avogadro - en to el translation catalogue (407 entries)

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Unknown
el: Άγνωστο

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Hydrogen
el: Υδρογόνο

en: Helium
el: Ήλιο

en: Lithium
el: Λίθιο

en: Beryllium
el: Βηρύλλιο

en: Boron
el: Βόριο

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:66 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Carbon
el: Άνθρακας

en: Nitrogen
el: Άζωτο

en: Oxygen
el: Οξυγόνο

en: Fluorine
el: Φθόριο

en: Neon
el: Νέον

en: Sodium
el: Νάτριο

en: Magnesium
el: Μαγνήσιο

en: Aluminum
el: Αργίλιο

en: Silicon
el: Πυρίτιο

en: Phosphorus
el: Φώσφορος

en: Sulfur
el: Θείο

en: Chlorine
el: Χλώριο

en: Argon
el: Αργό

en: Potassium
el: Κάλιο

en: Calcium
el: Ασβέστιο

en: Scandium
el: Σκάνδιο

en: Titanium
el: Τιτάνιο

en: Vanadium
el: Βανάδιο

en: Chromium
el: Χρώμιο

en: Manganese
el: Μαγγάνιο

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Iron
el: Σίδηρος

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:76 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Cobalt
el: Κοβάλτιο

en: Nickel
el: Νικέλιο

en: Copper
el: Χαλκός

en: Zinc
el: Ψευδάργυρος

en: Gallium
el: Γάλλιο

en: Germanium
el: Γερμάνιο

en: Arsenic
el: Αρσενικό

en: Selenium
el: Σελήνιο

en: Bromine
el: Βρώμιο

en: Krypton
el: Κρυπτό

en: Rubidium
el: Ρουβίδιο

en: Strontium
el: Στρόντιο

en: Yttrium
el: Ύττριο

en: Zirconium
el: Ζιρκόνιο

en: Niobium
el: Νιόβιο

en: Molybdenum
el: Μολυβδαίνιο

en: Technetium
el: Τεχνήτιο

en: Ruthenium
el: Ρουθήνιο

en: Rhodium
el: Ρόδιο

en: Palladium
el: Παλλάδιο

en: Silver
el: Άργυρος

en: Cadmium
el: Κάδμιο

en: Indium
el: Ίνδιο

en: Tin
el: Κασσίτερος

en: Antimony
el: Αντιμόνιο

en: Tellurium
el: Τελλούριο

en: Iodine
el: Ιώδιο

en: Xenon
el: Ξένον

en: Cesium
el: Καίσιο

en: Barium
el: Βάριο

en: Lanthanum
el: Λανθάνιο

en: Cerium
el: Δημήτριο

en: Praseodymium
el: Πρασεοδύμιο

en: Neodymium
el: Νεοδύμιο

en: Promethium
el: Προμήθειο

en: Samarium
el: Σαμάριο

en: Europium
el: Ευρώπιο

en: Gadolinium
el: Γαδολίνιο

en: Terbium
el: Τέρβιο

en: Dysprosium
el: Δυσπρόσιο

en: Holmium
el: Όλμιο

en: Erbium
el: Έρβιο

en: Thulium
el: Θούλιο

en: Ytterbium
el: Υττέρβιο

en: Lutetium
el: Λουτήτιο

en: Hafnium
el: Άφνιο

en: Tantalum
el: Ταντάλιο

en: Tungsten
el: Βολφράμιο

en: Rhenium
el: Ρήνιο

en: Osmium
el: Όσμιο

en: Iridium
el: Ιρίδιο

en: Platinum
el: Λευκόχρυσος

en: Gold
el: Χρυσός

en: Mercury
el: Υδράργυρος

en: Thallium
el: Θάλλιο

en: Lead
el: Μόλυβδος

en: Bismuth
el: Βισμούθιο

en: Polonium
el: Πολώνιο

en: Astatine
el: Αστάτιο

en: Radon
el: Ραδόνιο

en: Francium
el: Φράγκιο

en: Radium
el: Ράδιο

en: Actinium
el: Ακτίνιο

en: Thorium
el: Θόριο

en: Protactinium
el: Πρωτακτίνιο

en: Uranium
el: Ουράνιο

en: Neptunium
el: Ποσειδώνιο

en: Plutonium
el: Πλουτώνιο

en: Americium
el: Αμερίκιο

en: Curium
el: Κιούριο

en: Berkelium
el: Μπερκέλιο

en: Californium
el: Καλιφόρνιο

en: Einsteinium
el: Αϊνσταΐνιο

en: Fermium
el: Φέρμιο

en: Mendelevium
el: Μεντελέβιο

en: Nobelium
el: Νομπέλιο

en: Lawrencium
el: Λωρένσιο

en: Rutherfordium
el: Ραδερφόρντιο

en: Dubnium
el: Δούβνιο

en: Seaborgium
el: Σιμπόργκιο

en: Bohrium
el: Μπόριο

en: Hassium
el: Χάσιο

en: Meitnerium
el: Μαϊτνέριο

en: Darmstadtium
el: Δαρμστάτιο

en: Roentgenium
el: Ρεντγκένιο

en: Copernicium
el: Κοπερνίκιο

en: Nihonium
el: Νιχόνιο

en: Flerovium
el: Φλερόβιο

en: Moscovium
el: Μοσκόβιο

en: Livermorium
el: Λιβερμόριο

en: Tennessine
el: Τενέσιο

en: Oganesson
el: Ογκανέσσιο

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:53 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, titleLine)
en: Title
el: Τίτλος

en: Basis
el: Βάση

en: Ball and Stick
el: Σφαίρα και ράβδος

en: Force
el: Δύναμη

en: Surfaces
el: Επιφάνειες

en: Van der Waals
el: Βαν ντερ Βάαλς

en: Wireframe
el: Απλός σκελετός

en: Periodic Table
el: Περιοδικός Πίνακας

en: Add Atom
el: Προσθήκη ατόμου

en: Remove Atom
el: Αφαίρεση ατόμου

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, adjustHydrogens)
en: Adjust Hydrogens
el: Προσαρμογή υδρογόνων

en: Change Element
el: Τροποποίηση στοιχείου

en: Add Bond
el: Προσθήκη δεσμού

en: Change Bond Order
el: Τροποποίηση σειράς δεσμών

en: Rotate to Standard Orientation
el: Περιστροφή σε πρότυπο προσανατολισμό

en: Fill Unit Cell
el: Γέμισμα μοναδιαίας κυψελίδας

en: &File
el: &Αρχείο

en: &Build
el: &Κατασκευή

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elementLabel)
en: Element:
el: Στοιχείο:

en: Align
el: Στοίχιση

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:230 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Axis:
el: Άξονας:

en: Align molecules to a Cartesian axis
el: Στοίχιση μορίων σε έναν καρτεσιανό άξονα

en: Error
el: Σφάλμα

en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:164 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Method:
el: Μέθοδος:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:609 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_temperature)
en: Temperature:
el: Θερμοκρασία

en: Start
el: Εκκίνηση

en: Stop
el: Διακοπή

en: Add Center of Mass
el: Προσθήκη κέντρου μάζας

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Angle
el: Γωνία

en: Type
el: Τύπος

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:390 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Delete
el: Διαγραφή

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:196 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, scoringComboBox)
en: Energy
el: Ενέργεια

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:152 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, waterPotentialCombo)
en: NONE
el: ΚΑΝΕΝΑ

en: Reduce Cell (&Niggli)
el: Αναγωγή κελιού (&Niggli)

en: Remove &Unit Cell
el: Αφαίρεση &μοναδιαίας κυψελίδας

en: Add &Unit Cell
el: Προσθήκη &μοναδιαίας κυψελίδας

en: Wrap atoms into the unit cell.
el: Διατήρηση των ατόμων στην μοναδιαία κυψελίδα

en: Cannot Parse Text
el: Αδύνατη η ανάλυση του κειμένου

en: Dipole Moment
el: Ροπή διπόλου

en: Draw
el: Σχεδίαση

en: Draw Atom
el: Σχεδίαση ατόμου

en: Single
el: Απλή

en: Double
el: Διπλός

en: Triple
el: Τριπλός

en: Chemical structure to download.
el: Χημική δομή για μεταφόρτωση.

en: Network timeout or other error.
el: Αποσύνδεση δικτύου η αλλο σφάλμα.

en: Specified molecule could not be found: %1
el: Το συγκεκριμένο μόριο δεν μπόρεσε να βρεθεί: %1

en: Equilibrium Geometry
el: Γεωμετρία ισορροπίας

en: Transition State
el: Κατάσταση μετάπτωσης

en: Frequencies
el: Συχνότητες

en: Make EFP
el: Δημιουργία EFP

en: Core Potential
el: Δυναμικό πυρήνα

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:345 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constraintsCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:640 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, barostatCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedia
en: None
el: Κανένα

en: Gas
el: Αέριο

en: Water
el: Νερό

en: Singlet
el: Απλή

en: Doublet
el: Διπλή

en: Triplet
el: Τριπλή

en: Dication
el: Δικατιόν

en: Cation
el: Κατιόν

en: Neutral
el: Ουδέτερο

en: Anion
el: Ανιόν

en: Dianion
el: Διανιόν

en: Add Hydrogens
el: Προσθήκη υδρογόνων

en: Hydrogens
el: Υδρογόνα

en: &Insert
el: &Εισαγωγή

en: Uracil
el: Ουρακίλη

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:79 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_TU)
en: Thymine
el: Θυμίνη

note: i18n: file: qtplugins/crystal/importcrystaldialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::ImportCrystalDialog)
en: Import Crystal
el: Εισαγωγή κρυστάλλου

en: Insert Fragment
el: Εισαγωγή τμήματος

en: Color:
el: Χρώμα:

en: Unique ID
el: Μοναδικό αναγνωριστικό

en: Element
el: Στοιχείο

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the Lammps input deck preview pane?
el: Θα θέλατε να ενημερώσετε το κείμενο προεπισκόπησης, χάνοντας όλες τις αλλαγές που έγιναν στο παράθυρο προεπισκόπησης κάρτας εισόδου Lammps;

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opacitySliderLabel)
en: Opacity:
el: Αδιαφάνεια:

en: Manipulate
el: Χειρισμός

en: Measure
el: Μέτρηση

en: Dihedral:
el: Δίεδρη:

en: Angle:
el: Γωνία:

en: &Properties
el: &Ιδιότητες

en: Molecular Properties
el: Μοριακές ιδιότητες

en: Molecule Properties
el: Ιδιότητες μορίου

en: Navigate
el: Περιήγηση

en: Chemical Name
el: Χημικό όνομα

en: Status
el: Κατάσταση

en: Pause
el: Παύση

en: Valence
el: Σθένος

en: Atom
el: Άτομο

en: Start Atom
el: Έναρξη ατόμου

en: Vertex
el: Κορυφή

en: Atom Properties
el: Ιδιότητες ατόμου

en: Bond Properties
el: Ιδιότητες δεσμού

en: Angle Properties
el: Ιδιότητες γωνίας

en: Torsion Properties
el: Ιδιότητες στρέψης

en: Conformer Properties
el: Ιδιότητες διαμορφομερούς

en: Renders primitives using QTAIM properties
el: Αποδίδει τα κύρια τμήματα χρησιμοποιώντας ιδιότητες QTAIM

en: Open WFN File
el: Άνοιγμα αρχείου WFN

en: WFN files (*.wfn);;All files (*.*)
el: Αρχεία WFN (*.wfn);;Όλα τα αρχεία (*.*)

en: QTAIM extension
el: Επέκταση QTAIM

en: &Select
el: &Επιλογή

en: Selection
el: Επιλογή

en: Reduce to Asymmetric Unit
el: Αναγωγή σε ασύμμετρη μονάδα

en: International
el: Διεθνές

en: Select Background Color
el: Επιλογή χρώματος παρασκηνίου

en: Select Foreground Color
el: Επιλογή χρώματος προσκηνίου

en: Select Calculated Spectra Color
el: Επιλογή υπολογιζόμενου χρώματος φασμάτων

en: Select Imported Spectra Color
el: Επιλογή εισαγόμενου χρώματος φασμάτων

en: Energy (eV)
el: Ενέργεια (eV)

en: Style:
el: Τεχνοτροπία:

en: Orbital
el: Τροχιακό

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::QtPlugins::SymmetryWidget)
en: Symmetry
el: Συμμετρία

en: Electron Density
el: Ηλεκτρονική πυκνότητα

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratordialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::MoleQueue::InputGeneratorDialog) i18n: file: molequeue/molequeuedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::MoleQueue::MoleQueueDialog)
en: Dialog
el: Διάλογος

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::MoleQueue::InputGeneratorWidget) i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::MoleQueue::MoleQueueWidget) i18n: file: qtplugin
en: Form
el: Φόρμα

note: i18n: file: qtgui/insertfragmentdialog.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
el: Φίλτρο:

note: i18n: file: qtgui/insertfragmentdialog.ui:29 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filterLineEdit)
en: Type a name or part of a name to show only matching files.
el: Πληκτρολογήστε ένα όνομα ή μέρος ενός ονόματος για να εμφανίσετε μόνο τα σύμφωνα αρχεία.

note: i18n: file: qtgui/insertfragmentdialog.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertFragmentButton) i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:227 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertButton)
en: Insert
el: Εισαγωγή

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:67 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Force Field:
el: Δυναμικό πεδίο:

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Success!
el: Επιτυχία!

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:33 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Add Constraints
el: Προσθήκη περιορισμών

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addConstraint)
en: Add
el: Προσθήκη

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:233 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, okButton)
en: OK
el: Εντάξει

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:51 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, distanceUnit)
en: Bohr
el: Μπορ

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: file: qtplugins/lineformatinput/lineformatinputdialog.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Format:
el: Μορφή:

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:149 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, apply)
en: Apply
el: Εφαρμογή

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetAllButton) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:336
en: Reset All
el: Επαναφορά όλων

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:343
en: Defaults
el: Προεπιλεγμένα

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:95 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicWidget) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:34
en: &Basic Setup
el: &Βασικές ρυθμίσεις

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:101 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:170 i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Title:
el: Τίτλος:

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:287
en: Calculate:
el: Υπολογισμός:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:22 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Super Cell Options
el: Επιλογές υπερκυψελίδας

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aRepeatLabel)
en: A repeat:
el: Επανάληψη Α:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bRepeatLabel)
en: B repeat:
el: Επανάληψη Β:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cRepeatLabel)
en: C repeat:
el: Επανάληψη C:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:300 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, apply)
en: &Apply
el: &Εφαρμογή

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:314 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: &Hide
el: Απόκρυ&ψη

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::VolumeScalingDialog)
en: Scale Unit Cell Volume
el: Κλιμάκωση όγκου μοναδιαίας κυψελίδας

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:58 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentVolume)
en: TextLabel
el: Ετικέτες κειμένου

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Bond Order:
el: Σειρά δεσμού:

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GamessInputDialog)
en: GAMESS Input
el: Είσοδος GAMESS

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:60 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: In:
el: Σε:

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multiplicity:
el: Πολλαπλότητα:

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
el: Με:

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Charge:
el: Φορτίο:

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:51 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchTypeBox)
en: name
el: όνομα

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertDNADialog)
en: Insert Nucleic Acids
el: Εισαγωγή νουκλεϊκών οξέων

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: DNA/RNA Builder
el: Κατασκευαστής DNA/RNA

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Nucleic Acids:
el: Νουκλεϊκά οξέα:

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:49 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_A)
en: Adenine
el: Αδενίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:59 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_C)
en: Cytosine
el: Κυτοσίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:69 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_G)
en: Guanine
el: Γουανίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:104 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sequence:
el: Αλληλουχία:

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:120 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, bpCombo) i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:150 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, bpTurnsSpin)
en: the number of base pairs per helix turn
el: ο αριθμός των ζευγών βάσης ανά στροφή έλικα

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:127 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bpCombo)
en: A
el: Α

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:137 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bpCombo) i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:93 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Z
el: Ζ

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:172 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Bases Per Turn:
el: Βάσεις ανά στροφή:

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Strands:
el: Κλώνοι:

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:46 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: Alanine
el: Αλανίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:56 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: Arginine
el: Αργινίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:66 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_3)
en: Asparagine
el: Ασπαραγίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:76 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_4)
en: Aspartic acid
el: Ασπαρτικό Οξύ

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:86 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_5)
en: Cysteine
el: Κυστεΐνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:96 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_6)
en: Glutamic acid
el: Γλουταμικό Οξύ

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:106 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_7)
en: Glutamine
el: Γλουταμίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:116 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Glycine
el: Γλυκίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:126 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Histidine
el: Ιστιδίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:136 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Isoleucine
el: Ισολευκίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:146 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_19)
en: Valine
el: Βαλίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:156 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_18)
en: Tyrosine
el: Τυροσίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:166 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_17)
en: Tryptophan
el: Τρυπτοφάνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:176 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_16)
en: Threonine
el: Θρεονίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:186 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_15)
en: Serine
el: Σερίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:196 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_14)
en: Proline
el: Προλίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:206 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_13)
en: Phenylalanine
el: Φαινυλαλανίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:216 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Methionine
el: Μεθειονίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:226 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Lysine
el: Λυσίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:236 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_20)
en: Leucine
el: Λευκίνη

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:270 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sequence (N to C):
el: Αλληλουχία (Ν προς C):

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:283 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Stereochemistry:
el: Στερεοχημεία:

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:319 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: N Terminus:
el: Τέλος Ν:

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:326 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: C Terminus:
el: Τέλος C:

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:377 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Straight Chain
el: Ευθεία αλυσίδα

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:465 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Chain Number:
el: Αριθμός αλυσίδας:

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:472 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, chainNumberCombo)
en: The chain number for the new peptide
el: Ο αριθμός αλυσίδας για το νέο πεπτίδιο

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:77 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_units) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:97 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, unitsCombo)
en: Select the unit style to be used during the simulation.
el: Επιλέξτε την τεχνοτροπία μονάδας που θα χρησιμοποιηθεί κατά τη διάρκεια της προσομοίωσης.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:116 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, unitsCombo)
en: real
el: πραγματικές

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:121 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, unitsCombo)
en: metal
el: μέταλλο

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:136 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, unitsCombo) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:236 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: electron
el: Ηλεκτρόνιο

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_waterPotential)
en: Water Potential
el: Δυναμικό νερού

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:177 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_atomstyle) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:197 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: Select atom_style used by the data file.
el: Επιλογή της χρησιμοποιούμενης τεχνοτροπίας_ατόμου από το αρχείο δεδομένων.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:187 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_atomstyle)
en: Atom Style
el: Τεχνοτροπία ατόμου

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:211 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: angle
el: γωνία

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:216 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: atomic
el: ατομικό

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:221 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: bond
el: δεσμός

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:226 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: charge
el: φορτίο

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:231 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: dipole
el: δίπολο

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:241 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: ellipsoid
el: ελλειψοειδής

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:246 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: full
el: πλήρης

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:251 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: line
el: γραμμή

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:256 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: meso
el: μεσοϊσομερές

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:261 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: molecular
el: μοριακό

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:266 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: peri
el: περί

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:271 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: sphere
el: σφαίρα

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:276 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: tri
el: τρι

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:281 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: wavepacket
el: Κυματοπακέτο

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:289 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_readdata) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:299 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, readDataLine)
en: Specify the name to be used for the coordinate file.
el: Ορίστε το όνομα που θα χρησιμοποιηθεί για το αρχείο συντεταγμένων

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:292 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_readdata)
en: Coordinate Data File
el: Αρχείο δεδομένων συντεταγμένων

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:306 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_therm)
en: Ensemble
el: Σύνολο

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:327 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_temp) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:748 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:918 i18n: ectx: 
en: Temperature
el: Θερμοκρασία

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:350 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:360 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, nhChainSpin)
en: Select the number of Nosé-Hoover chains in the NVT ensemble.
el: Επιλογή του αριθμού των αλυσίδων Nosé-Hoover στο σύνολο NVT.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:353 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: NH Chains
el: Αλυσίδες NH

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:396 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:406 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, stepSpin) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:534 
en: Time step for the simulation in units according to "Units" specification.
el: Βήμα χρόνου για την προσομοίωση σε μονάδες σύμφωνα με την προδιαγραφή "Μονάδες".

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:399 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Time Step
el: Βήμα χρόνου

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:419 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:645 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, dumpXYZEdit)
en: Filename of the XYZ file to write during the simulation.
el: Όνομα αρχείου του αρχείου XYZ για εγγραφή κατά τη διάρκεια της προσομοίωσης.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:422 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Dump XYZ
el: Αποτύπωση XYZ

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:436 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_dimension) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:853 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, dimensionCombo)
en: Number of dimensions in the system.
el: Αριθμός διαστάσεων στο σύστημα.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:439 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_dimension)
en: Dimensions
el: Διαστάσεις

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:449 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, zBoundaryCombo)
en: Change Z boundary style.
el: Αλλαγή της τεχνοτροπίας ορίου Ζ

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:489 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, yBoundaryCombo)
en: Change Y boundary style.
el: Αλλαγή της τεχνοτροπίας ορίου Υ

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:529 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, xBoundaryCombo)
en: Change X boundary style.
el: Αλλαγή της τεχνοτροπίας ορίου Χ

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:572 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_boundary)
en: Boundary
el: Όριο

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:592 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Number of replicants in X, Y and Z directions.
el: Αριθμός αντιγράφων στις κατευθύνσεις Χ, Υ και Ζ.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:595 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Replicate
el: Αντιγραφή

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:615 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, xReplicateSpin)
en: Replicate the X direction.
el: Αντιγραφή της κατεύθυνσης Χ.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:625 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, yReplicateSpin)
en: Replicate the Y direction.
el: Αντιγραφή της κατεύθυνσης Υ.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:635 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, zReplicateSpin)
en: Replicate the Z direction.
el: Αντιγραφή της κατεύθυνσης Ζ.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:652 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:662 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, runSpin)
en: Total number of timesteps to run the simulation.
el: Συνολικός αριθμός βημάτων χρόνου για εκτέλεση της προσομοίωσης.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:655 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total Steps
el: Συνολικά βήματα

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:688 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Dump Interval
el: Αποτύπωση διαστήματος

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:718 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Set the initial atom velocities for the simulation.
el: Ορισμός των αρχικών ταχυτήτων ατόμου για την προσομοίωση.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:721 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Initial Velocities
el: Αρχικές ταχύτητες

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:728 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, velocityDistCombo)
en: Select the distribution of initial atom velocities.
el: Επιλογή της κατανομής των αρχικών ταχυτήτων ατόμου.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:732 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, velocityDistCombo)
en: gaussian
el: Γκάους

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:737 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, velocityDistCombo)
en: uniform
el: ομοιόμορφο

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:745 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:755 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, velocityTempSpin)
en: Set the initial atom velocities to match this temperature.
el: Ορισμός των αρχικών ταχυτήτων ατόμου για να ταιριάζει αυτήν τη θερμοκρασία.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:774 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, zeroMOMCheck)
en: Remove system linear momentum from initial velocities.
el: Αφαίρεση της γραμμικής ορμής συστήματος από τις αρχικές ταχύτητες.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:777 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroMOMCheck)
en: Zero Linear Momentum
el: Μηδενική γραμμική ορμή

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:787 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, zeroLCheck)
en: Remove system angular momentum from initial velocities.
el: Αφαίρεση της γωνιακής ορμής συστήματος από τις αρχικές ταχύτητες.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:790 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroLCheck)
en: Zero Angular Momentum
el: Μηδενική γωνιακή ορμή

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:813 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_10)
en: Control the thermodynamic output during the simulation.
el: Να ελέγχεται η θερμοδυναμική έξοδος κατά τη διάρκεια της προσομοίωσης.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:823 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Output Interval
el: Διάστημα εξόδου

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:873 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, thermoStyleCombo)
en: Thermodynamic output style.
el: Τεχνοτροπία θερμοδυναμικής εξόδου.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:877 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, thermoStyleCombo)
en: One Line
el: Μία γραμμή

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:882 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, thermoStyleCombo)
en: Multi Line
el: Πολλαπλές γραμμές

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:934 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableFormButton) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:992
en: Use Form
el: Χρήση μορφής

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:79 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: X
el: Χ

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Y
el: Υ

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Translate by:
el: Μετατόπιση κατά:

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotate around:
el: Περιστροφή γύρω από:

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:122 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, rotateComboBox)
en: Origin
el: Αρχικό

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:192 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: X-axis
el: Άξονας Χ

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:199 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Y-axis
el: Άξονας Υ

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:206 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Z-axis
el: Άξονας Ζ

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConformerSearchDialog)
en: Conformer Search
el: Αναζήτηση διαμορφομερούς

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systematicOptionsGroupBox)
en: Method
el: Μέθοδος

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, systematicRadio)
en: Systematic rotor search
el: Συστηματική αναζήτηση ρότορα

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomRadio)
en: Random rotor search
el: Τυχαία αναζήτηση ρότορα

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, weightedRadio)
en: Weighted rotor search
el: Σταθμισμένη αναζήτηση ρότορα

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, geneticRadio)
en: Genetic algorithm search
el: Γενετική αναζήτηση αλγορίθμου

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:94 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, geneticGroupBox)
en: Genetic Algorithm Options
el: Γενετικές επιλογές αλγορίθμου

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:67 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, algorithm)
en: Steepest Descent
el: Μέγιστη κάθοδος

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:908 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, totalEnergyCheck)
en: Total Energy
el: Συνολική ενέργεια

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, atomRadiusLabel)
en: Critical Point Radius:
el: Κρίσιμη ακτίνα σημείου:

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel)
en: Bond Path Radius:
el: Ακτίνα διαδρομής δεσμού:

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:130 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_radius)
en: Covalent
el: Ομοιοπολικός

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:135 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_radius)
en: Constant Size
el: Σταθερό μέγεθος

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:205 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_appearance)
en: &Appearance
el: Εμφ&άνιση

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:237 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Imported Spectra:
el: Εισαγμένα φάσματα:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:296 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_import) i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:438 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_raw)
en: Show
el: Εμφάνιση

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:312 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, push_import)
en: Imports a tsv of experimental spectra to overlay on the plot.
el: Εισάγει ένα tsv των πειραματικών φασμάτων που επικάθονται στο σχέδιο.

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:328 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background:
el: Φόντο:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:478 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_exportData)
en: Export Data
el: Εξαγωγή δεδομένων

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:491 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: &Close
el: &Κλείσιμο

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:592 i18n: ectx: property (toolTip), widget (Avogadro::QtGui::ChartWidget, plot)
en: Controls:
    Double left click: Restore default axis limits
    Right click + drag: Move plot
    Middle click + drag: Zoom to region
    Scroll wheel: Zoom to cursor
el: Στοιχεία ελέγχου:
    Διπλό αριστερό πάτημα: Επαναφορά προεπιλεγμένων ορίων άξονα
    Δεξιό πάτημα + σύρσιμο: μετακίνηση σχεδίου
    Μεσαίο πάτημα + σύρσιμο: Εστίαση στην περιοχή
    Τροχός κύλισης: Εστίαση στον δρομέα

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Quality:
el: Ποιότητα:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:81 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:229 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
el: Χαμηλή

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:86 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:234 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:380 i18n:
en: Medium
el: Μεσαία

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:91 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:239 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
el: Υψηλή

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:96 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:244 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Very High
el: Πολύ υψηλή

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:23 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SurfaceDialog)
en: Create Surfaces
el: Δημιουργία επιφανειών

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:202 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Resolution:
el: Ανάλυση:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:363 i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, smoothingCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:375 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Light
el: Φωτεινό

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:512 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: Calculate
el: Υπολογισμός

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:42 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, esTab)
en: Molecule
el: Μόριο

note: i18n: file: qtplugins/vibrations/vibrationdialog.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amplitude:
el: Εύρος:
