balsa - en to fi translation catalogue (1353 entries)

en: E-Mail utility
fi: Sähköpostiohjelma

note: The externq database doesn't support Id's, sorry!
en: No-Id
fi: Ei tunnusta

en: No-Name
fi: Nimetön

en: SASL Interaction
fi: SASL-kättely

en: TLS requested but not compiled in
fi: TLS-yhteyttä vaaditiin, mutta tukea ei ole käännetty mukaan

en: No error
fi: Ei virhettä

en: Cannot read from address book
fi: Osoitekirjasta ei voi lukea

en: Cannot write to address book
fi: Osoitekirjaan ei voi kirjoittaa

en: Cannot connect to the server
fi: Palvelimeen ei saatu yhteyttä

en: Cannot search in the address book
fi: Osoitekirjasta ei voida hakea

en: Cannot add duplicate entry
fi: Kaksoiskappaletta ei voida lisätä

en: Cannot find address in address book
fi: Osoitetta ei löydy osoitekirjasta

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: D_isplayed Name:
fi: _Näytettävä nimi:

en: _First Name:
fi: _Etunimi:

en: _Last Name:
fi: _Sukunimi:

en: _Nickname:
fi: _Lempinimi:

en: O_rganization:
fi: O_rganisaatio:

en: _Email Address:
fi: _Sähköpostiosoite:

note: Right/Add button
en: A_dd
fi: _Lisää

en: (No subject)
fi: (Ei aihetta)

en: Open with %s
fi: Avaa ohjelmalla %s

en: Syntax error in the filter configuration file
fi: Syntaksivirhe suodattimen asetustiedostossa

en: Unable to allocate memory
fi: Muistia ei voida varata

en: Error in regular expression syntax
fi: Virhe säännöllisessä lausekkeessa

en: Attempt to apply an invalid filter
fi: Yritettiin käyttää virheellistä suodatinta

en: Invalid filters %s for mailbox %s
fi: Virheellisiä suodattimia %s kansiolle %s

en: Unable to load message body to match filter
fi: Viestin runkoa ei voida hakea suodatettavaksi

en: Invalid filter: %s
fi: Virheellinen suodatin: %s

en: Bad mailbox name for filter: %s
fi: Virheellinen postikansion nimi suodattimelle: %s

en: Error when copying messages: %s
fi: Virhe kopioitaessa viestejä: %s

en: Error when trashing messages: %s
fi: Virhe siirrettäessä viestejä roskapostiin: %s

en: Error when moving messages: %s
fi: Vihr sirrettäessä viestejä: %s

en: Failed to decrypt MIME part: parse error
fi: MIME-osan salauksen purku epäonnistui: tulkintavirhe

en: The passphrase for this key was bad, please try again!
    
    Key: %s
fi: Tämän avaimen salalause oli virheellinen, yritä uudestaan:
    
    Avain: %s

en: Please enter the passphrase for the secret key!
    
    Key: %s
fi: Syötä salaisen avaimen salalause!
    
    Avain: %s

en: could not get data from stream
fi: virrasta ei voitu lukea tietoja

en: could not create new data object
fi: uutta tieto-oliota ei voitu luoda

en: signing failed
fi: allekirjoitus epäonnistui

en: signature verification failed
fi: allekirjoituksen varmennus epäonnistui

en: combined signing and encryption is only defined for RFC 2440
fi: Yhdistetty allekirjoitus ja salaus on määritelty vain RFC 2440-viestelle

en: signing and encryption failed
fi: allekirjoitus ja salaus epäonnistui

en: encryption failed
fi: salaus epäonnistui

en: decryption failed
fi: salauksen purku epäonnistui

en: could not create context
fi: kontekstia ei voitu luoda

en: the crypto engine for protocol OpenPGP is not available
fi: OpenPGP-salausjärjestelmä ei ole käytettävissä

en: the crypto engine for protocol CMS is not available
fi: salausmoottoria protokollalle CMS ei ole käytettävissä

en: invalid crypto engine %d
fi: virheellinen salausmoottori %d

en: could not list keys for "%s"
fi: käyttäjän "%s" avaimia ei voi listata

en: %s: a key for %s is present, but it is expired, disabled, revoked or invalid
fi: %s: avain %s on olemassa, mutta se on joko vanhentunut, mitätöity, pois käytöstä tai virheellinen

en: %s: could not find a key for %s
fi: %s: avainta käyttäjälle %s ei löytynyt

en: %s: multiple keys for %s
fi: %s: useita avaimia käyttäjälle %s

en: %s: insufficient validity for uid %s
fi: %s: UID %s ei ole tarpeeksi kelvollinen

en: New Identity
fi: Uusi henkilöllisyys

en: Error executing signature generator %s
fi: Virhe suoritettaessa allekirjoituksen luojaa %s

en: Cannot open signature file '%s' for reading
fi: Allekirjoitustiedostoa "%s" ei voida avata luettavaksi

en: Error reading signature from %s
fi: Virhe luoettaessa allekirjoitusta tiedostosta %s

en: Signature in %s is not a UTF-8 text.
fi: Allekirjoitus viestissä %s ei ole UTF-8 koodattua tekstiä.

en: Current
fi: Nykyinen

en: Default
fi: Oletus

note: Translators: please do not translate Face.
en: _Face Path
fi: _Kasvotiedoston polku

note: Translators: please do not translate Face.
en: _X-Face Path
fi: _X-Face-tiedoston polku

note: create the "General" tab
en: General
fi: Yleistä

en: _Identity Name:
fi: Henkilöllisyyden nimi:

en: _Full Name:
fi: _Koko nimi:

en: _Mailing Address:
fi: _Sähköpostiosoite:

en: Reply _To:
fi: _Vastausosoite:

en: _Domain:
fi: _Aluenimi:

note: create the "Messages" tab
en: Messages
fi: Viestit

en: Reply _String:
fi: Vastaus_merkkijono:

en: F_orward String:
fi: Välitys_merkkijono:

en: request _Message Disposition Notification by default
fi: pyydä _Message Disposition Notification -viestit oletuksena

en: SMT_P Server:
fi: SMT_P-palvelin:

note: create the "Signature" tab
en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Signature _Path
fi: Allekirjoituksen _polku

en: _Execute Signature
fi: _Suoritettava allekirjoitus

en: Incl_ude Signature
fi: Lisää _allekirjoitus

en: Include Signature When For_warding
fi: Liitä allekirjoitus _välitettäessä

en: Include Signature When Rep_lying
fi: Lisää allekirjoitus vastattaessa

en: _Add Signature Separator
fi: _Lisää allekirjoituksen erotin

en: Prepend Si_gnature
fi: Lisää allekirjoitus _alkuun

note: create the "Security" tab
en: Security
fi: Turvallisuus

en: sign messages by default
fi: allekirjoita viestit oletuksena

en: encrypt messages by default
fi: salaa viestit oletuksena

en: default protocol
fi: oletusprotokolla

en: always trust GnuPG keys when encrypting
fi: Luota aina GnuPG-avaimiin salattaessa

en: Error reading file %s: %s
fi: Virhe luettaessa tiedostoa %s: %s

note: Translators: please do not translate Face.
en: Face header file %s is too long (%lu bytes).
fi: Kasvokuvan otsikkotiedosto %s on liian pitkä (%lu tavua).

note: Translators: please do not translate Face.
en: Face header file %s contains binary data.
fi: Kasvokuvan otsikkotiedost %s sisältää binääritietoa.

note: Translators: please do not translate Face.
en: Error loading Face: %s
fi: Virhe ladattaessa kasvokuvaa: %s

en: Error: The identity does not have a name
fi: Virhe: Henkilöllisyydellä ei ole nimeä

en: Error: An identity with that name already exists
fi: Virhe: Henkilöllisyyden nimi on jo varattu

en: Do you really want to delete the selected identity?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun henkilöllisyyden?

en: Error displaying help for identities: %s
fi: Virhe näytettäessä ohjetta henkilöllisyyksille: %s

en: Manage Identities
fi: Henkilöllisyyksien hallinta

en: GnuPG MIME mode
fi: GnuPG:n MIME-tila

en: GnuPG OpenPGP mode
fi: GnpPG:n OpenPGP-tila

en: GpgSM S/MIME mode
fi: GpgSM:n S/MIME-tila

note: IMAP host name + message
en: IMAP server %s alert:
    %s
fi: IMAP-palvelimen %s varoitus:
    %s

note: IMAP host name + message
en: IMAP server %s error: %s
fi: IMAP-palvelimen %s virhe: %s

en: Cannot connect to the server: %s
fi: Palvelimeen ei saatu yhteyttä: %s

en: Exceeded the number of connections per server %s
fi: Liikaa samanaikaisia yhteyksiä palvelimelle %s

en: Your Balsa configuration is now stored in "~/.balsa/config".
fi: Balsan asetukset on nyt tallennettu tiedostoon "~/.balsa/config".

en: Invalid date
fi: Virheellinen päivämäärä

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Authenticity of this certificate could not be verified.
    <b>Reason:</b> %s
    <b>This certificate belongs to:</b>
fi: Tämän varmenteen oikeellisuutta ei voi varmistaa.
    <b>Syy:</b> %s
    <b>Tämän varmenteen omistaa:</b>

en: 
    <b>This certificate was issued by:</b>
fi: 
    <b>Tämän varmenteen myönsi:</b>

en: <b>This certificate is valid</b>
    from %s
    to %s
    <b>Fingerprint:</b> %s
fi: <b>Varmenne on kelvollinen</b>
    alkaen: %s
    saakka: %s
    <b>Sormenjälki:</b> %s

en: SSL/TLS certificate
fi: SSL/TLS-varmenne

en: _Accept Once
fi: Hyväksy _kerran

en: Accept&_Save
fi: Hyväksy ja _tallenna

en: _Reject
fi: _Hylkää

en: Connection to %s timed out. Abort?
fi: Yhteys %s aikakatkaistiin. Keskeytetäänkö?

en: No image data
fi: Ei kuvatietoa

en: Invalid input format
fi: Virheellinen syötteen muoto

en: Internal buffer overrun
fi: Sisäisen puskurin ylivuoto

note: Translators: please do not translate Face.
en: Bad X-Face data
fi: Virheellistä X-Face-tietoa

en: Cannot load mailbox %s
fi: Ei voida ladata kansiota %s

en: No such mailbox type: %s
fi: Viallinen kansiotyyppi: %s

en: Bad local mailbox path "%s"
fi: Virheellinen paikallisen kansion polku "%s"

en: Could not create a mailbox of type %s
fi: Ei voida luoda %s -tyyppistä kansiota

en: Applying filter rules to %s
fi: Toteutetaan suodatinsäännöt kansiolle %s

en: Copying from %s to %s
fi: Kopioidaan kansiosta %s kansioon %s

en: libbalsa_mailbox_get_message: mailbox %s is closed
fi: libbalsa_mailbox_get_message: postikansio %s on suljettu

en: Removing messages from source mailbox failed
fi: Viestien poisto lähdekansiosta epäonnistui

en: from unknown
fi: tuntemattomalta lähettäjältä

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Searching %s for partial messages
fi: Etsitään osittaisia viestejä kansiosta %s

en: Reconstructing message
fi: Kootaan viestiä uudestaan

en: Finding duplicate messages in source mailbox failed
fi: Kahdennettujen viestien haku lähdekansiosta epäonnistui

note: ImapIssue macro handles reconnecting. We might issue a LIBBALSA_INFORMATION_MESSAGE here but it would be overwritten by login information...
en: IMAP connection has been severed. Reconnecting...
fi: IMAP-yhteys on mennyt sekaisin. Otetaan uusi yhteys...

en: IMAP server has shut the connection: %s Reconnecting...
fi: IMAP-palvelin katkaisi yhteyden: %s otetaan uusi yhteys...

en: Async IMAP cmd %s could not be executed. Reconnecting...
fi: Asynkronista IMAP-komentoa %s ei voitu suorittaa. Yhdistetään uudestaan...

en: %s: Opening %s Refcount: %d
fi: %s: Avataan %s viitemär: %d

en: Downloading %ld kB
fi: Haetaan %ld kt

en: IMAP SEARCH command failed for mailbox %s
    falling back to default searching method
fi: IMAPin komento SEARCH epäonnistui kansiolle %s
    palataan tavalliseen hakumenetelmään

en: No path found for mailbox "%s", using "%s"
fi: Polkua kansiolle "%s" ei löydy, käytetään "%s"

en: Cannot get IMAP handle
fi: IMAP-kahvaa ei voida avata

en: Downloading %u kB
fi: Noudetaan %u kt

en: Error fetching message from IMAP server: %s
fi: Virhe noudettaessa viestiä IMAP-palvelimelta: %s

en: Cannot create temporary file
fi: Väliaikaistiedostoa ei voida luoda

en: Cannot write to temporary file %s
fi: Väliaikaistiedostoon %s ei voida kirjoittaa

en: Uploading %ld kB
fi: Viedään %ld kt

en: Server-side threading not supported.
fi: Palvelimella tapahtuva säikeistys ei ole tuettu

en: Failed to create temporary file "%s": %s
fi: Väliaikaistiedostoa "%s" ei voi luoda: %s

en: Failed to save cache file "%s": %s.
fi: Välimuistitiedostoa "%s" ei voi tallentaa: %s.

en: Failed to save cache file "%s": %s.  New version saved as "%s"
fi: Välimuistitiedoston "%s" tallennus ei onnistunut: %s. Uusi versio tallennettu nimellä "%s"

en: Cache file for mailbox %s will be created
fi: Luodaan välimuistitiedosto kansiolle %s

en: Failed to read cache file %s: %s
fi: Välimuistitiedostoa %s ei voi lukea: %s

en: Cache file for mailbox %s will be repaired
fi: Korjataan kansion %s välimuistitiedosto

en: Filtering %s
fi: Suodatetaan %s

en: Preparing %s
fi: Valmistellaan %s

en: Open of %s failed. Errno = %d,
fi: %s:n avaaminen epäonnistui. Errno = %d,

en: Failed to sync mailbox "%s"
fi: Kansion "%s" synkronointi epäonnistui

en: Mailbox %s does not appear to be a Maildir mailbox.
fi: Kansio %s ei näytä olevan Maildir-muotoinen postikansio.

en: Could not create a MailDir directory at %s (%s)
fi: Ei voida luoda MailDir-hakemistoa kohteeseen %s (%s)

en: Could not create a MailDir at %s (%s)
fi: Ei voida luoda MailDiriä kohteeseen %s (%s)

en: Could not remove contents of %s:
    %s
fi: Kansion %s sisältöä ei voi poistaa:
    %s

en: Could not remove %s:
    %s
fi: Ei voida poistaa: %s
    %s

en: Mailbox does not exist.
fi: Kansiota ei ole olemassa.

en: Data copy error
fi: Virhe kopioitaessa tietoja

en: Mailbox %s does not appear to be an Mbox mailbox.
fi: Kansio %s ei näytä olevan Mbox-muotoinen postikansio.

en: Could not write file %s: %s
fi: Tiedostoa "%s" ei voi kirjoittaa: %s

en: Could not unlink file %s: %s
fi: Tiedostoa "%s" ei voi poistaa: %s

en: Cannot open mailbox.
fi: Kansiota ei voida avata.

en: Mailbox is not in mbox format.
fi: Kansio ei ole mbox-muodossa.

en: Cannot lock mailbox.
fi: Kansiota ei voida lukita.

en: %s: could not open %s.
fi: %s: %s avaaminen ei onnistu.

en: %s: could not get new mime stream.
fi: %s: ei voi avata uutta MIME-virtaa.

en: %s: %s is not in mbox format.
fi: %s: %s ei ole mbox-muotoinen postikansio.

en: Mailbox %s does not appear to be a Mh mailbox.
fi: Kansio %s ei näytä olevan Mh-muotoinen postikansio.

en: Could not create MH directory at %s (%s)
fi: Ei voida luoda MH-hakemistoa kohteeseen %s (%s)

en: Could not create MH structure at %s (%s)
fi: Ei voida luoda MH-rakennetta kohteeseen %s (%s)

en: Cannot create message
fi: Viestiä ei voi luoda

en: Message rename error
fi: Virhe uudelleennimettäessä viestä

en: Error appending message %d from %s to %s: %s
fi: Virhe lisättäessä viestiä %d lähteestä %s kohteeseen %s: %s

en: Saving POP message to %s failed
fi: POP-viestin tallennus kohteeseen %s epäonnistui

en: Retrieving Message %d of %d
fi: Ladataan viestiä %d / %d

en: Received %ld kB of %ld
fi: Ladattu %ld/%ld kt

en: Saving POP message to %s failed.
fi: POP-viestin tallennus kohteeseen %s epäonnistui.

en: Transferring POP message to %s failed.
fi: POP-viestin siirto kohteeseen %s epäonnistui.

en: POP3 mailbox %s temp file error:
    %s
fi: POP3-kansion %s väliaikaistiedoston virhe:
    %s

en: POP3 mailbox %s error: %s
fi: POP3-kansion %s virhe: %s

en: POP3 message %d oversized: %d kB - skipped.
fi: POP3-viesti %d on liian suuri: %d kt - ohitetaan.

en: POP3 error: cannot open %s for writing.
fi: POP3-virhe: %s ei voida avata kirjoitettavaksi.

en: POP3 error: cannot close %s.
fi: POP3-virhe: %s ei voida sulkea.

en: POP3 error: %s.
fi: POP3-virhe: %s.

en: Mailbox (%s) is readonly: cannot change flags.
fi: Kansio (%s) on vain luettavissa. Viestin lippuja ei voida muuttaa.

en: west european
fi: länsieurooppalainen

en: east european
fi: itäeurooppalainen

en: south european
fi: eteläeurooppalainen

en: north european
fi: pohoiseurooppalainen

en: cyrillic
fi: kyrillinen

en: arabic
fi: arabialainen

en: greek
fi: kreikkalainen

en: hebrew
fi: heprealainen

en: turkish
fi: turkkilainen

en: nordic
fi: pohjoismaalainen

en: thai
fi: thaimaalainen

en: baltic
fi: itämerellinen

en: celtic
fi: kelttiläinen

en: west europe (euro)
fi: länsi-eurooppa (euro)

en: russian
fi: venäläinen

en: ukrainian
fi: ukrainalainen

en: japanese
fi: japanilainen

en: korean
fi: korealainen

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
fi: Aikaraja ylitetty yrittäessä fcntl-lukkoa!

en: Waiting for fcntl lock... %d
fi: Odotetaan fcntl-lukkoa... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
fi: Aikaraja yritetty ylittäessä flock-lukkoa!

en: Waiting for flock attempt... %d
fi: Odotetaan flock-yritystä... %d

en: LDAP Directory for %s
fi: LDAP-hakemisto käyttäjälle %s

en: Gpgme has been compiled without support for protocol %s.
fi: Gpgme on käännetty ilman tukea protokollalle %s.

en: Crypto engine %s is not installed properly.
fi: Salausmoottori %s ei ole asennettu kunnolla.

en: Crypto engine %s version %s is installed, but at least version %s is required.
fi: Salausmoottorin %s versio %s on asennettu, mutta vaaditaan vähintään versio %s.

en: Unknown problem with engine for protocol %s.
fi: Tuntematon salausmoottorin virhe protokollalle %s.

en: %s: could not retrieve crypto engine information: %s.
fi: %s: ei voi hakea salausmoottorin tietoja: %s.

en: 
    Disable support for protocol %s.
fi: 
    Otetaan protokollan %s tuki pois käytöstä.

en: Enter passphrase to unlock the secret key for signing
fi: Syötä tunnuslause salaiselle avaimelle allekirjoitusta varten

en: creating a gpgme context failed
fi: gpgme-kontekstin luonti epäonnistui

en: Enter passphrase to decrypt message
fi: Syötä tunnuslause salauksen avaamista varten

en: decryption and signature verification failed
fi: salauksen purku ja allekirjoituksen varmistaminen epäonnistuivat

en: The signature is valid.
fi: Allekirjoitus on kelvollinen.

en: The signature is valid but expired.
fi: Allekirjoitus on kelvollinen, mutta vanhentunut.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has expired.
fi: Allekirjoitus on kelvollinen, mutta sen varmistamiseen käytettävä avain on vanhentunut.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has been revoked.
fi: Allekirjoitus on kelvollinen, mutta sen varmistamiseen käytettävä avain on peruttu.

en: The signature is invalid.
fi: Allekirjoitus on virheellinen.

en: The signature could not be verified due to a missing key.
fi: Allekirjoitusta ei voi varmistaa, koska avain puuttuu.

en: This part is not a real PGP signature.
fi: Tämä osa ei ole oikea PGP-allekirjoitus

en: The signature could not be verified due to an invalid crypto engine.
fi: Allekirjoitusta ei voi varmistaa virheellisen salausmoottorin takia.

en: GnuPG is rebuilding the trust database and is currently unavailable.
fi: GnuPG on päivittämässä luottamustietokantaa eikä ole käytettävissä.

en: An error prevented the signature verification.
fi: Virhe esti allekirjoituksen varmistamisen.

en: The user ID is of unknown validity.
fi: Käyttäjätunnisteen luotettavuutta ei tunneta.

en: The validity of the user ID is undefined.
fi: Käyttäjätunnisteen luotettavuutta ei ole määritelty.

en: The user ID is never valid.
fi: Käyttäjätunniste ei ole koskaan luotettava.

en: The user ID is marginally valid.
fi: Käyttäjätunniste on rajatusti luotettava.

en: The user ID is fully valid.
fi: Käyttäjätunniste on täysin luotettava.

en: The user ID is ultimately valid.
fi: Käyttäjätunniste on ehdottoman luotettava.

en: bad validity
fi: epäkelpo

en: PGP signature:
fi: PGP-allekirjoitus:

en: S/MIME signature:
fi: S/MIME-allekirjoitus:

en: (unknown protocol)
fi: (tuntematon protokolla)

en: 
    User ID: %s
fi: 
    Käyttäjätunniste: %s

en: 
    Signed by: %s
fi: 
    Allekirjoittanut: %s

en: 
    Mail address: %s
fi: 
    Postitusosoite: %s

en: 
    Signed on: %s
fi: 
    Allekirjoitettu: %s

en: 
    User ID validity: %s
fi: 
    Käyttäjätunnisteen kelvollisuus: %s

en: 
    Key owner trust: %s
fi: 
    Avaimen omistajan luotettavuus: %s

en: 
    Key fingerprint: %s
fi: 
    Avaimen sormenjälki: %s

en: 
    Subkey created on: %s
fi: 
    Aliavain luotu: %s

en: 
    Subkey expires on: %s
fi: 
    Aliavain vanhenee: %s

en:  revoked
fi:  peruttu

en:  expired
fi: vanhentunut

en:  disabled
fi: poissa käytöstä

en:  invalid
fi: virheellinen

note: ngettext: string begins with a single space, so no space after * the colon is correct punctuation (in English).
en: 
    Subkey attribute:%s | 
    Subkey attributes:%s
fi[0]: 
    Aliavaimen ominaisuus:%s
fi[1]: 
    Aliavaimen ominaisuudet:%s

en: 
    Issuer name: %s
fi: 
    Myöntäjän nimi: %s

en: 
    Issuer serial number: %s
fi: 
    Myöntäjän sarjanumero: %s

en: 
    Chain ID: %s
fi: 
    Ketjun tunniste: %s

en: Could not launch %s to get the public key %s.
fi: Komentoa %s ei voi käynnistää julkisen avaimen %s hakuun.

en: Running gpg failed with return value %d:
    %s
fi: Komennon gpg suoritus epäonnistui paluuarvolla %d:
    %s

en: Running gpg successful:
    %s
fi: Komento pgp suoritettu onnistuneesti:
    %s

en: unknown
fi: tuntematon

en: undefined
fi: määrittelemätön

en: never
fi: ei koskaan

en: marginal
fi: jonkin verran

en: full
fi: kokonaan

en: ultimate
fi: ehdottomasti

en: User ID
fi: Käyttäjätunniste

en: Key ID
fi: Avaimen tunniste

en: Length
fi: Pituus

en: Validity
fi: Voimassaolo

note: FIXME: create dialog according to the Gnome HIG
en: Select key
fi: Valitse avain

en: Select the private key for the signer %s
fi: Valitse allekirjoittajan %s salainen avain

en: Select the public key for the recipient %s
fi: Valitse julkinen avain vastaanottajalle %s

en: Insufficient trust for recipient %s
fi: Vastaanottajaan %s ei luoteta tarpeeksi

en: The validity of the key with user ID "%s" is "%s".
fi: Avaimen tunnisteella "%s" kelpoisuus on "%s"

en: Use this key anyway?
fi: Käytetäänkö avainta joka tapauksessa?

en: Try again later.
fi: Yritä myöhemmin uudestaan.

en: Sending Mail...
fi: Lähetetään postia...

en: _Hide
fi: _Piilota

en: Copying message to outbox failed: %s
fi: Viestin kopiointi lähtevien kansioon epäonnistui: %s

en: Could not send the message to %s:
    %d: %s
    Message left in your outbox.
fi: Viestiä ei voi lähettää osoitteeseen %s:
    %d: %s
    Viesti jätettiin lähtevien kansioosi.

en: Saving sent message to %s failed: %s
fi: Lähetetyt viestin tallennus kansioon %s epäonnistui: %s

en: Relaying refused:
    %d: %s
    Message left in your outbox.
fi: Viestin välitys epäonnistui:
    %d: %s
    Viesti jätetty lähtevien kansioon.

en: Message submission problem, placing it into your outbox.
    System will attempt to resubmit the message until you delete it.
fi: Viestinkuljetusongelma, sijoitetaan lähteviin.
    Järjestelmä yrittää viestin lähettämistä kunnes poistat sen.

en: Connected to MTA
fi: Yhdistetty MTA:han

note: status code, mailbox
en: From: %d <%s>
fi: Alkaen: %d <%s>

note: mailbox, status code, status text
en: From %s: %d %s
fi: Alkaen %s: %d %s

note: status code, mailbox
en: To: %d <%s>
fi: Saakka: %d <%s>

note: mailbox, status code, status text
en: To %s: %d %s
fi: Alkaen %s: %d %s

en: Disconnected
fi: Yhteys suljettu

en: SMTP server refused connection.
    Check your internet connection.
fi: SMTP-palvelin hylkäsi yhteyden.n
    Tarkista Internet-yhteytesi tila.

en: SMTP server cannot be reached.
    Check your internet connection.
fi: SMTP-palvelimeen ei saada yhteyttä.
    Tarkista Internet-yhteytesi tila.

en: Message left in Outbox (try again later)
fi: Viesti jätetty lähtevien kansioon (yritä myöhemmin uudestaan)

en: SMTP server problem (%d): %s
    Message is left in outbox.
fi: Ongelma SMTP-palvelimella (%d): %s
    Viesti jätetty lähtevien kansioon.

en: Cannot determine charset for text file `%s'; sending as mime type `%s'
fi: Tekstitiedoston "%s" merkistöä ei voi päätellä, lähetetään MIME-tyypillä "%s"

en: Postponing message failed: %s
fi: Viestin lykkääminen epäonnistui: %s

en: This message will not be encrypted for the BCC: recipient(s).
fi: Tätä viestiä ei salata BCC:-vastaanottajille

note: host, authentication method
en: Logging in to %s using %s
fi: Kirjaudutaan palvelimelle %s käyttäen %s

en: Never
fi: Ei koskaan

en: If Possible
fi: Jos mahdollista

en: Required
fi: Vaaditaan

en: Error displaying %s: %s
fi: Virhe näytettäessä %s: %s

en: SMTP Server
fi: SMTP-palvelin

en: _Descriptive Name:
fi: _Kuvaava nimi:

note: pop server imap server
en: _Server:
fi: P_alvelin:

en: _User Name:
fi: Käyttäjä_tunnus:

en: _Pass Phrase:
fi: _Salalause:

en: Use _TLS:
fi: Käytä _TLS:ää:

en: C_ertificate Pass Phrase:
fi: _Varmenteen salalause:

en: Sp_lit message larger than
fi: _Jaa viestit joka ovat suurempia kuin

en: MB
fi: Mt

note: Items
en: _Close
fi: _Sulje

en: Close the window
fi: Sulje ikkuna

note: Edit menu items
en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Copy text
fi: Kopioi teksti

en: _Select Text
fi: _Valitse teksti

en: Select entire mail
fi: Valitse koko viesti

en: _Escape Special Characters
fi: _Käsittele erikoismerkit

en: Escape special and non-ASCII characters
fi: Käsittele erikseen erikois- ja muut kuin ASCII-merkit

en: Mailbox closed
fi: Kansio suljettu

en: Message Source
fi: Viestin lähdekoodi

en: Use balsa as default email client?
fi: Käytä Balsaa sähköpostin oletusohjelmana?

en: _Yes
fi: _Kyllä

en: _No
fi: _Ei

en: Default Client
fi: Oletusasiakas

en: _Inbox:
fi: _Saapuneet:

en: _Outbox:
fi: Lähtevät:

en: _Sentbox:
fi: Läh_etetyt:

en: _Draftbox:
fi: L_uonnokset:

en: _Trash:
fi: Roskakori:

en: The pathname "%s" must be specified canonically -- it must start with a '/'.
fi: Polku "%s" on määriteltävä kanonisesti -- sen täytyy alkaa '/'-merkillä.

en: The mailbox "%s" does not appear to be valid.
fi: Kansio "%s" ei näytä olevan kelvollinen.

en: Please verify the locations of your default mail files.
    These will be created if necessary.
fi: Varmista postitiedostojesi sijainnit.
    Nämä luodaan, jos se on tarpeellista.

en: Mail Files
fi: Postitiedostot

en: Problem Creating Mailboxes
    %s
fi: Ongelmia luodessa postikansioita
    %s

en: You've successfully set up Balsa. Have fun!
       -- The Balsa development team
fi: Balsan asetukset määritetty. Pidä hauskaa!
       -- Balsan kehitystiimi

en: All Done!
fi: Kaikki tehty!

en: GnomeCard Address Book
fi: GNOME-Kortit (GnomeCard)

en: Address Book
fi: Osoitekirja

en: The following settings are also needed (and you can find them later, if need be, in the Email application in the 'Preferences' and 'Identities' commands on the 'Tools' menu)
fi: Seuraavat asetukset vaaditaan lisäksi. Voit muuttaa niitä myöhemmin valikon "Asetukset" kohdista "Asetukset" ja "Henkilöllisyydet".

en:  Whoever provides your email account should be able to give you the following information (if you have a Network Administrator, they may already have set this up for you):
fi: Sähköpostin palveluntarjoajasi kautta saat seuraavassa kohdassa tarvittavat tiedot. Jos verkollasi on verkon ylläpitäjä, voi olla että nämä asetukset on jo tehty puolestasi:

en: Yes, remember it
fi: Muista aina

en: No, type it in every time
fi: Ei, syötä joka kerta

en: Name of mail server for incoming _mail:
fi: Saapuvan _sähköpostin postipalvelin:

en: _Type of mail server:
fi: Postipalvelimen tyyppi:

en: Connect using _SSL:
fi: Käytä SSL-yhteyttä:

en: Your email _login name:
fi: Ki_rjautumisnimi:

en: Your _password:
fi: _Salasana:

en: _SMTP Server:
fi: _SMTP-palvelin:

note: 2.1
en: Your real _name:
fi: Koko _nimesi:

en: Your _Email Address, for this email account:
fi: Sähköpostiosoitteesi tälle tilille:

en: _Remember your password:
fi: _Muista salasana:

en: _Refer to this account as:
fi: Näytä ni_mellä:

en: _Local mail directory:
fi: _Paikallinen postikansio:

en: User Settings
fi: Käyttäjän asetukset

en: Local Mail Problem
    %s
fi: Paikallinen postiongelma%s

en: Welcome to Balsa!
fi: Tervetuloa Balsaan!

en: Before you can send or receive email:
    
    -- either you should already have Internet access and an email account, provided by an Internet Service Provider, and you should have made that Internet connection on your computer
    
    -- or your Network Administrator at your place of work/study/similar may have set up your computer to connect to the network.
fi: Sähköpostin lähetys ja vastaanotto on mahdollista, kun:
    
    - Olet määritellyt Internet-yhteytesi ja sähköpostitilisi asetukset, jotka saat tietää Internet-palveluntarjoajaltasi, tälle tietokoneelle
    - Verkkosi ylläpito, jos sellainen esimerkiksi työ- tai opiskelupaikan puolesta on olemassa, on tehnyt verkkoasetukset tietokoneelle valmiiksi.

en: This will exit Balsa.
    Do you really want to do this?
fi: Tämä lopettaa Balsan.
    Haluatko varmasti lopettaa?

en: Error loading %s: %s
fi: Virhe ladattaessa %s: %s

en: The path %s must be relative to the filesystem root (start with /).
fi: Hakemiston %s täytyy löytyä jostain tiedostojärjestelmän juuren
    jälkeen (/ eteenpäin)

en: Couldn't create a directory: mkdir() failed on pathname "%s".
fi: Ei voida luoda hakemistoa: "%s".

en: The file with pathname "%s" is not a directory.
fi: Tiedosto "%s" ei ole hakemisto.

en: Configure Balsa
fi: Balsan asetukset

en: Balsa E-mail reader
fi: Balsa s.hk.postiohjelma

en: New mail notification
fi: Ilmoitus saapuneesta postista

en: Program startup
fi: Ohjelman k.ynnistys

en:  address book:
fi:  osoitekirja:

en: VCard Address Book (GnomeCard)
fi: VCard-osoitekirja (GNOME-Kortit)

en: External query (a program)
fi: Ulkoinen kysely (sovellus)

en: LDIF Address Book
fi: LDIF-osoitekirja

en: LDAP Address Book
fi: LDAP-osoitekirja

en: GPE Address Book
fi: GPE-osoitekirja

en: _Name
fi: _Nimi

en: F_ilter:
fi: Su_odatin:

en: Name
fi: Nimi

en: E-Mail Address
fi: Sähköpostiosoite

note: -- table column 1 -- Entry widget for finding an address
en: _Search for Name:
fi: _Hae nimellä:

en: Run Editor
fi: Suorita muokkain

en: _Re-Import
fi: Tuo _uudestaan

note: -- table column 3 -- label for selected addresses in compose mode
en: Send-To
fi: Vastaanottaja

note: mode switching stuff
en: Treat multiple addresses as:
fi: Käsittele saman henkilön kaikki osoitteet:

en: alternative addresses for the same person
fi: Vaihtoehtoisina osoitteina

en: a distribution list
fi: Jakelulistana

en: Error opening address book '%s':
    %s
fi: Virhe avattaessa osoitekirjaa "%s":
    %s

en: Suggest complete addresses:
fi: Ehdota täydennettyä osoitetta:

en: as I type
fi: Kirjoitettaessa

en: when I hit the Escape key
fi: Painettaessa Esc-näppäintä

en: Modify Address Book
fi: Muokkaa osoitekirjaa

en: Add Address Book
fi: Lisää osoitekirja

note: mailbox name may be NULL
en: A_ddress Book Name:
fi: _Osoitekirjan nimi:

en: Load program location:
fi: Latausohjelman sijainti:

en: Select load program for address book
fi: Valitse ohjelma, jolla osoitekirja avataan

en: Save program location:
fi: Tallennusohjelman sijainti:

en: Select save program for address book
fi: Valitse ohjelma, jolla osoitekirja tallennetaan

en: _Host Name
fi: _Isäntänimi

en: Base Domain _Name
fi: Haun juuri_nimi

en: _User Name (Bind DN)
fi: _Käyttäjätunnus (sidottava DN)

en: _Password
fi: _Salasana

en: _User Address Book DN
fi: Osoitekirjan DN

en: Enable _TLS
fi: Käytä _TLS-yhteyttä

en: Error displaying help: %s
fi: Virhe näytettäessä ohjetta: %s

en: No path found.  Do you want to give one?
fi: Polkua ei annettu. Haluatko syöttää polun?

en: The address book file path "%s" is not correct. %s
fi: Osoitekirjatiedoston polku "%s" ei ole oikein. %s

en: The load program path "%s" is not correct. %s
fi: Latainohjelman polku "%s" ei ole oikein. %s

en: The save program path "%s" is not correct. %s
fi: Tallennusohjelman polku "%s" ei ole oikein. %s

en: The path "%s" is not correct. %s
fi: Polku "%s" ei ole oikein. %s

en: Do you want to correct the path?
fi: Haluatko korjata annetun polun?

en: Opening remote mailbox %s.
    The _password for %s@%s:
fi: Avataan ulkoista kansiota %s.
    %s@%s salasana:

en: Mailbox _password for %s@%s:
fi: Kansion %s@%s salasana:

en: Password needed
fi: Salasana tarvitaan

en: _Remember password
fi: _Muista salasana

en: Couldn't open mailbox "%s"
fi: Kansion "%s" avaaminen ei onnistu

en: From
fi: Lähettäjä

en: Subject
fi: Aihe

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Opening mailbox %s. Please wait...
fi: Avaataan kansiota %s. Odota...

note: FIXME: this is hack!
en: To
fi: Vastaanottaja

en: Move to Trash failed: %s
fi: Siirto roskakoriin epäonnistui: %s

note: Message menu items
en: _Reply...
fi: _Vastaa...

en: Reply To _All...
fi: Vastaa k_aikille...

en: Reply To _Group...
fi: Vastaa _ryhmälle...

en: _Forward Attached...
fi: Välitä _liitteenä...

en: Forward _Inline...
fi: Välitä _viestissä...

en: _Pipe through...
fi: _Putkita ohjelmalle...

en: _Store Address...
fi: _Tallenna osoite

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Undelete
fi: P_alauta viesti

en: Move To _Trash
fi: Siirrä _roskakoriin

en: T_oggle
fi: M_erkitse

note: Message:toggle-flag submenu items
en: _Flagged
fi: _Lipulla

en: _Unread
fi: Lukematta

en: _Move to
fi: _Siirrä

en: _View Source
fi: Näytä _lähdekoodi

en: Failed to copy %d message to mailbox "%s": %s | Failed to copy %d messages to mailbox "%s": %s
fi[0]: %d viestiä ei voi kopioida kansioon "%s": %s
fi[1]: %d viestiä ei voi kopioida kansioon "%s": %s

en: Copied to "%s".
fi: Kopioitu kohteeseen "%s".

en: Moved to "%s".
fi: Siirretty kohteeseen "%s".

en: Committing mailbox %s failed.
fi: Postikansion %s muutosten toteuttaminen epäonnistui.

en: Pipe message through a program
fi: Putkita viesti ohjelman läpi

en: _Run
fi: Suo_rita

en: Specify the program to run:
fi: Määrittele suoritettava komento:

en: Mailbox
fi: Kansio

en: Failed to find mailbox
fi: Kansiota ei löytynyt

en: _Other...
fi: _Muut...

en: Choose destination folder
fi: Valitse kohdekansio

en: Other...
fi: _Muut...

note: xgettext: this is the first part of the message * "Shown mailbox: %s with %d messages, %d new, %d hidden".
en: Shown mailbox: %s
fi: Näytetty kansio: %s

en: with %d message | with %d messages
fi[0]: sisältää %d viestin
fi[1]: sisältää %d viestiä

en: , %d new | , %d new
fi[0]: , %d uusi
fi[1]: , %d uutta

en: , %d hidden | , %d hidden
fi[0]: , %d piilotettu
fi[1]: , %d piilotettua

en: Check cryptographic signature
fi: Tarkista digitaalinen allekirjoitus

en: Select message part to display
fi: Valitse näytettävä viestin osa

en: Content
fi: Sisältö

en: Message parts
fi: Viestin osat

en: Save selected as...
fi: Valitse valinta nimellä...

en: Save selected to folder...
fi: Valitse valinta kansioon...

en: (No sender)
fi: (ei lähettäjää)

en: Could not access message %ld in mailbox "%s".
fi: Viestiä %ld ei voi avata kansiosta "%s".

en: mixed parts
fi: erityyppiset osat

en: alternative parts
fi: vaihtoehtoiset osat

en: signed parts
fi: allekirjoitetut osat

en: encrypted parts
fi: salatut osat

en: rfc822 message
fi: rfc822-viesti

en: "%s" parts
fi: "%s" osaa

en: force inline for all parts
fi: pakota sisäkkäisyys kaikille osille

en: rfc822 message (from %s, subject "%s")
fi: rfc822-viesto (lähettäjä %s, aihe "%s")

en: complete message
fi: koko viesti

en: part %s: %s (file %s)
fi: osa %s: %s (tiedosto %s)

en: part %s: %s
fi: osa %s: %s

en: encrypted:
fi: salattu:

en: Save...
fi: Tallenna...

en: Select folder for saving selected parts
fi: Valitse kansio, johon valitut osat tallennetaan

en: %s message part
fi: %s viestin osa

en: Could not save %s: %s
fi: ei voi tallentaa %s: %s

en: Sending the disposition notification failed: %s
fi: Disposition Notification -viestin lähetys epäonnistui: %s

en: The sender of this mail, %s, requested 
    a Message Disposition Notification(MDN) to be returned to `%s'.
    Do you want to send this notification?
fi: Tämän viestin lähettäjä, %s, pyytää 
    Message Disposition Notification-kuittauksen (MDN) palauttamista osoitteeseen "%s"
    Lähetetäänkö kuittaus?

en: Reply to MDN?
fi: Vastataanko kuittauspyyntöön (MDN)?

en: The decryption cannot be performed because this message is displayed more than once.
    Please close the other instances of this message and try again.
fi: Salauksen purkua ei voida suorittaa, koska viesti on avattu näytettäväksi useammin kuin kerran.
    Sulje viestin näyttävät muut ikkunat ja yritä uudestaan.

en: Parsing a message part failed: %s
fi: Viestin osan tulkinta epäonnistui: %s

en: Possible disk space problem.
fi: Levytila saattaa olla vähissä.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains an encrypted part, but it's structure is invalid.
fi: Lähettäjän %s viesti aiheesta "%s" sisältää salatun osan, mutta tämän osan rakenne on virheellinen.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a PGP encrypted part, but this crypto protocol is not available.
fi: Lähettäjän %s viesti aiheesta "%s" sisältää PGP-salatun osan, mutta tämä salausmenetelmä ei ole käytettävissä.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a S/MIME encrypted part, but this crypto protocol is not available.
fi: Lähettäjän %s viesti aiheesta "%s" sisältää S/MIME-salatun osan, mutta tämä salausmenetelmä ei ole käytettävissä.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a signed part, but its structure is invalid. The signature, if there is any, cannot be checked.
fi: Lähettäjän %s viesti aiheesta "%s" sisältää allekirjoitetun osan, mutta allekirjoituksen rakenne on virheellinen. Allekirjoitusta ei voida tarkistaa.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a %s signed part, but this crypto protocol is not available.
fi: Lähettäjän %s viesti aiheesta "%s" sisältää %s-salatun osan, mutta tämä salausmenetelmä ei ole käytettävissä.

en: Detected a good signature
fi: Havaittiin kelvollinen allekirjoitus

en: Detected a good signature with insufficient validity
fi: Havaittiin oikea allekirjoitus, jonka kelvollisuus on riittämätön

en: Detected a good signature with insufficient validity/trust
fi: Havaittiin oikea allekirjoitus, jonka kelvollisuus tai luottamus ei ole riittävä

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject "%s" returned:
    %s
fi: Allekirjoituksen tarkistus lähettäjän %s viestistä aiheesta "%s" palautti arvon:
    %s

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject "%s" failed with an error!
fi: Allekirjoituksen tarkistus lähettäjän %s viestistä aiheesta "%s" palautti virheen!

en: The decryption cannot be performed because this message is displayed more than once.
fi: Salauksen purkua ei voida suorittaa, koska viesti on auki monessa eri ikkunassa.

en: The signature check and removal of the OpenPGP armor cannot be performed because this message is displayed more than once.
fi: Allekirjoituksen tarkistusta OpenPGP-esityksen poistoa ei voida suorittaa, koska viesti on auki monessa eri ikkunassa.

en: Please close the other instances of this message and try again.
fi: Valitse viestin muut näkymät ja yritä uudestaan.

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Nick Name
fi: Lempinimi

en: First Name
fi: Etunimi

en: Last Name
fi: Sukunimi

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: One of the specified fields contains:
fi: Yksi annetuista kentistä sisältää:

en: None of the specified fields contains:
fi: Yksikään annetuista viesteisti ei sisällä:

en: One of the regular expressions matches
fi: Yksi säännöllisistä lausekkeista vastaa

en: None of the regular expressions matches
fi: Mikään säännöllisistä lausekkeista ei täsmää

en: Match when date is in the interval:
fi: Osuma, kun päiväys on väliltä:

en: Match when date is outside the interval:
fi: Osuma, kun päiväys ei ole väliltä:

en: Match when one of these flags is set:
fi: Osuma, kun joku näistä lipuista ei ole asetettu:

en: Match when none of these flags is set:
fi: Osuma, kun mikään näistä lipuista ei ole asetettu:

en: You must specify the name of the user header to match on
fi: Täsmättävän otsakkeen nimi täytyy antaa

en: You must specify at least one field for matching
fi: Ainakin yksi täsmättävä kenttä täytyy antaa

en: You must provide a string
fi: Merkkijono täytyy syöttää

en: You must provide at least one regular expression
fi: Ainakin yksi säännöllinen lauseke täytyy antaa

en: Low date is incorrect
fi: Alempi päiväys on virheellinen

en: High date is incorrect
fi: Ylempi päiväys on virheellinen

en: Low date is greater than high date
fi: Alempi päiväys on suurempi kuin ylempi

en: Error displaying condition help: %s
fi: Virhe näytettäessä ehtojen ohjetta: %s

en: Match Fields
fi: Täsmäävät kentät

en: _All
fi: _Kaikki

en: C_lear
fi: _Tyhjennä

en: _Body
fi: Viestin _sisältö

note: To:
en: _To:
fi: _Vastaanottaja:

en: _From:
fi: _Lähettäjä:

en: _Subject
fi: _Otsikko

en: _Cc:
fi: _Kopio:

en: _User header:
fi: _Käyttäjän otsake:

en: Unread
fi: Ei luettu

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Replied
fi: Vastattu

en: Flagged
fi: Lipulla

en: One of the specified f_ields contains
fi: Yksi annetuista kentistä täsmää

en: Contain/Does _Not Contain
fi: Sisältää/_Ei sisällä

en: _One of the regular expressions matches
fi: _Yksi säännöllinen lauseke täsmää

note: Left/Remove button
en: _Remove
fi: _Poista

en: One _Matches/None Matches
fi: Yksi _osuma/ei osumia

en: Match when message date is in the interval:
fi: Täsmää, kun viestin päiväys on väliltä:

en: Inside/outside the date interval
fi: Päiväysvälin aikana tai ulkopuolella

en: Match when one flag is set/when no flag is set
fi: Täsmää, kun yksi lippu on asetettu tai mitään lippua ei ole asetettu

en: Search T_ype:
fi: Haun t_yyppi

en: Edit condition for filter:
fi: Muokkaa suodattimen ehtoa:

en: Filter with no condition was omitted
fi: Suodatin, jossa ei ollut ehtoja, jätettiin huomioimatta

en: Error displaying filter help: %s
fi: Virhe näytettäessä suodattimien ohjetta: %s

en: New filter
fi: Uusi suodatin

en: No filter name specified.
fi: Suodattimelle ei annettu nimeä.

en: Filter "%s" already exists.
fi: Suodatin "%s" on jo olemassa.

en: Filter must have conditions.
fi: Suodattimessa täytyy olla ehtoja.

en: Filter has matched
fi: Suodatin täsmäsi

en: You must provide a sound to play
fi: Soitettava ääni täytyy antaa

en: (Example: write December 31, 2000, as %s)
fi: (Esimerkki: kirjoita Joulukuun 31, 2000 muodoss %s)

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Regular Expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Date interval
fi: Päiväyksien väli

en: Flag condition
fi: Lipun tila

en: Copy to folder:
fi: Kopioi kansioon:

en: Move to folder:
fi: Siirrä kansioon:

en: Print on printer:
fi: Tulosta tulostimella:

en: Run program:
fi: Suorita ohjelma:

en: Send to Trash
fi: Lähetä roskakoriin

en: OR
fi: TAI

en: AND
fi: JA

note: new button
en: _New
fi: Uu_si

note: The name entry
en: _Filter name:
fi: _Suodattimen nimi:

note: The filter op-code : "OR" or "AND" all the conditions
en: Operation between conditions
fi: Toiminto ehtojen välillä

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: Ne_w
fi: _Uusi

note: The notification area
en: Notification:
fi: Ilmoitus:

note: Notification buttons
en: Play sound:
fi: Soita ääni:

en: Use Sound...
fi: Käytä ääniä...

en: Popup text:
fi: Ponnahdusteksti:

note: The action area
en: Action to perform:
fi: Toimenpide:

en: Match
fi: Täsmää

en: Action
fi: Toiminto

en: Revert
fi: Peruuta

en: A filter run dialog is open.Close it before you can modify filters.
fi: Suodattimen suoritusikkuna on auki. Se täytyy sulkea ennen kuin voit muokata suodattimia.

en: Balsa Filters
fi: Balsan suodattimet

en: Filter "%s" has no condition.
fi: Suodattimessa "%s" ei ole ehtoa.

en: Unable to export filter %s, an error occurred.
fi: Suodatinta %s ei voi viedä, tapahtui virhe.

en: There are opened filter run dialogs, close them before you can modify filters.
fi: Suodattimen suoritusikkunoita on avoinna. Ne täytyy sulkea ennen kuin voit muokata suodattimia.

en: Balsa Filters Export
fi: Balsan suodattimien vienti

en: Error displaying run filters help: %s
fi: Virhe näytettäessä suodattimien ohjetta: %s

en: Error when applying filters
fi: Virhe toteutettaessa suodattimia

en: Filter applied to "%s".
fi: Kohde "%s" suodatettu.

en: The destination mailbox of the filter "%s" is "%s".
    You can't associate it with the same mailbox (that causes recursion).
fi: Suodattimen "%s" kohdekansio on "%s".
    Et voi liittää sitä samaan kansioon uudestaan.

en: The filter "%s" is not compatible with the mailbox type of "%s".
    This happens for example when you use regular expressions match with IMAP mailboxes, it is done by a very slow method; if possible, use substring match instead.
fi: Suodatin "%s" ei ole yhteensopiva kansiotyypin "%s" kanssa.
    Tämä voi tapahtua, jos käytät säännöllisiä lausekkeita IMAP-kansion kanssa, jolloin tämä tapahtuu hyvin hitaasti. Tällöin tulisi käyttää mieluummin alimerkkijonon täsmäämistä.

en: Balsa Filters of Mailbox:
fi: Balsan sähköpostisuodattimet:

en: On reception
fi: Vastaanotettaessa

en: On exit
fi: Poistuttaessa

en: Apply Selected
fi: Toteuta valitut

note: up button
en: _Up
fi: _Ylös

note: down button
en: Do_wn
fi: _Alas

en: A_pply Now!
fi: Toteuta heti!

en: The filters dialog is opened, close it before you can run filters on any mailbox
fi: Suodatin-ikkuna on auki. Se täytyy sulkea ennen kuin voit käyttää suodattimia kansioille

en: Remote IMAP folder
fi: Ulkoinen IMAP-palvelin

note: must NOT be modal
en: _Update
fi: _Päivitä

en: C_reate
fi: _Luo

en: _Basic
fi: _Perusasetukset

en: _Max number of connections:
fi: _Yhteyksiä enintään:

en: Enable _persistent cache
fi: Käytä _pysyvää välimuistia

en: Use IDLE command
fi: Käytä IDLE-komentoa

en: Enable _bug workarounds
fi: Käytä _korjauksia tunnettuihin palvelinongelmiin

en: Use STATUS for mailbox checking
fi: Käytä STATUS-komentoa kansion tilan katsomiseen

en: _Advanced
fi: _Lisäasetukset

note: INPUT FIELD CREATION
en: Descriptive _Name:
fi: _Kuvaava nimi:

note: username
en: Use_r name:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: _Anonymous access
fi: _Anonyymi pääsy

en: Subscribed _folders only
fi: _Ainoastaan tilatut kansiot

en: Always show _INBOX
fi: _Näytä aina INBOX

en: Pr_efix:
fi: _Etuliite:

en: Select parent folder
fi: Valitse yläkansio

en: Renaming INBOX is special!
    You will create a subfolder %s in %s
    containing the messages from INBOX.
    INBOX and its subfolders will remain.
    What would you like to do?
fi: INBOXin nimeäminen on poikkeustapaus!
    Luot alikansion %s %s:n sisälle. Se
    sisältää kaikki viestit INBOXissa.
    INBOX alikansioineen säilyy. 
    Mitä haluaisit tehdä?

en: Question
fi: Kysymys

en: Rename INBOX
fi: Uudelleennimeä INBOX

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Folder rename failed. Reason: %s
fi: Kansion uudelleennimeäminen epäonnistui, syy: %s

en: Folder creation failed. Reason: %s
fi: Kansion luonti epöonnistui, syy: %s

en: An IMAP folder that is not a mailbox
    has no properties that can be changed.
fi: IMAP-kansiolla, joka ei ole sähköpostikansio,
    ei ole muutettavia ominaisuuksia.

en: Remote IMAP subfolder
fi: Ulkoinen IMAP-alikansio

en: _Create
fi: _Luo

en: Rename or move subfolder
fi: Uudelleennimeä tai siirrä kansio

en: Create subfolder
fi: Luo alikansio

note: INPUT FIELD CREATION
en: _Folder name:
fi: _Kansion nimi:

en: Host:
fi: Palvelin:

en: _Browse...
fi: _Selaa...

en: _Subfolder of:
fi: _Yläkansio:

en: This folder is not stored in configuration. I do not yet know how to remove it from remote server.
fi: Tätä kansiota ei löydy asetuksista. En vielä tiedä, kuinka se poistetaan etäpalvelimelta.

en: This will remove the folder "%s" from the list.
    You may use "New IMAP Folder" later to add this folder again.
fi: Tämä poistaa kansion "%s" listalta.
    Voit käyttää toimintoa "Lisää IMAP-kansio" ja lisätä kansion takaisin.

en: Confirm
fi: Varmista

en: Information - Balsa
fi: Tietoja - Balsa

en: WARNING:
fi: VAROITUS:

en: ERROR:
fi: VIRHE:

en: FATAL:
fi: VAKAVA:

en: Use _SSL
fi: Käytä _SSL-yhteyttä

en: No mailbox selected.
fi: Ei valittuja kansioita.

en: Mailbox "%s" is used by Balsa and I cannot remove it.
    If you really want to remove it, assign its function
    to some other mailbox.
fi: Kansio "%s" on Balsan käytössä, eikä sitä voida poistaa.
    Jos todella haluat poistaa sen, siirrä siihen liitetyt tehtävät
    johonkin toiseen kansioon.

en: This will remove the mailbox "%s" from the list of mailboxes.  You may also delete the disk file or files associated with this mailbox.
    If you do not remove the file on disk you may "Add  Mailbox" to access the mailbox again.
    What would you like to do?
fi: Kansio "%s" poistetaan postikansioiden listasta. Voit myös poistaa kansioon liittyvät tiedostot tiedostot tiedostojärjestelmästä pysyvästi.
    Jos et poista tiedostoja tiedostojärjestelmästä, voit käyttää komentoa "Lisää kansio" saman kansion avaamiseksi uudestaan.
    Mitä haluat tehdä?

en: Remove from _list
fi: Poista _listalta

en: Remove from list and _disk
fi: Poista listalta ja l_evyltä

en: This will remove the mailbox "%s" and all its messages from your IMAP server.  If %s has subfolders, it will still appear as a node in the folder tree.
    You may use "New IMAP subfolder" later to add a mailbox with this name.
    What would you like to do?
fi: Kansio "%s" ja kaikki sen viestit poistetaan IMAP-palvelimelta. Jos kansiolla %s on alikansioita, se näkyy edelleen kansiopuun osana.
    Voit käyttää komentoa "Uusi IMAP-kansio" ja lisätä kansion tällä nimellä uudestaan.
    Mitä haluat tehdä?

en: _Remove from server
fi: _Poista palvelimelta

en: This will remove the mailbox "%s" from the list of mailboxes.
    You may use "Add Mailbox" later to access this mailbox again.
    What would you like to do?
fi: Kansio "%s" poistetaan postikansioiden listasta.
    Voit käyttää komentoa "Lisää kansio" lukeaksesi tätä kansiota uudestaan.
    Mitä haluat tehdä?

en: _Remove from list
fi: Poista _listalta

en: Folder deletion failed. Reason: %s
fi: Kansion poisto epäonnistui, syy: %s

en: _Add
fi: _Lisää

en: %s on %s
fi: %s kohteessa %s

en: Rename of %s to %s failed:
    %s
fi: Nimeäminen %s -> %s epäonnistui:
    %s

en: _Mailbox Name:
fi: Kansion _nimi:

en: Local Mailbox Configurator
fi: Paikallisen postikansion asetukset

en: Remote Mailbox Configurator
fi: Etäkansion asetukset

note: mailbox name
en: Mailbox _Name:
fi: Kansion _nimi:

note: password field
en: Pass_word:
fi: _Salasana:

en: _Delete messages from server after download
fi: Po_ista viestit lataamisen jälkeen

en: _Enable check for new mail
fi: _Tarkista uudet viestit

en: _Filter messages through procmail
fi: _Suodata viestit procmailin läpi

en: Fi_lter Command:
fi: S_uodatinkomento:

en: Disable _APOP
fi: Älä käytä _APOP:ia

note: username
en: _Username:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Remember Password
fi: _Muista salasana

en: F_older Path:
fi: K_ansion polku:

en: _Identity:
fi: _Henkilöllisyys:

en: Always
fi: Aina

en: _Decrypt and check
    signatures automatically:
fi: _Pura salaus ja tarkista
    allekirjoitukset automaattisesti:

en: Show _Recipient column instead of Sender
fi: Näytä _vastaanottajakenttä lähettäjän sijasta

en: _Subscribe for new mail check
fi: _Merkitse uusien viestien tarkkailulistalle

en: The folder edition to be written.
fi: Kansion muokkaus joka tullaan kirjoittamaan.

en: Scanning %s. Please wait...
fi: Tutkitaan kansiota %s. Odota...

en: Scanning of %s failed: %s
    Check network connectivity.
fi: Kohteen %s tutkiminen epäonnitui: %s
    Tarkista verkkoyhteys.

en: Scanning of %s failed: %s
fi: Kansion %s tutkiminen epäonnistui: %s

en: Local _mbox mailbox...
fi: Paikallinen _mbox-kansio...

en: Local Mail_dir mailbox...
fi: Paikallinen Mail_dir-kansio...

en: Local M_H mailbox...
fi: Paikallinen M_H-kansio...

en: Remote _IMAP mailbox...
fi: Ulkoinen _IMAP-postilaatikko...

en: Remote IMAP _folder...
fi: Ulkoinen IMAP-_kansio...

en: Remote IMAP _subfolder...
fi: Ulkoinen IMAP-_alikansio...

note: clicked on the empty space
en: _Rescan
fi: Lue _uudelleen

en: _Properties...
fi: _Ominaisuudet...

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Subscribe
fi: _Tilaa

en: _Unsubscribe
fi: _Peru tilaus

en: Mark as _Inbox
fi: Merkitse _saapuvien kansioksi

en: _Mark as Sentbox
fi: Merkitse _lähetettyjen kansioksi

en: Mark as _Trash
fi: Merkitse _roskapostien kansioksi

en: Mark as D_raftbox
fi: Merkitse l_uonnosten kansioksi

en: _Empty trash
fi: _Tyhjennä roskakori

en: _Edit/Apply filters
fi: _Muokkaa/toteuta suodattimia

en: The path "%s" does not lead to a mailbox.
fi: Polku "%s" ei viittaa postikansioon.

en: Local mailbox %s loaded as: %s
fi: Paikallinen kansio %s ladattu: %s

en: Local folder %s
fi: Paikallinen kansio %s

en: Balsa closes files and connections. Please wait...
fi: Balsa sulkee tiedostoja ja yhteyksiä, odota...

en: F_ilters
fi: Su_odattimet

en: Manage filters
fi: Suodatinten hallinta

note: File menu items Not in the touchpad menu, but still available as a toolbar * button:
en: _Continue
fi: _Jatka

en: Continue editing current message
fi: Jatka tekstin muokkausta.

en: _Get New Mail
fi: _Vastaanota

en: Fetch new incoming mail
fi: Lataa uudet viestit

en: _Send Queued Mail
fi: L_ähetä jonottava posti

en: Send messages from the outbox
fi: Lähetä Lähtevät-kansion viestit

en: Send and _Receive Mail
fi: L_ähetä ja vastaanota sähköpostia

en: Send and Receive messages
fi: Lähetä ja vastaanota viestejä

en: Page _Setup
fi: Sivun _asetukset

en: Set up page for printing
fi: Määrittele sivu tulostusta varten

en: _Address Book...
fi: _Osoitekirja

en: Open the address book
fi: Avaa osoitekirja

en: _Quit
fi: _Lopeta

note: File:New submenu items
en: _Message...
fi: _Viesti...

en: Compose a new message
fi: Kirjoita uusi viesti

en: Local mbox mailbox...
fi: Paikallinen mbox-kansio...

en: Add a new mbox style mailbox
fi: Lisää mbox-muotoinen kansio

en: Local Maildir mailbox...
fi: Paikallinen Maildir-kansio...

en: Add a new Maildir style mailbox
fi: Lisää Maildir-muotoinen kansio

en: Local MH mailbox...
fi: Paikallinen MH-kansio...

en: Add a new MH style mailbox
fi: Lisää MH-muotoinen kansio

en: New mailbox...
fi: Uusi postikansio...

en: New "Maildir" mailbox...
fi: Uusi Maildir-kansio...

en: New "MH" mailbox...
fi: Uusi MH-kansio...

en: Remote IMAP mailbox...
fi: Ulkoinen IMAP-kansio...

en: Add a new IMAP mailbox
fi: Lisää uusi IMAP-kansio

en: Remote IMAP folder...
fi: Ulkoinen IMAP-kansio...

en: Add a new IMAP folder
fi: Lisää uusi IMAP-kansio

en: Remote IMAP subfolder...
fi: Ulkoinen IMAP-alikansio...

en: Add a new IMAP subfolder
fi: Lisää uusi IMAP-alikansio

en: F_ilters...
fi: _Suodattimet...

en: _Export Filters
fi: _Vie suodattimet...

en: Export filters as Sieve scripts
fi: Vie suodattimet Sieve-skripteinä

en: Prefere_nces
fi: _Asetukset

note: View menu items
en: E_xpand All
fi: _Laajenna kaikki

en: Expand all threads
fi: Laajenna kaikki säikeet

en: _Collapse All
fi: _Sulje kaikki

en: Collapse all expanded threads
fi: Sulje kaikki avatut säikeet

en: Zoom _In
fi: _Lähennä

en: Increase magnification
fi: Kasvata suurennosta

en: Zoom _Out
fi: _Loitonna

en: Decrease magnification
fi: Pienennä suurennosta

note: To warn msgfmt that the % sign isn't a format specifier:
en: Zoom _100%
fi: Zoomaus _100%

en: No magnification
fi: Ei suurennosta

note: Mailbox menu item that does not require a mailbox
en: Next Unread Message
fi: Seuraava lukematon

en: Empty _Trash
fi: Tyhjennä _roskat

en: Delete messages from the Trash mailbox
fi: Poista viestit roskakorista

note: Settings menu items
en: _Toolbars...
fi: _Työkalupalkit...

en: Customize toolbars
fi: Muokkaa työkalupalkkeja

en: _Identities...
fi: _Henkilöllisyydet...

en: Create and set current identities
fi: Luo ja aseta nykyiset henkilöllisyydet

note: Help menu items
en: _Contents
fi: _Sisältö

en: Table of Contents
fi: Sisällys

en: _About
fi: _Tietoja

en: About Balsa
fi: Tietoja balsasta

note: Edit menu items
en: Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: _Find
fi: _Etsi

en: Find Ne_xt
fi: Etsi _seuraava

note: Mailbox menu items
en: Next Message
fi: Seuraava viesti

en: Previous Message
fi: Edellinen viesti

en: Next Flagged Message
fi: Seuraava liputettu viesti

en: _Reset Filter
fi: Nollaa _suodatin

en: Reset mailbox filter
fi: Nollaa postilaatikon suodatin

en: _Select All
fi: Valitse _kaikki

en: Select all messages in current mailbox
fi: Valitse kaikki valitun kansion viestit

en: _Edit...
fi: _Muokkaa...

en: Edit the selected mailbox
fi: Muokkaa valittua kansiota

en: _Delete...
fi: _Poista...

en: Delete the selected mailbox
fi: Poista valittu kansio

en: E_xpunge Deleted Messages
fi: Poista poistetut viestit

en: Expunge messages marked as deleted in the current mailbox
fi: Poista pysyvästi viestit, jotka on merkitty poistetuiksi nykyisessä postikansiossa

en: Close mailbox
fi: Sulje kansio

en: Select _Filters
fi: Valitse _suodattimet

en: Select filters to be applied automatically to current mailbox
fi: Valitse nykyiseen kansioon automaattisesti käytettävät suodattimet

en: _Remove Duplicates
fi: Poista kaksoiskappaleet

en: Remove duplicated messages from the current mailbox
fi: Poista kansiosta viestit, jotka ovat kansiossa kahteen kertaan

note: File menu item
en: _Print...
fi: _Tulosta...

en: Print current message
fi: Tulosta tämä viesti

en: Reply to the current message
fi: Vastaa tähän viestiin.

en: Reply to _All...
fi: Vastaa _kaikille...

en: Reply to all recipients of the current message
fi: Vastaa viestin kaikille vastaanottajille.

en: Reply to _Group...
fi: Vastaa _ryhmälle...

en: Reply to mailing list
fi: Vastaa listalle

en: Store address of sender in addressbook
fi: Tallenna lähettäjän osoite osoitekirjaan.

en: Save Current Part...
fi: Tallenna nykyinen osa...

en: Save currently displayed part of message
fi: Tallenna viestistä nyt näytettävä osa

en: _View Source...
fi: _Näytä lähdekoodi...

en: View source form of the message
fi: Näytä viesti lähdemuodossa

note: All three "Forward" actions and the "Pipe" action have the same * stock_id; the first in this list defines the action tied to the * toolbar's Forward button, so "ForwardDefault" must come before * the others.
en: _Forward...
fi: _Välitä...

en: Forward the current message
fi: Lähetä tämä viesti eteenpäin.

en: _Forward attached...
fi: Välitä _liitteenä...

en: Forward the current message as attachment
fi: Välitä tämä viesti liitetiedostona.

en: Forward _inline...
fi: Välitä viestin sisällä...

en: Forward the current message inline
fi: Välitä tämä viesti viestinä.

en: Pipe the message through another program
fi: Putkita viesti toisen ohjelman läpi

en: _Next Part
fi: _Seuraava osa

en: Next part in message
fi: Viestin seuraava osa

en: _Previous Part
fi: _Edellinen osa

en: Previous part in message
fi: Viestin edellinen viesti

en: Copy message
fi: Kopioi viesti

en: _Move to Trash
fi: _Siirrä roskakoriin

en: Move the current message to Trash mailbox
fi: Siirrä valittu viesti Roskakoriin

en: _Delete to Trash
fi: _Siirrä roskakoriin

en: Toggle New
fi: Merkitse viesti

en: Toggle flagged
fi: Liputa viesti

note: Hide messages menu items
en: _Deleted
fi: _Poistettu

en: Toggle deleted flag
fi: Viesti poistettu

en: _Answered
fi: _Vastattu

en: Toggle Answered
fi: Viestiin vastattu

en: _Show Mailbox Tree
fi: Näytä kansiopuu

en: Toggle display of mailbox and folder tree
fi: Näytetäänkö postikansioiden ja muiden kansioiden puu

en: Show Mailbox _Tabs
fi: Näytä kansioiden _välilehdet

en: Toggle display of mailbox notebook tabs
fi: Näytetäänkö postikansioissa välilehtiä

en: _Descending
fi: _Laskeva

en: Sort in a descending order
fi: Järjestä laskevaan järjestykseen

en: _View filter
fi: Näytä _suodatin

en: Enable quick message index filter
fi: Käytä nopeaa viesti-indeksin suodatinta

en: _Wrap
fi: _Rivitys

en: Wrap message lines
fi: Rivitä viestin rivit

en: Un_Deleted
fi: Peru _poisto

en: _Read
fi: _Luettu

en: Un_read
fi: Ei _luettu

en: Un_flagged
fi: _Liputon

en: Un_answered
fi: Ei _vastattu

note: Toolbar items not on any menu
en: All
    headers
fi: Kaikki
    otsikot

en: Show all headers
fi: Näytä kaikki otsikot

en: Msg Preview
fi: Viestin esikatselu

en: Show preview pane
fi: Näytä esikatseluruutu

en: _No Headers
fi: _Ei otsikoita

en: Display no headers
fi: Älä näytä otsikoita

en: S_elected Headers
fi: Va_litut otsikot

en: Display selected headers
fi: Näytä valitut otsikot

en: All _Headers
fi: _Kaikki otsikot

en: Display all headers
fi: Näytä k_aikki otsikot

en: _Flat index
fi: _Litteä indeksi

en: No threading at all
fi: Ei säikeistystä

en: Si_mple threading
fi: _Yksinkertainen säikeistys

en: Simple threading algorithm
fi: Yksinkertainen säikeistysalgoritmi

en: _JWZ threading
fi: _JWZ-säikeistys

en: Elaborate JWZ threading
fi: Monimutkainen JWZ-säikeistys

en: By _Arrival
fi: _Saapumisjärjestys

en: Arrival order
fi: Saapumisjärjestyksen mukaan

en: By _Sender
fi: _Lähettäjän mukaan

en: Sender order
fi: Lähettäjän mukaan

en: By S_ubject
fi: _Aiheen mukaan

en: Subject order
fi: Aiheen mukaan

en: By Si_ze
fi: _Koon mukaan

en: By message size
fi: Viestin koon mukaan

en: _Threaded
fi: _Säikeistettynä

en: Use message threading
fi: Säikeistä viestit

en: Balsa is sending a mail now.
    Abort sending?
fi: Balsa lähettää nyt viestejä.
    Keskeytä lähettäminen?

en: Subject or Sender Contains:
fi: Aihe tai lähettäjä sisältää:

en: Subject or Recipient Contains:
fi: Aihe tai vastaanottaja sisältää:

en: Subject Contains:
fi: Aihe sisältää:

en: Body Contains:
fi: Viesti sisältää:

en: Older than (days):
fi: Vanhempi kuin (päiviä):

en: Unable to Open Mailbox!
    %s.
fi: Kansiota ei voi avata!
    %s.

en: The Balsa email client is part of the GNOME desktop environment.  Information on Balsa can be found at https://pawsa.fedorapeople.org/balsa/
    
    If you need to report bugs, please do so at: https://gitlab.gnome.org/GNOME/balsa/issues
fi: Balsa-Sähköpostiohjelma on osa Gnome-työpöytää.
    Lisätietoja Balsasta löytyy osoitteesta https://pawsa.fedorapeople.org/balsa/
    
    Vikailmoitukset voit antaa osoitteessa https://gitlab.gnome.org/GNOME/balsa/issues
    Suomennos: http://gnome.fi/

en: Checking Mail...
fi: Tarkistetaan postia...

en: IMAP mailbox: %s
fi: IMAP-kansio: %s

en: Local mailbox: %s
fi: Paikallinen postikansio: %s

en: Finished Checking.
fi: Tarkistus suoritettu

en: Sending error: %s
fi: Lähetysvirhe: %s

en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
fi[0]: Saapui %d uusi viesti.
fi[1]: Saapui %d uutta viestiä.

en: You have new mail.
fi: Sinulla on lukemattomia viestejä

en: Balsa: New mail
fi: Balsa: uutta sähköpostia

en: The next unread message is in %s
fi: Seuraava lukematon viesti on kansiossa %s

en: Do you want to switch to %s?
fi: Haluatko vaihtaa kansioon %s?

en: Search mailbox
fi: Etsi kansiosta

en: _Search for:
fi: _Hae:

note: builds the toggle buttons to specify fields concerned by * the search.
en: In:
fi: Kentässä:

en: S_ubject
fi: _Aihe

note: Frame with Apply and Clear buttons
en: Show only matching messages
fi: Lähetä vain vastaavat viestit

note: Frame with OK button
en: Open next matching message
fi: Avaa seuraava vastaava viesti

en: _Reverse search
fi: _Hae taaksepäin

en: _Wrap around
fi: _Rivitä viesti

en: You can apply filters only on mailbox
fi: Voit käyttää suodattimia vain sähköpostikansioille

en: Removing duplicates failed: %s
fi: Kaksoiskappaleiden poist epäonnistui: %s

en: Could not open trash: %s
fi: Roskakoria ei voi avata: %s

en: Balsa: %s (readonly)
fi: Balsa: %s (vain lukuoikeudet)

en: Get new mail on startup
fi: Tarkista posti käynnistettäessä

en: Compose a new email to EMAIL@ADDRESS
fi: Kirjoita uusi viesti osoitteeseen POSTI@OSOITE

en: Attach file at PATH
fi: Liitä tiedosto POLUSTA

en: Opens MAILBOXNAME
fi: Avaa LAATIKONNIMEn

en: MAILBOXNAME
fi: LAATIKONNIMI

en: Opens first unread mailbox
fi: Avaa ensimmäisen lukemattoman kansion

en: Opens default Inbox on startup
fi: Avaa Saapuvien viestien oletuskansio käynnistettäessä

en: Prints number unread and unsent messages
fi: näytä lukemattomien ja lähettämättömien viestien määrä

en: Debug POP3 connection
fi: Etsi virheitä POP3-yhteydestä

en: Debug IMAP connection
fi: Debuggaa IMAP-yhteyttä

en: The Balsa E-Mail Client
fi: Balsa-sähköpostiohjelma

en: Balsa cannot open your "%s" mailbox.
fi: Balsa ei voi avata kansiotasi "%s".

en: Inbox
fi: Saapuneet

en: Outbox
fi: Lähtevät

en: Sentbox
fi: Lähetetyt

en: Draftbox
fi: Luonnokset

en: Trash
fi: Roskat

en: Compressing mail folders...
fi: Pakataan postikansiota...

en: Close the message window
fi: Sulje viesti-ikkuna

en: Move the message to Trash mailbox
fi: Siirrä viesti roskakoriin

en: N_o Headers
fi: _Ei otsikoita

en: _Selected Headers
fi: Va_litut otsikot

en: Message from %s: %s
fi: Viesti lähettäjältä %s: %s

en: Could not create temporary file %s: %s
fi: Väliaikaistiedostoa "%s" ei voi luoda: %s

en: Save %s MIME Part
fi: Tallenna %s MIME-osa

en: File already exists. Overwrite?
fi: Tiedosto jo olemassa. Korvaa?

en: This is an inline %s signed %s message part:
    %s
fi: Tämä on sisäkkäinen %s-allekirjoitettu %s viestn osa:
    %s

en: _Run gpg to import this key
fi: Suo_rita gpg avaimen tuomiseksi

en: Error loading attached image: %s
fi: Virhe ladattaessa liitettyä kuvaa: %s

en: Content Type: external-body
fi: Sisällön tyyppi: ulkoinen

en: Access type: local-file
fi: Hakutavan tyyppi: paikallinen tiedosto

en: File name: %s
fi: Tiedostonimi: %s

en: Access type: URL
fi: Hakutavan tyyppi: URL

en: Access type: %s
fi: Hakutavan tyyppi: %s

en: FTP site: %s
fi: FTP-palvelin: %s

en: Directory: %s
fi: Hakemisto: %s

en: Access type: mail-server
fi: Hakutyyppi: postipalvelin

en: Mail server: %s
fi: Postipalvelin: %s

en: Subject: %s
fi: Aihe: %s

en: Se_nd message to obtain this part
fi: Lähetä _viesti saadaksesti tämän osan

en: Error showing %s: %s
fi: Virhe näytettäessä %s: %s

en: Could not get a part: %s
fi: Osaa ei voi hakea: %s

en: Sending the external body request failed: %s
fi: Ulkoisen rungon pyynnön lähetys epäonnistui: %s

en: Reply...
fi: Vastaa...

en: Copy to folder...
fi: Kopioi kansioon...

en: Subject:
fi: Aihe:

en: Date:
fi: Päivämäärä:

note: addresses
en: From:
fi: Lähettäjä:

note: Cannot edit the new "From:" header. { N_("From:"),     G_STRUCT_OFFSET(BalsaSendmsg, from[1])},
en: Reply-To:
fi: _Vastausosoite:

en: To:
fi: Vastaanottaja:

note: cc:
en: Cc:
fi: Kopio:

note: bcc:
en: Bcc:
fi: Toinen kopio:

en: Fcc:
fi: Kansio:

en: Could not save a text part: %s
fi: Tekstiosaa ei voi tallentaa: %s

en: The message sent by %s with subject "%s" contains 8-bit characters, but no header describing the used codeset (converted to %s)
fi: Viesti lähettäjältä %s aiheesta "%s" sisältää 8-bittisiä merkkejä, mutta ei otsaketta, joka kertoo käytetyn merkistön (muutettu muotoon %s)

en: Copy link
fi: Kopioi linkki

en: Open link
fi: Avaa linkki

en: Send link...
fi: Lähetä linkki...

en: Highlight structured phrases
fi: Korosta rakenteelliset lauseet

en: Calling URL %s...
fi: Kutsutaan URL:a %s...

en: Address
fi: Osoite

en: S_tore
fi: _Tallenna

en: Error reading message part: %s
fi: Virhe luettaessa viestin osaa: %s

en: Type: %s (%s)
fi: Tyyppi: %s (%s)

en: Content Type: %s
fi: Sisällön tyyppi: %s

en: No open or view action defined in GNOME MIME for this content type
fi: Tälle MIME-tyypille ei ole määritelty avaus- tai katseluohjelmaa.

en: S_ave part
fi: T_allenna osa

en: View _part with %s
fi: Näytä _osa ohjelmalla %s

note: gather some info about this part four fields, one terminator
en: Type:
fi: Tyyppi:

en: File name:
fi: Tiedostonimi:

en: While Retrieving Messages
fi: Viestejä ladatessa

en: Until Closed
fi: Kunnes suljetaan

en: Fast
fi: Nopea

en: Normal
fi: Normaali

en: Bad Spellers
fi: Huonot kirjoittajat

en: Message number
fi: Viestin numero

en: Sender
fi: Lähettäjä

en: Flat
fi: Litteä

note: must NOT be modal
en: Balsa Preferences
fi: Balsan asetukset

en: Mail Options
fi: Sähköpostin asetukset

en: Display Options
fi: Näyttämisen asetukset

en: Address Books
fi: Osoitekirjat

en: Spelling
fi: Oikeinkirjoitus

en: Startup
fi: Käynnistys

en: Miscellaneous
fi: Lisäasetukset

en: %s (default)
fi: %s (oletus)

en: Remote Mailbox Servers
fi: Ulkoiset postipalvelimet

en: Type
fi: Tyyppi

en: Mailbox Name
fi: Kansion nimi

en: _Modify
fi: _Muokkaa

en: Local Mail Directory
fi: Paikallinen postikansio

en: Select your local mail directory
fi: Valitse paikallisen postin hakemisto

en: Outgoing Mail Servers
fi: Lähtevän postin palvelimet

en: Server Name
fi: Palvelimen nimi

en: Mail Servers
fi: Postipalvelimet

en: Incoming
fi: Tuleva

en: Outgoing
fi: Menevä

en: Checking
fi: Uudet viestit

en: _Check mail automatically every
fi: _Tarkista viestit joka:

en: minutes
fi: minuuttia

en: Check _IMAP mailboxes
fi: Tarkista _IMAP-kansiot

en: Check INBOX _only
fi: Tarkista _vain INBOX

en: Display message if new mail has arrived
fi: Näytä viesti, jos uutta postia on saapunut

en: Play sound if new mail has arrived
fi: Soita ääni, jos uutta postia on saapunut

en: Do background check quietly (no messages in status bar)
fi: Tarkista huomaamattomasti taustalla (ei viestejä tilarivillä)

en: _POP message size limit:
fi: _POP-viestien enimmäiskoko:

note: Quoted text regular expression and RFC2646-style flowed text
en: Quoted and Flowed Text
fi: Lainattu ja rivitetty teksti

en: Quoted Text
    Regular Expression:
fi: Lainatun tekstin
    säännöllinen lauseke:

en: Wrap Text at
fi: Rivitä teksti kohdasta

en: characters
fi: merkkiä

note: handling of multipart/alternative
en: Display of Multipart/Alternative Parts
fi: Multipart/Alternative-osien näyttö

en: Prefer text/plain over html
fi: Suosi text/plain-muotoa HTML:n sijasta

en: National (8-bit) characters in broken messages without codeset header
fi: Kansallisia (8-bittiset) merkkejä rikkinäisessä viestissä ilman merkistön otsaketta

en: display as "?"
fi: näytä muodossa "?"

en: display in codeset
fi: näytä käyttäen merkistöä

note: How to handle received MDN requests
en: Message Disposition Notification Requests
fi: Message Disposition Notification-pyynnöt

en: When I receive a message whose sender requested a Message Disposition Notification (MDN), send it if:
fi: Kun vastaanotan viestin, jonka lähettäjä vaatii MDN:n palauttamista, lähetä se seuraavissa tapauksissa:

en: The message header looks clean
    (the notify-to address is the return path,
    and I am in the "To:" or "Cc:" list).
fi: Viestin otsakkeet näyttävät kelvollisilta
    (pyytäjän osoite on sama kuin paluuosoite ja
    oma osoite on otsakkeessa "To:" tai "Cc:").

en: The message header looks suspicious.
fi: Viestin otsakkeet näyttävät epäilyttäviltä

en: Word Wrap
fi: Rivitys

en: Wrap Outgoing Text at
fi: Rivitä lähtevä teksti kohdasta

en: Other Options
fi: Muita asetuksia

en: Reply Prefix:
fi: Lainauksen etuliite:

en: Automatically quote original when replying
fi: Lainaa automaattisesti alkuperäinen vastatessa

en: Forward a mail as attachment instead of quoting it
fi: Välitä viesti liitetiedostona sen sijaan, että lainaisit sen

en: Copy outgoing messages to sentbox
fi: Kopioi lähtevät viestit Lähteneet-kansioon

en: Send button always queues outgoing mail in outbox
fi: Lähetä-nappi lisää viestit lähtevien jonoon aina.

en: Edit headers in external editor
fi: Muokkaa otsakkeita ulkoisella ohjelmalla

en: Include HTML parts as text when replying or forwarding
fi: Sisällytä HTML-osat tekstinä vastatessa tai välittäessä

en: Layout
fi: Asettelu

en: Sort and Thread
fi: Järjestys ja säikeet

en: Message
fi: Viesti

en: Colors
fi: Värit

en: Format
fi: Muotoilu

en: Status Messages
fi: Tilaviestit

en: Main Window
fi: Pääikkuna

en: Use preview pane
fi: Käytä esikatseluruutua

en: Show mailbox statistics in left pane
fi: Näytä tilastot vasemmassa ruudussa

en: Use alternative main window layout
fi: Käytä vaihtoehtoista asettelua

en: Automatically view message when mailbox opened
fi: Näytä viesti heti, kun kansio valitaan

en: PageUp/PageDown keys scroll text by
fi: PageUp/PageDown näppäimet vierittävät viestiä

en: percent
fi: prosentilla

en: Display Progress Dialog
fi: Näytä edistymisikkuna

en: Date encoding (for strftime):
fi: Päivämäärän koodaus (strftime):

en: Selected headers:
fi: Valitut otsikot:

en: Information Messages
fi: Ilmoitukset

en: Information Messages:
fi: Ilmoitukset:

en: Warning Messages:
fi: Varoitukset:

en: Error Messages:
fi: Virheilmoitukset:

en: Fatal Error Messages:
fi: Vakavat virheilmoitukset:

en: Debug Messages:
fi: Vianmääritysviestit:

en: Message Colors
fi: Viestivärit

en: Quote level %d color
fi: %d. tason lainauksen väri

en: Link Color
fi: Linkin väri

en: Hyperlink color
fi: Hyperlinkin väri

en: Composition Window
fi: Kirjoitusikkuna

en: Invalid or incomplete address label color
fi: Virheellisen tai keskeneräisen kohdeosoitteen väri

en: Fonts
fi: Kirjasimet

en: Message Font:
fi: Viestin kirjasin:

en: Subject Font:
fi: Aiheen kirjasin:

en: Sorting and Threading
fi: Järjestys ja säikeistys

en: Default sort column:
fi: Järjestyssarakkeen oletus:

en: Default threading style:
fi: Säikeistystyylin oletus:

en: Expand threads on open
fi: Laajenna säikeet avattaessa

en: Pspell Settings
fi: Pspell -asetukset

en: Spell Check Module
fi: Oikolukumoduuli

en: Suggestion Level
fi: Ehdotustaso

note: do the ignore length
en: Ignore words shorter than
fi: Ohita sanat, jotka ovat lyhyempiä kuin

en: Miscellaneous Spelling Settings
fi: Muut oikolukuasetukset

en: Check signature
fi: Tarkista allekirjoitus

en: Check quoted
fi: Tarkista lainaus

en: Debug
fi: Debug-tila

en: Empty Trash on exit
fi: Tyhjennä roskakori poistuessa

en: Close mailbox if unused more than
fi: Sulje kansio, jos se on käyttämättä pidempään kuin

en: Deleting Messages
fi: Poistetaan viestejä

note: Translators: this used to be "using Mailbox -> Hide messages"; * the UTF-8 string for the right-arrow symbol is broken out to * avoid msgconv problems.
en: The following setting is global, but may be overridden for the selected mailbox using Mailbox %s Hide messages:
fi: Seuraava asetus vaikuttaa kaikkiin kansioihin, mutta voidaan ohittaa kansiokohtaisesti kohdasta "Kansio %s Piilota viestit:"

en: Hide messages marked as deleted
fi: Piilota poistettavaksi merkityt viestit

en: The following settings are global:
fi: Seuraavat asetukset vaikuttavat kaikkiin kansioihin:

en: Expunge deleted messages when mailbox is closed
fi: Siivoa poistetut viestit, kun kansio suljetaan

en: ...and if unused more than
fi: ja jos kansio on käyttämättä pidempään kuin

en: Message Window
fi: Viesti-ikkuna

en: After moving a message:
fi: Viestin siirron jälkeen:

en: Startup Options
fi: Käynnistysvalinnat

en: Open Inbox upon startup
fi: Avaa Inbox käynnistettäessä

en: Check mail upon startup
fi: Tarkista posti käynnistettäessä

en: Remember open mailboxes between sessions
fi: Muista avoimet kansiot käyttökertojen välillä

en: Folder Scanning
fi: Kansioiden haku

en: Choose depth 1 for fast startup; this defers scanning some folders.  To see more of the tree at startup, choose a greater depth.
fi: Valitse syvyydeksi 1, jos haluat nopean käynnistyksen: tämä viivästyttä joidenkin kansioiden latausta. Valitse suurempi syvyys, jos haluat nähdä syvemmälle puuhun heti käynnistyksessä.

en: Scan local folders to depth
fi: Paikallisten kansioiden hakusyvyys

en: Scan IMAP folders to depth
fi: Etsi IMAP-kansioita syvyyteen

en: Address Book Name
fi: Osoitekirjan nimi

en: Auto-complete
fi: Automaattinen täydennys

en: _Set as default
fi: _Aseta oletukseksi

en: Remote POP3 mailbox...
fi: Ulkoinen POP3-kansio...

en: Show nothing
fi: Älä näytä mitään

en: Show dialog
fi: Näytä ikkuna

en: Show in list
fi: Näytä listalla

en: Show in status bar
fi: Näytä tilarivillä

en: Print to console
fi: Tulosta konsoliin

en: Ask me
fi: Kysy

en: Show next unread message
fi: Näytä seuraava lukematon viesti

en: Show next message
fi: Näytä seuraava viesti

en: Close message window
fi: Suljetaan viesti-ikkuna

en: Error displaying link_id %s: %s
fi: Virhe näytettäessä linkkiä %s: %s

en: Page: %i/%i
fi: Sivu: %i/%i

en: Preparing an HTML part, which must start on a new page.
    Print this part?
fi: Valmistellaan HTML-osaa, jonka täytyy alkaa uudelta sivulta.
    Tulostetaanko tämä osa?

en: This is an inline %s signed %s message part:
fi: Tämä on sisäkkäinen %s-allekirjoitetun %s viestin osa:

en: Font available for printing
fi: Kirjasinta voidaan käyttää tulostukseen

en: Font <b>not</b> available for printing. Closest: %s
fi: Kirjasinta <b>ei</b> voida käyttää tulostukseen. Lähinnä sitä on %s

en: Select Font
fi: Valitse kirjasin

en: Change...
fi: Muuta...

en: Print message
fi: Tulosta viesti

note: create a 2nd notebook page for the fonts
en: _Fonts
fi: _Kirjasimet

en: Header font
fi: Otsikon kirjasin

en: Body font
fi: Viestin kirjasin

en: Footer font
fi: Alaviitteen kirjasin

note: highlight cited stuff
en: Highlight cited text
fi: Korosta lainattu teksti

en: _Enable highlighting of cited text
fi: _Ota käyttöön lainatun tekstin korostus

en: Balsa could not find font "%s".
    Use the "Fonts" page on the "Print message" dialog to change it.
fi: Balsa ei löytänyt kirjasinta "%s".
    Käytä "Kirjasimet"-sivua "Tulosta viesti"-ikkunasta kirjasimen vaihtoon.

en: Balsa: message print preview
fi: Balsa: tulostuksen esikatselu

en: Page %d of %d
fi: Sivu %d / %d

en: Signed and encrypted matter
fi: Allekirjoitettu ja salauttu osa

en: Signed matter
fi: Allekirjoitettu osa

en: Cannot print page %d because the document has only %d pages.
fi: Sivua %d ei voi tulostaa, koska asiakirjassa on vain %d sivua.

en: inch
fi: tuumaa

en: _Header Font:
fi: _Otsakkeen kirjasin:

en: B_ody Font:
fi: _Viestirungon kirjasin:

en: _Footer Font:
fi: _Alaviitteen kirjasin:

en: Highlighting
fi: Korostus

en: Highlight _cited text
fi: Korosta _lainattu teksti

en: Highlight _structured phrases
fi: Korosta _rakenteelliset lauseet

en: Margins
fi: Marginaalit

en: _Top
fi: _Ylä

en: _Bottom
fi: _Ala

en: _Left
fi: _Vasen

en: _Right
fi: _Oikea

en: Error printing message: %s
fi: Virhe tulostettaessa viestiä: %s

en: Error during filters loading:
fi: Virhe ladattaessa suodattimia:

en: Error during filters loading: %s
    Filters may not be correct.
fi: Virhe ladattaessa suodattimia: %s
    Suodattimet ovat ehkä virheellisiä.

en: The option not to recognize "format=flowed" text has been removed.
fi: Asetus "format=flowed"-muotoisen tekstin tunnistamiseen on poistettu.

en: The option not to send "format=flowed" text is now on the Options menu of the compose window.
fi: Asetuksen "format=flowed" valinta on nyt viestin kirjoitusikkunan Asetukset-valikossa.

en: The option to request a MDN is now on the Options menu of the compose window.
fi: MDN:n palauttamista pyytävä asetus on nyt viestin kirjoitusikkunan Asetukset-valikossa

en: This version of Balsa uses a new user interface; if you have changed Balsa's keyboard accelerators, you will need to set them again.
fi: Tämä balsan versio käyttää uutta käyttöliittymää. Jos olet muuttanut Balsan näppäinoikoteitä, sinun täytyy asettaa ne uudestaan.

en: Error opening GConf database
fi: Virhe avattaessa GConf-tietokantaa

en: Error setting GConf field: %s
fi: Virhe asetettaessa GConf-kenttää: %s

note: Translators: please use the initial letter of each language as * its accelerator; this is a long list, and unique accelerators * cannot be found.
en: _Brazilian Portuguese
fi: _Brasilian Portugali

en: _Catalan
fi: _Katalonialainen

en: _Chinese Simplified
fi: _Kiina (yksinkertaistettu)

en: _Chinese Traditional
fi: _Kiina (perinteinen)

en: _Czech
fi: _Tsekki

en: _Danish
fi: _Tanska

en: _Dutch
fi: _Hollanti

en: _English (American)
fi: _Englanti (Amerikkalainen)

en: _English (British)
fi: _Englanti (Brittiläinen)

en: _Estonian
fi: _Eesti

en: _Finnish
fi: _Suomi

en: _French
fi: _Ranska

en: _German
fi: _Saksa

en: _German (Austrian)
fi: _Saksa (Itävaltalainen)

en: _German (Swiss)
fi: _Saksa (Sveitsiläinen)

en: _Greek
fi: _Kreikka

en: _Hebrew
fi: _Heprea

en: _Hungarian
fi: _Unkari

en: _Italian
fi: _Italia

en: _Japanese (JIS)
fi: _Japani (JIS)

en: _Korean
fi: _Korea

en: _Latvian
fi: _Latvia

en: _Lithuanian
fi: _Liettua

en: _Norwegian
fi: _Norja

en: _Polish
fi: _Puola

en: _Portugese
fi: _Portugali

en: _Romanian
fi: _Rooma

en: _Russian (ISO)
fi: _Venäjä (ISO)

en: _Russian (KOI)
fi: _Venäjä (KOI)

en: _Serbian
fi: _Serbia

en: _Serbian (Latin)
fi: _Serbia (Latinalainen)

en: _Slovak
fi: _Slovakia

en: _Spanish
fi: _Espanja

en: _Swedish
fi: _Ruotsi

en: _Turkish
fi: _Turkki

en: _Ukrainian
fi: _Ukraina

en: _Generic UTF-8
fi: _Yleinen UTF-8

en: _Include File...
fi: _Sisällytä tiedosto...

en: Include a file
fi: Sisällytä tiedosto

en: _Attach File...
fi: Liitä _tiedosto...

en: Attach a file
fi: Liitä tiedosto

en: I_nclude Message(s)
fi: _Sisällytä viesti(t)

en: Include selected message(s)
fi: _Sisällytä valitut viestit

en: Attach _Message(s)
fi: _Liitä viesti(t)

en: Attach selected message(s)
fi: _Liitä valitut viestit

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Save this message
fi: Tallenna tämä viesti

en: Print the edited message
fi: Tulosta muokattu viesti

en: _Undo
fi: _Peru

en: Undo most recent change
fi: Peru viimeisin muutos

en: _Redo
fi: Tee _uudestaan

en: Redo most recent change
fi: Tee viimeisin muutos uudestaan

en: Cu_t
fi: L_eikkaa

en: Cut the selected text
fi: Leikkaa valittu teksti

en: Copy to the clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: _Paste
fi: _Liitä

en: Paste from the clipboard
fi: Liitä leikepöydältä

en: _Wrap Body
fi: _Rivitä viesti

en: _Reflow Selected Text
fi: _Rivitä valittu teksti uudestaan

en: Insert Si_gnature
fi: Lisää _allekirjoitus

en: _Quote Message(s)
fi: _Lainaa viestejä

en: C_heck Spelling
fi: Tarkista _oikeinkirjoitus

en: Check the spelling of the message
fi: Tarkista viestin oikeinkirjoitus

en: Select _Identity...
fi: Valitse _henkilöllisyys...

en: Select the Identity to use for the message
fi: Valitse viestissä käytettävä henkilöllisyys.

en: _Edit with Gnome-Editor
fi: _Muokkaa Gnomen editorilla

en: Edit the current message with the default Gnome editor
fi: Muokkaa valittua viestiä Gnomen oletuseditorilla

en: Sen_d
fi: _Lähetä

en: Send this message
fi: Lähetä tämä viesti

en: _Queue
fi: _Jono

en: Queue this message in Outbox for sending
fi: Listää viesti jonoon

en: _Postpone
fi: _Jatka myöhemmin

en: Send _Later
fi: Lähetä _myöhemmin

en: Sa_ve and Close
fi: Tallenna ja _sulje

en: Fr_om
fi: _Lähettäjä

en: _Cc
fi: _Kopio

en: _Bcc
fi: _Toinen kopio

en: _Fcc
fi: K_ansio

en: _Reply To
fi: _Vastausosoite

en: _Request Disposition Notification
fi: _Pyydä poistamisilmoitus

en: _Format = Flowed
fi: _Muotoilu = Rivitetty

en: _Sign Message
fi: _Allekirjoita viesti

en: _Encrypt Message
fi: _Salaaa viesti

en: signs the message using GnuPG
fi: Allekirjoittaa viestin GnuPG:llä

en: signs the message using GnuPG for all To: and CC: recipients
fi: Allekirjoittaa viestin GnuPG:llä kaikille To: ja Cc: kenttien vastaanottajille

en: _GnuPG uses MIME mode
fi: _GnuPG käyttää MIME-tilaa

en: _GnuPG uses old OpenPGP mode
fi: _GnuPG käyttää vanhaa OpenPGP-tilaa

en: _S/MIME mode (GpgSM)
fi: _S/MIME-tila (GpgSM)

en: Attachment
fi: Liite

en: Inline
fi: Sisäkkäisesti

en: Reference
fi: Viittaus

en: The message to '%s' is modified.
    Save message to Draftbox?
fi: Viestiä henkilölle '%s' on muokattu.
    Tallenna viesti luonnoskansioon?

en: Gnome editor is not defined in your preferred applications.
fi: Gnomen oletussovelluksissa ei ole valittu tekstieditoria.

en: Select Identity
fi: Valitse henkilöllisyys

en: Saying yes will not send the file `%s' itself, but just a MIME message/external-body reference.  Note that the recipient must have proper permissions to see the `real' file.
    
    Do you really want to attach this file as reference?
fi: Jos vastaat kyllä, ei itse tiedostoa "%s" lähetetä, vaan ainoastaan MIME-viite tyyppiä "message/external-body". Ota huomioon, että vastaanottajalla täytyy olla riittävät oikeudet lukea viitteen kohde.
    
    Haluatko todella liittää tämän tiedoston viitteenä?

en: Attach as Reference?
fi: Liitä viittauksena?

en: Choose charset
fi: Valitse merkistö

en: File
    %s
    is not encoded in US-ASCII or UTF-8.
    Please choose the charset used to encode the file.
fi: Tiedoston
    %s
    sisältö ei ole US-ASCII tai UTF-8 merkistössä.
    Valitse merkistö, jota käytetään tiedoston koodaukseen.

en: Attach as MIME type:
fi: Liitä MIME-tyypillä:

en: Character set for file %s changed from "%s" to "%s".
fi: Tiedoston %s merkistö vaihdettu, "%s" -> "%s".

en: (no subject)
fi: (ei aihetta)

en: forwarded message
fi: välitetty viesti

en: Message from %s, subject: "%s"
fi: Viesti lähettäjältä %s aiheena "%s"

en: Error converting "%s" to UTF-8: %s
fi: Virhe muunnettaessa "%s" merkistöön UTF-8: %s

en: Remove
fi: Poista

en: Open...
fi: Avaa...

en: Cannot get info on file '%s': %s
fi: Ei saa tietoja tiedostosta: '%s' : '%s'

en: Attachment %s is not a regular file.
fi: Liitetiedosto %s ei ole tavallinen tiedosto.

en: File %s cannot be read
fi: Tiedostoa %s ei voida lukea

en: Attach file
fi: Liitä tiedosto

en: Attaching message failed.
    Possible reason: not enough temporary space
fi: Viestin liittäminen epäonnistui
    Mahdollinen syy: ei tarpeeksi väliaikaistilaa

en: F_rom:
fi: _Lähettäjä:

note: Subject:
en: S_ubject:
fi: _Aihe:

note: Reply To:
en: _Reply To:
fi: _Vastausosoite:

note: Attachment list
en: _Attachments:
fi: _Liitteet:

en: Mode
fi: Tila

en: Description
fi: Kuvaus

en: Could not save attachment: %s
fi: Liitettä ei voi tallentaa: %s

en: No subject
fi: Ei aihetta

en: %s file "%s" (%s)
fi: %s tiedosto "%s" (%s)

en: inlined
fi: sisäkkäinen

en: attached
fi: liitetty

en: %s %s part
fi: %s %s-osa

en: message from %s, subject "%s"
fi: viesti lähettäjältä %s, aihe "%s"

en: quoted
fi: lainattu

en: quoted attachment
fi: lainattu liite

en: Select parts for quotation
fi: Valitse lainattavat osat

en: Select the parts of the message which shall be quoted in the reply
fi: Valitse viestin osat, jotka lainataan vastattaessa

en: you
fi: sinä

en: ------forwarded message from %s------
fi: ------välitetty viesti osoitteesta %s------

en: References:
fi: Viittaukset:

en: On %s, %s wrote:
fi: %s, %s kirjoitti:

en: %s wrote:
fi: %s kirjoitti:

en: No signature found!
fi: Allekirjoitusta ei löydy!

en: Could not save message.
fi: Viestin tallennus epäonnistui.

en: Could not open draftbox: %s
fi: Luonnoskansiota ei voi avata: %s

en: Message saved.
fi: Viestin tallennettu.

en: Could not attach the file %s: %s.
fi: Tiedostoa "%s" ei voi liittää: %s.

en: not an absolute path
fi: ei absoluuttinen polku

en: not in your directory
fi: ei omassa kansiossasi

en: does not exist
fi: ei ole olemassa

en: not a regular file
fi: ei ole tavallinen tiedosto

en: not in current directory
fi: ei nykyisessä kansiossa

en: The link that you selected created
    a "Blind copy" (Bcc) address.
    Please check that the address
    is appropriate.
fi: Linkki, jonka valitsit, loi "Sokea kopio" (BCC) -osoitteen.
    Tarkista, että osoite on oikein.

en: Could not open the file %s.
fi: Tiedoston %s avaaminen ei onnistu.

en: Include file
fi: Sisällytä tiedosto

note: Translators: please do not translate Face.
en: Could not load Face header file %s: %s
fi: Otsikon kasvotiedostoa "%s" ei voi ladata: %s

note: Translators: please do not translate Face.
en: Could not load X-Face header file %s: %s
fi: X-Face-otsikkotiedostoa "%s" ei voi ladata: %s

en: Message contains national (8-bit) characters
fi: Viesti sisältää kansallisia (8-bittisiä) merkkejä

en: Balsa will encode the message in UTF-8.
    Cancel the operation to choose a different language.
fi: Viesti koodataan UTF-8-merkistöllä.
    Keskeytä toiminto, jos haluat valita toisen merkistön.

en: <b><big>Message contains national (8-bit) characters.</big></b> Balsa will encode the message in UTF-8.
    Cancel the operation to choose a different language.
fi: <b><big>Viesti sisältää kansallisia (8-bittisiä) merkkejä.</big></b> Balsa koodaa viestin UTF-8-merkistöllä.
    Keskeytä toiminto, jos haluat valita toisen kielen.

en: You did not specify a subject for this message
fi: Viestille ei annettu aihetta

en: If you would like to provide one, enter it below.
fi: Syötä se alle olevaan kenttään jos haluat.

en: _Send
fi: _Lähetä

en: You selected OpenPGP mode for a message with attachments. In this mode, only the first part will be signed and/or encrypted. You should select MIME mode if the complete message shall be protected. Do you really want to proceed?
fi: Valitsit OpenPGP-tilan viestille, jossa on liitteitä. Tässä tilassa vain viestin ensimmäinen osa allekirjoitetaan tai salataan. Valitse MIME-tila, jos haluat suojata koko viestin sisällön. Haluatko varmasti jatkaa?

en: sending message with gpg mode %d
fi: lähetään viesti gpg-tilassa %d

en: Message could not be created
fi: Viestiä ei voi luoda

en: Message could not be queued in outbox
fi: Viestiä ei voi lisätä lähtevien kansioon

en: Message could not be saved in sentbox
fi: Viestiä ei voi tallentaa lähetettyjen kansioon

en: Message could not be sent
fi: Viestiä ei voi lähettää

en: Message could not be signed
fi: Viestiä ei voitu allekirjoittaa

en: Message could not be encrypted
fi: Viestiä ei voitu salata

en: Send failed: %s
    %s
fi: Lähetys epäonnistui: %s
    %s

en: Send failed: %s
fi: Lähetys epäonnistui: %s

en: Could not postpone message.
fi: Viestin lähetystä ei voi viivästää.

en: Message postponed.
fi: Viestin lähetys viivästetty.

en: Error starting spell checker: %s
fi: Virhe käynnistettäessä oikolukijaa: %s

en: Could not compile %s
fi: %s ei voi kääntää

en: Quoted Text Regular Expression
fi: Lainauksen säännöllinen lauseke

en: Reply to %s: %s
fi: Vastaa osoitteeseen %s: %s

en: Forward message to %s: %s
fi: Välitä edelleen osoitteeseen %s: %s

en: Continue message to %s: %s
fi: Jatka viestiä osoitteeseen %s: %s

en: New message to %s: %s
fi: Uusi viesti osoitteeseen %s: %s

en: Replace the current word with the selected suggestion
fi: Korvaa sana ehdotuksella

en: Replace all occurrences of the current word with the selected suggestion
fi: Korvaa valitun sanan kaikki ilmentymät valitulla ehdotuksella

en: Skip the current word
fi: Ohita sana

en: Skip all occurrences of the current word
fi: Ohita valitun sanan kaikki ilmentymät

en: Add the current word to your personal dictionary
fi: Lisää sana henkilökohtaiseen sanakirjaan

en: Finish spell checking
fi: Lopeta oikoluku

en: Revert all changes and finish spell checking
fi: Peruuta muutokset ja lopeta oikoluku

en: Spell check
fi: Oikoluku

en: Store address: no addresses
fi: Tallenna osoite: ei osoitteita

en: Store Address
fi: Tallenna osoite

en: Save this address and close the dialog?
fi: Tallenna tämä osoite ja sulje ikkuna?

en: No address book selected....
fi: Ei valittuja osoitekirjoja...

en: Address could not be written to this address book.
fi: Osoitetta ei voida lisätä tähän osoitekirjaan.

en: Address book could not be accessed.
fi: Osoitekirjaa ei voi käyttää.

en: This mail address is already in this address book.
fi: Sähköpostiosoite on jo tässä osoitekirjassa.

en: Unexpected address book error. Report it.
fi: Odottamaton osoitekirjan virhe, ole hyvä ja raportoi se.

en: Choose Address Book
fi: Valitse osoitekirja

en: Choose Address
fi: Valitse osoite

en: Separator
fi: Erotin

en: Check
fi: Vastaanota

en: Compose
fi: Kirjoita

en: Continue
fi: Jatka

en: Reply
fi: Vastaa

en: Reply
    to all
fi: Vastaa 
    kaikille

en: Reply
    to group
fi: Vastaa
    kaikille

en: Forward
fi: Välitä

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Next
    unread
fi: Seuraava 
    lukematon

en: Next
    flagged
fi: Seuraava
    liputettu

en: Previous
    part
fi: Edellinen
    osa

en: Next
    part
fi: Seuraava
    osa

en: Trash /
    Delete
fi: Roskiin /
    Poista

en: Postpone
fi: Jatka myöhemmin

en: Print
fi: Tulosta

en: Send
fi: Lähetä

en: Exchange
fi: Hae ja lähetä viestit

en: Attach
fi: Liitä

en: Save
fi: Tallenna

en: Identity
fi: Henkilöllisyys

en: Close
fi: Sulje

en: Toggle
    new
fi: Merkitse
    uudeksi

en: Mark all
fi: Merkitse kaikki

en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskat

en: Sign
fi: Allekirjoita

en: Encrypt
fi: Salaa

en: Undo
fi: Peru

en: Redo
fi: Tee uudestaan

en: Expunge
    Deleted
fi: Poista
    poistetut

en: Unknown toolbar icon "%s"
fi: Tuntematon työkalupalkin kuvake "%s"

en: Queue
fi: Laita jonoon

en: Customize Toolbars
fi: Muokkaa työkalupalkkeja

en: Main window
fi: Pääikkuna

en: Compose window
fi: Kirjoitusikkuna

en: Message window
fi: Viesti-ikkuna

en: Toolbar options
fi: Työkalurivin asetukset

en: _Wrap button labels
fi: Rivitä _kuvatekstit

en: Error displaying toolbar help: %s
fi: Virhe näytettäessä työkalupalkin ohjetta: %s

note: Preview display
en: Preview
fi: Esikatselu

en: _Restore toolbar to standard buttons
fi: _Palauta työkalupalkin oletuspainikkeet

en: Available buttons
fi: Mahdolliset napit

en: Current toolbar
fi: Nykyinen työkalupalkki

en: Up
fi: Ylös

en: Down
fi: Alas
