balsa - en to da translation catalogue (1593 entries)

en: Balsa is a graphical mail client. While it is in active development, Balsa has many features such as:
da: Balsa er en grafisk mailklient. Selvom Balsa er under aktiv udvikling er der mange funktioner så som:

en: IMAP and POP3 support;
da: understøttelse af IMAP og POP3;

en: sendmail or direct SMTP support;
da: understøttelse af sendmail og direkte SMTP;

en: optional multi-threaded retrieval and sending of messages;
da: valgfri hentning og afsendelse af flertrådede beskeder;

en: support for all configurations of local mail folders;
da: understøttelse af alle konfigurationer af lokale mailmapper;

en: automatic mail checking;
da: automatisk tjek for nye mail;

en: mail printing;
da: udskrivning af mail;

en: inline attachment viewing;
da: visning af vedhæftede filer som en del af beskeden;

en: and the proverbial much, much more.
da: og det ordsprogsagtige meget, meget mere.

en: Email utility
da: E-mailredskab

en: Mail Client
da: Mailklient

en: Balsa Mail Client
da: Balsa e-mailklient

en: No error
da: Ingen fejl

en: Cannot read from address book
da: Kan ikke læse fra adressebog

en: Cannot write to address book
da: Kan ikke skrive til adressebog

en: Cannot connect to the server
da: Kan ikke forbinde til serveren

en: Cannot search in the address book
da: Kan ikke søge i adressebogen

en: Cannot add duplicate entry
da: Kan ikke tilføje duplikatpost

en: Cannot find address in address book
da: Kan ikke finde adresse i adressebog

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

note: The extern database doesn't support Id's, sorry!
en: No-Id
da: Ingen id

en: No-Name
da: Unavngivet

note: very unlikely...
en: Host not found
da: Vært ikke fundet

en: The LDAP server “%s” does not support LDAPv3, interaction may fail.
da: LDAP-serveren “%s” understøtter ikke LDAPv3 — interaktion kan mislykkes.

en: TLS requested but not compiled in
da: Der blev anmodet om TLS, men TLS er ikke kompileret ind

en: Undefined location of user address book
da: Udefineret placering af brugeradressebog

en: LDAP server %s down, next attempt will try to reconnect.
da: LDAP-serveren %s er nede — næste forsøg prøver at forbinde igen.

en: Reading Osmo contacts failed: %s
da: Kunne ikke læse Osmo-kontakter: %s

en: D_isplayed Name:
da: V_ist navn:

en: _First Name:
da: _Fornavn:

en: _Last Name:
da: _Efternavn:

en: _Nickname:
da: _Navn:

en: O_rganization:
da: O_rganisation:

en: _Email Address:
da: _E-mailadresse:

en: A_dd
da: _Tilføj

en: To:
da: Til:

en: Reply To:
da: Svar til:

note: Translators: #1 database file; #2 error message
en: cannot initialise Autocrypt database “%s”: %s
da: kan ikke initialisere Autocrypt-databasen “%s”: %s

note: Translators: #1 sender's email address
en: No usable private key for “%s” found! Please create a key or disable Autocrypt.
da: Ingen brugbar privat nøgle til “%s” fundet! Opret en nøgle eller deaktivér Autocrypt.

note: Translators: #1 GPG key fingerprint; #2 error message Translators: #1 mailbox; #2 error message
en: error reading Autocrypt data for “%s”: %s
da: fejl under læsning af Autocrypt-data for “%s”: %s

en: Autocrypt database
da: Autocrypt-database

en: _Close
da: _Luk

en: Mailbox
da: Postkasse

en: Last seen
da: Sidst set

en: Last Autocrypt message
da: Sidste Autocrypt-besked

en: Prefer encryption
da: Foretræk kryptering

note: Translators: #1 email address; #2 error message
en: update user “%s” failed: %s
da: opdatering af bruger “%s” mislykkedes: %s

en: insert user “%s” failed: %s
da: indsættelse af bruger “%s” mislykkedes: %s

en: _Show details…
da: _Vis detaljer …

en: _Delete
da: _Slet

note: Translators: #1 email address
en: The database entry for “%s” does not contain a key.
da: Databaseindgangen for “%s” indeholder ikke en nøgle.

note: Translators: #1 email address
en: Delete the Autocrypt key for “%s” from the database?
da: Slet Autocrypt-nøglen for “%s” fra databasen?

en: (No subject)
da: (Intet emne)

en: Failed to create output stream
da: Kunne ikke oprette uddatastrøm

en: Could not read embedded message
da: Kunne ikke læse indlejret besked

en: Unable to load message body to match filter
da: Kunne ikke indlæse beskedskrop for at matche filter

en: Invalid filter: %s
da: Ugyldigt filter: %s

en: Bad mailbox name for filter: %s
da: Dårligt postkassenavn for filter: %s

en: Error when copying messages: %s
da: Fejl ved kopiering af beskeder: %s

en: Error when trashing messages: %s
da: Fejl ved udsmidning af beskeder: %s

en: Error when moving messages: %s
da: Fejl ved flytning af beskeder: %s

en: Syntax error in the filter configuration file
da: Syntaksfejl i konfigurationsfilen for filtre

en: Unable to allocate memory
da: Kunne ikke tildele hukommelse

en: Error in regular expression syntax
da: Fejl i syntaksen for regulært udtryk

en: Attempt to apply an invalid filter
da: Forsøg på at anvende et ugyldigt filter

en: Invalid filters %s for mailbox %s
da: Ugyldige filtre %s for postkasse %s

note: FIXME: this is hack!
en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Subject
da: Emne

en: Body
da: Krop

en: Header:%s
da: Brevhoved:%s

en: New
da: Ny

en: Deleted
da: Slettet

en: Replied
da: Besvaret

en: Flagged
da: Flag

en: Not
da: Ikke

en: From %Y-%m-%d
da: Fra %d-%m-%Y

en: To %Y-%m-%d
da: Til %d-%m-%Y

en: And
da: Og

en: Or
da: Eller

en: Could not connect to “%s”
da: Kunne ikke forbinde til “%s”

en: Failed to decrypt MIME part: parse error
da: Kunne ikke dekryptere MIME-del: fortolkningsfejl

en: never
da: aldrig

note: Translators: #1 signature crypto protocol; #2 signer; #3 status message
en: %s signature of “%s”: %s
da: %s underskrift på “%s”: %s

note: Translators: #1 signature crypto protocol; #2 status message
en: %s signature: %s
da: %s underskrift: %s

en:  signature: %s
da:  underskrift: %s

en: 
    Signature validity: %s
da: 
    Gyldighed af underskrift: %s

en: 
    Signed on: %s
da: 
    Underskrevet: %s

en: 
    Key fingerprint: %s
da: 
    Fingeraftryk for nøgle: %s

en: unknown
da: ukendt

en: Cannot verify multipart/signed part due to missing subparts.
da: Kan ikke verificere multipart/signed-delen på grund af manglende underdele.

en: unsupported protocol “%s”
da: protokol “%s” er ikke understøttet

en: Cannot verify multipart/signed part: signature content-type does not match protocol.
da: Kan ikke verificere multipart/signed-delen: Underskriftens indholdstype matcher ikke protokollens.

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: unsupported encryption protocol “%s”.
da: Kan ikke dekryptere multipart/encrypted-delen: Krypteringsprotokol “%s” er ikke understøttet.

en: (none)
da: (ingen)

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: content-type does not match protocol.
da: Kan ikke dekryptere multipart/encrypted-delen: Indholdstypen matcher ikke protokollen.

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: unexpected content type
da: Kan ikke dekryptere multipart/encrypted-delen: Uventet indholdstype

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: failed to parse decrypted content
da: Kan ikke dekryptere multipart/encrypted-delen: Kunne ikke fortolke dekrypteret indhold

en: Could not get an HTML part: %s
da: Kunne ikke hente en HTML-del: %s

en: Could not convert HTML part to text: %s
da: Kunne ikke konvertere HTML-del til tekst: %s

en: This message part references content on one or more external servers. To protect your privacy, Balsa has not downloaded it. You may choose to download it if you trust the sender of the message.
da: Denne del af beskeden refererer til indhold på en eller flere eksterne servere. For at beskytte dit privatliv har Balsa undladt at hente det. Du kan vælge at hente det, hvis du stoler på afsenderen af beskeden.

en: _Download external content
da: _Hent eksternt indhold

en: Balsa's external HTML resources filter web extension is not available in the folder “%s”, falling back to simplified image filtering. Please check your installation.
da: Balsas webudvidelse til filtrering af eksterne HTML-ressourcer er ikke til stede i mappen “%s”. Bruger i stedet simplificeret billedfiltrering. Tjek venligst din installation.

en: HTML preferences
da: HTML-indstillinger

en: Sender
da: Afsender

en: Prefer HTML
da: Foretræk HTML

en: Auto-load external content
da: Indlæs automatisk eksternt indhold

note: Translators: #1 database path; #2 error message
en: Cannot initialise HTML preferences database “%s”: %s
da: Kan ikke initialisere databasen “%s” for HTML-indstillinger: %s

note: Translators: #1 message sender address; #2 error message
en: Cannot read HTML preferences for “%s”: %s
da: Kan ikke læse HTML-indstillinger for “%s”: %s

note: Translators: #1 message sender address; #2 error message
en: Cannot save HTML preferences for “%s”: %s
da: Kan ikke gemme HTML-indstillinger for “%s”: %s

note: Translators: #1 error message
en: Cannot delete database entry: %s
da: Kan ikke slette databaseindgang: %s

note: should "re" be localized ?
en: Re:
da: Svar:

en: Fwd:
da: Videresend:

en: New Identity
da: Ny identitet

en: Error executing signature generator “%s”:
da: Fejl under kørsel af underskriftsgenerator “%s”:

en: Error executing signature generator “%s”: %s
da: Fejl under kørsel af underskriftsgenerator “%s”: %s

en: Cannot read signature file “%s”:
da: Kan ikke læse underskriftsfil “%s”:

en: Signature in “%s” is not a UTF-8 text.
da: Underskrift i “%s” er ikke en UTF-8 tekst.

en: _Cancel
da: _Annullér

en: Current
da: Aktuel

en: Default
da: Forvalg

note: Translators: please do not translate Face.
en: _Face Path
da: Sti til _Face

note: Translators: please do not translate Face.
en: _X-Face Path
da: Sti til _X-Face

note: create the "General" tab
en: General
da: Generelt

en: _Identity name:
da: Navn på _identitet:

en: _Full name:
da: _Fulde navn:

en: _Mailing address:
da: _Mailadresse:

en: Reply _to:
da: Svar _til:

en: _Domain:
da: _Domæne:

note: create the "Messages" tab
en: Messages
da: Beskeder

en: Reply _string:
da: Svar_streng:

en: F_orward string:
da: V_ideresend-streng:

en: send messages in both plain text and _HTML format
da: send beskeder i både ASCII- og _HTML-format

en: request positive (successful) _Delivery Status Notification by default
da: anmod om positiv (succesfuld) _underretning om afleveringsstatus som standard

en: request _Message Disposition Notification by default
da: anmod som standard om underretning om _beskedens status

en: SMT_P server:
da: SMT_P-server:

note: create the "Signature" tab
en: Signature
da: Underskrift

en: Signature _path
da: Underskrift_sti

en: _Execute signature
da: Udfør und_erskrift

en: Incl_ude signature
da: Inkludér _underskrift

en: Include signature when for_warding
da: Inkludér underskrift ved _videresending

en: Include signature when rep_lying
da: Ink_ludér underskrift ved svar

en: _Add signature separator
da: _Tilføj underskriftsskilletegn

en: Prepend si_gnature
da: _Foranstil underskrift

en: Security
da: Sikkerhed

en: sign messages by default
da: underskriv beskeder som standard

en: encrypt messages by default
da: krypter beskeder som standard

en: default protocol
da: standardprotokol

en: always trust GnuPG keys to encrypt messages
da: stol altid på GnuPG-nøgler til kryptering af beskeder

en: remind me if messages can be encrypted
da: påmind mig, hvis beskeder kan krypteres

en: use secret key with this id for signing GnuPG messages
    (leave empty for automatic selection)
da: brug hemmelig nøgle med dette id til underskrivning af GnuPG-beskeder
    (efterlad tom for automatisk udvælgelse)

en: use certificate with this id for signing S/MIME messages
    (leave empty for automatic selection)
da: brug hemmelig nøgle med dette id til underskrivning af S/MIME-beskeder
    (efterlad tom for automatisk udvælgelse)

en: Autocrypt mode
da: Autocrypt-tilstand

en: Error selecting key: %s
da: Fejl ved valg af nøgle: %s

en: Choose…
da: Vælg …

en: Error reading file %s: %s
da: Fejl under læsning af fil %s: %s

note: Translators: please do not translate Face.
en: Face header file %s is too long (%lu bytes).
da: Facehovedfil %s er for lang (%lu byte).

note: Translators: please do not translate Face.
en: Face header file %s contains binary data.
da: Facehovedfil %s indeholder binære data.

note: Translators: please do not translate Face.
en: Error loading Face: %s
da: Fejl under indlæsning af Face: %s

en: Error: The identity does not have a name
da: Fejl: Identiteten har ikke et navn

en: Error: An identity with that name already exists
da: Fejl: En identitet med det navn eksisterer allerede

en: Do you really want to delete the selected identity?
da: Ønsker du virkelig at slette den valgte identitet?

en: Error displaying help for identities: %s
da: Fejl under visning af hjælp til identiteter: %s

en: Manage Identities
da: Håndtér identiteter

en: _Help
da: _Hjælp

[ctx: identity]
note: Translators: button "New" identity
en: _New
da: _Ny

en: _Remove
da: _Fjern

en: disabled
da: deaktiveret

en: enabled, no preference
da: aktiveret, intet foretrukket

en: enabled, prefer encryption
da: aktiveret, foretræk kryptering

en: GnuPG MIME mode
da: GnuPG MIME-tilstand

en: GnuPG OpenPGP mode
da: GnuPG OpenPGP-tilstand

en: GpgSM S/MIME mode
da: GpgSM S/MIME-tilstand

en: Authentication cancelled
da: Godkendelse annulleret

en: User name required, authentication cancelled
da: Brugernavn krævet, godkendelse annulleret

en: GSSAPI authentication failed: %s
da: GSSAPI-godkendelse mislykkedes: %s

en: No way to authenticate is known
da: Der kendes ikke nogen måde at godkende på

en: Cannot LOGIN with UTF-8 username or password
da: Kan ikke LOGIN med brugernavn eller adgangskode i UTF-8

en: Unordered data received from server
da: Data modtaget fra server er ikke i rækkefølge

en: Bug in implementation of SORT command on IMAP server exposed.
da: Fejl i implementeringen af kommandoen SORT på IMAP-serveren fundet.

en: Connecting %s failed: %s
da: Kunne ikke forbinde til %s: %s

en: TLS negotiation failed: %s
da: TLS-forhandling mislykkedes: %s

en: TLS required but not available
da: TLS krævet, men ikke tilgængelig

note: it is not we, so it must be the server
en: IMAP response: %s
da: IMAP-svar: %s

note: IMAP host name + message
en: IMAP server %s alert:
    %s
da: Advarsel fra IMAP-serveren %s:
    %s

note: IMAP host name + message
en: IMAP server %s error: %s
da: Fejl fra IMAP-serveren %s: %s

en: Cannot connect to %s
da: Kan ikke forbinde til %s

en: Cannot connect to the server: %s
da: Kan ikke forbinde til server: %s

en: Exceeded the number of connections per server %s
da: Gik over antallet af forbindelser per server %s

en: subscribing to “%s” failed
da: tilmeldingen til “%s” mislykkedes

en: unsubscribing from “%s” failed
da: afmeldingen fra “%s” mislykkedes

en: do not show again
da: vis ikke igen

en: broken TLS certificate
da: SSL/TLS-certifikat ødelagt

en: SSL/TLS certificate
da: SSL/TLS-certifikat

en: _Accept Once
da: _Accepter en gang

en: Accept & _Save
da: Accepter & _gem

en: _Reject
da: _Afvis

en: <big><b>Authenticity of this certificate could not be verified.</b></big>
    Reason: %s
da: <big><b>Ægtheden af dette certifikat kunne ikke bekræftes.</b></big>
    Årsag: %s

en: the signing certificate authority is not known
da: den underskrivende certifikatautoritet er ukendt

en: the certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from
da: certifikatet stemmer ikke overens med den forventede identitet på det websted, som det blev hentet fra

en: the certificate’s activation time is still in the future
da: aktiveringstidspunktet for certifikatet er stadig ude i fremtiden

en: the certificate has expired
da: certifikatet er udløbet

en: the certificate has been revoked
da: certifikatet er blevet tilbagekaldt

en: the certificate’s algorithm is considered insecure
da: certifikatets algoritme betragtes som usikker

en: an error occurred validating the certificate
da: der opstod en fejl under validering af certifikatet

en: unknown certificate validation error %u
da: ukendt fejl %u under validering af certifikat

en: No image data
da: Ingen billeddata

en: Invalid input format
da: Ugyldigt inddataformat

en: Internal buffer overrun
da: Internt bufferlageroverløb

note: Translators: please do not translate Face.
en: Bad X-Face data
da: Ugyldige X-Face data

en: Cannot play sound event “%s”: %s
da: Kan ikke afspille lydbegivenhed “%s”: %s

en: Cannot play sound file “%s”: %s
da: Kan ikke afspille lydfil “%s”: %s

en: Your Balsa configuration is now stored in “~/.balsa/config”.
da: Din Balsa-konfiguration er nu gemt i “~/.balsa/config”.

en: could not create context
da: kunne ikke oprette kontekst

en: could not set protocol “%s”
da: kunne ikke angive protokol “%s”

en: could not set folder “%s” for engine “%s”
da: kunne ikke angive mappe “%s” til motor “%s”

en: could not get data from stream
da: kunne ikke læse data fra strøm

en: signature verification failed
da: underskriftverificering mislykkedes

en: could not create new data object
da: kunne ikke oprette nyt dataobjekt

en: signing failed
da: underskrift mislykkedes

en: combined signing and encryption is defined only for RFC 2440
da: kombineret underskrift og kryptering er kun defineret for RFC 2440

en: signing and encryption failed
da: underskrift og kryptering mislykkedes

en: encryption failed
da: kryptering mislykkedes

en: decryption failed
da: dekryptering mislykkedes

en: No private key for protocol %s is available for the signer “%s”
da: Ingen privat nøgle til protokol %s er tilgængelig for underskriftsindehaveren “%s”

en: A key for “%s” is present, but it is expired, disabled, revoked or invalid
da: En nøgle til “%s” er til stede, men den er udløbet, deaktiveret, kaldt tilbage eller ugyldig

en: Could not find a key for “%s”
da: Kunne ikke finde en nøgle til “%s”

en: Multiple keys for “%s”
da: Flere nøgler til “%s”

en: Insufficient key validity
da: Utilstrækkelig nøglegyldighed

note: FIXME: create dialog according to the Gnome HIG
en: Select key
da: Vælg nøgle

en: Select the private key for the signer “%s”
da: Vælg den private nøgle for underskriftsindehaveren “%s”

en: Select the public key for the recipient “%s”
da: Vælg den offentlige nøgle for modtageren “%s”

en: There seems to be no public key for recipient “%s” in your key ring.
    If you are sure that the recipient owns a different key, select it from the list.
da: Der lader ikke til at være en offentlig nøgle for modtager “%s” i din nøglering.
    Hvis du er sikker på, at modtageren har en anden nøgle, så vælg den fra listen.

en: Double-click key to show details
da: Dobbeltklik nøgle for at vise detaljer

en: User ID
da: Bruger-id

en: Size
da: Størrelse

en: Created
da: Oprettet

note: create the dialog
en: The owner trust for this key is “%s” only.
    Use this key anyway?
da: Tilliden til ejeren af denne nøgle er kun “%s”.
    Brug nøglen alligevel?

en: Insufficient key owner trust
da: Utilstrækkelig med tillid til nøgleejer

note: FIXME: create dialog according to the Gnome HIG
en: Enter Passphrase
da: Indtast adgangsfrase

en: %s
    The passphrase for this key was bad, please try again!
    
    Key: %s
da: %s
    Adgangsfrasen for denne nøgle var ugyldig, forsøg venligst igen!
    
    Nøgle: %s

en: %s
    Please enter the passphrase for the secret key!
    
    Key: %s
da: %s
    Indtast venligst adgangsfrasen for den hemmelige nøgle!
    
    Nøgle: %s

en: error setting key list mode
da: fejl under angivelse af nøglelistetilstand

en: could not list keys for “%s”
da: kunne ikke vise nøgler til “%s”

en: ambiguous keys for “%s”
da: flertydige nøgler til “%s”

en: cannot create data buffer
da: kan ikke oprette databuffer

en: exporting key for “%s” failed
da: eksport af nøgle til “%s” mislykkedes

en: cannot export minimal key for “%s”
da: kan ikke eksportere minimal nøgle for “%s”

en: importing key data failed
da: import af nøgledata mislykkedes

en: Cannot find a key with fingerprint %s on the key server.
da: Kan ikke finde en nøgle med fingeraftrykket %s på nøgleserveren.

en: Found %u key with fingerprint %s on the key server. Please check and import the proper key manually. | Found %u keys with fingerprint %s on the key server. Please check and import the proper key manually.
da[0]: Fandt %u nøgler med fingeraftrykket %s på nøgleserveren. Tjek og importér den passende nøgle manuelt.
da[1]: Fandt %u nøgler med fingeraftrykket %s på nøgleserveren. Tjek og importér den passende nøgle manuelt.

en: Searching the key server failed: %s
da: Søgning på nøgleserveren mislykkedes: %s

en: error importing key
da: fejl under import af nøgle

en: No key was imported or updated.
da: Ingen nøgle blev importeret eller opdateret.

en: The key was ignored because it does not have a user ID.
da: Nøglen blev ignoreret, fordi den ikke har et bruger-id.

en: The key was imported into the local key ring.
da: Nøglen blev importeret til den lokale nøglering.

en: The key was updated in the local key ring:
da: Nøglen blev opdateret i den lokale nøglering:

en: 
    • %d new user ID | 
    • %d new user IDs
da[0]: 
    • %d nyt bruger-id
da[1]: 
    • %d nye bruger-id'er

en: 
    • %d new subkey | 
    • %d new subkeys
da[0]: 
    • %d ny undernøgle
da[1]: 
    • %d nye undernøgler

en: 
    • %d new signature | 
    • %d new signatures
da[0]: 
    • %d ny underskrift
da[1]: 
    • %d nye underskrifter

en: 
    • %d new revocation | 
    • %d new revocations
da[0]: 
    • %d ny tilbagekaldelse
da[1]: 
    • %d nye tilbagekaldelser

en: The existing key in the key ring was not changed.
da: Den eksisterende nøgle i nøgleringen blev ikke ændret.

en: Key status:
da: Nøglestatus:

en: User ID:
da: Bruger-id:

en: None
da: Ingen

en: Primary user ID:
da: Primært bruger-id:

en: Key owner trust:
da: Tillid til nøgleejer:

en: Additional User IDs
da: Yderligere bruger-id'er

en: Issuer
da: Udsteder

en: Name:
da: Navn:

en: Serial number:
da: Serienummer:

note: Translators: x509 certificate chain ID
en: Chain ID:
da: Kæde-id:

note: add button to show the full chain - copy the fingerprint as the key may be unref'ed...
en: view certificate chain…
da: vis certifikatkæde …

en: Subkey used
da: Undernøgle brugt

note: Translators: #1 subkey capabilities string
en: Subkeys (%s only)
da: Undernøgler (kun %s)

en: Subkeys
da: Undernøgler

en: Fingerprint:
da: Fingeraftryk:

en: Capabilities:
da: Egenskaber:

en: invalid timestamp
da: ugyldigt tidsstempel

en: not available
da: utilgængelig

en: Created:
da: Oprettet:

en: Expires:
da: Udløber:

en: Close
da: Luk

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: revoked
da: tilbagekaldt

en: expired
da: udløbet

en: invalid
da: ugyldig

en: sign
da: underskriv

en: encrypt
da: krypter

en: certify
da: certificer

en: authenticate
da: godkend

note: Translators: Elliptic Curve Cryptography (ECC) curve name
en:  curve “%s”
da:  kurve “%s”

en: _Hide
da: _Skjul

en: not a regular file
da: ikke en almindelig fil

en: Cannot launch, missing application
da: Kan ikke starte, mangler program

en: Open with %s
da: Åbn med %s

en: Open _part with %s
da: Åbn _del med %s

en: Cannot load mailbox %s
da: Kan ikke indlæse postkassen %s

en: No such mailbox type: %s
da: Ingen sådan postkassetype: %s

en: Bad local mailbox path “%s”
da: Ugyldig lokal postkassesti “%s”

en: Could not create a mailbox of type %s
da: Kunne ikke oprette en postkasse af type %s

en: Applying filter rules to %s
da: Anvender filterregler på %s

en: Copying from %s to %s
da: Kopierer fra %s til %s

en: Removing messages from source mailbox failed
da: Kunne ikke fjerne beskeder fra kildepostkasse

en: from unknown
da: fra ukendt

en: Loading…
da: Indlæser …

en: Searching %s for partial messages
da: Søger i %s for delvise beskeder

en: Reconstructing message
da: Rekonstruerer besked

en: Finding duplicate messages in source mailbox failed
da: Kunne ikke finde dubletbeskeder i kildepostkasse

en: *** ERROR: Mailbox Stream Closed: %s ***
da: *** FEJL: Postkassestrømmen er lukket: %s ***

note: ImapIssue macro handles reconnecting. We might issue a LIBBALSA_INFORMATION_MESSAGE here but it would be overwritten by login information... Translators: #1 context (mailbox, server); #2 mailbox or server name
en: IMAP %s %s: connection has been severed. Reconnecting…
da: IMAP-%s %s: Forbindelse er blevet skadet. Forbinder igen …

note: Translators: #1 context (mailbox, server); #2 mailbox or server name
en: IMAP %s %s: protocol error. Try enabling bug workarounds.
da: IMAP-%s %s: protokolfejl. Prøv at aktivere fejlomgåelser.

note: Translators: #1 context (mailbox, server); #2 mailbox or server name; #3 error message
en: IMAP %s %s: server has shut down the connection: %s. Reconnecting…
da: IMAP-%s %s: Server har lukket forbindelsen ned: %s. Forbinder igen …

note: helper macro for calling II in the context of a mailbox
en: mailbox
da: postkasse

en: Downloading %ld kB
da: Henter %ld kB

en: No path found for mailbox “%s”, using “%s”
da: Ingen sti fundet for postkasse “%s”, anvender “%s”

en: Cannot get IMAP handle
da: Kan ikke angive IMAP-håndtering

en: Error fetching message from IMAP server: %s
da: Fejl ved hentning af besked fra IMAP-server: %s

en: Downloading %u kB
da: Henter %u kB

en: Cannot create temporary file
da: Kan ikke oprette midlertidig fil

en: Cannot write to temporary file %s
da: Kan ikke skrive til midlertidig fil %s

en: Uploading %ld kB
da: Sender %ld kB

en: Server-side threading not supported.
da: Trådafvikling på serveren understøttes ikke.

en: Failed to save cache file “%s”: %s.
da: Kunne ikke gemme mellemlagerfil “%s”: %s.

en: Failed to read cache file %s: %s
da: Kunne ikke læse mellemlagerfil %s: %s

en: Cache file for mailbox %s will be repaired
da: Mellemlagerfil for postkasse %s vil blive repareret

en: Filtering %s
da: Filtrerer %s

en: Preparing %s
da: Forbereder %s

en: Open of %s failed. Errno = %d,
da: Åbning af %s mislykkedes. Fejlnr = %d,

en: Failed to sync mailbox “%s”
da: Kunne ikke synkronisere postkasse “%s”

en: Mailbox %s does not appear to be a Maildir mailbox.
da: Postkasse %s ser ikke ud til at være en Maildir-postkasse.

en: Could not create a Maildir directory at %s (%s)
da: Kunne ikke oprette et Maildir-katalog i %s (%s)

en: Could not create a Maildir at %s (%s)
da: Kunne ikke oprette et Maildir i %s (%s)

en: Could not remove contents of %s:
    %s
da: Kunne ikke fjerne indholdet af %s:
    %s

en: Could not remove %s:
    %s
da: Kunne ikke fjerne %s:
    %s

en: Mailbox does not exist.
da: Postkasse eksisterer ikke.

en: Data copy error
da: Datakopieringsfejl

en: Mailbox %s does not appear to be an mbox mailbox.
da: Postkassen “%s” ser ikke ud til at være en Mbox-postkasse.

en: Could not remove %s: %s
da: Kunne ikke fjerne %s: %s

en: Could not write file %s: %s
da: Kunne ikke skrive fil %s: %s

en: Failed to create temporary file “%s”: %s
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil “%s”: %s

en: Failed to save cache file “%s”: %s. New version saved as “%s”
da: Kunne ikke gemme mellemlagerfil “%s”: %s.  Ny version gemt som “%s”

en: Could not unlink file %s: %s
da: Kunne ikke fjerne henvisning for filen %s: %s

en: Cannot open mailbox.
da: Kan ikke åbne postkasse.

en: Mailbox is not in mbox format.
da: Postkasse er ikke i mbox-format.

en: Cannot lock mailbox.
da: Kan ikke låse postkasse.

en: %s: could not open %s.
da: %s: Kunne ikke åbne %s.

en: %s: could not get new MIME stream.
da: %s: Kunne ikke hente ny mimestrøm.

en: %s: %s is not in mbox format.
da: %s: %s er ikke i mbox-format.

en: Mailbox %s does not appear to be an MH mailbox.
da: Postkassen %s ser ikke ud til at være en MH-postkasse.

en: Could not create MH directory at %s (%s)
da: Kunne ikke oprette et MH-katalog i %s (%s)

en: Could not create MH structure at %s (%s)
da: Kunne ikke oprette en MH-struktur i %s (%s)

en: Could not remove contents of %s: %s
da: Kunne ikke fjerne indholdet af %s: %s

en: Cannot create message
da: Kan ikke oprette besked

en: Message rename error
da: Omdøbningsfejl for besked

en: Saving the POP3 message UID list failed: %s
da: Kunne ikke gemme POP3-beskedens UID-liste: %s

en: Passing POP message to %s failed: %s
da: Overførsel af POP-besked til %s mislykkedes: %s

en: Saving POP message failed
da: Kunne ikke gemme POP-besked

en: Transferring POP message to %s failed: %s
da: Kunne ikke flytte POP-besked til %s: %s

en: Message %lu of %lu (%s of %s)
da: Besked %lu af %lu (%s af %s)

en: Error appending message %d from %s to %s: %s
da: Fejl ved placering af besked %d fra %s til %s: %s

en: Cannot load certificate file %s: %s
da: Kan ikke indlæse certifikatfilen %s: %s

note: connect server
en: Connecting %s…
da: Forbinder til %s …

en: POP3 mailbox %s: cannot connect %s: %s
da: POP3-postkasse %s: Kan ikke forbinde %s: %s

note: load message list
en: List messages…
da: Oplist beskeder …

en: POP3 mailbox %s error: %s
da: Fejl for POP3-postkasse %s: %s

en: POP3 mailbox %s: message %d oversized: %s — skipped.
da: POP3-postkasse %s: besked %d for stor: %s — udeladt.

en: Connected to %s
da: Forbundet til %s

en: %lu new message (%s) | %lu new messages (%s)
da[0]: %lu ny besked (%s)
da[1]: %lu nye beskeder (%s)

en: Deleting messages on server…
da: Sletter beskeder på server …

en: Finished
da: Færdig

en: Mailbox (%s) is read-only: cannot change flags.
da: Postkasse (%s) er skrivebeskyttet: Kan ikke ændre flag.

en: West European
da: Vesteuropæisk

en: East European
da: Østeuropæisk

en: South European
da: Sydeuropæisk

en: North European
da: Nordeuropæisk

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Arabic
da: Arabisk

en: Greek
da: Græsk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Nordic
da: Nordisk

en: Baltic
da: Baltisk

en: Celtic
da: Keltisk

en: West European (euro)
da: Vesteuropæisk (euro)

en: Russian
da: Russisk

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Cannot open %s: %s
da: Kan ikke åbne %s: %s

en: Cannot open %s: is a symbolic link
da: Kan ikke åbne %s: Er en symbolsk henvisning

en: fcntl failed: %s.
da: fcntl fejlede: %s.

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
da: Tidsrum overskredet under forsøg på fcntl-lås!

en: Waiting for fcntl lock… %d
da: Venter på fcntl-lås … %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
da: Tidsrum overskredet under forsøg på flock lås!

en: Waiting for flock attempt… %d
da: Venter på forsøg på flock … %d

en: LDAP Directory for %s
da: LDAP-katalog for %s

en: week | weeks
da[0]: uge
da[1]: uger

en: day | days
da[0]: dag
da[1]: dage

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: second | seconds
da[0]: sekund
da[1]: sekunder

[ctx: ical_status]
en: unknown
da: ukendt

[ctx: ical_status]
en: event is tentative
da: begivenheden er foreløbig

[ctx: ical_status]
en: event is definite
da: begivenheden er endelig

[ctx: ical_status]
en: event was cancelled
da: begivenheden blev annulleret

[ctx: ical_method]
en: unknown
da: ukendt

[ctx: ical_method]
en: Event Notification
da: Begivenhedsbesked

[ctx: ical_method]
en: Event Request
da: Begivenhedsanmodning

[ctx: ical_method]
en: Reply to Event Request
da: Svar til begivenhedsanmodning

[ctx: ical_method]
en: Event Cancellation
da: Aflysning af begivenhed

[ctx: ical_partstat]
en: unknown
da: ukendt

[ctx: ical_partstat]
en: needs action
da: kræver handling

[ctx: ical_partstat]
en: accepted
da: accepteret

[ctx: ical_partstat]
en: declined
da: afvist

[ctx: ical_partstat]
en: tentatively accepted
da: accepteret i første omgang

[ctx: ical_partstat]
en: delegated
da: delegeret

[ctx: day_of_week]
en: Sunday
da: Søndag

[ctx: day_of_week]
en: Monday
da: Mandag

[ctx: day_of_week]
en: Tuesday
da: Tirsdag

[ctx: day_of_week]
en: Wednesday
da: Onsdag

[ctx: day_of_week]
en: Thursday
da: Torsdag

[ctx: day_of_week]
en: Friday
da: Fredag

[ctx: day_of_week]
en: Saturday
da: Lørdag

en: every weekday
da: alle ugedage

en: every day
da: hver dag

note: #1: interval
en: every %d days
da: hver %d. dag

en: every
da: hver

note: #1: interval
en: every %d weeks on
da: hver %d. uge på

note: #1: the day of week (defined in the day_of_week context) #1: recurrence expression
en:  and %s
da:  og %s

en: every week
da: hver uge

note: #1: interval
en: every %d weeks
da: hver %d. uge

en: the last
da: den sidste

note: #1: the day of month
en: %dst
da: %d.

note: #1: the day of month
en: %dnd
da: %d.

note: #1: the day of month
en: %drd
da: %d.

note: #1: the day of month
en: %dth
da: %d.

en: every day of every month
da: hver dag i hver måned

note: #1: interval
en: every day of the month every %d months
da: hver dag i måneden hver %d. måned

note: currently we don't support yearly rules with more than one BYDAY element or exactly 7 elements with all the weekdays * (the "every day" case)
en: rule too complex
da: reglen er for kompliceret

note: #1: the day of week (defined in the day_of_week context)
en: every %s
da: hver %s

en:  and
da:  og

en:  of every month
da:  i hver måned

note: #1: interval
en:  of every %d months
da:  for hver %d. måned

[ctx: name_of_month]
en: January
da: Januar

[ctx: name_of_month]
en: February
da: Februar

[ctx: name_of_month]
en: March
da: Marts

[ctx: name_of_month]
en: May
da: Maj

[ctx: name_of_month]
en: June
da: Juni

[ctx: name_of_month]
en: July
da: Juli

[ctx: name_of_month]
en: October
da: Oktober

note: #1: name of month (defined in the name_of_month context) #2: day of week (defined in the day_of_week context)
en: every %s %s
da: hver %s. %s

note: #1: interval #2: name of month (defined in the name_of_month context) #3: day of week (defined in the day_of_week context)
en: every %d years on %s %s
da: hvert %d. år på %s %s

note: #1: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every day of %s
da: hver dag i %s

note: #1: interval #2: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %d years every day of %s
da: hvert %d. år hver dag i %s

note: #1: day of week (defined in the day_of_week context) #2: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %s of %s
da: hver %s i %s

note: #1: interval #2: day of week (defined in the day_of_week context) #3: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %d years on every %s of %s
da: hvert %d. år på hver %s i %s

note: #1: day of week (defined in the day_of_week context) #2: name of month (defined in the name_of_month context)
en: the %s of every %s
da: den %s. i hver %s

note: #1: interval #2: day of week (defined in the day_of_week context) #3: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %d years on the %s of %s
da: hvert %d. år på den %s. %s

[ctx: ical_recurrence]
en: secondly
da: hvert sekund

[ctx: ical_recurrence]
en: minutely
da: hvert minut

[ctx: ical_recurrence]
en: hourly
da: hver time

en: , %d occurrence | , %d occurrences
da[0]: , %d forekomst
da[1]: , %d forekomster

note: #1: time string
en:  until %s
da:  indtil %s

[ctx: ical_role]
en: unknown
da: ukendt

[ctx: ical_role]
en: chair
da: mødeleder

[ctx: ical_role]
en: required participant
da: påkrævet deltager

[ctx: ical_role]
en: optional participant
da: frivillig deltager

[ctx: ical_role]
en: non-participant, information only
da: ikke-deltager, kun information

en: decryption and signature verification failed
da: dekryptering og underskriftsbekræftelse mislykkedes

en: The signature is valid.
da: Underskriften er gyldig.

en: The signature is valid but expired.
da: Underskriften er gyldig, men er udløbet.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has expired.
da: Underskriften er gyldig, men nøglen til at bekræfte underskriften er udløbet.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has been revoked.
da: Underskriften er gyldig, men nøglen til at bekræfte underskriften er tilbagekaldt.

en: The signature is invalid.
da: Underskriften er ugyldig.

en: The signature could not be verified due to a missing key.
da: Underskriften kunne ikke bekræftes på grund af en manglende nøgle.

en: This part is not a real signature.
da: Denne del er ikke en rigtig underskrift.

en: The signature could not be verified due to an invalid crypto engine.
da: Underskriften kunne ikke bekræftes på grund af en ugyldig kryptomotor.

en: GnuPG is rebuilding the trust database and is currently unavailable.
da: GnuPG genopbygger pålidelighedsdatabasen og er i øjeblikket utilgængelig.

en: The signature contains multiple signers, this may be a forgery.
da: Denne signatur indeholder flere underskrifter — det kan være en forfalskning.

note: Translators: #1 error source; #2 error message
en: An error prevented the signature verification: %s: %s
da: En fejl forhindrede underskriftsbekræftelsen: %s: %s

note: Translators: #1 error message
en: An error prevented the signature verification: %s
da: En fejl forhindrede underskriftsbekræftelsen: %s

en: The user ID is of unknown validity.
da: Bruger-id'et er af ukendt gyldighed.

en: The validity of the user ID is undefined.
da: Gyldigheden på bruger-id'et er udefineret.

en: The user ID is never valid.
da: Bruger-id'et er aldrig gyldigt.

en: The user ID is marginally valid.
da: Bruger-id'et er marginalt gyldigt.

en: The user ID is fully valid.
da: Bruger-id'et er fuldt gyldigt.

en: The user ID is ultimately valid.
da: Bruger-id'et er ultimativt gyldigt.

en: bad validity
da: ukorrekt gyldighed

en: undefined
da: udefineret

en: full
da: fuld

en: ultimate
da: ultimativ

en: Try again later.
da: Forsøg igen senere.

en: malformed card, BEGIN:VCARD expected
da: forkert udformet kort, BEGIN:VCARD forventet

en: malformed card, END:VCARD missing
da: forkert udformet kort, END:VCARD mangler

en: malformed line “%s”, missing “:”
da: forkert udformet linje “%s”, mangler “:”

en: malformed line “%s”, empty name or value
da: forkert udformet linje “%s”, tomt navn eller værdi

en: SMTP server %s
da: SMTP-server %s

en: Message %u of %u
da: Besked %u af %u

en: Cannot reach SMTP server %s (%s), any queued message will remain in %s.
da: Kan ikke nå SMTP-server %s (%s). Beskeder i kø vil forblive i %s.

en: Sending Mail
da: Sender mail

en: Save message in %s…
da: Gem besked i %s …

en: Saving sent message to %s failed: %s
da: Kunne ikke gemme sendt besked til %s: %s

en: Sending message to SMTP server %s failed: %s
    Message left in your outbox.
da: Afsendelse af besked til SMTP-server %s mislykkedes: %s
    Besked efterladt i din udbakke.

en: Connecting SMTP server %s (%s) failed: %s
da: Kunne ikke forbinde til SMTP-server %s (%s): %s

en: Transmitted %u message to %s | Transmitted %u messages to %s
da[0]: Sendte %u besked til %s
da[1]: Sendte %u beskeder til %s

en: Cannot read %s: %s
da: Kan ikke læse %s: %s

en: Cannot read %s
da: Kan ikke læse %s

en: Cannot determine character set for text file “%s”; sending as MIME type “%s”
da: Kan ikke afgøre tegnsæt for tekstfil “%s”; sender som mimetype “%s”

en: This message will not be encrypted for the BCC: recipient. | This message will not be encrypted for the BCC: recipients.
da[0]: Denne besked vil ikke blive krypteret for BCC-modtageren.
da[1]: Denne besked vil ikke blive krypteret for BCC-modtagerne.

en: Balsa passwords
da: Balsa-adgangskoder

en: Error storing password for %s@%s:%s: %s
da: Fejl under forsøget på at lagre adgangskoden for %s@%s:%s: %s

en: Error looking up password for %s@%s:%s: %s
da: Fejl ved opslag af adgangskode for %s@%s:%s: %s

en: loaded fallback password from private config file
da: indlæste alternativ adgangskode fra privat konfigurationsfil

en: _Remember user password in Secret Service
da: _Husk brugeradgangskode i Secret Service

en: _Remember certificate pass phrase in Secret Service
da: _Husk certifikatadgangskode i Secret Service

en: _Remember user password
da: _Husk brugeradgangskode

en: _Remember certificate pass phrase
da: _Husk certifikatadgangskode

en: _Basic
da: _Basal

note: server descriptive name
en: _Descriptive Name:
da: Beskrivende _navn:

en: Se_curity:
da: S_ikkerhed:

en: Server requires _authentication
da: S_erver kræver godkendelse

note: user name and password
en: _User Name:
da: Br_ugernavn:

en: _Pass Phrase:
da: _Adgangsfrase:

en: _Advanced
da: _Avanceret

note: client certificate and passphrase
en: Server _requires client certificate
da: Se_rver kræver klientcertifikat

en: Choose Client Certificate
da: Vælg klientcertifikat

en: Certificate _File:
da: Certifikat_fil:

en: Certificate _Pass Phrase:
da: Adgangsfrase for c_ertifikat:

en: TLS required
da: TLS krævet

en: TLS if possible (not recommended)
da: TLS hvis muligt (ikke anbefalet)

en: None (not recommended)
da: Ingen (ikke anbefalet)

en: Error displaying server help: %s
da: Fejl ved visning af serverhjælp: %s

en: SMTP Server
da: SMTP-server

note: split large messages
en: Sp_lit message larger than
da: Opde_l besked større end

en: Mailbox closed
da: Postkasse lukket

en: Message Source
da: Beskedskilde

en: Error adding from %s: %s
da: Fejl ved tilføjelse fra %s: %s

en: Balsa: you have new mail
da: Balsa: Du har ny e-mail

en: Broken key, cannot identify certificate chain.
da: Nøgle ødelagt, kan ikke identificere certifikatkæde.

en: fingerprint %s
da: fingeraftryk %s

en: cannot load key with fingerprint %s: %s
da: kan ikke indlæse nøgle med fingeraftrykket %s: %s

en: 
    <b>This certificate was issued by:</b>
da: 
    <b>Dette certifikat blev udstedt af:</b>

en: <b>This certificate is valid</b>
    from %s
    to %s
    <b>Fingerprint:</b>
    SHA1: %s
    SHA256: %s
da: <b>Dette certifikat er gyldigt</b>
    fra %s
    til %s
    <b>Fingeraftryk:</b>
    SHA1: %s
    SHA256: %s

en: The path %s must be relative to the filesystem root (start with /).
da: Stinavnet %s skal være relativt til filsystemets rod (begynder med /).

en: Couldn’t create a directory: mkdir() failed on pathname “%s”, with error “%s”.
da: Kunne ikke oprette en mappe: mkdir() mislykkedes for stinavnet “%s”, med fejl “%s”.

en: The file with pathname “%s” is not a directory.
da: Filen med stinavnet “%s” er ikke en mappe.

en: Couldn’t create a directory: mkdir() failed on pathname “%s”.
da: Kunne ikke oprette en mappe: mkdir() mislykkedes for stinavnet “%s”.

en: This will exit Balsa.
    Do you really want to do this?
da: Dette vil afslutte Balsa.
    Ønsker du virkelig dette?

en: GnomeCard Address Book
da: GnomeCard Adressebog

en: Address Book
da: Adressebog

en: Configure Balsa
da: Indstil Balsa

en: Use Balsa as default email client?
da: Brug Balsa som standardklient for e-mail?

en: _Yes
da: _Ja

en: _No
da: _Nej

en: Default Client
da: Standardklient

en: _Inbox:
da: _Indbakke:

en: _Outbox:
da: _Udbakke:

en: _Sentbox:
da: _Sendt:

en: _Draftbox:
da: _Kladder:

en: _Trash:
da: _Papirkurv:

en: The pathname “%s” must be specified canonically — it must start with a “/”.
da: Stinavnet “%s” skal angives kanonisk — dvs. det skal begynde med “/”.

en: Could not create mailbox at path “%s”
da: Kunne ikke oprette postkasse på stien “%s”

en: The mailbox “%s” does not appear to be valid.
da: Postkassen “%s” ser ikke ud til at være gyldig.

en: Problem verifying path “%s”:
    %s
da: Problem med at bekræfte stien “%s”:
    %s

en: _Verify locations
da: _Bekræft placeringer

en: Please verify the locations of your default mail files. These will be created if necessary.
da: Bekræft venligst placeringerne af dine standardmailfiler. Disse vil om nødvendigt blive oprettet.

en: Mail Files
da: Mailfiler

en: You’ve successfully set up Balsa. Have fun!
       -- The Balsa development team
da: Du er nu færdig med at opsætte Balsa. Hyg dig!
       -- Balsaudviklingsholdet

en: All Done!
da: Færdig!

en: The following settings are also needed (and you can find them later, if need be, in the Email application in the “Preferences” and “Identities” menu items)
da: Den følgende opsætning kræves også (og du kan finde den senere, hvis behovet opstår, i e-mailprogrammet under menupunkterne “Indstillinger” og “Identiteter”)

en:  Whoever provides your email account should be able to give you the following information (if you have a Network Administrator, they may already have set this up for you):
da:  De ansvarlige for din e-mailkonto bør kunne give dig de følgende informationer (hvis du har en netværksadministrator, så har denne måske allerede sat det op for dig):

en: Yes, remember it
da: Ja, husk den

en: No, type it in every time
da: Nej, indtast den hver gang

en: Name of mail server for incoming _mail:
da: Navn _på mailserver for indkommende mail:

en: _Type of mail server:
da: _Type af mailserver:

en: Connection _Security:
da: Forbindelses_sikkerhed:

en: Your email _login name:
da: _Loginnavn til din e-mail:

en: Your _password:
da: Din _adgangskode:

en: _SMTP Server:
da: _SMTP-server:

note: 2.1
en: Your real _name:
da: Dit rigtige _navn:

en: Your _email address for this email account:
da: Din _e-mailadresse til denne e-mailkonto:

en: _Remember your password:
da: _Husk din adgangskode:

en: _Local mail directory:
da: _Lokal e-mailmappe:

en: User Settings
da: Brugerindstillinger

en: Default Identity
da: Standardidentitet

en: Local Mail Problem
    %s
da: Problem med lokal mail
    %s

en: Welcome to Balsa!
da: Velkommen til Balsa!

en: Before you can send or receive email:
    
    • either you should already have Internet access and an email account, provided by an Internet Service Provider, and you should have made that Internet connection on your computer
    
    • or your network administrator at your place of work/study/similar may have set up your computer to connect to the network.
da: Før du kan sende eller modtage e-mail:
    
    • enten skal du allerede have internetadgang og en e-mailkonto, leveret af en internetudbyder, og du bør have opsat den forbindelse på din computer
    
    • eller din netværksadministrator på dit arbejde/studium/andet skal have sat din computer op med forbindelse til netværket.

en: network client is already connected
da: netværksklient er allerede forbundet

en: network client is not connected
da: netværksklient er ikke forbundet

en: reply length %lu exceeds the maximum allowed length %lu
da: svarlængden %lu overskrider den tilladte længde %lu

en: connection lost
da: forbindelse mistet

en: line too long
da: linje er for lang

en: error initializing certificate: %s
da: fejl ved initialisering af certifikat: %s

en: error loading certificate: %s
da: fejl under indlæsning af certifikat: %s

en: error initializing key: %s
da: fejl ved initialisering af nøgle: %s

en: error loading key: %s
da: fejl under indlæsning af nøgle: %s

en: not connected
da: ikke forbundet

en: connection is already encrypted
da: forbindelsen er allerede krypteret

en: connection is already compressed
da: forbindelsen er allerede komprimeret

note: unexpected server reply
en: bad server reply: %s
da: ugyldigt serversvar: %s

en: bad server reply
da: ugyldigt serversvar

en: error: %s
da: fejl: %s

en: error
da: fejl

en: no suitable authentication mechanism
da: ingen passende godkendelsesmekanisme

en: password required
da: adgangskode krævet

en: remote server does not support STARTTLS
da: fjernserveren understøtter ikke STARTTLS

note: Translators: #1 SMTP (RFC 5321) error code; #2 error message
en: transient error %d: %s
da: forbigående fejl %d: %s

note: Translators: #1 SMTP (RFC 5321) error code; #2 error message
en: authentication failure %d: %s
da: godkendelsesfejl %d: %s

note: Translators: #1 SMTP (RFC 5321) error code; #2 error message
en: permanent error %d: %s
da: permanent fejl %d: %s

en: importing GSS service name %s failed: %s
da: import af GSS-tjenestenavn %s mislykkedes: %s

en: cannot initialize GSS security context: %s
da: kan ikke initialisere GSS-sikkerhedskontekst: %s

en: malformed GSS security token: %s
da: forkert udformet GSS-sikkerhedssymbol: %s

en: malformed GSS security token
da: forkert udformet GSS-sikkerhedssymbol

en: cannot create GSS login request: %s
da: kan ikke oprette GSS-loginforespørgsel: %s

en: unknown error code %u:%u
da: ukendt fejlkode %u:%u

en: Balsa Email Reader
da: E-mailprogrammet Balsa

en: Program start-up
da: Opstart af program

en: New mail notification
da: Underretning om nye beskeder

en:  address book:
da:  adressebog:

en: _Name
da: _Navn

en: _Address
da: _Adresse

en: _Apply
da: An_vend

en: Browse
da: Gennemse

en: Edit
da: Redigér

en: Balsa Address Book
da: Balsa-adressebog

en: Name
da: Navn

en: Email Address
da: E-mailadresse

note: -- grid column 1 -- Entry widget for finding an address
en: _Search for Name:
da: _Søg efter navn:

en: Run _Editor
da: Kør _redigering

en: _Re-import
da: Genimporté_r

note: -- grid column 3 -- label for selected addresses in compose mode
en: Send-To
da: Send-til

note: mode switching stuff
en: Treat multiple addresses as:
da: Behandl flere adresser som:

en: alternative addresses for the same person
da: andre adresser for den samme person

en: a distribution list
da: en distributionsliste

en: Could not launch %s: %s
da: Kunne ikke starte %s: %s

en: Error opening address book “%s”:
    %s
da: Kunne ikke åbne adressebogen “%s”:
    %s

en: Suggest complete addresses:
da: Foreslå fuldstændige adresser:

en: as I type
da: mens jeg taster

en: when I hit the Escape key
da: når jeg trykker på tasten Escape

en: Modify %s Address Book
da: Redigér adressebog %s

en: Add %s Address Book
da: Tilføj adressebog %s

en: _Add
da: _Tilføj

note: mailbox name may be NULL
en: A_ddress Book Name:
da: Navn på a_dressebog:

en: Modify Osmo Address Book
da: Redigér Osmo-adressebog

en: Add Osmo Address Book
da: Tilføj Osmo-adressebog

en: Load program location:
da: Indlæs programplacering:

en: Select load program for address book
da: Vælg program for indlæsning af adressebog

en: Save program location:
da: Gem programplacering:

en: Select save program for address book
da: Vælg program til at gemme adressebog med

en: _LDAP Server URI
da: URI for _LDAP-server

en: Base Domain _Name
da: Basisdomæne_navn

en: _User Name (Bind DN)
da: _Brugernavn (Bind DN)

en: _Password
da: _Adgangskode

en: _User Address Book DN
da: _DN for brugeradressebog

en: Enable _TLS
da: Aktivér _TLS

en: GPE Address Book
da: GPE-adressebog

en: Error displaying help: %s
da: Fejl ved visning af hjælp: %s

en: No path found. Do you want to give one?
da: Ingen sti fundet. Ønsker du at angive en?

en: vCard Address Book (GnomeCard)
da: vCard-adressebog (GnomeCard)

en: External query (a program)
da: Ekstern forespørgsel (et program)

en: LDIF Address Book
da: LDIF-adressebog

en: LDAP Address Book
da: LDAP-adressebog

en: Rubrica2 Address Book
da: Rubrica2-adressebog

en: Osmo Address Book
da: Osmo-adressebog

en: _Remember password in Secret Service
da: _Husk adgangskode i Secret Service

en: _Remember password
da: _Husk adgangskode

en: Password to unlock the user certificate
    %s
    for %s@%s (%s)
da: Adgangskode til at låse brugercertifikatet op
    %s
    for %s@%s (%s)

en: Password for %s@%s (%s)
da: Adgangskode til %s@%s (%s)

en: Password needed
da: Adgangskode krævet

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Couldn’t open mailbox “%s”
da: Kunne ikke åbne postkassen “%s”

en: Date
da: Dato

en: Reply to Group: %d message is not from a mailing list. | Reply to Group: %d messages are not from a mailing list.
da[0]: Svar til gruppe: %d besked er ikke fra en postliste.
da[1]: Svar til gruppe: %d beskeder er ikke fra en postliste.

en: Move to Trash failed: %s
da: Kunne ikke flytte til papirkurv: %s

en: _Reply…
da: _Svar …

en: Reply To _All…
da: Svar til _alle …

en: Reply To _Group…
da: Svar til _gruppe …

en: _Forward Attached…
da: _Videresend bilag …

en: Forward _Inline…
da: Videresend _inkluderet …

en: _Pipe through…
da: _Viderled (pipe) igennem …

en: _Store Address…
da: _Gem adresse …

en: _Undelete
da: Fo_rtryd sletning

en: Move To _Trash
da: Flyt til _papirkurv

en: T_oggle
da: S_lå til/fra

en: _Flagged
da: _Flaget

en: _Unread
da: _Ulæst

en: _Move to
da: _Flyt til

en: _View Source
da: _Vis kilde

en: Failed to copy %d message to mailbox “%s”: %s | Failed to copy %d messages to mailbox “%s”: %s
da[0]: Kunne ikke kopiere %d besked til postkasse “%s”: %s
da[1]: Kunne ikke kopiere %d beskeder til postkasse “%s”: %s

en: Copied to “%s”.
da: Kopieret til “%s”.

en: Moved to “%s”.
da: Flyttet til “%s”.

en: Committing mailbox %s failed.
da: Registrering af postkasse %s mislykkedes.

en: Cannot process the message: %s
da: Kan ikke behandle beskeden: %s

en: Cannot access message %u to pass to %s
da: Kan ikke tilgå besked %u for at overføre til %s

en: Cannot read message %u to pass to %s
da: Kan ikke læse besked %u for at overføre til %s

en: Pipe message through a program
da: Videreled (pipe) besked gennem et program

en: _Run
da: Kø_r

en: Specify the program to run:
da: Angiv program, der skal køres:

en: _Other…
da: _Andre …

en: Choose destination folder
da: Vælg destinationsmappe

en: Other…
da: Andre …

en: Select message part to display
da: Vælg del af besked, der skal vises

en: Wrapped
da: Ombrudt

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Content
da: Indhold

en: Message parts
da: Dele af beskeder

en: Save selected as…
da: Gem valgte som …

en: Save selected to folder…
da: Gem valgte til mappe …

note: Translators: save all items to folder and open the folder in standard file manager app
en: Save selected to folder and browse…
da: Gem valgte til mappe og gennemse …

en: (No sender)
da: (Ingen afsender)

en: Could not access message %u in mailbox “%s”.
da: Kunne ikke tilgå besked %u i postkasse “%s”.

en: Autocrypt error: %s
da: Autocrypt-fejl: %s

en: mixed parts
da: blandede dele

en: alternative parts
da: alternative dele

en: signed parts
da: underskrevne dele

en: encrypted parts
da: krypterede dele

en: RFC822 message
da: RFC822-besked

en: “%s” parts
da: “%s” dele

en: force inline for all parts
da: fremtving inklusion for alle dele

en: RFC822 message (from %s, subject “%s”)
da: RFC822-besked (fra %s, emne “%s”)

en: complete message
da: fuldstændig besked

en: part %s: %s (file %s)
da: del %s: %s (fil %s)

en: part %s: %s
da: del %s: %s

en: encrypted:
da: krypteret:

en: Reading embedded message failed: %s
da: Kunne ikke læse indlejret besked: %s

en: Appending message to %s failed: %s
da: Kunne ikke tilføje besked til %s: %s

en: _Save…
da: _Gem …

en: _Copy to folder…
da: _Kopiér til mappe …

note: Translators: save to folder and open the folder in standard file manager app
en: Save and open folder…
da: Gem og åbn mappe …

en: Select folder for saving selected parts
da: Vælg mappe hvori valgte dele skal gemmes

en: %s message part
da: %s del af en besked

en: Could not save %s: %s
da: Kunne ikke gemme %s: %s

en: Sending the disposition notification failed: %s
da: Kunne ikke sende underretning om beskedens status: %s

en: The sender of this mail, %s, requested 
    a Message Disposition Notification (MDN) to be returned to “%s”.
    Do you want to send this notification?
da: Afsenderen af denne e-mail, %s, bad om at få
    en underretning om beskedens status (MDN) sendt tilbage til “%s”.
    Ønsker du at sende denne underretning?

en: Reply to MDN?
da: Svar til MDN?

en: The decryption cannot be performed because this message is displayed more than once.
    Please close the other instances of this message and try again.
da: Dekrypteringen kunne ikke udføres, fordi denne besked er vist mere end en gang.
    Luk venligst andre instanser af denne besked og forsøg igen.

en: Parsing a message part failed: %s
da: Kunne ikke fortolke en del af beskeden: %s

en: Possible disk space problem.
da: Muligt pladsproblem.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains an encrypted part, but its structure is invalid.
da: Beskeden sendt af %s med emne “%s” indeholder en krypteret del, men dens struktur er ugyldig.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a PGP encrypted part, but this crypto protocol is not available.
da: Beskeden sendt af %s med emne “%s” indeholder en PGP-krypteret del, men denne krypteringsprotokol er ikke tilgængelig.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a S/MIME encrypted part, but this crypto protocol is not available.
da: Beskeden sendt af %s med emne “%s” indeholder en S/MIME-krypteret del, men denne krypteringsprotokol er ikke tilgængelig.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a signed part, but its structure is invalid. The signature, if there is any, cannot be checked.
da: Beskeden sendt af %s med emne “%s” indeholder en underskrevet del, men dens struktur er ugyldig. Underskriften, hvis der er en, kan ikke tjekkes.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a %s signed part, but this crypto protocol is not available.
da: Beskeden sendt af %s med emne “%s” indeholder en %s underskrevet del, men denne krypteringsprotokol er ikke tilgængelig.

en: Detected a good signature with insufficient validity
da: Fandt en god underskrift med utilstrækkelig gyldighed

en: Detected a good signature with insufficient validity/trust
da: Fandt en god underskrift med utilstrækkelig gyldighed/troværdighed

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject “%s” returned:
    %s
da: Undersøgelsen af underskriften på beskeden sendt af %s med emne “%s” returnerede:
    %s

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject “%s” failed with an error!
da: Undersøgelsen af underskriften på beskeden sendt af %s med emne “%s”mislykkedes på grund af en fejl!

en: The decryption cannot be performed because this message is displayed more than once.
da: Dekrypteringen kan ikke udføres, da denne besked er vist mere end en gang.

en: The signature check and removal of the OpenPGP armor cannot be performed because this message is displayed more than once.
da: Underskriftundersøgelsen og fjernelsen af OpenPGP-rustningen kan ikke udføres, da denne besked er vist mere end en gang.

en: Please close the other instances of this message and try again.
da: Luk venligst de andre instanser af denne besked og forsøg igen.

en: File name: %s
da: Filnavn: %s

en: Error reading message part: %s
da: Fejl ved læsning af del af en besked: %s

en: Content Type: %s
da: Indholdstype: %s

en: No open or view action defined for this content type
da: Ingen åbnings- eller visningshandling defineret for denne indholdstype

en: S_ave part
da: _Gem del

en: Could not launch application: %s
da: Kunne ikke starte program: %s

en: Save %s MIME Part
da: Gem %s MIME-del

en: Unlink %s: %s
da: Fjern henvisning %s: %s

en: Could not open folder %s: %s
da: Kunne ikke åbne mappen %s: %s

en: Could not save a text part: %s
da: Kunne ikke gemme en tekstdel: %s

en: Could not process GnuPG keys: %s
da: Kunne ikke behandle GnuPG-nøgler: %s

en: _Import Autocrypt key
da: _Importér Autocrypt-nøgle

en: The message contains an Autocrypt header, but it is either broken or the signature has been created using a different key.
da: Beskeden indeholder et Autocrypt-hoved, men det er enten ødelagt, eller underskriften er lavet med en anden nøgle.

en: The message contains an Autocrypt header which is ignored as none of your identities has Autocrypt support enabled.
da: Beskeden indeholder et Autocrypt-hoved, men det blev ignoreret, da ingen af dine identiteter har understøttelse af Autocrypt aktiveret.

en: _Search key server for this key
da: _Søg efter denne nøgle på nøgleserver

en: _Search key server for updates of this key
da: _Søg efter opdateringer til denne nøgle på nøgleserver

en: decrypted
da: dekrypteret

en: trusted signature
da: pålidelig underskrift

en: low trust signature
da: upålidelig underskrift

en: bad signature
da: ugyldig underskrift

en: unknown signature status
da: ukendt status for underskrift

note: Translators: successful import of a GnuPG key; #1: backend message
en: Import GnuPG key:
    %s
da: Importér GnuPG-nøgle:
    %s

en: Error importing key data: %s
da: Fejl under import af nøgledata: %s

en: unknown error
da: ukendt fejl

en: (imported)
da: (importerede)

en: Import key into the local key ring
da: Importér nøgle til den lokale nøglering

en: Error loading attached image: %s
da: Fejl ved indlæsning af vedhæftet billede: %s

en: message headers
da: brevhoveder

en: Content Type: external-body
da: Indholdstype: ekstern krop

en: Access type: local-file
da: Adgangstype: lokal fil

en: Access type: URL
da: Adgangstype: URL

en: Access type: %s
da: Adgangstype: %s

en: FTP site: %s
da: FTP-sted: %s

en: Directory: %s
da: Katalog: %s

en: Access type: mail-server
da: Adgangstype: mailserver

en: Mail server: %s
da: Mailserver: %s

en: Subject: %s
da: Emne: %s

en: Se_nd message to obtain this part
da: Se_nd besked for at få denne del

en: Error showing %s: %s
da: Fejl ved visning af %s: %s

en: Could not get a part: %s
da: Kunne ikke hente en del: %s

en: Sending the external body request failed: %s
da: Kunne ikke udsende den eksterne forespørgelsestekst: %s

en: Reply…
da: Svar …

note: Gmail sometimes fails to do that.
en: Error:
da: Fejl:

en: IMAP server did not report message structure
da: IMAP-server rapporterede ikke beskedstruktur

en: Subject:
da: Emne:

en: Date:
da: Dato:

note: addresses
en: From:
da: Fra:

en: Reply-To:
da: Svar til:

en: Sender:
da: Afsender:

en: Copy link
da: Kopiér henvisning

en: Open link
da: Åbn henvisning

en: Send link…
da: Send henvisning …

en: Save…
da: Gem …

en: Highlight structured phrases
da: Fremhæv strukturerede fraser

en: Calling URL %s…
da: Henter URL %s …

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom 100%
da: Zoom 100 %

en: Select _All
da: Vælg _alle

en: Print…
da: Udskriv …

en: Prefer HTML for this sender
da: Foretræk HTML for denne afsender

en: Load external content for this sender
da: Indlæs eksternt indhold for denne afsender

en: S_tore Address
da: G_em adresse

en: Full Name:
da: Fulde navn:

en: Nick Name:
da: Kaldenavn:

en: First Name:
da: Fornavn:

en: Last Name:
da: Efternavn:

en: Organization:
da: Organisation:

en: Email Address:
da: E-mailadresse:

en: The message sent by %s with subject “%s” contains 8-bit characters, but no header describing the used codeset (converted to %s)
da: Denne besked sendt af %s med emne “%s” indeholder 8-bit tegn, men intet teksthoved der beskriver det brugte kodesæt (konverteret til %s)

note: Translators: #1 calendar message type
en: This is an iTIP calendar “%s” message.
da: Dette er en iTIP-kalender “%s” besked.

en: Summary:
da: Sammendrag:

en: Organizer:
da: Arrangør:

en: End:
da: Slutning:

en: Duration:
da: Varighed:

en: Recurrence:
da: Gentagelse:

en: Location:
da: Lokalitet:

en: Attendee: | Attendees:
da[0]: Deltager:
da[1]: Deltagere:

en: Category: | Categories:
da[0]: Kategori:
da[1]: Kategorier:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: The sender asks you for a reply to this request:
da: Afsenderen anmoder dig om et svar på denne forespørgsel:

en: Accept
da: Accepter

en: Accept tentatively
da: Accepter indtil videre

en: Decline
da: Afvis

en: iTIP Calendar Request
da: Kalenderforespørgsel fra iTIP

note: Translators: #1 message sender display name; #2 sender's event action (e.g. "accepted", "rejected", ...)
en: %s %s the following iTIP calendar request:
da: %s %s den følgende iTIP-kalenderforespørgsel:

en: Sending the iTIP calendar reply failed: %s
da: Kunne ikke afsende kalendersvaret fra iTIP: %s

en: File name:
da: Filnavn:

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Nick Name
da: Kaldenavn

en: First Name
da: Fornavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: Organization
da: Organisation

en: One of the specified fields contains:
da: Et af de angivne felter indeholder:

en: None of the specified fields contains:
da: Ingen af de angivne felter indeholder:

en: One of the regular expressions matches
da: Et af de regulære udtryk passer

en: None of the regular expressions matches
da: Ingen af de regulære udtryk passer

en: Match when date is in the interval:
da: Træffer hvis dato er i intervallet:

en: Match when date is outside the interval:
da: Træffer hvis dato er uden for intervallet:

en: Match when one of these flags is set:
da: Træffer når et af disse flag er angivet:

en: Match when none of these flags is set:
da: Træffer når ingen af disse flag er angivet:

en: You must specify the name of the user header to match on
da: Du skal angive navnet på brugerhovedet for sammenligning

en: You must specify at least one field for matching
da: Du skal angive mindst et felt for sammenligning

en: You must provide a string
da: Du skal angive en streng

en: You must provide at least one regular expression
da: Du skal angive mindst et regulært udtryk

en: Low date is incorrect
da: Tidlig dato er ukorrekt

en: High date is incorrect
da: Sen dato er ukorrekt

en: Low date is greater than high date
da: Tidlig dato er efter sen dato

en: Error displaying condition help: %s
da: Fejl under visning af betingelseshjælp: %s

en: Match Fields
da: Sammenlign felter

en: _All
da: _Alle

en: C_lear
da: _Ryd

en: _Body
da: _Krop

en: _To:
da: _Til:

en: _From:
da: _Fra:

en: _Subject
da: _Emne

en: _User header:
da: _Brugerhoved:

en: Unread
da: Ulæste

en: One of the specified f_ields contains
da: Et af de angivne felter _indeholder

en: Contain/Does _Not Contain
da: Indeholder/i_ndeholder ikke

en: _One of the regular expressions matches
da: _Et af de regulære udtryk passer

en: One _Matches/None Matches
da: En _træffer/ingen træffer

en: Filtering using regular expressions is not yet implemented.
da: Filtrering med brug af regulære udtryk er endnu ikke implementeret.

en: Match when message date is in the interval:
da: Træffer hvis beskeddato er i intervallet:

en: Inside/outside the date interval
da: Inden for/uden for datointerval

en: Match when one flag is set/when no flag is set
da: Match når ét flag er sat/når ingen flag er sat

en: Search T_ype:
da: Søget_ype:

en: Edit condition for filter:
da: Redigér betingelse for filter:

en: Filter with no condition was omitted
da: Filter uden betingelse blev udeladt

en: Error displaying filter help: %s
da: Fejl ved visning af filterhjælp: %s

en: New filter
da: Nyt filter

en: No filter name specified.
da: Intet filternavn angivet.

en: Filter “%s” already exists.
da: Filter “%s” eksisterer allerede.

en: Filter must have conditions.
da: Filter skal indeholde betingelser.

en: Filter has matched
da: Filter har træffere

en: You must provide a sound to play
da: Du skal angive en lyd til afspilning

en: (Example: write December 31, 2000, as %s)
da: (Eksempel: Skriv 31. december 2000, som %s)

en: Simple
da: Simpel

en: Regular Expression
da: Regulært udtryk

en: Date interval
da: Datointerval

en: Flag condition
da: Tilstand for flag

en: Copy to folder:
da: Kopiér til mappe:

en: Move to folder:
da: Flyt til mappe:

en: Colorize
da: Farvelæg

en: Print on printer:
da: Udskriv til printer:

en: Run program:
da: Kør program:

en: Send to Trash
da: Send til papirkurv

en: OR
da: ELLER

en: AND
da: OG

[ctx: filter]
note: new button Translators: button "New" filter
en: _New
da: _Ny

note: The name entry
en: _Filter name:
da: _Filternavn:

note: The filter op-code : "OR" or "AND" all the conditions
en: Operation between conditions:
da: Operation mellem betingelser:

en: _Edit
da: R_edigér

[ctx: filter match]
note: Translators: button "New" filter match
en: Ne_w
da: N_y

en: Foreground
da: Forgrund

en: Background
da: Baggrund

note: The notification area
en: Notification:
da: Besked:

note: Notification buttons
en: Play sound:
da: Afspil lyd:

en: Use Sound…
da: Brug lyd …

en: _Open
da: _Åbn

en: Pop-up text:
da: Pop op-tekst:

note: The action area
en: Action to perform:
da: Handling som skal udføres:

en: Action
da: Handling

en: Re_vert
da: Forkast _ændringer

en: A filter run dialog is open. Close it before you can modify filters.
da: Der findes en åben dialog for kørsel af filtre. Luk det før du kan ændre på filtre.

en: Filters
da: Filtre

en: Filter “%s” has no condition.
da: Filter “%s” har ingen betingelse.

en: Unable to export filter %s, an error occurred.
da: Kunne ikke eksportere filter %s, der opstod en fejl.

en: There are opened filter run dialogs, close them before you can modify filters.
da: Der findes åbne dialoger for kørsel af filtre, luk dem før du kan ændre på filtre.

en: Export Filters
da: Eksportér filtre

en: Error displaying run filters help: %s
da: Fejl ved visning af hjælpetekst for kørselsfiltre: %s

en: Error when applying filters
da: Fejl ved udførsel af filtre

en: Filter applied to “%s”.
da: Filter anvendt på “%s”.

en: The destination mailbox of the filter “%s” is “%s”.
    You can’t associate it with the same mailbox (that causes recursion).
da: Målpostkasse for filtret “%s” er “%s”.
    Du kan ikke tilknytte det til den samme postkasse (det giver rekursion).

en: The filter “%s” is not compatible with the mailbox type of “%s”.
    This happens for example when you use regular expressions match with IMAP mailboxes, it is done by a very slow method; if possible, use substring match instead.
da: Filteret “%s” er ikke kompatibelt med postkassetypen “%s”.
    Dette sker for eksempel når du bruger regulært udtrykssammenligning med IMAP-postkasser, dette foretages med en meget langsom metode; hvis muligt så brug understrengssammenligning i stedet for.

en: Filters of Mailbox:
da: Postkassefiltre:

en: On reception
da: Ved modtagelse

en: On exit
da: Ved afslutning

en: _Apply Selected
da: _Anvend valgte

en: Add selected filter to mailbox
da: Tilføj det valgte filter til postkasse

en: Remove selected filter from mailbox
da: Fjern det valgte filter fra postkasse

en: Move selected filter up
da: Flyt det valgte filter op

en: Move selected filter down
da: Flyt det valgte filter ned

en: A_pply Now!
da: _Anvend nu!

en: The filters dialog is opened, close it before you can run filters on any mailbox
da: Filterdialogen er åben. Du skal lukke den, før du kan køre filtre på en postkasse

en: Error displaying config help: %s
da: Fejl ved visning af konfigurationshjælp: %s

en: Changing subscriptions failed: %s
da: Ændring af abonnement mislykkedes: %s

en: Cannot list IMAP folders: %s
da: Kan ikke vise IMAP-mapper: %s

en: folder
da: mappe

en: subscribed
da: abonnerede

en: Manage folder subscriptions of IMAP server “%s”
da: Håndtér mappeabonnementer på IMAP-serveren “%s”

en: Manage subscriptions
da: Håndtér abonnementer

en: Remote IMAP folder
da: Ekstern IMAP-mappe

en: _Update
da: _Opdatér

en: C_reate
da: Op_ret

en: Subscribed _folders only
da: Kun _abonnerede mapper

en: Manage subscriptions…
da: Håndtér abonneringer …

en: Always show _Inbox
da: Vis altid _Indbakke

en: Pr_efix:
da: _Præfiks:

en: _Max number of connections:
da: _Maks antal forbindelser:

en: Enable _persistent cache
da: Aktivér _permanent mellemlager

en: Use IDLE command
da: Brug IDLE-kommando

en: Enable _bug workarounds
da: Aktivér funktionalitet til at omgå _programfejl

en: Use STATUS for mailbox checking
da: Brug STATUS til postkassetjek

en: Select parent folder of “%s”
da: Vælg ophavsmappe til “%s”

en: Select parent folder
da: Vælg ophavsmappe

en: Renaming Inbox is special!
    You will create a subfolder %s in %s
    containing the messages from Inbox.
    Inbox and its subfolders will remain.
    What would you like to do?
da: Omdøbning af Indbakke er speciel!
    Du vil oprette en undermappe %s i %s
    indeholdende beskederne fra Indbakke.
    Indbakke og dens undermapper vil bestå.
    Hvad vil du gerne gøre?

en: Question
da: Spørgsmål

en: Rename Inbox
da: Omdøb Indbakke

en: Cancel
da: Annullér

en: Folder rename failed. Reason: %s
da: Kunne ikke omdøbe mappe. Årsag: %s

en: Folder creation failed. Reason: %s
da: Kunne ikke oprette mappe. Årsag: %s

en: An IMAP folder that is not a mailbox
    has no properties that can be changed.
da: En IMAP-mappe, som ikke er en postkasse,
    har ingen egenskaber, som kan ændres.

en: Remote IMAP subfolder
da: Ekstern IMAP-undermappe

note: INPUT FIELD CREATION
en: _Folder name:
da: _Mappenavn:

en: Host:
da: Vært:

en: Subfolder of:
da: Undermappe til:

en: _Browse…
da: _Gennemse …

en: read-only
da: skrivebeskyttet

en: read-write
da: læse-skrive

en: post
da: send

en: append
da: tilføj

en: delete
da: slet

en: special
da: speciel

en: Permissions:
da: Rettigheder:

en: 
    detailed permissions are available only for open folders
da: 
    detaljerede rettigheder er kun tilgængelige for åbne mapper

en: 
    the server does not support ACLs
da: 
    serveren understøtter ikke ACL'er

en: mine:
da: min:

en: Quota:
da: Kvote:

en: quota information available only for open folders
da: kvoteinformation kun tilgængelig for åbne mapper

en: the server does not support quotas
da: serveren understøtter ikke kvoter

en: no limits
da: ingen begrænsning

en: %s of %s (%.1f%%) used
da: %s af %s (%.1f%%) brugt

en: This folder is not stored in configuration. I do not yet know how to remove it from remote server.
da: Denne mappe er ikke gemt i konfigurationen. Jeg ved endnu ikke, hvordan den skal fjernes fra den eksterne server.

en: This will remove the folder “%s” from the list.
    You may use “New IMAP Folder” later to add this folder again.
da: Dette vil fjerne mappen “%s” fra listen.
    Du kan bruge “Ny IMAP-mappe” senere for at tilføje denne mappe igen.

en: Confirm
da: Bekræft

en: Create IMAP subfolder
da: Opret IMAP-undermappe

en: _Create
da: _Opret

en: server (top level)
da: server (topniveau)

en: The character “%c” is used as hierarchy separator by the server and therefore not permitted in the folder name.
da: Tegnet “%c” bruges som en hierarkiadskiller af serveren og kan derfor ikke bruges i mappenavnet.

en: _Clear
da: _Ryd

en: Cl_ose
da: _Luk

en: WARNING:
da: ADVARSEL:

en: ERROR:
da: FEJL:

en: No mailbox selected.
da: Ingen postkasse valgt.

en: Mailbox “%s” is used by Balsa and I cannot remove it.
    If you really want to remove it, assign its function
    to some other mailbox.
da: Postkasse “%s” bruges af Balsa, og jeg kan ikke fjerne den.
    Hvis du virkelig vil fjerne den, skal du tildele dens funktion
    til en anden postkasse.

en: This will remove the mailbox “%s” from the list of mailboxes. You may also delete the disk file or files associated with this mailbox.
    If you do not remove the file on disk you may “Add Mailbox” to access the mailbox again.
    What would you like to do?
da: Dette vil fjerne postkassen “%s” fra listen over postkasser. Du kan også slette diskfilen eller -filerne tilknyttet denne postkasse.
    Hvis du ikke fjerner diskfilen, kan du bruge “Tilføj postkasse” senere for at tilgå denne postkasse igen.
    Hvad ønsker du at gøre?

en: Remove from _list
da: Fjern fra _liste

en: Remove from list and _disk
da: Fjern fra liste og _disk

en: This will remove the mailbox “%s” and all its messages from your IMAP server. If %s has subfolders, it will still appear as a node in the folder tree.
    You may use “New IMAP subfolder” later to add a mailbox with this name.
    What would you like to do?
da: Dette vil fjerne postkassen “%s” og alle dens beskeder fra din IMAP-server. Hvis %s har undermapper, vil den fremdeles være der som en knude i mappetræet.
    Du kan bruge “Ny IMAP-undermappe” senere for at tilføje en postkasse med dette navn.
    Hvad vil du gøre?

en: _Remove from server
da: _Fjern fra server

en: This will remove the mailbox “%s” from the list of mailboxes.
    You may use “Add Mailbox” later to access this mailbox again.
    What would you like to do?
da: Dette vil fjerne postkassen “%s” fra listen over postkasser.
    Du kan bruge “Tilføj postkasse” senere for at tilgå denne postkasse
    igen.
    Hvad ønsker du at gøre?

en: _Remove from list
da: _Fjern fra liste

en: Folder deletion failed. Reason: %s
da: Kunne ikke slette mappe. Årsag: %s

en: Rename of %s to %s failed:
    %s
da: Omdøbning af %s til %s mislykkedes:
    %s

en: Local %s Mailbox Properties
da: Egenskaber for lokal postkasse %s

en: New Local %s Mailbox
da: Ny lokal postkasse %s

en: _Mailbox Name:
da: _Navn på postkasse:

en: Remote Mailbox Configurator
da: Opsætning af ekstern postkasse

en: _Delete messages from server after download
da: _Slet beskeder fra server når de er blevet hentet

note: toggle for check
en: _Enable check for new mail
da: _Aktivér tjek for nye beskeder

en: _Filter messages through procmail
da: _Filtrér beskeder gennem procmail

en: Fi_lter Command:
da: Fi_lterkommando:

note: advanced - toggle for apop
en: Disable _APOP
da: Deaktivér _APOP

note: toggle for enabling pipeling
en: Overlap commands
da: Overlap kommandoer

en: _Identity:
da: _Identitet:

en: _Decrypt and check
    signatures automatically:
da: _Dekrypter og tjek
    automatisk underskrifter:

en: Never
da: Aldrig

en: If Possible
da: Hvis muligt

en: Always
da: Altid

en: Show _Recipient column instead of Sender
da: Vis _modtagerkolonne i stedet for afsender

en: _Subscribe for new mail check
da: _Abonner på tjek for nye beskeder

en: _Thread messages
da: O_rganisér beskeder i tråde

en: _Merge threads with the same subject
da: _Slå tråde med samme emne sammen

en: The folder edition to be written.
da: Mappeudgave som skal skrives.

en: Scanning %s. Please wait…
da: Skanner %s. Vent venligst …

en: Scanning of %s failed: %s
    Check network connectivity.
da: Kunne ikke skanne %s: %s
    Undersøg netværksforbindelsen.

en: Scanning of %s failed: %s
da: Kunne ikke skanne %s: %s

note: FIXME : Perhaps should we be able to apply filters on folders (ie recurse on all mailboxes in it), but there are problems of infinite recursion (when one mailbox being filtered is also the destination of the filter action (eg a copy)). So let's see that later :)
en: You can apply filters only on mailbox
da: Du kan kun anvende filtre på postkasse

en: Local _mbox mailbox…
da: Lokal _mbox-postkasse …

en: Local Mail_dir mailbox…
da: Lokal Mail_dir-postkasse …

en: Local M_H mailbox…
da: Lokal M_H-postkasse …

en: Remote IMAP _folder…
da: Ekstern IMAP-_mappe …

en: Remote IMAP _subfolder…
da: Ekstern IMAP-_undermappe …

[ctx: mailbox]
note: Translators: popup menu item "New" mailbox or folder
en: _New
da: _Ny

note: clicked on the empty space
en: _Rescan
da: _Genskan

en: _Properties…
da: _Egenskaber …

en: Mark as _Inbox
da: Mærk som _Indbakke

en: _Mark as Sentbox
da: _Mærk som Sendt

en: Mark as _Trash
da: Mærk som _Papirkurv

en: Mark as D_raftbox
da: Mærk som _Kladder

en: _Empty trash
da: _Tøm papirkurv

en: _Edit/Apply filters
da: _Redigér/anvend filtre

en: The path “%s” does not lead to a mailbox.
da: Stien “%s” fører ikke til en postkasse.

en: Balsa cannot open your “%s” mailbox.
da: Balsa kan ikke åbne din “%s”-postkasse.

en: Inbox
da: Indbakke

en: Outbox
da: Udbakke

en: Sentbox
da: Sendt

en: Draftbox
da: Kladder

en: Trash
da: Papirkurv

en: Compressing mail folders…
da: Komprimerer mailmapper …

en: Get new mail on start-up
da: Hent nye mail ved opstart

en: Compose a new email to EMAIL@ADDRESS
da: Skriv en ny besked til EMAIL@ADRESSE

en: Attach file at URI
da: Vedlæg fil i URI

en: Opens MAILBOXNAME
da: Åbner MAILBOKSNAVN

en: MAILBOXNAME
da: MAILBOKSNAVN

en: Opens first unread mailbox
da: Åbner første ulæste postkasse

en: Opens default Inbox on start-up
da: Åbner forvalgt Indbakke ved opstart

en: Prints number unread and unsent messages
da: Udskriver antal ulæste og usendte beskeder

en: Show version
da: Vis version

en: Balsa is sending a mail now.
    Abort sending?
da: Balsa sender en mail nu.
    Skal sending afbrydes?

en: Subject or Sender Contains:
da: Emne eller afsender indeholder:

en: Subject or Recipient Contains:
da: Emne eller modtager indeholder:

en: Subject Contains:
da: Emne indeholder:

en: Body Contains:
da: Tekst indeholder:

en: Older than (days):
da: Ældre end (dage):

en: Old at most (days):
da: Ikke ældre end (dage):

en: The Balsa email client is part of the GNOME desktop environment.
da: E-mailklienten Balsa er en del af GNOME-skrivebordsmiljøet.

note: license ?
en: About Balsa
da: Om Balsa

en: Balsa closes files and connections. Please wait…
da: Balsa lukker filer og forbindelser. Vent venligst …

en: You can apply filters only on mailbox
da: Du kan kun anvende filtre på postkasse

en: Removing duplicates failed: %s
da: Kunne ikke fjerne dubletter: %s

en: Removed %d duplicate | Removed %d duplicates
da[0]: Fjernede %d dublet
da[1]: Fjernede %d dubletter

en: No duplicates found
da: Ingen dubletter fundet

en: Show/Hide
da: Vis/skjul

en: Check
da: Tjek

en: Compose
da: Lav ny

en: Unable to Open Mailbox!
    %s.
da: Kunne ikke åbne postkasse!
    %s.

en: Opening %s
da: Åbner %s

en: Checking Mail…
da: Tjekker for nye mail …

en: Mailboxes
da: Postkasser

en: IMAP mailbox: %s
da: IMAP-postkasse: %s

en: Local mailbox: %s
da: Lokal postkasse: %s

en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
da[0]: Du har modtaget %d ny besked.
da[1]: Du har modtaget %d nye beskeder.

en: You have new mail.
da: Du har ny mail.

en: Search mailbox
da: Søg i postkasse

en: _Search for:
da: _Søg efter:

note: builds the toggle buttons to specify fields concerned by * the search.
en: In:
da: Ind:

en: S_ubject
da: E_mne

note: Frame with Apply and Clear buttons
en: Show only matching messages
da: Vis kun matchende beskeder

note: Frame with OK button
en: Open next matching message
da: Åbn næste matchende besked

en: _Reverse search
da: _Omvendt søgning

en: _Wrap around
da: _Ombryd tekst

en: Could not open trash: %s
da: Kunne ikke åbne papirkurv: %s

en: Balsa: %s (read-only)
da: Balsa: %s (skrivebeskyttet)

note: xgettext: this is the first part of the message * "Shown mailbox: %s with %d messages, %d new, %d hidden".
en: Shown mailbox: %s
da: Vist postkasse: %s

en: with %d message | with %d messages
da[0]: med %d besked
da[1]: med %d beskeder

en: , %d new | , %d new
da[0]: , %d ny
da[1]: , %d nye

en: , %d hidden | , %d hidden
da[0]: , %d skjult
da[1]: , %d skjulte

en: The next unread message is in %s
da: Den næste ulæste besked er i %s

en: Do you want to select %s?
da: Ønsker du at vælge %s?

en: M_ove
da: F_lyt

en: Message from %s: %s
da: Besked fra %s: %s

en: While retrieving messages
da: Under hentning af beskeder

en: Until closed
da: Indtil lukket

en: Message number
da: Beskednummer

en: Flat
da: Flad

en: Unknown
da: Ukendt

note: Translators: #1 address book name
en: %s (default)
da: %s (standard)

en: Default layout
da: Standardlayout

en: Wide message layout
da: Bredt beskedlayout

en: Wide screen layout
da: Bredt skærmlayout

en: Show next unread message
da: Vis næste ulæste besked

en: Show next message
da: Vis næste besked

en: Close message window
da: Luk beskedvindue

en: Error displaying %s: %s
da: Fejl ved visning af %s: %s

en: Show nothing
da: Vis ikke noget

en: Show dialog
da: Vis dialog

en: Show in list
da: Vis i liste

en: Show in status bar
da: Vis i statusbjælke

en: Print to console
da: Udskriv på skærm

en: Ask me
da: Spørg mig

en: Remote POP3 mailbox…
da: Ekstern POP3-postkasse …

en: Remote IMAP folder…
da: Ekstern IMAP-mappe …

en: Remote mailbox servers
da: Eksterne postkasseservere

en: Mailbox name
da: Navn på postkasse

en: _Modify
da: _Ændr

en: Local mail directory
da: Lokal mailmappe

en: Select your local mail directory
da: Vælg din lokale mailmappe

en: Outgoing mail servers
da: Udgående mailservere

en: Server name
da: Servernavn

en: Checking
da: Tjekker

en: _Check mail automatically every
da: _Tjek mail automatisk efter

en: minutes
da: minutter

en: Check _IMAP mailboxes
da: Tjek _IMAP-postkasser

en: Check Inbox _only
da: Tjek kun Ind_bakke

en: Do background check quietly (no messages in status bar)
da: Lav baggrundstjek stille (ingen beskeder i statusbjælken)

en: _POP message size limit:
da: Begrænsning på størrelse af _POP-besked:

en: Notification about new messages
da: Underretning om nye beskeder

en: Display message
da: Vis besked

en: Play sound
da: Afspil lyd

en: Message disposition notification requests
da: Anmodninger om underretning om beskedens status

en: When I receive a message whose sender requested a Message Disposition Notification (MDN), send it if:
da: Når jeg modtager en besked, og dens afsender bad om at returnere en anmodning om underretning om beskedens status (MDN), så send denne hvis:

en: The message header looks clean (the notify-to address is the return path, and I am in the “To:” or “CC:” list).
da: Brevhovedet ser rigtigt ud (adressen på notify-to er returadressen, og jeg er i listerne “Til:” eller “CC:”).

en: The message header looks suspicious.
da: Brevhovedet ser mistænkeligt ud.

en: Word wrap
da: Tekstombrydning

en: Wrap outgoing text at
da: Ombryd udgående tekst ved

en: characters
da: tegn

en: Other options
da: Andre indstillinger

en: Reply prefix:
da: Svarpræfiks:

en: Automatically quote original when replying
da: Citér automatisk originalen ved svar

en: Forward a mail as attachment instead of quoting it
da: Videresend en mail som et bilag i stedet for at citere det

en: Copy outgoing messages to sentbox
da: Kopiér udgående beskeder til sendt

en: Send button always queues outgoing mail in outbox
da: Send-knappen lægger altid udgående mail i kø i udbakke

en: _Send queued mail automatically every
da: _Send automatisk mail i kø efter

en: Edit headers in external editor
da: Redigér brevhoveder i eksternt program

en: Include HTML parts as text when replying or forwarding
da: Inkludér HTML-dele som tekst ved svar eller videresendelse af mail

en: Main window
da: Hovedvindue

en: Use preview pane
da: Brug forhåndsvisningsrude

en: Show message counts in mailbox list
da: Vis antal beskeder i postkasseliste

en: Automatically view message when mailbox opened
da: Vis automatisk besked når postkasse åbnes

en: Ask me before selecting a different mailbox to show an unread message
da: Spørg mig før valg af en anden postkasse til visning af ulæst besked

en: Page Up/Page Down keys scroll text by
da: Side op-/Side ned-taster ruller tekst med

en: percent
da: procent

en: Message window
da: Beskedvindue

en: After moving a message:
da: Efter flytning af besked:

en: Sorting and threading
da: Sortering og trådning

en: Default sort column:
da: Standardsorteringskolonne:

en: Thread messages by default
da: Organisér som standard beskeder i tråde

en: Expand threads on open
da: Udvid alle tråde ved åbning

note: fonts
en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Use system fonts
da: Anvend systemets skrifttyper

en: Use default font size
da: Brug standardskriftstørrelse

en: Message font:
da: Beskedskrifttype:

en: Subject font:
da: Emneskrifttype:

note: Quoted text regular expression and RFC2646-style flowed text
en: Quoted and flowed text
da: Citeret og gennemløbet tekst

en: Mark quoted text
da: Mærk citeret tekst

en: Quoted text regular expression:
da: Citeret tekst regulært udtryk:

en: Wrap text at
da: Ombryd tekst ved

en: HTTP cache size: %s
da: HTTP-cachestørrelse: %s

note: handling of multipart/alternative
en: Display of multipart/alternative parts
da: Visning af multipart/alternative-dele

en: Prefer text/plain over HTML
da: Foretræk tekst/simpelt over HTML

note: Translators: per-sender database of exceptions over global HTTP * preferences (display HTML vs. plain, auto-load external items)
en: Manage exceptions…
da: Håndtér undtagelser …

en: Clear HTTP cache…
da: Ryd HTTP-cache …

en: Message colors
da: Beskedfarver

en: Quote level %d color
da: Farve for citeret tekst niveau %d

en: Link color
da: Farver på henvisning

en: Hyperlink color
da: Farve på hyperhenvisning

en: Date encoding (for strftime):
da: Datoindkodning (for strftime):

en: Selected headers:
da: Valgte brevhoveder:

note: treatment of messages with 8-bit chars, but without proper MIME encoding
en: National (8-bit) characters in broken messages without codeset header
da: National (8-bit) tegn i ødelagte beskeder uden kodesæthoved

en: display as “?”
da: vis som “?”

en: display in codeset
da: vis i kodesæt

en: Information messages
da: Informationsbeskeder

en: Information messages:
da: Informationsbeskeder:

en: Warning messages:
da: Advarsler:

en: Error messages:
da: Fejlbeskeder:

en: Fatal error messages:
da: Fatale fejlbeskeder:

en: Debug messages:
da: Fejlsøgningsbeskeder:

en: Display progress dialog
da: Vis fremgangsbjælke

en: Display progress dialog when sending messages
da: Vis fremgangsbjælken ved afsendelse af beskeder

en: Display progress dialog when retrieving messages
da: Vis fremgangsbjælken ved modtagelse af beskeder

en: Address books
da: Adressebøger

en: Address book name
da: Navn på adressebog

en: Auto-complete
da: Autofuldfør

en: _Set as default
da: _Angiv som standard

en: Miscellaneous spelling settings
da: Diverse indstillinger for stavekontrol

en: Check signature
da: Tjek underskrift

en: Check quoted
da: Tjek citeret

en: Start-up options
da: Opstartsindstillinger

en: Open Inbox upon start-up
da: Åbn Indbakke ved opstart

en: Check mail upon start-up
da: Tjek mail ved opstart

en: Remember open mailboxes between sessions
da: Husk åbne postkasser mellem sessioner

en: Folder scanning
da: Mappeskanning

en: Choose depth 1 for fast start-up; this defers scanning some folders. To see more of the tree at start-up, choose a greater depth.
da: Vælg dybde 1 for hurtig opstart; dette hindrer søgning i visse mapper. For at se mere af træet ved opstart skal du vælge en større dybde.

en: Scan local folders to depth
da: Skan lokale mapper i dybden

en: Scan IMAP folders to depth
da: Skan IMAP-mapper i dybden

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Empty trash on exit
da: Tøm papirkurv ved afslutning

en: Close mailbox if unused more than
da: Luk automatisk postkasse hvis ubrugt i mere end

en: Enable System Tray Icon support
da: Aktivér understøttelse af statusikon

en: Deleting messages
da: Sletter beskeder

note: Translators: this used to be "using Mailbox -> Hide messages"; * the UTF-8 string for the right-arrow symbol is broken out to * avoid msgconv problems.
en: The following setting is global, but may be overridden for the selected mailbox using Mailbox %s Hide messages:
da: Den følgende indstilling er global, men kan overskrives for den valgte postkasse, der bruger Mailbox %s Skjul beskeder:

en: Hide messages marked as deleted
da: Skjul beskeder markeret som slettet

en: The following settings are global:
da: Følgende indstillinger er globale:

en: Expunge deleted messages when mailbox is closed
da: Fjern slettede beskeder når postkassen lukkes

en: …and if unused more than
da: … og hvis ubrugt i mere end

en: Mail options
da: Indstillinger for mail

en: Incoming
da: Indkommende

en: Outgoing
da: Udgående

en: Display options
da: Visningsindstillinger

en: Sort and thread
da: Sortér og organisér i tråde

en: Message
da: Besked

en: Colors
da: Farver

en: Status messages
da: Statusbeskeder

note: must NOT be modal
en: Balsa Preferences
da: Balsaindstillinger

en: Spelling
da: Stavning

en: Start-up
da: Opstart

en: Page %d of %d
da: Side %d af %d

en: Signed and encrypted
da: Underskrevet og krypteret

en: Signed
da: Underskrevet

en: Encrypted
da: Krypteret

en: Cannot print page %d because the document has only %d page. | Cannot print page %d because the document has only %d pages.
da[0]: Kan ikke udskrive side %d, da dokumentet kun har %d side.
da[1]: Kan ikke udskrive side %d, da dokumentet kun har %d sider.

en: inch
da: tomme

en: _Header Font:
da: _Skrifttype for brevhoved:

en: B_ody Font:
da: Skrifttype for _krop:

en: _Footer Font:
da: _Skrifttype for fodnote:

note: syntax highlighting
en: Highlighting
da: Markering

en: Highlight _cited text
da: Markér _citeret tekst

en: Highlight _structured phrases
da: Markér _strukturerede fraser

note: margins
en: Margins
da: Margener

en: _Top
da: _Øverst

en: _Bottom
da: _Nederst

en: _Left
da: _Venstre

en: _Right
da: _Højre

en: Error printing message: %s
da: Fejl ved udskrivning af besked: %s

en: Error during filters loading:
da: Fejl ved indlæsning af filtre:

en: Error during filters loading: %s
    Filters may not be correct.
da: Fejl ved indlæsning af filtre: %s
    Filtre er måske ikke korrekte.

en: The option not to recognize “format=flowed” text has been removed.
da: Tilvalget om ikke at genkende tekst i “format=gennemløbet” er blevet fjernet.

en: The option not to send “format=flowed” text is now on the Options menu of the compose window.
da: Tilvalget om ikke at sende tekst i “format=gennemløbet” er nu på indstillingsmenuen i skrivevinduet.

en: The option to request a MDN is now on the Options menu of the compose window.
da: Tilvalget om at anmode om en MDN er nu på indstillingsmenuen i skrivevinduet.

en: This version of Balsa uses a new user interface; if you have changed Balsa’s keyboard accelerators, you will need to set them again.
da: Denne version af Balsa bruger en ny brugergrænseflade; hvis du har ændret Balsas tastaturacceleratorer, skal du angive dem igen.

note: Translators: please use the initial letter of each language as * its accelerator; this is a long list, and unique accelerators * cannot be found.
en: _Brazilian Portuguese
da: _Brasiliansk-portugesisk

en: _Catalan
da: _Katalansk

en: _Chinese Simplified
da: _Forenklet kinesisk

en: _Chinese Traditional
da: _Traditionel kinesisk

en: _Czech
da: _Tjekkisk

en: _Danish
da: _Dansk

en: _Dutch
da: _Nederlandsk

en: _English (American)
da: _Engelsk (amerikansk)

en: _English (British)
da: _Engelsk (britisk)

en: _Estonian
da: _Estisk

en: _Finnish
da: _Finsk

en: _French
da: _Fransk

en: _German
da: _Tysk

en: _German (Austrian)
da: _Tysk (østrigsk)

en: _German (Swiss)
da: _Tysk (schweizisk)

en: _Greek
da: _Græsk

en: _Hebrew
da: _Hebraisk

en: _Hungarian
da: _Ungarsk

en: _Italian
da: _Italiensk

en: _Japanese (JIS)
da: _Japansk (JIS)

en: _Kazakh
da: _Kasakhisk

en: _Korean
da: _Koreansk

en: _Latvian
da: _Lettisk

en: _Lithuanian
da: _Litauisk

en: _Norwegian
da: _Norsk

en: _Polish
da: _Polsk

en: _Portuguese
da: _Portugisisk

en: _Romanian
da: _Rumænsk

en: _Russian
da: _Russisk

en: _Serbian
da: _Serbisk

en: _Serbian (Latin)
da: _Serbisk (Latin)

en: _Slovak
da: _Slovakisk

en: _Spanish
da: _Spansk

en: _Swedish
da: _Svensk

en: _Tatar
da: _Tatarisk

en: _Turkish
da: _Tyrkisk

en: _Ukrainian
da: _Ukrainsk

en: _Generic UTF-8
da: _Generisk UTF-8

en: Attachment
da: Bilag

en: Inline
da: Inkluderet

en: (No name)
da: (Intet navn)

en: The message to “%s” is modified.
    Save message to Draftbox?
da: Beskeden til “%s” er ændret.
    Gem besked i kladder?

en: Editing failed: %s
da: Redigering mislykkedes: %s

en: Cannot read the file “%s”: %s
da: Kan ikke læse filen “%s”: %s

en: GNOME editor is not defined in your preferred applications.
da: GNOME-redigeringsprogram er ikke defineret i dine foretrukne programmer.

en: Could not create temporary file: %s
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil: %s

en: Select Identity
da: Vælg identitet

en: Saying yes will not send the file “%s” itself, but just a MIME message/external-body reference. Note that the recipient must have proper permissions to see the “real” file.
    
    Do you really want to attach this file as reference?
da: At svare ja vil ikke sende filen “%s” selv, men kun en MIME-besked/ekstern-krop-reference. Bemærk, at modtageren skal have de rigtige rettigheder for at se den “virkelige” fil.
    
    Ønsker du virkelig at vedlægge denne fil som en reference?

en: Attach as Reference?
da: Vedlæg som reference?

en: Choose character set
da: Vælg tegnsæt

en: File
    %s
    is not encoded in US-ASCII or UTF-8.
    Please choose the character set used to encode the file.
da: Filen
    %s
    er ikke kodet i US-ASCII eller UTF-8.
    Vælg venligst tegnsættet, der er brugt som filkodning.

en: Attach as MIME type:
da: Vedlæg som MIME-type:

en: Character set for file %s changed from “%s” to “%s”.
da: Tegnsæt for fil %s blev ændret fra “%s” til “%s”.

en: (no subject)
da: (intet emne)

en: forwarded message
da: videresendt besked

en: Message from %s, subject: “%s”
da: Besked fra %s, emne: “%s”

en: Remove
da: Fjern

en: Open…
da: Åbn …

en: Attach file
da: Vedhæft bilag

en: Attaching message failed.
    Possible reason: not enough temporary space
da: Vedlæggelse af besked mislykkedes.
    Mulig grund: ikke nok midlertidig plads

en: F_rom:
da: F_ra:

note: Subject:
en: S_ubject:
da: E_mne:

note: Attachment list
en: _Attachments:
da: Bil_ag:

en: Mode
da: Tilstand

en: Description
da: Beskrivelse

en: Could not save attachment: %s
da: Kunne ikke gemme bilag: %s

en: No subject
da: Intet emne

en: decrypted:
da: dekrypteret:

en: inlined file “%s” (%s)
da: inkluderet fil “%s” (%s)

en: attached file “%s” (%s)
da: vedlagt fil “%s” (%s)

en: inlined %s part
da: inkluderet %s del

en: attached %s part
da: vedlagt %s del

en: message from %s, subject “%s”
da: besked fra %s, emne “%s”

en: quoted
da: citeret

en: quoted attachment
da: citeret bilag

en: Select parts for quotation
da: Vælg dele til citering

en: Select the parts of the message which shall be quoted in the reply
da: Vælg de dele af beskeden som skal citeres i svaret

en: <b>Warning:</b> The original message contains an abnormal mixture of encrypted and unencrypted parts. This <i>might</i> indicate an attack.
    Double-check the contents of the reply before sending.
da: <b>Advarsel:</b> Den oprindelige besked indeholder en unormal blanding af krypterede og ikke krypterede dele. Det <i>kan</i> indikere et angreb.
    Dobbelttjek indholdet i svaret inden det sendes.

en: You reply to an encrypted message. The reply will contain the decrypted contents of the original message.
    Consider to encrypt the reply, and verify that you do not unintentionally leak sensitive information.
da: Du svarer på en krypteret besked. Svaret indeholder det dekrypterede indhold i den oprindelige besked.
    Overvej at kryptere svaret og bekræfte, at du ikke utilsigtet har lækket følsomme informationer.

en: Do not remind me again.
da: Påmind mig ikke igen.

en: you
da: dig

en: ------forwarded message from %s------
da: ------videresendt besked fra %s------

en: Message-ID: %s
da: Besked-id: %s

en: References:
da: Referencer:

en: On %s, %s wrote:
da: Den %s, skrev %s:

en: %s wrote:
da: %s skrev:

en: Could not save message.
da: Kunne ikke gemme besked.

en: Could not open draftbox: %s
da: Kunne ikke åbne kladder: %s

en: Message saved.
da: Besked gemt.

en: Could not attach the file %s: %s.
da: Kunne ikke vedlægge filen %s: %s.

en: not an absolute path
da: ikke en absolut sti

en: does not exist
da: eksisterer ikke

en: not in current directory
da: ikke i aktuel mappe

en: The link that you selected created
    a “Blind copy” (BCC) address.
    Please check that the address
    is appropriate.
da: Henvisningen, du valgte, oprettede
    en adresse til “Blind kopi” (BCC).
    Undersøg venligst om adressen
    passer.

en: Include file
da: Inkludér fil

note: Translators: please do not translate Face.
en: Could not load Face header file %s: %s
da: Kunne ikke oprette brevhovedfil %s for Face: %s

note: Translators: please do not translate Face.
en: Could not load X-Face header file %s: %s
da: Kunne ikke indlæse brevhovedfil %s for X-Face: %s

en: No Subject
da: Intet emne

en: You did not specify a subject for this message
da: Du angav ikke et emne for denne besked

en: If you would like to provide one, enter it below.
da: Hvis du ønsker at angive et, så indtast det nedenfor.

en: Message could be encrypted
da: Besked kunne krypteres

en: Send _encrypted
da: Send krypt_eret

en: Send _unencrypted
da: Send _ukrypteret

en: You did not select encryption for this message, although %s public keys are available for all recipients. In order to protect your privacy, the message could be %s encrypted.
da: Du valgte ikke kryptering til denne besked, selvom %s offentlige nøgler er tilgængelige for alle modtagere. For at beskytte dit privatliv, kan beskeden %s krypteres.

en: error checking Autocrypt keys: %s
da: fejl under tjek af Autocrypt-nøgler: %s

en: 
    However, encryption is discouraged as the Autocrypt status indicates that some recipients <i>might</i> not be able to read the message.
da: 
    Kryptering frarådes, da Autocrypt-status angiver, at nogle modtagere <i>måske</i> ikke kan læse beskeden.

en: <i>Note:</i> choosing encryption will import %u key from the Autocrypt database into the GnuPG key ring. | <i>Note:</i> choosing encryption will import %u keys from the Autocrypt database into the GnuPG key ring.
da[0]: <i>Bemærk:</i> vælges kryptering, vil %u nøgle fra Autocrypt-databasen blive importeret ind i GnuPG-nøglenringen.
da[1]: <i>Bemærk:</i> vælges kryptering, vil %u nøgler fra Autocrypt-databasen blive importeret ind i GnuPG-nøglenringen.

en: Cannot import Autocrypt keys: %s
da: Kan ikke importere Autocrypt-nøgler: %s

en: You selected OpenPGP security for this message.
da: Du valgte OpenPGP-sikkerhed til denne besked.

en: The message text will be sent as plain text and as HTML, but only the plain part can be signed.
da: Beskedteksten vil blive sendt uden kryptering og som HTML, men kun teksten uden kryptering kan underskrives.

en: The message contains attachments, which cannot be signed or encrypted.
da: Denne besked indeholder bilag, som hverken kan underskrives eller krypteres.

en: You should select MIME mode if the complete message shall be protected. Do you really want to proceed?
da: Du bør vælge MIME-tilstand hvis den fuldstændige besked skal beskyttes. Ønsker du at fortsætte?

en: sending message with GPG mode %d
da: sender besked med GPG-tilstand %d

en: Message could not be created
da: Besked kunne ikke oprettes

en: Message could not be queued in outbox
da: Besked kunne ikke sættes i kø i udbakken

en: Message could not be saved in sentbox
da: Besked kunne ikke gemmes i sendt

en: Message could not be sent
da: Besked kunne ikke sendes

en: Message could not be signed
da: Besked kunne ikke underskrives

en: Message could not be encrypted
da: Besked kunne ikke krypteres

en: Send failed: %s
    %s
da: Afsendelse mislykkedes: %s
    %s

en: Send failed: %s
da: Kunne ikke sende: %s

en: Could not postpone message: %s
da: Kunne ikke udsætte besked: %s

en: Message postponed.
da: Besked udsat.

en: Could not postpone message.
da: Kunne ikke udsætte besked.

en: Error starting spell checker: %s
da: Fejl ved opstart af stavekontrol: %s

en: Reply to %s: %s
da: Svar til %s: %s

en: Forward message to %s: %s
da: Videresend besked til %s: %s

en: New message to %s: %s
da: Ny besked til %s: %s

en: _Language
da: _Sprog

en: Spell check
da: Stavekontrol

en: C_hange
da: _Ændr

en: Replace the current word with the selected suggestion
da: Erstat dette ord med valgt forslag

en: Change _All
da: Ændr _alle

en: Replace all occurrences of the current word with the selected suggestion
da: Erstat alle forekomster af det aktuelle ord med det valgte forslag

en: _Ignore
da: _Ignorer

en: Skip the current word
da: Overspring dette ord

en: I_gnore All
da: Ignorer a_lle

en: Skip all occurrences of the current word
da: Spring alle forekomster af det aktuelle ord over

en: _Learn
da: _Lær

en: Add the current word to your personal dictionary
da: Tilføj dette ord i din personlige ordbog

en: _Done
da: _Færdig

en: Finish spell checking
da: Fuldfør stavekontrol

en: Revert all changes and finish spell checking
da: Forkast alle ændringer og afslut stavekontrol

en: BalsaSpellCheck: Enchant Error: %s
da: Balsastavekontrol: Enchant-fejl: %s

en: Store address: no addresses
da: Gem adresse: ingen adresse

en: Store Address
da: Gem adresse

en: No address book selected…
da: Ingen adressebog valgt …

en: Address could not be written to this address book.
da: Adresse kunne ikke skrives til denne adressebog.

en: Address book could not be accessed.
da: Adressebog kunne ikke tilgås.

en: This mail address is already in this address book.
da: Denne mailadresse er allerede i denne adressebog.

en: Unexpected address book error. Report it.
da: Uventet adressebogsfejl. Rapporter den.

en: Address Book:
da: Adressebog:

en: From:
da: Fra:

en: To:
da: Til:

en: Separator
da: Adskiller

en: Quit
da: Afslut

en: Continue
da: Fortsæt

en: Reply
da: Svar

en: Reply
    to all
da: Svar til
    alle

en: Reply
    to group
da: Svar til
    gruppe

en: Forward
da: Videresend

en: Next
    unread
da: Næste
    ulæste

en: Next
    flagged
da: Næste med flag

en: Previous
    part
da: Forrige
    del

en: Next
    part
da: Næste
    del

en: Trash /
    Delete
da: Papirkurv/
    Slet

en: Postpone
da: Udsæt

en: Print
da: Udskriv

en: Request
    MDN
da: Anmod om
    MDN

en: Send queued
da: Send mail i køen

en: Exchange
da: Udveksl

en: Queue
da: Kø

en: Attach
da: Vedhæft

en: Save
da: Gem

en: Identity
da: Identitet

en: Toggle
    new
da: Ny
    til/fra

en: Mark all
da: Markér alle

en: All
    headers
da: Alle
    brevhoveder

en: Recheck
    cryptography
da: Tjek
    kryptografi igen

en: Reset
    Filter
da: Nulstil
    Filter

en: Message Preview
da: Beskedforhåndsvisning

en: Sign
da: Underskriv

en: Encrypt
da: Krypter

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Omgør

en: Expunge
da: Fjern

en: Empty
    Trash
da: Tøm
    Papirkurv

en: Queue this message for sending
da: Sæt denne besked i kø til afsendelse

en: Text Be_low Icons
da: Tekst un_der ikoner

en: Priority Text Be_side Icons
da: Prioriteret tekst ved _siden af ikoner

en: _Icons Only
da: Kun _ikoner

en: _Text Only
da: _Kun tekst

en: Use Desktop _Default (%s)
da: Brug skrivebordsstandar_d (%s)

en: _Customize Toolbars…
da: _Tilpas værktøjslinjer …

en: Customize Toolbars
da: Tilpas værktøjslinjer

en: Compose window
da: Skrivevindue

en: Toolbar options
da: Indstillinger for værktøjslinje

en: _Wrap button labels
da: _Ombryd etiketter på knapper

en: Error displaying toolbar help: %s
da: Fejl ved visning af værktøjslinjehjælp: %s

note: Preview display
en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: _Restore toolbar to standard buttons
da: _Gendan værktøjslinje til standardknapper

note: Style button
en: Toolbar _style…
da: Værktøjslinje_stil …

en: Available buttons
da: Tilgængelige knapper

en: Current toolbar
da: Aktiv værktøjslinje

en: Move selected item up
da: Flyt det valgte element op

en: Remove selected item from toolbar
da: Fjern det valgte element fra værktøjslinjen

en: Add selected item to toolbar
da: Tilføj det valgte element til værktøjslinjen

en: Move selected item down
da: Flyt det valgte element ned

en: _File
da: _Fil

[ctx: address book]
note: Translators: main menu item - New address book
en: _New
da: _Ny

en: _VCard Address Book (GnomeCard)
da: _vCard-adressebog (GnomeCard)

en: _External query (a program)
da: _Ekstern forespørgsel (et program)

en: _LDIF Address Book
da: _LDIF-adressebog

en: _LDAP Address Book
da: _LDAP-adressebog

en: _GPE Address Book
da: _GPE-adressebog

en: _Rubrica Address Book
da: _Rubrica-adressebog

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Entry
da: _Post

en: _New Entry
da: _Ny post

en: _Delete Entry
da: _Slet post

en: _About
da: _Om

[ctx: window menu]
note: Translators: window menu item - New message or mailbox
en: _New
da: _Ny

en: Local mbox mailbox…
da: Lokal mbox-postkasse …

en: Local Maildir mailbox…
da: Lokal Maildir-postkasse …

en: Local MH mailbox…
da: Lokal MH-postkasse …

en: Remote IMAP subfolder…
da: Ekstern IMAP-undermappe …

en: _Continue
da: _Fortsæt

en: _Get New Mail
da: _Hent nye mail

en: _Send Queued Mail
da: _Send mail i køen

en: Send and _Receive Mail
da: Send og _modtag mail

en: Page _Setup
da: S_ideopsætning

en: _Print…
da: _Udskriv …

en: _Address Book
da: _Adressebog

en: A_utocrypt Database
da: A_utocrypt-database

en: Empty _Trash
da: Tøm _Papirkurv

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Select _Thread
da: _Vælg tråd

en: Find Ne_xt
da: Find n_æste

en: Find in _Message
da: Find i _besked

en: F_ilters…
da: F_iltre …

en: _Export Filters…
da: _Eksportér filtre …

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _Settings…
da: _Indstillinger …

en: _Toolbars…
da: _Værktøjslinjer …

en: _Identities…
da: _Identiteter …

en: _View
da: _Vis

en: _Show Mailbox Tree
da: _Vis postkassetræ

en: Show Mailbox _Tabs
da: V_is postkassefaneblade

en: Show Too_lbar
da: Vis v_ærktøjslinje

en: Show St_atus Bar
da: Vis stat_usbjælke

en: Show _Index Filter
da: Vis inde_ksfiltre

en: _Wrap
da: O_mbryd

en: _No Headers
da: Ingen _brevhoveder

en: S_elected Headers
da: Val_gte brevhoveder

en: All _Headers
da: Alle brev_hoveder

en: Th_read messages
da: O_rganisér beskeder i tråde

en: E_xpand All
da: _Udfold alle

en: _Collapse All
da: _Sammenfold alle

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: Zoom _100%
da: Zoom _100 %

en: Mail_box
da: _Postkasse

en: _Hide Messages
da: Sk_jul beskeder

en: _Deleted
da: _Slettet

en: Un_deleted
da: Fortr_udt sletning

en: _Read
da: _Læste

en: Un_read
da: U_læste

en: Un_flagged
da: _Flag fjernet

en: _Answered
da: _Besvarede

en: Un_answered
da: U_besvarede

en: _Reset Filter
da: _Nulstil filter

en: Select _Filters…
da: Vælg _filtre …

en: _Remove Duplicates
da: _Fjern dubletter

en: E_xpunge Deleted Messages
da: T_øm slettede beskeder

en: _Message
da: _Besked

en: _New…
da: _Ny …

en: Reply to _All…
da: Svar til _alle …

en: Reply to _Group…
da: Svar til _gruppe …

en: _Next Part
da: _Næste del

en: _Previous Part
da: _Forrige del

en: Save Current Part…
da: Gem aktuelle del …

en: _View Source…
da: _Vis kilde …

en: Decrypt and check signatures
da: Dekrypter og tjek underskrifter

en: _Select Text
da: V_ælg tekst

en: _Move to Trash
da: Flyt til _papirkurv

en: _Toggle Flag
da: S_lå flag til/fra

en: _New
da: _Ny

en: _Go
da: _Gå

en: Next Message
da: Næste besked

en: Previous Message
da: Forrige besked

en: Next Unread Message
da: Næste ulæste besked

en: Next Flagged Message
da: Næste besked med flag

en: _Contents
da: _Indhold

en: _About Balsa
da: _Om Balsa

en: _Include File…
da: _Inkludér fil …

en: _Attach File…
da: _Vedhæft fil …

en: I_nclude Messages…
da: I_nkludér beskeder …

en: Attach _Messages…
da: V_edhæft beskeder …

en: _Save
da: _Gem

en: Page S_etup
da: Si_deopsætning

en: Cu_t
da: K_lip

en: _Paste
da: I_ndsæt

en: _Wrap Body
da: _Ombryd tekst

en: _Reflow Selected Text
da: _Genflyt valgte tekst

en: Insert Si_gnature
da: Indsæt _underskrift

en: _Quote Message(s)
da: _Citér besked(er)

en: C_heck Spelling
da: S_tavekontrol

en: Select _Identity…
da: V_ælg identitet …

en: Edit with GNOME-Editor
da: Redigér med gedit

en: _Show
da: _Vis

en: F_rom
da: F_ra

en: Rec_ipients
da: _Modtagere

en: R_eply To
da: Svar _til

en: F_cc
da: F_CC

en: _Options
da: _Indstillinger

en: _Request Disposition Notification
da: _Anmod om underretning om beskedens status

en: _Request Delivery Status Notification
da: _Anmod om underretning om afleveringsstatus

en: Send as plain text and _HTML
da: Send som almindelig tekst og _HTML

en: _Sign Message
da: _Underskriv besked

en: _Encrypt Message
da: _Kryptér besked

en: GnuPG uses _MIME mode
da: GnuPG bruger _MIME-tilstand

en: GnuPG uses old _OpenPGP mode
da: GnuPG bruger gammel _OpenPGP-tilstand

en: S/MIME mode (_GpgSM)
da: S/MIME-tilstand (_GpgSM)

en: Attach GnuPG _Public Key
da: Vedhæft _GnuPG offentlig nøgle

en: _Escape Special Characters
da: _Undvig specialtegn
