backintime - en to sv translation catalogue (245 entries)

en: Warning
sv: Varning

en: Main profile
sv: Huvudprofil

en: Local
sv: Lokal

en: SSH private key
sv: Privat SSH-nyckel

en: encrypted
sv: krypterad

en: Encryption
sv: Kryptering

en: SSH encrypted
sv: SSH krypterad

en: Default
sv: Standard

en: Backup folder cannot be included.
sv: Mappen för säkerhetskopior kan inte inkluderas.

en: Backup sub-folder cannot be included.
sv: Undermapp till mappen för säkerhetskopior kan inte inkluderas.

en: Destination filesystem for {path} is formatted with FAT which doesn't support hard-links. Please use a native Linux filesystem.
sv: Destinationsfilsystemet för "{path}" är formaterat med FAT som inte stöder hårda länkar. Använd ett inbyggt Linux-filsystem.

en: Destination filesystem for {path} is an SMB-mounted share. Please make sure the remote SMB server supports symlinks or activate {copyLinks} in {expertOptions}.
sv: Destinationsfilsystem för "{path}" är en SMB-monterad delning. Kontrollera att fjärr-SMB-servern stöder symboliska länkar eller aktivera '{copyLinks}' i "{expertOptions}".

en: Copy links (dereference symbolic links)
sv: Kopiera länkar (följ symboliska länkar)

en: Expert Options
sv: Expertinställningar

en: Destination filesystem for {path} is an sshfs-mounted share. sshfs doesn't support hard-links. Please use mode 'SSH' instead.
sv: Destinationsfilsystem för "{path}" är en sshfs-monterad delning. sshfs stöder inte hårda länkar. Vänligen använd läget "SSH" istället.

en: Can't find crontab.
    Are you sure cron is installed?
    If not you should disable all automatic backups.
sv: Kan inte hitta crontab.
    Är du säker på att cron är installerat?
    Om inte så måste du inaktivera alla automatiska säkerhetskopior.

en: Failed to write new crontab.
sv: Misslyckades med att skriva ny crontab.

en: Could not install Udev rule for profile {profile_id}. DBus Service '{dbus_interface}' wasn't available
sv: Kunde inte installera Udev-regel för profil {profile_id}. DBus-tjänst "{dbus_interface}" var inte tillgänglig

en: Profile "{name}" already exists.
sv: Profilen "{name}" finns redan.

en: The last profile cannot be removed.
sv: Den sista profilen kan inte tas bort.

en: Config for encrypted folder not found.
sv: Konfiguration för krypterad mapp hittades inte.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Please confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: encfs version 1.7.2 and before has a bug with option --reverse. Please update encfs.
sv: encfs version 1.7.2 och tidigare har ett fel som påverkar alternativet --reverse. Vänligen uppdatera encfs.

en: Take snapshot
sv: Ta ögonblicksbild

en: FAILED
sv: MISSLYCKADES

en: Done
sv: Färdig

en: Deferring backup while on battery
sv: Uppskjuter säkerhetskopiering vid batteridrift

en: Can't find snapshots folder.
    If it is on a removable drive please plug it in.
sv: Det går inte att hitta mappen för ögonblicksbilder.
    Om den är på en flyttbar enhet, anslut den.

en: Waiting %s second. | Waiting %s seconds.
sv[0]: Väntar %s sekund.
sv[1]: Väntar %s sekunder.

en: Finalizing
sv: Färdigställer

en: Saving config file…
sv: Sparar konfigurationsfil…

en: Saving permissions…
sv: Sparar behörigheter…

en: Found leftover {snapshot_id} which can be continued.
sv: Hittade överbliven "{snapshot_id}" som kan återupptas.

en: Removing leftover {snapshot_id} folder from last run
sv: Tar bort överbliven "{snapshot_id}"-mapp från den senaste körningen

en: Taking snapshot
sv: Tar ögonblicksbild

en: Partial transfer due to vanished source files (see 'man rsync')
sv: Ofullständig överföring på grund av källfiler som försvann (se "man rsync")

en: 'rsync' ended with exit code {exit_code}
sv: "rsync" avslutades med felkod {exit_code}

en: See 'man rsync' for more details
sv: Se "man rsync" för fler detaljer

en: Negative rsync exit codes are signal numbers, see 'kill -l' and 'man kill'
sv: Negativa felkoder från rsync är signalnummer, se "kill -l" och "man kill"

en: Nothing changed, no new snapshot necessary
sv: Inget har förändrats, ingen ny ögonblicksbild behövs

en: Can't rename {new_path} to {path}
sv: Kan inte byta namn från {new_path} till {path}

en: Smart remove
sv: Smart borttagning

en: Removing old snapshots
sv: Tar bort gamla ögonblicksbilder

en: Trying to keep min free space
sv: Försöker att behålla minimum ledigt utrymme

en: Now
sv: Nu

en: ssh-agent not found. Please make sure it is installed.
sv: ssh-agent hittades inte. Kontrollera att den är installerad.

en: Could not unlock ssh private key. Wrong password or password not available for cron.
sv: Kunde inte låsa upp privat ssh-nyckel. Fel lösenord eller lösenordet är inte tillgängligt för cron.

en: Remote host {host} doesn't support hardlinks
sv: Fjärrvärd {host} stöder inte hårda länkar

en: Copy public ssh-key "{pubkey}" to remote host "{host}"
sv: Kopiera offentlig ssh-nyckel "{pubkey}" till fjärrvärd "{host}"

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: This folder doesn't exist
    in the current selected snapshot.
sv: Denna mapp finns inte
    i den nu valda ögonblicksbilden.

en: Add to Include
sv: Lägg till i inkludera

en: Add to Exclude
sv: Lägg till i exkludera

en: Use modification time & size for file change detection.
sv: Använd tid för senaste ändring & storlek för att upptäcka förändringar.

en: Take a snapshot (checksum mode)
sv: Ta ögonblicksbild (med checksumma)

en: Use checksums for file change detection.
sv: Använd checksumma för att detektera ändringar.

en: Pause snapshot process
sv: Pausa process för ögonblicksbilder

en: Resume snapshot process
sv: Återuppta process för ögonblicksbilder

en: Stop snapshot process
sv: Stoppa process för ögonblicksbilder

en: Name snapshot
sv: Namnge ögonblicksbild

en: Manage profiles…
sv: Hantera profiler…

en: Shutdown
sv: Stäng av

en: Shut down system after snapshot has finished.
sv: Stäng av systemet när ögonblicksbild har slutförts.

en: Setup language…
sv: Välj språk…

en: Exit
sv: Avsluta

en: Help
sv: Hjälp

en: Profiles config file
sv: Konfigurationsfil för profiler

en: Website
sv: Webbsida

en: Changelog
sv: Ändringslogg

en: FAQ
sv: Vanliga frågor

en: Ask a question
sv: Ställ en fråga

en: Report a bug
sv: Rapportera ett fel

en: About
sv: Om

en: Restore
sv: Återskapa

en: Restore the selected files or folders to the original destination.
sv: Återskapa de valda filerna eller mapparna på den ursprungliga platsen.

en: Restore the selected files or folders to a new destination.
sv: Återskapa de valda filerna eller mapparna på en ny plats.

en: Restore the currently shown folder and all its contents to the original destination.
sv: Återskapa denna mappen och hela dess innehåll på den ursprungliga platsen.

en: Restore the currently shown folder and all its contents to a new destination.
sv: Återskapa denna mappen och hela dess innehåll på en ny plats.

en: Up
sv: Upp

en: Show hidden files
sv: Visa dolda filer

en: Compare snapshots…
sv: Jämför ögonblicksbilder…

en: If you close this window Back In Time will not be able to shut down your system when the snapshot has finished.
    Do you really want to close?
sv: Om du stänger detta fönster kan Back In Time inte stänga av ditt system när ögonblicksbilden är färdig.
    Vill du verkligen stänga?

en: Working:
sv: Arbetar:

en: Done, no backup needed
sv: Färdig, ingen säkerhetskopiering behövdes

en: Error
sv: Fel

en: Home
sv: Hem

en: Backup folders
sv: Mappar för säkerhetskopior

en: Snapshot Name
sv: Namn på ögonblicksbild

en: Are you sure you want to remove this snapshot? | Are you sure you want to remove these snapshots?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort denna ögonblicksbild?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort de här ögonblicksbilderna?

en: Create backup copies with trailing {suffix}
    before overwriting or removing local elements.
sv: Skapa säkerhetskopior med efterföljande "{suffix}"
    innan lokala filer skrivs över eller tas bort .

en: Only restore elements which do not exist or
    are newer than those in destination.
    Using "rsync --update" option.
sv: Återställ endast filer som inte existerar eller
    är nyare än de i destinationen.
    Använder alternativet "rsync --update".

en: Remove newer elements in original folder.
sv: Ta bort nyare filer i originalmappen.

en: Restore selected files or folders to the original destination and
    delete files or folders which are not in the snapshot.
    Be extremely careful because this will
    delete files and folders which were
    excluded during taking the snapshot.
sv: Återställ valda filer eller mappar till den ursprungliga platsen och
    ta bort filer och mappar som inte finns i ögonblicksbilden.
    Detta kommer att ta bort filer och mappar som var exkluderade när ögonblicksbilden togs!
    Var extremt försiktig!!!

en: Do you really want to restore this element into the new folder
    {path}? | Do you really want to restore these elements into the new folder
    {path}?
sv[0]: Vill du verkligen återställa den här filen till den nya mappen
    {path}?
sv[1]: Vill du verkligen återställa de här filerna till den nya mappen
    {path}?

en: Do you really want to restore this element? | Do you really want to restore these elements?
sv[0]: Vill du verkligen återställa den här filen?
sv[1]: Vill du verkligen återställa de här filerna?

en: Are you sure you want to remove all newer files in {path}?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla nyare filer i {path}?

en: Are you sure you want to remove all newer files in your original folder?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla nyare filer i din ursprungliga mapp?

en: WARNING: Deleting files in filesystem root could break your whole system!
sv: VARNING: Att ta bort filer i filsystemets rot kan förstöra hela ditt system!!!

en: The language settings take effect only after restarting Back In Time.
sv: Språkinställningarna aktiveras inte förrän Back in Time startas om.

en: Authors
sv: Utvecklare

en: Translations
sv: Översättningar

en: License
sv: Licens

en: Setup language
sv: Välj språk

en: System default
sv: Standardval för systemet

en: Use operating systems language.
sv: Använd operativsystemets språk.

en: Translated: {percent}
sv: Översatt: {percent}

en: Hello
    You have used Back In Time in the {language} language a few times by now.
    The translation of your installed version of Back In Time into {language} is {perc} complete. Regardless of your level of technical expertise, you can contribute to the translation and thus Back In Time itself.
    Please visit the {translation_platform_url} if you wish to contribute. For further assistance and questions, please visit the {back_in_time_project_website}.
    We apologize for the interruption, and this message will not be shown again. This dialog is available at any time via the help menu.
    Your Back In Time Team
sv: Hej
    Du har använt Back In Time på språket {language} några gånger nu.
    Översättningen av din installerade version av Back In Time till {language} är {perc} färdig. Oavsett dina tekniska färdigheter så kan du bidra till översättningen och därmed till Back In Time självt.
    Besök {translation_platform_url} om du vill bidra. Besök {back_in_time_project_website} för vidare hjälp och frågor.
    Vi ber om ursäkt för avbrottet, detta meddelande kommer inte visas igen. Denna dialogruta finns tillgänglig när som helst från hjälpmenyn.
    Back In Time-gruppen

en: translation platform
sv: översättningsplattformen

en: Your translation
sv: Din översättning

en: Last Log View
sv: Visning av senaste logg

en: Snapshot Log View
sv: Visning av logg för ögonblicksbild

en: Snapshots
sv: Ögonblicksbilder

en: All
sv: Alla

en: Changes
sv: Ändringar

en: Errors
sv: Fel

en: [E] Error, [I] Information, [C] Change
sv: [E] Fel, [I] Information, [C] Ändring

en: decode paths
sv: avkoda sökvägar

en: Copy
sv: Kopiera

en: Decode
sv: Avkoda

en: Do you want to exclude this?
sv: Vill du utesluta detta?

en: Question
sv: Fråga

en: View Last Log
sv: Visa senaste logg

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

en: This week
sv: Denna vecka

en: Last week
sv: Förra veckan

en: This is NOT a snapshot but a live view of your local files
sv: Detta är INTE en ögonblicksbild utan en levande visning av dina lokala filer

en: Show full Log
sv: Visa fullständig logg

en: Manage profiles
sv: Hantera profiler

en: Edit
sv: Redigera

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

en: Where to save snapshots
sv: Var ögonblicksbilder ska sparas

en: Folder
sv: Mapp

en: SSH Settings
sv: SSH-inställningar

en: User
sv: Användare

en: Cipher
sv: Chiffer

en: Choose an existing private key file (normally named "id_rsa")
sv: Välj en existerande privat nyckel (normalt filen "id_rsa")

en: Create a new SSH key without password (not allowed if a private key file is already selected)
sv: Skapa en ny SSH-nyckel utan lösenord (tillåts inte om en privat nyckel redan är vald)

en: Password
sv: Lösenord

en: Save Password to Keyring
sv: Spara lösenord till nyckelring

en: Cache Password for Cron (Security issue: root can read password)
sv: Spara lösenordet i en cache för Cron (säkerhetsproblem: root kan läsa lösenordet)

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Full snapshot path
sv: Full sökväg för ögonblicksbild

en: Schedule
sv: Schema

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: At every boot/reboot
sv: Vid varje start/omstart

en: Every {n} minute | Every {n} minutes
sv[0]: Varje minut
sv[1]: Med {n} minuters mellanrum

en: Every hour
sv: Varje timme

en: Every {n} hour | Every {n} hours
sv[0]: Varje timme
sv[1]: Med {n} timmars mellanrum

en: Repeatedly (anacron)
sv: Upprepad (anacron)

en: When drive gets connected (udev)
sv: När enhet ansluts (udev)

en: Run Back In Time repeatedly. This is useful if the computer is not running regularly.
sv: Kör Back In Time upprepade gånger. Detta är användbart om datorn inte körs regelbundet.

en: Hour(s)
sv: Timme(-ar)

en: Day(s)
sv: Dag(ar)

en: Week(s)
sv: Vecka(-or)

en: Month(s)
sv: Månad(er)

en: Run Back In Time as soon as the drive is connected (only once every X days).
    You will be prompted for your sudo password.
sv: Kör Back In Time så snart enheten ansluts (endast en gång var X dag).
    Du kommer att bli tillfrågad om ditt sudo-lösenord.

en: Include files and folders
sv: Inkludera filer och mappar

en: Add file
sv: Lägg till fil

en: Add folder
sv: Lägg till mapp

en: Wildcards ({example1}) will be ignored with mode 'SSH encrypted'.
    Only single or double asterisks are allowed ({example2})
sv: Jokertecken ({example1}) ignoreras i läget "SSH krypterat".
    Endast enkel eller dubbel asterisk är tillåten ({example2})

en: Exclude patterns, files or folders
sv: Exkludera mönster, filer eller mappar

en: Highly recommended
sv: Starkt rekommenderade

en: Add default
sv: Lägg till standard

en: Exclude files bigger than:
sv: Exkludera filer större än:

en: Year(s)
sv: År

en: Smart remove:
sv: Smart borttagning:

en: Keep all snapshots for the last
sv: Behåll alla ögonblicksbilder för de senaste

en: Keep one snapshot per day for the last
sv: Behåll en ögonblicksbild per dag de senaste

en: Keep one snapshot per week for the last
sv: Behåll en ögonblicksbild per vecka för de senaste

en: week(s).
sv: vecka/veckor.

en: Keep one snapshot per month for the last
sv: Behåll en ögonblicksbild per månad de senaste

en: month(s).
sv: månad(er).

en: Keep one snapshot per year for all years.
sv: Behåll en ögonblicksbild per år för alla år.

en: Don't remove named snapshots.
sv: Ta inte bort namngivna ögonblicksbilder.

en: Enable notifications
sv: Aktivera aviseringar

en: Disable snapshots when on battery
sv: Inaktivera ögonblicksbilder vid batteridrift

en: Power status not available from system
sv: Strömstatus inte tillgängligt från system

en: Run only one snapshot at a time
sv: Gör bara en ögonblicksbild i taget

en: Backup replaced files on restore
sv: Säkerhetskopiera ersatta filer vid återställning

en: Continue on errors (keep incomplete snapshots)
sv: Fortsätt vid fel (behåll icke kompletta ögonblicksbilder)

en: Use checksum to detect changes
sv: Använd checksummor för att detektera ändringar

en: None
sv: Inga

en: Caution: Change these options only if you really know what you are doing.
sv: Varning: Ändra dessa inställningar endast om du vet vad du gör.

en: as cron job
sv: som cronjobb

en: on remote host
sv: på fjärrvärd

en: when taking a manual snapshot
sv: vid tagning av en manuell ögonblicksbild

en: (Please install 'nocache' to enable this option)
sv: (Installera "nocache" för att aktivera detta alternativ)

en: on local machine
sv: på lokal maskin

en: Redirect stdout to /dev/null in cronjobs.
sv: Omdirigera stdout till /dev/null i cronjobb.

en: Redirect stderr to /dev/null in cronjobs.
sv: Omdirigera stderr till /dev/null i cronjobb.

en: Limit rsync bandwidth usage
sv: Bandbreddsbegränsning för rsync

en: KB/sec
sv: KB/s

en: Preserve ACL
sv: Behåll ACL

en: Preserve extended attributes (xattr)
sv: Behåll utökade attribut (xattr)

en: Copy unsafe links (works only with absolute links)
sv: Kopiera osäkra länkar (fungerar endast med absoluta länkar)

en: Options must be quoted e.g. {example}.
sv: Alternativ måste skrivas inom citationstecken t.ex. {example}.

en: Paste additional options to rsync
sv: Klistra in ytterligare alternativ till rsync

en: Prefix to run before every command on remote host.
    Variables need to be escaped with \$FOO.
    This doesn't touch rsync. So to add a prefix
    for rsync use "%(cbRsyncOptions)s" with
    %(rsync_options_value)s
    
    %(default)s: %(def_value)s
sv: Prefix att köra före varje kommando på fjärrvärd.
    Variabler behöver skyddas med \$FOO.
    Detta berör inte rsync. Så för att lägga till ett prefix
    för rsync använd "%(cbRsyncOptions)s" med
    %(rsync_options_value)s
    
    %(default)s: %(def_value)s

en: default
sv: standard

en: Add prefix to SSH commands
sv: Lägg till prefix till SSH-kommandon

en: Check if remote host is online
sv: Kontrollera om fjärrvärd är uppkopplad

en: Warning: if disabled and the remote host
    is not available, this could lead to some
    weird errors.
sv: Varning: om detta alternativ stängs av och fjärrvärden
    inte är tillgänglig, kan det leda till några
    konstiga fel.

en: Check if remote host supports all necessary commands
sv: Kontrollera om fjärrvärden stöder alla nödvändiga kommandon

en: Warning: if disabled and the remote host
    does not support all necessary commands,
    this could lead to some weird errors.
sv: Varning: om detta alternativ stängs av och fjärrvärden
    inte stöder alla nödvändiga kommandon,
    kan detta leda till några konstiga fel.

en: Restore Config
sv: Återställ konfiguration

en: Edit user-callback
sv: Redigera user-callback

en: New profile
sv: Ny profil

en: Rename profile
sv: Byt namn på profil

en: Custom hours can only be a comma separated list of hours (e.g. 8,12,18,23) or */3 for periodic backups every 3 hours.
sv: Anpassade timmar kan endast vara en kommaseparerad lista av timmar (t.ex. 8,12,18,23) eller */3 för periodiska säkerhetskopior var 3:e timme.

en: You did not choose a private key file for SSH.
    Would you like to generate a new password-less public/private key pair?
sv: Du har inte valt en privat SSH-nyckel.
    Vill du skapa ett nytt lösenordsfritt offentligt/privat nyckelpar?

en: Would you like to copy your public SSH key to the
    remote host to enable password-less login?
sv: Vill du kopiera din offentliga SSH-nyckel till
    fjärrvärden för att aktivera lösenordslös inloggning?

en: The authenticity of host {host} can't be established.
    
    {keytype} key fingerprint is:
sv: Autenticiteten för värd "{host}" kan inte fastställas.
    
    Fingeravtryck för nyckel av typ {keytype} är:

en: Please verify this fingerprint! Would you like to add it to your 'known_hosts' file?
sv: Kontrollera detta fingeravtryck! Vill du lägga till det i din "known_hosts"-fil?

en: Exclude pattern
sv: Exkludera mönster

en: Exclude file
sv: Exkludera fil

en: Exclude folder
sv: Exkludera mapp

en: Include file
sv: Inkludera fil

en: "{path}" is a symlink. The linked target will not be backed up until you include it, too.
    Would you like to include the symlink target instead?
sv: "{path}" är en symbolisk länk. Det länkade målet kommer inte att säkerhetskopieras förrän du inkluderar det också.
    Vill du inkludera länkens mål istället?

en: Include folder
sv: Inkludera mapp

en: Failed to create new SSH key in {path}
sv: Misslyckades med att skapa ny SSH-nyckel i {path}

en: Full snapshot path:
sv: Fullständig sökväg för ögonblicksbild:

en: enabled
sv: aktiverad

en: disabled
sv: inaktiverad

en: Restore Settings
sv: Återställ inställningar

en: Please navigate to the snapshot from which you want to restore {appName}'s configuration. The path may look like:
    {samplePath}
    
    If your snapshots are on a remote drive or if they are encrypted you need to manually mount them first. If you use Mode SSH you also may need to set up public key login to the remote host.
    Take a look at 'man backintime'.
sv: Gå till ögonblicksbilden från vilken du vill återställa {appName}s konfiguration. Sökvägen kan se ut som: 
    {samplePath}
    
    Om dina ögonblicksbilder finns på en fjärrdisk eller om de är krypterade måste du manuellt montera dem först. Om du använder Mode SSH kan du också behöva ställa in inloggningen med offentlig nyckel till fjärrvärden.
    Ta en titt på "man backintime".

en: No config found
sv: Ingen konfiguration hittades

en: user-callback script has no shebang (#!/bin/sh) line.
sv: user-callback skript har ingen shebang (#!/bin/sh) rad.

en: Shebang in user-callback script is not executable.
sv: Shebang i user-callback skript är inte körbart.

en: Options about comparing snapshots
sv: Alternativ för att jämföra ögonblicksbilder

en: Command
sv: Kommando

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Use %1 and %2 for path parameters
sv: Använd %1 och %2 för sökvägsparametrar

en: Differing snapshots only
sv: Endast ögonblicksbilder med olikheter

en: List only equal snapshots to:
sv: Lista endast lika ögonblicksbilder till:

en: Deep check (more accurate, but slow)
sv: Djupkontroll (mer noggrann, men långsam)

en: Delete
sv: Ta bort

en: Select All
sv: Välj alla

en: Compare
sv: Jämför

en: Go To
sv: Gå till

en: Options
sv: Alternativ

en: Command not found
sv: Kommandot hittades inte

en: WARNING
sv: VARNING
