balsa 2.3.14 - en to it translation catalogue (1321 entries)

en: E-Mail utility
it: Programma di posta elettronica

note: The externq database doesn't support Id's, sorry!
en: No-Id
it: Nessuna id

en: No-Name
it: Nessun nome

en: SASL Interaction
it: Interazione SASL

en: TLS requested but not compiled in
it: TLS richiesto ma non compilato

en: No error
it: Nessun errore

en: Cannot read from address book
it: Impossibile leggere la rubrica

en: Cannot write to address book
it: Impossibile scrivere nella rubrica

en: Cannot connect to the server
it: Impossibile collegarsi al server

en: Cannot search in the address book
it: Impossibile cercare nella rubrica

en: Cannot add duplicate entry
it: Impossibile aggiungere la voce duplicata

en: Cannot find address in address book
it: Impossibile trovare l'indirizzo nella rubrica

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: D_isplayed Name:
it: Nome _visualizzato:

en: _First Name:
it: _Nome:

en: _Last Name:
it: _Cognome:

en: _Nickname:
it: _Soprannome:

en: O_rganization:
it: _Organizzazione:

en: _Email Address:
it: Indirizzo di posta _elettronica:

note: Right/Add button
en: A_dd
it: _Aggiungi

en: (No subject)
it: (Nessun oggetto)

en: Open with %s
it: Apri con %s

en: Syntax error in the filter configuration file
it: Errore di sintassi nel file di configurazione dei filtri

en: Unable to allocate memory
it: Impossibile allocare memoria

en: Error in regular expression syntax
it: Errore di sintassi nell'espressione regolare

en: Attempt to apply an invalid filter
it: Tentativo di applicare un filtro non valido

en: Invalid filters %s for mailbox %s
it: Filtro "%s" non valido per la casella "%s"

en: Unable to load message body to match filter
it: Impossibile caricare il corpo del messaggio corrispondente al filtro

en: Invalid filter: %s
it: Filtro non valido: %s

en: Bad mailbox name for filter: %s
it: Nome errato della casella di posta per il filtro: %s

en: Error when copying messages: %s
it: Errore durante la copia del messaggio: %s

en: Error when trashing messages: %s
it: Errore durante lo spostamento nel cestino: %s

en: Error when moving messages: %s
it: Errore durante lo spostamento del messaggio: %s

en: Failed to decrypt MIME part: parse error
it: Impossibile decifrare la parte MIME: errore d'analisi

en: The passphrase for this key was bad, please try again!
    
    Key: %s
it: La passphrase per questa chiave non era valida, ritentare.
    
    Chiave: %s

en: Please enter the passphrase for the secret key!
    
    Key: %s
it: Inserire la passphrase per la chiave segreta.
    
    Chiave: %s

en: signing failed
it: apposizione della firma fallita

en: signature verification failed
it: verifica della firma fallita

en: combined signing and encryption is only defined for RFC 2440
it: firma e cifratura combinate sono definite solo per l'RFC 2440

en: signing and encryption failed
it: firma e cifratura fallite

en: encryption failed
it: crittografia fallita

en: decryption failed
it: decifrazione fallita

en: the crypto engine for protocol OpenPGP is not available
it: il motore crittografico per il protocollo OpenPGP non è disponibile

en: the crypto engine for protocol CMS is not available
it: il motore crittografico per il protocollo CMS non è disponibile

en: invalid crypto engine %d
it: motore crittografico %d non valido

en: %s: a key for %s is present, but it is expired, disabled, revoked or invalid
it: %s: una chiave per %s è presente, ma è scaduta, disabilitata, revocata o non valida

en: %s: could not find a key for %s
it: %s: impossibile trovare una chiave per %s

en: %s: multiple keys for %s
it: %s: chiavi multiple per %s

en: %s: insufficient validity for uid %s
it: %s: validità insufficiente per l'id utente %s

en: New Identity
it: Nuova identità

en: Current
it: Attuale

en: Default
it: Principale

note: Translators: please do not translate Face.
en: _Face Path
it: Percorso di _Face

note: Translators: please do not translate Face.
en: _X-Face Path
it: Percorso di _X-Face

note: create the "General" tab
en: General
it: Generale

en: _Identity Name:
it: Nome _identità:

en: _Full Name:
it: _Nome:

en: _Mailing Address:
it: Indirizzo di posta _elettronica:

en: Reply _To:
it: _Risposte a:

en: _Domain:
it: _Dominio:

en: _Bcc:
it: Cc_n:

en: Reply _String:
it: Prefisso per il testo citato:

en: F_orward String:
it: Stringa per il testo inoltrato:

en: SMT_P Server:
it: Server SMT_P:

note: create the "Signature" tab
en: Signature
it: Firma

en: Signature _Path
it: _Percorso della firma

en: _Execute Signature
it: _Esegui la firma

en: Incl_ude Signature
it: Incl_udi firma

en: Include Signature When For_warding
it: Includi la firma negli _inoltri

en: Include Signature When Rep_lying
it: Includi la firma nelle _risposte

en: _Add Signature Separator
it: _Aggiungi il separatore della firma

en: Prepend Si_gnature
it: La firma precede il _messaggio

note: create the "Security" tab
en: Security
it: Sicurezza

en: sign messages by default
it: Di norma, firma i messaggi

en: encrypt messages by default
it: Di norma, cifra i messaggi

en: default protocol
it: Protocollo predefinito

en: always trust GnuPG keys when encrypting
it: Fidati sempre delle chiavi GnuPG quando cifri

en: Error reading file %s: %s
it: Errore nella lettura del file %s: %s

note: Translators: please do not translate Face.
en: Face header file %s contains binary data.
it: Il file di intestazione Face %s contiene dati binari.

note: Translators: please do not translate Face.
en: Error loading Face: %s
it: Errore nel caricare Face: %s

en: Error: The identity does not have a name
it: Errore: l'identità non ha un nome

en: Error: An identity with that name already exists
it: Errore: è già presente un'identità con questo nome

en: Do you really want to delete the selected identity?
it: Cancellare davvero l'identità selezionata?

en: Error displaying help for identities: %s
it: Errore nel visualizzare l'aiuto per le identità: %s

en: Manage Identities
it: Gestione Identità

en: GnuPG MIME mode
it: Modalità MIME di GnuPG

en: GnuPG OpenPGP mode
it: Modalità OpenPGP di GnuPG

en: GpgSM S/MIME mode
it: Modalità S/MIME di GpgSM

note: IMAP host name + message
en: IMAP server %s alert:
    %s
it: Avviso dal server IMAP %s:
    %s

note: IMAP host name + message
en: IMAP server %s error: %s
it: Errore del server IMAP %s: %s

note: IMAP host name + message
en: %s: %s
it: %s: su %s

en: Cannot connect to the server: %s
it: Impossibile collegarsi al server: %s

en: Exceeded the number of connections per server %s
it: Superato il numero di connessioni per server %s

en: Your Balsa configuration is now stored in "~/.balsa/config".
it: La configurazione di Balsa è stata salvata in "~/.balsa/config".

en: Invalid date
it: Data non valida

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Authenticity of this certificate could not be verified.
    <b>Reason:</b> %s
    <b>This certificate belongs to:</b>
it: L'autenticità di questo certificato non può essere verificata.
    <b>Motivo:</b> %s
    <b>Questo certificato appartiene a:</b>

en: 
    <b>This certificate was issued by:</b>
it: 
    <b>Questo certificato è stato rilasciato da:</b>

en: <b>This certificate is valid</b>
    from %s
    to %s
    <b>Fingerprint:</b> %s
it: <b>Questo certificato è valido</b>
    da %s
    a %s
    <b>Fingerprint:</b> %s

en: SSL/TLS certificate
it: Certificato SSL/TLS

en: _Accept Once
it: _Accetta per una volta

en: Accept&_Save
it: Accetta e _salva

en: _Reject
it: _Rifiuta

en: No image data
it: Nessun dato immagine

en: Invalid input format
it: Formato di input non valido

en: Internal buffer overrun
it: Overrun del buffer interno

note: Translators: please do not translate Face.
en: Bad X-Face data
it: Dati di X-Face corrotti

en: Cannot load mailbox %s
it: Impossibile leggere la casella %s

en: No such mailbox type: %s
it: Tipo di casella inesistente: %s

en: Bad local mailbox path "%s"
it: Percorso della casella non valido "%s"

en: Could not create a mailbox of type %s
it: Impossibile creare una casella di tipo %s

en: Applying filter rules to %s
it: Applicazione delle regole del filtro a "%s" in corso

en: Copying from %s to %s
it: Copia da "%s" a "%s" in corso

en: Removing messages from source mailbox failed
it: Rimozione dei messaggi dalla casella sorgente fallita

en: from unknown
it: da sconosciuto

en: Loading...
it: Caricamento in corso

en: Searching %s for partial messages
it: Ricerca di messaggi parziali in "%s" in corso

en: Reconstructing message
it: Ricostruzione del messaggio in corso

note: ImapIssue macro handles reconnecting. We might issue a LIBBALSA_INFORMATION_MESSAGE here but it would be overwritten by login information...
en: IMAP connection has been severed. Reconnecting...
it: La connessione IMAP è stata tagliata. Riconnessione in corso

en: IMAP server has shut the connection: %s Reconnecting...
it: Il server IMAP ha chiuso la connessione: %s Riconnessione in corso

en: Async IMAP cmd %s could not be executed. Reconnecting...
it: Non è stato possibile eseguire il comando asincrono IMAP %s. Riconnessione in corso

en: %s: Opening %s Refcount: %d
it: %s: Apertura di "%s" in corso. Refcount: %d

en: Downloading %ld kB
it: Scaricamento di %ld kB

en: IMAP SEARCH command failed for mailbox %s
    falling back to default searching method
it: Il comando IMAP SEARCH nella cartella %s è fallito
    verrà usato il metodo di ricerca predefinito

en: No path found for mailbox "%s", using "%s"
it: Nessun percorso trovato per la casella "%s", uso "%s"

en: Cannot get IMAP handle
it: Impossibile ottenere l'handle IMAP

en: Cannot create temporary file
it: Impossibile creare il file temporaneo

en: Cannot write to temporary file %s
it: Impossibile scrivere nel file temporaneo %s

en: Uploading %ld kB
it: Invio di %ld kB

en: Server-side threading not supported.
it: Il raggruppamento lato server non è supportato.

en: Failed to create temporary file "%s": %s
it: Creazione del file temporaneo "%s" fallita: %s

en: Failed to save cache file "%s": %s.
it: Salvataggio del file di cache "%s" fallito: %s.

en: Failed to save cache file "%s": %s.  New version saved as "%s"
it: Salvataggio del file di cache "%s" fallito: %s. Una nuova versione è stata salvata come "%s"

en: Cache file for mailbox %s will be created
it: Verrà creato il file di cache per la casella "%s"

en: Failed to read cache file %s: %s
it: Lettura del file di cache "%s" fallita: %s

en: Cache file for mailbox %s will be repaired
it: Il file di cache per la casella "%s" verrà riparato

en: Filtering %s
it: Applicazione dei filtri per "%s" in corso

en: Preparing %s
it: Preparazione di "%s" in corso

en: Open of %s failed. Errno = %d,
it: Apertura di "%s" fallita. Errno = %d,

en: Failed to sync mailbox "%s"
it: Sincronizzazione della casella "%s" fallita

en: Mailbox %s does not appear to be a Maildir mailbox.
it: La casella "%s" non sembra di tipo Maildir.

en: Could not create a MailDir directory at %s (%s)
it: Impossibile creare una cartella MailDir in %s (%s)

en: Could not create a MailDir at %s (%s)
it: Impossibile creare una MailDir in %s (%s)

en: Could not remove contents of %s:
    %s
it: Impossibile rimuovere il contenuto di %s:
    %s

en: Could not remove %s:
    %s
it: Impossibile rimuovere %s:
    %s

en: Mailbox does not exist.
it: La casella non esiste.

en: Data copy error
it: Errore di copia dei dati

en: Mailbox %s does not appear to be an Mbox mailbox.
it: La casella "%s" non sembra di tipo Mbox.

en: Could not write file %s: %s
it: Impossibile scrivere il file %s: %s

en: Could not unlink file %s: %s
it: Impossibile eseguire l'unlink del file %s: %s

en: Cannot open mailbox.
it: Impossibile aprire la casella.

en: Mailbox is not in mbox format.
it: La casella non è nel formato Mbox.

en: Cannot lock mailbox.
it: Impossibile fare il lock della casella.

en: %s: could not open %s.
it: %s: impossibile aprire %s.

en: %s: could not get new mime stream.
it: %s: impossibile ottenere il nuovo flusso mime.

en: %s: %s is not in mbox format.
it: %s: "%s" non è nel formato mbox.

en: Mailbox %s does not appear to be a Mh mailbox.
it: La casella "%s" non sembra di tipo Mh.

en: Could not create MH directory at %s (%s)
it: Impossibile creare una cartella MH in %s (%s)

en: Could not create MH structure at %s (%s)
it: Impossibile creare la struttura MH in %s (%s)

en: Cannot create message
it: Impossibile creare il messaggio

en: Message rename error
it: Errore nel rinominare il messaggio

en: Error appending message %d from %s to %s: %s
it: Errore nell'allegare il messaggio %d da %s a %s: %s

en: Saving POP message to %s failed
it: Salvataggio del messaggio POP in "%s" fallito

en: Retrieving Message %d of %d
it: Ricezione del messaggio %d di %d in corso

en: Received %ld kB of %ld
it: Ricevuti %ld kB su %ld

en: Saving POP message to %s failed.
it: Salvataggio del messaggio POP in "%s" fallito.

en: Transferring POP message to %s failed.
it: Trasferimento del messaggio POP in "%s" fallito.

en: POP3 mailbox %s temp file error:
    %s
it: Errore nel file temporaneo della casella POP3 "%s":
    %s

en: POP3 mailbox %s error: %s
it: Errore nella casella POP3 "%s": %s

en: POP3 message %d oversized: %d kB - skipped.
it: Il messaggio POP3 %d è fuori misura: %d kB - saltato.

en: POP3 error: cannot open %s for writing.
it: Errore POP3: impossibile aprire "%s" per scrivere.

en: POP3 error: cannot close %s.
it: Errore POP3: impossibile chiudere "%s".

en: POP3 error: %s.
it: Errore POP3: %s.

en: Mailbox (%s) is readonly: cannot change flags.
it: La casella di posta (%s) è in sola lettura: impossibile cambiare i segni.

en: west european
it: Europa occidentale

en: east european
it: Europa orientale

en: south european
it: Sud Europa

en: north european
it: Nord Europa

en: cyrillic
it: cirillico

en: arabic
it: arabo

en: greek
it: greco

en: hebrew
it: ebraico

en: turkish
it: turco

en: nordic
it: nordico

en: baltic
it: baltico

en: celtic
it: celtico

en: west europe (euro)
it: Europa occidentale (Euro)

en: russian
it: Russo

en: ukrainian
it: ucraino

en: japanese
it: giapponese

en: korean
it: coreano

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
it: Superato il tempo limite per il lock con fcntl

en: Waiting for fcntl lock... %d
it: In attesa del lock con fcntl %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
it: Superato il tempo limite per il lock con flock

en: Waiting for flock attempt... %d
it: In attesa del lock con flock %d

en: LDAP Directory for %s
it: Directory LDAP per %s

en: Gpgme has been compiled without support for protocol %s.
it: Gpgme è stato compilato senza supporto per il protocollo %s.

en: Crypto engine %s is not installed properly.
it: Il motore crittografico %s non è installato correttamente.

en: Crypto engine %s version %s is installed, but at least version %s is required.
it: Il motore crittografico %s, versione %s è installato, ma è richiesta almeno la versione %s.

en: Unknown problem with engine for protocol %s.
it: Problema sconosciuto con il motore per il protocollo %s.

en: %s: could not retrieve crypto engine information: %s.
it: %s: impossibile acquisire informazioni sul motore crittografico: %s.

en: 
    Disable support for protocol %s.
it: 
    Disabilita il supporto per il protocollo %s.

en: Enter passphrase to unlock the secret key for signing
it: Inserire la passphrase per sbloccare la chiave segreta per firmare

en: creating a gpgme context failed
it: La creazione di un contesto gpgme è fallita

en: Enter passphrase to decrypt message
it: Inserire la passphrase per decifrare il messaggio

en: decryption and signature verification failed
it: decifrazione e verifica della firma fallite

en: The signature is valid.
it: La firma è valida.

en: The signature is valid but expired.
it: La firma è valida ma scaduta.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has expired.
it: La firma è valida ma la chiave usata per verificarla è scaduta.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has been revoked.
it: La firma è valida ma la chiave usata per verificarla è stata revocata.

en: The signature is invalid.
it: La firma non è valida.

en: The signature could not be verified due to a missing key.
it: Impossibile verificare la firma a causa di una chiave mancante.

en: This part is not a real PGP signature.
it: Questa parte non è una vera firma PGP.

en: The signature could not be verified due to an invalid crypto engine.
it: Impossibile verificare la firma perché il motore crittografico è corrotto.

en: GnuPG is rebuilding the trust database and is currently unavailable.
it: GnuPG sta ricostruendo il database delle fiducie e al momento non è disponibile.

en: An error prevented the signature verification.
it: Un errore ha impedito la verifica della firma.

en: The user ID is of unknown validity.
it: L'ID utente ha validità sconosciuta.

en: The validity of the user ID is undefined.
it: La validità dell'ID utente non è definita.

en: The user ID is never valid.
it: L'ID utente non è mai valido.

en: The user ID is marginally valid.
it: L'ID utente è marginalmente valido.

en: The user ID is fully valid.
it: L'ID utente è pienamente valido.

en: The user ID is ultimately valid.
it: In definitiva l'ID utente è valido.

en: bad validity
it: non valida

en: PGP signature:
it: Firma PGP:

en: S/MIME signature:
it: Firma S/MIME:

en: (unknown protocol)
it: (protocollo sconosciuto)

en: 
    User ID: %s
it: 
    ID Utente: %s

en: 
    Signed by: %s
it: 
    Firmato da: %s

en: 
    Mail address: %s
it: 
    Indirizzo di posta: %s

en: 
    Signed on: %s
it: 
    Firmato il: %s

en: 
    User ID validity: %s
it: 
    Validità ID utente: %s

en: 
    Key owner trust: %s
it: 
    Fiducia al proprietario della chiave: %s

en: 
    Key fingerprint: %s
it: 
    Impronta digitale della chiave: %s

en: 
    Subkey created on: %s
it: 
    Sottochiave creata il: %s

en: 
    Subkey expires on: %s
it: 
    La sottochiave scade il: %s

en:  revoked
it:  revocato

en:  expired
it:  scaduto

en:  disabled
it:  disabilitato

en:  invalid
it:  non valido

note: ngettext: string begins with a single space, so no space after * the colon is correct punctuation (in English).
en: 
    Subkey attribute:%s | 
    Subkey attributes:%s
it[0]: 
    Attributo della sottochiave:%s
it[1]: 
    Attributi della sottochiave:%s

en: 
    Issuer name: %s
it: 
    Nome dell'emittente: %s

en: 
    Issuer serial number: %s
it: 
    Numero di serie dell'emittente: %s

en: 
    Chain ID: %s
it: 
    ID Catena: %s

en: Could not launch %s to get the public key %s.
it: Impossibile avviare %s per ottenere la chiave pubblica %s.

en: Running gpg failed with return value %d:
    %s
it: L'avvio di gpg è fallito riportando il valore %d:
    %s

en: Running gpg successful:
    %s
it: L'esecuzione di gpg ha avuto successo:
    %s

en: unknown
it: sconosciuta

en: undefined
it: indefinita

en: never
it: mai

en: marginal
it: marginale

en: full
it: piena

en: ultimate
it: definitiva

en: User ID
it: ID utente

en: Key ID
it: ID chiave

en: Length
it: Lunghezza

en: Validity
it: Validità

note: FIXME: create dialog according to the Gnome HIG
en: Select key
it: Seleziona la chiave

en: Select the private key for the signer %s
it: Seleziona la chiave privata per il firmatario %s

en: Select the public key for the recipient %s
it: Seleziona la chiave pubblica per il destinatario %s

en: Insufficient trust for recipient %s
it: Fiducia insufficiente per il destinatario %s

en: The validity of the key with user ID "%s" is "%s".
it: La validità della chiave con ID utente "%s" è "%s".

en: Use this key anyway?
it: Usare comunque questa chiave?

en: Try again later.
it: Riprovare più tardi.

en: Sending Mail...
it: Spedizione della posta in corso

en: _Hide
it: _Nascondi

en: Copying message to outbox failed: %s
it: La copia del messaggio nella "Posta in uscita" è fallito: %s

en: Could not send the message to %s:
    %d: %s
    Message left in your outbox.
it: Impossibile spedire il messaggio a %s:
    %d: %s
    Il messaggio è rimasto nella "Posta in uscita".

en: Saving sent message to %s failed: %s
it: Il salvataggio del messaggio spedito a %s è fallito: %s

en: Relaying refused:
    %d: %s
    Message left in your outbox.
it: Ritrasmissione rifiutata:
    %d: %s
    Il messaggio è rimasto nella "Posta in uscita".

en: Message submission problem, placing it into your outbox.
    System will attempt to resubmit the message until you delete it.
it: Problema di spedizione, il messaggio è rimasto nella "Posta in uscita".
    Il sistema tenterà di rispedirlo fino a quando non verrà cancellato.

en: Connected to MTA
it: Connesso all'MTA

note: status code, mailbox
en: From: %d <%s>
it: Da: %d <%s>

note: mailbox, status code, status text
en: From %s: %d %s
it: Da %s: %d %s

note: status code, mailbox
en: To: %d <%s>
it: A: %d <%s>

note: mailbox, status code, status text
en: To %s: %d %s
it: A %s: %d %s

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: SMTP server refused connection.
    Check your internet connection.
it: Il server SMTP ha rifiutato la connessione.
    Controllare la connessione internet.

en: SMTP server cannot be reached.
    Check your internet connection.
it: Il server SMTP non può essere raggiunto.
    Controllare la connessione internet.

en: Message left in Outbox (try again later)
it: Il messaggio è rimasto nella "Posta in uscita" (riprova più tardi)

en: SMTP server problem (%d): %s
    Message is left in outbox.
it: Problema col server SMTP (%d): %s
    Il messaggio è rimasto nella "Posta in uscita".

en: Cannot determine charset for text file `%s'; sending as mime type `%s'
it: Impossibile determinare il set di caratteri per il file "%s"; inviato come tipo mime "%s"

en: Postponing message failed: %s
it: Impossibile differire il messaggio: %s

en: This message will not be encrypted for the BCC: recipient(s).
it: Il messaggio non verrà cifrato per le Copie carbone nascoste.

note: host, authentication method
en: Logging in to %s using %s
it: Accesso a %s usando %s in corso

en: Never
it: Mai

en: If Possible
it: Se possibile

en: Required
it: Sempre

en: Error displaying %s: %s
it: Errore visualizzando %s: %s

en: SMTP Server
it: Server SMTP

en: _Descriptive Name:
it: Nome _descrittivo:

en: _User Name:
it: _Nome utente:

en: _Pass Phrase:
it: _Passphrase:

en: Use _TLS:
it: Usa _TLS:

en: C_ertificate Pass Phrase:
it: Passphrase del c_ertificato:

en: Sp_lit message larger than
it: Scom_poni i messaggi più grandi di

note: Items
en: _Close
it: _Chiudi

en: Close the window
it: Chiudi la finestra

en: _Copy
it: _Copia

en: Copy text
it: Copia testo

en: _Select Text
it: _Seleziona testo

en: Select entire mail
it: Seleziona l'intero messaggio

en: _Escape Special Characters
it: Mostra le sequenze di _escape

en: Escape special and non-ASCII characters
it: Visualizza i caratteri speciali e non-ASCII in sequenze di escape

en: Mailbox closed
it: Casella di posta chiusa

en: Message Source
it: Sorgente del messaggio

en: Use balsa as default email client?
it: Usare Balsa come applicazione di posta predefinita?

en: _Yes
it: _Sì

en: Default Client
it: Applicazione predefinita

en: _Inbox:
it: Posta _in entrata:

en: _Outbox:
it: Posta in _uscita:

en: _Sentbox:
it: Posta _spedita:

en: _Draftbox:
it: _Bozze:

en: _Trash:
it: _Cestino:

en: The pathname "%s" must be specified canonically -- it must start with a '/'.
it: Il percorso "%s" deve essere specificato nella forma canonica: deve iniziare con "/".

en: The mailbox "%s" does not appear to be valid.
it: La casella "%s" non sembra valida.

en: Please verify the locations of your default mail files.
    These will be created if necessary.
it: Verificare la posizione dei tuoi file di posta predefiniti.
    Questi verranno creati, se necessario.

en: Mail Files
it: File di posta

en: Problem Creating Mailboxes
    %s
it: Problema nella creazione delle caselle
    %s

en: You've successfully set up Balsa. Have fun!
       -- The Balsa development team
it: Balsa è stato configurato con successo. Buon divertimento!
       -- Il gruppo di sviluppo di Balsa

en: All Done!
it: Fatto.

en: GnomeCard Address Book
it: Rubrica GnomeCard

en: Address Book
it: Rubrica

en: The following settings are also needed (and you can find them later, if need be, in the Email application in the 'Preferences' and 'Identities' commands on the 'Tools' menu)
it: Sono inoltre necessarie le seguenti impostazioni (disponibili in seguito, se necessario, nella finestra principale alle voci "Preferenze" e "Identità" del menu "Impostazioni")

en:  Whoever provides your email account should be able to give you the following information (if you have a Network Administrator, they may already have set this up for you):
it: Il fornitore dell'account di posta dovrebbe esser in grado di dare le seguenti informazioni (l'amministratore di rete, se presente, potrebbe aver già fatto questo lavoro):

en: Yes, remember it
it: Sì, ricordala

en: No, type it in every time
it: No, verrà inserita ogni volta

en: Name of mail server for incoming _mail:
it: Nome del server per la posta in _ingresso:

en: _Type of mail server:
it: _Tipo di server di posta:

en: Connect using _SSL:
it: Connessione con _SSL:

en: Your email _login name:
it: Nome utente per il server di posta:

en: Your _password:
it: _Password:

en: _SMTP Server:
it: Server _SMTP:

note: 2.1
en: Your real _name:
it: _Nome:

en: Your _Email Address, for this email account:
it: L'in_dirizzo di posta per questo account:

en: _Remember your password:
it: _Ricorda la password

en: _Refer to this account as:
it: Nome di _riferimento per questo account:

en: _Local mail directory:
it: Cartella per la posta _locale:

en: User Settings
it: Impostazioni utente:

en: Local Mail Problem
    %s
it: Problema nella posta locale
    %s

en: Welcome to Balsa!
it: Benvenuto in Balsa!

en: Before you can send or receive email:
    
    -- either you should already have Internet access and an email account, provided by an Internet Service Provider, and you should have made that Internet connection on your computer
    
    -- or your Network Administrator at your place of work/study/similar may have set up your computer to connect to the network.
it: Prima di poter spedire o ricevere posta è necessario:
    
    -- disporre di un accesso internet e un account di posta, stipulati con un fornitore di servizi internet (ISP), e aver impostato la connessione internet sul computer
    
    -- che l'amministratore di rete dell'ufficio, laboratorio o simili abbia impostato il computer per connettersi alla rete

en: This will exit Balsa.
    Do you really want to do this?
it: Questo chiuderà Balsa.
    Procedere?

en: Error loading %s: %s
it: Errore nel caricamento di %s: %s

en: The path %s must be relative to the filesystem root (start with /).
it: Il percorso %s deve essere relativo alla radice (iniziare con /).

en: Couldn't create a directory: mkdir() failed on pathname "%s".
it: Impossibile creare una directory: mkdir() ha fallito sul percorso "%s".

en: The file with pathname "%s" is not a directory.
it: Il file con percorso "%s" non è una directory.

en: Configure Balsa
it: Configura Balsa

en: Balsa E-mail reader
it: Lettore di posta elettronica Balsa

en: New mail notification
it: Notifica di nuova posta

en: Program startup
it: Avvio del programma

en:  address book:
it:   rubrica:

en: VCard Address Book (GnomeCard)
it: Rubrica VCard (GnomeCard)

en: External query (a program)
it: Interrogazione esterna (un programma)

en: LDIF Address Book
it: Rubrica LDIF

en: LDAP Address Book
it: Rubrica LDAP

en: GPE Address Book
it: Rubrica GPE

en: _Name
it: Con_tatti

en: F_ilter:
it: F_iltro:

en: Name
it: Nome

en: E-Mail Address
it: Indirizzo di posta

note: -- table column 1 -- Entry widget for finding an address
en: _Search for Name:
it: Cerca _Nome:

en: Run Editor
it: _Avvia editor

en: _Re-Import
it: _Importa di nuovo

note: -- table column 3 -- label for selected addresses in compose mode
en: Send-To
it: Spedisci a

note: mode switching stuff
en: Treat multiple addresses as:
it: Tratta gli indirizzi multipli come:

en: alternative addresses for the same person
it: indirizzi alternativi per la stessa persona

en: a distribution list
it: una lista di diffusione

en: Error opening address book '%s':
    %s
it: Errore nell'apertura della rubrica "%s":
    %s

en: Suggest complete addresses:
it: Suggerisci indirizzi completi:

en: as I type
it: durante la scrittura

en: when I hit the Escape key
it: alla pressione del tasto Escape

en: Modify Address Book
it: Modifica la rubrica

en: Add Address Book
it: Aggiungi una rubrica

note: mailbox name may be NULL
en: A_ddress Book Name:
it: Nome della _rubrica:

en: Load program location:
it: Posizione del programma per caricare:

en: Select load program for address book
it: Seleziona il programma per caricare la rubrica

en: Save program location:
it: Posizione del programma per salvare:

en: Select save program for address book
it: Seleziona il programma per salvare la rubrica

en: _Host Name
it: Nome dell'_host

en: Base Domain _Name
it: _Nome dominio principale

en: _User Name (Bind DN)
it: Nome _utente (Bind DN)

en: _User Address Book DN
it: Rubrica DN _utente

en: Enable _TLS
it: Abilita _TLS

en: Error displaying help: %s
it: Errore nella visualizzazione dell'aiuto: %s

en: No path found.  Do you want to give one?
it: Nessun percorso trovato.  Se ne vuole specificare uno?

en: The address book file path "%s" is not correct. %s
it: Il percorso per il file della rubrica "%s" non è corretto. %s

en: The load program path "%s" is not correct. %s
it: Il percorso del programma per caricare "%s" non è corretto. %s

en: The save program path "%s" is not correct. %s
it: Il percorso del programma di salvataggio "%s" non è corretto. %s

en: The path "%s" is not correct. %s
it: Il percorso "%s" non è corretto. %s

en: Do you want to correct the path?
it: Si vuole correggere il percorso?

en: Opening remote mailbox %s.
    The _password for %s@%s:
it: Apertura della casella remota "%s" in corso.
    _Password per %s@%s:

en: Mailbox _password for %s@%s:
it: _Password della casella per %s@%s:

en: Password needed
it: Serve una password

en: _Remember password
it: _Ricorda la password

en: Couldn't open mailbox "%s"
it: Impossibile aprire la casella "%s"

en: From
it: Da

en: Subject
it: Oggetto

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Opening mailbox %s. Please wait...
it: Apertura della casella "%s" in corso

note: FIXME: this is hack!
en: To
it: A

en: Move to Trash failed: %s
it: Spostamento nel Cestino fallito: %s

note: R
en: _Reply...
it: _Rispondi...

en: Reply To _All...
it: Rispondi a _tutti...

en: Reply To _Group...
it: Rispondi al _gruppo...

en: _Forward Attached...
it: Inoltra come _allegato...

en: Forward _Inline...
it: Inoltra in _linea...

en: _Pipe through...
it: Passa tramite _pipe a...

en: _Store Address...
it: Salva _indirizzo...

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Undelete
it: _Ripristina

en: Move To _Trash
it: Sp_osta nel cestino

en: T_oggle
it: Segna co_me

en: _Flagged
it: _Importante

en: _Unread
it: _Non letto

en: _Move to
it: _Sposta nella casella:

en: _View Source
it: Visuali_zza sorgente

en: Failed to copy %d message to mailbox "%s": %s | Failed to copy %d messages to mailbox "%s": %s
it[0]: Copia di %d messaggio nella casella "%s" fallita: %s
it[1]: Copia di %d messaggi nella casella "%s" fallita: %s

en: Copied to "%s".
it: Copiato in "%s".

en: Moved to "%s".
it: Spostato in "%s".

en: Committing mailbox %s failed.
it: Aggiornamento della casella %s fallito.

en: Pipe message through a program
it: Invia il messaggio a un programma con una pipe

en: _Run
it: _Avvia

en: Specify the program to run:
it: Specificare il programma da avviare:

en: Mailbox
it: Casella

en: Failed to find mailbox
it: La casella non è stata trovata

en: _Other...
it: _Altro...

en: Choose destination folder
it: Scegliere la cartella di destinazione

en: Other...
it: Altro...

en: , %d new | , %d new
it[0]: , %d nuovo
it[1]: , %d nuovi

en: , %d hidden | , %d hidden
it[0]: , %d nascosto
it[1]: , %d nascosti

en: Check cryptographic signature
it: Controlla la firma crittografica

en: Select message part to display
it: Seleziona la parte di messaggio da mostrare

en: Content
it: Contenuto

en: Message parts
it: Parti del messaggio

en: Save selected as...
it: Salva la selezione come...

en: Save selected to folder...
it: Salva la selezione nella cartella...

en: (No sender)
it: (Nessun mittente)

en: Could not access message %ld in mailbox "%s".
it: Impossibile accedere al messaggio %ld nella casella "%s".

en: mixed parts
it: Parti mescolate

en: alternative parts
it: Parti alternative

en: signed parts
it: Parti firmate

en: encrypted parts
it: Parti cifrate

en: rfc822 message
it: Messaggio rfc822

en: "%s" parts
it: Parti "%s"

en: force inline for all parts
it: forza in linea tutte le parti

en: rfc822 message (from %s, subject "%s")
it: messaggio rfc822 (da %s, oggetto "%s")

en: complete message
it: completa il messaggio

en: part %s: %s (file %s)
it: parte %s: %s (file %s)

en: part %s: %s
it: parte %s: %s

en: encrypted:
it: cifrato:

en: Save...
it: Salva...

en: Select folder for saving selected parts
it: Scegliere la cartella dove salvare le parti selezionate

en: %s message part
it: parte del messaggio %s

en: Could not save %s: %s
it: Impossibile salvare %s: %s

en: The sender of this mail, %s, requested 
    a Message Disposition Notification(MDN) to be returned to `%s'.
    Do you want to send this notification?
it: Il mittente di questo messaggio, %s, ha richiesto
    che venga spedita una notifica di lettura a "%s".
    Si desidera spedire questa notifica?

en: Reply to MDN?
it: Rispondere a MDN?

en: The decryption cannot be performed because this message is displayed more than once.
    Please close the other instances of this message and try again.
it: La decifrazione non può essere effettuata perché questo messaggio è visualizzato più di una volta.
    Chiudere le altre istanze di questo messaggio e riprovare.

en: Parsing a message part failed: %s
it: L'analisi di una parte del messaggio è fallita: %s

en: Possible disk space problem.
it: Possibile problema di spazio su disco.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains an encrypted part, but it's structure is invalid.
it: Il messaggio spedito da %s con oggetto "%s" contiene una parte cifrata, ma la struttura non è corretta

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a PGP encrypted part, but this crypto protocol is not available.
it: Il messaggio spedito da %s con oggetto "%s" contiene una parte cifrata con PGP, ma questo protocollo non è disponibile.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a S/MIME encrypted part, but this crypto protocol is not available.
it: Il messaggio spedito da %s con oggetto "%s" contiene una parte cifrata con S/MIME, ma questo protocollo non è disponibile.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a signed part, but its structure is invalid. The signature, if there is any, cannot be checked.
it: Il messaggio spedito da %s con oggetto "%s" contiene una parte firmata, ma la sua struttura non è valida. La firma, se c'è, non può essere verificata.

en: The message sent by %s with subject "%s" contains a %s signed part, but this crypto protocol is not available.
it: Il messaggio spedito da %s con oggetto "%s" contiene una parte firmata con %s, ma questo protocollo non è disponibile.

en: Detected a good signature
it: Rilevata una firma corretta

en: Detected a good signature with insufficient validity
it: Rilevata una firma corretta con validità insufficiente

en: Detected a good signature with insufficient validity/trust
it: Rilevata una firma corretta con validità/fiducia insufficiente

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject "%s" returned:
    %s
it: Il controllo della firma del messaggio spedito da %s con oggetto "%s" ha riportato:
    %s

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject "%s" failed with an error!
it: Il controllo della firma del messaggio spedito da %s con oggetto "%s" è fallito per un errore.

en: The decryption cannot be performed because this message is displayed more than once.
it: La decifrazione non può essere effettuata perché il messaggio è visualizzato più di una volta.

en: The signature check and removal of the OpenPGP armor cannot be performed because this message is displayed more than once.
it: Il controllo della firma e la rimozione dell'armatura OpenPGP non possono essere effettuati perché il messaggio è visualizzato più di una volta.

en: Please close the other instances of this message and try again.
it: Chiudere le altre istanze di questo messaggio e riprovare.

en: One of the specified fields contains:
it: Uno dei campi specificati contiene:

en: None of the specified fields contains:
it: Nessuno dei campi specificati contiene:

en: One of the regular expressions matches
it: Una delle espressioni regolari corrisponde

en: None of the regular expressions matches
it: Nessuna espressione regolare corrisponde

en: Match when date is in the interval:
it: Corrisponde quando la data è nell'intervallo:

en: Match when date is outside the interval:
it: Corrisponde quando la data non è nell'intervallo:

en: Match when one of these flags is set:
it: Corrisponde quando contrassegnato come:

en: Match when none of these flags is set:
it: Corrisponde quando non contrassegnato come:

en: You must specify the name of the user header to match on
it: Specificare il nome dell'intestazione utente da confrontare

en: You must specify at least one field for matching
it: Specificare almeno un campo da confrontare

en: You must provide a string
it: È necessario fornire una stringa

en: You must provide at least one regular expression
it: È necessario fornire almeno un'espressione regolare

en: Low date is incorrect
it: La data minima non è corretta

en: High date is incorrect
it: La data massima non è corretta

en: Low date is greater than high date
it: La data minima è posteriore alla data massima

en: Error displaying condition help: %s
it: Errore di visualizzazione dell'aiuto sulle condizioni: %s

en: Match Fields
it: Corrisponde ai campi

en: _All
it: _Tutti

en: C_lear
it: Pu_lisci

en: _Body
it: Cor_po

note: To:
en: _To:
it: _A:

en: _From:
it: _Da:

en: _Subject
it: _Oggetto

en: _User header:
it: Intestazione _utente:

en: Unread
it: Non letto

en: Deleted
it: Cancellato

en: Replied
it: Con risposta

en: Flagged
it: Importante

en: One of the specified f_ields contains
it: Uno dei campi _specificati contiene

en: Contain/Does _Not Contain
it: Contiene/_Non contiene

en: _One of the regular expressions matches
it: _Una delle espressioni regolari corrisponde a

note: Left/Remove button
en: _Remove
it: _Rimuovi

en: One _Matches/None Matches
it: U_na/Nessuna corrispondenza

en: Match when message date is in the interval:
it: Corrisponde quando la data del messaggio è nell'intervallo:

en: Inside/outside the date interval
it: All'interno/All'esterno dell'intervallo

en: Match when one flag is set/when no flag is set
it: Corrisponde se il contrassegno è impostato/non è impostato

en: Search T_ype:
it: _Tipo di ricerca:

en: Edit condition for filter:
it: Modifica le condizioni per il filtro:

en: Filter with no condition was omitted
it: Il filtro senza condizioni è stato omesso

en: Error displaying filter help: %s
it: Errore nella visualizzazione dell'aiuto sui filtri: %s

en: New filter
it: Nuovo filtro

en: No filter name specified.
it: Nessun nome specificato per il filtro.

en: Filter "%s" already exists.
it: Il filtro "%s" esiste già.

en: Filter must have conditions.
it: Il filtro deve avere delle condizioni.

en: Filter has matched
it: Il filtro corrisponde

en: You must provide a sound to play
it: È necessario fornire un suono da eseguire

en: (Example: write December 31, 2000, as %s)
it: (Esempio: scrivere %s per 31 dicembre 2000)

en: Simple
it: Semplice

en: Regular Expression
it: Espressione regolare

en: Date interval
it: Intervallo di date

en: Flag condition
it: Contrassegni

en: Copy to folder:
it: Copia nella cartella:

en: Move to folder:
it: Sposta nella cartella:

en: Print on printer:
it: Stampa sulla stampante:

en: Run program:
it: Esegui il programma:

en: Send to Trash
it: Manda nel cestino

en: OR
it: O

en: AND
it: E

note: new button #define MENU_FILE_NEW_POS 0
en: _New
it: _Nuovo

note: The name entry
en: _Filter name:
it: Nome _filtro:

note: The filter op-code : "OR" or "AND" all the conditions
en: Operation between conditions
it: Operazione tra le condizioni

en: _Edit
it: _Modifica

en: Ne_w
it: Nuo_vo

note: The notification area
en: Notification:
it: Notifica:

note: Notification buttons
en: Play sound:
it: Suona:

en: Use Sound...
it: Usa suoni...

en: Popup text:
it: Testo a comparsa:

note: The action area
en: Action to perform:
it: Azione da eseguire:

en: Match
it: Corrisponde

en: Action
it: Azione

en: Revert
it: Ripristina

en: A filter run dialog is open.Close it before you can modify filters.
it: Una finestra di dialogo per l'esecuzione dei filtri è aperta. Chiuderla per poter modificare i filtri.

en: Balsa Filters
it: Filtri di Balsa

en: Filter "%s" has no condition.
it: Il Filtro "%s" non ha condizioni.

en: Unable to export filter %s, an error occurred.
it: Impossibile esportare il filtro %s, è avvenuto un errore.

en: There are opened filter run dialogs, close them before you can modify filters.
it: Ci sono finestre di dialogo per l'esecuzione dei filtri aperte. Chiuderle per poter modificare i filtri.

en: Balsa Filters Export
it: Esportazione filtri di Balsa

en: Error displaying run filters help: %s
it: Errore di visualizzazione dell'aiuto sull'esecuzione dei filtri: %s

en: Error when applying filters
it: Errore nell'applicazione dei filtri

en: Filter applied to "%s".
it: Filtro applicato a "%s".

en: The destination mailbox of the filter "%s" is "%s".
    You can't associate it with the same mailbox (that causes recursion).
it: La casella di destinazione del filtro "%s" è "%s".
    Impossibile associarlo con la stessa casella (causando ricorsività).

en: The filter "%s" is not compatible with the mailbox type of "%s".
    This happens for example when you use regular expressions match with IMAP mailboxes, it is done by a very slow method; if possible, use substring match instead.
it: Il filtro "%s" è incompatibile con il tipo di casella di "%s".
    Questo accade ad esempio usando espressioni regolari con caselle IMAP, il che è fatto con un metodo molto lento; se possibile è meglio usare la corrispondenza di sotto-stringhe.

en: Balsa Filters of Mailbox:
it: Filtri delle caselle di posta di Balsa:

en: On reception
it: Durante la ricezione

en: On exit
it: In uscita

en: Apply Selected
it: Applica selezionati

note: up button
en: _Up
it: _Su

note: down button
en: Do_wn
it: _Giù

en: A_pply Now!
it: A_pplica adesso

en: The filters dialog is opened, close it before you can run filters on any mailbox
it: La finestra di dialogo dei filtri è aperta, chiuderla per poter eseguire i filtri in qualunque casella

en: Remote IMAP folder
it: Cartella IMAP remota

note: must NOT be modal
en: _Update
it: _Aggiorna

en: C_reate
it: C_rea

en: _Basic
it: _Essenziali

en: _Max number of connections:
it: Numero _massimo di connessioni:

en: Enable _persistent cache
it: Abilita cache _persistente

en: Enable _bug workarounds
it: Abilita gli espedienti contro i _bachi

en: Use STATUS for mailbox checking
it: Usa STATUS per il controllo della casella

en: _Advanced
it: _Avanzate

note: INPUT FIELD CREATION
en: Descriptive _Name:
it: Nome _descrittivo:

note: username
en: Use_r name:
it: Nome _utente:

en: _Anonymous access
it: _Accesso anonimo

en: Subscribed _folders only
it: Solo _cartelle sottoscritte

en: Always show _INBOX
it: Mostra sempre la casella _INBOX

en: Pr_efix:
it: Pre_fisso:

en: Select parent folder
it: Seleziona la cartella genitore

en: Renaming INBOX is special!
    You will create a subfolder %s in %s
    containing the messages from INBOX.
    INBOX and its subfolders will remain.
    What would you like to do?
it: Rinominare INBOX è speciale.
    Verrà creata una sotto-cartella %s in %s
    contenente i messaggi di INBOX,
    ma INBOX e le sue sotto-cartelle rimarranno.
    Cosa si desidera fare?

en: Question
it: Domanda

en: Rename INBOX
it: Rinomina INBOX

en: Cancel
it: Annulla

en: Folder rename failed. Reason: %s
it: Impossibile rinominare la cartella. Motivo: %s

en: Folder creation failed. Reason: %s
it: Creazione della cartella fallita. Motivo: %s

en: An IMAP folder that is not a mailbox
    has no properties that can be changed.
it: Una cartella IMAP che non è una casella
    non ha proprietà da modificare.

en: Remote IMAP subfolder
it: Sotto-cartella IMAP remota

en: _Create
it: _Crea

en: Rename or move subfolder
it: Rinomina o sposta sotto-cartella

en: Create subfolder
it: Crea sotto-cartella

note: INPUT FIELD CREATION
en: _Folder name:
it: Nome _cartella:

en: _Browse...
it: S_foglia...

en: _Subfolder of:
it: _Sotto-cartella di:

en: This folder is not stored in configuration. I do not yet know how to remove it from remote server.
it: Questa cartella non è salvata nella configurazione. Non è ancora noto il modo di rimuoverla dal server remoto.

en: This will remove the folder "%s" from the list.
    You may use "New IMAP Folder" later to add this folder again.
it: La cartella "%s" verrà rimossa dall'elenco.
    Sarà possibile usare in seguito "Nuova cartella IMAP" per aggiungerla di nuovo.

en: Confirm
it: Conferma

en: Information - Balsa
it: Informazioni - Balsa

en: WARNING:
it: ATTENZIONE:

en: ERROR:
it: ERRORE:

en: FATAL:
it: FATALE:

en: Use _SSL
it: Usa _SSL

en: No mailbox selected.
it: Nessuna casella selezionata.

en: Mailbox "%s" is used by Balsa and I cannot remove it.
    If you really want to remove it, assign its function
    to some other mailbox.
it: La casella "%s" è usata da Balsa e non può essere
    rimossa.  Se si desidera davvero rimuoverla, è necessario
    assegnare la sua funzione a un'altra casella.

en: This will remove the mailbox "%s" from the list of mailboxes.  You may also delete the disk file or files associated with this mailbox.
    If you do not remove the file on disk you may "Add  Mailbox" to access the mailbox again.
    What would you like to do?
it: La casella "%s" verrà rimossa dall'elenco delle caselle.  È anche possibile eliminare dal disco il file (o i file) associato ad essa.
    Non cancellando il file dal disco sarà possibile
    accedere nuovamente alla casella con "Nuovo -> Casella ...".
    Cosa si desidera fare?

en: Remove from _list
it: Rimuovi dalla _lista

en: Remove from list and _disk
it: Rimuovi dalla lista e dal _disco

en: This will remove the mailbox "%s" and all its messages from your IMAP server.  If %s has subfolders, it will still appear as a node in the folder tree.
    You may use "New IMAP subfolder" later to add a mailbox with this name.
    What would you like to do?
it: La casella "%s" e tutti i suoi messaggi verranno rimossi dal server IMAP.  Se %s ha delle sotto-cartelle, apparirà ancora come nodo nell'albero delle cartelle.
    Sarà possibile usare in seguito "Nuova sotto-cartella IMAP" peraggiungere una casella con questo nome.
    Cosa si desidera fare?

en: _Remove from server
it: _Rimuovi dal server

en: This will remove the mailbox "%s" from the list of mailboxes.
    You may use "Add Mailbox" later to access this mailbox again.
    What would you like to do?
it: La casella "%s" verrà rimossa dalla lista della caselle.
    Sarà possibile usare in seguito "Nuova casella" per accedervi nuovamente.
    Cosa si desidera fare?

en: _Remove from list
it: _Rimuovi dalla lista

en: Folder deletion failed. Reason: %s
it: Cancellazione della cartella fallita. Motivo: %s

en: _Add
it: _Aggiungi

en: %s on %s
it: %s su %s

en: Rename of %s to %s failed:
    %s
it: Cambio nome di %s in %s fallito: 
    %s

en: _Mailbox Name:
it: _Nome della casella:

en: Local Mailbox Configurator
it: Configurazione delle caselle locali

en: Remote Mailbox Configurator
it: Configurazione delle caselle remote

note: mailbox name
en: Mailbox _Name:
it: _Nome della casella:

en: _Delete messages from server after download
it: _Cancella i messaggi dal server quando scaricati

en: _Enable check for new mail
it: _Attiva il controllo di nuova posta

en: _Filter messages through procmail
it: _Filtra i messaggi con procmail

en: Fi_lter Command:
it: Comando di fi_ltraggio:

en: Disable _APOP
it: Disattiva _APOP

note: username
en: _Username:
it: Nome _utente:

en: _Remember Password
it: _Ricorda la password

en: F_older Path:
it: Percorso della cartella:

en: _Identity:
it: _Identità:

en: Always
it: Sempre

en: _Decrypt and check
    signatures automatically:
it: Decifra e _verifica
    le firme automaticamente:

en: Show _Recipient column instead of Sender
it: Mostra la colonna "_Destinatario" invece di "Mittente"

en: _Subscribe for new mail check
it: _Sottoscrivi per il controllo di nuova posta

en: The folder edition to be written.
it: La versione della cartella da scrivere.

en: Scanning %s. Please wait...
it: Scansione di "%s" in corso.

en: Scanning of %s failed: %s
    Check network connectivity.
it: La scansione di "%s" è fallita: %s
    Controllare la connessione di rete.

en: Scanning of %s failed: %s
it: La scansione di "%s" è fallita: %s

en: Local _mbox mailbox...
it: Casella _mbox locale...

en: Local Mail_dir mailbox...
it: Casella Mail_dir locale...

en: Local M_H mailbox...
it: Casella M_H locale...

en: Remote _IMAP mailbox...
it: Casella _IMAP remota...

en: Remote IMAP _folder...
it: Car_tella IMAP remota...

en: Remote IMAP _subfolder...
it: _Sotto-cartella IMAP remota...

note: clicked on the empty space
en: _Rescan
it: _Riscansiona

en: _Properties...
it: _Proprietà...

en: _Open
it: _Apri

en: _Subscribe
it: _Sottoscrivi

en: _Unsubscribe
it: _Togli sottoscrizione

en: Mark as _Inbox
it: Imposta come "Posta _in entrata"

en: _Mark as Sentbox
it: Imposta come "Posta _spedita"

en: Mark as _Trash
it: Imposta come "_Cestino"

en: Mark as D_raftbox
it: Imposta come "_Bozze"

en: _Empty trash
it: S_vuota il cestino

en: _Edit/Apply filters
it: _Modifica/Applica filtri

en: The path "%s" does not lead to a mailbox.
it: Il percorso "%s" non porta a una casella di posta.

en: Local mailbox %s loaded as: %s
it: Casella locale "%s" caricata come: %s

en: Local folder %s
it: Cartella locale "%s"

en: Balsa closes files and connections. Please wait...
it: Chiusura dei file e delle connessioni in corso.

en: _Deleted
it: Da _cancellare

en: Un_Deleted
it: _Recuperati

en: _Read
it: _Letti

en: Un_read
it: Non _letti

en: Un_flagged
it: Non _importanti

en: _Answered
it: Con _risposta

en: Un_answered
it: Senza _risposta

en: _No Headers
it: _Nessuna intestazione

en: Display no headers
it: Non mostra le intestazioni

en: S_elected Headers
it: Intestazioni _selezionate

en: Display selected headers
it: Mostra le intestazioni selezionate

en: All _Headers
it: _Tutte le intestazioni

en: Display all headers
it: Mostra tutte le intestazioni

en: Toggle flagged
it: Segna come importante

en: Toggle deleted flag
it: Segna come da cancellare

en: Toggle New
it: Segna come nuovo

en: Toggle Answered
it: Segna come risposto

en: _Message...
it: Me_ssaggio...

en: Compose a new message
it: Compone un nuovo messaggio

note: We could use GNOMEUIINFO_INCLUDE but it appends the menu instead of including at specified position
en: Local mbox mailbox...
it: Casella _mbox locale...

en: Add a new mbox style mailbox
it: Aggiunge nuova casella di tipo mbox

en: Local Maildir mailbox...
it: Casella Mail_dir locale

en: Add a new Maildir style mailbox
it: Aggiunge nuova casella di tipo Maildir

en: Local MH mailbox...
it: Casella M_H locale...

en: Add a new MH style mailbox
it: Aggiunge nuova casella di tipo MH

en: Remote IMAP mailbox...
it: Casella _IMAP remota...

en: Add a new IMAP mailbox
it: Aggiunge nuova casella IMAP

en: Remote IMAP folder...
it: Car_tella IMAP remota...

en: Add a new IMAP folder
it: Aggiunge una nuova cartella IMAP

en: Remote IMAP subfolder...
it: _Sotto-cartella IMAP remota...

en: Add a new IMAP subfolder
it: Aggiunge una nuova sotto-cartella IMAP

en: _Continue
it: _Continua

en: Continue editing current message
it: Continua a modificare questo messaggio

note: Ctrl-M
en: _Get New Mail
it: _Preleva nuova posta

en: Fetch new incoming mail
it: Preleva nuovi messaggi

note: Ctrl-S
en: _Send Queued Mail
it: _Spedisci la posta in coda

en: Send messages from the outbox
it: Spedisce i messaggi dalla "Posta in uscita"

note: Ctrl-B
en: Send and _Receive Mail
it: Spedisci e _ricevi la posta

en: Send and Receive messages
it: Spedisce e riceve i messaggi

en: _Print...
it: Stam_pa...

en: Print current message
it: Stampa questo messaggio

en: _Address Book...
it: _Rubrica...

en: Open the address book
it: Apre la rubrica

en: F_ilters...
it: _Filtri...

en: Manage filters
it: Gestione filtri

en: _Export Filters
it: _Esporta Filtri

en: Export filters as Sieve scripts
it: Esporta i filtri come script Sieve

en: _Flat index
it: _Dialoghi non raggruppati

en: No threading at all
it: Nessun raggruppamento

en: Si_mple threading
it: Raggruppamento se_mplice

en: Simple threading algorithm
it: Semplice algoritmo per raggruppare

en: _JWZ threading
it: Raggruppamento _JWZ

en: Elaborate JWZ threading
it: Raggruppamento elaborato con JWZ

en: _Show Mailbox Tree
it: _Mostra albero delle caselle

en: Toggle display of mailbox and folder tree
it: Mostra/Nasconde l'albero delle caselle di posta e delle cartelle

en: Show Mailbox _Tabs
it: Mostra _linguette

en: Toggle display of mailbox notebook tabs
it: Mostra/Nasconde le linguette delle caselle di posta aperte

en: _Wrap
it: _A capo automatico

en: Wrap message lines
it: Spezza le linee del messaggio

en: E_xpand All
it: _Espandi tutti

en: Expand all threads
it: Espande tutti i dialoghi raggruppati

en: _Collapse All
it: Ridu_ci tutti

en: Collapse all expanded threads
it: Riduce tutti i dialoghi raggruppati

en: Zoom _In
it: _Ingrandisci

en: Increase magnification
it: Aumenta l'ingrandimento

en: Zoom _Out
it: Rimpicci_olisci

en: Decrease magnification
it: Diminuisce l'ingrandimento

note: To warn msgfmt that the % sign isn't a format specifier: To warn msgfmt that the % sign isn't a * format specifier:
en: Zoom _100%
it: Ingrandimento al _100%

en: No magnification
it: Riporta a grandezza normale

en: Reply to the current message
it: Risponde a questo messaggio

note: A
en: Reply to _All...
it: Rispondi a _tutti...

en: Reply to all recipients of the current message
it: Risponde a tutti i destinatari di questo messaggio

en: Reply to _Group...
it: Rispondi al _gruppo...

en: Reply to mailing list
it: Risponde alla lista di diffusione

en: _Forward attached...
it: Inoltra come _allegato...

en: Forward the current message as attachment
it: Inoltra questo messaggio come allegato

en: Forward _inline...
it: Inoltra in _linea...

en: Forward the current message inline
it: Inoltra questo messaggio in linea

en: Pipe the message through another program
it: Invia il messaggio a un altro programma con una pipe

en: _Next Part
it: Parte s_uccessiva

en: Next part in message
it: Parte successiva nel messaggio

en: _Previous Part
it: Parte pr_ecedente

en: Previous part in message
it: Parte precedente nel messaggio

en: Save Current Part...
it: Sal_va la parte corrente...

en: Save currently displayed part of message
it: Salva la parte visualizzata del messaggio

en: _View Source...
it: Visuali_zza sorgente...

en: View source form of the message
it: Visualizza il messaggio in forma sorgente

en: _Move to Trash
it: Sp_osta nel cestino

en: Move the current message to Trash mailbox
it: Sposta questo messaggio nel cestino

note: !
en: _Toggle flag
it: Segna co_me

en: Store address of sender in addressbook
it: Salva gli indirizzi del messaggio nella rubrica

en: Next Message
it: Messaggio successivo

en: Previous Message
it: Messaggio precedente

en: Next Unread Message
it: Prossimo messaggio _non letto

en: Next Flagged Message
it: Prossimo messaggio _importante

en: _Hide messages
it: _Nascondi messaggi

en: _Reset Filter
it: _Ripristina il filtro

en: Reset mailbox filter
it: Ripristina il filtro della casella di posta

en: _Select All
it: _Seleziona tutto

en: Select all messages in current mailbox
it: Seleziona tutti i messaggi in questa casella

en: _Edit...
it: _Modifica...

en: Edit the selected mailbox
it: Modifica la casella selezionata

en: _Delete...
it: _Elimina

en: Delete the selected mailbox
it: Cancella la casella selezionata

en: E_xpunge Deleted Messages
it: E_limina i messaggi da cancellare

en: Expunge messages marked as deleted in the currently opened mailbox
it: Elimina i messaggi segnati da cancellare nella casella di posta aperta

en: Close mailbox
it: Chiudi la casella

en: Empty _Trash
it: Svuota il ces_tino

en: Delete messages from the Trash mailbox
it: Cancella i messaggi dal cestino

en: Select _Filters
it: Seleziona i _filtri

en: Select filters to be applied automatically to current mailbox
it: Seleziona i filtri da applicare automaticamente a questa casella

en: _Remove Duplicates
it: Rimuovi _duplicati

en: Remove duplicated messages from the selected mailbox
it: Rimuove i messaggi duplicati dalla casella selezionata

en: _Toolbars...
it: _Barre degli strumenti...

en: Customize toolbars
it: Personalizza le barre degli strumenti

en: _Identities...
it: _Identità...

en: Create and set current identities
it: Crea e imposta le identità da usare

en: Mail_box
it: _Casella

en: _Message
it: Me_ssaggio

en: New mailbox...
it: Nuova casella di posta...

en: New "Maildir" mailbox...
it: Nuova casella "Maildir"...

en: New "MH" mailbox...
it: Nuova casella "MH"...

en: _Compress Mailbox
it: _Comprimi la casella di posta

en: Mail_boxes
it: _Caselle di posta

en: By _Arrival
it: Per _arrivo

en: Arrival order
it: In ordine di arrivo

en: By _Sender
it: Per _mittente

en: Sender order
it: Ordine per mittente

en: By S_ubject
it: Per _oggetto

en: Subject order
it: Ordine per oggetto

en: By Si_ze
it: Per _dimensione

en: By message size
it: Per dimensione del messaggio

en: _Threaded
it: _Raggruppato

en: Use message threading
it: Usa il raggruppamento dei messaggi

en: _Descending
it: Di_scendente

en: Sort in a descending order
it: Ordina in modo discendente

en: _Headers
it: _Intestazioni

en: _Sort Mailbox
it: _Ordina la casella di posta

en: H_ide messages
it: _Nascondi messaggi

en: _View filter
it: _Visualizza i filtri

en: Enable quick message index filter
it: Abilita il filtro di indicizzazione rapida dei messaggi

en: _More
it: _Ancora

en: _New...
it: _Nuovo...

note: F
en: _Forward...
it: _Inoltra...

en: Forward the current message
it: Inoltra il messaggio corrente

note: D
en: _Delete to Trash
it: Man_da nel cestino

en: _Manage...
it: _Amministra...

en: _Select Filters
it: _Seleziona i filtri

en: _Filters
it: _Filtri...

en: _Tools
it: S_trumenti

en: Balsa is sending a mail now.
    Abort sending?
it: È in corso la spedizione di un messaggio.
    Annullare la spedizione?

en: Subject or Sender Contains:
it: "Oggetto" o "Mittente" contiene:

en: Subject or Recipient Contains:
it: "Oggetto" o "Destinatario" contiene:

en: Subject Contains:
it: "Oggetto" contiene:

en: Body Contains:
it: Corpo del testo contiene:

en: Older than (days):
it: Più vecchi di (giorni):

en: Unable to Open Mailbox!
    %s.
it: Impossibile aprile la casella.
    %s.

en: The Balsa email client is part of the GNOME desktop environment.  Information on Balsa can be found at https://pawsa.fedorapeople.org/balsa/
    
    If you need to report bugs, please do so at: https://gitlab.gnome.org/GNOME/balsa/issues
it: Il programma di posta Balsa è parte dell'ambiente GNOME.  Informazioni su Balsa possono essere trovate su
    https://pawsa.fedorapeople.org/balsa/
    
    Per segnalare malfunzionamenti, è possibile visitare
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/balsa/issues

en: Checking Mail...
it: Controllo della posta in corso.

en: IMAP mailbox: %s
it: Casella IMAP: %s

en: Local mailbox: %s
it: Casella locale: %s

en: Finished Checking.
it: Controllo ortografico terminato.

en: Sending error: %s
it: Errore di spedizione: %s

en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
it[0]: Ricevuto %d nuovo messaggio.
it[1]: Ricevuti %d nuovi messaggi.

en: You have new mail.
it: Hai nuova posta.

en: Balsa: New mail
it: Balsa: Nuova posta

en: The next unread message is in %s
it: Il prossimo messaggio non letto si trova in %s

en: Do you want to switch to %s?
it: Passare a %s?

en: Search mailbox
it: Ricerca nella casella

en: _Search for:
it: _Cerca:

en: S_ubject
it: _Oggetto

note: Frame with Apply and Clear buttons
en: Show only matching messages
it: Mostra solo i messaggi che corrispondono

note: Frame with OK button
en: Open next matching message
it: Apri il prossimo messaggio corrispondente

en: _Reverse search
it: _Ricerca inversa

en: _Wrap around
it: Riunisci

en: You can apply filters only on mailbox
it: È possibile applicare i filtri solo alle caselle

en: Removing duplicates failed: %s
it: Rimozione dei duplicati fallita: %s

en: Could not open trash: %s
it: Impossibile aprire il cestino: %s

en: Balsa: %s (readonly)
it: Balsa: %s (solo lettura)

en: Get new mail on startup
it: Preleva posta all'avvio

en: Compose a new email to EMAIL@ADDRESS
it: Componi un nuovo messaggio per EMAIL@ADDRESS

en: Attach file at PATH
it: Allega file da PERCORSO

en: Opens MAILBOXNAME
it: Apre NOMECASELLA

en: MAILBOXNAME
it: NOMECASELLA

en: Opens first unread mailbox
it: Apre la prima casella non letta

en: Opens default Inbox on startup
it: Apre la casella "Posta in entrata" all'avvio

en: Prints number unread and unsent messages
it: Scrive il numero di messaggi non letti e non spediti

en: Debug POP3 connection
it: Debug della connessione POP3

en: Debug IMAP connection
it: Debug della connessione IMAP

en: The Balsa E-Mail Client
it: Il programma di posta elettronica Balsa

en: Balsa cannot open your "%s" mailbox.
it: Impossibile aprire la casella "%s".

en: Inbox
it: Posta in entrata

en: Outbox
it: Posta in uscita

en: Sentbox
it: Posta spedita

en: Draftbox
it: Bozze

en: Trash
it: Cestino

en: Compressing mail folders...
it: Compressione delle caselle di posta in corso

en: N_o Headers
it: _Nessuna intestazione

en: _Selected Headers
it: Intestazioni _selezionate

en: Reply to this message
it: Risponde a questo messaggio

en: Reply to all recipients of this message
it: Risponde a tutti i destinatari di questo messaggio

en: Forward this message as attachment
it: Inoltra questo messaggio come allegato

en: Forward inline...
it: Inoltra in _linea...

en: Forward this message inline
it: Inoltra questo messaggio in linea

en: Next Part
it: Parte s_uccessiva

en: Previous Part
it: Parte pr_ecedente

en: Save current part in message
it: Salva la parte corrente nel messaggio

en: _Next Message
it: Messaggio _successivo

en: Next message
it: Messaggio successivo

en: _Previous Message
it: Messaggio _precedente

en: Move the message to Trash mailbox
it: Sposta il messaggio nel cestino

en: M_ove
it: Sp_osta

en: Message from %s: %s
it: Messaggio da %s: %s

en: Could not create temporary file %s: %s
it: Impossibile creare il file temporaneo %s: %s

en: Save %s MIME Part
it: Salva la parte MIME %s

en: File already exists. Overwrite?
it: Il file esiste. Sovrascrivere?

en: This is an inline %s signed %s message part:
    %s
it: Questa è una parte %s del messaggio firmata in linea %s:
    %s

en: _Run gpg to import this key
it: _Esegui gpg per importare questa chiave

en: Error loading attached image: %s
it: Errore nel caricare l'immagine allegata: %s

en: Content Type: external-body
it: Tipo contenuto: external-body

en: Access type: local-file
it: Tipo di accesso: local-file

en: File name: %s
it: Nome file: %s

en: Access type: URL
it: Tipo di accesso: URL

en: Access type: %s
it: Tipo di accesso: %s

en: FTP site: %s
it: Sito FTP: %s

en: Access type: mail-server
it: Tipo di accesso: mail-server

en: Mail server: %s
it: Server di posta: %s

en: Subject: %s
it: Oggetto: %s

en: Se_nd message to obtain this part
it: Spedisci il messaggio per ottenere questa parte

en: Error showing %s: %s
it: Errore nel mostrare %s: %s

en: Could not get a part: %s
it: Impossibile prendere una parte: %s

en: Reply...
it: Rispondi...

en: Copy to folder...
it: Copia nella cartella...

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Date:
it: Data:

note: addresses
en: From:
it: Da:

note: Cannot edit the new "From:" header. { N_("From:"),     G_STRUCT_OFFSET(BalsaSendmsg, from[1])},
en: Reply-To:
it: Risposte a:

en: To:
it: A:

note: bcc:
en: Bcc:
it: Ccn:

en: Fcc:
it: Ccf:

en: Disposition-Notification-To:
it: Notifica di lettura a:

en: Could not save a text part: %s
it: Impossibile salvare una parte del testo:%s

en: The message sent by %s with subject "%s" contains 8-bit characters, but no header describing the used codeset (converted to %s)
it: Il messaggio spedito da %s con oggetto "%s" contiene caratteri a 8 bit, ma nessuna intestazione descrive la codifica usata (convertito in %s)

en: Copy link
it: Copia il collegamento

en: Open link
it: Apri il collegamento

en: Send link...
it: Invia collegamento...

en: Highlight structured phrases
it: Evidenzia le frasi strutturate

en: Calling URL %s...
it: Caricamento dell'URL %s in corso.

en: Error reading message part: %s
it: Errore nella lettura della parte del messaggio: %s

en: Type: %s (%s)
it: Tipo: %s (%s)

en: Content Type: %s
it: Tipo contenuto: %s

en: No open or view action defined in GNOME MIME for this content type
it: Non è stato definito un gestore MIME per visualizzare questo tipo di contenuto

en: S_ave part
it: S_alva parte

en: View _part with %s
it: Mostra la _parte con %s

note: gather some info about this part four fields, one terminator
en: Type:
it: Tipo:

en: File name:
it: Nome file:

en: While Retrieving Messages
it: Durante la ricezione dei messaggi

en: Until Closed
it: Finché non viene chiusa

en: Fast
it: Veloce

en: Normal
it: Normale

en: Bad Spellers
it: Approfondito

en: Message number
it: Numero del messaggio

en: Sender
it: Mittente

en: Flat
it: Non raggruppare

en: JWZ
it: Algoritmo JWZ

note: must NOT be modal
en: Balsa Preferences
it: Preferenze di Balsa

en: Mail Options
it: Opzioni di posta

en: Display Options
it: Opzioni di visualizzazione

en: Address Books
it: Rubrica

en: Spelling
it: Ortografia

en: Startup
it: Avvio

en: Miscellaneous
it: Varie

en: %s (default)
it: %s (predefinita)

en: Remote Mailbox Servers
it: Server delle caselle remote

en: Type
it: Tipo

en: Mailbox Name
it: Nome casella

en: _Modify
it: _Modifica

en: Local Mail Directory
it: Cartella per la posta locale:

en: Select your local mail directory
it: Seleziona la cartella per la posta locale

en: Outgoing Mail Servers
it: Server per la posta in uscita

en: Server Name
it: Nome del server

en: Mail Servers
it: Server di posta

en: Incoming
it: In entrata

en: Outgoing
it: In uscita

en: Checking
it: Controllo

en: _Check mail automatically every
it: Controlla la posta _automaticamente ogni

en: minutes
it: minuti

en: Check _IMAP mailboxes
it: Controlla le caselle _IMAP

en: Check INBOX _only
it: Solo la casella "Posta in _entrata"

en: Display message if new mail has arrived
it: Mostra un messaggio all'arrivo di nuova posta

en: Play sound if new mail has arrived
it: Emetti un suono all'arrivo di nuova posta

en: Do background check quietly (no messages in status bar)
it: Controlla la posta silenziosamente (nessun messaggio nella barra di stato)

en: _POP message size limit:
it: Dimensione _limite per i messaggi POP

note: Quoted text regular expression and RFC2646-style flowed text
en: Quoted and Flowed Text
it: Citazioni e rientri del testo

en: Quoted Text
    Regular Expression:
it: Espressione regolare
    per il testo citato:

en: Wrap Text at
it: A capo automatico per il testo a:

en: characters
it: caratteri

note: handling of multipart/alternative
en: Display of Multipart/Alternative Parts
it: Visualizzazione delle parti multiple/alternative

en: Prefer text/plain over html
it: Preferisci testo semplice all'html

en: National (8-bit) characters in broken messages without codeset header
it: Caratteri nazionali (8 bit) in messaggi malformati senza intestazione di codifica

en: display as "?"
it: Visualizza con "?"

en: display in codeset
it: visualizza col set di caratteri

note: How to handle received MDN requests
en: Message Disposition Notification Requests
it: Richieste di notifica di lettura

en: When I receive a message whose sender requested a Message Disposition Notification (MDN), send it if:
it: Alla ricezione di un messaggio il cui mittente richiede una notifica di lettura, spedirla se:

en: The message header looks clean
    (the notify-to address is the return path,
    and I am in the "To:" or "Cc:" list).
it: L'intestazione del messaggio sembra a posto
    (l'indirizzo per la notifica corrisponde al
    percorso di ritorno e sono nella lista di "A:" o "Cc:").

en: The message header looks suspicious.
it: L'intestazione del messaggio è sospetta.

en: Word Wrap
it: A capo automatico

en: Wrap Outgoing Text at
it: A capo automatico per il testo in uscita a:

en: Other Options
it: Altre opzioni

en: Reply Prefix:
it: Prefisso per il testo citato:

en: Automatically quote original when replying
it: Cita automaticamente l'originale quando rispondi

en: Forward a mail as attachment instead of quoting it
it: Inoltra messaggi come allegati invece di citarli

en: Copy outgoing messages to sentbox
it: Copia i messaggi in uscita nella "Posta spedita"

en: Send button always queues outgoing mail in outbox
it: Il pulsante "Spedisci" mette sempre in coda i messaggi nella casella "Posta in uscita"

en: Edit headers in external editor
it: Modifica le intestazioni in un editor esterno

en: Include HTML parts as text when replying or forwarding
it: Includi le parti HTML come testo quando rispondi o inoltri

en: Layout
it: Disposizione

en: Sort and Thread
it: Ordine e raggruppamento

en: Message
it: Messaggio

en: Colors
it: Colori

en: Format
it: Formato

en: Status Messages
it: Messaggi di stato

en: Main Window
it: Finestra principale

en: Use preview pane
it: Usa pannello d'anteprima

en: Show mailbox statistics in left pane
it: Mostra le statistiche delle caselle nel pannello di sinistra

en: Use alternative main window layout
it: Usa il formato alternativo della finestra principale

en: Automatically view message when mailbox opened
it: Visualizza automaticamente un messaggio all'apertura della casella di posta

en: PageUp/PageDown keys scroll text by
it: I tasti PaginaSu/PaginaGiù scorrono il messaggio del

en: percent
it: percento

en: Display Progress Dialog
it: Mostra la finestra di avanzamento

en: Date encoding (for strftime):
it: Formato data (per strftime):

en: Selected headers:
it: Intestazioni selezionate:

en: Information Messages
it: Messaggi informativi

en: Information Messages:
it: Messaggi informativi:

en: Warning Messages:
it: Messaggi di avvertimento:

en: Error Messages:
it: Messaggi di errore:

en: Fatal Error Messages:
it: Messaggi di errore fatali:

en: Debug Messages:
it: Messaggi di debug:

en: Message Colors
it: Colori del messaggio

en: Quote level %d color
it: Colore del livello %d di citazione

en: Link Color
it: Colore dei collegamenti

en: Hyperlink color
it: Colore dei collegamenti ipertestuali

en: Composition Window
it: Finestra di composizione

en: Invalid or incomplete address label color
it: Colore dell'etichetta di indirizzo non valido o incompleto

en: Fonts
it: Caratteri

en: Message Font:
it: Carattere del messaggio:

en: Subject Font:
it: Carattere per l'oggetto:

en: Sorting and Threading
it: Ordine e raggruppamento

en: Default sort column:
it: Ordina per

en: Default threading style:
it: Stile di raggruppamento:

en: Expand threads on open
it: Espandi i dialoghi raggruppati all'avvio

en: Pspell Settings
it: Impostazioni ortografia

en: Spell Check Module
it: Programma per il controllo

en: Suggestion Level
it: Livello dei suggerimenti

note: do the ignore length
en: Ignore words shorter than
it: Ignora le parole più corte di

en: Miscellaneous Spelling Settings
it: Impostazioni varie per l'ortografia

en: Check signature
it: Controlla la firma

en: Check quoted
it: Controlla il testo citato

en: Empty Trash on exit
it: Svuota il cestino all'uscita

en: Close mailbox if unused more than
it: Chiudi la casella se inutilizzata per più di

en: Deleting Messages
it: Cancellazione dei messaggi

note: Translators: this used to be "using Mailbox -> Hide messages"; * the UTF-8 string for the right-arrow symbol is broken out to * avoid msgconv problems.
en: The following setting is global, but may be overridden for the selected mailbox using Mailbox %s Hide messages:
it: La seguente impostazione è globale, può essere sovrascritta per la casella selezionata usando "Casella" %s "Nascondi messaggi":

en: Hide messages marked as deleted
it: Nascondi i messaggi segnati "da eliminare"

en: The following settings are global:
it: Le seguenti impostazioni sono globali:

en: Expunge deleted messages when mailbox is closed
it: Elimina i messaggi cestinati alla chiusura della casella

en: ...and if unused more than
it: ... o se è inutilizzata per più di

en: Message Window
it: Finestra dei messaggi

en: After moving a message:
it: Dopo aver spostato un messaggio:

en: Startup Options
it: Opzioni d'avvio

en: Open Inbox upon startup
it: Apri la casella "Posta in entrata" all'avvio

en: Check mail upon startup
it: Controlla la posta all'avvio

en: Remember open mailboxes between sessions
it: Ricorda le caselle aperte tra le sessioni

en: Folder Scanning
it: Scansione delle cartelle

en: Choose depth 1 for fast startup; this defers scanning some folders.  To see more of the tree at startup, choose a greater depth.
it: Scegliere profondità 1 per un avvio veloce; questo differirà la scansione di alcune cartelle.  Per vedere una parte maggiore dell'albero all'avvio, scegliere una profondità maggiore.

en: Scan local folders to depth
it: Profondità di scansione delle cartelle locali

en: Scan IMAP folders to depth
it: Profondità di scansione delle cartelle IMAP

en: Address Book Name
it: Nome della rubrica

en: Auto-complete
it: Auto-completamento

en: _Set as default
it: _Imposta come predefinita

en: Remote POP3 mailbox...
it: Casella POP3 remota...

en: Show nothing
it: Non mostrare niente

en: Show dialog
it: Mostra finestra di dialogo

en: Show in list
it: Mostra nella lista

en: Show in status bar
it: Mostra nella barra di stato

en: Print to console
it: Stampa nella console

en: Ask me
it: Chiedi

en: Show next unread message
it: Mostra il prossimo messaggio non letto

en: Show next message
it: Mostra il messaggio successivo

en: Close message window
it: Chiudi la finestra del messaggio

en: Error displaying link_id %s: %s
it: Errore di visualizzazione del collegamento con id %s: %s

en: Page: %i/%i
it: Pagina: %i/%i

en: Preparing an HTML part, which must start on a new page.
    Print this part?
it: Preparazione di una parte HTML, che deve iniziare su una nuova pagina.
    Stampare questa parte?

en: This is an inline %s signed %s message part:
it: Questa è una parte del messaggio %s firmata in linea con %s:

en: Font available for printing
it: Carattere disponibile per la stampa

en: Font <b>not</b> available for printing. Closest: %s
it: Carattere <b>non</b> disponibile per la stampa. Il più simile: %s

en: Select Font
it: Seleziona carattere

en: Change...
it: Cambia...

en: Print message
it: Stampa il messaggio

note: create a 2nd notebook page for the fonts
en: _Fonts
it: Tipo _carattere

en: Header font
it: Carattere per l'intestazione

en: Body font
it: Carattere del corpo del messaggio

en: Footer font
it: Carattere del piè di pagina

note: highlight cited stuff
en: Highlight cited text
it: Evidenzia il testo citato

en: _Enable highlighting of cited text
it: _Abilita l'evidenziazione del testo citato

en: Balsa could not find font "%s".
    Use the "Fonts" page on the "Print message" dialog to change it.
it: Balsa non trova il carattere "%s".
    Usare la pagina "Tipo carattere" della finestra di dialogo "Stampa messaggio" per cambiarlo.

en: Balsa: message print preview
it: Balsa: anteprima di stampa del messaggio

en: Error during filters loading:
it: Errore durante il caricamento dei filtri:

en: Error during filters loading: %s
    Filters may not be correct.
it: Errore durante il caricamento dei filtri: %s
    I filtri potrebbero non essere corretti.

en: The option not to recognize "format=flowed" text has been removed.
it: L'opzione per non riconoscere il testo "formato=distribuito" è stata rimossa.

en: The option not to send "format=flowed" text is now on the Options menu of the compose window.
it: L'opzione per non spedire il testo "formato=distribuito" è adesso nel menu Opzioni della finestra di composizione.

en: The option to request a MDN is now on the Options menu of the compose window.
it: L'opzione per richiedere la notifica di lettura è adesso nel menu Opzioni della finestra di composizione.

en: Error opening GConf database
it: Errore nell'apertura del database di GConf

en: Error setting GConf field: %s
it: Errore di impostazione del campo di GConf: %s

note: Translators: please use the initial letter of each language as * its accelerator; this is a long list, and unique accelerators * cannot be found.
en: _Brazilian Portuguese
it: _Portoghese Brasiliano

en: _Catalan
it: _Catalano

en: _Chinese Simplified
it: _Cinese Semplificato

en: _Chinese Traditional
it: _Cinese Tradizionale

en: _Czech
it: _Ceco

en: _Danish
it: _Danese

en: _Dutch
it: _Olandese

en: _English (American)
it: _Inglese (Americano)

en: _English (British)
it: _Inglese (Britannico)

en: _Estonian
it: _Estone

en: _Finnish
it: _Finlandese

en: _French
it: _Francese

en: _German
it: _Tedesco

en: _German (Austrian)
it: _Tedesco (Austriaco)

en: _German (Swiss)
it: _Tedesco (Svizzero)

en: _Greek
it: _Greco

en: _Hebrew
it: _Ebraico

en: _Hungarian
it: _Ungherese

en: _Italian
it: _Italiano

en: _Japanese (JIS)
it: _Giapponese (JIS)

en: _Korean
it: _Coreano

en: _Latvian
it: _Lettone

en: _Lithuanian
it: _Lituano

en: _Norwegian
it: _Norvegese

en: _Polish
it: _Polacco

en: _Portugese
it: _Portoghese

en: _Romanian
it: _Rumeno

en: _Russian (ISO)
it: _Russo (ISO)

en: _Russian (KOI)
it: _Russo (KOI)

en: _Serbian
it: _Serbo

en: _Serbian (Latin)
it: _Croato

en: _Slovak
it: _Slovacco

en: _Spanish
it: _Spagnolo

en: _Swedish
it: _Svedese

en: _Turkish
it: _Turco

en: _Ukrainian
it: _Ucraino

en: _Generic UTF-8
it: _UTF-8 generico

en: _GnuPG uses MIME mode
it: _GnuPG in modalità MIME

en: _GnuPG uses old OpenPGP mode
it: _GnuPG nella vecchia modalità OpenPGP

en: _S/MIME mode (GpgSM)
it: Modalità _S/MIME (GpgSM)

en: _Include File...
it: _Includi file...

en: _Attach File...
it: _Allega file...

en: I_nclude Message(s)
it: I_ncludi messaggio/i

en: Attach _Message(s)
it: A_llega messaggio/i

en: Sen_d
it: Spe_disci

en: Send this message
it: Spedisce questo messaggio

en: _Queue
it: _Metti in coda

en: Queue this message in Outbox for sending
it: Mette in coda il messaggio nella "Posta in uscita" per una spedizione successiva

en: _Postpone
it: Con_tinua dopo

en: _Save
it: _Salva

en: Save this message
it: Salva questo messaggio

en: Print the edited message
it: Stampa il messaggio modificato

en: _Wrap Body
it: A capo a_utomatico

en: _Reflow Selected Text
it: _Ridistribuisci il testo selezionato

en: Insert Si_gnature
it: Inserisci _firma

en: _Quote Message(s)
it: Cita _messaggio/i

en: C_heck Spelling
it: Controllo _ortografico

en: Check the spelling of the message
it: Controlla l'ortografia di questo messaggio

en: Select _Identity...
it: Seleziona i_dentità...

en: Select the Identity to use for the message
it: Seleziona l'identità da usare per il messaggio

en: _Edit with Gnome-Editor
it: _Modifica con l'editor di GNOME

en: Edit the current message with the default Gnome editor
it: Modifica il messaggio corrente con l'editor predefinito di GNOME

en: Fr_om
it: _Da

en: _Bcc
it: Cc_n

en: _Fcc
it: Cc_f

en: _Reply To
it: _Risposte a

en: _Request Disposition Notification
it: _Richiedi notifica di lettura

en: _Format = Flowed
it: Formato = _Distribuito

en: _Sign Message
it: _Firma il messaggio

en: signs the message using GnuPG
it: firma il messaggio con GnuPG

en: _Encrypt Message
it: _Cifra il messaggio

en: signs the message using GnuPG for all To: and CC: recipients
it: Firma il messaggio usando GnuPG per tutti i destinatari A: e CC:

en: _Show
it: Mo_stra

en: _Language
it: _Lingua

en: _Options
it: Op_zioni

en: Sa_ve and Close
it: Sal_va e chiudi

en: Send _Later
it: Spedisci _dopo

en: Toggle Spell C_hecker
it: Attiva/Disattiva il controllo ortografico

en: Attachment
it: Allegati

en: Inline
it: In linea

en: Reference
it: Riferimento

en: The message to '%s' is modified.
    Save message to Draftbox?
it: Il messaggio per "%s" è stato modificato.
    Salvarlo nelle "Bozze"?

en: Gnome editor is not defined in your preferred applications.
it: Non è stato definito un editor di GNOME nelle applicazioni preferite.

en: Select Identity
it: Seleziona identità

en: Saying yes will not send the file `%s' itself, but just a MIME message/external-body reference.  Note that the recipient must have proper permissions to see the `real' file.
    
    Do you really want to attach this file as reference?
it: Rispondendo affermativamente non verrà spedito il file "%s", ma solo il riferimento MIME message/external-body.  Si noti che il destinatario necessita di appropriati permessi per vedere il "vero" file.
    
    Allegare ugualmente il file come riferimento?

en: Attach as Reference?
it: Allegare come riferimento?

en: Choose charset
it: Scegliere il set di caratteri

en: File
    %s
    is not encoded in US-ASCII or UTF-8.
    Please choose the charset used to encode the file.
it: Il file
    %s
    non è codificato in US-ASCII né in UTF-8.
    Scegliere il set di caratteri usato nella codifica del file.

en: Attach as MIME type:
it: Allega come tipo MIME:

en: Character set for file %s changed from "%s" to "%s".
it: Il set di caratteri per il file %s è cambiato da "%s" a "%s"

en: (no subject)
it: (nessun oggetto)

en: forwarded message
it: messaggio inoltrato

en: Message from %s, subject: "%s"
it: Messaggio da %s, oggetto: "%s"

en: Error converting "%s" to UTF-8: %s
it: Errore nella conversione di "%s" a UTF-8: %s

en: Remove
it: Rimuovi

en: Open...
it: Apri...

en: Cannot get info on file '%s': %s
it: Impossibile ottenere informazioni sul file "%s": %s

en: Attachment %s is not a regular file.
it: L'allegato %s non è un file regolare.

en: File %s cannot be read
it: Impossibile leggere il file %s

en: Attach file
it: Allega file

en: Attaching message failed.
    Possible reason: not enough temporary space
it: Impossibile allegare il messaggio.
    Potrebbe non essere disponibile sufficiente spazio temporaneo

en: F_rom:
it: _Da:

note: Subject:
en: S_ubject:
it: _Oggetto:

note: fcc: mailbox folder where the message copy will be written to
en: F_cc:
it: Cc_f:

note: Reply To:
en: _Reply To:
it: _Risposte a:

note: Attachment list
en: _Attachments:
it: _Allegati:

en: Mode
it: Modalità

en: Description
it: Descrizione

en: Could not save attachment: %s
it: Impossibile salvare l'allegato: %s

en: No subject
it: Nessun oggetto

en: you
it: tu

en: ------forwarded message from %s------
it: ------messaggio inoltrato da %s------

en: Message-ID: %s
it: ID Messaggio: %s

en: References:
it: Riferimenti:

en: On %s, %s wrote:
it: In data %s, %s ha scritto:

en: %s wrote:
it: %s ha scritto:

en: No signature found!
it: Nessuna firma trovata

en: Could not save message.
it: Impossibile salvare il messaggio.

en: Could not open draftbox: %s
it: Impossibile aprire la casella delle bozze: %s

en: Message saved.
it: Messaggio salvato.

en: Could not attach the file %s: %s.
it: Impossibile allegare il file %s: %s

en: not an absolute path
it: non è un percorso assoluto

en: not in your directory
it: non si trova nella cartella "Home"

en: does not exist
it: non esiste

en: not a regular file
it: non è un file regolare

en: not in current directory
it: non è nella cartella corrente

en: The link that you selected created
    a "Blind copy" (Bcc) address.
    Please check that the address
    is appropriate.
it: Il collegamento selezionato ha creato
    un indirizzo di "Copia nascosta" (Ccn).
    Controllare che l'indirizzo sia appropriato.

en: Error executing signature generator %s
it: Errore nell'esecuzione del generatore della firma %s

en: Cannot open signature file '%s' for reading
it: Impossibile aprire il file della firma "%s" in lettura

en: Error reading signature from %s
it: Errore di lettura della firma da %s

en: Signature in %s is not a UTF-8 text.
it: La firma in %s non è un testo UTF-8.

en: Could not open the file %s.
it: Impossibile aprire il file %s.

en: Include file
it: Includi il file

note: Translators: please do not translate Face.
en: Could not load Face header file %s: %s
it: Impossibile caricare il file di intestazione di Face %s: %s

note: Translators: please do not translate Face.
en: Could not load X-Face header file %s: %s
it: Impossibile caricare il file di intestazione di X-Face %s: %s

en: Message contains national (8-bit) characters
it: Il messaggio contiene caratteri nazionali (8-bit)

en: Balsa will encode the message in UTF-8.
    Cancel the operation to choose a different language.
it: Verrà usata la codifica UTF-8 per il messaggio.
    Annullare l'operazione per scegliere una lingua differente.

en: <b><big>Message contains national (8-bit) characters.</big></b> Balsa will encode the message in UTF-8.
    Cancel the operation to choose a different language.
it: <b><big>Il messaggio contiene caratteri nazionali (8-bit).</big></b> Verrà usata la codifica UTF-8 per il messaggio.
    Annullare l'operazione per scegliere una lingua differente.

en: You did not specify a subject for this message
it: Non è stato specificato alcun oggetto per questo messaggio

en: If you would like to provide one, enter it below.
it: Se si vuole fornirne uno, inserirlo sotto.

en: _Send
it: _Spedisci

en: You selected OpenPGP mode for a message with attachments. In this mode, only the first part will be signed and/or encrypted. You should select MIME mode if the complete message shall be protected. Do you really want to proceed?
it: È stato selezionato la modalità OpenPGP per un messaggio con allegati. Con questa modalità, solo la prima parte del messaggio verrà firmata e/o cifrata. Per proteggere l'intero messaggio bisognerebbe selezionare la modalità MIME. Procedere comunque?

en: sending message with gpg mode %d
it: spedizione del messaggio in modalità gpg %d

en: Message could not be created
it: Impossibile creare il messaggio

en: Message could not be queued in outbox
it: Impossibile mettere il messaggio nella coda di "Posta in uscita"

en: Message could not be saved in sentbox
it: Impossibile salvare il messaggio nella "Posta spedita"

en: Message could not be sent
it: Impossibile spedire il messaggio

en: Send failed: %s
it: Spedizione fallita: %s

en: Could not postpone message.
it: Impossibile differire il messaggio.

en: Message postponed.
it: Messaggio differito.

en: Error starting spell checker: %s
it: Errore di avvio del correttore ortografico: %s

en: Could not compile %s
it: Impossibile compilare %s

en: Quoted Text Regular Expression
it: Espressione regolare per il testo citato

en: Reply to %s: %s
it: Risposta a %s: %s

en: Forward message to %s: %s
it: Inoltra il messaggio a %s: %s

en: Continue message to %s: %s
it: Continua il messaggio per %s: %s

en: New message to %s: %s
it: Nuovo messaggio per %s: %s

en: Replace the current word with the selected suggestion
it: Sostituisce la parola corrente con il suggerimento selezionato

en: Replace all occurrences of the current word with the selected suggestion
it: Sostituisce tutte le occorrenze della parola corrente con il suggerimento selezionato

en: Skip the current word
it: Ignora la parola corrente

en: Skip all occurrences of the current word
it: Ignora tutte le occorrenze della parola corrente

en: Add the current word to your personal dictionary
it: Aggiunge la parola corrente al dizionario personale

en: Finish spell checking
it: Termina il controllo ortografico

en: Revert all changes and finish spell checking
it: Annulla tutte le modifiche e termina il controllo ortografico

en: Spell check
it: Controllo ortografico

en: Store address: no addresses
it: Salva indirizzo: nessun indirizzo

en: Store Address
it: Memorizza indirizzo

en: Save this address and close the dialog?
it: Salvare l'indirizzo e chiudere la finestra di dialogo?

en: No address book selected....
it: Nessuna rubrica è stata selezionata...

en: Address could not be written to this address book.
it: L'indirizzo non può essere scritto in questa rubrica.

en: Address book could not be accessed.
it: Impossibile accedere alla rubrica.

en: This mail address is already in this address book.
it: Questo indirizzo di posta è già nella rubrica.

en: Unexpected address book error. Report it.
it: Errore della rubrica imprevisto. Segnalarlo.

en: Choose Address Book
it: Scegliere la Rubrica

en: Choose Address
it: Scegliere l'indirizzo

en: Separator
it: Separatore

en: Check
it: Controlla

en: Check for new email
it: Controlla la presenza di nuovi messaggi

en: Compose
it: Componi

en: Compose message
it: Compone un messaggio

en: Continue
it: Continua

en: Continue message
it: Continua un messaggio

en: Reply
it: Rispondi

en: Reply
    to all
it: Rispondi
    a tutti

en: Reply to all recipients
it: Risponde a tutti i destinatari

en: Reply
    to group
it: Rispondi
    al gruppo

en: Forward
it: Inoltra

en: Previous
it: Precedente

en: Open previous
it: Apre il messaggio precedente

en: Next
it: Successivo

en: Open next
it: Apre il prossimo messaggio

en: Next
    unread
it: Prossimo
    non letto

en: Open next unread message
it: Apre il prossimo messaggio non letto

en: Next
    flagged
it: Prossimo
    importante

en: Open next flagged message
it: Apre il prossimo messaggio marcato come importante

en: Previous
    part
it: Parte
    precedente

en: View previous part of message
it: Visualizza la parte precedente del messaggio

en: Next
    part
it: Parte
    successiva

en: View next part of message
it: Visualizza la parte successiva del messaggio

en: Trash /
    Delete
it: Cestino /
    Elimina

en: Move the current message to trash
it: Sposta questo messaggio nel cestino

en: Postpone
it: Continua dopo

en: Postpone current message
it: Salva e chiude il messaggio corrente

en: Print
it: Stampa

en: Send
it: Spedisci

en: Exchange
it: Spedisci e ricevi

en: Attach
it: Allega

en: Add attachments to this message
it: Aggiunge allegati al messaggio corrente

en: Save
it: Salva

en: Save the current item
it: Salva l'elemento corrente

en: Identity
it: Identità

en: Set identity to use for this message
it: Imposta l'identità da usare per questo messaggio

en: Toggle spell checker
it: Attiva/Disattiva il controllo ortografico

en: Run a spell check
it: Avvia il controllo ortografico

en: Close
it: Chiudi

en: Close the compose window
it: Chiude la finestra di composizione

en: Toggle
    new
it: Non letto

en: Toggle new message flag
it: Segna come non letto

en: Mark all
it: Contrassegna tutti

en: Mark all messages in current mailbox
it: Contrassegna tutti i messaggi della casella corrente

en: All
    headers
it: Tutte le
    intestazioni

en: Show all headers
it: Mostra tutte le intestazioni

en: Empty Trash
it: Svuota il cestino

en: Close current mailbox
it: Chiudi questa casella di posta

en: Msg Preview
it: Pannello d'anteprima

en: Show preview pane
it: Mostra pannello d'anteprima

en: Sign
it: Firma

en: Sign message using GPG
it: Firma il messaggio usando GPG

en: Encrypt
it: Cifra

en: Encrypt message using GPG
it: Cifra il messaggio usando GPG

en: Undo
it: Annulla

en: Undo most recent change
it: Annulla i cambiamenti più recenti

en: Redo
it: Ripristina

en: Redo most recent change
it: Ripete l'operazione appena annullata

en: Expunge
    Deleted
it: Elimina i
    messaggi cancellati

en: Expunge messages marked as deleted
it: Elimina i messaggi segnati da cancellare

en: Unknown toolbar icon "%s"
it: Icona della barra degli strumenti sconosciuta "%s"

en: Queue
it: Metti in coda

en: Queue this message for sending
it: Mette in coda il messaggio per la spedizione

en: Customize Toolbars
it: Personalizza la barra degli strumenti

en: Main window
it: Finestra principale

en: Compose window
it: Finestra di composizione

en: Message window
it: Finestra dei messaggi

en: Toolbar options
it: Opzioni della barra degli strumenti

en: _Wrap button labels
it: Manda a _capo le etichette dei pulsanti

en: Error displaying toolbar help: %s
it: Errore di visualizzazione dell'aiuto per la barra degli strumenti: %s

note: Preview display
en: Preview
it: Anteprima

en: _Restore toolbar to standard buttons
it: _Ripristina la configurazione tipo della barra degli strumenti

en: Available buttons
it: Pulsanti disponibili

en: Current toolbar
it: Barra degli strumenti attuale

en: Up
it: Su

en: Down
it: Giù
