balsa - en to ie translation catalogue (303 entries)

en: E-Mail utility
ie: Letor de postage

en: Mail Client
ie: Client de postage

en: Balsa Mail Client
ie: Client de postage Balsa

en: Unknown error
ie: Ínconosset errore

en: O_rganization:
ie: O_rganisation:

note: Right/Add button
en: A_dd
ie: A_djunter

en: To:
ie: A:

en: (No subject)
ie: (Null tema)

note: FIXME: this is hack!
en: To
ie: A

en: From
ie: De

en: Subject
ie: Tema

en: New
ie: Nov

en: Deleted
ie: Deletet

en: Replied
ie: Respondet

en: Flagged
ie: Flaggat

en: Not
ie: NE

en: And
ie: E

en: Or
ie: O

en: Default
ie: Predefinit

note: Translators: please do not translate Face.
en: _Face Path
ie: Rute _Face

note: Translators: please do not translate Face.
en: _X-Face Path
ie: Rute _X-Face

en: _Identity name:
ie: _Identitá:

en: _Full name:
ie: Nómine compl_et:

en: _Domain:
ie: _Dominia:

en: SMT_P server:
ie: Servitore SMT_P:

en: Security
ie: Securitá

en: GnuPG MIME mode
ie: Mode GnuPG MIME

en: GnuPG OpenPGP mode
ie: Mode GnuPG OpenPGP

en: GpgSM S/MIME mode
ie: Mode GpgSM S/MIME

en: Invalid date
ie: Ínvalid date

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: SSL/TLS certificate
ie: Certificate SSL/TLS

en: _Accept Once
ie: _Acceptar un vez

en: _Reject
ie: _Rejecter

en: %s: multiple keys for %s
ie: %s: multiplic claves por %s

en: Key ID
ie: Clave ID

en: Length
ie: Longore

en: Validity
ie: Validitá

en: not a regular file
ie: ne es un file regulari

en: Open with %s
ie: Aperter per %s

en: greek
ie: grec

en: russian
ie: russ

en: japanese
ie: japanesi

en: unknown
ie: ínconosset

en: never
ie: nequande

en: PGP signature:
ie: Signature PGP:

en: S/MIME signature:
ie: Signature S/MIME:

en: 
    Signature validity: %s
ie: 
    Validita del signature: %s

en: 
    Key fingerprint: %s
ie: 
    Fingre-print del clave: %s

en:  [Revoked]
ie: [Revocat]

en:  [Invalid]
ie: [Ínvalid]

en:  revoked
ie: revocat

en:  expired
ie: expirat

en:  invalid
ie: ínvalid

en: _Hide
ie: _Celar

en: Never
ie: Nequande

en: SMTP Server
ie: Servitore SMTP

note: pop server imap server
en: _Server:
ie: _Servitore:

en: _User Name:
ie: Nómine de _usator:

en: _Pass Phrase:
ie: Contra_signe:

en: Use _TLS:
ie: Usar _TLS:

en: MB
ie: Mo

en: _Edit
ie: _Redacter

en: _View
ie: _Vise

note: Items
en: _Close
ie: _Clúder

en: Close the window
ie: Clúder li fenestre

note: Edit menu items
en: _Copy
ie: _Copiar

en: Copy text
ie: Copiar li textu

en: GnomeCard Address Book
ie: Adressarium GnomeCard

en: Address Book
ie: Adressarium

en: Configure Balsa
ie: Configurar Balsa

en: _Inbox:
ie: Rec_ivet:

en: _Outbox:
ie: _Salient:

en: _Sentbox:
ie: Invia_t:

en: _Draftbox:
ie: _Esquisses:

en: _Trash:
ie: Paper-_corb:

en: Mail Files
ie: Files de postage

en: All Done!
ie: Finit!

en: Your _password:
ie: Vor _contrasigne:

en: _SMTP Server:
ie: _Servitore SMTP:

en: _Remember your password:
ie: _Memorar li contrasigne:

en: User Settings
ie: Parametres de usator

en: Default Identity
ie: Identitá predefinit

en: Welcome to Balsa!
ie: Benevenit a Balsa!

en: Balsa E-mail reader
ie: Letor de postage Balsa

en: _Help
ie: Au_xilie

en: VCard Address Book (GnomeCard)
ie: Adressarium VCard (GnomeCard)

en: LDIF Address Book
ie: Adressarium LDIF

en: LDAP Address Book
ie: Adressarium LDAP

en: Rubrica Address Book
ie: Adressarium Rubrica

en: _Properties
ie: _Proprietás

en: _Delete
ie: _Deleter

en: _Quit
ie: Sa_lir

en: _About
ie: _Pri

en: _Name
ie: _Nómine

en: _Address
ie: _Adresse

en: F_ilter:
ie: F_iltre:

en: Name
ie: Nómine

en: _Re-Import
ie: _Reimportar

en: _Password
ie: _Contrasigne

en: Enable _TLS
ie: Usar _TLS

en: Rubrica2 Address Book
ie: Adressarium Rubrica2

en: _Remember password
ie: _Memorar li contrasigne

en: _Password for %s@%s (%s):
ie: _Contrasigne por %s@%s (%s):

en: Size
ie: Grandore

note: Message menu items
en: _Reply...
ie: _Responder...

en: _Undelete
ie: D_edeleter

note: Message:toggle-flag submenu items
en: _Flagged
ie: _Flaggat

en: _Unread
ie: Ínl_eet

en: Mailbox
ie: Lettre-bux

en: Other...
ie: Altri...

en: Check cryptographic signature
ie: Controlar li signature criptografic

en: Previous
ie: Precedent

en: Next
ie: Sequent

en: Content
ie: Contenete

en: Message parts
ie: Partes del missage

en: mixed parts
ie: mixtet partes

en: alternative parts
ie: alternativ partes

en: signed parts
ie: signat partes

en: encrypted parts
ie: ciffrat partes

en: rfc822 message
ie: Missage rfc822

en: "%s" parts
ie: partes «%s»

en: complete message
ie: complet missage

en: encrypted:
ie: ciffrat:

en: _Save...
ie: _Salvar...

en: Type: %s (%s)
ie: Tip: %s (%s)

en: Subject: %s
ie: Tema: %s

en: Reply...
ie: Responder...

note: Gmail sometimes fails to do that.
en: Error:
ie: Errore:

en: Subject:
ie: Tema:

note: addresses
en: From:
ie: De:

en: Reply-To:
ie: Responder-a:

en: Address
ie: Adresse

en: First Name
ie: Prenómine

en: Organization
ie: Organisation

en: Summary
ie: Compendie

en: Location
ie: Localisation

en: Description
ie: Descrition

en: Accept
ie: Acceptar

en: Type:
ie: Tip:

en: File name:
ie: Nómine de file:

en: _All
ie: _Omni

en: _To:
ie: _A:

en: _From:
ie: _De:

en: _Subject
ie: _Tema

en: Unread
ie: Ínleet

note: Left/Remove button
en: _Remove
ie: _Remover

note: must NOT be modal
en: _Update
ie: Act_ualisar

en: _Advanced
ie: _Avansates

note: username
en: Use_r name:
ie: Nómine de usato_r:

en: _Password:
ie: _Contrasigne:

en: Cancel
ie: Anullar

en: _Create
ie: _Crear

note: INPUT FIELD CREATION
en: _Folder name:
ie: Nómine del _fólder:

en: _Browse...
ie: _Trovar...

en: read-only
ie: solmen letion

en: append
ie: apender

en: delete
ie: deleter

en: Permissions:
ie: Permissiones:

en: Quota:
ie: Quote:

en: Confirm
ie: Confirmar

en: WARNING:
ie: AVISE:

en: ERROR:
ie: ERRORE:

en: Use _SSL
ie: Usar _SSL

en: _Add
ie: _Adjunter

note: username
en: _Username:
ie: Nómine de _usator:

en: _Identity:
ie: _Identitá:

en: Always
ie: Sempre

en: _Properties...
ie: _Proprietás...

en: _Open
ie: _Aperter

en: _Subscribe
ie: _Abonnar

en: _Unsubscribe
ie: D_esabonnar

en: Mark as _Trash
ie: Assignar quam _Paper-corb

en: _Empty trash
ie: Vac_uar li Paper-corb

en: The Balsa E-Mail Client
ie: Client de postage Balsa

en: Inbox
ie: Recivet

en: Outbox
ie: Salient

en: Sentbox
ie: Inviat

en: Draftbox
ie: Esquisses

en: Trash
ie: Paper-corb

en: Mail_box
ie: Lettre-_bux

en: _Message
ie: _Missage

en: _Settings
ie: _Parametres

note: Less frequently used entries of the 'View' menu Less frequently used entries of the 'Message' menu Less frequently used entries of the 'File' menu Less frequently used entries of the 'Edit' menu Less frequently used entries of the 'Tools' menu
en: _More
ie: _Plu

en: _Tools
ie: _Instrumentarium

en: _Filters
ie: _Filtres

en: F_ilters
ie: F_iltres

note: File menu items Not in the touchpad menu, but still available as a toolbar * button:
en: _Continue
ie: _Continuar

en: _Address Book...
ie: _Adressarium...

en: Open the address book
ie: Aperter li adressarium

note: File:New submenu items
en: _Message...
ie: _Missage...

en: F_ilters...
ie: F_iltres...

en: Prefere_nces
ie: Prefere_nties

en: Zoom _In
ie: _Agrandar

en: Zoom _Out
ie: _Diminuer

en: Empty _Trash
ie: Vacuar li _Paper-corb

en: _Identities...
ie: _Identitás...

note: Help menu items
en: _Contents
ie: _Contenete

note: license ?
en: About Balsa
ie: Pri Balsa

note: Edit menu items
en: Select _All
ie: Selecter _omni

en: _Find
ie: _Trovar

note: Mailbox menu items
en: Next Message
ie: Sequent missage

en: Previous Message
ie: Precedent missage

en: _Select All
ie: Selecter _omnicos

en: _Delete...
ie: _Deleter...

en: _Remove Duplicates
ie: _Remover duplicates

en: Reply to _All...
ie: Responder a _omni...

en: Reply to _Group...
ie: Responder a _gruppe...

en: _View Source...
ie: _Vider li fonte...

note: All three "Forward" actions and the "Pipe" action have the same * stock_id; the first in this list defines the action tied to the * toolbar's Forward button, so "ForwardDefault" must come before * the others.
en: _Forward...
ie: _Transmisser...

en: Forward the current message
ie: Transmisser li actual missage

en: _Forward attached...
ie: _Transmisser quam atachament...

note: File menu item
en: _Print...
ie: _Printar...

en: _Move to Trash
ie: _Mover in li Paper-corb

note: Hide messages menu items
en: _Deleted
ie: _Deletet

en: _Answered
ie: Resp_ondet

en: _Read
ie: _Leet

en: Balsa: you have received %d new message. | Balsa: you have received %d new messages.
ie[0]: Balsa: vu ha recivet %d nov missage.
ie[1]: Balsa: vu ha recivet %d nov missages.

en: Balsa: you have new mail.
ie: Balsa: vu recivet nov postage.

en: S_ubject
ie: _Tema

en: , %d new | , %d new
ie[0]: , %d nov
ie[1]: , %d nov

en: , %d hidden | , %d hidden
ie[0]: , %d celat
ie[1]: , %d celat

en: M_ove
ie: M_over

note: must NOT be modal
en: Balsa Preferences
ie: Preferenties de Balsa

en: Address books
ie: Adressariums

en: Spelling
ie: Ortografie

en: Type
ie: Tip

en: When mail arrives:
ie: Quande postage ariva:

en: Display message
ie: Monstra li missage

en: Play sound
ie: Far un son

en: Show icon
ie: Monstrar un icone

en: characters
ie: caracteres

en: Message
ie: Missage

en: Colors
ie: Colores

en: Format
ie: Formate

en: Fonts
ie: Fondes

en: Pspell settings
ie: Parametres de pspell

en: Message window
ie: Fenestre de missage

en: After moving a message:
ie: Pos mover un missage:

en: Show nothing
ie: Monstra necós

en: Show dialog
ie: Monstrar un dialog

en: Show in list
ie: Monstrar in li liste

en: Show in status bar
ie: Monstra in li panel del statu

en: Print to console
ie: Printar al console

en: Show next message
ie: Monstrar li sequent missage

en: Close message window
ie: Clúder li fenestre del message

en: Margins
ie: Márgines

en: _Chinese Simplified
ie: _Chinesi simplificat

en: _Chinese Traditional
ie: _Chinesi traditional

en: _Czech
ie: _Tchec

en: _Dutch
ie: _Hollandese

en: _Finnish
ie: _Finlandesi

en: _French
ie: _Francese

en: _German (Austrian)
ie: _German (austrian)

en: _German (Swiss)
ie: _German (swissian)

en: _Greek
ie: _Grec

en: _Romanian
ie: _Rumanian

en: _Russian
ie: _Russ

en: _Slovak
ie: _Slovac

en: _Spanish
ie: _Hispan

en: _Swedish
ie: _Svedese

en: _Tatar
ie: _Tataric

en: _Turkish
ie: _Turcian

en: _Ukrainian
ie: _Ucrainan

en: _Language
ie: _Lingue

en: _Options
ie: _Optiones

en: _Save
ie: _Salvar

en: _Undo
ie: _Defar

en: _Redo
ie: _Refar

en: Cu_t
ie: Ci_ser

en: _Paste
ie: Co_llar

en: F_rom
ie: _De

en: Rec_ipients
ie: Rec_ipientes

en: Open...
ie: Aperter...

en: References:
ie: Referenties:

en: %s wrote:
ie: %s scrit:

en: _Send
ie: _Inviar

en: _Ignore
ie: _Ignorar

en: Quit
ie: Salir

en: Check
ie: Reciver

en: Compose
ie: Composir

en: Reply
ie: Responder

en: Reply
    to all
ie: Responder
    a omni

en: Reply
    to group
ie: Responder
    a gruppe

en: Forward
ie: Transmisser

en: Postpone
ie: Ajornar

en: Print
ie: Printar

en: Attach
ie: Atachar

en: Save
ie: Salvar

en: Identity
ie: Identitá

en: Close
ie: Clúder

en: Sign
ie: Signar

en: Encrypt
ie: Ciffrar

en: Undo
ie: Defar

en: Redo
ie: Refar

en: Expunge
ie: Efaciar

en: Empty
    Trash
ie: Vacuar li Paper-corb

en: Edit
ie: Redacter

en: Text Be_low Icons
ie: Textu s_ub icones

en: Priority Text Be_side Icons
ie: Textu important _apu icones

en: _Icons Only
ie: Sol _icones

en: _Text Only
ie: Sol _textu

note: Preview display
en: Preview
ie: Previder
