indicator-session - en to nl translation catalogue (70 entries)

en: Suppress the dialog to confirm logout, restart and shutdown action
nl: Geen bevestigingsvenster tonen bij afmelden, herstarten en afsluiten

en: Whether or not to show confirmation dialogs for logout, restart and shutdown actions.
nl: Of er een bevestigingsvenster dient te worden getoond bij afmelden, herstarten en afsluiten.

en: Remove the Log Out item from the session menu
nl: Knop ‘Afmelden’ verbergen in sessiemenu

en: Makes it so that the logout button doesn’t show in the session menu.
nl: Zorgt er voor dat de knop ‘Afmelden’ niet wordt getoond in het sessiemenu.

en: Remove the Restart item from the session menu.
nl: Knop ‘Herstarten’ verbergen in sessiemenu.

en: Makes it so that the restart button doesn’t show in the session menu.
nl: Zorgt er voor dat de knop ‘Herstarten’ niet wordt getoond in het sessiemenu.

en: Remove the shutdown item from the session menu.
nl: Knop ‘Afsluiten’ verbergen in sessiemenu.

en: Makes it so that the shutdown button doesn’t show in the session menu.
nl: Zorgt er voor dat de knop ‘Afsluiten’ niet wordt getoond in het sessiemenu.

en: Force the visibility of Restart item in the session menu
nl: Knop ‘Herstarten’ gedwongen tonen in sessiemenu

en: Makes it so that the restart shows in the session menu even in the environments where it should not show.
nl: Zorgt er voor dat de knop ‘Herstarten’ wordt getoond in het sessiemenu, zelfs als de werkomgeving dit niet toestaat.

en: Determine the visibility of the User's real name on the panel
nl: Zichtbaarheid van echte naam van gebruiker op paneel bepalen

en: Allow for the Removal of the users name from the panel
nl: Gebruikersnaam verbergen op paneel toestaan

en: Show the list of users
nl: Lijst met gebruikers tonen

en: Allow for the user list to be hidden by the user.
nl: Staat doe dat de gebruikerslijst verborgen mag worden.

en: Show device info item
nl: Apparaatinformatie tonen

en: Show the device information menu item.
nl: Toon het menu-item ‘Apparaatinformatie’.

en: Show desktop help item
nl: Hulpitem tonen

en: Show the desktop environment help menu item.
nl: Toon het menu-item ‘Hulp’ van de werkomgeving.

en: Show distro help item
nl: Distributiehulp tonen

en: Show the distribution help menu item.
nl: Toon het menu-item omtrent de distributiehulp.

en: Show bug report item
nl: Bugmelding tonen

en: Show the bug report menu item.
nl: Toon het menu-item ‘Bug melden’.

en: Show custom item
nl: Eigen item tonen

en: Show the custom menu item.
nl: Toon een eigen menu-item.

en: Custom item label
nl: Eigen itemlabel

en: The label of the custom menu item.
nl: De naam van het eigen item.

en: Custom item URI
nl: Eigen item-uri

en: The location the custom menu item should open.
nl: De locatie die geopend dient te worden door het eigen menu-item.

note: Translators: the name of the menu ("System"), then the user's name
en: System, %s
nl: Systeem, %s

en: System
nl: Systeem

en: Session management, status and user switching
nl: Sessiebeheer, status en gebruikerswisseling

en: Guest
nl: Gast

en: About This Device…
nl: Over dit apparaat…

en: About This Computer
nl: Over deze computer

en: About Ubuntu Touch…
nl: Over Ubuntu Touch…

en: %s Help…
nl: %s-hulp…

en: About UBports Foundation…
nl: Over Stichting UBports…

en: Desktop mode
nl: Computermodus

en: Report a Bug…
nl: Bug melden…

en: System Settings…
nl: Systeeminstellingen…

en: Online Accounts…
nl: Online-accounts…

en: Start Screen Saver
nl: Schermbeveiliging starten

en: Switch Account…
nl: Ander account…

en: Switch Account
nl: Schakel over naar een andere gebruiker

en: Lock/Switch Account…
nl: Vergrendelen/Ander account…

en: Lock/Switch Account
nl: Vergrendelen/Ander account

en: Lock
nl: Vergrendelen

en: Guest Session
nl: Gastsessie

en: Log Out…
nl: Afmelden…

en: Log Out
nl: Afmelden

en: Suspend
nl: Pauzestand

en: Hibernate
nl: Slaapstand

en: Restart…
nl: Herstarten…

en: Restart
nl: Herstarten

en: Shut Down…
nl: Afsluiten…

en: Shut Down
nl: Afsluiten

en: Suspend Remote Session
nl: Sessie of afstand onderbreken

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: The operating system's bug tracker needs to be accessed with
    a web browser.
    
    The Ayatana Session Indicator could not find any web
    browser on your computer.
nl: De bugtracker dient te worden geopend in een
    webbrowser.
    
    De Ayatana-sessie-indicator heeft geen webbrowser
    aangetroffen op je computer.

en: Are you sure you want to close all programs and log out?
nl: Weet je zeker dat je alle programma's wilt afsluiten en wilt afmelden?

en: Some software updates won't be applied until the computer next restarts.
nl: Sommige updates worden pas doorgevoerd als de computer wordt herstart.

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Are you sure you want to close all programs and restart the computer?
nl: Weet je zeker dat je alle programma's wilt afsluiten en de computer wilt herstarten?

en: Are you sure you want to close all programs and shut down the computer?
nl: Weet je zeker dat je alle programma's wilt afsluiten en de computer wilt afsluiten?

en: The XFCE desktop's user guide needs to be accessed with
    a web browser.
    
    The Ayatana Session Indicator could not find any web
    browser on your computer.
nl: De Xfce-gebruikershandleiding kan alleen worden gelezen in
    een webbrowser.
    
    De Ayatana-sessie-indicator heeft geen webbrowser aangetroffen
    op je computer.

en: The Ayatana Session Indicator does not know yet, how to show
    the currently running desktop's user guide or help center.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
nl: De Ayatana-sessie-indicator weet nog niet hoe het de gebruikershand-
    leiding of het hulpcentrum van de huidige werkomgeving moet tonen.
    
    Meld dit aan de ontwikkelaars:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues

en: Displaying information on %s  requires
    a web browser.
    
    The Ayatana Session Indicator could not find any web
    browser on your computer.
nl: %s kan alleen worden getoond in
    een webbrowser.
    
    De Ayatana-sessie-indicator heeft geen webbrowser aangetroffen
    op je computer.

en: The Ayatana Session Indicator does not support evoking the system
    settings application for your desktop environment, yet.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
nl: De Ayatana-sessie-indicator weet nog niet hoe het de systeem-
    instellingen van je werkomgeving moet openen.
    
    Meld dit aan de ontwikkelaars:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues

en: The Ayatana Session Indicator does not support password changes
    for your desktop environment, yet.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
nl: De Ayatana-sessie-indicator weet nog niet hoe het het wacht-
    woord van de huidige werkomgeving moet wijzigen.
    
    Meld dit aan de ontwikkelaars:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues

en: The Ayatana Session Indicator does not know yet, how to show
    information of the currently running desktop environment.
    
    Please report this to the developers at:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
nl: De Ayatana-sessie-indicator weet nog niet hoe het de informatie
    van de huidige werkomgeving moet tonen.
    
    Meld dit aan de ontwikkelaars:
    https://github.com/ArcticaProject/ayatana-indicator-session/issues
