babiloo - en to he translation catalogue (115 entries)

en: About Babiloo
he: אודות Babiloo

en: &About
he: &אודות

en: A&uthors
he: יו&צרים

en: &License Agreement
he: &הסכם רישוי

en: &Close
he: &סגירה

en: Building main dialog...
he: בניית תיבת הדו־שיח הראשית...

en: Go to &previous article
he: מעבר למאמר ה&קודם

en: Go to &next article
he: מעבר למאמר ה&בא

en: &Save to file
he: &שמירה לקובץ

en: Prin&t article
he: ה&דפסת מאמר

en: Speak &word
he: אמירת &מילה

en: New Version Detected
he: אותרה גירסה חדשה

en: A new version of Babiloo has been released.
    
    New Version: %s
    Current Version: %s
    
    Would you like to download the new version now?
he: אותרה גירסה חדשה של Babiloo.
    
    גירסה חדשה: %s
    גירסה נוכחית: %s
    
    האם ברצונך להוריד את הגירסה החדשה כעת?

en: Error
he: שגיאה

en: Please load a dictionary first.
he: נא לטעון את המילון תחילה.

en: Error while loading the word %s
he: שגיאה בעת טעינת המילה %s

en: Error trying to load the dictionary.
    File corrupted or not supported.
he: ארעה שגיאה בעת הנסיון לטעינת המילון.
    הקובץ פגום או שאינו נתמך.

en: %s was not loaded: %s
he: %s לא נטען: %s

en: Info
he: מידע

en: Short Usage Information:
he: נתוני שימוש קצרים:

en: To start using dictionary, select one from the <b>Dictionaries</b> menu.
he: כדי להתחיל להשתמש במילון, יש לבחור באחד מהתפריט <b>מילונים</b>

en: To install a new dictionary from Internet, select <b>Manage Dictionaries...</b> and choose one from the <b>Download Dictionaries</b> tab.
he: כדי להתקין מילון חדש מהאינטרנט, יש לבחור ב־<b>ניהול מילונים...</b> ולבחור באחד מהלשונית <b>הורדת מילונים</b>

en: To install a new dictionary from file, select <b>Install from file...</b> from the <b>Dictionaries</b> menu.
he: כדי להתקין מילון חדש מקובץ, יש לבחור ב־<b>התקנה מקובץ...</b> מהתפריט <b>מילונים</b>

en: The word <b>%s</b> is not found.
he: המילה <b>%s</b> אינה נמצאת.

en: Babiloo Settings
he: הגדרות Babiloo

en: Interface Language:
he: שפת המנשק:

en: Translate this Application...
he: תרגום יישום זה...

en: Case sensitive
he: תלוי רישיות

en: AutoComplete
he: השלמה אוטומטית

en: Ignore accents
he: התעלמות מסימנים מערב אירופאים

en: Pronounce words using this command:
he: הגיית המילים באמצעות הפקודה:

en: Global settings
he: הגדרות כלליות

en: Move up
he: הזז מעלה

en: Up
he: מעלה

en: Move down
he: הזז מטה

en: Down
he: מטה

en: Show information about dictionary
he: הצגת מידע אודות המילון

en: Show info
he: הצגת מידע

en: Directory storing the dictionaries:
he: התיקייה בה מאוחסנים המילונים:

en: Browse...
he: עיון...

en: Installed Dictionaries
he: מילונים מותקנים

en: From link:
he: מהקישור:

en: Download dictionary
he: הורדת מילון

en: From list:
he: מהרשימה:

en: Download
he: הורדה

en: Download Dictionaries
he: הורדת מילונים

en: Dictionaries
he: מילונים

en: Plugins
he: תוספים

en: Behavior
he: התנהגות

en: Pronounce the word
he: הגיית המילה

en: Timeout before hide after mouse over
he: משך הזמן בטרם ההסתרה לאחר מעבר העכבר

en: Don't hide
he: ללא הסתרה

en:  seconds
he:  שניות

en: Show only if modifier pressed
he: הצגה רק אם נלחץ מקש החלפה

en: Scan selection
he: סריקת הבחירה

en: Show if word not found
he: יוצג אם המילה לא נמצאה

en: Apperance
he: חזות

en: Transparency
he: שקיפות

en: Default width
he: רוחב ברירת המחדל

en: Default height
he: גובה ברירת המחדל

en: Popup window
he: חלון מוקפץ

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Element
he: רכיב

en: Select element
he: בחירת רכיב

en: Title
he: כותרת

en: Explanation
he: הסבר

en: Abbreviation
he: קיצור

en: Example
he: דוגמה

en: Transcription
he: כתב

en: Select font
he: בחירת גופן

en: Foreground
he: חזית

en: Background
he: רקע

en: Click to select color
he: לחיצה לבחירת צבע

en: Select font size
he: בחירת גודל הגופן

en: Bold
he: מודגש

en: Italic
he: נטוי

en: Underline
he: קו תחתי

en: Size
he: גודל

en: Font
he: גופן

en: Appearance
he: חזות

en: Cancel
he: ביטול

en: Loading %s...
he: %s בתהליכי טעינה...

en: Clear the search box
he: ריקון תיבת החיפוש

en: Clear
he: ריקון

en: Articles
he: מאמרים

en: History
he: היסטוריה

en: Search
he: חיפוש

en: &File
he: &קובץ

en: &Help
he: ע&זרה

en: &Settings
he: ה&גדרות

en: &Quit
he: י&ציאה

en: &About Babiloo
he: &אודות Babiloo

en: &Configure Babiloo
he: ה&גדרת Babiloo

en: &Scan
he: &סריקה

en: Install from file...
he: התקנה מקובץ...

en: Import
he: ייבוא

en: Manage Dictionaries...
he: ניהול המילונים...

en: Visit HomePage
he: בקר באתר הבית

en: Report A Problem
he: דווח על תקלה

en: Translate This Application...
he: תרגם יישום זה...

en: Downloading files...
he: מוריד קבצים...

en: &Abort
he: &ביטול

en: Downloading
he: בתהליכי הורדה

en: Starting the download (%s bytes) ...
he: ההורדה מתחילה (%s בתים) ...

en: Unable to download file %s
he: לא ניתן לטעון את הקובץ %s

en: Link address is empty
he: כתובת הקישור ריקה

en: Dictionary that couldn't be installed:
     %s
he: מילון שאינו ניתן להתקנה:
     %s

en: Rescanning dictionaries...
he: המילונים נסרקים מחדש

en: Alert
he: התרעה

en: The new language will be displayed after restarting the program.
he: השפה החדשה תוצג לאחר איתחול התוכנה.

en: Open Directory
he: מדריך פתוח

en: Type
he: סוג

en: Dictionary name
he: שם המילון

en: Total articles
he: סך כל המאמרים

en: Export dictionary as...
he: ייצוא המילון בשם...
