avogadro - en to oc translation catalogue (196 entries)

en: Continue
oc: Contunhar

en: Unknown
oc: Desconegut

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Hydrogen
oc: Idrogèn

en: Helium
oc: Èli

en: Lithium
oc: Liti

en: Beryllium
oc: Berilli

en: Boron
oc: Boròni

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:66 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Carbon
oc: Carbòni

en: Nitrogen
oc: Nitrogèn

en: Oxygen
oc: Oxigèn

en: Fluorine
oc: Fluor

en: Sodium
oc: Sòdi

en: Magnesium
oc: Magnèsi

en: Aluminum
oc: Alumini

en: Silicon
oc: Silicòn

en: Phosphorus
oc: Fosfòr

en: Sulfur
oc: Sofre

en: Chlorine
oc: Clòr

en: Potassium
oc: Potassi

en: Calcium
oc: Calci

en: Scandium
oc: Escandi

en: Titanium
oc: Titani

en: Vanadium
oc: Vanadi

en: Chromium
oc: Cròme

en: Manganese
oc: Manganès

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Iron
oc: Fèrre

en: Nickel
oc: Niquèl

en: Copper
oc: Coire

en: Gallium
oc: Galli

en: Germanium
oc: Germani

en: Selenium
oc: Selèni

en: Bromine
oc: Bròme

en: Krypton
oc: Cripton

en: Rubidium
oc: Rubidi

en: Strontium
oc: Estronci

en: Yttrium
oc: Itri

en: Zirconium
oc: Zircòni

en: Niobium
oc: Niòbi

en: Molybdenum
oc: Molibdèn

en: Technetium
oc: Tecnèci

en: Ruthenium
oc: Rutèni

en: Rhodium
oc: Ròdi

en: Palladium
oc: Palladi

en: Silver
oc: Argent

en: Cadmium
oc: Cadmi

en: Indium
oc: Indi

en: Tin
oc: Estam

en: Antimony
oc: Antimòni

en: Tellurium
oc: Telluri

en: Iodine
oc: Iòde

en: Cesium
oc: Cèsi

en: Barium
oc: Bari

en: Lanthanum
oc: Lantani

en: Cerium
oc: Ceri

en: Holmium
oc: Òlmi

en: Erbium
oc: Èrbi

en: Thulium
oc: Tuli

en: Ytterbium
oc: Itèrbi

en: Lutetium
oc: Lutèci

en: Hafnium
oc: Afni

en: Tantalum
oc: Tantal

en: Tungsten
oc: Tungstèn

en: Rhenium
oc: Rèni

en: Osmium
oc: Òsmi

en: Iridium
oc: Iridi

en: Platinum
oc: Platini

en: Gold
oc: Aur

en: Mercury
oc: Mercuri

en: Thallium
oc: Talli

en: Lead
oc: Plomb

en: Bismuth
oc: Bismut

en: Polonium
oc: Polòni

en: Astatine
oc: Astat

en: Francium
oc: Franci

en: Radium
oc: Radi

en: Actinium
oc: Actini

en: Thorium
oc: Tòri

en: Protactinium
oc: Protactini

en: Uranium
oc: Urani

en: Neptunium
oc: Neptuni

en: Plutonium
oc: Plutoni

en: Californium
oc: Califòrni

en: Nobelium
oc: Nobèli

en: Dubnium
oc: Dubni

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:53 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, titleLine)
en: Title
oc: Títol

en: Basis
oc: Basa

en: Ball and Stick
oc: Bola e baston

en: Force
oc: Forçar

en: Surfaces
oc: Surfàcias

en: Wireframe
oc: Fial de fèrre

en: Periodic Table
oc: Tablèu periodic

en: Add Atom
oc: Apondre un atòm

en: Change Element
oc: Cambiar un element

en: Add Bond
oc: Apondre una ligason

en: Change Bond Order
oc: Modificar l'òrdre de las ligasons

en: &File
oc: &Fichièr

en: &Build
oc: &Construire

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elementLabel)
en: Element:
oc: Element :

en: Align
oc: Alinhament

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:230 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Axis:
oc: Axes :

en: &View
oc: &Vista

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:164 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Method:
oc: Metòde :

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:609 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_temperature)
en: Temperature:
oc: Temperatura :

en: Start
oc: Començament

en: Stop
oc: Arrèst

en: Type
oc: Tipe

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:390 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Custom
oc: Personalizar

en: Delete
oc: Suprimir

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:196 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, scoringComboBox)
en: Energy
oc: Energia

en: Dipole Moment
oc: Moment dipolar

en: Draw
oc: Dessenhar

en: Draw Atom
oc: Dessenhar un atòm

en: Single
oc: Simple

en: Double
oc: Doble

en: Transition State
oc: Estat de transicion

en: Frequencies
oc: Frequéncias

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:345 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constraintsCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:640 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, barostatCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedia
en: None
oc: Pas cap

en: Water
oc: Aiga

en: Singlet
oc: Singulet

en: Doublet
oc: Doblet

en: Neutral
oc: Mejan

en: &Insert
oc: &Inserir

en: Insert Fragment
oc: Inserir un fragment

en: Unique ID
oc: ID unica

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opacitySliderLabel)
en: Opacity:
oc: Opacitat :

en: Manipulate
oc: Manipular

en: Measure
oc: Mesurar

en: Dihedral:
oc: Dièdre :

en: Angle:
oc: Angle :

en: &Properties
oc: &Proprietats

en: Molecular Properties
oc: Proprietats de la molecula

en: Navigate
oc: Navigar

en: Chemical Name
oc: Nom quimic

en: Status
oc: Estat

en: Pause
oc: Metre en pausa

en: Valence
oc: Valença

en: Atom
oc: Atòm

en: Start Atom
oc: Atòm de despart

en: Vertex
oc: Vertèx

en: Atom Properties
oc: Proprietats dels atòms

en: Bond Properties
oc: Proprietats de las ligasons

en: Angle Properties
oc: Proprietats dels angles

en: Torsion Properties
oc: Proprietats dels angles de torsion

en: &Select
oc: &Seleccionar

en: Selection
oc: Seleccion

en: NMR
oc: RMN

en: Select Background Color
oc: Seleccionar una color de fons

en: Energy (eV)
oc: Energia (eV)

en: Orbital
oc: Orbitala

[ctx: Highest Occupied MO]
en: HOMO
oc: HO

[ctx: Lowest Unoccupied MO]
en: LUMO
oc: BV

en: Electron Density
oc: Densitat electronica

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratordialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::MoleQueue::InputGeneratorDialog) i18n: file: molequeue/molequeuedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::MoleQueue::MoleQueueDialog)
en: Dialog
oc: Bóstia de dialòg

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::MoleQueue::InputGeneratorWidget) i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::MoleQueue::MoleQueueWidget) i18n: file: qtplugin
en: Form
oc: Formulari

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:67 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Force Field:
oc: Camp de fòrça :

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Success!
oc: Òsca !

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addConstraint)
en: Add
oc: Apondon

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:233 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, okButton)
en: OK
oc: D'acòrdi

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: file: qtplugins/lineformatinput/lineformatinputdialog.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Format:
oc: Format :

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:149 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, apply)
en: Apply
oc: Aplicar

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:343
en: Defaults
oc: Valors per defaut

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:101 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:170 i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Title:
oc: Títol :

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:287
en: Calculate:
oc: Calcular :

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:27 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: A:
oc: A :

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:62 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: B:
oc: B :

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:94 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: C:
oc: C :

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:58 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentVolume)
en: TextLabel
oc: Etiqueta

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Bond Order:
oc: Òrdre de ligason :

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GamessInputDialog)
en: GAMESS Input
oc: Entrada GAMESS

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:60 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: In:
oc: Dins :

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multiplicity:
oc: Multiplicitat :

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
oc: Amb :

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Charge:
oc: Carga :

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:51 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchTypeBox)
en: name
oc: nom

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:76 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_4)
en: Aspartic acid
oc: Acid aspartic

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:96 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_6)
en: Glutamic acid
oc: Acid glutamic

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:106 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_7)
en: Glutamine
oc: Glutamina

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:270 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sequence (N to C):
oc: Sequéncia (N a C) :

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:319 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: N Terminus:
oc: Terminasons N :

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:326 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: C Terminus:
oc: Terminasons C :

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systematicOptionsGroupBox)
en: Method
oc: Metòde

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:205 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_appearance)
en: &Appearance
oc: &Aparéncia

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:296 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_import) i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:438 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_raw)
en: Show
oc: Afichar

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:328 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background:
oc: Rèire plan :

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:478 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_exportData)
en: Export Data
oc: Exportar las donadas

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:491 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: &Close
oc: &Tampar

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Quality:
oc: Qualitat :

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:81 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:229 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
oc: Febla

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:86 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:234 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:380 i18n:
en: Medium
oc: Mejana

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:91 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:239 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
oc: Elevada

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:96 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:244 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Very High
oc: Fòrça elevada

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:202 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Resolution:
oc: Resolucion :

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:363 i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, smoothingCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:375 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Light
oc: Clar

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:512 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: Calculate
oc: Calcular

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:42 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, esTab)
en: Molecule
oc: Molecula

note: i18n: file: qtplugins/vibrations/vibrationdialog.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amplitude:
oc: Amplitud :
