avogadro - en to it translation catalogue (462 entries)

en: Batch Job #%L1 (%2)
it: Processo Batch #%L1 (%2)

en: No message specified.
it: Nessun messaggio specificato.

en: script --print-options output must be an JSON object at top level. Received:
    %1
it: Lo script --print-options output deve essere un oggetto JSON al livello più alto. Received:
    %1

en: Non-string warning returned.
it: Nessuna stringa di errore.

en: 'warnings' member is not an array.
it: L'elemento di "warnings" non è un array.

en: Reference file '%1' does not exist.
it: Il file di riferimento '%1' non esiste.

en: Error populating file %1: %2
it: Errore nel popolamento del file %1: %2

en: File '%1' poorly formed. Missing string 'contents' or 'filePath' members.
it: File '%1' non completo. Manca la stringa 'contents' o 'filePath'.

en: Malformed file entry: filename/contents missing or not strings:
    %1
it: Inserimento file malformato: nome file/contenuti mancanti o non stringhe:
    %1

en: Malformed file entry at index %1: Not an object.
it: File malformato all'indice %1: Non è un oggetto.

en: 'files' member not an array.
it: L'elemento di "files" non è un array.

en: 'files' member missing.
it: Elemento di "files" mancante.

en: 'mainFile' member does not refer to an entry in 'files'.
it: Una elemento di "mainFile" non fa riferimento ad alcuna voce in "files".

en: 'mainFile' member must be a string.
it: L'elemento di "mainFile" deve essere una stringa.

en: Response must be a JSON object at top-level.
it: La risposta deve essere un oggetto JSON alla radice.

en: Script output:
    %1
it: Output dello script:
    %1

en: Parse error at offset %L1: '%2'
    Raw JSON:
    
    %3
it: Errore di parsificazione alla posizione %L1: "%2"
    Raw JSON:
    
    %3

en: Error saving molecule representation to string: Unrecognized file format: %1
it: Errore nel salvataggio della rappresentazione della molecola come stringa: Formato del file non riconosciuto:%1

[ctx: %1 = error message]
en: Error saving molecule representation to string: %1
it: Errore nel salvataggio della rappresentazione della molecola come stringa:%1

en: %1 Input Generator
it: %1 Generatore di input

en: Continue
it: Continua

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:130 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton) i18n: file: qtplugins/3dmol/3dmoldialog.ui:44 i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:184 i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:66 i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessin
en: Close
it: Chiudi

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: No input files to save!
it: Non ci sono file di input da salvare!

en: Submit %1 Calculation
it: Invia %1 calcolo

en: Output Error
it: Errore di output

en: Failed to write to file %1.
it: Impossibile scrivere sul file %1.

en: %1: File will be overwritten.
it: %1: il file verrà sovrascritto.

en: %1: File is not writable.
it: %1: il file non può essere scritto.

en: No program selected.
it: Nessun programma selezionato.

en: No molecule set in BackgroundFileFormat!
it: Nessuna molecola definita in BackgroundFileFormat!

en: No Io::FileFormat set in BackgroundFileFormat!
it: Nessun Io::FileFormat impostato in BackgroundFileFormat!

en: No file name set in BackgroundFileFormat!
it: Nessun nome file impostato in BackgroundFileFormat!

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Hydrogen
it: Idrogeno

en: Helium
it: Elio

en: Lithium
it: Litio

en: Beryllium
it: Berillio

en: Boron
it: Boro

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:66 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Carbon
it: Carbonio

en: Nitrogen
it: Azoto

en: Oxygen
it: Ossigeno

en: Fluorine
it: Fluoro

en: Sodium
it: Sodio

en: Magnesium
it: Magnesio

en: Aluminum
it: Alluminio

en: Silicon
it: Silicio

en: Phosphorus
it: Fosforo

en: Sulfur
it: Zolfo

en: Chlorine
it: Cloro

en: Potassium
it: Potassio

en: Calcium
it: Calcio

en: Scandium
it: Scandio

en: Titanium
it: Titanio

en: Vanadium
it: Vanadio

en: Chromium
it: Cromo

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Iron
it: Ferro

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:76 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Cobalt
it: Cobalto

en: Nickel
it: Nichel

en: Copper
it: Rame

en: Zinc
it: Zinco

en: Gallium
it: Gallio

en: Germanium
it: Germanio

en: Arsenic
it: Arsenico

en: Selenium
it: Selenio

en: Bromine
it: Bromo

en: Krypton
it: Cripton

en: Rubidium
it: Rubidio

en: Strontium
it: Stronzio

en: Yttrium
it: Ittrio

en: Zirconium
it: Zirconio

en: Niobium
it: Niobio

en: Molybdenum
it: Molibdeno

en: Technetium
it: Tecnezio

en: Ruthenium
it: Rutenio

en: Rhodium
it: Rodio

en: Palladium
it: Palladio

en: Silver
it: Argento

en: Cadmium
it: Cadmio

en: Indium
it: Indio

en: Tin
it: Stagno

en: Antimony
it: Antimonio

en: Tellurium
it: Tellurio

en: Iodine
it: Iodio

en: Cesium
it: Cesio

en: Barium
it: Bario

en: Lanthanum
it: Lantanio

en: Cerium
it: Cerio

en: Praseodymium
it: Praseodimio

en: Neodymium
it: Neodimio

en: Promethium
it: Promezio

en: Samarium
it: Samario

en: Europium
it: Europio

en: Gadolinium
it: Gadolinio

en: Terbium
it: Terbio

en: Dysprosium
it: Disprosio

en: Holmium
it: Olmio

en: Erbium
it: Erbio

en: Thulium
it: Tulio

en: Ytterbium
it: Itterbio

en: Lutetium
it: Lutezio

en: Hafnium
it: Afnio

en: Tantalum
it: Tantalio

en: Tungsten
it: Tungsteno

en: Rhenium
it: Renio

en: Osmium
it: Osmio

en: Iridium
it: Iridio

en: Platinum
it: Platino

en: Gold
it: Oro

en: Mercury
it: Mercurio

en: Thallium
it: Tallio

en: Lead
it: Piombo

en: Bismuth
it: Bismuto

en: Polonium
it: Polonio

en: Astatine
it: Astato

en: Francium
it: Francio

en: Radium
it: Radio

en: Actinium
it: Attinio

en: Thorium
it: Torio

en: Protactinium
it: Protoattinio

en: Uranium
it: Uranio

en: Neptunium
it: Nettunio

en: Plutonium
it: Plutonio

en: Americium
it: Americio

en: Curium
it: Curio

en: Berkelium
it: Berchelio

en: Californium
it: Californio

en: Einsteinium
it: Einstenio

en: Fermium
it: Fermio

en: Mendelevium
it: Mendelevio

en: Nobelium
it: Nobelio

en: Lawrencium
it: Laurenzio

en: Rutherfordium
it: Rutherfordio

en: Dubnium
it: Dubnio

en: Seaborgium
it: Seaborgio

en: Bohrium
it: Borio

en: Hassium
it: Hassio

en: Meitnerium
it: Meitnerio

en: Darmstadtium
it: Darmstadtio

en: Roentgenium
it: Roentgenio

en: Copernicium
it: Copernicio

en: Nihonium
it: Nihonio

en: Flerovium
it: Flerovio

en: Moscovium
it: Moscovio

en: Livermorium
it: Livermorio

en: Tennessine
it: Tennesso

en: Browse
it: Esplora

en: Select file:
it: Seleziona file:

en: Select executable:
it: Seleziona gli eseguibili:

en: All files
it: Tutti i file

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:53 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, titleLine)
en: Title
it: Titolo

en: Filename Base
it: Base del nome del file

en: Processor Cores
it: Core dei processori

en: Calculation Type
it: Tipo di calcolo

en: Theory
it: Teoria

en: Basis
it: Base

en: Ball and Stick
it: Sfera e bastoncino

[ctx: protein ribbon / cartoon rendering]
en: Cartoons
it: Cartone

en: Force
it: Forza

en: Surfaces
it: Superfici

en: Non-Covalent
it: Non covalente

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Periodic Table
it: Tavola periodica

en: Read error.
it: Errore di lettura.

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: Add Atom
it: Aggiungi Atomo

en: Remove Atom
it: Rimuovi atomo

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, adjustHydrogens)
en: Adjust Hydrogens
it: Regola gli idrogeni

en: Change Element
it: Cambia Elemento

en: Add Bond
it: Aggiungi legame

en: Change Bond Order
it: Cambia l'ordine dei legami

en: Update Bonds
it: Aggiorna legami

en: Rotate to Standard Orientation
it: Ruota nell'orientamento standard

en: Fill Unit Cell
it: Riempi la Cella Unitaria

en: Change Atom Positions
it: Cambiare la Posizione degli Atomi

en: Change Atom Position
it: Cambiare la Posizione dell'Atomo

en: Change Atom Label
it: Cambiare l'Etichetta dell'Atomo

en: Change Selection
it: Cambia la selezione

en: Settings
it: Impostazioni

en: &Export
it: &Esporta

en: &Build
it: &Compila

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elementLabel)
en: Element:
it: Elemento:

en: Align
it: Allinea

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:230 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Axis:
it: Asse:

en: Align at Origin
it: Allineare all'Origine

en: Align to Axis
it: Allineare a Axis

en: Center the atom at the origin.
it: Centrare l'atomo all'origine.

en: Align tool
it: Strumento di allineamento

en: Align molecules to a Cartesian axis
it: Allinea le molecole a un asse cartesiano

en: Error reading structure file (%1).
it: Errore durante la lettura del file di struttura (%1).

en: Error
it: Errore

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ApbsOutputDialog)
en: Success
it: Successo

en: Cannot save file %1.
it: Impossibile salvare il file %1.

en: By Partial Charge…
it: Per la carica parziale..

en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:164 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Method:
it: Metodo:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:609 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_temperature)
en: Temperature:
it: Temperatura:

en: Start
it: Avvia

en: Stop
it: Ferma

en: Opacity
it: Opacità

en: Render atoms as spheres and bonds as cylinders.
it: Visualizza gli atomi come sfere e i legami come cilindri.

en: Bond centric manipulation tool.
it: Strumento di manipolazione incentrato sui legami.

en: Configure Bonding…
it: Configura unione…

en: Add Center of Mass
it: Aggiungi il Centro di Massa

en: Maximum distance:
it: Distanza massima:

en: &Extensions
it: &Estensioni

en: Error reading output file '%1':
    %2
it: Errore nel leggere il file di output '%1':
    %2

en: Command scripts
it: Script di comando

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Angle
it: Angolo

en: Type
it: Tipo

en: Overwrite changes?
it: Sovrascrivere cambiamenti?

en: Invalid element name.
it: Nome dell'elemento non valido.

en: Element name.
it: Nome elemento.

en: Invalid element symbol.
it: Simbolo dell'elemento non valido.

en: Element symbol.
it: Simbolo dell'elemento.

en: Invalid atomic number.
it: Numero atomico non valido.

en: Atomic number.
it: Numero atomico.

en: Invalid coordinate.
it: Coordinate non valide.

en: X coordinate.
it: Coordinata X.

en: Y coordinate.
it: Coordinata Y.

en: Z coordinate.
it: Coordinata Z.

en: 'a' lattice coordinate.
it: Coordinata reticolare 'a'.

en: 'b' lattice coordinate.
it: Coordinata reticolare 'b'.

en: 'c' lattice coordinate.
it: Coordinata reticolare 'c'.

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:390 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Custom
it: Personalizzato

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:108 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, copy)
en: Copy
it: Copia

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:101 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, cut)
en: Cut
it: Taglia

en: Delete
it: Elimina

en: &Edit
it: &Modifica

[ctx: file format]
en: Output format: %1
    %2
it: Formato di output: %1
    %2

[ctx: file format description]
en: Detected format: %1
    %2
it: Formato rilevato: %1
    %2

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:196 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, scoringComboBox)
en: Energy
it: Energia

en: Geometry Optimization
it: Ottimizzazione della Geometria

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:152 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, waterPotentialCombo)
en: NONE
it: NESSUNO

en: Reduce Cell (&Niggli)
it: Riduci la cellula (&Niggli)

en: &Crystal
it: &Cristallo

en: Remove &Unit Cell
it: Rimuovi cellula dell'&unità

en: Add &Unit Cell
it: Aggiungi cellula dell'&unità

en: Import Crystal from Clipboard
it: Importa il Cristallo dagli appunti

en: Crystal
it: Cristallo

en: Render the unit cell boundaries.
it: Rendi i confini delle celle unitarie.

en: Cannot Parse Text
it: Non è possibile analizzare il testo

en: Dipole Moment
it: Momento di dipolo

en: Draw
it: Disegna

en: Draw Atom
it: Disegna Atomo

en: Distance:
it: Distanza:

en: Single
it: Singolo

en: Double
it: Doppio

en: Triple
it: Triplo

en: &Import
it: &Importa

en: Chemical structure to download.
it: Struttura chimica da scaricare.

en: Network Download Failed
it: Download dalla Rete Fallito

en: Network timeout or other error.
it: Timeout di rete o altro errore.

en: Specified molecule could not be found: %1
it: La molecola specificata non è stata trovata: %1

en: Equilibrium Geometry
it: Geometria di Equilibrio

en: Transition State
it: Stato di Transizione

en: Frequencies
it: Frequenze

en: Make EFP
it: Costruisci EFP

en: Core Potential
it: Potenziale core

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:345 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constraintsCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:640 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, barostatCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedia
en: None
it: Nessuno

en: Water
it: Acqua

en: Singlet
it: Singoletto

en: Doublet
it: Doppietto

en: Triplet
it: Tripletto

en: Dication
it: Dicatione

en: Cation
it: Catione

en: Neutral
it: Neutro

en: Anion
it: Anione

en: Dianion
it: Dianione

en: Add Hydrogens
it: Aggiungi idrogeni

en: Hydrogens
it: Idrogeni

en: &Insert
it: &Inserisci

en: Uracil
it: Uracile

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:79 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_TU)
en: Thymine
it: Timina

note: i18n: file: qtplugins/crystal/importcrystaldialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::ImportCrystalDialog)
en: Import Crystal
it: Importa cristallo

en: Insert Fragment
it: Inserisci Frammento

en: Insert molecular fragments for building larger molecules.
it: Inserisci frammenti molecolari per costruire molecole più grandi.

en: Color:
it: Colore:

en: Unique ID
it: ID Univoco

en: Element
it: Elemento

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opacitySliderLabel)
en: Opacity:
it: Opacità:

en: No descriptors found!
it: Nessuna descrizione trovata!

en: Manipulate
it: Manipola

en: Measure
it: Misura

en: Dihedral:
it: Diedrico:

en: Angle:
it: Angolo:

en: &Properties
it: &Proprietà

en: Molecular Properties
it: Proprietà Molecolari

en: Molecule Properties
it: Proprietà della molecola

en: Navigate
it: Naviga

en: Navigate tool
it: Strumento di navigazione

en: Chemical Name
it: Nome chimico

en: Number of atoms in obabel output (%1) does not match the number of atoms in the original molecule (%2).
it: Il numero di atomi nell'output di obabel (%1) non corrisponde al numero di atomi nella molecola originale (%2).

en: Generating Open Babel input…
it: Generando l'input Open Babel…

en: Error generating Open Babel input.
it: Errore nel generare l'input Open Babel.

en: Status
it: Stato

en: Dynamic bonding?
it: Legame dinamico?

en: Pause
it: Metti in pausa

en: Export Bitmap Graphics
it: Esporta la grafica vettoriale

en: Error message:
it: Messaggio di errore:

en: Error:
it: Errore:

en: Atom
it: Atomo

en: Start Atom
it: Atomo Iniziale

en: Vertex
it: Vertica

en: Atom Properties
it: Proprietà dell'Atomo

en: Bond Properties
it: Proprietà del legame

en: Angle Properties
it: Proprietà dell'Angolo

en: Torsion Properties
it: Proprietà di torsione

en: Conformer Properties
it: Proprietà del conformero

en: Open WFN File
it: Apri file WFN

en: WFN files (*.wfn);;All files (*.*)
it: File WFN (*.wfn);;Tutti i file (*.*)

en: QTAIM extension
it: Estensione QTAIM

en: Center
it: Centra

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select None
it: Seleziona Niente

en: Change selections
it: Cambia selezioni

en: &Select
it: &Seleziona

en: Selection
it: Selezione

en: International
it: Internazionale

en: Select Background Color
it: Seleziona il colore di sfondo

en: Select Foreground Color
it: Seleziona il colore di primo piano

en: Select Calculated Spectra Color
it: Seleziona il colore degli spettri calcolati

en: Select Imported Spectra Color
it: Seleziona il colore degli spettri importati

en: Energy (eV)
it: Energia (eV)

en: Orbital
it: Orbitale

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::QtPlugins::SymmetryWidget)
en: Symmetry
it: Simmetria

en: Electron Density
it: Densità elettronica

en: Calculating molecular orbital %L1
it: Calcolo dell'orbitale molecolare %L1

en: Group %1
it: Gruppo %1

en: Render the scene using VRML.
it: Renderizzare la scena usando VRML.

en: Render the molecule as a wireframe.
it: Renderizza la molecola come un wireframe.

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratordialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::MoleQueue::InputGeneratorDialog) i18n: file: molequeue/molequeuedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::MoleQueue::MoleQueueDialog)
en: Dialog
it: Dialogo

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::MoleQueue::InputGeneratorWidget) i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::MoleQueue::MoleQueueWidget) i18n: file: qtplugin
en: Form
it: Modulo

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:128 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Delete remote files when finished:
it: Elimina i file remoti al termine:

note: i18n: file: qtgui/insertfragmentdialog.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
it: Filtro:

note: i18n: file: qtgui/insertfragmentdialog.ui:29 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filterLineEdit)
en: Type a name or part of a name to show only matching files.
it: Digitare un nome o una parte del nome per visualizzare solo i file corrispondenti.

note: i18n: file: qtgui/insertfragmentdialog.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertFragmentButton) i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:227 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertButton)
en: Insert
it: Inserisci

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:67 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Force Field:
it: Campo di forza:

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Success!
it: Riuscito!

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:27 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadStructureCheckBox)
en: Load Structure File
it: Carica file struttura

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadCubeCheckBox)
en: Load Cube File
it: Caricare il file del cubo

note: i18n: file: qtplugins/bonding/bondingdialog.ui:27 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum Distance:
it: Distanza minima:

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:33 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Add Constraints
it: Aggiungi Vincoli

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addConstraint)
en: Add
it: Aggiungi

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::CoordinateEditorDialog)
en: Coordinate Editor
it: Editor delle coordinate

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preset:
it: Impostazioni Predefinite:

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Distance Unit:
it: Unità di distanza:

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: file: qtplugins/lineformatinput/lineformatinputdialog.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Format:
it: Formato:

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:115 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, paste)
en: Paste
it: Incolla

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear)
en: Clear
it: Pulisci

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:149 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, apply)
en: Apply
it: Applica

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetAllButton) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:336
en: Reset All
it: Ripristina tutto

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:343
en: Defaults
it: Valori predefiniti

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:95 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicWidget) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:34
en: &Basic Setup
it: Impostazioni &base

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:101 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:170 i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Title:
it: Titolo:

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:287
en: Calculate:
it: Calcola:

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:215 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Functional
it: Funzionale

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:22 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Super Cell Options
it: Opzioni della supercellula

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aRepeatLabel)
en: A repeat:
it: Ripeti A:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bRepeatLabel)
en: B repeat:
it: Ripeti B:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cRepeatLabel)
en: C repeat:
it: Ripeti C:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:231 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Cell Matrix:
it: Matrice cellulare:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:300 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, apply)
en: &Apply
it: &Applica

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::VolumeScalingDialog)
en: Scale Unit Cell Volume
it: Scala il volume della cellula di unità

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Scaling Factor:
it: &Fattore di scala:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:58 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentVolume)
en: TextLabel
it: EtichettaDiTesto

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Bond Order:
it: Ordine dei legami:

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:39 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:207
en: Convergence Criteria
it: Criteri di convergenza

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:220
en: Step limit:
it: Limite passo:

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:59 i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, energyConv) i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:104 i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, gradConv) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:227
en:  units
it:  unità

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:78 i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, stepLimit) i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:75 i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, optimizationStepsSpinBox) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialo
en:  steps
it:  passi

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:126 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:39
en: Optimization Method
it: Metodo di ottimizzazione

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GamessInputDialog)
en: GAMESS Input
it: Input GAMESS

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multiplicity:
it: Molteplicità:

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
it: Con:

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Charge:
it: Carica:

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:51 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchTypeBox)
en: name
it: nome

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertDNADialog)
en: Insert Nucleic Acids
it: Inserisci acidi nucleici

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Nucleic Acids:
it: Acidi nucleici:

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:49 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_A)
en: Adenine
it: Adenina

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:59 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_C)
en: Cytosine
it: Citosina

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:69 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_G)
en: Guanine
it: Guanina

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:104 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sequence:
it: Sequenza:

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:46 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: Alanine
it: Alanina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:56 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: Arginine
it: Arginina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:66 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_3)
en: Asparagine
it: Asparagina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:76 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_4)
en: Aspartic acid
it: Acido aspartico

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:86 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_5)
en: Cysteine
it: Cisteina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:89 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_5)
en: Cys
it: Cis

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:96 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_6)
en: Glutamic acid
it: Acido glutammico

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:106 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_7)
en: Glutamine
it: Glutammina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:116 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Glycine
it: Glicina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:119 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Gly
it: Gli

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:126 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Histidine
it: Istidina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:129 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: His
it: Is

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:136 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Isoleucine
it: Isoleucina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:146 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_19)
en: Valine
it: Valina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:156 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_18)
en: Tyrosine
it: Tirosina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:159 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_18)
en: Tyr
it: Tir

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:166 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_17)
en: Tryptophan
it: Triptofano

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:176 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_16)
en: Threonine
it: Treonina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:179 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_16)
en: Thr
it: Tr

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:186 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_15)
en: Serine
it: Serina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:196 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_14)
en: Proline
it: Prolina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:206 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_13)
en: Phenylalanine
it: Fenilalanina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:209 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_13)
en: Phe
it: Fe

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:216 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Methionine
it: Metionina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:226 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Lysine
it: Lisina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:229 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Lys
it: Lis

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:236 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_20)
en: Leucine
it: Leucina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:270 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sequence (N to C):
it: Sequenza (da N a C):

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:283 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Stereochemistry:
it: Stereochimica:

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:319 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: N Terminus:
it: Capolinea N:

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:326 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: C Terminus:
it: Capolinea C:

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:377 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Straight Chain
it: Catena dritta

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:465 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Chain Number:
it: Numero della catena:

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:472 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, chainNumberCombo)
en: The chain number for the new peptide
it: Il numero della catena per il nuovo peptide

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_units)
en: Units
it: Unità

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:116 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, unitsCombo)
en: real
it: reale

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:121 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, unitsCombo)
en: metal
it: metallo

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:136 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, unitsCombo) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:236 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: electron
it: elettrone

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:211 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: angle
it: angolo

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:216 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: atomic
it: atomico

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:221 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: bond
it: legame

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:226 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: charge
it: carica

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:246 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: full
it: intero

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:251 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: line
it: linea

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:261 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: molecular
it: molecolare

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:271 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: sphere
it: sfera

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:306 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_therm)
en: Ensemble
it: Insieme

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:327 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_temp) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:748 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:918 i18n: ectx: 
en: Temperature
it: Temperatura

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:439 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_dimension)
en: Dimensions
it: Dimensioni

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:934 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableFormButton) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:992
en: Use Form
it: Usa Form

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConformerSearchDialog)
en: Conformer Search
it: Ricerca Conformeri

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systematicOptionsGroupBox)
en: Method
it: Metodo

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, systematicRadio)
en: Systematic rotor search
it: Ricerca sistematica dei rotori

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomRadio)
en: Random rotor search
it: Ricerca casuale dei rotori

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, weightedRadio)
en: Weighted rotor search
it: Ricerca pesata dei rotori

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:94 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, geneticGroupBox)
en: Genetic Algorithm Options
it: Opzioni dell'algoritmo genetico

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:67 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, algorithm)
en: Steepest Descent
it: Massima pendenza

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:213 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: "Energy" convergence:
it: Convergenza "energetica":

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:908 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, totalEnergyCheck)
en: Total Energy
it: Energia totale

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, atomRadiusLabel)
en: Critical Point Radius:
it: Raggio del punto critico:

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel)
en: Bond Path Radius:
it: Raggio del percorso del legame:

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:130 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_radius)
en: Covalent
it: Covalente

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:135 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_radius)
en: Constant Size
it: Dimensione costante

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:205 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_appearance)
en: &Appearance
it: &Aspetto

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:237 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Imported Spectra:
it: Spettri importati:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:296 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_import) i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:438 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_raw)
en: Show
it: Mostra

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:328 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background:
it: Sfondo:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:478 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_exportData)
en: Export Data
it: Esporta i dati

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:491 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: &Close
it: &Chiudi

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Quality:
it: Qualità:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:81 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:229 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
it: Basso

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:86 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:234 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:380 i18n:
en: Medium
it: Medio

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:91 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:239 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
it: Alto

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:96 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:244 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Very High
it: Molto alto

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:23 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SurfaceDialog)
en: Create Surfaces
it: Crea superfici

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:202 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Resolution:
it: Risoluzione:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:363 i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, smoothingCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:375 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Light
it: Chiaro

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:512 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: Calculate
it: Calcola

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:42 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, esTab)
en: Molecule
it: Molecola

note: i18n: file: qtplugins/vibrations/vibrationdialog.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amplitude:
it: Ampiezza:
