indicator-datetime - en to he translation catalogue (13 entries)

note: Translators, please edit/rearrange these strftime(3) tokens to suit your locale! Format string for the day on the first menuitem in the datetime indicator. This format string gives the full weekday, date, month, and year. en_US example: "%A, %B %e %Y" --> Saturday, October 31 2020" en_GB example: "%
en: %A, %e %B %Y
he: %A, %e ב%B %Y

note: add the 'Add Event…' menuitem
en: Add Event…
he: הוספת אירוע…

en: Clock
he: שעון

en: Time and Date Settings…
he: הגדרות שעה ותאריך…

en: Date and Time
he: תאריך ושעה

en: Time & date settings, quick calendar access
he: הגדרות שעה ותאריך, גישה מהירה ללוח השנה

en: Time and Date
he: שעה ותאריך

en: %s (has alarms)
he: %s (יש התראות)

note: * strftime(3) format for abbreviated weekday, hours, minutes in a 12h locale; e.g. Wed, 2:00 PM
en: %a, %l:%M %p
he: %a, %H:%M

en: Alarm %s
he: התראה %s

en: Event %s
he: אירוע %s

en: OK
he: אישור

en: Snooze
he: נודניק
