backintime - en to ja translation catalogue (347 entries)

en: Warning
ja: 警告

en: Main profile
ja: メインプロファイル

en: Local
ja: ローカル

en: SSH private key
ja: SSH 秘密鍵

en: encrypted
ja: 暗号化

en: Encryption
ja: 暗号

en: SSH encrypted
ja: SSH暗号化

en: Default
ja: 標準設定

en: Profile: "{name}"
ja: プロファイル: 「{name}」

en: Snapshots folder is not valid!
ja: スナップショットフォルダが無効です！

en: You must select at least one folder to back up!
ja: バックアップするフォルダを少なくとも1つ選択する必要があります！

en: Backup folder cannot be included.
ja: バックアップフォルダを含めることはできません。

en: Backup sub-folder cannot be included.
ja: バックアップのサブフォルダを含めることはできません。

en: Invalid option. {path} is not a folder.
ja: 無効なオプションです。{path} はフォルダではありません。

en: Host/User/Profile-ID must not be empty.
ja: ホスト/ユーザ/プロファイルID を入力してください。

en: Can't write to: {path}
    Are you sure you have write access?
ja: 書き込めません： {path}
    本当に書き込み権限がありますか？

en: Destination filesystem for {path} is formatted with FAT which doesn't support hard-links. Please use a native Linux filesystem.
ja: {path} の保存先ファイルシステムは、ハードリンクをサポートしないFATでフォーマットされています。ネイティブのLinuxファイルシステムを使用してください。

en: Destination filesystem for {path} is an SMB-mounted share. Please make sure the remote SMB server supports symlinks or activate {copyLinks} in {expertOptions}.
ja: {path} の保存先ファイルシステム は SMB マウントされた共有です。 リモートSMBサーバーがシンボリックリンクをサポートしているか確認してください、または {expertOptions} で {copyLinks} を有効化してください。

en: Copy links (dereference symbolic links)
ja: リンクをコピーする（シンボリックリンクの参照解除）

en: Expert Options
ja: 上級者向けオプション

en: Destination filesystem for {path} is an sshfs-mounted share. sshfs doesn't support hard-links. Please use mode 'SSH' instead.
ja: {path} の保存先ファイルシステムは sshfs マウントされた共有です。 sshfs はハードリンクをサポートしていません 。代わりにモード 'SSH' を使用してください。

en: Can't find crontab.
    Are you sure cron is installed?
    If not you should disable all automatic backups.
ja: crontab が見つかりません。
    cronがインストールされていますか？
    もしそうでなければ、自動バックアップをすべて無効にしてください。

en: Failed to write new crontab.
ja: 新しい crontab の書き込みに失敗しました。

en: Could not install Udev rule for profile {profile_id}. DBus Service '{dbus_interface}' wasn't available
ja: プロファイル {profile_id} の Udev ルールをインストールできませんでした。 DBus サービス 「{dbus_interface}」 が有効ではありません

en: Schedule udev doesn't work with mode {mode}
ja: モード {mode} では、udev スケジュールは使用できません

en: Couldn't find UUID for {path}
ja: {path} には該当の UUID がありませんでした

en: Failed to save config
ja: 設定を保存できませんでした

en: Failed to load config
ja: 設定を読み込めませんでした

en: Profile "{name}" already exists.
ja: プロファイル 「{name}」 はすでに存在しています。

en: The last profile cannot be removed.
ja: 最後のプロファイルを削除することはできません。

en: Can't mount '{command}'
ja: {command} をマウントできません

en: Config for encrypted folder not found.
ja: 暗号化されたフォルダの設定がみつかりません。

en: Create a new encrypted folder?
ja: 新しい暗号化フォルダを作成しますか?

en: Cancel
ja: 取消

en: Please confirm password
ja: パスワード確認

en: Password doesn't match.
ja: パスワードが一致しません。

en: encfs version 1.7.2 and before has a bug with option --reverse. Please update encfs.
ja: encfsのバージョン1.7.2と 以前は --reverse オプションにバグがあった。encfsをアップデートしてください。

en: Take snapshot
ja: スナップショット取得

en: Can't unmount {mountprocess} from {mountpoint}.
ja: {mountprocess} を {mountpoint} からアンマウントできない。

en: {} not found. Please install e.g. {}
ja: {} が見つかりません。インストールしてください。例 {}

en: Mountpoint {} not empty.
ja: マウントポイント {} が空ではありません。

en: Profile '{profile}': Enter password for {mode}:
ja: プロファイル 「{profile}」: {mode} のパスワードを入力してください

en: FAILED
ja: 失敗

en: Restore permissions
ja: パーミッションを復元

en: Done
ja: 完了

en: Deferring backup while on battery
ja: バッテリー動作のときは延期する

en: Can't find snapshots folder.
    If it is on a removable drive please plug it in.
ja: スナップショットフォルダがみつかりません。
    もしリムーバブルドライブ上にあるのなら、接続して下さい。

en: Waiting %s second. | Waiting %s seconds.
ja[0]: %s 秒待っています。

en: Failed to take snapshot {snapshot_id}.
ja: スナップショット {snapshot_id} の取得に失敗しました。

en: Finalizing
ja: 完了処理中

en: Can't create folder
ja: フォルダを作成できません

en: Saving config file…
ja: 設定ファイルの保存…

en: Saving permissions…
ja: パーミッションを保存…

en: Found leftover {snapshot_id} which can be continued.
ja: 以前に作成した使用できるスナップショット {snapshot_id} がありました。

en: Removing leftover {snapshot_id} folder from last run
ja: 前回作成した {snapshot_id} フォルダを削除しています

en: Can't remove folder
ja: フォルダを削除できません

en: Taking snapshot
ja: スナップショットの取得

en: Success
ja: 成功

en: Partial transfer due to vanished source files (see 'man rsync')
ja: ソースファイルの消失による部分的な転送 (man rsync' を参照)

en: 'rsync' ended with exit code {exit_code}
ja: 'rsync' は終了コード {exit_code} で終了しました

en: See 'man rsync' for more details
ja: 詳細は'man rsync'を参照

en: Negative rsync exit codes are signal numbers, see 'kill -l' and 'man kill'
ja: ネガティブの rsync 終了コードはシグナル番号です、'kill -l' および 'man kill' を参照してください

en: Nothing changed, no new snapshot necessary
ja: 変更箇所がないので新しいスナップショットは必要ありません

en: Can't rename {new_path} to {path}
ja: {path} を {new_path} に変更できません

en: Smart remove
ja: 賢く削除

en: Removing old snapshots
ja: 古いスナップショットを削除

en: Trying to keep min free space
ja: 最小限のフリースペースの確保を試みる

en: Trying to keep min {perc} free inodes
ja: 最小限の{perc}フリースイノードの確保を試みる

en: Now
ja: 現在

en: Can't mount {sshfs}
ja: {sshfs} をマウントできません

en: ssh-agent not found. Please make sure it is installed.
ja: ssh-agentが見つかりません。インストールされているか確認してください。

en: Could not unlock ssh private key. Wrong password or password not available for cron.
ja: ssh の秘密鍵を解除できませんでした。パスワードが間違っているか、cron で使用できないパスワードです。

en: Cipher {cipher} failed for {host}.
ja: 暗号 {cipher} は {host} で失敗。

en: Remote path exists but is not a directory.
ja: リモートパスは存在するが、ディレクトリではない。

en: Remote path is not writable.
ja: リモートパスは書き込みできません。

en: Remote path is not executable.
ja: リモートパスは実行可能ではありません。

en: Couldn't create remote path.
ja: フォルダを作成できません。

en: Remote host {host} doesn't support {command}
ja: リモートホスト {host} は {command} をサポートしていない

en: Look at 'man backintime' for further instructions
ja: 詳しくは 'man backintime' を参照してください

en: Check commands on host {host} returned unknown error
ja: ホスト {host} のチェックコマンドが不明なエラーを返しました

en: Remote host {host} doesn't support hardlinks
ja: リモートホスト {host} がハードリンクをサポートしていません

en: Copy public ssh-key "{pubkey}" to remote host "{host}"
ja: 公開鍵 "{pubkey}" をリモートホスト "{host}" にコピーしてください

en: Please enter password for "{user}"
ja: ユーザ "{user}" のパスワードを入力してください

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: This folder doesn't exist
    in the current selected snapshot.
ja: 現在選択されているスナップショットには
    このフォルダがありません。

en: Add to Include
ja: 含むフォルダを指定

en: Add to Exclude
ja: 除外するフォルダを指定

en: {appName} is not configured. Would you like to restore a previous configuration?
ja: {appName} は設定されていません 前回の設定を復元しますか?

en: Can't find snapshots folder.
    If it is on a removable drive please plug it in and then press OK.
ja: スナップショットフォルダが見つかりません。
    もしリムーバブルドライブ上にあるのなら、それを接続してからOKを押してください。

en: Take a snapshot
ja: スナップショットの取得

en: Use modification time & size for file change detection.
ja: ファイルの変更検出には、変更時間とサイズを使用します。

en: Take a snapshot (checksum mode)
ja: スナップショット取得（チェックサムモード）

en: Use checksums for file change detection.
ja: 変更の検出にチェックサムを使用する。

en: Pause snapshot process
ja: スナップショットの作成を一時停止する

en: Resume snapshot process
ja: スナップショットの作成を再開する

en: Stop snapshot process
ja: スナップショットの作成を停止する

en: Refresh snapshot list
ja: スナップショットリストの更新

en: Name snapshot
ja: 名前付きスナップショット

en: Remove snapshot
ja: スナップショットの削除

en: View snapshot log
ja: スナップショットログの表示

en: View last log
ja: 最近のログを表示

en: Manage profiles…
ja: プロファイルの管理…

en: Shutdown
ja: 電源を切る

en: Shut down system after snapshot has finished.
ja: スナップショットの作成終了後に電源を切る。

en: Setup language…
ja: 言語設定…

en: Exit
ja: 終了

en: Help
ja: ヘルプ

en: Profiles config file
ja: 設定ファイルを保存

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Changelog
ja: 変更履歴

en: FAQ
ja: よくある質問

en: Ask a question
ja: 質問する

en: Report a bug
ja: バグを報告する

en: Translation
ja: 翻訳

en: About
ja: 情報

en: Restore
ja: 復元

en: Restore the selected files or folders to the original destination.
ja: 選択されたファイルやフォルダを元の場所に復元する。

en: Restore to …
ja: 復元…

en: Restore the selected files or folders to a new destination.
ja: 選択されたファイルやフォルダを新しい場所に復元する。

en: Restore the currently shown folder and all its contents to the original destination.
ja: 現在表示されているフォルダとそれに含まれるファイルを元の場所に復元する。

en: Restore the currently shown folder and all its contents to a new destination.
ja: 現在表示されているフォルダとそれに含まれるファイルを新しい場所に復元する。

en: Up
ja: 上層へ

en: Show hidden files
ja: 不可視ファイルを表示

en: Compare snapshots…
ja: スナップショットを比較…

en: &Backup
ja: &バックアップ

en: &Restore
ja: 復元

en: &Help
ja: ヘルプ

en: If you close this window Back In Time will not be able to shut down your system when the snapshot has finished.
    Do you really want to close?
ja: このウインドウを閉じると Back In Time はスナップショットの作成終了時に電源を切ることができなくなります
    閉じてよろしいでしょうか?

en: Working:
ja: 作業中：

en: Done, no backup needed
ja: 完了、バックアップの必要はありませんでした

en: Working
ja: 作業中

en: Error
ja: エラー

en: Sent
ja: 送信

en: Speed
ja: 速度

en: ETA
ja: 予定完了時間

en: Global
ja: 全体

en: Root
ja: ルート

en: Home
ja: ホーム

en: Backup folders
ja: バックアップフォルダ

en: Snapshot Name
ja: スナップショット名

en: Are you sure you want to remove this snapshot? | Are you sure you want to remove these snapshots?
ja[0]: スナップショットを削除してもよろしいですか？

en: Create backup copies with trailing {suffix}
    before overwriting or removing local elements.
ja: ローカルファイルを上書きまたは削除する前に
    末尾に {suffix} を付けたバックアップコピーを作成する。

en: Newer versions of files will be renamed with trailing {suffix} before restoring.
    If you don't need them anymore you can remove them with {cmd}
ja: 復元時により新しいファイルがある場合は拡張子{suffix} 付きでファイル名変更されます
    もし不要の場合は以下のコマンドで削除してください : {cmd}

en: Only restore elements which do not exist or
    are newer than those in destination.
    Using "rsync --update" option.
ja: ファイルが存在しないか
    より新しい場合にのみ復元します。
     "rsync --update" のオプションを使用します。

en: Remove newer elements in original folder.
ja: 元のフォルダ内の新しいファイルを削除する。

en: Restore selected files or folders to the original destination and
    delete files or folders which are not in the snapshot.
    Be extremely careful because this will
    delete files and folders which were
    excluded during taking the snapshot.
ja: 選択したファイルやフォルダを元の保存先に復元し
    スナップショットに含まれないファイルやフォルダを削除します。
    これによって
    スナップショット作成時に除外されたファイルやフォルダが
    削除されるので、十分注意してください。

en: Do you really want to restore this element into the new folder
    {path}? | Do you really want to restore these elements into the new folder
    {path}?
ja[0]: 本当に新しいフォルダー {path} に
    ファイルを復元しますか？

en: Do you really want to restore this element? | Do you really want to restore these elements?
ja[0]: 本当にファイルを復元してよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove all newer files in {path}?
ja: {path} にあるより新しいファイルを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove all newer files in your original folder?
ja: 元のフォルダにあるより新しいファイルを削除してもよろしいですか?

en: WARNING: Deleting files in filesystem root could break your whole system!
ja: 警告：ファイルシステムルートのファイルを削除すると、システム全体が壊れる可能性があります！

en: Snapshot
ja: スナップショット

en: Restore {path}
ja: {path} を復元

en: Restore {path} to …
ja: {path} を復元…

en: The language settings take effect only after restarting Back In Time.
ja: 言語設定は、Back In Time を再起動した後に有効になります。

en: Authors
ja: 著作者

en: Translations
ja: 翻訳

en: License
ja: ライセンス

en: Setup language
ja: 言語設定

en: System default
ja: 標準設定

en: Use operating systems language.
ja: オペレーティングシステムの言語を使用する。

en: Translated: {percent}
ja: 翻訳された： {percent}

en: Hello
    You have used Back In Time in the {language} language a few times by now.
    The translation of your installed version of Back In Time into {language} is {perc} complete. Regardless of your level of technical expertise, you can contribute to the translation and thus Back In Time itself.
    Please visit the {translation_platform_url} if you wish to contribute. For further assistance and questions, please visit the {back_in_time_project_website}.
    We apologize for the interruption, and this message will not be shown again. This dialog is available at any time via the help menu.
    Your Back In Time Team
ja: これまでに Back In Time {language} 版をご利用いただいた皆様へ。
    インストールいただいた Back In Time {language} 版のバージョンでは、{perc} まで翻訳が完了しています。技術的な知見の有無に関わらず、翻訳にご協力いただくことで Back In Time に貢献いただくことが可能です。
    ご協力いただける場合は {translation_platform_url} をご覧ください。その他のヘルプやご質問は {back_in_time_project_website} をご覧ください。
    突然のメッセージを失礼致しました。このメッセージは今後表示されませんが、ヘルプメニューからいつでもご覧いただけます。
    Back In Time チーム一同

en: translation platform
ja: 翻訳プラットフォーム

en: Your translation
ja: 翻訳へのご協力のお願い

en: Last Log View
ja: 最終ログを表示

en: Snapshot Log View
ja: スナップショットログを表示

en: Profile
ja: プロファイル

en: Snapshots
ja: スナップショット

en: Filter
ja: フィルタ

en: All
ja: 全て

en: Changes
ja: 変更点

en: Errors
ja: エラー

en: Information
ja: 情報

en: [E] Error, [I] Information, [C] Change
ja: [E] エラー、 [I] インフォメーション、 [C] 変更点

en: decode paths
ja: 復号先

en: Copy
ja: 複写

en: Decode
ja: デコード

en: Do you want to exclude this?
ja: これを除外しますか？

en: Question
ja: 質問

en: View Last Log
ja: 最近のログを閲覧

en: Start {appname}
ja: {appname} を開始する

en: Working…
ja: 作業中…

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: This week
ja: 今週

en: Last week
ja: 先週

en: This is NOT a snapshot but a live view of your local files
ja: スナップショットではなく、ローカルファイルのライブビューです

en: Last check {time}
ja: 最終チェック {time}

en: Show full Log
ja: すべてのログを見る

en: Manage profiles
ja: プロファイルの管理

en: Edit
ja: 編集

en: Add
ja: 追加

en: Remove
ja: 削除

en: &General
ja: 一般

en: Mode
ja: モード

en: {app} uses EncFS for encryption. A recent security audit revealed several possible attack vectors for this. Please take a look at "A NOTE ON SECURITY" in "man backintime".
ja: {app} は暗号化にEncFSを使っている。最近のセキュリティ監査で、これに対する攻撃ベクトルがいくつか明らかになりました。“man backintime “の “A NOTE ON SECURITY “を参照ください。

en: Where to save snapshots
ja: スナップショットの保存場所

en: Folder
ja: フォルダ

en: SSH Settings
ja: SHH 設定

en: Host
ja: ホスト

en: Port
ja: ポート

en: User
ja: ユーザ

en: Path
ja: パス名

en: Cipher
ja: 暗号化方法

en: Private Key
ja: プライベート鍵

en: Choose an existing private key file (normally named "id_rsa")
ja: すでにあるプライベート鍵を使用する (通常 "id_rsa"というファイル名)

en: Create a new SSH key without password (not allowed if a private key file is already selected)
ja: 新しい SSH鍵をパスワードなしで作成する (すでにプライベート鍵を選択済みの場合は実行できません)

en: Password
ja: パスワード

en: Save Password to Keyring
ja: パスワードを鍵束に保存

en: Cache Password for Cron (Security issue: root can read password)
ja: パスワードを cron に渡す (セキュリティ上の問題: 管理者にパスワードを知られます)

en: Advanced
ja: 上級設定

en: Full snapshot path
ja: すでに絶対パス

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Disabled
ja: 無効

en: At every boot/reboot
ja: 起動/再起動毎に

en: Every {n} minute | Every {n} minutes
ja[0]: {n} 分毎

en: Every hour
ja: 毎時

en: Every {n} hour | Every {n} hours
ja[0]: {n} 時間毎

en: Custom hours
ja: カスタム時間

en: Every day
ja: 毎日

en: Repeatedly (anacron)
ja: 繰り返し (anacron)

en: When drive gets connected (udev)
ja: ドライブが接続されたとき（udev）

en: Every week
ja: 毎週

en: Every month
ja: 毎月

en: Every year
ja: 毎年

en: Day
ja: 日

en: Weekday
ja: 曜日

en: Hour
ja: 時

en: Hours
ja: 時間

en: Run Back In Time repeatedly. This is useful if the computer is not running regularly.
ja: Run Back In Time を繰り返し実行する。コンピュータを定期的に起動していない場合に便利です。

en: Every
ja: 毎

en: Hour(s)
ja: 時間

en: Day(s)
ja: 日

en: Week(s)
ja: 週

en: Month(s)
ja: カ月

en: Run Back In Time as soon as the drive is connected (only once every X days).
    You will be prompted for your sudo password.
ja: ドライブが接続されたら Back In Time を実行 (ただし X日に一回)
    sudo のパスワードを求められます。

en: &Include
ja: 編入する

en: Include files and folders
ja: 含むファイルとフォルダ

en: Add file
ja: ファイルを追加

en: Add folder
ja: フォルダを追加

en: &Exclude
ja: 除外する

en: Wildcards ({example1}) will be ignored with mode 'SSH encrypted'.
    Only single or double asterisks are allowed ({example2})
ja: ワイルドカード ({example1}) は’SSH暗号化’モードでは無視される。
    シングルまたはダブルのアスタリスクのみが許可されます ({example2})

en: Exclude patterns, files or folders
ja: ファイルやフォルダの除外パターン

en: Highly recommended
ja: 非常におすすめ

en: Add default
ja: 標準設定に追加

en: Exclude files bigger than:
ja: これより大きいファイルは除外する:

en: Exclude files bigger than value in %(prefix)s.
    With 'Full rsync mode' disabled this will only affect new files
    because for rsync this is a transfer option, not an exclude option.
    So big files that have been backed up before will remain in snapshots
    even if they have changed.
ja: %(prefix)s より大きいファイルを除外する
    'Full rsync mode' を選択しているときは
    既にバックアップされている大きなファイルについては実行されますが、
    新しい大きなファイルは除外されます
    'rsync' の機能を利用したもので厳密にはここで除外対象を指定しているのではないからです。

en: &Auto-remove
ja: 自動削除

en: Older than
ja: 以下より古い場合

en: Year(s)
ja: 年

en: If free space is less than
ja: 以下より空き容量が少ない場合

en: If free inodes is less than
ja: 以下より空きのイノードが少ない場合

en: Smart remove:
ja: 賢く削除：

en: Run in background on remote host.
ja: リモートホスト上のバックグラウンドで実行する。

en: EXPERIMENTAL
ja: 実験検証中

en: Keep all snapshots for the last
ja: すべてのスナップショットを保存する日数

en: day(s).
ja: 日。

en: Keep one snapshot per day for the last
ja: 日別スナップショットを保存する日数

en: Keep one snapshot per week for the last
ja: 週別スナップショットを保存する期間

en: week(s).
ja: 週間。

en: Keep one snapshot per month for the last
ja: 月別スナップショットを保存する期間

en: month(s).
ja: カ月。

en: Keep one snapshot per year for all years.
ja: 年別スナップショットを保存する期間。

en: Don't remove named snapshots.
ja: 名前付きスナップショットは削除しないでください。

en: &Options
ja: オプション

en: Enable notifications
ja: 通知を有効にする

en: Disable snapshots when on battery
ja: バッテリ駆動の際はスナップショット取得を無効化

en: Power status not available from system
ja: システムから電源情報が得られません

en: Run only one snapshot at a time
ja: 一度に作成するスナップショットの数をひとつに限定して実行する

en: Other snapshots will be blocked until the current snapshot is done.
    This is a global option. So it will affect all profiles for this user.
    But you need to activate this for all other users, too.
ja: 他のスナップショット作業は現在のものが終了するまで保留されます。
    これはすべてのプロファイルに適用されます。
    逆に言えば、その条件が満たされないとこのオプションを使うことができません。

en: Backup replaced files on restore
ja: 復元時に置換されたファイルをバックアップする

en: Continue on errors (keep incomplete snapshots)
ja: エラー発生時に継続 (不完全なスナップショットを維持)

en: Use checksum to detect changes
ja: 変更の検出にチェックサムを使用

en: Take a new snapshot whether there were changes or not.
ja: 変更の有無に関わらず、新しいスナップショットを取得する。

en: Log Level
ja: ログレベル

en: None
ja: なし

en: E&xpert Options
ja: 上級者向けオプション

en: Caution: Change these options only if you really know what you are doing.
ja: 何をしているか本当に理解している場合に限りこれらのオプションを変更してください。

en: Run 'rsync' with '{cmd}':
ja: オプション '{cmd}' をつけて 'rsync' を実行：

en: as cron job
ja: cron として実行

en: on remote host
ja: リモートホスト上で

en: when taking a manual snapshot
ja: 手動スナップショット撮影時

en: (Please install 'nocache' to enable this option)
ja: ('nocache'をインストールしてこのオプションを有効にしてください)

en: on local machine
ja: ローカルマシン上で

en: Redirect stdout to /dev/null in cronjobs.
ja: cronジョブでstdoutを/dev/nullにリダイレクトしてください。

en: Redirect stderr to /dev/null in cronjobs.
ja: cronジョブでstderrを/dev/nullにリダイレクトしてください。

en: Limit rsync bandwidth usage
ja: rsync の帯域幅使用量を制限する

en: KB/sec
ja: KB/秒

en: Preserve ACL
ja: ACL を保存

en: Preserve extended attributes (xattr)
ja: 拡張属性を維持(xattr)

en: Copy unsafe links (works only with absolute links)
ja: 危険なリンクをコピー（絶対リンクに対してのみ動作）

en: Options must be quoted e.g. {example}.
ja: オプションは必ず引用符で囲むこと 例：{example} 。

en: Paste additional options to rsync
ja: rsync に追加オプションを貼り付ける

en: Prefix to run before every command on remote host.
    Variables need to be escaped with \$FOO.
    This doesn't touch rsync. So to add a prefix
    for rsync use "%(cbRsyncOptions)s" with
    %(rsync_options_value)s
    
    %(default)s: %(def_value)s
ja: リモートホストの各コマンドの前に実行するプレフィックス。
    変数には \$FOO でエスケープする必要があります。
    これはrsyncには触れない。そのため
    rsyncのプレフィックスを追加するには、
    ”%(cbRsyncOptions)s” を %(rsync_options_value)s と一緒に使います。
    
    %(default)s: %(def_value)s

en: default
ja: 標準設定

en: Add prefix to SSH commands
ja: SSHコマンドにプレフィックスを追加する

en: Check if remote host is online
ja: リモートホストがオンラインかどうか確認する

en: Warning: if disabled and the remote host
    is not available, this could lead to some
    weird errors.
ja: 警告: 無効でリモートホストが利用できない場合 
    奇妙なエラーが発生する可能性があります。

en: Check if remote host supports all necessary commands
ja: リモートホストが必要なコマンドをすべてサポートしているか確認する

en: Warning: if disabled and the remote host
    does not support all necessary commands,
    this could lead to some weird errors.
ja: 警告: 無効にした場合、
    リモートホストが必要なコマンドをすべてサポートしていないと、
    奇妙なエラーが発生する可能性があります。

en: Restore Config
ja: 設定の復元

en: Edit user-callback
ja: ユーザーコールバックの編集

en: New profile
ja: 新規プロファイル

en: Rename profile
ja: プロファイルをリネーム

en: Are you sure you want to delete the profile "{name}"?
ja: プロファイル ”{name}” を本当に削除しますか？

en: Custom hours can only be a comma separated list of hours (e.g. 8,12,18,23) or */3 for periodic backups every 3 hours.
ja: カスタム時間には、カンマ区切りの時間リスト（例：8,12,18,23）または */3 3時間ごとの定期バックアップのみを指定できます。

en: You did not choose a private key file for SSH.
    Would you like to generate a new password-less public/private key pair?
ja: SSH 用の秘密鍵ファイルを選択していません。
    新しいパスワードなしの公開鍵/秘密鍵ペアを生成しますか？

en: Private key file "{file}" does not exist.
ja: 秘密鍵ファイル「{file}」は存在しません。

en: Would you like to copy your public SSH key to the
    remote host to enable password-less login?
ja: 公開 SSH 鍵をリモートホストにコピーして、
    パスワード不要のログインを可能にしたいですか？

en: The authenticity of host {host} can't be established.
    
    {keytype} key fingerprint is:
ja: ホスト {host} の真正性を確立できない。
    
    {keytype} キー フィンガープリント：

en: Please verify this fingerprint! Would you like to add it to your 'known_hosts' file?
ja: フィンガープリントを確認してください！’known_hosts’ ファイルに追加しますか？

en: Exclude pattern
ja: 除外するパターン

en: Exclude file
ja: 除外するファイル

en: Exclude folder
ja: 除外するフォルダ

en: Include file
ja: 含めるファイル

en: "{path}" is a symlink. The linked target will not be backed up until you include it, too.
    Would you like to include the symlink target instead?
ja: {path} はシンボリックリンクです このリンクにある本体は指定しない限りバックアップされません
    シンボリックリンクの代わりに本体を指定しますか?

en: Include folder
ja: 含めるフォルダ

en: Are you sure you want to change snapshots folder?
ja: スナップショットのフォルダを変更してもよろしいですか？

en: Failed to create new SSH key in {path}
ja: {path} において新しい SSH鍵の作成に失敗しました

en: Full snapshot path:
ja: すでに絶対パス：

en: enabled
ja: 有効

en: disabled
ja: 無効

en: Restore Settings
ja: 設定の復元

en: Please navigate to the snapshot from which you want to restore {appName}'s configuration. The path may look like:
    {samplePath}
    
    If your snapshots are on a remote drive or if they are encrypted you need to manually mount them first. If you use Mode SSH you also may need to set up public key login to the remote host.
    Take a look at 'man backintime'.
ja: {appName} の設定を復元したいスナップショットに移動してください。パスは次のようになります：
    {samplePath}
    
    スナップショットがリモートドライブにある場合や暗号化されている場合は、最初に手動でマウントする必要があります。SSH モードを使用する場合は、リモートホストへの公開鍵ログインを設定する必要があるかもしれません。
    ‘man backintime’を見てください。

en: No config found
ja: 設定が見つかりません

en: user-callback script has no shebang (#!/bin/sh) line.
ja: ユーザーコールバックスクリプトには shebang (#!/bin/sh) 行がありません。

en: Shebang in user-callback script is not executable.
ja: ユーザーコールバックスクリプトの Shebang が実行可能でない。

en: Options about comparing snapshots
ja: スナップショットの比較についてのオプション

en: Command
ja: コマンド

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Use %1 and %2 for path parameters
ja: パスのパラメータに %1 と %2 を使う

en: Differing snapshots only
ja: スナップショットの差分のみ

en: List only equal snapshots to:
ja: 等しいスナップショットだけをリストアップする：

en: Deep check (more accurate, but slow)
ja: ディープチェック （より正確ですが遅いです）

en: Delete
ja: 削除

en: Select All
ja: 全て選択

en: Compare
ja: 比較

en: Go To
ja: 移動

en: Options
ja: オプション

en: You can't compare a snapshot to itself.
ja: スナップショット自体とは比較できません。

en: Command not found
ja: コマンドが見つかりません

en: Do you really want to delete {file} in snapshot {snapshot_id}?
ja: スナップショット {snapshot_id} の {file} を本当に削除したいのですか？

en: Do you really want to delete {file} in {count} snapshots?
ja: スナップショット {count} の {file} を本当に削除したいのですか？

en: This cannot be revoked!
ja: これを取り消すことはできない！

en: WARNING
ja: 警告

en: Exclude {path} from future snapshots?
ja: 今後のスナップショットから {path} を除外しますか？
