indicator-datetime - en to ja translation catalogue (12 entries)

note: Translators, please edit/rearrange these strftime(3) tokens to suit your locale! Format string for the day on the first menuitem in the datetime indicator. This format string gives the full weekday, date, month, and year. en_US example: "%A, %B %e %Y" --> Saturday, October 31 2020" en_GB example: "%
en: %A, %e %B %Y
ja: %Y年%m月%d日 (%A)

note: add the 'Add Event…' menuitem
en: Add Event…
ja: イベントを追加…

en: Clock
ja: 時計

en: Time and Date Settings…
ja: 時間と日付の設定…

en: Date and Time
ja: 日付と時計

en: Time and Date
ja: 時刻と日付

en: %s (has alarms)
ja: %s (アラームあり)

note: * strftime(3) format for abbreviated weekday, hours, minutes in a 12h locale; e.g. Wed, 2:00 PM
en: %a, %l:%M %p
ja: %a %H:%M

note: * A strftime(3) format for abbreviated weekday, hours, minutes in a 24h locale; e.g. Wed, 14:00
en: %a, %H:%M
ja: %a %H:%M

en: Alarm %s
ja: アラーム %s

en: OK
ja: 了解

en: Snooze
ja: スヌーズ
