babiloo - en to qu translation catalogue (114 entries)

en: About Babiloo
qu: Babiloomanta

en: &About
qu: &Kaymanta

en: A&uthors
qu: &Ruraqekuna

en: &License Agreement
qu: &Kamachikuna

en: &Close
qu: &Wisqay

en: Building main dialog...
qu: Wayranata ruwakushan...

en: Go to &previous article
qu: Ñ&awpaq willayman riy

en: Go to &next article
qu: &Jamuq willayman riy

en: &Save to file
qu: &Khiputa jallch'ay

en: Prin&t article
qu: &Willayta ñit'iy

en: Speak &word
qu: Simita &rimariy

en: New Version Detected
qu: Nueva versión detectada

en: Error
qu: Pantasqa

en: Please load a dictionary first.
qu: Ama jina kaychu juk simitaqitaraq apachimuy.

en: Error while loading the word %s
qu: Error mientras cargando la palabra "%s"

en: Error trying to load the dictionary.
    File corrupted or not supported.
qu: Simitaqi apachimuqtin pantarun.
    Khipu waqllisqa utaq manan ñawichakunchu.

en: %s was not loaded: %s
qu: %s no fue cargado: %s

en: Info
qu: Imamanta willay

en: Short Usage Information:
qu: Pisi pachallata qhawanapaq

en: To start using dictionary, select one from the <b>Dictionaries</b> menu.
qu: Simitaqipi qallarinapaq, <b>Simitaqikuna</b>manta jukta aqllay. 
    Para empezar con un diccionario, seleccione uno del menú de <b>Simitaqikuna</b>.

en: To install a new dictionary from Internet, select <b>Manage Dictionaries...</b> and choose one from the <b>Download Dictionaries</b> tab.
qu: Internetmanta simitaqita churanapaq, aqllay <b>Simitaqikunata kamachiy...</b> nisqata, jinallataq <b>Simitaqikunata urayachiy</b> nisqatawan. 
    Para instalar un diccionario nuevo desde el internet, seleccione <b>Simitaqikunata kamachiy...</b> y escoja un diccionario de la pestaña <b>Simitaqikunata urayachiy</b>.

en: To install a new dictionary from file, select <b>Install from file...</b> from the <b>Dictionaries</b> menu.
qu: Khipumanta simitaqita churanapaq aqllay <b>Simitaqikuna</b>, jinallataq <b>Qhipumanta churay...</b> nisqata. 
    Para instalar un diccionario nuevo desde un archivo, seleccione <b>Qhipumanta churay...</b> en el menú <b>Simitaqikuna</b>.

en: The word <b>%s</b> is not found.
qu: <b>%s</b> simiqa mana tarikusqachu.

en: Babiloo Settings
qu: Babilooqpa aqllasqakunan

en: Interface Language:
qu: Programapaq simi:

en: Translate this Application...
qu: Kay programata &t'ikray

en: Case sensitive
qu: Sullka &kuraq siq'ikunata qhaway

en: AutoComplete
qu: &Pachanmanta junt'achiy

en: Ignore accents
qu: K&allpachaqkunata saqiy

en: Pronounce words using this command:
qu: Kay qilqawan simikunata rimariy:

en: Global settings
qu: &Lliwmanta aqllasqakuna

en: Move up
qu: Wichachiy

en: Up
qu: Pata

en: Move down
qu: Urachiy

en: Down
qu: Ura

en: Show information about dictionary
qu: Simitaqemanta willay

en: Show info
qu: Ima kayninta qhawarichiy

en: Directory storing the dictionaries:
qu: Maypi simitaqikuna jallch'asqa:

en: Browse...
qu: &Mask'ay

en: Installed Dictionaries
qu: Simitaqikuna &churasqa

en: From link:
qu: Waskhamanta:

en: Download dictionary
qu: Simitaqita urayachiy

en: From list:
qu: Qutumanta:

en: Download
qu: Urayachiy

en: Download Dictionaries
qu: Simitaqikunata &urayachiy...

en: Dictionaries
qu: &Simitaqikuna

en: Plugins
qu: Lla&nk'apakuqkuna

en: Behavior
qu: Imaynata kamachikunqa

en: Pronounce the word
qu: Simita rimariy

en: Timeout before hide after mouse over
qu: Jaykata suyanqa juk'uchaq t'uqsiynin pakanapaq

en: Don't hide
qu: Ama  pakaychu

en:  seconds
qu:  Sigundukuna

en: Show only if modifier pressed
qu: Kay q'apina aqllasqallas kashaqtin qhawarichiy

en: Scan selection
qu: Watiqmanta aqllaqtin qawarichiy

en: Show if word not found
qu: Simi mana tarichichusqata qhawarichiy

en: Apperance
qu: &Qhawarichikusqanmanta

en: Transparency
qu: Qhispichiskusqanmanta

en: Default width
qu: Pachanmanta kinrasqa

en: Default height
qu: Pachanmanta sayasqa

en: Popup window
qu: &Jatariq wayrana

en: Preview
qu: Ñawpaq qhawariy

en: Element
qu: Imaymana

en: Select element
qu: Imaymanata aqllay

en: Title
qu: Pata sutinchaynin

en: Explanation
qu: Mast'ariynin

en: Abbreviation
qu: Chikanyaynin

en: Example
qu: Qhawarichiy

en: Transcription
qu: Qilqa kikinchasqa

en: Select font
qu: Ima siq'ita aqllay

en: Foreground
qu: Ñawpaq llinphi

en: Background
qu: Qhipa llinphi

en: Click to select color
qu: Llinphita aqllanapaq q'apiy

en: Select font size
qu: Aqllay siq'iq sayayninta

en: Bold
qu: Yanachasqa

en: Italic
qu: T'iksusqa

en: Underline
qu: Uranpi siq'isqa

en: Size
qu: Sayay

en: Font
qu: Ima siq'i

en: Appearance
qu: &Qhawarichikusqanmanta

en: Cancel
qu: &Mana munaspaña

en: Loading %s...
qu: Apamushan %s…

en: Clear the search box
qu: Mask'asqata pichay

en: Clear
qu: Pichay

en: Articles
qu: &Willaykuna

en: History
qu: &Ñawpaq mask'asqakuna

en: Search
qu: &Mask'ay

en: &File
qu: &Khipu

en: &Help
qu: &Yanapay

en: &Settings
qu: &Aqllasqakuna

en: &Quit
qu: &Lloqsiy

en: &About Babiloo
qu: &Babiloomanta...

en: &Configure Babiloo
qu: &Babiloota kamachiy...

en: &Scan
qu: &Waqmanta rikusqa

en: Install from file...
qu: &Khipumanta churay...

en: Import
qu: Jawamanta apachimuy

en: Manage Dictionaries...
qu: Si&mitaqikunata kamachiy...

en: Visit HomePage
qu: &Wasiy raphita watukuy

en: Report A Problem
qu: &Pantayta willay

en: Translate This Application...
qu: Kay programata &t'ikray

en: Downloading files...
qu: Khipukunata urayamushan...

en: &Abort
qu: &Saqichiy

en: Downloading
qu: Urayamushan

en: Starting the download (%s bytes) ...
qu: (%s bytes) uramuyta qallarishan...

en: Unable to download file %s
qu: Mana "%s" khiputa urayachiyta atinchu

en: Link address is empty
qu: Dirección de enlace es vacia

en: Dictionary that couldn't be installed:
     %s
qu: Mana churakuyta atinchu kay simitaqita:
     %s

en: Rescanning dictionaries...
qu: Watiqmanta simitaqikunata ñawichashan...

en: Alert
qu: Paqtataq!

en: The new language will be displayed after restarting the program.
qu: Musuq simiqa qhawarichikunqa watiqmanta qallariqtin.
    La nueva lengua será mostrada después de reiniciar.

en: Open Directory
qu: Directoriota kichay

en: Type
qu: Ima kaynin

en: Dictionary name
qu: Simitaqiqpa sutin

en: Total articles
qu: Llipin willaykuna

en: Export dictionary as...
qu: Simitaqita apachiy kay jinata...
