avogadro - en to tr translation catalogue (729 entries)

en: Batch Job #%L1 (%2)
tr: Toplu İş #%L1 (%2)

en: No message specified.
tr: İleti belirtilmedi.

en: script --print-options output must be an JSON object at top level. Received:
    %1
tr: script --print-options çıktısı en üst düzeyde bir JSON nesnesi olmalıdır.
    %1

en: Non-string warning returned.
tr: Dizi olmayan uyarı döndürüldü.

en: 'warnings' member is not an array.
tr: 'uyarılar' üyesi bir diziliş değil.

en: Reference file '%1' does not exist.
tr: '%1' başvuru dosyası yok.

en: Error populating file %1: %2
tr: %1 dosyası doldurulurken hata oluştu: %2

en: File '%1' poorly formed. Missing string 'contents' or 'filePath' members.
tr: Dosya '%1' kötü oluşturulmuş. 'contents' veya 'filePath' üyeleri dizisi eksik.

en: Malformed file entry: filename/contents missing or not strings:
    %1
tr: Hatalı biçimlendirilmiş dosya girişi: Dosya adı / içerik eksik veya diziler yok:
    %1

en: Malformed file entry at index %1: Not an object.
tr: %1 dizininde hatalı biçimlendirilmiş dosya girişi: Bir nesne değil.

en: 'files' member not an array.
tr: 'dosyalar' üyesi bir dizi değil.

en: 'files' member missing.
tr: "dosyalar" üyesi eksik.

en: 'mainFile' member does not refer to an entry in 'files'.
tr: 'anaDosya' üyesi 'dosyalar' içinde bir girdiye başvurmaz.

en: 'mainFile' member must be a string.
tr: 'mainFile' üyesi bir dizge olmalıdır.

en: Response must be a JSON object at top-level.
tr: Yanıt, üst düzeyde bir JSON nesnesi olmalıdır.

en: Script output:
    %1
tr: Komut dosyası çıktısı:
    %1

en: Parse error at offset %L1: '%2'
    Raw JSON:
    
    %3
tr: Sapma %L1 'de hatayı ayrıştır:' %2 '
    Ham JSON:
    
    %3

en: Error saving molecule representation to string: Unrecognized file format: %1
tr: Molekül gösterimi dizgeye kaydedilirken hata oluştu: Tanınmayan dosya biçimi: %1

[ctx: %1 = error message]
en: Error saving molecule representation to string: %1
tr: Dizgeye molekül gösterimi kaydedilirken hata oluştu: %1

en: Error generating cjson object: Parse error at offset %1: %2
    Raw JSON:
    
    %3
tr: Cjson nesnesi oluşturulurken hata oluştu: Göreli konumdaki ayrıştırma hatası %1: %2
    Ham JSON:
    
    %3

en: Error generator cjson object: Parsed JSON is not an object:
    %1
tr: Hata oluşturucu cjson nesnesi: Ayrıştırılmış JSON bir nesne değil:
    %1

en: Input Generator (error)
tr: Girdi Oluşturucu (hata)

en: %1 Input Generator
tr: %1 Girdi Üreteci

en: Continue
tr: Devam et

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:130 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton) i18n: file: qtplugins/3dmol/3dmoldialog.ui:44 i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:184 i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:66 i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessin
en: Close
tr: Kapat

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: The following file(s) have been modified:
    
    %1
    
    Would you like to overwrite your changes to reflect the new geometry or job options? | The following file(s) have been modified:
    
    %1
    
    Would you like to overwrite your changes to reflect the new geometry or job options?
tr[0]: Aşağıdaki dosya değiştirildi:
    
    %1
    
    Yeni geometriyi veya iş seçeneklerini yansıtmak için değişikliklerinizin üzerine yazmak ister misiniz?
tr[1]: Aşağıdaki dosyalar değiştirildi:
    
    %1
    
    Yeni geometriyi veya iş seçeneklerini yansıtmak için değişikliklerinizin üzerine yazmak ister misiniz?

en: Overwrite modified input files?
tr: Değiştirilmiş girdi dosyalarının üzerine yazılsın mı?

en: Problems occurred during input generation:
tr: Giriş oluşturma sırasında sorunlar oluştu:

en: No input files to save!
tr: Kaydedilecek giriş dosyası yok!

en: Cannot connect to MoleQueue
tr: MoleQueue'ye bağlanılamıyor

en: Cannot connect to MoleQueue server. Please ensure that it is running and try again.
tr: MoleQueue sunucusuna bağlanılamıyor. Lütfen çalıştığından emin olun ve tekrar deneyin.

en: Submit %1 Calculation
tr: %1 Hesaplamasını Gönder

en: Job Failed
tr: İş Başarısız Oldu

en: The job did not complete successfully.
tr: İş başarıyla tamamlanmadı.

en: Script returns warnings:
tr: Komut dosyası şu uyarıları döndürür:

en: Hide &Warnings
tr: &Uyarıları Gizle

en: Show &Warnings
tr: &Uyarıları Göster

en: An error has occurred:
tr: Bir hata oluştu:

en: Select output filename
tr: Çıktı dosya adını seç

en: Internal error: could not find text widget for filename '%1'
tr: Dahili hata: '%1' dosya adı için metin aracı bulunamadı

en: Output Error
tr: Çıktı Hatası

en: Failed to write to file %1.
tr: %1 dosyasına yazılamadı.

en: Select output directory
tr: Çıktı dizini seç

en: %1: Directory does not exist!
tr: %1: Dizin mevcut değil!

en: %1: Directory cannot be read!
tr: %1: Dizin okunamıyor!

en: %1: File will be overwritten.
tr: %1: Dosyanın üzerine yazılacak.

en: %1: File is not writable.
tr: %1: Dosya yazılabilir değil.

en: The input files cannot be written due to an unknown error.
tr: Bilinmeyen bir hata nedeniyle giriş dosyaları yazılamıyor.

en: The input files cannot be written:
    
    %1
tr: Giriş dosyaları yazılamaz:
    
    %1

en: The input files cannot be written:
    
    %1
    
    Warnings:
    
    %2
tr: Giriş dosyaları yazılamaz:
    
    %1
    
    Uyarılar:
    
    %2

en: Warning:
    
    %1
    
    Would you like to continue?
tr: Uyarı:
    
    %1
    
    Devam etmek ister misin?

en: Write input files
tr: Giriş dosyalarını yaz

en: Configure Job
tr: İşi Yapılandır

en: Submitting job to MoleQueue…
tr: İş MoleQueue'ye gönderiliyor…

en: Job Submission Timeout
tr: İş Gönderme Zaman Aşımı

en: Avogadro timed out waiting for a reply from MoleQueue.
tr: Avogadro, MoleQueue'dan yanıt beklerken zaman aşımına uğradı.

[ctx: %1 = job ID, %2 = description]
en: Waiting for job %1 “%2” to finish…
tr: %1 “%2” işinin bitirilmesi bekleniyor…

en: Stop waiting
tr: Beklemeyi durdur

en: Fetching completed job information…
tr: Tamamlanan iş bilgileri alınıyor…

en: Job Retrieval Timeout
tr: İşe Erişim Zaman Aşımı

en: Avogadro timed out waiting for the finished job details from MoleQueue.
tr: Avogadro, MoleQueue'dan bitmiş iş ayrıntılarını beklerken zaman aşımına uğradı.

en: Error Submitting Job
tr: İş Gönderme Hatası

[ctx: %1 = error]
en: The job has been rejected by MoleQueue: %1
tr: İş MoleQueue tarafından reddedildi: %1

en: No program selected.
tr: Program seçilmedi.

en: Please select the target program from the "Queue and Program" list.
tr: Lütfen "Sıra ve Program" listesinden hedef programı seçin.

en: Client failed to submit job to MoleQueue.
tr: İstemci, işi MoleQueue'ye gönderemedi.

en: Internal error.
tr: İç hata.

en: Unable to resolve program selection. This is a bug.
tr: Program seçimi çözülemiyor. Bu bir hata.

en: No molecule set in BackgroundFileFormat!
tr: BackgroundFileFormat'da molekül ayarlanmadı!

en: No Io::FileFormat set in BackgroundFileFormat!
tr: Arka Plan Dosya Biçiminde Io::FileFormat ayarlanmadı!

en: No file name set in BackgroundFileFormat!
tr: BackgroundFileFormat'da dosya adı ayarlanmadı!

en: Split Horizontal
tr: Yatay Böl

en: Split Vertical
tr: Dikey Böl

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Hydrogen
tr: Hidrojen

en: Helium
tr: Helyum

en: Lithium
tr: Lityum

en: Beryllium
tr: Berilyum

en: Boron
tr: Bor

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:66 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Carbon
tr: Karbon

en: Nitrogen
tr: Nitrojen(Azot)

en: Oxygen
tr: Oksijen

en: Fluorine
tr: Flor

en: Sodium
tr: Sodyum

en: Magnesium
tr: Magnezyum

en: Aluminum
tr: Alüminyum

en: Silicon
tr: Silisyum

en: Phosphorus
tr: Fosfor

en: Sulfur
tr: Kükürt

en: Chlorine
tr: Klor

en: Potassium
tr: Potasyum

en: Calcium
tr: Kalsiyum

en: Scandium
tr: Skandiyum

en: Titanium
tr: Titanyum

en: Vanadium
tr: Vanadyum

en: Chromium
tr: Krom

en: Manganese
tr: Manganez

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Iron
tr: Demir

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:76 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Cobalt
tr: Kobalt

en: Nickel
tr: Nikel

en: Copper
tr: Bakır

en: Zinc
tr: Çinko

en: Gallium
tr: Galyum

en: Germanium
tr: Germanyum

en: Arsenic
tr: Arsenik

en: Selenium
tr: Selenyum

en: Bromine
tr: Brom

en: Krypton
tr: Kripton

en: Rubidium
tr: Rubidyum

en: Strontium
tr: Stronsiyum

en: Yttrium
tr: İtriyum

en: Zirconium
tr: Zirkonyum

en: Niobium
tr: Niyobyum

en: Molybdenum
tr: Molibden

en: Technetium
tr: Teknesyum

en: Ruthenium
tr: Rutenyum

en: Rhodium
tr: Rodyum

en: Palladium
tr: Paladyum

en: Silver
tr: Gümüş

en: Cadmium
tr: Kadmiyum

en: Indium
tr: İndiyum

en: Tin
tr: Kalay

en: Antimony
tr: Antimon

en: Tellurium
tr: Tellür

en: Iodine
tr: İyot

en: Xenon
tr: Ksenon

en: Cesium
tr: Sezyum

en: Barium
tr: Baryum

en: Lanthanum
tr: Lantan

en: Cerium
tr: Seryum

en: Praseodymium
tr: Praseodim

en: Neodymium
tr: Neodimyum

en: Promethium
tr: Prometyum

en: Samarium
tr: Samaryum

en: Europium
tr: Evropiyum

en: Gadolinium
tr: Gadolinyum

en: Terbium
tr: Terbiyum

en: Dysprosium
tr: Disprosyum

en: Holmium
tr: Holmiyum

en: Erbium
tr: Erbiyum

en: Thulium
tr: Tulyum

en: Ytterbium
tr: İterbiyum

en: Lutetium
tr: Lutesyum

en: Hafnium
tr: Hafniyum

en: Tantalum
tr: Tantal

en: Rhenium
tr: Renyum

en: Osmium
tr: Osmiyum

en: Iridium
tr: İridyum

en: Platinum
tr: Platin

en: Gold
tr: Altın

en: Mercury
tr: Cıva

en: Thallium
tr: Talyum

en: Lead
tr: Kurşun

en: Bismuth
tr: Bizmut

en: Polonium
tr: Polonyum

en: Astatine
tr: Astatin

en: Francium
tr: Fransiyum

en: Radium
tr: Radyum

en: Actinium
tr: Aktinyum

en: Thorium
tr: Toryum

en: Protactinium
tr: Protaktinyum

en: Uranium
tr: Uranyum

en: Neptunium
tr: Neptünyum

en: Plutonium
tr: Plütonyum

en: Americium
tr: Amerikyum

en: Curium
tr: Küriyum

en: Berkelium
tr: Berkelyum

en: Californium
tr: Kaliforniyum

en: Einsteinium
tr: Aynştaynyum

en: Fermium
tr: Fermiyum

en: Mendelevium
tr: Mendelevyum

en: Nobelium
tr: Nobelyum

en: Lawrencium
tr: Lavrensiyum

en: Rutherfordium
tr: Rutherdfordiyum

en: Dubnium
tr: Dubniyum

en: Seaborgium
tr: Seaborgiyum

en: Bohrium
tr: Bohriyum

en: Hassium
tr: Hassiyum

en: Meitnerium
tr: Meitneriyum

en: Darmstadtium
tr: Darmstadtiyum

en: Roentgenium
tr: Röntgenyum

en: Copernicium
tr: Kopernikyum

en: Nihonium
tr: Nihoniyum

en: Flerovium
tr: Flerovyum

en: Moscovium
tr: Moskoviyum

en: Livermorium
tr: Livermoryum

en: Tennessine
tr: Tennesin

en: Browse
tr: Gözat

en: Select file:
tr: Dosya seç:

en: Select executable:
tr: Çalıştırma dosyasını seçiniz:

en: Unable to find a suitable file reader for the selected file.
tr: Seçili dosya için uygun bir dosya okuyucu bulunamıyor.

en: The file extension is missing, so the format cannot be determined.Do you want to add it?
tr: Dosya uzantısı eksik, bu nedenle format belirlenemiyor Eklemek istiyor musunuz?

en: Unable to find a suitable file writer for the selected format.
tr: Seçilen format için uygun bir dosya yazıcısı bulunamadı.

[ctx: File handlers]
en: handlers
tr: işleyiciler

[ctx: e.g. file handlers that can 'handle' this file.]
en: handle
tr: işleyici

[ctx: File readers]
en: readers
tr: okuyucular

[ctx: e.g. file readers that can 'read' this file.]
en: read
tr: oku

[ctx: File writers]
en: writers
tr: yazarlar

[ctx: e.g. file writers that can 'write' this file.]
en: write
tr: yaz

en: Multiple %1 found that can %2 this format. Which should be used?
tr: Bu biçimi %2 yapabilen birden çok %1 bulundu. Hangisi kullanılmalı?

en: All files
tr: Bütün dosyalar

en: All supported formats
tr: Desteklenen tüm formatlar

en: Error reading molecule representation: Unrecognized file format: %1
tr: Molekül gösterimini okuma hatası: Tanınmayan dosya formatı: %1

en: Error writing molecule representation to string: Unrecognized file format: %1
tr: Molekül gösterimi dizgeye yazılırken hata oluştu: Tanınmayan dosya biçimi: %1

en: Error writing molecule representation to string: %1
tr: Dizgeye molekül gösterimi yazılırken hata oluştu: %1

en: 'userOptions' missing.
tr: 'userOptions' eksik.

en: Option '%1' does not refer to an object.
tr: '%1' seçeneği bir nesneye başvurmuyor.

en: 'type' is not a string for option '%1'.
tr: 'type', '%1' seçeneği için bir dizge değil.

en: Could not find option '%1'.
tr: '%1' seçeneği bulunamadı.

en: Tab %1
tr: Sekme %1

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:53 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, titleLine)
en: Title
tr: Başlık

en: Filename Base
tr: Dosya Adı Tabanı

en: Processor Cores
tr: İşlemci Çekirdekleri

en: Calculation Type
tr: Hesaplama Türü

en: Theory
tr: Teori

en: Basis
tr: Temel

en: Charge
tr: Yük

en: Multiplicity
tr: Çokluk

en: Error: value must be object for key '%1'.
tr: Hata: '%1' anahtarı için değer nesne olmalıdır.

en: Unrecognized option type '%1' for option '%2'.
tr: '%2' seçeneği için tanınmayan seçenek türü '%1'.

en: Error setting default for option '%1'. Bad widget type.
tr: '%1' seçeneği için varsayılan ayar hatası. Hatalı widget türü.

en: Error setting default for option '%1'. Bad default value:
tr: '%1' seçeneği için varsayılan ayar hatası. Hatalı varsayılan değer:

en: Error setting default for option '%1'. Could not find valid combo entry index from value:
tr: '%1' seçeneği için varsayılan ayar hatası. Değerden geçerli birleşik giriş dizini bulunamadı:

en: Unhandled widget in collectOptions for option '%1'.
tr: '%1' seçeneği için collectOptions içinde işlenmemiş widget.

en: [no molecule]
tr: [molekül yok]

en: Layer %1
tr: Katman %1

en: Ball and Stick
tr: Top ve Çubuk

[ctx: protein ribbon / cartoon rendering]
en: Cartoons
tr: Karikatürler

[ctx: rendering of non-covalent close contacts]
en: Close Contacts
tr: Yakın Temaslar

en: Crystal Lattice
tr: Kristal Kafes

en: Force
tr: Kuvvet

en: Labels
tr: Etiketler

[ctx: stick / licorice rendering]
en: Licorice
tr: Meyan kökü

en: Meshes
tr: Ağlar

en: Non-Covalent
tr: Kovalent Olmayan

en: Symmetry Elements
tr: Simetri Unsurları

en: Wireframe
tr: Telekafes

en: Untitled
tr: Adsız

en: Create a new view
tr: Yeni bir görünüm oluştur

en: Periodic Table
tr: Periyodik Cetvel

en: Error running script '%1 %2': Timed out waiting for start (%3).
tr: '%1 %2' komut dosyası çalıştırılırken hata oluştu: Başlatma için bekleme süresi doldu (%3).

en: Error running script '%1 %2': failed to write to stdin (len=%3, wrote %4 bytes, QProcess error: %5).
tr: '%1 %2' komut dosyası çalıştırılırken hata: stdin'e yazılamadı (len = %3, %4 bayt yazdı, QProcess hatası: %5).

en: Error running script '%1 %2': Timed out waiting for finish (%3).
tr: '%1 %2' komut dosyası çalıştırılırken hata oluştu: Bitiş için bekleme süresi doldu (%3).

en: Error running script '%1 %2': Abnormal exit status %3 (%4: %5)
    
    Output:
    %6
tr: '%1 %2' komut dosyası çalıştırılırken hata: Anormal çıkış durumu %3 (%4: %5)
    
    Çıktı:
    %6

en: Warning '%1'
tr: Uyarı '%1'

en: Script failed to start.
tr: Betik başlatılamadı.

en: Script crashed.
tr: Komut dosyası çöktü.

en: Script timed out.
tr: Komut dosyası zaman aşımına uğradı.

en: Read error.
tr: Okuma hatası.

en: Write error.
tr: Yazma hatası.

en: Unknown error.
tr: Bilinmeyen hata.

en: Modify Layers
tr: Katmanları Değiştir

en: Remove Layer
tr: Katmanı Kaldır

en: Remove Layer Info
tr: Katman Bilgisini Kaldır

en: Add Layer
tr: Katman Ekle

en: Add Layer Info
tr: Katman Bilgisi Ekle

note: i18n: file: qtplugins/selectiontool/selectiontoolwidget.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Layer
tr: Katmanı Değiştir

en: Add Atom
tr: Atom Ekle

en: Remove Atom
tr: Atomu Kaldır

en: Clear Atoms
tr: Atomları Temizle

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, adjustHydrogens)
en: Adjust Hydrogens
tr: Hidrojenleri ayarla

en: Change Elements
tr: Elementleri Değiştir

en: Change Element
tr: Elementi Değiştir

en: Change Atom Hybridization
tr: Atom Hibridizasyonunu Değiştir

en: Change Atom Formal Charge
tr: Atom Resmi Yükünü Değiştir

en: Change Atom Color
tr: Atom Rengini Değiştir

en: Change Atom Layer
tr: Atom Katmanını Değiştir

en: Add Bond
tr: Bağ Ekle

en: Removed Bond
tr: Bağı Kaldır

en: Clear Bonds
tr: Bağları Temizle

en: Set Bond Orders
tr: Bağ Sıralarını Ayarla

en: Change Bond Order
tr: Bağ Sırasını Değiştir

en: Update Bonds
tr: Bağları Güncelle

en: Update Bond
tr: Bağı Güncelle

en: Add Unit Cell
tr: Birim Hücresi Ekle

en: Remove Unit Cell
tr: Birim Hücresini Kaldır

en: Edit Unit Cell
tr: Birim Hücresini Düzenle

en: Wrap Atoms to Cell
tr: Atomları Hücreye Sar

en: Scale Cell Volume
tr: Hücre Hacmini Uyarla

en: Build Super Cell
tr: Süper Hücre Oluştur

en: Niggli Reduction
tr: Niggli Redüksiyon

en: Rotate to Standard Orientation
tr: Standart Yerleşime Döndür

en: Reduce to Primitive
tr: Temel Ögeye İndirge

en: Conventionalize Cell
tr: Hücreyi Konvansiyonelleştirin

en: Symmetrize Cell
tr: Hücreyi Simetrikleştir

en: Fill Unit Cell
tr: Birim Hücreyi Doldur

en: Reduce Cell to Asymmetric Unit
tr: Hücreyi Asimetrik Birime İndirge

en: Change Atom Positions
tr: Atom Konumlarını Değiştirme

en: Modify Molecule
tr: Molekülü Değiştir

en: Checking for %1 scripts in path %2
tr: %2 dizininde %1 komut dosyası olup olmadığı kontrol ediliyor

en: 3DMol HTML Block.
tr: 3DMol HTML Bloğu.

en: &File
tr: &Dosya

en: &Export
tr: &Dışa Aktar

en: Align
tr: Hizala

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:281 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Axis:
tr: X Ekseni:

en: Align at Origin
tr: Başlangıçta Hizala

en: Align to Axis
tr: Eksene Hizala

en: Center the atom at the origin.
tr: Atomu orijinde ortalayın.

en: Rotate the molecule to align the atom to the specified axis.
tr: Atomu belirtilen eksene hizalamak için molekülü döndürün.

en: Align tool
tr: Hizalama aracı

en: Align molecules to a Cartesian axis
tr: Molekülleri bir Kartezyen eksene hizalama

en: Run APBS…
tr: APBS'yi çalıştır…

en: Open Output File…
tr: Çıktı Dosyasını Aç…

en: &Input
tr: &Girdi

en: Open Output File
tr: Çıktı Dosyasını Aç

en: OpenDX File (*.dx)
tr: OpenDX Dosyası (*.dx)

en: IO Error
tr: G/Ç Hatası

en: Error reading structure file (%1).
tr: Yapı dosyası okunurken hata oluştu (%1).

en: OpenDX Error
tr: OpenDX Hatası

en: Error reading OpenDX file: %1
tr: OpenDX dosyası okunurken hata oluştu: %1

en: Error reading OpenDX file: No cube found
tr: OpenDX dosyası okunurken hata oluştu: Küp bulunamadı

en: Interact with APBS utilities.
tr: APBS yardımcı programlarıyla etkileşim kurun.

en: Open PDB File
tr: PDB Dosyası Aç

en: PDB Files (*.pdb)
tr: PDB Dosyaları (* .pdb)

en: Open PQR File
tr: PQR Dosyası Aç

en: PQR Files (*.pqr)
tr: PQR Dosyaları (* .pqr)

en: Error
tr: Hata

en: Error running APBS: %1
tr: APBS çalıştırken hata oluştu: %1

en: Please specify PDB file
tr: Lütfen PDB dosyasını belirtin

en: Save APBS Input File
tr: APBS Giriş Dosyasını Kaydet

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ApbsOutputDialog)
en: Success
tr: Başarı

en: Input file written to '%1'
tr: Giriş dosyası '%1' e yazılmış

en: By Custom Color…
tr: Özel Renge Göre…

en: By Atomic Index
tr: Atom Dizinine Göre

en: By Distance
tr: Uzaklığa Göre

en: By Element
tr: Elemente Göre

en: By Chain
tr: Zincire Göre

en: By Partial Charge…
tr: Kısmi Talep ile…

en: By Secondary Structure
tr: İkincil Yapıya Göre

en: By Amino Acid
tr: Amino Aside Göre

en: By Shapely Scheme
tr: Şekil Düzenine Göre

[ctx: colormap]
en: Heat
tr: Isı

[ctx: colormap]
en: Hot
tr: Sıcak

[ctx: colormap]
en: Gray
tr: Gri

[ctx: colormap]
en: Inferno
tr: Cehennem

[ctx: colormap]
en: Plasma
tr: Plazma

[ctx: colormap]
note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:50 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorMapCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:174 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colormapCombo)
en: Spectral
tr: Spektral

[ctx: colormap]
note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorMapCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:169 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colormapCombo)
en: Coolwarm
tr: Soğuk sıcak

[ctx: colormap]
note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:35 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorMapCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:159 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colormapCombo)
en: Balance
tr: Denge

[ctx: colormap]
note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorMapCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:164 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colormapCombo)
en: Blue-DarkRed
tr: Mavi-Koyu Kırmızı

en: Apply color schemes to atoms and residues.
tr: Atomlara ve kalıntılara renk düzenleri uygula.

en: &View
tr: &Görünüm

en: Color Atoms
tr: Atomları Renklendir

en: Color Residues
tr: Kalıntıları Renklendir

en: ApplyColors
tr: Renkleri Uygula

en: Atom scale
tr: Atom ölçeği

en: Bond scale
tr: Bağ ölçeği

en: Show multiple bonds
tr: Çoklu bağları göster

en: Show hydrogens
tr: Hidrojenleri göster

en: Render atoms as spheres and bonds as cylinders.
tr: Atomları küre, bağları silindir olarak işle.

en: Bond-Centric Manipulation
tr: Bağ Merkezli Yönlendirme

en: Bond centric manipulation tool.
tr: Bağ merkezli manipülasyon aracı.

en: Tool used to edit molecular geometry by changing bond lengths and angles.
tr: Bağ uzunluklarını ve açılarını değiştirerek molekül geometrisini düzenlemek için kullanılan araç.

en: Bond Atoms
tr: Atomları Bağla

en: Remove Bonds
tr: Bağları Kaldır

en: Configure Bonding…
tr: Bağ Oluşturmayı Yapılandır…

en: &Build
tr: &Yapı

en: Bond
tr: Bağ

en: Remove bonds from all or selected atoms.
tr: Tüm atomlardan veya seçilen atomlardan bağları kaldırın.

en: Create bonds between all or selected atoms.
tr: Tüm atomlar veya seçilen atomlar arasında bağlar oluşturun.

en: Bonding
tr: Bağ oluşturma

en: Perform bonding operations.
tr: Bağlama işlemlerini gerçekleştirin.

[ctx: protein rendering style]
en: Backbone
tr: Omurga

[ctx: protein rendering style]
en: Trace
tr: İz

[ctx: protein rendering style]
en: Tube
tr: Tüp

[ctx: protein rendering style]
en: Ribbon
tr: Şerit

[ctx: protein rendering style]
en: Simple Cartoon
tr: Basit Karikatür

[ctx: protein rendering style]
en: Cartoon
tr: Karikatür

[ctx: protein rendering style]
en: Rope
tr: İp

en: Display of biomolecule ribbons / cartoons.
tr: Biyomolekül şeritlerinin / karikatürlerinin gösterimi.

en: Add Center of Mass
tr: Kütle Merkezi Ekleme

[ctx: add a point normal to the plane of the molecule]
en: Add Perpendicular
tr: Dikme Ekle

en: Add centroids and center-of-mass.
tr: Merkezleri ve kütle merkezini ekleyin.

en: Edit Color Opacity Map…
tr: Renk Opaklığı Haritasını Düzenle…

en: &Extensions
tr: &Eklentiler

en: Scripts
tr: Betikler

en: Error reading output file '%1':
    %2
tr: '%1' çıktı dosyası okunurken hata oluştu:
    %2

en: Processing %1
tr: %1 işleniyor

en: Set path to Python interpreter:
tr: Python yorumlayıcısının yolunu ayarlayın:

en: Select the python interpreter to run external scripts.
    Avogadro must be restarted for any changes to take effect.
tr: Harici komut dosyalarını çalıştırmak için python yorumlayıcısını seçin.
    Herhangi bir değişikliğin etkili olması için Avogadro yeniden başlatılmalıdır.

en: Command scripts
tr: Komut betikleri

en: Run external script commands
tr: Harici komut dosyası komutlarını çalıştırın

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:516 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: Other…
tr: Diğer…

en: Atomic &Coordinate Editor…
tr: Atomik &Koordinat Düzenleyicisi…

en: Coordinate editor
tr: Koordinat düzenleyicisi

en: Text editing of atomic coordinates.
tr: Atomik koordinatların metin düzenlemesi.

en: Overwrite changes?
tr: Değişikliklerin üzerine yazılsın mı?

en: The text document has been modified. Would you like to discard your changes and revert to the current molecule?
tr: Metin belgesi değiştirildi. Değişikliklerinizi atmak ve mevcut moleküle geri dönmek ister misiniz?

en: Too few entries on line.
tr: Satırda çok az giriş var.

en: Invalid element name.
tr: Geçersiz element adı.

en: Element name.
tr: Element adı.

en: Invalid element symbol.
tr: Geçersiz element simgesi.

en: Element symbol.
tr: Element simgesi.

en: Invalid atomic number.
tr: Geçersiz atom numarası.

en: Atomic number.
tr: Atom numarası.

en: Invalid coordinate.
tr: Geçersiz koordinat.

en: X coordinate.
tr: X koordinatı.

en: Y coordinate.
tr: Y koordinatı.

en: Z coordinate.
tr: Z koordinatı.

en: 'b' lattice coordinate.
tr: 'b' çapraz koordinatı.

en: Error applying geometry
tr: Geometri uygulanırken hata oluştu

en: Could not parse geometry specification. Fix the highlighted errors and try again.
    
    (Hint: Hold the mouse over red text for a description of the error.)
tr: Geometri belirtimi ayrıştırılamadı. Vurgulanan hataları düzeltip tekrar deneyin.
    
    (İpucu: Hatanın açıklaması için fareyi kırmızı metnin üzerinde tutun.)

en: Edit Atomic Coordinates
tr: Atomik Koordinatları Düzenle

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:390 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Custom
tr: Özel

en: XYZ format (symbols)
tr: XYZ biçimi (simgeler)

en: XYZ format (atomic numbers)
tr: XYZ biçimi (atom numaraları)

en: Lattice coordinates (symbols)
tr: Çapraz koordinatlar (simgeler)

en: Lattice coordinates (atomic numbers)
tr: Çapraz koordinatlar (atom numaraları)

en: Turbomole format
tr: Turbomole biçimi

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:108 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, copy)
en: Copy
tr: Kopyala

en: InChI
tr: InChl

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:101 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, cut)
en: Cut
tr: Kes

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear)
en: Clear
tr: Temizle

en: &Edit
tr: &Düzen

en: Error Clipping Molecule
tr: Molekülü Kırpma Hatası

en: Error generating clipboard data.
tr: Pano verileri oluşturulurken hata meydana geldi.

[ctx: file format]
en: Output format: %1
    %2
tr: Çıktı biçimi: %1
    %2

en: Reader error:
    %1
tr: Okuyucu hatası:
    %1

en: Error Pasting Molecule
tr: Molekülü Yapıştırma Hatası

en: Cannot paste molecule: Clipboard empty!
tr: Molekül yapıştırılamıyor: Pano boş!

en: Error reading clipboard data.
tr: Pano verilerini okuma hatası.

[ctx: file format description]
en: Detected format: %1
    %2
tr: Algılanan biçim: %1
    %2

en: Copy and paste
tr: Kopyala ve Yapıştır

en: Interact with the clipboard.
tr: Pano ile etkileşim kurun.

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:196 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, scoringComboBox)
en: Energy
tr: Enerji

en: Energy and Forces
tr: Enerji ve Kuvvetler

en: Molecular Dynamics
tr: Molekül Dinamikleri

en: Geometry Optimization
tr: Geometri İyileştirmesi

en: Electronic structure methods (DFT)
tr: Elektronik yapı yöntemleri (DFT)

en: Molecular Mechanics
tr: Molekül Mekanikleri

en: Hybrid quantum classical (Not yet supported)
tr: Hibrit kuantum klasik (Henüz desteklenmiyor)

en: CORE
tr: ÇEKİRDEK

en: DENSITIES
tr: YOĞUNLUKLAR

en: RANDOM
tr: RASTGELE

en: RESTART
tr: TEKRAR BAŞLAT

en: SPARSE
tr: SEYREK

en: Steepest descent
tr: En dik iniş

en: The input file has been modified. Would you like to overwrite your changes to reflect the new geometry or job options?
tr: Girdi dosyası değiştirildi. Yeni geometriyi veya iş seçeneklerini yansıtmak için değişikliklerinizin üzerine yazmak ister misiniz?

en: Overwrite modified input file?
tr: Değiştirilmiş girdi dosyasının üzerine yazılsın mı?

en: Import Crystal from Clipboard…
tr: Kristali Panodan İçe Aktar…

en: Edit Unit Cell…
tr: Birim Hücresini Düzenle…

en: &Wrap Atoms to Unit Cell
tr: &Atomları Birim Hücreye Sar

en: Rotate to Standard &Orientation
tr: Standart &Yerleşime Döndür

en: Scale Cell &Volume…
tr: Hücre &Hacmini Uyarla…

en: Build &Supercell…
tr: &Süper Hücre Oluştur…

en: Reduce Cell (&Niggli)
tr: Hücre İndirge (&Niggli)

en: &Crystal
tr: &Kristal

en: Remove &Unit Cell
tr: Kaldır &Birim Hücre

en: Add &Unit Cell
tr: Ekle &Birim Hücre

en: Import Crystal from Clipboard
tr: Kristali Panodan İçe Aktar

en: Niggli Reduce Crystal
tr: Niggli Kristali Azalt

en: The unit cell is already reduced.
tr: Birim hücre zaten indirgendi.

en: Crystal
tr: Kristal

en: Tools for crystal-specific editing/analysis.
tr: Kristale özgü düzenleme / analiz araçları.

en: Cannot Parse Text
tr: Metin Ayrıştırılamıyor

en: Failed to read the data with the supplied format.
tr: Verilen formatla veriler okunamadı.

en: No unit cell present.
tr: Birim hücre yok.

en: Manipulate custom element types in the current molecule.
tr: Geçerli moleküldeki özel öğe türlerini değiştirin.

en: Draw
tr: Çiz

en: Draw Atom
tr: Atom Çiz

en: Change Bond Type
tr: Bağ Türünü Değiştirin

en: Remove Bond
tr: Bağı Kaldır

en: Distance:
tr: Mesafe:

en: Editor tool
tr: Düzenleyici aracı

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:217 i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:249 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Automatic
tr: Kendiliğinden

en: Single
tr: Tek

en: Double
tr: Çift

en: Triple
tr: Üçlü

en: &Import
tr: &İçe Aktar

en: Chemical structure to download.
tr: İndirilecek kimyasal yapı.

en: Querying for %1
tr: %1 için sorgulanıyor

en: Network Download Failed
tr: Ağdan İndirme Başarısız

en: Network timeout or other error.
tr: Ağ zaman aşımı veya başka bir hata.

en: Specified molecule could not be found: %1
tr: Belirtilen molekül bulunamadı : %1

en: Fetch from PDB
tr: PDB'den Al

en: Render the force field visualizations for the atoms of the molecule.
tr: Molekülün atomları için kuvvet alanı görselleştirmelerini işle.

en: Optimize Geometry
tr: Geometriyi İyileştir

en: Autodetect (%1)
tr: Otomatik algılama (%1)

en: GAMESS input
tr: GAMESS girdisi

en: Generate input for GAMESS.
tr: GAMESS için girdi oluşturun.

en: Single Point
tr: Tek Nokta

en: Equilibrium Geometry
tr: Denge Geometrisi

en: Transition State
tr: Geçiş Durumu

en: Frequencies
tr: Frekanslar

en: Gas
tr: Gaz

en: Water
tr: Su

en: Singlet
tr: Tekli

en: Doublet
tr: Çiftli

en: Triplet
tr: Üçlü

en: Cation
tr: Katyon

en: Neutral
tr: Nötr

en: Anion
tr: Anyon

en: Save GAMESS input file
tr: GAMESS girdi dosyasını kaydet

en: &Adjust Hydrogens
tr: Hidrojenleri &ayarla

en: Add Hydrogens
tr: Hidrojenleri Ekle

en: Remove E&xtra Hydrogens
tr: &Fazla Hidrojenleri Kaldır

en: &Remove All Hydrogens
tr: Tüm Hidrojenleri &Kaldır

en: Add/remove hydrogens from the current molecule.
tr: Mevcut molekülden hidrojen ekleyin / çıkarın.

en: &Hydrogens
tr: &Hidrojenler

en: Hydrogens
tr: Hidrojenler

en: &Insert
tr: &Ekle

note: i18n: file: qtplugins/lineformatinput/lineformatinputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::LineFormatInputDialog)
en: Insert Molecule…
tr: Molekül Ekle…

en: Generating 3D molecule…
tr: 3D molekül üretiliyor…

en: Crystal…
tr: Kristal…

en: Error reading file (%1).
tr: Dosya okunurken hata oluştu (%1).

en: Insert Fragment
tr: Parça Ekle

en: InsertFragment
tr: Parça Ekle

en: Insert molecular fragments for building larger molecules.
tr: Daha büyük moleküller inşa etmek için molekül parçaları ekle.

en: Color:
tr: Renk:

en: Distance from center:
tr: Merkeze uzaklık:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:345 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constraintsCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:640 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, barostatCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedia
en: None
tr: Hiçbiri

en: Atom Label:
tr: Atom Etiketi:

en: ID
tr: Kimlik

en: Name
tr: Ad

en: Display labels on ball and stick style.
tr: Top ve çubuk biçemlerinde etiketleri görüntüleyin.

en: Edit Labels
tr: Etiketleri Düzenle

en: Create Label
tr: Etiket Oluştur

en: Label editor tool
tr: Etiket düzenleme aracı

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the Lammps input deck preview pane?
tr: Ön izleme metnini güncellemek istiyor musunuz, Lammps girdi destesinin ön izleme bölmesinde yapılan tüm değişiklikler kaybedilecek?

en: InChI…
tr: InChl…

en: No descriptors found!
tr: Tanımlayıcı bulunamadı!

en: No line format readers found!
tr: Satır biçimi okuyucu bulunamadı!

en: Unable to load requested format reader.
tr: İstenen biçim okuyucusu yüklenemiyor.

en: Load single-line molecule descriptors through an input dialog.
tr: Tek satırlı molekül tanımlayıcılarını bir giriş iletişim kutusu aracılığıyla yükleyin.

en: Manipulate tool
tr: Düzenleme aracı

en: Measure
tr: Ölçü

en: Angle:
tr: Açı:

en: Angles:
tr: Açılar:

en: Measure tool
tr: Ölçüm aracı

en: View general properties of a molecule.
tr: Bir molekülün genel özelliklerini görüntüleyin.

en: &Properties
tr: &Özellikler

note: i18n: file: qtplugins/molecularproperties/molecularpropertiesdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::MolecularPropertiesDialog)
en: Molecular Properties
tr: Molekül Özellikleri

note: i18n: file: qtplugins/molecularproperties/molecularpropertiesdialog.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Molecule Name:
tr: Molekül Adı:

en: Navigate
tr: Gezinme

en: Navigate tool
tr: Gezinme aracı

en: Chemical Name
tr: Kimyasal Ad

en: Interact with online databases, query structures etc.
tr: Çevrimiçi veritabanları, sorgu yapıları vb. ile etkileşim kurun.

en: Angle tolerance:
tr: Açı toleransı:

en: Configure Force Field…
tr: Kuvvet Alanını Yapılandır…

en: Perceive Bonds
tr: Bağları Algıla

en: Add Hydrogens for pH…
tr: pH için Hidrojenleri Ekle…

en: Remove Hydrogens
tr: Hidrojenleri Kaldır

en: The Open Babel file formats are not ready to be added.
tr: Open Babel dosya biçimleri eklenmeye hazır değil.

en: An internal error occurred: OpenBabel::readMolecule called, but no obabel output is available to parse!
tr: Dahili bir hata oluştu: OpenBabel::readMolecule çağrıldı, ancak ayrıştırılacak obabel çıktısı yok!

en: An error occurred while running Open Babel (%1).
tr: Open Babel (%1) çalıştırılırken bir hata oluştu.

en: Error parsing openbabel output.
tr: Openbabel çıktısı ayrıştırılırken hata oluştu.

en: An error occurred while retrieving the list of supported forcefields. (using '%1').
tr: Desteklenen güç alanları listesi alınırken bir hata oluştu. ('%1') kullanarak.

en: Molecule invalid. Cannot optimize geometry.
tr: Molekül geçersiz. Geometri iyileştirilemiyor.

[ctx: arg is an executable file.]
en: Starting %1…
tr: %1 başlatılıyor…

en: Step %1 of %2
    Current energy: %3
    dE: %4
tr: Adım %1 / %2
    Mevcut enerji: %3
    dE: %4

en: Updating molecule…
tr: Molekül güncelleniyor…

en: Error interpreting Open Babel output.
tr: Open Babel çıktısı yorumlanırken hata oluştu.

en: Number of atoms in obabel output (%1) does not match the number of atoms in the original molecule (%2).
tr: obabel çıktısındaki atom sayısı (%1), orijinal moleküldeki atom sayısıyla (%2) eşleşmiyor.

en: Cannot open file with Open Babel.
tr: Open Babel ile dosya açılamıyor.

en: Invalid molecule: Cannot perceive bonds.
tr: Geçersiz molekül: Bağlar algılanamıyor.

en: Generating XYZ representation…
tr: XYZ gösterimi oluşturuluyor…

en: Error generating XYZ string.
tr: XYZ dizgesi oluşturulurken hata oluştu.

en: Cannot add hydrogens with Open Babel.
tr: Open Babel ile hidrojen eklenemiyor.

en: Adding Hydrogens (Open Babel)
tr: Hidrojenler Ekleniyor (Open Babel)

en: Generating Open Babel input…
tr: Open Babel girdisi oluşturuluyor…

en: Error generating Open Babel input.
tr: Open Babel girdisi oluşturulurken hata oluştu.

en: Running %1…
tr: %1 çalıştırılıyor…

en: Add hydrogens for pH
tr: pH için hidrojenleri ekle

en: Generating obabel input…
tr: obabel girdisi oluşturuluyor…

en: Cannot remove hydrogens with Open Babel.
tr: Open Babel ile hidrojenler kaldırılamıyor.

en: Removing Hydrogens (Open Babel)
tr: Hidrojenler Kaldırılıyor (Open Babel)

en: Reading obabel output…
tr: obabel çıktısı okunuyor…

en: Already running Open Babel. Wait for the other operation to complete and try again.
tr: Open Babel zaten çalışıyor. Diğer işlemin tamamlanmasını bekleyin ve tekrar deneyin.

en: &OpenMM Script…
tr: &OpenMM Betiği…

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the OpenMM input deck preview pane?
tr: OpenMM girdi destesi ön izleme bölmesindeki değişiklikleri kaybederek, ön izleme metnini güncellemek istiyor musunuz?

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:402 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, rigidWaterCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:452 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, initVelCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminp
en: True
tr: Doğru

en: Reference Axes
tr: Referans Eksenleri

en: Reference Axes Overlay
tr: Referans Eksen Kaplaması

en: Render reference axes in the corner of the display.
tr: Ekranın köşesinde referans eksenleri işleyin.

en: Player
tr: Oynatıcı

en: Animation Tool
tr: Animasyon Aracı

en: Play
tr: Oynat

en: Stop
tr: Dur

en: Frame rate:
tr: Kare hızı:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:432 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameLabel)
en: Frame:
tr: Kare:

en: Dynamic bonding?
tr: Dinamik bağ?

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:528 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record Movie…
tr: Film Kaydet…

en: Movie (*.mp4)
tr: Film (*.mp4)

en: Export Bitmap Graphics
tr: Biteşlem Grafik Dışa Aktar

en: Movie (*.mp4);;Movie (*.avi);;GIF (*.gif)
tr: Film (*.mp4);; Film (*.avi);; GIF (*.gif)

en: GIF FPS support warning
tr: GIF FPS desteği uyarısı

en: The GIF file format does not support frame rates over 100 FPS.
tr: GIF dosya biçimi, 100 FPS'nin üzerindeki kare hızlarını desteklemez.

en: Movie (*.avi)
tr: Film (*.avi)

en: Error: cannot add frame to video.
tr: Hata: videoya kare eklenemiyor.

en: Cannot save file %1.
tr: %1 dosyası kaydedilemiyor.

en: Player tool
tr: Oynatıcı aracı

en: Play back trajectories
tr: Yörüngeleri oynatın

en: Plot Pair Distribution Function…
tr: Çift Dağıtım Fonksiyonunu Çiz…

en: Failed to generate PDF pattern
tr: PDF kalıbı oluşturulamadı

en: Error message:
tr: Hata mesajı:

en: Generate and plot a Pair Distribution Function curve.
tr: Çift Dağıtım İşlevi eğrisi oluşturun ve çizin.

en: Plot RMSD curve…
tr: RMSD eğrisini çiz…

en: Generate and plot an RMSD curve.
tr: RMSD eğrisi oluşturun ve çizin.

en: Plot Theoretical XRD Pattern…
tr: Teorik XRD Deseni Çiz…

en: Failed to generate XRD pattern
tr: XRD deseni oluşturulamadı

en: Failed to convert molecule to CIF format.
tr: Molekül CIF formatına dönüştürülemedi.

en: Data read from genXrdPattern appears to be corrupt!
tr: GenXrdPattern'den okunan veriler bozuk görünüyor!

en: Error: could not find genXrdPattern executable!
tr: Hata: genXrdPattern çalıştırılabilir dosyası bulunamadı!

en: Error:
tr: Hata:

en: Generate and plot a theoretical XRD pattern using ObjCryst++.
tr: ObjCryst++ kullanarak teorik bir XRD deseni oluşturun ve çizin.

en: Save File
tr: Dosyayı Kaydet

en: POV-Ray Render…
tr: POV-Ray İşleme…

en: Render the scene using POV-Ray.
tr: POV-Ray kullanarak sahneyi işleyin.

en: Valence
tr: Değerlik

en: Partial Charge
tr: Kısmi Yük

en: Color
tr: Renk

en: Type
tr: Tip

[ctx: in Angstrom]
en: Length (Å)
tr: Uzunluk (Å)

en: Secondary Structure
tr: İkincil Yapı

en: Heterogen
tr: Heterojen

en: Vertex
tr: Köşe

en: Angle (°)
tr: Açı (°)

en: Atom Properties…
tr: Atom Özellikleri…

en: Bond Properties…
tr: Bağ Özellikleri…

en: Angle Properties…
tr: Açı Özellikleri…

en: Torsion Properties…
tr: Bükülme Özellikleri…

en: Residue Properties…
tr: Kalıntı Özellikleri…

en: Atom Properties
tr: Atom Özellikleri

en: Bond Properties
tr: Bağ Özellikleri

en: Angle Properties
tr: Açı Özellikleri

en: Torsion Properties
tr: Bükülme Özellikleri

en: Conformer Properties
tr: Uydurma Özellikleri

en: Residue Properties
tr: Kalıntı Özellikleri

en: Molecule Properties
tr: Molekül Özellikleri

en: QTAIM
tr: QTAIM (MAKT)

en: Renders primitives using QTAIM properties
tr: Temel ögeleri QTAIM özelliklerini kullanarak işler

en: Molecular Graph…
tr: Molekül Grafiği…

en: Atomic Charge…
tr: Atomik Yük…

en: Open WFN File
tr: WFN Dosyasını Aç

en: WFN files (*.wfn);;All files (*.*)
tr: WFN dosyaları (*.wfn);; Tüm dosyalar (*.*)

en: QTAIM extension
tr: QTAIM uzantısı

en: Center
tr: Ortala

en: Align View to Axes
tr: Görünümü Eksene Hizala

en: Reset view
tr: Görünümü Sıfırla

en: Script File Formats
tr: Komut Dosyası Biçimleri

en: Load file reader/writers from external scripts.
tr: Harici komut dosyalarından dosya okuyucu / yazıcılar yükleyin.

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select None
tr: Tümünün Seçimini Kaldır

en: Select by Element…
tr: Element ile seç…

en: Select by Atom Index…
tr: Atom dizini ile seç…

en: Select by Residue…
tr: Kalıntı ile seç…

en: &Select
tr: &Seç

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:186 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectSubgroupButton)
en: Select
tr: Seç

en: Selection
tr: Seçim

en: Paint Atoms
tr: Atomları Boya

en: Perceive Space Group…
tr: Uzay Grubu Algıla…

en: Fill Unit Cell…
tr: Birim Hücreyi Doldur…

en: Reduce to Asymmetric Unit
tr: Asimetrik Birime İndirge

en: Set Tolerance…
tr: Toleransı Ayarla…

en: Space Group
tr: Uzay Grubu

en: Space group perception failed.
    Would you like to try again with a different tolerance?
tr: Uzay grubu algılama başarısız oldu.
    Farklı bir tolerans ile tekrar denemek ister misiniz?

en: Primitive Reduction
tr: İlkel İndirgeme

en: The tolerance is currently set to: %1.
    Proceed with this tolerance?
tr: Tolerans şu anda %1 olarak ayarlanmıştır.
    Bu toleransla devam edilsin mi?

en: International
tr: Uluslararası

en: Select Space Group
tr: Uzay Grubu Seç

en: Space group features for crystals.
tr: Kristaller için uzay grubu özellikleri.

en: Molecular Orbital
tr: Molekül Yörüngesi

en: Electron Density
tr: Elektron Yoğunluğu

en: From File
tr: Dosyadan

en: Create Surfaces…
tr: Yüzeyleri oluştur…

en: Calculating electron density
tr: Elektron yoğunluğu hesaplanıyor

en: Export Movie
tr: Filmi Dışa Aktar

en: Movie MP4 (*.mp4);;Movie AVI (*.avi);;GIF (*.gif)
tr: Film MP4 (* .mp4) ;; Film AVI (* .avi) ;; GIF (* .gif)

en: Surfaces
tr: Yüzeyler

en: Read and render surfaces.
tr: Yüzeyleri okuyun ve işleyin.

en: Class
tr: Sınıf

en: Symmetry…
tr: Simetri…

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::QtPlugins::SymmetryWidget)
en: Symmetry
tr: Simetri

en: Provide symmetry functionality.
tr: Simetri işlevselliği sağlayın.

en: Group %1
tr: Grup %1

en: Simple display of VdW spheres.
tr: VdW kürelerinin basit gösterimi.

en: Vibrational Modes…
tr: Titreşim Modları…

en: VRML Render…
tr: VRML İşleme…

en: Render the scene using VRML.
tr: Sahneyi VRML kullanarak işleyin.

en: Render the molecule as a wireframe.
tr: Molekülü bir telekafes olarak oluşturun.

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratordialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::MoleQueue::InputGeneratorDialog) i18n: file: molequeue/molequeuedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::MoleQueue::MoleQueueDialog)
en: Dialog
tr: Diyalog

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:69 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, warningTextButton)
en: Placeholder text…
tr: Yer tutucu metin…

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:93 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, debugCheckBox)
en: Debug Script…
tr: Hata Ayıklama Betiği…

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, computeButton) i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:52 i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:288
en: Submit Calculation…
tr: Hesaplamayı Gönder…

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:123 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateButton)
en: Save Input…
tr: Girdiyi Kaydet…

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:30 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Queue and Program:
tr: Sıra ve Program:

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshProgramsButton)
en: Refresh
tr: Yenile

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:85 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: <html><head/><body><p>Number of processor cores to reserve for this job.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu iş için ayrılacak işlemci çekirdeği sayısı.</p></body></html>

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:88 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Processor cores:
tr: İşlemci çekirdekleri:

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:125 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Delete remote working files upon job completion. Results will still be copied to the local MoleQueue job cache first.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İş tamamlandıktan sonra uzaktaki çalışma dosyalarını sil. Sonuçlar yine de ilk olarak yerel MoleQueue iş önbelleğine kopyalanacaktır.</p></body></html>

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:128 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Delete remote files when finished:
tr: Tamamlandığında uzak dosyaları sil:

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:145 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Check to prevent this job from showing up in the MoleQueue GUI by default.</p></body></html>
tr: <html> <head/> <body> <p> Bu işin varsayılan olarak MoleQueue GUI'de gösterilmesini önlemek için denetleyin. </p> </body> </html>

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:148 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hide job in MoleQueue:
tr: MoleQueue'de işi gizle:

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:158 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Show a system popup notification when the job's status changes.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşin durumu değiştiğinde bir sistem açılır bildirimi göster.</p></body></html>

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:161 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show progress notifications:
tr: İlerleme bildirimlerini göster:

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:192 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, openOutputLabel)
en: Open output when finished:
tr: Bittiğinde çıktıyı aç:

note: i18n: file: qtgui/insertfragmentdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtGui::InsertFragmentDialog)
en: Insert Fragment…
tr: Parça Ekle…

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Structure Input File
tr: Yapı Girdi Dosyası

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, generateFromPdbButton)
en: Generate Input From PDB
tr: PDB'den Giriş Oluştur

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pdbFileLabel)
en: PDB File:
tr: PDB Dosyası:

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:67 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Force Field:
tr: Güç Alanı:

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:123 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loadFromPqrButton)
en: Load Existing PQR File
tr: Mevcut PQR Dosyasını Yükle

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:132 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pqrFileLabel)
en: PQR File:
tr: PQR Dosyası:

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:156 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: APBS Input File
tr: APBS Giriş Dosyası

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:177 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runApbsButton)
en: Run APBS
tr: APBS'yi çalıştır

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:27 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadStructureCheckBox)
en: Load Structure File
tr: Yapı Dosyasını Yükle

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadCubeCheckBox)
en: Load Cube File
tr: Küp Dosyasını Yükle

note: i18n: file: qtplugins/coloropacitymap/comdialog.ui:32 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cube
tr: Küp

note: i18n: file: qtplugins/coloropacitymap/comdialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable surface rendering
tr: Yüzey oluşturmayı etkinleştir

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Distance Unit:
tr: Mesafe Birimi:

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: file: qtplugins/lineformatinput/lineformatinputdialog.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Format:
tr: Bİçim:

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:115 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, paste)
en: Paste
tr: Yapıştır

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::VolumeScalingDialog)
en: Scale Unit Cell Volume
tr: Birim Hücre Hacmi Uyarla

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Bond Order:
tr: Bağ sırası:

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Energy convergence:
tr: Enerji yakınsaması:

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:51 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchTypeBox)
en: name
tr: isim

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:106 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Formula:
tr: Formül:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, systematicRadio)
en: Systematic rotor search
tr: Sistematik rotor arama

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomRadio)
en: Random rotor search
tr: Rastgele rotor arama

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, weightedRadio)
en: Weighted rotor search
tr: Ağırlıklı rotor arama

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_forceField)
en: Forcefield:
tr: Kuvvet Alanı:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:176 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, platformCombo)
en: Reference
tr: Referans

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:207 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, precisionCombo)
en: single
tr: tek

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:217 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, precisionCombo)
en: double
tr: çift

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:224 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_appearance)
en: &Appearance
tr: &Görünüm

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:363 i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, smoothingCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:375 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Light
tr: Açık

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:52 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cb_plotFermi)
en: <html><head/><body><p>The Fermi level should be known before checking this box. You can discover the Fermi level by performing a density of states calculation and displaying the data (it will be at the top of the data). In addition, if a density of states calculation is performed, the Fermi level here will automatically be set to what was detected during the density of states calculation.</p><p>If this box is checked, be sure the correct Fermi level is set in the spinbox on the right.</p><p>Default: off</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu onay kutusu işaretlenmeden önce Fermi seviyesi bilinmelidir. Fermi seviyesini bir durum yoğunluğu hesaplaması yaparak ve elde edilen veriyi görüntüleyerek bulabilirsiniz (verinin üzerinde yer almaktadır). Ek olarak durum yoğunluğu hesaplaması yapıldığında elde edilecek sonuç buradaki Fermi seviyesi değeri olarak otomatik olarak atanacaktır. </p><p>Eğer bu onay kutusu işaretliyse doğru Fermi seviyesinin sağdaki döndürme kutusunda seçildiğinden emin olunuz.</p><p>Varsayılan: off</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:120 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spin_fermi)
en: <html><head/><body><p>The Fermi Level</p></body></html>
tr: <html> <head/> <body> <p> Bu iş için ayrılacak işlemci çekirdeği sayısı. </p> </body> </html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:194 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of Dimensions:
tr: Boyut Sayısı:
