backintime - en to it translation catalogue (341 entries)

en: Warning
it: Attenzione

en: Main profile
it: Profilo principale

en: Local
it: Locale

en: SSH private key
it: Chiave privata SSH

en: encrypted
it: cifrato

en: Encryption
it: Cifratura

en: SSH encrypted
it: SSH con cifratura

en: Default
it: Predefinito

en: Profile: "{name}"
it: Profilo: "{name}"

en: Snapshots folder is not valid!
it: Cartella delle istantanee non valida!

en: You must select at least one folder to back up!
it: Scegliere almeno una cartella per il backup!

en: Backup folder cannot be included.
it: La cartella di backup non può essere inclusa.

en: Backup sub-folder cannot be included.
it: La sotto-cartella di backup non può essere inclusa.

en: Invalid option. {path} is not a folder.
it: Opzione non valida. {path} non è una cartella.

en: Host/User/Profile-ID must not be empty.
it: Host/Utente/Profilo non possono essere vuoti.

en: Can't write to: {path}
    Are you sure you have write access?
it: Impossibile scrivere su: {path}
    Sei sicuro di avere i permessi in scrittura?

en: Destination filesystem for {path} is formatted with FAT which doesn't support hard-links. Please use a native Linux filesystem.
it: Il filesystem di destinazione per '{path}' è formattato con FAT che non supporta hard-link. Si prega di usare un filesystem Linux nativo.

en: Destination filesystem for {path} is an SMB-mounted share. Please make sure the remote SMB server supports symlinks or activate {copyLinks} in {expertOptions}.
it: Il filesystem di destinazione per '{path}' è una condivisione montata su SMB. Per favore assicurati che il server SMB remoto supporti i collegamenti simbolici o attiva '{copyLinks}' in '{expertOptions}'.

en: Copy links (dereference symbolic links)
it: Copia collegamenti (segue i collegamenti simbolici)

en: Expert Options
it: Opzioni per esperti

en: Destination filesystem for {path} is an sshfs-mounted share. sshfs doesn't support hard-links. Please use mode 'SSH' instead.
it: Il filesystem di destinazione per '{path}' è una condivisione montata su sshfs. sshfs non supporta i collegamenti fisici. Utilizza invece la modalità 'SSH'.

en: Can't find crontab.
    Are you sure cron is installed?
    If not you should disable all automatic backups.
it: Impossibile trovare crontab.
    Sei sicuro che cron sia installato?
    Se non lo è, disattivare tutti i backup automatici.

en: Failed to write new crontab.
it: Impossibile scrivere nuovi crontab.

en: Could not install Udev rule for profile {profile_id}. DBus Service '{dbus_interface}' wasn't available
it: Impossibile installare la regola di Udev per il profilo {profile_id}. Il servizio DBus '{dbus_interface}' non era disponibile

en: Schedule udev doesn't work with mode {mode}
it: La pianificazione udev non funziona con la modalità {mode}

en: Couldn't find UUID for {path}
it: Impossibile trovare UUID per "{path}"

en: Failed to save config
it: Salvataggio della configurazione fallito

en: Failed to load config
it: Impossibile caricare la configurazione

en: Profile "{name}" already exists.
it: Il profilo "{name}" esiste già.

en: The last profile cannot be removed.
it: L'ultimo profilo non può essere rimosso.

en: Can't mount '{command}'
it: Non posso montare '{command}'

en: Config for encrypted folder not found.
it: Configurazione per cartella cifrata non trovata.

en: Create a new encrypted folder?
it: Creare una nuova cartella cifrata?

en: Cancel
it: Annulla

en: Please confirm password
it: Per favore conferma la password

en: Password doesn't match.
it: La password non corrisponde.

en: encfs version 1.7.2 and before has a bug with option --reverse. Please update encfs.
it: la versione di encfs 1.7.2 e precedenti ha un bug con l'opzione --reverse. Per favore aggiorna encfs.

en: Take snapshot
it: Prendi istantanea

en: Can't unmount {mountprocess} from {mountpoint}.
it: Impossibile smontare {mountprocess} da {mountpoint}.

en: {} not found. Please install e.g. {}
it: {} non trovato. Si prega di installare ad es. {}

en: Mountpoint {} not empty.
it: In punto di montaggio {} non è vuoto.

en: Profile '{profile}': Enter password for {mode}:
it: Profilo '{profile}': Inserisci la password per {mode}:

en: FAILED
it: FALLITO

en: Restore permissions
it: Ripristina permessi

en: Done
it: Fatto

en: Deferring backup while on battery
it: Backup posticipato durante funzionamento a batteria

en: Can't find snapshots folder.
    If it is on a removable drive please plug it in.
it: Impossibile trovare la cartella delle istantanee.
    Se si tratta di un disco rimovibile si prega di collegarlo.

en: Waiting %s second. | Waiting %s seconds.
it[0]: Aspettando %s secondo.
it[1]: Aspettando %s secondi.

en: Failed to take snapshot {snapshot_id}.
it: Creazione dell'istantanea {snapshot_id} fallita.

en: Finalizing
it: Finalizzazione

en: Can't create folder
it: Impossibile creare la cartella

en: Saving config file…
it: Salvataggio file di configurazione…

en: Saving permissions…
it: Salvataggio permessi…

en: Found leftover {snapshot_id} which can be continued.
it: Trovate rimanenze di '{snapshot_id}' che può essere continuata.

en: Removing leftover {snapshot_id} folder from last run
it: Rimozione della cartella '{snapshot_id}' rimanente dall'ultima esecuzione

en: Can't remove folder
it: Impossibile eliminare la cartella

en: Taking snapshot
it: Generazione dell'istantanea

en: Success
it: Successo

en: Partial transfer due to vanished source files (see 'man rsync')
it: Trasferimento parziale perché i file di origine sono spariti (vedi 'man rsync')

en: 'rsync' ended with exit code {exit_code}
it: 'rsync' terminato con codice di uscita {exit_code}

en: See 'man rsync' for more details
it: Vedi 'man rsync' per ulteriori dettagli

en: Negative rsync exit codes are signal numbers, see 'kill -l' and 'man kill'
it: I codici di ritorno negativi di rsync sono numeri di segnale, vedi 'kill -l' e 'man kill'

en: Nothing changed, no new snapshot necessary
it: Nulla è cambiato, nessuna nuova istantanea necessaria

en: Can't rename {new_path} to {path}
it: Non posso rinominare {new_path} in {path}

en: Smart remove
it: Rimozione intelligente

en: Removing old snapshots
it: Rimozione vecchie istantanee

en: Trying to keep min free space
it: Tentativo di mantenere lo spazio libero minimo

en: Trying to keep min {perc} free inodes
it: Tentativo di mantenere almeno il {perc} di inode liberi

en: Now
it: Adesso

en: Can't mount {sshfs}
it: Non riesco a montare {sshfs}

en: ssh-agent not found. Please make sure it is installed.
it: Non trovo ssh-agent. Accertati che sia installato.

en: Could not unlock ssh private key. Wrong password or password not available for cron.
it: Non ho potuto sbloccare la chiave privata ssh. Password errata o non disponibile per cron.

en: Cipher {cipher} failed for {host}.
it: Cifratura {cipher} fallita per {host}.

en: Remote path exists but is not a directory.
it: Il percorso remoto esiste ma non è una cartella.

en: Remote path is not writable.
it: Il percorso remoto non è scrivibile.

en: Remote path is not executable.
it: Il percorso remoto non è eseguibile.

en: Couldn't create remote path.
it: Non ho potuto creare il percorso remoto.

en: Remote host {host} doesn't support {command}
it: L'host remoto {host} non supporta {command}

en: Look at 'man backintime' for further instructions
it: Guarda 'man backintime' per ulteriori istruzioni

en: Check commands on host {host} returned unknown error
it: Il controllo dei comandi sull'host {host} ha restituito un errore sconosciuto

en: Remote host {host} doesn't support hardlinks
it: L'host remoto {host} non supporta gli hard link

en: Copy public ssh-key "{pubkey}" to remote host "{host}"
it: Copia la chiave ssh pubblica "{pubkey}" sull'host remoto "{host}"

en: Please enter password for "{user}"
it: Inserire la password per "{user}"

en: Shortcuts
it: Collegamenti

en: This folder doesn't exist
    in the current selected snapshot.
it: Questa cartella non esiste
    nell'istantanea selezionata al momento.

en: Add to Include
it: Aggiungi alle inclusioni

en: Add to Exclude
it: Aggiungi alle esclusioni

en: {appName} is not configured. Would you like to restore a previous configuration?
it: {appName} non è configurato. Vuoi ripristinare una configurazione precedente?

en: Can't find snapshots folder.
    If it is on a removable drive please plug it in and then press OK.
it: Impossibile trovare la cartella delle istantanee.
    Se si tratta di un disco rimovibile, collegarlo e premere OK.

en: Take a snapshot
it: Prendi istantanea

en: Use modification time & size for file change detection.
it: Usa la dimensione e l'ora di modifica dei file per riconoscere i file cambiati.

en: Take a snapshot (checksum mode)
it: Prendi istantanea (usando i checksums)

en: Use checksums for file change detection.
it: Usa il checksum per rilevare i cambiamenti.

en: Pause snapshot process
it: Metti in pausa il processo di istantanea

en: Resume snapshot process
it: Riprendi il processo di istantanea

en: Stop snapshot process
it: Interrompi il processo di istantanea

en: Refresh snapshot list
it: Aggiorna lista istantanee

en: Name snapshot
it: Nome Istantanea

en: Remove snapshot
it: Rimuovi istantanea

en: View snapshot log
it: Visualizza registro istantanea

en: View last log
it: Visualizza ultimo registro

en: Manage profiles…
it: Gestione profili…

en: Shutdown
it: Spegnimento

en: Shut down system after snapshot has finished.
it: Arresta il sistema quando l'istantanea è terminata.

en: Setup language…
it: Imposta lingua…

en: Exit
it: Esci

en: Help
it: Aiuto

en: Profiles config file
it: File di configurazione profili

en: Website
it: Sito web

en: Changelog
it: Registro dei cambiamenti

en: FAQ
it: Domande frequenti

en: Ask a question
it: Fai una domanda

en: Report a bug
it: Segnala un bug

en: Translation
it: Traduzione

en: About
it: Informazioni

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore the selected files or folders to the original destination.
it: Ripristina i file o le cartelle selezionati nella destinazione originale.

en: Restore to …
it: Ripristina su…

en: Restore the selected files or folders to a new destination.
it: Ripristina i file o le cartelle selezionati in una nuova destinazione.

en: Restore the currently shown folder and all its contents to the original destination.
it: Ripristina la cartella attualmente mostrata e tutto il suo contenuto nella destinazione originale.

en: Restore the currently shown folder and all its contents to a new destination.
it: Ripristina la cartella attualmente mostrata e tutto il suo contenuto in una nuova destinazione.

en: Up
it: Su

en: Show hidden files
it: Mostra i file nascosti

en: Compare snapshots…
it: Confronta istantanee…

en: &Restore
it: &Ripristina

en: &Help
it: &Aiuto

en: If you close this window Back In Time will not be able to shut down your system when the snapshot has finished.
    Do you really want to close?
it: Se chiudi questa finestra Back In Time non sarà in grado di arrestare il sistema al termine dell'istantanea.
    Vuoi veramente chiuderla?

en: Working:
it: Lavoro in corso:

en: Done, no backup needed
it: Fatto, nessun backup necessario

en: Working
it: Lavoro in corso

en: Error
it: Errore

en: Sent
it: Inviati

en: Speed
it: Velocità

en: ETA
it: Tempo rimanente stimato

en: Global
it: Globale

en: Backup folders
it: Cartelle di backup

en: Snapshot Name
it: Nome istantanea

en: Are you sure you want to remove this snapshot? | Are you sure you want to remove these snapshots?
it[0]: Sei sicuro di voler rimuovere questa istantanea?
it[1]: Sei sicuro di voler rimuovere queste istantanee?

en: Create backup copies with trailing {suffix}
    before overwriting or removing local elements.
it: Crea copie di backup aggiungendo {suffix}
    prima di sovrascrivere o rimuovere elementi locali.

en: Newer versions of files will be renamed with trailing {suffix} before restoring.
    If you don't need them anymore you can remove them with {cmd}
it: Le versioni nuove dei file verranno rinominate con il suffisso {suffix} prima del ripristino.
    Se non ne hai più bisogno, puoi rimuoverle con {cmd}

en: Only restore elements which do not exist or
    are newer than those in destination.
    Using "rsync --update" option.
it: Ripristina solo gli elementi che non esistono o
    sono più recenti di quelli di destinazione.
    Utilizza l'opzione "rsync --update".

en: Remove newer elements in original folder.
it: Rimuovi gli elementi più recenti nella cartella originale.

en: Restore selected files or folders to the original destination and
    delete files or folders which are not in the snapshot.
    Be extremely careful because this will
    delete files and folders which were
    excluded during taking the snapshot.
it: Ripristina i file o le cartelle selezionati nella destinazione originale e
    elimina i file / le cartelle che non sono nell'istantanea.
    Fai molta attenzione perché questo
    cancellerà i file / le cartelle che sono stati
    esclusi durante l'acquisizione dell'istantanea.

en: Do you really want to restore this element into the new folder
    {path}? | Do you really want to restore these elements into the new folder
    {path}?
it[0]: Vuoi veramente ripristinare questo elemento nella nuova cartella
    {path}?
it[1]: Vuoi veramente ripristinare questi elementi nella nuova cartella
    {path}?

en: Do you really want to restore this element? | Do you really want to restore these elements?
it[0]: Vuoi veramente ripristinare questo elemento?
it[1]: Vuoi veramente ripristinare questi elementi?

en: Are you sure you want to remove all newer files in {path}?
it: Sei sicuro di voler rimuovere tutti i file più recenti in '{path}'?

en: Are you sure you want to remove all newer files in your original folder?
it: Sei sicuro di voler rimuovere tutti i file più nuovi nella tua cartella originale?

en: WARNING: Deleting files in filesystem root could break your whole system!
it: ATTENZIONE: cancellare i file nella radice del filesystem potrebbe danneggiare l'intero sistema!

en: Snapshot
it: Istantanea

en: Restore {path}
it: Ripristina {path}

en: Restore {path} to …
it: Ripristina {path} su…

en: The language settings take effect only after restarting Back In Time.
it: Le impostazioni della lingua avranno effetto solo dopo aver riavviato Back In Time.

en: Authors
it: Autori

en: Translations
it: Traduzioni

en: License
it: Licenza

en: Setup language
it: Imposta lingua

en: System default
it: Default del sistema

en: Use operating systems language.
it: Usa la lingua del sistema operativo.

en: Translated: {percent}
it: Tradotto: {percent}

en: Hello
    You have used Back In Time in the {language} language a few times by now.
    The translation of your installed version of Back In Time into {language} is {perc} complete. Regardless of your level of technical expertise, you can contribute to the translation and thus Back In Time itself.
    Please visit the {translation_platform_url} if you wish to contribute. For further assistance and questions, please visit the {back_in_time_project_website}.
    We apologize for the interruption, and this message will not be shown again. This dialog is available at any time via the help menu.
    Your Back In Time Team
it: Ciao
    Hai usato Back In Time in lingua {language} un po' di volte.
    La traduzione della versione di Back In Time installata in {language} è completa al {perc}. Indipendentemente dal tuo livello tecnico, puoi contribuire alla traduzione e migliorare così Back In Time.
    Visita {translation_platform_url} per contribuire. Per avere altre informazioni, puoi visitare {back_in_time_project_website}.
    Ci scusiamo per l'interruzione, questo messaggio non verrà mostrato nuovamente ma rimane disponibile per consultazione nel menu Aiuto.
    Il team Back In Time

en: translation platform
it: piattaforma di traduzione

en: Your translation
it: La tua traduzione

en: Last Log View
it: Visualizzazione Ultimo Registro

en: Snapshot Log View
it: Visualizza il registro dell'istantanea

en: Profile
it: Profilo

en: Snapshots
it: Istantanee

en: Filter
it: Filtro

en: All
it: Tutti

en: Changes
it: Cambiamenti

en: Errors
it: Errori

en: Information
it: Informazione

en: [E] Error, [I] Information, [C] Change
it: [E] Errore, [I] Informazione, [C] Cambiamento

en: decode paths
it: decodifica i percorsi

en: Copy
it: Copia

en: Decode
it: Decodifica

en: Do you want to exclude this?
it: Vuoi escluderlo?

en: Question
it: Domanda

en: View Last Log
it: Visualizza ultimo log

en: Start {appname}
it: Avvia {appname}

en: Working…
it: Lavoro in corso…

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

en: This week
it: Questa settimana

en: Last week
it: Scorsa settimana

en: This is NOT a snapshot but a live view of your local files
it: Questa NON è un'istantanea, bensì una vista attuale dei tuoi file locali

en: Last check {time}
it: Ultimo controllo {time}

en: Show full Log
it: Mostra il registro completo

en: Manage profiles
it: Gestione profili

en: Edit
it: Modifica

en: Add
it: Aggiungi

en: Remove
it: Rimuovi

en: &General
it: &Generale

en: Mode
it: Modalità

en: {app} uses EncFS for encryption. A recent security audit revealed several possible attack vectors for this. Please take a look at "A NOTE ON SECURITY" in "man backintime".
it: {app} utilizza EncFS per la crittografia. Una recente revisione di sicurezza ha rivelato numerosi possibili vettori d'attacco in questa configurazione. Per favore consulta la sezione 'A NOTE ON SECURITY' in 'man backintime'.

en: Where to save snapshots
it: Dove salvare le istantanee

en: Folder
it: Cartella

en: SSH Settings
it: Impostazioni di SSH

en: Port
it: Porta

en: User
it: Utente

en: Path
it: Percorso

en: Cipher
it: Cifratura

en: Private Key
it: Chiave privata

en: Choose an existing private key file (normally named "id_rsa")
it: Seleziona un file di chiave privata esistente (di solito chiamato "id_rsa")

en: Create a new SSH key without password (not allowed if a private key file is already selected)
it: Crea una nuova chiave SSH senza password (non permesso se è già stato selezionato un file di chiave privata)

en: Save Password to Keyring
it: Salva la password nel gestore delle password

en: Cache Password for Cron (Security issue: root can read password)
it: Salva la password per Cron (problema di sicurezza: l'utente root può leggere la password)

en: Advanced
it: Avanzate

en: Full snapshot path
it: Percorso completo per le istantanee

en: Schedule
it: Pianificazione

en: Disabled
it: Disabilitato

en: At every boot/reboot
it: Ad ogni avvio/riavvio

en: Every {n} minute | Every {n} minutes
it[0]: Ogni minuto
it[1]: Ogni {n} minuti

en: Every hour
it: Ogni ora

en: Every {n} hour | Every {n} hours
it[0]: Ogni {n} ora
it[1]: Ogni {n} ore

en: Custom hours
it: Orario personalizzato

en: Every day
it: Ogni giorno

en: Repeatedly (anacron)
it: Ripetutamente (anacron)

en: When drive gets connected (udev)
it: Quando il drive viene connesso (udev)

en: Every week
it: Ogni settimana

en: Every month
it: Ogni mese

en: Every year
it: Ogni anno

en: Day
it: Giorno

en: Weekday
it: Giorno della settimana

en: Hour
it: Ora

en: Hours
it: Ore

en: Run Back In Time repeatedly. This is useful if the computer is not running regularly.
it: Avvia Back In Time ripetutamente. È utile se il computer non viene avviato regolarmente.

en: Every
it: Ogni

en: Hour(s)
it: Ora(e)

en: Day(s)
it: Giorno(i)

en: Week(s)
it: Settimana(e)

en: Month(s)
it: Mese(i)

en: Run Back In Time as soon as the drive is connected (only once every X days).
    You will be prompted for your sudo password.
it: Avvia Back In Time non appena il dispositivo viene collegato (solo una volta ogni X giorni).
    Ti verrà richiesta la tua password di sudo.

en: &Include
it: &Includi

en: Include files and folders
it: Includi file e cartelle

en: Add file
it: Aggiungi file

en: Add folder
it: Aggiungi cartella

en: &Exclude
it: &Escludi

en: Wildcards ({example1}) will be ignored with mode 'SSH encrypted'.
    Only single or double asterisks are allowed ({example2})
it: Le wildcard ({example1}) verranno ignorate nella modalità 'SSH cifrato'.
    Sono ammessi solo asterischi singoli o doppi ({example2})

en: Exclude patterns, files or folders
it: Esclusione pattern, file o cartelle

en: Highly recommended
it: Fortemente raccomandato

en: Add default
it: Aggiungi predefiniti

en: Exclude files bigger than:
it: Escludi file più grandi di:

en: Exclude files bigger than value in %(prefix)s.
    With 'Full rsync mode' disabled this will only affect new files
    because for rsync this is a transfer option, not an exclude option.
    So big files that have been backed up before will remain in snapshots
    even if they have changed.
it: Escludi file più grandi del valore in %(prefix)s.
    Se la 'Modalità rsync completo' è disabilitata, avrà effetto solo sui nuovi file
    perché rsync la tratta come un'opzione di trasferimento, non di esclusione.
    Per questo motivo i file copiati in precedenza rimarranno nelle istantanee
    anche se sono cambiati.

en: &Auto-remove
it: Rimozione &automatica

en: Older than
it: Più vecchi di

en: Year(s)
it: Anno(i)

en: If free space is less than
it: Se lo spazio libero è minore di

en: If free inodes is less than
it: Se gli inode liberi sono meno del

en: Smart remove:
it: Rimozione intelligente:

en: Run in background on remote host.
it: Esegui in sottofondo sull'host remoto.

en: EXPERIMENTAL
it: SPERIMENTALE

en: Keep all snapshots for the last
it: Mantieni tutte le istantanee degli ultimi

en: day(s).
it: giorno/i.

en: Keep one snapshot per day for the last
it: Mantieni un'istantanea al giorno per gli ultimi

en: Keep one snapshot per week for the last
it: Mantieni un'istantanea alla settimana per le ultime

en: week(s).
it: settimana/e.

en: Keep one snapshot per month for the last
it: Mantieni un'istantanea al mese per gli ultimi

en: month(s).
it: mese/i.

en: Keep one snapshot per year for all years.
it: Mantieni un'istantanea all'anno per tutti gli anni.

en: Don't remove named snapshots.
it: Non rimuovere le istantanee a cui è stato assegnato un nome.

en: &Options
it: &Opzioni

en: Enable notifications
it: Attiva le notifiche

en: Disable snapshots when on battery
it: Disabilita le istantanee quando si usa la batteria

en: Power status not available from system
it: Impossibile stabilire la modalità di alimentazione

en: Run only one snapshot at a time
it: Esegui solo un'istantanea alla volta

en: Other snapshots will be blocked until the current snapshot is done.
    This is a global option. So it will affect all profiles for this user.
    But you need to activate this for all other users, too.
it: Le altre istantanee verranno bloccate finché l'istantanea corrente non sarà terminata.
    Questa è un'opzione globale, pertanto avrà effetto su tutti i profili di questo utente.
    Tuttavia devi attivare quest'opzione anche per gli altri utenti.

en: Backup replaced files on restore
it: Esegui il backup dei file sostituiti durante il ripristino

en: Continue on errors (keep incomplete snapshots)
it: Continua in caso di errore (mantiene un'istantanea incompleta)

en: Use checksum to detect changes
it: Usa il checksum per riconoscere i cambiamenti

en: Take a new snapshot whether there were changes or not.
it: Prendi un'istantanea anche se non ci sono modifiche rispetto alla precedente.

en: Log Level
it: Livello dei log

en: None
it: Nulla

en: E&xpert Options
it: Op&zioni per esperti

en: Caution: Change these options only if you really know what you are doing.
it: Attenzione: Cambiare queste opzioni solo se si sa cosa si sta facendo.

en: Run 'rsync' with '{cmd}':
it: Esegui 'rsync' con '{cmd}':

en: as cron job
it: come cron job

en: on remote host
it: sull'host remoto

en: when taking a manual snapshot
it: quando si prende un'istantanea manuale

en: (Please install 'nocache' to enable this option)
it: (Per favore installa 'nocache' per abilitare questa opzione)

en: on local machine
it: sulla macchina locale

en: Redirect stdout to /dev/null in cronjobs.
it: Redirigi stdout verso /dev/null nei cronjob.

en: Redirect stderr to /dev/null in cronjobs.
it: Redirigi stderr verso /dev/null nei cronjob.

en: Limit rsync bandwidth usage
it: Limita la banda utilizzata da rsync

en: KB/sec
it: KB/s

en: Preserve ACL
it: Preserva ACL

en: Preserve extended attributes (xattr)
it: Preserva attributi estesi (xattr)

en: Copy unsafe links (works only with absolute links)
it: Copia collegamenti non sicuri (funziona solo con collegamenti assoluti)

en: Options must be quoted e.g. {example}.
it: Le opzioni devono essere racchiuse tra virgolette, es. {example}.

en: Paste additional options to rsync
it: Passa opzioni addizionali ad rsync

en: Prefix to run before every command on remote host.
    Variables need to be escaped with \$FOO.
    This doesn't touch rsync. So to add a prefix
    for rsync use "%(cbRsyncOptions)s" with
    %(rsync_options_value)s
    
    %(default)s: %(def_value)s
it: Prefisso da eseguire prima di ogni comando sull'host remoto.
    Le variabili necessitano di escaping con \$FOO.
    Questo non tocca rsync. Quindi per aggiungere un prefisso
    per rsync usa "%(cbRsyncOptions)s" con
    %(rsync_options_value)s
    
    %(default)s: %(def_value)s

en: Add prefix to SSH commands
it: Aggiungi prefisso ai comandi SSH

en: Check if remote host is online
it: Controlla se l'host remoto è online

en: Warning: if disabled and the remote host
    is not available, this could lead to some
    weird errors.
it: Attenzione: se disabilitato e l'host remoto
    non è disponibile, questo potrebbe portare ad alcuni
    errori strani.

en: Check if remote host supports all necessary commands
it: Controlla se l'host remoto supporta tutti i comandi necessari

en: Warning: if disabled and the remote host
    does not support all necessary commands,
    this could lead to some weird errors.
it: Attenzione: se disabilitato e l'host remoto
    non supporta tutti i comandi necessari,
    questo potrebbe portare ad alcuni strani errori.

en: Restore Config
it: Ripristina configurazione

en: Edit user-callback
it: Modifica callback utente

en: New profile
it: Nuovo profilo

en: Rename profile
it: Rinomina profilo

en: Are you sure you want to delete the profile "{name}"?
it: Sei sicuro di voler eliminare il profilo "{name}" ?

en: Custom hours can only be a comma separated list of hours (e.g. 8,12,18,23) or */3 for periodic backups every 3 hours.
it: L'orario personalizzato può essere solo un elenco di ore separate da virgola (es. 8,12,18,23) oppure */3 per backup periodici ogni 3 ore.

en: You did not choose a private key file for SSH.
    Would you like to generate a new password-less public/private key pair?
it: Non hai scelto un file di chiave privata per SSH.
    Vorresti generare una nuova coppia di chiavi pubblica / privata senza password?

en: Private key file "{file}" does not exist.
it: Il file chiave privata "{file}" non esiste.

en: Would you like to copy your public SSH key to the
    remote host to enable password-less login?
it: Vuoi copiare la tua chiave SSH pubblica sull'
    host remoto per abilitare il login senza password?

en: The authenticity of host {host} can't be established.
    
    {keytype} key fingerprint is:
it: L'autenticità dell'host "{host}" non può essere stabilita.
    
    L'impronta digitale della chiave {keytype} è:

en: Please verify this fingerprint! Would you like to add it to your 'known_hosts' file?
it: Si prega di verificare questa impronta digitale! Vorresti aggiungerla al tuo file 'known_hosts'?

en: Exclude pattern
it: Pattern di esclusione

en: Exclude file
it: Escludi file

en: Exclude folder
it: Escludi cartella

en: Include file
it: Includi file

en: "{path}" is a symlink. The linked target will not be backed up until you include it, too.
    Would you like to include the symlink target instead?
it: "{path}" è un link simbolico. La destinazione del link non sarà copiata nel backup se non la includerai esplicitamente.
    Vuoi piuttosto includere la destinazione del link simbolico?

en: Include folder
it: Includi cartella

en: Are you sure you want to change snapshots folder?
it: Sei sicuro di voler cambiare la cartella delle istantanee?

en: Failed to create new SSH key in {path}
it: Impossibile creare una nuova chiave SSH in {path}

en: Full snapshot path:
it: Percorso completo per le istantanee:

en: enabled
it: abilitato

en: disabled
it: disabilitato

en: Restore Settings
it: Ripristina impostazioni

en: Please navigate to the snapshot from which you want to restore {appName}'s configuration. The path may look like:
    {samplePath}
    
    If your snapshots are on a remote drive or if they are encrypted you need to manually mount them first. If you use Mode SSH you also may need to set up public key login to the remote host.
    Take a look at 'man backintime'.
it: Per favore localizza l'istantanea dalla quale vuoi ripristinare la configurazione di {appName}. Il percorso potrebbe assomigliare a:
    {samplePath}
    
    Se le tue istantanee sono su un'unità remota o se sono cifrate, devi prima montarle manualmente. Se usi la modalità SSH, potresti anche aver bisogno di configurare l'accesso all'host remoto mediante chiave pubblica.
    Dai un'occhiata a: 'man backintime'.

en: No config found
it: Configurazione non trovata

en: user-callback script has no shebang (#!/bin/sh) line.
it: lo script di callback utente non ha una linea shebang (#!/bin/sh).

en: Shebang in user-callback script is not executable.
it: Lo shebang nello script di callback dell'utente non è eseguibile.

en: Options about comparing snapshots
it: Opzioni relative al confronto tra istantanee

en: Command
it: Comando

en: Parameters
it: Parametri

en: Use %1 and %2 for path parameters
it: Usa %1 e %2 come parametri del percorso

en: Differing snapshots only
it: Solo istantanee diverse

en: List only equal snapshots to:
it: Mostra solo istantanee uguali a:

en: Deep check (more accurate, but slow)
it: Controllo approfondito (più accurato ma più lento)

en: Delete
it: Elimina

en: Select All
it: Seleziona tutte

en: Compare
it: Confronta

en: Go To
it: Vai a

en: Options
it: Opzioni

en: You can't compare a snapshot to itself.
it: Non è possibile confrontare un'istantanea con se stessa.

en: Command not found
it: Comando non trovato

en: Do you really want to delete {file} in snapshot {snapshot_id}?
it: Vuoi veramente cancellare "{file}" nell'istantanea "{snapshot_id}"?

en: Do you really want to delete {file} in {count} snapshots?
it: Vuoi veramente cancellare "{file}" in {count} istantanee?

en: This cannot be revoked!
it: Questa operazione è irreversibile!

en: WARNING
it: ATTENZIONE

en: Exclude {path} from future snapshots?
it: Escludere "{path}" dalle istantanee future?
