balsa 2.3.13 - en to fr translation catalogue (1494 entries)

en: E-Mail utility
fr: Utilitaire de gestion du courriel

note: The externq database doesn't support Id's, sorry!
en: No-Id
fr: Sans identifiant

en: No-Name
fr: Sans nom

en: SASL Interaction
fr: Interaction SASL

en: TLS requested but not compiled in
fr: TLS est requis mais balsa n'a pas été compilé avec cette option

en: Undefined location of user address book
fr: Emplacement du carnet d'adresses de l'utilisateur non défini

en: No error
fr: Aucune erreur

en: Cannot read from address book
fr: Impossible de lire le carnet d'adresses

en: Cannot write to address book
fr: Impossible d'écrire dans le carnet d'adresses

en: Cannot connect to the server
fr: Impossible de se connecter au serveur

en: Cannot search in the address book
fr: Impossible de rechercher dans le carnet d'adresses

en: Cannot add duplicate entry
fr: Impossible d'ajouter une entrée dupliquée

en: Cannot find address in address book
fr: Impossible de trouver l'adresse dans le carnet d'adresses

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: To:
fr: À :

en: Cc:
fr: Cc :

en: Bcc:
fr: Cci :

en: Reply To:
fr: Répondre à :

en: D_isplayed Name:
fr: Nom à affic_her :

en: _First Name:
fr: _Prénom :

en: _Last Name:
fr: _Nom :

en: _Nickname:
fr: Pse_udo :

en: O_rganization:
fr: S_ociété :

en: _Email Address:
fr: _Adresse électronique :

note: Right/Add button
en: A_dd
fr: A_jouter

en: (No subject)
fr: (pas de sujet)

en: Failed to create output stream
fr: Impossible de créer le flux de sortie

en: Could not read embedded message
fr: Impossible de lire le message incorporé

en: Syntax error in the filter configuration file
fr: Erreur de syntaxe dans le fichier de configuration des filtres

en: Unable to allocate memory
fr: Impossible d'allouer de la mémoire

en: Error in regular expression syntax
fr: Erreur de syntaxe dans l'expression régulière

en: Attempt to apply an invalid filter
fr: Tentative d'application d'un filtre incorrect

en: Invalid filters %s for mailbox %s
fr: Filtres %s incorrects pour la boîte aux lettres %s

en: Unable to load message body to match filter
fr: Impossible de charger le corps de message correspondant au filtre

en: Invalid filter: %s
fr: Filtre incorrect : %s

en: Bad mailbox name for filter: %s
fr: Nom de boîte aux lettres incorrect pour le filtre : %s

en: Error when copying messages: %s
fr: Erreur lors de la copie des messages : %s

en: Error when trashing messages: %s
fr: Erreur en mettant des messages à la corbeille : %s

en: Error when moving messages: %s
fr: Erreur lors du déplacement des messages : %s

en: Failed to decrypt MIME part: parse error
fr: Le déchiffrement de la partie MIME a échoué : erreur d'analyse

en: The passphrase for this key was bad, please try again!
    
    Key: %s
fr: La phrase de passe pour cette clé est erronée, veuillez réessayer.
    
    Clé : %s

en: Please enter the passphrase for the secret key!
    
    Key: %s
fr: Saisissez la phrase de passe pour la clé secrète.
    
    Clé : %s

en: could not get data from stream
fr: impossible d'obtenir des données à partir du flux

en: could not create new data object
fr: impossible de créer un nouvel objet de données

en: signing failed
fr: la signature a échoué

en: signature verification failed
fr: la vérification de la signature a échoué

en: combined signing and encryption is defined only for RFC 2440
fr: la signature et le chiffrement combinés ne sont définis que pour la RFC 2440

en: signing and encryption failed
fr: la signature et le chiffrement ont échoué

en: encryption failed
fr: le chiffrement a échoué

en: decryption failed
fr: le déchiffrement a échoué

en: could not create context
fr: impossible de créer un contexte

en: the crypto engine for protocol OpenPGP is not available
fr: le moteur de chiffrement pour le protocole OpenPGP n'est pas disponible

en: the crypto engine for protocol CMS is not available
fr: le moteur de chiffrement pour le protocole CMS n'est pas disponible

en: invalid crypto engine %d
fr: moteur de chiffrement non valide %d

en: could not list keys for "%s"
fr: impossible d'obtenir la liste des clés pour « %s »

en: %s: a key for %s is present, but it is expired, disabled, revoked or invalid
fr: %s : une clé est présente pour %s, mais soit sa validité a expiré, a été désactivée, a été révoquée ou bien n'est pas valide

en: %s: could not find a key for %s
fr: %s : impossible de trouver une clé pour %s

en: %s: a key with id %s is present, but it is expired, disabled, revoked or invalid
fr: %s : une clé ayant l'id %s est présente, mais sa validité a soit expiré, été désactivée, été révoquée ou bien n'est pas valide

en: %s: could not find a key with id %s
fr: %s : impossible de trouver une clé ayant l'id %s

en: %s: multiple keys for %s
fr: %s : clés multiples pour %s

en: %s: insufficient validity for uid %s
fr: %s : validité insuffisante pour l'uid %s

en: Could not get an HTML part: %s
fr: Impossible d'obtenir une partie HTML : %s

en: This message part contains images from a remote server. To protect your privacy, Balsa has not downloaded them. You may choose to download them if you trust the server.
fr: Ce message contient des images d'un serveur distant. Pour protéger votre vie privée, Balsa ne les a pas téléchargées. Vous pouvez choisir de les télécharger si vous faites confiance au serveur.

en: _Download images
fr: _Télécharger les images

note: should "re" be localized ?
en: Re:
fr: Re :

en: Fwd:
fr: Fwd :

en: New Identity
fr: Nouvelle identité

en: Error executing signature generator %s
fr: Erreur lors de l'exécution du générateur de signature %s

en: Cannot open signature file '%s' for reading
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de signature « %s » en lecture

en: Error reading signature from %s
fr: Erreur lors de la lecture de la signature de : %s

en: Signature in %s is not a UTF-8 text.
fr: La signature dans %s n'est pas un texte UTF-8.

en: Current
fr: Actuelle

en: Default
fr: Défaut

note: Translators: please do not translate Face.
en: _Face Path
fr: Chemin vers _Face

note: Translators: please do not translate Face.
en: _X-Face Path
fr: Chemin vers _X-Face

note: create the "General" tab
en: General
fr: Général

en: _Identity name:
fr: Nom de l'_identité :

en: _Full name:
fr: _Nom complet :

en: _Mailing address:
fr: Adresse de _messagerie :

en: Reply _to:
fr: Rép_ondre à :

en: _Domain:
fr: _Domaine :

en: _Bcc:
fr: _Cci :

en: Reply _string:
fr: Préfixe de répon_se :

en: F_orward string:
fr: Préfixe de tr_ansfert :

en: send messages in both plain text and _HTML format
fr: Envoyer les messages dans les deux formats texte brut et _HTML

en: request _Message Disposition Notification by default
fr: Demander des accusés de _réception par défaut

en: SMT_P server:
fr: Serveur SMT_P :

en: Signature _path
fr: Chemin de la s_ignature

en: _Execute signature
fr: E_xécuter un programme de signature

en: Incl_ude signature
fr: Incl_ure une signature

en: Include signature when for_warding
fr: Inclure une signature dans les trans_ferts

en: Include signature when rep_lying
fr: Inclure une signature dans les ré_ponses

en: _Add signature separator
fr: A_jouter un séparateur de signature

en: Prepend si_gnature
fr: Placer la _signature en début de message

en: Signing and encrypting messages are possible
    only if Balsa is built with cryptographic support.
fr: La signature et le cryptage des messages ne sont possibles que
    si Balsa est compilé avec la prise en charge de la cryptographie.

en: Security
fr: Sécurité

en: sign messages by default
fr: Signer les messages par défaut

en: encrypt messages by default
fr: Chiffrer les messages par défaut

en: default protocol
fr: Protocole par défaut

en: always trust GnuPG keys when encrypting
fr: Toujours accorder la confiance dans les clés GnuPG lors du chiffrement

en: remind me if messages can be encrypted
fr: Rappeler si les messages peuvent être chiffrés

en: use secret key with this id for signing
    (leave empty for automatic selection)
fr: Utiliser une clé secrète avec cette id pour signer
    (laisser vide pour la sélection automatique)

en: Error reading file %s: %s
fr: Erreur lors de la lecture du fichier %s : %s

note: Translators: please do not translate Face.
en: Face header file %s is too long (%lu bytes).
fr: Le fichier d'en-tête de « Face » %s est trop long (%lu octets).

note: Translators: please do not translate Face.
en: Face header file %s contains binary data.
fr: Le fichier d'en-tête de « Face » %s contient des données binaires.

note: Translators: please do not translate Face.
en: Error loading Face: %s
fr: Erreur lors du chargement de « Face » : %s

en: Error: The identity does not have a name
fr: Erreur : il n'y a pas de nom correspondant à cette identité

en: Error: An identity with that name already exists
fr: Erreur : une identité de ce nom existe déjà

en: Do you really want to delete the selected identity?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'identité sélectionnée ?

en: Error displaying help for identities: %s
fr: Erreur d'affichage de l'aide pour les identités : %s

en: Manage Identities
fr: Gestion des identités

en: GnuPG MIME mode
fr: Mode MIME de GnuPG

en: GnuPG OpenPGP mode
fr: Mode OpenPGP de GnuPG

en: GpgSM S/MIME mode
fr: Mode S/MIME de GpgSM

note: IMAP host name + message
en: IMAP server %s alert:
    %s
fr: Alerte du serveur IMAP %s :
    %s

note: IMAP host name + message
en: IMAP server %s error: %s
fr: Erreur du serveur IMAP %s : %s

note: IMAP host name + message
en: %s: %s
fr: %s %s

en: Balsa passwords
fr: Mots de passe Balsa

en: Cannot connect to %s
fr: Impossible de se connecter à %s

en: Cannot connect to the server: %s
fr: Impossible de se connecter au serveur %s

en: Exceeded the number of connections per server %s
fr: Le nombre de connexions Possible au serveur %s est dépassé

en: Your Balsa configuration is now stored in "~/.balsa/config".
fr: Votre configuration de Balsa a été enregistrée dans « ~/.balsa/config ».

en: not a regular file
fr: n'est pas un fichier régulier

en: Cannot launch, missing application
fr: Impossible de lancer, application manquante

en: Open with %s
fr: Ouvrir avec %s

en: Open _part with %s
fr: Ouvrir la _partie avec %s

en: Invalid date
fr: Date non valide

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Authenticity of this certificate could not be verified.
    <b>Reason:</b> %s
    <b>This certificate belongs to:</b>
fr: La validité de ce certificat n'a pas pu être vérifiée.
    <b>Cause : </b>%s
    <b>Ce certificat appartient à : </b>

en: 
    <b>This certificate was issued by:</b>
fr: 
    <b>Ce certificat a été émis par : </b>

en: <b>This certificate is valid</b>
    from %s
    to %s
    <b>Fingerprint:</b> %s
fr: <b>Ce certificat est valide</b>
    de %s
    vers %s
    <b>Empreinte : </b> %s

en: SSL/TLS certificate
fr: Certificat SSL/TLS

en: _Accept Once
fr: _Accepter cette fois

en: Accept&_Save
fr: Accepter et _enregistrer

en: _Reject
fr: _Rejeter

en: Connection to %s timed out. Abort?
fr: Le délai de connexion à %s a expiré. Voulez-vous annuler ?

en: No image data
fr: Pas de données d'image

en: Invalid input format
fr: Format d'entrée non valide

en: Internal buffer overrun
fr: Débordement de tampon interne

note: Translators: please do not translate Face.
en: Bad X-Face data
fr: Données « X-Face » incorrectes

en: Cannot load mailbox %s
fr: Impossible de charger la boîte aux lettres %s

en: No such mailbox type: %s
fr: Aucune boîte aux lettres de ce type : %s

en: Bad local mailbox path "%s"
fr: Chemin vers la boîte aux lettres locale « %s » incorrect

en: Could not create a mailbox of type %s
fr: Impossible de créer une boîte aux lettres de type %s

en: Applying filter rules to %s
fr: Application des règles de filtres à %s

en: Copying from %s to %s
fr: Copie de %s vers %s

en: libbalsa_mailbox_get_message: mailbox %s is closed
fr: libbalsa_mailbox_get_message : la boîte aux lettres %s est fermée

en: Removing messages from source mailbox failed
fr: La suppression des messages de la boîte aux lettres source a échoué

en: from unknown
fr: d'un inconnu

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Searching %s for partial messages
fr: Recherche de messages partiels dans %s

en: Reconstructing message
fr: Reconstruction du message

en: Finding duplicate messages in source mailbox failed
fr: La recherche de messages dupliqués dans la boîte aux lettres source a échoué

note: ImapIssue macro handles reconnecting. We might issue a LIBBALSA_INFORMATION_MESSAGE here but it would be overwritten by login information...
en: IMAP connection has been severed. Reconnecting...
fr: La connexion IMAP a été fermée. Reconnexion en cours...

en: IMAP protocol error. Try enabling bug workarounds.
fr: Erreur de protocole IMAP. Essayez d'activer les solutions de rechange de bogues.

en: IMAP server has shut the connection: %s Reconnecting...
fr: Le serveur IMAP a fermé la connexion : reconnexion de %s en cours...

en: Async IMAP cmd %s could not be executed. Reconnecting...
fr: La commande IMAP asynchrone %s n'a pas pu être exécutée. Reconnexion en cours...

en: %s: Opening %s Refcount: %d
fr: %s : ouverture %s compteur de référence : %d

en: Downloading %ld kB
fr: Réception de %ld Kio

en: IMAP SEARCH command failed for mailbox %s
    falling back to default searching method
fr: La commande IMAP SEARCH a échoué pour la boîte aux lettres %s
    Repli vers la méthode de recherche par défaut

en: No path found for mailbox "%s", using "%s"
fr: Pas de chemin vers la boîte aux lettres « %s », utilisation de « %s »

en: Cannot get IMAP handle
fr: Impossible d'obtenir un identificateur IMAP

en: Error fetching message from IMAP server: %s
fr: Erreur de récupération du message depuis le serveur IMAP : %s

en: Downloading %u kB
fr: Réception de %u Kio

en: Cannot create temporary file
fr: Impossible de créer le fichier temporaire

en: Cannot write to temporary file %s
fr: Impossible d'écrire dans le fichier temporaire %s

en: Uploading %ld kB
fr: Envoi de %ld Kio

en: Uploading %
fr: Envoi de %

en: Server-side threading not supported.
fr: Les fils de discussion (« threads ») au niveau du serveur ne sont pas gérés.

en: Failed to save cache file "%s": %s.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier cache « %s » : %s.

en: Cache file for mailbox %s will be created
fr: Le fichier cache de la boîte aux lettre %s va être créé

en: Failed to read cache file %s: %s
fr: Impossible de lire le fichier cache %s : %s

en: Cache file for mailbox %s will be repaired
fr: Le fichier cache de la boîte aux lettre %s va être réparé

en: Filtering %s
fr: Filtrage de %s

en: Preparing %s
fr: Préparation de %s

en: Open of %s failed. Errno = %d,
fr: L'ouverture de %s a échoué. N° d'erreur = %d,

en: Failed to sync mailbox "%s"
fr: Impossible de synchroniser la boîte aux lettres « %s »

en: Mailbox %s does not appear to be a Maildir mailbox.
fr: La boîte aux lettres %s ne semble pas être une boîte aux lettres de type MailDir.

en: Could not create a MailDir directory at %s (%s)
fr: Impossible de créer un répertoire de type MailDir à %s (%s)

en: Could not create a MailDir at %s (%s)
fr: Impossible de créer une boîte aux lettres de type MailDir à %s (%s)

en: Could not remove contents of %s:
    %s
fr: Impossible de supprimer le contenu de %s :
    %s

en: Could not remove %s:
    %s
fr: Impossible de supprimer %s :
    %s

en: Mailbox does not exist.
fr: Cette boîte aux lettres n'existe pas.

en: Data copy error
fr: Erreur de copie des données

en: Mailbox %s does not appear to be an Mbox mailbox.
fr: La boîte aux lettres %s ne semble pas être une boîte aux lettres de type mbox.

en: Could not write file %s: %s
fr: Impossible d'écrire le fichier %s : %s

en: Failed to create temporary file "%s": %s
fr: Impossible de créer le fichier temporaire « %s » : %s

en: Failed to save cache file "%s": %s.  New version saved as "%s"
fr: Impossible d'enregistrer le fichier cache « %s » : %s. Nouvelle version enregistrée sous « %s »

en: Could not unlink file %s: %s
fr: Impossible de supprimer le lien vers le fichier %s : %s

en: Cannot open mailbox.
fr: Impossible d'ouvrir la boîte aux lettres.

en: Mailbox is not in mbox format.
fr: La boîte aux lettres n'est pas au format mbox.

en: Cannot lock mailbox.
fr: Impossible de verrouiller la boîte aux lettres.

en: %s: could not open %s.
fr: %s : impossible d'ouvrir %s.

en: %s: could not get new mime stream.
fr: %s : impossible de capturer un nouveau flux mime.

en: %s: %s is not in mbox format.
fr: %s : %s n'est pas au format mbox.

en: Mailbox %s does not appear to be a Mh mailbox.
fr: La boîte aux lettres %s ne semble pas être une boîte aux lettres de type MH.

en: Could not create MH directory at %s (%s)
fr: Impossible de créer un répertoire MH à %s (%s)

en: Could not create MH structure at %s (%s)
fr: Impossible de créer une structure MH à %s (%s)

en: Cannot create message
fr: Impossible de créer le message

en: Message rename error
fr: Erreur en renommant le message

en: Error appending message %d from %s to %s: %s
fr: L'ajout du message %d de %s à %s a échoué : %s

en: Saving POP message to %s failed
fr: L'enregistrement du message POP dans %s a échoué.

en: Retrieving Message %d of %d
fr: Récupération du message %d sur %d

en: Received %ld kB of %ld
fr: Réception de %ld Kio sur %ld

en: Saving POP message to %s failed.
fr: L'enregistrement du message POP dans %s a échoué.

en: Transferring POP message to %s failed.
fr: Le transfert du message POP vers %s a échoué.

en: POP3 mailbox %s temp file error:
    %s
fr: Erreur de fichier temporaire pour la boîte aux lettres POP3 %s :
    %s

en: POP3 mailbox %s error: %s
fr: Erreur de la boîte aux lettres POP3 %s : %s

en: POP3 message %d oversized: %d kB - skipped.
fr: La taille du message POP3 %d est trop importante : %d Kio - non traités.

en: POP3 error: cannot open %s for writing.
fr: Erreur POP3 : impossible d'ouvrir %s en écriture.

en: POP3 error: cannot close %s.
fr: Erreur POP3 : impossible de fermer %s.

en: POP3 error: %s.
fr: Erreur POP3 : %s.

en: Mailbox (%s) is readonly: cannot change flags.
fr: La boîte aux lettres (%s) est en lecture seule : impossible de changer les indicateurs.

en: west european
fr: Europe de l'ouest

en: east european
fr: Europe de l'est

en: south european
fr: Europe du sud

en: north european
fr: Europe du nord

en: cyrillic
fr: cyrillique

en: arabic
fr: arabe

en: greek
fr: grec

en: hebrew
fr: hébreu

en: turkish
fr: turc

en: nordic
fr: nordique

en: thai
fr: Thaï

en: baltic
fr: baltique

en: celtic
fr: celtique

en: west europe (euro)
fr: Europe de l'ouest (euro)

en: russian
fr: russe

en: ukrainian
fr: ukrainien

en: japanese
fr: japonais

en: korean
fr: coréen

en: Cannot open %s: %s
fr: Impossible d'ouvrir %s : %s

en: Cannot open %s: is a symbolic link
fr: Impossible d'ouvrir %s : il s'agit d'un lien symbolique

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
fr: Délai d'attente dépassé durant une tentative de verrouillage fcntl.

en: Waiting for fcntl lock... %d
fr: Attente d'un verrou fcntl... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
fr: Délai d'attente dépassé durant une tentative de verrouillage flock.

en: Waiting for flock attempt... %d
fr: Attente d'un verrou flock... %d

en: LDAP Directory for %s
fr: Répertoire LDAP pour %s

en: unknown
fr: inconnu

en: needs action
fr: action nécessaire

en: accepted
fr: accepté

en: declined
fr: refusé

en: tentatively accepted
fr: accepté provisoirement

en: delegated
fr: délégué

en: completed
fr: terminé

en: in process
fr: traitement en cours

en: Event Notification
fr: Notification d'événement

en: Event Request
fr: Requête d'événement

en: Reply to Event Request
fr: Répondre à la requête d'événement

en: Event Cancellation
fr: Annulation d'événement

en: chair
fr: président

en: required participant
fr: participant obligatoire

en: optional participant
fr: participant facultatif

en: non-participant, information only
fr: non-participant, pour information seulement

en: Gpgme has been compiled without support for protocol %s.
fr: Gpgme a été compilé sans la gestion du protocole %s.

en: Crypto engine %s is not installed properly.
fr: Le moteur de chiffrement %s n'est pas installé correctement.

en:  Hint: check the `gnupg2' (preferred) or `gnupg' package.
fr:  Astuce : vérifiez le paquet « gnupg2 » (préféré) ou « gnupg ».

en:  Hint: check the `gpgsm' package.
fr:  Astuce : vérifiez le paquet « gppsm ».

en: Crypto engine %s version %s is installed, but at least version %s is required.
fr: Le moteur de chiffrement %s version %s est installé mais une version au moins égale à %s est nécessaire.

en: Unknown problem with engine for protocol %s.
fr: Problème inconnu avec le moteur pour le protocole %s.

en: %s: could not retrieve crypto engine information: %s.
fr: %s : impossible de trouver le moteur de chiffrement : %s.

en: 
    Disable support for protocol %s.
fr: 
    Désactiver la gestion du protocole %s.

en: Enter passphrase to unlock the secret key for signing
fr: Saisissez la phrase de passe pour déverrouiller la clé secrète pour la signature

en: creating a gpgme context failed
fr: erreur lors de la création d'un contexte gpgme

en: Enter passphrase to decrypt message
fr: Saisissez la phrase de passe pour déchiffrer le message

en: decryption and signature verification failed
fr: Échec du déchiffrement et de la vérification de la signature

en: The signature is valid.
fr: Cette signature est valide.

en: The signature is valid but expired.
fr: La signature est valide mais a expiré.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has expired.
fr: La signature est valide mais la clé utilisée pour vérifier la signature a expiré.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has been revoked.
fr: La signature est valide mais la clé utilisée pour vérifier la signature a été révoquée.

en: The signature is invalid.
fr: La signature n'est pas valide.

en: The signature could not be verified due to a missing key.
fr: La signature n'a pas pu être vérifiée car la clé est manquante.

en: This part is not a real PGP signature.
fr: Cette partie n'est pas une véritable signature PGP.

en: The signature could not be verified due to an invalid crypto engine.
fr: La signature n'a pas pu être vérifiée en raison d'un moteur de chiffrement non valide.

en: GnuPG is rebuilding the trust database and is currently unavailable.
fr: GnuPG reconstruit la base de confiance et se trouve actuellement indisponible.

en: An error prevented the signature verification.
fr: Une erreur a empêché la vérification de la signature.

en: The user ID is of unknown validity.
fr: L'identifiant de l'utilisateur n'a pas une validité connue.

en: The validity of the user ID is undefined.
fr: La validité de l'identifiant de l'utilisateur n'est pas définie.

en: The user ID is never valid.
fr: L'identifiant de l'utilisateur n'est jamais valide.

en: The user ID is marginally valid.
fr: La validité de l'identifiant de l'utilisateur est marginale.

en: The user ID is fully valid.
fr: La validité de l'identifiant de l'utilisateur est complète.

en: The user ID is ultimately valid.
fr: La validité de l'identifiant de l'utilisateur est ultime.

en: bad validity
fr: mauvaise validité

en: PGP signature:
fr: Signature PGP :

en: S/MIME signature:
fr: Signature S/MIME :

en: (unknown protocol)
fr: (protocole inconnu)

en: 
    User ID: %s
fr: 
    Identifiant de l'utilisateur : %s

en: 
    Signed by: %s
fr: 
    Signé par : %s

en: 
    Mail address: %s
fr: 
    Adresse électronique : %s

en: 
    Signed on: %s
fr: 
    Signé le : %s

en: 
    User ID validity: %s
fr: 
    Validité de l'identifiant de l'utilisateur : %s

en: 
    Key owner trust: %s
fr: 
    Degré de confiance du possesseur de la clé : %s

en: 
    Key fingerprint: %s
fr: 
    Empreinte de la clé : %s

note: Subkey creation date
en: 
    Subkey created on: %s
fr: 
    Clé secondaire créée le : %s

note: Subkey expiration date
en: 
    Subkey expires on: %s
fr: 
    La clé secondaire arrive en fin de validité le : %s

en:  revoked
fr:  révoquée

en:  expired
fr:  expirée

en:  disabled
fr:  désactivée

en:  invalid
fr:  non valide

note: ngettext: string begins with a single space, so no space after * the colon is correct punctuation (in English).
en: 
    Subkey attribute:%s | 
    Subkey attributes:%s
fr[0]: 
    Attribut de la clé secondaire : %s
fr[1]: 
    Attributs de la clé secondaire : %s

en: 
    Issuer name: %s
fr: 
    Nom de l'émetteur : %s

en: 
    Issuer serial number: %s
fr: 
    Numéro de série de l'émetteur : %s

en: 
    Chain ID: %s
fr: 
    Chaîne de l'identifiant de l'utilisateur : %s

en: Could not launch %s to query the public key %s.
fr: Impossible de lancer %s pour obtenir la clé publique %s.

en: Running %s failed with return value %d:
    %s
fr: L'exécution de %s a échoué avec un code de retour %d :
    %s

en: Running %s successful:
    %s
fr: Succès de l'exécution de %s :
    %s

en: undefined
fr: non défini

en: never
fr: jamais

en: marginal
fr: marginale

en: full
fr: complète

en: ultimate
fr: ultime

en: User ID
fr: Identifiant de l'utilisateur

en: Key ID
fr: Identifiant de la clé

en: Length
fr: Longueur

en: Validity
fr: Validité

note: FIXME: create dialog according to the Gnome HIG
en: Select key
fr: Sélection de la clé

en: Select the private key for the signer %s
fr: Sélectionnez la clé privée pour l'identifiant %s

en: Select the public key for the recipient %s
fr: Sélectionnez la clé publique pour le destinataire %s

en: Insufficient trust for recipient %s
fr: Confiance insuffisante pour le destinataire %s

en: The validity of the key with user ID "%s" is "%s".
fr: La validité de la clé avec l'identifiant « %s » est « %s ».

en: Use this key anyway?
fr: Utiliser cependant cette clé ?

en: Try again later.
fr: Veuillez essayer de nouveau plus tard.

en: Sending Mail...
fr: Envoi du courriel...

en: _Hide
fr: Mas_quer

en: Could not send the message to %s:
    %d: %s
    Message left in your outbox.
fr: Impossible d'envoyer un message à %s :
    %d : %s
    Le message a été laissé dans votre boîte d'envoi.

en: Saving sent message to %s failed: %s
fr: L'enregistrement du message envoyé dans %s a échoué : %s

en: Relaying refused:
    %d: %s
    Message left in your outbox.
fr: Le relais a été refusé :
    %d : %s
    Le message a été laissé dans votre boîte d'envoi.

en: Message submission problem, placing it into your outbox.
    System will attempt to resubmit the message until you delete it.
fr: Problème lors de l'envoi du message, il a été placé dans la boîte d'envoi.
    Le système tentera à nouveau d'envoyer ce message à moins que vous ne l'effaciez.

en: Connected to MTA
fr: Connecté au MTA (serveur de courrier)

note: status code, mailbox
en: From: %d <%s>
fr: De : %d <%s>

note: mailbox, status code, status text
en: From %s: %d %s
fr: De %s : %d %s

note: status code, mailbox
en: To: %d <%s>
fr: Pour : %d <%s>

note: mailbox, status code, status text
en: To %s: %d %s
fr: Pour %s : %d %s

en: Disconnected
fr: Déconnecté

en: SMTP server refused connection.
    Check your internet connection.
fr: Le serveur IMAP a refusé la connexion.
    Vérifiez votre connexion internet.

en: SMTP server cannot be reached.
    Check your internet connection.
fr: Impossible d'atteindre le serveur SMTP.
    Vérifiez votre connexion internet.

en: Message left in Outbox (try again later)
fr: Le message a été laissé dans la boîte d'envoi (veuillez réessayer plus tard).

en: SMTP server problem (%d): %s
    Message is left in outbox.
fr: Problème avec le serveur SMTP (%d) : %s
    Le message est laissé dans la boîte d'envoi.

en: Cannot read %s: %s
fr: Impossible de lire %s : %s

en: Cannot read %s
fr: Impossible de lire %s

en: Cannot determine charset for text file `%s'; sending as mime type `%s'
fr: Impossible de déterminer la table de caractères pour le fichier texte « %s », envoi avec le type mime « %s »

en: This message will not be encrypted for the BCC: recipient. | This message will not be encrypted for the BCC: recipients.
fr[0]: Ce message ne sera pas chiffré pour le destinataire Cci :.
fr[1]: Ce message ne sera pas chiffré pour les destinataires Cci :.

en: This message will not be encrypted for the BCC: recipient(s).
fr: Ce message ne sera pas chiffré pour le(s) destinataire(s) Cci :.

note: host, authentication method
en: Logging in to %s using %s
fr: Connexion à %s en utilisant %s

en: Never
fr: Jamais

en: If Possible
fr: Si possible

en: Required
fr: Obligatoirement

en: Error displaying server help: %s
fr: Erreur d'affichage de l'aide du serveur : %s

en: SMTP Server
fr: Serveur SMTP

en: _Descriptive Name:
fr: Nom _descriptif (« DN ») :

note: pop server imap server
en: _Server:
fr: _Serveur :

en: _User Name:
fr: Nom d'_utilisateur :

en: _Pass Phrase:
fr: Phrase de _passe :

en: Use _TLS:
fr: Utiliser _TLS :

en: C_ertificate Pass Phrase:
fr: Phrase de passe du c_ertificat :

en: Sp_lit message larger than
fr: Découper _les messages dépassant

en: MB
fr: Mio

note: Top level Menus
en: _File
fr: _Fichier

en: _Edit
fr: É_diter

en: _View
fr: _Affichage

note: Items
en: _Close
fr: _Fermer

en: Close the window
fr: Fermer la fenêtre

note: Edit menu items
en: _Copy
fr: _Copier

en: Copy text
fr: Copier le texte

en: _Select Text
fr: _Sélectionner le texte

en: Select entire mail
fr: Sélectionner tout le message

en: _Escape Special Characters
fr: Utiliser des _caractères d'échappement pour les caractères spéciaux

en: Escape special and non-ASCII characters
fr: Utiliser des caractères d'échappement pour les caractères spéciaux et non-ASCII

en: Mailbox closed
fr: La boîte aux lettres est fermée

en: Message Source
fr: Source du message

en: Error loading %s: %s
fr: Erreur au chargement de %s : %s

en: The path %s must be relative to the filesystem root (start with /).
fr: Le chemin %s doit être relatif au système de fichiers racine (commençant par un /).

en: Couldn't create a directory: mkdir() failed on pathname "%s", with error "%s".
fr: Impossible de créer un répertoire : mkdir() a échoué sur le nom du chemin « %s », avec une erreur « %s ».

en: The file with pathname "%s" is not a directory.
fr: Le chemin d'accès « %s » n'est pas un répertoire.

en: Couldn't create a directory: mkdir() failed on pathname "%s".
fr: Impossible de créer un répertoire : mkdir() a échoué sur le nom du chemin « %s ».

en: This will exit Balsa.
    Do you really want to do this?
fr: Voulez-vous vraiment quitter Balsa ?

en: GnomeCard Address Book
fr: Carnet d'adresses GnomeCard

en: Address Book
fr: Carnet d'adresses

en: Configure Balsa
fr: Configurer Balsa

en: Use balsa as default email client?
fr: Voulez-vous utiliser Balsa comme client de messagerie par défaut ?

en: _Yes
fr: _Oui

en: _No
fr: _Non

en: Default Client
fr: Client par défaut

en: _Inbox:
fr: Boîte de récept_ion :

en: _Outbox:
fr: Boîte d'env_oi :

en: _Sentbox:
fr: Éléments envoyé_s :

en: _Draftbox:
fr: _Brouillons :

en: _Trash:
fr: _Corbeille :

en: The pathname "%s" must be specified canonically -- it must start with a '/'.
fr: Le chemin « %s » doit être spécifié de manière absolue -- il doit commencer par un « / ».

en: The mailbox "%s" does not appear to be valid.
fr: « %s » ne semble pas être une boîte aux lettres valide.

en: Please verify the locations of your default mail files.
    These will be created if necessary.
fr: Vérifiez l'emplacement de vos fichiers de courrier par défaut.
    Ils seront créés si nécessaire.

en: Mail Files
fr: Fichiers de courrier

en: Problem Creating Mailboxes
    %s
fr: Problème de création des boîtes aux lettres
    %s

en: You've successfully set up Balsa. Have fun!
       -- The Balsa development team
fr: Vous avez configuré Balsa avec succès. Amusez-vous bien !
       -- L'équipe de développement de Balsa

en: All Done!
fr: Fin de la configuration

en: The following settings are also needed (and you can find them later, if need be, in the Email application in the 'Preferences' and 'Identities' commands on the 'Tools' menu)
fr: Les paramètres suivants sont également nécessaires (vous pourrez les modifier par la suite, si vous le désirez, une fois l'application lancée dans les options « Préférences » et « Identités » du menu « Outils »).

en:  Whoever provides your email account should be able to give you the following information (if you have a Network Administrator, they may already have set this up for you):
fr: L'organisme auprès duquel vous avez souscrit votre compte de courriel, devrait être en mesure de vous donner les informations suivantes (si vous avez un administrateur de réseau, elles devraient déjà avoir été configurées pour vous) :

en: Yes, remember it
fr: Se souvenir du mot de passe

en: No, type it in every time
fr: Saisir le mot de passe à chaque fois

en: Name of mail server for incoming _mail:
fr: Nom du serveur pour le courriel _entrant :

en: _Type of mail server:
fr: _Type du serveur de courriel :

en: Connect using _SSL:
fr: Connexion en utilisant _SSL :

en: Your email _login name:
fr: Votre _identifiant de compte de courriel :

en: Your _password:
fr: Votre mot de _passe :

en: _SMTP Server:
fr: Serveur _SMTP :

note: 2.1
en: Your real _name:
fr: Votre _nom réel :

en: Your _Email Address, for this email account:
fr: Votre _adresse électronique pour ce compte :

en: _Remember your password:
fr: _Se souvenir du mot de passe :

en: _Local mail directory:
fr: Répertoire de courrier _local :

en: User Settings
fr: Paramètres de l'utilisateur

en: Default Identity
fr: Identité par défaut

en: Local Mail Problem
    %s
fr: Problème avec le courrier local
    %s

en: Welcome to Balsa!
fr: Bienvenue dans Balsa !

en: Before you can send or receive email:
    
    -- either you should already have Internet access and an email account, provided by an Internet Service Provider, and you should have made that Internet connection on your computer
    
    -- or your Network Administrator at your place of work/study/similar may have set up your computer to connect to the network.
fr: Avant de pouvoir envoyer et recevoir des courriels :
    
    - soit vous avez déjà un accès à Internet et un compte de courriel, par l'intermédiaire de votre Fournisseur d'Accès à Internet (FAI), et vous devriez avoir configuré cette connexion à Internet sur votre ordinateur
    
    - soit l'administrateur réseau de votre lieu de travail, d'études ou autre a configuré votre ordinateur de façon a établir la connexion au réseau.

en: Balsa E-mail reader
fr: Lecteur de courriel balsa

en: New mail notification
fr: Notification de nouveau courriel

en: Program startup
fr: Démarrage du programme

en:  address book:
fr:  carnet d'adresses :

en: _Entry
fr: _Entrée

en: _Help
fr: Aid_e

note: new button
en: _New
fr: _Nouveau

en: VCard Address Book (GnomeCard)
fr: Carnet d'adresses VCard (GnomeCard)

en: External query (a program)
fr: Requête externe (un programme)

en: LDIF Address Book
fr: Carnet d'adresses LDIF

en: LDAP Address Book
fr: Carnet d'adresses LDAP

en: GPE Address Book
fr: Carnet d'adresses GPE

en: Rubrica Address Book
fr: Carnet d'adresses Rubrica

en: _Properties
fr: _Propriétés

en: Edit address book properties
fr: Modifie les propriétés du carnet d'adresses

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Delete address book
fr: Supprime le carnet d'adresses

en: _Quit
fr: _Quitter

en: Exit the program
fr: Quitte le programme

en: _New Entry
fr: _Nouvelle entrée

en: Add new entry
fr: Ajoute une nouvelle entrée

en: _Delete Entry
fr: _Supprimer l'entrée

en: Delete entry
fr: Supprime une entrée

en: _About
fr: À _propos

en: _Name
fr: _Nom

en: _Address
fr: _Adresse

en: F_ilter:
fr: F_iltre :

en: Name
fr: Nom

en: E-Mail Address
fr: Adresse électronique

note: -- table column 1 -- Entry widget for finding an address
en: _Search for Name:
fr: Re_chercher le nom :

en: Run Editor
fr: Lancer l'éditeur

en: _Re-Import
fr: Importe_r de nouveau

note: -- table column 3 -- label for selected addresses in compose mode
en: Send-To
fr: Envoyer à

note: mode switching stuff
en: Treat multiple addresses as:
fr: Traiter plusieurs adresses comme :

en: alternative addresses for the same person
fr: adresses de remplacement pour la même personne

en: a distribution list
fr: une liste de distribution

en: Could not launch %s: %s
fr: Impossible de lancer %s : %s

en: Error opening address book '%s':
    %s
fr: Erreur d'ouverture du carnet d'adresses « %s » :
    %s

en: Suggest complete addresses:
fr: Suggérer la complétion de l'adresse :

en: as I type
fr: lors de la frappe

en: when I hit the Escape key
fr: lors de la pression sur la touche « Échap »

en: Modify %s Address Book
fr: Modifier le carnet d'adresses %s

en: Add %s Address Book
fr: Ajouter un carnet d'adresses %s

note: mailbox name may be NULL
en: A_ddress Book Name:
fr: Nom du carnet d'_adresses :

en: Load program location:
fr: Emplacement du programme de chargement :

en: Select load program for address book
fr: Choisir le programme de chargement du carnet d'adresses

en: Save program location:
fr: Emplacement du programme d'enregistrement :

en: Select save program for address book
fr: Choisir le programme d'enregistrement du carnet d'adresses

en: _Host Name
fr: Nom d'_hôte

en: Base Domain _Name
fr: _Nom du domaine de base

en: _User Name (Bind DN)
fr: Nom _utilisateur (connexion DN)

en: _Password
fr: _Mot de passe

en: _User Address Book DN
fr: Carnet d'adresses de l'_utilisateur (DN)

en: Enable _TLS
fr: Activer _TLS

en: Error displaying help: %s
fr: Erreur d'affichage de l'aide : %s

en: No path found.  Do you want to give one?
fr: Aucun chemin trouvé. Voulez-vous en fournir un ?

en: Rubrica2 Address Book
fr: Carnet d'adresses Rubrica2

en: _Remember password in keyring
fr: _Se souvenir du mot de passe dans le trousseau de clés

en: _Remember password
fr: _Se souvenir du mot de passe

en: Opening remote mailbox %s.
    The _password for %s@%s:
fr: Ouverture de la boîte aux lettres distante %s.
    _Mot de passe pour %s@%s :

en: _Password for %s@%s (%s):
fr: _Mot de passe pour %s@%s (%s) :

en: Password needed
fr: Mot de passe requis

en: Couldn't open mailbox "%s"
fr: Impossible d'ouvrir la boîte aux lettres « %s »

en: From
fr: De

en: Subject
fr: Sujet

en: Size
fr: Taille

note: FIXME: this is hack!
en: To
fr: À

en: Move to Trash failed: %s
fr: La mise à la corbeille a échoué : %s

note: Message menu items
en: _Reply...
fr: _Répondre...

en: Reply To _All...
fr: Répondre à _tous...

en: Reply To _Group...
fr: Répondre au _groupe...

en: _Forward Attached...
fr: _Faire suivre en pièce jointe...

en: Forward _Inline...
fr: Faire suivre en l_igne...

en: _Pipe through...
fr: _Passer à un programme externe...

en: _Store Address...
fr: Enregi_strer l'adresse...

en: _Undelete
fr: Réc_upérer

en: Move To _Trash
fr: Mettre à la _corbeille

en: T_oggle
fr: _Basculer

note: Message:toggle-flag submenu items
en: _Flagged
fr: _Marqué

en: _Unread
fr: Non l_u

en: _Move to
fr: _Déplacer vers

en: _View Source
fr: _Voir la source

en: Failed to copy %d message to mailbox "%s": %s | Failed to copy %d messages to mailbox "%s": %s
fr[0]: Impossible de copier %d message vers la boîte aux lettres « %s » : %s
fr[1]: Impossible de copier %d messages vers la boîte aux lettres « %s » : %s

en: Copied to "%s".
fr: Copié vers « %s ».

en: Moved to "%s".
fr: Déplacé vers « %s ».

en: Committing mailbox %s failed.
fr: L'enregistrement de la boîte aux lettres %s a échoué.

en: Cannot process the message: %s
fr: Impossible de traiter le message : %s

en: Cannot access message %u to pass to %s
fr: Impossible d'accéder au message %u pour passer à %s

en: Cannot read message %u to pass to %s
fr: Impossible de lire le message %u pour passer à %s

en: Pipe message through a program
fr: Passer le message à un programme externe (« pipe ») pour traitement

en: _Run
fr: _Lancer

en: Specify the program to run:
fr: Indiquer le programme à lancer :

en: Mailbox
fr: Boîte aux lettres

en: Failed to find mailbox
fr: Impossible de trouver la boîte aux lettres

en: _Other...
fr: _Autre...

en: Choose destination folder
fr: Choisir le dossier de destination

en: Other...
fr: Autre...

en: Check cryptographic signature
fr: Vérifier la signature

en: Select message part to display
fr: Choisir la partie du message à afficher

en: Wrapped
fr: Retour à la ligne

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Find:
fr: Rechercher :

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Content
fr: Contenu

en: Message parts
fr: Parties du message

en: Save selected as...
fr: Enregistrer la sélection sous...

en: Save selected to folder...
fr: Enregistrer la sélection dans le dossier...

en: (No sender)
fr: (pas d'expéditeur)

en: Could not access message %u in mailbox "%s".
fr: Impossible d'accéder au message %u dans la boîte aux lettres « %s ».

en: mixed parts
fr: parties mixtes

en: alternative parts
fr: parties alternatives

en: signed parts
fr: parties signées

en: encrypted parts
fr: parties chiffrées

en: rfc822 message
fr: message RFC822

en: "%s" parts
fr: parties « %s »

en: force inline for all parts
fr: forcer le mode en ligne pour toutes les parties

en: rfc822 message (from %s, subject "%s")
fr: message RFC822 (de %s, sujet « %s »)

en: complete message
fr: Terminer le message

en: part %s: %s (file %s)
fr: partie %s : %s (fichier %s)

en: part %s: %s
fr: partie %s : %s

en: encrypted:
fr: chiffré :

en: Reading embedded message failed: %s
fr: Échec de la lecture du message incorporé : %s

en: Appending message to %s failed: %s
fr: Échec de l'ajout du message à %s : %s

en: _Save...
fr: _Enregistrer...

en: _Copy to folder...
fr: _Copier vers le dossier...

en: Select folder for saving selected parts
fr: Choisir le dossier où les parties doivent être enregistrées

en: Could not create URI for %s
fr: Impossible de créer un URI pour %s

en: %s message part
fr: %s parties du message

en: Could not save %s: %s
fr: Impossible d'enregistrer %s : %s

en: Sending the disposition notification failed: %s
fr: L'envoi de l'accusé de réception a échoué : %s

en: The sender of this mail, %s, requested 
    a Message Disposition Notification(MDN) to be returned to `%s'.
    Do you want to send this notification?
fr: L'expéditeur de ce message, %s, a demandé
    l'envoi d'un accusé de réception (« MDN ») vers « %s ».
    Voulez-vous envoyer cet accusé de réception ?

en: Reply to MDN?
fr: Répondre à la demande d'accusé de réception ?

en: The decryption cannot be performed because this message is displayed more than once.
    Please close the other instances of this message and try again.
fr: Le déchiffrement ne peut être effectué car ce message est affiché plus d'une fois.
    Veuillez fermer les autres instances de ce message et essayer de nouveau.

en: Parsing a message part failed: %s
fr: L'analyse d'une partie du message a échoué : %s

en: Possible disk space problem.
fr: Il est possible qu'il y ait un problème d'espace disque.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains an encrypted part, but it's structure is invalid.
fr: Le message envoyé par %s avec le sujet « %s » contient une partie chiffrée mais sa structure n'est pas correcte.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a PGP encrypted part, but this crypto protocol is not available.
fr: le message envoyé par %s avec le sujet « %s » contient une partie chiffrée avec PGP mais le protocole de chiffrement n'est pas disponible.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a S/MIME encrypted part, but this crypto protocol is not available.
fr: Le message envoyé par %s avec le sujet « %s » contient une partie chiffrée avec S/MIME mais le protocole de chiffrement n'est pas disponible.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a signed part, but its structure is invalid. The signature, if there is any, cannot be checked.
fr: Le message envoyé par %s avec le sujet « %s » contient une partie signée mais sa structure est incorrecte. La signature, s'il y en a une, ne peut être vérifiée.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a %s signed part, but this crypto protocol is not available.
fr: Le message envoyé par %s avec le sujet « %s » contient une partie %s signée mais le protocole de chiffrement n'est pas disponible.

en: Detected a good signature
fr: A détecté une bonne signature

en: Detected a good signature with insufficient validity
fr: A détecté une bonne signature avec une validité insuffisante

en: Detected a good signature with insufficient validity/trust
fr: A détecté une bonne signature avec une validité/confiance insuffisante

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject "%s" returned:
    %s
fr: La vérification de la signature du message envoyé par %s avec le sujet « %s » a retourné :
    %s

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject "%s" failed with an error!
fr: La vérification de la signature du message envoyé par %s avec le sujet « %s » a échoué avec une erreur.

en: The decryption cannot be performed because this message is displayed more than once.
fr: Le déchiffrement ne peut être effectué car ce message est affiché plus d'une fois.

en: The signature check and removal of the OpenPGP armor cannot be performed because this message is displayed more than once.
fr: La vérification de la signature et la suppression de l'armure OpenPGP n'ont pu être effectuées car ce message est affiché plus d'une fois.

en: Please close the other instances of this message and try again.
fr: Veuillez fermer les autres instances de ce message et essayer à nouveau.

en: Could not launch application: %s
fr: Impossible de lancer l'application : %s

en: Save %s MIME Part
fr: Enregistrer la partie MIME %s

en: Could not construct uri from %s
fr: Impossible de construire un URI de %s

en: File already exists. Overwrite?
fr: Le fichier existe déjà. Voulez-vous l'écraser ?

en: Unlink %s: %s
fr: Supprimer le lien %s : %s

en: This is an inline %s signed %s message part:
    %s
fr: Ceci est une partie de message signée par %s, de type %s :
    %s

en: _Run GnuPG to import this key
fr: _Lancer GnuPG pour importer cette clé

en: _Run GnuPG to check for an update of this key
fr: _Lancer GnuPG pour vérifier la mise à jour de cette clé

en: Error loading attached image: %s
fr: Erreur en chargeant l'image jointe : %s

en: Content Type: external-body
fr: Type de contenu : external-body

en: Access type: local-file
fr: Type d'accès : fichier local

en: File name: %s
fr: Nom du fichier : %s

en: Access type: URL
fr: Type d'accès : URL

en: URL: %s
fr: URL : %s

en: Access type: %s
fr: Type d'accès : %s

en: FTP site: %s
fr: Site FTP : %s

en: Directory: %s
fr: Répertoire : %s

en: Access type: mail-server
fr: Type d'accès : serveur de courriel

en: Mail server: %s
fr: Serveur de messagerie : %s

en: Subject: %s
fr: Sujet : %s

en: Se_nd message to obtain this part
fr: E_nvoyer le message pour obtenir cette partie

en: Error showing %s: %s
fr: Erreur d'affichage de %s : %s

en: Could not get a part: %s
fr: Impossible d'obtenir une partie : %s

en: Sending the external body request failed: %s
fr: L'envoi de la requête de corps externe du message a échoué : %s

en: Reply...
fr: Répondre...

en: ... [truncated]
fr: ...[tronqué]

note: Gmail sometimes fails to do that.
en: Error:
fr: Erreur :

en: IMAP server did not report message structure
fr: Le serveur IMAP n'a pas renvoyé la structure du message

en: Subject:
fr: Sujet :

en: Date:
fr: Date :

note: addresses
en: From:
fr: De :

en: Reply-To:
fr: Répondre à :

en: Fcc:
fr: Fcc :

en: Disposition-Notification-To:
fr: Accusé de réception (Disposition-Notification-To) :

en: Could not save a text part: %s
fr: Impossible d'enregistrer une partie texte : %s

en: Copy link
fr: Copier le lien

en: Open link
fr: Ouvrir le lien

en: Send link...
fr: Envoyer le lien...

en: Save...
fr: Enregistrer...

en: Highlight structured phrases
fr: Mettre en évidence les phrases structurées

en: Calling URL %s...
fr: Ouverture de l'URL %s...

en: Address
fr: Adresse

en: S_tore
fr: _Sauvegarder

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Nick Name
fr: Pseudonyme

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom

en: Organization
fr: Société

en: Email Address
fr: Adresse électronique

en: The message sent by %s with subject "%s" contains 8-bit characters, but no header describing the used codeset (converted to %s)
fr: Le message envoyé par %s avec le sujet « %s » contient des caractères 8 bit mais aucun en-tête ne décrit la table de caractères utilisée (conversion vers %s)

en: This is an iTIP calendar "%s" message.
fr: Ceci est un message « %s » d'un calendrier iTIP.

en: Summary
fr: Résumé

en: Organizer
fr: Organisateur

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Location
fr: Emplacement

en: Attendees
fr: Participants

en: Attendee
fr: Participant

en: The sender asks you for a reply to this request:
fr: L'expéditeur vous demande une réponse à cette requête :

en: Accept
fr: Accepter

en: Accept tentatively
fr: Accepter provisoirement

en: Decline
fr: Refuser

en: iTip Calendar Request
fr: Requête de calendrier iTIP

en: Sending the iTip calendar reply failed: %s
fr: Échec de la réponse de calendrier iTIP : %s

en: Error reading message part: %s
fr: Erreur lors de la lecture d'une partie du message : %s

en: Type: %s (%s)
fr: Type : %s (%s)

en: Content Type: %s
fr: Content Type : %s

en: No open or view action defined for this content type
fr: Aucune action d'ouverture ou de visualisation n'est définie pour ce type de contenu

en: S_ave part
fr: _Enregistrer la partie

en: Type:
fr: Type :

en: File name:
fr: Nom du fichier :

en: One of the specified fields contains:
fr: Un des champs spécifiés contient :

en: None of the specified fields contains:
fr: Aucun des champs indiqués ne contient :

en: One of the regular expressions matches
fr: Une des expressions régulières correspond

en: None of the regular expressions matches
fr: Aucune des expressions régulières ne correspond

en: Match when date is in the interval:
fr: Correspond lorsque la date est dans l'intervalle :

en: Match when date is outside the interval:
fr: Correspond lorsque la date est en dehors de l'intervalle :

en: Match when one of these flags is set:
fr: Correspond lorsque l'un de ces indicateurs est positionné :

en: Match when none of these flags is set:
fr: Correspond lorsqu'aucun de ces indicateurs n'est positionné :

en: You must specify the name of the user header to match on
fr: Vous devez indiquer le nom de l'en-tête utilisateur pour la correspondance

en: You must specify at least one field for matching
fr: Vous devez indiquer au moins l'un de ces champs pour la correspondance

en: You must provide a string
fr: Vous devez saisir une chaîne de caractères

en: You must provide at least one regular expression
fr: Vous devez saisir au moins une expression régulière

en: Low date is incorrect
fr: La date inférieure est incorrecte

en: High date is incorrect
fr: La date supérieure est incorrecte

en: Low date is greater than high date
fr: La date inférieure est postérieure à la date supérieure

en: Error displaying condition help: %s
fr: Erreur d'affichage de l'aide : %s

en: Match Fields
fr: Correspondance des champs

en: _All
fr: _Tout

en: C_lear
fr: Désacti_ver

en: _Body
fr: _Corps

en: _To:
fr: _À :

en: _From:
fr: _De :

en: _Subject
fr: _Sujet

en: _Cc:
fr: _Cc :

en: _User header:
fr: En-tête _utilisateur :

en: Unread
fr: Non lu

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Replied
fr: Répondu

en: Flagged
fr: Marqué

en: One of the specified f_ields contains
fr: Un des _champs spécifiés contient

en: Contain/Does _Not Contain
fr: Contient/_Ne contient pas

en: _One of the regular expressions matches
fr: Une des expressi_ons régulières correspond

note: Left/Remove button
en: _Remove
fr: _Enlever

en: One _Matches/None Matches
fr: Une _correspondance/Aucune correspondance

en: Filtering using regular expressions is not yet implemented.
fr: Le filtrage à l'aide d'expressions régulières n'est pas encore implémenté.

en: Match when message date is in the interval:
fr: Correspond lorsque la date du message est dans l'intervalle :

en: Inside/outside the date interval
fr: À l'intérieur ou à l'extérieur de l'intervalle de dates

en: Match when one flag is set/when no flag is set
fr: Correspond lorsqu'un indicateur est ou n'est pas positionné

en: Search T_ype:
fr: Recherche de t_ype :

en: Edit condition for filter:
fr: Éditer les conditions pour le filtre :

en: Filter with no condition was omitted
fr: Un filtre ne comportant aucune condition a été ignoré

en: Error displaying filter help: %s
fr: Erreur d'affichage du filtre d'aide : %s

en: New filter
fr: Nouveau filtre

en: No filter name specified.
fr: Aucun nom de champ n'a été spécifié.

en: Filter "%s" already exists.
fr: Le filtre « %s » existe déjà.

en: Filter must have conditions.
fr: Le filtre doit avoir des conditions.

en: Filter has matched
fr: Le filtre a trouvé des correspondances

en: You must provide a sound to play
fr: Vous devez fournir un son à jouer

en: (Example: write December 31, 2000, as %s)
fr: (exemple : écrire 31 décembre 2000 comme %s)

en: Regular Expression
fr: Expression régulière

en: Date interval
fr: Intervalle de dates

en: Flag condition
fr: Condition sur les indicateurs

en: Copy to folder:
fr: Copier vers le dossier :

en: Move to folder:
fr: Déplacer vers le dossier :

en: Colorize
fr: Mettre en couleur

en: Print on printer:
fr: Imprimer sur l'imprimante :

en: Run program:
fr: Lancer le programme :

en: Send to Trash
fr: Mettre à la corbeille

en: OR
fr: OU

en: AND
fr: ET

note: The name entry
en: _Filter name:
fr: Nom du _filtre :

note: The filter op-code : "OR" or "AND" all the conditions
en: Operation between conditions
fr: Opérations entre les conditions

en: Ne_w
fr: Nou_veau

en: Foreground
fr: Premier plan

en: Background
fr: Arrière-plan

note: The notification area
en: Notification:
fr: Notification :

note: Notification buttons
en: Play sound:
fr: Jouer un son :

en: Use Sound...
fr: Utiliser le son...

en: Popup text:
fr: Afficher un texte :

note: The action area
en: Action to perform:
fr: Action à réaliser :

en: Match
fr: Rechercher

en: Revert
fr: Rétablir

en: A filter run dialog is open.Close it before you can modify filters.
fr: Une fenêtre d'exécution de filtre est ouverte. Fermez-la avant de pouvoir modifier les filtres.

en: Balsa Filters
fr: Gestion des filtres

en: Filter "%s" has no condition.
fr: Le filtre « %s » ne comporte aucune condition.

en: Unable to export filter %s, an error occurred.
fr: Impossible d'exporter le filtre %s, une erreur s'est produite.

en: There are opened filter run dialogs, close them before you can modify filters.
fr: Il y a des fenêtres d'exécution de filtre ouvertes, fermez-les avant de pouvoir modifier les filtres.

en: Balsa Filters Export
fr: Exportation des filtres de Balsa

en: Error displaying run filters help: %s
fr: Erreur d'affichage de l'aide pour l'exécution des filtres : %s

en: Error when applying filters
fr: Erreur lors de l'application des filtres

en: Filter applied to "%s".
fr: Filtre appliqué à « %s ».

en: The destination mailbox of the filter "%s" is "%s".
    You can't associate it with the same mailbox (that causes recursion).
fr: La boîte aux lettres de destination du filtre « %s » est « %s »
    vous ne pouvez pas l'associer avec la même boîte aux lettres (cela provoque une récursivité).

en: The filter "%s" is not compatible with the mailbox type of "%s".
    This happens for example when you use regular expressions match with IMAP mailboxes, it is done by a very slow method; if possible, use substring match instead.
fr: Le filtre « %s » n'est pas compatible avec le type de boîte aux lettres %s.
    Ceci se produit, par exemple, lorsque vous utilisez une expression régulière avec les boîtes aux lettres IMAP, ceci est réalisé avec une méthode très lente. Si possible, utilisez une recherche de correspondance de sous-chaîne à la place.

en: Balsa Filters of Mailbox:
fr: Filtres Balsa des boîtes aux lettres :

en: On reception
fr: À la réception

en: On exit
fr: En quittant

en: Apply Selected
fr: Appliquer sélectionné

note: up button
en: _Up
fr: _Haut

note: down button
en: Do_wn
fr: _Bas

en: A_pply Now!
fr: A_ppliquer maintenant !

en: The filters dialog is opened, close it before you can run filters on any mailbox
fr: La fenêtre d'édition des filtres est ouverte, fermez la avant de pouvoir exécuter des filtres sur une boîte aux lettres

en: Error displaying config help: %s
fr: Erreur d'affichage de l'aide de configuration : %s

en: Remote IMAP folder
fr: Dossier IMAP distant

note: must NOT be modal
en: _Update
fr: _Mettre à jour

en: C_reate
fr: C_réer

en: _Basic
fr: _Base

en: _Max number of connections:
fr: _Nombre maximum de connexions :

en: Enable _persistent cache
fr: Activer le cache _persistant

en: Use IDLE command
fr: Utiliser une commande IDLE

en: Enable _bug workarounds
fr: Activer les contournements de _bogues

en: Use STATUS for mailbox checking
fr: Utiliser « STATUS » pour la vérification des boîtes aux lettres

en: _Advanced
fr: A_vancé

note: INPUT FIELD CREATION
en: Descriptive _name:
fr: _Nom descriptif (DN) :

note: username
en: Use_r name:
fr: Nom d'utilisateu_r :

en: _Password:
fr: _Mot de passe :

en: _Anonymous access
fr: _Accès anonyme

en: Subscribed _folders only
fr: Dossiers s_ouscrit seulement

en: Always show _INBOX
fr: Toujours afficher la _boîte de réception

en: Pr_efix:
fr: _Préfixe :

en: Select parent folder
fr: Choisissez le dossier parent

en: Renaming INBOX is special!
    You will create a subfolder %s in %s
    containing the messages from INBOX.
    INBOX and its subfolders will remain.
    What would you like to do?
fr: Le changement de nom de la boîte de réception est particulier.
    Vous devez créer un sous-dossier %s dans %s
    contenant tous les messages de la boîte de réception.
    La boîte de réception ainsi que ses sous-dossiers seront conservées.
    Que désirez-vous faire ?

en: Rename INBOX
fr: Renommer la boîte de réception

en: Cancel
fr: Annuler

en: Folder rename failed. Reason: %s
fr: Le renommage du dossier a échoué. Raison : %s

en: Folder creation failed. Reason: %s
fr: La création du dossier a échoué. Raison : %s

en: An IMAP folder that is not a mailbox
    has no properties that can be changed.
fr: Un dossier IMAP qui n'est pas une boîte aux lettres
    n'a pas de propriétés modifiables.

en: Remote IMAP subfolder
fr: Dossier IMAP distant

en: _Create
fr: _Créer

en: Create subfolder
fr: Créer un dossier

note: INPUT FIELD CREATION
en: _Folder name:
fr: _Nom du dossier :

en: Host:
fr: Hôte :

en: Subfolder of:
fr: Sous-dossier de :

en: _Browse...
fr: _Parcourir...

en: read-only
fr: lecture seule

en: read-write
fr: lecture et écriture

en: admin
fr: administration

en: post
fr: envoi

en: append
fr: ajout

en: delete
fr: suppression

en: special
fr: spéciale

en: Permissions:
fr: Permissions :

en: 
    detailed permissions are available only for open folders
fr: 
    les permissions détaillées ne sont disponibles que pour les dossiers ouverts

en: 
    the server does not support ACL's
fr: 
    le serveur ne prend pas en charge les ACL

en: mine:
fr: le mien :

en: Quota:
fr: Quota :

en: quota information available only for open folders
fr: les informations sur les quotas ne sont disponibles que pour les dossiers ouverts

en: the server does not support quotas
fr: le serveur ne prend pas en charge les quotas

en: no limits
fr: pas de limites

en: %s of %s (%.1f%%) used
fr: %s sur %s (%.1f%%) utilisés

en: This folder is not stored in configuration. I do not yet know how to remove it from remote server.
fr: Ce dossier n'est pas enregistré dans la configuration. Il ne peut être encore enlevé du serveur distant.

en: This will remove the folder "%s" from the list.
    You may use "New IMAP Folder" later to add this folder again.
fr: Ceci supprimera le dossier « %s » de la liste.
    Vous pourrez ultérieurement utiliser « Nouveau dossier IMAP » pour de nouveau l'ajouter.

en: Confirm
fr: Confirmer

en: WARNING:
fr: ATTENTION :

en: ERROR:
fr: ERREUR :

en: FATAL:
fr: FATAL :

en: Balsa was built without SSL support.
    Neither SSL nor TLS can be used.
fr: Balsa a été construit sans prise en charge de SSL.
    Impossible d'utiliser SSL ou TLS.

en: Use _SSL
fr: Utiliser _SSL

en: No mailbox selected.
fr: Aucune boîte aux lettres n'est sélectionnée.

en: Mailbox "%s" is used by Balsa and I cannot remove it.
    If you really want to remove it, assign its function
    to some other mailbox.
fr: La boîte aux lettres « %s » est utilisée par Balsa et ne peut être supprimée. Si vous voulez vraiment la supprimer,
    assignez alors ses fonctions à une autre boîte aux lettres.

en: This will remove the mailbox "%s" from the list of mailboxes.  You may also delete the disk file or files associated with this mailbox.
    If you do not remove the file on disk you may "Add  Mailbox" to access the mailbox again.
    What would you like to do?
fr: Ceci supprimera la boîte aux lettres « %s » de la liste des boîtes aux lettres.
    Vous pouvez aussi supprimer du disque le ou les fichiers associés à cette boîte.
    Si vous ne supprimez pas le fichier du disque, vous pourrez utiliser « Ajouter une boîte aux lettres » pour accéder de nouveau à cette boîte.
    Que voulez-vous faire ?

en: Remove from _list
fr: Supprimer de la _liste

en: Remove from list and _disk
fr: Supprimer de la liste et du _disque

en: This will remove the mailbox "%s" and all its messages from your IMAP server.  If %s has subfolders, it will still appear as a node in the folder tree.
    You may use "New IMAP subfolder" later to add a mailbox with this name.
    What would you like to do?
fr: Ceci supprimera la boîte aux lettres « %s » et tous ses messages de votre serveur IMAP.
    Si %s comporte des sous-dossiers, il apparaîtra encore comme un nœud dans
    l'arborescence des dossiers.
    Vous pourrez ultérieurement utiliser « Nouveau sous-dossier IMAP »
    pour ajouter une boîte aux lettres de ce nom.
    Que voulez-vous faire ?

en: _Remove from server
fr: _Supprimer du serveur

en: This will remove the mailbox "%s" from the list of mailboxes.
    You may use "Add Mailbox" later to access this mailbox again.
    What would you like to do?
fr: Ceci supprimera la boîte aux lettres « %s » de la liste des boîtes aux lettres.
    Vous pourrez ultérieurement utiliser « Ajouter une boîte aux
    lettres » pour accéder de nouveau à cette boîte aux lettres.
    Que voulez-vous faire ?

en: _Remove from list
fr: _Supprimer de la liste

en: Folder deletion failed. Reason: %s
fr: La suppression du dossier a échoué. Raison : %s

en: _Add
fr: A_jouter

en: %s on %s
fr: %s sur %s

en: Rename of %s to %s failed:
    %s
fr: Le changement de nom de %s vers %s a échoué :
    %s

en: _Mailbox Name:
fr: _Nom de la boîte aux lettres :

en: Local %s Mailbox Properties
fr: Propriétés de la boîte aux lettres %s locale

en: New Local %s Mailbox
fr: Nouvelle boîte aux lettres %s locale

en: Remote Mailbox Configurator
fr: Configuration de boîtes aux lettres distante

note: mailbox name
en: Mailbox _name:
fr: _Nom de la boîte aux lettres :

note: password field
en: Pass_word:
fr: _Mot de passe :

en: _Delete messages from server after download
fr: _Supprimer les messages du serveur après le téléchargement

en: _Enable check for new mail
fr: _Autoriser le chargement de nouveau courriel

en: _Filter messages through procmail
fr: _Filtrer les messages via procmail

en: Fi_lter Command:
fr: Commande du _filtre :

en: Disable _APOP
fr: Déactiver _APOP

note: username
en: _Username:
fr: Nom d'_utilisateur :

en: F_older path:
fr: Chemin du d_ossier :

en: _Identity:
fr: _Identité :

en: Always
fr: Toujours

en: _Decrypt and check
    signatures automatically:
fr: _Déchiffrer et vérifier
    automatiquement les signatures :

en: Show _Recipient column instead of Sender
fr: Afficher la colonne _Destinataire plutôt qu'Émetteur

en: _Subscribe for new mail check
fr: _Abonner aux vérifications de nouveau courrier

en: The folder edition to be written.
fr: Dossier d'édition à écrire.

en: Scanning %s. Please wait...
fr: Exploration de %s. Veuillez patienter...

en: Scanning of %s failed: %s
    Check network connectivity.
fr: La vérification de %s a échoué : %s
    Vérifiez la connexion réseau.

en: Scanning of %s failed: %s
fr: La vérification de %s a échoué : %s

en: Local _mbox mailbox...
fr: Boîte aux lettres _mbox locale...

en: Local Mail_dir mailbox...
fr: Boîte aux lettres Mail_dir locale...

en: Local M_H mailbox...
fr: Boîte aux lettres M_H locale...

en: Remote _IMAP mailbox...
fr: Boîte aux lettres _IMAP distante...

en: Remote IMAP _folder...
fr: _Dossier IMAP distant...

en: Remote IMAP _subfolder...
fr: _Sous-dossier IMAP distant...

note: clicked on the empty space
en: _Rescan
fr: _Revérifier

en: _Properties...
fr: _Propriétés...

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: _Subscribe
fr: _S'abonner

en: _Unsubscribe
fr: Se _désabonner

en: Mark as _Inbox
fr: Marquer comme Boîte de récept_ion

en: _Mark as Sentbox
fr: _Marquer comme Éléments envoyés

en: Mark as _Trash
fr: Marquer comme Cor_beille

en: Mark as D_raftbox
fr: Marquer comme B_rouillons

en: _Empty trash
fr: _Vider la corbeille

en: _Edit/Apply filters
fr: _Éditer/Appliquer les filtres

en: The path "%s" does not lead to a mailbox.
fr: La chemin « %s » ne pointe pas vers une boîte aux lettres valide.

en: Local mailbox %s loaded as: %s
fr: Boîte aux lettres locale %s chargée en tant que : %s

en: Local folder %s
fr: Dossier local %s

en: Balsa closes files and connections. Please wait...
fr: Fermeture en cours des fichiers et des connexions. Veuillez patienter...

en: Mail_box
fr: _Boîte aux lettres

en: _Settings
fr: _Paramètres

en: Mail_boxes
fr: _Boîtes aux lettres

note: Less frequently used entries of the 'View' menu Less frequently used entries of the 'Message' menu Less frequently used entries of the 'File' menu Less frequently used entries of the 'Edit' menu Less frequently used entries of the 'Tools' menu
en: _More
fr: _Davantage

en: _Headers
fr: _En-têtes

en: _Sort Mailbox
fr: _Trier la boîte aux lettres

en: H_ide messages
fr: Mas_quer les messages

en: _Tools
fr: _Outils

en: _Filters
fr: F_iltres

en: F_ilters
fr: F_iltres

en: Manage filters
fr: Gestion des filtres

note: File menu items Not in the touchpad menu, but still available as a toolbar * button:
en: _Continue
fr: _Poursuivre la rédaction

en: Continue editing current message
fr: Poursuit la rédaction du message actuel

en: _Get New Mail
fr: _Récupérer les nouveaux messages

en: Fetch new incoming mail
fr: Récupère les nouveaux messages entrants

en: _Send Queued Mail
fr: _Envoyer les messages en attente

en: Send messages from the outbox
fr: Envoie les messages qui se trouvent dans la boîte d'envoi

en: Send and _Receive Mail
fr: Envoyer et recevoir les _messages

en: Send and Receive messages
fr: Envoyer et recevoir les messages

en: Page _Setup
fr: Mise en _page

en: Set up page for printing
fr: Mise en page pour l'impression

en: _Address Book...
fr: Carnet d'_adresses...

en: Open the address book
fr: Ouvrir le carnet d'adresses

en: Quit Balsa
fr: Quitte Balsa

en: Compose a new message
fr: Compose un nouveau message

en: Local mbox mailbox...
fr: Boîte aux lettres mbox locale...

en: Add a new mbox style mailbox
fr: Ajouter une nouvelle boîte aux lettres de type mbox

en: Local Maildir mailbox...
fr: Boîte aux lettres MailDir locale...

en: Add a new Maildir style mailbox
fr: Ajouter une nouvelle boîte aux lettres de type MailDir

en: Local MH mailbox...
fr: Boîte aux lettres MH locale...

en: Add a new MH style mailbox
fr: Ajouter une nouvelle boîte aux lettres de type MH

en: New mailbox...
fr: Nouvelle boîte aux lettres...

en: New "Maildir" mailbox...
fr: Nouvelle boîte aux lettres « MailDir »...

en: New "MH" mailbox...
fr: Nouvelle boîte aux lettres « MH »...

en: Remote IMAP mailbox...
fr: Boîte aux lettres IMAP distante...

en: Add a new IMAP mailbox
fr: Ajouter une nouvelle boîte aux lettres de type IMAP

en: Remote IMAP folder...
fr: Dossier IMAP distant...

en: Add a new IMAP folder
fr: Ajouter une nouveau dossier de type IMAP

en: Remote IMAP subfolder...
fr: Sous-dossier IMAP distant...

en: Add a new IMAP subfolder
fr: Ajouter un nouveau sous-dossier de type IMAP

en: F_ilters...
fr: _Filtres...

note: Export selected filters to a text file.
en: _Export Filters...
fr: _Exporter les filtres...

en: Export filters as Sieve scripts
fr: Exporter les filtres sous forme de scripts de tri

en: Prefere_nces
fr: _Préférences

note: View menu items
en: E_xpand All
fr: _Dérouler tous les fils

en: Expand all threads
fr: Dérouler tous les fils de discussion

en: _Collapse All
fr: _Refermer tous les fils

en: Collapse all expanded threads
fr: Refermer tous les fils de discussion ouverts

en: Zoom _In
fr: Zoom a_vant

en: Increase magnification
fr: Augmenter le grossissement

en: Zoom _Out
fr: Zoom A_rrière

en: Decrease magnification
fr: Diminuer le grossissement

en: No magnification
fr: Pas de grossissement

note: Mailbox menu item that does not require a mailbox
en: Next Unread Message
fr: Message non lu suivant

en: Empty _Trash
fr: _Vider la corbeille

en: Delete messages from the Trash mailbox
fr: Supprime les messages de la corbeille

note: Settings menu items
en: _Toolbars...
fr: _Barres d'outils...

en: Customize toolbars
fr: Personnalise les barres d'outils

en: _Identities...
fr: _Identités...

en: Create and set current identities
fr: Crée et modifie des identités

note: Help menu items
en: _Contents
fr: _Sommaire

en: Table of Contents
fr: Table des matières

note: license ?
en: About Balsa
fr: À propos de Balsa

note: Edit menu items
en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: _Find
fr: _Rechercher

en: Find Ne_xt
fr: Rechercher le _suivant

note: Mailbox menu items
en: Next Message
fr: Message suivant

en: Previous Message
fr: Message précédent

en: Next Flagged Message
fr: Message marqué suivant

en: _Hide Messages
fr: Mas_quer les messages

en: _Reset Filter
fr: _Réinitialiser le filtre

en: Reset mailbox filter
fr: Réinitialise le filtre de boîte aux lettres

en: _Select All
fr: _Tout sélectionner

en: Select all messages in current mailbox
fr: Sélectionne tous les messages de la boîte aux lettres actuelle

en: Edit the selected mailbox
fr: Configure la boîte aux lettres sélectionnée

en: _Delete...
fr: _Supprimer...

en: Delete the selected mailbox
fr: Supprime la boîte aux lettres sélectionnée

en: E_xpunge Deleted Messages
fr: _Purger les messages effacés

en: Expunge messages marked as deleted in the current mailbox
fr: Purge les messages de la boîte aux lettres actuelle marqués comme étant effacés

en: Close mailbox
fr: Fermer la boîte aux lettres actuelle

en: Select _Filters
fr: Sélectionner les _Filtres

en: Select filters to be applied automatically to current mailbox
fr: Sélectionne les filtres à appliquer automatiquement à la boîte aux lettres actuelle

en: _Remove Duplicates
fr: _Supprimer les doublons

en: Remove duplicated messages from the current mailbox
fr: Supprime les messages en double de la boîte aux lettres sélectionnée

en: Reply to the current message
fr: Répondre au message actuel

en: Reply to _All...
fr: Répondre à _tous...

en: Reply to all recipients of the current message
fr: Répondre à tous les destinataires du message actuel

en: Reply to _Group...
fr: Répondre au _groupe...

en: Reply to mailing list
fr: Répondre à la liste de diffusion

en: Store address of sender in addressbook
fr: Enregistre l'adresse de l'expéditeur dans le carnet d'adresses

en: _View Source...
fr: _Voir la source...

en: View source form of the message
fr: Visualise le fichier source du message

note: All three "Forward" actions and the "Pipe" action have the same * stock_id; the first in this list defines the action tied to the * toolbar's Forward button, so "ForwardDefault" must come before * the others.
en: _Forward...
fr: _Faire suivre...

en: Forward the current message
fr: Faire suivre le message actuel

en: _Forward attached...
fr: _Faire suivre en pièce jointe...

en: Forward the current message as attachment
fr: Faire suivre le message actuel en pièce jointe

en: Forward _inline...
fr: Faire suivre _incorporé...

en: Forward the current message inline
fr: Faire suivre le message actuel incorporée à la réponse

en: Pipe the message through another program
fr: Passer le message via un « pipe » à un autre programme

en: Select _Thread
fr: Sélec_tionner le fil

en: Select all messages in current thread
fr: Sélectionne tous les messages dans le fil de discussion actuel

note: File menu item
en: _Print...
fr: _Imprimer...

en: Print current message
fr: Imprimer le message actuel

en: Save Current Part...
fr: Enregistrer la partie actuelle...

en: Save currently displayed part of message
fr: Enregistre la partie du message actuellement affichée

en: _Next Part
fr: Partie _suivante

en: Next part in message
fr: Partie suivante du message

en: _Previous Part
fr: Partie _précédente

en: Previous part in message
fr: Partie précédente du message

en: Copy message
fr: Copier le message

en: Find in _Message
fr: Rechercher dans le _message

en: Find a string in this message
fr: Rechercher une chaîne dans ce message

en: _Move to Trash
fr: _Mettre à la corbeille

en: Move the current message to Trash mailbox
fr: Met le message actuel à la corbeille

en: _Delete to Trash
fr: _Mettre à la corbeille

en: Toggle New
fr: Bascule le message comme étant nouveau

en: _Toggle Flag
fr: _Basculer l'étiquette

en: Toggle flagged
fr: Bascule l'étiquette

note: Hide messages menu items
en: _Deleted
fr: _Supprimé

en: Toggle deleted flag
fr: Bascule le message comme étant supprimé

en: _Answered
fr: Ré_pondu

en: Toggle Answered
fr: Bascule le message comme ayant fait l'objet d'une réponse

en: _Show Mailbox Tree
fr: Afficher l'arbore_scence des boîtes aux lettres

en: Toggle display of mailbox and folder tree
fr: Bascule l'affichage de l'arborescence des boîtes aux lettres et dossiers

en: Show Mailbox _Tabs
fr: Afficher les ongle_ts de boîtes aux lettres

en: Toggle display of mailbox notebook tabs
fr: Bascule l'affichage des onglets de boîte aux lettres

en: Show Too_lbar
fr: Afficher _la barre d'outils

en: Show St_atus Bar
fr: _Afficher la barre d'état

en: Show _Index Filter
fr: Afficher le filtre d'_indexation

en: _Descending
fr: _Décroissant

en: Sort in a descending order
fr: Tri par ordre décroissant

en: _View filter
fr: Afficher le _filtre

en: Enable quick message index filter
fr: Met en œuvre le filtre de création d'une indexation rapide du message

en: _Wrap
fr: _Retour à la ligne

en: Wrap message lines
fr: Utilise des retours à la ligne pour mettre en forme le message

en: Un_Deleted
fr: _Récupéré

en: _Read
fr: _Lu

en: Un_read
fr: _Non lu

en: Un_flagged
fr: Non éti_queté

en: Un_answered
fr: Non répon_du

note: Toolbar items not on any menu
en: All
    headers
fr: Tous
    les en-têtes

en: Show all headers
fr: Afficher tous les en-têtes

en: Msg Preview
fr: Aperçu msg

en: Show preview pane
fr: Utiliser un panneau d'aperçu

en: _No Headers
fr: _Aucun en-tête

en: Display no headers
fr: Ne pas afficher les en-têtes des messages

en: S_elected Headers
fr: _En-têtes sélectionnés

en: Display selected headers
fr: Afficher les en-têtes sélectionnés dans les préférences

en: All _Headers
fr: _Tous les en-têtes

en: Display all headers
fr: Afficher tous les en-têtes des messages

en: _Flat index
fr: Index _plat

en: No threading at all
fr: Pas de fil de discussion du tout

en: Si_mple threading
fr: Fil de discussion si_mple

en: Simple threading algorithm
fr: Algorithme de fil de discussion simple

en: _JWZ threading
fr: Fil de discussion _JWZ

en: Elaborate JWZ threading
fr: Élaborer un fil de discussion de type JWZ

en: By _Arrival
fr: Par ordre d'_arrivée

en: Arrival order
fr: Trié par ordre d'arrivée

en: By _Sender
fr: Par e_xpéditeur

en: Sender order
fr: Trié par expéditeur

en: By S_ubject
fr: Par s_ujet

en: Subject order
fr: Trié par sujet

en: By Si_ze
fr: Par _taille

en: By message size
fr: Trié en fonction de la taille des messages

en: _Threaded
fr: _Fil de discussion

en: Use message threading
fr: Organisation des messages en fils de discussion

en: Balsa is sending a mail now.
    Abort sending?
fr: Un message est en cours d'envoi par Balsa.
    Voulez-vous annuler l'envoi ?

en: Subject or Sender Contains:
fr: Le champ « Sujet » ou « De » contient :

en: Subject or Recipient Contains:
fr: Le champ « Sujet » ou « À » contient :

en: Subject Contains:
fr: Le champ « Sujet » contient :

en: Body Contains:
fr: Le corps du message contient :

en: Older than (days):
fr: Messages plus anciens que (jours) :

en: Old at most (days):
fr: Pas plus anciens que (jours) :

en: Opening %s
fr: Ouvre %s

en: Unable to Open Mailbox!
    %s.
fr: Impossible d'ouvrir la boîte aux lettres.
    %s.

en: The Balsa email client is part of the GNOME desktop environment.
fr: Le client de messagerie Balsa fait partie de l'environnement de bureau GNOME.

en: Checking Mail...
fr: Vérification du courrier...

en: IMAP mailbox: %s
fr: Boîte aux lettres IMAP : %s

en: Local mailbox: %s
fr: Boîte aux lettres locale : %s

en: Finished Checking.
fr: Vérification terminée.

en: Sending error: %s
fr: Erreur lors de l'envoi : %s

en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
fr[0]: Vous avez reçu %d nouveau message.
fr[1]: Vous avez reçu %d nouveaux messages.

en: You have new mail.
fr: Vous avez reçu du courriel.

en: Balsa: you have received %d new message. | Balsa: you have received %d new messages.
fr[0]: Balsa : vous avez reçu %d nouveau message.
fr[1]: Balsa : vous avez reçu %d nouveaux messages.

en: Balsa: you have new mail.
fr: Balsa : vous avez reçu du courriel.

en: Balsa: New mail
fr: Balsa : nouveau message

en: The next unread message is in %s
fr: Le message non lu suivant est dans %s

en: Do you want to select %s?
fr: Voulez-vous choisir %s ?

en: Search mailbox
fr: Rechercher dans les boîtes aux lettres

en: _Search for:
fr: _Recherche de :

note: builds the toggle buttons to specify fields concerned by * the search.
en: In:
fr: Dans :

en: S_ubject
fr: S_ujet

note: Frame with Apply and Clear buttons
en: Show only matching messages
fr: Afficher seulement les messages qui correspondent aux critères

note: Frame with OK button
en: Open next matching message
fr: Ouvrir le prochain message correspondant aux critères

en: _Reverse search
fr: _Recherche inverse

en: _Wrap around
fr: _Recherche circulaire

en: You can apply filters only on mailbox
fr: Vous ne pouvez appliquer les filtres que sur une boîte aux lettres

en: Removing duplicates failed: %s
fr: La suppression des doublons a échoué : %s

en: Removed %d duplicate | Removed %d duplicates
fr[0]: %d doublon supprimé
fr[1]: %d doublons supprimés

en: No duplicates found
fr: Aucun doublon trouvé

en: Could not open trash: %s
fr: Impossible d'ouvrir la corbeille : %s

en: Balsa: %s (readonly)
fr: Balsa : %s (lecture seule)

en: Balsa: %s
fr: Balsa : %s

note: xgettext: this is the first part of the message * "Shown mailbox: %s with %d messages, %d new, %d hidden".
en: Shown mailbox: %s
fr: Boîte aux lettres affichée : %s

en: with %d message | with %d messages
fr[0]: avec %d message
fr[1]: avec %d messages

en: , %d new | , %d new
fr[0]: , %d nouveau
fr[1]: , %d nouveaux

en: , %d hidden | , %d hidden
fr[0]: , %d masqué
fr[1]: , %d masqués

en: Could not write to %s: %s
fr: Impossible d'écrire dans %s : %s

en: Get new mail on startup
fr: Récupérer les nouveaux messages au démarrage

en: Compose a new email to EMAIL@ADDRESS
fr: Composer un nouveau courriel pour COURRIEL@ADRESSE

en: Attach file at PATH
fr: Joindre un fichier au CHEMIN

en: Opens MAILBOXNAME
fr: Ouvrir NOM_DE_LA_BOÎTE

en: MAILBOXNAME
fr: NOM_DE_LA_BOÎTE

en: Opens first unread mailbox
fr: Ouvrir la première boîte aux lettres non lue

en: Opens default Inbox on startup
fr: Ouvrir la boîte de réception par défaut au démarrage

en: Prints number unread and unsent messages
fr: Afficher le nombre de messages non lus et non envoyés

en: Debug POP3 connection
fr: Déverminer la connexion POP3

en: Debug IMAP connection
fr: Déverminer la connexion IMAP

en: The Balsa E-Mail Client
fr: Le Client de Messagerie Balsa

en: Attach file at URI
fr: Joindre un fichier à l'URI

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fr: Lancer « %s --help » pour afficher la liste des options de la ligne de commande.

en: Balsa cannot open your "%s" mailbox.
fr: Balsa ne peut ouvrir votre boîte aux lettres « %s ».

en: Inbox
fr: Boîte de réception

en: Outbox
fr: Boîte d'envoi

en: Sentbox
fr: Éléments envoyés

en: Draftbox
fr: Brouillons

en: Trash
fr: Corbeille

en: Compressing mail folders...
fr: Compression en cours des dossiers de courrier...

en: M_ove
fr: _Déplacer

en: Close the message window
fr: Ferme la fenêtre du message

en: _Find in message
fr: _Rechercher dans le message

en: Move the message to Trash mailbox
fr: Mettre le message à la corbeille

en: Show toolbar
fr: Afficher la barre d'outils

en: _Selected Headers
fr: En-têtes _sélectionnés

en: Message from %s: %s
fr: Message de %s : %s

en: While retrieving messages
fr: Lors du téléchargement des messages

en: Until closed
fr: Jusqu'à la fermeture

en: Fast
fr: Rapide

en: Bad spellers
fr: Mauvaise orthographe

en: Message number
fr: Numéro du message

en: Sender
fr: Émetteur

en: Flat
fr: Aplati

note: must NOT be modal
en: Balsa Preferences
fr: Préférences de Balsa

en: Mail options
fr: Options du courrier

en: Display options
fr: Options d'affichage

en: Address books
fr: Carnets d'adresses

en: Spelling
fr: Orthographe

en: Startup
fr: Démarrage

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: %s (default)
fr: %s (défaut)

en: Remote mailbox servers
fr: Serveurs de boîtes aux lettres distants

en: Mailbox name
fr: Nom de la boîte aux lettres

en: _Modify
fr: _Modifier

en: Local mail directory
fr: Répertoire de courrier local

en: Select your local mail directory
fr: Choisir votre répertoire de courrier local

en: Outgoing mail servers
fr: Serveurs de courrier sortant

en: Server name
fr: Nom du serveur

en: Mail servers
fr: Serveurs de messagerie

en: Incoming
fr: Entrant

en: Outgoing
fr: Sortant

en: Checking
fr: Vérification

en: _Check mail automatically every
fr: _Vérifier automatiquement s'il y a du courrier toutes les

en: Check _IMAP mailboxes
fr: Vérifier les boîtes aux lettres _IMAP

en: Check INBOX _only
fr: Vérifier seulement la b_oîte de réception

en: When mail arrives:
fr: Quand du courriel est reçu :

en: Display message
fr: Afficher le message

en: Play sound
fr: Jouer un son

en: Show icon
fr: Afficher une icône

en: Do background check quietly (no messages in status bar)
fr: Effectuer les vérifications en tâche de fond discrètement (sans message sur la barre d'état)

en: _POP message size limit:
fr: Limite de la taille des messages _POP :

note: Quoted text regular expression and RFC2646-style flowed text
en: Quoted and flowed text
fr: Texte cité et enchaîné

en: Mark quoted text
fr: Marquer le texte cité

en: Quoted text
    regular expression:
fr: Expression régulière
    pour le texte cité :

en: Wrap text at
fr: Couper le texte après

en: characters
fr: caractères

note: handling of multipart/alternative
en: Display of multipart/alternative parts
fr: Affichage des parties composites/alternative

en: Prefer text/plain over html
fr: Préférer « text/plain » plutôt que HTML

en: National (8-bit) characters in broken messages without codeset header
fr: Caractères nationaux (8 bits) dans un message défectueux sans en-tête d'encodage

en: display as "?"
fr: afficher sous forme « ? »

en: display in codeset
fr: afficher en utilisant l'encodage

note: How to handle received MDN requests
en: Message disposition notification requests
fr: Demandes d'accusés de réception de message (MDN)

en: When I receive a message whose sender requested a Message Disposition Notification (MDN), send it if:
fr: Lors de la réception d'un message pour lequel l'expéditeur a demandé un accusé de réception (MDN), l'envoyer dans les cas suivants :

en: The message header looks clean
    (the notify-to address is the return path,
    and I am in the "To:" or "Cc:" list).
fr: L'en-tête du message semble correct
    (l'adresse « notify-to » est la même que l'adresse de retour,
    et je suis dans la liste de « À : » ou « cc : »).

en: The message header looks suspicious.
fr: L'en-tête du message à l'air douteuse.

en: Word wrap
fr: Retour à la ligne

en: Wrap outgoing text at
fr: Couper le texte sortant après

en: Other options
fr: Autres options

en: Reply prefix:
fr: Préfixe pour les réponses :

en: Automatically quote original when replying
fr: Mettre automatiquement le message original en citation lors d'une réponse

en: Forward a mail as attachment instead of quoting it
fr: Faire suivre le message en pièce jointe au lieu de le citer

en: Copy outgoing messages to sentbox
fr: Copier les messages sortants dans la boîte aux lettres « Éléments envoyés »

en: Send button always queues outgoing mail in outbox
fr: Le bouton « Envoyer » place toujours les courriels sortants en attente dans la boîte d'envoi

en: Edit headers in external editor
fr: Éditer les en-têtes dans un éditeur externe

en: Include HTML parts as text when replying or forwarding
fr: Inclure les parties HTML comme du texte lors de la réponse ou du transfert de courrier

en: Layout
fr: Disposition

en: Sort and thread
fr: Tri et fils de discussion

en: Colors
fr: Couleurs

en: Status messages
fr: Messages d'état

en: Main window
fr: Fenêtre principale

en: Use preview pane
fr: Utiliser un panneau d'aperçu

en: Show mailbox statistics in left pane
fr: Afficher les statistiques des boîte aux lettres dans le panneau de gauche

en: Automatically view message when mailbox opened
fr: Afficher automatiquement les messages à l'ouverture de la boîte aux lettres

en: Ask me before selecting a different mailbox to show an unread message
fr: Me poser la question avant de choisir une autre boîte aux lettres pour afficher un message non lu

en: PageUp/PageDown keys scroll text by
fr: Page Préc/Page Suiv font défiler le message de

en: percent
fr: pourcent

en: Display progress dialog
fr: Afficher un dialogue de progression

en: Date encoding (for strftime):
fr: Codage de la date (pour strftime) :

en: Selected headers:
fr: En-têtes sélectionnés :

en: Information messages
fr: Messages d'information

en: Information messages:
fr: Messages d'information :

en: Warning messages:
fr: Messages d'avertissement :

en: Error messages:
fr: Messages d'erreur :

en: Fatal error messages:
fr: Messages d'erreur fatale :

en: Debug messages:
fr: Messages de débogage :

en: Message colors
fr: Couleurs des messages

en: Quote level %d color
fr: Couleur du texte cité de niveau %d

en: Link color
fr: Couleur des liens

en: Hyperlink color
fr: Couleur des liens hypertexte

en: Composition window
fr: Fenêtre de composition

en: Invalid or incomplete address label color
fr: Couleur pour les adresses non valides ou incomplètes

en: Fonts
fr: Polices

en: Message font:
fr: Police des messages :

en: Subject font:
fr: Police du sujet :

en: Use default font size
fr: Utiliser la taille de police par défaut

en: Sorting and threading
fr: Tri et fils de discussion

en: Default sort column:
fr: Colonne par défaut pour le tri :

en: Default threading style:
fr: Style par défaut des fils de discussion :

en: Expand threads on open
fr: Dérouler les fils de discussion lors de l'ouverture

en: Pspell settings
fr: Paramètres de Pspell

en: Spell check module
fr: Module de vérification orthographique

en: Suggestion level
fr: Niveau de suggestion

note: do the ignore length
en: Ignore words shorter than
fr: Ignorer les mots plus court que

en: Miscellaneous spelling settings
fr: Paramétrages divers de vérification d'orthographe

en: Check signature
fr: Vérifier la signature

en: Check quoted
fr: Vérifier le texte cité

en: Debug
fr: Débogage

en: Empty trash on exit
fr: Vider la corbeille en quittant

en: Close mailbox if unused more than
fr: Fermer la boîte aux lettres si elle n'est pas utilisée depuis plus de

en: Deleting messages
fr: Suppression des messages

note: Translators: this used to be "using Mailbox -> Hide messages"; * the UTF-8 string for the right-arrow symbol is broken out to * avoid msgconv problems.
en: The following setting is global, but may be overridden for the selected mailbox using Mailbox %s Hide messages:
fr: Le paramètre suivant est valide pour l'ensemble des boîte aux lettres mais il peut être surchargé pour la boîte aux lettres sélectionnée en utilisant « Boîte aux lettres %s Masquer les messages » :

en: Hide messages marked as deleted
fr: Masquer les messages ayant été marqués comme devant être effacés

en: The following settings are global:
fr: Les paramètres suivants sont globaux :

en: Expunge deleted messages when mailbox is closed
fr: Purger les messages effacés à la fermeture de la boîte aux lettres

en: ...and if unused more than
fr: ... et si elle n'a pas été utilisée depuis plus de

en: Message window
fr: Fenêtre de message

en: After moving a message:
fr: Action après déplacement/effacement d'un message :

en: Startup options
fr: Options de démarrage

en: Open Inbox upon startup
fr: Ouvrir la boîte de réception au démarrage

en: Check mail upon startup
fr: Relever le courrier au démarrage

en: Remember open mailboxes between sessions
fr: Mémoriser les boîtes ouvertes d'une session à l'autre

en: Folder scanning
fr: Examen des dossiers

en: Choose depth 1 for fast startup; this defers scanning some folders.  To see more of the tree at startup, choose a greater depth.
fr: Choisir une profondeur de 1 pour un démarrage rapide, cela reporte l'examen de certains répertoires. Pour voir une arborescence plus importante au démarrage, augmenter cette profondeur.

en: Scan local folders to depth
fr: Parcourir l'arborescence jusqu'à la profondeur

en: Scan IMAP folders to depth
fr: Parcourir l'arborescence IMAP jusqu'à la profondeur

en: Address book name
fr: Nom du carnet d'adresses

en: Auto-complete
fr: Complétion automatique

en: _Set as default
fr: _Définir comme défaut

en: Remote POP3 mailbox...
fr: Boîte aux lettres POP3 distante...

en: Show nothing
fr: Ne rien afficher

en: Show dialog
fr: Afficher une boîte de dialogue

en: Show in list
fr: Afficher dans la liste

en: Show in status bar
fr: Afficher dans la barre d'état

en: Print to console
fr: Afficher sur la console

en: Ask me
fr: Me poser la question

en: Default layout
fr: Affichage par défaut

en: Wide message layout
fr: Affichage étendu des messages

en: Wide screen layout
fr: Affichage pour écran large

en: Show next unread message
fr: Afficher le message non lu suivant

en: Show next message
fr: Afficher le message suivant

en: Close message window
fr: Fermer la fenêtre du message

en: Error displaying link_id %s: %s
fr: Erreur d'affichage de link_id %s : %s

en: Page %d of %d
fr: Page %d sur %d

en: Signed and encrypted matter
fr: Importance de la signature et du chiffrement

en: Signed matter
fr: Signé est important

en: This is an inline %s signed %s message part:
fr: Ceci est une partie de message intégrée %s signée %s :

en: Cannot print page %d because the document has only %d pages.
fr: Impossible d'imprimer la page %d car le document contient seulement %d pages.

en: inch
fr: pouce

en: _Header Font:
fr: Police de l'_en-tête :

en: B_ody Font:
fr: Police du c_orps :

en: _Footer Font:
fr: Police de _pied de page :

en: Highlighting
fr: Mettre en évidence

en: Highlight _cited text
fr: Mettre en évidence le texte _cité

en: Highlight _structured phrases
fr: Mettre en évidence les phrases _structurées

en: Margins
fr: Marges

en: _Top
fr: _Haut

en: _Bottom
fr: _Bas

en: _Left
fr: _Gauche

en: _Right
fr: _Droite

en: Error printing message: %s
fr: Message d'erreur à l'impression : %s

en: Error during filters loading:
fr: Erreur lors du chargement des filtres :

en: Error during filters loading: %s
    Filters may not be correct.
fr: Erreur lors du chargement des filtres : %s
    Les filtres sont peut-être incorrects.

en: The option not to recognize "format=flowed" text has been removed.
fr: L'option de ne pas reconnaître le texte « format = flowed » a été supprimée.

en: The option not to send "format=flowed" text is now on the Options menu of the compose window.
fr: L'option de ne pas envoyer « format = flowed » se trouve maintenant dans le menu « Options » de la fenêtre de composition.

en: The option to request a MDN is now on the Options menu of the compose window.
fr: L'option de demander un accusé de réception se trouve maintenant dans le menu « Options » de la fenêtre de composition.

en: This version of Balsa uses a new user interface; if you have changed Balsa's keyboard accelerators, you will need to set them again.
fr: Cette version de Balsa utilise une nouvelle interface graphique ; si vous aviez précédemment modifié les raccourcis claviers, il est nécessaire de les définir à nouveau.

en: Error opening GConf database
fr: Erreur lors de l'ouverture de la base de données GConf

en: Error setting GConf field: %s
fr: Erreur de création du champ GConf : %s

note: Translators: please use the initial letter of each language as * its accelerator; this is a long list, and unique accelerators * cannot be found.
en: _Brazilian Portuguese
fr: Portugais _Brésilien

en: _Chinese Simplified
fr: _Chinois simplifié

en: _Chinese Traditional
fr: _Chinois traditionnel

en: _Czech
fr: _Tchèque

en: _Danish
fr: _Danois

en: _Dutch
fr: _Néerlandais

en: _English (American)
fr: _Anglais (américain)

en: _English (British)
fr: _Anglais (britannique)

en: _Estonian
fr: _Estonien

en: _Finnish
fr: _Finnois

en: _French
fr: _Français

en: _German
fr: _Allemand

en: _German (Austrian)
fr: _Allemand (autrichien)

en: _German (Swiss)
fr: _Allemand (suisse)

en: _Greek
fr: _Grec

en: _Hebrew
fr: _Hébreu

en: _Hungarian
fr: _Hongrois

en: _Italian
fr: _Italien

en: _Japanese (JIS)
fr: _Japonais (JIS)

en: _Korean
fr: _Coréen

en: _Latvian
fr: _Letton

en: _Lithuanian
fr: _Lituanien

en: _Norwegian
fr: _Norvégien

en: _Polish
fr: _Polonais

en: _Portugese
fr: _Portugais

en: _Romanian
fr: _Roumain

en: _Russian
fr: _Russe

en: _Serbian
fr: _Serbe

en: _Serbian (Latin)
fr: _Serbe (latin)

en: _Slovak
fr: _Slovaque

en: _Spanish
fr: _Espagnol

en: _Swedish
fr: _Suédois

en: _Turkish
fr: _Turc

en: _Ukrainian
fr: _Ukrainien

en: _Generic UTF-8
fr: _UTF-8 générique

en: _Show
fr: _Afficher

en: _Language
fr: _Langue

en: _Include File...
fr: _Inclure un fichier...

en: Include a file
fr: Inclut un fichier

en: _Attach File...
fr: _Joindre un fichier...

en: Attach a file
fr: Joint un fichier

en: I_nclude Message(s)
fr: _Inclure le(s) message(s)

en: Include selected message(s)
fr: Inclut les messages sélectionnés

en: Attach _Message(s)
fr: Joindre le(s) _message(s)

en: Attach selected message(s)
fr: Joint les messages sélectionnés

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Save this message
fr: Enregistrer ce message

en: Print the edited message
fr: Imprimer le message édité

en: _Undo
fr: Ann_uler

en: Undo most recent change
fr: Annule les modifications les plus récentes

en: _Redo
fr: _Rétablir

en: Redo most recent change
fr: Rétablit les modifications les plus récentes

en: Cu_t
fr: _Couper

en: Cut the selected text
fr: Coupe le texte sélectionné

en: Copy to the clipboard
fr: Copie le presse-papiers

en: _Paste
fr: C_oller

en: Paste from the clipboard
fr: Colle le presse-papiers

en: _Wrap Body
fr: _Retour à la ligne automatique du contenu

en: _Reflow Selected Text
fr: _Reformater le texte sélectionné

en: Insert Si_gnature
fr: Insérer une si_gnature

en: _Quote Message(s)
fr: _Citer le(s) message(s)

en: C_heck Spelling
fr: Vérifier l'ort_hographe

en: Check the spelling of the message
fr: Vérifier l'orthographe du message

en: Select _Identity...
fr: Sélectionner l'_identité...

en: Select the Identity to use for the message
fr: Sélectionner l'identité à utiliser pour ce message

en: _Edit with Gnome-Editor
fr: _Éditer avec Gnome-Editor

en: Edit the current message with the default Gnome editor
fr: Éditer le message actuel avec l'éditeur par défaut de Gnome

note: All three "Send" and "Queue" actions have the same * stock_id; the first in this list defines the action tied to the * toolbar's "Send" button, so "ToolbarSend" must come before * the others.
en: Sen_d
fr: E_nvoyer

en: Send this message
fr: Envoyer ce message

en: _Queue
fr: _Mettre en attente

en: Queue this message in Outbox for sending
fr: Mettre en attente ce message dans la boîte d'envoi

en: _Postpone
fr: _Reprendre rédaction plus tard

en: Save this message and close
fr: Enregistrer ce message et fermer

en: Send _Later
fr: Envoyer _plus tard

en: Sa_ve and Close
fr: En_registrer et fermer

en: Too_lbar
fr: _Barres d'outils...

en: F_rom
fr: D_e

en: Rec_ipients
fr: Dest_inataires

en: R_eply To
fr: Rép_ondre à

en: _Request Disposition Notification
fr: Demander un accusé de _réception

en: Request Message Disposition Notification
fr: Demander un accusé de réception du message

en: _Format = Flowed
fr: _Format = flux

note: Send as message/alternative with text/plain and text/html parts
en: Send as plain text and _HTML
fr: Envoi en texte brut et _HTML

en: _Sign Message
fr: _Signer le message

en: Sign message using GPG
fr: Signe le message en utilisant GPG

en: _Encrypt Message
fr: _Chiffrer le message

en: Encrypt message using GPG
fr: Chiffre le message en utilisant GPG

en: signs the message using GnuPG
fr: Signe le message en utilisant GnuPG

en: signs the message using GnuPG for all To: and CC: recipients
fr: Signe le message en utilisant GnuPG pour tous les destinataires À : et CC :

en: _GnuPG uses MIME mode
fr: _GnuPG utilisant le mode MIME

en: _GnuPG uses old OpenPGP mode
fr: _GnuPG utilisant l'ancien mode OpenPGP

en: _S/MIME mode (GpgSM)
fr: mode _S/MIME (GpgSM)

en: Attachment
fr: Pièce jointe

en: Inline
fr: Dans le corps

en: Reference
fr: Référence

en: (No name)
fr: (pas de nom)

en: The message to '%s' is modified.
    Save message to Draftbox?
fr: Le message destiné à « %s » a été modifié.
    Voulez-vous enregistrer ce message en tant que brouillon ?

en: Gnome editor is not defined in your preferred applications.
fr: L'éditeur GNOME n'est pas défini dans vos applications préférées.

en: Select Identity
fr: Choisir une identité

en: Saying yes will not send the file `%s' itself, but just a MIME message/external-body reference.  Note that the recipient must have proper permissions to see the `real' file.
    
    Do you really want to attach this file as reference?
fr: Répondre par l'affirmative ne va pas envoyer le fichier « %s » lui-même, mais juste un message MIME avec référence vers un corps de message externe. Noter que le destinataire doit avoir les permissions correctes pour voir le fichier « réel ».
    
    Voulez-vous vraiment joindre ce fichier comme une référence ?

en: Attach as Reference?
fr: Joindre en tant que référence ?

en: Choose charset
fr: Choisir le codage des caractères

en: File
    %s
    is not encoded in US-ASCII or UTF-8.
    Please choose the charset used to encode the file.
fr: Le fichier
    %s
    n'est codé ni en ASCII-US ni en UTF-8.
    Choisissez le codage à utiliser pour ce fichier.

en: Attach as MIME type:
fr: Attacher comme type MIME :

en: Character set for file %s changed from "%s" to "%s".
fr: Le jeu de caractères du fichier %s a été changé de « %s » vers « %s ».

en: (no subject)
fr: (pas de sujet)

en: Cannot create file URI object for %s
fr: Impossible de créer un fichier objet URI pour %s

en: unknown error
fr: erreur inconnue

en: forwarded message
fr: message retransmis

en: Message from %s, subject: "%s"
fr: Message de %s, sujet : « %s »

en: Remove
fr: Supprimer

en: Open...
fr: Ouvrir...

en: Attach file
fr: Joindre un fichier

en: Attaching message failed.
    Possible reason: not enough temporary space
fr: Impossible de joindre le message.
    Une raison possible est le manque d'espace temporaire

en: F_rom:
fr: D_e :

note: Subject:
en: S_ubject:
fr: S_ujet :

note: fcc: mailbox folder where the message copy will be written to
en: F_cc:
fr: F_cc :

note: Attachment list
en: _Attachments:
fr: P_ièces jointes :

en: Could not save attachment: %s
fr: Impossible d'enregistrer la pièce jointe : %s

en: No subject
fr: Pas de sujet

en: inlined file "%s" (%s)
fr: fichier inclus « %s » (%s)

en: attached file "%s" (%s)
fr: fichier joint « %s » (%s)

en: inlined %s part
fr: pièce %s incluse

en: attached %s part
fr: pièce %s jointe

en: message from %s, subject "%s"
fr: message de %s, sujet : « %s »

en: quoted
fr: cité

en: quoted attachment
fr: pièce jointe citée

en: Select parts for quotation
fr: Sélectionner les parties à citer

en: Select the parts of the message which shall be quoted in the reply
fr: Sélectionnez les parties du messages qui doivent être citées dans la réponse

en: you
fr: vous

en: ------forwarded message from %s------
fr: ------message retransmis de %s------

en: Message-ID: %s
fr: Identifiant du message : %s

en: References:
fr: Références :

en: On %s, %s wrote:
fr: Le %s, %s a écrit :

en: %s wrote:
fr: %s a écrit :

en: No signature found!
fr: Aucune signature trouvée !

en: Could not save message.
fr: Impossible d'enregistrer le message.

en: Could not open draftbox: %s
fr: Impossible d'ouvrir la boîte de brouillons : « %s »

en: Message saved.
fr: Message enregistré.

en: Could not attach the file %s: %s.
fr: Impossible de joindre le fichier %s : %s.

en: not an absolute path
fr: n'est pas un chemin absolu

en: not in your directory
fr: n'est pas dans votre répertoire

en: does not exist
fr: n'existe pas

en: not in current directory
fr: n'est pas dans le répertoire actuel

en: The link that you selected created
    a "Blind copy" (Bcc) address.
    Please check that the address
    is appropriate.
fr: Le lien que vous avez sélectionné a créé
    une adresse de copie privée (Bcc).
    Vérifiez que celle-ci est correcte.

en: Could not open the file %s.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s.

en: Include file
fr: Inclure le fichier

note: Translators: please do not translate Face.
en: Could not load Face header file %s: %s
fr: Impossible de charger fichier d'en-tête de « Face » %s : %s

note: Translators: please do not translate Face.
en: Could not load X-Face header file %s: %s
fr: Impossible de charger fichier d'en-tête de « X-Face » %s : %s

en: You did not specify a subject for this message
fr: Vous n'avez pas indiqué de sujet pour ce message

en: If you would like to provide one, enter it below.
fr: Si vous voulez en fournir un, veuillez n'indiquer ci-dessous.

en: _Send
fr: _Envoyer

en: You did not select encryption for this message, although %s public keys are available for all recipients. In order to protect your privacy, the message could be %s encrypted.
fr: Vous n'avez pas sélectionné de chiffrement pour ce message, alors que des clés publiques %s sont disponibles pour tous les destinataires. Afin de protéger votre vie privée, le message peut être chiffré avec %s.

en: Send _encrypted
fr: _Envoi chiffré

en: Send _unencrypted
fr: Envoi _non chiffré

en: You selected OpenPGP security for this message.
fr: Vous avez sélectionné la sécurité OpenPGP pour ce message.

en: The message text will be sent as plain text and as HTML, but only the plain part can be signed.
fr: Ce message sera envoyé en format texte brut et HTML, mais seule la partie brute peut être signée.

en: The message contains attachments, which cannot be signed or encrypted.
fr: Le message contient des pièces jointes qui ne peuvent être ni signées ni chiffrées.

en: You should select MIME mode if the complete message shall be protected. Do you really want to proceed?
fr: Vous devez sélectionner le mode MIME si le message entier doit être protégé. Voulez-vous vraiment continuer ?

en: sending message with gpg mode %d
fr: Envoi du message avec le mode gpg %d

en: Message could not be created
fr: Impossible de créer le message

en: Message could not be queued in outbox
fr: Le message n'a pas pu être mis en attente dans la boîte d'envoi

en: Message could not be saved in sentbox
fr: Le message n'a pas pu être enregistré dans la boîte des éléments envoyés

en: Message could not be sent
fr: Impossible d'envoyer le message

en: Message could not be signed
fr: Impossible de signer le message

en: Message could not be encrypted
fr: Impossible de chiffrer le message

en: Send failed: %s
    %s
fr: Échec de l'envoi : %s
    %s

en: Send failed: %s
fr: Échec de l'envoi : %s

en: Could not postpone message: %s
fr: Impossible de différer le message : %s

en: Message postponed.
fr: Message différé.

en: Could not postpone message.
fr: Impossible de différer le message.

en: Error starting spell checker: %s
fr: Erreur lors du lancement du vérificateur orthographique : %s

en: Could not compile %s
fr: Impossible de compiler %s

en: Quoted Text Regular Expression
fr: Expression régulière pour le texte cité

en: Reply to %s: %s
fr: Répondre à %s : %s

en: Forward message to %s: %s
fr: Faire suivre le message à %s : %s

en: New message to %s: %s
fr: Nouveau message pour %s : %s

en: _Change
fr: _Remplacer

en: Replace the current word with the selected suggestion
fr: Remplacer le mot actuel par la suggestion sélectionnée

en: Change _All
fr: Remplacer t_out

en: Replace all occurrences of the current word with the selected suggestion
fr: Remplacer toutes les occurrences du mot en cours par la suggestion sélectionnée

en: _Ignore
fr: _Ignorer

en: Skip the current word
fr: Ignorer le mot en cours

en: Ignore A_ll
fr: I_gnorer tout

en: Skip all occurrences of the current word
fr: Ignorer toutes les occurrences du mot en cours

en: _Learn
fr: A_pprendre

en: Add the current word to your personal dictionary
fr: Ajouter le mot en cours à votre dictionnaire personnel

en: _Done
fr: _Terminer

en: Finish spell checking
fr: Terminer la vérification orthographique

en: Revert all changes and finish spell checking
fr: Annuler toutes les modifications et arrêter la vérification orthographique

en: Spell check
fr: Vérifier l'orthographe

en: BalsaSpellCheck: Quoted text regular expression compilation failed
fr: BalsaSpellCheck : échec de la compilation de l'expression régulière citée

en: BalsaSpellCheck: Learn operation failed;
    %s
fr: BalsaSpellCheck : échec de l'opération d'apprentissage ;
    %s

en: BalsaSpellCheck: Learn operation failed.
fr: BalsaSpellCheck : échec de l'opération d'apprentissage.

en: BalsaSpellCheck: Suggest %s (%s)
fr: BalsaSpellCheck: suggestion %s (%s)

en: BalsaSpellCheck: Pspell Error: %s
fr: BalsaSpellCheck: erreur de Pspell : %s

en: Store address: no addresses
fr: Enregistrement de l'adresse : pas d'adresse

en: Store Address
fr: Enregistrer l'adresse

en: Save this address and close the dialog?
fr: Enregistrer cette adresse et fermer la fenêtre ?

en: No address book selected....
fr: Aucun carnet d'adresses sélectionné...

en: Address could not be written to this address book.
fr: Impossible d'écrire cette adresse dans le carnet d'adresses.

en: Address book could not be accessed.
fr: Accès impossible au carnet d'adresses.

en: This mail address is already in this address book.
fr: Cette adresse est déjà dans ce carnet d'adresses.

en: Unexpected address book error. Report it.
fr: Erreur inattendue du carnet d'adresses, veuillez le signaler.

en: Choose Address Book
fr: Choisir le carnet d'adresses

en: Choose Address
fr: Choisir l'adresse

en: Separator
fr: Séparateur

en: Quit
fr: Quitter

en: Check
fr:   Relever
    le courrier

en: Compose
fr: Écrire

en: Continue
fr: Poursuivre
    la rédaction

en: Reply
fr: Répondre

en: Reply
    to all
fr: Répondre
      à tous

en: Reply
    to group
fr: Répondre
    au groupe

en: Forward
fr: Faire suivre

en: Next
    unread
fr: Suivant
    non lu

en: Next
    flagged
fr: Prochain
    marqué

en: Previous
    part
fr: Partie
    précédente

en: Next
    part
fr: Partie
    suivante

en: Trash /
    Delete
fr: Corbeille /
    Supprimer

en: Postpone
fr: Différer l'envoi

en: Print
fr: Imprimer

en: Request
    MDN
fr: Requête
    MDN

en: Send
fr: Envoyer

en: Exchange
fr: Échanger

en: Attach
fr: Joindre

en: Save
fr: Enregistrer

en: Identity
fr: Identité

en: Close
fr: Fermer

en: Toggle
    new
fr: Basculer
    nouveau

en: Mark all
fr: Tout marquer

en: Reset
    Filter
fr: Réinitialiser
    le filtre

en: Sign
fr: Signer

en: Encrypt
fr: Chiffrer

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Rétablir

en: Expunge
fr: Effacer

en: Empty
    Trash
fr: Vider la
    corbeille

en: Edit
fr: Modifier

en: Queue
fr: Mettre en attente

en: Unknown toolbar icon "%s"
fr: Icône de barre d'outils « %s » inconnue

en: Queue this message for sending
fr: Mettre en attente ce message dans la boîte d'envoi

en: Text Be_low Icons
fr: Texte _sous les icônes

en: Priority Text Be_side Icons
fr: Texte prioritaire à côté de_s icônes

en: _Icons Only
fr: _Icônes uniquement

en: _Text Only
fr: _Texte uniquement

en: Use Desktop _Default (%s)
fr: Utiliser les paramètres par _défaut du bureau (%s)

en: _Customize Toolbars...
fr: _Personnaliser les barres d'outils...

en: Customize Toolbars
fr: Personnaliser les barres d'outils

en: Compose window
fr: Fenêtre de composition

en: Toolbar options
fr: Options de la barre d'outils

en: _Wrap button labels
fr: _Retour à la ligne des étiquettes de boutons

en: Error displaying toolbar help: %s
fr: Erreur d'affichage de l'aide de la barre d'outils : %s

note: Preview display
en: Preview
fr: Aperçu

en: _Restore toolbar to standard buttons
fr: _Restaurer les boutons standards de la barre d'outils

note: Style button
en: Toolbar _style...
fr: _Style de barre d'outils...

en: Available buttons
fr: Boutons disponibles

en: Current toolbar
fr: Barre d'outils actuelle

en: Up
fr: Haut

en: Down
fr: Bas
