backintime - en to ro translation catalogue (339 entries)

en: Warning
ro: Avertisment

en: Main profile
ro: Profil principal

en: SSH private key
ro: Cheie privată SSH

en: encrypted
ro: criptat

en: Encryption
ro: Criptare

en: SSH encrypted
ro: Criptat SSH

en: Default
ro: Implicit

en: Profile: "{name}"
ro: Profil: „{name}”

en: Snapshots folder is not valid!
ro: Dosarul de instantanee nu este valid!

en: You must select at least one folder to back up!
ro: Trebuie să selectați cel puțin un dosar pentru a copia de rezervă!

en: Backup folder cannot be included.
ro: Dosarul copiei de rezervă nu poate fi inclus.

en: Backup sub-folder cannot be included.
ro: Sub-dosarul copiei de rezervă nu poate fi inclus.

en: Invalid option. {path} is not a folder.
ro: Opțiune nevalidă. {path} nu este un dosar.

en: Host/User/Profile-ID must not be empty.
ro: Gazda/Utilizatorul/ID-ul de profil nu trebuie să fie liber.

en: Can't write to: {path}
    Are you sure you have write access?
ro: Nu se poate scrie la: {path}
    Sigur aveți acces la scriere?

en: Destination filesystem for {path} is formatted with FAT which doesn't support hard-links. Please use a native Linux filesystem.
ro: Sistemul de fișiere destinație pentru {path} este formatat cu FAT care nu suportă legăturile tari. Utilizați un sistem de fișiere nativ Linux.

en: Destination filesystem for {path} is an SMB-mounted share. Please make sure the remote SMB server supports symlinks or activate {copyLinks} in {expertOptions}.
ro: Sistemul de fișiere destinație pentru {path} este o partajare montată pe SMB. Asigurați-vă că serverul SMB de la distanță suportă legăturile simbolice sau activați {copyLinks} în {expertOptions}.

en: Copy links (dereference symbolic links)
ro: Copiază legăturile (dereferențiază legăturile simbolice)

en: Expert Options
ro: Opțiuni expert

en: Destination filesystem for {path} is an sshfs-mounted share. sshfs doesn't support hard-links. Please use mode 'SSH' instead.
ro: Sistemul de fișiere destinație pentru {path} este o partajare monatată pe sshfs. sshfs nu suportă legăturile tari. Utilizați în schimb modul „SSH”.

en: Can't find crontab.
    Are you sure cron is installed?
    If not you should disable all automatic backups.
ro: Nu se poate găsi crontab.
    Sigur este instalat cron?
    Dacă nu, ar trebui să dezactivați toate copiile de rezervă automate.

en: Failed to write new crontab.
ro: Nu s-a putut scrie un nou crontab.

en: Could not install Udev rule for profile {profile_id}. DBus Service '{dbus_interface}' wasn't available
ro: Nu s-a putut instala regula Udev pentru profilul {profile_id}. Serviciul DBus „{dbus_interface}” nu a fost disponibil

en: Schedule udev doesn't work with mode {mode}
ro: Udev-ul programului nu funcționează cu modul {mode}

en: Couldn't find UUID for {path}
ro: Nu s-a putut găsi UUID-ul pentru {path}

en: Failed to save config
ro: Nu s-a putut salva configurația

en: Failed to load config
ro: Nu s-a putut încărca configurația

en: Profile "{name}" already exists.
ro: Profilul „{name}” există deja.

en: The last profile cannot be removed.
ro: Ultimul profil nu poate fi eliminat.

en: Can't mount '{command}'
ro: Nu se poate monta „{command}”

en: Config for encrypted folder not found.
ro: Nu s-a găsit configurația pentru dosarul criptat.

en: Create a new encrypted folder?
ro: Creați un nou dosar criptat?

en: Cancel
ro: Anulează

en: Please confirm password
ro: Confirmați parola

en: Password doesn't match.
ro: Parola nu se potrivește.

en: encfs version 1.7.2 and before has a bug with option --reverse. Please update encfs.
ro: encfs versiunea 1.7.2 și anterioară are o defecțiune cu opțiunea --reverse. Actualizați encfs.

en: Take snapshot
ro: Ia instantaneu

en: Can't unmount {mountprocess} from {mountpoint}.
ro: Nu se poate demonta {mountprocess} de la {mountpoint}.

en: {} not found. Please install e.g. {}
ro: {} nu a fost găsit. Instalați de ex. {}

en: Mountpoint {} not empty.
ro: Punctul de montare {} nu este liber.

en: Profile '{profile}': Enter password for {mode}:
ro: Profil „{profile}”: Introduceți parola pentru {mode}:

en: FAILED
ro: EȘUAT

en: Restore permissions
ro: Restabilește permisiunile

en: Done
ro: Terminat

en: Deferring backup while on battery
ro: Se amână copierea de rezervă în timp ce se utilizează bateria

en: Can't find snapshots folder.
    If it is on a removable drive please plug it in.
ro: Nu se poate găsi dosarul de instantanee.
    Dacă este pe o unitate detașabilă, conectați-o.

en: Waiting %s second. | Waiting %s seconds.
ro[0]: Se așteaptă %s secundă.
ro[1]: Se așteaptă %s secunde.
ro[2]: Se așteaptă %s de secunde.

en: Failed to take snapshot {snapshot_id}.
ro: Nu s-a putut realiza instantaneul {snapshot_id}.

en: Finalizing
ro: Se finalizează

en: Can't create folder
ro: Nu se poate crea dosarul

en: Saving config file…
ro: Se salvează fișierul de configurație…

en: Saving permissions…
ro: Se salvează permisiunile…

en: Found leftover {snapshot_id} which can be continued.
ro: A fost găsit {snapshot_id} rămas care poate fi continuat.

en: Removing leftover {snapshot_id} folder from last run
ro: Se elimină dosarul {snapshot_id} rămas din ultima rulare

en: Can't remove folder
ro: Nu se poate elimina dosarul

en: Taking snapshot
ro: Se ia instantaneul

en: Success
ro: Succes

en: Partial transfer due to vanished source files (see 'man rsync')
ro: Transfer parțial din cauza fișierelor sursă dispărute (consultați „man rsync”)

en: 'rsync' ended with exit code {exit_code}
ro: „rsync” s-a încheiat cu codul de ieșire {exit_code}

en: See 'man rsync' for more details
ro: Consultați „man rsync” pentru mai multe detalii

en: Negative rsync exit codes are signal numbers, see 'kill -l' and 'man kill'
ro: Codurile de ieșire rsync negative sunt numere de semnal, consultați „kill -l” și „man kill”

en: Nothing changed, no new snapshot necessary
ro: Nimic nu s-a schimbat, nu este necesar un instantaneu nou

en: Can't rename {new_path} to {path}
ro: Nu se poate redenumi {new_path} la {path}

en: Smart remove
ro: Eliminare inteligentă

en: Removing old snapshots
ro: Se elimină instantaneele vechi

en: Trying to keep min free space
ro: Se încearcă păstrarea minimului de spațiu liber

en: Trying to keep min {perc} free inodes
ro: Se încearcă păstrarea a minim {perc} inode-uri libere

en: Now
ro: Acum

en: Can't mount {sshfs}
ro: Nu se poate monta {sshfs}

en: ssh-agent not found. Please make sure it is installed.
ro: ssh-agent nu a fost găsit. Asigurați-vă că este instalat.

en: Could not unlock ssh private key. Wrong password or password not available for cron.
ro: Nu s-a putut debloca cheia privată ssh. Parolă greșită sau parola nu este disponibilă pentru cron.

en: Cipher {cipher} failed for {host}.
ro: Cifrul {cipher} a eșuat pentru {host}.

en: Remote path exists but is not a directory.
ro: Calea de la distanță există dar nu este un director.

en: Remote path is not writable.
ro: Calea de la distanță nu este inscriptibilă.

en: Remote path is not executable.
ro: Calea de la distanță nu este executabilă.

en: Couldn't create remote path.
ro: Nu s-a putut crea calea de la distanță.

en: Remote host {host} doesn't support {command}
ro: Gazda de la distanță {host} nu suportă {command}

en: Look at 'man backintime' for further instructions
ro: Consultați „man backintime” pentru instrucțiuni suplimentare

en: Check commands on host {host} returned unknown error
ro: Comenzile de verificare de pe gazda {host} au returnat o eroare necunoscută

en: Remote host {host} doesn't support hardlinks
ro: Gazda de la distanță {host} nu suportă legăturile tari

en: Copy public ssh-key "{pubkey}" to remote host "{host}"
ro: Copiază cheia publică ssh „{pubkey}” la gazda de la distanță „{host}”

en: Please enter password for "{user}"
ro: Introduceți parola pentru „{user}”

en: Shortcuts
ro: Scurtături

en: This folder doesn't exist
    in the current selected snapshot.
ro: Acest dosar nu există
    în instantaneul selectat curent.

en: Add to Include
ro: Adaugă la includeri

en: Add to Exclude
ro: Adaugă la excluderi

en: {appName} is not configured. Would you like to restore a previous configuration?
ro: {appName} nu este configurat. Doriți să restaurați o configurație precedentă?

en: Can't find snapshots folder.
    If it is on a removable drive please plug it in and then press OK.
ro: Nu se poate găsi dosarul de instantanee.
    Dacă este pe o unitate detașabilă, conectați-o și apoi apăsați OK.

en: Take a snapshot
ro: Ia un instantaneu

en: Use modification time & size for file change detection.
ro: Utilizează timpul și dimensiunea modificării pentru detectarea modificărilor fișierelor.

en: Take a snapshot (checksum mode)
ro: Ia un instantaneu (modul checksum)

en: Use checksums for file change detection.
ro: Utilizează checksum-uri pentru detectarea modificărilor fișierelor.

en: Pause snapshot process
ro: Suspendă procesul de instantaneu

en: Resume snapshot process
ro: Reia procesul de instantaneu

en: Stop snapshot process
ro: Oprește procesul de instantaneu

en: Refresh snapshot list
ro: Reîmprospătează lista de instantanee

en: Name snapshot
ro: Denumește instantaneul

en: Remove snapshot
ro: Elimină instantaneul

en: View snapshot log
ro: Vizualizează jurnalul instantaneului

en: View last log
ro: Vizualizează ultima înregistrare în jurnal

en: Manage profiles…
ro: Gestionează profilurile…

en: Shutdown
ro: Oprește

en: Shut down system after snapshot has finished.
ro: Oprește sistemul după finalizarea instantaneului.

en: Setup language…
ro: Configurează limba…

en: Exit
ro: Ieșire

en: Help
ro: Ajutor

en: Profiles config file
ro: Fișierul de configurare al profilului

en: Website
ro: Pagină web

en: Changelog
ro: Jurnal de modificări

en: FAQ
ro: Întrebări frecvente

en: Ask a question
ro: Pune o întrebare

en: Report a bug
ro: Raportează o defecțiune

en: Translation
ro: Traducere

en: About
ro: Despre

en: Restore
ro: Restaurează

en: Restore the selected files or folders to the original destination.
ro: Restaurează fișierele sau dosarele selectate la destinația originală.

en: Restore to …
ro: Restaurează la …

en: Restore the selected files or folders to a new destination.
ro: Restaurează fișierele sau dosarele selectate la o nouă destinație.

en: Restore the currently shown folder and all its contents to the original destination.
ro: Restaurează dosarul afișat în prezent și tot conținutul acestuia la destinația originală.

en: Restore the currently shown folder and all its contents to a new destination.
ro: Restaurează dosarul afișat în prezent și tot conținutul acestuia la o nouă destinație.

en: Up
ro: Sus

en: Show hidden files
ro: Arată fișierele ascunse

en: Compare snapshots…
ro: Compară instantaneele…

en: &Backup
ro: &Copie de rezervă

en: &Restore
ro: &Restaurează

en: &Help
ro: &Ajutor

en: If you close this window Back In Time will not be able to shut down your system when the snapshot has finished.
    Do you really want to close?
ro: Dacă închideți această fereastră, Back In Time nu vă va putea opri sistemul când instantaneul este finalizat.
    Sigur doriți să închideți?

en: Working:
ro: Se lucrează:

en: Done, no backup needed
ro: Terminat, nicio copie de rezervă necesară

en: Working
ro: Se lucrează

en: Error
ro: Eroare

en: Sent
ro: Trimis

en: Speed
ro: Viteză

en: ETA
ro: Timp rămas

en: Backup folders
ro: Dosare copie de rezervă

en: Snapshot Name
ro: Nume instantaneu

en: Are you sure you want to remove this snapshot? | Are you sure you want to remove these snapshots?
ro[0]: Sigur doriți să eliminați acest instantaneu?
ro[1]: Sigur doriți să eliminați aceste instantanee?
ro[2]: Sigur doriți să eliminați aceste instantanee?

en: Create backup copies with trailing {suffix}
    before overwriting or removing local elements.
ro: Crează copii de rezervă cu sufixul {suffix}
    înainte de a suprascrie sau de a elimina elementele locale.

en: Newer versions of files will be renamed with trailing {suffix} before restoring.
    If you don't need them anymore you can remove them with {cmd}
ro: Noile versiuni ale fișierelor vor fi redenumite cu sufixul {suffix} înainte de restaurare.
    Dacă nu mai aveți nevoie de ele, puteți să le eliminați cu {cmd}

en: Only restore elements which do not exist or
    are newer than those in destination.
    Using "rsync --update" option.
ro: Restaurează doar elementele care nu există sau
    care sunt mai noi decât cele de la destinație.
    Se utilizează opțiunea „rsync --update”.

en: Remove newer elements in original folder.
ro: Elimină elementele mai noi din dosarul original.

en: Restore selected files or folders to the original destination and
    delete files or folders which are not in the snapshot.
    Be extremely careful because this will
    delete files and folders which were
    excluded during taking the snapshot.
ro: Restaurează fișierele sau dosarele selectate la destinația originală și
    șterge fișiere sau dosare care nu se află în instantaneu.
    Fiți extrem de atent pentru că acest lucru va
    șterge fișiere și dosare care au fost
    excluse în timpul realizării instantaneului.

en: Do you really want to restore this element into the new folder
    {path}? | Do you really want to restore these elements into the new folder
    {path}?
ro[0]: Sigur doriți să restaurați acest element în dosarul nou
    {path}?
ro[1]: Sigur doriți să restaurați aceste elemente în dosarul nou
    {path}?
ro[2]: Sigur doriți să restaurați aceste elemente în dosarul nou
    {path}?

en: Do you really want to restore this element? | Do you really want to restore these elements?
ro[0]: Sigur doriți să restaurați acest element?
ro[1]: Sigur doriți să restaurați aceste elemente?
ro[2]: Sigur doriți să restaurați aceste elemente?

en: Are you sure you want to remove all newer files in {path}?
ro: Sigur doriți să eliminați toate fisierele mai noi din {path}?

en: Are you sure you want to remove all newer files in your original folder?
ro: Sigur doriți să eliminați toate fișierele mai noi din dosarul original?

en: WARNING: Deleting files in filesystem root could break your whole system!
ro: AVERTISMENT: Ștergerea fișierelor din root-ul sistemului de fișiere vă poate distruge întregul sistem!

en: Snapshot
ro: Instantaneu

en: Restore {path}
ro: Restaurează {path}

en: Restore {path} to …
ro: Restaurează {path} la …

en: The language settings take effect only after restarting Back In Time.
ro: Configurările de limbă intră în vigoare doar după repornirea Back In Time.

en: Authors
ro: Autori

en: Translations
ro: Traduceri

en: License
ro: Licență

en: Setup language
ro: Configurează limba

en: System default
ro: Implicit de sistem

en: Use operating systems language.
ro: Utilizează limba sistemului de operare.

en: Translated: {percent}
ro: Tradus: {percent}

en: Hello
    You have used Back In Time in the {language} language a few times by now.
    The translation of your installed version of Back In Time into {language} is {perc} complete. Regardless of your level of technical expertise, you can contribute to the translation and thus Back In Time itself.
    Please visit the {translation_platform_url} if you wish to contribute. For further assistance and questions, please visit the {back_in_time_project_website}.
    We apologize for the interruption, and this message will not be shown again. This dialog is available at any time via the help menu.
    Your Back In Time Team
ro: Salut
    Ați utilizat Back In Time în limba {language} de câteva ori până acum.
    Traducerea versiunii instalate de Back In Time în {language} este {perc} completă. Indiferent de nivelul de expertiză tehnică, puteți contribui la traducere și, astfel, la Back In Time în sine.
    Vizitați {translation_platform_url} dacă doriți să contribuiți. Pentru asistență suplimentară și întrebări, vizitați {back_in_time_project_website}.
    Ne cerem scuze pentru întrerupere, iar acest mesaj nu va mai fi afișat. Acest dialog este disponibil în orice moment prin meniul de ajutor.
    Echipa ta Back In Time

en: translation platform
ro: platforma de traducere

en: Your translation
ro: Traducerea ta

en: Last Log View
ro: Ultima vizualizare a jurnalului

en: Snapshot Log View
ro: Vizualizare jurnal de instantaneu

en: Profile
ro: Profil

en: Snapshots
ro: Instantanee

en: Filter
ro: Filtrează

en: All
ro: Toate

en: Changes
ro: Modificări

en: Errors
ro: Erori

en: Information
ro: Informații

en: [E] Error, [I] Information, [C] Change
ro: [E] Eroare, [I] Informații, [C] Modificare

en: decode paths
ro: decodează căile

en: Copy
ro: Copiază

en: Decode
ro: Decodează

en: Do you want to exclude this?
ro: Doriți să excludeți aceasta?

en: Question
ro: Întrebare

en: View Last Log
ro: Vizualizează ultima înregistrare

en: Start {appname}
ro: Pornește {appname}

en: Working…
ro: Se lucrează…

en: Today
ro: Astăzi

en: Yesterday
ro: Ieri

en: This week
ro: Săptămâna aceasta

en: Last week
ro: Săptămâna trecută

en: This is NOT a snapshot but a live view of your local files
ro: Aceasta NU este un instantaneu ci o vizualizare live a fișierelor locale

en: Last check {time}
ro: Ultima verificare la {time}

en: Show full Log
ro: Arată jurnalul complet

en: Manage profiles
ro: Gestionează profilurile

en: Edit
ro: Editează

en: Add
ro: Adaugă

en: Remove
ro: Elimină

en: &General
ro: &Generale

en: Mode
ro: Mod

en: {app} uses EncFS for encryption. A recent security audit revealed several possible attack vectors for this. Please take a look at "A NOTE ON SECURITY" in "man backintime".
ro: {app} utilizează EncFS pentru criptare. Un audit de securitate recent a dezvăluit mai mulți vectori de atac posibili pentru acesta. Aruncați o privire la „A NOTE ON SECURITY” în „man backintime”.

en: Where to save snapshots
ro: Unde să se salveze instantaneele

en: Folder
ro: Dosar

en: SSH Settings
ro: Configurări SSH

en: Host
ro: Gazdă

en: User
ro: Utilizator

en: Path
ro: Cale

en: Cipher
ro: Cifru

en: Private Key
ro: Cheie privată

en: Choose an existing private key file (normally named "id_rsa")
ro: Alegeți un fisier cheie privată existent (de obicei denumit „id_rsa”)

en: Create a new SSH key without password (not allowed if a private key file is already selected)
ro: Crează o nouă cheie SSH fără parolă (nu este permis dacă un fișier cheie privată este deja selectat)

en: Password
ro: Parola

en: Save Password to Keyring
ro: Salvează parola la inelul de chei

en: Cache Password for Cron (Security issue: root can read password)
ro: Memorează parola pentru Cron în cache (problemă de securitate: root poate să citească parola)

en: Advanced
ro: Avansat

en: Full snapshot path
ro: Calea completă a instantaneului

en: Schedule
ro: Program

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: At every boot/reboot
ro: La fiecare pornire/restart

en: Every {n} minute | Every {n} minutes
ro[0]: La fiecare {n} minut
ro[1]: La fiecare {n} minute
ro[2]: La fiecare {n} de minute

en: Every hour
ro: La fiecare oră

en: Every {n} hour | Every {n} hours
ro[0]: La fiecare {n} oră
ro[1]: La fiecare {n} ore
ro[2]: La fiecare {n} de ore

en: Custom hours
ro: Ore personalizate

en: Every day
ro: Zilnic

en: Repeatedly (anacron)
ro: În mod repetat (anacron)

en: When drive gets connected (udev)
ro: Când unitatea este conectată (udev)

en: Every week
ro: Săptămânal

en: Every month
ro: Lunar

en: Every year
ro: Anual

en: Day
ro: Zi

en: Weekday
ro: Zi de lucru

en: Hour
ro: Oră

en: Hours
ro: Ore

en: Run Back In Time repeatedly. This is useful if the computer is not running regularly.
ro: Rulează Back In Time în mod repetat. Acest lucru este util dacă calculatorul nu rulează în mod regulat.

en: Every
ro: La fiecare

en: Hour(s)
ro: Oră (Ore)

en: Day(s)
ro: Zi (Zile)

en: Week(s)
ro: Săptămână (Săptămâni)

en: Month(s)
ro: Lună (Luni)

en: Run Back In Time as soon as the drive is connected (only once every X days).
    You will be prompted for your sudo password.
ro: Rulează Back In Time imediat după conectarea unității (doar o dată la X zile).
    Vi se va solicita parola sudo.

en: Include files and folders
ro: Include fișierele și dosarele

en: Add file
ro: Adaugă un fișier

en: Add folder
ro: Adaugă un dosar

en: Wildcards ({example1}) will be ignored with mode 'SSH encrypted'.
    Only single or double asterisks are allowed ({example2})
ro: Wildcard-urile ({example1}) vor fi ignorate cu modul „SSH criptat”.
    Sunt permise doar asteriscuri simple sau duble ({example2})

en: Exclude patterns, files or folders
ro: Exclude modele, fișiere sau dosare

en: Highly recommended
ro: Foarte recomandat

en: Add default
ro: Adaugă implicit

en: Exclude files bigger than:
ro: Exclude fișiere mai mari decât:

en: Exclude files bigger than value in %(prefix)s.
    With 'Full rsync mode' disabled this will only affect new files
    because for rsync this is a transfer option, not an exclude option.
    So big files that have been backed up before will remain in snapshots
    even if they have changed.
ro: Excludeți fișierele mai mari decât valoarea în %(prefix)s.
    Cu „Modul rsync complet” dezactivat, acest lucru va afecta doar fișierele noi,
    deoarece pentru rsync aceasta este o opțiune de transfer, nu o opțiune de excludere.
    Deci, fișierele mari care au fost copiate de rezervă înainte vor rămâne în instantanee
    chiar dacă s-au modificat.

en: &Auto-remove
ro: Eliminare &automată

en: Older than
ro: Mai vechi de

en: Year(s)
ro: An (Ani)

en: If free space is less than
ro: Dacă spațiul liber este mai mic decât

en: If free inodes is less than
ro: Dacă inode-urile libere sunt mai puține decât

en: Smart remove:
ro: Eliminare inteligentă:

en: Run in background on remote host.
ro: Rulează pe fundal pe gazda de la distanță.

en: Keep all snapshots for the last
ro: Păstrează toate instantaneele pentru ultimele

en: day(s).
ro: zi(zile).

en: Keep one snapshot per day for the last
ro: Păstrează un instantaneu pe zi pentru ultimele

en: Keep one snapshot per week for the last
ro: Păstrează un instantaneu pe săptămână pentru ultimele

en: week(s).
ro: săptămână(săptămâni).

en: Keep one snapshot per month for the last
ro: Păstrează un instantaneu pe lună pentru ultimele

en: month(s).
ro: lună(luni).

en: Keep one snapshot per year for all years.
ro: Păstrează un instantaneu pe an pentru toți anii.

en: Don't remove named snapshots.
ro: Nu elimina instantaneurile denumite.

en: &Options
ro: &Opțiuni

en: Enable notifications
ro: Activează înștiințările

en: Disable snapshots when on battery
ro: Dezactivează instantaneele când se utilizează bateria

en: Power status not available from system
ro: Starea alimentării nu este disponibilă din sistem

en: Run only one snapshot at a time
ro: Rulează doar un instantaneu la un moment dat

en: Other snapshots will be blocked until the current snapshot is done.
    This is a global option. So it will affect all profiles for this user.
    But you need to activate this for all other users, too.
ro: Alte instantanee vor fi blocate până la finalizarea instantaneului curent.
    Aceasta este o opțiune globală. Deci, va afecta toate profilurile pentru acest utilizator.
    Dar trebuie să activați acest lucru și pentru toți ceilalți utilizatori.

en: Backup replaced files on restore
ro: Copiază de rezervă fișierele înlocuite la restaurare

en: Continue on errors (keep incomplete snapshots)
ro: Continuă la erori (păstrează instantanee incomplete)

en: Use checksum to detect changes
ro: Utilizează checksum pentru a detecta modificările

en: Take a new snapshot whether there were changes or not.
ro: Ia un instantaneu nou indiferent dacă au existat modificări sau nu.

en: Log Level
ro: Nivel de jurnalizare

en: None
ro: Nimic

en: E&xpert Options
ro: Opțiuni e&xpert

en: Caution: Change these options only if you really know what you are doing.
ro: Atenție: modificați aceste opțiuni doar dacă știți cu adevărat ce faceți.

en: Run 'rsync' with '{cmd}':
ro: Rulează „rsync” cu „{cmd}”:

en: as cron job
ro: ca sarcină cron

en: on remote host
ro: pe gazda de la distanță

en: when taking a manual snapshot
ro: când se ia un instantaneu manual

en: (Please install 'nocache' to enable this option)
ro: (Instalați „nocache” pentru a activa această opțiune)

en: on local machine
ro: pe mașina locală

en: Redirect stdout to /dev/null in cronjobs.
ro: Redirecționează stdout către /dev/null în sarcinile cron.

en: Redirect stderr to /dev/null in cronjobs.
ro: Redirecționează stderr către /dev/null în sarcinile cron.

en: Limit rsync bandwidth usage
ro: Limitează utilizarea lățimii de bandă a rsync

en: KB/sec
ro: KO/sec

en: Preserve ACL
ro: Păstrează ACL

en: Preserve extended attributes (xattr)
ro: Păstrează atributele extinse (xattr)

en: Copy unsafe links (works only with absolute links)
ro: Copiază legăturile nesigure (funcționează doar cu legăturile absolute)

en: Options must be quoted e.g. {example}.
ro: Opțiunile trebuie citate, de ex. {example}.

en: Paste additional options to rsync
ro: Lipește opțiunile adiționale la rsync

en: Prefix to run before every command on remote host.
    Variables need to be escaped with \$FOO.
    This doesn't touch rsync. So to add a prefix
    for rsync use "%(cbRsyncOptions)s" with
    %(rsync_options_value)s
    
    %(default)s: %(def_value)s
ro: Prefix de rulat înaintea fiecărei comenzi pe gazda de la distanță.
    Variabilele trebuie să fie escapate cu \$FOO.
    Acest lucru nu atinge rsync. Deci, pentru a adăuga un prefix
    pentru rsync utilizați „%(cbRsyncOptions)s” cu
    %(rsync_options_value)s
    
    %(default)s: %(def_value)s

en: default
ro: implicit

en: Add prefix to SSH commands
ro: Adaugă un prefix la comenzile SSH

en: Check if remote host is online
ro: Verifică dacă gazda de la distanță este conectată

en: Warning: if disabled and the remote host
    is not available, this could lead to some
    weird errors.
ro: Avertisment: dacă este dezactivat și gazda de la distanță
    nu este disponibilă, acest lucru ar putea duce la unele
    erori ciudate.

en: Check if remote host supports all necessary commands
ro: Verifică dacă gazda de la distanță suportă toate comenzile necesare

en: Warning: if disabled and the remote host
    does not support all necessary commands,
    this could lead to some weird errors.
ro: Avertisment: dacă este dezactivat și gazda de la distanță
    nu suportă toate comenzile necesare,
    acest lucru ar putea duce la unele erori ciudate.

en: Restore Config
ro: Restaurează configurația

en: Edit user-callback
ro: Editează user-callback

en: New profile
ro: Profil nou

en: Rename profile
ro: Redenumește profilul

en: Are you sure you want to delete the profile "{name}"?
ro: Sigur doriți să ștergeți profilul „{name}”?

en: Custom hours can only be a comma separated list of hours (e.g. 8,12,18,23) or */3 for periodic backups every 3 hours.
ro: Orele personalizate pot fi doar o listă de ore separată prin virgulă (de ex. 8,12,18,23) sau */3 pentru copii de rezervă periodice la fiecare 3 ore.

en: You did not choose a private key file for SSH.
    Would you like to generate a new password-less public/private key pair?
ro: Nu ați ales un fișier cheie privată pentru SSH.
    Doriți să generați o nouă pereche de chei publice/private fără parolă?

en: Private key file "{file}" does not exist.
ro: Fișierul cheie privată „{file}” nu există.

en: Would you like to copy your public SSH key to the
    remote host to enable password-less login?
ro: Doriți să copiați cheia publică SSH la
    gazda de la distanță pentru a activa autentificarea fără parolă?

en: The authenticity of host {host} can't be established.
    
    {keytype} key fingerprint is:
ro: Autenticitatea gazdei {host} nu poate fi stabilită.
    
    Amprenta cheii {keytype} este:

en: Please verify this fingerprint! Would you like to add it to your 'known_hosts' file?
ro: Verificați această amprentă! Doriți să o adăugați la fișierul „known_hosts”?

en: Exclude pattern
ro: Exclude modelul

en: Exclude file
ro: Exclude fișierul

en: Exclude folder
ro: Exclude dosarul

en: Include file
ro: Include fișierul

en: "{path}" is a symlink. The linked target will not be backed up until you include it, too.
    Would you like to include the symlink target instead?
ro: „{path}” este o legătură simbolică. Ținta legată nu se va copia de rezervă până când nu o și includeți.
    Doriți să includeți în schimb ținta legăturii simbolice?

en: Include folder
ro: Include dosarul

en: Are you sure you want to change snapshots folder?
ro: Sigur doriți să modificați dosarul de instantanee?

en: Failed to create new SSH key in {path}
ro: Nu s-a putut crea o cheie SSH nouă în {path}

en: Full snapshot path:
ro: Calea completă a instantaneului:

en: enabled
ro: activat

en: disabled
ro: dezactivat

en: Restore Settings
ro: Restaurează configurările

en: Please navigate to the snapshot from which you want to restore {appName}'s configuration. The path may look like:
    {samplePath}
    
    If your snapshots are on a remote drive or if they are encrypted you need to manually mount them first. If you use Mode SSH you also may need to set up public key login to the remote host.
    Take a look at 'man backintime'.
ro: Navigați la instantaneul din care doriți să restaurați configurația lui {appName}. Calea poate arăta astfel:
    {samplePath}
    
    Dacă instantaneele sunt pe o unitate de la distanță sau dacă sunt criptate, mai întâi trebuie să le montați manual. Dacă utilizați Modul SSH, poate fi necesar să configurați autentificarea cu cheia publică la gazda de la distanță.
    Aruncați o privire la „man backintime”.

en: No config found
ro: Nu s-a găsit nicio configurație

en: user-callback script has no shebang (#!/bin/sh) line.
ro: scriptul user-callback nu are nicio linie shebang (#!/bin/sh).

en: Shebang in user-callback script is not executable.
ro: Shebang în scriptul user-callback nu este executabilă.

en: Options about comparing snapshots
ro: Opțiuni despre compararea instantaneelor

en: Command
ro: Comandă

en: Parameters
ro: Parametri

en: Use %1 and %2 for path parameters
ro: Utilizați %1 și %2 pentru parametrii căii

en: Differing snapshots only
ro: Doar instantaneele care diferă

en: List only equal snapshots to:
ro: Listează doar instantaneele egale cu:

en: Deep check (more accurate, but slow)
ro: Verificare profundă (mai precis, dar încet)

en: Delete
ro: Șterge

en: Select All
ro: Selectează toate

en: Compare
ro: Compară

en: Go To
ro: Navighează la

en: Options
ro: Opțiuni

en: You can't compare a snapshot to itself.
ro: Nu puteți compara un instantaneu cu el însuși.

en: Command not found
ro: Comanda nu a fost gasită

en: Do you really want to delete {file} in snapshot {snapshot_id}?
ro: Sigur doriți să ștergeți {file} în instantaneul {snapshot_id}?

en: Do you really want to delete {file} in {count} snapshots?
ro: Sigur doriți să ștergeți {file} în {count} instantanee?

en: This cannot be revoked!
ro: Acest lucru nu poate fi revocat!

en: WARNING
ro: AVERTISMENT

en: Exclude {path} from future snapshots?
ro: Excludeți {path} din instantaneele viitoare?
