indicator-session - en to ja translation catalogue (21 entries)

en: Suppress the dialog to confirm logout, restart and shutdown action
ja: ログアウト、再起動、シャットダウン時に確認ダイアログを表示しない

en: Whether or not to show confirmation dialogs for logout, restart and shutdown actions.
ja: ログアウト、再起動、およびシャットダウン操作の実行時に確認ダイアログを表示するかどうかを指定します。

en: Remove the Log Out item from the session menu
ja: セッションメニューから「ログアウト」を削除

en: Makes it so that the logout button doesn’t show in the session menu.
ja: ログアウトボタンをセッションメニューから隠します。

en: Makes it so that the restart button doesn’t show in the session menu.
ja: 再起動ボタンをセッションメニューから隠します。

en: Makes it so that the shutdown button doesn’t show in the session menu.
ja: シャットダウンボタンをセッションメニューから隠します。

en: Guest
ja: ゲスト

en: System Settings…
ja: システム設定…

en: Online Accounts…
ja: オンラインアカウントの設定…

en: Guest Session
ja: ゲストセッション

en: Log Out…
ja: ログアウト…

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Hibernate
ja: ハイバネート

en: Restart…
ja: 再起動…

en: Restart
ja: 再起動

en: Shut Down…
ja: シャットダウン…

en: Shut Down
ja: シャットダウン

en: Cancel
ja: キャンセルする

en: Are you sure you want to close all programs and restart the computer?
ja: 本当にすべてのプログラムを終了し、コンピューターを再起動させますか?

en: Are you sure you want to close all programs and shut down the computer?
ja: 本当にすべてのプログラムを終了し、コンピューターをシャットダウンしますか?
