indicator-session - en to nb translation catalogue (33 entries)

en: Suppress the dialog to confirm logout, restart and shutdown action
nb: Overstyr dialogboksen for å bekrefte handlingene logg av, start på nytt og avslutt.

en: Whether or not to show confirmation dialogs for logout, restart and shutdown actions.
nb: Om bekreftelsesdialogbokser for handlingene logg av, start på nytt og avslutt skal vises .

en: Remove the Log Out item from the session menu
nb: Fjern "Logg av"-elementet fra øktmenyen

en: Makes it so that the logout button doesn’t show in the session menu.
nb: Skjul avloggingsknappen i øktmenyen.

en: Makes it so that the restart button doesn’t show in the session menu.
nb: Skjul omstartknappen i øktmenyen.

en: Makes it so that the shutdown button doesn’t show in the session menu.
nb: Skjul avsluttingsknappen i øktmenyen.

note: Translators: the name of the menu ("System"), then the user's name
en: System, %s
nb: Systemet, %s

en: Guest
nb: Gjest

en: About This Computer
nb: Om denne datamaskinen

en: Report a Bug…
nb: Innrapporter en feil…

en: System Settings…
nb: Systeminnstillinger …

en: Online Accounts…
nb: Nettkontoer…

en: Start Screen Saver
nb: Start skjermsparer

en: Lock
nb: Lås

en: Guest Session
nb: Gjesteøkt

en: Log Out…
nb: Logg ut…

en: Log Out
nb: Logg av

en: Suspend
nb: Hvilemodus

en: Hibernate
nb: Dvalemodus

en: Restart…
nb: Start på nytt…

en: Restart
nb: Start på nytt

en: Shut Down…
nb: Slå av…

en: Shut Down
nb: Slå av

en: Warning
nb: Advarsel

en: The operating system's bug tracker needs to be accessed with
    a web browser.
    
    The Ayatana Session Indicator could not find any web
    browser on your computer.
nb: Operativsystemets feilsporer kan kun nås med en nettleser.
    
    Ayatana-øktindikatoren fant ingen nettleser
    på din datamaskin.

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Are you sure you want to close all programs and restart the computer?
nb: Ønsker du å lukke alle programmer og starte datamaskinen på nytt?

en: Are you sure you want to close all programs and shut down the computer?
nb: Ønsker du å lukke alle programmer og slå av datamaskinen?

en: The XFCE desktop's user guide needs to be accessed with
    a web browser.
    
    The Ayatana Session Indicator could not find any web
    browser on your computer.
nb: XFCE-skrivebordets brukerguide kan kun nås med en nettleser.
    
    Ayatana-øktindikatoren fant ingen nettleser
    på din datamaskin.

en: Displaying information on %s  requires
    a web browser.
    
    The Ayatana Session Indicator could not find any web
    browser on your computer.
nb: Vising av informasjon på %s krever
    en nettleser.
    
    Ayatana-øktindikatoren fant ingen nettleser
    på din datamaskin.

en: The Ayatana Session Indicator does not support evoking the system
    settings application for your desktop environment, yet.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
nb: Ayatana økt-indikatoeren støtter ikke påkalling av
    innstillingsprogrammet for ditt skrivebordsmiljø enda.
    
    Rapporter dette til utviklerne på:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues

en: The Ayatana Session Indicator does not support password changes
    for your desktop environment, yet.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
nb: Ayatana økt-indikatoeren støtter ikke passordsendringer
    for ditt skrivebordsmiljø enda.
    
    Rapporter dette til utviklerne på:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues

en: The Ayatana Session Indicator does not know yet, how to show
    information of the currently running desktop environment.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
nb: Ayatana økt-indikatoeren har ikke støtte for å vise
    hva ditt skrivebordsmiljø er enda.
    
    Rapporter dette til utviklerne på:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
