backintime - en to bg translation catalogue (420 entries)

en: Warning
bg: Внимание

en: Main profile
bg: Основен профил

en: Local (EncFS encrypted)
bg: Местен (EncFS криптиран)

en: SSH (EncFS encrypted)
bg: SSH (EncFS криптиран)

en: Local
bg: Местен

en: SSH private key
bg: Частен SSH ключ

en: Local encrypted
bg: Местен - криптиран

en: Encryption
bg: Криптиране

en: SSH encrypted
bg: SSH криптиран

en: Default
bg: По подразбиране

en: Profile: "{name}"
bg: Профил: "{name}"

en: Snapshots directory is not valid.
bg: Директорията за моментни архиви не е валидна.

en: At least one directory must be selected for backup.
bg: Поне една доректория трябва да бъде избрана за резервно копие (бекъп).

en: Directory: {path}
bg: Директория: {path}

en: This directory cannot be included in the backup as it is part of the backup destination itself.
bg: Тази директория не може да бъде включена за резервно копие.

en: Failed to write new crontab.
bg: Неуспех при създаването на нова периодична задача - crontab.

en: Cron is not running despite the crontab command being available. Scheduled backup jobs will not run. Cron might be installed but not enabled. Try the command "systemctl enable cron" or consult the support channels of your GNU/Linux distribution.
bg: Програмата за автоматично изпълнение на задачи (Cron) не работи въпреки че задачата за автоматично изпълнение е конфигурирана в crontab. Автоматичното създаване на резервно копие няма да работи. Програмата Cron е инсталирана но е възможно да не конфигурирана за автоматично стартиране. Опитайте да изпълните командата "systemctl enable cron" или се консултирайте с ръководството на работа на вашата GNU/Linux дистрибуция.

en: Could not install Udev rule for profile {profile_id}. DBus Service '{dbus_interface}' wasn't available
bg: Неуспех при задаването на Udev правило за профил {profile_id}. DBus Service {dbus_interface} не е открит

en: Udev schedule doesn't work with mode {mode}
bg: Планираните при монтиране на диск архиви чрез програмта Udev не работят в режим {mode}

en: Couldn't find UUID for {path}
bg: Не може да бъде намерен UUID за {path}

en: Failed to save config
bg: Запазването на конфигурацията се провали

en: Failed to load config
bg: Зареждането на конфигурация се провали

en: Profile "{name}" already exists.
bg: Профилът "{name}" вече съществува.

en: The last profile cannot be removed.
bg: Последният профил не може да бъде премахнат.

en: Unable to mount '{command}'
bg: Неуспех в монтирането '{command}'

en: Configuration for the encrypted directory not found.
bg: Конфигурацията за криптираната директория не е намерена.

en: Create a new encrypted directory?
bg: Създаване на нова криптирана директория?

en: Cancel
bg: Откажи

en: Please confirm the password.
bg: Моля потвърдете паролата.

en: Password doesn't match.
bg: Паролата не съвпада.

en: Take snapshot
bg: Снимка на екрана

en: Unable to unmount {mountprocess} from {mountpoint}.
bg: Неуспех при демонтиране на {mountprocess} от {mountpoint}.

en: {command} not found. Please install it (e.g. via "{installcommand}")
bg: {command} не е намерен. Моля, инсталирайте чрез {installcommand}

en: Mountpoint {mntpoint} not empty.
bg: Монтираната директория {mntpoint} не е празна.

en: Enter password for {mode} profile "{profile}":
bg: Въведете парола за {mode} профил "{profile}":

en: FAILED
bg: НЕУСПЕХ

en: Restore permissions
bg: Възстановете разрешенията

en: Done
bg: Готово

en: Deferring backup while on battery
bg: Отлагане на архивирането, докато устройството работи на батерия

en: Can't find snapshots directory.
bg: Директорията за моментни архиви не може да бъде намерена.

en: Waiting %s second. | Waiting %s seconds.
bg[0]: Изчакване %s секунда.
bg[1]: Изчакване %s секунди.

en: Failed to take snapshot {snapshot_id}.
bg: Неуспех при създаването на моментен архив {snapshot_id}.

en: Please be patient. Finalizing…
bg: Моля изчакайте. Финализиране…

en: Can't create directory.
bg: Директорията не може да бъде създадена.

en: Saving config file…
bg: Запазване на конфигурационен файл…

en: Saving permissions…
bg: Запазване на правата…

en: Found leftover snapshot {snapshot_id} that can be continued.
bg: Намерен е моментен архив {snapshot_id}, който може да бъде продължен.

en: Removing leftover {snapshot_id} directory from last run
bg: Премахване на остатъчна {snapshot_id} директория от последния опит

en: Can't remove directory
bg: Директорията не може да бъде премахната

en: Taking snapshot
bg: Създаване на моментен архив

en: Success
bg: Успешно

en: Partial transfer due to error
bg: Частично прехвърляне поради грешка

en: Partial transfer due to vanished source files (see 'man rsync')
bg: Частично прехвърляне поради изчезнали изходни файлове (вж. 'man rsync')

en: 'rsync' ended with exit code {exit_code}
bg: 'rsync' завърши с код за изход {exit_code}

en: See 'man rsync' for more details
bg: За повече информация вижте 'man rsync'

en: Negative rsync exit codes are signal numbers, see 'kill -l' and 'man kill'
bg: Отрицателните изходни кодове на rsync са номера на сигнали, вижте 'kill -l' и 'man kill'

en: Nothing changed, no new snapshot necessary
bg: Няма открити промени, не е нужен нов моментен архив

en: Unable to rename {new_path} to {path}.
bg: {new_path} не може да бъде преименуван на {path}.

en: Smart removal
bg: Умно премахване

en: Apply rules to remove old snapshots
bg: Приложи правилата за премахване на старите моментни архиви

en: Apply retention policy
bg: Приложи правилата за запаметяване

en: Trying to keep min free space
bg: Опит за запазване на минимално свободно пространство

en: Trying to keep min {perc} free inodes
bg: Опит за запазване на минимум {perc} свободни inode

en: Now
bg: Сега

en: Unable to mount {sshfs}
bg: Неуспех в монтирането на {sshfs}

en: ssh-agent not found. Please ensure it is installed.
bg: ssh-agent не е намерен. Моля, уверете се, че е инсталиран.

en: Could not unlock ssh private key. Wrong password or password not available for cron.
bg: Неуспех при отключване на частния ключ за ssh. Грешна парола или паролата не е налична в cron.

en: Cipher {cipher} failed for {host}.
bg: Шифърът {cipher} е неуспешен за {host}.

en: Remote path exists but is not a directory.
bg: Отдалеченият път съществува, но не е директория.

en: Remote path is not writable.
bg: Отдалеченият път няма права за запис.

en: Remote path is not executable.
bg: Отдалеченият път не е изпълним.

en: Couldn't create remote path.
bg: Не може да се създаде отдалечен път.

en: Remote host {host} doesn't support {command}
bg: Отдалечената система {host} не поддържа {command}

en: Look at 'man backintime' for further instructions
bg: Вижте 'man backintime' за допълнителни инструкции

en: Check commands on host {host} returned unknown error
bg: Проверката на командите на системата {host} върна непозната грешка

en: Remote host {host} doesn't support hardlinks
bg: Отдалечената система {host} не поддържа твърди връзки

en: Please enter a password for "{user}".
bg: Моля въведете паролата за "{user}".

en: The destination filesystem for {path} is formatted with NTFS, which has known incompatibilities with Unix-style filesystems.
bg: Файловата система в {path} е от тип NTFS и не е съвместима с файлови системи от тип Unix . Моля, използвайте Linux файлова система.

en: {path} is not a valid directory.
bg: Отдалеченият път {path} съществува, но не е директория.

en: Creation of following directory failed:
bg: Създаването на следната директория завърши неуспешно:

en: Write access may be restricted.
bg: Възможно е правата за запис да са забранени.

en: Destination filesystem for {path} is formatted with FAT which doesn't support hard-links. Please use a native GNU/Linux filesystem.
bg: Файлова система за {path} е от тип FAT и не поддържа преки пътища. Моля, използвайте GNU/Linux файлова система.

en: Destination filesystem for {path} is a share mounted via SMB. Please make sure the remote SMB server supports symlinks or activate "{copyLinks}" in "{expertOptions}".
bg: Файлова система за {path} е от споделен тип - SMB. Моля, уверете се, че отдалеченият SMB сървър поддържа преки пътища или активирайте "{copyLinks}" в "{expertOptions}".

en: Copy links (dereference symbolic links)
bg: Копирай връзките към файлове (следвай символичните връзки)

en: Expert Options
bg: Експертни настройки

en: Destination filesystem for {path} is a share mounted via sshfs. Sshfs doesn't support hard-links. Please use mode "SSH" instead.
bg: Файлова система за {path} е от споделен тип - sshfs. Sshfs не поддържа преки пътища. Моля, използвайте режим 'SSH'.

en: File creation failed in this directory:
bg: Неуспех при създаването на файл в следната директория:

en: About
bg: Относно

en: Authors
bg: Създатели

en: Translations
bg: Преводачи

en: License
bg: Лизенз за изходния код

en: Shortcuts
bg: Препратки

en: This directory doesn't exist
    in the current selected snapshot.
bg: Тази директория не съществува
    в избрания моментен архив.

en: Add to Include
bg: Добавете, за да включите

en: Add to Exclude
bg: Добавете, за да изключите

en: {app_name} appears to be running for the first time as no configuration is found.
bg: {app_name} изглежда, че се стартира за първи път, тъй като не е намерена конфигурация.

en: Import an existing configuration (from a backup target directory or another computer)?
bg: Импортиране на съществуваща конфигурация (от архивирана целева директория или от друг компютър)?

en: Take a snapshot
bg: Направете моментен архив

en: Use modification time & size for file change detection.
bg: Използвайте времето на модификацията и размера за откриване на промени във файловете.

en: Take a snapshot (checksum mode)
bg: Създаване на моментен архив (режим на контролна сума)

en: Use checksums for file change detection.
bg: Използване на контролни суми за откриване на промени във файловете.

en: Pause snapshot process
bg: Пауза на моментното копие

en: Resume snapshot process
bg: Продължаване на моментното копие

en: Stop snapshot process
bg: Спиране на моментното копие

en: Refresh snapshot list
bg: Обновяване на списъка с архиви

en: Name snapshot
bg: Наименувай архив

en: Remove snapshot
bg: Премахване на архив

en: View snapshot log
bg: Преглед на дневника на архивите

en: View last log
bg: Преглед на последния дневник

en: Manage profiles…
bg: Управление на профили…

en: Shutdown
bg: Изключване

en: Shut down system after snapshot has finished.
bg: Изключване на системата след като моментното архивно копие е готово.

en: Setup language…
bg: Език на настройките…

en: Exit
bg: Изход

en: User manual
bg: Ръководство за употреба

en: Open user manual in browser (local if available otherwise online)
bg: Отваря ръководство за употреба в браузър (локално ако е налично, иначе онлайн)

en: man page: Back In Time
bg: Документация: Назад във Времето

en: Displays man page about Back In Time (backintime)
bg: Показва потребителското ръководство за Back In Time (backintime)

en: man page: Profiles config file
bg: Документация: Файл за конфигуриране на профили

en: Displays man page about profiles config file (backintime-config)
bg: Показва потребителството ръководство за конфигурационния файл на профилите (backintime-config)

en: Project website
bg: Уебсайт на проекта

en: Open Back In Time website in browser
bg: Отваря уебсайта на Back In Time в браузър

en: Changelog
bg: История на промените

en: FAQ
bg: ЧЗВ

en: Open Frequently Asked Questions (FAQ) in browser
bg: Отваря Често Задаваните Въпроси (ЧЗВ) в браузър

en: Ask a question
bg: Задайте въпрос

en: Report a bug
bg: Докладвайте неизправност

en: Translation
bg: Превод

en: Shows the message about participation in translation again.
bg: Отново показва съобщението за участие в превода.

en: Encryption Transition (EncFS)
bg: Преход на шифроване (EncFS)

en: Shows the message about EncFS removal again.
bg: Отново показва съобщението за премахване на EncFS.

en: Restore
bg: Възстановяване

en: Restore the selected files or directories to the original destination.
bg: Възстановете избраните файлове или директории на първоначалното място.

en: Restore to …
bg: Възстановяване в …

en: Restore the selected files or directories to a new destination.
bg: Възстановете избраните файлове или директории на друго място.

en: Restore the currently shown directory and all its contents to the original destination.
bg: Възстановете показаната директория и нейното съдържание на първоначалното място.

en: Restore the currently shown directory and all its contents to a new destination.
bg: Възстановете показаната директория и нейното съдържание на ново място.

en: Up
bg: Нагоре

en: Show hidden files
bg: Показване на скритите файлове

en: Compare snapshots…
bg: Сравни архиви…

en: Release Candidate
bg: Тестова Версия

en: Shows the message about this Release Candidate again.
bg: Показва отново съобщението за Тестовата Версия.

en: Back In &Time
bg: Назад във Времето

en: &Backup
bg: &Резервно копие

en: &Restore
bg: &Възстановяване

en: &Help
bg: &Помощ

en: Icons only
bg: Само иконки

en: Text only
bg: Само текст

en: Text below icons
bg: Текст под иконките

en: Text beside icon
bg: Текст до иконките

en: If you close this window, Back In Time will not be able to shut down your system when the snapshot is finished.
bg: Ако затворите този прозорец, Back in Time няма да може да изключи вашата система когато моментното копие е завършено.

en: Do you really want to close it?
bg: Наистина ли искате затворите?

en: Working:
bg: Изпълнение:

en: Done, no backup needed
bg: Готово, не е необходимо архивиране

en: Working
bg: Изпълняване

en: Error
bg: Грешка

en: Sent
bg: Изпратено

en: Speed
bg: Скорост

en: ETA
bg: Приблизително оставащо време

en: Global
bg: Глобални

en: Root
bg: Файлова система

en: Home
bg: Домашна директория

en: Backup directories
bg: Резевни директории

en: Snapshot Name
bg: Име на моментния архив

en: Are you sure you want to remove this snapshot? | Are you sure you want to remove these snapshots?
bg[0]: Сигурни ли сте, че желаете окончателно да премахнете моментния архив?
bg[1]: Сигурни ли сте, че желаете окончателно да премахнете моментните архиви?

en: Create backup copies with trailing {suffix}
    before overwriting or removing local elements.
bg: Създайте резервни копия, завършващи със {suffix} преди
    да бъдат презаписани или премахнати локални файлове.

en: Newer versions of files will be renamed with trailing {suffix} before restoring. If you don't need them anymore you can remove them with the following command:
bg: По-новите версии на файловете ще бъдат преименувани с последващ {suffix} преди възстановяването. Ако те не са необходими вече, може да ги премахнете посредством командата:

en: Only restore elements which do not exist or
    are newer than those in destination.
    Using "rsync --update" option.
bg: Възстановете само файлове, които не съществуват,
    или са по-нови от тези в крайната папка.
    Използвайки опцията "rsync --update".

en: Remove newer elements in original directory.
bg: Премахнете по-новите файлове от първоначалната директория.

en: Restore selected files or directories to the original destination and delete files or directories which are not in the snapshot. Be extremely careful because this will delete files and directories which were excluded during taking the snapshot.
bg: Възстановяване на избраните файлове или директории в първоначалната дестинация и изтриване на файлове/папки, които не са в моментният архив. Бъдете изключително внимателни, това ще доведе до изтриване на файлове/директории, които са били изключени по време на създаването на архива или са по-нови от него.

en: Do you really want to restore this element into the new directory? | Do you really want to restore these elements into the new directory?
bg[0]: Наистина ли искате да възстановите този файл в новата директория?
bg[1]: Наистина ли искате да възстановите тези файлове в новата директория?

en: Do you really want to restore this element? | Do you really want to restore these elements?
bg[0]: Наистина ли искате да възстановите този файл?
bg[1]: Наистина ли искате да възстановите файловете?

en: Are you sure you want to remove all newer files in {path}?
bg: Сигурни ли сте, че желаете окончателно да премахнете всички по-нови файлове в {path}?

en: Are you sure you want to remove all newer files in your original directory?
bg: Сигурни ли сте, че искате да премахнете всички по-нови файлове в първоначалната директория?

en: {BOLD}Warning{BOLDEND}: Deleting files in the filesystem root could break your entire system.
bg: {BOLD}ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ{BOLDEND}: Изтриването на файлове в коренната част на файловата система може да разруши цялата ви система.

en: Snapshot
bg: Моментно архивно копие

en: Restore {path}
bg: Възстановете {path}

en: Restore {path} to …
bg: Възстановете {path} в …

en: Hello
    You have used Back In Time in the {language} language a few times by now.
    The translation of your installed version of Back In Time into {language} is {perc} complete. Regardless of your level of technical expertise, you can contribute to the translation and thus Back In Time itself.
    Please visit the {translation_platform_url} if you wish to contribute. For further assistance and questions, please visit the {back_in_time_project_website}.
    We apologize for the interruption, and this message will not be shown again. This dialog is available at any time via the help menu.
    Your Back In Time Team
bg: Здравейте
    Вече няколко пъти сте използвали Back In Time на {language} език.
    Преводът на инсталираната от вас версия на Back In Time на {language} е {perc}. Независимо от нивото на техническите Ви познания, можете да допринесете за превода и по този начин за самия Back In Time.
    Моля, посетете {translation_platform_url}, ако желаете да дадете своя принос. За допълнителна помощ и въпроси, моля, посетете {back_in_time_project_website}.
    Извиняваме се за прекъсването и това съобщение няма да бъде показвано отново. Този диалог е достъпен по всяко време чрез менюто за помощ.
    Вашият екип на Back In Time

en: translation platform
bg: платформа за превод

en: Website
bg: Уебсайт

en: Your translation
bg: Вашият превод

en: In the Fediverse at Mastodon: {link_and_label}
bg: В Fediverse в платформата Mastodon: {link_and_label}

en: Email to {link_and_label}.
bg: Писмо до {link_and_label}.

en: Mailing list {link_and_label}
bg: Пощенски списък на адрес {link_and_label}

en: {link_and_label} on the project website.
bg: {link_and_label} на уебсайта на проекта.

en: Open an issue
bg: Отвори нов сигнал за нередност

en: Alternatively, you can use another channel of your choice.
bg: Като алтернатива можете да използвате друг канал за комуникация по ваш избор.

en: This version of Back In Time is a Release Candidate and is primarily intended for stability testing in preparation for the next official release.
    No user data or telemetry is collected. However, the Back In Time team is very interested in knowing if the Release Candidate is being used and if it is worth continuing to provide such pre-release versions.
    Therefore, the team kindly asks for a short feedback on whether you have tested this version, even if you didn’t encounter any issues. Even a quick test run of a few minutes would help us a lot.
    The following contact options are available:
    {contact_list}
    In this version, this message won't be shown again but can be accessed anytime through the help menu.
    Thank you for your support and for helping us improve Back In Time!
    Your Back In Time Team
bg: Тази версия на Back In Time е Тестова и е предназначена основно за тестване на стабилност в подготовка за следващото официално издание.
    Не се събират потребителски данни или телеметрия. Екипът на Back In Time обаче е много заинтересован да разбере дали тези Тестови версии се използват и дали си струва да продължим да предоставяме такива предварителни версии.
    Ето защо екипът любезно моли за кратка обратна връзка дали сте тествали тази версия, дори и да не сте срещнали никакви проблеми. Дори един бърз тест от няколко минути би ни помогнал много.
    Налични са следните опции за контакт:
    {contact_list}
    В тази версия това съобщение няма да се показва отново, но може да бъде достъпно по всяко време чрез менюто за помощ.
    Благодарим ви за подкрепата и че ни помагате да подобрим Back In Time!
    Вашият екип Back In Time

en: The language settings take effect only after restarting Back In Time.
bg: Езиковите настройки влизат в сила само след рестартиране на Back In Time.

en: EncFS profile creation will be removed in the next minor release (1.7), scheduled for 2026.
bg: Създаването на профил в EncFS ще бъде премахнато в следващото второстепенно издание (1.7), планирано за 2026 г.

en: It is not recommended to use that mode for a profile furthermore.
bg: Вече не се препоръчва използването на този режим за профил.

en: whitepaper
bg: проучване

en: Support for EncFS is being discontinued due to security vulnerabilities.
bg: Поддръжката за EncFS се прекратява поради уязвимости в сигурността.

en: For more details, including potential alternatives, please refer to this {whitepaper}.
bg: За повече подробности, включително потенциални алтернативи, моля, вижте това {whitepaper}.

en: The following profile(s) use encryption with EncFS:
bg: Следните профили използват шифроване с EncFS:

en: A replacement is planned, but it cannot be guaranteed that it will arrive on time.
bg: Предвидена е замяна, но не може да се гарантира, че ще пристигне навреме.

en: Users are invited to join this discussion. Updated details on the next steps are available in this {whitepaper}.
bg: Потребителите са поканени да се включат в тази дискусия. Актуализирани подробности за следващите стъпки са налични в този {whitepaper}.

en: This message will not be shown again. This dialog is available at any time via the help menu.
bg: Това съобщение няма да се показва отново. Този диалогов прозорец е достъпен по всяко време чрез помощното меню.

en: Your Back In Time Team
bg: Екипа Back In Time

en: Setup language
bg: Език на настройката

en: System default
bg: Система по подразбиране

en: Use operating systems language.
bg: Използвайте езика на операционните системи.

en: Translated: {percent}
bg: Преведено: {percent}

en: Last Log View
bg: Последно преглеждане на записа със събития

en: Snapshot Log View
bg: Преглеждане на записа със събития относно моментните копия

en: Profile:
bg: Профил:

en: Snapshots:
bg: Моментни архиви:

en: Filter:
bg: Филтър:

en: All
bg: Всичко

en: Changes
bg: Промени

en: Errors
bg: Грешки

en: Information | Information
bg[0]: Информация
bg[1]: Информация

en: rsync transfer failures (experimental)
bg: rsync неуспешен трансфер (експериментален)

en: [E] Error, [I] Information, [C] Change
bg: [Г] Грешка, [И] Информация, [П] Промяна

en: decode paths
bg: декодиране на пътищата

en: Manage profiles
bg: Управление на профили

en: Edit
bg: Редактиране

en: Add
bg: Добавяне

en: Remove
bg: Премахване

en: &General
bg: &Общи

en: &Include
bg: &Включване

en: Include files and directories
bg: Включване на файлове и директории

en: Add file
bg: Добавяне на файл

en: Add directory
bg: Добавяне на директории

en: &Exclude
bg: &Изключване

en: {BOLD}Info{ENDBOLD}: In 'SSH encrypted' mode, only single or double asterisks are functional (e.g. {example2}). Other types of wildcards and patterns will be ignored (e.g. {example1}). Filenames are unpredictable in this mode due to encryption by EncFS.
bg: {BOLD}ИНФОРМАЦИЯ{ENDBOLD}: В режим „SSH криптиране“ функционират само единични или двойни звездички (напр. {example2}). Други типове заместващи символи и шаблони ще бъдат игнорирани (напр. {example1}). Имената на файловете са непредвидими в този режим поради криптиране от EncFS.

en: Exclude patterns, files or directories
bg: Изключване на пътища, файлове или директории

en: Add default
bg: Добавете по подразбиране

en: Exclude files bigger than:
bg: Изключете файлове, по-големи от:

en: Exclude files bigger than value in {size_unit}.
bg: Изключете файлове, по-големи от: {size_unit}.

en: With 'Full rsync mode' disabled, this will only impact new files since for rsync, this is a transfer option, not an exclusion option. Therefore, large files that have been backed up previously will persist in snapshots even if they have been modified.
bg: Изключете файлове, по-големи от стойността в %(prefix)s. При изключен 'Full rsync mode', това ще засегне само новите файлове, защото това е преносна опция за rsync, а не изключваща такава. Така че големите файлове, които са били архивирани преди, ще останат в моментните копия дори и да са били променени.

en: &Remove & Retention
bg: &Триене & Запазване

en: &Options
bg: &Настройки

en: E&xpert Options
bg: Е&кспертни настройки

en: Restore Config
bg: Възстановете конфигурацията

en: Edit user-callback
bg: Променете потребителския скрипт

en: New profile
bg: Нов профил

en: Rename profile
bg: Преименуване на профил

en: Are you sure you want to delete the profile "{name}"?
bg: Сигурни ли сте, че желаете да изтриете профила "{name}"?

en: {BOLD}Highly recommended{ENDBOLD}: (All recommendations already included.)
bg: {BOLD}Силно препоръчително{ENDBOLD}: (Всички препоръки вече са приложени.)

en: {BOLD}Highly recommended{ENDBOLD}: {files}
bg: {BOLD}Силно препоръчително{ENDBOLD}: {files}

en: Exclude pattern
bg: Шаблон за изключване

en: Exclude file
bg: Изключване на файл

en: Exclude directory
bg: Изключване на директории

en: Include file
bg: Включване на файл

en: "{path}" is a symlink. The linked target will not be backed up until you include it, too.
    Would you like to include the symlink target instead?
bg: "{path}" е пряк път. Целта, към която сочи, няма да бъде архивирана докато не добавите и нея.
    Бихте ли искали да добавите крайната цел вместо това?

en: Include directory
bg: Включване на директории

en: Disabled because this pattern is not functional in mode 'SSH encrypted'.
bg: Деактивирано, защото този шаблон не функционира в режим „SSH криптиране“.

en: Schedule
bg: Разписание

en: Day:
bg: Ден:

en: Weekday:
bg: Работен ден:

en: Time:
bg: Час:

en: Hours:
bg: Часа:

en: after the hour
bg: след дадения час

en: Minutes:
bg: Минути:

en: Run Back In Time as soon as the drive is connected (only once every X days). You will be prompted for your sudo password.
bg: Изпълнявайте Back In Time веднага щом дискът бъде свързан (веднъж на X дни). Ще бъдете помолени да въведете вашата sudo парола.

en: Run Back In Time repeatedly. This is useful if the computer is not running regularly.
bg: Изпълнявайте Back In Time многократно. Това е полезно, когато компютърът не работи редовно.

en: Every:
bg: Всеки:

en: Enable logging of debug messages
bg: Разрешете записването на съобщения за грешки

en: Writes debug-level messages into the system log via "--debug".
bg: Записва съобщения на ниво отстраняване на грешки в системния регистър чрез "--debug".

en: Caution: Only use this temporarily for diagnostics, as it generates a large amount of output.
bg: Внимание: Използвайте това само временно за диагностика, тъй като генерира голямо количество изходни данни.

en: Disabled
bg: Изключено

en: At every boot/reboot
bg: При всяко зареждане/рестартиране

en: Every {n} minute | Every {n} minutes
bg[0]: На всяка {n} минута
bg[1]: На всеки {n} минути

en: Every hour | Every {n} hours
bg[0]: На всеки час
bg[1]: На всеки {n} часове

en: Every {n} hour | Every {n} hours
bg[0]: На всеки {n} часа
bg[1]: На всеки {n} часове

en: Custom hours
bg: Конкретни часове

en: Every day
bg: Всеки ден

en: Repeatedly (anacron)
bg: Многократно (anacron)

en: When drive gets connected (udev)
bg: Когато дискът бъде свързан (udev)

en: Every week
bg: Всяка седмица

en: Every month
bg: Всеки месец

en: Every year
bg: Всяка година

en: Hour(s)
bg: Час (а)

en: Day(s)
bg: Дни

en: Week(s)
bg: Седмици

en: Month(s)
bg: Месеци

en: Custom hours can only be a comma separated list of hours (e.g. 8,12,18,23) or */3 for periodic backups every 3 hours.
bg: Персонализираните часове могат да представляват само списък, разделен със запетаи (напр. 8,12,18,23) или */3 за периодични архиви на всеки 3 часа.

en: SSH Proxy
bg: SSH Прокси

en: Host:
bg: Хост:

en: Port:
bg: Порт:

en: User:
bg: Потребител:

en: Connect to the target host via this proxy (also known as a jump host). See "-J" in the "ssh" command documentation or "ProxyJump" in "ssh_config" man page for details.
bg: Свържете се с отдалечената система чрез прокси (известен също като междинен хост). Вижте "-J" в документацията на командата "ssh" или "ProxyJump" в страницата с ръководство на "ssh_config" за подробности.

en: Caution:
bg: Внимание:

en: These options are for advanced configurations. Modify only if fully aware of their implications.
bg: Тези опции са за експертни настройки. Променете само ако сте напълно наясно с техните последици.

en: Run 'rsync' with '{cmd}':
bg: Изпълнете 'rsync' посредством '{cmd}':

en: as cron job
bg: като периодична задача

en: on remote host
bg: върху отдалечен хост

en: when taking a manual snapshot
bg: когато се изпълнява ръчно моментно копие

en: on local machine
bg: върху настоящата машина

en: Redirect stdout to /dev/null in cronjobs.
bg: Пренасочете стандартният изход към /dev/null при периодичните задачи.

en: Cron will automatically send an email with attached output of cronjobs if an MTA is installed.
bg: Cron автоматично ще изпрати имейл с прикачен резултат от cronjobs, ако е инсталиран MTA.

en: Redirect stderr to /dev/null in cronjobs.
bg: Пренасочете стандартният изход за грешки към /dev/null за периодични задачи.

en: Cron will automatically send an email with attached errors of cronjobs if an MTA is installed.
bg: Cron автоматично ще изпрати имейл с прикачени грешки на cronjobs, ако е инсталиран MTA.

en: KB/sec
bg: KB/сек

en: Limit rsync bandwidth usage:
bg: Ограничете използваният трафик от rsync:

en: Preserve ACL
bg: Запазване на ACL (списък за контрол на достъпа)

en: Preserve extended attributes (xattr)
bg: Запазване на разширените атрибути (xattr)

en: Copy unsafe links (works only with absolute links)
bg: Копиране на несигурните връзки (работи само с абсолютни връзки)

en: Restrict to one file system
bg: Ограничете до една файлова система

en: Options must be quoted e.g. {example}.
bg: Опциите трябва да бъдат цитирани, напр. {example}.

en: Paste additional options to rsync
bg: Добавете допълнителни опции към rsync

en: Prefix to run before every command on remote host.
bg: Префикс за изпълнение преди всяка команда на отдалечената система.

en: Variables need to be escaped with \$FOO. This doesn't touch rsync. So to add a prefix for rsync use "{example_value}" with {rsync_options_value}.
bg: Променливите трябва да бъдат избегнати с \$FOO. Това не обхваща rsync. Така че, за да добавите префикс за rsync, използвайте "{example_value}" с {rsync_options_value}.

en: default
bg: по подразбиране

en: Add prefix to SSH commands
bg: Добавете префикс към SSH командите

en: Check if remote host is online
bg: Проверете дали отдалеченият хост е онлайн

en: Warning: If disabled and the remote host is not available, this could lead to some weird errors.
bg: Внимание: ако е изключено и отдалечената система не е налична, това може да доведе до някои непредвидени грешки.

en: Check if remote host supports all necessary commands.
bg: Проверете дали отдалечената система поддържа всички необходими команди.

en: Warning: If disabled and the remote host does not support all necessary commands, this could lead to some weird errors.
bg: Внимание: ако е изключено и отдалечената система не поддържа всички необходими команди, това може да довете до неочаквани грешки.

en: (default: {})
bg: (по подразбиране: {})

en: disabled
bg: деактивирано

en: enabled
bg: активирано

en: Mode:
bg: Режим:

en: Where to save snapshots
bg: Къде да се запазват моментните архиви

en: SSH Settings
bg: SSH настройки

en: Path:
bg: Път:

en: Cipher:
bg: Шифър:

en: Private Key:
bg: Частен ключ:

en: Choose an existing private key file (normally named "id_ed25519" and in older setups "id_rsa").
bg: Изберете съществуващ частен ключ (обикновено озаглавен "id_rsa" или "id_ed25519" в по-нови системи).

en: Create a new SSH key without password (not allowed if a private key file is already selected).
bg: Създайте нов SSH ключ без парола (не е позволено, ако файл с частен ключ е вече избран).

en: Password
bg: Парола

en: Save Password to Keyring
bg: Запазете паролата в ключодържателя

en: Cache Password for Cron (Security issue: root can read password)
bg: Кеширайте паролата за периодичните задачи (Възможен проблем със сигурността: потребител root може да достъпва паролата)

en: Advanced
bg: Разширени

en: Full snapshot path:
bg: Пълен път за моментни архивни копия:

en: You did not choose a private key file for SSH.
bg: Не сте избрали файл с частен ключ за SSH.

en: Would you like to generate a new password-less public/private key pair?
bg: Не сте избрали частен ключ за SSH. Бихте ли искали да се създадете нова двойка частен/публичен ключ без парола?

en: Private key file "{file}" does not exist.
bg: Файлът с частния ключ "{file}" не съществува.

en: Would you like to copy your public SSH key to the remote host to enable password-less login?
bg: Бихте ли искали да копирате вашият публичен SSH ключ върху отдалечената система, за да активирате вход без парола?

en: The authenticity of host {host} can't be established.
bg: Достоверността на системата {host} не може да бъде потвърдена.

en: {keytype} key fingerprint is:
bg: {keytype} ключовият отпечатък е:

en: Please verify this fingerprint. Would you like to add it to your 'known_hosts' file?
bg: Моля потвърдете този отпечатък! Бихте ли искали да го добавите към 'known_hosts' файлът с позволени хостове?

en: Are you sure you want to change snapshots directory?
bg: Сигурни ли сте, че желаете да промените директнорията за моментни архиви?

en: Failed to create new SSH key in {path}.
bg: Неуспех при създаване на нов SSH ключ в {path}.

en: Enable notifications
bg: Включване на известяването

en: Disable snapshots when on battery
bg: Изключване на моментни архиви при работа на батерия

en: Power status not available from system
bg: Енергийното състояние не е налично от системата

en: Run only one snapshot at a time
bg: Изпълнявайте по едно моментно копие наведжъж

en: Other snapshots will be blocked until the current snapshot is done. This is a global option. So it will affect all profiles for this user. But you need to activate this for all other users, too.
bg: Останалите моментни копия ще бъдат блокирани докато текущото такова не приключи. Това е глобална опция и ще повлияе на всички профили на потребителя. Но трябва да я изберете също и за останалите потребители.

en: Backup replaced files on restore
bg: Архивирайте подменените файлове при възстановяване

en: Newer versions of files will be renamed with trailing {suffix} before restoring. If you don't need them anymore you can remove them with {cmd}
bg: По-новите версии на файловете ще бъдат преименувани с последващ {suffix} преди възстановяването. Ако те не са необходими вече, може да ги премахнете посредством {cmd}

en: Continue on errors (keep incomplete snapshots)
bg: Продължаване при грешки (запазване на непълни моментни архиви)

en: Use checksum to detect changes
bg: Използвайте checksum, за да засечете промените

en: Take a new snapshot whether there were changes or not.
bg: Направете ново моментно копие независимо дали има промени или не.

en: Log Level:
bg: Ниво на записа:

en: None
bg: Нищо

en: The following rules are processed from top to bottom. Later rules override earlier ones and are not constrained by them. See the {manual} for details and examples.
bg: Следните правила се обработват отгоре надолу. По-късните правила заменят по-ранните и не са ограничени от тях. Вижте {manual} за подробности и примери.

en: user manual
bg: инструкция за употреба

en: Open user manual in browser.
bg: Отваряне на инструкцията за употреба я браузъра.

en: Keep the most recent snapshot.
bg: Запазване на последните архиви.

en: The last or freshest snapshot is kept under all circumstances.
bg: Последният или най-нов архив ще бъде запазен без значение от обстоятелствата.

en: That behavior cannot be changed.
bg: Поведението не може да бъде променено.

en: Keep named snapshots.
bg: Да не се премахват именувани архиви.

en: Snapshots that have been given a name, in addition to the usual timestamp, will be retained under all circumstances and will not be removed.
bg: Като допълнение на времевият маркер наименувани архиви ще бъдат запазени при всякакви обстоятелства и няма да бъдат изтривани.

en: Year(s)
bg: Година(и)

en: Remove snapshots older than
bg: Премахване на моментни архиви по-стари от

en: Full days. Current day is ignored.
bg: Пълни дни. Текущият ден се игнорира.

en: Calendar weeks with Monday as first day. Current week is ignored.
bg: Календарни седмици с понеделник като първи ден. Текущата седмица се игнорира.

en: 12 months periods. Current month is ignored.
bg: 12 месечни периоди. Текущият месец се игнорира.

en: Retention policy
bg: Политика за задържане

en: Run in background on remote host.
bg: Изпълнява се във фонов режим на отдалечен хост.

en: The smart remove procedure will run directly on the remote machine, not locally. The commands "bash", "screen", and "flock" must be installed and available on the remote machine.
bg: Функцията за умно премахване ще бъде извършена директно от отдалечената машина. Командите "bash", "screen" и "flock" трябва да бъдат инаталирани и достъпни на отдалечената машина.

en: If selected, Back In Time will first test the remote machine.
bg: Ако опцията е избрана, Back In Time първо ще тества отдалечената машина.

en: The days are counted starting from today.
bg: Преброяването на дни започва от текущият ден.

en: Keep all snapshots for the last
bg: Пазете всички временни архиви за последните

en: day(s).
bg: ден (дни).

en: Keep the last snapshot for each day for the last
bg: Пази едно моментно копие на ден за последните

en: The weeks are counted starting from the current running week. A week starts on Monday.
bg: Преброяването на седмиците започва от текущата. Седмицата започва в понеделник.

en: Keep the last snapshot for each week for the last
bg: Пазете едно моментно копие на седмица за последните

en: The months are counted as calendar months starting with the current month.
bg: Преброените месеци са календарни, започвайки с текущия.

en: Keep the last snapshot for each month for the last
bg: Пазете едно моментно копие на месец за последните

en: The years are counted as calendar years starting with the current year.
bg: Преброените години са календарни, започвайки с текущата.

en: Keep the last snapshot for each year for
bg: Запазете последния моментен архив за всяка година за

en: all years.
bg: Всички години.

en: … the free space is less than
bg: … свободното пространство е по-малко от

en: … the free inodes are less than
bg: … свободните inodes са по-малко от

en: Remove oldest snapshots if …
bg: Премахнете най-старите моментни архиви, ако…

en: Question
bg: Въпрос

en: Profile: {profile_name}
bg: Профил: "{profile_name}"

en: View Last Log
bg: Преглед на последния запис

en: Start {appname}
bg: Стартиране на {appname}

en: Working…
bg: Изпълняване…

en: Sent:
bg: Изпратено:

en: Speed:
bg: Скорост:

en: ETA:
bg: приблизително оставащо време:

en: Snapshots
bg: Моментни архиви

en: Today
bg: Днес

en: Yesterday
bg: Вчера

en: This week
bg: Тази седмица

en: Last week
bg: Миналата седмица

en: This is NOT a snapshot but a live view of your local files
bg: Това НЕ е моментно копие, а текущ изглед на локалните Ви файлове

en: Last check {time}
bg: Последна проверка {time}

en: Import configuration
bg: Вмъкване на конфигурация

en: No config found
bg: Не е намерена конфигурация

en: Import
bg: Вмъкване

en: Select the snapshot directory from which the configuration file should be imported. The path may look like: {samplePath}
bg: Изберете директорията за моментни архиви, от която трябва да се черпи конфигурационният файл. Пътят може да изглежда така: {samplePath}

en: If the directory is located on an external or remote drive, it must be manually mounted beforehand.
bg: Ако директорията се намира на външен или отдалечен диск трябва да бъде ръчно монтирана предварително.

en: Show full Log
bg: Покажи всички записани събития

en: Options about comparing snapshots
bg: Опции за сравняване на моментни архиви

en: Command:
bg: Команда:

en: Parameters:
bg: Параметри:

en: Use %1 and %2 for path parameters
bg: Използване на %1 и %2 за параметри на пътя

en: Please set a diff command or press Cancel.
bg: Моля изберете diff команда или изберете Отказ.

en: The command "{cmd}" cannot be found on this system. Please try something else or press Cancel.
bg: Командата {cmd} не е открита на тази система. Моля опитайте друга команда или натиснете Отказ.

en: No parameters set for the diff command. Using default value "{params}".
bg: Не са въведени параметри за diff команда. Използване на стандартна стойност {params}.

en: Differing snapshots only
bg: Само различаващи се моментни архиви

en: List only snapshots that are equal to:
bg: Покажете само съвпадащи моментни архиви до:

en: Deep check (more accurate, but slow)
bg: Дълбока проверка (по-точна, но бавна)

en: Delete
bg: Изтриване

en: Select All
bg: Избиране на всички

en: Compare
bg: Сравни

en: Go To
bg: Отиване до

en: Options
bg: Настройки

en: You can't compare a snapshot to itself.
bg: Не можете да сравнявате моментен архив със самия него.

en: Do you really want to delete {file} in snapshot {snapshot_id}?
bg: Наистина ли искате да изтриете {file} от моментния архив {snapshot_id}?

en: Do you really want to delete {file} in {count} snapshots?
bg: Наистина ли искате да изтриете {file} от {count} моментни архиви?

en: WARNING: This cannot be revoked.
bg: Това действие не може да бъде отменено.

en: Exclude {path} from future snapshots?
bg: Изключете {path} от бъдещите моментни архиви?
