balsa - en to sv translation catalogue (1615 entries)

en: Balsa is a graphical mail client. While it is in active development, Balsa has many features such as:
sv: Balsa är en grafisk e-postklient. Balsa utvecklas kontinuerligt och har många egenskaper som:

en: IMAP and POP3 support;
sv: IMAP- och POP3-stöd;

en: sendmail or direct SMTP support;
sv: stöd för sendmail eller direkt SMTP;

en: optional multi-threaded retrieval and sending of messages;
sv: valfri flertrådad hämtning och sändning av meddelanden;

en: support for all configurations of local mail folders;
sv: stöd för alla konfigurationer för lokala e-postmappar;

en: automatic mail checking;
sv: automatisk e-postkontroll;

en: mail printing;
sv: e-postutskrift;

en: inline attachment viewing;
sv: direkt visning av bilagor;

en: and the proverbial much, much more.
sv: och mycket, mycket mer.

en: Email utility
sv: E-postverktyg

en: Mail Client
sv: E-postklient

en: Balsa Mail Client
sv: Balsa e-postklient

en: No error
sv: Inget fel

en: Cannot read from address book
sv: Det går inte att läsa från adressbok

en: Cannot write to address book
sv: Det går inte att skriva till adressbok

en: Cannot connect to the server
sv: Det går inte att ansluta till servern

en: Cannot search in the address book
sv: Det går inte att söka i adressboken

en: Cannot add duplicate entry
sv: Det går inte att lägga till dubblettpost

en: Cannot find address in address book
sv: Det går inte att hitta adressen i adressboken

en: Unknown error
sv: Okänt fel

note: The extern database doesn't support Id's, sorry!
en: No-Id
sv: Inget-Id

en: No-Name
sv: Namnlös

note: very unlikely...
en: Host not found
sv: Värden hittades inte

en: The LDAP server “%s” does not support LDAPv3, interaction may fail.
sv: LDAP-servern ”%s” stöder inte LDAPv3, interaktion kan misslyckas.

en: TLS requested but not compiled in
sv: TLS begärdes men är inte inbyggt

en: Undefined location of user address book
sv: Odefinierad plats för användaradressbok

en: LDAP server %s down, next attempt will try to reconnect.
sv: LDAP-servern %s nere, nästa försök kommer att försöka ansluta på nytt.

en: Reading Osmo contacts failed: %s
sv: Misslyckades med att läsa Osmo-kontakter: %s

en: D_isplayed Name:
sv: V_isat namn:

en: _First Name:
sv: _Förnamn:

en: _Last Name:
sv: _Efternamn:

en: _Nickname:
sv: _Smeknamn:

en: O_rganization:
sv: O_rganisation:

en: _Email Address:
sv: _E-postadress:

en: A_dd
sv: L_ägg till

en: To:
sv: Till:

en: CC:
sv: Kopia:

en: Reply To:
sv: Svara till:

note: Translators: #1 database file; #2 error message
en: cannot initialise Autocrypt database “%s”: %s
sv: det går inte att initiera Autocrypt-databasen ”%s”: %s

note: Translators: #1 sender's email address
en: No usable private key for “%s” found! Please create a key or disable Autocrypt.
sv: Ingen användbar privat nyckel för ”%s” hittades! Skapa en nyckel eller inaktivera Autocrypt.

note: Translators: #1 GPG key fingerprint; #2 error message Translators: #1 mailbox; #2 error message
en: error reading Autocrypt data for “%s”: %s
sv: fel vid läsning av Autocrypt-data för ”%s”: %s

en: Autocrypt database
sv: Autocrypt-databas

en: _Close
sv: S_täng

en: Mailbox
sv: Postlåda

en: Last seen
sv: Senast sedd

en: Last Autocrypt message
sv: Senaste Autocrypt-meddelande

en: Prefer encryption
sv: Föredra kryptering

note: Translators: #1 email address; #2 error message
en: update user “%s” failed: %s
sv: ”update” av användaren ”%s” misslyckades: %s

en: insert user “%s” failed: %s
sv: ”insert” av användaren ”%s” misslyckades: %s

en: _Show details…
sv: _Visa detaljer…

en: _Delete
sv: _Ta bort

note: Translators: #1 email address
en: The database entry for “%s” does not contain a key.
sv: Databasposten för ”%s” innehåller ingen nyckel.

note: Translators: #1 email address
en: Delete the Autocrypt key for “%s” from the database?
sv: Radera Autocrypt-nyckeln för ”%s” från databasen?

en: (No subject)
sv: (Inget ämne)

en: Failed to create output stream
sv: Misslyckades med att skapa utdataström

en: Could not read embedded message
sv: Kunde inte läsa inbäddad meddelande

en: Unable to load message body to match filter
sv: Kan inte läsa in meddelandetexten för att matcha filter

en: Invalid filter: %s
sv: Ogiltigt filter: %s

en: Bad mailbox name for filter: %s
sv: Felaktigt postlådenamn för filtret: %s

en: Error when copying messages: %s
sv: Fel vid kopiering av meddelanden: %s

en: Error when trashing messages: %s
sv: Fel vid borttagning av meddelanden: %s

en: Error when moving messages: %s
sv: Fel vid flyttning av meddelanden: %s

en: Syntax error in the filter configuration file
sv: Syntaxfel i filterkonfigurationsfilen

en: Unable to allocate memory
sv: Kan inte allokera minne

en: Error in regular expression syntax
sv: Fel i syntax för reguljärt uttryck

en: Attempt to apply an invalid filter
sv: Försök att tillämpa ett ogiltigt filter

en: Invalid filters %s for mailbox %s
sv: Ogiltiga filter %s för postlådan %s

note: FIXME: this is hack!
en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Subject
sv: Ämne

en: CC
sv: Kopia

en: Body
sv: Meddelandetext

en: Header:%s
sv: Rubrik:%s

en: New
sv: Nytt

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Replied
sv: Besvarat

en: Flagged
sv: Flaggat

en: Not
sv: inte

en: From %Y-%m-%d
sv: Från %Y-%m-%d

en: To %Y-%m-%d
sv: Till %Y-%m-%d

en: And
sv: och

en: Or
sv: eller

en: Could not connect to “%s”
sv: Kunde inte ansluta till ”%s”

en: Failed to decrypt MIME part: parse error
sv: Misslyckades att dekryptera MIME-del: tolkningsfel

en: never
sv: aldrig

note: Translators: #1 signature crypto protocol; #2 signer; #3 status message
en: %s signature of “%s”: %s
sv: %s-signatur för ”%s”: %s

note: Translators: #1 signature crypto protocol; #2 status message
en: %s signature: %s
sv: %s-signatur: %s

en:  signature: %s
sv: -signatur: %s

en: 
    Signature validity: %s
sv: 
    Giltighet för signatur: %s

en: 
    Signed on: %s
sv: 
    Signerad den: %s

en: 
    Key fingerprint: %s
sv: 
    Nyckelfingeravtryck: %s

en: unknown
sv: okänd

en: Cannot verify multipart/signed part due to missing subparts.
sv: Det går inte att verifiera multipart/signed-del på grund av saknade underliggande delar.

en: unsupported protocol “%s”
sv: protokollet ”%s” stöds ej

en: Cannot verify multipart/signed part: signature content-type does not match protocol.
sv: Det går inte att verifiera multipart/signed-del: signaturens innehållstyp matchar inte med protokollet.

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: unsupported encryption protocol “%s”.
sv: Det går inte att dekryptera multipart/encrypted-del: krypteringsprotokollet ”%s” stöds ej.

en: (none)
sv: (ingen)

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: content-type does not match protocol.
sv: Det går inte att dekryptera multipart/encrypted-del: innehållstyp matchar inte med protokollet.

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: unexpected content type
sv: Det går inte att dekryptera multipart/encrypted-del: oväntad innehållstyp

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: failed to parse decrypted content
sv: Det går inte att dekryptera multipart/encrypted-del: misslyckades med att tolka dekrypterat innehåll

en: Could not get an HTML part: %s
sv: Kunde inte hämta en HTML-del: %s

en: Could not convert HTML part to text: %s
sv: Kunde inte konvertera en HTML-del till text: %s

en: This message part references content on one or more external servers. To protect your privacy, Balsa has not downloaded it. You may choose to download it if you trust the sender of the message.
sv: Denna meddelandedel hänvisar till innehåll på en eller flera fjärrservrar. För att skydda din integritet har Balsa inte hämtat den. Du kan välja att hämta den om du litar på meddelandets avsändare.

en: _Download external content
sv: _Hämta externt innehåll

en: Balsa's external HTML resources filter web extension is not available in the folder “%s”, falling back to simplified image filtering. Please check your installation.
sv: Balsas webbtillägg för filtrering av externa HTML-resurser är inte tillgängligt i mappen ”%s”, faller tillbaka på förenklad bildfiltrering. Kontrollera din installation.

en: HTML preferences
sv: HTML-inställningar

en: Sender
sv: Avsändare

en: Prefer HTML
sv: Föredra HTML

en: Auto-load external content
sv: Läs in externt innehåll automatiskt

note: Translators: #1 database path; #2 error message
en: Cannot initialise HTML preferences database “%s”: %s
sv: Det går inte att initiera HTML-inställningsdatabasen ”%s”: %s

note: Translators: #1 message sender address; #2 error message
en: Cannot read HTML preferences for “%s”: %s
sv: Det går inte att läsa HTML-inställningar för ”%s”: %s

note: Translators: #1 message sender address; #2 error message
en: Cannot save HTML preferences for “%s”: %s
sv: Det går inte att spara HTML-inställningar för ”%s”: %s

note: Translators: #1 error message
en: Cannot delete database entry: %s
sv: Det går inte att ta bort databaspost: %s

note: should "re" be localized ?
en: Re:
sv: Sv:

en: Fwd:
sv: Vb:

en: New Identity
sv: Ny identitet

en: Error executing signature generator “%s”:
sv: Fel vid start av signaturgeneratorn ”%s”:

en: Error executing signature generator “%s”: %s
sv: Fel vid start av signaturgeneratorn ”%s”: %s

en: Cannot read signature file “%s”:
sv: Det går inte att läsa signaturfilen ”%s”:

en: Signature in “%s” is not a UTF-8 text.
sv: Signaturen i ”%s” är inte en UTF-8-text.

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Current
sv: Aktuell

en: Default
sv: Standard

note: Translators: please do not translate Face.
en: _Face Path
sv: _Face-sökväg

note: Translators: please do not translate Face.
en: _X-Face Path
sv: _X-Face-sökväg

note: create the "General" tab
en: General
sv: Allmänt

en: _Identity name:
sv: _Identitetsnamn:

en: _Full name:
sv: _Fullständigt namn:

en: _Mailing address:
sv: _E-postadress:

en: Reply _to:
sv: Svara _till:

en: _Domain:
sv: _Domän:

note: create the "Messages" tab
en: Messages
sv: Meddelanden

en: Reply _string:
sv: _Svarssträng:

en: F_orward string:
sv: _Vidarebefordranssträng:

en: send messages in both plain text and _HTML format
sv: skicka meddelanden med både vanlig text och i _HTML-format

en: request positive (successful) _Delivery Status Notification by default
sv: begär positiv (lyckad) _leveransstatusavisering som standard

en: request _Message Disposition Notification by default
sv: begär _meddelandedispositionsbekräftelse som standard

en: SMT_P server:
sv: SMT_P-server:

note: create the "Signature" tab
en: Signature
sv: Signatur

en: Signature _path
sv: Signaturs_ökväg

en: _Execute signature
sv: _Exekvera signatur

en: Incl_ude signature
sv: Inkl_udera signatur

en: Include signature when for_warding
sv: Lägg till signatur vid _vidarebefordran

en: Include signature when rep_lying
sv: Lägg till signatur vid sva_r

en: _Add signature separator
sv: _Lägg till signaturavskiljare

en: Prepend si_gnature
sv: Lägg till si_gnatur i början

en: Security
sv: Säkerhet

en: sign messages by default
sv: signera meddelanden som standard

en: encrypt messages by default
sv: kryptera meddelanden som standard

en: default protocol
sv: standardprotokoll

en: always trust GnuPG keys to encrypt messages
sv: lita alltid på GnuPG-nycklar vid kryptering av meddelanden

en: remind me if messages can be encrypted
sv: påminn mig om meddelanden kan krypteras

en: use secret key with this id for signing GnuPG messages
    (leave empty for automatic selection)
sv: använd hemlig nyckel med detta id för signering av GnuPG-meddelanden
    (lämna blank för automatiskt val)

en: use certificate with this id for signing S/MIME messages
    (leave empty for automatic selection)
sv: använd hemlig nyckel med detta id för signering av S/MIME-meddelanden
    (lämna blank för automatiskt val)

en: Autocrypt mode
sv: Autocrypt-läge

en: Error selecting key: %s
sv: Fel vid val av nyckel: %s

en: Choose…
sv: Välj…

en: Error reading file %s: %s
sv: Fel vid läsning av %s: %s

note: Translators: please do not translate Face.
en: Face header file %s is too long (%lu bytes).
sv: Face-huvudfilen %s är för lång (%lu byte).

note: Translators: please do not translate Face.
en: Face header file %s contains binary data.
sv: Face-huvudfil %s innehåller binärdata.

note: Translators: please do not translate Face.
en: Error loading Face: %s
sv: Fel vid inläsning av Face: %s

en: Error: The identity does not have a name
sv: Fel: Identiteten har inget namn

en: Error: An identity with that name already exists
sv: Fel: En identitet med det namnet finns redan

en: Do you really want to delete the selected identity?
sv: Vill du verkligen ta bort den valda identiteten?

en: Error displaying help for identities: %s
sv: Fel vid visning av hjälp för identiteter: %s

en: Manage Identities
sv: Hantera identiteter

en: _Help
sv: _Hjälp

[ctx: identity]
note: Translators: button "New" identity
en: _New
sv: _Ny

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: disabled
sv: inaktiverad

en: enabled, no preference
sv: aktiverad, ingen preferens

en: enabled, prefer encryption
sv: aktiverad, föredra kryptering

en: GnuPG MIME mode
sv: GnuPG MIME-läge

en: GnuPG OpenPGP mode
sv: GnuPG OpenPGP-läge

en: GpgSM S/MIME mode
sv: GpgSM S/MIME-läge

en: Authentication cancelled
sv: Autentisering avbröts

en: User name required, authentication cancelled
sv: Användarnamn krävs, autentisering avbröts

en: GSSAPI authentication failed: %s
sv: GSSAPI-autentisering misslyckades: %s

en: No way to authenticate is known
sv: Inget sätt att autentisera är känt

en: Cannot LOGIN with UTF-8 username or password
sv: Det går inte att använda LOGIN om användarnamn eller lösenord är UTF-8

en: Unordered data received from server
sv: Oordnade data erhölls från servern

en: Bug in implementation of SORT command on IMAP server exposed.
sv: Fel i implementationen av SORT-kommandot på IMAP-servern exponerades.

en: Connecting %s failed: %s
sv: Anslutning till %s misslyckades: %s

en: TLS negotiation failed: %s
sv: TLS-förhandling misslyckades: %s

en: TLS required but not available
sv: TLS krävs men är inte tillgängligt

note: it is not we, so it must be the server
en: IMAP response: %s
sv: IMAP-svar: %s

note: IMAP host name + message
en: IMAP server %s alert:
    %s
sv: Varning från IMAP-servern %s:
    %s

note: IMAP host name + message
en: IMAP server %s error: %s
sv: Fel från IMAP-servern %s: %s

en: Cannot connect to %s
sv: Det går inte att ansluta till %s

en: Cannot connect to the server: %s
sv: Det går inte att ansluta till servern: %s

en: Exceeded the number of connections per server %s
sv: Översteg antalet anslutningar per server %s

en: subscribing to “%s” failed
sv: misslyckades med att prenumerera på ”%s”

en: unsubscribing from “%s” failed
sv: misslyckades med att avsluta prenumeration på ”%s”

en: do not show again
sv: visa inte igen

en: broken TLS certificate
sv: trasigt TLS-certifikat

en: SSL/TLS certificate
sv: SSL/TLS-certifikat

en: _Accept Once
sv: _Acceptera en gång

en: Accept & _Save
sv: Acceptera och _spara

en: _Reject
sv: _Förkasta

en: <big><b>Authenticity of this certificate could not be verified.</b></big>
    Reason: %s
sv: <big><b>Äktheten av detta certifikat kunde inte verifieras.</b></big>
    Orsak: %s

en: the signing certificate authority is not known
sv: den signerande certifikatutfärdaren är okänd

en: the certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from
sv: certifikatet stämmer inte överens med den förväntade identiteten för platsen som det hämtades från

en: the certificate’s activation time is still in the future
sv: certifikatets aktiveringstid ligger fortfarande i framtiden

en: the certificate has expired
sv: certifikatet har gått ut

en: the certificate has been revoked
sv: certifikatet har återkallats

en: the certificate’s algorithm is considered insecure
sv: certifikatets algoritm betraktas som osäker

en: an error occurred validating the certificate
sv: ett fel inträffade när certifikatet validerades

en: unknown certificate validation error %u
sv: okänt certifikatvalideringsfel %u

en: No image data
sv: Inget bilddata

en: Invalid input format
sv: Ogiltigt inmatningsformat

en: Internal buffer overrun
sv: Internbuffert överkörd

note: Translators: please do not translate Face.
en: Bad X-Face data
sv: Felaktig X-Face-data

en: Cannot play sound event “%s”: %s
sv: Det går inte att spela ljudhändelsen ”%s”: %s

en: Cannot play sound file “%s”: %s
sv: Det går inte att spela ljudfilen ”%s”: %s

en: Your Balsa configuration is now stored in “~/.balsa/config”.
sv: Din Balsa-konfiguration lagras nu i ”~/.balsa/config”.

en: could not create context
sv: kunde inte skapa sammanhang

en: could not set protocol “%s”
sv: kunde inte ange protokollet ”%s”

en: could not set folder “%s” for engine “%s”
sv: det gick inte att ange mappen ”%s” för motorn ”%s”

en: could not get data from stream
sv: kunde inte hämta data från ström

en: signature verification failed
sv: verifiering av signatur misslyckades

en: could not create new data object
sv: kunde inte skapa nytt dataobjekt

en: signing failed
sv: signering misslyckades

en: combined signing and encryption is defined only for RFC 2440
sv: kombinerad signering och kryptering är definierad endast för RFC 2440

en: signing and encryption failed
sv: signering och kryptering misslyckades

en: encryption failed
sv: kryptering misslyckades

en: decryption failed
sv: dekryptering misslyckades

en: No private key for protocol %s is available for the signer “%s”
sv: Ingen privat nyckel för protokollet %s är tillgänglig för signeraren ”%s”

en: A key for “%s” is present, but it is expired, disabled, revoked or invalid
sv: Det finns en nyckel för ”%s”, men den har gått ut, är inaktiverad, återkallad eller ogiltig

en: Could not find a key for “%s”
sv: Det går inte att hitta en nyckel för ”%s”

en: Multiple keys for “%s”
sv: Flera nycklar för ”%s”

en: Insufficient key validity
sv: Otillräcklig nyckelvalidering

note: FIXME: create dialog according to the Gnome HIG
en: Select key
sv: Välj dialog

en: Select the private key for the signer “%s”
sv: Välj den privata nyckeln för signeraren ”%s”

en: Select the public key for the recipient “%s”
sv: Välj den öppna nyckeln för mottagaren ”%s”

en: There seems to be no public key for recipient “%s” in your key ring.
    If you are sure that the recipient owns a different key, select it from the list.
sv: Det verkar inte finnas någon öppen nyckel för mottagaren ”%s” i din nyckelring.
    Om du är säker på att mottagaren har en annan nyckel, välj den från listan.

en: Double-click key to show details
sv: Dubbelklicka på nyckeln för att visa detaljer

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Size
sv: Storlek

en: Created
sv: Skapad

note: create the dialog
en: The owner trust for this key is “%s” only.
    Use this key anyway?
sv: Tilliten för ägaren av denna nyckel är endast ”%s”.
    Använd nyckeln ändå?

en: Insufficient key owner trust
sv: Otillräcklig tillit för nyckelägaren

note: FIXME: create dialog according to the Gnome HIG
en: Enter Passphrase
sv: Ange lösenfras

en: %s
    The passphrase for this key was bad, please try again!
    
    Key: %s
sv: %s
    Lösenfrasen för denna nyckel var felaktig, försök igen!
    
    Nyckel: %s

en: %s
    Please enter the passphrase for the secret key!
    
    Key: %s
sv: %s
    Ange en lösenfras för den hemliga nyckeln!
    
    Nyckel: %s

en: error setting key list mode
sv: fel vid inställning av nyckellistläge

en: could not list keys for “%s”
sv: kunde inte lista nycklar för ”%s”

en: ambiguous keys for “%s”
sv: tvetydiga nycklar för ”%s”

en: cannot create data buffer
sv: det går inte att skapa databuffert

en: exporting key for “%s” failed
sv: misslyckades med att exportera nyckel för ”%s”

en: cannot export minimal key for “%s”
sv: det går inte att exportera minimal nyckel för ”%s”

en: importing key data failed
sv: import av nyckeldata misslyckades

en: Cannot find a key with fingerprint %s on the key server.
sv: Det går inte att hitta en nyckel med fingeravtryck %s på nyckelservern.

en: Found %u key with fingerprint %s on the key server. Please check and import the proper key manually. | Found %u keys with fingerprint %s on the key server. Please check and import the proper key manually.
sv[0]: Fann %u nyckel med fingeravtryck %s på nyckelservern. Kontrollera och importera korrekt nyckel manuellt.
sv[1]: Fann %u nycklar med fingeravtryck %s på nyckelservern. Kontrollera och importera korrekt nyckel manuellt.

en: Searching the key server failed: %s
sv: Sökning på nyckelservern misslyckades: %s

en: error importing key
sv: fel vid import av nyckel

en: No key was imported or updated.
sv: Ingen nyckel importerades eller uppdaterades.

en: The key was ignored because it does not have a user ID.
sv: Nyckeln ignorerades eftersom den inte har ett användar-ID.

en: The key was imported into the local key ring.
sv: Nyckeln importerades till en lokal nyckelring.

en: The key was updated in the local key ring:
sv: Nyckeln uppdaterades i den lokala nyckelringen:

en: 
    • %d new user ID | 
    • %d new user IDs
sv[0]: 
    • %d nytt användar-ID
sv[1]: 
    • %d nya användar-ID

en: 
    • %d new subkey | 
    • %d new subkeys
sv[0]: 
    • %d ny undernyckel
sv[1]: 
    • %d nya undernycklar

en: 
    • %d new signature | 
    • %d new signatures
sv[0]: 
    • %d ny signatur
sv[1]: 
    • %d nya signaturer

en: 
    • %d new revocation | 
    • %d new revocations
sv[0]: 
    • %d ny indragning
sv[1]: 
    • %d nya indragningar

en: The existing key in the key ring was not changed.
sv: Den befintliga nyckeln i nyckelringen ändrades inte.

en: Key status:
sv: Nyckelstatus:

en: User ID:
sv: Användar-ID:

en: None
sv: Ingen

en: Primary user ID:
sv: Primär användar-ID:

en: Key owner trust:
sv: Tillit för nyckelägaren:

en: Additional User IDs
sv: Ytterligare användar-ID:n

en: Issuer
sv: Utgivare

en: Name:
sv: Namn:

en: Serial number:
sv: Serienummer:

note: Translators: x509 certificate chain ID
en: Chain ID:
sv: Kedje-ID:

note: add button to show the full chain - copy the fingerprint as the key may be unref'ed...
en: view certificate chain…
sv: visa certifikatkedja…

en: Subkey used
sv: Undernyckel använd

note: Translators: #1 subkey capabilities string
en: Subkeys (%s only)
sv: Undernycklar (endast %s)

en: Subkeys
sv: Undernycklar

en: Fingerprint:
sv: Fingeravtryck:

note: add type and filename (if available)
en: Type:
sv: Typ:

en: Capabilities:
sv: Förmågor:

en: invalid timestamp
sv: ogiltig tidsstämpel

en: not available
sv: ej tillgänglig

en: Created:
sv: Skapad:

en: Expires:
sv: Utgår:

en: Close
sv: Stäng

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: revoked
sv: återkallad

en: expired
sv: utgången

en: invalid
sv: ogiltig

en: sign
sv: signera

en: encrypt
sv: kryptera

en: certify
sv: certifiera

en: authenticate
sv: autentisera

en: %u bit | %u bits
sv[0]: %u bit
sv[1]: %u bitar

note: Translators: Elliptic Curve Cryptography (ECC) curve name
en:  curve “%s”
sv:  kurvan ”%s”

en: _Hide
sv: _Dölj

en: not a regular file
sv: inte en vanlig fil

en: Cannot launch, missing application
sv: Kan inte starta, programmet saknas

en: Open with %s
sv: Öppna med %s

en: Open _part with %s
sv: Öppna _del med %s

en: Cannot load mailbox %s
sv: Det går inte att läsa in postlådan %s

en: No such mailbox type: %s
sv: Det finns ingen sådan postlådetyp: %s

en: Bad local mailbox path “%s”
sv: Felaktig lokal postlådesökväg ”%s”

en: Could not create a mailbox of type %s
sv: Kunde inte skapa en postlåda av typen %s

en: Applying filter rules to %s
sv: Verkställer filterregler på %s

en: Copying from %s to %s
sv: Kopierar från %s till %s

en: Removing messages from source mailbox failed
sv: Borttagning av meddelanden från källpostlådan misslyckades

en: from unknown
sv: från okänd

en: Loading…
sv: Läser in…

en: Searching %s for partial messages
sv: Söker i %s efter ej kompletta meddelanden

en: Reconstructing message
sv: Rekonstruerar meddelande

en: Finding duplicate messages in source mailbox failed
sv: Sökning efter dubblettmeddelanden i källpostlådan misslyckades

en: *** ERROR: Mailbox Stream Closed: %s ***
sv: *** FEL: Strömmen till postlådan stängd: %s ***

note: ImapIssue macro handles reconnecting. We might issue a LIBBALSA_INFORMATION_MESSAGE here but it would be overwritten by login information... Translators: #1 context (mailbox, server); #2 mailbox or server name
en: IMAP %s %s: connection has been severed. Reconnecting…
sv: IMAP-%s %s: anslutningen har brutits. Återansluter…

note: Translators: #1 context (mailbox, server); #2 mailbox or server name
en: IMAP %s %s: protocol error. Try enabling bug workarounds.
sv: IMAP-%s %s: protokollfel. Försök att aktivera temporära lösningar för detta fel.

note: Translators: #1 context (mailbox, server); #2 mailbox or server name; #3 error message
en: IMAP %s %s: server has shut down the connection: %s. Reconnecting…
sv: IMAP-%s %s: servern har stängt anslutningen: %s. Återansluter…

note: helper macro for calling II in the context of a mailbox
en: mailbox
sv: postlåda

en: Downloading %ld kB
sv: Hämtar %ld kB

en: No path found for mailbox “%s”, using “%s”
sv: Ingen sökväg hittades för postlådan ”%s”, med ”%s”

en: Cannot get IMAP handle
sv: Det går inte att hämta IMAP-handtag

en: Error fetching message from IMAP server: %s
sv: Fel vid hämtning av meddelande från IMAP-servern: %s

en: Downloading %u kB
sv: Hämtar %u kB

en: Cannot create temporary file
sv: Det går inte att skapa temporärfil

en: Cannot write to temporary file %s
sv: Det går inte att skriva till temporärfilen %s

en: Uploading %ld kB
sv: Skickar %ld kB

en: Server-side threading not supported.
sv: Trådning på serversidan stöds inte.

en: Failed to save cache file “%s”: %s.
sv: Misslyckades med att spara cachefilen ”%s”: %s.

en: Failed to read cache file %s: %s
sv: Misslyckades med att läsa cachefilen %s: %s

en: Cache file for mailbox %s will be repaired
sv: Cachefil för postlådan %s kommer att repareras

en: Filtering %s
sv: Filtrerar %s

en: Preparing %s
sv: Förbereder %s

en: Open of %s failed. Errno = %d,
sv: Öppnande av %s misslyckades. Felnummer = %d,

en: Failed to sync mailbox “%s”
sv: Misslyckades med att synkronisera postlådan ”%s”

en: Mailbox %s does not appear to be a Maildir mailbox.
sv: Postlådan %s verkar inte vara av typen Maildir.

en: Could not create a Maildir directory at %s (%s)
sv: Kunde inte skapa en Maildir-katalog på %s (%s)

en: Could not create a Maildir at %s (%s)
sv: Kunde inte skapa Maildir på %s (%s)

en: Could not remove contents of %s:
    %s
sv: Kunde inte ta bort innehållet i %s:
    %s

en: Could not remove %s:
    %s
sv: Kunde inte ta bort %s:
    %s

en: Mailbox does not exist.
sv: Postlådan existerar inte.

en: Data copy error
sv: Datakopieringsfel

en: Mailbox %s does not appear to be an mbox mailbox.
sv: Postlådan %s verkar inte vara en mbox-postlåda.

en: Could not remove %s: %s
sv: Kunde inte ta bort %s: %s

en: Could not write file %s: %s
sv: Kunde inte skriva filen %s: %s

en: Failed to create temporary file “%s”: %s
sv: Kunde inte skapa temporärfilen ”%s”: %s

en: Failed to save cache file “%s”: %s. New version saved as “%s”
sv: Misslyckades med att spara cachefilen ”%s”: %s. Ny version sparad som ”%s”

en: Could not unlink file %s: %s
sv: Kunde inte avlänka %s: %s

en: Cannot open mailbox.
sv: Det går inte att öppna postlåda.

en: Mailbox is not in mbox format.
sv: Postlådan är inte i mbox-formatet.

en: Cannot lock mailbox.
sv: Det går inte att låsa postlåda.

en: %s: could not open %s.
sv: %s: kunde inte öppna %s.

en: %s: could not get new MIME stream.
sv: %s: kunde inte få tag i nytt MIME-flöde.

en: %s: %s is not in mbox format.
sv: %s: %s är inte i mbox-formatet.

en: Mailbox %s does not appear to be an MH mailbox.
sv: Postlådan %s verkar inte vara en MH-postlåda.

en: Could not create MH directory at %s (%s)
sv: Kunde inte skapa en MH-katalog på %s (%s)

en: Could not create MH structure at %s (%s)
sv: Kunde inte skapa MH-struktur på %s (%s)

en: Could not remove contents of %s: %s
sv: Kunde inte ta bort innehållet i %s: %s

en: Cannot create message
sv: Det går inte att skapa meddelande

en: Message rename error
sv: Fel vid namnbyte på meddelande

en: Saving the POP3 message UID list failed: %s
sv: Sparandet av UID-listan för POP3-meddelanden misslyckades: %s

en: Passing POP message to %s failed: %s
sv: Skickande av POP-meddelandet till %s misslyckades: %s

en: Saving POP message failed
sv: Sparande av POP-meddelandet misslyckades

en: Transferring POP message to %s failed: %s
sv: Överföring av POP-meddelandet till %s misslyckades: %s

en: Message %lu of %lu (%s of %s)
sv: Meddelande %lu av %lu (%s av %s)

en: Error appending message %d from %s to %s: %s
sv: Fel vid infogning av meddelande %d från %s till %s: %s

en: Cannot load certificate file %s: %s
sv: Det går inte att läsa in certifikatfilen %s: %s

note: connect server
en: Connecting %s…
sv: Ansluter %s…

en: POP3 mailbox %s: cannot connect %s: %s
sv: POP3-postlådan %s: det går inte att ansluta %s: %s

note: load message list
en: List messages…
sv: Lista meddelanden…

en: POP3 mailbox %s error: %s
sv: Fel för POP3-postlådan %s: %s

en: POP3 mailbox %s: message %d oversized: %s — skipped.
sv: POP3-postlåda %s: meddelande %d för stort: %s — hoppar över.

en: Connected to %s
sv: Ansluten till %s

en: %lu new message (%s) | %lu new messages (%s)
sv[0]: %lu nytt meddelande (%s)
sv[1]: %lu nya meddelanden (%s)

en: Deleting messages on server…
sv: Tar bort meddelanden från servern…

en: Finished
sv: Färdig

en: Mailbox (%s) is read-only: cannot change flags.
sv: Postlådan (%s) är skrivskyddad: kan inte ändra flaggor.

en: West European
sv: Västeuropeisk

en: East European
sv: Östeuropeisk

en: South European
sv: Sydeuropeisk

en: North European
sv: Nordeuropeisk

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Thai
sv: Thailändsk

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Celtic
sv: Keltisk

en: West European (euro)
sv: Västeuropeisk (euro)

en: Russian
sv: Rysk

en: Ukrainian
sv: Ukrainsk

en: Japanese
sv: Japansk

en: Korean
sv: Koreansk

en: Cannot open %s: %s
sv: Det går inte att öppna %s: %s

en: Cannot open %s: is a symbolic link
sv: Det går inte att öppna %s: är en symbolisk länk

en: fcntl failed: %s.
sv: fcntl misslyckades: %s.

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
sv: Tidsgräns överskriden vid låsförsök med fcntl!

en: Waiting for fcntl lock… %d
sv: Väntar på fcntl-lås… %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
sv: Tidsgränsen överskreds vid låsförsök med flock!

en: Waiting for flock attempt… %d
sv: Väntar på flock-lås… %d

en: LDAP Directory for %s
sv: LDAP-katalog för %s

en: week | weeks
sv[0]: vecka
sv[1]: veckor

en: day | days
sv[0]: dag
sv[1]: dagar

en: hour | hours
sv[0]: timme
sv[1]: timmar

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

en: second | seconds
sv[0]: sekund
sv[1]: sekunder

[ctx: ical_status]
en: unknown
sv: okänd

[ctx: ical_status]
en: event is tentative
sv: händelse är preliminär

[ctx: ical_status]
en: event is definite
sv: händelse är slutgiltig

[ctx: ical_status]
en: event was cancelled
sv: händelse avbröts

[ctx: ical_method]
en: unknown
sv: okänd

[ctx: ical_method]
en: Event Notification
sv: Händelseavisering

[ctx: ical_method]
en: Event Request
sv: Händelsebegäran

[ctx: ical_method]
en: Reply to Event Request
sv: Svara på händelsebegäran

[ctx: ical_method]
en: Event Cancellation
sv: Avbryt händelse

[ctx: ical_partstat]
en: unknown
sv: okänd

[ctx: ical_partstat]
en: needs action
sv: kräver åtgärd

[ctx: ical_partstat]
en: accepted
sv: accepterad

[ctx: ical_partstat]
en: declined
sv: nekad

[ctx: ical_partstat]
en: tentatively accepted
sv: preliminärt accepterad

[ctx: ical_partstat]
en: delegated
sv: delegerad

[ctx: day_of_week]
en: Sunday
sv: söndag

[ctx: day_of_week]
en: Monday
sv: måndag

[ctx: day_of_week]
en: Tuesday
sv: tisdag

[ctx: day_of_week]
en: Wednesday
sv: onsdag

[ctx: day_of_week]
en: Thursday
sv: torsdag

[ctx: day_of_week]
en: Friday
sv: fredag

[ctx: day_of_week]
en: Saturday
sv: lördag

en: every weekday
sv: varje vardag

en: every day
sv: varje dag

note: #1: interval
en: every %d days
sv: var %d dag

en: every
sv: varje

note: #1: interval
en: every %d weeks on
sv: var %d vecka på

note: #1: the day of week (defined in the day_of_week context) #1: recurrence expression
en:  and %s
sv:  och %s

en: every week
sv: varje vecka

note: #1: interval
en: every %d weeks
sv: var %d vecka

en: the last
sv: den sista

note: #1: the day of month
en: %dst
sv: %d:a

note: #1: the day of month
en: %dnd
sv: %d:a

note: #1: the day of month
en: %drd
sv: %d:e

note: #1: the day of month
en: %dth
sv: %d:e

en: every day of every month
sv: varje dag i varje månad

note: #1: interval
en: every day of the month every %d months
sv: varje dag i månaden var %d månad

note: currently we don't support yearly rules with more than one BYDAY element or exactly 7 elements with all the weekdays * (the "every day" case)
en: rule too complex
sv: regeln är för komplex

note: #1: the day of week (defined in the day_of_week context)
en: every %s
sv: varje %s

en:  and
sv:  och

en:  of every month
sv:  varje månad

note: #1: interval
en:  of every %d months
sv:  var %d månad

[ctx: name_of_month]
en: January
sv: januari

[ctx: name_of_month]
en: February
sv: februari

[ctx: name_of_month]
en: March
sv: mars

[ctx: name_of_month]
en: April
sv: april

[ctx: name_of_month]
en: May
sv: maj

[ctx: name_of_month]
en: June
sv: juni

[ctx: name_of_month]
en: July
sv: juli

[ctx: name_of_month]
en: August
sv: augusti

[ctx: name_of_month]
en: September
sv: september

[ctx: name_of_month]
en: October
sv: oktober

[ctx: name_of_month]
en: November
sv: november

[ctx: name_of_month]
en: December
sv: december

note: #1: name of month (defined in the name_of_month context) #2: day of week (defined in the day_of_week context)
en: every %s %s
sv: varje år %2$s %1$s

note: #1: interval #2: name of month (defined in the name_of_month context) #3: day of week (defined in the day_of_week context)
en: every %d years on %s %s
sv: med %1$d års mellanrum %3$s %2$s

note: #1: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every day of %s
sv: varje dag i %s

note: #1: interval #2: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %d years every day of %s
sv: med %d års mellanrum, varje dag i %s

note: #1: day of week (defined in the day_of_week context) #2: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %s of %s
sv: varje %s i %s

note: #1: interval #2: day of week (defined in the day_of_week context) #3: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %d years on every %s of %s
sv: med %d års mellanrum, varje %s i %s

note: #1: day of week (defined in the day_of_week context) #2: name of month (defined in the name_of_month context)
en: the %s of every %s
sv: den %s varje %s

note: #1: interval #2: day of week (defined in the day_of_week context) #3: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %d years on the %s of %s
sv: med %d års mellanrum, den %s %s

[ctx: ical_recurrence]
en: secondly
sv: varje sekund

[ctx: ical_recurrence]
en: minutely
sv: varje minut

[ctx: ical_recurrence]
en: hourly
sv: varje timme

en: , %d occurrence | , %d occurrences
sv[0]: , %d förekomst
sv[1]: , %d förekomster

note: #1: time string
en:  until %s
sv:  till %s

[ctx: ical_role]
en: unknown
sv: okänd

[ctx: ical_role]
en: chair
sv: ansvarig

[ctx: ical_role]
en: required participant
sv: nödvändig deltagare

[ctx: ical_role]
en: optional participant
sv: valfri deltagare

[ctx: ical_role]
en: non-participant, information only
sv: icke-deltagare, endast för information

en: decryption and signature verification failed
sv: dekryptering och verifiering av signatur misslyckades

en: The signature is valid.
sv: Signaturen är giltig.

en: The signature is valid but expired.
sv: Signaturen är giltig men har gått ut.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has expired.
sv: Signaturen är giltig men nyckeln som används för att verifiera signaturen har gått ut.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has been revoked.
sv: Signaturen är giltig men nyckeln som används för att verifiera signaturen har återkallats.

en: The signature is invalid.
sv: Signaturen är ogiltig.

en: The signature could not be verified due to a missing key.
sv: Signaturen kunde inte verifieras på grund av en saknad nyckel.

en: This part is not a real signature.
sv: Denna del är inte en riktig signatur.

en: The signature could not be verified due to an invalid crypto engine.
sv: Signaturen kunde inte verifieras på grund av en ogiltig krypteringsmotor.

en: GnuPG is rebuilding the trust database and is currently unavailable.
sv: GnuPG bygger om tillitsdatabasen och är för närvarande inte tillgänglig.

en: The signature contains multiple signers, this may be a forgery.
sv: Signaturen innehåller flera signerare, detta kan vara en förfalskning.

note: Translators: #1 error source; #2 error message
en: An error prevented the signature verification: %s: %s
sv: Ett fel förhindrade signaturverifieringen: %s: %s

note: Translators: #1 error message
en: An error prevented the signature verification: %s
sv: Ett fel förhindrade signaturverifieringen: %s

en: The user ID is of unknown validity.
sv: Giltigheten för användar-ID är okänd.

en: The validity of the user ID is undefined.
sv: Giltigheten för användar-ID är odefinierad.

en: The user ID is never valid.
sv: Användar-ID är aldrig giltigt.

en: The user ID is marginally valid.
sv: Användar-ID är marginellt giltigt.

en: The user ID is fully valid.
sv: Användar-ID är helt giltigt.

en: The user ID is ultimately valid.
sv: Användar-ID är ultimat giltigt.

en: bad validity
sv: felaktig giltighet

en: undefined
sv: odefinierad

en: marginal
sv: marginell

en: full
sv: fullständig

en: ultimate
sv: ultimat

en: Try again later.
sv: Försök igen senare.

en: malformed card, BEGIN:VCARD expected
sv: felaktigt kort, förväntade BEGIN:VCARD

en: malformed card, END:VCARD missing
sv: felaktigt kort, saknar END:VCARD

en: malformed line “%s”, missing “:”
sv: felaktig rad ”%s”, saknar ”:”

en: malformed line “%s”, empty name or value
sv: felaktig rad ”%s”, tomt namn eller värde

en: SMTP server %s
sv: SMTP-server %s

en: Message %u of %u
sv: Meddelande %u av %u

en: Cannot reach SMTP server %s (%s), any queued message will remain in %s.
sv: Det går inte att nå SMTP-server %s (%s), köade meddelanden kommer att finnas kvar i %s.

en: Sending Mail
sv: Skickar e-post

en: Save message in %s…
sv: Spara meddelande i %s…

en: Saving sent message to %s failed: %s
sv: Sparandet av skickat meddelande till %s misslyckades: %s

en: Sending message to SMTP server %s failed: %s
    Message left in your outbox.
sv: Misslyckades med att skicka meddelande till SMTP-servern %s: %s
    Meddelandet är kvar i din utkorg.

en: Connecting SMTP server %s (%s) failed: %s
sv: Anslutning till SMTP-server %s (%s) misslyckades: %s

en: Transmitted %u message to %s | Transmitted %u messages to %s
sv[0]: Överförde %u meddelande till %s
sv[1]: Överförde %u meddelanden till %s

en: Cannot read %s: %s
sv: Det går inte att läsa %s: %s

en: Cannot read %s
sv: Det går inte att läsa %s

en: Cannot determine character set for text file “%s”; sending as MIME type “%s”
sv: Det går inte att avgöra teckentabellen för textfilen ”%s”, skickar som MIME-typen ”%s”

en: This message will not be encrypted for the BCC: recipient. | This message will not be encrypted for the BCC: recipients.
sv[0]: Detta meddelande kommer inte att krypteras för blindkopiemottagaren.
sv[1]: Detta meddelande kommer inte att krypteras för blindkopiemottagarna.

en: Balsa passwords
sv: Balsa-lösenord

en: Error storing password for %s@%s:%s: %s
sv: Fel vid lagring av lösenord för %s@%s:%s: %s

en: Error looking up password for %s@%s:%s: %s
sv: Fel vid kontroll av lösenordet för %s@%s:%s: %s

en: loaded fallback password from private config file
sv: läste in lösenord att falla tillbaka på från privat konfigurationsfil

en: _Remember user password in Secret Service
sv: _Kom ihåg användarlösenord i Secret Service

en: _Remember certificate pass phrase in Secret Service
sv: _Kom ihåg lösenfras för certifikat i Secret Service

en: _Remember user password
sv: _Kom ihåg användarlösenord

en: _Remember certificate pass phrase
sv: _Kom ihåg lösenfras för certifikat

en: _Basic
sv: _Enkel

note: server descriptive name
en: _Descriptive Name:
sv: Beskrivande _namn:

en: Se_curity:
sv: Sä_kerhet:

en: Server requires _authentication
sv: Server begär _autentisering

note: user name and password
en: _User Name:
sv: _Användarnamn:

en: _Pass Phrase:
sv: Lösen_fras:

en: _Advanced
sv: _Avancerad

note: client certificate and passphrase
en: Server _requires client certificate
sv: Servern k_räver ett klientcertifikat

en: Choose Client Certificate
sv: Välj ett klientcertifikat

en: Certificate _File:
sv: Certifikat_fil:

en: Certificate _Pass Phrase:
sv: Lösenfras för _certifikat:

en: %s over SSL (%sS)
sv: %s över SSL (%sS)

en: TLS required
sv: TLS krävs

en: TLS if possible (not recommended)
sv: TLS om möjligt (ej rekommenderat)

en: None (not recommended)
sv: Ingen (ej rekommenderat)

en: Error displaying server help: %s
sv: Fel vid visning av serverhjälp: %s

en: SMTP Server
sv: SMTP-server

note: split large messages
en: Sp_lit message larger than
sv: Dela _upp meddelande större än

en: Mailbox closed
sv: Postlådan stängd

en: Message Source
sv: Meddelandekällkod

en: Error adding from %s: %s
sv: Fel vid tillägg från %s: %s

en: Balsa: you have new mail
sv: Balsa: du har fått ny e-post

en: Broken key, cannot identify certificate chain.
sv: Felaktig nyckel, det går inte att identifiera certifikatkedja.

en: fingerprint %s
sv: fingeravtryck %s

en: cannot load key with fingerprint %s: %s
sv: det går inte att läsa in nyckeln med fingeravtryck %s: %s

en: 
    <b>This certificate was issued by:</b>
sv: 
    <b>Detta certifikat utfärdades av:</b>

en: <b>This certificate is valid</b>
    from %s
    to %s
    <b>Fingerprint:</b>
    SHA1: %s
    SHA256: %s
sv: <b>Detta certifikat är giltigt</b>
    från %s
    till %s
    <b>Fingeravtryck:</b>
    SHA1: %s
    SHA256: %s

en: The path %s must be relative to the filesystem root (start with /).
sv: Sökvägen %s måste vara en absolut sökväg, d.v.s. starta med ”/”.

en: Couldn’t create a directory: mkdir() failed on pathname “%s”, with error “%s”.
sv: Kunde inte skapa en katalog: mkdir() misslyckades på sökvägen ”%s”, med felet ”%s”.

en: The file with pathname “%s” is not a directory.
sv: Sökvägen ”%s” är inte en katalog.

en: Couldn’t create a directory: mkdir() failed on pathname “%s”.
sv: Kunde inte skapa katalog: mkdir() misslyckades med sökvägen ”%s”.

en: This will exit Balsa.
    Do you really want to do this?
sv: Detta kommer att avsluta Balsa.
    Vill du verkligen avsluta?

en: GnomeCard Address Book
sv: GnomeCard-adressbok

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Configure Balsa
sv: Konfigurera Balsa

en: Use Balsa as default email client?
sv: Använd Balsa som standardklient för e-post?

en: _Yes
sv: _Ja

en: _No
sv: _Nej

en: Default Client
sv: Standardklient

en: _Inbox:
sv: _Inkorg:

en: _Outbox:
sv: _Utkorg:

en: _Sentbox:
sv: _Skickatkorg:

en: _Draftbox:
sv: Ut_kastkorg:

en: _Trash:
sv: _Papperskorg:

en: The pathname “%s” must be specified canonically — it must start with a “/”.
sv: Sökvägen ”%s” måste vara en absolut sökväg, dvs börja med ”/”.

en: Could not create mailbox at path “%s”
sv: Kunde inte skapa en postlåda med sökvägen ”%s”

en: The mailbox “%s” does not appear to be valid.
sv: Postlådan ”%s” verkar inte vara korrekt.

en: Problem verifying path “%s”:
    %s
sv: Problem med att verifiera sökvägen ”%s”:
    %s

en: _Verify locations
sv: _Verifiera platser

en: Please verify the locations of your default mail files. These will be created if necessary.
sv: Bekräfta sökvägarna till dina standardpostfiler. Dessa kommer att skapas om nödvändigt.

en: Mail Files
sv: Postfiler

en: You’ve successfully set up Balsa. Have fun!
       -- The Balsa development team
sv: Du har nu lyckats ställa in Balsa. Ha det bra!
       -- Balsautvecklarna och de svenska översättarna

en: All Done!
sv: Allt klart!

en: The following settings are also needed (and you can find them later, if need be, in the Email application in the “Preferences” and “Identities” menu items)
sv: Följande inställningar behövs också (och du kan hitta dem senare, om det behövs, i e-postprogrammet under menyerna ”Inställningar” och ”Identiteter”)

en:  Whoever provides your email account should be able to give you the following information (if you have a Network Administrator, they may already have set this up for you):
sv:  Den som ger dig ditt e-postkonto bör kunna ge dig följande information (om du har en nätverksadministratör kanske det här redan har ställts in åt dig):

en: Yes, remember it
sv: Ja, kom ihåg det

en: No, type it in every time
sv: Nej, mata in det varje gång

en: Name of mail server for incoming _mail:
sv: Namn på e-postservern för inkommande _e-post:

en: _Type of mail server:
sv: _Typ av e-postserver:

en: Connection _Security:
sv: Anslutnings_säkerhet:

en: Your email _login name:
sv: Ditt in_loggningsnamn för e-post:

en: Your _password:
sv: Ditt _lösenord:

en: _SMTP Server:
sv: _SMTP-server:

note: 2.1
en: Your real _name:
sv: Ditt riktiga _namn:

en: Your _email address for this email account:
sv: Din _e-postadress för det här e-postkontot:

en: _Remember your password:
sv: _Kom ihåg ditt lösenord:

en: _Local mail directory:
sv: _Lokal postkatalog:

en: User Settings
sv: Användarinställningar

en: Default Identity
sv: Standardidentitet

en: Local Mail Problem
    %s
sv: Lokalt e-postproblem
    %s

en: Welcome to Balsa!
sv: Välkommen till Balsa!

en: Before you can send or receive email:
    
    • either you should already have Internet access and an email account, provided by an Internet Service Provider, and you should have made that Internet connection on your computer
    
    • or your network administrator at your place of work/study/similar may have set up your computer to connect to the network.
sv: Innan du kan skicka eller ta emot e-post:
    
    • har du antingen redan tillgång till Internet och ett e-postkonto från din Internet-leverantör, och du bör ha konfigurerat anslutningen på din dator
    
    • eller så kan din nätverksadministratör på din arbetsplats/studieplats eller liknande ha ställt in din dator för anslutning till nätverket.

en: network client is already connected
sv: nätverksklienten är redan ansluten

en: network client is not connected
sv: nätverksklienten är inte ansluten

en: reply length %lu exceeds the maximum allowed length %lu
sv: svarslängden %lu överskrider högsta tillåtna längd %lu

en: connection lost
sv: anslutning tappad

en: line too long
sv: raden är för lång

en: error initializing certificate: %s
sv: fel vid initiering av certifikat: %s

en: error loading certificate: %s
sv: fel vid inläsning av certifikat: %s

en: error initializing key: %s
sv: fel vid initiering av nyckel: %s

en: error loading key: %s
sv: fel vid inläsning av nyckel: %s

en: not connected
sv: ej ansluten

en: connection is already encrypted
sv: anslutningen är redan krypterad

en: connection is already compressed
sv: anslutningen är redan komprimerad

note: unexpected server reply
en: bad server reply: %s
sv: dåligt serversvar: %s

en: bad server reply
sv: dåligt serversvar

en: error: %s
sv: fel: %s

en: error
sv: fel

en: no suitable authentication mechanism
sv: ingen passande autentiseringsmekanism

en: password required
sv: lösenord krävs

en: remote server does not support STARTTLS
sv: fjärrservern stödjer inte STARTTLS

note: Translators: #1 SMTP (RFC 5321) error code; #2 error message
en: transient error %d: %s
sv: övergående fel %d: %s

note: Translators: #1 SMTP (RFC 5321) error code; #2 error message
en: authentication failure %d: %s
sv: autentiseringsmisslyckande %d: %s

note: Translators: #1 SMTP (RFC 5321) error code; #2 error message
en: permanent error %d: %s
sv: permanent fel %d: %s

en: importing GSS service name %s failed: %s
sv: import av GSS-tjänstenamn %s misslyckades: %s

en: cannot initialize GSS security context: %s
sv: det går inte att initiera GSS-säkerhetssammanhang: %s

en: malformed GSS security token: %s
sv: felaktig GSS-säkerhetstoken: %s

en: malformed GSS security token
sv: felaktig GSS-säkerhetstoken

en: cannot create GSS login request: %s
sv: det går inte att skapa GSS-inloggningsbegäran: %s

en: unknown error code %u:%u
sv: okänd felkod %u:%u

en: Balsa Email Reader
sv: Balsa e-postprogram

en: Program start-up
sv: Programstart

en: New mail notification
sv: Besked om nytt meddelande

en:  address book:
sv: -adressbok:

en: _Name
sv: _Namn

en: _Address
sv: _Adress

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: Browse
sv: Bläddra

en: Edit
sv: Redigera

en: Balsa Address Book
sv: Balsa-adressbok

en: Name
sv: Namn

en: Email Address
sv: E-postadress

note: -- grid column 1 -- Entry widget for finding an address
en: _Search for Name:
sv: _Sök efter namn:

en: Run _Editor
sv: Kör _redigerare

en: _Re-import
sv: Importera _om

note: -- grid column 3 -- label for selected addresses in compose mode
en: Send-To
sv: Skicka till

note: mode switching stuff
en: Treat multiple addresses as:
sv: Betrakta flera adresser som:

en: alternative addresses for the same person
sv: alternativa adresser för samma person

en: a distribution list
sv: en distributionslista

en: Could not launch %s: %s
sv: Kunde inte starta %s: %s

en: Error opening address book “%s”:
    %s
sv: Fel vid öppnande av adressboken ”%s”:
    %s

en: Suggest complete addresses:
sv: Föreslå kompletta adresser:

en: as I type
sv: när jag skriver

en: when I hit the Escape key
sv: när jag trycker Escape-tangenten

en: Modify %s Address Book
sv: Ändra %s-adressbok

en: Add %s Address Book
sv: Lägg till %s-adressbok

en: _Add
sv: _Lägg till

note: mailbox name may be NULL
en: A_ddress Book Name:
sv: A_dressboksnamn:

en: Modify Osmo Address Book
sv: Redigera Osmo-adressbok

en: Add Osmo Address Book
sv: Lägg till Osmo-adressbok

en: Load program location:
sv: Plats för inläsningsprogram:

en: Select load program for address book
sv: Välj inläsningsprogram för adressboken

en: Save program location:
sv: Plats för sparprogram:

en: Select save program for address book
sv: Välj sparprogram för adressboken

en: _LDAP Server URI
sv: URI för _LDAP-server

en: Base Domain _Name
sv: Basdomän_namn

en: _User Name (Bind DN)
sv: _Användarnamn (Bind-DN)

en: _Password
sv: _Lösenord

en: _User Address Book DN
sv: Namn för _användaradressbok

en: Enable _TLS
sv: Aktivera _TLS

en: GPE Address Book
sv: GPE-adressbok

en: Error displaying help: %s
sv: Fel vid visning av hjälp: %s

en: No path found. Do you want to give one?
sv: Ingen sökväg hittades. Vill du ange en?

en: vCard Address Book (GnomeCard)
sv: vCard-adressbok (GnomeCard)

en: External query (a program)
sv: Extern fråga (ett program)

en: LDIF Address Book
sv: LDIF-adressbok

en: LDAP Address Book
sv: LDAP-adressbok

en: Rubrica2 Address Book
sv: Rubrica2-adressbok

en: Osmo Address Book
sv: Osmo-adressbok

en: _Remember password in Secret Service
sv: _Kom ihåg lösenord i Secret Service

en: _Remember password
sv: _Kom ihåg lösenord

en: Password to unlock the user certificate
    %s
    for %s@%s (%s)
sv: Lösenord för att låsa upp användarcertifikatet
    %s
    för %s@%s (%s)

en: Password for %s@%s (%s)
sv: Lösenord för %s@%s (%s)

en: Password needed
sv: Lösenord krävs

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Couldn’t open mailbox “%s”
sv: Kunde inte öppna postlådan ”%s”

en: Date
sv: Datum

en: Reply to Group: %d message is not from a mailing list. | Reply to Group: %d messages are not from a mailing list.
sv[0]: Svara grupp: %d meddelande är inte från en sändlista.
sv[1]: Svara grupp: %d meddelanden är inte från en sändlista.

en: Move to Trash failed: %s
sv: Flyttning till papperskorg misslyckades: %s

en: _Reply…
sv: _Svara…

en: Reply To _All…
sv: Svara _alla…

en: Reply To _Group…
sv: Svara _grupp…

en: _Forward Attached…
sv: _Vidarebefordra bifogat…

en: Forward _Inline…
sv: Vidarebefordra _infogat…

en: _Pipe through…
sv: Kör genom _rör…

en: _Store Address…
sv: _Lagra adress…

en: _Undelete
sv: _Återskapa

en: Move To _Trash
sv: Flytta till _papperskorgen

en: T_oggle
sv: Vä_xla

en: _Flagged
sv: _Flaggat

en: _Unread
sv: _Oläst

en: _Move to
sv: _Flytta till

en: _View Source
sv: _Visa källa

en: Failed to copy %d message to mailbox “%s”: %s | Failed to copy %d messages to mailbox “%s”: %s
sv[0]: Misslyckades med att kopiera %d meddelande till postlådan ”%s”: %s
sv[1]: Misslyckades med att kopiera %d meddelanden till postlådan ”%s”: %s

en: Copied to “%s”.
sv: Kopierad till ”%s”.

en: Moved to “%s”.
sv: Flyttad till ”%s”.

en: Committing mailbox %s failed.
sv: Ändring av postlådan %s misslyckades.

en: Cannot process the message: %s
sv: Kan inte behandla meddelandet: %s

en: Cannot access message %u to pass to %s
sv: Kunde inte komma åt meddelande %u för att skicka till %s

en: Cannot read message %u to pass to %s
sv: Kan inte läsa meddelande %u för att skicka till %s

en: Pipe message through a program
sv: Kör meddelandet genom ett program

en: _Run
sv: _Kör

en: Specify the program to run:
sv: Ange det program som ska köras:

en: _Other…
sv: _Annan…

en: Choose destination folder
sv: Välj destinationsmapp

en: Other…
sv: Annan…

en: Select message part to display
sv: Markera meddelandedel att visa

en: Wrapped
sv: Radbruten

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Find:
sv: Sök:

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Content
sv: Innehåll

en: Message parts
sv: Meddelandedelar

en: Save selected as…
sv: Spara markerade som…

en: Save selected to folder…
sv: Spara markerade till mapp…

note: Translators: save all items to folder and open the folder in standard file manager app
en: Save selected to folder and browse…
sv: Spara markerade till mapp och bläddra…

en: (No sender)
sv: (Ingen avsändare)

en: Could not access message %u in mailbox “%s”.
sv: Kunde inte komma åt meddelandet %u i postlådan ”%s”.

en: Autocrypt error: %s
sv: Autocrypt-fel: %s

en: mixed parts
sv: blandade delar

en: alternative parts
sv: alternativa delar

en: signed parts
sv: signerade delar

en: encrypted parts
sv: krypterade delar

en: RFC822 message
sv: RFC822-meddelande

en: “%s” parts
sv: delar med ”%s”

en: force inline for all parts
sv: tvinga infogat för alla delar

en: RFC822 message (from %s, subject “%s”)
sv: RFC822-meddelande (från %s, ämne ”%s”)

en: complete message
sv: komplett meddelande

en: part %s: %s (file %s)
sv: del %s: %s (fil %s)

en: part %s: %s
sv: del %s: %s

en: encrypted:
sv: krypterad:

en: Reading embedded message failed: %s
sv: Läsning av inbäddat meddelande misslyckades: %s

en: Appending message to %s failed: %s
sv: Tillägg till meddelande till %s misslyckades: %s

en: _Save…
sv: S_para…

en: _Copy to folder…
sv: _Kopiera till mapp…

note: Translators: save to folder and open the folder in standard file manager app
en: Save and open folder…
sv: Spara och öppna mapp…

en: Select folder for saving selected parts
sv: Välj mapp för att spara valda delar i

en: %s message part
sv: %s meddelandedel

en: Could not save %s: %s
sv: Kunde inte spara %s: %s

en: Sending the disposition notification failed: %s
sv: Sändning av meddelandedisposition misslyckades: %s

en: The sender of this mail, %s, requested 
    a Message Disposition Notification (MDN) to be returned to “%s”.
    Do you want to send this notification?
sv: Avsändaren av detta meddelande, %s, begärde att en
    meddelandedispositionsbekräftelse (MDN) skickas tillbaka till ”%s”.
    Vill du skicka denna bekräftelse?

en: Reply to MDN?
sv: Svara till MDN?

en: The decryption cannot be performed because this message is displayed more than once.
    Please close the other instances of this message and try again.
sv: Dekryptering kan inte genomföras på grund av att meddelandet visas mer än en gång.
    Stäng de andra instanserna av det här meddelandet och försök igen.

en: Parsing a message part failed: %s
sv: Tolkning av meddelandedel misslyckades: %s

en: Possible disk space problem.
sv: Möjligen diskutrymmesproblem.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains an encrypted part, but its structure is invalid.
sv: Meddelandet som skickades av %s med ämnet ”%s” innehåller en krypterad del, men dess struktur är ogiltig.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a PGP encrypted part, but this crypto protocol is not available.
sv: Meddelandet som skickades av %s med ämnet ”%s” innehåller en PGP-krypterad del, men krypteringsprotokollet är inte tillgängligt.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a S/MIME encrypted part, but this crypto protocol is not available.
sv: Meddelandet som skickades av %s med ämnet ”%s” innehåller en S/MIME-krypterad del, men krypteringsprotokollet är inte tillgängligt.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a signed part, but its structure is invalid. The signature, if there is any, cannot be checked.
sv: Meddelandet som skickades av %s med ämnet ”%s” innehåller en signerad del, men dess struktur är ogiltig. En eventuell signatur kan inte kontrolleras.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a %s signed part, but this crypto protocol is not available.
sv: Meddelandet som skickades av %s med ämnet ”%s” innehåller en %s-signerad del, men krypteringsprotokollet är inte tillgängligt.

en: Detected a good signature with insufficient validity
sv: Detekterade en bra signatur med otillräcklig giltighet

en: Detected a good signature with insufficient validity/trust
sv: Detekterade en bra signatur med otillräcklig giltighet/tillit

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject “%s” returned:
    %s
sv: Kontroll av signaturen för meddelandet som skickades av %s med ämnet ”%s” returnerade:
    %s

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject “%s” failed with an error!
sv: Kontroll av signaturen för meddelandet som skickades av %s med ämnet ”%s” misslyckades med ett fel!

en: The decryption cannot be performed because this message is displayed more than once.
sv: Dekryptering kan inte genomföras på grund av att meddelandet visas mer än en gång.

en: The signature check and removal of the OpenPGP armor cannot be performed because this message is displayed more than once.
sv: Kontroll av signatur och borttagning av OpenPGP-armor kan inte genomföras på grund av att meddelandet visas mer än en gång.

en: Please close the other instances of this message and try again.
sv: Stäng de andra instanserna av det här meddelandet och försök igen.

en: File name: %s
sv: Filnamn: %s

en: Error reading message part: %s
sv: Fel vid läsning av meddelandedel: %s

en: Type: %s (%s)
sv: Typ: %s (%s)

en: Content Type: %s
sv: Innehållstyp: %s

en: No open or view action defined for this content type
sv: Inga öppna- eller visa-åtgärder är definierade för denna innehållstyp

en: S_ave part
sv: Spa_ra del

en: Could not launch application: %s
sv: Kunde inte starta programmet: %s

en: Save %s MIME Part
sv: Spara MIME-del med %s

en: Unlink %s: %s
sv: Avlänka %s: %s

en: Could not open folder %s: %s
sv: Kunde inte öppna mappen %s: %s

en: Could not save a text part: %s
sv: Kunde inte spara en textdel: %s

en: Could not process GnuPG keys: %s
sv: Kunde inte bearbeta GnuPG-nycklar: %s

en: _Import Autocrypt key
sv: _Importera Autocrypt-nyckel

en: The message contains an Autocrypt header, but it is either broken or the signature has been created using a different key.
sv: Meddelandet innehåller en Autocrypt-rubrik, men den är antingen trasig eller så har signaturen skapats med en annan nyckel.

en: The message contains an Autocrypt header which is ignored as none of your identities has Autocrypt support enabled.
sv: Meddelandet innehåller en Autocrypt-rubrik som ignoreras eftersom ingen av dina identiteter har Autocrypt-stöd aktiverat.

en: _Search key server for this key
sv: _Sök på nyckelserver efter denna nyckel

en: _Search key server for updates of this key
sv: _Sök på nyckelserver efter uppdateringar för denna nyckel

en: decrypted
sv: dekrypterad

en: trusted signature
sv: betrodd signatur

en: low trust signature
sv: signatur med låg pålitlighet

en: bad signature
sv: dålig signatur

en: unknown signature status
sv: okänd signaturstatus

note: Translators: successful import of a GnuPG key; #1: backend message
en: Import GnuPG key:
    %s
sv: Importera GnuPG-nyckel:
    %s

en: Error importing key data: %s
sv: Fel vid import av nyckeldata: %s

en: unknown error
sv: okänt fel

en: (imported)
sv: (importerad)

en: Import key into the local key ring
sv: Importera nyckeln till den lokala nyckelringen

en: Error loading attached image: %s
sv: Fel vid läsning av bifogad bild: %s

en: message headers
sv: meddelandehuvuden

en: Content Type: external-body
sv: Innehållstyp: external-body

en: Access type: local-file
sv: Åtkomsttyp: local-file

en: Access type: URL
sv: Åtkomsttyp: URL

en: Access type: %s
sv: Åtkomsttyp: %s

en: FTP site: %s
sv: FTP-plats: %s

en: Directory: %s
sv: Katalog: %s

en: Access type: mail-server
sv: Åtkomsttyp: e-postserver

en: Mail server: %s
sv: E-postserver: %s

en: Subject: %s
sv: Ärende: %s

en: Se_nd message to obtain this part
sv: Skicka _meddelande för att få tag i denna del

en: Error showing %s: %s
sv: Fel vid visning av %s: %s

en: Could not get a part: %s
sv: Kunde inte hämta en del: %s

en: Sending the external body request failed: %s
sv: Sändning av extern meddelandebegäran misslyckades: %s

en: Reply…
sv: Svara…

note: Gmail sometimes fails to do that.
en: Error:
sv: Fel:

en: IMAP server did not report message structure
sv: IMAP-servern rapporterade inte meddelandestrukturen

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Date:
sv: Datum:

note: addresses
en: From:
sv: Från:

en: Reply-To:
sv: Svara-till:

en: Sender:
sv: Avsändare:

en: Disposition-Notification-To:
sv: Dispositionsbekräftelse-till:

en: Copy link
sv: Kopiera länk

en: Open link
sv: Öppna länk

en: Send link…
sv: Skicka länk…

en: Save…
sv: Spara…

en: Highlight structured phrases
sv: Färgmarkera strukturerade fraser

en: Calling URL %s…
sv: Anropar URL:en %s…

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom 100%
sv: Zooma till 100%

en: Select _All
sv: Markera _alla

en: Print…
sv: Skriv ut…

en: Prefer HTML for this sender
sv: Föredra HTML för den här avsändaren

en: Load external content for this sender
sv: Läs in externt innehåll för den här avsändaren

en: S_tore Address
sv: L_agra adress

en: Full Name:
sv: Fullständigt namn:

en: Nick Name:
sv: Smeknamn:

en: First Name:
sv: Förnamn:

en: Last Name:
sv: Efternamn:

en: Organization:
sv: Organisation:

en: Email Address:
sv: E-postadress:

en: The message sent by %s with subject “%s” contains 8-bit characters, but no header describing the used codeset (converted to %s)
sv: Meddelandet som skickades av %s med ämnet ”%s” innehåller 8-bitarstecken, men inget huvud som beskriver den teckenkodning som använts (konverterade till %s)

note: Translators: #1 calendar message type
en: This is an iTIP calendar “%s” message.
sv: Det här är ett iTIP-kalender ”%s”-meddelande.

en: Summary:
sv: Sammandrag:

en: Organizer:
sv: Organisatör:

en: End:
sv: Slut:

en: Duration:
sv: Längd:

en: Recurrence:
sv: Upprepning:

en: Location:
sv: Plats:

en: Attendee: | Attendees:
sv[0]: Deltagare:
sv[1]: Deltagare:

en: Category: | Categories:
sv[0]: Kategori:
sv[1]: Kategorier:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: The sender asks you for a reply to this request:
sv: Avsändaren frågar dig om ett svar på denna begäran:

en: Accept
sv: Acceptera

en: Accept tentatively
sv: Acceptera preliminärt

en: Decline
sv: Neka

en: iTIP Calendar Request
sv: iTIP-kalenderbegäran

note: Translators: #1 message sender display name; #2 sender's event action (e.g. "accepted", "rejected", ...)
en: %s %s the following iTIP calendar request:
sv: %s har satt status %s för följande iTIP-kalenderförfrågan:

en: Sending the iTIP calendar reply failed: %s
sv: Sändning av iTIP-kalendersvar misslyckades: %s

en: File name:
sv: Filnamn:

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Nick Name
sv: Smeknamn

en: First Name
sv: Förnamn

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Organization
sv: Organisation

en: One of the specified fields contains:
sv: Ett av de angivna fälten innehåller:

en: None of the specified fields contains:
sv: Inga av de angivna fälten innehåller:

en: One of the regular expressions matches
sv: Ett av de reguljära uttrycken matchar

en: None of the regular expressions matches
sv: Inget av de reguljära uttrycken matchar

en: Match when date is in the interval:
sv: Matcha då datumet är i intervallet:

en: Match when date is outside the interval:
sv: Matcha då datumet är utanför intervallet:

en: Match when one of these flags is set:
sv: Matcha då en av dessa flaggor är inställd:

en: Match when none of these flags is set:
sv: Matcha då ingen av dessa flaggor är inställd:

en: You must specify the name of the user header to match on
sv: Du måste ange namnet på användarhuvudet att matcha på

en: You must specify at least one field for matching
sv: Du måste ange minst ett fält för matchning

en: You must provide a string
sv: Du måste ange en sträng

en: You must provide at least one regular expression
sv: Du måste ange minst ett reguljärt uttryck

en: Low date is incorrect
sv: Undre datumet är felaktigt

en: High date is incorrect
sv: Övre datumet är felaktigt

en: Low date is greater than high date
sv: Undre datumet är större än övre datumet

en: Error displaying condition help: %s
sv: Fel vid visning av villkorshjälp: %s

en: Match Fields
sv: Matcha fält

en: _All
sv: _Alla

en: C_lear
sv: T_öm

en: _Body
sv: _Meddelandetext

en: _To:
sv: _Till:

en: _From:
sv: _Från:

en: _Subject
sv: _Ärende

en: _CC:
sv: _Kopia:

en: _User header:
sv: _Användarhuvud:

en: Unread
sv: Olästa

en: One of the specified f_ields contains
sv: Ett av de angivna f_älten innehåller

en: Contain/Does _Not Contain
sv: Innehåller/Innehåller i_nte

en: _One of the regular expressions matches
sv: _Ett av de reguljära uttrycken matchar

en: One _Matches/None Matches
sv: Ett _matchar/Inget matchar

en: Filtering using regular expressions is not yet implemented.
sv: Filtrering med reguljära uttryck är ännu inte implementerat.

en: Match when message date is in the interval:
sv: Matcha då meddelandedatumet är i intervallet:

en: Inside/outside the date interval
sv: Inuti/Utanför datumintervallet

en: Match when one flag is set/when no flag is set
sv: Matcha då en flagga är inställd/då ingen flagga är inställd

en: Search T_ype:
sv: Sökt_yp:

en: Edit condition for filter:
sv: Redigera villkor för filter:

en: Filter with no condition was omitted
sv: Filter med inget villkor ignorerades

en: Error displaying filter help: %s
sv: Fel vid visning av filterhjälp: %s

en: New filter
sv: Nytt filter

en: No filter name specified.
sv: Inget filternamn angavs.

en: Filter “%s” already exists.
sv: Filtret ”%s” finns redan.

en: Filter must have conditions.
sv: Filtret måste ha villkor.

en: Filter has matched
sv: Filtret har matchat

en: You must provide a sound to play
sv: Du måste tillhandahålla ett ljud att spela

en: (Example: write December 31, 2000, as %s)
sv: (Exempel: skriv 31 december 2000 som %s)

en: Simple
sv: Enkel

en: Regular Expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Date interval
sv: Datumintervall

en: Flag condition
sv: Flaggvillkor

en: Copy to folder:
sv: Kopiera till mapp:

en: Move to folder:
sv: Flytta till mapp:

en: Colorize
sv: Färglägg

en: Print on printer:
sv: Skriv ut på skrivare:

en: Run program:
sv: Kör program:

en: Send to Trash
sv: Skicka till papperskorgen

en: OR
sv: ELLER

en: AND
sv: OCH

[ctx: filter]
note: new button Translators: button "New" filter
en: _New
sv: _Nytt

note: The name entry
en: _Filter name:
sv: _Filternamn:

note: The filter op-code : "OR" or "AND" all the conditions
en: Operation between conditions:
sv: Åtgärd mellan villkor:

en: _Edit
sv: _Redigera

[ctx: filter match]
note: Translators: button "New" filter match
en: Ne_w
sv: N_y

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Background
sv: Bakgrund

note: The notification area
en: Notification:
sv: Avisering:

note: Notification buttons
en: Play sound:
sv: Spela ljud:

en: Use Sound…
sv: Använd ljud…

en: _Open
sv: _Öppna

en: Pop-up text:
sv: Visa textruta:

note: The action area
en: Action to perform:
sv: Åtgärd som ska utföras:

en: Match
sv: Matchning

en: Action
sv: Åtgärd

en: Re_vert
sv: Åter_gå

en: A filter run dialog is open. Close it before you can modify filters.
sv: En filterkörningsdialog är öppen. Stäng den innan du kan ändra filter.

en: Filters
sv: Filter

en: Filter “%s” has no condition.
sv: Filtret ”%s” har inget villkor.

en: Unable to export filter %s, an error occurred.
sv: Kan inte exportera filtret %s, ett fel inträffade.

en: There are opened filter run dialogs, close them before you can modify filters.
sv: Det finns öppnade filterkörningsdialoger, stäng dem innan du kan ändra filter.

en: Export Filters
sv: Exportera filter

en: Error displaying run filters help: %s
sv: Fel vid visning av hjälp för filterkörning: %s

en: Error when applying filters
sv: Fel vid verkställande av filter

en: Filter applied to “%s”.
sv: Filter aktiverat på ”%s”.

en: The destination mailbox of the filter “%s” is “%s”.
    You can’t associate it with the same mailbox (that causes recursion).
sv: Målpostlådan för filtret ”%s” är ”%s”.
    Du kan inte associera det med samma postlåda (det orsakar rekursion).

en: The filter “%s” is not compatible with the mailbox type of “%s”.
    This happens for example when you use regular expressions match with IMAP mailboxes, it is done by a very slow method; if possible, use substring match instead.
sv: Filtret ”%s” är inte kompatibelt med postlådetypen för ”%s”.
    Detta händer till exempel när du använder reguljära uttryck som matchar IMAP-postlådor. Det görs med en mycket långsam metod. Använd en delsträngsmatchning i stället.

en: Filters of Mailbox:
sv: Filter för postlåda:

en: On reception
sv: Vid mottagande

en: On exit
sv: Vid avslut

en: _Apply Selected
sv: _Verkställ markerade

en: Add selected filter to mailbox
sv: Lägg till valt filter till postlådan

en: Remove selected filter from mailbox
sv: Ta bort valt filter från postlådan

en: Move selected filter up
sv: Flytta upp valt filter

en: Move selected filter down
sv: Flytta ned valt filter

en: A_pply Now!
sv: _Verkställ nu!

en: The filters dialog is opened, close it before you can run filters on any mailbox
sv: Filterdialogen är öppen, stäng den innan du kan köra filter på någon postlåda

en: Error displaying config help: %s
sv: Fel vid visning av konfigurationshjälp: %s

en: Changing subscriptions failed: %s
sv: Ändring av prenumerationer misslyckades: %s

en: Cannot list IMAP folders: %s
sv: Det går inte att lista IMAP-mappar: %s

en: folder
sv: mapp

en: subscribed
sv: prenumererad

en: Manage folder subscriptions of IMAP server “%s”
sv: Hantera mapprenumerationer för IMAP-servern ”%s”

en: Manage subscriptions
sv: Hantera prenumerationer

en: Remote IMAP folder
sv: IMAP-fjärrmapp

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: C_reate
sv: S_kapa

en: Subscribed _folders only
sv: Endast prenumererade _mappar

en: Manage subscriptions…
sv: Hantera prenumerationer…

en: Always show _Inbox
sv: Visa alltid _inkorg

en: _Max number of connections:
sv: _Maximalt antal anslutningar:

en: Enable _persistent cache
sv: Aktivera _permanent cache

en: Use IDLE command
sv: Använd IDLE-kommando

en: Enable _bug workarounds
sv: Aktivera rutiner för att _undvika fel

en: Use STATUS for mailbox checking
sv: Använd STATUS för kontroll av postlåda

en: Select parent folder of “%s”
sv: Välj överordnad mapp till ”%s”

en: Select parent folder
sv: Välj överordnad mapp

en: Renaming Inbox is special!
    You will create a subfolder %s in %s
    containing the messages from Inbox.
    Inbox and its subfolders will remain.
    What would you like to do?
sv: Att byta namn på Inkorg är speciellt!
    Du kommer att skapa en undermapp %s i %s
    som innehåller meddelandena från Inkorg.
    Inkorg och dess undermappar kommer att
    finnas kvar. Vad vill du göra?

en: Question
sv: Fråga

en: Rename Inbox
sv: Byt namn på Inkorg

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Folder rename failed. Reason: %s
sv: Namnbyte på mapp misslyckades. Anledning: %s

en: Folder creation failed. Reason: %s
sv: Skapandet av mapp misslyckades. Anledning: %s

en: An IMAP folder that is not a mailbox
    has no properties that can be changed.
sv: En IMAP-mapp som inte är en postlåda
    har inga egenskaper som kan ändras.

en: Remote IMAP subfolder
sv: IMAP-fjärrundermapp

note: INPUT FIELD CREATION
en: _Folder name:
sv: _Mappnamn:

en: Host:
sv: Värd:

en: Subfolder of:
sv: Undermapp till:

en: _Browse…
sv: _Bläddra…

en: read-only
sv: skrivskyddad

en: read-write
sv: läsa-skriva

en: append
sv: lägg till

en: delete
sv: ta bort

en: Permissions:
sv: Rättigheter:

en: 
    detailed permissions are available only for open folders
sv: 
    detaljerade rättigheter finns tillgängliga endast för öppna mappar

en: 
    the server does not support ACLs
sv: 
    servern stödjer inte ACL:er

en: mine:
sv: min:

en: Quota:
sv: Kvota:

en: quota information available only for open folders
sv: kvotinformation finns endast tillgängligt för öppna mappar

en: the server does not support quotas
sv: servern stödjer inte kvoter

en: no limits
sv: inga begränsningar

en: %s of %s (%.1f%%) used
sv: Använder %s av %s (%.1f%%)

en: This folder is not stored in configuration. I do not yet know how to remove it from remote server.
sv: Denna mapp finns inte lagrad i konfigurationen. Jag vet ännu inte hur jag ska ta bort den från fjärrservern.

en: This will remove the folder “%s” from the list.
    You may use “New IMAP Folder” later to add this folder again.
sv: Detta kommer att ta bort mappen ”%s” från listan.
    Du kan använda ”Ny IMAP-mapp” senare för att lägga till denna
    mapp igen.

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Create IMAP subfolder
sv: Skapa IMAP-undermapp

en: _Create
sv: _Skapa

en: server (top level)
sv: server (toppnivå)

en: The character “%c” is used as hierarchy separator by the server and therefore not permitted in the folder name.
sv: Tecknet ”%c” används som hierarkisk avskiljare av servern och tillåts därför inte i mappnamnet.

en: _Clear
sv: T_öm

en: Cl_ose
sv: St_äng

en: WARNING:
sv: VARNING:

en: ERROR:
sv: FEL:

en: FATAL:
sv: ÖDESDIGER:

en: No mailbox selected.
sv: Ingen postlåda markerad.

en: Mailbox “%s” is used by Balsa and I cannot remove it.
    If you really want to remove it, assign its function
    to some other mailbox.
sv: Postlådan ”%s” används av Balsa och jag kan inte ta bort den.
    Om du verkligen vill ta bort den bör du ge någon annan postlåda
    dess funktion.

en: This will remove the mailbox “%s” from the list of mailboxes. You may also delete the disk file or files associated with this mailbox.
    If you do not remove the file on disk you may “Add Mailbox” to access the mailbox again.
    What would you like to do?
sv: Detta kommer att ta bort postlådan ”%s” från listan över postlådor.
    Du kan också ta bort filen på disken eller filerna som är associerade med
    denna postlåda. Om du inte tar bort filen från disken kan du använda
    ”Lägg till postlåda” för att komma åt postlådan igen.
    Vad vill du göra?

en: Remove from _list
sv: Ta bort från _listan

en: Remove from list and _disk
sv: Ta bort från listan och _disken

en: This will remove the mailbox “%s” and all its messages from your IMAP server. If %s has subfolders, it will still appear as a node in the folder tree.
    You may use “New IMAP subfolder” later to add a mailbox with this name.
    What would you like to do?
sv: Detta kommer att ta bort postlådan ”%s” och alla dess meddelanden från din IMAP-server.
    Om %s har undermappar kommer den fortfarande att synas som en nod i mappträdet.
    Du kan använda ”Ny IMAP-undermapp” senare för att lägga till en postlåda med detta namn.
    Vad vill du göra?

en: _Remove from server
sv: _Ta bort från server

en: This will remove the mailbox “%s” from the list of mailboxes.
    You may use “Add Mailbox” later to access this mailbox again.
    What would you like to do?
sv: Detta kommer att ta bort postlådan ”%s” från listan över postlådor.
    Du kan använda ”Lägg till postlåda” senare för att komma åt denna
    postlåda igen.
    Vad vill du göra?

en: _Remove from list
sv: _Ta bort från listan

en: Folder deletion failed. Reason: %s
sv: Borttagning av mapp misslyckades. Anledning: %s

en: Rename of %s to %s failed:
    %s
sv: Byte av namn på %s till %s misslyckades:
    %s

en: Local %s Mailbox Properties
sv: Egenskaper för lokal %s-postlåda

en: New Local %s Mailbox
sv: Ny lokal %s-postlåda

en: _Mailbox Name:
sv: Postlåde_namn:

en: Remote Mailbox Configurator
sv: Konfigurerare för fjärrpostlåda

en: _Delete messages from server after download
sv: _Ta bort meddelanden från servern efter hämtning

note: toggle for check
en: _Enable check for new mail
sv: _Använd kontroll av ny e-post

en: _Filter messages through procmail
sv: _Filtrera meddelanden genom procmail

en: Fi_lter Command:
sv: Fi_lterkommando:

note: advanced - toggle for apop
en: Disable _APOP
sv: Inaktivera _APOP

note: toggle for enabling pipeling
en: Overlap commands
sv: Överlappa kommandon

en: _Identity:
sv: _Identitet:

en: _Decrypt and check
    signatures automatically:
sv: _Dekryptera och kontrollera
    signaturer automatiskt:

en: Never
sv: Aldrig

en: If Possible
sv: Om möjligt

en: Always
sv: Alltid

en: Show _Recipient column instead of Sender
sv: Visa _Mottagare-kolumnen i stället för Avsändare

en: _Subscribe for new mail check
sv: _Prenumerera för kontroll av ny e-post

en: _Thread messages
sv: Meddelande_trådar

en: _Merge threads with the same subject
sv: _Sammanfoga trådar med samma ämne

en: The folder edition to be written.
sv: Mappversionen att skriva.

en: Scanning %s. Please wait…
sv: Genomsöker %s. Var god vänta…

en: Scanning of %s failed: %s
    Check network connectivity.
sv: Genomsökning av %s misslyckades: %s
    Kontrollera nätverksanslutningen.

en: Scanning of %s failed: %s
sv: Genomsökning av %s misslyckades: %s

note: FIXME : Perhaps should we be able to apply filters on folders (ie recurse on all mailboxes in it), but there are problems of infinite recursion (when one mailbox being filtered is also the destination of the filter action (eg a copy)). So let's see that later :)
en: You can apply filters only on mailbox
sv: Du kan endast tillämpa filter på postlåda

en: Local _mbox mailbox…
sv: Lokal _mbox-postlåda…

en: Local Mail_dir mailbox…
sv: Lokal Mail_dir-postlåda…

en: Local M_H mailbox…
sv: Lokal M_H-postlåda…

en: Remote IMAP _folder…
sv: IMAP-_fjärrmapp…

en: Remote IMAP _subfolder…
sv: IMAP-fjärr_undermapp…

[ctx: mailbox]
note: Translators: popup menu item "New" mailbox or folder
en: _New
sv: _Ny

note: clicked on the empty space
en: _Rescan
sv: _Läs om

en: _Properties…
sv: _Egenskaper…

en: Mark as _Inbox
sv: Markera som _inkorg

en: _Mark as Sentbox
sv: _Markera som skickatkorg

en: Mark as _Trash
sv: Markera som _papperskorg

en: Mark as D_raftbox
sv: Markera som u_tkastkorg

en: _Empty trash
sv: Töm _papperskorgen

en: _Edit/Apply filters
sv: _Redigera/Tillämpa filter

en: The path “%s” does not lead to a mailbox.
sv: Sökvägen ”%s” leder inte till en postlåda.

en: Balsa cannot open your “%s” mailbox.
sv: Balsa kan inte öppna din ”%s”-postlåda.

en: Inbox
sv: Inkorg

en: Outbox
sv: Utkorg

en: Sentbox
sv: Skickatkorg

en: Draftbox
sv: Utkastkorg

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Compressing mail folders…
sv: Komprimerar postmappar…

en: Get new mail on start-up
sv: Hämta ny post vid uppstart

en: Compose a new email to EMAIL@ADDRESS
sv: Skriv nytt meddelande till EPOST@ADRESS

en: Attach file at URI
sv: Bifoga fil på URI

en: Opens MAILBOXNAME
sv: Öppnar POSTLÅDENAMN

en: MAILBOXNAME
sv: POSTLÅDENAMN

en: Opens first unread mailbox
sv: Öppnar första olästa postlådan

en: Opens default Inbox on start-up
sv: Öppnar standardinkorgen vid uppstart

en: Prints number unread and unsent messages
sv: Skriv ut antalet olästa och ej skickade meddelanden

en: Show version
sv: Visa version

en: Balsa is sending a mail now.
    Abort sending?
sv: Balsa skickar ett meddelande nu.
    Avbryt skickande?

en: Subject or Sender Contains:
sv: Ämne eller Avsändare innehåller:

en: Subject or Recipient Contains:
sv: Ämne eller Mottagare innehåller:

en: Subject Contains:
sv: Ämne innehåller:

en: Body Contains:
sv: Meddelandetexten innehåller:

en: Older than (days):
sv: Äldre än (dagar):

en: Old at most (days):
sv: Som äldst (dagar):

en: The Balsa email client is part of the GNOME desktop environment.
sv: E-postklienten Balsa är en del av skrivbordsmiljön GNOME.

note: license ?
en: About Balsa
sv: Om Balsa

en: Balsa closes files and connections. Please wait…
sv: Balsa stänger filer och anslutningar. Var god vänta…

en: You can apply filters only on mailbox
sv: Du kan endast tillämpa filter på postlåda

en: Removing duplicates failed: %s
sv: Borttagning av dubbletter misslyckades: %s

en: Removed %d duplicate | Removed %d duplicates
sv[0]: Tog bort %d dubblett
sv[1]: Tog bort %d dubbletter

en: No duplicates found
sv: Inga dubbletter hittades

en: Show/Hide
sv: Visa/dölj

en: Check
sv: Hämta

en: Compose
sv: Skriv

en: Unable to Open Mailbox!
    %s.
sv: Kunde inte öppna postlådan!
    %s.

en: Opening %s
sv: Öppnar %s

en: Checking Mail…
sv: Kontrollerar e-post…

en: Mailboxes
sv: Postlådor

en: IMAP mailbox: %s
sv: IMAP-postlåda: %s

en: Local mailbox: %s
sv: Lokal postlåda: %s

en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
sv[0]: Du har fått %d nytt meddelande.
sv[1]: Du har fått %d nya meddelanden.

en: You have new mail.
sv: Du har ny e-post.

en: Search mailbox
sv: Sök i postlåda

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

note: builds the toggle buttons to specify fields concerned by * the search.
en: In:
sv: I:

en: S_ubject
sv: _Ämne

note: Frame with Apply and Clear buttons
en: Show only matching messages
sv: Visa endast matchande meddelanden

note: Frame with OK button
en: Open next matching message
sv: Öppna nästa matchande meddelande

en: _Reverse search
sv: _Omvänd sökning

en: _Wrap around
sv: _Radbryt

en: Could not open trash: %s
sv: Kunde inte öppna papperskorg: %s

en: Balsa: %s (read-only)
sv: Balsa: %s (skrivskyddad)

note: xgettext: this is the first part of the message * "Shown mailbox: %s with %d messages, %d new, %d hidden".
en: Shown mailbox: %s
sv: Visad postlåda: %s

en: with %d message | with %d messages
sv[0]: med %d meddelande
sv[1]: med %d meddelanden

en: , %d new | , %d new
sv[0]: , %d nytt
sv[1]: , %d nya

en: , %d hidden | , %d hidden
sv[0]: , %d dold
sv[1]: , %d dolda

en: The next unread message is in %s
sv: Nästa olästa meddelande finns i %s

en: Do you want to select %s?
sv: Vill du välja %s?

en: M_ove
sv: _Flytta

en: Message from %s: %s
sv: Meddelande från %s: %s

en: While retrieving messages
sv: När meddelanden hämtas

en: Until closed
sv: Fram till stängning

en: Message number
sv: Meddelandenummer

en: Flat
sv: Platt

en: Unknown
sv: Okänd

note: Translators: #1 address book name
en: %s (default)
sv: %s (standard)

en: Default layout
sv: Standardlayout

en: Wide message layout
sv: Layout för brett meddelande

en: Wide screen layout
sv: Layout för bred skärm

en: Show next unread message
sv: Visa nästa olästa meddelande

en: Show next message
sv: Visa nästa meddelande

en: Close message window
sv: Stäng meddelandefönstret

en: Error displaying %s: %s
sv: Fel vid visning: %s: %s

en: Show nothing
sv: Visa ingenting

en: Show dialog
sv: Visa dialogfönster

en: Show in list
sv: Visa i listan

en: Show in status bar
sv: Visa i statusraden

en: Print to console
sv: Skriv ut på konsol

en: Ask me
sv: Fråga mig

en: Remote POP3 mailbox…
sv: POP3-fjärrpostlåda…

en: Remote IMAP folder…
sv: IMAP-fjärrmapp…

en: Remote mailbox servers
sv: Fjärrpostlådeservrar

en: Type
sv: Typ

en: Mailbox name
sv: Postlådenamn

en: _Modify
sv: _Modifiera

en: Local mail directory
sv: Lokal postkatalog

en: Select your local mail directory
sv: Välj din lokala postkatalog

en: Outgoing mail servers
sv: Utgående e-postservrar

en: Server name
sv: Servernamn

en: Checking
sv: Kontroll

en: _Check mail automatically every
sv: _Kontrollera posten automatiskt var

en: minutes
sv: minut

en: Check _IMAP mailboxes
sv: Kontrollera _IMAP-postlådor

en: Check Inbox _only
sv: Kontrollera _endast Inkorg

en: Do background check quietly (no messages in status bar)
sv: Gör tyst kontroll i bakgrunden (inga meddelanden i statusraden)

en: _POP message size limit:
sv: Storleksgräns för POP-_meddelande:

en: Notification about new messages
sv: Avisering om nya meddelanden

en: Display message
sv: Visa meddelande

en: Play sound
sv: Spela ljud

en: Message disposition notification requests
sv: Begäranden om meddelandedispositionsbekräftelse

en: When I receive a message whose sender requested a Message Disposition Notification (MDN), send it if:
sv: När jag tar emot ett meddelande och dess avsändare begärde att få en meddelandedispositionsbekräftelse (MDN) ska det skickas i följande fall:

en: The message header looks clean (the notify-to address is the return path, and I am in the “To:” or “CC:” list).
sv: Meddelandehuvudet ser ok ut (aviseringsadressen är lika med returadressen och jag är i ”Till:”- eller ”Kopia:”-listan).

en: The message header looks suspicious.
sv: Meddelandehuvudet ser konstigt ut.

en: Word wrap
sv: Ordbrytning

en: Wrap outgoing text at
sv: Radbryt utgående text vid

en: characters
sv: tecken

en: Other options
sv: Övriga alternativ

en: Reply prefix:
sv: Svarsprefix:

en: Automatically quote original when replying
sv: Citera automatiskt originalet vid svar

en: Forward a mail as attachment instead of quoting it
sv: Vidarebefordra ett meddelande som bilaga i stället för att citera det

en: Copy outgoing messages to sentbox
sv: Kopiera utgående meddelanden till skickatkorgen

en: Send button always queues outgoing mail in outbox
sv: Skicka-knappen kölägger alltid utgående e-post i utkorgen

en: _Send queued mail automatically every
sv: _Skicka kölagd post automatiskt var

en: Edit headers in external editor
sv: Redigera huvuden i extern redigerare

en: Include HTML parts as text when replying or forwarding
sv: Inkludera HTML-delar som text vid svar eller vidarebefordran

en: Main window
sv: Huvudfönster

en: Use preview pane
sv: Använd förhandsgranskningspanel

en: Show message counts in mailbox list
sv: Visa meddelandeantal i postlådelista

en: Automatically view message when mailbox opened
sv: Visa automatiskt meddelanden när postlådan öppnas

en: Ask me before selecting a different mailbox to show an unread message
sv: Fråga mig innan en annan e-postlåda väljs för att visa ett oläst meddelande

en: Page Up/Page Down keys scroll text by
sv: PageUp/PageDown-tangenterna rullar text med

en: percent
sv: procent

en: Message window
sv: Meddelandefönster

en: After moving a message:
sv: Efter ett meddelande flyttats:

en: Sorting and threading
sv: Sortering och trådning

en: Default sort column:
sv: Standardsorteringskolumn:

en: Thread messages by default
sv: Gruppera meddelanden i trådar som standard

en: Expand threads on open
sv: Expandera trådar vid öppning

note: fonts
en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Use system fonts
sv: Använd systemtypsnitt

en: Use default font size
sv: Använd standardstorlek för typsnitt

en: Message font:
sv: Meddelandetypsnitt:

en: Subject font:
sv: Ämnestypsnitt:

note: Quoted text regular expression and RFC2646-style flowed text
en: Quoted and flowed text
sv: Citerad text och flödestext

en: Mark quoted text
sv: Markera citerad text

en: Quoted text regular expression:
sv: Reguljärt uttryck för citerad text:

en: Wrap text at
sv: Radbryt text vid

en: HTTP cache size: %s
sv: HTTP-cachestorlek: %s

note: handling of multipart/alternative
en: Display of multipart/alternative parts
sv: Visning av multipart/alternative-delar

en: Prefer text/plain over HTML
sv: Föredra text/plain framför HTML

note: Translators: per-sender database of exceptions over global HTTP * preferences (display HTML vs. plain, auto-load external items)
en: Manage exceptions…
sv: Hantera undantag…

en: Clear HTTP cache…
sv: Rensa HTTP-cache…

en: Message colors
sv: Meddelandefärger

en: Quote level %d color
sv: Färg på citat nivå %d

en: Link color
sv: Länkfärg

en: Hyperlink color
sv: Hyperlänksfärg

en: Date encoding (for strftime):
sv: Datumformat (för strftime):

en: Selected headers:
sv: Valda rubriker:

note: treatment of messages with 8-bit chars, but without proper MIME encoding
en: National (8-bit) characters in broken messages without codeset header
sv: Nationella tecken (8-bitarstecken) i trasiga meddelanden utan teckenkodningshuvud

en: display as “?”
sv: visa som ”?”

en: display in codeset
sv: visa i teckenkodning

en: Information messages
sv: Informationsmeddelanden

en: Information messages:
sv: Informationsmeddelanden:

en: Warning messages:
sv: Varningsmeddelanden:

en: Error messages:
sv: Felmeddelanden:

en: Fatal error messages:
sv: Ödesdigra felmeddelanden:

en: Debug messages:
sv: Felsökningsmeddelanden:

en: Display progress dialog
sv: Visa förloppsmätarfönster

en: Display progress dialog when sending messages
sv: Visa förloppsmätarfönster då meddelanden skickas

en: Display progress dialog when retrieving messages
sv: Visa förloppsmätarfönster då meddelanden tas emot

en: Address books
sv: Adressböcker

en: Address book name
sv: Adressboksnamn

en: Auto-complete
sv: Automatiskt komplettering

en: _Set as default
sv: _Sätt som standard

en: Miscellaneous spelling settings
sv: Diverse stavningsinställningar

en: Check signature
sv: Kontrollera signatur

en: Check quoted
sv: Kontrollera citerat

en: Start-up options
sv: Uppstartsalternativ

en: Open Inbox upon start-up
sv: Öppna inkorgen vid uppstart

en: Check mail upon start-up
sv: Hämta e-post vid uppstart

en: Remember open mailboxes between sessions
sv: Kom ihåg öppna postlådor mellan sessionerna

en: Folder scanning
sv: Genomsökning av mapp

en: Choose depth 1 for fast start-up; this defers scanning some folders. To see more of the tree at start-up, choose a greater depth.
sv: Välj djupet 1 för snabb uppstart; detta förhindrar genomsökning av vissa mappar. För att se mer av trädet vid uppstart väljer du ett större djup.

en: Scan local folders to depth
sv: Genomsök lokala mappar på djupet

en: Scan IMAP folders to depth
sv: Genomsök IMAP-mappar på djupet

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Empty trash on exit
sv: Töm papperskorgen vid avslut

en: Close mailbox if unused more than
sv: Stäng postlådan om den varit oanvänd mer än

en: Enable System Tray Icon support
sv: Aktivera ikonstöd för aktivitetsfältet

en: Deleting messages
sv: Tar bort meddelanden

note: Translators: this used to be "using Mailbox -> Hide messages"; * the UTF-8 string for the right-arrow symbol is broken out to * avoid msgconv problems.
en: The following setting is global, but may be overridden for the selected mailbox using Mailbox %s Hide messages:
sv: Följande inställning är global men kan åsidosättas för den valda postlådan med Postlåda %s Dölj meddelanden:

en: Hide messages marked as deleted
sv: Dölj meddelanden markerade som borttagna

en: The following settings are global:
sv: Följande inställningar är globala:

en: Expunge deleted messages when mailbox is closed
sv: Rensa bort borttagna meddelanden när postlådan stängs

en: …and if unused more than
sv: …och om den är oanvänd mer än

en: Mail options
sv: E-postalternativ

en: Incoming
sv: Inkommande

en: Outgoing
sv: Utgående

en: Display options
sv: Visningsalternativ

en: Sort and thread
sv: Sortera och tråda

en: Message
sv: Meddelande

en: Colors
sv: Färger

en: Status messages
sv: Statusmeddelanden

note: must NOT be modal
en: Balsa Preferences
sv: Inställningar för Balsa

en: Spelling
sv: Stavning

en: Start-up
sv: Uppstart

en: Page %d of %d
sv: Sida %d av %d

en: Signed and encrypted
sv: Signerad och krypterad

en: Signed
sv: Signerad

en: Encrypted
sv: Krypterad

en: Cannot print page %d because the document has only %d page. | Cannot print page %d because the document has only %d pages.
sv[0]: Kan inte skriva ut sidan %d därför att dokumentet endast har %d sida.
sv[1]: Kan inte skriva ut sidan %d därför att dokumentet endast har %d sidor.

en: inch
sv: tum

en: _Header Font:
sv: Typsnitt för _sidhuvud:

en: B_ody Font:
sv: Typsnitt för _meddelandetext:

en: _Footer Font:
sv: Typsnitt för sid_fot:

note: syntax highlighting
en: Highlighting
sv: Färgmarkering

en: Highlight _cited text
sv: Färgmarkera _citerad text

en: Highlight _structured phrases
sv: Färgmarkera _strukturerade fraser

note: margins
en: Margins
sv: Marginaler

en: _Top
sv: _Överkant

en: _Bottom
sv: _Nederkant

en: _Left
sv: _Vänster

en: _Right
sv: _Höger

en: Error printing message: %s
sv: Fel vid utskrift av meddelande: %s

en: Error during filters loading:
sv: Fel vid filterinläsning:

en: Error during filters loading: %s
    Filters may not be correct.
sv: Fel vid filterinläsning: %s
    Filtren kan vara felaktiga.

en: The option not to recognize “format=flowed” text has been removed.
sv: Alternativet för att inte känna igen text med ”format=flowed” har tagits bort.

en: The option not to send “format=flowed” text is now on the Options menu of the compose window.
sv: Alternativet för att inte skicka text med ”format=flowed” finns nu i alternativmenyn i redigeringsfönstret.

en: The option to request a MDN is now on the Options menu of the compose window.
sv: Alternativet för att begära ett MDN finns nu i alternativmenyn i redigeringsfönstret.

en: This version of Balsa uses a new user interface; if you have changed Balsa’s keyboard accelerators, you will need to set them again.
sv: Den här versionen av Balsa använder ett nytt användargränssnitt; om du har ändrat några av snabbtangenterna i Balsa så kommer du att behöva ställa in dem igen.

note: Translators: please use the initial letter of each language as * its accelerator; this is a long list, and unique accelerators * cannot be found.
en: _Brazilian Portuguese
sv: _Brasiliansk portugisiska

en: _Catalan
sv: _Katalanska

en: _Chinese Simplified
sv: _Förenklad kinesiska

en: _Chinese Traditional
sv: _Traditionell kinesiska

en: _Czech
sv: _Tjeckiska

en: _Danish
sv: _Danska

en: _Dutch
sv: _Nederländska

en: _English (American)
sv: _Engelska (amerikansk)

en: _English (British)
sv: _Engelska (brittisk)

en: _Estonian
sv: _Estniska

en: _Finnish
sv: _Finska

en: _French
sv: _Franska

en: _German
sv: _Tyska

en: _German (Austrian)
sv: _Tyska (Österrike)

en: _German (Swiss)
sv: _Tyska (Schweiz)

en: _Greek
sv: _Grekiska

en: _Hebrew
sv: _Hebreiska

en: _Hungarian
sv: _Ungerska

en: _Italian
sv: _Italienska

en: _Japanese (JIS)
sv: _Japanska (JIS)

en: _Kazakh
sv: _Kazakiska

en: _Korean
sv: _Koreanska

en: _Latvian
sv: _Lettiska

en: _Lithuanian
sv: _Litauiska

en: _Norwegian
sv: _Norska

en: _Polish
sv: _Polska

en: _Portuguese
sv: _Portugisiska

en: _Romanian
sv: _Rumänska

en: _Russian
sv: _Ryska

en: _Serbian
sv: _Serbiska

en: _Serbian (Latin)
sv: _Serbiska (latin)

en: _Slovak
sv: _Slovakiska

en: _Spanish
sv: _Spanska

en: _Swedish
sv: _Svenska

en: _Tatar
sv: _Tatariska

en: _Turkish
sv: _Turkiska

en: _Ukrainian
sv: _Ukrainska

en: _Generic UTF-8
sv: _Allmän UTF-8

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Inline
sv: Infogat

en: Reference
sv: Referens

en: (No name)
sv: (Inget namn)

en: The message to “%s” is modified.
    Save message to Draftbox?
sv: Meddelandet till ”%s” har ändrats.
    Spara meddelandet i utkastkorgen?

en: Editing failed: %s
sv: Redigering misslyckades: %s

en: Cannot read the file “%s”: %s
sv: Det går inte att läsa filen ”%s”: %s

en: GNOME editor is not defined in your preferred applications.
sv: GNOME-redigerare är inte angiven i dina föredragna program.

en: Could not create temporary file: %s
sv: Kunde inte skapa temporärfil: %s

en: Select Identity
sv: Välj identitet

en: Saying yes will not send the file “%s” itself, but just a MIME message/external-body reference. Note that the recipient must have proper permissions to see the “real” file.
    
    Do you really want to attach this file as reference?
sv: Om du svarar ja kommer inte själva filen ”%s” att skickas, utan bara en message/external-body-referens. Observera att mottagaren måste ha rätt rättigheter för att se den ”riktiga” filen.
    
    Vill du verkligen bifoga denna fil som referens?

en: Attach as Reference?
sv: Bifoga som referens?

en: Choose character set
sv: Välj teckentabell

en: File
    %s
    is not encoded in US-ASCII or UTF-8.
    Please choose the character set used to encode the file.
sv: Filen
    %s
    är inte kodad i US-ASCII eller UTF-8.
    Välj teckentabellen som använts för kodning av filen.

en: Attach as MIME type:
sv: Bifoga som MIME-typ:

en: Character set for file %s changed from “%s” to “%s”.
sv: Teckentabell för filen %s ändrades från ”%s” till ”%s”.

en: (no subject)
sv: (inget ämne)

en: forwarded message
sv: vidarebefordrat meddelande

en: Message from %s, subject: “%s”
sv: Meddelande från %s, ämne: ”%s”

en: Remove
sv: Ta bort

en: Open…
sv: Öppna…

en: Attach file
sv: Bifoga fil

en: Attaching message failed.
    Possible reason: not enough temporary space
sv: Bifogande av meddelande misslyckades.
    Möjlig orsak: för lite temporärt utrymme

en: F_rom:
sv: _Från:

note: Subject:
en: S_ubject:
sv: _Ämne:

note: Attachment list
en: _Attachments:
sv: _Bifogade filer:

en: Mode
sv: Läge

en: Description
sv: Beskrivning

en: Could not save attachment: %s
sv: Kunde inte spara bilaga: %s

en: No subject
sv: Inget ämne

en: decrypted:
sv: dekrypterad:

en: inlined file “%s” (%s)
sv: infogad fil ”%s” (%s)

en: attached file “%s” (%s)
sv: bifogad fil ”%s” (%s)

en: inlined %s part
sv: infogad %s-del

en: attached %s part
sv: bifogad %s-del

en: message from %s, subject “%s”
sv: meddelande från %s, ämne: ”%s”

en: quoted
sv: citerad

en: quoted attachment
sv: citerad bilaga

en: Select parts for quotation
sv: Välj delar för citering

en: Select the parts of the message which shall be quoted in the reply
sv: Välj delarna av meddelandet som ska citeras i svaret

en: <b>Warning:</b> The original message contains an abnormal mixture of encrypted and unencrypted parts. This <i>might</i> indicate an attack.
    Double-check the contents of the reply before sending.
sv: <b>Varning:</b> Det ursprungliga meddelandet innehåller en onaturlig mix av krypterade och okrypterade delar. Detta <i>kan</i> indikera en attack.
    Kontrollera svarets innehåll en gång till innan du skickar.

en: You reply to an encrypted message. The reply will contain the decrypted contents of the original message.
    Consider to encrypt the reply, and verify that you do not unintentionally leak sensitive information.
sv: Du svarar på ett krypterat meddelande. Svaret kommer att innehålla det dekrypterade innehållet från det ursprungliga meddelandet.
    Överväg att kryptera svaret, och bekräfta att du inte omedvetet läcker känslig information.

en: Do not remind me again.
sv: Påminn mig inte igen.

en: you
sv: du

en: ------forwarded message from %s------
sv: ------vidarebefordrat meddelande från %s------

en: Message-ID: %s
sv: Meddelande-ID: %s

en: References:
sv: Referenser:

en: On %s, %s wrote:
sv: Den %s skrev %s:

en: %s wrote:
sv: %s skrev:

en: Could not save message.
sv: Kunde inte spara meddelandet.

en: Could not open draftbox: %s
sv: Kunde inte öppna utkastkorg: %s

en: Message saved.
sv: Meddelande sparat.

en: Could not attach the file %s: %s.
sv: Kunde inte bifoga filen %s: %s.

en: not an absolute path
sv: inte en absolut sökväg

en: does not exist
sv: finns inte

en: not in current directory
sv: inte i aktuell katalog

en: The link that you selected created
    a “Blind copy” (BCC) address.
    Please check that the address
    is appropriate.
sv: Länken som du valde skapade en
    ”Blindkopia”-adress (BCC).
    Kontrollera att adressen är
    lämplig.

en: Include file
sv: Inkludera fil

note: Translators: please do not translate Face.
en: Could not load Face header file %s: %s
sv: Kunde inte läsa in Face-huvudfilen %s: %s

note: Translators: please do not translate Face.
en: Could not load X-Face header file %s: %s
sv: Kunde inte läsa in X-Face-huvudfilen %s: %s

en: No Subject
sv: Inget ämne

en: _Send
sv: _Skicka

en: You did not specify a subject for this message
sv: Du angav inget ämne för detta meddelande

en: If you would like to provide one, enter it below.
sv: Om du vill tillhandahålla en, ange den nedan.

en: Message could be encrypted
sv: Meddelandet skulle kunna krypteras

en: Send _encrypted
sv: Skicka som _krypterat

en: Send _unencrypted
sv: Skicka _okrypterat

en: You did not select encryption for this message, although %s public keys are available for all recipients. In order to protect your privacy, the message could be %s encrypted.
sv: Du valde inte kryptering för det här meddelandet, även om %s publika nycklar finns tillgängliga för alla mottagare. För att skydda din integritet kan meddelandet %s-krypteras.

en: error checking Autocrypt keys: %s
sv: fel vid kontroll av Autocrypt-nycklar: %s

en: 
    However, encryption is discouraged as the Autocrypt status indicates that some recipients <i>might</i> not be able to read the message.
sv: 
    Kryptering avrådes dock från då Autocrypt-status indikerar att vissa mottagare <i>kanske</i> inte kommer kunna läsa meddelandet.

en: <i>Note:</i> choosing encryption will import %u key from the Autocrypt database into the GnuPG key ring. | <i>Note:</i> choosing encryption will import %u keys from the Autocrypt database into the GnuPG key ring.
sv[0]: <i>Obs:</i> att välja kryptering kommer att importera %u nyckel från Autocrypt-databasen till GnuPG-nyckelringen.
sv[1]: <i>Obs:</i> att välja kryptering kommer att importera %u nycklar från Autocrypt-databasen till GnuPG-nyckelringen.

en: Cannot import Autocrypt keys: %s
sv: Det går inte att importera Autocrypt-nycklar: %s

en: You selected OpenPGP security for this message.
sv: Du valde OpenPGP-säkerhet för detta meddelande.

en: The message text will be sent as plain text and as HTML, but only the plain part can be signed.
sv: Meddelandetexten kommer att skickas som vanlig text och som HTML, men endast textdelen kan signeras.

en: The message contains attachments, which cannot be signed or encrypted.
sv: Meddelandet innehåller bilagor som inte kan signeras eller krypteras.

en: You should select MIME mode if the complete message shall be protected. Do you really want to proceed?
sv: Du bör välja MIME-läget om hela meddelandet ska skyddas. Vill du verkligen fortsätta?

en: sending message with GPG mode %d
sv: skickar meddelande med GPG-läge %d

en: Message could not be created
sv: Meddelandet kunde inte skapas

en: Message could not be queued in outbox
sv: Meddelandet kunde inte köläggas i utkorgen

en: Message could not be saved in sentbox
sv: Meddelandet kunde inte sparas i skickatkorgen

en: Message could not be sent
sv: Meddelandet kunde inte sändas

en: Message could not be signed
sv: Meddelandet kunde inte signeras

en: Message could not be encrypted
sv: Meddelandet kunde inte krypteras

en: Send failed: %s
    %s
sv: Sändning misslyckades: %s
    %s

en: Send failed: %s
sv: Sändning misslyckades: %s

en: Could not postpone message: %s
sv: Kunde inte senarelägga meddelandet: %s

en: Message postponed.
sv: Meddelande uppskjutet.

en: Could not postpone message.
sv: Kunde inte senarelägga meddelandet.

en: Error starting spell checker: %s
sv: Fel vid start av stavningskontroll: %s

en: Reply to %s: %s
sv: Svara till %s: %s

en: Forward message to %s: %s
sv: Vidarebefordra meddelande till %s: %s

en: New message to %s: %s
sv: Nytt meddelande till %s: %s

en: _Language
sv: _Språk

en: Spell check
sv: Stavningskontroll

en: C_hange
sv: _Ändra

en: Replace the current word with the selected suggestion
sv: Ersätt det aktuella ordet med det markerade förslaget

en: Change _All
sv: Ändra _alla

en: Replace all occurrences of the current word with the selected suggestion
sv: Ersätt alla förekomster av det aktuella ordet med det valda förslaget

en: _Ignore
sv: _Ignorera

en: Skip the current word
sv: Hoppa över det aktuella ordet

en: I_gnore All
sv: Ignorera a_lla

en: Skip all occurrences of the current word
sv: Hoppa över alla förekomster av det aktuella ordet

en: _Learn
sv: _Lär

en: Add the current word to your personal dictionary
sv: Lägg till det aktuella ordet till din personliga ordlista

en: _Done
sv: _Färdig

en: Finish spell checking
sv: Slutför stavningskontrollen

en: Revert all changes and finish spell checking
sv: Återställ alla ändringar och slutför stavningskontrollen

en: BalsaSpellCheck: Enchant Error: %s
sv: BalsaSpellCheck: Fel i Enchant: %s

en: Store address: no addresses
sv: Lagra adress: inga adresser

en: Store Address
sv: Lagra adress

en: No address book selected…
sv: Ingen adressbok markerad…

en: Address could not be written to this address book.
sv: Adressen kunde inte skrivas till denna adressbok.

en: Address book could not be accessed.
sv: Adressboken kunde inte kommas åt.

en: This mail address is already in this address book.
sv: Denna e-postadress finns redan i denna adressbok.

en: Unexpected address book error. Report it.
sv: Oväntat adressboksfel. Rapportera det.

en: Address Book:
sv: Adressbok:

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: CC:
sv: Kopia:

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Quit
sv: Avsluta

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Reply
sv: Svara

en: Reply
    to all
sv: Svara
    till alla

en: Reply
    to group
sv: Svara till
    grupp

en: Forward
sv: Vidarebefordra

en: Next
    unread
sv: Nästa
    olästa

en: Next
    flagged
sv: Nästa
    flaggade

en: Previous
    part
sv: Föregående
    del

en: Next
    part
sv: Nästa
    del

en: Trash /
    Delete
sv: Papperskorg/
    Ta bort

en: Postpone
sv: Senarelägg

en: Print
sv: Skriv ut

en: Request
    MDN
sv: Begär
    MDN

en: Send
sv: Skicka

en: Send queued
sv: Skicka kölagda

en: Exchange
sv: Utväxla

en: Queue
sv: Kölägg

en: Attach
sv: Bifoga

en: Save
sv: Spara

en: Identity
sv: Identitet

en: Toggle
    new
sv: Växla
    ny

en: Mark all
sv: Markera alla

en: All
    headers
sv: Alla
    huvuden

en: Recheck
    cryptography
sv: Kontrollera
    kryptografi igen

en: Reset
    Filter
sv: Återställ
    filter

en: Message Preview
sv: Förhandsgranska

en: Sign
sv: Signera

en: Encrypt
sv: Kryptera

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Expunge
sv: Rensa

en: Empty
    Trash
sv: Töm
    papperskorg

en: Queue this message for sending
sv: Kölägg det här meddelandet för sändning

en: Text Be_low Icons
sv: Text _under ikoner

en: Priority Text Be_side Icons
sv: Prioriterad text br_edvid ikoner

en: _Icons Only
sv: Endast _ikoner

en: _Text Only
sv: Endast _text

en: Use Desktop _Default (%s)
sv: Använd skrivbordets _standard (%s)

en: _Customize Toolbars…
sv: _Anpassa verktygsfält…

en: Customize Toolbars
sv: Anpassa verktygsfält

en: Compose window
sv: Skrivfönster

en: Toolbar options
sv: Verktygsfältsalternativ

en: _Wrap button labels
sv: _Radbryt knapprubriker

en: Error displaying toolbar help: %s
sv: Fel vid visning av verktygsfältshjälp: %s

note: Preview display
en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: _Restore toolbar to standard buttons
sv: _Återställ verktygsfält till standardknappar

note: Style button
en: Toolbar _style…
sv: Stil för verktygs_fält…

en: Available buttons
sv: Tillgängliga knappar

en: Current toolbar
sv: Aktuellt verktygsfält

en: Move selected item up
sv: Flytta markerat objekt uppåt

en: Remove selected item from toolbar
sv: Ta bort valt objekt från verktygsfältet

en: Add selected item to toolbar
sv: Lägg till valt objekt till verktygsfältet

en: Move selected item down
sv: Flytta markerat objekt nedåt

en: _File
sv: _Arkiv

[ctx: address book]
note: Translators: main menu item - New address book
en: _New
sv: _Ny

en: _VCard Address Book (GnomeCard)
sv: _VCard-adressbok (GnomeCard)

en: _External query (a program)
sv: _Extern fråga (ett program)

en: _LDIF Address Book
sv: _LDIF-adressbok

en: _LDAP Address Book
sv: _LDAP-adressbok

en: _GPE Address Book
sv: _GPE-adressbok

en: _Rubrica Address Book
sv: _Rubrica-adressbok

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: _Entry
sv: _Post

en: _New Entry
sv: _Ny post

en: _Delete Entry
sv: _Ta bort post

en: _About
sv: _Om

[ctx: window menu]
note: Translators: window menu item - New message or mailbox
en: _New
sv: _Ny

en: Local mbox mailbox…
sv: Lokal mbox-postlåda…

en: Local Maildir mailbox…
sv: Lokal Maildir-postlåda…

en: Local MH mailbox…
sv: Lokal MH-postlåda…

en: Remote IMAP subfolder…
sv: IMAP-fjärrundermapp…

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: _Get New Mail
sv: _Hämta ny post

en: _Send Queued Mail
sv: _Skicka kölagd post

en: Send and _Receive Mail
sv: Skicka och ta _emot post

en: Page _Setup
sv: Sid_inställning

en: _Print…
sv: _Skriv ut…

en: _Address Book
sv: _Adressbok

en: A_utocrypt Database
sv: A_utocrypt-databas

en: Empty _Trash
sv: _Töm papperskorgen

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Select _Thread
sv: Välj _tråd

en: _Find
sv: _Sök

en: Find Ne_xt
sv: Sök n_ästa

en: Find in _Message
sv: Sök i _meddelande

en: F_ilters…
sv: F_ilter…

en: _Export Filters…
sv: _Exportera filter…

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Settings…
sv: I_nställningar…

en: _Toolbars…
sv: _Verktygsfält…

en: _Identities…
sv: _Identiteter…

en: _View
sv: _Visa

en: _Show Mailbox Tree
sv: _Visa postlådeträd

en: Show Mailbox _Tabs
sv: Visa postlåde_flikar

en: Show Too_lbar
sv: Visa ver_ktygsfält

en: Show St_atus Bar
sv: Visa st_atusrad

en: Show _Index Filter
sv: Visa _indexfilter

en: _Wrap
sv: _Radbryt

en: _No Headers
sv: _Inga rubriker

en: S_elected Headers
sv: Valda rubrik_er

en: All _Headers
sv: Alla _rubriker

en: Th_read messages
sv: Meddelandet_rådar

en: E_xpand All
sv: E_xpandera alla

en: _Collapse All
sv: _Fäll ihop alla

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Zoom _100%
sv: Zooma till _100%

en: Mail_box
sv: _Postlåda

en: _Hide Messages
sv: _Dölj meddelanden

en: _Deleted
sv: _Borttaget

en: Un_deleted
sv: _Återställt

en: _Read
sv: _Läst

en: Un_read
sv: O_läst

en: Un_flagged
sv: O_flaggat

en: _Answered
sv: Be_svarat

en: Un_answered
sv: O_besvarat

en: _Reset Filter
sv: Åte_rställ filter

en: Select _Filters…
sv: Välj _filter…

en: _Remove Duplicates
sv: _Ta bort dubbletter

en: E_xpunge Deleted Messages
sv: Rensa _bort borttagna meddelanden

en: _Message
sv: _Meddelande

en: _New…
sv: _Nytt…

en: Reply to _All…
sv: Svara _alla…

en: Reply to _Group…
sv: Svara _grupp…

en: _Next Part
sv: _Nästa del

en: _Previous Part
sv: _Föregående del

en: Save Current Part…
sv: Spara aktuell del…

en: _View Source…
sv: _Visa källa…

en: Decrypt and check signatures
sv: Dekryptera och kontrollera signaturer

en: _Select Text
sv: _Markera text

en: _Move to Trash
sv: _Flytta till papperskorgen

en: _Toggle Flag
sv: _Växla flagga

en: _New
sv: _Nytt

en: _Go
sv: _Gå

en: Next Message
sv: Nästa meddelande

en: Previous Message
sv: Föregående meddelande

en: Next Unread Message
sv: Nästa olästa meddelande

en: Next Flagged Message
sv: Nästa flaggade meddelande

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _About Balsa
sv: _Om Balsa

en: _Include File…
sv: _Inkludera fil…

en: _Attach File…
sv: _Bifoga fil…

en: I_nclude Messages…
sv: I_nkludera meddelanden…

en: Attach _Messages…
sv: Fäst _meddelanden…

en: _Save
sv: _Spara

en: Page S_etup
sv: Si_dinställning

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Wrap Body
sv: _Radbryt

en: _Reflow Selected Text
sv: _Justera markerad text

en: Insert Si_gnature
sv: Infoga si_gnatur

en: _Quote Message(s)
sv: _Citera meddelande(n)

en: C_heck Spelling
sv: Kontrollera sta_vning

en: Select _Identity…
sv: Välj _identitet…

en: Edit with GNOME-Editor
sv: Redigera med GNOME-redigerare

en: _Show
sv: _Visa

en: F_rom
sv: F_rån

en: Rec_ipients
sv: Motta_gare

en: R_eply To
sv: S_vara till

en: F_cc
sv: Fil_kopia

en: _Options
sv: A_lternativ

en: _Request Disposition Notification
sv: _Begär dispositionsbekräftelse

en: _Request Delivery Status Notification
sv: _Begär leveransstatusavisering

en: _Format = Flowed
sv: _Format = Flöde

en: Send as plain text and _HTML
sv: Skicka som vanlig text och _HTML

en: _Sign Message
sv: _Signera meddelande

en: _Encrypt Message
sv: _Kryptera meddelande

en: GnuPG uses _MIME mode
sv: GnuPG använder _MIME-läge

en: GnuPG uses old _OpenPGP mode
sv: GnuPG använder gammalt _OpenPGP-läge

en: S/MIME mode (_GpgSM)
sv: S/MIME-läge (_GpgSM)

en: Attach GnuPG _Public Key
sv: Bifoga ö_ppen GnuPG-nyckel

en: _Escape Special Characters
sv: _Använd kontrollsekvenser för specialtecken
