backintime - en to fi translation catalogue (189 entries)

en: Warning
fi: Varoitus

en: Main profile
fi: Pääprofiili

en: Local
fi: Paikallinen

en: SSH private key
fi: SSH – yksityinen avain

en: Encryption
fi: Salaus

en: SSH encrypted
fi: SSH salattu

en: Default
fi: Oletus

en: Backup folder cannot be included.
fi: Backup -kansiota ei voi sisällyttää.

en: Backup sub-folder cannot be included.
fi: Backup -alikansiota ei voi sisällyttää.

en: Invalid option. {path} is not a folder.
fi: Väärä arvo. {path} ei ole kansio.

en: Copy links (dereference symbolic links)
fi: Kopioi linkit (ratkaise symboliset linkit)

en: Expert Options
fi: Asiantuntija-asetukset

en: Failed to write new crontab.
fi: Uuden crontabin kirjoittaminen epäonnistui.

en: Config for encrypted folder not found.
fi: Salatun kansion määritystä ei löytynyt.

en: Cancel
fi: Peru

en: Please confirm password
fi: Vahvista salasana

en: Take snapshot
fi: Ota otos

en: Can't unmount {mountprocess} from {mountpoint}.
fi: Ei voi vapauttaa {mountprocess} kohteesta {mountpoint}.

en: Done
fi: Valmis

en: Deferring backup while on battery
fi: Viivästetään varmuuskopiointia akkukäytön ajan

en: Waiting %s second. | Waiting %s seconds.
fi[0]: Odotetaan %s sekunti.
fi[1]: Odotetaan %s sekuntia.

en: Finalizing
fi: Viimeistellään

en: Taking snapshot
fi: Otetaan otosta

en: Success
fi: Onnistui

en: Partial transfer due to vanished source files (see 'man rsync')
fi: Osittain siirretty johtuen puuttuvista lähdetiedostoista ( kts. 'man rsync')

en: 'rsync' ended with exit code {exit_code}
fi: 'rsync' päättyi paluukoodilla {exit_code}

en: See 'man rsync' for more details
fi: Katso lisätietoja: 'man rsync'

en: Nothing changed, no new snapshot necessary
fi: Mikään ei ole muuttunut: uusi otos ei ole tarpeen

en: Can't rename {new_path} to {path}
fi: Ei voi uudelleennimetä {new_path} nimelle {path}

en: Smart remove
fi: Älykäs poisto

en: Removing old snapshots
fi: Poistetaan vanhoja otoksia

en: Trying to keep min free space
fi: Yritetään pitää vapaa vähimmäistila

en: Now
fi: Nyt

en: Could not unlock ssh private key. Wrong password or password not available for cron.
fi: Yksityisen SSH-avaimen lukitusta ei voida avata. Salasana on väärin tai ei käytettävissä cronia varten.

en: Please enter password for "{user}"
fi: Vahvista käyttäjän "{user}" salasana

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Add to Include
fi: Lisää mukaan otettaviin

en: Add to Exclude
fi: Lisää pois jätettäviin

en: Pause snapshot process
fi: Keskeytä otosprosessi

en: Resume snapshot process
fi: Jatka otosprosessia

en: Stop snapshot process
fi: Pysäytä otosprosessi

en: Manage profiles…
fi: Hallinnoi profiileja…

en: Shutdown
fi: Sammuta

en: Setup language…
fi: Asennuskieli…

en: Exit
fi: Lopeta

en: Help
fi: Ohje

en: Website
fi: Sivusto

en: Changelog
fi: Muutosloki

en: FAQ
fi: UKK

en: Ask a question
fi: Esitä kysymys

en: Report a bug
fi: Ilmoita ohjelmavirheestä

en: About
fi: Tietoa

en: Restore
fi: Palauta

en: Restore the selected files or folders to the original destination.
fi: Palauta valitut tiedostot tai kansiot alkuperäiseen paikkaansa.

en: Restore the selected files or folders to a new destination.
fi: Palauta valitut tiedostot tai kansiot uuteen paikkaan.

en: Up
fi: Ylös

en: Show hidden files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Compare snapshots…
fi: Vertaa otoksia…

en: &Backup
fi: &Varmuuskopio

en: Working:
fi: Käsitellään:

en: Done, no backup needed
fi: Valmis, varmuuskopiota ei tarvittu

en: Error
fi: Virhe

en: Speed
fi: Nopeus

en: Global
fi: Yleisasetukset

en: Root
fi: Juuri

en: Home
fi: Koti

en: Backup folders
fi: Varmuuskopiokansiot

en: Snapshot Name
fi: Otoksen nimi

en: Are you sure you want to remove this snapshot? | Are you sure you want to remove these snapshots?
fi[0]: Oletko varma että haluat poistaa nämä otokset?
fi[1]: Oletko varma että haluat poistaa nämä otokset?

en: Remove newer elements in original folder.
fi: Poista alkuperäiskansiosta uudemmat elementit.

en: Do you really want to restore this element into the new folder
    {path}? | Do you really want to restore these elements into the new folder
    {path}?
fi[0]: Haluatko varmasti palauttaa nämä tiedostot uuteen kansioon
    {path}?
fi[1]: Haluatko varmasti palauttaa nämä tiedostot uuteen kansioon
    {path}?

en: Do you really want to restore this element? | Do you really want to restore these elements?
fi[0]: Haluatko varmasti palauttaa tämän tiedoston?
fi[1]: Haluatko varmasti palauttaa nämä tiedostot?

en: Are you sure you want to remove all newer files in your original folder?
fi: Haluatko varmasti poistaa alkuperäisen kansion kaikki uudemmat tiedostot?

en: WARNING: Deleting files in filesystem root could break your whole system!
fi: VAROITUS: tiedostojen poistaminen tiedostojärjestelmän juuresta voi rikkoa järjestelmän!!!

en: The language settings take effect only after restarting Back In Time.
fi: Kielivalinta astuu voimaan uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

en: Authors
fi: Tekijät

en: Translations
fi: Käännökset

en: License
fi: Lisenssi

en: Setup language
fi: Asennuskieli

en: System default
fi: Järjestelmän oletus

en: Use operating systems language.
fi: Käytä järjestelmän kielivalintaa.

en: Translated: {percent}
fi: Käännetty: {percent}

en: Hello
    You have used Back In Time in the {language} language a few times by now.
    The translation of your installed version of Back In Time into {language} is {perc} complete. Regardless of your level of technical expertise, you can contribute to the translation and thus Back In Time itself.
    Please visit the {translation_platform_url} if you wish to contribute. For further assistance and questions, please visit the {back_in_time_project_website}.
    We apologize for the interruption, and this message will not be shown again. This dialog is available at any time via the help menu.
    Your Back In Time Team
fi: Hei,
    Olet käyttänyt Back In Time -sovellusta kielellä: {language} jo jonkin aikaa.
    Ohjelmaversiosi käännös kielelle {language} on {perc} valmis. Riippumatta teknisestä osaamisestasi voit osallistua käännöksen ja sitä kautta myös Back In Time -ohjelman kehitykseen itsekin.
    Siirry osoitteeseen {translation_platform_url} jos haluat osallistua. Lisätietoja saat myös osoitteesta: {back_in_time_project_website}.
    Pyydämme anteeksi keskeytystä eikä tätä ilmoitusta näytetä uudestaan. Tämä viesti on saatavilla koska tahansa help -menun kautta.
    Sinun Back In Time Team

en: Last Log View
fi: Viimeisin lokinäkymä

en: Snapshot Log View
fi: Otoslokinäkymä

en: Snapshots
fi: Otokset

en: All
fi: Kaikki

en: Changes
fi: Muutokset

en: Errors
fi: Virheet

en: [E] Error, [I] Information, [C] Change
fi: [E] Virhe, [I] Tietoa, [C] Muutokset

en: Copy
fi: Kopioi

en: Decode
fi: Pura koodaus

en: Do you want to exclude this?
fi: Haluatko jättää tämän pois?

en: Question
fi: Kysymys

en: View Last Log
fi: Näytä viimeisin loki

en: Working…
fi: Käsitellään…

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

en: This week
fi: Tällä viikolla

en: Last week
fi: Viime viikolla

en: This is NOT a snapshot but a live view of your local files
fi: Tämä EI ole otos vaan elävä näkymä paikallisiin tiedostoihin

en: Show full Log
fi: Näytä täysi loki

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Add
fi: Lisää

en: Remove
fi: Poista

en: Where to save snapshots
fi: Mihin otokset tallennetaan

en: Folder
fi: Kansio

en: SSH Settings
fi: SSH-asetukset

en: Password
fi: Salasana

en: Save Password to Keyring
fi: Tallenna salasana avainrenkaaseen

en: Cache Password for Cron (Security issue: root can read password)
fi: Tallenna salasana välimuistiin cronia varten (tietoturvaongelma: root voi lukea salasanan)

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Schedule
fi: Aikataulu

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: At every boot/reboot
fi: Käynnistysten yhteydessä

en: Every hour
fi: Tunnin välein

en: Every {n} hour | Every {n} hours
fi[0]: {n} tunnin välein
fi[1]: {n} tunnin välein

en: Repeatedly (anacron)
fi: Toistuva (anacron)

en: Run Back In Time repeatedly. This is useful if the computer is not running regularly.
fi: Suorita BackInTime toistuvasti. Tästä on apua, ellei kone ole aina käynnissä.

en: Day(s)
fi: Päivä(ä)

en: Week(s)
fi: Viikko(a)

en: Run Back In Time as soon as the drive is connected (only once every X days).
    You will be prompted for your sudo password.
fi: Suorita BackInTime heti, kun asema on kytketty (vain kerran X päivässä).
    Sinulta kysytään sudo-salasanaa.

en: Include files and folders
fi: Ota mukaan tiedostoja ja kansioita

en: Add file
fi: Lisää tiedosto

en: Add folder
fi: Lisää kansio

en: Exclude patterns, files or folders
fi: Jätä pois kuvioita, tiedostoja ja kansioita

en: Add default
fi: Lisää oletukset

en: Exclude files bigger than:
fi: Jätä pois tätä suuremmat tiedostot:

en: Year(s)
fi: Vuosi(a)

en: Smart remove:
fi: Älykäs poisto:

en: Keep all snapshots for the last
fi: Säilytä kaikki otokset

en: day(s).
fi: viime päivältä (/päiviltä).

en: Keep one snapshot per day for the last
fi: Säilytä yksi otos kultakin päivältä

en: Keep one snapshot per week for the last
fi: Säilytä yksi otos kultakin viikolta

en: week(s).
fi: viime viikolta (/viikoilta).

en: Keep one snapshot per month for the last
fi: Säilytä yksi otos kultakin kuulta

en: month(s).
fi: viime kuulta (/kuukausilta).

en: Keep one snapshot per year for all years.
fi: Säilytä yksi otos kultakin vuodelta.

en: Don't remove named snapshots.
fi: Älä poista nimettyjä otoksia.

en: Enable notifications
fi: Käytä ilmoituksia

en: Disable snapshots when on battery
fi: Älä tee otoksia akkukäytössä

en: Power status not available from system
fi: Järjestelmä ei tarjoa virranhallintatietoja

en: Run only one snapshot at a time
fi: Tee vain yksi otos kerrallaan

en: Backup replaced files on restore
fi: Varmuuskopioi palautettaessa korvatut tiedostot

en: Continue on errors (keep incomplete snapshots)
fi: Jatka virheistä huolimatta (säilytä keskeneräiset otokset)

en: Use checksum to detect changes
fi: Havaitse muutokset tarkistussummista

en: None
fi: Ei mitään

en: Run 'rsync' with '{cmd}':
fi: Suorita rsync komennolla  '{cmd}':

en: as cron job
fi: cron-töissä

en: on remote host
fi: etäkoneilla

en: when taking a manual snapshot
fi: käyttäjän tehdessä itse otoksia

en: on local machine
fi: paikallisella koneella

en: Redirect stdout to /dev/null in cronjobs.
fi: Ohjaa cron-töiden vakiotulosvirta /dev/nulliin.

en: Redirect stderr to /dev/null in cronjobs.
fi: Ohjaa cron-töiden vakiovirhevirta /dev/nulliin.

en: Preserve ACL
fi: Säilytä ACL:t

en: Preserve extended attributes (xattr)
fi: Säilytä lisämääritteet (xattr)

en: Copy unsafe links (works only with absolute links)
fi: Kopioi turvattomat linkit (toimii vain absoluuttisille linkeille)

en: Paste additional options to rsync
fi: Liitä lisävalinnat rsyncille

en: default
fi: oletus

en: Add prefix to SSH commands
fi: Lisää SSH-komentoihin etuliite

en: Check if remote host is online
fi: Tarkista, onko etäkone verkossa

en: Warning: if disabled and the remote host
    is not available, this could lead to some
    weird errors.
fi: Varoitus: ellei ole käytössä eikä etäkone
    ole käytettävissä, voi johtaa outoihin
    virheisiin.

en: Warning: if disabled and the remote host
    does not support all necessary commands,
    this could lead to some weird errors.
fi: Varoitus: ellei ole käytössä eikä etäkone tue
    kaikkia vaadittuja komentoja, voi johtaa
    outoihin virheisiin.

en: Restore Config
fi: Palauta määritys

en: Edit user-callback
fi: Muokkaa käyttäjäkutsua

en: New profile
fi: Uusi profiili

en: Rename profile
fi: Muuta profiilin nimeä

en: Custom hours can only be a comma separated list of hours (e.g. 8,12,18,23) or */3 for periodic backups every 3 hours.
fi: Mukautettujen tuntien on oltava pilkuin erotettu tuntiluettelo (esim. 8,12,18,23) tai */3 varmuuskopioille kolmen tunnin välein.

en: You did not choose a private key file for SSH.
    Would you like to generate a new password-less public/private key pair?
fi: Et valinnut SSH:lle yksityistä avainta.
    Haluatko luoda uuden salasanattoman julkisen ja yksityisen avaimen parin?

en: Would you like to copy your public SSH key to the
    remote host to enable password-less login?
fi: Haluatko kopioida julkisen SSH-avaimesi etäkoneelle
    salasanatonta kirjautumista varten?

en: Please verify this fingerprint! Would you like to add it to your 'known_hosts' file?
fi: Tarkista tämä sormenjälki! Haluatko lisätä sen ”known_hosts”-tiedostoosi?

en: Exclude pattern
fi: Jätä pois kuvio

en: Exclude file
fi: Jätä pois tiedosto

en: Exclude folder
fi: Jätä pois kansio

en: Include file
fi: Ota mukaan tiedosto

en: Include folder
fi: Ota mukaan kansio

en: Full snapshot path:
fi: Otoksen täydellinen sijainti:

en: enabled
fi: käytössä

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Restore Settings
fi: Palauta asetukset

en: user-callback script has no shebang (#!/bin/sh) line.
fi: käyttäjäkutsuskriptistä puuttuu #!-rivi.

en: Shebang in user-callback script is not executable.
fi: Käyttäjäkutsuskriptin #!-rivi ei viittaa ohjelmatiedostoon.

en: Parameters
fi: Parametrit

en: Use %1 and %2 for path parameters
fi: Käytä sijaintiparametreina %1 ja %2

en: List only equal snapshots to:
fi: Luettele vain otokset, jotka ovat samoja kuin:

en: Deep check (more accurate, but slow)
fi: Syvätarkistus (tarkempi, mutta hitaampi)

en: Delete
fi: Poista

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Go To
fi: Siirry
