ayatana-settings 20.11.09.2 - en to pt translation catalogue (30 entries)

en: Show full user name on the panel
pt: Mostre o nome completo do utilizador no painel

en: Remove the Log Out item from the menu
pt: Remova o item Sair do menu

en: Suppress the Log Out, Restart and Shut Down confirmation
pt: Ignore a confirmação de Sair, Reiniciar e Desligar

en: Remove the Restart item from the menu
pt: Remova o item Reiniciar do menu

en: Remove the Shut Down item from the menu
pt: Remova o item Desligar do menu

en: Show the user list in the menu
pt: Mostre a lista dos utilizadores no menu

en: Enable this indicator on login
pt: Ative este indicador no login

en: Session
pt: Sessão

en: Show the number of seconds on the panel
pt: Mostre a quantidade de segundos no painel

en: Show the calendar in the menu
pt: Mostre o calendário no menu

en: Show week numbers in the calendar
pt: Mostre os números da semana no calendário

en: Show events in the menu
pt: Mostre os eventos no menu

en: Show the year on the panel
pt: Mostre o ano no painel

en: Show the day of the week on the panel
pt: Mostre o dia da semana no painel

en: Show the month and date on the panel
pt: Mostre o mês e a data no painel

en: Date and Time
pt: Data e hora

en: Allow setting the volume above 100%
pt: Permita a definição do volume acima de 100%

en: Sound
pt: Som

en: Show percentage on the panel
pt: Mostre a percentagem no painel

en: Show time on the panel
pt: Mostre a hora no painel

en: Power
pt: Energia

en: Messages
pt: Mensagens

en: Maximum number of visible items
pt: Quantidade máxima visível dos itens

en: Discard notifications by application name
pt: Descartar as notificações através do nome da aplicação

en: Add
pt: Adicione

en: Remove
pt: Remova

en: column
pt: coluna

en: Notifications
pt: Notificações

en: Indicators
pt: Indicadores

en: Ayatana Indicators Settings
pt: Configurações dos indicadores Ayatana
