indicator-session - en to bn translation catalogue (27 entries)

en: Suppress the dialog to confirm logout, restart and shutdown action
bn: লগ আউট, পুনরায় আরম্ভ এবং বন্ধ করার সময় নিশ্চিতকরণ ডায়ালগ রোধ কর

en: Whether or not to show confirmation dialogs for logout, restart and shutdown actions.
bn: লগ আউট, পুনরায় আরম্ভ এবং বন্ধ করার সময় নিশ্চিতকরণ ডায়ালগ প্রদর্শন করা হবে কিনা।

en: Remove the Log Out item from the session menu
bn: সেশন মেনু থেকে লগ আউট আইটেম অপসারণ

en: Makes it so that the logout button doesn’t show in the session menu.
bn: এটি এমন ভাবে তৈরি করুন যাতে সেশন মেনুতে লগ আউট বোতাম প্রদর্শন না করে।

en: Remove the Restart item from the session menu.
bn: সেশন মেনু হতে রিস্টার্ট(পুনরায় আরম্ভ) আইকন অপসারণ কর‌‍‍‌‌।

en: Makes it so that the restart button doesn’t show in the session menu.
bn: এটি এমনভাবে তৈরি করুন যাতে সেশন মেনুতে পুনরায় শুরু বোতাম প্রদর্শন না করে।

en: Remove the shutdown item from the session menu.
bn: সেশন মেনু হতে শাটডাউন আইকন অপসারণ কর।

en: Makes it so that the shutdown button doesn’t show in the session menu.
bn: এটি এমন ভাবে তৈরি করুন যাতে সেশন মেনুতে শাটডাউন বোতাম প্রদর্শন না করে।

note: Translators: the name of the menu ("System"), then the user's name
en: System, %s
bn: সিস্টেম, %s

en: System
bn: সিস্টেম

en: Guest
bn: অতিথি

en: About This Computer
bn: এই কম্পিউটার সম্পর্কে

en: Report a Bug…
bn: একটি ক্রটি রিপোর্ট করুন…

en: System Settings…
bn: সিস্টেম সেটিং…

en: Online Accounts…
bn: অনলাইন অ্যাকাউন্ট…

en: Guest Session
bn: অতিথি সেশন

en: Log Out…
bn: লগ আউট…

en: Log Out
bn: লগ আউট

en: Suspend
bn: স্থগিত

en: Hibernate
bn: নিদ্রিত অবস্থা

en: Restart…
bn: রিস্টার্ট…

en: Restart
bn: পুনরায় আরম্ভ

en: Shut Down…
bn: শাটডাউন…

en: Shut Down
bn: বন্ধ

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Are you sure you want to close all programs and restart the computer?
bn: আপনি কি নিশ্চিত আপনি সব প্রোগ্রাম বন্ধ করে কম্পিউটার পুনরায় আরম্ভ করতে চান?

en: Are you sure you want to close all programs and shut down the computer?
bn: আপনি কি নিশ্চিত আপনি সব প্রোগ্রাম বন্ধ করে কম্পিউটার বন্ধ করতে চান?
