
he: זהב

en: Mercury
he: כספית

en: Thallium
he: תליום

en: Lead
he: עופרת

en: Bismuth
he: ביסמות

en: Polonium
he: פולוניום

en: Astatine
he: אסטטין

en: Radon
he: ראדון

en: Francium
he: פרנציום

en: Radium
he: רדיום

en: Actinium
he: אקטיניום

en: Thorium
he: תוריום

en: Protactinium
he: פרוטקטיניום

en: Uranium
he: אורניום

en: Neptunium
he: נפטוניום

en: Plutonium
he: פלוטוניום

en: Americium
he: אמריציום

en: Curium
he: קוריום

en: Berkelium
he: ברקליום

en: Californium
he: קליפורניום

en: Einsteinium
he: איינשטייניום

en: Fermium
he: פרמיום

en: Mendelevium
he: מנדלביום

en: Nobelium
he: נובליום

en: Lawrencium
he: לורנציום

en: Rutherfordium
he: רתרפורדיום

en: Dubnium
he: דובניום

en: Seaborgium
he: סיבורגיום

en: Bohrium
he: בוהריום

en: Hassium
he: האסיום

en: Meitnerium
he: מייטנריום

en: Darmstadtium
he: דרמשטטיום

en: Roentgenium
he: רנטנגניום

en: Copernicium
he: קופרניקיום

en: Nihonium
he: ניהוניום

en: Flerovium
he: פלרוביום

en: Moscovium
he: מוסקוביום

en: Livermorium
he: ליברמוריום

en: Tennessine
he: טנסין

en: Oganesson
he: אוגאנסון

en: Ball and Stick
he: כדור-מקל

en: Force
he: כוח

en: Wireframe
he: קווי מיתאר

en: Avogadro
he: אבוגדרו

en: Surfaces
he: משטחים
