indicator-datetime - en to hr translation catalogue (12 entries)

note: Translators, please edit/rearrange these strftime(3) tokens to suit your locale! Format string for the day on the first menuitem in the datetime indicator. This format string gives the full weekday, date, month, and year. en_US example: "%A, %B %e %Y" --> Saturday, October 31 2020" en_GB example: "%
en: %A, %e %B %Y
hr: %A, %e. %B. %Y.

note: add the 'Add Event…' menuitem
en: Add Event…
hr: Dodaj događaj …

en: Clock
hr: Sat

en: Time and Date Settings…
hr: Postavke za vrijeme i datum …

en: Date and Time
hr: Datum i vrijeme

en: Time & date settings, quick calendar access
hr: Postavke za vrijeme i datum. Brz pristup kalendaru

en: Time and Date
hr: Vrijeme i datum

en: %s (has alarms)
hr: %s (ima alarme)

note: * strftime(3) format for abbreviated weekday, hours, minutes in a 12h locale; e.g. Wed, 2:00 PM
en: %a, %l:%M %p
hr: %a, %H:%M

en: Event %s
hr: Događaj %s

en: OK
hr: U redu

en: Snooze
hr: Odgodi alarm
