indicator-session - en to hu translation catalogue (42 entries)

en: Suppress the dialog to confirm logout, restart and shutdown action
hu: Kijelentkezés, újraindítás és leállítás megerősítő párbeszédpaneljének letiltása

en: Whether or not to show confirmation dialogs for logout, restart and shutdown actions.
hu: Megjelenik-e a párbeszédpanel a kijelentkezés, újraindítás és leállítás műveletek megerősítésére.

en: Remove the Log Out item from the session menu
hu: A kijelentkezés elem eltávolítása a munkamenet menüből

en: Makes it so that the logout button doesn’t show in the session menu.
hu: A kijelentkezés gomb elrejtése a munkamenet-menüben.

en: Remove the Restart item from the session menu.
hu: Az újraindítás elem eltávolítása a munkamenet menüből.

en: Makes it so that the restart button doesn’t show in the session menu.
hu: Az újraindítás gomb elrejtése a munkamenet-menüben.

en: Remove the shutdown item from the session menu.
hu: A leállítás elem eltávolítása a munkamenet menüből.

en: Makes it so that the shutdown button doesn’t show in the session menu.
hu: A leállítás gomb elrejtése a munkamenet-menüben.

note: Translators: the name of the menu ("System"), then the user's name
en: System, %s
hu: Rendszer, %s

en: System
hu: Rendszer

en: Guest
hu: Vendég

en: About This Computer
hu: Erről a számítógépről

en: Report a Bug…
hu: Hiba jelentése…

en: System Settings…
hu: Rendszerbeállítások…

en: Online Accounts…
hu: Online fiókok…

en: Start Screen Saver
hu: Képernyővédő elindítása

en: Switch Account…
hu: Felhasználóváltás…

en: Switch Account
hu: Felhasználóváltás

en: Lock/Switch Account…
hu: Lezárás/felhasználóváltás…

en: Lock/Switch Account
hu: Zárolás/felhasználóváltás

en: Lock
hu: Zárolás

en: Guest Session
hu: Vendég-munkamenet

en: Log Out…
hu: Kijelentkezés…

en: Log Out
hu: Kijelentkezés

en: Suspend
hu: Felfüggesztés

en: Hibernate
hu: Hibernálás

en: Restart…
hu: Újraindítás…

en: Restart
hu: Újraindítás

en: Shut Down…
hu: Leállítás…

en: Shut Down
hu: Leállítás

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: The operating system's bug tracker needs to be accessed with
    a web browser.
    
    The Ayatana Session Indicator could not find any web
    browser on your computer.
hu: Az operációs rendszer hibabejelentőjét egy webböngészővel
    kell elérni.
    
    Az Ayatana Session Indicator nem talált egyetlen
    webböngészőt sem a számítógépen.

en: Are you sure you want to close all programs and log out?
hu: Biztos, hogy bezárja az összes programot, és kijelentkezik?

en: Some software updates won't be applied until the computer next restarts.
hu: Néhány szoftverfrissítés nem kerül alkalmazásra a számítógép következő újraindításáig.

en: Cancel
hu: Mégse

en: Are you sure you want to close all programs and restart the computer?
hu: Biztos, hogy bezárja az összes programot, és újraindítja a számítógépet?

en: Are you sure you want to close all programs and shut down the computer?
hu: Biztos, hogy bezárja az összes programot, és kikapcsolja a számítógépet?

en: The Ayatana Session Indicator does not know yet, how to show
    the currently running desktop's user guide or help center.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
hu: Az Ayatana ülésjelző még nem tudja, hogyan kell megmutatni
    az aktuálisan futó asztali felhasználói útmutató vagy súgó.
    
    Kérjük, jelentse ezt a fejlesztőknek a következő címen:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues

en: Displaying information on %s  requires
    a web browser.
    
    The Ayatana Session Indicator could not find any web
    browser on your computer.
hu: A %s információ megjelenítéséhez szükség van
    egy böngészőre.
    
    Az Ayatana munkamenet-indikátor nem talált
    webböngészőt a számítógépen.

en: The Ayatana Session Indicator does not support evoking the system
    settings application for your desktop environment, yet.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
hu: Az Ayatana Session indikátor nem támogatja a rendszer kihívását
    beállítási alkalmazás az asztali környezethez.
    
    Kérjük, jelentse ezt a fejlesztőknek a következő címen:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues

en: The Ayatana Session Indicator does not support password changes
    for your desktop environment, yet.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
hu: Az Ayatana Session indikátor nem támogatja a jelszó megváltoztatását
    az asztali környezethez.
    
    Kérjük, jelentse ezt a fejlesztőknek a következő címen:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues

en: The Ayatana Session Indicator does not know yet, how to show
    information of the currently running desktop environment.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
hu: Az Ayatana ülésjelző még nem tudja, hogyan kell megmutatni
    információ a jelenleg futó asztali környezetről.
    
    Kérjük, jelentse ezt a fejlesztőknek a következő címen:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
