avogadro - en to id translation catalogue (1532 entries)

en: Batch Job #%L1 (%2)
id: Tugas Batch #%L1 (%2)

en: No message specified.
id: Tidak ada pesan yang ditentukan.

en: script --print-options output must be an JSON object at top level. Received:
    %1
id: keluaran skrip --print-options harus menghasilkan objek JSON di tingkat atas. Diterima:
    %1

en: Non-string warning returned.
id: Peringatan non-string dikembalikan.

en: 'warnings' member is not an array.
id: Anggota ‘warnings’ bukanlah sebuah array.

en: Reference file '%1' does not exist.
id: File referensi ‘%1’ tidak ada.

en: Error populating file %1: %2
id: Kesalahan saat mengisi file %1: %2

en: File '%1' poorly formed. Missing string 'contents' or 'filePath' members.
id: File ‘%1’ tidak valid. Elemen ‘contents’ atau ‘filePath’ tidak ditemukan.

en: Malformed file entry: filename/contents missing or not strings:
    %1
id: Entri file yang rusak: nama file/isi hilang atau bukan string:
    %1

en: Malformed file entry at index %1: Not an object.
id: Entri file yang rusak pada indeks %1: Bukan objek.

en: 'files' member not an array.
id: Anggota ‘files’ bukan array.

en: 'files' member missing.
id: Anggota ‘files’ tidak ditemukan.

en: 'mainFile' member does not refer to an entry in 'files'.
id: anggota 'mainFile' tidak merujuk pada entri di 'file'.

en: 'mainFile' member must be a string.
id: Anggota ‘mainFile’ harus berupa string.

en: Response must be a JSON object at top-level.
id: Respons harus berupa objek JSON di tingkat atas.

en: Script output:
    %1
id: Output skrip:
    %1

en: Parse error at offset %L1: '%2'
    Raw JSON:
    
    %3
id: Kesalahan parsing pada offset %L1: ‘%2’
    JSON mentah:
    
    %3

en: Error saving molecule representation to string: Unrecognized file format: %1
id: Kesalahan saat menyimpan representasi molekul ke string: Format file tidak dikenali: %1

[ctx: %1 = error message]
en: Error saving molecule representation to string: %1
id: Kesalahan saat menyimpan representasi molekul ke string: %1

en: Error generating cjson object: Parse error at offset %1: %2
    Raw JSON:
    
    %3
id: Kesalahan saat membuat objek cjson: Kesalahan parsing pada offset %1: %2
    JSON mentah:
    
    %3

en: Error generator cjson object: Parsed JSON is not an object:
    %1
id: Kesalahan generator objek cjson: JSON yang diparsing bukan objek:
    %1

en: Input Generator (error)
id: Generator Masukan (kesalahan)

en: %1 Input Generator
id: %1 Generator Masukan

en: Continue
id: Lanjutkan

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:130 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton) i18n: file: qtplugins/3dmol/3dmoldialog.ui:44 i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:184 i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:66 i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessin
en: Close
id: Tutup

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: The following file(s) have been modified:
    
    %1
    
    Would you like to overwrite your changes to reflect the new geometry or job options? | The following file(s) have been modified:
    
    %1
    
    Would you like to overwrite your changes to reflect the new geometry or job options?
id[0]: Berikut ini adalah file yang telah diubah:
    
    %1
    
    Apakah Anda ingin mengganti perubahan Anda untuk mencerminkan geometri atau opsi pekerjaan yang baru?

en: Overwrite modified input files?
id: Apakah ingin mengganti file input yang telah diubah?

en: Problems occurred during input generation:
id: Masalah terjadi selama proses pembangkitan input:

en: No input files to save!
id: Tidak ada file input yang perlu disimpan!

en: Cannot connect to MoleQueue
id: Tidak dapat terhubung ke MoleQueue

en: Cannot connect to MoleQueue server. Please ensure that it is running and try again.
id: Tidak dapat terhubung ke server MoleQueue. Pastikan server tersebut sedang berjalan dan coba lagi.

en: Submit %1 Calculation
id: Kirim Perhitungan %1

en: Job Failed
id: Pekerjaan Gagal

en: The job did not complete successfully.
id: Pekerjaan tidak berhasil diselesaikan.

en: Script returns warnings:
id: Skrip menampilkan peringatan:

en: Hide &Warnings
id: Sembunyikan Peringatan

en: Show &Warnings
id: Tampilkan Peringatan

en: An error has occurred:
id: Telah terjadi kesalahan:

en: Select output filename
id: Pilih nama file output

en: Internal error: could not find text widget for filename '%1'
id: Kesalahan internal: tidak dapat menemukan widget teks untuk nama file ‘%1’

en: Output Error
id: Kesalahan Output

en: Failed to write to file %1.
id: Gagal menulis ke file %1.

en: Select output directory
id: Pilih direktori output

en: %1: Directory does not exist!
id: %1: Direktori tidak ada!

en: %1: Directory cannot be read!
id: %1: Direktori tidak dapat dibaca!

en: %1: File will be overwritten.
id: %1: File akan ditimpa.

en: %1: File is not writable.
id: %1: File tidak dapat ditulis.

en: The input files cannot be written due to an unknown error.
id: File masukan tidak dapat ditulis karena terjadi kesalahan yang tidak diketahui.

en: The input files cannot be written:
    
    %1
id: File masukan tidak dapat ditulis:
    
    %1

en: The input files cannot be written:
    
    %1
    
    Warnings:
    
    %2
id: File masukan tidak dapat ditulis:
    
    %1
    
    Peringatan:
    
    %2

en: Warning:
    
    %1
    
    Would you like to continue?
id: Peringatan:
    
    %1
    
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Write input files
id: Tulis file masukan

en: Configure Job
id: Konfigurasi Tugas

en: Submitting job to MoleQueue…
id: Mengirimkan pekerjaan ke MoleQueue…

en: Job Submission Timeout
id: Waktu Habis Pengiriman Pekerjaan

en: Avogadro timed out waiting for a reply from MoleQueue.
id: Avogadro mengalami timeout saat menunggu respons dari MoleQueue.

[ctx: %1 = job ID, %2 = description]
en: Waiting for job %1 “%2” to finish…
id: Menunggu pekerjaan %1 “%2” selesai…

en: Stop waiting
id: Berhenti menunggu

en: Fetching completed job information…
id: Mendapatkan informasi pekerjaan yang telah selesai…

en: Job Retrieval Timeout
id: Waktu Habis untuk Pengambilan Pekerjaan

en: Avogadro timed out waiting for the finished job details from MoleQueue.
id: Avogadro mengalami timeout saat menunggu detail pekerjaan yang telah selesai dari MoleQueue.

en: Error Submitting Job
id: Kesalahan saat mengirimkan pekerjaan

[ctx: %1 = error]
en: The job has been rejected by MoleQueue: %1
id: Pekerjaan telah ditolak oleh MoleQueue: %1

en: No program selected.
id: Tidak ada program yang dipilih.

en: Please select the target program from the "Queue and Program" list.
id: Silakan pilih program tujuan dari daftar “Antrian dan Program”.

en: Client failed to submit job to MoleQueue.
id: Klien gagal mengirimkan pekerjaan ke MoleQueue.

en: Internal error.
id: Kesalahan internal.

en: Unable to resolve program selection. This is a bug.
id: Tidak dapat menyelesaikan pemilihan program. Ini adalah bug.

en: No molecule set in BackgroundFileFormat!
id: Tidak ada set molekul yang ditetapkan dalam BackgroundFileFormat!

en: No Io::FileFormat set in BackgroundFileFormat!
id: Tidak ada Io::FileFormat yang ditetapkan dalam BackgroundFileFormat!

en: No file name set in BackgroundFileFormat!
id: Tidak ada nama file yang ditetapkan dalam BackgroundFileFormat!

en: Split Horizontal
id: Pembagian Horizontal

en: Split Vertical
id: Pembagian Vertikal

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Hydrogen
id: Hidrogen

en: Lithium
id: Litium

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:66 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Carbon
id: Karbon

en: Oxygen
id: Oksigen

en: Fluorine
id: Fluor

en: Sodium
id: Natrium

en: Aluminum
id: Aluminium

en: Silicon
id: Silikon

en: Phosphorus
id: Fosfor

en: Sulfur
id: Belerang

en: Chlorine
id: Klorin

en: Potassium
id: Kalium

en: Calcium
id: Kalsium

en: Scandium
id: Skandium

en: Chromium
id: Kromium

en: Manganese
id: Mangan

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Iron
id: Besi

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:76 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elementComboBox)
en: Cobalt
id: Kobalt

en: Nickel
id: Nikel

en: Copper
id: Tembaga

en: Zinc
id: Seng

en: Arsenic
id: Arsenik

en: Bromine
id: Brom

en: Krypton
id: Kripton

en: Zirconium
id: Zirkonium

en: Molybdenum
id: Molibdenum

en: Technetium
id: Teknetium

en: Ruthenium
id: Rutenium

en: Silver
id: Perak

en: Cadmium
id: Kadmium

en: Tin
id: Timah

en: Antimony
id: Antimon

en: Iodine
id: Yodium

en: Lanthanum
id: Lantanum

en: Praseodymium
id: Praseodimium

en: Promethium
id: Prometium

en: Gold
id: Emas

en: Mercury
id: Merkuri

en: Thallium
id: Talium

en: Lead
id: Pimpin

en: Bismuth
id: Bismut

en: Astatine
id: Astatin

en: Actinium
id: Aktinium

en: Thorium
id: Torium

en: Californium
id: Kalsifornium

en: Browse
id: Telusuri

en: Select file:
id: Pilih file:

en: Select executable:
id: Pilih file executable:

en: Unable to find a suitable file reader for the selected file.
id: Tidak dapat menemukan pembaca file yang sesuai untuk file yang dipilih.

en: The file extension is missing, so the format cannot be determined. Do you want to add it?
id: Ekstensi file tidak ditemukan, sehingga formatnya tidak dapat ditentukan. Apakah Anda ingin menambahkannya?

en: Unable to find a suitable file writer for the selected format.
id: Tidak dapat menemukan penulis file yang sesuai untuk format yang dipilih.

[ctx: File handlers]
en: handlers
id: penanganan

[ctx: e.g. file handlers that can 'handle' this file.]
en: handle
id: tangani

[ctx: File readers]
en: readers
id: pembaca

[ctx: e.g. file readers that can 'read' this file.]
en: read
id: baca

[ctx: File writers]
en: writers
id: penulis

[ctx: e.g. file writers that can 'write' this file.]
en: write
id: tulis

en: Multiple %1 found that can %2 this format. Which should be used?
id: Beberapa %1 ditemukan yang dapat %2 dalam format ini. Mana yang harus digunakan?

en: All files
id: Semua file

en: All supported formats
id: Semua format yang didukung

en: Error reading molecule representation: Unrecognized file format: %1
id: Kesalahan saat membaca representasi molekul: Format file tidak dikenali: %1

en: %1 Message
id: %1 Pesan

en: %1 Warning
id: %1 Peringatan

en: %1 Error
id: %1 Kesalahan

en: Error writing molecule representation to string: Unrecognized file format: %1
id: Kesalahan saat menulis representasi molekul ke string: Format file tidak dikenali: %1

en: Error writing molecule representation to string: %1
id: Kesalahan saat menulis representasi molekul ke string: %1

en: 'userOptions' missing.
id: ‘userOptions’ tidak ditemukan.

en: Could not find option '%1'.
id: Tidak dapat menemukan opsi ‘%1’.

en: 'type' is not a string for option '%1'.
id: ‘type’ bukan merupakan string untuk opsi ‘%1’.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:53 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, titleLine)
en: Title
id: Judul

en: Filename Base
id: Nama File Dasar

en: Processor Cores
id: Inti Prosesor

en: Memory
id: Memori

en: Calculation Type
id: Jenis Perhitungan

en: Theory
id: Teori

en: Basis
id: Dasar

en: Charge
id: Muatan

en: Multiplicity
id: Keragaman

en: Solvent
id: Pelarut

en: User Name
id: Nama Pengguna

en: Password
id: Kata sandi

en: Unrecognized option type '%1' for option '%2'.
id: Jenis opsi yang tidak dikenali ‘%1’ untuk opsi ‘%2’.

en: Error setting default for option '%1'. Bad widget type.
id: Kesalahan saat menetapkan nilai default untuk opsi ‘%1’. Tipe widget tidak valid.

en: Error setting default for option '%1'. Bad default value:
id: Kesalahan saat menetapkan nilai default untuk opsi ‘%1’. Nilai default yang tidak valid:

en: Error setting default for option '%1'. Could not find valid combo entry index from value:
id: Kesalahan saat menetapkan nilai default untuk opsi ‘%1’. Tidak dapat menemukan indeks entri combo yang valid dari nilai:

en: Unhandled widget in collectOptions for option '%1'.
id: Widget yang tidak ditangani dalam collectOptions untuk opsi ‘%1’.

en: [no molecule]
id: [tidak ada molekul]

en: Layer %1
id: Lapisan %1

en: Ball and Stick
id: Bola dan Tongkat

[ctx: protein ribbon / cartoon rendering]
en: Cartoons
id: Kartun

[ctx: rendering of non-covalent close contacts]
en: Close Contacts
id: Kontak Erat

en: Crystal Lattice
id: Jaringan Kristal

en: Force
id: Kekuatan

en: Labels
id: Label

en: Surfaces
id: Permukaan

en: Non-Covalent
id: Non-kovalen

en: Symmetry Elements
id: Elemen Simetri

[ctx: volumetric clouds]
en: Volumes
id: Volume

en: Wireframe
id: Rangkaian kabel

en: Reference Axes
id: Sumbu Acuan

en: Untitled
id: Tanpa Judul

en: Edit molecule
id: Edit molekul

en: Not saved
id: Tidak disimpan

en: Create a new view
id: Buat tampilan baru

en: Periodic Table
id: Tabel Periodik

en: Package mode requires pixi but it was not found.
id: Mode paket memerlukan pixi tetapi tidak ditemukan.

en: Error running script '%1 %2': Timed out waiting for start (%3).
id: Kesalahan saat menjalankan skrip ‘%1 %2’: Waktu tunggu habis saat menunggu proses dimulai (%3).

en: Error running script '%1 %2': failed to write to stdin (len=%3, wrote %4 bytes, QProcess error: %5).
id: Kesalahan saat menjalankan skrip ‘%1 %2’: gagal menulis ke stdin (panjang=%3, menulis %4 byte, kesalahan QProcess: %5).

en: Error running script '%1 %2': Timed out waiting for finish (%3).
id: Kesalahan saat menjalankan skrip ‘%1 %2’: Waktu habis saat menunggu selesai (%3).

en: Error running script '%1 %2': Abnormal exit status %3 (%4: %5)
    
    Output:
    %6
id: Kesalahan saat menjalankan skrip ‘%1 %2’: Status keluar abnormal %3 (%4: %5)
    
    Output:
    %6

en: Warning '%1'
id: Peringatan ‘%1’

en: Error writing raw request to script stdin (len=%1, wrote %2 bytes, QProcess error: %3).
id: Kesalahan saat menulis permintaan mentah ke stdin skrip (len=%1, menulis %2 byte, kesalahan QProcess: %3).

en: Script failed to start.
id: Skrip gagal dimulai.

en: Script crashed.
id: Skrip mengalami crash.

en: Script timed out.
id: Skrip telah habis waktu.

en: Read error.
id: Kesalahan pembacaan.

en: Write error.
id: Kesalahan penulisan.

en: Unknown error.
id: Kesalahan yang tidak diketahui.

en: Modify Layers
id: Ubah Lapisan

en: Remove Layer
id: Hapus Lapisan

en: Remove Layer Info
id: Hapus Informasi Lapisan

en: Add Layer
id: Tambahkan Lapisan

en: Add Layer Info
id: Tambahkan Informasi Lapisan

note: i18n: file: qtplugins/selectiontool/selectiontoolwidget.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Layer
id: Ubah Lapisan

en: Add Atom
id: Tambahkan Atom

en: Remove Atom
id: Hapus Atom

en: Clear Atoms
id: Atom-atom yang jernih

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, adjustHydrogens)
en: Adjust Hydrogens
id: Sesuaikan Hidrogen

en: Change Elements
id: Ubah Elemen

en: Change Element
id: Ubah Elemen

en: Change Atom Hybridization
id: Perubahan Hibridisasi Atom

en: Change Atom Formal Charge
id: Ubah Muatan Formal Atom

en: Change Atom Color
id: Ubah Warna Atom

en: Change Residue Color
id: Ubah Warna Residu

en: Change Atom Layer
id: Ubah Lapisan Atom

en: Add Bond
id: Tambahkan Ikatan

en: Removed Bond
id: Ikatan yang Dihapus

en: Clear Bonds
id: Ikatan Jelas

en: Set Bond Orders
id: Tetapkan Urutan Ikatan

en: Change Bond Order
id: Ubah Urutan Ikatan

en: Update Bonds
id: Pembaruan Ikatan

en: Update Bond
id: Pembaruan Ikatan

en: Add Unit Cell…
id: Tambahkan Sel Unit…

en: Remove Unit Cell
id: Hapus Sel Unit

en: Edit Unit Cell
id: Edit Sel Unit

en: Wrap Atoms to Cell
id: Membungkus Atom ke Sel

en: Scale Cell Volume
id: Ukuran Volume Sel

en: Build Super Cell
id: Bangun Sel Super

en: Niggli Reduction
id: Pengurangan Niggli

en: Rotate to Standard Orientation
id: Putar ke Orientasi Standar

en: Reduce to Primitive
id: Sederhanakan ke bentuk primitif

en: Conventionalize Cell
id: Konvensionalisasi Sel

en: Symmetrize Cell
id: Sel Simetri

en: Fill Unit Cell
id: Isi Sel Unit

en: Reduce Cell to Asymmetric Unit
id: Mengubah Sel menjadi Unit Asimetris

en: Change Atom Positions
id: Ubah Posisi Atom

en: Change Atom Position
id: Ubah Posisi Atom

en: Change Atom Label
id: Ubah Label Atom

en: Change Bond Label
id: Ubah Label Ikatan

en: Change Selection
id: Ubah Pilihan

en: Modify Molecule
id: Modifikasi Molekul

en: Settings
id: Pengaturan

en: Calculating…
id: Menghitung…

en: Less than a second remaining
id: Kurang dari satu detik tersisa

en: %n second(s) remaining | %n second(s) remaining
id[0]: %n detik tersisa

en: %n minute(s) remaining | %n minute(s) remaining
id[0]: %n menit tersisa

en: 1 hour %n minute(s) remaining | 1 hour %n minute(s) remaining
id[0]: 1 jam %n menit tersisa

en: %n hour(s) remaining | %n hour(s) remaining
id[0]: %n jam tersisa

en: 3DMol HTML Block.
id: Blok HTML 3DMol.

en: &File
id: &Berkas

en: &Export
id: &Ekspor

en: ThreeDMol
id: Tiga Dimensi Molekul

en: Change Elements…
id: Ubah Elemen…

en: &Build
id: &Bangun

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elementLabel)
en: Element:
id: Elemen:

en: Alchemy
id: Alkimia

en: Change elements of atoms.
id: Mengubah unsur-unsur atom.

en: Align
id: Selaraskan

en: Align Molecules
    
    Left Mouse:	Select up to two atoms.
    	The first atom is centered at the origin.
    	The second atom is aligned to the selected axis.
    Right Mouse:	Reset alignment.
    Double-Click:	Center the atom at the origin.
id: Menyelaraskan Molekul
    
    Tombol Kiri Mouse:    Pilih hingga dua atom.
    Atom pertama ditempatkan di titik asal.
    Atom kedua diselaraskan dengan sumbu yang dipilih.
    Tombol Kanan Mouse:    Reset penyelarasan.
    Klik Ganda:    Tempatkan atom di titik asal.

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:230 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Axis:
id: Sumbu:

en: Align at Origin
id: Sesuaikan di Titik Awal

en: Align to Axis
id: Sesuaikan dengan Sumbu

en: Center the atom at the origin.
id: Letakkan atom di titik asal.

en: Rotate the molecule to align the atom to the specified axis.
id: Putar molekul untuk menyelaraskan atom dengan sumbu yang ditentukan.

en: Align tool
id: Alat penyelarasan

en: Align molecules to a Cartesian axis
id: Sesuaikan molekul dengan sumbu Cartesian

en: Run APBS…
id: Jalankan APBS…

en: Open Output File…
id: Buka File Keluaran…

en: &Input
id: Masukan

en: Open Output File
id: Buka File Keluaran

en: OpenDX File (*.dx)
id: File OpenDX (*.dx)

en: IO Error
id: Kesalahan IO

en: Error reading structure file (%1).
id: Kesalahan saat membaca file struktur (%1).

en: OpenDX Error
id: Kesalahan OpenDX

en: Error reading OpenDX file: %1
id: Kesalahan saat membaca file OpenDX: %1

en: Error reading OpenDX file: No cube found
id: Kesalahan saat membaca file OpenDX: Tidak ditemukan kubus.

en: Interact with APBS utilities.
id: Berinteraksi dengan utilitas APBS.

en: Open PDB File
id: Buka File PDB

en: PDB Files (*.pdb)
id: File PDB (*.pdb)

en: Open PQR File
id: Buka File PQR

en: PQR Files (*.pqr)
id: File PQR (*.pqr)

en: Error
id: Kesalahan

en: Error running APBS: %1
id: Kesalahan saat menjalankan APBS: %1

en: Please specify PDB file
id: Silakan tentukan file PDB

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ApbsOutputDialog)
en: Success
id: Kesuksesan

en: Generated %1
id: Dihasilkan %1

en: Error running PDB2PQR
id: Kesalahan saat menjalankan PDB2PQR

en: Save APBS Input File
id: Simpan File Masukan APBS

en: APBS Input (*.in)
id: Masukan APBS (*.in)

en: Input file written to '%1'
id: File masukan ditulis ke ‘%1’

en: Cannot save file %1.
id: Tidak dapat menyimpan file %1.

en: By Custom Color…
id: Dengan Warna Kustom…

en: By Atomic Index…
id: Oleh Indeks Atom…

en: By Distance…
id: Berdasarkan Jarak…

en: By Element
id: Oleh Elemen

en: By Chain
id: Oleh Rantai

en: By Partial Charge…
id: Dengan Muatan Parsial…

en: By Secondary Structure
id: Oleh Struktur Sekunder

en: By Amino Acid
id: Oleh Asam Amino

en: By Shapely Scheme
id: Oleh Skema Shapely

[ctx: colormap]
en: Heat
id: Panas

[ctx: colormap]
en: Hot
id: Panas

[ctx: colormap]
en: Gray
id: Abu-abu

[ctx: colormap]
note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:50 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorMapCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:174 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colormapCombo)
en: Spectral
id: Spektral

[ctx: colormap]
note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorMapCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:169 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colormapCombo)
en: Coolwarm
id: Dingin hangat

[ctx: colormap]
note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:35 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorMapCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:159 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colormapCombo)
en: Balance
id: Keseimbangan

[ctx: colormap]
note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorMapCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:164 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colormapCombo)
en: Blue-DarkRed
id: Biru-Merah Tua

en: Apply color schemes to atoms and residues.
id: Terapkan skema warna pada atom dan residu.

en: &View
id: &Lihat

en: Color Atoms
id: Atom Warna

en: Color Residues
id: Spektral

en: Select Colormap
id: Pilih Peta Warna

note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colormapLabel) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Colormap:
id: Peta Warna:

en: Apply Index Colors
id: Terapkan Warna Indeks

en: Apply Charge Colors
id: Terapkan Warna Muatan

en: Apply Distance Colors
id: Terapkan Warna Jarak

en: Reset Atom Colors
id: Atur Ulang Warna Atom

en: Apply Custom Color
id: Terapkan Warna Kustom

en: Apply Custom Residue Color
id: Terapkan Warna Residu Kustom

en: Reset Residue Colors
id: Atur Ulang Warna Residu

en: Apply Secondary Structure Colors
id: Terapkan Warna Struktur Sekunder

en: Apply Amino Acid Colors
id: Terapkan Warna Asam Amino

en: Apply Shapely Colors
id: Terapkan Warna Shapely

en: ApplyColors
id: Terapkan Warna

en: Auto Optimize
id: Optimasi Otomatis

en: Auto Optimize Tool	(%1)
    
    Navigation Functions when clicking in empty space.
    Left Mouse:	Rotate Space
    Middle Mouse:	Zoom Space
    Right Mouse:	Move Space
    Double-Click:	Reset View
    
    When running:
    Left Mouse:	Click and drag atoms to move them.
    Right Mouse:	Click and drag to rotate atoms.
id: Alat Optimalisasi Otomatis    (%1)
    
    Fungsi Navigasi saat mengklik di ruang kosong.
    Tombol Kiri Mouse:    Putar Ruang
    Tombol Tengah Mouse:    Perbesar/Perkecil Ruang
    Tombol Kanan Mouse:    Pindahkan Ruang
    Klik Ganda:    Reset Tampilan
    
    Saat dijalankan:
    Tombol Kiri Mouse:    Klik dan seret atom untuk memindahkannya.
    Tombol Kanan Mouse:    Klik dan seret untuk memutar atom.

en: Optimize
id: Optimalkan

en: Dynamics
id: Dinamika

en: Task:
id: Tugas:

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:164 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Method:
id: Metode:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:609 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_temperature)
en: Temperature:
id: Suhu:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:537 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_timestep)
en: Timestep:
id: Langkah waktu:

en: Start
id: Mulai

en: Stop
id: Berhenti

en: Optimize Geometry
id: Optimalkan Geometri

en: Molecular Dynamics
id: Dinamika Molekuler

en: Auto Optimize tool
id: Alat Optimasi Otomatis

en: Interactive optimization of molecular geometry
id: Optimisasi interaktif geometri molekul

en: Atom scale
id: Skala atom

en: Bond scale
id: Skala obligasi

en: Opacity
id: Kekeruhan

en: Show multiple bonds
id: Tampilkan beberapa ikatan

en: Show hydrogens
id: Tampilkan hidrogen

en: Render atoms as spheres and bonds as cylinders.
id: Render atom sebagai bola dan ikatan sebagai silinder.

en: Bond-Centric Manipulation
id: Manipulasi Berbasis Ikatan

en: Bond Centric Manipulation Tool	(%1)
    
    Left Mouse:	Click and drag to rotate the view.
    Middle Mouse:	Click and drag to zoom in or out.
    Right Mouse:	Click and drag to move the view.
    Double-Click:	Reset the view.
    
    Left Click & Drag on a Bond to set the Manipulation Plane
    Left Click & Drag one of the Atoms in the Bond to change the angle
    Right Click & Drag one of the Atoms in the Bond to change the length
id: Alat Manipulasi Berbasis Ikatan    (%1)
    
    Tombol Kiri Mouse:    Klik dan seret untuk memutar tampilan.
    Tombol Tengah Mouse:    Klik dan seret untuk memperbesar atau memperkecil tampilan.
    Tombol Kanan Mouse:    Klik dan seret untuk memindahkan tampilan.
    Klik Ganda:    Reset tampilan.
    
    Klik Kiri & Seret pada Ikatan untuk menetapkan bidang manipulasi
    Klik Kiri & Seret salah satu atom dalam ikatan untuk mengubah sudut
    Klik Kanan & Seret salah satu atom dalam ikatan untuk mengubah panjang

en: Bond centric manipulation tool.
id: Alat manipulasi yang berfokus pada obligasi.

en: Tool used to edit molecular geometry by changing bond lengths and angles.
id: Alat yang digunakan untuk mengedit geometri molekul dengan mengubah panjang ikatan dan sudut ikatan.

en: Bond Atoms
id: Atom Ikatan

en: Perceive Bond Orders
id: Menerima Perintah Ikatan

en: Remove Bonds
id: Hapus Ikatan

en: Configure Bonding…
id: Konfigurasi Pengikatan…

en: Bond Selected Atoms
id: Atom Terpilih dalam Ikatan

en: Bond
id: Ikatan

en: Remove bonds from all or selected atoms.
id: Hapus ikatan dari semua atau atom yang dipilih.

en: Create bonds between all or selected atoms.
id: Buat ikatan antara semua atau atom-atom yang dipilih.

en: Perceive bond orders.
id: Menerima pesanan obligasi.

en: Bonding
id: Pengikatan

en: Perform bonding operations.
id: Lakukan operasi pengikatan.

[ctx: protein rendering style]
en: Backbone
id: Tulang punggung

[ctx: protein rendering style]
en: Trace
id: Lacak

[ctx: protein rendering style]
en: Tube
id: Tabung

[ctx: protein rendering style]
en: Ribbon
id: Pita

[ctx: protein rendering style]
en: Simple Cartoon
id: Kartun Sederhana

[ctx: protein rendering style]
en: Cartoon
id: Kartun

[ctx: protein rendering style]
en: Rope
id: Tali

en: Display of biomolecule ribbons / cartoons.
id: Tampilan pita biomolekul / kartun.

en: Add Centroid
id: Tambahkan Titik Pusat

en: Add Center of Mass
id: Tambahkan Pusat Massa

[ctx: add a point normal to the plane of the molecule]
en: Add Perpendicular
id: Tambahkan Tegak Lurus

en: Centroid
id: Titik pusat

en: Add centroids and center-of-mass.
id: Tambahkan titik pusat dan pusat massa.

en: Maximum distance:
id: Jarak maksimum:

en: Line width:
id: Lebar garis:

en: Contact
id: Hubungi

en: Salt Bridge
id: Jembatan Garam

en: Repulsive
id: Menjijikkan

en: Render close contacts between atoms.
id: Menampilkan interaksi dekat antara atom.

en: &Extensions
id: &Perpanjangan

en: Scripts
id: Skrip

en: Error reading output file '%1':
    %2
id: Kesalahan saat membaca file output ‘%1’:
    %2

en: Processing %1
id: Pengolahan %1

en: Set path to Python interpreter:
id: Tetapkan jalur ke interpreter Python:

en: Select the python interpreter to run external scripts.
    Avogadro must be restarted for any changes to take effect.
id: Pilih interpreter Python untuk menjalankan skrip eksternal.
    Avogadro harus di-restart agar perubahan dapat diterapkan.

en: Command scripts
id: Skrip perintah

en: Run external script commands
id: Jalankan perintah skrip eksternal

note: i18n: file: qtplugins/configurepython/condadialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::CondaDialog) i18n: file: qtplugins/configurepython/configurepythondialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::ConfigurePythonDi
en: Python Settings…
id: Pengaturan Python…

en: Install Python
id: Memasang Python

en: Python is used for many Avogadro features. Do you want to download Python?
id: Python digunakan untuk banyak fitur Avogadro. Apakah Anda ingin mengunduh Python?

en: ConfigurePython
id: Konfigurasi Python

en: Configure Python environments.
id: Konfigurasikan lingkungan Python.

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:482 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: Other…
id: Lainnya…

en: Constraints…
id: Batasan…

en: &Calculate
id: &Hitung

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::ConstraintsDialog)
en: Constraints
id: Batasan

en: Set constraints for geometry optimizations
id: Tetapkan batasan untuk optimasi geometri

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:56 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Distance
id: Jarak

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Angle
id: Sudut

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:66 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Torsion Angle
id: Sudut Torsi

[ctx: fix / remain constant]
en: Freeze Atom
id: Bekukan Atom

[ctx: fix / remain constant]
en: Freeze X Axis
id: Bekukan Sumbu X

[ctx: fix / remain constant]
en: Freeze Y Axis
id: Bekukan Sumbu Y

[ctx: fix / remain constant]
en: Freeze Z Axis
id: Bekukan Sumbu Z

en: Type
id: Jenis

en: Value
id: Nilai

en: Atomic &Coordinate Editor…
id: Editor Atomik Koordinat…

en: Coordinate editor
id: Koordinator editor

en: Text editing of atomic coordinates.
id: Pengeditan teks koordinat atom.

en: Overwrite changes?
id: Apakah ingin mengganti perubahan?

en: The text document has been modified. Would you like to discard your changes and revert to the current molecule?
id: Dokumen teks telah diubah. Apakah Anda ingin membatalkan perubahan Anda dan kembali ke molekul saat ini?

en: Too few entries on line.
id: Terlalu sedikit entri yang tersedia secara online.

en: Invalid element name.
id: Nama elemen tidak valid.

en: Element name.
id: Nama elemen.

en: Invalid element symbol.
id: Simbol elemen tidak valid.

en: Element symbol.
id: Simbol unsur.

en: Invalid atom label.
id: Label atom tidak valid.

en: Invalid atomic index.
id: Indeks atom tidak valid.

en: Atomic index.
id: Indeks atom.

en: Invalid atomic number.
id: Nomor atom tidak valid.

en: Atomic number.
id: Nomor atom.

en: Invalid coordinate.
id: Koordinat tidak valid.

en: X coordinate.
id: Koordinat X.

en: Y coordinate.
id: Koordinat Y.

en: Z coordinate.
id: Koordinat Z.

en: 'a' lattice coordinate.
id: Koordinat kisi ‘a’.

en: 'b' lattice coordinate.
id: Koordinat kisi ‘b’.

en: 'c' lattice coordinate.
id: Koordinat kisi ‘c’.

en: Error applying geometry
id: Kesalahan saat menerapkan geometri

en: Could not parse geometry specification. Fix the highlighted errors and try again.
    
    (Hint: Hold the mouse over red text for a description of the error.)
id: Tidak dapat memproses spesifikasi geometri. Perbaiki kesalahan yang ditandai dan coba lagi.
    
    (Tips: Arahkan kursor mouse ke teks berwarna merah untuk melihat deskripsi kesalahan.)

en: Edit Atomic Coordinates
id: Edit Koordinat Atom

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:390 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Custom
id: Kustom

en: XYZ format (symbols)
id: Format XYZ (simbol)

en: XYZ format (names)
id: Format XYZ (nama)

en: XYZ format (atomic numbers)
id: Format XYZ (nomor atom)

en: Lattice coordinates (symbols)
id: Koordinat kisi (simbol)

en: Lattice coordinates (names)
id: Koordinat kisi (nama)

en: Lattice coordinates (atomic numbers)
id: Koordinat kisi (nomor atom)

en: GAMESS format (symbols)
id: Format GAMESS (simbol)

en: GAMESS format (names)
id: Format GAMESS (nama)

en: Turbomole format
id: Format Turbomole

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:108 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, copy)
en: Copy
id: Salin

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:101 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, cut)
en: Cut
id: Potong

en: Delete
id: Hapus

en: &Paste
id: &Tempel

en: SMILES
id: SENYUM

en: Copy As
id: Salin Sebagai

en: Error Clipping Molecule
id: Kesalahan Pemotongan Molekul

en: Error generating clipboard data.
id: Kesalahan saat menghasilkan data clipboard.

[ctx: file format]
en: Output format: %1
    %2
id: Format keluaran: %1
    %2

en: Reader error:
    %1
id: Kesalahan pembaca:
    %1

en: Error Pasting Molecule
id: Kesalahan saat menempelkan molekul

en: Cannot paste molecule: Clipboard empty!
id: Tidak dapat menempelkan molekul: Clipboard kosong!

en: Error reading clipboard data.
id: Kesalahan saat membaca data clipboard.

[ctx: file format description]
en: Detected format: %1
    %2
id: Format yang terdeteksi: %1
    %2

en: Copy and paste
id: Salin dan tempel

en: Interact with the clipboard.
id: Berinteraksi dengan clipboard.

en: CP2K input
id: Masukan CP2K

en: Generate input for CP2K.
id: Generate input untuk CP2K.

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:196 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, scoringComboBox)
en: Energy
id: Energi

en: Energy and Forces
id: Energi dan Gaya

en: Geometry Optimization
id: Optimasi Geometri

en: Electronic structure methods (DFT)
id: Metode struktur elektronik (DFT)

en: Molecular Mechanics
id: Mekanika Molekuler

en: Hybrid quantum classical (Not yet supported)
id: Hibrida kuantum-klasik (Belum didukung)

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:152 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, waterPotentialCombo)
en: NONE
id: TIDAK ADA

en: ATOMIC
id: ATOMIK

en: CORE
id: INTISARI

en: DENSITIES
id: KEPADATAN

en: HISTORY_RESTART
id: SEJARAH_MULAI_ULANG

en: RANDOM
id: ACAK

en: RESTART
id: MULAI ULANG

en: Conjugate Gradients
id: Gradien Konjugasi

en: Steepest descent
id: Turunan tercuram

en: The input file has been modified. Would you like to overwrite your changes to reflect the new geometry or job options?
id: File input telah diubah. Apakah Anda ingin mengganti perubahan Anda untuk mencerminkan geometri atau opsi pekerjaan yang baru?

en: Overwrite modified input file?
id: Apakah ingin mengganti file masukan yang telah diubah?

en: Save CP2K input file
id: Simpan file input CP2K

en: Submit CP2K Calculation
id: Kirimkan Perhitungan CP2K

en: Import Crystal from Clipboard…
id: Impor Kristal dari Clipboard…

en: Toggle Unit Cell
id: Aktifkan/Nonaktifkan Sel Unit

en: Edit Unit Cell…
id: Edit Sel Unit…

en: &Wrap Atoms to Unit Cell
id: &Membungkus Atom ke Sel Unit

en: Rotate to Standard &Orientation
id: Putar ke Standar &Orientasi

en: Scale Cell &Volume…
id: Skala Sel &Volume…

en: Build &Supercell…
id: Bangun &Supercell…

en: Reduce Cell (&Niggli)
id: Mengurangi Sel (&Niggli)

en: &Crystal
id: &Kristal

en: Remove &Unit Cell
id: Hapus &Sel Unit

en: Add &Unit Cell
id: Tambahkan &Sel Unit

en: Import Crystal from Clipboard
id: Impor Crystal dari Clipboard

en: Wrap atoms into the unit cell.
id: Masukkan atom-atom ke dalam sel satuan.

en: Rotate the unit cell to the standard orientation.
id: Putar sel satuan ke orientasi standar.

en: Niggli Reduce Crystal
id: Niggli Mengurangi Kristal

en: The unit cell is already reduced.
id: Sel unit sudah dikurangi.

en: Crystal
id: Kristal

en: Tools for crystal-specific editing/analysis.
id: Alat untuk pengeditan/analisis spesifik kristal.

en: Color axes:
id: Sumbu warna:

en: Line color:
id: Warna garis:

en: Render the unit cell boundaries.
id: Render batas sel unit.

en: Cannot Parse Text
id: Tidak dapat memproses teks

en: Failed to read the data with the supplied format.
id: Gagal membaca data dengan format yang disediakan.

en: No unit cell present.
id: Tidak ada sel satuan yang ada.

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::UnitCellDialog)
en: Unit Cell Editor
id: Editor Sel Unit

en: Ignoring singular cell matrix
id: Mengabaikan matriks sel tunggal

en: Ignoring singular fractional cell matrix
id: Mengabaikan matriks sel pecahan tunggal

en: Reassign &Custom Elements…
id: Pindahkan Elemen Kustom…

en: Manipulate custom element types in the current molecule.
id: Manipulasi jenis elemen kustom dalam molekul saat ini.

en: Custom Elements
id: Elemen Kustom

en: Dipole Moment
id: Momen Dipol

en: Render the dipole moment of the molecule.
id: Hitung momen dipol molekul.

en: Draw
id: Gambarlah

en: Draw Tool	(%1)
    
    Left Mouse:	Click and Drag to create Atoms and Bond
    Right Mouse:	Delete Atom
id: Alat Gambar    (%1)
    
    Tombol Kiri Mouse:    Klik dan Seret untuk membuat Atom dan Ikatan
    Tombol Kanan Mouse:    Hapus Atom

en: Draw Atom
id: Gambarlah Atom

en: Change Bond Type
id: Ubah Jenis Ikatan

en: Remove Bond
id: Hapus Ikatan

en: Distance:
id: Jarak:

en: Editor tool
id: Alat editor

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:217 i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:249 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Automatic
id: Otomatis

en: Single
id: Tunggal

en: Double
id: Ganda

en: Triple
id: Tiga

en: &Import
id: &Impor

en: Fetch PDB
id: Ambil PDB

en: Could not read the PDB molecule: %1
id: Tidak dapat membaca molekul PDB: %1

en: PDB Code
id: Kode PDB

en: Chemical structure to download.
id: Struktur kimia untuk diunduh.

en: Invalid PDB Code
id: Kode PDB tidak valid

en: The PDB code must be exactly 4 characters long.
id: Kode PDB harus tepat 4 karakter panjangnya.

en: The first character of the PDB code must be 1-9.
id: Huruf pertama kode PDB harus berupa angka 1-9.

en: Querying for %1
id: Mencari untuk %1

en: Network Download Failed
id: Unduhan Jaringan Gagal

en: Network timeout or other error.
id: Waktu tunggu jaringan habis atau kesalahan lain.

en: Specified molecule could not be found: %1
id: Molekul yang ditentukan tidak dapat ditemukan: %1

en: Fetch from PDB
id: Ambil dari PDB

en: Download PDB models from the Protein Data Bank
id: Unduh model PDB dari Protein Data Bank

en: Focus Selection
id: Pilihan Fokus

en: Unfocus
id: Tidak fokus

en: Focus
id: Fokus

en: Focus the view on specific features.
id: Fokuskan tampilan pada fitur-fitur tertentu.

en: Render the force field visualizations for the atoms of the molecule.
id: Render visualisasi medan gaya untuk atom-atom molekul.

en: Forces
id: Pasukan

en: Configure…
id: Konfigurasikan…

en: Freeze Selected Atoms
id: Bekukan Atom yang Terpilih

[ctx: freeze x-axis of selected atoms]
en: Freeze X
id: Bekukan X

[ctx: freeze y-axis of selected atoms]
en: Freeze Y
id: Bekukan Y

[ctx: freeze z-axis of selected atoms]
en: Freeze Z
id: Bekukan Z

en: Unfreeze Selected Atoms
id: Buka Beku Atom yang Terpilih

[ctx: freeze atomic distances / glue atoms together]
en: Fuse Selected Atoms
id: Pilih Atom yang Dipilih

[ctx: freeze atomic distances / glue atoms together]
en: Unfuse Selected Atoms
id: Lepaskan atom yang dipilih

en: No atoms provided for optimization
id: Tidak ada atom yang disediakan untuk optimasi

[ctx: force field energy]
en: Energy: %L1
id: Energi: %L1

en: %1 Energy = %L2
id: %1 Energi = %L2

en: %1 Force Norm = %L2
id: %1 Norma Kekuatan = %L2

en: Forcefield optimization
id: Optimasi Forcefield

en: Forcefield minimization, including scripts
id: Minimisasi Forcefield, termasuk skrip

en: Options…
id: Opsi…

en: Invalid Model Options
id: Opsi Model Tidak Valid

en: Could not parse user options for model '%1'.
id: Tidak dapat mengurai opsi pengguna untuk model '%1'.

en: %1 Options
id: Opsi %1

en: Autodetect (%1)
id: Deteksi otomatis (%1)

en: Universal Force Field
id: Lapisan Pertahanan Universal

en: Generalized Amber Force Field
id: Model Amber Force Field yang Digeneralisasi

en: Merck Molecular Force Field 94
id: Merck Model Molekuler 94

en: &GAMESS…
id: &GAMES…

en: GAMESS input
id: Masukan GAMESS

en: Generate input for GAMESS.
id: Generate input untuk GAMESS.

en: Single Point
id: Titik Tunggal

en: Equilibrium Geometry
id: Geometri Keseimbangan

en: Transition State
id: Negara Transisi

en: Frequencies
id: Frekuensi

en: Make EFP
id: Buat EFP

en: Core Potential
id: Potensi Inti

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:345 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constraintsCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:640 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, barostatCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedia
en: None
id: Tidak ada

en: Water
id: Air

en: Dication
id: Dedikasi

en: Cation
id: Kation

en: Neutral
id: Netral

en: Save GAMESS input file
id: Simpan file input GAMESS

en: Submit GAMESS Calculation
id: Kirimkan Perhitungan GAMESS

en: &Adjust Hydrogens
id: &Sesuaikan Hidrogen

en: Add Hydrogens
id: Tambahkan Hidrogen

en: Remove E&xtra Hydrogens
id: Hapus Hidrogen Ekstra

en: &Remove All Hydrogens
id: &Hapus Semua Hidrogen

en: Add/remove hydrogens from the current molecule.
id: Tambahkan/hapus hidrogen dari molekul saat ini.

en: &Hydrogens
id: &Hidrogen

en: Hydrogens
id: Hidrogen

en: &Search PQR…
id: &Cari PQR…

en: Import From PQR
id: Impor dari PQR

en: Download a molecule from PQR.
id: Unduh molekul dari PQR.

en: &Insert
id: &Sisipkan

en: Insert DNA/RNA…
id: Masukkan DNA/RNA…

en: Uracil
id: Urasil

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:79 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_TU)
en: Thymine
id: Timin

note: i18n: file: qtplugins/lineformatinput/lineformatinputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::LineFormatInputDialog)
en: Insert Molecule…
id: Masukkan Molekul…

en: Generating 3D molecule…
id: Membuat molekul 3D…

en: InsertDNA
id: Sisipkan DNA

en: Insert DNA / RNA fragments through a dialog.
id: Masukkan fragmen DNA/RNA melalui dialog.

en: Molecule…
id: Molekul…

en: Crystal…
id: Kristal…

en: Error reading file (%1).
id: Kesalahan saat membaca file (%1).

note: i18n: file: qtplugins/crystal/importcrystaldialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::ImportCrystalDialog)
en: Import Crystal
id: Impor Kristal

en: Insert Fragment
id: Sisipkan Fragmen

en: InsertFragment
id: Sisipkan Fragmen

en: Insert molecular fragments for building larger molecules.
id: Masukkan fragmen molekul untuk membangun molekul yang lebih besar.

en: Peptide…
id: Peptida…

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertPeptideDialog) i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:545 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertButton)
en: Insert Peptide
id: Sisipkan Peptida

en: InsertPeptide
id: SisipkanPeptida

en: Insert oligopeptide sequences.
id: Sisipkan sekuens oligopeptida.

en: Color:
id: Warna:

en: Distance from center:
id: Jarak dari pusat:

en: Label scale:
id: Skala label:

en: Index
id: Indeks

en: Unique ID
id: ID Unik

en: Element
id: Elemen

en: Element & Number
id: Elemen & Nomor

en: Element & ID
id: Elemen & ID

[ctx: atomic partial charge]
en: Partial Charge
id: Muatan Parsial

en: Atom Label:
id: Label Atom:

en: Length
id: Panjang

en: Bond Label:
id: Label Ikatan:

en: Name
id: Nama

en: Name & ID
id: Nama & ID

en: Residue Label:
id: Label Sisa:

en: Display labels on ball and stick style.
id: Tampilkan label pada gaya bola dan tongkat.

en: Edit Labels
id: Edit Label

en: Atom Label Tool
    
    Left Mouse:	Click on Atoms to add Custom Labels
id: Alat Label Atom
    
    Klik Kiri Mouse:    Klik pada Atom untuk menambahkan Label Kustom

en: Create Label
id: Buat Label

en: Label editor tool
id: Alat pengedit label

en: LAMMPS input
id: Masukan LAMMPS

en: Generate input for LAMMPS.
id: Generate input untuk LAMMPS.

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the Lammps input deck preview pane?
id: Apakah Anda ingin memperbarui teks pratinjau, yang akan menghapus semua perubahan yang telah dilakukan di panel pratinjau input deck Lammps?

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opacitySliderLabel)
en: Opacity:
id: Kekeruhan:

en: Render atoms as licorice / sticks.
id: Render atom sebagai permen licorice / batang.

en: SMILES…
id: SENYUM…

en: No descriptors found!
id: Tidak ditemukan deskriptor!

en: No line format readers found!
id: Tidak ditemukan pembaca format baris!

en: Unable to load requested format reader.
id: Tidak dapat memuat pembaca format yang diminta.

en: No coordinates found!
id: Tidak ditemukan koordinat!

en: Unable to generate 3D coordinates.
id: Tidak dapat menghasilkan koordinat 3D.

en: LineFormatInput
id: Format Masukan Baris

en: Load single-line molecule descriptors through an input dialog.
id: Muat deskriptor molekul satu baris melalui dialog input.

en: Manipulate
id: Manipulasi

en: Manipulation Tool	(%1)
    
    Left Mouse:	Click and drag to move atoms
    Right Mouse:	Click and drag to rotate atoms.
id: Alat Manipulasi    (%1)
    
    Tombol Kiri Mouse:    Klik dan seret untuk memindahkan atom
    Tombol Kanan Mouse:    Klik dan seret untuk memutar atom.

en: Manipulate tool
id: Alat manipulasi

en: Measure
id: Ukur

en: Measure Tool	(%1)
    
    Left Mouse:	Select up to four Atoms.
    	Distances are measured between 1-2 and 2-3
    	Angle is measured between 1-3 using 2 as the common point
    	Dihedral is measured between 1-2-3-4
    Right Mouse:	Reset the measurements.
id: Alat Pengukuran    (%1)
    
    Tombol Kiri Mouse:    Pilih hingga empat atom.
    Jarak diukur antara 1-2 dan 2-3
    Sudut diukur antara 1-3 dengan 2 sebagai titik acuan
    Sudut dihedral diukur antara 1-2-3-4
    Tombol Kanan Mouse:    Reset pengukuran.

en: Angle:
id: Sudut:

en: Measure tool
id: Alat pengukur

en: (pending)
id: (tertunda)

en: Property
id: Properti

en: Molecule Name
id: Nama Molekul

en: Molecular Mass (g/mol)
id: Massa Molekul (g/mol)

en: Monoisotopic Mass (g/mol)
id: Massa Monoisotopik (g/mol)

en: Chemical Formula
id: Rumus Kimia

en: Number of Atoms
id: Jumlah Atom

en: Number of Bonds
id: Jumlah Ikatan

en: Coordinate Sets
id: Himpunan Koordinat

en: Number of Residues
id: Jumlah Sisa

en: Number of Chains
id: Jumlah Rantai

en: Net Charge
id: Muatan Bersih

en: Net Spin Multiplicity
id: Jumlah Putaran Jaring

en: Dipole Moment (Debye)
id: Momen Dipol (Debye)

[ctx: highest occupied molecular orbital]
en: HOMO Energy (eV)
id: Energi HOMO (eV)

[ctx: lowest unoccupied molecular orbital]
en: LUMO Energy (eV)
id: Energi LUMO (eV)

[ctx: singly-occupied molecular orbital]
en: SOMO Energy (eV)
id: Energi SOMO (eV)

[ctx: total electronic energy in Hartrees]
en: Total Energy (Hartree)
id: Energi Total (Hartree)

[ctx: zero point vibrational energy]
en: Zero Point Energy (kcal/mol)
id: Energi Titik Nol (kcal/mol)

en: Enthalpy (kcal/mol)
id: Entalpi (kcal/mol)

en: Entropy (kcal/mol•K)
id: Entropi (kcal/mol•K)

en: Gibbs Free Energy (kcal/mol)
id: Energi Gibbs Bebas (kcal/mol)

[ctx: point group symmetry]
en: Point Group
id: Kelompok Titik

en: &Molecular…
id: &Molekuler…

en: View general properties of a molecule.
id: Lihat sifat umum molekul.

en: &Analyze
id: &Analisis

en: &Properties
id: &Properti

en: Molecular Properties
id: Sifat Molekuler

en: Molecule Properties
id: Sifat Molekul

en: Export CSV
id: Ekspor CSV

en: CSV Files (*.csv);;All Files (*)
id: File CSV (*.csv);;Semua File (*)

en: Could not open the file for writing.
id: Tidak dapat membuka file untuk ditulis.

en: Error writing to the file.
id: Kesalahan saat menulis ke file.

en: Export…
id: Ekspor…

en: Navigate
id: Navigasi

en: Navigation Tool	(%1)
    
    Left Mouse:	Click and drag to rotate the view.
    Middle Mouse:	Click and drag to zoom in or out.
    Right Mouse:	Click and drag to move the view.
id: Alat Navigasi    (%1)
    
    Tombol Kiri Mouse:    Klik dan seret untuk memutar tampilan.
    Tombol Tengah Mouse:    Klik dan seret untuk memperbesar atau memperkecil tampilan.
    Tombol Kanan Mouse:    Klik dan seret untuk memindahkan tampilan.

en: Rotate the scene along the x, y, or z axes.
id: Putar adegan sepanjang sumbu x, y, atau z.

en: Zoom the scene.
id: Perbesar adegan.

en: Translate the scene.
id: Terjemahkan adegan tersebut.

en: Reverse Direction of Zoom on Scroll
id: Balik Arah Zoom Saat Menggulir

en: Default:	Scroll down to shrink, scroll up to zoom
    Reversed:	Scroll up to shrink, scroll down to zoom
id: Default:    Geser ke bawah untuk memperkecil, geser ke atas untuk memperbesar
    Terbalik:    Geser ke atas untuk memperkecil, geser ke bawah untuk memperbesar

en: Navigate tool
id: Alat navigasi

en: Chemical Name
id: Nama Kimia

en: Network Databases
id: Database Jaringan

en: Interact with online databases, query structures etc.
id: Berinteraksi dengan basis data online, struktur kueri, dan sebagainya.

en: Angle tolerance:
id: Toleransi sudut:

en: Chalcogen
id: Kalkogen

en: Render a few non-covalent interactions.
id: Gambarkan beberapa interaksi non-kovalen.

en: Configure Force Field…
id: Konfigurasi Lapisan Pelindung…

en: Conformer Search…
id: Pencarian Conformer…

en: Perceive Bonds
id: Mengenali Ikatan

en: Add Hydrogens for pH…
id: Tambahkan hidrogen untuk pH…

en: Remove Hydrogens
id: Hapus Hidrogen

en: %1 not found! Disabling Open Babel plugin actions.
id: %1 tidak ditemukan! Menonaktifkan tindakan plugin Open Babel.

en: The Open Babel file formats are not ready to be added.
id: File Open Babel belum siap untuk ditambahkan.

en: Loading molecule from Open Babel…
id: Memuat molekul dari Open Babel…

en: An internal error occurred: OpenBabel::readMolecule called, but no obabel output is available to parse!
id: Terjadi kesalahan internal: Metode OpenBabel::readMolecule dipanggil, tetapi tidak ada output OpenBabel yang tersedia untuk diparsing!

en: An error occurred while running Open Babel (%1).
id: Terjadi kesalahan saat menjalankan Open Babel (%1).

en: Error parsing openbabel output.
id: Kesalahan dalam mengurai output OpenBabel.

en: An error occurred while retrieving the list of supported forcefields. (using '%1').
id: Terjadi kesalahan saat mengambil daftar forcefield yang didukung. (menggunakan ‘%1’).

en: Molecule invalid. Cannot optimize geometry.
id: Molekul tidak valid. Tidak dapat mengoptimalkan geometri.

en: Cannot optimize geometry with Open Babel.
id: Tidak dapat mengoptimalkan geometri dengan Open Babel.

en: Optimizing Geometry (Open Babel)
id: Optimasi Geometri (Open Babel)

en: Generating…
id: Sedang diproses…

en: An internal error occurred while generating an Open Babel representation of the current molecule.
id: Terjadi kesalahan internal saat menghasilkan representasi Open Babel dari molekul saat ini.

[ctx: arg is an executable file.]
en: Starting %1…
id: Mulai %1…

en: Step %1 of %2
    Current energy: %3
    dE: %4
id: Langkah %1 dari %2
    Energi saat ini: %3
    dE: %4

en: Updating molecule…
id: Memperbarui molekul…

en: Error interpreting Open Babel output.
id: Kesalahan dalam menginterpretasikan output Open Babel.

en: Number of atoms in obabel output (%1) does not match the number of atoms in the original molecule (%2).
id: Jumlah atom dalam output obabel (%1) tidak sesuai dengan jumlah atom dalam molekul asli (%2).

en: Molecule invalid. Cannot generate conformers.
id: Molekul tidak valid. Tidak dapat menghasilkan konformer.

en: Cannot generate conformers with Open Babel.
id: Tidak dapat menghasilkan konformer dengan Open Babel.

en: Generating Conformers (Open Babel)
id: Pembuatan Konformer (Open Babel)

en: Generate Conformers
id: Generate Konformer

en: Cannot open file with Open Babel.
id: Tidak dapat membuka file dengan Open Babel.

en: Invalid molecule: Cannot perceive bonds.
id: Molekul tidak valid: Tidak dapat mendeteksi ikatan.

en: Perceiving Bonds (Open Babel)
id: Mengenali Ikatan (Open Babel)

en: Generating XYZ representation…
id: Membuat representasi XYZ…

en: Error generating XYZ string.
id: Kesalahan saat menghasilkan string XYZ.

en: Converting XYZ to Open Babel with %1…
id: Mengonversi XYZ ke Open Babel dengan %1…

en: Updating molecule from Open Babel…
id: Mengonversi XYZ ke Open Babel dengan %1…

en: Cannot add hydrogens with Open Babel.
id: Tidak dapat menambahkan hidrogen menggunakan Open Babel.

en: Adding Hydrogens (Open Babel)
id: Menambahkan Hidrogen (Open Babel)

en: Generating Open Babel input…
id: Membuat input Open Babel…

en: Error generating Open Babel input.
id: Kesalahan saat menghasilkan input Open Babel.

en: Running %1…
id: Menjalankan %1…

en: Add hydrogens for pH
id: Tambahkan hidrogen untuk pH

en: Generating obabel input…
id: Membuat input obabel…

en: Cannot remove hydrogens with Open Babel.
id: Tidak dapat menghapus atom hidrogen menggunakan Open Babel.

en: Removing Hydrogens (Open Babel)
id: Menghapus Hidrogen (Open Babel)

en: Error generating Open Babel data.
id: Kesalahan saat menghasilkan data Open Babel.

en: Reading obabel output…
id: Membaca output obabel…

en: Already running Open Babel. Wait for the other operation to complete and try again.
id: Sudah menjalankan Open Babel. Tunggu hingga operasi lain selesai dan coba lagi.

en: Interact with OpenBabel utilities.
id: Berinteraksi dengan utilitas OpenBabel.

en: &OpenMM Script…
id: &OpenMM Skrip…

en: OpenMM input
id: Masukan OpenMM

en: Generate input for OpenMM.
id: Generate input untuk OpenMM.

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the OpenMM input deck preview pane?
id: Apakah Anda ingin memperbarui teks pratinjau, yang akan menghapus semua perubahan yang telah dilakukan di panel pratinjau dek input OpenMM?

en: input.top
id: input.atas

en: top
id: atas

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:402 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, rigidWaterCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:452 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, initVelCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminp
en: True
id: Benar

en: Render reference axes in the corner of the display.
id: Tampilkan sumbu referensi di sudut layar.

note: i18n: file: qtplugins/packageinstaller/packagemanagerdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PackageManagerDialog)
en: Manage Plugins…
id: Kelola Plugin…

en: Package Installer
id: Penginstal Paket

en: Install, update, and remove Avogadro packages.
id: Instal, perbarui, dan hapus paket Avogadro.

en: Error downloading plugin list: %1
id: Kesalahan mengunduh daftar plugin: %1

en: Error: empty response from server.
id: Kesalahan: respons kosong dari server.

en: Error fetching README: %1
id: Kesalahan mengambil README: %1

en: Nothing Selected
id: Tidak Ada yang Dipilih

en: Check the box next to a plugin to install or update it.
id: Centang kotak di samping plugin untuk menginstal atau memperbaruinya.

en: %1 (requires %2)
id: %1 (memerlukan %2)

en: Version Incompatibility
id: Ketidakcocokan Versi

en: The following plugins require a newer version of Avogadro:
    
    %1
    
    Install anyway?
id: Plugin berikut memerlukan versi Avogadro yang lebih baru:
    
    %1
    
    Instal tetap saja?

en: No Download Available
id: Tidak Ada Unduhan yang Tersedia

en: The selected plugin(s) do not provide a downloadable source URL:
    
    %1
id: Plugin yang dipilih tidak menyediakan URL sumber yang dapat diunduh:
    
    %1

en: Failed to follow redirect while downloading %1.
id: Gagal mengikuti pengalihan saat mengunduh %1.

en: Failed to download from %1: status %2, %3
id: Gagal mengunduh dari %1: status %2, %3

en: Failed to download from %1: %2
id: Gagal mengunduh dari %1: %2

en: Downloading %1 to %2
id: Mengunduh %1 hingga %2

en: Extracting %1…
id: Mengekstrak %1…

en: Extraction complete (%1 files)
id: Ekstraksi selesai (%1 file)

en: Error: could not move extracted package %1 to %2
id: Kesalahan: tidak dapat memindahkan paket yang diekstrak %1 ke %2

en: Extraction error: %1
id: Kesalahan ekstraksi: %1

en: Extraction yielded no files.
id: Ekstraksi tidak menghasilkan file.

en: Installation complete.
id: Instalasi selesai.

en: Nothing to Remove
id: Tidak Ada yang Dihapus

en: Check the box next to an installed plugin to remove it.
id: Centang kotak di samping plugin yang terinstal untuk menghapusnya.

en: Remove Plugins
id: Hapus Plugin

en: Remove %n selected plugin(s)? | Remove %n selected plugin(s)?
id[0]: Hapus %n plugin yang dipilih?

en: Keep Files
id: Simpan File

en: Delete Files
id: Hapus File

en: Select Plugin Directory
id: Pilih Direktori Plugin

en: Invalid Directory
id: Direktori Tidak Valid

en: The selected directory does not contain a pyproject.toml file.
id: Direktori yang dipilih tidak mengandung file pyproject.toml.

en: Plugin already installed as symlink: %1
id: Plugin sudah terinstal sebagai symlink: %1

en: Created symlink: %1 → %2
id: Symlink dibuat: %1 → %2

en: Symlink creation failed; copying files instead…
id: Pembuatan symlink gagal; menyalin file sebagai gantinya…

en: Failed to copy package to %1.
id: Gagal menyalin paket ke %1.

en: Installing plugin from %1…
id: Menginstal plugin dari %1…

en: Not installed
id: Belum terinstal

en: Installed (up to date)
id: Terinstal (terkini)

en: Update available
id: Pembaruan tersedia

en: Installed locally (not in online catalog)
id: Terinstal secara lokal (tidak ada dalam katalog online)

en: Requires Avogadro %1 or later (running %2)
id: Memerlukan Avogadro %1 atau yang lebih baru (sedang menjalankan %2)

en: Feature icons:
    %1
id: Ikon fitur:
    %1

en: Version
id: Versi

en: Features
id: Fitur

en: Description
id: Deskripsi

en: Electrostatics
id: Elektrostatika

en: Energy Models
id: Model Energi

en: File Formats
id: Format File

en: Input Generators
id: Generator Input

en: Commands
id: Perintah

[ctx: %1 is the error message from libarchive]
en: ERROR: could not open zip file to list contents.
    (%1)
id: ERROR: Tidak dapat membuka file ZIP untuk menampilkan daftar isinya.
    (%1)

[ctx: %1 is the error message from libarchive]
en: ERROR: could not open zip file to extract files.
    (%1)
id: ERROR: Tidak dapat membuka file ZIP untuk mengekstrak file.
    (%1)

[ctx: %1 is the message from libarchive]
en: Warning: (%1)
id: Peringatan: (%1)

en: Player
id: Pemain

en: Animation Tool	(%1)
id: Alat Animasi    (%1)

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:432 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameLabel)
en: Frame:
id: Bingkai:

[ctx: start or first frame index]
en: Start:
id: Mulai:

[ctx: end or last frame index]
en: End:
id: Akhir:

en: Dynamic bonding?
id: Ikatan dinamis?

en: Frame rate:
id: Kecepatan bingkai:

en: Play
id: Mainkan

en: Record…
id: Catat…

en: Pause
id: Jeda

en: Movie (*.mp4)
id: Film (*.mp4)

en: Export Bitmap Graphics
id: Ekspor Grafik Bitmap

en: Movie (*.mp4);;Movie (*.avi);;GIF (*.gif)
id: Film (*.mp4);;Film (*.avi);;GIF (*.gif)

en: GIF FPS support warning
id: Peringatan dukungan GIF FPS

en: The GIF file format does not support frame rates over 100 FPS.
id: Format file GIF tidak mendukung kecepatan bingkai di atas 100 FPS.

en: Movie (*.avi)
id: Film (*.avi)

en: Error: cannot add frame to video.
id: Kesalahan: Tidak dapat menambahkan bingkai ke video.

en: Player tool
id: Alat pemain

en: Play back trajectories
id: Putarkan kembali lintasan

en: Plot Conformer Data…
id: Plot Data Konformer…

en: Conformer Analysis
id: Analisis Konformer

en: Plot Type:
id: Jenis Plot:

en: Velocities
id: Kecepatan

en: Energy Units:
id: Satuan Energi:

en: to
id: hingga

en: Relative Energy (%1)
id: Energi Relatif (%1)

en: Forces (N)
id: Gaya (N)

en: Velocities (m/s)
id: Kecepatan (m/s)

en: PlotConformer
id: PlotKonformer

en: Generate and plot conformer data (RMSD or energy).
id: Hasilkan dan plot data konformer (RMSD atau energi).

en: Plot Pair Distribution Function…
id: Fungsi Distribusi Pasangan Plot…

en: Failed to generate PDF pattern
id: Gagal menghasilkan pola PDF

en: Error message:
id: Pesan kesalahan:

en: PlotPdf
id: Plot PDF

en: Generate and plot a Pair Distribution Function curve.
id: Buat dan gambarkan kurva Fungsi Distribusi Pasangan.

en: Plot Theoretical XRD Pattern…
id: Plot Pola XRD Teoritis…

en: Failed to generate XRD pattern
id: Gagal menghasilkan pola XRD

en: Failed to convert molecule to CIF format.
id: Gagal mengonversi molekul ke format CIF.

en: Data read from genXrdPattern appears to be corrupt!
id: Data yang dibaca dari genXrdPattern tampaknya rusak!

en: Error: could not find genXrdPattern executable!
id: Kesalahan: Tidak dapat menemukan file executable genXrdPattern!

en: Error:
id: Kesalahan:

en: Generate and plot a theoretical XRD pattern using ObjCryst++.
id: Buat dan plot pola XRD teoretis menggunakan ObjCryst++.

en: Update
id: Pembaruan

en: Error downloading plugin data.
id: Kesalahan saat mengunduh data plugin.

en: Error parsing plugin data.
id: Kesalahan dalam memproses data plugin.

en: This plugin requires certain packages to be installed.
    Do you want to install them?
id: Plugin ini memerlukan beberapa paket untuk dipasang.
    Apakah Anda ingin memasang mereka?

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Jangan pernah

[ctx: After an HTTP request; %1 is a URL, %2 is the HTTP status code, %3 is the error message (if any)]
en: Failed to download from %1: status code %2, %3
id: Gagal mengunduh dari %1: kode status %2, %3

en: Extracting %1 to %2
id: Mengekstrak %1 hingga %2

en: Finished %1 files
id: Selesai %1 file

en: Extraction successful
id: Ekstraksi berhasil

en: Error while extracting: %1
id: Kesalahan saat mengekstrak: %1

en: Installation canceled
id: Instalasi dibatalkan

note: i18n: file: qtplugins/plugindownloader/downloaderwidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DownloaderWidget)
en: Download Plugins…
id: Unduh Plugin…

en: Download Plugins
id: Unduh Plugin

en: Download plugins from GitHub repositories.
id: Unduh plugin dari repositori GitHub.

en: Save File
id: Simpan File

en: PLY (*.ply);;Text file (*.txt)
id: PLY (*.ply);;File teks (*.txt)

en: Render the scene using PLY.
id: Render adegan menggunakan PLY.

en: POV-Ray Render…
id: Render POV-Ray…

en: POV-Ray (*.pov);;Text file (*.txt)
id: POV-Ray (*.pov);;File teks (*.txt)

en: Render the scene using POV-Ray.
id: Render adegan menggunakan POV-Ray.

en: Click to change color
id: Klik untuk mengubah warna

en: Valence
id: Valensi

en: Formal Charge
id: Muatan Formal

[ctx: e.g. MMFF94 Partial Charge or Gasteiger Partial Charge]
en: %1 Partial Charge
id: %1 Muatan Parsial

en: Isotope
id: Isotop

en: Color
id: Warna

en: Start Atom
id: Mulai Atom

en: End Atom
id: Akhir Atom

en: Bond Order
id: Pesanan Ikatan

[ctx: in Angstrom]
en: Length (Å)
id: Panjang (Å)

en: Chain
id: Rantai

en: Secondary Structure
id: Struktur Sekunder

en: Vertex
id: Titik sudut

en: Angle (°)
id: Sudut (°)

en: Energy (kcal/mol)
id: Energi (kcal/mol)

en: Adjust Fragment
id: Sesuaikan Fragmen

[ctx: pi helix]
en: π Helix
id: π Heliks

[ctx: protein bend secondary structure]
en: Bend
id: Bengkok

[ctx: alpha helix]
en: α Helix
id: α Heliks

[ctx: 3-10 helix]
en: 3-10 helix
id: 3-10 heliks

[ctx: beta bridge]
en: β Bridge
id: β Jembatan

[ctx: protein turn secondary structure]
en: Turn
id: Putar

[ctx: protein coil secondary structure]
en: Coil
id: Kumparan

en: Atom Properties…
id: Sifat Atom…

en: Bond Properties…
id: Properti Obligasi…

en: Angle Properties…
id: Sifat Sudut…

en: Torsion Properties…
id: Sifat Torsi…

en: Residue Properties…
id: Sifat Sisa…

en: Conformer Properties…
id: Sifat-sifat Conformer…

en: Tables for displaying and editing atom, bond, angle and torsion properties.
id: Tabel untuk menampilkan dan mengedit properti atom, ikatan, sudut, dan torsi.

en: PropertyTables
id: Tabel Properti

en: Atom Properties
id: Sifat Atom

en: Bond Properties
id: Sifat-sifat Ikatan

en: Angle Properties
id: Sifat Sudut

en: Torsion Properties
id: Sifat Torsi

en: Conformer Properties
id: Sifat-sifat Conformer

en: Residue Properties
id: Sifat Sisa

en: Partial Charge Type
id: Jenis Muatan Parsial

en: Select the partial charge type:
id: Pilih jenis muatan parsial:

en: Change Charge Type…
id: Ubah Jenis Muatan…

en: Freeze Atom
id: Bekukan Atom

en: Freeze X
id: Bekukan X

en: Freeze Y
id: Bekukan Y

en: Freeze Z
id: Bekukan Z

en: Unfreeze Atom
id: Buka Beku Atom

en: Constrain Bond
id: Pembatasan Ikatan

en: Constrain Angle
id: Batas Sudut

en: Constrain Torsion
id: Membatasi Torsi

en: Remove Constraint
id: Hapus Batasan

en: Cannot read file %1.
id: Tidak dapat membaca file %1.

en: Failed to create a temporary file.
id: Gagal membuat file sementara.

en: Renders primitives using QTAIM properties
id: Menampilkan primitif menggunakan properti QTAIM

en: Molecular Graph…
id: Grafik Molekuler…

en: Molecular Graph with Lone Pairs…
id: Grafik Molekul dengan Pasangan Elektron Bebas…

en: Atomic Charge…
id: Muatan Atom…

en: Open WFN File
id: Buka File WFN

en: WFN files (*.wfn);;All files (*.*)
id: File WFN (*.wfn);;Semua file (*.*)

en: QTAIM extension
id: Perpanjangan QTAIM

en: Quantum input
id: Masukan kuantum

en: Generate input for quantum codes.
id: Generate input untuk kode kuantum.

en: Center
id: Pusat

en: Align View to Axes
id: Sesuaikan Tampilan dengan Sumbu

en: Align view to axes.
id: Sesuaikan tampilan dengan sumbu.

en: Reset view
id: Reset tampilan

en: Manipulate the view camera.
id: Mengoperasikan kamera pemandangan.

en: Script Charge Models
id: Model Muatan Skrip

en: Load electrostatic models from external scripts.
id: Muat model elektrostatik dari skrip eksternal.

en: Script File Formats
id: Format File Skrip

en: Load file reader/writers from external scripts.
id: Muat pembaca/penulis file dari skrip eksternal.

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Select None
id: Pilih Tidak Ada

en: Invert Selection
id: Balikkan Pemilihan

en: Select by Element…
id: Pilih berdasarkan Elemen…

en: Select by Atom Index…
id: Pilih berdasarkan Indeks Atom…

en: Select by Residue…
id: Pilih berdasarkan residu…

en: Select Backbone Atoms…
id: Pilih Atom Tulang Punggung…

en: Select Sidechain Atoms…
id: Pilih Atom Sidechain…

en: Select Water
id: Pilih Air

en: Enlarge Selection
id: Perbesar Pilihan

en: Shrink Selection
id: Pilih Pilihan

en: Create New Layer from Selection
id: Buat Lapisan Baru dari Pemilihan

en: Change selections
id: Ubah pilihan

en: &Select
id: &Pilih

en: Select Element
id: Pilih Elemen

en: Select Backbone
id: Pilih Backbone

en: Select Sidechain
id: Pilih Sidechain

en: Select Atoms by Index
id: Pilih Atom berdasarkan Indeks

en: Atoms to Select:
id: Atom yang Dapat Dipilih:

en: Select Atom
id: Pilih Atom

en: Select Atoms by Residue
id: Pilih Atom berdasarkan Residu

en: Residues to Select:
id: Sisa-sisa yang akan dipilih:

en: Select Residue
id: Pilih Sisa

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:186 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectSubgroupButton)
en: Select
id: Pilih

en: Selection
id: Pemilihan

en: Selection Tool	(%1)
    
    Left Mouse:	Click to pick individual atoms, residues, or fragments
    	Drag to select a range of atoms
    Right Mouse:	Click outside the molecule to clear selection
    Use Ctrl to toggle the selection and shift to add to the selection.
    Double-Click:	Select an entire fragment.
id: Alat Pemilihan    (%1)
    
    Tombol Kiri Mouse:    Klik untuk memilih atom, residu, atau fragmen secara individual
        Seret untuk memilih rentang atom
    Tombol Kanan Mouse:    Klik di luar molekul untuk menghapus pemilihan
    Gunakan Ctrl untuk beralih antara memilih dan membatalkan pemilihan, dan Shift untuk menambahkan ke pemilihan.
    Klik Ganda:    Pilih seluruh fragmen.

en: Paint Atoms
id: Cat Atom

en: Selection tool
id: Alat pemilihan

en: New Layer
id: Lapisan Baru

en: Perceive Space Group…
id: Kelompok Perceive Space…

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:99 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, symmetrizeMoleculeButton)
en: Symmetrize
id: Simetri

en: Reduce to Asymmetric Unit
id: Mengurangi menjadi Unit Asimetris

en: Set Tolerance…
id: Atur Toleransi…

en: Fill Unit Cell…
id: Isi Sel Unit…

[ctx: fill the translationally unique repeat unit]
en: Fill Translation Cell…
id: Isi Sel Translasi…

en: Space Group
id: Kelompok Ruang

en: Fill symmetric atoms based on the crystal space group.
id: Isi atom simetris berdasarkan kelompok ruang kristal.

en: Fill all atoms based on the crystal space group.
id: Isi semua atom berdasarkan grup ruang kristal.

en: Perceive Space Group
id: Kelompok Persepsi Ruang

en: The space group is already set to: %1.
    Would you like to overwrite it?
id: Grup ruang sudah diatur ke: %1.
    Apakah Anda ingin menggantinya?

en: Space group perception succeeded:
    Tolerance: %1  Å
    Space Group: %2
    Hall symbol: %3
    International symbol: %4
id: Persepsi grup ruang berhasil:
    Toleransi: %1  Å
    Grup Ruang: %2
    Simbol Hall: %3
    Simbol Internasional: %4

en: Failure
id: Kegagalan

en: Space group perception failed.
    Would you like to try again with a different tolerance?
id: Penerimaan grup ruang gagal.
    Apakah Anda ingin mencoba lagi dengan toleransi yang berbeda?

en: Primitive Reduction
id: Pengurangan Primitif

en: The tolerance is currently set to: %1.
    Proceed with this tolerance?
id: Toleransi saat ini diatur ke: %1.
    Apakah Anda ingin melanjutkan dengan toleransi ini?

en: Primitive reduction failed.
    Please check your crystal and try again with a different tolerance.
id: Pengurangan primitif gagal.
    Silakan periksa kristal Anda dan coba lagi dengan toleransi yang berbeda.

en: Conventionalize cell failed.
    Please check your crystal and try again with a different tolerance.
id: Proses konvensionalisasi sel gagal.
    Silakan periksa kristal Anda dan coba lagi dengan toleransi yang berbeda.

en: Symmetrization failed.
    Please check your crystal and try again with a different tolerance.
id: Symmetrizasi gagal.
    Silakan periksa kristal Anda dan coba lagi dengan toleransi yang berbeda.

en: With a tolerance of %1  Å, the space group information was perceived to be the following:
    International number: %2
    Hall symbol: %3
    International symbol: %4
    
    Proceed with this space group?
id: Dengan toleransi sebesar %1  Å, informasi grup ruang yang terdeteksi adalah sebagai berikut:
    Nomor internasional: %2
    Simbol Hall: %3
    Simbol Internasional: %4
    
    Lanjutkan dengan grup ruang ini?

en: Select tolerance in Å:
id: Pilih toleransi dalam Å:

en: Triclinic
id: Triklinik

en: Monoclinic
id: Monoklinik

en: Orthorhombic
id: Ortorombik

en: Rhombohedral
id: Rombohedral

en: Hexagonal
id: Heksagonal

en: Cubic
id: Kubik

en: Primitive Cell Detected
id: Sel Primitif Terdeteksi

en: The current unit cell appears to be a primitive cell (non-90° angles), but the space group %1 expects a centered conventional cell.
    
    Filling the unit cell may create unexpected duplicate atoms.
    
    Would you like to create a conventional cell first?
id: Sel unit saat ini tampak sebagai sel primitif (sudut bukan 90°), tetapi grup ruang %1 memerlukan sel konvensional berpusat.
    
    Mengisi sel unit dapat menyebabkan duplikasi atom yang tidak diharapkan.
    
    Apakah Anda ingin membuat sel konvensional terlebih dahulu?

en: Failed to conventionalize the cell.
id: Gagal mengonvensionalisasi sel.

en: International
id: Internasional

en: Crystal System
id: Sistem Kristal

en: Select Space Group
id: Pilih Kelompok Ruang

en: SpaceGroup
id: Kelompok Ruang

en: Space group features for crystals.
id: Fitur kelompok ruang untuk kristal.

en: Plot Spectra…
id: Plot Spektrum…

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:39 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_spectra)
en: Spectra
id: Spektrum

en: Display spectra plots.
id: Tampilkan grafik spektrum.

en: Infrared
id: Inframerah

[ctx: vibrational circular dichroism]
en: Vibrational CD
id: CD Vibrasional

[ctx: magnetic circular dichroism]
en: Magnetic CD
id: CD Magnetik

en: Electronic
id: Elektronik

en: Circular Dichroism
id: Dichroisme Lingkar

en: Density of States
id: Kepadatan Negara

en: Select Background Color
id: Pilih Warna Latar Belakang

en: Select Foreground Color
id: Pilih Warna Latar Depan

en: Select Calculated Spectra Color
id: Pilih Warna Spektrum yang Dihitung

en: Select Raw Spectra Color
id: Pilih Warna Spektra Mentah

en: Select Imported Spectra Color
id: Pilih Warna Spektrum Impor

en: Wavelength (nm)
id: Panjang gelombang (nm)

en: Frequency (Hz)
id: Frekuensi (Hz)

en: Vibrational Spectra
id: Spektrum Getaran

en: Wavenumbers (cm⁻¹)
id: Bilangan gelombang (cm⁻¹)

en: Transmission
id: Transmisi

en: Raman Spectra
id: Spektrum Raman

en: Intensity
id: Intensitas

en: Vibrational Circular Dichroism
id: Dikroisme Sirkular Vibrasional

en: Magnetic Circular Dichroism
id: Dikroisme Sirkular Magnetik

en: NMR Spectra
id: Spektrum NMR

en: Chemical Shift (ppm)
id: Pergeseran Kimia (ppm)

en: Electronic Spectra
id: Spektrum Elektronik

en: Energy (eV)
id: Energi (eV)

en: Circular Dichroism Spectra
id: Spektrum Dichroisme Lingkar

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:938 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, densityCheck)
en: Density
id: Kepadatan

en: Smoothed
id: Dirapikan

en: Raw
id: Mentah

en: Imported
id: Diimpor

en: Import Data
id: Impor Data

en: CSV Files (*.csv);;TSV Files (*.tsv)
id: File CSV (*.csv);;File TSV (*.tsv)

en: Surface
id: Permukaan

en: Style:
id: Gaya:

en: Render molecular surfaces.
id: Render permukaan molekul.

en: Molecular Orbitals…
id: Orbital Molekuler…

en: Orbital Window
id: Jendela Orbital

en: Display orbital lists.
id: Tampilkan daftar orbit.

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::QtPlugins::SymmetryWidget)
en: Symmetry
id: Simetri

en: Occupation
id: Okupansi

en: Molecular Orbitals
id: Orbital Molekuler

en: Solvent Accessible
id: Akses Pelarut

en: Solvent Excluded
id: Pelarut Terkecuali

en: Molecular Orbital
id: Orbital Molekuler

en: Electron Density
id: Kepadatan Elektron

en: Spin Density
id: Kepadatan Spin

en: From File
id: Dari File

en:  of %0
id:  dari %0

en: Create Surfaces…
id: Buat Permukaan…

en: Render the van der Waals surface.
id: Render permukaan van der Waals.

en: Render the van der Waals molecular surface.
id: Render permukaan molekuler van der Waals.

en: Render the solvent-accessible molecular surface.
id: Render permukaan molekul yang dapat diakses oleh pelarut.

en: Render the solvent-excluded molecular surface.
id: Render permukaan molekul yang dikecualikan dari pelarut.

en: Render a molecular orbital.
id: Render orbital molekul.

en: Render the electron density.
id: Render densitas elektron.

en: Render the spin density.
id: Render densitas spin.

en: Render a cube supplied with the file.
id: Render kubus yang disertakan dalam file.

[ctx: 3D Volume Data Set]
en: Cube %1
id: Kubus %1

en: Calculating electron density
id: Perhitungan densitas elektron

en: Calculating spin density
id: Menghitung densitas spin

en: Calculating molecular orbital %L1
id: Perhitungan persentase orbital molekul %L1

[ctx: finished rendering surface or molecular orbital]
en: Surface Finished
id: Permukaan Selesai

en: Movie AVI (*.avi)
id: Film AVI (*.avi)

en: Export Movie
id: Ekspor Film

en: Movie MP4 (*.mp4);;Movie AVI (*.avi);;GIF (*.gif)
id: Film MP4 (*.mp4);;Film AVI (*.avi);;GIF (*.gif)

en: Couldn't find the active render widget, failing.
id: Tidak dapat menemukan widget render yang aktif, gagal.

en: Read and render surfaces.
id: Membaca dan menampilkan permukaan.

en: Render the scene in a SVG file.
id: Render adegan dalam file SVG.

en: Class
id: Kelas

en: Symmetry…
id: Simetri…

en: Provide symmetry functionality.
id: Sediakan fungsi simetri.

en: Render symmetry elements.
id: Render elemen simetri.

en: Group %1
id: Kelompok %1

en: Template Tool	(%1)
    
    Insert fragments, including metal centers.
    Select an element and coordination geometry, then click to insert a fragment.
    
    Select a ligand or functional group and click on a hydrogen atom to attach it.
id: Template Tool    (%1)
    
    Sisipkan fragmen, termasuk pusat logam.
    Pilih elemen dan geometri koordinasi, lalu klik untuk menyisipkan fragmen.
    
    Pilih ligan atau kelompok fungsional dan klik pada atom hidrogen untuk menempelkannya.

en: Clipboard
id: Papan Klip

en: Insert Template
id: Sisipkan Template

en: Insert Ligand
id: Masukkan Ligand

en: Template tool
id: Alat templat

en: Simple display of VdW spheres.
id: Tampilan sederhana bola VdW.

note: i18n: file: qtplugins/vibrations/vibrationdialog.ui:96 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start Animation
id: Memulai Animasi

en: Stop Animation
id: Menghentikan Animasi

en: Vibrational Modes…
id: Mode Getaran…

en: Show the vibrational modes dialog.
id: Tampilkan dialog mode getaran.

en: Set the vibrational mode.
id: Atur mode getaran.

en: Set the vibrational amplitude.
id: Atur amplitudo getaran.

en: Start the vibrational animation.
id: Mulai animasi getaran.

en: Stop the vibrational animation.
id: Hentikan animasi getaran.

en: Vibrations
id: Getaran

en: Display vibrational modes.
id: Tampilkan mode getaran.

en: VRML Render…
id: Render VRML…

en: VRML (*.wrl);;Text file (*.txt)
id: VRML (*.wrl);;File teks (*.txt)

en: Render the scene using VRML.
id: Render adegan menggunakan VRML.

en: Render the molecule as a wireframe.
id: Render molekul sebagai kerangka garis.

en: Calculate Band Structure…
id: Hitung Struktur Band…

en: Cannot calculate band structure: no unit cell!
id: Tidak dapat menghitung struktur band: tidak ada sel satuan!

en: Yaehmop execution failed with the following error:
    %1
id: Eksekusi Yaehmop gagal dengan kesalahan berikut:
    %1

en: Failed to read band structure output from Yaehmop!
id: Gagal membaca output struktur band dari Yaehmop!

en: Only one special k point was found in Yaehmop output! Two or more are required!
id: Hanya satu titik k khusus yang ditemukan dalam output Yaehmop! Diperlukan dua atau lebih!

en: k-space
id: ruang k

en: Fermi Level
id: Tingkat Fermi

en: Cannot find Yaehmop
id: Tidak dapat menemukan Yaehmop

en: Error: %1 failed to start
id: Kesalahan: %1 gagal dimulai

en: Yaehmop Input
id: Yaehmop Masukan

en: Perform extended Hückel calculations with yaehmop.
id: Lakukan perhitungan Hückel yang diperluas dengan yaehmop.

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::MoleQueue::InputGeneratorWidget) i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Avogadro::MoleQueue::MoleQueueWidget) i18n: file: qtplugin
en: Form
id: Formulir

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:26 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Calculation Settings
id: Pengaturan Perhitungan

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:69 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, warningTextButton)
en: Placeholder text…
id: Teks tempatholder…

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:93 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, debugCheckBox)
en: Debug Script…
id: Debug Skrip…

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, computeButton) i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:52 i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:366
en: Submit Calculation…
id: Kirimkan Perhitungan…

note: i18n: file: molequeue/inputgeneratorwidget.ui:123 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateButton)
en: Save Input…
id: Simpan Masukan…

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:30 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Queue and Program:
id: Antrian dan Program:

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshProgramsButton) i18n: file: qtplugins/packageinstaller/packagemanagerdialog.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshButton)
en: Refresh
id: Segarkan

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:85 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: <html><head/><body><p>Number of processor cores to reserve for this job.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Jumlah inti prosesor yang akan dialokasikan untuk pekerjaan ini.</p></body></html>

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:88 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Processor cores:
id: Inti prosesor:

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:125 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Delete remote working files upon job completion. Results will still be copied to the local MoleQueue job cache first.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Hapus file kerja jarak jauh setelah pekerjaan selesai. Hasil akan tetap disalin ke cache pekerjaan MoleQueue lokal terlebih dahulu.</p></body></html>

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:128 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Delete remote files when finished:
id: Hapus file jarak jauh setelah selesai:

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:145 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Check to prevent this job from showing up in the MoleQueue GUI by default.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Centang kotak ini untuk mencegah pekerjaan ini muncul secara default di antarmuka pengguna MoleQueue.</p></body></html>

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:148 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hide job in MoleQueue:
id: Sembunyikan pekerjaan di MoleQueue:

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:158 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Show a system popup notification when the job's status changes.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Tampilkan pemberitahuan popup sistem saat status pekerjaan berubah.</p></body></html>

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:161 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show progress notifications:
id: Tampilkan pemberitahuan kemajuan:

note: i18n: file: molequeue/molequeuewidget.ui:192 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, openOutputLabel)
en: Open output when finished:
id: Buka output setelah selesai:

note: i18n: file: qtgui/customelementdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtGui::CustomElementDialog)
en: Rename Elements
id: Ubah Nama Elemen

note: i18n: file: qtgui/insertfragmentdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtGui::InsertFragmentDialog)
en: Insert Fragment…
id: Sisipkan Fragmen…

note: i18n: file: qtgui/insertfragmentdialog.ui:29 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, filterLineEdit)
en: Type a name or part of a name to show only matching files.
id: Ketik nama atau sebagian nama untuk menampilkan hanya file yang sesuai.

note: i18n: file: qtgui/insertfragmentdialog.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertFragmentButton) i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:227 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertButton)
en: Insert
id: Sisipkan

note: i18n: file: qtplugins/3dmol/3dmoldialog.ui:17 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::ThreeDMolDialog)
en: 3DMol HTML Snippet
id: 3DMol Snippet HTML

note: i18n: file: qtplugins/3dmol/3dmoldialog.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copyButton)
en: &Copy to Clipboard
id: &Salin ke Clipboard

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Structure Input File
id: Struktur File Masukan

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, generateFromPdbButton)
en: Generate Input From PDB
id: Generate Input dari PDB

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pdbFileLabel)
en: PDB File:
id: File PDB:

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:67 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Force Field:
id: Medan Gaya:

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runPdb2PqrButton)
en: Run PDB2PQR
id: Jalankan PDB2PQR

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:123 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loadFromPqrButton)
en: Load Existing PQR File
id: Muat File PQR yang Sudah Ada

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:132 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pqrFileLabel)
en: PQR File:
id: File PQR:

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:156 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: APBS Input File
id: File Masukan APBS

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:170 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveInputFileButton)
en: Save Input File
id: Simpan File Masukan

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsdialog.ui:177 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runApbsButton)
en: Run APBS
id: Jalankan APBS

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Success!
id: Sukses!

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:27 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadStructureCheckBox)
en: Load Structure File
id: Muat File Struktur

note: i18n: file: qtplugins/apbs/apbsoutputdialog.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadCubeCheckBox)
en: Load Cube File
id: Muat File Kubus

note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChargeDialog)
en: Partial Charges
id: Biaya Parsial

note: i18n: file: qtplugins/applycolors/chargedialog.ui:66 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chargeModelLabel)
en: Charge Model:
id: Model Muatan:

note: i18n: file: qtplugins/bonding/bondingdialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Distance Tolerance:
id: Toleransi Jarak:

note: i18n: file: qtplugins/bonding/bondingdialog.ui:27 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum Distance:
id: Jarak Minimum:

note: i18n: file: qtplugins/configurepython/condadialog.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Only the “base” conda environment exists.
    Would you like to create a new environment for Avogadro?
    This will make a copy of your base environment.
id: Hanya lingkungan conda “dasar” yang ada.
    Apakah Anda ingin membuat lingkungan baru untuk Avogadro?
    Ini akan membuat salinan dari lingkungan dasar Anda.

note: i18n: file: qtplugins/configurepython/condadialog.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Environment name:
id: Nama lingkungan:

note: i18n: file: qtplugins/configurepython/configurepythondialog.ui:27 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Select the Python version used to run scripts.
    Avogadro must be restarted for any changes to take effect.
id: Pilih versi Python yang digunakan untuk menjalankan skrip.
    Avogadro harus di-restart agar perubahan dapat diterapkan.

note: i18n: file: qtplugins/configurepython/configurepythondialog.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Environment:
id: Lingkungan:

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:33 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Add Constraints
id: Tambahkan Batasan

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:287 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
id: Jenis:

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:74 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Atom Indices:
id: Indeks Atom:

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:113 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
id: Nilai:

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addConstraint)
en: Add
id: Tambahkan

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:167 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
id: Pilihan

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:200 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getConstraint)
en: Get Constraint
id: Dapatkan Batasan

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:219 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteConstraint)
en: Delete Selected
id: Hapus yang Terpilih

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:226 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteAllConstraints)
en: Delete All
id: Hapus Semua

note: i18n: file: qtplugins/constraints/constraintsdialog.ui:233 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, okButton)
en: OK
id: Baiklah

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::CoordinateEditorDialog)
en: Coordinate Editor
id: Editor Koordinator

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preset:
id: Pengaturan default:

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Distance Unit:
id: Satuan Jarak:

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:71 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, spec)
en: <html><head/><body><p>Specification of format. Each character indicates a value to write per atom:</p><p><span style=" font-weight:600;">#</span> - Atom index (1, 2, ..., numAtoms)<br/><span style=" font-weight:600;">Z</span> - Atomic number (e.g. "6" for carbon)<br/><span style=" font-weight:600;">G</span> - GAMESS-style atomic number (e.g. "6.0" for carbon)<br/><span style=" font-weight:600;">N</span> - Element name (e.g. "Carbon")<br/><span style=" font-weight:600;">S</span> - Element symbol (e.g. "C" for carbon)<br/><span style=" font-weight:700;">L</span> - Atom label (e.g., "C2" for second carbon atom, "H1" for first hydrogen) <br/><span style=" font-weight:600;">x</span> - X position coordinate<br/><span style=" font-weight:600;">y</span> - Y position coordinate<br/><span style=" font-weight:600;">z</span> - Z position coordinate<br/><span style=" font-weight:600;">a</span> - 'a' lattice coordinate (crystals only)<br/><span style=" font-weight:600;">b</span> - 'b' lattice coordinate (crystals only)<br/><span style=" font-weight:600;">c</span> - 'c' lattice coordinate (crystals only)<br/><span style=" font-weight:600;">_</span> - A literal space (" "), useful for alignment<br/><span style=" font-weight:600;">0</span> - A literal 0 ("0"), useful for optimization flags<br/><span style=" font-weight:600;">1</span> - A literal 1 ("1"), useful for optimization flags<br/></p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Spesifikasi format. Setiap karakter menunjukkan nilai yang akan ditulis per atom:</p><p><span style=" font-weight:600;">#</span> - Indeks atom (1, 2, ..., numAtoms)<br/><span style=" font-weight:600;">Z</span> - Nomor atom (misalnya “6” untuk karbon)<br/><span style=" font-weight:600;">G</span> - Nomor atom gaya GAMESS (misalnya “6.0” untuk karbon)<br/><span style=" font-weight:600;">N</span> - Nama unsur (misalnya “Karbon”)<br/><span style=" font-weight:600;">S</span> - Simbol unsur (misalnya “C” untuk karbon)<br/><span style=" font-weight:700;">L</span> - Label atom (misalnya ‘C2’ untuk atom karbon kedua, “H1” untuk atom hidrogen pertama) <br/><span style=" font-weight:600;">x</span> - Koordinat posisi X<br/><span style=" font-weight:600;">y</span> - Koordinat posisi Y<br/><span style=" font-weight:600;">z</span> - Koordinat posisi z<br/><span style=" font-weight:600;">a</span> - Koordinat kisi ‘a’ (hanya untuk kristal)<br/><span style=" font-weight:600;">b</span> - Koordinat kisi ‘b’ (hanya untuk kristal)<br/><span style=" font-weight:600;">c</span> - Koordinat kisi ‘c’ (hanya untuk kristal)<br/><span style=" font-weight:600;">_</span> - Spasi literal (“ ”), berguna untuk penyelarasan<br/><span style=" font-weight:600;">0</span> - Angka 0 literal (“0”), berguna untuk bendera optimasi<br/><span style=" font-weight:600;">1</span> - Angka 1 literal (“1”), berguna untuk bendera optimasi<br/></p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, help)
en: Help…
id: Tolong…

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:115 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, paste)
en: Paste
id: Tempel

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:135 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, revert)
en: Revert
id: Kembalikan

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear)
en: Clear
id: Jelas

note: i18n: file: qtplugins/coordinateeditor/coordinateeditordialog.ui:149 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, apply)
en: Apply
id: Ajukan

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Cp2kInputDialog)
en: CP2K Input
id: Masukan CP2K

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetAllButton) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:336
en: Reset All
id: Reset Semua

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:343
en: Defaults
id: Pengaturan default

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateButton) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:373
en: Save File…
id: Simpan File…

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:95 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicWidget) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:34
en: &Basic Setup
id: &Pengaturan Dasar

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:101 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:170 i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Title:
id: Judul:

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:313 i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:60 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Filename Base:
id: Nama File Dasar:

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:124 i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, baseNameEdit) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:323 i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:70
en: job
id: pekerjaan

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:287
en: Calculate:
id: Hitung:

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:197 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Basis set:
id: Himpunan dasar:

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:215 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Functional
id: Fungsional

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:264 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emaxSplineSpin_label)
en: FF Emax Spline Spin
id: FF Emax Spline Putar

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:341 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Poisson EWALD type
id: Jenis Poisson EWALD

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:399 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Poisson EWALD GMAX
id: Poisson Ewald GMAX

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:449 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lsdcheckBox)
en: TRUE
id: BENAR

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:542 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: SCF GUESS
id: SCF Tebak

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:603 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: OUTER EPS SCF
id: EPS Luar SCF

note: i18n: file: qtplugins/cp2kinput/cp2kinputdialog.ui:640 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: OT T MINIMIZER
id: OT T Pengurangan

note: i18n: file: qtplugins/crystal/importcrystaldialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File extension for Open Babel conversion (default - Avogadro::POSCAR):
id: Ekstensi file untuk konversi Open Babel (default - Avogadro::POSCAR):

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::SupercellDialog)
en: Supercell Parameters
id: Parameter Supercell

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:22 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Super Cell Options
id: Pilihan Super Sel

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aRepeatLabel)
en: A repeat:
id: Ulang A:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bRepeatLabel)
en: B repeat:
id: Ulang B:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/supercelldialog.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cRepeatLabel)
en: C repeat:
id: Ulang C:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:231 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Cell Matrix:
id: Matriks Sel:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:248 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Fractional Matrix:
id: Matriks Pecahan:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:278 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, transformAtoms) i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:114
en: &Transform Atoms
id: &Transformasi Atom

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:300 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, apply)
en: &Apply
id: Terapkan

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:307 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, revert)
en: &Revert
id: &Kembalikan

note: i18n: file: qtplugins/crystal/unitcelldialog.ui:314 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: &Hide
id: &Sembunyikan

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::VolumeScalingDialog)
en: Scale Unit Cell Volume
id: Satuan Skala Volume Sel

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: New &Volume:
id: Baru &Volume:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Scaling Factor:
id: &Faktor Skala:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Current Volume:
id: Volume Saat Ini:

note: i18n: file: qtplugins/crystal/volumescalingdialog.ui:58 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentVolume)
en: TextLabel
id: LabelTeks

note: i18n: file: qtplugins/editor/editortoolwidget.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Bond Order:
id: Orde Ikatan:

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::ForceFieldDialog) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::OBForceFieldDialog)
en: Geometry Optimization Parameters
id: Parameter Optimasi Geometri

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:39 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:207
en: Convergence Criteria
id: Kriteria Konvergensi

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Energy convergence:
id: Konvergensi energi:

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:220
en: Step limit:
id: Batasan langkah:

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:59 i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, energyConv) i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:104 i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, gradConv) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:227
en:  units
id:  unit

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:78 i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, stepLimit) i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:75 i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, optimizationStepsSpinBox) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialo
en:  steps
id:  langkah

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:97 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Gradient convergence:
id: Konvergensi gradien:

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:126 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:39
en: Optimization Method
id: Metode Optimisasi

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:132 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:45
en: Force field:
id: Medan gaya:

note: i18n: file: qtplugins/forcefield/forcefielddialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRecommended) i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:97
en: Autodetect
id: Deteksi otomatis

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GamessInputDialog)
en: GAMESS Input
id: Masukan GAMESS

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:60 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: In:
id: Dalam:

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:107 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: CONV THRESH
id: BATAS KONVERSI

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multiplicity:
id: Pengalian:

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
id: Dengan:

note: i18n: file: qtplugins/gamessinput/gamessinputdialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Charge:
id: Muatan:

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PQRWidget)
en: Import From PQR…
id: Impor dari PQR…

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchButton)
en: Search
id: Cari

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:51 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchTypeBox)
en: name
id: nama

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchTypeBox)
en: synonym
id: sinonim

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchTypeBox)
en: inchi
id: inci

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:85 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search By:
id: Cari Berdasarkan:

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:106 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Formula:
id: Rumus:

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:132 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
id: Unduh

note: i18n: file: qtplugins/importpqr/pqrwidget.ui:139 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Name:
id: Nama:

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertDNADialog)
en: Insert Nucleic Acids
id: Masukkan Asam Nukleat

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: DNA/RNA Builder
id: Pembangun DNA/RNA

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Nucleic Acids:
id: Asam nukleat:

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:49 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_A)
en: Adenine
id: Adenin

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:59 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_C)
en: Cytosine
id: Sitosin

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:69 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_G)
en: Guanine
id: Guanin

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:104 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sequence:
id: Urutan:

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:120 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, bpCombo) i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:150 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, bpTurnsSpin)
en: the number of base pairs per helix turn
id: jumlah pasangan basa per putaran heliks

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bpCombo) i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:402 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Other
id: Yang lain

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:172 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Bases Per Turn:
id: Jumlah Basis per Putaran:

note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Strands:
id: Serat:

[ctx: single-strand DNA]
note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:190 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleStrandRadio)
en: Single
id: Tunggal

[ctx: double-strand DNA]
note: i18n: file: qtplugins/insertdna/insertdnadialog.ui:197 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, doubleStrandRadio)
en: Double
id: Ganda

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Peptide Builder
id: Pembuat Peptida

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:46 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: Alanine
id: Alanin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:56 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: Arginine
id: Arginin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:66 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_3)
en: Asparagine
id: Asparagin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:76 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_4)
en: Aspartic acid
id: Asam Aspartik

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:86 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_5)
en: Cysteine
id: Sistein

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:96 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_6)
en: Glutamic acid
id: Asam Glutamik

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:106 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_7)
en: Glutamine
id: Glutamin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:116 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Glycine
id: Glisin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:126 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Histidine
id: Histidin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:136 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Isoleucine
id: Isoleusin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:146 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_19)
en: Valine
id: Valin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:156 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_18)
en: Tyrosine
id: Tirosin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:166 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_17)
en: Tryptophan
id: Triptopan

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:176 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_16)
en: Threonine
id: Treonin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:186 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_15)
en: Serine
id: Serin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:196 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_14)
en: Proline
id: Prolin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:206 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_13)
en: Phenylalanine
id: Phenilalanin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:216 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Methionine
id: Metionin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:226 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Lysine
id: Lisin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:236 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_20)
en: Leucine
id: Leusin

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:263 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Amino Acids:
id: Asam Amino:

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:270 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sequence (N to C):
id: Urutan (N ke C):

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:283 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Stereochemistry:
id: Stereokimia:

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:369 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Structure:
id: Struktur:

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:377 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Straight Chain
id: Rantai Lurus

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:382 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: α Helix
id: Heliks α

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:387 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: β Sheet
id: Lembaran β

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:392 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: 3-10 Helix
id: Heliks 3-10

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:397 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: π Helix
id: Heliks π

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:465 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Chain Number:
id: Nomor Rantai:

note: i18n: file: qtplugins/insertpeptide/insertpeptidedialog.ui:472 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, chainNumberCombo)
en: The chain number for the new peptide
id: Nomor rantai untuk peptide baru

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LammpsInputDialog)
en: LAMMPS Input
id: Masukan LAMMPS

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:37 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:50 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLine)
en: Input file comments
id: Masukkan file komentar

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:77 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_units) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:97 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, unitsCombo)
en: Select the unit style to be used during the simulation.
id: Pilih gaya unit yang akan digunakan selama simulasi.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_units)
en: Units
id: Unit

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:116 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, unitsCombo)
en: real
id: nyata

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:121 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, unitsCombo)
en: metal
id: logam

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:136 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, unitsCombo) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:236 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: electron
id: elektron

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_waterPotential)
en: Water Potential
id: Potensial Air

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:177 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_atomstyle) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:197 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: Select atom_style used by the data file.
id: Pilih gaya atom yang digunakan oleh file data.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:187 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_atomstyle)
en: Atom Style
id: Gaya Atom

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:211 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: angle
id: sudut

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:216 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: atomic
id: atomik

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:221 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: bond
id: ikatan

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:226 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: charge
id: muatan

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:231 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: dipole
id: dipol

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:246 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: full
id: penuh

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:251 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: line
id: garis

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:261 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: molecular
id: molekuler

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:271 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: sphere
id: bola

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:281 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomStyleCombo)
en: wavepacket
id: paket gelombang

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:289 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_readdata) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:299 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, readDataLine)
en: Specify the name to be used for the coordinate file.
id: Tentukan nama yang akan digunakan untuk file koordinat.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:292 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_readdata)
en: Coordinate Data File
id: File Data Koordinat

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:327 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_temp) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:748 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:918 i18n: ectx: 
en: Temperature
id: Suhu

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:350 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:360 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, nhChainSpin)
en: Select the number of Nosé-Hoover chains in the NVT ensemble.
id: Pilih jumlah rantai Nosé-Hoover dalam ensambel NVT.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:353 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: NH Chains
id: Jaringan NH

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:396 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:406 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, stepSpin) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:534 
en: Time step for the simulation in units according to "Units" specification.
id: Langkah waktu untuk simulasi dalam satuan sesuai dengan spesifikasi “Satuan”.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:399 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Time Step
id: Langkah Waktu

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:419 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:645 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, dumpXYZEdit)
en: Filename of the XYZ file to write during the simulation.
id: Nama file XYZ yang akan ditulis selama simulasi.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:422 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Dump XYZ
id: Buang XYZ

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:436 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_dimension) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:853 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, dimensionCombo)
en: Number of dimensions in the system.
id: Jumlah dimensi dalam sistem.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:439 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_dimension)
en: Dimensions
id: Dimensi

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:449 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, zBoundaryCombo)
en: Change Z boundary style.
id: Ubah gaya batas Z.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:489 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, yBoundaryCombo)
en: Change Y boundary style.
id: Ubah gaya batas Y.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:529 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, xBoundaryCombo)
en: Change X boundary style.
id: Ubah gaya batas X.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:569 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_boundary)
en: Select boundary Styles in X, Y and Z directions.
id: Pilih gaya batas pada arah X, Y, dan Z.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:572 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_boundary)
en: Boundary
id: Batas

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:592 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Number of replicants in X, Y and Z directions.
id: Jumlah replikasi pada arah X, Y, dan Z.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:595 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Replicate
id: Replikasi

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:615 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, xReplicateSpin)
en: Replicate the X direction.
id: Duplikat arah X.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:625 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, yReplicateSpin)
en: Replicate the Y direction.
id: Duplikat arah Y.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:635 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, zReplicateSpin)
en: Replicate the Z direction.
id: Duplikat arah Z.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:652 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:662 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, runSpin)
en: Total number of timesteps to run the simulation.
id: Jumlah total langkah waktu yang diperlukan untuk menjalankan simulasi.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:655 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total Steps
id: Jumlah Langkah

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:688 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Dump Interval
id: Interval Pembuangan

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:718 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Set the initial atom velocities for the simulation.
id: Tentukan kecepatan awal atom untuk simulasi.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:721 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Initial Velocities
id: Kecepatan Awal

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:728 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, velocityDistCombo)
en: Select the distribution of initial atom velocities.
id: Pilih distribusi kecepatan atom awal.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:737 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, velocityDistCombo)
en: uniform
id: seragam

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:745 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9) i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:755 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, velocityTempSpin)
en: Set the initial atom velocities to match this temperature.
id: Atur kecepatan atom awal agar sesuai dengan suhu ini.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:774 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, zeroMOMCheck)
en: Remove system linear momentum from initial velocities.
id: Hapus momentum linier sistem dari kecepatan awal.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:777 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroMOMCheck)
en: Zero Linear Momentum
id: Momentum Linear Nol

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:787 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, zeroLCheck)
en: Remove system angular momentum from initial velocities.
id: Hapus momentum sudut sistem dari kecepatan awal.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:790 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroLCheck)
en: Zero Angular Momentum
id: Momen Sudut Nol

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:813 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_10)
en: Control the thermodynamic output during the simulation.
id: Mengontrol keluaran termodinamika selama simulasi.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:823 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Output Interval
id: Interval Keluaran

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:873 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, thermoStyleCombo)
en: Thermodynamic output style.
id: Gaya keluaran termodinamika.

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:877 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, thermoStyleCombo)
en: One Line
id: Satu Baris

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:882 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, thermoStyleCombo)
en: Multi Line
id: Multi Baris

note: i18n: file: qtplugins/lammpsinput/lammpsinputdialog.ui:934 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableFormButton) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:992
en: Use Form
id: Gunakan Bentuk

note: i18n: file: qtplugins/lineformatinput/lineformatinputdialog.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Descriptor:
id: Deskriptor:

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Translate by:
id: Diterjemahkan oleh:

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotate around:
id: Berputar di sekitar:

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:122 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, rotateComboBox)
en: Origin
id: Asal

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:127 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, rotateComboBox)
en: Center of Molecule
id: Pusat Molekul

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:132 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, rotateComboBox)
en: Center of Selection
id: Pusat Seleksi

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:192 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: X-axis
id: Sumbu X

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:199 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Y-axis
id: Sumbu Y

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:206 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Z-axis
id: Sumbu Z

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:220 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Move:
id: Pindahkan:

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:228 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, moveComboBox)
en: Selected Atoms
id: Atom-atom Terpilih

note: i18n: file: qtplugins/manipulator/manipulatewidget.ui:233 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, moveComboBox)
en: Everything Else
id: Segala Hal Lainnya

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConformerSearchDialog)
en: Conformer Search
id: Pencarian Conformer

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systematicOptionsGroupBox)
en: Method
id: Metoda

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of conformers:
id: Jumlah konformer:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, systematicRadio)
en: Systematic rotor search
id: Pencarian rotor sistematik

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomRadio)
en: Random rotor search
id: Pencarian rotor acak

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, weightedRadio)
en: Weighted rotor search
id: Pencarian rotor terbeban

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, geneticRadio)
en: Genetic algorithm search
id: Pencarian algoritma genetika

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:68 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, optimizationStepsLabel)
en: Optimization per conformer:
id: Optimasi per konformer:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:94 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, geneticGroupBox)
en: Genetic Algorithm Options
id: Opsi Algoritma Genetika

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:102 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:112 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, childrenSpinBox)
en: number of children for each parent geometry
id: jumlah anak untuk setiap induk dalam geometri

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:105 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Children:
id: Anak-anak:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:128 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:138 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mutabilitySpinBox)
en: mutation frequency (lower = more frequent mutations)
id: frekuensi mutasi (semakin rendah = semakin sering terjadi mutasi)

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mutability:
id: Kemampuan berubah:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:154 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:164 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, convergenceSpinBox)
en: number of identical generations before convergence is reached
id: jumlah generasi identik sebelum konvergensi tercapai

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Convergence:
id: Konvergensi:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:180 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Scoring method:
id: Metode penilaian:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/conformersearchdialog.ui:187 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, scoringComboBox)
en: scoring method for the genetic algorithm (RMSD = geometric distance, energy = lowest energies)
id: metode penilaian untuk algoritma genetika (RMSD = jarak geometris, energi = energi terendah)

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Optimization algorithm:
id: Algoritma optimasi:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Line search technique:
id: Teknik pencarian garis:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:67 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, algorithm)
en: Steepest Descent
id: Cara Steepest Descent

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:72 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, algorithm)
en: Conjugate Gradient
id: Gradien Konjugasi

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:81 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, lineSearch)
en: Simple
id: Sederhana

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:86 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, lineSearch)
en: Newton's Method
id: Metode Newton

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:114 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, enableCutoffs)
en: Limit Non-Bonded Interactions
id: Batasi Interaksi Non-Terikat

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:126 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Van der Waals cutoff distance:
id: Jarak potong Van der Waals:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:133 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Pair update frequency:
id: Frekuensi pembaruan pasangan:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:140 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: electrostatic cutoff distance:
id: jarak pemutusan elektrostatik:

note: i18n: file: qtplugins/openbabel/obforcefielddialog.ui:213 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: "Energy" convergence:
id: Konvergensi “Energi”:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpenMMInputDialog)
en: OpenMM Script Builder
id: Pembuat Skrip OpenMM

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_jobScript)
en: Job script:
id: Skrip pekerjaan:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:47 i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, jobScriptEdit)
en: script
id: skrip

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Input Coords:
id: Coord Masukan:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Input Topology:
id: Masukan Topologi:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_forceField)
en: Forcefield:
id: Perisai:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:132 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_waterModel)
en: Water Model:
id: Model Air:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:160 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, waterModelCombo)
en: Implicit Solvent (OBC)
id: Pelarut Implisit (OBC)

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:176 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, platformCombo)
en: Reference
id: Referensi

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:199 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_precision)
en: Precision:
id: Presisi:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:207 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, precisionCombo)
en: single
id: tunggal

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:212 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, precisionCombo)
en: mixed
id: campuran

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:217 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, precisionCombo)
en: double
id: ganda

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:225 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_deviceIndex)
en: Device Index:
id: Indeks Perangkat:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:245 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_openCLIndex)
en: OpenCL Platform Index:
id: Indeks Platform OpenCL:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:275 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_nonbondedMethod)
en: Nonbonded method:
id: Metode nonbonded:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:311 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ewaldTolerance)
en: Ewald Tolerance:
id: Toleransi Ewald:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:337 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_constraints)
en: Constraints:
id: Kendala:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:368 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_constraintTolerance)
en: Constraint Tolerance:
id: Toleransi Batasan:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:394 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_rigidWater)
en: Rigid water?
id: Air kaku?

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:407 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, rigidWaterCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:457 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, initVelCombo) i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminp
en: False
id: Salah

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:415 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_nonBondedCutoff)
en: Nonbonded cutoff:
id: Pemotongan tanpa ikatan:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:444 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_randomInitVel)
en: Random initial velocity:
id: Kecepatan awal acak:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:465 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_generationTemp)
en: Generation Temp:
id: Suhu Generasi:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:516 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, integratorCombo)
en: Brownian
id: Gerak Brown

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:521 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, integratorCombo)
en: VariableLangevin
id: VariabelLangevin

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:526 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, integratorCombo)
en: VariableVerlet
id: VariabelVerlet

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:560 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_errorTol)
en: Error tolerance:
id: Toleransi kesalahan:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:586 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_collisionRate)
en: Collision rate:
id: Tingkat tabrakan:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:653 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_pressure)
en: Pressure:
id: Tekanan:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:676 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_barostatInterval)
en: Barostat Interval
id: Interval Barostat

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:703 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_reporters)
en: Reporters:
id: Reporter:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:710 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stateDataCheck)
en: StateData
id: StatusData

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:740 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_reportInterval)
en: Report Interval:
id: Interval Laporan:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:760 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_equilibriationSteps)
en: Equilibration Steps:
id: Langkah-langkah Penyeimbangan:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:780 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_productionSteps)
en: Production Steps:
id: Langkah-langkah Produksi:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:800 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_minimize)
en: Minimize?
id: Minimalkan?

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:821 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_minimizeSteps)
en: Max. Minimize Steps:
id: Maksimum langkah-langkah yang diperkecil:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:841 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_stateDataOptions)
en: StateData options:
id: Opsi StateData:

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:848 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stepIndexCheck)
en: Step Index
id: Indeks Langkah

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:858 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timeCheck)
en: Time
id: Waktu

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:868 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, speedCheck)
en: Speed
id: Kecepatan

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:878 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, progressCheck)
en: Progress
id: Kemajuan

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:888 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, potentialEnergyCheck)
en: Potential Energy
id: Energi potensial

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:898 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kineticEnergyCheck)
en: Kinetic Energy
id: Energi Kinetik

note: i18n: file: qtplugins/openmminput/openmminputdialog.ui:908 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, totalEnergyCheck)
en: Total Energy
id: Energi Total

note: i18n: file: qtplugins/packageinstaller/packagemanagerdialog.ui:23 i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchEdit)
en: Search plugins…
id: Cari plugin…

note: i18n: file: qtplugins/packageinstaller/packagemanagerdialog.ui:69 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installLocalButton)
en: Install from Directory…
id: Instal dari Direktori…

note: i18n: file: qtplugins/packageinstaller/packagemanagerdialog.ui:89 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Selected
id: Hapus yang Dipilih

note: i18n: file: qtplugins/packageinstaller/packagemanagerdialog.ui:96 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install / Update Selected
id: Instal / Perbarui yang Dipilih

note: i18n: file: qtplugins/plotpdf/pdfoptionsdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::PdfOptionsDialog)
en: PDF Plot Options
id: Opsi Plot PDF

note: i18n: file: qtplugins/plotpdf/pdfoptionsdialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum Radius:
id: Radius Maksimum:

note: i18n: file: qtplugins/plotpdf/pdfoptionsdialog.ui:49 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Step (dr):
id: Tahap (dr):

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::XrdOptionsDialog)
en: Theoretical XRD Pattern Options
id: Opsi Pola XRD Teoritis

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:17 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDialog, Avogadro::QtPlugins::XrdOptionsDialog)
en: <html><head/><body><p>The broadening of the peak at the base (in degrees).</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Perkembangan puncak di dasar (dalam derajat).</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:23 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spin_max2Theta)
en: <html><head/><body><p>The max 2theta value in degrees.</p><p>Default: 162.00°</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Nilai maksimum 2theta dalam derajat.</p><p>Default: 162,00°</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:45 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spin_peakWidth)
en: <html><head/><body><p>The broadening of the peaks at the base in degrees.</p><p>Default: 0.52958°</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Perkembangan puncak di dasar dalam derajat.</p><p>Default: 0,52958°</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:67 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of points:
id: Nomor dari poin-poin:

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:77 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Peak width:
id: Lebar puncak:

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wavelength:
id: Panjang gelombang:

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:97 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spin_wavelength)
en: <html><head/><body><p>The wavelength of the x-ray in Angstroms. </p><p>Default: 1.50560 Å</p></body></html>
id: <html><head/><body><p> Panjang gelombang x-ray dalam Angstroms. </p><p> Default: 1.50560 Å</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:122 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spin_numDataPoints)
en: <html><head/><body><p>The number of 2theta points to generate.</p><p>Default: 1000</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Jumlah titik 2theta yang akan dihasilkan.</p><p>Default: 1000</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/plotxrd/xrdoptionsdialog.ui:141 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Max 2θ:
id: Nilai maksimum 2θ:

note: i18n: file: qtplugins/plugindownloader/downloaderwidget.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download Selected
id: Unduh yang Terpilih

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, atomRadiusLabel)
en: Critical Point Radius:
id: Jejari Titik Kritis:

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel)
en: Bond Path Radius:
id: Jejari Jejak Ikatan:

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:130 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_radius)
en: Covalent
id: Kovalen

note: i18n: file: qtplugins/qtaim/qtaimsettingswidget.ui:135 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_radius)
en: Constant Size
id: Ukuran Konstan

note: i18n: file: qtplugins/selectiontool/selectiontoolwidget.ui:21 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Apply Color
id: Terapkan Warna

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpectraDialog)
en: Spectra Visualization
id: Visualisasi Spektrum

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:58 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Scale Factor:
id: Faktor Skala:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:75 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: X-Axis Minimum:
id: Sumbu X Minimum:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X-Axis Maximum:
id: Sumbu X Maksimum:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:106 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Y-Axis Maximum:
id: Sumbu Y Maksimum:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:123 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Y-Axis Minimum:
id: Sumbu Y Minimum:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:156 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Peak Width:
id: Faktor Skala:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Peak Threshold:
id: Ambang Batas Puncak:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:190 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unitsLabel)
en: Units:
id: Satuan:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:205 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_appearance)
en: &Appearance
id: Pen&ampilan

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:217 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_colorCalculated) i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:376 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_colorImported) i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:389 i18n:
en: Set Color…
id: Atur Warna…

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:237 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Imported Spectra:
id: Spektra yang diimpor:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:276 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font Size:
id: Ukuran Font:

[ctx: Size in pixels of the line drawing the spectra]
note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:286 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Line Width:
id: Lebar Garis:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:296 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_import) i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:438 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_raw)
en: Show
id: Tampilkan

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:312 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, push_import)
en: Imports a tsv of experimental spectra to overlay on the plot.
id: Mengimpor file TSV spektrum eksperimental untuk ditumpangkan pada grafik.

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:315 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_import)
en: &Import…
id: &Impor…

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:328 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background:
id: Latar Belakang:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:341 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Calculated Spectra:
id: Spektrum yang dihitung:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:409 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Raw Spectra:
id: Spektra Mentah:

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:457 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_export)
en: &Export…
id: &Ekspor…

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:478 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_exportData)
en: Export Data
id: Ekspor Data

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:491 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: &Close
id: T&utup

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:504 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_options)
en: &Options…
id: &Opsi…

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:592 i18n: ectx: property (toolTip), widget (Avogadro::QtGui::ChartWidget, plot)
en: Controls:
    Double left click: Restore default axis limits
    Right click + drag: Move plot
    Middle click + drag: Zoom to region
    Scroll wheel: Zoom to cursor
id: Kontrol:
    Klik kiri dua kali: Mengembalikan batas sumbu bawaan
    Klik kanan + seret: Menggeser Plot
    Klik tengah + seret: Perbesar atau perkecil daerah
    Putar roda tetikus: Perbesar atau perkecil menurut kursor

note: i18n: file: qtplugins/spectra/spectradialog.ui:608 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_loadSpectra)
en: &Load data…
id: &Muat data…

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Quality:
id: Kualitas:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:76 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:224 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Very Low
id: Sangat Rendah

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:81 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:229 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
id: Rendah

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:86 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:234 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:380 i18n:
en: Medium
id: Sedang

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:91 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:239 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
id: Tinggi

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:96 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:244 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Very High
id: Sangat Tinggi

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/orbitalwidget.ui:128 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_configure)
en: Configure
id: Konfigurasi

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:23 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SurfaceDialog)
en: Create Surfaces
id: Membuat Permukaan

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Surface:
id: Permukaan:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:95 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color by:
id: Warna dengan:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:113 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, propertyCombo)
en: Electrostatic Potential
id: Potensial Listrik Statis

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:202 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Resolution:
id: Resolusi:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:299 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Isosurface Value:
id: Nilai PermukaanISO:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:348 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Smoothing:
id: Pengerasan:

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:363 i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, smoothingCombo) i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:375 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Light
id: Terang

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:385 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, smoothingCombo)
en: Strong
id: Kuat

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:512 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: Calculate
id: Menghitung

note: i18n: file: qtplugins/surfaces/surfacedialog.ui:525 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record Movie…
id: Rekam Film…

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pointGroupLabel)
en: C<sub>1
id: c<bagian>1

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:42 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, esTab)
en: Molecule
id: Molekul

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, esLabel)
en: Symmetrically equivalent atoms:
id: Atom-atom yang setara secara simetris:

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:79 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lockSymmetryCheckBox)
en: Lock Symmetry
id: Kunci Simetri

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:109 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, operationsTab)
en: Operations
id: Operasi

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:115 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationsLabel)
en: Symmetry elements:
id: Elemen simetri:

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:145 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, subgroupsTab)
en: Subgroups
id: Subkelompok

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:151 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subgroupsLabel)
en: Subgroups:
id: Subkelompok:

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:214 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toleranceLabel)
en: Tolerance:
id: Toleransi:

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:225 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, toleranceCombo)
en: Tight
id: Ketat

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:235 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, toleranceCombo)
en: Loose
id: Longgar

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:240 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, toleranceCombo)
en: Very Loose
id: Sangat Longgar

note: i18n: file: qtplugins/symmetry/symmetrywidget.ui:248 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detectSymmetryButton)
en: Detect Symmetry
id: Deteksi Simetri

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:42 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, centersTab)
en: Centers
id: Pusat

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:99 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formalChargeLabel)
en: Formal Charge:
id: Muatan Formal:

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:133 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, coordinationLabel)
en: Coordination:
id: Koordinasi:

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:148 i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, coordinationComboBox) i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:193 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 6: Octahedral
id: 6: Oktahedral

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:168 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 3: Trigonal Planar
id: 3: Rencana Trigonal

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:178 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 4: Square Planar
id: 4: Rencana Persegi Datar

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:188 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 5: Square Pyramidal
id: 5: Piramida Persegi

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:198 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 6: Trigonal Prism
id: 6: Prisma Segitiga

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:203 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 7: Pentagonal Bipyramidal
id: 7: Bipyramida Pentagonal

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:208 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordinationComboBox)
en: 8: Square Antiprism
id: 8: Antiprisma Persegi

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:281 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ligandTab)
en: Ligands
id: Ligand

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:297 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Monodentate
id: Monodentat

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:312 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Tetradentate
id: Tetradentat

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:317 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Hexadentate
id: Hexadentat

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:327 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: From Clipboard
id: Dari Clipboard

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:421 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Groups
id: Kelompok

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:427 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group:
id: Kelompok:

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:437 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: amide
id: amida

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:442 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: carboxylate
id: karboksilat

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:452 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: ethylene
id: etilen

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:457 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: ethyne
id: etilena

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:467 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: phenyl
id: fenil

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:472 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: phosphate
id: fosfat

note: i18n: file: qtplugins/templatetool/templatetoolwidget.ui:477 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, groupComboBox)
en: sulfonate
id: sulfonat

note: i18n: file: qtplugins/vibrations/vibrationdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VibrationDialog)
en: Vibrational Modes
id: Mode Getaran

note: i18n: file: qtplugins/vibrations/vibrationdialog.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amplitude:
id: Amplitudo:

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:52 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cb_plotFermi)
en: <html><head/><body><p>The Fermi level should be known before checking this box. You can discover the Fermi level by performing a density of states calculation and displaying the data (it will be at the top of the data). In addition, if a density of states calculation is performed, the Fermi level here will automatically be set to what was detected during the density of states calculation.</p><p>If this box is checked, be sure the correct Fermi level is set in the spinbox on the right.</p><p>Default: off</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Tingkat Fermi harus diketahui sebelum mencentang kotak ini. Anda dapat menentukan tingkat Fermi dengan melakukan perhitungan densitas negara dan menampilkan data (data tersebut akan berada di bagian atas data). Selain itu, jika perhitungan densitas negara dilakukan, tingkat Fermi di sini akan secara otomatis disetel ke nilai yang terdeteksi selama perhitungan densitas negara. </p><p>Jika kotak ini dicentang, pastikan tingkat Fermi yang benar telah diatur di kotak putar di sebelah kanan.</p><p>Default: mati</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:68 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cb_zeroFermi)
en: <html><head/><body><p>Adjust the energies so that the zero is the Fermi? Only available if we are plotting the Fermi level.</p><p><br/></p><p>Default: off</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Sesuaikan energi sehingga nol adalah tingkat Fermi? Hanya tersedia jika kita menggambar tingkat Fermi.</p><p><br/></p><p>Default: mati</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:74 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_zeroFermi)
en: Zero Fermi?
id: Nol Fermi?

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:81 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: # of k-points connecting special k-points:
id: Jumlah titik k yang menghubungkan titik k khusus:

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:88 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Special k-points
id: Titik k khusus

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:120 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spin_fermi)
en: <html><head/><body><p>The Fermi Level</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Tingkat Fermi</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:142 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, edit_specialKPoints)
en: <html><head/><body><p>Enter special k-points as such:</p><p>L 0.5 0.5 0.5</p><p>G 0.0 0.0 0.0</p><p>X 0.5 0.0 0.5</p><p>That is, &lt;symbol&gt; &lt;x&gt; &lt;y&gt; &lt;z&gt; where x, y, and z are fractional reciprocal space coordinates. Lines will be drawn connecting these k-points on the graph in the order you put them in. Please note that the orientation of your cell may have an effect on the locations of these reciprocal space points.</p><p>If the space group of the crystal has been perceived or set, the special k points will be automatically filled up with the primitive cell high symmetry points for that space group. There are a few space groups will different high symmetry points depending on the lattice (such as if a &gt; b or a &lt; b) - that is taken into account automatically.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Masukkan titik k khusus sebagai berikut:</p><p>L 0.5 0.5 0.5</p><p>G 0.0 0.0 0.0</p><p>X 0.5 0.0 0.5</p><p>Artinya, &lt;symbol&gt; &lt;x&gt; &lt;y&gt; &lt;z&gt; di mana x, y, dan z adalah koordinat ruang balik fraksional. Garis akan digambar menghubungkan titik-titik k ini pada grafik sesuai urutan yang Anda masukkan. Perlu diperhatikan bahwa orientasi sel Anda dapat memengaruhi lokasi titik-titik ruang balik ini. </p><p>Jika grup ruang kristal telah ditentukan atau disetel, titik-titik k khusus akan secara otomatis diisi dengan titik-titik simetri tinggi sel primitif untuk grup ruang tersebut. Ada beberapa grup ruang yang memiliki titik simetri tinggi yang berbeda tergantung pada kisi (seperti jika a &gt; b atau a &lt; b) - hal ini diperhitungkan secara otomatis.</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:156 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spin_numKPoints)
en: <html><head/><body><p>Enter the number of k-points that will be connecting the special k-points. More of these k-points will smooth out the graph, but the calculation may take longer.</p><p>Default: 40</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Masukkan jumlah titik k yang akan menghubungkan titik k khusus. Semakin banyak titik k ini, grafik akan semakin halus, tetapi perhitungan mungkin memakan waktu lebih lama.</p><p>Default: 40</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:178 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cb_limitY)
en: <html><head/><body><p>Limit the y-range in the plot?</p><p>Default: off</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Batasi rentang y pada grafik?</p><p>Default: mati</p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:181 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_limitY)
en: Limit y-range?
id: Batas rentang y?

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:188 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:204 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spin_numDim)
en: <html><head/><body><p>The number of periodic dimensions.</p><p><br/></p><p>If this is set to 1, the material will be periodic only along the A vector of the crystal.</p><p><br/></p><p>If this is set to 2, the material will be periodic along both the A and B vectors of the crystal.</p><p><br/></p><p>If this is set to 3, the material will be periodic along the A, B, and C vectors of the crystal.</p><p><br/></p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Jumlah dimensi periodik.</p><p><br/></p><p>Jika nilai ini diatur ke 1, material akan bersifat periodik hanya sepanjang vektor A kristal.</p><p><br/></p><p>Jika nilai ini diatur ke 2, material akan bersifat periodik sepanjang vektor A dan B kristal. </p><p><br/></p><p>Jika nilai ini diatur ke 3, material akan bersifat periodik sepanjang vektor A, B, dan C kristal.</p><p><br/></p></body></html>

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:194 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of Dimensions:
id: Nomor dari Dimensi:

note: i18n: file: qtplugins/yaehmop/banddialog.ui:220 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_displayYaehmopInput)
en: Display Yaehmop Input?
id: Tampilkan Input Yaehmop?
