ayatana-webmail 23.12.25 - en to sv translation catalogue (75 entries)

en: Select account
sv: Välj konto

en: Which account's command/web page would you like to open?
sv: Vilket kontos kommando/webbsida vill du öppna?

en: Message actions
sv: Meddelandeåtgärder

en: Delete
sv: Ta bort

en: Mark as read
sv: Markera som läst

en: Open message/Run command
sv: Öppna meddelande/Kör kommando

en: Sender
sv: Avsändare

en: Subject
sv: Ämne

en: Open webmail home page
sv: Öppna hemsidan för webbmail

en: Clear
sv: Rensa

en: Settings
sv: Inställningar

en: No subject
sv: Inget ämne

en: Connection error
sv: Anslutningsfel

en: Unable to connect to account "{accountName}", the application will now exit.
sv: Kunde inte ansluta till konto "{accountName}", applikationen kommer att avslutas nu.

en: You have %d unread message | You have %d unread messages
sv[0]: Du har %d oläst meddelande
sv[1]: Du har %d olästa meddelanden

en: from %(t0)s, %(t1)s and others
sv: från %(t0)s,%(t1)s och andra

en: from %(t0)s and %(t1)s
sv: från %(t0)s och %(t1)s

en: from %s
sv: från %s

en: New mail from %s
sv: Nya mail från %s

en: Custom
sv: Anpassad

en: If this string starts with http:// or https://, the application will open it in your browser - otherwise, it will be run as a command
sv: Om den här strängen börjar med http:// eller https:// öppnar applikationen den i din webbläsare - annars körs den som ett kommando

en: (None)
sv: (inga)

en: Ayatana Webmail Preferences
sv: Ayatana Webmail Inställningar

en: Accounts
sv: Konton

en: Options
sv: Alternativ

en: About
sv: Om

en: Failed to connect to mail account. The returned error was:
sv: Misslyckades med att ansluta till e-postkonto. Det returnerade felet var:

en: Connection failure
sv: Anslutningsfel

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

en: The application will append this string to "Inbox" to access a specific message - you can use the $MSG_THREAD and $MSG_UID placeholders
sv: Applikationen lägger till den här strängen i "Inkorgen" för att komma åt ett specifikt meddelande - du kan använda platshållarna $MSG_THREAD och $ MSG_UID

en: Account:
sv: Konto:

en: Host:
sv: Värdnamn:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Folders:
sv: Mappar:

en: Home:
sv: Hem:

en: Compose:
sv: Skriv:

en: Sent:
sv: Skickat:

en: Inbox:
sv: Inkorg:

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Mark message as read
sv: Markera meddelande som läst

en: Open message in browser/Execute command
sv: Öppna meddelandet i webbläsaren/Kör kommando

en: Ask me what to do
sv: Fråga mig vad jag vill göra

en: Enable notifications:
sv: Aktivera aviseringar:

en: Play sound when a message is received:
sv: Spela ett ljud när ett meddelande är mottaget:

en: Merge messages from the same conversation:
sv: Sammanfoga meddelanden från samma konversation:

en: Hide count when zero:
sv: Dölj antal när noll:

en: When a message is activated:
sv: När ett meddelande är aktiverat:

en: Execute this command when a message is received:
sv: Utför detta kommando när ett meddelande har tagits emot:

en: If a command is set, it will be called with the following parameters: sender, subject, IMAP host
sv: Om ett kommando ställs in kommer det att anropas med följande parametrar: avsändare, ämne, IMAP-värd

en: Custom sound to play:
sv: Anpassat ljud att spela:

en: Report a bug
sv: Rapportera en bugg

en: Request a feature
sv: Fråga om en funktion

en: It's a good idea to add the {labelname} label to your issue.
sv: Det är en bra idé att lägga till etiketten {labelname} till ditt ärende.

en: Ask a question
sv: Ställ en fråga

en: Help translate
sv: Hjälp till att översätta

en: Source code
sv: Källkod

en: Home page
sv: Hemsida

en: Maximum item count
sv: Maximalt antal objekt

en: Limit the number of mails to retrieve per folder.
sv: Begränsa antalet mail att hämta per mapp.

en: Enable notifications
sv: Aktivera aviseringar

en: Show OSD notifications when new messages arrive.
sv: Visa OSD-aviseringar när nya meddelanden dyker upp.

en: Enable sound
sv: Aktivera ljud

en: Play sound when new messages arrive.
sv: Spela ett ljud när ett nytt meddelande dyker upp.

en: Hide message count
sv: Dölj meddelandeantal

en: Hide message count when there are no messages.
sv: Dölj meddelandeantal när det inte finns några meddelanden.

en: Execute on receive
sv: Utför vid mottagning

en: Run this command when new messages arrive.
sv: Kör det här kommandot när nya meddelanden kommer.

en: Custom sound
sv: Anpassat ljud

en: Play a custom sound when new messages arrive.
sv: Spela ett anpassat ljud när ett nytt meddelande är mottaget.

en: Merge messages
sv: Slå samman meddelanden

en: Merge messages belonging to the same conversation.
sv: Slå samman meddelanden som hör till samma konversation.

en: Message action
sv: Meddelandeåtgärd

en: Action to perform when a message is activated.
sv: Åtgärd som ska utföras när ett meddelande aktiveras.
