backintime - en to el translation catalogue (153 entries)

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Main profile
el: Κύριο Προφίλ

en: Local
el: Τοπικό

en: SSH private key
el: Ιδιωτικό κλειδί SSH

en: encrypted
el: κρυπτογραφημένο

en: Encryption
el: Κρυπτογράφηση

en: SSH encrypted
el: SSH κρυπτογραφημένο

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Profile: "{name}"
el: Προφίλ: "{name}"

en: Snapshots folder is not valid!
el: Ο φάκελος στιγμιοτύπων δεν είναι έγκυρος!

en: You must select at least one folder to back up!
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα φάκελο για να προστεθεί στο αντίγραφο ασφαλείας!

en: Backup folder cannot be included.
el: Ο φάκελος του αντιγράφου ασφαλείας δεν μπορεί να συμπεριληφθεί.

en: Backup sub-folder cannot be included.
el: Ο υποφάκελος του αντιγράφου δεν μπορεί να εμπεριέχεται.

en: Invalid option. {path} is not a folder.
el: Μην έγκυρη επιλογή. Το {path} δεν είναι φάκελος.

en: Host/User/Profile-ID must not be empty.
el: Το Host/User/Profile-ID δεν πρέπει να είναι κενό.

en: Can't write to: {path}
    Are you sure you have write access?
el: Αδύνατη η εγγραφή στο: {path}
    Είστε σίγουροι ότι έχετε δικαίωμα εγγραφής;

en: Destination filesystem for {path} is formatted with FAT which doesn't support hard-links. Please use a native Linux filesystem.
el: Το σύστημα αρχείων του προορισμού για το {path} είναι μορφοποιημένο με FAT το οποίο δεν υποστηρίζει hard-links. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε ένα εγγενές σύστημα αρχείων Linux.

en: Destination filesystem for {path} is an SMB-mounted share. Please make sure the remote SMB server supports symlinks or activate {copyLinks} in {expertOptions}.
el: Το σύστημα αρχείων προορισμού για το {path} είναι ένα προσαρτημένο τμήμα δίσκου SMB. Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ο απομακρυσμένος SMB διακομιστής υποστηρίζει symlinks ή ενεργοποιήστε το {copyLinks} στις {expertOptions}.

en: Copy links (dereference symbolic links)
el: Αντιγραφή συνδέσμων (αφαίρεση αναφοράς των συμβολικών συνδέσμων)

en: Expert Options
el: Προχωρημένες Ρυθμίσεις

en: Destination filesystem for {path} is an sshfs-mounted share. sshfs doesn't support hard-links. Please use mode 'SSH' instead.
el: Το σύστημα αρχείων προορισμού για το {path} είναι ένα προσαρτημένο τμήμα δίσκου sshfs. Το sshfs δεν υποστηρίζει τα hard-links. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε τη λειτουργία 'SSH'.

en: Can't find crontab.
    Are you sure cron is installed?
    If not you should disable all automatic backups.
el: Δε βρέθηκε το crontab.
    Είστε σίγουροι ότι το cron είναι εγκατεστημένο;
    Αν όχι, θα πρέπει να απενεργοποιήσετε όλα τα αυτοματοποιημένα backup.

en: Failed to write new crontab.
el: Αποτυχία εγγραφής καινούργιου crontab.

en: Could not install Udev rule for profile {profile_id}. DBus Service '{dbus_interface}' wasn't available
el: Αποτυχία εγκατάστασης κανόνα Udev για το προφίλ {profile_id}. Η υπηρεσία DBus '{dbus_interface}' δεν ήταν διαθέσιμη

en: Schedule udev doesn't work with mode {mode}
el: Ο χρονοπρογραμματισμός με udev δεν δουλεύει με τη λειτουργία {mode}

en: Couldn't find UUID for {path}
el: Δεν βρέθηκε το UUID για το {path}

en: Failed to save config
el: Αποτυχία αποθήκευσης της παραμετροποίησης

en: Failed to load config
el: Αποτυχία φόρτωσης της παραμετροποίησης

en: Profile "{name}" already exists.
el: Το προφίλ "{name}" υπάρχει ήδη.

en: The last profile cannot be removed.
el: Το τελευταίο προφίλ δεν μπορεί να αφαιρεθεί.

en: Can't mount '{command}'
el: Αδυναμία προσάρτησης '{command}'

en: Config for encrypted folder not found.
el: Η παραμετροποίηση για κρυπτογραφημένο φάκελο δεν βρέθηκε.

en: Create a new encrypted folder?
el: Δημιουργία ενός νέου κρυπτογραφημένου φακέλου;

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Please confirm password
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε τον κωδικό

en: Password doesn't match.
el: Ο κωδικός δεν ταιριάζει.

en: encfs version 1.7.2 and before has a bug with option --reverse. Please update encfs.
el: Οι εκδόσεις του encfs από την έκδοση 1.7.2 και πριν, περιέχουν ένα σφάλμα στην επιλογή --reverse. Παρακαλώ αναβαθμίστε το encfs.

en: Take snapshot
el: Λήψη στιγμιότυπου

en: Can't unmount {mountprocess} from {mountpoint}.
el: Αδυναμία αποπροσάρτησης {mountprocess} από το {mountpoint}.

en: {} not found. Please install e.g. {}
el: Δεν βρέθηκε το {}. Παρακαλώ εγκαταστήστε, π.χ. {}

en: Mountpoint {} not empty.
el: Το σημείο προσάρτησης {} δεν είναι κενό.

en: Profile '{profile}': Enter password for {mode}:
el: Προφίλ '{profile}': Εισαγωγή κωδικού για {mode}:

en: FAILED
el: ΑΠΟΤΥΧΙΑ

en: Restore permissions
el: Επαναφορά δικαιωμάτων

en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

en: Deferring backup while on battery
el: Αναβολή του backup όσο το σύστημα βρίσκεται σε μπαταρία

en: Can't find snapshots folder.
    If it is on a removable drive please plug it in.
el: Δε βρέθηκε ο φάκελος στιγμιοτύπων.
    Εάν βρίσκεται σε αφαιρούμενο δίσκο, παρακαλώ συνδέστε τον.

en: Waiting %s second. | Waiting %s seconds.
el[0]: Αναμονή %s δευτερόλεπτο.
el[1]: Αναμονή %s δευτερόλεπτα.

en: Failed to take snapshot {snapshot_id}.
el: Αποτυχία λήψης στιγμιότυπου {snapshot_id}.

en: Finalizing
el: Οριστικοποίηση

en: Can't create folder
el: Αδυναμία δημιουργίας φακέλου

en: Saving config file…
el: Αποθήκευση αρχείου ρυθμίσεων…

en: Found leftover {snapshot_id} which can be continued.
el: Βρέθηκε παλαιότερο {snapshot_id} το οποίο μπορεί να συνεχιστεί.

en: Removing leftover {snapshot_id} folder from last run
el: Αφαίρεση προηγούμενου {snapshot_id} φακέλου από την τελευταία εκτέλεση

en: Can't remove folder
el: Αδυναμία αφαίρεσης φακέλου

en: Taking snapshot
el: Λήψη στιγμιότυπου

en: Success
el: Επιτυχία

en: Partial transfer due to vanished source files (see 'man rsync')
el: Μερική μεταφορά λόγω εξαφανισμένων αρχείων πηγής (δείτε 'man rsync')

en: 'rsync' ended with exit code {exit_code}
el: Η διεργασία 'rsync' τελείωσε με κωδικό {exit_code}

en: See 'man rsync' for more details
el: Δείτε το 'man rsync' για περισσότερες λεπτομέρειες

en: Negative rsync exit codes are signal numbers, see 'kill -l' and 'man kill'
el: Οι αρνητικοί αριθμοί ως κωδικοί εξόδου του rsync είναι αριθμοί σήματος, δείτε 'kill -l' και 'man kill'

en: Nothing changed, no new snapshot necessary
el: Δεν άλλαξε τίποτα, δεν είναι απαραίτητη η λήψη νέου στιγμιότυπου

en: Can't rename {new_path} to {path}
el: Αδυναμία μετονομασίας {new_path} σε {path}

en: Smart remove
el: Έξυπνη αφαίρεση

en: Removing old snapshots
el: Αφαίρεση παλαιών στιγμιοτύπων

en: Trying to keep min free space
el: Προσπάθεια διατήρησης ελάχιστου ελεύθερου χώρου

en: Trying to keep min {perc} free inodes
el: Προσπαάθεια διατήρησης ελάχιστου ποσοστού {perc} ελεύθερων συστημάτων αρχείου (inodes)

en: Now
el: Τώρα

en: Can't mount {sshfs}
el: Αδυναμία προσάρτησης {sshfs}

en: ssh-agent not found. Please make sure it is installed.
el: το ssh-agent δε βρέθηκε. Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι είναι εγκατεστημένο.

en: Could not unlock ssh private key. Wrong password or password not available for cron.
el: Δεν ήταν δυνατό το ξεκλείδωμα του ιδιωτικού κλειδιού SSH. Λάθος κωδικός ή δεν υπάρχει διαθέσιμος κωδικός για cron.

en: Cipher {cipher} failed for {host}.
el: Το κρυπτογράφημα {cipher} απέτυχε για τον {host}.

en: Remote path exists but is not a directory.
el: Η απομακρυσμένη διαδρομή υπάρχει αλλά δεν είναι φάκελος.

en: Remote path is not writable.
el: Η απομακρυσμένη διαδρομή δεν είναι εγγράψιμη.

en: Remote path is not executable.
el: Η απομακρυσμένη διαδρομή δεν είναι εκτελέσιμη.

en: Couldn't create remote path.
el: Αδυναμία δημιουργίας απομακρυσμένης διαδρομής.

en: Remote host {host} doesn't support {command}
el: Ο απομακρυσμένος διακομιστής {host} δεν υποστηρίζει την εντολή {command}

en: Look at 'man backintime' for further instructions
el: Βλέπε 'man backintime' για περισσότερες οδηγίες

en: Check commands on host {host} returned unknown error
el: Οι εντολές ελέγχου στον διακομιστή {host} επέστρεψαν ένα άγνωστο σφάλμα

en: Remote host {host} doesn't support hardlinks
el: O απομακρυσμένος διακομιστής {host} δεν υποστηρίζει hardlinks

en: Copy public ssh-key "{pubkey}" to remote host "{host}"
el: Αντιγράψτε το δημόσιο κλειδί SSH "{pubkey}" στον απομακρυσμένο διακομιστή "{host}"

en: Please enter password for "{user}"
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε τον κωδικό του {user}

en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

en: This folder doesn't exist
    in the current selected snapshot.
el: Αυτός ο φάκελος δεν υπάρχει
    στο επιλεγμένο στιγμιότυπο.

en: Add to Include
el: Προσθήκη στα Περιλαμβανόμενα

en: Add to Exclude
el: Προσθήκη στα Αποκλειόμενα

en: {appName} is not configured. Would you like to restore a previous configuration?
el: Η εφαρμογή {appName} δεν είναι ρυθμισμένη. Θα θέλατε να επαναφέρετε κάποιες προηγούμενες ρυθμίσεις;

en: View last log
el: Προβολή τελευταίας καταγραφής

en: Manage profiles…
el: Διαχείριση προφιλ…

en: Shutdown
el: Τερματισμός

en: Exit
el: Έξοδος

en: Help
el: Βοήθεια

en: Website
el: Ιστοσελίδα

en: Changelog
el: Αρχείο αλλαγών

en: FAQ
el: Συχνές Ερωτήσεις

en: Report a bug
el: Αναφορά προβλήματος

en: Translation
el: Μετάφραση

en: About
el: Σχετικά

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Restore to …
el: Επαναφορά στο…

en: Show hidden files
el: Προβολή κρυφών αρχείων

en: Compare snapshots…
el: Σύγκριση στιγμιοτύπων…

en: Error
el: Σφάλμα

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Are you sure you want to remove this snapshot? | Are you sure you want to remove these snapshots?
el[0]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το παρακάτω στιγμιότυπο;
el[1]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε τα παρακάτω στιγμιότυπα;

en: Do you really want to restore this element into the new folder
    {path}? | Do you really want to restore these elements into the new folder
    {path}?
el[0]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφέρετε αυτό το στοιχείο μέσα στον νέο φάκελο
    {path};
el[1]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφέρετε αυτά τα στοιχεία μέσα στον νέο φάκελο
    {path};

en: Do you really want to restore this element? | Do you really want to restore these elements?
el[0]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το {file} από {count} στιγμιότυπα;
el[1]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε τα {file} από {count} στιγμιότυπα;

en: Translations
el: Μεταφράσεις

en: License
el: Άδεια Χρήσης

en: Hello
    You have used Back In Time in the {language} language a few times by now.
    The translation of your installed version of Back In Time into {language} is {perc} complete. Regardless of your level of technical expertise, you can contribute to the translation and thus Back In Time itself.
    Please visit the {translation_platform_url} if you wish to contribute. For further assistance and questions, please visit the {back_in_time_project_website}.
    We apologize for the interruption, and this message will not be shown again. This dialog is available at any time via the help menu.
    Your Back In Time Team
el: Γειά
    Μέχρι στιγμής έχεις χρησιμοποιήσει μερικές φορές την {language} γλώσσα
    Η μετάφραση της εγκατεστημένης έκδοσης του Back In Time στα {language} είναι {perc} ολοκληρωμένη. Ανεξάρτητα απο το τεχνικό σου επίπεδο, μπορείς να συνεισφέρεις στην μετάφραση και κατ' επέκταση στο ίδιο το Back In Time.
    Παρακαλώ επισκέψου το {translation_platform_url} εαν επιθμείς να συνεισφέρεις. Για περαιτέρω βοήθεια και ερωτήσεις , παρακαλώ επισκέψου το {back_in_time_project_website}.
    Μας συγχωρείς για την διακοπή, και αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά. Αυτή η ενημέρωση είναι διαθέσιμη οπότε θελήσεις μέσα απο το μενού help.
    H ομάδα του Back In Time

en: translation platform
el: πλατφόρμα μετάφρασης

en: Filter
el: Φίλτρο

en: All
el: Όλα

en: Changes
el: Αλλαγές

en: Errors
el: Σφάλματα

en: Mode
el: Λειτουργία

en: User
el: Χρήστης

en: Cipher
el: Κρυπτογράφημα

en: Schedule
el: Χρονοπρογραμματισμός

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: At every boot/reboot
el: Σε κάθε εκκίνηση/επανεκκίνηση

en: Every {n} minute | Every {n} minutes
el[0]: Κάθε {n} λεπτό
el[1]: Κάθε {n} λεπτά

en: Every hour
el: Κάθε ώρα

en: Every {n} hour | Every {n} hours
el[0]: Κάθε {n} ώρα
el[1]: Κάθε {n} ώρες

en: Repeatedly (anacron)
el: Επανειλημμένως

en: When drive gets connected (udev)
el: Όταν συνδέεται δίσκος (udev)

en: Hour(s)
el: Ώρα(ες)

en: Day(s)
el: Ημέρα(ες)

en: Week(s)
el: Εβδομάδα(ες)

en: Month(s)
el: Μήνας(ες)

en: Year(s)
el: Έτος(η)

en: day(s).
el: Ημέρα(ες).

en: week(s).
el: Εβδομάδα(ες).

en: month(s).
el: Μήνας(ες).

en: Don't remove named snapshots.
el: Μην αφαιρέσετε επώνυμα στιγμιότυπα.

en: KB/sec
el: KB/δευτερόλεπτο

en: Restore Config
el: Επαναφορά παραμετροποίησης

en: New profile
el: Νέο προφίλ

en: Rename profile
el: Μετονομασία προφίλ

en: Exclude file
el: Εξαίρεση αρχείου

en: Include file
el: Συμπερίληψη αρχείου

en: enabled
el: ενεργό

en: disabled
el: ανενεργό

en: Restore Settings
el: Επαναφορά ρυθμίσεων

en: Command
el: εντολή

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: Delete
el: Διαγραφή

en: You can't compare a snapshot to itself.
el: Δεν μπορείτε να συγκρίνετε ένα στιγμιότυπο με τον εαυτό του.

en: Command not found
el: Η εντολή δεν βρέθηκε

en: Do you really want to delete {file} in snapshot {snapshot_id}?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το αρχείο {file} που υπάρχει στο στιγμιότυπο {snapshot_id};

en: Do you really want to delete {file} in {count} snapshots?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το {file} από {count} στιγμιότυπα;

en: This cannot be revoked!
el: Αυτό δεν μπορεί να αναιρεθεί!

en: WARNING
el: ΠΡΟΣΟΧΗ
