backintime - en to bs translation catalogue (64 entries)

en: Warning
bs: Upozorenje

en: Main profile
bs: Glavni profil

en: Local
bs: Lokalno

en: SSH private key
bs: SSH Privatni kljuc

en: encrypted
bs: šifrirano

en: Encryption
bs: Šifriranje

en: SSH encrypted
bs: SSH šifrirano

en: Profile: "{name}"
bs: Profil: "{name}"

en: Snapshots folder is not valid!
bs: Folder za slike ekrana nije validan !

en: You must select at least one folder to back up!
bs: Moraš izabrati najmanje jedan folder za rezervu!

en: Backup folder cannot be included.
bs: Backup folder nije nemoguće dodati.

en: Backup sub-folder cannot be included.
bs: Backup sub-folder nije moguće dodati.

en: Invalid option. {path} is not a folder.
bs: Opcija nije validna. {path} nije direktorij.

en: Host/User/Profile-ID must not be empty.
bs: Host/User/Profil-ID ne smije biti prazna.

en: Can't write to: {path}
    Are you sure you have write access?
bs: Nemoguće pisati u: {path}
    Jeste sigurni da imate pravo pisanja?

en: Destination filesystem for {path} is formatted with FAT which doesn't support hard-links. Please use a native Linux filesystem.
bs: Odredište sistema datoteka za {path} je formatiran pomoću FAT-a, koji ne podržava tvrde linkove. Molimo koristite Linuxov maternji sistem datoteka.

en: Copy links (dereference symbolic links)
bs: Kopiraj linkove (dereferenciraj simbolicke linkove)

en: Expert Options
bs: Expert opcije

en: Can't find crontab.
    Are you sure cron is installed?
    If not you should disable all automatic backups.
bs: Ne možemo pronaći crontab.
    Da li ste sigurni da je cron instaliran?
    Ukoliko nije, onesposobite sve automatske backup-e.

en: Failed to write new crontab.
bs: Pokušaj pisanja novog crontab-a nije uspio.

en: Schedule udev doesn't work with mode {mode}
bs: Zakazani udev ne radi sa modom {mode}

en: Couldn't find UUID for {path}
bs: Nije bilo moguce pronaci UUID za {path}

en: Failed to save config
bs: Spremanje configuracije neuspješno

en: The last profile cannot be removed.
bs: Poslednji profil ne može biti obrisan.

en: Create a new encrypted folder?
bs: Napravi novi encrypted folder?

en: Cancel
bs: Odustani

en: Please confirm password
bs: Molimo Vas potvrdite šifru

en: Password doesn't match.
bs: Šifre nisu iste.

en: Take snapshot
bs: Napravi sliku

en: {} not found. Please install e.g. {}
bs: {} nije pronađen. Molimo instalirajte npr. {}

en: Mountpoint {} not empty.
bs: Mountpoint {} nije prazan.

en: FAILED
bs: NIJE USPJELO

en: Restore permissions
bs: Spremi dozvole

en: Done
bs: Završeno

en: Waiting %s second. | Waiting %s seconds.
bs[0]: Čekaj %s sekundu.
bs[1]: Čekaj %s sekunde.
bs[2]: Čekaj %s sekundi.

en: Finalizing
bs: Završava

en: Can't create folder
bs: Nemoguće kreirati direktorij

en: Smart remove
bs: Pametno brisanje

en: Now
bs: Sad

en: Shortcuts
bs: Prečice

en: Exit
bs: Izlaz

en: Help
bs: Pomoć

en: About
bs: O

en: Restore
bs: Obnovi

en: Up
bs: Gore

en: Show hidden files
bs: Prikaži skrivene datoteke

en: Global
bs: Globalno

en: Root
bs: Korijen

en: Hello
    You have used Back In Time in the {language} language a few times by now.
    The translation of your installed version of Back In Time into {language} is {perc} complete. Regardless of your level of technical expertise, you can contribute to the translation and thus Back In Time itself.
    Please visit the {translation_platform_url} if you wish to contribute. For further assistance and questions, please visit the {back_in_time_project_website}.
    We apologize for the interruption, and this message will not be shown again. This dialog is available at any time via the help menu.
    Your Back In Time Team
bs: Pozdrav,
    Nekoliko puta do sad ste iskoristili Back In Time na {language} jeziku.
    Prijevod Back In Time na {language} na {perc} dovršenosti. Nevezano od vašeg nivoa tehničke vičnosti, možete doprinijeti prijevodu i samim time Back In Time.
    Molimo vas da posjetite {translation_platform_url} ukoliko želite učiniti doprinos. Za sva dalja pitanja i pomoć, molimo vas posjetite {back_in_time_project_website}.
    Izvinjavamo se na smetnji, neće vam se više prikazivati ova poruka. Ovom dijalogu možete pristupiti u bilo kojem trenutku putem menija za pomoć.
    Vaš tim iz Back In Time

en: Today
bs: Danas

en: Yesterday
bs: Jučer

en: This week
bs: Ove sedmice

en: Last week
bs: Prošle sedmice

en: Disabled
bs: Isključeno

en: Day(s)
bs: Dan(i)

en: Week(s)
bs: Sedmica(e)

en: Add file
bs: Dodaje datoteku

en: Add folder
bs: Dodaj direktorij

en: Year(s)
bs: Godina(e)

en: Enable notifications
bs: Uključi obavijesti

en: Include folder
bs: Uključi direktorij

en: Use %1 and %2 for path parameters
bs: Koristite %1 i %2 za parametre putanje

en: Go To
bs: Idi na

en: Do you really want to delete {file} in {count} snapshots?
bs: Da li zelite izbrisati {file} u {count} snapshots?
