balsa master - en to ja translation catalogue (754 entries)

en: Balsa
ja: バルサ

en: E-Mail utility
ja: 電子メールユーティリティ

note: The externq database doesn't support Id's, sorry!
en: No-Id
ja: ID なし

en: No-Name
ja: 名前なし

en: SASL Interaction
ja: SASL のインタラクション

en: TLS requested but not compiled in
ja: TLS が要求されましたが、コンパイルされて組み込まれてません"

en: Undefined location of user address book
ja: ユーザのアドレス帳の場所が未定義

en: No error
ja: エラーはありません

en: Cannot read from address book
ja: アドレス帳を読み込めません

en: Cannot write to address book
ja: アドレス帳に書き込めません

en: Cannot connect to the server
ja: サーバに接続できません

en: Cannot search in the address book
ja: アドレス帳から検索できません

en: Cannot add duplicate entry
ja: 重複するエントリを追加することはできません

en: Cannot find address in address book
ja: アドレス帳からアドレスを検索できません

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: To:
ja: 送信先:

en: Reply To:
ja: 返信先:

en: D_isplayed Name:
ja: 表示名(_I):

en: _First Name:
ja: 名(_F):

en: _Last Name:
ja: 名字(_L):

en: _Nickname:
ja: あだ名(_N):

en: O_rganization:
ja: 所属(_R):

en: _Email Address:
ja: E-Mailアドレス(_E):

note: Right/Add button
en: A_dd
ja: 追加(_D)

en: (No subject)
ja: (件名なし)

en: Could not read embedded message
ja: 埋め込みのメッセージを読めませんでした

en: Syntax error in the filter configuration file
ja: フィルタ設定ファイルの中に文法エラーがあります

en: Unable to allocate memory
ja: メモリを確保できません

en: Error in regular expression syntax
ja: 正規表現の文法エラーです

en: Attempt to apply an invalid filter
ja: おかしなフィルタを試してみる

en: Invalid filters %s for mailbox %s
ja: おかしなフィルタ %s (メールボックス %s)

en: Unable to load message body to match filter
ja: フィルタに一致したメッセージの本文が読み込めません

en: Invalid filter: %s
ja: 不正なフィルタ: %s

en: Bad mailbox name for filter: %s
ja: フィルタのメールボックス名が正しくありません: %s

en: Error when copying messages: %s
ja: メッセージのコピー中にエラー: %s

en: Error when trashing messages: %s
ja: メッセージのゴミ箱への移動中にエラー: %s

en: Error when moving messages: %s
ja: メッセージの移動中にエラー: %s

en: The passphrase for this key was bad, please try again!
    
    Key: %s
ja: この鍵のパスフレーズが間違っています。再入力してください!
    
    鍵: %s

en: Please enter the passphrase for the secret key!
    
    Key: %s
ja: 秘密鍵のパスワードを入力してください!
    
    鍵: %s

en: could not get data from stream
ja: ストリームからデータを取得できませんでした

en: could not create new data object
ja: 新しいデータオブジェクトを作成できませんでした

en: signing failed
ja: 署名に失敗しました

en: signature verification failed
ja: 署名の検証に失敗しました

en: combined signing and encryption is defined only for RFC 2440
ja: 署名と暗号化は RFC 2440 のためだけに定義されています

en: signing and encryption failed
ja: 署名と暗号化に失敗しました

en: encryption failed
ja: 暗号化に失敗しました

en: decryption failed
ja: 復号化に失敗しました

en: could not create context
ja: コンテキストを生成できませんでした

en: the crypto engine for protocol OpenPGP is not available
ja: OpenPGP プロトコルのための暗号エンジンが利用できません

en: the crypto engine for protocol CMS is not available
ja: CMS プロトコルのための暗号エンジンが利用できません

en: invalid crypto engine %d
ja: 無効な暗号エンジン %d

en: New Identity
ja: 新しい身元情報

en: Current
ja: 現在

en: Default
ja: デフォルト

en: _Domain:
ja: ドメイン(_D):

en: _Bcc:
ja: Bcc(_B):

en: request _Message Disposition Notification by default
ja: デフォルトでメッセージ配送通知を要求(_M)

note: create the "Signature" tab
en: Signature
ja: 署名

en: encrypt messages by default
ja: デフォルトでメッセージを暗号化

en: Error: The identity does not have a name
ja: Error: 身元情報名がありません

en: Error: An identity with that name already exists
ja: Error: 身元情報名が既に存在しています

en: Do you really want to delete the selected identity?
ja: 本当に選択した身元情報を削除しても宜しいですか?

en: Error displaying help for identities: %s
ja: 身元情報のヘルプを表示する際にエラー: %s

en: Manage Identities
ja: 身元情報の管理

en: GnuPG MIME mode
ja: GnuPG MIME モード

en: GnuPG OpenPGP mode
ja: GnuPG OpenPGP モード

en: GpgSM S/MIME mode
ja: GpgSM S/MIME モード

en: Balsa passwords
ja: Balsa パスワード

en: Open with %s
ja: %s で開く

en: Open _part with %s
ja: %s 部分を表示する(_P)

en: Unknown
ja: 不明

en: 
    <b>This certificate was issued by:</b>
ja: 
    <b>この証明書を発行するグループ:</b>

en: <b>This certificate is valid</b>
    from %s
    to %s
    <b>Fingerprint:</b> %s
ja: <b>この証明書は確認済みです</b>
    発行元 %s
    配布元 %s
    <b>指紋 (Fingerprint):</b> %s

en: _Accept Once
ja: 一度だけ受け入れる(_A)

en: Accept&_Save
ja: 受け入れて保存する(_S)

en: _Reject
ja: 拒否する(_R)

en: Cannot load mailbox %s
ja: メールボックス %s を読み込むことができません。

en: No such mailbox type: %s
ja: そのような形式のメールボックスはありません: %s

en: Could not create a mailbox of type %s
ja: %s 形式のメールボックスを作成できませんでした。

en: IMAP SEARCH command failed for mailbox %s
    falling back to default searching method
ja: メールボックス %s への IMAP SEARCH コマンドは失敗しました
    デフォルトの検索方法へ戻します

en: Filtering %s
ja: %s をフィルタ中

en: Open of %s failed. Errno = %d,
ja: %s のオープンに失敗しました。Errno = %d,

en: Mailbox %s does not appear to be a Maildir mailbox.
ja: メールボックス %s は Maildir 形式のメールボックスではないようです。

en: Could not create a MailDir directory at %s (%s)
ja: %s に MailDir ディレクトリ (%s) を作成できませんでした。

en: Could not create a MailDir at %s (%s)
ja: %s に Maildir (%s) を作成できませんでした。

en: Could not remove contents of %s:
    %s
ja: %s の内容を削除できませんでした:
    %s

en: Could not remove %s:
    %s
ja: %s を削除できませんでした:
    %s

en: Mailbox %s does not appear to be an Mbox mailbox.
ja: メールボックス %s は Mbox 形式のメールボックスではないようです。

en: Mailbox %s does not appear to be a Mh mailbox.
ja: メールボックス %s は MH 形式のメールボックスではないようです。

en: Could not create MH directory at %s (%s)
ja: %s に MH ディレクトリ (%s) を作成できませんでした

en: Could not create MH structure at %s (%s)
ja: %s に MH のディレクトリ構成 (%s) を作成できませんでした

en: Retrieving Message %d of %d
ja: %d / %d のメッセージを取得中

en: POP3 mailbox %s temp file error:
    %s
ja: POP3 メールボックス %s 作業ファイルエラー:
    %s

en: east european
ja: 東欧

en: south european
ja: 南欧

en: north european
ja: 北欧 (north european)

en: arabic
ja: アラビア語

en: greek
ja: ギリシア語

en: hebrew
ja: ヘブライ語

en: turkish
ja: トルコ語

en: nordic
ja: 北欧 (nordic)

en: thai
ja: タイ語

en: baltic
ja: バルト語

en: celtic
ja: ケルト語

en: japanese
ja: 日本語

en: korean
ja: 韓国語

en: Cannot open %s: is a symbolic link
ja: %s を開けません: シンボリックリンクです

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
ja: ディスクリプタのロック中 (fnctl) にタイムアウトしました!

en: Waiting for fcntl lock... %d
ja: fcntl() のディスクリプタのロック待ちです... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
ja: flock() のファイルロック中にタイムアウトしました!

en: Waiting for flock attempt... %d
ja: flock() の実行待ちです... %d

en: LDAP Directory for %s
ja: %s 用の LDAP ディレクトリ

en: unknown
ja: 不明

en: accepted
ja: 受け入れました

en: Enter passphrase to decrypt message
ja: メッセージを解読するパスフレーズの入力

en: The signature is valid.
ja: 署名は有効です。

en: The signature is valid but expired.
ja: 署名は有効ですが期限切れです。

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has expired.
ja: 署名は有効ですが、署名の検証に使用する鍵の有効期限が切れています。

en: The signature is invalid.
ja: 署名は無効です。

en: The signature could not be verified due to a missing key.
ja: 鍵が無いので署名を検証することができませんでした。

en: This part is not a real PGP signature.
ja: この部分は本当の PGP 署名ではありません。

en: An error prevented the signature verification.
ja: 署名の検証でエラーが発生しました。

en: The user ID is of unknown validity.
ja: 妥当性が不明なユーザ ID です。

en: The validity of the user ID is undefined.
ja: ユーザ ID の妥当性が定義されていません。

en: The user ID is never valid.
ja: ユーザ ID は妥当ではありません。

en: The user ID is marginally valid.
ja: ユーザ ID は少し有効です。

en: The user ID is fully valid.
ja: ユーザ ID は充分に有効です。

en: The user ID is ultimately valid.
ja: ユーザ ID は究極的に妥当です。

en: bad validity
ja: 不正な妥当性

en: 
    Signed by: %s
ja: 
    署名元: %s

en: 
    Signed on: %s
ja: 
    署名元: %s

en: 
    Key fingerprint: %s
ja: 
    鍵の指紋: %s

en: undefined
ja: 未定義

en: never
ja: 妥当ではない

en: marginal
ja: 少し有効

en: full
ja: 充分に有効

en: ultimate
ja: 究極的に有効

en: Key ID
ja: キー ID

en: Length
ja: 長さ

note: FIXME: create dialog according to the Gnome HIG
en: Select key
ja: キーの選択

en: Select the private key for the signer %s
ja: 署名ツール %s の秘密鍵を選択してください

en: Select the public key for the recipient %s
ja: 宛先 %s の公開鍵を選択してください

en: Sending Mail...
ja: メールの送信中...

en: _Hide
ja: 隠す(_H)

en: Could not send the message to %s:
    %d: %s
    Message left in your outbox.
ja: %s へメッセージを送信できませんでした:
    %d: %s
    メッセージは送信箱に残っています。

en: Relaying refused:
    %d: %s
    Message left in your outbox.
ja: 応答が拒絶されました:
    %d: %s
    メッセージは送信箱に残っています。

en: Message submission problem, placing it into your outbox.
    System will attempt to resubmit the message until you delete it.
ja: メッセージ配送の問題です。送信箱に格納します。
    そのメッセージが削除されるまで再送し続けます。

en: Connected to MTA
ja: MTA へ接続済み

en: Disconnected
ja: 接続断

en: SMTP server problem (%d): %s
    Message is left in outbox.
ja: SMTP サーバに問題があります (%d): %s
    メッセージは送信箱に残ったままです。

en: Never
ja: しない

en: If Possible
ja: 可能ならば

en: Required
ja: 必ず使用する

en: SMTP Server
ja: SMTPサーバ

note: pop server imap server
en: _Server:
ja: サーバ(_S):

en: _Pass Phrase:
ja: パスフレーズ(_P):

en: Use _TLS:
ja: TLS を使用(_T):

en: C_ertificate Pass Phrase:
ja: 証明書のパスフレーズ:

en: Sp_lit message larger than
ja: 以下より大きいメッセージを分割(_L):

en: _Edit
ja: 編集(_E)

note: Items
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Select Text
ja: 本文の選択(_S)

en: Select entire mail
ja: メール全体を選択します

en: Mailbox closed
ja: メールボックスを閉じました

en: Message Source
ja: メッセージの本体

en: Error loading %s: %s
ja: %s の読み込み中にエラー: %s

en: The path %s must be relative to the filesystem root (start with /).
ja: フォルダ名 %s はファイルシステムのルートに対する ('/'で始まる) 相対パス名にしてください。

en: The file with pathname "%s" is not a directory.
ja: フォルダ名 "%s" はディレクトリではありません。

en: Couldn't create a directory: mkdir() failed on pathname "%s".
ja: ディレクトリを作ることができませんでした: フォルダ名 "%s" のmkdir() に失敗しました。

en: This will exit Balsa.
    Do you really want to do this?
ja: バルサを終了します。
    本当に終了しても宜しいですか?

en: GnomeCard Address Book
ja: GNOME カード-アドレス帳

en: Address Book
ja: アドレス帳

en: Configure Balsa
ja: バルサの設定

en: _Inbox:
ja: 受信箱(_I):

en: _Outbox:
ja: 送信箱(_O):

en: _Sentbox:
ja: 送信キュー(_S):

en: _Draftbox:
ja: 草案箱(_D):

en: _Trash:
ja: ゴミ箱(_T):

en: The pathname "%s" must be specified canonically -- it must start with a '/'.
ja: パス名 "%s" は絶対パスで指定されなければなりません -- これは'/'で始まらなければなりません。

en: The mailbox "%s" does not appear to be valid.
ja: メールボックス"%s"は適切ではないようです。

en: Please verify the locations of your default mail files.
    These will be created if necessary.
ja: デフォルトのメールファイルの場所を確認してください。
    これらは必要があれば作成されます。

en: Mail Files
ja: メールファイル

en: Problem Creating Mailboxes
    %s
ja: メールボックスの生成中に問題が発生しました
    %s

en: You've successfully set up Balsa. Have fun!
       -- The Balsa development team
ja: バルサのセットアップが無事終了しました。ではどうぞ!
       -- バルサ・開発チーム

en: All Done!
ja: すべて完了です!

en: _Type of mail server:
ja: メール・サーバの種類(_T):

en: _SMTP Server:
ja: SMTPサーバ(_S):

en: User Settings
ja: ユーザ設定

en: Local Mail Problem
    %s
ja: ローカル・メールの問題です
    %s

en: Welcome to Balsa!
ja: バルサへようこそ!

en: _Entry
ja: エントリ(_E)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

note: new button
en: _New
ja: 新規(_N)

en: VCard Address Book (GnomeCard)
ja: VCard 型式アドレス帳 (GNOMEカード)

en: External query (a program)
ja: 外部クエリ (プログラム)

en: LDIF Address Book
ja: LDIF アドレス帳

en: LDAP Address Book
ja: LDAP アドレス帳

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _New Entry
ja: 新しいエントリ(_N)

en: _Address
ja: アドレス(_A)

en: Name
ja: 氏名

en: E-Mail Address
ja: E-Mailアドレス

note: -- table column 1 -- Entry widget for finding an address
en: _Search for Name:
ja: 名前で検索(_S):

en: _Re-Import
ja: 再インポート(_R)

note: -- table column 3 -- label for selected addresses in compose mode
en: Send-To
ja: 送信

note: mode switching stuff
en: Treat multiple addresses as:
ja: 複数アドレスの取り扱い:

en: alternative addresses for the same person
ja: 同一人物のアドレスを選択する

en: a distribution list
ja: 一覧を表示する

en: Select load program for address book
ja: アドレス帳を読み込むプログラムの選択

en: Select save program for address book
ja: アドレス帳の保存プログラムの選択

en: _Host Name
ja: ホスト名(_H)

en: Base Domain _Name
ja: 基本ドメイン名(_N)

en: _User Name (Bind DN)
ja: ユーザ名 (Bind DN)(_U)

en: _Password
ja: パスワード(_P)

en: _User Address Book DN
ja: ユーザのアドレス帳のDN(_U)

en: Enable _TLS
ja: TLS を有効にする(_T)

en: _Remember password
ja: パスワードを記憶する(_R)

en: Opening remote mailbox %s.
    The _password for %s@%s:
ja: リモート・メールボックス %s を開きます。
    %s@%s のパスワード(_P):

en: _Password for %s@%s (%s):
ja: %s@%s (%s) のパスワード(_P):

en: Password needed
ja: パスワードが必要です

en: Couldn't open mailbox "%s"
ja: メールボックス "%s" を開けませんでした

en: From
ja: 送信元

en: Subject
ja: 件名

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

note: FIXME: this is hack!
en: To
ja: 送信先

en: Move to Trash failed: %s
ja: ゴミ箱への移動に失敗しました: %s

note: Message menu items
en: _Reply...
ja: 返信(_R)...

en: Reply To _All...
ja: 全員に返信(_A)...

en: Reply To _Group...
ja: グループに返信(_G)...

en: _Forward Attached...
ja: 添付して転送(_F)...

en: Forward _Inline...
ja: インラインで転送(_I)...

en: _Store Address...
ja: アドレスの追加(_S)...

en: _Undelete
ja: 元に戻す(_U)

en: Move To _Trash
ja: ゴミ箱に送る(_T)

en: T_oggle
ja: 切り替え(_O)

note: Message:toggle-flag submenu items
en: _Flagged
ja: フラグ付け(_F)

en: _Unread
ja: 未読(_U)

en: _Move to
ja: 送る(_M)

en: _View Source
ja: ソースの表示(_V)

en: Moved to "%s".
ja: "%s" へ移動しました。

en: Pipe message through a program
ja: プログラムでメッセージをパイプ処理

en: Mailbox
ja: メールボックス

en: Failed to find mailbox
ja: メールボックスを検出できません

en: _Other...
ja: その他(_O)...

en: Choose destination folder
ja: 移動先フォルダの選択

en: Other...
ja: その他...

en: Wrapped
ja: 折り返しました

en: Previous
ja: 前

en: Next
ja: 次

en: (No sender)
ja: (送り主なし)

en: _Save...
ja: 保存(_S)...

en: _Copy to folder...
ja: フォルダへコピー(_C)...

en: Could not save %s: %s
ja:  %s を保存できませんでした: %s

en: The sender of this mail, %s, requested 
    a Message Disposition Notification(MDN) to be returned to `%s'.
    Do you want to send this notification?
ja: このメールの送信元 %s がメッセージ配送通知 (MDN) を
     '%s' に返信するよう要求してきました。
    この通知を送信しても宜しいですか?

en: Reply to MDN?
ja: MDN に返信しますか?

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject "%s" returned:
    %s
ja: %s が送信した件名 "%s' のメッセージの署名チェックの結果:
    %s

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject "%s" failed with an error!
ja: %s が送信した件名 "%s" のメッセージの署名チェックでエラーが発生しました!

en: File already exists. Overwrite?
ja: ファイルが既に存在します。上書きしますか?

en: Content Type: external-body
ja: MIME 型: external-body

en: Access type: local-file
ja: アクセス形式: ローカルのファイル

en: File name: %s
ja: ファイル名: %s

en: Access type: URL
ja: アクセス形式: URL

en: Access type: %s
ja: アクセス形式: %s

en: FTP site: %s
ja: FTP サイト: %s

en: Directory: %s
ja: ディレクトリ: %s

en: Access type: mail-server
ja: アクセス形式: メール・サーバ

en: Mail server: %s
ja: メールサーバ: %s

en: Subject: %s
ja: 件名: %s

en: Se_nd message to obtain this part
ja: この部分を取得するためにメッセージを送信(_N)

en: Error showing %s: %s
ja: %s の表示中にエラー: %s

en: Reply...
ja: 返信...

en: Subject:
ja: 件名:

en: Date:
ja: 日付:

note: addresses
en: From:
ja: 送信元:

en: Reply-To:
ja: 返信先:

en: Disposition-Notification-To:
ja: 配送通知先:

en: Save...
ja: 保存...

en: Calling URL %s...
ja: URL %s の読み込み中...

en: S_tore
ja: 保存(_T)

en: Full Name
ja: 氏名:

en: Nick Name
ja: あだ名

en: First Name
ja: 名

en: Last Name
ja: 姓

en: Organization
ja: 組織

en: Email Address
ja: E-メール・アドレス

en: The message sent by %s with subject "%s" contains 8-bit characters, but no header describing the used codeset (converted to %s)
ja: %s が送信した件名 "%s" のメッセージは 8-bit キャラクタを含みますが、コードセットを記述したヘッダがありません (%s に変換します)

en: Organizer
ja: まとめ役

en: Accept
ja: 受け入れる

en: Accept tentatively
ja: 一度だけ受け入れる

en: Type: %s (%s)
ja: 種類: %s (%s)

en: Content Type: %s
ja: MIME 型: %s

en: S_ave part
ja: 部分を保存(_A)

en: Type:
ja: 種類:

en: File name:
ja: ファイル名:

en: One of the specified fields contains:
ja: 指定したフィールドに含まれるもの:

en: None of the specified fields contains:
ja: 指定したフィールドに含まれないもの:

en: One of the regular expressions matches
ja: 正規表現に一致するものが一つありました

en: None of the regular expressions matches
ja: 正規表現に一致するものはありません

en: Match when date is in the interval:
ja: 次の期間内に存在する:

en: Match when date is outside the interval:
ja: 次の期間外に存在する:

en: Match when one of these flags is set:
ja: 次のフラグがセットされているもの:

en: Match when none of these flags is set:
ja: 次のフラグがセットせれていないもの:

en: You must specify the name of the user header to match on
ja: 検索する場合はユーザ・ヘッダの名前を指定してください

en: You must specify at least one field for matching
ja: 検索する場合は少なくとも一つフィールドを指定してください

en: You must provide a string
ja: 何か文字列を指定してください

en: You must provide at least one regular expression
ja: 少なくとも一つ正規表現を指定してください

en: Low date is incorrect
ja: 期間の開始日が間違っています

en: High date is incorrect
ja: 期間の終了日が間違っています

en: Low date is greater than high date
ja: 期間の開始日が終了日よりも大きいです

en: _All
ja: 全部(_A)

en: C_lear
ja: クリア(_L)

en: _Body
ja: 本文(_B)

en: _To:
ja: 送信先(_T):

en: _From:
ja: 送信元(_F):

en: _Subject
ja: 件名(_S)

en: _Cc:
ja: Cc(_C):

en: _User header:
ja: ユーザ・ヘッダ(_U):

en: Unread
ja: 未読数

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Replied
ja: 返信済み

en: Flagged
ja: フラグ付け

en: One of the specified f_ields contains
ja: 指定したフィールドに含まれるもの(_I):

en: Contain/Does _Not Contain
ja: 含む/含まない(_N)

en: _One of the regular expressions matches
ja: 正規表現に一致するもの(_O)

note: Left/Remove button
en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: One _Matches/None Matches
ja: 一致する/しないもの(_M)

en: Inside/outside the date interval
ja: 期間内/期間外

en: Match when one flag is set/when no flag is set
ja: フラグがセット/未セット

en: Search T_ype:
ja: 種類の検索(_Y):

en: Edit condition for filter:
ja: フィルタ用の条件の編集:

en: New filter
ja: 新規のフィルタ

en: No filter name specified.
ja: フィルタ名が指定されていません。

en: Filter "%s" already exists.
ja: フィルタ "%s" は既に存在します。

en: Filter must have conditions.
ja: フィルタには条件が必要です。

en: Filter has matched
ja: フィルタに一致しました

en: You must provide a sound to play
ja: 演奏するサウンドファイルを指定してください

en: (Example: write December 31, 2000, as %s)
ja: (例: %s として December 31, 2000 と指定する)

en: Simple
ja: 簡易

en: Regular Expression
ja: 正規表現

en: Date interval
ja: 期間

en: Flag condition
ja: フラグ条件

en: Copy to folder:
ja: コピーするフォルダ:

en: Move to folder:
ja: 移動するフォルダ:

en: Print on printer:
ja: 印刷するプリンタ:

en: Run program:
ja: 起動するプログラム:

en: Send to Trash
ja: ゴミ箱に送る

en: OR
ja: または

en: AND
ja: かつ

note: The name entry
en: _Filter name:
ja: フィルタ名(_F):

note: The filter op-code : "OR" or "AND" all the conditions
en: Operation between conditions
ja: 次の条件で実行

en: Ne_w
ja: 新規(_W)

note: The notification area
en: Notification:
ja: 確認:

note: Notification buttons
en: Play sound:
ja: サウンド演奏:

en: Use Sound...
ja: サウンドの使用...

en: Popup text:
ja: 表示する文書:

note: The action area
en: Action to perform:
ja: 処理する動作:

en: Match
ja: 一致

en: Action
ja: アクション

en: Revert
ja: 逆戻り

en: A filter run dialog is open.Close it before you can modify filters.
ja: フィルタ実行ダイアログが存在します。フィルタ編集を行う前に閉じてください。

en: Balsa Filters
ja: Balsa フィルタ

en: Unable to export filter %s, an error occurred.
ja: フィルタ %s をエクスポートできません。エラーが発生しました。

en: There are opened filter run dialogs, close them before you can modify filters.
ja: フィルタ実行ダイアログが存在します。フィルタ編集を行う前に閉じてください。

en: Balsa Filters Export
ja: Balsa フィルタ・エクスポート

en: Error when applying filters
ja: フィルタ適用時にエラーが発生しました

en: The filter "%s" is not compatible with the mailbox type of "%s".
    This happens for example when you use regular expressions match with IMAP mailboxes, it is done by a very slow method; if possible, use substring match instead.
ja: フィルタ "%s" は "%s" のメールボックス形式と互換性はありません。
    例えば IMAP 形式のメールボックスに正規表現を使った場合に、非常に遅い方法で実行されてします; 可能であれば、代わりに部分文字列によるマッチングを利用してください。

en: Balsa Filters of Mailbox:
ja: Balsa メールボックスのフィルタ:

en: On reception
ja: 受信で

en: On exit
ja: 終了で

note: up button
en: _Up
ja: 上へ(_U)

note: down button
en: Do_wn
ja: 下へ(_W)

en: The filters dialog is opened, close it before you can run filters on any mailbox
ja: フィルタ・ダイアログが存在します。メールボックスにフィルタをかける前に閉じてください

en: Remote IMAP folder
ja: リモート IMAP フォルダ

note: must NOT be modal
en: _Update
ja: 更新(_U)

note: username
en: Use_r name:
ja: ユーザー名(_R):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: Subscribed _folders only
ja: 署名付きのフォルダのみ(_F)

en: Select parent folder
ja: 親フォルダの選択

en: Renaming INBOX is special!
    You will create a subfolder %s in %s
    containing the messages from INBOX.
    INBOX and its subfolders will remain.
    What would you like to do?
ja: INBOX の名前変更は特殊です!
    INBOX からメッセージを残したまま
    サブフォルダ %s (%s 内の) を
    生成してください。
    実行しても宜しいですか?

en: Question
ja: 質問

en: Rename INBOX
ja: INBOX 名の変更

en: Cancel
ja: キャンセル

en: An IMAP folder that is not a mailbox
    has no properties that can be changed.
ja: IMAP フォルダは変更可能なプロパティを持つ
    メールボックスではありません。

en: Remote IMAP subfolder
ja: リモート IMAP サブフォルダ

en: _Create
ja: 作成(_C)

en: Create subfolder
ja: サブフォルダの作成

note: INPUT FIELD CREATION
en: _Folder name:
ja: フィルタ名(_F):

en: Subfolder of:
ja: サブフォルダ:

en: _Browse...
ja: 参照(_B)...

en: delete
ja: 削除

en: This folder is not stored in configuration. I do not yet know how to remove it from remote server.
ja: 設定にこのフォルダが保存されていません。リモートサーバーからフォルダを削除する方法が分かりません。

en: This will remove the folder "%s" from the list.
    You may use "New IMAP Folder" later to add this folder again.
ja: フォルダ %s を一覧から削除します。
    再びこのフォルダを追加する場合は、後で "新しい IMAP フォルダ" を使用して下さい。

en: Confirm
ja: 確認

en: Information - Balsa
ja: 情報 - Balsa

en: WARNING:
ja: 警告:

en: ERROR:
ja: エラー:

en: FATAL:
ja: 致命的なエラー:

en: Use _SSL
ja: SSL の使用(_S)

en: No mailbox selected.
ja: メールボックスが選択されていません。

en: Mailbox "%s" is used by Balsa and I cannot remove it.
    If you really want to remove it, assign its function
    to some other mailbox.
ja: メールボックス "%s" は Balsa が使用中のため削除できません。
    本当に削除する場合は、使用中の機能を別のメールボックスに
    割り当ててください。

en: This will remove the mailbox "%s" from the list of mailboxes.  You may also delete the disk file or files associated with this mailbox.
    If you do not remove the file on disk you may "Add  Mailbox" to access the mailbox again.
    What would you like to do?
ja: メールボックス "%s" をメールボックスの一覧から削除します。ディスク上のファイルまたはこのメールボックスに格納されたファイルも削除することになります。
    再びこのメールボックスにアクセスするには "メールボックスの追加" を選択する必要があります。
    このメールボックスを本当に削除しますか?

en: Remove from _list
ja: 一覧から削除する(_L)

en: Remove from list and _disk
ja: リストとディスクから削除する(_D)

en: This will remove the mailbox "%s" and all its messages from your IMAP server.  If %s has subfolders, it will still appear as a node in the folder tree.
    You may use "New IMAP subfolder" later to add a mailbox with this name.
    What would you like to do?
ja: メールボックス "%s" と IMAP サーバからのすべてのメッセージを削除します。
    %s がサブフォルダの場合、フォルダツリーの中ではノードとして表示されることになります。
    この名前でメールボックスを追加する場合は後で "新規 IMAP サブフォルダ" を使用してください。
    このフォルダを本当に削除しますか?

en: _Remove from server
ja: サーバから削除する(_R)

en: This will remove the mailbox "%s" from the list of mailboxes.
    You may use "Add Mailbox" later to access this mailbox again.
    What would you like to do?
ja: メールボックス "%s" をメールボックスの一覧から削除します。
    再びこのメールボックスにアクセスする場合は、後で "メールボックスの追加" を使用してください。
    このメールボックスを本当に削除しますか?

en: _Remove from list
ja: 一覧から削除する(_R)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: %s on %s
ja: %s は %s の上に

en: Rename of %s to %s failed:
    %s
ja: %s から %s への名前変更に失敗:
    %s

note: password field
en: Pass_word:
ja: パスワード(_W):

en: _Delete messages from server after download
ja: 受信後にサーバ上のメッセージを削除する(_D)

en: _Enable check for new mail
ja: 新着メールのチェックを有効にする(_E)

en: _Filter messages through procmail
ja: procmail によるメッセージのフィルタリングを行う(_F)

en: Fi_lter Command:
ja: フィルタのコマンド(_L):

note: username
en: _Username:
ja: ユーザ名(_U):

en: _Identity:
ja: 身元情報(_I):

en: Always
ja: 常に

en: _Decrypt and check
    signatures automatically:
ja: 自動的に署名
    を復号して検証する:

en: The folder edition to be written.
ja: 書き込み済みフォルダです。

en: Scanning %s. Please wait...
ja: %s を読み込んでいます。少々お待ちください...

en: Local _mbox mailbox...
ja: ローカル Mbox メールボックス(_M)...

en: Local Mail_dir mailbox...
ja: ローカル Maildir メールボックス(_D)...

en: Local M_H mailbox...
ja: ローカル MH メールボックス(_H)...

en: Remote _IMAP mailbox...
ja: リモート IMAP メールボックス(_I)...

en: Remote IMAP _folder...
ja: リモート IMAP フォルダ(_F)...

en: Remote IMAP _subfolder...
ja: リモート IMAP サブフォルダ(_S)...

note: clicked on the empty space
en: _Rescan
ja: 再読み込み(_R)

en: _Properties...
ja: プロパティ(_P)...

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Subscribe
ja: 購読(_S)

en: _Unsubscribe
ja: 購読の取り消し(_U)

en: Mark as _Inbox
ja: 受信箱としてマーク(_I)

en: _Mark as Sentbox
ja: 送信箱としてマーク(_M)

en: Mark as _Trash
ja: ゴミ箱としてマーク(_T)

en: Mark as D_raftbox
ja: 草案箱としてマーク(_R)

en: _Empty trash
ja: ゴミ箱を空に(_E)

en: _Edit/Apply filters
ja: フィルタの編集/適用(_E)

en: Local mailbox %s loaded as: %s
ja: ロードされたローカル・メールボックス %s: %s

en: Local folder %s
ja: ローカルフォルダ %s

en: Mail_box
ja: メールボックス(_B)

en: _Message
ja: メッセージ(_M)

en: _Settings
ja: 設定(_S)

note: Less frequently used entries of the 'View' menu Less frequently used entries of the 'Message' menu Less frequently used entries of the 'File' menu Less frequently used entries of the 'Edit' menu Less frequently used entries of the 'Tools' menu
en: _More
ja: 詳細(_M)

en: H_ide messages
ja: メッセージを隠す(_I)

en: Manage filters
ja: フィルタを連結します

note: File menu items Not in the touchpad menu, but still available as a toolbar * button:
en: _Continue
ja: 継続(_C)

en: Continue editing current message
ja: メッセージの編集を続行します

en: _Get New Mail
ja: 新着メール受信(_G)

en: Fetch new incoming mail
ja: 新着メールを取得します

en: _Send Queued Mail
ja: キュー待ちメールの送信(_S)

en: Send messages from the outbox
ja: 送信箱にあるメッセージを送信します

en: Send and _Receive Mail
ja: メールの送受信(_R)

en: Send and Receive messages
ja: メッセージの送信/受信を行います

en: _Address Book...
ja: アドレス帳(_A)...

en: Open the address book
ja: アドレス帳を開きます

note: File:New submenu items
en: _Message...
ja: メッセージ(_M)...

en: Compose a new message
ja: 新規にメッセージを作成します

en: Local mbox mailbox...
ja: ローカル Mbox メールボックス...

en: Add a new mbox style mailbox
ja: 新規に Mbox 形式のメールボックスを追加します

en: Local Maildir mailbox...
ja: ローカル Maildir メールボックス...

en: Add a new Maildir style mailbox
ja: 新規に Maildir 形式のメールボックスを追加します

en: Local MH mailbox...
ja: ローカル MH メールボックス...

en: Add a new MH style mailbox
ja: 新規に MH 形式のメールボックスを追加します

en: Remote IMAP mailbox...
ja: リモート IMAP メールボックス...

en: Add a new IMAP mailbox
ja: 新規に IMAP 形式のメールボックスを追加します

en: Remote IMAP folder...
ja: リモート IMAP フォルダ...

en: Add a new IMAP folder
ja: 新規に IMAP 形式のフォルダを追加します

en: Remote IMAP subfolder...
ja: リモート IMAP サブフォルダ...

en: Add a new IMAP subfolder
ja: 新規に IMAP 形式のサブフォルダを追加します

en: F_ilters...
ja: フィルタ(_F)...

en: Export filters as Sieve scripts
ja: フィルタを Sieve スクリプトでエクスポートします

en: Prefere_nces
ja: 設定(_N)

en: Expand all threads
ja: すべてのスレッドを展開します

en: _Collapse All
ja: すべて畳む(_C)

en: Collapse all expanded threads
ja: すべてのスレッドを畳みます

note: Mailbox menu item that does not require a mailbox
en: Next Unread Message
ja: 次の未読メッセージ

en: Empty _Trash
ja: ゴミ箱を空に(_T)

en: Delete messages from the Trash mailbox
ja: ゴミ箱にあるメッセージをすべて削除します

note: Settings menu items
en: _Toolbars...
ja: ツールバー(_T)...

en: Customize toolbars
ja: ツールバーのカスタマイズ

en: _Identities...
ja: 身元情報(_I)...

en: Create and set current identities
ja: 現在の身元情報の作成と設定を行います

note: Help menu items
en: _Contents
ja: 目次(_C)

note: Edit menu items
en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

note: Mailbox menu items
en: Next Message
ja: 次のメッセージ

en: Previous Message
ja: 前のメッセージ

en: Next Flagged Message
ja: 次のフラグ付メッセージ

en: _Hide Messages
ja: メッセージを隠す(_H)

en: _Reset Filter
ja: フィルタをリセット(_R)

en: _Select All
ja: すべて選択(_S)

en: Select all messages in current mailbox
ja: このメールボックスにあるすべてのメッセージを選択します

en: Edit the selected mailbox
ja: 選択したメールボックスの設定を編集します

en: _Delete...
ja: 削除(_D)...

en: Delete the selected mailbox
ja: 選択したメールボックスを削除します

en: E_xpunge Deleted Messages
ja: 削除したメッセージを廃棄(_X)

en: Close mailbox
ja: 選択したメールボックスを閉じます

en: Select _Filters
ja: フィルタを選択(_F)

en: _Remove Duplicates
ja: 重複しているものを削除する(_R)

en: Reply to the current message
ja: このメッセージに返信します

en: Reply to _All...
ja: 全員に返信(_A)...

en: Reply to all recipients of the current message
ja: このメッセージをすべての受信者に返信します

en: Reply to _Group...
ja: グループに返信(_G)...

en: Reply to mailing list
ja: このメールをメーリングリスト宛に返信します

en: Store address of sender in addressbook
ja: 送信元のアドレスをアドレス帳に追加します

en: _View Source...
ja: ソースの表示(_V)...

en: View source form of the message
ja: メッセージのオリジナル・ソースを表示します

note: All three "Forward" actions and the "Pipe" action have the same * stock_id; the first in this list defines the action tied to the * toolbar's Forward button, so "ForwardDefault" must come before * the others.
en: _Forward...
ja: 転送(_F)...

en: Forward the current message
ja: このメッセージを転送します

en: _Forward attached...
ja: 添付して転送(_F)...

en: Forward the current message as attachment
ja: このメッセージを添付して転送します

en: Forward _inline...
ja: インラインで転送(_I)...

en: Forward the current message inline
ja: このメッセージをインライン化して転送します

en: Pipe the message through another program
ja: 他のプログラム経由でメッセージをパイプ処理する

en: Select _Thread
ja: スレッドを選択(_T)

note: File menu item
en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

en: Print current message
ja: このメッセージを印刷します

en: Save Current Part...
ja: この部分を保存する...

en: _Next Part
ja: 次の部分(_N)

en: Next part in message
ja: メッセージの次の部分を表示します

en: _Previous Part
ja: 前の部分(_P)

en: Previous part in message
ja: メッセージの前の部分を表示します

en: _Move to Trash
ja: ゴミ箱に送る(_M)

en: Move the current message to Trash mailbox
ja: このメッセージをゴミ箱に移動します

en: Toggle New
ja: 新規フラグに切り替えます

en: _Toggle Flag
ja: フラグを切り替え(_T)

en: Toggle flagged
ja: フラグ付けを切り替えます

en: _Show Mailbox Tree
ja: メールボックス・ツリーの表示(_S)

en: Toggle display of mailbox and folder tree
ja: メールボックスとフォルダ・ツリーの表示を切り替えます

en: Show Mailbox _Tabs
ja: メールボックス・タブの表示(_T)

en: Toggle display of mailbox notebook tabs
ja: メールボックスのノートブック・タブの表示を切り替えます

en: Show St_atus Bar
ja: ステータスバーを表示(_A)

en: Show _Index Filter
ja: インデックスフィルタを表示(_I)

en: _View filter
ja: 表示フィルタ(_V)

en: _Wrap
ja: ラップ(_W)

en: Wrap message lines
ja: メッセージ行をラップします

en: Un_Deleted
ja: 削除を元に戻す(_D)

en: Un_read
ja: 未読(_R)

note: Toolbar items not on any menu
en: All
    headers
ja: すべての
    ヘッダ

en: Show all headers
ja: すべてのヘッダを表示します

en: Msg Preview
ja: プレビュー

en: Show preview pane
ja: プレビュー・ペインを表示します

en: Display no headers
ja: ヘッダを表示しません

en: S_elected Headers
ja: 選択したヘッダのみ(_E)

en: Display selected headers
ja: 選択したヘッダのみ表示します

en: All _Headers
ja: すべてのヘッダ(_H)

en: Display all headers
ja: すべてのヘッダを表示します

en: _Flat index
ja: 標準インデックス(_F)

en: No threading at all
ja: 全スレッド表示ではなく、通常の形式で表示します

en: Simple threading algorithm
ja: 簡易アルゴリズムでスレッド表示します

en: _JWZ threading
ja: JWZ スレッド表示(_J)

en: Elaborate JWZ threading
ja: JWZ 方式を用いてスレッド表示します

en: By Si_ze
ja: サイズ(_Z)

en: _Threaded
ja: スレッド表示(_T)

en: Use message threading
ja: メッセージのスレッドを使用する

en: Balsa is sending a mail now.
    Abort sending?
ja: Balsa はメール送信中です。
    送信を中止しますか?

en: Checking Mail...
ja: 着信メールの確認中...

en: IMAP mailbox: %s
ja: IMAP メールボックス: %s

en: Local mailbox: %s
ja: ローカル・メールボックス: %s

en: Finished Checking.
ja: 確認が終了しました。

en: Sending error: %s
ja: 送信エラー: %s

en: You have new mail.
ja: 新着メールがあります。

en: Balsa: you have received %d new message. | Balsa: you have received %d new messages.
ja[0]: Balsa: 新着メールが %d通あります。

en: Balsa: you have new mail.
ja: 新着メールがあります。

en: Balsa: New mail
ja: Balsa: 新着メール

en: Search mailbox
ja: メールボックスの検索

en: _Search for:
ja: 検索する単語(_S):

note: builds the toggle buttons to specify fields concerned by * the search.
en: In:
ja: 検索対象:

en: S_ubject
ja: 件名(_U)

en: _Reverse search
ja: 検索の反転(_R)

en: You can apply filters only on mailbox
ja: メールボックスにのみフィルタを適用できます

en: Removing duplicates failed: %s
ja: 重複しているものの削除に失敗: %s

en: Removed %d duplicate | Removed %d duplicates
ja[0]: 重複している %d 個を削除

en: Balsa: %s (readonly)
ja: Balsa: %s (読み込み専用)

en: Get new mail on startup
ja: 起動時に新着メールを取得する

en: Compose a new email to EMAIL@ADDRESS
ja: 新着メールを EMAIL@ADDRESS に書き直す

en: Attach file at PATH
ja: パス名でファイルを添付

en: Opens MAILBOXNAME
ja: MAILBOXNAME を開く

en: Opens first unread mailbox
ja: 未読メールボックスを最初に開く

en: Opens default Inbox on startup
ja: 起動時にデフォルトの受信箱を開く

en: Debug POP3 connection
ja: POP3 接続のデバッグ

en: Balsa cannot open your "%s" mailbox.
ja: Balsa はメールボックス "%s" を開けません。

en: Inbox
ja: 受信箱

en: Outbox
ja: 送信箱

en: Sentbox
ja: 送信キュー

en: Draftbox
ja: 草案箱

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: M_ove
ja: 移動(_O)

en: _Find in message
ja: メッセージ内で検索(_F)

en: _Selected Headers
ja: ヘッダの選択(_S)

en: Fast
ja: 速い

en: Normal
ja: 標準

en: Flat
ja: 標準

note: must NOT be modal
en: Balsa Preferences
ja: バルサの設定

en: Spelling
ja: スペル

en: Startup
ja: 起動時

en: Miscellaneous
ja: その他

en: %s (default)
ja: %s (デフォルト)

en: Type
ja: 種類

en: _Modify
ja: 変更(_M)

en: Select your local mail directory
ja: ローカル・メール・ディレクトリの選択

en: Incoming
ja: 新着

en: Outgoing
ja: 送信

en: Checking
ja: チェック

en: minutes
ja: 分

en: Check _IMAP mailboxes
ja: IMAP メールボックスをチェックする(_I)

en: Check INBOX _only
ja: INBOX のみチェックする(_O)

en: Do background check quietly (no messages in status bar)
ja: 素早くバックグラウンドでチェックする (ステータスバーには表示しない)

en: characters
ja: 文字

en: National (8-bit) characters in broken messages without codeset header
ja: コードセット・ヘッダのない壊れたメッセージ中の、その国特有の(8-bit)文字

en: display as "?"
ja: "?" として表示する

en: The message header looks suspicious.
ja: メッセージのヘッダが疑わしい場合

en: Automatically quote original when replying
ja: 返信時に原文を自動的に引用する

en: Forward a mail as attachment instead of quoting it
ja: 引用する代わりに添付してメールを転送する

en: Copy outgoing messages to sentbox
ja: 送信メッセージを送信箱にコピーする

en: Send button always queues outgoing mail in outbox
ja: 送信ボタンは常に送信箱にあるメールの送信待ちにする

en: Edit headers in external editor
ja: ヘッダを外部エディタを使って編集する

en: Message
ja: メッセージ

en: Colors
ja: 色

en: Main window
ja: メインウィンドウ

en: Use preview pane
ja: プレビュー・ウィンドウを使う

en: Show mailbox statistics in left pane
ja: 左側のウィンドウにメールボックスを固定表示する

en: Automatically view message when mailbox opened
ja: メールボックスを開いたら自動的にメッセージを表示する

en: percent
ja: パーセント

en: Date encoding (for strftime):
ja: 日付のエンコード (strftime関数用)

en: Selected headers:
ja: 選択したヘッダ:

en: Quote level %d color
ja: 引用レベル %d の表示色

en: Hyperlink color
ja: ハイパーリンクの表示色

en: Invalid or incomplete address label color
ja: アドレスが間違っている/不完全なラベルの表示色

en: Fonts
ja: フォント

note: do the ignore length
en: Ignore words shorter than
ja: 無視する文字数

en: Check signature
ja: 署名の有無を確認する

en: Check quoted
ja: 引用の有無を確認する

en: Debug
ja: デバッグ・モードにする

en: Message window
ja: メッセージウィンドウ

en: Open Inbox upon startup
ja: 起動時に受信箱を開く

en: Check mail upon startup
ja: 起動時にメールを確認する

en: Remember open mailboxes between sessions
ja: セッション間で開くメールボックスを記憶する

en: _Set as default
ja: デフォルトにセットする(_S)

en: Remote POP3 mailbox...
ja: リモート POP3 メールボックス...

en: Show nothing
ja: 何も表示しない

en: Show dialog
ja: ダイアログを表示する

en: Show in list
ja: 一覧で表示する

en: Print to console
ja: コンソール画面に表示する

en: Ask me
ja: 質問する

en: Error displaying link_id %s: %s
ja: リンク ID %s の表示中にエラー: %s

en: Error during filters loading:
ja: フィルタの読み込み中にエラー:

en: Error during filters loading: %s
    Filters may not be correct.
ja: フィルタの読み込み中にエラーが発生しました : %s
    フィルタが正しくないようです。

en: The option not to recognize "format=flowed" text has been removed.
ja: 送信通知の要求 "format=flowed" を有効にしないオプションが廃止になりました。

en: The option to request a MDN is now on the Options menu of the compose window.
ja: MDN を要求するオプションがメール作成ウィンドウの "オプション" メニューにあります。

en: _Show
ja: 表示(_S)

en: _Language
ja: 言語(_L)

en: _Options
ja: オプション(_O)

en: _Include File...
ja: ファイルの挿入(_I)...

en: _Attach File...
ja: ファイルの添付(_A)...

en: Attach _Message(s)
ja: メッセージの添付(_M)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save this message
ja: このメッセージを保存する

en: Print the edited message
ja: 編集済みのメッセージを印刷します

en: _Wrap Body
ja: 本文のラップ(_W)

en: Insert Si_gnature
ja: 署名の挿入(_G)

en: _Quote Message(s)
ja: メッセージの引用(_Q)

en: C_heck Spelling
ja: スペル・チェック(_H)

en: Check the spelling of the message
ja: メッセージのスペルをチェック

en: Select _Identity...
ja: 身元情報の選択(_I)...

en: Select the Identity to use for the message
ja: メッセージに使用する身元情報の選択

en: _Edit with Gnome-Editor
ja: GNOME エディタで編集(_E)

en: Edit the current message with the default Gnome editor
ja: 現在のメッセージをデフォルトの GNOME エディタで編集します

en: Send this message
ja: このメッセージを送信する

en: _Queue
ja: キュー(_Q)

en: Queue this message in Outbox for sending
ja: 送信箱にあるこのメッセージをキューに格納します

en: _Postpone
ja: 中断(_P)

en: _Request Disposition Notification
ja: 送信通知を要求する(_R)

en: _Format = Flowed
ja: Format = Flowed(_F)

en: _Sign Message
ja: メッセージの署名(_S)

en: Sign message using GPG
ja: GPG を使ってメッセージに署名します

en: _Encrypt Message
ja: メッセージの暗号化(_E)

en: Encrypt message using GPG
ja: GPG を使ってメッセージを暗号化します

en: signs the message using GnuPG
ja: GnuPG を使ってメッセージに署名します

en: signs the message using GnuPG for all To: and CC: recipients
ja: すべての To: と CC: の宛先に、GnuPG を使ってメッセージに署名します

en: _GnuPG uses MIME mode
ja: GnuPG は MIME モードを使用する(_G)

en: _GnuPG uses old OpenPGP mode
ja: GnuPG は 古い OpenPGP モードを使用する(_G)

en: The message to '%s' is modified.
    Save message to Draftbox?
ja: '%s' へのメッセージが変更されました。
    メッセージを草案箱に保存しますか?

en: Select Identity
ja: 身元情報

en: Saying yes will not send the file `%s' itself, but just a MIME message/external-body reference.  Note that the recipient must have proper permissions to see the `real' file.
    
    Do you really want to attach this file as reference?
ja: "はい" と答えるとファイル '%s' 自身を送信しませんが、MIME 型 message/external-body をリファレンスします。受信者は "本当の" ファイルを閲覧する正式な権限が必要です。
    
    リファレンスとしてこのファイルを添付しても宜しいですか?

en: Attach as Reference?
ja: 添付物を参照しますか?

en: Choose charset
ja: 文字セットの選択

en: Remove
ja: 削除

en: Attach file
ja: 添付ファイル

en: Attaching message failed.
    Possible reason: not enough temporary space
ja: メッセージの添付に失敗しました。
    考えられる原因: 作業領域が十分ではありません

en: F_rom:
ja: 送信元(_R):

note: Subject:
en: S_ubject:
ja: 件名(_U):

note: fcc: mailbox folder where the message copy will be written to
en: F_cc:
ja: Fcc(_C):

note: Attachment list
en: _Attachments:
ja: 添付(_A):

en: you
ja: あなた

en: ------forwarded message from %s------
ja: ------%s からの転送メッセージ------

en: References:
ja: リファレンス:

en: On %s, %s wrote:
ja: %s に %s さんは書きました:

en: %s wrote:
ja: %s さんは書きました:

en: Could not open the file %s.
ja: ファイル %s を開けませんでした。

en: Include file
ja: ファイルの挿入

en: sending message with gpg mode %d
ja: gpg モード %d でメッセージの送信中

en: Quoted Text Regular Expression
ja: 引用文の正規表現

en: Reply to %s: %s
ja: %s に対する返信: %s

en: Forward message to %s: %s
ja: %s に対するメッセージの転送: %s

en: New message to %s: %s
ja: %s に対する新規メッセージ: %s

en: Replace the current word with the selected suggestion
ja: この単語を選択された内容で置き換えます

en: Skip the current word
ja: この単語をスキップする

en: Skip all occurrences of the current word
ja: この単語を含むものすべてをスキップする

en: Add the current word to your personal dictionary
ja: この単語を個人辞書に追加する

en: Finish spell checking
ja: スペル・チェックを完了する

en: Revert all changes and finish spell checking
ja: すべての変更を元に戻しスペル・チェックを完了する

en: Spell check
ja: スペル・チェック

en: Store address: no addresses
ja: アドレスの格納: アドレスではありません

en: Store Address
ja: アドレスの追加

en: Save this address and close the dialog?
ja: このアドレスを保存してダイアログを閉じますか?

en: No address book selected....
ja: アドレス帳が選択されていません...

en: Choose Address Book
ja: アドレス帳の選択

en: Choose Address
ja: アドレスの選択

en: Separator
ja: 区切り

en: Check
ja: チェック

en: Compose
ja: 作成

en: Continue
ja: 継続

en: Reply
ja: 返信

en: Reply
    to all
ja: 全員に
    返信

en: Reply
    to group
ja: グループに
    返信

en: Forward
ja: 転送

en: Next
    unread
ja: 次の
    未読へ

en: Next
    flagged
ja: 次の
    フラグ付き

en: Trash /
    Delete
ja: ゴミ箱/
    削除

en: Postpone
ja: 草案

en: Print
ja: 印刷

en: Send
ja: 送信

en: Attach
ja: 添付

en: Save
ja: 保存

en: Identity
ja: 身元情報

en: Close
ja: 閉じる

en: Toggle
    new
ja: 新規に
    切り替え

en: Mark all
ja: すべてマーク

en: Sign
ja: 署名

en: Encrypt
ja: 暗号化

en: Unknown toolbar icon "%s"
ja: ツールバーのアイコン "%s" が不明です

en: Customize Toolbars
ja: ツールバーのカスタマイズ

en: Compose window
ja: ウィンドウの作成

en: Toolbar options
ja: ツールバーのオプション

en: _Wrap button labels
ja: ボタン名をラップする(_W)

en: Error displaying toolbar help: %s
ja: ツールバーのヘルプを表示する際にエラーが発生しました: %s

note: Preview display
en: Preview
ja: プレビュー

en: _Restore toolbar to standard buttons
ja: ツールバーをデフォルトに戻す(_R)

en: Available buttons
ja: 使用可能なボタン

en: Current toolbar
ja: 現在のツールバー

en: Up
ja: 上

en: Down
ja: 下
