backintime - en to da translation catalogue (258 entries)

en: Warning
da: Advarsel

en: Main profile
da: hovedprofil

en: Local
da: Lokal

en: SSH private key
da: SSH privat nøgle

en: Encryption
da: Kryptering

en: SSH encrypted
da: SSH krypteret

en: Default
da: Standard

en: Backup folder cannot be included.
da: Backup-mappe kan ikke inkluderes.

en: Backup sub-folder cannot be included.
da: Backup-undermappe kan ikke inkluderes.

en: Host/User/Profile-ID must not be empty.
da: Maskine/Bruger/Profil-ID kan ikke være tom.

en: Destination filesystem for {path} is formatted with FAT which doesn't support hard-links. Please use a native Linux filesystem.
da: Destinationsfilsystem for {path} er formatteret med FAT, som ikke kan håndtere hard-links. Brug venligst et understøttet Linux-filsystem.

en: Destination filesystem for {path} is an SMB-mounted share. Please make sure the remote SMB server supports symlinks or activate {copyLinks} in {expertOptions}.
da: Destinationsfilsystem for {path} er delt via SMB. Undersøg venligst om SMB serveren understøtter symlinks eller aktiver {copyLinks} i {expertOptions}.

en: Copy links (dereference symbolic links)
da: Kopier links (følg symbolske links)

en: Expert Options
da: Avancerede indstillinger

en: Destination filesystem for {path} is an sshfs-mounted share. sshfs doesn't support hard-links. Please use mode 'SSH' instead.
da: Destinationsfilsystemet for {path} er delt via ssfhs. sshfs understøtter ikke hardlinks. Benyt venligst 'SSH' mode i stedet.

en: Failed to write new crontab.
da: Kunne ikke skrive ny crontab.

en: Could not install Udev rule for profile {profile_id}. DBus Service '{dbus_interface}' wasn't available
da: Kunne ikke installere Udev regel for profil {profile_id}. DBus Service '{dbus_interface}' var ikke tilgængelig

en: Failed to save config
da: Kunne ikke gemme konfiguration

en: Failed to load config
da: Kunne ikke læse konfiguration

en: The last profile cannot be removed.
da: Den sidste profil kan ikke slettes.

en: Config for encrypted folder not found.
da: Konfig for krypteret mappe ikke fundet.

en: Cancel
da: Annullér

en: Please confirm password
da: Bekræft venligst kodeord

en: Take snapshot
da: Tag et tilstands-billede

en: Can't unmount {mountprocess} from {mountpoint}.
da: Kan ikke fjerne {mountprocess} fra {mountpoint}.

en: {} not found. Please install e.g. {}
da: {} ikke fundet. Installér venligst for eksempel {}

en: FAILED
da: MISLYKKEDES

en: Done
da: Færdig

en: Deferring backup while on battery
da: Venter med backup under batteridrift

en: Waiting %s second. | Waiting %s seconds.
da[0]: Venter %s sekund.
da[1]: Venter %s sekunder.

en: Finalizing
da: Afslutter

en: Saving config file…
da: Gem config fil …

en: Saving permissions…
da: Gem tilladelse …

en: Found leftover {snapshot_id} which can be continued.
da: Fandt efterladt {snapshot_id} som kan fortsættes med.

en: Removing leftover {snapshot_id} folder from last run
da: Sletter efterladt {snapshot_id}-mappe fra seneste kørsel

en: Taking snapshot
da: Tag et tilstands-billede

en: Success
da: Succes

en: Partial transfer due to vanished source files (see 'man rsync')
da: Delvis overførsel da nogle filer fra kilden er forduftet (se 'man rsync')

en: 'rsync' ended with exit code {exit_code}
da: 'rsync' afsluttede med slutværdien {exit_code}

en: See 'man rsync' for more details
da: Kig i 'man rsync' for flere detaljer

en: Negative rsync exit codes are signal numbers, see 'kill -l' and 'man kill'
da: Negative rsync slutværdier er signalnumre, se 'kill -l' og 'man kill'

en: Nothing changed, no new snapshot necessary
da: Ingen ændringer, så et nyt tilstands-billede er ikke nødvendigt

en: Smart remove
da: Smart fjern

en: Removing old snapshots
da: Fjern gamle tilstands-billeder

en: Trying to keep min free space
da: Prøv at holde minimum fri plads

en: Now
da: Nu

en: ssh-agent not found. Please make sure it is installed.
da: Kan ikke finde ssh-agent. Sørg venligst for at den er installeret.

en: Could not unlock ssh private key. Wrong password or password not available for cron.
da: Kunne ikke fjerne låsen på ssh privat nøgle. Forkert kodeord elle kodeordet er ikke tilgængelig for cron.

en: Cipher {cipher} failed for {host}.
da: Chiffer {cipher} fungerede ikke for {host}.

en: Remote path exists but is not a directory.
da: Stien findes i den anden ende, men er ikke en mappe.

en: Remote path is not writable.
da: Stien i den anden ende er ikke skrivbar.

en: Remote path is not executable.
da: Stien i den anden ende er ikke eksekverbar.

en: Remote host {host} doesn't support {command}
da: Den anden maskine {host} understøtter ikke {command}

en: Check commands on host {host} returned unknown error
da: Check-kommandoerne på vært {host} gav en ukendt fejl

en: Remote host {host} doesn't support hardlinks
da: Den anden maskine {host} understøtter ikke hardlinks

en: Copy public ssh-key "{pubkey}" to remote host "{host}"
da: Kopiér offentligt ssh-nøgle "{pubkey}" til vært "{host}"

en: Shortcuts
da: Genveje

en: This folder doesn't exist
    in the current selected snapshot.
da: Denne mappe findes ikke
    i det valgte tilstands-billede.

en: Add to Include
da: Tilføj til Inkludér

en: Add to Exclude
da: Tilføj til Spring over

en: {appName} is not configured. Would you like to restore a previous configuration?
da: {appName} er ikke konfigureret. Vil du rulle tilbage til en tidligere opsætning?

en: Use modification time & size for file change detection.
da: Brug ændringstid og størrelse til at opdage filændringer.

en: Take a snapshot (checksum mode)
da: Opret et tilstands-billede (checksum modus)

en: Use checksums for file change detection.
da: Brug checksummer til at opdage filændringer.

en: Pause snapshot process
da: Sæt tilstands-afbildning på pause

en: Resume snapshot process
da: Genoptag tilstands-afbildning

en: Stop snapshot process
da: Stop tilstands-afbildning

en: View last log
da: Vis seneste log

en: Shutdown
da: Luk ned

en: Shut down system after snapshot has finished.
da: Luk ned når tilstands-billedet er færdiggjort.

en: Setup language…
da: Sæt sprog op…

en: Exit
da: Afslut

en: Help
da: Hjælp

en: Website
da: Websted

en: FAQ
da: OSS

en: Ask a question
da: Stil et spørgsmål

en: Report a bug
da: Rapporter en fejl

en: Translation
da: Oversættelse

en: About
da: Om

en: Restore
da: Gendan

en: Restore the selected files or folders to the original destination.
da: Gendan de valgte filer eller mapper på det oprindelige sted.

en: Restore the selected files or folders to a new destination.
da: Gendan de valgte filer eller mapper på et nyt sted.

en: Restore the currently shown folder and all its contents to the original destination.
da: Gendan den viste mappe og al dens indhold på det oprindelige sted.

en: Restore the currently shown folder and all its contents to a new destination.
da: Gendan den viste mappe og al dens indhold på et nyt sted.

en: Up
da: Op

en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

en: &Backup
da: &Sikkerhedskopiér

en: If you close this window Back In Time will not be able to shut down your system when the snapshot has finished.
    Do you really want to close?
da: Hvis du lukker dette vindue så kan Back In Time ikke lukke din maskine ned når tilstands-billedet er færdigt.
    Vil du virkelig lukke?

en: Working:
da: Arbejder:

en: Done, no backup needed
da: Færdig, ingen sikkerhedskopiering nødvendig

en: Error
da: Fejl

en: Sent
da: Sendt

en: Speed
da: Hastighed

en: ETA
da: Forventet afslutning

en: Global
da: Globalt

en: Home
da: Hjemmemappe

en: Backup folders
da: Sikkerhedskopi-mapper

en: Snapshot Name
da: Tilstands-billede-navn

en: Create backup copies with trailing {suffix}
    before overwriting or removing local elements.
da: Opret sikkerhedskopier med {suffix} tilføjet
    før lokale elementer overskrives.

en: Newer versions of files will be renamed with trailing {suffix} before restoring.
    If you don't need them anymore you can remove them with {cmd}
da: Nyere version af filer vil blive omdøbt med {suffix} tilføjet før genddannelse.
    Hvis du ikke har brug for dem længere, kan de fjernes med {cmd}

en: Only restore elements which do not exist or
    are newer than those in destination.
    Using "rsync --update" option.
da: Gendan alene elementer som ikke findes eller
    som er nyere end dem der findes.
    Bruger "rsync --update" parameteren.

en: Remove newer elements in original folder.
da: Fjern nyere elementer i oprindelsesmappen.

en: Restore selected files or folders to the original destination and
    delete files or folders which are not in the snapshot.
    Be extremely careful because this will
    delete files and folders which were
    excluded during taking the snapshot.
da: Gendan valgte filer eller mapper på den oprindelige plads og
    slet filer eller mapper som ikke er i tilstands-billedet.
    Vær ekstremt forsigtig for dette vil
    slette filer og mapper som blev
    sprunget over da tilstands-billedet blev dannet.

en: Are you sure you want to remove all newer files in {path}?
da: Er du sikker på du vil slette alle nyere filer i {path}?

en: Are you sure you want to remove all newer files in your original folder?
da: Er du sikker på du vil slette alle nyere filer i din oprindelige mappe?

en: WARNING: Deleting files in filesystem root could break your whole system!
da: ADVARSEL: Hvis du sletter filer i filsystemets rod risikerer du at ødelægge hele systemet!

en: The language settings take effect only after restarting Back In Time.
da: Sprogopsætningen ændres først efter genstart af Back In Time.

en: Authors
da: Forfattere

en: Translations
da: Oversættelser

en: License
da: Licens

en: Setup language
da: Sæt sprog op

en: System default
da: Systemstandard

en: Use operating systems language.
da: Brug styresystemets sprog.

en: Translated: {percent}
da: Oversat: {percent}

en: Hello
    You have used Back In Time in the {language} language a few times by now.
    The translation of your installed version of Back In Time into {language} is {perc} complete. Regardless of your level of technical expertise, you can contribute to the translation and thus Back In Time itself.
    Please visit the {translation_platform_url} if you wish to contribute. For further assistance and questions, please visit the {back_in_time_project_website}.
    We apologize for the interruption, and this message will not be shown again. This dialog is available at any time via the help menu.
    Your Back In Time Team
da: Hej
    Du har nu brugt Back In Time på {language} et par gange nu.
    Oversættelsen af din version af Back In Time i {language} er {perc} færdig oversat. Ligegyldigt af niveau kan du hjælpe med oversættelsen og derved Back In Time.
    Besøg venligst {translation_platform_url} hvis du ønsker at kontribuere. For yderlige hjælp eller spørgsmål, besøg venligst {back_in_time_project_website}.
    Vi undskylder forstyrrelsen, denne besked vil ikke blive vist igen. Denne dialog box er tilgængelig til enhver tid i 'hjælp' menuen.
    Dit Back In Time Team

en: translation platform
da: oversættelses platform

en: Your translation
da: Din oversættelse

en: Last Log View
da: Se Sidste Log

en: Snapshot Log View
da: Se Snapshot Log

en: Snapshots
da: Tilstands-billeder

en: All
da: Alles

en: Changes
da: Ændringer

en: Errors
da: Fejl

en: [E] Error, [I] Information, [C] Change
da: [E] Fejl, [I] Information, [C] Ændre

en: decode paths
da: afkod paths

en: Copy
da: Kopier

en: Decode
da: Afkode

en: Do you want to exclude this?
da: Ønsker du at udelukke dette?

en: Question
da: Spørgsmål

en: View Last Log
da: Se Sidste Log

en: Start {appname}
da: Kør {appname}

en: Working…
da: Arbejder…

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: This week
da: Denne uge

en: Last week
da: Sidste uge

en: This is NOT a snapshot but a live view of your local files
da: Dette er IKKE et snapshot men et nutidigt syn af dine lokale filer

en: Last check {time}
da: Sidste check {time}

en: Show full Log
da: Vis Fulde Log

en: Edit
da: Redigér

en: Add
da: Tilføj

en: Remove
da: Fjern

en: &General
da: &Generelt

en: Mode
da: Tilstand

en: {app} uses EncFS for encryption. A recent security audit revealed several possible attack vectors for this. Please take a look at "A NOTE ON SECURITY" in "man backintime".
da: {app} bruger EncFS til encryptering. Et sikkerhedstjek har vist at der er flere mulige angrebsvinkler til dette. Se venligst "A NOTE ON SECURITY" i "man backintime".

en: Where to save snapshots
da: Hvor skal tilstands-billeder gemmes

en: SSH Settings
da: SSH Indstillinger

en: Host
da: Vært

en: User
da: Bruger

en: Path
da: Sti

en: Choose an existing private key file (normally named "id_rsa")
da: Vælg en eksisterende private key fil (normalt navngivet "id_rsa")

en: Create a new SSH key without password (not allowed if a private key file is already selected)
da: Opret en ny SSH-nøgle uden kodeord (ikke tilladt hvis en privat nøgle-fil allerede er valgt)

en: Password
da: Kodeord

en: Save Password to Keyring
da: Gem kodeord i nøglering

en: Cache Password for Cron (Security issue: root can read password)
da: Husk kodeord for cron (sikkerhedsproblem: root kan læse kodeordet)

en: Advanced
da: Avanceret

en: Full snapshot path
da: Fuld sti til tilstands-billeder

en: Schedule
da: Planlæg

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: At every boot/reboot
da: Ved hver opstart/genstart

en: Every hour
da: Hver time

en: Repeatedly (anacron)
da: Gentag (anacron)

en: Weekday
da: Ugedag

en: Hour
da: Time

en: Hours
da: Timer

en: Run Back In Time repeatedly. This is useful if the computer is not running regularly.
da: Kør Back In Time med jævne mellemrum. Dette er praktisk hvis computeren ikke er tændt på faste tidspunkter.

en: Hour(s)
da: Time(r)

en: Day(s)
da: Dag(e)

en: Week(s)
da: Uge(r)

en: Month(s)
da: Måned(er)

en: Run Back In Time as soon as the drive is connected (only once every X days).
    You will be prompted for your sudo password.
da: Kør Back In Time så snart drevet tilsluttes (kun en gang hver X'te dag).
    Du bliver spurgt om dit sudo kodeord.

en: Include files and folders
da: Inkludér filer og mapper

en: Add file
da: Tilføj fil

en: Add folder
da: Tilføj mappe

en: Wildcards ({example1}) will be ignored with mode 'SSH encrypted'.
    Only single or double asterisks are allowed ({example2})
da: Wildcards ({example1}) bliver ignoreret ved 'SSH encrypted'.
    Kun en eller to asterisker er tilladt ({example2})

en: Exclude patterns, files or folders
da: Ekskludéringmønstre, filer eller mapper

en: Highly recommended
da: Højest anbefalet

en: Add default
da: Tilføj standard

en: Exclude files bigger than:
da: Ekskludér filer større end:

en: Exclude files bigger than value in %(prefix)s.
    With 'Full rsync mode' disabled this will only affect new files
    because for rsync this is a transfer option, not an exclude option.
    So big files that have been backed up before will remain in snapshots
    even if they have changed.
da: Ekskludér filer større end værdien i %(prefix)s.
    Med 'Full rsync mode' slået fra påvirker dette kun nye filer
    da dette er en overførselsesparameter for rsync, ikke en ekskluderings parameter.
    Så store filer der tidligere er overført forbliver i tilstands-billederne
    selv hvis de er ændret.

en: Year(s)
da: År

en: Run in background on remote host.
da: Kør i bagrunden på fjernværten.

en: Keep all snapshots for the last
da: Behold alle tilstands-billeder for de seneste

en: day(s).
da: Dag(e).

en: Keep one snapshot per day for the last
da: Behold et tilstands-billede per dag for de seneste

en: Keep one snapshot per week for the last
da: Behold et tilstands-billede per uge for de seneste

en: week(s).
da: Uge(r).

en: Keep one snapshot per month for the last
da: Behold et tilstands-billede per måned for de seneste

en: Keep one snapshot per year for all years.
da: Behold et tilstands-billede per år for alle år.

en: Don't remove named snapshots.
da: Fjern ikke navngivne tilstands-billeder.

en: Enable notifications
da: Aktivér bekendtgørelser

en: Disable snapshots when on battery
da: De-aktivér tilstands-billeder ved batteri-drift

en: Power status not available from system
da: Strømstatus ikke tilgængelig fra system

en: Run only one snapshot at a time
da: Dan kun et tilstands-billede af gangen

en: Other snapshots will be blocked until the current snapshot is done.
    This is a global option. So it will affect all profiles for this user.
    But you need to activate this for all other users, too.
da: Andre tilstands-billeder vil være blokeret indtil det nuværende er færdiggjort.
    Dette er et globalt valg. Så det påvirker alle profiler for denne bruger.
    Men du bliver nød til at aktivere det for alle andre brugere også.

en: Backup replaced files on restore
da: Sikkerhedskopiering erstattede filer ved genddannelse

en: Continue on errors (keep incomplete snapshots)
da: Fortsæt ved fejl (behold ufuldstændige tilstands-billeder)

en: Use checksum to detect changes
da: Brug checksummer til at finde ændringer

en: Take a new snapshot whether there were changes or not.
da: Dan et nyt tilstands-billede uanset om der var ændringer eller ej.

en: Log Level
da: Logniveau

en: None
da: Ingen

en: Caution: Change these options only if you really know what you are doing.
da: Advarsel: Ændr kun på disse muligheder hvis du virkelig ved hvad du gør.

en: Run 'rsync' with '{cmd}':
da: Kør 'rsync' med '{cmd}':

en: as cron job
da: som et cronjob

en: on remote host
da: på en fjernvært

en: when taking a manual snapshot
da: når et manuelt tilstands-billede dannes

en: (Please install 'nocache' to enable this option)
da: (Installér venlist 'nocache' for at kunne vælge denne mulighed)

en: on local machine
da: på lokal maskine

en: Redirect stdout to /dev/null in cronjobs.
da: Send stdout til /dev/null i cronjobs.

en: Redirect stderr to /dev/null in cronjobs.
da: Send stderr til /dev/null i cronjobs.

en: Limit rsync bandwidth usage
da: Begræns rsync's båndbreddeforbrug

en: KB/sec
da: KB/s

en: Preserve ACL
da: Behold ACL

en: Preserve extended attributes (xattr)
da: Behold udvidede attributter (xattr)

en: Copy unsafe links (works only with absolute links)
da: Kopier usikre links (virker kun med absolutte links)

en: Options must be quoted e.g. {example}.
da: Værdier skal i citationstegn, for eksempel {example}.

en: Paste additional options to rsync
da: Indsæt yderligere parametre til rsync

en: default
da: standard

en: Add prefix to SSH commands
da: Foranstil alle SSH kommandoer

en: Check if remote host is online
da: Undersøg om fjernvært er på nettet

en: Warning: if disabled and the remote host
    is not available, this could lead to some
    weird errors.
da: Advarsel: hvis dette er slået fra og fjernværten
    ikke er tilgængelig, risikerer du at få
    nogle besynderlige fejl.

en: Check if remote host supports all necessary commands
da: Undersøg om fjernværten understøtter alle nødvendige kommandoer

en: Warning: if disabled and the remote host
    does not support all necessary commands,
    this could lead to some weird errors.
da: Advarsel: hvis dette er slået fra og fjernværten
    ikke understøtter alle nødvendige kommandoer
    risikerer du at få nogle besynderlige fejl.

en: Restore Config
da: Gendan opsætning

en: Edit user-callback
da: Redigér bruger-callback

en: New profile
da: Ny profil

en: Rename profile
da: Omdøb profil

en: Custom hours can only be a comma separated list of hours (e.g. 8,12,18,23) or */3 for periodic backups every 3 hours.
da: Tilpassede timer kan kun være en kommasepareret liste af timer (for eksempel 8,12,18,23) eller */3 for periodisk sikkerhedskopiering hver tredje time.

en: You did not choose a private key file for SSH.
    Would you like to generate a new password-less public/private key pair?
da: Du har ikke valgt en privat nøglefil til SSH.
    Vil du danne et nyt offentligt/private nøglepar uden kodeord?

en: Private key file "{file}" does not exist.
da: Den private nøglefil "{file}" mangler.

en: Would you like to copy your public SSH key to the
    remote host to enable password-less login?
da: Vil du kopiere din offentlige SSH-nøgle til
    fjernværten for at gøre login uden kodeord mulig?

en: The authenticity of host {host} can't be established.
    
    {keytype} key fingerprint is:
da: Autenticiteten af værten {host} can ikke afgøres.
    
    {keytype} nøglefingeraftryk er:

en: Please verify this fingerprint! Would you like to add it to your 'known_hosts' file?
da: Verificér venligst dette fingeraftryk! Vil du tilføje det til din 'known_hosts' fil?

en: Exclude pattern
da: Ekskludér mønster

en: Exclude file
da: Ekskludér fil

en: Exclude folder
da: Ekskludér mappe

en: Include file
da: Inkludér fil

en: "{path}" is a symlink. The linked target will not be backed up until you include it, too.
    Would you like to include the symlink target instead?
da: "{path}" er et symbolsk link. Det linket peger på vil ikke blive sikkerhedskopieret med mindre du også inkluderer den sti.
    Vil du inkludere det som linket peger på i stedet?

en: Include folder
da: Inkludér mapper

en: Failed to create new SSH key in {path}
da: Oprettelsen af ny SSH nøgle i {path} mislykkedes

en: Full snapshot path:
da: Fuld sti til tilstands-billeder:

en: enabled
da: slået til

en: disabled
da: slået fra

en: Restore Settings
da: Genddan opsætning

en: No config found
da: Ingen opsætning fundet

en: Options about comparing snapshots
da: Valgmuligheder om sammenligning af tilstands-billeder

en: Use %1 and %2 for path parameters
da: Brug %1 og %2 som sti-parametre

en: Differing snapshots only
da: Kun tilstands-billeder der er forskellige

en: List only equal snapshots to:
da: Vis kun tilstands-billeder der er ens med:

en: Deep check (more accurate, but slow)
da: Grundig sammenligning (mere præcis, men langsom)

en: Delete
da: Slet

en: Select All
da: Vælg alle

en: Compare
da: Sammenlign

en: Go To
da: Gå til

en: Do you really want to delete {file} in {count} snapshots?
da: Vil du virkelig slette {file} i {count} tilstands-billeder?

en: This cannot be revoked!
da: Dette kan ikke tilbagekaldes!

en: WARNING
da: ADVARSEL

en: Exclude {path} from future snapshots?
da: Ekskludér {path} fra tilstands-billeder fremover?
