indicator-session - en to eo translation catalogue (43 entries)

en: Suppress the dialog to confirm logout, restart and shutdown action
eo: Ne montri la dialogon por konfirmi adiaŭon, restarton aŭ elŝalton

en: Whether or not to show confirmation dialogs for logout, restart and shutdown actions.
eo: Ĉu montri aŭ ne la dialogojn pri la konfirmo de adiaŭo, restarto aŭ elŝalto.

en: Remove the Log Out item from the session menu
eo: Ne montri la menueron «Adiaŭi» en la seanca menuo

en: Makes it so that the logout button doesn’t show in the session menu.
eo: Kaŝi en la seanca menuo la butonon por adiaŭi.

en: Remove the Restart item from the session menu.
eo: Ne montri la menueron «Restarti» en la seanca menuo.

en: Makes it so that the restart button doesn’t show in the session menu.
eo: Kaŝi en la seanca menuo la butonon por restartigi.

en: Remove the shutdown item from the session menu.
eo: Ne montri la menueron «Elŝalti» en la seanca menuo.

en: Makes it so that the shutdown button doesn’t show in the session menu.
eo: Kaŝi en la seanca menuo la butonon por elŝalti.

note: Translators: the name of the menu ("System"), then the user's name
en: System, %s
eo: Sistemo, %s

en: System
eo: Sistemo

en: Guest
eo: Gasto

en: About This Computer
eo: Pri ĉi tiu komputilo

en: Report a Bug…
eo: Raporti cimon…

en: System Settings…
eo: Sistemaj agordoj…

en: Online Accounts…
eo: Retkontoj…

en: Start Screen Saver
eo: Lanĉi ekrankurtenon

en: Switch Account…
eo: Ŝanĝi konton…

en: Switch Account
eo: Ŝanĝi konton

en: Lock/Switch Account…
eo: Ŝlosi/ŝanĝi konton…

en: Lock/Switch Account
eo: Ŝlosi/ŝanĝi konton

en: Lock
eo: Ŝlosi

en: Guest Session
eo: Gastoseanco

en: Log Out…
eo: Adiaŭi…

en: Log Out
eo: Adiaŭi

en: Suspend
eo: Paŭzigi

en: Hibernate
eo: Letargiigi

en: Restart…
eo: Restarti…

en: Restart
eo: Restarti

en: Shut Down…
eo: Elŝalti…

en: Shut Down
eo: Elŝalti

en: Warning
eo: Averto

en: The operating system's bug tracker needs to be accessed with
    a web browser.
    
    The Ayatana Session Indicator could not find any web
    browser on your computer.
eo: La cimspurilo de la mastruma sistemo postulas TTT-legilon.
    
    La Seanco-Indikilo Ayatana malsukcesis trovi TTT-legilon
    en via komputilo.

en: Are you sure you want to close all programs and log out?
eo: Ĉu vi certe volas fermi ĉiujn programojn kaj adiaŭi?

en: Some software updates won't be applied until the computer next restarts.
eo: Kelkaj programoj ĝisdatiĝos tiam, kiam la komputilo restartiĝos.

en: Cancel
eo: Nuligi

en: Are you sure you want to close all programs and restart the computer?
eo: Ĉu vi certe volas fermi ĉiujn programojn kaj restarti la komputilon?

en: Are you sure you want to close all programs and shut down the computer?
eo: Ĉu vi certe volas fermi ĉiujn programojn kaj elŝalti la komputilon?

en: The XFCE desktop's user guide needs to be accessed with
    a web browser.
    
    The Ayatana Session Indicator could not find any web
    browser on your computer.
eo: La manlibro de Xfce postulas TTT-legilon.
    
    La Seanco-Indikilo Ayatana malsukcesis trovi TTT-legilon
    en via komputilo.

en: The Ayatana Session Indicator does not know yet, how to show
    the currently running desktop's user guide or help center.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
eo: La Seanc-Indikilo Ayatana ankoraŭ ne povas montri
    manlibron de la aktuala fasado.
    
    Bonvolu raporti tion al la programistoj ĉe:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues

en: Displaying information on %s  requires
    a web browser.
    
    The Ayatana Session Indicator could not find any web
    browser on your computer.
eo: Montri informojn pri %s postulas
    TTT-legilon.
    
    La Seanco-Indikilo Ayatana malsukcesis trovi TTT-legilon
    en via komputilo.

en: The Ayatana Session Indicator does not support evoking the system
    settings application for your desktop environment, yet.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
eo: La Seanc-Indikilo Ayatana ankoraŭ ne povas lanĉi
    la sisteman agordilon de la fasado.
    
    Bonvolu raporti tion al la programistoj ĉe:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues

en: The Ayatana Session Indicator does not support password changes
    for your desktop environment, yet.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
eo: La Seanc-Indikilo Ayatana ne subtenas ŝanĝi pasvortojn
    por via fasado ankoraŭ.
    
    Bonvolu raporti tion al la programistoj ĉe:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues

en: The Ayatana Session Indicator does not know yet, how to show
    information of the currently running desktop environment.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
eo: La Seanc-Indikilo Ayatana ankoraŭ ne povas montri
    informojn pri la aktuala fasado.
    
    Bonvolu raporti tion al la programistoj ĉe:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
