indicator-datetime - en to pt translation catalogue (11 entries)

note: Translators, please edit/rearrange these strftime(3) tokens to suit your locale! Format string for the day on the first menuitem in the datetime indicator. This format string gives the full weekday, date, month, and year. en_US example: "%A, %B %e %Y" --> Saturday, October 31 2020" en_GB example: "%
en: %A, %e %B %Y
pt: %A, %e. %B %Y

note: add the 'Add Event…' menuitem
en: Add Event…
pt: Adicionar evento…

en: Clock
pt: Relógio

en: Time and Date Settings…
pt: Configurações de data e hora…

en: Date and Time
pt: Data e Hora

en: Time & date settings, quick calendar access
pt: Configurações de hora e data, acesso rápido ao calendário

en: Time and Date
pt: Hora e Data

en: %s (has alarms)
pt: %s (tem alarmes)

en: Alarm %s
pt: Alarme %s

en: Event %s
pt: Evento %s

en: Snooze
pt: Soneca
