balsa 2.0.16 - en to uk translation catalogue (1630 entries)

en: Balsa is a graphical mail client. While it is in active development, Balsa has many features such as:
uk: Balsa — клієнт електронної пошти із графічним інтерфейсом. Хоча триває активна розробка програми, Balsa вже багата на можливості. Зокрема, вже реалізовано такі можливості:

en: IMAP and POP3 support;
uk: підтримка IMAP і POP3;

en: sendmail or direct SMTP support;
uk: надсилання за допомогою sendmail або безпосередньо SMTP;

en: optional multi-threaded retrieval and sending of messages;
uk: можливість отримання і надсилання повідомлень у декілька потоків;

en: support for all configurations of local mail folders;
uk: підтримка усіх налаштувань локальних тек пошти;

en: automatic mail checking;
uk: автоматична перевірка поштових скриньок;

en: mail printing;
uk: друк пошти;

en: inline attachment viewing;
uk: вбудований перегляд долучень;

en: and the proverbial much, much more.
uk: а також багато-багато чого іншого.

en: Email utility
uk: Поштова програма

en: Mail Client
uk: Поштовий клієнт

en: Balsa Mail Client
uk: Поштовий клієнт Balsa

en: No error
uk: Без помилки

en: Cannot read from address book
uk: Не вдалося прочитати з книги адрес

en: Cannot write to address book
uk: Не вдалося записати у книгу адрес

en: Cannot connect to the server
uk: Не вдалося під'єднатися до сервера

en: Cannot search in the address book
uk: Помилка пошуку у книзі адрес

en: Cannot add duplicate entry
uk: Не можна додавати дублікат запису

en: Cannot find address in address book
uk: Не вдалося знайти адресу у адресній книзі

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

note: The extern database doesn't support Id's, sorry!
en: No-Id
uk: Без-ідентифікатора

en: No-Name
uk: Без назви

note: very unlikely...
en: Host not found
uk: Вузол не знайдено

en: The LDAP server “%s” does not support LDAPv3, interaction may fail.
uk: На сервері LDAP «%s» не передбачено підтримки LDAPv3 — можливі проблеми у взаємодії.

en: TLS requested but not compiled in
uk: Запитано TLS, але програма скомпільована баз підтримки TLS

en: Undefined location of user address book
uk: Невизначене розташування адресної книги користувача

en: LDAP server %s down, next attempt will try to reconnect.
uk: Сервер LDAP %s не працює. Ми спробуємо повторно з ним з'єднатися наступного разу.

en: Reading Osmo contacts failed: %s
uk: Не вдалося прочитати записи контактів Osmo: %s

en: D_isplayed Name:
uk: П_оказане ім'я:

en: _First Name:
uk: _Ім'я:

en: _Last Name:
uk: _Прізвище:

en: _Nickname:
uk: Пс_евдонім:

en: O_rganization:
uk: _Організація:

en: _Email Address:
uk: _Електронна адреса:

en: A_dd
uk: _Додати

en: To:
uk: До:

en: CC:
uk: Копія:

en: BCC:
uk: При_х.копія:

en: Reply To:
uk: Відповідати до:

note: Translators: #1 database file; #2 error message
en: cannot initialise Autocrypt database “%s”: %s
uk: не вдалося ініціалізувати базу даних автошифрування «%s»: %s

note: Translators: #1 sender's email address
en: No usable private key for “%s” found! Please create a key or disable Autocrypt.
uk: Не знайдено придатного до використання закритого ключа для «%s»! Будь ласка, створіть такий ключ або вимкніть автоматичне шифрування.

note: Translators: #1 GPG key fingerprint; #2 error message Translators: #1 mailbox; #2 error message
en: error reading Autocrypt data for “%s”: %s
uk: помилка під час спроби прочитати дані автоматичного шифрування для «%s»: %s

en: Autocrypt database
uk: База даних автошифрування

en: _Close
uk: _Закрити

en: Mailbox
uk: Скринька

en: Last seen
uk: Востаннє бачили

en: Last Autocrypt message
uk: Останнє автозашифроване повідомлення

en: Prefer encryption
uk: Перевага шифрування

note: Translators: #1 email address; #2 error message
en: update user “%s” failed: %s
uk: не вдалося оновити запис користувача «%s»: %s

en: insert user “%s” failed: %s
uk: не вдалося вставити користувача «%s»: %s

en: _Show details…
uk: Показати п_одробиці…

en: _Delete
uk: В_илучити

note: Translators: #1 email address
en: The database entry for “%s” does not contain a key.
uk: У записі бази даних для «%s» не міститься ключа.

note: Translators: #1 email address
en: Delete the Autocrypt key for “%s” from the database?
uk: Вилучити ключ Autocrypt для «%s» з бази даних?

en: (No subject)
uk: (Без теми)

en: Failed to create output stream
uk: Не вдалося створити потік виведення даних

en: Could not read embedded message
uk: Не вдалося прочитати вбудоване повідомлення

en: Unable to load message body to match filter
uk: Не вдалося завантажити вміст повідомлення у фільтр відповідностей

en: Invalid filter: %s
uk: Неправильний фільтр: %s

en: Bad mailbox name for filter: %s
uk: Неправильна назва фільтра: %s

en: Error when copying messages: %s
uk: Помилка при копіюванні повідомлень: %s

en: Error when trashing messages: %s
uk: Помилка під час надсилання повідомлень до смітника: %s

en: Error when moving messages: %s
uk: Помилка під час спроби пересунути повідомлення: %s

en: Syntax error in the filter configuration file
uk: Синтаксична помилка у фільтрі конфігураційного файла

en: Unable to allocate memory
uk: Не вдалося розподілити пам'ять

en: Error in regular expression syntax
uk: Помилка у синтаксисі регулярного виразу

en: Attempt to apply an invalid filter
uk: Спроба застосувати неправильний фільтр

en: Invalid filters %s for mailbox %s
uk: Неправильні фільтри %s для поштової скриньки %s

note: FIXME: this is hack!
en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Subject
uk: Тема

en: CC
uk: Копія

en: Body
uk: Вміст

en: Header:%s
uk: Заголовок:%s

en: New
uk: Створити

en: Deleted
uk: Вилучено

en: Replied
uk: Дано відповідь

en: Flagged
uk: Відмічено

en: Not
uk: Не

en: From %Y-%m-%d
uk: Від %d-%m-%Y

en: To %Y-%m-%d
uk: До %d-%m-%Y

en: And
uk: Та

en: Or
uk: Або

en: Could not connect to “%s”
uk: Не вдалося з'єднатися з «%s»

en: Failed to decrypt MIME part: parse error
uk: Не вдалося розшифрувати частину MIME: помилка обробки

en: never
uk: Ніколи

note: Translators: #1 signature crypto protocol; #2 signer; #3 status message
en: %s signature of “%s”: %s
uk: Підпис %s «%s»: %s

note: Translators: #1 signature crypto protocol; #2 status message
en: %s signature: %s
uk: Підпис %s: %s

en:  signature: %s
uk:  підпис: %s

en: 
    Signature validity: %s
uk: 
    Чинність підпису: %s

en: 
    Signed on: %s
uk: 
    Підписаний: %s

en: 
    Key fingerprint: %s
uk: 
    Відбиток ключа: %s

en: unknown
uk: невідомо

en: Cannot verify multipart/signed part due to missing subparts.
uk: Не вдалося перевірити частину multipart/signed через нестачу вкладених частин.

en: unsupported protocol “%s”
uk: непідтримуваний протокол «%s»

en: Cannot verify multipart/signed part: signature content-type does not match protocol.
uk: Не вдалося перевірити частину multipart/signed: тип вмісту підпису не відповідає протоколу.

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: unsupported encryption protocol “%s”.
uk: Не вдалося розшифрувати частину multipart/encrypted: непідтримуваний протокол шифрування «%s».

en: (none)
uk: (немає)

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: content-type does not match protocol.
uk: Не вдалося розшифрувати частину multipart/encrypted: тип вмісту не відповідає протоколу.

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: unexpected content type
uk: Не вдалося розшифрувати частину multipart/encrypted: неочікуваний тип вмісту

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: failed to parse decrypted content
uk: Не вдалося розшифрувати частину multipart/encrypted: не вдалося обробити розшифровані дані

en: Could not get an HTML part: %s
uk: Не вдалося отримати частину HTML: %s

en: Could not convert HTML part to text: %s
uk: Не вдалося перетворити частину HTML на текст: %s

en: This message part references content on one or more external servers. To protect your privacy, Balsa has not downloaded it. You may choose to download it if you trust the sender of the message.
uk: У цій частині повідомлення містяться посилання на дані на одному або декількох зовнішніх серверах. Щоб захистити вас, Balsa не отримувала ці дані. Ви можете наказати програмі отримати дані, якщо довіряєте відправникові.

en: _Download external content
uk: _Отримати зовнішні дані

en: Balsa's external HTML resources filter web extension is not available in the folder “%s”, falling back to simplified image filtering. Please check your installation.
uk: Веброзширення фільтрування зовнішніх ресурсів HTML Balsa є недоступним у теці «%s». Повертаємося до спрощеного фільтрування зображень. Будь ласка, перевірте, чи встановлено пакунок з програмою належним чином.

en: HTML preferences
uk: Налаштування HTML

en: Sender
uk: Відправник

en: Prefer HTML
uk: Перевага HTML

en: Auto-load external content
uk: Автозавантаження зовнішніх даних

note: Translators: #1 database path; #2 error message
en: Cannot initialise HTML preferences database “%s”: %s
uk: Не вдалося ініціалізувати базу даних налаштувань HTML «%s»: %s

note: Translators: #1 message sender address; #2 error message
en: Cannot read HTML preferences for “%s”: %s
uk: Не вдалося прочитати налаштування HTML для «%s»: %s

note: Translators: #1 message sender address; #2 error message
en: Cannot save HTML preferences for “%s”: %s
uk: Не вдалося зберегти налаштування HTML для «%s»: %s

note: Translators: #1 error message
en: Cannot delete database entry: %s
uk: Не вдалося вилучити запис бази даних: %s

en: New Identity
uk: Новий профіль

en: Error executing signature generator “%s”:
uk: Помилка під час виконання засобу створення підписів «%s»:

en: Error executing signature generator “%s”: %s
uk: Помилка під час виконання засобу створення підписів «%s»: %s

en: Cannot read signature file “%s”:
uk: Не вдалося прочитати файл підпису «%s»:

en: Signature in “%s” is not a UTF-8 text.
uk: Підпис у «%s» не є текстом у кодуванні UTF-8.

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _OK
uk: _Гаразд

en: Current
uk: Поточний

en: Default
uk: Початковий

note: Translators: please do not translate Face.
en: _Face Path
uk: Шлях до _Face

note: Translators: please do not translate Face.
en: _X-Face Path
uk: Шля_х до X-Face

note: create the "General" tab
en: General
uk: Загальне

en: _Identity name:
uk: _Назва профілю:

en: _Full name:
uk: Ім'я _повністю:

en: _Mailing address:
uk: _Поштова адреса:

en: Reply _to:
uk: Відповідати д_о:

en: _Domain:
uk: До_мен:

note: create the "Messages" tab
en: Messages
uk: Повідомлення

en: _BCC:
uk: При_х.копія:

en: Reply _string:
uk: _Рядок відповіді:

en: F_orward string:
uk: Р_ядок пересилання:

en: send messages in both plain text and _HTML format
uk: надсилати повідо_млення у форматі звичайного тексту і _HTML

en: request positive (successful) _Delivery Status Notification by default
uk: типово просити про позитивне с_повіщення щодо стану (успішного) отримання

en: request _Message Disposition Notification by default
uk: типово надсилати запит щодо с_повіщення про успішне передавання повідомлення

en: SMT_P server:
uk: С_ервер SMTP:

note: create the "Signature" tab
en: Signature
uk: Підпис

en: Signature _path
uk: _Шлях до підпису:

en: _Execute signature
uk: _Виконувати підпис

en: Incl_ude signature
uk: Вклю_чати підпис

en: Include signature when for_warding
uk: Включати підпис при п_ересиланні

en: Include signature when rep_lying
uk: Включати підпис до _відповіді

en: _Add signature separator
uk: _Додавати роздільник перед підписом

en: Prepend si_gnature
uk: Допис_увати підпис спочатку

en: Security
uk: Безпека

en: sign messages by default
uk: типово підписувати повідомлення

en: encrypt messages by default
uk: типово шифрувати повідомлення

en: default protocol
uk: типовий протокол

en: always trust GnuPG keys to encrypt messages
uk: завжди довіряти ключам GnuPG для шифрування повідомлень

en: remind me if messages can be encrypted
uk: нагадувати, якщо повідомлення можна зашифрувати

en: use secret key with this id for signing GnuPG messages
    (leave empty for automatic selection)
uk: використовувати закритий ключ із цим ідентифікатором для підписування повідомлень GnuPG
    (не заповнюйте, якщо ключ слід вибрати автоматично)

en: use certificate with this id for signing S/MIME messages
    (leave empty for automatic selection)
uk: використовувати сертифікат із цим ідентифікатором для підписування повідомлень S/MIME
    (не заповнюйте, якщо сертифікат слід вибрати автоматично)

en: Autocrypt mode
uk: Режим автошифрування

en: Error selecting key: %s
uk: Помилка під час спроби вибрати ключ: %s

en: Choose…
uk: Вибрати…

en: Error reading file %s: %s
uk: Помилка при читанні файла %s: %s

note: Translators: please do not translate Face.
en: Face header file %s is too long (%lu bytes).
uk: Файл заголовка Face %s є надто довгим (%lu байтів).

note: Translators: please do not translate Face.
en: Face header file %s contains binary data.
uk: Файл заголовка Face %s містить двійкові дані.

note: Translators: please do not translate Face.
en: Error loading Face: %s
uk: Помилка під час спроби завантажити Face: %s

en: Error: The identity does not have a name
uk: Помилка: профіль не має назви

en: Error: An identity with that name already exists
uk: Помилка: профіль з такою назвою вже існує

en: Do you really want to delete the selected identity?
uk: Дійсно бажаєте вилучити вказаний профіль?

en: Error displaying help for identities: %s
uk: Помилка відображення довідки про профіль: %s

en: Manage Identities
uk: Керування профілями

en: _Help
uk: _Довідка

[ctx: identity]
note: Translators: button "New" identity
en: _New
uk: С_творити

en: _Remove
uk: В_илучити

en: disabled
uk: вимкнено

en: enabled, no preference
uk: увімкнено, без переваг

en: enabled, prefer encryption
uk: увімкнено, перевага шифрування

en: GnuPG MIME mode
uk: Режим MIME GnuPG

en: GnuPG OpenPGP mode
uk: Режим OpenPGP GnuPG

en: GpgSM S/MIME mode
uk: Режим S/MIME GpgSM

en: Authentication cancelled
uk: Розпізнавання скасовано

en: User name required, authentication cancelled
uk: Потрібне ім'я користувача — розпізнавання скасовано

en: GSSAPI authentication failed: %s
uk: Не вдалося пройти розпізнавання GSSAPI: %s

en: No way to authenticate is known
uk: Немає відомих способів пройти розпізнавання

en: Cannot LOGIN with UTF-8 username or password
uk: Неможливо виконати LOGIN із іменем користувача або паролем у кодуванні UTF-8

en: Unordered data received from server
uk: Від сервера отримано невпорядковані дані

en: Bug in implementation of SORT command on IMAP server exposed.
uk: Виявлено ваду у реалізації команди SORT на сервері IMAP.

en: Connecting %s failed: %s
uk: Не вдалося з'єднатися із %s: %s

en: TLS negotiation failed: %s
uk: Не вдалося виконати узгодження TLS: %s

en: TLS required but not available
uk: Потрібна TLS, але вона недоступна

note: it is not we, so it must be the server
en: IMAP response: %s
uk: Відповідь IMAP: %s

note: IMAP host name + message
en: IMAP server %s alert:
    %s
uk: Застереження від IMAP сервера %s:
    %s

note: IMAP host name + message
en: IMAP server %s error: %s
uk: Помилка IMAP сервера %s: %s

en: Cannot connect to %s
uk: Не вдалося з'єднатися з %s

en: Cannot connect to the server: %s
uk: Не вдалося з'єднатись з сервером: %s

en: Exceeded the number of connections per server %s
uk: Перевищено кількість з'єднань з сервером %s

en: subscribing to “%s” failed
uk: не вдалося підписатися на «%s»

en: unsubscribing from “%s” failed
uk: не вдалося скасувати підписку на «%s»

en: do not show again
uk: більше не показувати

en: broken TLS certificate
uk: пошкоджений сертифікат TLS

en: SSL/TLS certificate
uk: SSL/TLS сертифікат

en: _Accept Once
uk: _Прийняти одноразово

en: Accept & _Save
uk: Прийняти та з_берегти

en: _Reject
uk: _Відкинути

en: <big><b>Authenticity of this certificate could not be verified.</b></big>
    Reason: %s
uk: <big><b>Не вдалося впевнитися у автентичності цього сертифіката.</b></big>
    Причина: %s

en: the signing certificate authority is not known
uk: видавець підписаного сертифіката невідомий

en: the certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from
uk: сертифікат не відповідає очікуваному сайту, з якого його, ніби-то, отримано

en: the certificate’s activation time is still in the future
uk: сертифікат набере чинності через деякий час

en: the certificate has expired
uk: термін дії сертифіката минув

en: the certificate has been revoked
uk: сертифікат відкликано

en: the certificate’s algorithm is considered insecure
uk: алгоритм сертифіката не вважається безпечним

en: an error occurred validating the certificate
uk: під час спроби перевірити сертифікат сталася помилка

en: unknown certificate validation error %u
uk: невідома помилка перевірки сертифікатів %u

en: No image data
uk: Немає даних зображення

en: Invalid input format
uk: Некоректний формат вхідних даних

en: Internal buffer overrun
uk: Переповнення внутрішнього буфера

note: Translators: please do not translate Face.
en: Bad X-Face data
uk: Помилкові дані X-Face

en: Cannot play sound event “%s”: %s
uk: Не вдалося відтворити озвучену подію «%s»: %s

en: Cannot play sound file “%s”: %s
uk: Не вдалося відтворити файл звукових даних «%s»: %s

en: Your Balsa configuration is now stored in “~/.balsa/config”.
uk: Тепер ваші налаштування Balsa зберігаються у «~/.balsa/config».

en: could not create context
uk: не вдалося створити контекст

en: could not set protocol “%s”
uk: не вдалося встановити протокол «%s»

en: could not set folder “%s” for engine “%s”
uk: не вдалося встановити теку «%s» для рушія «%s»

en: could not get data from stream
uk: не вдалося отримати дані з потоку

en: signature verification failed
uk: помилка перевірки підпису

en: could not create new data object
uk: не вдалося створити новий об'єкт даних

en: signing failed
uk: помилка підпису

en: combined signing and encryption is defined only for RFC 2440
uk: комбінація підписування та шифрування визначена лише для RFC 2440

en: signing and encryption failed
uk: помилка підпису та шифрування

en: encryption failed
uk: помилка шифрування

en: decryption failed
uk: помилка розшифровування

en: No private key for protocol %s is available for the signer “%s”
uk: Немає доступного закритого ключа для протоколу %s для автора підпису «%s»

en: A key for “%s” is present, but it is expired, disabled, revoked or invalid
uk: Маємо ключ для «%s», але строк його дії вичерпано, його вимкнено, відкликано або він є некоректним

en: Could not find a key for “%s”
uk: Не вдалося знайти ключ для «%s»

en: Multiple keys for “%s”
uk: Декілька ключів для «%s»

en: Insufficient key validity
uk: Недостатня чинність ключа

note: FIXME: create dialog according to the Gnome HIG
en: Select key
uk: Виберіть ключ

en: Select the private key for the signer “%s”
uk: Виберіть закритий ключ для підписувача «%s»

en: Select the public key for the recipient “%s”
uk: Виберіть відкритий ключ отримувача «%s»

en: There seems to be no public key for recipient “%s” in your key ring.
    If you are sure that the recipient owns a different key, select it from the list.
uk: Здається, у вашій зв'язці ключів немає відкритого ключа для отримувача «%s».
    Якщо ви впевнені, що отримувач є власником іншого ключа, виберіть його зі списку.

en: Double-click key to show details
uk: Двічі клацніть на ключі, щоб переглянути подробиці

en: User ID
uk: Ід. користувача

en: Size
uk: Розмір

en: Created
uk: Створено

note: create the dialog
en: The owner trust for this key is “%s” only.
    Use this key anyway?
uk: Довіра до власника цього ключа є лише «%s».
    Скористатися цим ключем попри це?

en: Insufficient key owner trust
uk: Недостатня довіра до власника ключа

note: FIXME: create dialog according to the Gnome HIG
en: Enter Passphrase
uk: Введіть пароль

en: %s
    The passphrase for this key was bad, please try again!
    
    Key: %s
uk: %s
    Неправильний пароль для цього ключа, спробуйте ще раз!
    
    Ключ: %s

en: %s
    Please enter the passphrase for the secret key!
    
    Key: %s
uk: %s
    Будь ласка, введіть пароль секретного ключа!
    
    Ключ: %s

en: error setting key list mode
uk: помилка під час спроби встановити режим списку ключів

en: could not list keys for “%s”
uk: не вдалося побудувати список ключів для «%s»

en: ambiguous keys for “%s”
uk: неоднозначні ключі для «%s»

en: cannot create data buffer
uk: не вдалося створити буфер даних

en: exporting key for “%s” failed
uk: не вдалося експортувати ключ для «%s»

en: cannot export minimal key for “%s”
uk: не вдалося експортувати мінімальний ключ для «%s»

en: importing key data failed
uk: не вдалося імпортувати дані ключа

en: Cannot find a key with fingerprint %s on the key server.
uk: Не вдалося знайти ключ із відбитком %s на сервері ключів.

en: Found %u key with fingerprint %s on the key server. Please check and import the proper key manually. | Found %u keys with fingerprint %s on the key server. Please check and import the proper key manually.
uk[0]: На сервері ключів знайдено %u ключ із відбитком %s. Будь ласка, перевірте і імпортуйте належний ключ вручну.
uk[1]: На сервері ключів знайдено %u ключі із відбитком %s. Будь ласка, перевірте і імпортуйте належний ключ вручну.
uk[2]: На сервері ключів знайдено %u ключів із відбитком %s. Будь ласка, перевірте і імпортуйте належний ключ вручну.
uk[3]: На сервері ключів знайдено %u ключ із відбитком %s. Будь ласка, перевірте і імпортуйте належний ключ вручну.

en: Searching the key server failed: %s
uk: Пошук на сервері ключів завершився невдачею: %s

en: error importing key
uk: помилка під час імпортування ключа

en: No key was imported or updated.
uk: Жодного ключа не було імпортовано або оновлено.

en: The key was ignored because it does not have a user ID.
uk: Ключ проігноровано, оскільки у ньому не міститься даних щодо ідентифікатора користувача.

en: The key was imported into the local key ring.
uk: Ключ було імпортовано до локальної зв'язки ключів.

en: The key was updated in the local key ring:
uk: Ключ було оновлено у локальній зв'язці ключів:

en: 
    • %d new user ID | 
    • %d new user IDs
uk[0]: 
    • %d новий ідентифікатор користувача
uk[1]: 
    • %d нових ідентифікатора користувача
uk[2]: 
    • %d нових ідентифікаторів користувача
uk[3]: 
    • один новий ідентифікатор користувача

en: 
    • %d new subkey | 
    • %d new subkeys
uk[0]: 
    • %d новий підключ
uk[1]: 
    • %d нових підключі
uk[2]: 
    • %d нових підключів
uk[3]: 
    • %d новий підключ

en: 
    • %d new signature | 
    • %d new signatures
uk[0]: 
    • %d новий підпис
uk[1]: 
    • %d нових підписи
uk[2]: 
    • %d нових підписів
uk[3]: 
    • %d новий підпис

en: 
    • %d new revocation | 
    • %d new revocations
uk[0]: 
    • %d нове відкликання
uk[1]: 
    • %d нових відкликання
uk[2]: 
    • %d нових відкликань
uk[3]: 
    • одне нове відкликання

en: The existing key in the key ring was not changed.
uk: Наявний ключ у зв'язці ключів змінено не було.

en: Key status:
uk: Стан ключа:

en: User ID:
uk: Ід. користувача:

en: None
uk: Немає

en: Primary user ID:
uk: Основний ідентифікатор користувача:

en: Key owner trust:
uk: Довіра до власника:

en: Additional User IDs
uk: Додаткові ідентифікатори користувача

en: Issuer
uk: Постачальник

en: Name:
uk: Назва:

en: Serial number:
uk: Серійний номер:

note: Translators: x509 certificate chain ID
en: Chain ID:
uk: Ід. ланцюга:

note: add button to show the full chain - copy the fingerprint as the key may be unref'ed...
en: view certificate chain…
uk: переглянути ланцюжок сертифікації…

en: Subkey used
uk: Використаний підключ

note: Translators: #1 subkey capabilities string
en: Subkeys (%s only)
uk: Підключі (лише %s)

en: Subkeys
uk: Підключі

en: Status:
uk: Стан:

en: Fingerprint:
uk: Відбиток:

note: add type and filename (if available)
en: Type:
uk: Тип:

en: Capabilities:
uk: Можливості:

en: invalid timestamp
uk: некоректна часова позначка

en: not available
uk: недоступний

en: Created:
uk: Створено:

en: Expires:
uk: Строк дії:

en: Close
uk: Закрити

en: No
uk: Ні

en: Yes
uk: Так

en: revoked
uk: відкликано

en: expired
uk: застарілий

en: invalid
uk: некоректний

en: sign
uk: підписати

en: encrypt
uk: зашифрувати

en: certify
uk: сертифікувати

en: authenticate
uk: автентифікувати

en: %u bit | %u bits
uk[0]: %u байт
uk[1]: %u бітів
uk[2]: %u бітів
uk[3]: %u байт

note: Translators: Elliptic Curve Cryptography (ECC) curve name
en:  curve “%s”
uk:  крива «%s»

en: _Hide
uk: При_ховати

en: not a regular file
uk: не є звичайним файлом

en: Cannot launch, missing application
uk: Не вдалося запустити, не вистачає програми

en: Open with %s
uk: Відкрити за допомогою %s

en: Open _part with %s
uk: Відкрити _частину за допомогою %s

en: Cannot load mailbox %s
uk: Не вдалося завантажити поштову скриньку %s

en: No such mailbox type: %s
uk: Неправильний тип поштової скриньки: %s

en: Bad local mailbox path “%s”
uk: Неправильний шлях до локальної скриньки «%s»

en: Could not create a mailbox of type %s
uk: Не вдалося створити поштову скриньку типу %s

en: Applying filter rules to %s
uk: Застосовуємо правила фільтрування до %s

en: Copying from %s to %s
uk: Копіюємо з %s до %s

en: Removing messages from source mailbox failed
uk: Не вдалося вилучити повідомлення з поштової скриньки джерела

en: from unknown
uk: від невідомого

en: Loading…
uk: Завантаження…

en: Searching %s for partial messages
uk: Шукаємо часткові повідомлення у %s

en: Reconstructing message
uk: Відбудовуємо повідомлення

en: Finding duplicate messages in source mailbox failed
uk: Не вдалося виконати пошук дублікатів повідомлень у початковій поштовій скриньці

en: *** ERROR: Mailbox Stream Closed: %s ***
uk: *** ПОМИЛКА: потік даних поштової скриньки перервано: %s ***

note: ImapIssue macro handles reconnecting. We might issue a LIBBALSA_INFORMATION_MESSAGE here but it would be overwritten by login information... Translators: #1 context (mailbox, server); #2 mailbox or server name
en: IMAP %s %s: connection has been severed. Reconnecting…
uk: IMAP %s %s: з'єднання було розірвано. Повторне підключення…

note: Translators: #1 context (mailbox, server); #2 mailbox or server name
en: IMAP %s %s: protocol error. Try enabling bug workarounds.
uk: IMAP %s %s: помилка протоколу. Намагаємося обійти проблему.

note: Translators: #1 context (mailbox, server); #2 mailbox or server name; #3 error message
en: IMAP %s %s: server has shut down the connection: %s. Reconnecting…
uk: IMAP %s %s: сервер розірвав з'єднання: %s Намагаємося з'єднатися повторно…

note: helper macro for calling II in the context of a mailbox
en: mailbox
uk: скринька

en: Downloading %ld kB
uk: Отримуємо %ld кБ

en: No path found for mailbox “%s”, using “%s”
uk: Не знайдено шлях до поштової скриньки «%s», використовуємо «%s»

en: Cannot get IMAP handle
uk: Не вдалося отримати дескриптор IMAP

en: server
uk: сервер

en: Error fetching message from IMAP server: %s
uk: Помилка під час отримання повідомлення з сервера IMAP: %s

en: Downloading %u kB
uk: Отримуємо %u кБ

en: Cannot create temporary file
uk: Не вдалося створити тимчасовий файл

en: Cannot write to temporary file %s
uk: Не вдалося записати дані до тимчасового файла %s

en: Uploading %ld kB
uk: Вивантажуємо %ld кБ

en: Server-side threading not supported.
uk: Розбивання на гілки на сервері не підтримується.

en: Failed to save cache file “%s”: %s.
uk: Не вдалося зберегти файл кешу «%s»: %s.

en: Failed to read cache file %s: %s
uk: Не вдалося прочитати файл кешу %s: %s

en: Cache file for mailbox %s will be repaired
uk: Файл кешу для поштової скриньки %s буде відновлено

en: Filtering %s
uk: Фільтруємо %s

en: Preparing %s
uk: Готуємо %s

en: Open of %s failed. Errno = %d,
uk: Помилка відкривання %s. Код помилки = %d,

en: Failed to sync mailbox “%s”
uk: Не вдалося синхронізувати поштову скриньку «%s»

en: Mailbox %s does not appear to be a Maildir mailbox.
uk: Поштова скринька «%s» не схожа на скриньку Maildir.

en: Could not create a Maildir directory at %s (%s)
uk: Не вдалося створити каталог Maildir на %s (%s)

en: Could not create a Maildir at %s (%s)
uk: Не вдалося створити Maildir на %s (%s)

en: Could not remove contents of %s:
    %s
uk: Не вдалося вилучити вміст %s:
    %s

en: Could not remove %s:
    %s
uk: Не вдалося вилучити %s:
    %s

en: Mailbox does not exist.
uk: Поштова скринька не існує.

en: Data copy error
uk: Помилка копіювання даних

en: Mailbox %s does not appear to be an mbox mailbox.
uk: Поштова скринька «%s» не схожа на скриньку mbox.

en: Could not remove %s: %s
uk: Не вдалося вилучити %s: %s

en: Could not write file %s: %s
uk: Не вдалося записати файл %s: %s

en: Failed to create temporary file “%s”: %s
uk: Не вдалося створити тимчасовий файл «%s»: %s

en: Failed to save cache file “%s”: %s. New version saved as “%s”
uk: Не вдалося зберегти файл кешу «%s»: %s. Нову версію збережено як «%s»

en: Could not unlink file %s: %s
uk: Не вдалося від'єднати файл %s: %s

en: Cannot open mailbox.
uk: Не вдалося відкрити поштову скриньку.

en: Mailbox is not in mbox format.
uk: Поштову скриньку записано не у форматі mbox.

en: Cannot lock mailbox.
uk: Не вдалося заблокувати поштову скриньку.

en: %s: could not open %s.
uk: %s: не вдається відкрити %s.

en: %s: could not get new MIME stream.
uk: %s: не вдалося отримати новий потік даних MIME.

en: %s: %s is not in mbox format.
uk: %s: %s не є файлом у форматі mbox.

en: Mailbox %s does not appear to be an MH mailbox.
uk: Поштова скринька «%s» не схожа на скриньку MH.

en: Could not create MH directory at %s (%s)
uk: Не вдалося створити каталог MH на %s (%s)

en: Could not create MH structure at %s (%s)
uk: Не вдалося створити структуру MH на %s (%s)

en: Could not remove contents of %s: %s
uk: Не вдалося вилучити вміст %s: %s

en: Cannot create message
uk: Не вдалося створити повідомлення

en: Message rename error
uk: Помилка під час спроби перейменувати повідомлення

en: Saving the POP3 message UID list failed: %s
uk: Не вдалося зберегти зберегти список ідентифікаторів повідомлень POP3: %s

en: Passing POP message to %s failed: %s
uk: Не вдалося передати повідомлення POP до %s: %s

en: Saving POP message failed
uk: Не вдалося зберегти повідомлення POP

en: Transferring POP message to %s failed: %s
uk: Не вдалося передати повідомлення POP до %s: %s

en: Message %lu of %lu (%s of %s)
uk: Повідомлення %lu з %lu (%s з %s)

en: Error appending message %d from %s to %s: %s
uk: Помилка під час дописування повідомлення %d з %s до %s: %s

en: Cannot load certificate file %s: %s
uk: Не вдалося завантажити файл сертифіката %s: %s

note: connect server
en: Connecting %s…
uk: Встановлюємо з'єднання з %s…

en: POP3 mailbox %s: cannot connect %s: %s
uk: Поштова скринька POP3 %s: не вдалося з'єднатися із %s: %s

note: load message list
en: List messages…
uk: Показ списку повідомлень…

en: POP3 mailbox %s error: %s
uk: Помилка поштової скриньки POP3 %s: %s

en: POP3 mailbox %s: message %d oversized: %s — skipped.
uk: Поштова скринька POP3 %s: розмір повідомлення %d є надмірним: %s — пропускаємо.

en: Connected to %s
uk: Підключений до %s

en: %lu new message (%s) | %lu new messages (%s)
uk[0]: %lu нове повідомлення (%s)
uk[1]: %lu нових повідомлення (%s)
uk[2]: %lu нових повідомлень (%s)
uk[3]: %lu нове повідомлення (%s)

en: Deleting messages on server…
uk: Вилучаємо повідомлення з сервера…

en: Finished
uk: Завершено

en: Mailbox (%s) is read-only: cannot change flags.
uk: Поштова скринька (%s) працює у режимі лише читання: змінювати прапорці не можна.

en: West European
uk: Західноєвропейське

en: East European
uk: Східноєвропейське

en: South European
uk: Південноєвропейське

en: North European
uk: Північноєвропейське

en: Cyrillic
uk: Кирилиця

en: Arabic
uk: Арабське

en: Greek
uk: Грецьке

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Turkish
uk: Турецьке

en: Nordic
uk: Нордичне

en: Thai
uk: Тайське

en: Baltic
uk: Балтійське

en: Celtic
uk: Кельтське

en: West European (euro)
uk: Західноєвропейське (євро)

en: Russian
uk: Російське

en: Ukrainian
uk: Українське

en: Japanese
uk: Японське

en: Korean
uk: Корейське

en: Cannot open %s: %s
uk: Не вдалося відкрити %s: %s

en: Cannot open %s: is a symbolic link
uk: Не вдалося відкрити %s: це символічне посилання

en: fcntl failed: %s.
uk: Помилка fcntl: %s.

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
uk: Вийшов час очікування на спробі виконати блокування через fcntl!

en: Waiting for fcntl lock… %d
uk: Очікуємо на блокування fcntl… %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
uk: Вичерпано час очікування на спробі виконати блокування через flock!

en: Waiting for flock attempt… %d
uk: Очікування блокування через flock… %d

en: LDAP Directory for %s
uk: Каталог LDAP для %s

en: week | weeks
uk[0]: тиждень
uk[1]: тижнів
uk[2]: тижнів
uk[3]: тиждень

en: day | days
uk[0]: день
uk[1]: день
uk[2]: день
uk[3]: день

en: hour | hours
uk[0]: %d година
uk[1]: %d години
uk[2]: %d годин
uk[3]: година

en: minute | minutes
uk[0]: %d хвилина
uk[1]: %d хвилини
uk[2]: %d хвилин
uk[3]: хвилина

en: second | seconds
uk[0]: другий
uk[1]: другий
uk[2]: другий
uk[3]: другий

[ctx: ical_status]
en: unknown
uk: невідомо

[ctx: ical_status]
en: event is tentative
uk: подія є обумовленою

[ctx: ical_status]
en: event is definite
uk: подія є певною

[ctx: ical_status]
en: event was cancelled
uk: подію скасовано

[ctx: ical_method]
en: unknown
uk: невідомо

[ctx: ical_method]
en: Event Notification
uk: Сповіщення про події

[ctx: ical_method]
en: Event Request
uk: Запит щодо події

[ctx: ical_method]
en: Reply to Event Request
uk: Відповісти на запит щодо події

[ctx: ical_method]
en: Event Cancellation
uk: Скасування події

[ctx: ical_partstat]
en: unknown
uk: невідомо

[ctx: ical_partstat]
en: needs action
uk: потребує дії

[ctx: ical_partstat]
en: accepted
uk: прийнято

[ctx: ical_partstat]
en: declined
uk: відхилено

[ctx: ical_partstat]
en: tentatively accepted
uk: умовно прийнято

[ctx: ical_partstat]
en: delegated
uk: доручено

[ctx: day_of_week]
en: Sunday
uk: Неділя

[ctx: day_of_week]
en: Monday
uk: Понеділок

[ctx: day_of_week]
en: Tuesday
uk: Вівторок

[ctx: day_of_week]
en: Wednesday
uk: Середа

[ctx: day_of_week]
en: Thursday
uk: Четвер

[ctx: day_of_week]
en: Friday
uk: П'ятниця

[ctx: day_of_week]
en: Saturday
uk: Субота

en: every weekday
uk: кожного певного дня тижня

en: every day
uk: кожного дня

note: #1: interval
en: every %d days
uk: кожні %d днів

en: every
uk: кожні

note: #1: interval
en: every %d weeks on
uk: кожні %d тижні у

note: #1: the day of week (defined in the day_of_week context) #1: recurrence expression
en:  and %s
uk:  і %s

en: every week
uk: кожен тиждень

note: #1: interval
en: every %d weeks
uk: кожні %d тижні

en: the last
uk: останній

note: #1: the day of month
en: %dst
uk: %d-а

note: #1: the day of month
en: %dnd
uk: %d-а

note: #1: the day of month
en: %drd
uk: %d-я

note: #1: the day of month
en: %dth
uk: %d-а

en: every day of every month
uk: кожного для кожного місяця

note: #1: interval
en: every day of the month every %d months
uk: кожного дня місяця кожні %d місяців

note: currently we don't support yearly rules with more than one BYDAY element or exactly 7 elements with all the weekdays * (the "every day" case)
en: rule too complex
uk: правило є надто складним

note: #1: the day of week (defined in the day_of_week context)
en: every %s
uk: кожного %s

en:  and
uk:  і

en:  of every month
uk:  кожного місяця

note: #1: interval
en:  of every %d months
uk:  кожних %d місяці

[ctx: name_of_month]
en: January
uk: Січень

[ctx: name_of_month]
en: February
uk: Лютий

[ctx: name_of_month]
en: March
uk: Березень

[ctx: name_of_month]
en: April
uk: Квітень

[ctx: name_of_month]
en: May
uk: Травень

[ctx: name_of_month]
en: June
uk: Червень

[ctx: name_of_month]
en: July
uk: Липень

[ctx: name_of_month]
en: August
uk: Серпень

[ctx: name_of_month]
en: September
uk: Вересень

[ctx: name_of_month]
en: October
uk: Жовтень

[ctx: name_of_month]
en: November
uk: Листопад

[ctx: name_of_month]
en: December
uk: Грудень

note: #1: name of month (defined in the name_of_month context) #2: day of week (defined in the day_of_week context)
en: every %s %s
uk: кожні %s %s

note: #1: interval #2: name of month (defined in the name_of_month context) #3: day of week (defined in the day_of_week context)
en: every %d years on %s %s
uk: кожні %d років %s %s

note: #1: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every day of %s
uk: кожного дня %s

note: #1: interval #2: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %d years every day of %s
uk: кожні %d років, кожного дня %s

note: #1: day of week (defined in the day_of_week context) #2: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %s of %s
uk: кожного %s %s

note: #1: interval #2: day of week (defined in the day_of_week context) #3: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %d years on every %s of %s
uk: кожні %d років, кожного %s %s

note: #1: day of week (defined in the day_of_week context) #2: name of month (defined in the name_of_month context)
en: the %s of every %s
uk: %s кожного %s

note: #1: interval #2: day of week (defined in the day_of_week context) #3: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %d years on the %s of %s
uk: кожні %d років %s %s

[ctx: ical_recurrence]
en: secondly
uk: щосекунди

[ctx: ical_recurrence]
en: minutely
uk: щохвилини

[ctx: ical_recurrence]
en: hourly
uk: щогодини

en: , %d occurrence | , %d occurrences
uk[0]: , %d повторення
uk[1]: , %d повторення
uk[2]: , %d повторень
uk[3]: , %d повторення

note: #1: time string
en:  until %s
uk:  до %s

[ctx: ical_role]
en: unknown
uk: невідомо

[ctx: ical_role]
en: chair
uk: голова

[ctx: ical_role]
en: required participant
uk: обов'язковий учасник

[ctx: ical_role]
en: optional participant
uk: необов'язковий учасник

[ctx: ical_role]
en: non-participant, information only
uk: не є учасником, лише інформація

en: decryption and signature verification failed
uk: помилка розшифровування та перевірки підпису

en: The signature is valid.
uk: Цей підпис правильний.

en: The signature is valid but expired.
uk: Підпис правильний, але вийшов його термін дії.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has expired.
uk: Підпис правильний, але вийшов термін дії ключа, що використовується для перевірки підпису.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has been revoked.
uk: Підпис правильний, але ключ, що використовується для перевірки підпису, був відкликаний.

en: The signature is invalid.
uk: Підпис є некоректним.

en: The signature could not be verified due to a missing key.
uk: Підпис не може бути перевірений, тому що ключ відсутній.

en: This part is not a real signature.
uk: У цієї частини немає справжнього підпису.

en: The signature could not be verified due to an invalid crypto engine.
uk: Підпис не може бути перевірений, через неправильний криптографічний механізм.

en: GnuPG is rebuilding the trust database and is currently unavailable.
uk: GnuPG перебудовує базу даних довіри та наразі недоступна.

en: The signature contains multiple signers, this may be a forgery.
uk: У підписі містяться дані щодо декількох авторів підпису. Це може бути наслідком шахрайства.

note: Translators: #1 error source; #2 error message
en: An error prevented the signature verification: %s: %s
uk: Помилка, що заважає перевірці підпису: %s: %s

note: Translators: #1 error message
en: An error prevented the signature verification: %s
uk: Помилка, що заважає перевірці підпису: %s

en: The user ID is of unknown validity.
uk: Дійсність ідентифікатора користувача невідома.

en: The validity of the user ID is undefined.
uk: Дійсність ідентифікатора користувача невизначена.

en: The user ID is never valid.
uk: Ідентифікатор користувача недійсний.

en: The user ID is marginally valid.
uk: Ідентифікатор користувача незначно дійсний.

en: The user ID is fully valid.
uk: Ідентифікатор користувача повністю дійсний.

en: The user ID is ultimately valid.
uk: Ідентифікатор користувача зрештою дійсний.

en: bad validity
uk: неправильна інформація дійсність

en: undefined
uk: невизначено

en: marginal
uk: частково

en: full
uk: повністю

en: ultimate
uk: остаточно

en: Try again later.
uk: Спробуйте ще раз, пізніше.

en: malformed card, BEGIN:VCARD expected
uk: помилкове форматування картки — пропущено BEGIN:VCARD

en: malformed card, END:VCARD missing
uk: помилкове форматування картки — пропущено END:VCARD

en: malformed line “%s”, missing “:”
uk: помилкове форматування рядка «%s», пропущено «:»

en: malformed line “%s”, empty name or value
uk: помилкове форматування рядка «%s» — порожня назва або значення

en: SMTP server %s
uk: Сервер SMTP %s

en: Message %u of %u
uk: Повідомлення %u з %u

en: Cannot reach SMTP server %s (%s), any queued message will remain in %s.
uk: Не вдалося зв'язатися із сервером SMTP %s (%s). Усі повідомлення з черги лишаться у %s.

en: Sending Mail
uk: Надсилаємо пошту

en: Save message in %s…
uk: Зберегти повідомлення у %s…

en: Saving sent message to %s failed: %s
uk: Не вдалося зберегти надіслане повідомлення до %s: %s

en: Sending message to SMTP server %s failed: %s
    Message left in your outbox.
uk: Не вдалося надіслати повідомлення на сервера SMTP %s: %s
    Повідомлення лишилося у теці «Вхідні».

en: Connecting SMTP server %s (%s) failed: %s
uk: Не вдалося з'єднатися із сервером SMTP %s (%s): %s

en: Transmitted %u message to %s | Transmitted %u messages to %s
uk[0]: Передаємо %u повідомлення до %s
uk[1]: Передаємо %u повідомлення до %s
uk[2]: Передаємо %u повідомлень до %s
uk[3]: Передаємо %u повідомлення до %s

en: Cannot read %s: %s
uk: Не вдалося прочитати %s: %s

en: Cannot read %s
uk: Не вдалося прочитати %s

en: Cannot determine character set for text file “%s”; sending as MIME type “%s”
uk: Не вдалося визначити кодування символів текстового файла «%s» — надсилаємо як тип MIME «%s»

en: This message will not be encrypted for the BCC: recipient. | This message will not be encrypted for the BCC: recipients.
uk[0]: Це повідомлення не буде шифруватись для отримувачів прихованої копії.
uk[1]: Це повідомлення не буде шифруватись для отримувачів прихованої копії.
uk[2]: Це повідомлення не буде шифруватись для отримувачів прихованої копії.
uk[3]: Це повідомлення не буде шифруватись для отримувача прихованої копії.

en: Balsa passwords
uk: Паролі Balsa

en: Error storing password for %s@%s:%s: %s
uk: Помилка під час спроби зберегти пароль для %s@%s:%s: %s

en: Error looking up password for %s@%s:%s: %s
uk: Помилка під час пошуку пароля для %s@%s:%s: %s

en: loaded fallback password from private config file
uk: завантажено резервний пароль із приватного файла налаштувань

en: _Remember user password in Secret Service
uk: За_пам'ятати пароль користувача у «Секретній службі»

en: _Remember certificate pass phrase in Secret Service
uk: _Пам'ятати пароль до сертифіката у «Секретній службі»

en: _Remember user password
uk: З_апам'ятати пароль користувача

en: _Remember certificate pass phrase
uk: З_апам'ятати пароль сертифіката

en: _Basic
uk: _Базова

note: server descriptive name
en: _Descriptive Name:
uk: _Описова назва:

note: host and port
en: _Server:
uk: _Сервер:

en: Se_curity:
uk: За_хист:

en: Server requires _authentication
uk: Сервер потребує _розпізнавання

note: user name and password
en: _User Name:
uk: _Ім'я користувача:

en: _Pass Phrase:
uk: _Пароль:

en: _Advanced
uk: _Додатково

note: client certificate and passphrase
en: Server _requires client certificate
uk: Сервер _потребує сертифіката клієнта

en: Choose Client Certificate
uk: Виберіть сертифікат клієнта

en: Certificate _File:
uk: _Файл сертифіката:

en: Certificate _Pass Phrase:
uk: Па_роль сертифіката:

en: %s over SSL (%sS)
uk: %s з використанням SSL (%sS)

en: TLS required
uk: Обов'язково TLS

en: TLS if possible (not recommended)
uk: TLS, якщо можливо (не рекомендуємо)

en: None (not recommended)
uk: Жодного (не рекомендуємо)

en: Error displaying server help: %s
uk: Помилка показу довідки щодо сервера: %s

en: SMTP Server
uk: Сервер SMTP

note: split large messages
en: Sp_lit message larger than
uk: Ді_лити повідомлення, яке є більшим за

en: MB
uk: МБ

en: Mailbox closed
uk: Поштова скринька закрита

en: Message Source
uk: Джерело повідомлення

en: Error adding from %s: %s
uk: Помилка додавання з %s: %s

en: Balsa: you have new mail
uk: Bals: ви отримали нову пошту

en: Broken key, cannot identify certificate chain.
uk: Пошкоджений ключ — неможливо визначити ланцюжок сертифікації.

en: fingerprint %s
uk: відбиток %s

en: cannot load key with fingerprint %s: %s
uk: не вдалося завантажити ключ із відбитком %s: %s

en: 
    <b>This certificate was issued by:</b>
uk: 
    <b>Сертифікат виданий:</b>

en: <b>This certificate is valid</b>
    from %s
    to %s
    <b>Fingerprint:</b>
    SHA1: %s
    SHA256: %s
uk: <b>Цей сертифікат діє</b>
    з %s
    до %s
    <b>Відбитки:</b>
    SHA1: %s
    SHA256: %s

en: The path %s must be relative to the filesystem root (start with /).
uk: Шлях %s потрібно вказати від кореня системи (починається з /).

en: Couldn’t create a directory: mkdir() failed on pathname “%s”, with error “%s”.
uk: Не вдалося створити каталог: помилка mkdir() при створення шляху «%s», повідомлення про помилку: «%s».

en: The file with pathname “%s” is not a directory.
uk: Файл із шляхом «%s» не є каталогом.

en: Couldn’t create a directory: mkdir() failed on pathname “%s”.
uk: Не вдалося створити каталог: помилка mkdir() зі шляхом «%s».

en: This will exit Balsa.
    Do you really want to do this?
uk: Це призведе до завершення Balsa.
    Ви дійсно хочете вийти?

en: GnomeCard Address Book
uk: Адресна книга GnomeCard

en: Address Book
uk: Адресна книга

en: Configure Balsa
uk: Налаштувати Balsa

en: Use Balsa as default email client?
uk: Використовувати Balsa як типову поштову програму?

en: _Yes
uk: _Так

en: _No
uk: Н_і

en: Default Client
uk: Типовий клієнт

en: _Inbox:
uk: В_хідні:

en: _Outbox:
uk: В_ихідні:

en: _Sentbox:
uk: Над_іслані:

en: _Draftbox:
uk: _Чернетки:

en: _Trash:
uk: С_мітник:

en: The pathname “%s” must be specified canonically — it must start with a “/”.
uk: Шлях «%s» необхідно вказати в канонічній формі — він має починатися з «/».

en: Could not create mailbox at path “%s”
uk: Не вдалося створити поштову скриньку за шляхом «%s»

en: The mailbox “%s” does not appear to be valid.
uk: Поштова скринька «%s» є некоректною.

en: Problem verifying path “%s”:
    %s
uk: Проблема під час перевірки шляху «%s»:
    %s

en: _Verify locations
uk: П_еревірити розташування

en: Please verify the locations of your default mail files. These will be created if necessary.
uk: Перевірте розташування ваших типових поштових файлів. Вони будуть створені, якщо у цьому виникне потреба.

en: Mail Files
uk: Поштові файли

en: You’ve successfully set up Balsa. Have fun!
       -- The Balsa development team
uk: Ви успішно наладнали Balsa. Приємних вражень!
       -- Команда розробників Balsa

en: All Done!
uk: Завершено!

en: The following settings are also needed (and you can find them later, if need be, in the Email application in the “Preferences” and “Identities” menu items)
uk: Також необхідно вказати наступні параметри (ви можете знайти їх пізніше, якщо виникне потреба, за допомогою пунктів меню «Налаштування» та «Профілі»)

en:  Whoever provides your email account should be able to give you the following information (if you have a Network Administrator, they may already have set this up for you):
uk:  Будь-хто, хто надає вам поштову скриньку, повинен мати змогу надати вам наступну інформацію (якщо у вас є адміністратори мережі, вони встановлять це за вас):

en: Yes, remember it
uk: Так, запам'ятати

en: No, type it in every time
uk: Ні, вводити щоразу

en: Name of mail server for incoming _mail:
uk: Назва поштового сервера вхідної _пошти:

en: _Type of mail server:
uk: _Тип поштового сервера:

en: Connection _Security:
uk: За_хист з'єднання:

en: Your email _login name:
uk: Ваше і_м'я користувача ел.пошти:

en: Your _password:
uk: _Пароль:

en: _SMTP Server:
uk: С_ервер SMTP:

note: 2.1
en: Your real _name:
uk: Ваше справжнє _ім'я:

en: Your _email address for this email account:
uk: Ваша адреса _ел.пошти, для цього облікового запису:

en: _Remember your password:
uk: З_апам'ятати пароль:

en: _Local mail directory:
uk: _Локальний поштовий каталог:

en: User Settings
uk: Параметри користувача

en: Default Identity
uk: Типовий профіль

en: Local Mail Problem
    %s
uk: Проблема з локальною поштою
    %s

en: Welcome to Balsa!
uk: Ласкаво просимо до Balsa!

en: Before you can send or receive email:
    
    • either you should already have Internet access and an email account, provided by an Internet Service Provider, and you should have made that Internet connection on your computer
    
    • or your network administrator at your place of work/study/similar may have set up your computer to connect to the network.
uk: Перш ніж ви зможете отримувати та надсилати пошту:
    
    • необхідно або мати доступ до інтернету та поштову скриньку, надані постачальником послуг інтернету, та мати налаштоване з'єднання на цьому комп'ютері
    
    • або адміністратор мережі вашої установи/закладу/тощо має налаштувати з'єднання з мережею на вашому комп'ютері.

en: network client is already connected
uk: клієнт мережі вже з'єднано

en: network client is not connected
uk: клієнт мережі не з'єднано із мережею

en: reply length %lu exceeds the maximum allowed length %lu
uk: довжина відповіді %lu перевищує максимальну дозволену довжину %lu

en: connection lost
uk: з'єднання втрачено

en: line too long
uk: рядок надто довгий

en: error initializing certificate: %s
uk: помилка під час спроби ініціалізувати сертифікат: %s

en: error loading certificate: %s
uk: помилка під час завантаження сертифіката: %s

en: error initializing key: %s
uk: помилка під час ініціалізації ключа: %s

en: error loading key: %s
uk: помилка під час завантаження ключа: %s

en: not connected
uk: не з’єднано

en: connection is already encrypted
uk: дані, які передаються з'єднанням, вже шифруються

en: connection is already compressed
uk: дані, які передаються з'єднанням, вже стискаються

note: unexpected server reply
en: bad server reply: %s
uk: помилкова відповідь сервера: %s

en: bad server reply
uk: помилкова відповідь сервера

en: error: %s
uk: помилка: %s

en: error
uk: помилка

en: no suitable authentication mechanism
uk: немає відповідного механізму розпізнавання

en: password required
uk: потрібен пароль

en: remote server does not support STARTTLS
uk: на віддаленому сервері не передбачено підтримки STARTTLS

note: Translators: #1 SMTP (RFC 5321) error code; #2 error message
en: transient error %d: %s
uk: проміжна помилка %d: %s

note: Translators: #1 SMTP (RFC 5321) error code; #2 error message
en: authentication failure %d: %s
uk: помилка під час розпізнавання %d: %s

note: Translators: #1 SMTP (RFC 5321) error code; #2 error message
en: permanent error %d: %s
uk: перманентна помилка %d: %s

en: importing GSS service name %s failed: %s
uk: не вдалося імпортувати назву служби GSS %s: %s

en: cannot initialize GSS security context: %s
uk: не вдалося ініціалізувати контекст захисту GSS: %s

en: malformed GSS security token: %s
uk: помилкове форматування ключа захисту GSS: %s

en: malformed GSS security token
uk: помилкове форматування ключа захисту GSS

en: cannot create GSS login request: %s
uk: не вдалося створити запит щодо входу до GSS: %s

en: unknown error code %u:%u
uk: невідомий код помилки %u:%u

en: Balsa Email Reader
uk: Засіб читання пошти Balsa

en: Program start-up
uk: Запуск програми

en: New mail notification
uk: Сповіщення про нову пошту

en:  address book:
uk:  адресна книга:

en: _Name
uk: _Назва

en: _Address
uk: _Адреса

en: _Apply
uk: _Застосувати

en: F_ilter:
uk: _Фільтр:

en: Browse
uk: Вибрати

en: Edit
uk: Змінити

en: Balsa Address Book
uk: Адресна книга Balsa

en: Name
uk: Назва

en: Email Address
uk: Адреса пошти

note: -- grid column 1 -- Entry widget for finding an address
en: _Search for Name:
uk: З_найти ім'я:

en: Run _Editor
uk: Запустити _редактор

en: _Re-import
uk: _Переімпортувати

note: -- grid column 3 -- label for selected addresses in compose mode
en: Send-To
uk: Надіслати до

note: mode switching stuff
en: Treat multiple addresses as:
uk: Вважати множинні адреси:

en: alternative addresses for the same person
uk: альтернативними адресами тієї ж особи

en: a distribution list
uk: списком розповсюдження

en: Could not launch %s: %s
uk: Не вдалося запустити %s: %s

en: Error opening address book “%s”:
    %s
uk: Помилка під час спроби відкрити адресну книгу «%s»:
    %s

en: Suggest complete addresses:
uk: Пропонувати доповнення адреси:

en: as I type
uk: коли ви вводите текст

en: when I hit the Escape key
uk: коли ви натиснете клавішу Escape

en: Modify %s Address Book
uk: Змінити адресну книгу %s

en: Add %s Address Book
uk: Додати адресну книгу %s

en: _Add
uk: _Додати

note: mailbox name may be NULL
en: A_ddress Book Name:
uk: Назва _адресної книги:

en: Modify Osmo Address Book
uk: Змінити адресну книгу Osmo

en: Add Osmo Address Book
uk: Додати адресну книгу Osmo

en: Load program location:
uk: Розташування програми завантаження:

en: Select load program for address book
uk: Виберіть програму завантаження адресної книги

en: Save program location:
uk: Розташування програми збереження:

en: Select save program for address book
uk: Виберіть програму збереження адресної книги

en: _LDAP Server URI
uk: _Адреса сервера LDAP

en: Base Domain _Name
uk: Назва базового _домену

en: _User Name (Bind DN)
uk: _Ім'я користувача (Прив'язка DN)

en: _Password
uk: _Пароль

en: _User Address Book DN
uk: DN адресної книги _користувача

en: Enable _TLS
uk: Увімкнути _TLS

en: GPE Address Book
uk: Адресна книга GPE

en: Error displaying help: %s
uk: Помилка відображення довідки: %s

en: No path found. Do you want to give one?
uk: Шляху не знайдено. Хочете надати шлях?

en: vCard Address Book (GnomeCard)
uk: Адресна книга vCard (GnomeCard)

en: External query (a program)
uk: Зовнішній запит (програма)

en: LDIF Address Book
uk: Адресна книга LDIF

en: LDAP Address Book
uk: Адресна книга LDAP

en: Rubrica2 Address Book
uk: Адресна книга Rubrica2

en: Osmo Address Book
uk: Адресна книга Osmo

en: _Remember password in Secret Service
uk: За_пам'ятати пароль у «Секретній службі»

en: _Remember password
uk: З_апам'ятати пароль

en: Password to unlock the user certificate
    %s
    for %s@%s (%s)
uk: Пароль для розблокування сертифіката користувача
    %s
    для %s@%s (%s)

en: Password for %s@%s (%s)
uk: Пароль до %s@%s (%s)

en: Password needed
uk: Потрібний пароль

en: Password:
uk: Пароль:

en: Couldn’t open mailbox “%s”
uk: Не вдалося відкрити поштову скриньку «%s»

en: Date
uk: Дата

en: Reply to Group: %d message is not from a mailing list. | Reply to Group: %d messages are not from a mailing list.
uk[0]: Відповідь до групи: %d повідомлення не є повідомленням зі списку листування.
uk[1]: Відповідь до групи: %d повідомлення не є повідомленням зі списку листування.
uk[2]: Відповідь до групи: %d повідомлень не є повідомленням зі списку листування.
uk[3]: Відповідь до групи: одне повідомлення не є повідомленням зі списку листування.

en: Move to Trash failed: %s
uk: Не вдалося пересунути до смітника: %s

en: _Reply…
uk: _Відповісти…

en: Reply To _All…
uk: Відповісти _усім…

en: Reply To _Group…
uk: Відповісти до _групи…

en: _Forward Attached…
uk: _Переслати долученням…

en: Forward _Inline…
uk: Переслати вкл_юченням…

en: _Pipe through…
uk: П_ропустити крізь…

en: _Store Address…
uk: З_берегти адресу…

en: _Undelete
uk: Від_новити

en: Move To _Trash
uk: Перемістити у _смітник

en: T_oggle
uk: Пере_микнути

en: _Flagged
uk: _Відмічено

en: _Unread
uk: _Непрочитане

en: _Move to
uk: Перемістити _у

en: _View Source
uk: Переглянути вихідний _текст

en: Failed to copy %d message to mailbox “%s”: %s | Failed to copy %d messages to mailbox “%s”: %s
uk[0]: Не вдалося скопіювати %d повідомлення у поштову скриньку «%s»: %s.
uk[1]: Не вдалося скопіювати %d повідомлення у поштову скриньку «%s»: %s.
uk[2]: Не вдалося скопіювати %d повідомлень у поштову скриньку «%s»: %s.
uk[3]: Не вдалося скопіювати %d повідомлення у поштову скриньку «%s»: %s.

en: Copied to “%s”.
uk: Скопійовано до «%s».

en: Moved to “%s”.
uk: Переміщено до «%s».

en: Committing mailbox %s failed.
uk: Помилка фіксування поштової скриньки %s.

en: Cannot process the message: %s
uk: Не вдалося обробити повідомлення: %s

en: Cannot access message %u to pass to %s
uk: Не вдалося отримати доступ до повідомлення %u для передавання до %s

en: Cannot read message %u to pass to %s
uk: Не вдалося прочитати повідомлення %u для передавання до %s

en: Pipe message through a program
uk: Пропустити повідомлення каналом крізь програму

en: _Run
uk: _Запустити

en: Specify the program to run:
uk: Вкажіть програму, яку слід запустити:

en: _Other…
uk: _Інше…

en: Choose destination folder
uk: Вибір теки призначення

en: Other…
uk: Інше…

en: Select message part to display
uk: Виберіть частину повідомлення для показу

en: Wrapped
uk: Циклічний пошук

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Find:
uk: Знайти:

en: Previous
uk: Попереднє

en: Next
uk: Наступне

en: Content
uk: Вміст

en: Message parts
uk: Частини повідомлення

en: Save selected as…
uk: Зберегти позначене як…

en: Save selected to folder…
uk: Зберегти позначене до теки…

note: Translators: save all items to folder and open the folder in standard file manager app
en: Save selected to folder and browse…
uk: Зберегти позначене до теки і перейти до неї…

en: (No sender)
uk: (Немає відправника)

en: Could not access message %u in mailbox “%s”.
uk: Не вдалося отримати доступ до повідомлення %u у поштовій скриньці «%s»

en: Autocrypt error: %s
uk: Помилка автошифрування: %s

en: mixed parts
uk: змішані частини

en: alternative parts
uk: альтернативні частини

en: signed parts
uk: підписані частини

en: encrypted parts
uk: зашифровані частини

en: RFC822 message
uk: Лист RFC822

en: “%s” parts
uk: Частини «%s»

en: force inline for all parts
uk: примусово вбудувати усі частини

en: RFC822 message (from %s, subject “%s”)
uk: Повідомлення RFC822 (від %s, тема «%s»)

en: complete message
uk: повне повідомлення

en: part %s: %s (file %s)
uk: частина %s: %s (файл %s)

en: part %s: %s
uk: частина %s: %s

en: encrypted:
uk: зашифровано:

en: Reading embedded message failed: %s
uk: Не вдалося прочитати вбудоване повідомлення: %s

en: Appending message to %s failed: %s
uk: Не вдалося дописати повідомлення до %s: %s

en: _Save…
uk: З_берегти…

en: _Copy to folder…
uk: С_копіювати до теки…

note: Translators: save to folder and open the folder in standard file manager app
en: Save and open folder…
uk: Зберегти і відкрити теку…

en: Select folder for saving selected parts
uk: Виберіть теку для зберігання вибраних частин

en: %s message part
uk: Частина повідомлення %s

en: Could not save %s: %s
uk: Не вдалося зберегти %s: %s

en: Sending the disposition notification failed: %s
uk: Не вдалося надіслати сповіщення про отримання повідомлення: %s

en: The sender of this mail, %s, requested 
    a Message Disposition Notification (MDN) to be returned to “%s”.
    Do you want to send this notification?
uk: Відправник цього повідомлення, %s, зробив запит на повернення
    сповіщення про отримання повідомлення (СОП) на «%s».
    Бажаєте надіслати це сповіщення?

en: Reply to MDN?
uk: Відповісти на СОП?

en: The decryption cannot be performed because this message is displayed more than once.
    Please close the other instances of this message and try again.
uk: Розшифрування не можна виконати, оскільки це повідомлення показано декілька разів.
    Будь ласка, закрийте інші екземпляри цього повідомлення і повторіть спробу.

en: Parsing a message part failed: %s
uk: Не вдалося обробити частину повідомлення: %s

en: Possible disk space problem.
uk: Можлива проблема із місцем на диску.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains an encrypted part, but its structure is invalid.
uk: Повідомлення, надіслане %s з темою «%s», містить зашифровану складову, але її структура неправильна.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a PGP encrypted part, but this crypto protocol is not available.
uk: Повідомлення надіслане %s з темою «%s» містить зашифровану PGP частину, але цей криптографічний протокол недоступний.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a S/MIME encrypted part, but this crypto protocol is not available.
uk: Повідомлення надіслане %s з темою «%s» містить зашифровану S/MIME частину, але цей криптографічний протокол недоступний.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a signed part, but its structure is invalid. The signature, if there is any, cannot be checked.
uk: Повідомлення, надіслане %s, з темою «%s» містить підписану складову, але її структура неправильна. Підпис, якщо він є, не може бути перевірений.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a %s signed part, but this crypto protocol is not available.
uk: Повідомлення надіслане %s з темою «%s» містить %s підписану складову, але цей криптографічний протокол недоступний.

en: Detected a good signature with insufficient validity
uk: Виявлено якісний підпис без недостатньої чинності

en: Detected a good signature with insufficient validity/trust
uk: Виявлено якісний підпис без недостатньої чинності чи довіри

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject “%s” returned:
    %s
uk: Перевірка підпису надісланого %s повідомлення з темою «%s» повернула:
    %s

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject “%s” failed with an error!
uk: Помилка при перевірці підпису повідомлення надісланого %s з темою «%s».

en: The decryption cannot be performed because this message is displayed more than once.
uk: Розшифрування не можна виконати, оскільки це повідомлення показано декілька разів.

en: The signature check and removal of the OpenPGP armor cannot be performed because this message is displayed more than once.
uk: Перевірку підпису та вилучення захисту OpenPGP не може бути виконано, оскільки це повідомлення показано у декількох вікнах.

en: Please close the other instances of this message and try again.
uk: Будь ласка, закрийте інші екземпляри цього повідомлення і повторіть спробу.

en: File name: %s
uk: Назва файлу: %s

en: Error reading message part: %s
uk: Помилка під час читання частини повідомлення: %s

en: Type: %s (%s)
uk: Тип: %s (%s)

en: Content Type: %s
uk: Тип вмісту: %s

en: No open or view action defined for this content type
uk: Для цього типу даних не визначено дій з відкриття або перегляду

en: S_ave part
uk: З_берегти частину

en: Could not launch application: %s
uk: Не вдалося запустити програму: %s

en: Save %s MIME Part
uk: Збереження %s MIME частини

en: Unlink %s: %s
uk: Від'єднати %s: %s

en: Could not open folder %s: %s
uk: Не вдалося відкрити теку %s: %s

en: Could not save a text part: %s
uk: Не вдалося зберегти текстову частину: %s

en: Could not process GnuPG keys: %s
uk: Не вдалося обробити ключі GnuPG: %s

en: _Import Autocrypt key
uk: _Імпортувати ключ автошифрування

en: The message contains an Autocrypt header, but it is either broken or the signature has been created using a different key.
uk: У повідомленні міститься заголовок Autocrypt, але його або пошкоджено, або підпис було створено з використанням іншого ключа.

en: The message contains an Autocrypt header which is ignored as none of your identities has Autocrypt support enabled.
uk: У повідомленні міститься заголовок Autocrypt, який буде проігноровано, оскільки для жодного із ваших профілів не увімкнено підтримки Autocrypt.

en: _Search key server for this key
uk: _Шукати цей ключ на сервері ключів

en: _Search key server for updates of this key
uk: _Шукати на сервері ключів оновлення цього ключа

en: decrypted
uk: розшифровано

en: trusted signature
uk: довірений підпис

en: low trust signature
uk: підпис із низькою довірою

en: bad signature
uk: помилковий підпис

en: unknown signature status
uk: невідомий стан підпису

note: Translators: successful import of a GnuPG key; #1: backend message
en: Import GnuPG key:
    %s
uk: Імпорт ключа GnuPG:
    %s

en: Error importing key data: %s
uk: Помилка під час імпортування даних ключа: %s

en: unknown error
uk: невідома помилка

en: (imported)
uk: (імпортовано)

en: Import key into the local key ring
uk: Імпорт ключа до локальної зв'язки ключів

en: Error loading attached image: %s
uk: Помилка завантаження вкладеного зображення: %s

en: message headers
uk: заголовки повідомлення

en: Content Type: external-body
uk: Тип вмісту: зовнішнє тіло

en: Access type: local-file
uk: Тип доступу: локальний файл

en: Access type: URL
uk: Тип доступу: URL

en: Access type: %s
uk: Тип доступу: %s

en: FTP site: %s
uk: Вузол FTP: %s

en: Directory: %s
uk: Каталог: %s

en: Access type: mail-server
uk: Тип доступу: mail-server

en: Mail server: %s
uk: Поштовий сервер: %s

en: Subject: %s
uk: Тема: %s

en: Se_nd message to obtain this part
uk: Надіс_лати повідомлення для отримання цієї частини

en: Error showing %s: %s
uk: Помилка відображення: %s: %s

en: Could not get a part: %s
uk: Не вдалося отримати частину: %s

en: Sending the external body request failed: %s
uk: Помилка надсилання запиту щодо зовнішнього вмісту: %s

en: Reply…
uk: Відповісти…

note: Gmail sometimes fails to do that.
en: Error:
uk: Помилка:

en: IMAP server did not report message structure
uk: Сервер IMAP не повідомив про структуру повідомлення

en: Subject:
uk: Тема:

en: Date:
uk: Дата:

note: addresses
en: From:
uk: Від:

en: Reply-To:
uk: Відповідати-на:

en: Sender:
uk: Відправник:

en: Disposition-Notification-To:
uk: Сповіщення про отримання:

en: Copy link
uk: Копіювати посилання

en: Open link
uk: Відкрити посилання

en: Send link…
uk: Надіслати посилання…

en: Save…
uk: Зберегти…

en: Highlight structured phrases
uk: Підсвітити складені фрази

en: Calling URL %s…
uk: Викликаємо адресу %s…

en: Zoom In
uk: Збільшити

en: Zoom Out
uk: Зменшити

en: Zoom 100%
uk: Масштаб 100%

en: Select _All
uk: Вибрати _все

en: Print…
uk: Надрукувати…

en: Prefer HTML for this sender
uk: Перевага HTML для цього відправника

en: Load external content for this sender
uk: Завантажувати зовнішні дані для цього відправника

en: S_tore Address
uk: З_берегти адресу

en: Full Name:
uk: Повне ім'я:

en: Nick Name:
uk: Псевдонім:

en: First Name:
uk: Ім'я:

en: Last Name:
uk: Прізвище:

en: Organization:
uk: Організація:

en: Email Address:
uk: Електронна адреса:

en: The message sent by %s with subject “%s” contains 8-bit characters, but no header describing the used codeset (converted to %s)
uk: Повідомлення, надіслане %s, з темою «%s» містить 8-бітові символи, але немає заголовка, що описує кодування символів (перетворено у %s)

note: Translators: #1 calendar message type
en: This is an iTIP calendar “%s” message.
uk: Це повідомлення «%s» календаря iTIP.

en: Summary:
uk: Резюме:

en: Organizer:
uk: Організатор:

en: Start:
uk: Початок:

en: End:
uk: Кінець:

en: Duration:
uk: Тривалість:

en: Recurrence:
uk: Повторення:

en: Location:
uk: Адреса:

en: Attendee: | Attendees:
uk[0]: Присутній
uk[1]: Запрошені:
uk[2]: Запрошені:
uk[3]: Присутній

en: Category: | Categories:
uk[0]: Категорії:
uk[1]: Категорії:
uk[2]: Категорії:
uk[3]: Категорія:

en: Description:
uk: Опис:

en: The sender asks you for a reply to this request:
uk: Відправник попросив вас відповісти на цей запит:

en: Accept
uk: Прийняти

en: Accept tentatively
uk: Прийняти умовно

en: Decline
uk: Відхилити

en: iTIP Calendar Request
uk: Запит щодо календаря iTIP

note: Translators: #1 message sender display name; #2 sender's event action (e.g. "accepted", "rejected", ...)
en: %s %s the following iTIP calendar request:
uk: %s %s такий запит щодо календаря iTIP:

en: Sending the iTIP calendar reply failed: %s
uk: Не вдалося надіслати відповідь щодо календаря iTIP: %s

en: File name:
uk: Назва файлу:

en: Full Name
uk: Повне ім'я

en: Nick Name
uk: Псевдонім

en: First Name
uk: Ім’я

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Organization
uk: Організація

en: One of the specified fields contains:
uk: Одне з вказаних полів містить:

en: None of the specified fields contains:
uk: Жодне з вказаних полів не містить:

en: One of the regular expressions matches
uk: Відповідність одному регулярному виразу

en: None of the regular expressions matches
uk: Немає відповідностей регулярним виразам

en: Match when date is in the interval:
uk: Відповідність коли дата у межах:

en: Match when date is outside the interval:
uk: Відповідність коли дата поза межами:

en: Match when one of these flags is set:
uk: Відповідність коли одна з ознак встановлена:

en: Match when none of these flags is set:
uk: Відповідність коли жоден з атрибутів не встановлений:

en: You must specify the name of the user header to match on
uk: Необхідно вказати назву користувацького заголовка з яким перевіряти відповідність

en: You must specify at least one field for matching
uk: Необхідно вказати принаймні одне поле для перевірки відповідності

en: You must provide a string
uk: Необхідно вказати рядок

en: You must provide at least one regular expression
uk: Необхідно ввести принаймні один регулярний вираз

en: Low date is incorrect
uk: Нижня дана неправильна

en: High date is incorrect
uk: Верхня дата неправильна

en: Low date is greater than high date
uk: Нижні дата пізніша за верхню

en: Error displaying condition help: %s
uk: Помилка відображення довідки про умови: %s

en: Match Fields
uk: Поля відповідності

en: _All
uk: _Всі

en: C_lear
uk: О_чистити

en: _Body
uk: _Тіло

en: _To:
uk: _До:

en: _From:
uk: _Від:

en: _Subject
uk: Т_ема

en: _CC:
uk: Ко_пія:

en: _User header:
uk: Заголовок _користувача:

en: Unread
uk: Непрочитаних

en: One of the specified f_ields contains
uk: Одне з вказаних _полів містить

en: Contain/Does _Not Contain
uk: Містить/_Не містить

en: _One of the regular expressions matches
uk: _Один з регулярних виразів відповідає

en: One _Matches/None Matches
uk: Одна _відповідність/Немає відповідностей

en: Filtering using regular expressions is not yet implemented.
uk: Фільтрування за допомогою формальних виразів поки що не реалізовано.

en: Match when message date is in the interval:
uk: Вважати відповідним, якщо дата повідомлення перебуває у межах:

en: Inside/outside the date interval
uk: В/поза межами діапазону

en: Match when one flag is set/when no flag is set
uk: Відповідає, коли одна ознака встановлена/коли ознаки не встановлені

en: Search T_ype:
uk: Т_ип пошуку:

en: Edit condition for filter:
uk: Редагування умови фільтрування:

en: Filter with no condition was omitted
uk: Фільтр, який не має умови, пропущено

en: Error displaying filter help: %s
uk: Помилка відображення довідки про фільтр: %s

en: New filter
uk: Новий фільтр

en: No filter name specified.
uk: Не вказано назви фільтра.

en: Filter “%s” already exists.
uk: Фільтр «%s» вже існує.

en: Filter must have conditions.
uk: Фільтр повинен мати умови.

en: Filter has matched
uk: Виявлено відповідність фільтру

en: You must provide a sound to play
uk: Необхідно вказати звук для відтворення

en: (Example: write December 31, 2000, as %s)
uk: (Наприклад: напишіть 31 грудня 2000, як %s)

en: Simple
uk: Простий

en: Regular Expression
uk: Регулярний вираз

en: Date interval
uk: Інтервал дат

en: Flag condition
uk: Ознака умови

en: Copy to folder:
uk: Копіювати у теку:

en: Move to folder:
uk: Перемістити у теку:

en: Colorize
uk: Розфарбувати

en: Print on printer:
uk: Друкувати на принтері:

en: Run program:
uk: Виконати програму:

en: Send to Trash
uk: Переслати у смітник

en: OR
uk: АБО

en: AND
uk: ТА

[ctx: filter]
note: new button Translators: button "New" filter
en: _New
uk: С_творити

note: The name entry
en: _Filter name:
uk: Назва _фільтра:

note: The filter op-code : "OR" or "AND" all the conditions
en: Operation between conditions:
uk: Операція над умовами:

en: _Edit
uk: З_міни

[ctx: filter match]
note: Translators: button "New" filter match
en: Ne_w
uk: С_творити

en: Foreground
uk: Передній план

en: Background
uk: Тло

note: The notification area
en: Notification:
uk: Сповіщення:

note: Notification buttons
en: Play sound:
uk: Відтворити звук:

en: Use Sound…
uk: Використовувати звук…

en: _Open
uk: _Відкрити

en: Pop-up text:
uk: Контекстний текст:

note: The action area
en: Action to perform:
uk: Виконувана дія:

en: Match
uk: Відповідність

en: Action
uk: Дія

en: Re_vert
uk: _Відновити

en: A filter run dialog is open. Close it before you can modify filters.
uk: Відкритий діалог запуску фільтра. Закрийте його перед внесенням змін до фільтрів.

en: Filters
uk: Фільтри

en: Filter “%s” has no condition.
uk: Фільтр «%s» не має умови.

en: Unable to export filter %s, an error occurred.
uk: Не вдалося експортувати фільтр %s, виникла помилка.

en: There are opened filter run dialogs, close them before you can modify filters.
uk: Відкрито діалогові вікна запуску фільтрів, закрийте їх перед правкою фільтрів.

en: Export Filters
uk: Експорт фільтрів

en: Error displaying run filters help: %s
uk: Помилка відображення довідки про запуск фільтрів: %s

en: Error when applying filters
uk: Помилка під час застосування фільтрів

en: Filter applied to “%s”.
uk: Фільтр застосовано до «%s».

en: The destination mailbox of the filter “%s” is “%s”.
    You can’t associate it with the same mailbox (that causes recursion).
uk: Цільова поштова скринька фільтра «%s» — «%s».
    Ви не можете пов'язувати його з тією самою поштовою скринькою (це призведе до рекурсії).

en: The filter “%s” is not compatible with the mailbox type of “%s”.
    This happens for example when you use regular expressions match with IMAP mailboxes, it is done by a very slow method; if possible, use substring match instead.
uk: Фільтра «%s» несумісний з типом поштової скриньки «%s».
    Наприклад, це може статись, коли ви використовуєте відповідність формальному виразу у теках IMAP, що є дуже повільним методом; якщо можливо, використовуйте натомість пошук підрядків.

en: Filters of Mailbox:
uk: Фільтри поштової скриньки:

en: On reception
uk: При отриманні

en: On exit
uk: При виході

en: _Apply Selected
uk: З_астосувати позначені

en: Add selected filter to mailbox
uk: Додати позначений фільтр до поштової скриньки

en: Remove selected filter from mailbox
uk: Вилучити позначений фільтр з поштової скриньки

en: Move selected filter up
uk: Перемістити позначені фільтри вище

en: Move selected filter down
uk: Перемістити позначений фільтр нижче

en: A_pply Now!
uk: Зас_тосувати!

en: The filters dialog is opened, close it before you can run filters on any mailbox
uk: Відкрити діалогове вікно фільтрів, закрийте його перш ніж зможете запускати фільтри у будь-яких поштових скриньках

en: Error displaying config help: %s
uk: Не вдалося показати довідку із налаштовування: %s

en: Changing subscriptions failed: %s
uk: Не вдалося змінити параметри підписки: %s

en: Cannot list IMAP folders: %s
uk: Не вдалося побудувати список тек IMAP: %s

en: folder
uk: тека

en: subscribed
uk: підписаний

en: Manage folder subscriptions of IMAP server “%s”
uk: Керування підписками на теки сервера IMAP «%s»

en: Manage subscriptions
uk: Керування підписками

en: Remote IMAP folder
uk: Віддалена тека IMAP

en: _Update
uk: О_новити

en: C_reate
uk: С_творити

en: Subscribed _folders only
uk: _Лише підписані теки

en: Manage subscriptions…
uk: Керування підписками…

en: Always show _Inbox
uk: Зав_жди показувати «Вхідні»

en: Pr_efix:
uk: Пр_ефікс:

en: _Max number of connections:
uk: _Максимальна кількість з'єднань:

en: Enable _persistent cache
uk: Увімкнути _постійний кеш

en: Use IDLE command
uk: Використовувати команду IDLE

en: Enable _bug workarounds
uk: Увімкнути обробку по_милок

en: Use STATUS for mailbox checking
uk: Використовувати STATUS для перевірки поштової скриньки

en: Select parent folder of “%s”
uk: Виберіть батьківську теку для «%s»

en: Select parent folder
uk: Вибір батьківської теки

en: Renaming Inbox is special!
    You will create a subfolder %s in %s
    containing the messages from Inbox.
    Inbox and its subfolders will remain.
    What would you like to do?
uk: Перейменування теки «Вхідні» обробляється особливим чином!
    Буде створено підтеку %s у %s,
    яка буде містити повідомлення з теки «Вхідні».
    «Вхідні» та її підтеки залишаться на своєму місці.
    Яку дію слід виконати?

en: Question
uk: Запитання

en: Rename Inbox
uk: Перейменувати «Вхідні»

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Folder rename failed. Reason: %s
uk: Не вдалося перейменувати теку. Причина: %s

en: Folder creation failed. Reason: %s
uk: Помилка створення теки. Причина: %s

en: An IMAP folder that is not a mailbox
    has no properties that can be changed.
uk: IMAP тека, що не є поштовою скринькою
    не має властивостей, які можна змінити.

en: Remote IMAP subfolder
uk: Віддалена підтека IMAP

note: INPUT FIELD CREATION
en: _Folder name:
uk: Назва _теки:

en: Host:
uk: Вузол:

en: Subfolder of:
uk: Основна тека:

en: _Browse…
uk: Ви_брати…

en: read-only
uk: лише читання

en: read-write
uk: читання-запис

en: admin
uk: адміністратор

en: post
uk: надсилання

en: append
uk: дописування

en: delete
uk: вилучення

en: special
uk: спеціальні

en: Permissions:
uk: Права доступу:

en: 
    detailed permissions are available only for open folders
uk: 
    докладні права доступу доступні лише для відкритих тек

en: 
    the server does not support ACLs
uk: 
    на сервері не передбачено підтримки ACL

en: mine:
uk: моє:

en: Quota:
uk: Квота:

en: quota information available only for open folders
uk: дані щодо квот доступні лише для відкритих тек

en: the server does not support quotas
uk: на сервері не передбачено підтримки квот

en: no limits
uk: без обмежень

en: %s of %s (%.1f%%) used
uk: використано %s з %s (%.1f%%)

en: This folder is not stored in configuration. I do not yet know how to remove it from remote server.
uk: Ця тека не зберігається в конфігурації. Її вилучення з віддаленого сервера поки-що не підтримується.

en: This will remove the folder “%s” from the list.
    You may use “New IMAP Folder” later to add this folder again.
uk: Це призведе до вилучення теки «%s» зі списку.
    Пізніше ви зможете скористатися пунктом «Створити нову теку IMAP», щоб додати її знову.

en: Confirm
uk: Підтвердження

en: Create IMAP subfolder
uk: Створити підтеку IMAP

en: _Create
uk: С_творити

en: server (top level)
uk: сервер (верхній рівень)

en: The character “%c” is used as hierarchy separator by the server and therefore not permitted in the folder name.
uk: Символ «%c» використовується як роздільник у ієрархії сервером, тому його не можна використовувати у назві теки.

en: Information — Balsa
uk: Інформація – Balsa

en: _Clear
uk: О_чистити

en: Cl_ose
uk: З_акрити

en: WARNING:
uk: ПОПЕРЕДЖЕННЯ:

en: ERROR:
uk: ПОМИЛКА:

en: FATAL:
uk: КРИТИЧНА ПОМИЛКА:

en: No mailbox selected.
uk: Немає вибраної поштової скриньки.

en: Mailbox “%s” is used by Balsa and I cannot remove it.
    If you really want to remove it, assign its function
    to some other mailbox.
uk: Поштова скринька «%s» використовується Balsa, тому її неможливо вилучити.
    Якщо ви справді хочете її вилучити, призначте її функцію
    якійсь іншій поштовій скриньці.

en: This will remove the mailbox “%s” from the list of mailboxes. You may also delete the disk file or files associated with this mailbox.
    If you do not remove the file on disk you may “Add Mailbox” to access the mailbox again.
    What would you like to do?
uk: У результаті цієї дії зі списку скриньок буде вилучено поштову скриньку «%s».
    Ви також можете вилучити файл або файли на диску, які пов'язано із цією поштовою скринькою.
    Якщо ви не вилучите файл з диска, ви зможете знову отримати до доступ скриньки, додавши її.
    Яку дію слід виконати?

en: Remove from _list
uk: Вилучити зі _списку

en: Remove from list and _disk
uk: Вилучити зі списку та _диску

en: This will remove the mailbox “%s” and all its messages from your IMAP server. If %s has subfolders, it will still appear as a node in the folder tree.
    You may use “New IMAP subfolder” later to add a mailbox with this name.
    What would you like to do?
uk: Це призведе до вилучення поштової скриньки «%s» і всіх повідомлень у ній з вашого IMAP-сервера. Якщо %s містить підтеки, вона все ще буде відображатись як вузол у дереві тек.
    Пізніше ви можете додати поштову скриньку з цією назвою за допомогою пункту «Створити нову теку».
    Яку дію слід виконати?

en: _Remove from server
uk: В_илучити з сервера

en: This will remove the mailbox “%s” from the list of mailboxes.
    You may use “Add Mailbox” later to access this mailbox again.
    What would you like to do?
uk: Це призведе до вилучення поштової скриньки «%s» зі списку поштових скриньок.
    Пізніше ви можете додати цю поштову знову за допомогою пункту «Створити нову теку».
    Яку дію слід виконати?

en: _Remove from list
uk: В_илучити зі списку

en: Folder deletion failed. Reason: %s
uk: Не вдалося вилучити теку. Причина: %s

en: Rename of %s to %s failed:
    %s
uk: Не вдалося перейменувати %s на %s:
    %s

en: Local %s Mailbox Properties
uk: Властивості локальної поштової скриньки %s

en: New Local %s Mailbox
uk: Нова локальна поштова скринька %s

en: _Mailbox Name:
uk: Наз_ва поштової скриньки:

en: Remote Mailbox Configurator
uk: Засіб налаштовування віддаленої поштової скриньки

en: _Delete messages from server after download
uk: В_илучати повідомлення з сервера після завантаження

note: toggle for check
en: _Enable check for new mail
uk: _Увімкнути перевірку нової пошти

en: _Filter messages through procmail
uk: _Фільтрувати повідомлення крізь procmail

en: Fi_lter Command:
uk: Команда ф_ільтру:

note: advanced - toggle for apop
en: Disable _APOP
uk: Вимкнути _APOP

note: toggle for enabling pipeling
en: Overlap commands
uk: Перекриття команд

en: _Identity:
uk: Про_філь:

en: _Decrypt and check
    signatures automatically:
uk: _Розшифровувати і перевіряти
    підписи автоматично:

en: Never
uk: Ніколи

en: If Possible
uk: Якщо можливо

en: Always
uk: Завжди

en: Show _Recipient column instead of Sender
uk: Показувати стовпчик _отримувачан замість відправника

en: _Subscribe for new mail check
uk: Підп_исатися на перевірку нової пошти

en: _Thread messages
uk: П_оділити повідомлення на гілки

en: _Merge threads with the same subject
uk: _Об'єднувати у гілки повідомлення з однаковою темою

en: The folder edition to be written.
uk: Змінити теки будуть записані.

en: Scanning %s. Please wait…
uk: Триває сканування %s. Зачекайте…

en: Scanning of %s failed: %s
    Check network connectivity.
uk: Помилка сканування %s: %s
    Перевірте з'єднання з мережею.

en: Scanning of %s failed: %s
uk: Помилка сканування %s: %s

note: FIXME : Perhaps should we be able to apply filters on folders (ie recurse on all mailboxes in it), but there are problems of infinite recursion (when one mailbox being filtered is also the destination of the filter action (eg a copy)). So let's see that later :)
en: You can apply filters only on mailbox
uk: Застосовувати фільтри модна лише на поштову скриньку

en: Local _mbox mailbox…
uk: Локальна скринька _mbox…

en: Local Mail_dir mailbox…
uk: Локальна скринька mail_dir…

en: Local M_H mailbox…
uk: Локальна скринька M_H…

en: Remote IMAP _folder…
uk: Віддалена _тека IMAP…

en: Remote IMAP _subfolder…
uk: Віддалена п_ідтека IMAP…

[ctx: mailbox]
note: Translators: popup menu item "New" mailbox or folder
en: _New
uk: С_творити

note: clicked on the empty space
en: _Rescan
uk: _Пересканувати

en: _Properties…
uk: В_ластивості…

en: Mark as _Inbox
uk: Позначити як "В_хідні"

en: _Mark as Sentbox
uk: Позначити як "В_ихідні"

en: Mark as _Trash
uk: Позначити як "_Смітник"

en: Mark as D_raftbox
uk: Позначити як "_Чернетки"

en: _Empty trash
uk: С_порожнити смітник

en: _Edit/Apply filters
uk: _Редагувати/Застосувати фільтри

en: The path “%s” does not lead to a mailbox.
uk: Шлях «%s» не вказує на поштову скриньку.

en: Balsa cannot open your “%s” mailbox.
uk: Balsa не вдалося відкрити вашу поштову скриньку «%s».

en: Inbox
uk: Вхідні

en: Outbox
uk: Вихідні

en: Sentbox
uk: Надіслані

en: Draftbox
uk: Чернетки

en: Trash
uk: Смітник

en: Compressing mail folders…
uk: Стискання поштової теки…

en: Get new mail on start-up
uk: Отримувати нову пошту при запуску

en: Compose a new email to EMAIL@ADDRESS
uk: Скласти нове повідомлення до ЕЛПОШТА@АДРЕСА

en: Attach file at URI
uk: Долучити файл за вказаною адресою

en: Opens MAILBOXNAME
uk: Відкрити НАЗВА_ПОШТОВОЇ_СКРИНЬКИ

en: MAILBOXNAME
uk: НАЗВА_ПОШТОВОЇ_СКРИНЬКИ

en: Opens first unread mailbox
uk: Відкрити першу непрочитану поштову скриньку

en: Opens default Inbox on start-up
uk: Відкриває типову теку «Вхідні» після запуску

en: Prints number unread and unsent messages
uk: Виводить кількість непрочитаних та не відправлених повідомлень

en: Show version
uk: Показати версію

en: Balsa is sending a mail now.
    Abort sending?
uk: Триває надсилання пошти.
    Перервати надсилання?

en: Subject or Sender Contains:
uk: Тема або відправник містять:

en: Subject or Recipient Contains:
uk: Тема або отримувач містять:

en: Subject Contains:
uk: Тема містить:

en: Body Contains:
uk: Вміст містить:

en: Older than (days):
uk: Старіше за (у днях):

en: Old at most (days):
uk: Старе принаймні (у днях):

en: The Balsa email client is part of the GNOME desktop environment.
uk: Клієнт електронної пошти Balsa є частиною стільничного середовища GNOME.

note: license ?
en: About Balsa
uk: Про Balsa

en: Balsa closes files and connections. Please wait…
uk: Balsa закриває файли та з'єднання. Зачекайте, будь ласка…

en: You can apply filters only on mailbox
uk: Застосовувати фільтри модна лише на поштову скриньку

en: Removing duplicates failed: %s
uk: Не вдалося вилучити дублікати: %s

en: Removed %d duplicate | Removed %d duplicates
uk[0]: Вилучено %d дублікат
uk[1]: Вилучено %d дублікати
uk[2]: Вилучено %d дублікатів
uk[3]: Вилучено один дублікат

en: No duplicates found
uk: Дублікатів не знайдено

en: Show/Hide
uk: Показати/Приховати

en: Check
uk: Перевірка

en: Compose
uk: Закрити

en: Unable to Open Mailbox!
    %s.
uk: Не вдалося відкрити поштову скриньку!
    %s.

en: Opening %s
uk: Відкриваємо %s

en: Checking Mail…
uk: Перевірка пошти…

en: Mailboxes
uk: Поштові скриньки

en: IMAP mailbox: %s
uk: Поштова скринька IMAP: %s

en: Local mailbox: %s
uk: Локальна поштова скринька: %s

en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
uk[0]: Ви отримали %d повідомлення.
uk[1]: Ви отримали %d повідомлень.
uk[2]: Ви отримали %d повідомлень.
uk[3]: Ви отримали %d повідомлення.

en: You have new mail.
uk: Ви отримали нову пошту.

en: Search mailbox
uk: Пошук у скриньці

en: _Search for:
uk: З_найти:

note: builds the toggle buttons to specify fields concerned by * the search.
en: In:
uk: У:

en: S_ubject
uk: _Тема

note: Frame with Apply and Clear buttons
en: Show only matching messages
uk: Показувати лише відповідні повідомлення

note: Frame with OK button
en: Open next matching message
uk: Відкрити наступне відповідне повідомлення

en: _Reverse search
uk: _Зворотний пошук

en: _Wrap around
uk: Пере_нос

en: Could not open trash: %s
uk: Не вдалося відкрити смітник: %s

en: Balsa: %s (read-only)
uk: Balsa: %s (лише читання)

note: xgettext: this is the first part of the message * "Shown mailbox: %s with %d messages, %d new, %d hidden".
en: Shown mailbox: %s
uk: Показано поштову скриньку: %s

en: with %d message | with %d messages
uk[0]: з %d повідомленням
uk[1]: з %d повідомленнями
uk[2]: з %d повідомленнями
uk[3]: з одним повідомленням

en: , %d new | , %d new
uk[0]: , %d нове
uk[1]: , %d нових
uk[2]: , %d нових
uk[3]: , одне нове

en: , %d hidden | , %d hidden
uk[0]:  %d приховане
uk[1]: , %d прихованих
uk[2]: , %d прихованих
uk[3]: , одне приховане

en: The next unread message is in %s
uk: Наступне непрочитане повідомлення перебуває у %s

en: Do you want to select %s?
uk: Хочете вибрати %s?

en: M_ove
uk: П_еремістити

en: Message from %s: %s
uk: Повідомлення від %s: %s

en: While retrieving messages
uk: При отриманні повідомлень

en: Until closed
uk: Поки не буде закрито

en: Message number
uk: Номер повідомлення

en: Flat
uk: Плоский

en: Unknown
uk: Невідомо

note: Translators: #1 address book name
en: %s (default)
uk: %s (типова)

en: Default layout
uk: Типове компонування

en: Wide message layout
uk: Широке компонування повідомлень

en: Wide screen layout
uk: Компонування для широкого екрана

en: Show next unread message
uk: Показати наступне непрочитане повідомлення

en: Show next message
uk: Показати наступне повідомлення

en: Close message window
uk: Закрити вікно повідомлення

en: Error displaying %s: %s
uk: Помилка відображення %s: %s

en: Show nothing
uk: Не показувати

en: Show dialog
uk: Показувати діалогове вікно

en: Show in list
uk: Показувати в списку

en: Show in status bar
uk: Показувати в рядку стану

en: Print to console
uk: Виводити на консоль

en: Ask me
uk: Перепитувати

en: Remote POP3 mailbox…
uk: Віддалена скринька POP3…

en: Remote IMAP folder…
uk: Віддалена тека IMAP…

en: Remote mailbox servers
uk: Віддалені сервери поштових скриньок

en: Type
uk: Тип

en: Mailbox name
uk: Назва поштової скриньки

en: _Modify
uk: З_мінити

en: Local mail directory
uk: Локальний поштовий каталог

en: Select your local mail directory
uk: Виберіть локальний поштовий каталог

en: Outgoing mail servers
uk: Сервери вихідної пошти

en: Server name
uk: Назва сервера

en: Checking
uk: Перевірка

en: _Check mail automatically every
uk: _Автоматично перевіряти пошту кожні

en: minutes
uk: хвилин

en: Check _IMAP mailboxes
uk: Перевіряти _IMAP скриньки

en: Check Inbox _only
uk: Перевіряти _лише «Вхідні»

en: Do background check quietly (no messages in status bar)
uk: Виконувати фонову перевірку тихо (без сповіщення у панелі стану)

en: _POP message size limit:
uk: Обмеження розміру _POP повідомлення:

en: Notification about new messages
uk: Сповіщення про нові повідомлення

en: Display message
uk: Показати повідомлення

en: Play sound
uk: Відтворити звук

en: Message disposition notification requests
uk: Запити на сповіщення про отримання повідомлення

en: When I receive a message whose sender requested a Message Disposition Notification (MDN), send it if:
uk: Якщо отримано повідомлення, чий відправник попросив про сповіщення щодо отримання повідомлення (СОП), надіслати його, якщо:

en: The message header looks clean (the notify-to address is the return path, and I am in the “To:” or “CC:” list).
uk: Заголовок повідомлення виглядає правильним (адреса сповіщення така ж, як і адреса відправника, моя адреса є у полях «До:» або «Копія:»).

en: The message header looks suspicious.
uk: Заголовок повідомлення виглядає підозріло.

en: Word wrap
uk: Перенесення слів

en: Wrap outgoing text at
uk: Переносити текст, що вводиться, на

en: characters
uk: символі

en: Other options
uk: Інші параметри

en: Reply prefix:
uk: Префікс відповіді:

en: Automatically quote original when replying
uk: Автоматично цитувати оригінал при відповіді

en: Forward a mail as attachment instead of quoting it
uk: Пересилати повідомлення як вкладення, а не цитувати його

en: Copy outgoing messages to sentbox
uk: Копіювати надіслані повідомлення у "Надіслані"

en: Send button always queues outgoing mail in outbox
uk: Кнопка надсилання пошти ставить відкладає повідомлення у "Вихідні"

en: _Send queued mail automatically every
uk: _Надсилати пошту з черги автоматично кожні

en: Edit headers in external editor
uk: Редагувати заголовки у зовнішньому редакторі

en: Include HTML parts as text when replying or forwarding
uk: Включати HTML-частини як текст при відповіді чи пересиланні пошти

en: Main window
uk: Основне вікно

en: Use preview pane
uk: Використовувати панель попереднього перегляду

en: Show message counts in mailbox list
uk: Показувати кількість повідомлень у списку поштових скриньок

en: Automatically view message when mailbox opened
uk: Автоматично показувати повідомлення коли відкрито скриньку

en: Ask me before selecting a different mailbox to show an unread message
uk: Питати перед вибором іншої поштової скриньки для показу непрочитаного повідомлення

en: Page Up/Page Down keys scroll text by
uk: Клавіші PageUp/PageDown гортають текст на

en: percent
uk: відсотків

en: Message window
uk: Основне повідомлення

en: After moving a message:
uk: Після пересування повідомлення:

en: Sorting and threading
uk: Упорядковування і розбір за темами

en: Default sort column:
uk: Типовий стовпчик упорядковування:

en: Thread messages by default
uk: Типово збирати повідомлення за гілками

en: Expand threads on open
uk: Розгортати гілки при відкритті

note: fonts
en: Fonts
uk: Шрифти

en: Use system fonts
uk: Використовувати системні шрифти

en: Use default font size
uk: Типовий розмір шрифту

en: Message font:
uk: Шрифт повідомлення:

en: Subject font:
uk: Шрифт теми:

note: Quoted text regular expression and RFC2646-style flowed text
en: Quoted and flowed text
uk: Цитований і перенесений за рядками текст

en: Mark quoted text
uk: Позначати цитований текст

en: Quoted text regular expression:
uk: Формальний вираз для цитованого тексту:

en: Wrap text at
uk: Позиція перенесення тексту

en: HTTP cache size: %s
uk: Розмір кешу HTTP: %s

note: handling of multipart/alternative
en: Display of multipart/alternative parts
uk: Показувати частини multipart/alternative

en: Prefer text/plain over HTML
uk: Перевага звичайного тексту над HTML

note: Translators: per-sender database of exceptions over global HTTP * preferences (display HTML vs. plain, auto-load external items)
en: Manage exceptions…
uk: Керування виключеннями…

en: Clear HTTP cache…
uk: Спорожнити кеш HTTP…

en: Message colors
uk: Кольори повідомлення

en: Quote level %d color
uk: Колір цитати рівня %d

en: Link color
uk: Колір посилань

en: Hyperlink color
uk: Колір гіперпосилання

en: Format
uk: Формат

en: Date encoding (for strftime):
uk: Кодування дати (як у strftime):

en: Selected headers:
uk: Вибрані заголовки:

note: treatment of messages with 8-bit chars, but without proper MIME encoding
en: National (8-bit) characters in broken messages without codeset header
uk: Національні (8-бітні) символи у повідомленнях без заголовка з кодуванням

en: display as “?”
uk: показувати як «?»

en: display in codeset
uk: показувати у кодуванні

en: Information messages
uk: Інформаційні повідомлення

en: Information messages:
uk: Інформаційні повідомлення:

en: Warning messages:
uk: Повідомлення-попередження:

en: Error messages:
uk: Повідомлення про помилки:

en: Fatal error messages:
uk: Повідомлення про критичні помилки:

en: Debug messages:
uk: Діагностичні повідомлення:

en: Display progress dialog
uk: Показувати вікно поступу

en: Display progress dialog when sending messages
uk: Показувати вікно поступу під час надсилання повідомлень

en: Display progress dialog when retrieving messages
uk: Показувати вікно поступу під час отримання повідомлень

en: Address books
uk: Адресні книги

en: Address book name
uk: Назва адресної книги

en: Auto-complete
uk: Автодоповнення

en: _Set as default
uk: _Встановити типовим

en: Miscellaneous spelling settings
uk: Інші параметри перевірки правопису

en: Check signature
uk: Перевіряти підпис

en: Check quoted
uk: Перевіряти цитований текст

en: Start-up options
uk: Параметри запуску

en: Open Inbox upon start-up
uk: Відкривати «Вхідні» при запуску

en: Check mail upon start-up
uk: Перевіряти пошту при запуску

en: Remember open mailboxes between sessions
uk: Пам'ятати відкриті скриньки між сеансами

en: Folder scanning
uk: Сканування тек

en: Choose depth 1 for fast start-up; this defers scanning some folders. To see more of the tree at start-up, choose a greater depth.
uk: Для швидкого запуску виберіть глибину сканування 1. У такий спосіб можна відкласти сканування деяких тек. Якщо хочете бачити після запуску більше, виберіть більший рівень сканування.

en: Scan local folders to depth
uk: Сканувати локальні теки до глибини

en: Scan IMAP folders to depth
uk: Сканувати IMAP дерево до глибини

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Empty trash on exit
uk: Спорожняти смітник на виході

en: Close mailbox if unused more than
uk: Закривати поштову скриньку, якщо нею не користуються протягом

en: Enable System Tray Icon support
uk: Увімкнути підтримку піктограми системного лотка

en: Deleting messages
uk: Вилучення повідомлень

note: Translators: this used to be "using Mailbox -> Hide messages"; * the UTF-8 string for the right-arrow symbol is broken out to * avoid msgconv problems.
en: The following setting is global, but may be overridden for the selected mailbox using Mailbox %s Hide messages:
uk: Наступний параметр є загальним, але його можна перевизначити для вибраної поштової скриньки за допомогою пункту «Поштова скринька %s Сховати повідомлення»:

en: Hide messages marked as deleted
uk: Приховувати повідомлення, позначені як вилучені

en: The following settings are global:
uk: Наступні параметри є загальними:

en: Expunge deleted messages when mailbox is closed
uk: Очищати від вилучених повідомлень при закриванні скриньки

en: …and if unused more than
uk: …і якщо не користувалися протягом понад

en: Mail options
uk: Параметри пошти

en: Incoming
uk: Надходження

en: Outgoing
uk: Надсилання

en: Display options
uk: Параметри показу

en: Sort and thread
uk: Упорядкування і розбір за гілками

en: Message
uk: Повідомлення

en: Colors
uk: Кольори

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

note: must NOT be modal
en: Balsa Preferences
uk: Параметри Balsa

en: Spelling
uk: Правопис

en: Start-up
uk: Запуск

en: Page %d of %d
uk: Сторінка %d з %d

en: Signed and encrypted
uk: Підписано і зашифровано

en: Signed
uk: Підписано

en: Encrypted
uk: Шифроване

en: Cannot print page %d because the document has only %d page. | Cannot print page %d because the document has only %d pages.
uk[0]: Неможливо надрукувати сторінку %d, оскільки у документі лише %d сторінка.
uk[1]: Неможливо надрукувати сторінку %d, оскільки у документі лише %d сторінки.
uk[2]: Неможливо надрукувати сторінку %d, оскільки у документі лише %d сторінок.
uk[3]: Неможливо надрукувати сторінку %d, оскільки у документі лише %d сторінка.

en: inch
uk: дюйм

en: mm
uk: мм

en: _Header Font:
uk: Шрифт за_головка:

en: B_ody Font:
uk: Шрифт _тексту:

en: _Footer Font:
uk: Шрифт _нижнього колонтитула:

note: syntax highlighting
en: Highlighting
uk: Підсвічування

en: Highlight _cited text
uk: Підсвічення _цитованого тексту

en: Highlight _structured phrases
uk: Підсвічувати с_кладені фрази

note: margins
en: Margins
uk: Поля

en: _Top
uk: _Верх

en: _Bottom
uk: _Знизу

en: _Left
uk: З_ліва

en: _Right
uk: Сп_рава

en: Error printing message: %s
uk: Помилка під час спроби надрукувати повідомлення: %s

en: Error during filters loading:
uk: Помилка при завантаженні фільтрів:

en: Error during filters loading: %s
    Filters may not be correct.
uk: Помилка при завантаженні фільтрів: %s
    Можливо фільтри некоректні.

en: The option not to recognize “format=flowed” text has been removed.
uk: Параметр не розпізнавати текст із «format=flowed» текст було вилучено.

en: The option not to send “format=flowed” text is now on the Options menu of the compose window.
uk: Параметр не надсилати «format=flowed» тепер у меню «Параметри» вікна створення повідомлення.

en: The option to request a MDN is now on the Options menu of the compose window.
uk: Параметр запитування сповіщення про отримання тепер у меню «Параметри» вікна створення повідомлення.

en: This version of Balsa uses a new user interface; if you have changed Balsa’s keyboard accelerators, you will need to set them again.
uk: У цій версії Balsa використано новий інтерфейс користувача; якщо ви вносили зміни до списку клавіатурних скорочень Balsa, вам доведеться налаштувати ваші скорочення знову.

note: Translators: please use the initial letter of each language as * its accelerator; this is a long list, and unique accelerators * cannot be found.
en: _Brazilian Portuguese
uk: _Бразильська португальська

en: _Catalan
uk: _Каталонська

en: _Chinese Simplified
uk: _Китайська спрощена

en: _Chinese Traditional
uk: _Китайська традиційна

en: _Czech
uk: _Чеська

en: _Danish
uk: _Данська

en: _Dutch
uk: _Голландська

en: _English (American)
uk: _Англійська (Американська)

en: _English (British)
uk: _Англійська (Британська)

en: _Esperanto
uk: _Есперанто

en: _Estonian
uk: _Естонська

en: _Finnish
uk: _Фінська

en: _French
uk: _Французька

en: _German
uk: _Німецька

en: _German (Austrian)
uk: _Німецька (Австрія)

en: _German (Swiss)
uk: _Німецька (Швейцарія)

en: _Greek
uk: _Грецька

en: _Hebrew
uk: _Іврит

en: _Hungarian
uk: _Угорська

en: _Italian
uk: _Італійська

en: _Japanese (JIS)
uk: _Японська (JIS)

en: _Kazakh
uk: Ка_захська

en: _Korean
uk: _Корейська

en: _Latvian
uk: _Латвійська

en: _Lithuanian
uk: _Литовська

en: _Norwegian
uk: _Норвезька

en: _Polish
uk: _Польська

en: _Portuguese
uk: Португал_ьська

en: _Romanian
uk: _Румунська

en: _Russian
uk: Росі_йська

en: _Serbian
uk: _Сербська

en: _Serbian (Latin)
uk: _Сербська (Латина)

en: _Slovak
uk: _Словацька

en: _Spanish
uk: _Іспанська

en: _Swedish
uk: _Шведська

en: _Tatar
uk: _Татарська

en: _Turkish
uk: _Турецька

en: _Ukrainian
uk: _Українська

en: _Generic UTF-8
uk: _Загальна UTF-8

en: Attachment
uk: Долучення

en: Inline
uk: Вбудувати

en: Reference
uk: Посилання

en: (No name)
uk: (Без назви)

en: The message to “%s” is modified.
    Save message to Draftbox?
uk: Повідомлення до «%s» змінено.
    Зберегти повідомлення у теці «Чернетки»?

en: Editing failed: %s
uk: Помилка редагування: %s

en: Cannot read the file “%s”: %s
uk: Не вдалося прочитати файл «%s»: %s

en: GNOME editor is not defined in your preferred applications.
uk: У списку вибраних програм не визначено редактора GNOME.

en: Could not create temporary file: %s
uk: Не вдалося створити тимчасовий файл «%s»

en: Select Identity
uk: Вибір профілю

en: Saying yes will not send the file “%s” itself, but just a MIME message/external-body reference. Note that the recipient must have proper permissions to see the “real” file.
    
    Do you really want to attach this file as reference?
uk: Якщо відповісти «так», замість файла «%s» буде надіслано лише посилання MIME message/external-body. Зверніть увагу, що отримувач повинен мати належні права доступу для перегляду «справжнього» файла.
    
    Хочете долучити цей файл як посилання?

en: Attach as Reference?
uk: Долучити як посилання?

en: Choose character set
uk: Виберіть кодування

en: File
    %s
    is not encoded in US-ASCII or UTF-8.
    Please choose the character set used to encode the file.
uk: Файл
    %s
    не закодовано у US-ASCII або UTF-8.
    Будь ласка, виберіть кодування для цього файла.

en: Attach as MIME type:
uk: Долучити як тип MIME:

en: Character set for file %s changed from “%s” to “%s”.
uk: Набір символів для файла %s змінено з «%s» на «%s».

en: (no subject)
uk: (без теми)

en: forwarded message
uk: переслане повідомлення

en: Message from %s, subject: “%s”
uk: Повідомлення від %s, тема «%s»

en: Remove
uk: Вилучити

en: Open…
uk: Відкрити…

en: (URL)
uk: (Адреса)

en: Attach file
uk: Долучити файл

en: Attaching message failed.
    Possible reason: not enough temporary space
uk: Помилка при долученні.
    Можлива причина: не вистачає простору для тимчасового файлу

en: F_rom:
uk: _Від:

note: Subject:
en: S_ubject:
uk: _Тема:

note: Attachment list
en: _Attachments:
uk: До_лучення:

en: Mode
uk: Режим

en: Description
uk: Опис

en: Could not save attachment: %s
uk: Не вдалося зберегти долучення: %s

en: No subject
uk: Без теми

en: decrypted:
uk: розшифровано:

en: inlined file “%s” (%s)
uk: вбудований файл «%s» (%s)

en: attached file “%s” (%s)
uk: долучено файл «%s» (%s)

en: inlined %s part
uk: вбудовано частину %s

en: attached %s part
uk: долучено частину %s

en: message from %s, subject “%s”
uk: повідомлення від %s, тема «%s»

en: quoted
uk: цитата

en: quoted attachment
uk: цитоване долучення

en: Select parts for quotation
uk: Виберіть частини для цитування

en: Select the parts of the message which shall be quoted in the reply
uk: Виберіть частини повідомлення, які має бути цитовано у відповіді

en: <b>Warning:</b> The original message contains an abnormal mixture of encrypted and unencrypted parts. This <i>might</i> indicate an attack.
    Double-check the contents of the reply before sending.
uk: <b>Попередження:</b> у початковому повідомленні мітиться незвичне поєднання зашифрованих і незашифрованих частин. Це <i>може</i> свідчити про спробу шахрайства.
    Ретельно перевірте вміст відповіді перед її надсиланням.

en: You reply to an encrypted message. The reply will contain the decrypted contents of the original message.
    Consider to encrypt the reply, and verify that you do not unintentionally leak sensitive information.
uk: Ви відповідаєте на зашифроване повідомлення. Відповідь міститиме розшифровані дані початкового повідомлення.
    Вам варто зашифрувати відповідь і перевірити, чи не призведе надсилання повідомлення до розкриття конфіденційних даних.

en: Do not remind me again.
uk: Більше не нагадувати.

en: you
uk: ви

en: ------forwarded message from %s------
uk: ------переслане повідомлення від %s------

en: Message-ID: %s
uk: Ідентифікатор: %s

en: References:
uk: Посилання:

en: On %s, %s wrote:
uk: %s, %s написав:

en: %s wrote:
uk: %s написав:

en: Could not save message.
uk: Не вдалося зберегти повідомлення.

en: Could not open draftbox: %s
uk: Не вдалося відкрити скриньку чернеток: %s

en: Message saved.
uk: Повідомлення збережено.

en: Could not attach the file %s: %s.
uk: Не вдалося долучити файл %s: %s.

en: not an absolute path
uk: не є абсолютним шляхом

en: does not exist
uk: не існує

en: not in current directory
uk: не у поточному каталозі

en: The link that you selected created
    a “Blind copy” (BCC) address.
    Please check that the address
    is appropriate.
uk: Вибране вами посилання створило
    адресу «Прихованої копії» (BCC).
    Будь ласка, перевірте, чи є адреса
    відповідною.

en: Include file
uk: Включити файл

note: Translators: please do not translate Face.
en: Could not load Face header file %s: %s
uk: Не вдалося завантажити файл заголовка Face %s: %s

note: Translators: please do not translate Face.
en: Could not load X-Face header file %s: %s
uk: Не вдалося завантажити файл заголовка X-Face %s: %s

en: No Subject
uk: Без теми

en: _Send
uk: _Надіслати

en: You did not specify a subject for this message
uk: Ви не вказали тему цього повідомлення

en: If you would like to provide one, enter it below.
uk: Якщо ви хочете вказати тему, введіть її нижче.

en: Message could be encrypted
uk: Можливо, повідомлення зашифровано

en: Send _encrypted
uk: Надіслати за_шифрованим

en: Send _unencrypted
uk: Надіслати _без шифрування

en: You did not select encryption for this message, although %s public keys are available for all recipients. In order to protect your privacy, the message could be %s encrypted.
uk: Вами не вибрано шифрування для цього повідомлення, хоча доступними є відкриті ключі %s для усіх отримувачів. Щоб захистити вас, повідомлення може бути зашифровано %s.

en: error checking Autocrypt keys: %s
uk: помилка під час спроби перевірити ключі автоматичного шифрування: %s

en: 
    However, encryption is discouraged as the Autocrypt status indicates that some recipients <i>might</i> not be able to read the message.
uk: 
    Втім, не варто користуватися шифруванням, оскільки стан автоматичного шифрування вказує на те, що деякі з отримувачів, <i>можливо</i>, не зможуть прочитати повідомлення.

en: <i>Note:</i> choosing encryption will import %u key from the Autocrypt database into the GnuPG key ring. | <i>Note:</i> choosing encryption will import %u keys from the Autocrypt database into the GnuPG key ring.
uk[0]: <i>Зауваження:</i> вибір шифрування призведе до імпортування %u ключа з бази даних автоматичного шифрування до зв'язки ключів GnuPG.
uk[1]: <i>Зауваження:</i> вибір шифрування призведе до імпортування %u ключів з бази даних автоматичного шифрування до зв'язки ключів GnuPG.
uk[2]: <i>Зауваження:</i> вибір шифрування призведе до імпортування %u ключів з бази даних автоматичного шифрування до зв'язки ключів GnuPG.
uk[3]: <i>Зауваження:</i> вибір шифрування призведе до імпортування одногоключа з бази даних автоматичного шифрування до зв'язки ключів GnuPG.

en: Cannot import Autocrypt keys: %s
uk: Не вдалося імпортувати ключі автоматичного шифрування: %s

en: You selected OpenPGP security for this message.
uk: Ви вибрали для цього повідомлення режим захисту OpenPGP.

en: The message text will be sent as plain text and as HTML, but only the plain part can be signed.
uk: Текст повідомлення буде надіслано як звичайний текст і як HTML, але підписано буде лише частину повідомлення зі звичайним текстом.

en: The message contains attachments, which cannot be signed or encrypted.
uk: Повідомлення містить долучення, які не може бути підписано або зашифровано.

en: You should select MIME mode if the complete message shall be protected. Do you really want to proceed?
uk: Для захисту усього повідомлення слід вибрати режим MIME. Бажаєте продовжувати?

en: sending message with GPG mode %d
uk: надсилання повідомлення у режимі GPG %d

en: Message could not be created
uk: Повідомлення не можу бути створене.

en: Message could not be queued in outbox
uk: Повідомлення не можу бути долучено до теки Вихідні

en: Message could not be saved in sentbox
uk: Повідомлення не можу бути збережене у теці Надіслані

en: Message could not be sent
uk: Повідомлення не можу бути надіслане

en: Message could not be signed
uk: Не вдалося підписати повідомлення

en: Message could not be encrypted
uk: Не вдалося зашифрувати повідомлення

en: Send failed: %s
    %s
uk: Помилка надсилання: %s
    %s

en: Send failed: %s
uk: Помилка надсилання: %s

en: Could not postpone message: %s
uk: Не вдалося відкласти повідомлення: %s

en: Message postponed.
uk: Повідомленні відстрочене.

en: Could not postpone message.
uk: Не вдалося відстрочити повідомлення.

en: Error starting spell checker: %s
uk: Помилка під час спроби запустити перевірку правопису: %s

en: Reply to %s: %s
uk: Відповідь до %s: %s

en: Forward message to %s: %s
uk: Переслане повідомлення до %s: %s

en: New message to %s: %s
uk: Нове повідомлення до %s: %s

en: _Language
uk: _Мова

en: Spell check
uk: Перевірка орфографії

en: C_hange
uk: З_мінити

en: Replace the current word with the selected suggestion
uk: Замінити поточне слово вибраним

en: Change _All
uk: Замінити _усе

en: Replace all occurrences of the current word with the selected suggestion
uk: Замінити всі відповідники поточного слова вибраною пропозицією в усьому тексті

en: _Ignore
uk: _Ігнорувати

en: Skip the current word
uk: Пропустити поточне слово

en: I_gnore All
uk: І_гнорувати усі

en: Skip all occurrences of the current word
uk: Пропустити поточне слово в усьому тексті

en: _Learn
uk: Вив_чити

en: Add the current word to your personal dictionary
uk: Додати поточне слово в особистий словник

en: _Done
uk: _Готово

en: Finish spell checking
uk: Завершити перевірку орфографії

en: Revert all changes and finish spell checking
uk: Повернути всі зміни та завершити перевірку орфографії

en: BalsaSpellCheck: Enchant Error: %s
uk: BalsaSpellCheck: помилка Enchant: %s

en: Store address: no addresses
uk: Зберегти адресу відправника в адресній книзі

en: Store Address
uk: Збереження адреси

en: No address book selected…
uk: Немає вибраної адресної книги…

en: Address could not be written to this address book.
uk: не вдається записати адресу у адресну книгу.

en: Address book could not be accessed.
uk: Адресна книга недоступна.

en: This mail address is already in this address book.
uk: Ця поштова адреса вже є у адресній книзі.

en: Unexpected address book error. Report it.
uk: Неочікувана помилка адресної книги. Повідомте про неї.

en: Address Book:
uk: Адресна книга:

en: From:
uk: Від:

en: To:
uk: До:

en: BCC:
uk: Прихована:

en: Separator
uk: Розділювач

en: Quit
uk: Вийти

en: Continue
uk: Продовжити

en: Reply
uk: Відповісти

en: Reply
    to all
uk: Відповісти
    всім

en: Reply
    to group
uk: Відповісти
    групі

en: Forward
uk: Переслати

en: Next
    unread
uk: Наступне
    непрочитане

en: Next
    flagged
uk: Наступне
    відмічене

en: Previous
    part
uk: Попередня
    частина

en: Next
    part
uk: Наступна
    частина

en: Trash /
    Delete
uk: Вилучити/
    у смітник

en: Postpone
uk: Відкласти

en: Print
uk: Друкувати…

en: Request
    MDN
uk: Попросити
    СОП

en: Send
uk: Надіслати

en: Send queued
uk: Надсилання заплановано

en: Exchange
uk: Надіслати/отримати

en: Queue
uk: Черга

en: Attach
uk: Долучити

en: Save
uk: Зберегти

en: Identity
uk: Профіль

en: Toggle
    new
uk: Перемикнути
    новий

en: Mark all
uk: Позначити всі

en: All
    headers
uk: Всі
    заголовки

en: Recheck
    cryptography
uk: Переперевірити
    криптографію

en: Reset
    Filter
uk: Скинути
    фільтр

en: Message Preview
uk: Перегляд повідомлення

en: Sign
uk: Підписати

en: Encrypt
uk: Шифрувати

en: Undo
uk: Скасувати

en: Redo
uk: Повторити

en: Expunge
uk: Очистити

en: Empty
    Trash
uk: Спорожнити
    смітник

en: Queue this message for sending
uk: Запланувати надсилання цього повідомлення

en: Text Be_low Icons
uk: Текст п_ід піктограмами

en: Priority Text Be_side Icons
uk: Пріоритет тексту п_оряд з піктограмами

en: _Icons Only
uk: Лише _значки

en: _Text Only
uk: Лише _текст

en: Use Desktop _Default (%s)
uk: _Типове для стільниці (%s)

en: _Customize Toolbars…
uk: _Налаштувати панелі інструментів…

en: Customize Toolbars
uk: Налаштовування панелі інструментів

en: Compose window
uk: Вікно написання

en: Toolbar options
uk: Параметри панелі

en: _Wrap button labels
uk: _Переносити позначення кнопок

en: Error displaying toolbar help: %s
uk: Помилка відображення довідки про панель інструментів: %s

note: Preview display
en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: _Restore toolbar to standard buttons
uk: По_вернути початкові кнопки панелі інструментів

note: Style button
en: Toolbar _style…
uk: С_тиль панелі інструментів…

en: Available buttons
uk: Доступні кнопки

en: Current toolbar
uk: Поточна панель

en: Move selected item up
uk: Пересунути вибраний пункт вище

en: Remove selected item from toolbar
uk: Вилучити позначений пункт з панелі інструментів

en: Add selected item to toolbar
uk: Додати позначений пункт на панель інструментів

en: Move selected item down
uk: Пересунути вибраний пункт нижче

en: _File
uk: _Файл

[ctx: address book]
note: Translators: main menu item - New address book
en: _New
uk: С_творити

en: _VCard Address Book (GnomeCard)
uk: Ад_ресна книга vCard (GnomeCard)

en: _External query (a program)
uk: Зов_нішній запит (програма)

en: _LDIF Address Book
uk: Адр_есна книга LDIF

en: _LDAP Address Book
uk: Адресна _книга LDAP

en: _GPE Address Book
uk: Адресна кни_га GPE

en: _Rubrica Address Book
uk: Адресна книга _Rubrica

en: _Properties
uk: В_ластивості

en: _Quit
uk: Ви_йти

en: _Entry
uk: З_апис

en: _New Entry
uk: Н_овий запис

en: _Delete Entry
uk: Ви_лучити запис

en: _About
uk: _Про програму

[ctx: window menu]
note: Translators: window menu item - New message or mailbox
en: _New
uk: _Створити

en: Local mbox mailbox…
uk: Локальну скриньку mbox…

en: Local Maildir mailbox…
uk: Локальну скриньку Maildir…

en: Local MH mailbox…
uk: Локальну скриньку MH…

en: Remote IMAP subfolder…
uk: Віддалена підтека IMAP…

en: _Continue
uk: _Продовжити

en: _Get New Mail
uk: _Отримати нову пошту

en: _Send Queued Mail
uk: _Надіслати пошту з черги

en: Send and _Receive Mail
uk: Надіслати та отримати по_шту

en: Page _Setup
uk: _Налаштування сторінки

en: _Print…
uk: Над_рукувати…

en: _Address Book
uk: _Адресна книга

en: A_utocrypt Database
uk: _База даних автошифрування

en: Empty _Trash
uk: О_чистити смітник

en: _Copy
uk: _Скопіювати

en: Select _Thread
uk: Вибрати _гілку

en: _Find
uk: З_найти

en: Find Ne_xt
uk: Зна_йти далі

en: Find in _Message
uk: Знайти у п_овідомленні

en: F_ilters…
uk: _Фільтри…

en: _Export Filters…
uk: _Експортувати фільтри…

en: _Preferences
uk: _Параметри

en: _Settings…
uk: _Параметри…

en: _Toolbars…
uk: _Панелі інструментів…

en: _Identities…
uk: П_рофілі…

en: _View
uk: П_ерегляд

en: _Show Mailbox Tree
uk: _Показати структуру поштової скриньки

en: Show Mailbox _Tabs
uk: Показати _вкладки скриньок

en: Show Too_lbar
uk: Показувати п_анель інструментів

en: Show St_atus Bar
uk: Показувати с_мужку стану

en: Show _Index Filter
uk: Показувати фільтр пока_жчика

en: _Wrap
uk: Пере_нос

en: _No Headers
uk: _Без заголовків

en: S_elected Headers
uk: Виді_лені заголовки

en: All _Headers
uk: Всі _заголовки

en: Th_read messages
uk: П_оділити повідомлення за гілками

en: E_xpand All
uk: Р_озгорнути все

en: _Collapse All
uk: З_горнути все

en: Zoom _In
uk: З_більшити

en: Zoom _Out
uk: З_меншити

en: Zoom _100%
uk: Масштаб _100%

en: Mail_box
uk: По_штова скринька

en: _Hide Messages
uk: При_ховати повідомлення

en: _Deleted
uk: В_илучений

en: Un_deleted
uk: Від_новлене

en: _Read
uk: Про_читане

en: Un_read
uk: Непро_читане

en: Un_flagged
uk: Від_мічене

en: _Answered
uk: _Відповідь надіслано

en: Un_answered
uk: Невід_мічене

en: _Reset Filter
uk: С_кинути фільтр

en: Select _Filters…
uk: Вибрати фі_льтри…

en: _Remove Duplicates
uk: Ви_лучити дублікати

en: E_xpunge Deleted Messages
uk: О_чистити від вилучених повідомлень

en: _Message
uk: П_овідомлення

en: _New…
uk: С_творити…

en: Reply to _All…
uk: Відповісти _усім…

en: Reply to _Group…
uk: Відповісти д_о групи…

en: _Next Part
uk: _Наступна частина

en: _Previous Part
uk: _Попередня частина

en: Save Current Part…
uk: Зберегти поточну частину…

en: _View Source…
uk: Переглянути вихідний _текст…

en: Decrypt and check signatures
uk: Розшифрувати і перевірити підписи

en: _Select Text
uk: Виді_лити текст

en: _Move to Trash
uk: Перемістити у _смітник

en: _Toggle Flag
uk: _Перемкнути прапорець

en: _New
uk: _Створити

en: Next Message
uk: Наступне повідомлення

en: Previous Message
uk: Попереднє повідомлення

en: Next Unread Message
uk: Наступне непрочитане повідомлення

en: Next Flagged Message
uk: Наступне відмічене повідомлення

en: _Contents
uk: _Зміст

en: _About Balsa
uk: _Про Balsa

en: _Include File…
uk: В_ключити файл…

en: _Attach File…
uk: До_лучити файл…

en: I_nclude Messages…
uk: Вкл_ючити повідомлення…

en: Attach _Messages…
uk: Долучити _повідомлення…

en: _Save
uk: З_берегти

en: Page S_etup
uk: _Налаштування сторінки

en: Cu_t
uk: _Вирізати

en: _Paste
uk: Вст_авити

en: _Wrap Body
uk: Пере_нос в тілі листа

en: _Reflow Selected Text
uk: Пере_розмістити виділений текст

en: Insert Si_gnature
uk: Вставити п_ідпис

en: _Quote Message(s)
uk: _Цитувати повідомлення

en: C_heck Spelling
uk: Перевірити ор_фографію

en: Select _Identity…
uk: Ви_брати профіль…

en: Edit with GNOME-Editor
uk: Р_едагувати у редакторі GNOME

en: _Show
uk: _Вид

en: F_rom
uk: _Від

en: Rec_ipients
uk: _Отримувачі

en: R_eply To
uk: Ві_дповідати

en: F_cc
uk: F_CC

en: _Options
uk: П_араметри

en: _Request Disposition Notification
uk: _Запит на сповіщення про отримання

en: _Request Delivery Status Notification
uk: _Запит на сповіщення про отримання

en: _Format = Flowed
uk: _Формат = З переносом

en: Send as plain text and _HTML
uk: Надіслати як звичайний текст і _HTML

en: _Sign Message
uk: _Підписати повідомлення

en: _Encrypt Message
uk: _Шифрувати повідомлення

en: GnuPG uses _MIME mode
uk: GnuPG використовує режим _MIME

en: GnuPG uses old _OpenPGP mode
uk: GnuPG використовує старий режим _OpenPGP

en: S/MIME mode (_GpgSM)
uk: Режим S/MIME (_GpgSM)

en: Attach GnuPG _Public Key
uk: Долучити _відкритий ключ GnuPG

en: _Escape Special Characters
uk: _Екранувати спеціальні символи
