ayatana-webmail 23.12.25 - en to id translation catalogue (30 entries)

en: Select account
id: Pilih akun

en: Which account's command/web page would you like to open?
id: Akun manakah perintah/halaman web yang akan Anda buka?

en: Message actions
id: Pesan tindakan

en: Delete
id: Hapus

en: Mark as read
id: Tandai sudah terbaca

en: Open message/Run command
id: Bukan pesan/Jalankan perintah

en: Sender
id: Pengirim

en: Subject
id: Subyek

en: Open webmail home page
id: Buka webmail home page

en: Clear
id: Bersihkan

en: Settings
id: Pengaturan

en: No subject
id: Tidak ada subyek

en: Connection error
id: Gangguan koneksi

en: Unable to connect to account "{accountName}", the application will now exit.
id: Tidak dapat terhubung untuk akun "{accountName}", akan keluar dari aplikasi sekarang.

en: from %(t0)s, %(t1)s and others
id: dari %(t0)s, %(t1)s dan lainnya

en: from %(t0)s and %(t1)s
id: dari %(t0)s dan %(t1)s

en: from %s
id: dari %s

en: New mail from %s
id: Surel baru dari %s

en: If this string starts with http:// or https://, the application will open it in your browser - otherwise, it will be run as a command
id: Jika string diawali dengan http:// atau https://, aplikasi akan membukanya di peramban Anda - sebaliknya, akan dijalankan sebagai sebuah perintah

en: (None)
id: (Kosong)

en: Ayatana Webmail Preferences
id: Pilihan Ayatana Webmail

en: Accounts
id: Akun

en: Options
id: Pilihan

en: Support
id: Dukungan

en: About
id: Perihal

en: Failed to connect to mail account. The returned error was:
id: Gagal menyambungkan ke akun surel. Kesalahan sbb:

en: Connection failure
id: Gangguan koneksi

en: Add
id: Tambah

en: Remove
id: Hapus

en: Account:
id: Akun:
