balsa master - en to tr translation catalogue (1663 entries)

en: Email utility
tr: E-posta aracı

en: Balsa is a graphical mail client. While it is in active development, Balsa has many features such as:
tr: Balsa, grafiksel e-posta istemcisidir. Aktif olarak geliştirilmektedir ve birçok özelliği vardır:

en: IMAP and POP3 support;
tr: IMAP ve POP3 desteği;

en: sendmail or direct SMTP support;
tr: sendmail veya doğrudan SMTP desteği;

en: end-to-end encryption using GnuPG or S/MIME;
tr: GnuPG ya da S/MIME ile uçtan uca şifreleme;

en: multi-threaded retrieval and sending of messages;
tr: çok ileti dizili ileti alma ve gönderme;

en: support for all configurations of local mail folders;
tr: yerel posta klasörlerinin tüm yapılandırmalarına destek;

en: automatic mail checking;
tr: kendiliğinden posta denetimi;

en: mail printing;
tr: posta yazdırma;

en: inline attachment viewing;
tr: satır arası ek gösterimi;

en: and the proverbial much, much more.
tr: ve daha çoğu.

en: Mail Client
tr: Posta İstemcisi

en: Mail;E-mail;Email;IMAP
tr: Posta;Mail;E-posta;E-mail;Eposta;Email;IMAP

en: No error
tr: Hata yok

en: Cannot read from address book
tr: Adres defterinden okunamıyor

en: Cannot write to address book
tr: Adres defterine yazılamıyor

en: Cannot connect to the server
tr: Sunucuya bağlanılamıyor

en: Cannot search in the address book
tr: Adres defterinde aranamıyor

en: Cannot add duplicate entry
tr: Yinelemeli girdi eklenemiyor

en: Cannot find address in address book
tr: Adres, adres defterinde bulunamıyor

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Balsa passwords
tr: Balsa parolaları

note: Translators: #1 address book name; #2 error message
en: Error saving credentials for address book “%s” in Secret Service: %s
tr: “%s” adres defteri için kimlik bilgileri Giz Hizmetinde kaydedilirken hata oluştu: %s

note: Translators: #1 address book name; #2 error message
en: Error loading credentials for address book “%s” from Secret Service: %s
tr: “%s” adres defteri için kimlik bilgileri Giz Hizmetinden yüklenirken hata: %s

en: unknown
tr: bilinmeyen

note: The extern database doesn't support Id's, sorry!
en: No-Id
tr: Kimliksiz

en: No-Name
tr: Adsız

note: very unlikely...
en: Host not found
tr: Makine bulunamadı

en: The LDAP server “%s” does not support LDAPv3, interaction may fail.
tr: LDAP sunucusu “%s”, LDAPv3 sürümünü desteklemiyor ve etkileşim başarısız olabilir.

en: TLS requested but not compiled in
tr: TLS istendi ama bu destekle derlenmemiş

en: Cannot open LDAP address book %s: %s
tr: LDAP adres defteri %s açılamadı: %s

en: Undefined location of user address book
tr: Kullanıcı adres defterinin konumu tanımlanmamış

en: LDAP server %s down, next attempt will try to reconnect.
tr: LDAP sunucusu %s kapalı, sonraki deneme yeniden bağlanmayı deneyecek.

en: Reading Osmo contacts failed: %s
tr: Osmo kişi bilgilerinin okunması başarısız oldu: %s

en: D_isplayed Name:
tr: _Görünen Ad:

en: _First Name:
tr: _Ad:

en: _Last Name:
tr: _Soyad:

en: _Nickname:
tr: _Takma Ad:

en: O_rganization:
tr: _Kurum:

en: _Email Address:
tr: _E-posta Adresi:

en: A_dd
tr: _Ekle

en: To:
tr: Alıcı:

en: Reply To:
tr: Şuna Yanıtla:

en: Cannot load Autocrypt keys: %s
tr: Autocrypt anahtarları yüklenemedi: %s

en: Imported %d key from the Autocrypt database into your key ring. | Imported %d keys from the Autocrypt database into your key ring.
tr[0]: Autocrypt veri tabanından anahtarlığınıza %d anahtar içe aktarıldı.

note: Translators: #1 crypto protocol; #2 RFC 5322 internet address
en: Looking for %s key for “%s”
tr: %s anahtarı “%s” içinde aranıyor

note: Translators: #1 crypto protocol; #2 RFC 5322 internet address
en: Cannot find any %s key for “%s”
tr: %s için “%s” adresinde hiçbir anahtar bulunamadı

note: Translators: #1 key count, #2 crypto protocol; #2 RFC 5322 internet address
en: Imported %d %s key for “%s” into your key ring. | Imported %d %s keys for “%s” into your key ring.
tr[0]: Anahtarlığınıza %d %s “%s” anahtarı içe aktarıldı.

en: Cannot import missing keys for “%s”: %s
tr: “%s” için kayıp anahtarlar içe aktarılamıyor: %s

note: paranoid, should never happen
en: cannot find a key for “%s”
tr: “%s” için anahtar bulunamadı

en: Encryption key for “%s” | Encryption keys for “%s”
tr[0]: “%s” için şifreleme anahtarları

en: public key(s) missing, click to search key server
tr: genel anahtar(lar) kayıp, anahtar sunucu aramak için tıkla

en: public key missing, click to search key server
tr: genel anahtar kayıp, anahtar sunucu aramak için tıkla

en: all public keys available, click to show them
tr: tüm genel anahtarlar kullanılabilir, göstermek için tıkla

en: public key available, click to show it
tr: genel anahtar kullanılabilir, göstermek için tıkla

note: Translators: #1 database file; #2 error message
en: cannot initialise Autocrypt database “%s”: %s
tr: Autocrypt veri tabanı “%s” başlatılamıyor: %s

note: Translators: #1 sender's email address
en: No usable private key for “%s” found! Please create a key or disable Autocrypt.
tr: “%s” için kullanılabilir özel anahtar bulunamadı! Anahtar oluştur ya da Autocrypt’i devre dışı bırak.

note: Translators: #1 GPG key fingerprint; #2 error message Translators: #1 mailbox; #2 error message Translators: #1 email address (mailbox); #2 error message
en: error reading Autocrypt data for “%s”: %s
tr: “%s” için Autocrypt verisi okunurken hata: %s

en: Autocrypt database
tr: Autocrypt veri tabanı

en: _Close
tr: _Kapat

en: Mailbox
tr: Posta Kutusu

en: Last seen
tr: Son görülen

en: Last Autocrypt message
tr: Son Autocrypt iletisi

en: Prefer encryption
tr: Şifrelemeyi yeğle

note: Translators: #1 email address; #2 error message
en: update user “%s” failed: %s
tr: kullanıcı güncelle “%s” başarısız oldu: %s

en: insert user “%s” failed: %s
tr: kullanıcı ekle “%s” başarısız oldu: %s

en: _Show details…
tr: _Ayrıntıları göster…

en: _Delete
tr: _Sil

note: Translators: #1 email address
en: The database entry for “%s” does not contain a key.
tr: “%s” veri tabanı girdisi, bir anahtar içermiyor.

en: cannot show key details: %s
tr: anahtar ayrıntıları göserilemedi: %s

note: Translators: #1 email address
en: Delete the Autocrypt key for “%s” from the database?
tr: “%s” için Autocrypt anahtarı veri tabanından silinsin mi?

en: (No subject)
tr: (Konusuz)

en: Cannot open %s: %s
tr: %s açılamıyor: %s

en: Could not read embedded message
tr: Gömülü ileti okunamadı

en: Unable to load message body to match filter
tr: Süzgeçle eşleştirmek için ileti gövdesi yüklenemedi

en: Invalid filter: %s
tr: Geçersiz süzgeç: %s

en: Bad mailbox name for filter: %s
tr: Süzgeç için bozuk posta kutusu adı: %s

en: Error when copying messages: %s
tr: İletiler kopyalanırken hata: %s

en: Error when trashing messages: %s
tr: İletiler çöpe taşınırken hata: %s

en: Error when moving messages: %s
tr: İletiler taşınırken hata: %s

en: Syntax error in the filter configuration file
tr: Süzgeç yapılanma dosyasında yazım hatası

en: Unable to allocate memory
tr: Bellek ayrılamadı

en: Error in regular expression syntax
tr: Düzenli ifadede yazım hatası

en: Attempt to apply an invalid filter
tr: Geçersiz süzgeç uygulanmaya çalışıldı

en: Invalid filters %s for mailbox %s
tr: %2$s posta kutusu için geçersiz süzgeçler %1$s

note: FIXME: this is hack!
en: To
tr: Alıcı

en: From
tr: Gönderen

en: Subject
tr: Konu

en: Body
tr: Gövde

en: Header:%s
tr: Başlık:%s

en: New
tr: Yeni

en: Deleted
tr: Silindi

en: Replied
tr: Yanıtlandı

en: Flagged
tr: İşaretli

en: Not
tr: Değil

en: From %Y-%m-%d
tr: %d-%m-%Y’den

en: To %Y-%m-%d
tr: %d-%m-%Y’e kadar

en: And
tr: Ve

en: Or
tr: Veya

en: Could not connect to “%s”
tr: “%s” için bağlanamadı

en: Failed to decrypt MIME part: parse error
tr: MIME bölümünün şifresi çözülürken hata: ayrıştırma hatası

en: never
tr: asla

note: Translators: #1 signature crypto protocol; #2 signer; #3 status message
en: %s signature of “%s”: %s
tr: %s imzası, imzalayan “%s”: %s

note: Translators: #1 signature crypto protocol; #2 status message
en: %s signature: %s
tr: %s imzası: %s

en:  signature: %s
tr:  imza: %s

en: 
    Signature validity: %s
tr: 
    İmza geçerliliği: %s

en: 
    Signed on: %s
tr: 
    İmzalayan: %s

en: 
    Key fingerprint: %s
tr: 
    Tuş parmak izi: %s

en: Cannot verify multipart/signed part due to missing subparts.
tr: Eksik alt bölümler yüzünden çoklu bölüm/imzalı bölüm doğrulanamıyor.

en: unsupported protocol “%s”
tr: desteklenmeyen iletişim kuralı “%s”

en: Cannot verify multipart/signed part: signature content-type does not match protocol.
tr: Çoklu bölüm/imzalı bölüm doğrulanamıyor: imza içerik türü iletişim kuralıyla eşleşmiyor.

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: unsupported encryption protocol “%s”.
tr: Çoklu bölüm/şifreli bölümün şifresi çözülemiyor: desteklenmeyen şifreleme iletişim kuralı “%s”.

en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: content-type does not match protocol.
tr: Çoklu bölüm/şifreli bölümün şifresi çözülemiyor: içerik türü iletişim kuralıyla eşleşmiyor.

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: unexpected content type
tr: Çoklu bölüm/şifreli bölümün şifresi çözülemiyor: beklenmedik içerik türü

en: Cannot decrypt multipart/encrypted part: failed to parse decrypted content
tr: Çoklu bölüm/şifreli bölümün şifresi çözülemiyor: şifresi çözülen içerik ayrıştırılamadı

en: Could not get an HTML part: %s
tr: Bir HTML bölümü alınamadı: %s

en: Could not convert HTML part to text: %s
tr: HTML bölümü metine dönüştürülemedi: %s

en: This message part references content on one or more external servers. To protect your privacy, Balsa has not downloaded it. You may choose to download it if you trust the sender of the message.
tr: Bu ileti bölümü, bir veya daha çok dış sunucudaki içeriğe atıfta bulunur. Gizliliğini korumak için Balsa bu dosyaları indirmedi. İletiyi gönderene güveniyorsanız indirmeyi seçebilirsiniz.

en: _Download external content
tr: Dış içeriği _indir

en: Balsa's external HTML resources filter web extension is not available in the folder “%s”, falling back to simplified image filtering. Please check your installation.
tr: Balsa’nın dış HTML kaynakları süzme web uzantısı “%s” klasöründe yok, basit resim süzümüne dönülüyor. Lütfen kurulumunuzu gözden geçirin.

en: HTML preferences
tr: HTML tercihleri

en: Sender
tr: Gönderici

en: Prefer HTML
tr: HTML’yi yeğle

en: Auto-load external content
tr: Dış içeriği kendiliğinden yükle

note: Translators: #1 database path; #2 error message
en: Cannot initialise HTML preferences database “%s”: %s
tr: HTML tercihleri veri tabanı ilklendirilemedi “%s”: %s

note: Translators: #1 message sender address; #2 error message
en: Cannot read HTML preferences for “%s”: %s
tr: “%s” için HTML tercihleri okunamıyor: %s

note: Translators: #1 message sender address; #2 error message
en: Cannot save HTML preferences for “%s”: %s
tr: “%s” için HTML tercihleri kayıt edilemiyor: %s

note: Translators: #1 error message
en: Cannot delete database entry: %s
tr: Veri tabanı girdisi silinemedi: %s

en: New Identity
tr: Yeni Kimlik Seç

en: Error executing signature generator “%s”:
tr: İmza oluşturucu “%s” yürütülürken hata:

en: Error executing signature generator “%s”: %s
tr: İmza oluşturucu “%s” yürütülürken hata: %s

en: Cannot read signature file “%s”:
tr: İmza dosyası “%s” okumak için açılamıyor:

en: Signature in “%s” is not a UTF-8 text.
tr: “%s” içindeki imza bir UTF-8 metni değil.

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _OK
tr: _Tamam

en: Current
tr: Geçerli

en: Default
tr: Öntanımlı

note: Translators: please do not translate Face.
en: _Face Path
tr: _Face Yolu

note: Translators: please do not translate Face.
en: _X-Face Path
tr: _X-Face Yolu

note: create the "General" tab
en: General
tr: Genel

en: _Identity name:
tr: _Kimlik adı:

en: _Full name:
tr: _Tam ad:

en: _Mailing address:
tr: _Postalama adresi:

en: Reply _to:
tr: _Şuna yanıtla:

en: _Domain:
tr: _Alan adı:

note: create the "Messages" tab
en: Messages
tr: İletiler

en: Reply _string:
tr: Yanıt _dizgesi:

en: F_orward string:
tr: _Yönlendirme dizgesi:

en: send messages in both plain text and _HTML format
tr: iletileri düz metin ve _HTML biçimlerinde gönder

en: request positive (successful) _Delivery Status Notification by default
tr: öntanımlı olarak olumlu (başarılı) _Teslimat Durum Bildirimi iste

en: request _Message Disposition Notification by default
tr: öntanımlı olarak _İleti Okundu Bildirimi iste

en: SMT_P server:
tr: SMT_P sunucusu:

note: create the "Signature" tab
en: Signature
tr: İmza

en: Signature _path
tr: İmza _yolu

en: _Execute signature
tr: İmzayı _çalıştır

en: Incl_ude signature
tr: İmzayı _içer

en: Include signature when for_warding
tr: _Yönlendirirken imzayı içer

en: Include signature when rep_lying
tr: Y_anıtlarken imzayı içer

en: _Add signature separator
tr: İmza ayracını _ekle

en: Prepend si_gnature
tr: İmzayı _başa ekle

en: Security
tr: Güvenlik

en: sign messages by default
tr: iletileri öntanımlı olarak imzala

en: encrypt messages by default
tr: iletileri öntanımlı olarak şifrele

en: default protocol
tr: öntanımlı iletişim kuralı

en: always trust GnuPG keys to encrypt messages
tr: iletileri şifrelemek için herzaman GnuPG anahtarlarına güven

en: remind me if messages can be encrypted
tr: iletiler şifrelenebildiğinde beni uyar

en: use secret key with this id for signing GnuPG messages
    (leave empty for automatic selection)
tr: GnuPG iletilerini imzalamak için bu kimliğe sahip gizli anahtarı kullan
    (kendiliğinden seçim için boş bırak)

en: use certificate with this id for signing S/MIME messages
    (leave empty for automatic selection)
tr: S/MIME iletilerini imzalamak için bu kimliğe sahip sertifikayı kullan
    (kendiliğinden seçim için boş bırak)

en: Autocrypt mode
tr: Autocrypt kipi

en: Error selecting key: %s
tr: Anahtar seçilirken hata: %s

en: Choose…
tr: Seç…

en: Error reading file %s: %s
tr: %s dosyası okunurken hata: %s

note: Translators: please do not translate Face.
en: Face header file %s is too long (%lu bytes).
tr: Face başlık dosyası %s çok uzun (%lu bayt).

note: Translators: please do not translate Face.
en: Face header file %s contains binary data.
tr: Face başlık dosyası %s ikilik veri içeriyor.

note: Translators: please do not translate Face.
en: Error loading Face: %s
tr: Face yüklenirken hata: %s

en: Error: The identity does not have a name
tr: Hata: Kimlik bilgileri ad içermiyor

en: Error: An identity with that name already exists
tr: Hata: Bu adla bir kimlik zaten var

en: Do you really want to delete the selected identity?
tr: Seçilmiş olan kimliği silmeyi gerçekten istiyor musun?

en: Error displaying help for identities: %s
tr: Kimlikler için yardım görüntülenirken hata: %s

en: Manage Identities
tr: Kimlikleri Yönet

en: _Help
tr: _Yardım

[ctx: identity]
note: Translators: button "New" identity
en: _New
tr: _Yeni

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: disabled
tr: devre dışı

en: enabled, no preference
tr: etkinleştirildi, yeğ yok

en: enabled, prefer encryption
tr: etkinleştirildi, şifrelemeyi yeğle

en: GnuPG MIME mode
tr: GnuPG MIME kipi

en: GnuPG OpenPGP mode
tr: GnuPG OpenPGP kipi

en: GpgSM S/MIME mode
tr: GpgSM S/MIME kipi

en: Authentication cancelled
tr: Kimlik doğrulaması iptal edildi

en: User name required, authentication cancelled
tr: Kullanıcı adı gerekli, kimlik doğrulaması iptal edildi

en: GSSAPI authentication failed: %s
tr: GSSAPI doğrulaması başarısız oldu: %s

en: No way to authenticate is known
tr: Kimlik doğrulamanın yolu bilinmiyor

en: Cannot LOGIN with UTF-8 username or password
tr: UTF-8 kullanıcı adı veya parola ile LOGIN yapılamıyor

en: Unordered data received from server
tr: Suncudan gelen sıralanmamış veriler

en: Bug in implementation of SORT command on IMAP server exposed.
tr: IMAP sunucusuna SORT komutu uygulanmasında hata oluştu.

en: Connecting %s failed: %s
tr: %s bağlantısı başarısız oldu: %s

en: TLS negotiation failed: %s
tr: TLS el sıkışması başarısız oldu: %s

en: TLS required but not available
tr: TLS gerekli ama kullanılabilir değil

note: it is not we, so it must be the server
en: IMAP response: %s
tr: IMAP yanıtı: %s

en: the server %s does not offer the IMAP service at port 993 or 143
tr: %s sunucusu 993 ya da 143 numaralı bağlantı noktasında IMAP hizmeti sunmuyor

note: IMAP host name + message
en: IMAP server %s alert:
    %s
tr: IMAP sunucusu %s uyarısı:
    %s

note: IMAP host name + message
en: IMAP server %s error: %s
tr: IMAP sunucu %s hatası: %s

en: Cannot connect to %s
tr: %s’e bağlanılamıyor

en: Cannot connect to the server: %s
tr: Sunucuya bağlanılamıyor: %s

en: Exceeded the number of connections per server %s
tr: Sunucu başına bağlantı sayısı aşıldı %s

en: subscribing to “%s” failed
tr: “%s” için abone olmak başarısız oldu

en: unsubscribing from “%s” failed
tr: “%s” aboneliği iptal edilirken hata oluştu

en: do not show again
tr: yeniden gösterme

en: broken TLS certificate
tr: Bozuk TLS sertifikası

en: SSL/TLS certificate
tr: SSL/TLS sertifikası

en: _Accept Once
tr: _Bir Kez Kabul Et

en: Accept & _Save
tr: Kabul Et ve _Kaydet

en: _Reject
tr: _Geri Çevir

en: <big><b>Authenticity of this certificate could not be verified.</b></big>
    Reason: %s
tr: <big><b>Bu sertifikanın gerçekliği doğrulanamadı.</b></big>
    Neden: %s

en: the signing certificate authority is not known
tr: imzalayan sertifika yetkilisi bilinmiyor

en: the certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from
tr: sertifika, alındığı sitenin beklenen kimliğiyle eşleşmiyor

en: the certificate’s activation time is still in the future
tr: sertifikanın etkinleştirilme tarihi henüz gelmemiş

en: the certificate has expired
tr: sertifikanın süresi dolmuş

en: the certificate has been revoked
tr: sertifika feshedilmiş

en: the certificate’s algorithm is considered insecure
tr: sertifikanın algoritması güvensiz kabul ediliyor

en: an error occurred validating the certificate
tr: sertifika doğrulanırken hata oluştu

en: unknown certificate validation error %u
tr: bilinmeyen sertifika doğrulama hatası %u

en: No image data
tr: Resim verisi yok

en: Invalid input format
tr: Geçersiz girdi biçimi

en: Internal buffer overrun
tr: İç  taşması

note: Translators: please do not translate Face.
en: Bad X-Face data
tr: Bozuk X-Face verisi

en: Cannot play sound event “%s”: %s
tr: “%s” ses olayı oynatılamıyor: %s

en: Cannot play sound file “%s”: %s
tr: “%s” ses dosyası oynatılamıyor: %s

en: The server returned an invalid reply.
tr: Sunucu geçersiz yanıt döndü.

en: The server does not support any usable address book report.
tr: Sunucu, kullanılabilir bir adres defteri raporu desteklemiyor.

note: Translators: #1 address book name, #2 address book URL, #3 error message
en: CardDAV error for address book “%s” (URL %s):
    %s
tr: “%s” adres defteri (URL %s) için CardDAV hatası:
    %s

note: Translators: #1 error message
en: CardDAV error: %s
tr: CardDAV hatası: %s

en: Your Balsa configuration is now stored in “~/.balsa/config”.
tr: Balsa yapılandırmanız şimdi “~/.balsa/config” adresinde saklandı.

en: could not create context
tr: içerik oluşturulamadı

en: could not set protocol “%s”
tr: “%s” iletişim kuralı ayarlanamadı

en: failed to create a temporary folder
tr: geçiçi klasör oluşturulamadı

en: could not set folder “%s” for engine “%s”
tr: “%s” klasörün “%s” motoru için ayarlanamadı

note: paranoid - should *never* happen
en: no crypto engine for “%s” available
tr: “%s” için kullanılabilir kripto motoru yok

en: could not get data from stream
tr: akıştan veri alınamadı

en: signature verification failed
tr: imza doğrulaması başarısız oldu

en: could not create new data object
tr: yeni veri nesnesi oluşturulamadı

en: signing failed
tr: imzalama başarısız

en: combined signing and encryption is defined only for RFC 2440
tr: imzalama ve şifrelemin birlikte yapılması yalnızca RFC 2440 için tanımlıdır

en: signing and encryption failed
tr: imzalama ve şifreleme başarısız oldu

en: encryption failed
tr: şifreleme başarısız oldu

en: decryption failed
tr: şifre çözümü başarısız oldu

en: No private key for protocol %s is available for the signer “%s”
tr: “%2$s” imzacısınca %1$s iletişim kuralı için imzalanmış özel anahtar yok.

en: A key for “%s” is present, but it is expired, disabled, revoked or invalid
tr: “%s” için anahtar var ancak süresi dolmuş, devre dışı, feshedilmiş veya geçersiz

en: Could not find a key for “%s”
tr: “%s” için anahtar bulunamadı

en: Multiple keys for “%s”
tr: “%s” için birden çok anahtar

en: Insufficient key validity
tr: Yetersiz anahtar geçerliliği

note: FIXME: create dialog according to the Gnome HIG
en: Select key
tr: Anahtar seç

en: Select the private key for the signer “%s”
tr: İmzacı “%s” için özel anahtar seç

en: Select the public key for the recipient “%s”
tr: Alıcılar “%s” için açık anahtar seç

en: There seems to be no public key for recipient “%s” in your key ring.
    If you are sure that the recipient owns a different key, select it from the list.
tr: Anahtarlığınızdaki “%s” alıcısı için ortak anahtar yok gibi görünüyor.
    Alıcının farklı bir anahtara sahip olduğundan eminseniz listeden seçin.

en: Double-click key to show details
tr: Ayrıntıları görüntülemek için tuşa çift tıklayın

en: User ID
tr: Kullanıcı Kimliği

en: Size
tr: Boyut

en: Created
tr: Oluşturulma

note: create the dialog
en: The owner trust for this key is “%s” only.
    Use this key anyway?
tr: Anahtar sahibi güveni yalnızca “%s” için.
    Anahtar yine de kullanılsın mı?

en: Insufficient key owner trust
tr: Yetersiz anahtar sahibi güvenirliliği

note: FIXME: create dialog according to the Gnome HIG
en: Enter Passphrase
tr: Parola Metnini Gir

en: %s
    The passphrase for this key was bad, please try again!
    
    Key: %s
tr: %s
    Bu anahtar için parola yetersiz, lütfen yeniden deneyin!
    
    Anahtar: %s

en: %s
    Please enter the passphrase for the secret key!
    
    Key: %s
tr: %s
    Gizli anahtar için parola girin!
    
    Anahtar: %s

en: error setting key list mode
tr: anahtar liste kipi ayarlanırken hata

en: could not list keys for “%s”
tr: “%s” için anahtarlar listelenemedi

en: ambiguous keys for “%s”
tr: “%s” için belirsiz anahtarlar

en: cannot create data buffer
tr: veri tamponu oluşturulamıyor

en: exporting key for “%s” failed
tr: “%s” için anahtar dışa aktarımı başarısız oldu

en: cannot export minimal key for “%s”
tr: “%s” için en küçük anahtar dışa aktarılamıyor

en: importing key data failed
tr: anahtar verisi içe aktarma başarısız oldu

en: Cannot find a key with fingerprint %s on the key server.
tr: Anahtar sunucuda parmak izi %s olan bir anahtar bulunamıyor.

en: Found %u key with fingerprint %s on the key server. Please check and import the proper key manually. | Found %u keys with fingerprint %s on the key server. Please check and import the proper key manually.
tr[0]: Anahtar sunucusunda %u anahtar parmak izi %s ile uyumlu olarak bulundu. Lütfen uygun anahtarı el ile denetleyip içe aktarın.

en: Searching the key server failed: %s
tr: Anahtar sunucusu arama başarısız oldu: %s

en: no data for key with fingerprint %s
tr: %s parmak izli anahtar için veri yok

en: reading key data failed
tr: anahtar verisi okunamadı

en: error importing key
tr: anahtar içe aktarımında hata

en: No key was imported or updated.
tr: Hiçbir anahtar içe aktarılmadı veya güncellenmedi.

en: The key was ignored because it does not have a user ID.
tr: Kullanıcı kimliği içermediği için anahtar gözden gelindi.

en: The key was imported into the local key ring.
tr: Anahtar yerel anahtarlığa içe aktarıldı.

en: The key was updated in the local key ring:
tr: Anahtar yerel anahtarlıkta güncellendi:

en: 
    • %d new user ID | 
    • %d new user IDs
tr[0]: 
    • %d yeni kullanıcı kimliği

en: 
    • %d new subkey | 
    • %d new subkeys
tr[0]: 
    • %d yeni alt anahtar

en: 
    • %d new signature | 
    • %d new signatures
tr[0]: 
    • %d yeni imza

en: 
    • %d new revocation | 
    • %d new revocations
tr[0]: 
    • %d yeni iptal

en: The existing key in the key ring was not changed.
tr: Anahtarlıktaki geçerli anahtar değiştirilmedi.

en: Key status:
tr: Anahtar durumu:

en: User ID:
tr: Kullanıcı Kimliği:

en: None
tr: Hiç

en: Primary user ID:
tr: Birincil kullanıcı kimliği:

en: Key owner trust:
tr: Anahtar sahibi güvenilirliği:

en: Additional User IDs
tr: Ek Kullanıcı Kimlikleri

en: Issuer
tr: Düzenleyen

en: Name:
tr: Ad:

en: Serial number:
tr: Seri numarası:

note: Translators: x509 certificate chain ID
en: Chain ID:
tr: Zincir kimliği:

note: add button to show the full chain - copy the fingerprint as the key may be unref'ed...
en: view certificate chain…
tr: sertifika zincirini görüntüle…

en: Subkey used
tr: Alt anahtar kullanıldı

note: Translators: #1 subkey capabilities string
en: Subkeys (%s only)
tr: Alt anahtarlar (yalnızca %s)

en: Subkeys
tr: Alt anahtarlar

en: Status:
tr: Durum:

en: Fingerprint:
tr: Parmak izi:

note: add type and filename (if available)
en: Type:
tr: Tür:

en: Capabilities:
tr: Yetenekler:

en: invalid timestamp
tr: geçersiz zaman damgası

en: not available
tr: kullanılabilir değil

en: Created:
tr: Oluşturuldu:

en: Expires:
tr: Bitiş tarihi:

en: revoked
tr: feshedilmiş

en: expired
tr: süresi dolmuş

en: invalid
tr: geçersiz

en: Close
tr: Kapat

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: sign
tr: imzala

en: encrypt
tr: şifrele

en: certify
tr: sertifikalandır

en: authenticate
tr: kimlik doğrula

note: Translators: Elliptic Curve Cryptography (ECC) curve name
en:  curve “%s”
tr:  eğri “%s”

en: _Hide
tr: _Gizle

en: not a regular file
tr: sıradan dosya değil

en: Cannot launch, missing application
tr: Başlatılamıyor, eksik uygulama

en: Open with %s
tr: %s ile aç

en: Open _part with %s
tr: Bölümü %s ile _aç

en: failed to evaluate XPath expression
tr: XPath ifadesi değerlendirilemedi

note: Translators: #1 HTTP (RFC 2616) status code, #2 HTTP status message
en: WebDAV response %d: %s
tr: WebDAV yanıtı %d: %s

en: WebDAV: empty response
tr: WebDAV: boş yanıt

en: cannot parse the WebDAV server response as XML
tr: WebDAV sunucu yanıtı XML olarak ayrıştırılamadı

en: cannot add namespaces to XPath context
tr: XPath içeriğine ad uzayı eklenemedi

en: cannot create XPath context
tr: XPath içeriği oluşturulamadı

en: Cannot load mailbox %s
tr: Posta kutusu %s yüklenemiyor

en: No such mailbox type: %s
tr: Böyle bir posta kutusu türü yok: %s

en: Bad local mailbox path “%s”
tr: Bozuk yerel posta kutusu yolu “%s”

en: Could not create a mailbox of type %s
tr: %s türünde bir posta kutusu oluşturulamadı

en: Applying filter rules to %s
tr: %s için süzgeç kuralları uygulanıyor

en: Copying from %s to %s
tr: %s konumundan %s konumuna kopyalanıyor

en: Removing messages from source mailbox failed
tr: İletilerin kaynak posta kutusundan silinmesi başarısız oldu

en: from unknown
tr: bilinmeyen göndericiden

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: Searching %s for partial messages
tr: %s kısmi iletiler için aranıyor

en: Reconstructing message
tr: Yeniden oluşturma iletisi

en: Finding duplicate messages in source mailbox failed
tr: Kaynak posta kutusunda yineleyen iletilerin bulunması başarısız oldu

en: *** ERROR: Mailbox Stream Closed: %s ***
tr: *** HATA: Posta kutusu Akımı Kapalı: %s ***

note: ImapIssue macro handles reconnecting. We might issue a LIBBALSA_INFORMATION_MESSAGE here but it would be overwritten by login information... Translators: #1 context (mailbox, server); #2 mailbox or server name
en: IMAP %s %s: connection has been severed. Reconnecting…
tr: IMAP %s %s: bağlantı koptu. Yeniden bağlanılıyor…

note: Translators: #1 context (mailbox, server); #2 mailbox or server name
en: IMAP %s %s: protocol error. Try enabling bug workarounds.
tr: IMAP %s %s: iletişim kuralı hatası. Hatanın etrafından dolaşmayı deneyin.

note: Translators: #1 context (mailbox, server); #2 mailbox or server name; #3 error message
en: IMAP %s %s: server has shut down the connection: %s. Reconnecting…
tr: IMAP %s %s: sunucusu bağlantıyı kopardı: %s yeniden bağlanılıyor…

note: helper macro for calling II in the context of a mailbox
en: mailbox
tr: posta kutusu

en: Downloading %ld kB
tr: İndiriliyor %ld kB

en: No path found for mailbox “%s”, using “%s”
tr: “%s” posta kutusu için yol bulunamadı, “%s” kullanılıyor

en: Cannot get IMAP handle
tr: IMAP aracı alınamıyor

en: server
tr: sunucu

en: Error fetching message from IMAP server: %s
tr: IMAP sunucusundan iletiler alınırken hata: %s

en: Downloading %u kB
tr: İndiriliyor %u kB

en: Cannot create temporary file
tr: Geçiçi dosya oluşturulamıyor

en: Cannot write to temporary file %s
tr: %s geçici dosyasına yazılamıyor

en: Uploading %ld kB
tr: Yükleniyor %ld kB

en: Server-side threading not supported.
tr: Sunucu taraflı ileti dizileri desteklenmiyor.

en: Failed to save cache file “%s”: %s.
tr: “%s” önbellek dosyası kaydedilemedi: %s.

en: Failed to read cache file %s: %s
tr: %s önbellek dosyası okunamadı: %s

en: Cache file for mailbox %s will be repaired
tr: %s posta kutusu için önbellek dosyası onarılacak

en: Filtering %s
tr: %s süzülüyor

en: Preparing %s
tr: %s hazırlanıyor

en: Open of %s failed. Errno = %d,
tr: %s açılamadı. Errno = %d,

en: Failed to sync mailbox “%s”
tr: “%s” posta kutusu eşleştirilemedi

en: Mailbox %s does not appear to be a Maildir mailbox.
tr: Posta kutusu %s bir Maildir posta kutusu gibi görünmüyor.

en: Could not create a Maildir directory at %s (%s)
tr: %s (%s)’de bir MailDir dizini oluşturulamadı

en: Could not create a Maildir at %s (%s)
tr: %s (%s)’de bir MailDir oluşturulamadı

en: Could not remove “%s”: %s
tr: “%s” kaldırılamadı: %s

en: Mailbox does not exist.
tr: Posta kutusu yok.

en: Data copy error
tr: Veri kopyalama hatası

en: Mailbox %s does not appear to be an mbox mailbox.
tr: Posta kutusu %s bir mbox posta kutusu gibi görünmüyor.

en: Could not remove %s: %s
tr: %s silinemedi: %s

en: Could not write file %s: %s
tr: %s dosyasına yazılamadı: %s

en: Failed to create temporary file “%s”: %s
tr: “%s” geçiçi dosyası oluşturulamadı: %s

en: Failed to save cache file “%s”: %s. New version saved as “%s”
tr: Önbellek dosyası “%s” kaydedilemedi: %s. Yeni sürüm “%s” adıyla kaydedildi

en: Could not unlink file %s: %s
tr: %s dosyasının bağlantısı kaldırılamadı: %s

en: Cannot open mailbox.
tr: Posta kutusu açılamıyor.

en: Mailbox is not in mbox format.
tr: Posta kutusu mbox biçiminde değil.

en: Cannot lock mailbox.
tr: Posta kutusu kilitlenemiyor.

en: %s: could not open %s.
tr: %s: %s açılamadı.

en: %s: could not get new MIME stream.
tr: %s: yeni MIME akışı alınamadı.

en: %s: %s is not in mbox format.
tr: %s: %s mbox biçiminde değil.

en: Mailbox %s does not appear to be an MH mailbox.
tr: Posta kutusu %s bir MH posta kutusu gibi görünmüyor.

en: Could not create MH directory at %s (%s)
tr: %s (%s)’de bir MH dizini oluşturulamadı

en: Could not create MH structure at %s (%s)
tr: %s (%s)’de bir MH yapısı oluşturulamadı

en: Cannot create message
tr: İleti oluşturulamıyor

en: Message rename error
tr: İleti yeniden adlandırma hatası

en: Saving the POP3 message UID list failed: %s
tr: POP3 ileti UID listesi kaydı başarısız oldu: %s

en: Passing POP message to %s failed: %s
tr: POP iletisinin %s'e aktarımı başarısız oldu: %s

en: Saving POP message failed
tr: POP iletisinin kaydı başarısız oldu

en: Transferring POP message to %s failed: %s
tr: POP iletisinin %s'e aktarımı başarısız oldu: %s

en: Message %lu of %lu (%s of %s)
tr: İleti %lu / %lu (%s / %s)

en: Error appending message %d from %s to %s: %s
tr: İleti %d’nin %s’den %s’e eklenmesinde hata: %s

en: Cannot load certificate file %s: %s
tr: Sertifika dosyası %s yüklenemiyor: %s

note: connect server
en: Connecting %s…
tr: %s’e bağlanılıyor…

en: POP3 mailbox %s: cannot connect %s: %s
tr: POP3 posta kutusu %s: %s'e bağlanamıyor: %s

note: load message list
en: List messages…
tr: İletileri listele…

en: POP3 mailbox %s error: %s
tr: POP3 posta kutusu %s hatası: %s

en: POP3 mailbox %s: message %d oversized: %s — skipped.
tr: POP3 e-posta kutusu %s: ileti %d aşırı büyük: %s — atlanıyor.

en: Connected to %s
tr: %s’e bağlandı

en: %lu new message (%s) | %lu new messages (%s)
tr[0]: %lu yeni ileti (%s)

en: Deleting messages on server…
tr: İletiler sunucudan siliniyor…

en: Finished
tr: Bitti

en: Mailbox (%s) is read-only: cannot change flags.
tr: Posta kutusu (%s) salt okunur: bayraklar değiştirilemiyor.

en: cannot delete “%s”: %s
tr: “%s” dosyası silinemedi: %s

en: West European
tr: Batı Avrupalı

en: East European
tr: Doğu Avrupalı

en: South European
tr: Güney Avrupalı

en: North European
tr: Kuzey Avrupalı

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Arabic
tr: Arapça

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Nordic
tr: İskandinav

en: Thai
tr: Tayca

en: Baltic
tr: Baltık

en: Celtic
tr: Kelt

en: West European (euro)
tr: Batı Avrupa (euro)

en: Russian
tr: Rusça

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: fcntl failed: %s.
tr: fcntl başarısız: %s.

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
tr: fcntl kilitlemesi denenirken bekleme süresi sınırı aşıldı!

en: Waiting for fcntl lock… %d
tr: fcntl kilidi için bekleniyor… %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
tr: flock kilitlemesi denenirken bekleme süresi sınırı aşıldı!

en: Waiting for flock attempt… %d
tr: flock denemesi için bekleniyor… %d

en: LDAP Directory for %s
tr: %s için LDAP Dizini

en: week | weeks
tr[0]: hafta

en: day | days
tr[0]: gün

en: hour | hours
tr[0]: saat

en: minute | minutes
tr[0]: dakika

en: second | seconds
tr[0]: saniye

[ctx: ical_status]
en: unknown
tr: bilinmeyen

[ctx: ical_status]
en: event is tentative
tr: etkinlik geçici

[ctx: ical_status]
en: event is definite
tr: etkinlik kalıcı

[ctx: ical_status]
en: event was cancelled
tr: etkinlik iptal edildi

[ctx: ical_method]
en: unknown
tr: bilinmeyen

[ctx: ical_method]
en: Event Notification
tr: Olay Bildirimi

[ctx: ical_method]
en: Event Request
tr: Olay İsteği

[ctx: ical_method]
en: Reply to Event Request
tr: Olay İsteğini Yanıtla

[ctx: ical_method]
en: Event Cancellation
tr: Olay İptali

[ctx: ical_partstat]
en: unknown
tr: bilinmeyen

[ctx: ical_partstat]
en: needs action
tr: eylem gerekiyor

[ctx: ical_partstat]
en: accepted
tr: kabul edildi

[ctx: ical_partstat]
en: declined
tr: reddedildi

[ctx: ical_partstat]
en: tentatively accepted
tr: geçici olarak kabul edildi

[ctx: ical_partstat]
en: delegated
tr: görevlendirildi

[ctx: day_of_week]
en: Sunday
tr: Pazar

[ctx: day_of_week]
en: Monday
tr: Pazartesi

[ctx: day_of_week]
en: Tuesday
tr: Salı

[ctx: day_of_week]
en: Wednesday
tr: Çarşamba

[ctx: day_of_week]
en: Thursday
tr: Perşembe

[ctx: day_of_week]
en: Friday
tr: Cuma

[ctx: day_of_week]
en: Saturday
tr: Cumartesi

en: every weekday
tr: her haftasonu

en: every day
tr: her gün

note: #1: interval
en: every %d days
tr: her %d günde

en: every
tr: her

note: #1: interval
en: every %d weeks on
tr: her %d haftada

note: #1: the day of week (defined in the day_of_week context) #1: recurrence expression
en:  and %s
tr:  ve %s

en: every week
tr: her hafta

note: #1: interval
en: every %d weeks
tr: her %d haftada

en: the last
tr: en son

note: #1: the day of month
en: %dst
tr: %d.

note: #1: the day of month
en: %dnd
tr: %d.

note: #1: the day of month
en: %drd
tr: %d.

note: #1: the day of month
en: %dth
tr: %d.

en: every day of every month
tr: her ayın her gününde

note: #1: interval
en: every day of the month every %d months
tr: ayın her günü %d ayda bir

note: currently we don't support yearly rules with more than one BYDAY element or exactly 7 elements with all the weekdays * (the "every day" case)
en: rule too complex
tr: kural çok karışık

note: #1: the day of week (defined in the day_of_week context)
en: every %s
tr: her %s

en:  and
tr:  ve

en:  of every month
tr:  her ayın

note: #1: interval
en:  of every %d months
tr:  her %d ayın

[ctx: name_of_month]
en: January
tr: Ocak

[ctx: name_of_month]
en: February
tr: Şubat

[ctx: name_of_month]
en: March
tr: Mart

[ctx: name_of_month]
en: April
tr: Nisan

[ctx: name_of_month]
en: May
tr: Mayıs

[ctx: name_of_month]
en: June
tr: Haziran

[ctx: name_of_month]
en: July
tr: Temmuz

[ctx: name_of_month]
en: August
tr: Ağustos

[ctx: name_of_month]
en: September
tr: Eylül

[ctx: name_of_month]
en: October
tr: Ekim

[ctx: name_of_month]
en: November
tr: Kasım

[ctx: name_of_month]
en: December
tr: Aralık

note: #1: name of month (defined in the name_of_month context) #2: day of week (defined in the day_of_week context)
en: every %s %s
tr: her %s %s

note: #1: interval #2: name of month (defined in the name_of_month context) #3: day of week (defined in the day_of_week context)
en: every %d years on %s %s
tr: her %d yılda bir %s %s

note: #1: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every day of %s
tr: %s ayının her günü

note: #1: interval #2: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %d years every day of %s
tr: her %d yılda, her %s gününde

note: #1: day of week (defined in the day_of_week context) #2: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %s of %s
tr: her %2$s ayının %1$s günü

note: #1: interval #2: day of week (defined in the day_of_week context) #3: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %d years on every %s of %s
tr: her %d yılda, her %s gününde, %s ayında

note: #1: day of week (defined in the day_of_week context) #2: name of month (defined in the name_of_month context)
en: the %s of every %s
tr: her %2$s ayının %1$s günü

note: #1: interval #2: day of week (defined in the day_of_week context) #3: name of month (defined in the name_of_month context)
en: every %d years on the %s of %s
tr: her %d yılda, %s gününde, %s ayında

[ctx: ical_recurrence]
en: secondly
tr: saniye

[ctx: ical_recurrence]
en: minutely
tr: dakika

[ctx: ical_recurrence]
en: hourly
tr: saat

en: , %d occurrence | , %d occurrences
tr[0]: , %d oluş

note: #1: time string
en:  until %s
tr:  %s’e dek

[ctx: ical_role]
en: unknown
tr: bilinmeyen

[ctx: ical_role]
en: chair
tr: mevki

[ctx: ical_role]
en: required participant
tr: gerekli katılımcı

[ctx: ical_role]
en: optional participant
tr: isteğe bağlı katılımcı

[ctx: ical_role]
en: non-participant, information only
tr: katılımcı değil, bilgi amaçlı

en: decryption and signature verification failed
tr: şifre çözümü ve imza doğrulama başarısız

en: The signature is valid.
tr: Bu imza geçerlidir.

en: The signature is valid but expired.
tr: İmza geçerli ama süresi dolmuş.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has expired.
tr: İmza doğru ama imzayı doğrulamak için kullanılan anahtarın süresi dolmuş.

en: The signature is valid but the key used to verify the signature has been revoked.
tr: İmza doğru ama imzayı doğrulamak için kullanılan anahtar feshedilmiş.

en: The signature is invalid.
tr: İmza geçersiz.

en: The signature could not be verified due to a missing key.
tr: İmza eksik bir anahtar yüzünden doğrulanamadı.

en: This part is not a real signature.
tr: Bu bölüm gerçek bir imza değil.

en: The signature could not be verified due to an invalid crypto engine.
tr: İmza geçersiz şifreleme motoru nedeniyle doğrulanamadı.

en: The signature contains multiple signers, this may be a forgery.
tr: İmza, birden çok imzalayan içeriyor ve sahte olabilir.

note: Translators: #1 error source; #2 error message
en: An error prevented the signature verification: %s: %s
tr: Bir hata imza doğrulamasına engel oldu: %s: %s

note: Translators: #1 error message
en: An error prevented the signature verification: %s
tr: Bir hata imza doğrulamasına engel oldu: %s

en: The user ID is of unknown validity.
tr: Kullanıcı kimliği bilinmeyen geçerlilikte.

en: The validity of the user ID is undefined.
tr: Kullanıcı kimliğinin geçerliliği tanımlanmamış.

en: The user ID is never valid.
tr: Kullanıcı kimliği asla geçerli olmamış.

en: The user ID is marginally valid.
tr: Kullanıcı kimliği sıradışı bir biçimde geçerli.

en: The user ID is fully valid.
tr: Kullanıcı kimliği geçerli.

en: The user ID is ultimately valid.
tr: Kullanıcı kimliği üst düzeyde geçerli.

en: bad validity
tr: bozuk geçerlilik

en: undefined
tr: tanımsız

en: marginal
tr: sıradışı

en: full
tr: tüm

en: ultimate
tr: üst düzey

en: malformed card, BEGIN:VCARD expected
tr: bozuk kart, BEGIN:VCARD bekleniyordu

en: malformed card, END:VCARD missing
tr: bozuk kart, END:VCARD kayıp

en: malformed line “%s”, missing “:”
tr: bozuk satır “%s”, kayıp “:”

en: malformed line “%s”, empty name or value
tr: bozuk satır “%s”, boş ad veya değer

en: SMTP server %s
tr: SMTP sunucusu %s

en: Message %u of %u
tr: İleti %u / %u

en: Cannot reach SMTP server %s (%s), any queued message will remain in %s.
tr: %s SMTP sunucusuna ulaşılamıyor (%s), sıraya alınmış herhangi bir ileti %s içinde kalacak.

en: Sending Mail
tr: İleti Gönderiliyor

en: Save message in %s…
tr: İletiyi %s'e kaydet…

en: Saving sent message to %s failed: %s
tr: Gönderilen iletinin %s’e kaydı başarısız oldu: %s

en: Sending message to SMTP server %s failed: %s
    Message left in your outbox.
tr: %s SMTP sunucusuna ileti gönderimi başarısız oldu: %s
    İleti giden kutunuza bırakıldı.

en: Connecting SMTP server %s (%s) failed: %s
tr: SMTP sunucu bağlantısı %s (%s) başarısız oldu: %s

en: Transmitted %u message to %s | Transmitted %u messages to %s
tr[0]: %u ileti %s'e iletildi

en: Cannot read %s: %s
tr: %s okunamıyor: %s

en: Cannot read %s
tr: %s okunamıyor

en: Cannot determine character set for text file “%s”; sending as MIME type “%s”
tr: “%s” dosyasının karakter kümesi belirlenemedi; “%s” MIME türü ile gönderiliyor

en: This message will not be encrypted for the BCC: recipient. | This message will not be encrypted for the BCC: recipients.
tr[0]: Bu ileti Saklı Bilgi için şifrelenmeyecek: alıcılar.

note: Translators: #1 user name; #2 protocol (imap, etc); #3 server name; #4 error message
en: Error saving credentials for user “%s”, protocol “%s”, server “%s” in Secret Service: %s
tr: Kullanıcı “%s”, iletişim kuralı “%s”, sunucu “%s” için kimlik bilgileri Giz Hizmetinde kaydedilirken hata oluştu: %s

note: Translators: #1 user name; #2 protocol (imap, etc); #3 server name; #4 error message
en: Error loading credentials for user %s, protocol “%s”, server “%s” from Secret Service: %s
tr: Kullanıcı %s, iletişim kuralı “%s”, sunucu “%s” için kimlik bilgileri Giz Hizmetinden yüklenirken hata oluştu: %s

en: _Remember user password in Secret Service
tr: Giz Hizmetinde kullanıcı parolasını _anımsa

en: _Remember certificate pass phrase in Secret Service
tr: Giz Hizmetinde sertifika parola sözcüğünü _anımsa

en: _Remember user password
tr: Kullanıcı parolasını _anımsa

en: _Remember certificate pass phrase
tr: Sertifika parola sözcüğünü _anımsa

en: _Basic
tr: _Temel

note: server descriptive name
en: _Descriptive Name:
tr: _Tanımlayıcı Ad:

en: probe…
tr: araştır…

note: host and port
en: _Server:
tr: _Sunucu:

en: Se_curity:
tr: Gü_venlik:

en: _Authentication:
tr: _Kimlik doğrulama:

note: user name and password
en: _User Name:
tr: _Kullanıcı Adı:

en: _Pass Phrase:
tr: _Parola Sözcüğü:

en: _Advanced
tr: _Gelişmiş

note: client certificate and passphrase
en: Server _requires client certificate
tr: Sunucu _istemci sertifikası gerektiriyor

en: Choose Client Certificate
tr: İstemci Sertifikası Seç

en: Certificate _File:
tr: Sertifika _Dosyası:

en: Certificate _Pass Phrase:
tr: Sertifika _Parola Sözcüğü:

en: %s over SSL (%sS)
tr: %s üstünde SSL (%sS)

en: TLS required
tr: TLS gerekli

en: TLS if possible (not recommended)
tr: TLS olabiliyorsa (önerilmez)

en: None (not recommended)
tr: Hiç (önerilmez)

en: anonymous access
tr: anonim erişim

en: none required
tr: hiçbir şey gerekli değil

en: user name and pass phrase
tr: kullanıcı adı ve parola metni

en: yes (SSL/TLS)
tr: evet (SSL/TLS)

en: yes (STARTTLS)
tr: evet (STARTTLS)

en: no
tr: hayır

en: none
tr: hiçbiri

en: Probe results for server %s
    • Port: %u
    • Encryption: %s
    • Authentication: %s
tr: %s sunucusu için araştırma sonuçları
    • Bağlantı noktası: %u
    • Şifreleme: %s
    • Kimlik doğrulama: %s

en: _Apply
tr: _Uygula

en: Error probing server %s: %s
tr: %s sunucusu araştırılamadı: %s

en: Error displaying server help: %s
tr: Sunucu yardımı görüntülenirken hata: %s

en: SMTP Server
tr: SMTP Sunucu

note: split large messages
en: Sp_lit message larger than
tr: Şundan büyük iletileri _böl

en: Mailbox closed
tr: Posta kutusu kapatıldı

en: Message Source
tr: İleti Kaynağı

en: Error adding from %s: %s
tr: %s’den eklenirken hata: %s

en: Balsa: you have new mail
tr: Balsa: yeni iletiniz var

en: Broken key, cannot identify certificate chain.
tr: Bozuk anahtar, sertifika zincirini tanımlanamıyor.

en: fingerprint %s
tr: parmak izi: %s

en: cannot load key with fingerprint %s: %s
tr: %s imzalı anahtar yüklenemedi: %s

en: 
    <b>This certificate was issued by:</b>
tr: 
    <b>Bu sertifikanın yazarı:</b>

en: <b>This certificate is valid</b>
    from %s
    to %s
    <b>Fingerprint:</b>
    SHA1: %s
    SHA256: %s
tr: <b>Sertifika geçerli</b>
    Gönderen %s
    Alıcı %s
    <b>Parmak izi:</b>
    SHA1: %s
    SHA256: %s

en: The path %s must be relative to the filesystem root (start with /).
tr: %s patikasının kök dizine göre tanımlanması gerekir (“/” ile başlamalıdır).

en: Couldn’t create a directory: mkdir() failed on pathname “%s”, with error “%s”.
tr: Dizin oluşturulamadı: mkdir() “%s” yol adı için başarısız oldu, hata “%s”.

en: The file with pathname “%s” is not a directory.
tr: Yol adı “%s” olan dosya bir dizin değil.

en: Couldn’t create a directory: mkdir() failed on pathname “%s”.
tr: Dizin oluşturulamadı: mkdir() komutu, “%s” yol adı için başarısız oldu.

en: This will exit Balsa.
    Do you really want to do this?
tr: Balsa’dan çıkmak üzeresin.
    Bunu gerçekten istiyor musun?

en: GnomeCard Address Book
tr: GnomeCard Adres Defteri

en: Address Book
tr: Adres Defteri

en: Configure Balsa
tr: Balsa’yı Yapılandır

en: Use Balsa as default email client?
tr: Balsa öntanımlı e-posta istemcisi olarak kullanılsın mı?

en: _Yes
tr: _Evet

en: _No
tr: _Hayır

en: Default Client
tr: Öntanımlı İstemci

en: _Inbox:
tr: _Gelen İletiler:

en: _Outbox:
tr: _Gidecek iletiler:

en: _Sentbox:
tr: _Gönderilmiş iletiler:

en: _Draftbox:
tr: _Taslaklar:

en: _Trash:
tr: Çö_p:

en: The pathname “%s” must be specified canonically — it must start with a “/”.
tr: “%s” dizininin yol adı tam olarak belirtilmeli yani “/” ile başlamalıdır.

en: Could not create mailbox at path “%s”
tr: “%s” yolunda bir posta kutusu oluşturulamadı

en: The mailbox “%s” does not appear to be valid.
tr: Posta kutusu “%s” geçerli bir posta kutusu gibi görünmüyor.

en: Problem verifying path “%s”:
    %s
tr: “%s” yolu doğrulanırken sorun:
    %s

en: _Verify locations
tr: _Konumları doğrula

en: Please verify the locations of your default mail files. These will be created if necessary.
tr: Lütfen öntanımlı posta dosyalarınızın konumunu doğrulayın. Böyle bir konum yoksa şimdi oluşturulacak.

en: Mail Files
tr: Posta Dosyaları

en: You’ve successfully set up Balsa. Have fun!
       -- The Balsa development team
tr: Balsa’yı başarıyla sisteminize kurdunuz. İyi eğlenceler!
       -- Balsa geliştirme topluluğu

en: All Done!
tr: Tümü Bu!

en: The pre-set server configuration is a best guess based upon your email address. Balsa will automatically choose optimum settings for encryption and user name, and select password based authentication. Please note that probing the server capabilities when you click “Next” will take a few seconds.
    Check the “Edit ⏵ Preferences ⏵ Settings ⏵ Mail options” menu item if you need to fine-tune them.
tr: Ön ayar sunucu yapılandırması, e-posta adresinize göre en iyi tahmindir. Balsa, şifreleme ve kullanıcı adı için en iyilenmiş ayarları kendiliğinden belirleyecek ve parola tabanlı kimlik doğrulamayı seçecektir. "İleri" düğmesine tıkladığınızda sunucu yeteneklerini incelemenin birkaç saniye süreceğini unutmayın.
    İnce ayar yapmanız gerekiyorsa “Düzenle ⏵ Tercihler ⏵ Ayarlar ⏵ Posta seçenekleri” menüsünü denetleyin.

en: Yes, remember it
tr: Evet, anımsa

en: No, type it in every time
tr: Hayır, her seferinde yaz

en: _Type of mail server:
tr: Posta sunucusu _türü:

en: Name of mail server for incoming _mail:
tr: Gelen _posta için e-posta sunucusu adı:

en: Your email _login name:
tr: E-posta ku_llanıcı adınız:

en: Your _password:
tr: _Parolanız:

en: _SMTP Server:
tr: _SMTP Sunucusu:

en: _Remember your password:
tr: Parolanızı _anımsayın:

en: Server Settings
tr: Sunucu Ayarları

en: The following settings are also needed (and you can find them later, if need be, in the Email application in the “Edit ⏵ Preferences ⏵ Identities…” menu item)
tr: Şu ayarlar da ayrıca gereklidir (ve daha sonra gereksinirseniz, E-posta uygulamasında, “Araçlar ⏵ Tercihler ⏵ Kimlikler…” komutlarıyla bulabilirsiniz)

note: 2.1
en: Your real _name:
tr: Gerçek _adınız:

en: Your _email address for this email account:
tr: Bu e-posta hesabı için, _e-posta adresiniz:

en: _Local mail directory:
tr: _Yerel posta dizini:

en: User Settings
tr: Kullanıcı Ayarları

en: Default Identity
tr: Öntanımlı Kimlik

en: Local Mail Problem
    %s
tr: Yerel Posta Kutusu Sorunu
    %s

en: Welcome to Balsa!
tr: Balsa’ya Hoşgeldiniz!

en: Before you can send or receive email:
    
    • either you should already have Internet access and an email account, provided by an Internet Service Provider, and you should have made that Internet connection on your computer
    
    • or your network administrator at your place of work/study/similar may have set up your computer to connect to the network.
tr: E-posta göndermeden ya da almadan önce:
    
    • ya bir İnternet Hizmet Sağlayıcısınca sunulan internet erişimi ve bir e-posta hesabınız olmalı, ve bilgisayarınızda bu internet bağlantısını yapmış olmalısınız
    
    • ya da çalıştığınız/okuduğunuz/benzeri yerdeki Ağ Yöneticiniz bilgisayarınızı ağa bağlanacak biçimde ayarlanmalı.

en: network client is already connected
tr: ağ istemcisi zaten bağlı

en: network client is not connected
tr: ağ istemcisi bağlı değil

en: reply length %lu exceeds the maximum allowed length %lu
tr: yanıt uzunluğu %lu izin verilen uzunluğu %lu aşıyor

en: connection lost
tr: bağlantı kesildi

en: line too long
tr: satır çok uzun

en: error initializing certificate: %s
tr: sertifika başlatılırken hata: %s

en: error loading certificate: %s
tr: sertifika yüklenirken hata: %s

en: error initializing key: %s
tr: anahtar başlatılırken hata: %s

en: error loading key: %s
tr: anahtar yüklenirken hata: %s

en: not connected
tr: bağlı değil

en: connection is already encrypted
tr: bağlantı zaten şifrelenmiş

en: connection is already compressed
tr: bağlantı zaten sıkıştırılmış

en: the server %s does not offer the POP3 service at port 995 or 110
tr: %s sunucusu 995 ya da 110 numaralı bağlantı noktasında POP3 hizmetini sunmuyor

note: unexpected server reply
en: bad server reply: %s
tr: bozuk sunucu yanıtı: %s

en: bad server reply
tr: bozuk sunucu yanıtı

en: error: %s
tr: hata: %s

en: error
tr: hata

en: no suitable authentication mechanism
tr: uygun kimlik doğrulama mekanizması yok

en: user name required
tr: kullanıcı adı gerekli

en: user name and password required
tr: kullanıcı adı ve parola gerekli

en: the server %s does not offer the SMTP service at port 465, 587 or 25
tr: %s sunucusu 465, 587 ya da 25 numaralı bağlantı noktasında SMTP hizmetini sunmuyor

en: remote server does not support STARTTLS
tr: uzak sunucu STARTTLS yöntemini desteklemiyor

en: unexpected reply: %s
tr: beklenmeyen yanıt: %s

note: Translators: #1 SMTP (RFC 5321) error code; #2 error message
en: transient error %d: %s
tr: geçici hata %d: %s

note: Translators: #1 SMTP (RFC 5321) error code; #2 error message
en: authentication failure %d: %s
tr: kimlik doğrulaması başarısız oldu %d: %s

note: Translators: #1 SMTP (RFC 5321) error code; #2 error message
en: permanent error %d: %s
tr: kalıcı hata %d: %s

en: importing GSS service name %s failed: %s
tr: GSS hizmet adı %s içe aktarılamadı: %s

en: cannot initialize GSS security context: %s
tr: GSS güvenlik içeriği başlatılamıyor: %s

en: malformed GSS security token: %s
tr: bozuk GSS güvenlik jetonu: %s

en: malformed GSS security token
tr: bozuk GSS güvenlik jetonu

en: cannot create GSS login request: %s
tr: GSS giriş isteği oluşturulamıyor: %s

en: unknown error code %u:%u
tr: bilinmeyen hata kodu %u:%u

en:  address book:
tr:  adres defteri:

en: _Name
tr: _Ad

en: _Address
tr: _Adres

en: F_ilter:
tr: _Süzgeç:

en: Browse
tr: Ara

en: Edit
tr: Düzenle

en: Balsa Address Book
tr: Balsa Adres Defteri

en: Name
tr: Ad

en: Email Address
tr: E-posta Adresi

note: -- grid column 1 -- Entry widget for finding an address
en: _Search for Name:
tr: İ_sim için ara:

en: Run _Editor
tr: _Düzenleyiciyi Çalıştır

en: _Re-import
tr: _Yeniden yükle

note: -- grid column 3 -- label for selected addresses in compose mode
en: Send-To
tr: Gönder

en: alternative addresses for the same person
tr: aynı kişiye ait diğer adresler

en: a distribution list
tr: bir dağıtım listesi

en: Treat multiple addresses as:
tr: Birden çok adres söz konusuysa şöyle davran:

en: Could not launch %s: %s
tr: %s başlatılamadı: %s

en: Error opening address book “%s”:
    %s
tr: Adres defteri “%s” açılırken hata:
    %s

en: Suggest complete addresses:
tr: Adres tamamlamayı öner:

en: as I type
tr: yazdığım gibi

en: when I hit the Escape key
tr: Escape tuşuna basıldığında

en: Modify %s Address Book
tr: %s Adres Defterini Değiştir

en: Add %s Address Book
tr: %s Adres Defteri Ekle

en: _Add
tr: _Ekle

note: mailbox name may be NULL address book name
en: A_ddress Book Name:
tr: A_dres Defterinin Adı:

en: Modify Osmo Address Book
tr: Osmo Adres Defterini Değiştir

en: Add Osmo Address Book
tr: Osmo Adres Defteri Ekle

en: Load program location:
tr: Program konumunu yükle:

en: Select load program for address book
tr: Adres defteri için yükleme programını seç

en: Save program location:
tr: Kaydetme programı konumu:

en: Select save program for address book
tr: Adres defteri için kaydetme programını seç

en: _LDAP Server URI
tr: _LDAP Sunucu URI

en: Base Domain _Name
tr: Ana Sunucu _Adı

en: _User Name (Bind DN)
tr: _Kullanıcı Adı (Bind DN)

en: _Password
tr: _Parola

en: _User Address Book DN
tr: _Kullanıcı Adres Defteri DN

en: Enable _TLS
tr: _TLS etkinleştir

en: GPE Address Book
tr: GPE Adres Defteri

en: DNS service record not found
tr: DNS hizmet kaydı bulunamadı

en: No DNS service record for the domain “%s” and service “carddavs” found. Please enter the “https://” URI manually.
tr: “%s” alan adı ve “carddavs” hizmeti için DNS hizmet kaydı bulunamadı. Lütfen “https://” URI’sini elle girin.

en: Authorization failed
tr: Yetkilendirme başarısız oldu

en: The server rejected the authorization for “%s”. Please check the user name and the pass phrase
tr: Sunucu, “%s” için yetkilendirmeyi geri çevirdi. Lütfen kullanıcı adını ve parola metnini gözden geçirin

en: Error
tr: Hata

en: D_omain or URL:
tr: _Alan adı ya da URL:

en: _CardDAV address book name:
tr: _CardDAV adres defteri adı:

en: _Refresh period:
tr: _Yenileme sıklığı:

en: minutes
tr: dakika

en: Force _Multiget for non-standard server
tr: Standart dış sunucu için _Multiget’e zorla

en: Error displaying help: %s
tr: Yardım görüntülenirken hata: %s

en: vCard Address Book (GnomeCard)
tr: vCard Adres Defteri (GnomeCard)

en: External query (a program)
tr: Dış sorgu (bir program)

en: LDIF Address Book
tr: LDIF Adres Defteri

en: LDAP Address Book
tr: LDAP Adres Defteri

en: Osmo Address Book
tr: Osmo Adres Defteri

en: CardDAV Address Book
tr: CardDAV Adres Defteri

en: _Remember password in Secret Service
tr: Giz Hizmetinde parolayı _anımsa

en: _Remember password
tr: Parolayı _anımsa

note: Translators: #1 Certificate CN, #2 user name; #3 protocol (imap, etc); #4 server name
en: Password to unlock the user certificate
    %s
    for user %s, protocol “%s”, server “%s”
tr: Kullanıcı sertifikasının kilidini açacak parola
    %s
    kullanıcı %s, iletişim kuralı “%s”, sunucu “%s” için

note: Translators: #1 user name; #2 protocol (imap, etc); #3 server name
en: Password for user %s, protocol “%s”, server “%s”
tr: Kullanıcı %s, iletişim kuralı “%s”, sunucu “%s” parolası

note: for some strange reason, the following property strings are not displayed when they are * added to the call above - no idea why
en: Password needed
tr: Parola gerekiyor

en: Password:
tr: Parola:

en: Couldn’t open mailbox “%s”
tr: “%s” posta kutusu açılamadı

en: Date
tr: Tarih

en: Reply to Group: %d message is not from a mailing list. | Reply to Group: %d messages are not from a mailing list.
tr[0]: Kümeye Yanıtla: %d ileti, e-posta listesinden değil.

en: Move to Trash failed: %s
tr: Çöp kutusuna taşıma başarısız: %s

en: _Reply…
tr: _Yanıtla…

en: Reply To _All…
tr: _Tümüne Yanıtla…

en: Reply To _Group…
tr: _Kümeye Yanıtla…

en: _Forward Attached…
tr: _Eklenti Olarak İlet…

en: Forward _Inline…
tr: _Satır Arası İlet…

en: _Pipe through…
tr: _Borula…

en: _Store Address…
tr: _Adresi Kaydet…

en: _Undelete
tr: _Kurtar

en: Move To _Trash
tr: Çö_p Kutusuna At

en: T_oggle
tr: İşare_tle

en: _Flagged
tr: İşaret_li

en: _Unread
tr: _Okunmamış

en: _Move to
tr: _Taşı

en: _View Source
tr: _Kaynağı Göster

en: Failed to copy %d message to mailbox “%s”: %s | Failed to copy %d messages to mailbox “%s”: %s
tr[0]: %d ileti “%s” posta kutusuna kopyalanamadı: %s

en: Copied to “%s”.
tr: “%s”e kopyalandı.

en: Moved to “%s”.
tr: “%s”e taşındı.

en: Committing mailbox %s failed.
tr: %s posta kutusunun işlenmesi başarısız oldu.

en: Cannot process the message: %s
tr: İleti işlenemiyor: %s

en: Cannot access message %u to pass to %s
tr: İleti %u’ya %s’e aktarım için erişilemiyor

en: Cannot read message %u to pass to %s
tr: İleti %u %s’e geçiş için okunamıyor

en: Pipe message through a program
tr: İletiyi bir programla yönlendir

en: _Run
tr: Ç_alıştır

en: Specify the program to run:
tr: Çalıştırılacak programı belirtin:

en: _Other…
tr: _Diğerleri…

en: Choose destination folder
tr: Hedef klasörü seç

en: Other…
tr: Diğerleri…

en: Select message part to display
tr: Görüntülenecek ileti bölümünü seç

en: Wrapped
tr: Katlanmış

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Find:
tr: Bul:

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Content
tr: İçindekiler

en: Message parts
tr: İleti bölümleri

en: Save selected as…
tr: Seçimi farklı kaydet…

en: Save selected to folder…
tr: Seçimi klasöre kaydet…

en: Save selected to folder and browse…
tr: Seçimi klasöre kaydet ve gözat…

en: (No sender)
tr: (Gönderici yok)

en: Could not access message %u in mailbox “%s”.
tr: %u iletisine “%s” posta kutusundan erişilemedi.

en: Autocrypt error: %s
tr: Autocrypt hatası: %s

en: mixed parts
tr: karışık bölümler

en: alternative parts
tr: altertatif bölümler

en: signed parts
tr: imzalı bölümler

en: encrypted parts
tr: şifreli bölümler

en: RFC822 message
tr: RFC822 iletisi

en: “%s” parts
tr: “%s” bölümleri

en: force inline for all parts
tr: tüm bölümler için satır arasını zorla

en: RFC822 message (from %s, subject “%s”)
tr: RFC822 iletisi (kimden %s, konu “%s”)

en: complete message
tr: iletiyi tamamla

en: part %s: %s (file %s)
tr: bölüm %s: %s (dosya %s)

en: part %s: %s
tr: bölüm %s: %s

en: encrypted:
tr: şifreli:

en: Reading embedded message failed: %s
tr: Gömülü iletinin okunması başarısız: %s

en: Appending message to %s failed: %s
tr: İletinin %s’e eklenmesi başarısız: %s

en: _Save…
tr: _Kaydet…

en: _Copy to folder…
tr: _Klasöre kopyala…

note: Translators: save to folder and open the folder in standard file manager app
en: Save and open folder…
tr: Kaydet ve klasörü aç…

en: Select folder for saving selected parts
tr: Seçili bölümleri kaydetmek için klasör seç

en: %s message part
tr: %s ileti kısmı

en: Could not save %s: %s
tr: %s kaydedilemedi: %s

en: Empty part was not saved to %s
tr: Boş parça şuraya kaydedilemedi: %s

en: Sending the disposition notification failed: %s
tr: İleti okundu bildirimi gönderimi başarısız: %s

en: The sender of this mail, %s, requested 
    a Message Disposition Notification (MDN) to be returned to “%s”.
    Do you want to send this notification?
tr: Bu iletinin göndericisi %s, “%s”e bir İleti 
    Okundu Bildirimi (MDN) döndürülmesini istedi.
    Bu bildirimi göndermek istiyor musun?

en: Reply to MDN?
tr: MDN’ye yanıtlansın mı?

en: The decryption cannot be performed because this message is displayed more than once.
    Please close the other instances of this message and try again.
tr: Bu ileti birçok kez gösterildiğinden şifresi çözülemedi.
    Lütfen bu iletinin diğer örneklerini kapatın ve yeniden deneyin.

en: Parsing a message part failed: %s
tr: İletinin bir bölümü ayrıştırılamadı: %s

en: Possible disk space problem.
tr: Olası boş disk alanı sorunu.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains an encrypted part, but its structure is invalid.
tr: %s tarafından gönderilen “%s” konulu ileti şifreli bir bölüm içeriyor, ancak yapısı geçersiz.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a PGP encrypted part, but this crypto protocol is not available.
tr: %s tarafından gönderilen “%s” konulu ileti PGP şifreli bir bölüm içeriyor, ancak bu şifreleme iletişim kuralı kullanılabilir değil.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a S/MIME encrypted part, but this crypto protocol is not available.
tr: %s tarafından gönderilen “%s” konulu ileti S/MIME şifreli bir bölüm içeriyor, ancak bu şifreleme iletişim kuralı kullanılabilir değil.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a signed part, but its structure is invalid. The signature, if there is any, cannot be checked.
tr: %s tarafından gönderilen “%s” konulu ileti imzalı bir bölüm içeriyor, ancak yapısı geçersiz. İmza, eğer varsa, denetlenemiyor.

en: The message sent by %s with subject “%s” contains a %s signed part, but this crypto protocol is not available.
tr: %s tarafından gönderilen “%s” konulu ileti %s imzalı bir bölüm içeriyor, ancak bu şifreleme iletişim kuralı kullanılabilir değil.

en: Detected a good signature with insufficient validity
tr: Yeterli geçerliliği olmayan iyi bir imza algılandı

en: Detected a good signature with insufficient validity/trust
tr: Yeterli geçerliliği/güveni olmayan iyi bir imza algılandı

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject “%s” returned:
    %s
tr: %s tarafından gönderilen “%s” konulu iletinin imzasının denetimi şöyle sonuçlandı:
    %s

en: Checking the signature of the message sent by %s with subject “%s” failed with an error!
tr: %s tarafından gönderilen “%s” konulu iletinin imzasının denetimi bir hata ile sonuçlandı!

en: The decryption cannot be performed because this message is displayed more than once.
tr: İleti birden çok defa görüntülendiğinden şifre çözümü gerçekleştirilemedi.

en: The signature check and removal of the OpenPGP armor cannot be performed because this message is displayed more than once.
tr: İmza denetimi ve OpenPGP zırhının kaldırılması ileti birden çok görüntülendiğinden gerçekleştirilemedi.

en: Please close the other instances of this message and try again.
tr: Bu iletinin diğer görüntülenmelerini kapatıp yeniden deneyin.

en: File name: %s
tr: Dosya adı: %s

en: Error reading message part: %s
tr: İleti bölümü okunurken hata: %s

en: Type: %s (%s)
tr: Çeşit: %s (%s)

en: Content Type: %s
tr: İçerik çeşidi : %s

en: No open or view action defined for this content type
tr: Bu içerik türü için açma veya görüntüleme eylemi tanımlanmamış

en: S_ave part
tr: _Bölümü kaydet

en: Could not launch application: %s
tr: Uygulama başlatılamadı: %s

en: Save %s MIME Part
tr: %s MIME Bölümünü Kaydet

en: Failed to create file “%s”: %s
tr: “%s” dosyası oluşturulamadı: %s

en: Could not open folder %s: %s
tr: %s klasörü açılamadı: %s

en: Could not save a text part: %s
tr: Bir metin kısmı kaydedilemedi: %s

en: Could not process GnuPG keys: %s
tr: GnuPG anahtarları işlenemedi: %s

en: _Import Autocrypt key
tr: _Autocrypt anahtarı içe aktar

en: The message contains an Autocrypt header, but it is either broken or the signature has been created using a different key.
tr: İleti, Autocrypt başlığı içeriyor ancak ya bozulmuş ya da imza başka anahtar kullanılarak oluşturulmuş.

en: The message contains an Autocrypt header which is ignored as none of your identities has Autocrypt support enabled.
tr: İleti, Autocrypt desteği etkin kimliğiniz olmadığından görmezden gelinen bir Autocrypt başlığı içeriyor.

en: _Search key server for this key
tr: Bu anahtar için anahtar _sunucusu ara

en: _Search key server for updates of this key
tr: _Bu anahtarın güncellemeleri için anahtar sunucuyu ara

en: decrypted
tr: şifresi çözülmüş

en: trusted signature
tr: güvenilir imza

en: low trust signature
tr: düşük güvenilirlikli imza

en: bad signature
tr: kötü imza

en: unknown signature status
tr: bilinmeyen imza durumu

note: Translators: successful import of a GnuPG key; #1: backend message
en: Import GnuPG key:
    %s
tr: GnuPG anahtarı içe aktar:
    %s

en: Error importing key data: %s
tr: Anahtar verisi içe aktarılırken hata: %s

en: unknown error
tr: bilinmeyen hata

en: (imported)
tr: (içe aktarılmış)

en: Import key into the local key ring
tr: Anahtarı yerel anahtarlığa aktar

en: Error loading attached image: %s
tr: Ekli resim yüklenirken hata: %s

en: message headers
tr: ileti başlıkları

en: Content Type: external-body
tr: İçerik Türü: external-body

en: Access type: local-file
tr: Erişim türü: yerel dosya

en: Access type: URL
tr: Erişim türü: URL

en: Access type: %s
tr: Erişim türü: %s

en: FTP site: %s
tr: FTP sitesi: %s

en: Directory: %s
tr: Dizin: %s

en: Access type: mail-server
tr: Erişim türü: mail-server

en: Mail server: %s
tr: Posta sunucusu: %s

en: Subject: %s
tr: Konu: %s

en: Se_nd message to obtain this part
tr: Bu _bölüme erişmek için iletiyi gönder

en: Error showing %s: %s
tr: %s gösterimi sırasında hata: %s

en: Could not get a part: %s
tr: Bir bölüm alınamadı: %s

en: Sending the external body request failed: %s
tr: Dış gövde isteğinin gönderimi başarısız: %s

en: Reply…
tr: Yanıtla…

note: Gmail sometimes fails to do that.
en: Error:
tr: Hata:

en: IMAP server did not report message structure
tr: IMAP sunucu ileti yapısı raporlamadı

en: Subject:
tr: Konu:

en: Date:
tr: Tarih:

note: addresses
en: From:
tr: Kimden:

en: Reply-To:
tr: Şuna Yanıtla:

en: Sender:
tr: Gönderici:

en: Disposition-Notification-To:
tr: Okundu-Bildirimi-İleti-Kişisi:

en: Copy link
tr: Bağlantıyı kopyala

en: Open link
tr: Bağlantıyı aç

en: Send link…
tr: Bağlantıyı gönder…

en: Save…
tr: Kaydet…

en: Highlight structured phrases
tr: Yapılandırılmış ifadeleri vurgula

en: Calling URL %s…
tr: URL %s aranıyor…

en: Zoom In
tr: Yaklaştır

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Zoom 100%
tr: %100 Yaklaştır

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: Print…
tr: Yazdır…

en: Prefer HTML for this sender
tr: Bu gönderici için HTML’yi yeğle

en: Load external content for this sender
tr: Bu gönderici için dış içeriği yükle

en: S_tore Address
tr: _Adresi Kaydet

en: Full Name:
tr: Tam Adı:

en: Nick Name:
tr: Takma Ad:

en: First Name:
tr: Ad:

en: Last Name:
tr: Soyad:

en: Organization:
tr: Kuruluş:

en: Email Address:
tr: E-posta Adresi:

en: The message sent by %s with subject “%s” contains 8-bit characters, but no header describing the used codeset (converted to %s)
tr: %s tarafından gönderilen “%s” konulu ileti 8-bit karakterler içeriyor, ancak kullanılan kod kümesini belirten bir başlık yok (%s’e dönüştürüldü)

note: Translators: #1 calendar message type
en: This is an iTIP calendar “%s” message.
tr: Bu bir iTIP takvim “%s” iletisidir.

en: Summary:
tr: Özet:

en: Organizer:
tr: Düzenleyici:

en: Start:
tr: Başlangıç:

en: End:
tr: Bitiş:

en: Duration:
tr: Süre:

en: Recurrence:
tr: Yineleme:

en: Location:
tr: Konum:

en: Attendee: | Attendees:
tr[0]: Katılımcı:

en: Category: | Categories:
tr[0]: Kategori:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: The sender asks you for a reply to this request:
tr: Gönderici bu isteğe yanıt vermenizi istiyor:

en: Accept
tr: Kabul Et

en: Accept tentatively
tr: Bir defalık onayla

en: Decline
tr: Reddet

en: iTIP Calendar Request
tr: iTIP Takvim İsteği

note: Translators: #1 message sender display name; #2 sender's event action (e.g. "accepted", "rejected", ...)
en: %s %s the following iTIP calendar request:
tr: %s, şu iTIP takvim istemini %s:

en: Sending the iTIP calendar reply failed: %s
tr: iTIP takvim yanıtı gönderimi başarısız oldu: %s

en: File name:
tr: Dosya adı:

en: Full Name
tr: Tam Adı

en: Nick Name
tr: Takma Ad

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Organization
tr: Kurum

en: One of the specified fields contains:
tr: Belirtilen alanlardan biri bunu içeriyor:

en: None of the specified fields contains:
tr: Belirtilen alanlardan hiçbiri bunu içermiyor:

en: One of the regular expressions matches
tr: Düzenli ifadelerden biri eşleşiyor

en: None of the regular expressions matches
tr: Düzenli ifadelerin hiçbiri eşleşmiyor

en: Match when date is in the interval:
tr: Eşleşme için tarih aralığı:

en: Match when date is outside the interval:
tr: Eşleşmeyi şu tarihler dışında gerçekleştir:

en: Match when one of these flags is set:
tr: Bu bayraklardan biri ayarlandığında eşleştir:

en: Match when none of these flags is set:
tr: BU bayraklardan hiçbiri ayarlanmadığında eşleştir:

en: You must specify the name of the user header to match on
tr: Eşleştirilecek kullanıcı başlığı adını belirtmelisiniz

en: You must specify at least one field for matching
tr: Eşleştirme için en az bir alan belirtmelisiniz

en: You must provide a string
tr: Bir dizge sağlamalısınız

en: You must provide at least one regular expression
tr: En az bir düzenli ifade sağlamalısınız

en: Low date is incorrect
tr: Başlangıç tarihi geçersiz

en: High date is incorrect
tr: Bitiş tarihi geçersiz

en: Low date is greater than high date
tr: Başlangıç tarihi bitiş tarihinden büyük

en: Error displaying condition help: %s
tr: Durum yardımı görüntülenirken hata: %s

en: Match Fields
tr: Alanları Eşleştir

en: _All
tr: _Tümü

en: C_lear
tr: _Temizle

en: _Body
tr: _Gövde

en: _To:
tr: _Alıcı:

en: _From:
tr: _Kimden:

en: _Subject
tr: _Konu

en: _CC:
tr: _Bilgi:

en: _User header:
tr: _Kullanıcı başlığı:

en: Unread
tr: Okunmamış

en: One of the specified f_ields contains
tr: Belirt_ilen alanlardan biri şunu içerir

en: Contain/Does _Not Contain
tr: İçerir/İçer_mez

en: _One of the regular expressions matches
tr: _Düzenli ifadelerden biri eşleşir

en: One _Matches/None Matches
tr: Biri _Eşleşir/Hiçbiri Eşleşmez

en: Filtering using regular expressions is not yet implemented.
tr: Düzenli ifadeler kullanarak süzme henüz uygulanabilir değil.

en: Match when message date is in the interval:
tr: İleti tarihi şu aralıktayken eşleştir:

en: Inside/outside the date interval
tr: Tarih aralığının içi/dışı

en: Match when one flag is set/when no flag is set
tr: Bir bayrak ayarlandığında/hiç bayrak ayarlanmadığında eşleş

en: Search T_ype:
tr: Arama _tipi:

en: Edit condition for filter:
tr: Süzgeç için koşul düzenle:

en: Filter with no condition was omitted
tr: Koşullardan hiçbirinin atlanmadığı süzgeç

en: Error displaying filter help: %s
tr: Süzgeç yardımı görüntülenirken hata: %s

en: New filter
tr: Yeni süzgeç

en: No filter name specified.
tr: Süzgeç adı belirlenmedi.

en: Filter “%s” already exists.
tr: “%s” süzgeci zaten var.

en: Filter must have conditions.
tr: Süzgecin koşulları olmalıdır.

en: Filter has matched
tr: Süzgeç eşleşti

en: You must provide a sound to play
tr: Çalınması için ses sağlamalısınız

en: (Example: write December 31, 2000, as %s)
tr: (Örneğin: 31 Aralık, 2000, %s gibi yazınız)

en: Simple
tr: Basit

en: Regular Expression
tr: Düzenli İfade

en: Date interval
tr: Tarih Aralığı

en: Flag condition
tr: Bayrak durumu

en: Copy to folder:
tr: Klasöre kopyala:

en: Move to folder:
tr: Klasöre taşı:

en: Colorize
tr: Renklendir

en: Print on printer:
tr: Yazıcıdan çıktı al:

en: Run program:
tr: Programı çalıştır:

en: Send to Trash
tr: Çöp kutusuna gönder

[ctx: filter]
note: new button Translators: button "New" filter
en: _New
tr: _Yeni

note: The name entry
en: _Filter name:
tr: _Süzgeç adı:

note: The filter op-code : "OR" or "AND" all the conditions
en: Operation between conditions:
tr: Koşullar arasındaki işlemler:

en: _Edit
tr: _Düzenle

[ctx: filter match]
note: Translators: button "New" filter match
en: Ne_w
tr: _Yeni

en: Foreground
tr: Ön plan

en: Background
tr: Arka plan

note: The notification area
en: Notification:
tr: Bildirim:

note: Notification buttons
en: Play sound:
tr: Ses dosyası çal:

en: Use Sound…
tr: Sesleri Kullan…

en: _Open
tr: _Aç

en: Pop-up text:
tr: Açılır metin:

note: The action area
en: Action to perform:
tr: Yapılacak eylem:

en: Match
tr: Eşleştir

en: Action
tr: Eylem

en: Re_vert
tr: _Geri al

en: A filter run dialog is open. Close it before you can modify filters.
tr: Bir süzgeç çalıştırma iletişim penceresi açık. Süzgeçleri değiştirmeden önce onu kapatın.

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Filter “%s” has no condition.
tr: “%s” süzgecinin koşulu yok.

en: Unable to export filter %s, an error occurred.
tr: %s süzgeci dışa aktarılamadı, hata oluştu.

en: There are opened filter run dialogs, close them before you can modify filters.
tr: Açık süzgeç çalıştırma pencereleri var, süzgeçleri düzenlemeden önce onları kapatın.

en: Export Filters
tr: Süzgeçleri Dışa Aktar

en: Error displaying run filters help: %s
tr: Süzgeç çalıştırma yardımı görüntülenirken hata: %s

en: Error when applying filters
tr: Süzgeçler uygulanırken hata

en: Filter applied to “%s”.
tr: Süzgeç, “%s” için uygulandı.

en: The destination mailbox of the filter “%s” is “%s”.
    You can’t associate it with the same mailbox (that causes recursion).
tr: “%s” süzgecinin hedef posta kutusu şudur: “%s”.
    Onu aynı posta kutusu ile ilişkilendiremezsiniz (özyinelemeye neden olur).

en: The filter “%s” is not compatible with the mailbox type of “%s”.
    This happens for example when you use regular expressions match with IMAP mailboxes, it is done by a very slow method; if possible, use substring match instead.
tr: “%s” süzgeci “%s” posta kutusu türüyle uyumlu değil.
    Bu, örneğin IMAP posta kutularıyla düzenli ifadeler kullandığınızda olur. Çok yavaş sonuç döndürdüğünden, oluyorsa bunun yerine alt dizge eşleşmesi kullanın.

en: Filters of Mailbox:
tr: Posta Kutusu Süzgeçleri:

en: On reception
tr: Alırken

en: On exit
tr: Çıkışta

en: _Apply Selected
tr: _Seçilenleri Uygula

en: Add selected filter to mailbox
tr: Seçili süzgeci posta kutusuna ekle

en: Remove selected filter from mailbox
tr: Seçili süzgeçleri posta kutusundan kaldır

en: Move selected filter up
tr: Seçili süzgeçleri yukarı taşı

en: Move selected filter down
tr: Seçili süzgeçleri aşağı taşı

en: A_pply Now!
tr: Ş_imdi Uygula!

en: The filters dialog is opened, close it before you can run filters on any mailbox
tr: Süzgeçler iletişim penceresi açık, herhangi bir posta kutusu üzerinde süzgeç çalıştırmak için önce onu kapatın

en: Error displaying config help: %s
tr: Yapılandırma yardımı görüntülenirken hata: %s

en: Changing subscriptions failed: %s
tr: Abonelik değişimi başarısız oldu: %s

en: Cannot list IMAP folders: %s
tr: IMAP klasörleri listelenemiyor: %s

en: folder
tr: klasör

en: subscribed
tr: abone olundu

en: Manage folder subscriptions of IMAP server “%s”
tr: IMAP sunucu “%s” için klasör aboneliklerini yönet

en: Manage subscriptions
tr: Abonelikleri yönet

en: Remote IMAP folder
tr: Uzak IMAP klasörü

en: _Update
tr: _Güncelle

en: C_reate
tr: _Oluştur

en: Subscribed _folders only
tr: Yalnızca _abone olunan klasörler

en: Manage subscriptions…
tr: Abonelikleri yönet…

en: Always show _Inbox
tr: _Gelen kutusunu her zaman göster

en: Pr_efix:
tr: Ö_nek:

en: _Max number of connections:
tr: _Azami bağlantı sayısı:

en: Enable _persistent cache
tr: Kalıcı önbelleği _etkinleştir

en: Use IDLE command
tr: IDLE komutunu kullan

en: Enable _bug workarounds
tr: _Hata geçici çözümlerini etkinleştir

en: Use STATUS for mailbox checking
tr: Posta kutusu denetimi için STATUS kullan

en: Select parent folder of “%s”
tr: “%s”nin üst klasörünü seç

en: Select parent folder
tr: Üst klasörü seç

en: Renaming Inbox is special!
    You will create a subfolder %s in %s
    containing the messages from Inbox.
    Inbox and its subfolders will remain.
    What would you like to do?
tr: Gelen kutusunu yeniden adlandırmanız önerilmez!
    %s’nin altında bir %s alt klasör oluşturarak
    Gelen kutusundaki iletilerin bir kısmını buraya taşıyabilirsin. 
    Gelen kutusu ve alt klasörleri varolmaya devam edecektir. 
    Ne yapmak istersin?

en: Question
tr: Soru

en: Rename Inbox
tr: Gelen kutusunu yeniden adlandır

en: Cancel
tr: İptal

en: Folder rename failed. Reason: %s
tr: Klasör yeniden adlandırma başarısız. Neden: %s

en: Folder creation failed. Reason: %s
tr: Klasör oluşturma başarısız. Neden: %s

en: An IMAP folder that is not a mailbox
    has no properties that can be changed.
tr: Posta kutusu olmayan bir IMAP klasörünün
    değiştirilebilir özellikleri yoktur.

en: Remote IMAP subfolder
tr: Uzak IMAP alt klasörü

note: INPUT FIELD CREATION
en: _Folder name:
tr: _Klasör adı:

en: Host:
tr: Makine:

en: Subfolder of:
tr: Alt klasörü:

en: _Browse…
tr: _Ara…

en: read-only
tr: salt okunur

en: read-write
tr: oku-yaz

en: admin
tr: yönetici

en: post
tr: gönder

en: append
tr: ekle

en: delete
tr: sil

en: special
tr: özel

en: Permissions:
tr: İzinler:

en: 
    detailed permissions are available only for open folders
tr: 
    ayrıntılı izinler yalnızca açık klasörler için kullanılabilir

en: 
    the server does not support ACLs
tr: 
    sunucu ACLs yöntemini desteklemiyor

en: mine:
tr: benim:

en: Quota:
tr: Kota:

en: quota information available only for open folders
tr: kota bilgisi yalnızca açık klasörler için kullanılabilir

en: the server does not support quotas
tr: sunucunun kota desteği yok

en: no limits
tr: sınırsız

en: %s of %s (%.1f%%) used
tr: %s / %s (%%%.1f) kullanılıyor

en: This folder is not stored in configuration. I do not yet know how to remove it from remote server.
tr: Bu klasör yapılandırmaya kaydedilmemiş. Uzak sunucudan nasıl kaldırılacağını henüz bilemiyorum.

en: This will remove the folder “%s” from the list.
    You may use “New IMAP Folder” later to add this folder again.
tr: Bu işlem “%s” klasörünü listeden silecektir.
    İleride “Yeni IMAP Klasörü” komutu ile bu klasörü yeniden ekleyebilirsin.

en: Confirm
tr: Doğrula

en: Create IMAP subfolder
tr: IMAP alt klasörü oluştur

en: _Create
tr: _Oluştur

en: server (top level)
tr: sunucu (üst seviye)

en: The character “%c” is used as hierarchy separator by the server and therefore not permitted in the folder name.
tr: “%c” karakteri sunucuca hiyerarşi ayırıcı olarak kullanılıyor ve bu nedenle klasör adında izin verilmiyor.

en: Information — Balsa
tr: Bilgi — Balsa

en: _Clear
tr: _Temizle

en: Cl_ose
tr: Ka_pat

en: WARNING:
tr: UYARI:

en: ERROR:
tr: HATA:

en: FATAL:
tr: ÖLÜMCÜL:

en: No mailbox selected.
tr: Hiçbir posta kutusu seçilmedi.

en: Mailbox “%s” is used by Balsa and I cannot remove it.
    If you really want to remove it, assign its function
    to some other mailbox.
tr: %s posta kutusu Balsa tarafından kullanıldığı için silinemiyor.
    Eğer onu gerçekten silmek istiyorsanız, onun işlevini başka
    bir posta kutusuna atayın.

en: This will remove the mailbox “%s” from the list of mailboxes. You may also delete the disk file or files associated with this mailbox.
    If you do not remove the file on disk you may “Add Mailbox” to access the mailbox again.
    What would you like to do?
tr: Bu işlem “%s” posta kutusunu posta kutusu listesinden silecektir. Eğer isterseniz bu posta kutusu ile ilişkili dosya ya da dosyaları da diskten silebilirsin.
    Eğer diskteki dosya ya da dosyaları silmezseniz “Posta kutusu Ekle” komutu ile bu posta kutusuna yeniden erişebilirsin.
    Ne yapmak istersin?

en: Remove from _list
tr: _Listeden kaldır

en: Remove from list and _disk
tr: Listeden ve _diskten kaldır

en: This will remove the mailbox “%s” and all its messages from your IMAP server. If %s has subfolders, it will still appear as a node in the folder tree.
    You may use “New IMAP subfolder” later to add a mailbox with this name.
    What would you like to do?
tr: Bu işlem “%s” posta kutusunu ve içerdiği tüm iletileri IMAP sunucunuzdan silecektir. Eğer “%s”in alt klasörleri varsa, onlar dizin ağacınızda hala birer düğüm olarak görünecektir.
    Bu isimle bir posta kutusu oluşturmak istediğinde “Yeni IMAP alt klasörü” komutunu kullanabilirsin.
    Ne yapmak istersin?

en: _Remove from server
tr: _Sunucudan kaldır

en: This will remove the mailbox “%s” from the list of mailboxes.
    You may use “Add Mailbox” later to access this mailbox again.
    What would you like to do?
tr: Bu işlem “%s” posta kutusunu posta kutusu listesinden silecektir.
    “Posta Kutusu Ekle” komutu ile bu posta kutusuna daha sonra yeniden erişebilirsin.
    Ne yapmak istersin?

en: _Remove from list
tr: _Listeden kaldır

en: Folder deletion failed. Reason: %s
tr: Klasör silme başarısız. Neden: %s

en: Rename of %s to %s failed:
    %s
tr: %s’nin %s olarak yeniden adlandırılması başarısız oldu:
    %s

en: Local %s Mailbox Properties
tr: Yerel %s Posta Kutusu Özellikleri

en: New Local %s Mailbox
tr: Yeni Yerel %s Posta Kutusu

en: _Mailbox Name:
tr: _Posta Kutusu adı:

en: Remote Mailbox Configurator
tr: Uzak Posta Kutusu Yapılandırıcı

en: _Delete messages from server after download
tr: İletileri aldıktan sonra sunucu üzerinde _sil

note: toggle for check
en: _Enable check for new mail
tr: Yeni posta denetimini _etkinleştir

en: _Filter messages through procmail
tr: İletileri _procmail ile süz

en: Fi_lter Command:
tr: _Süzgeç Komutu:

note: advanced - toggle for apop
en: Disable _APOP
tr: _APOP’u Devre Dışı Bırak

note: toggle for enabling pipeling
en: Overlap commands
tr: Komutları örtüştür

en: _Identity:
tr: _Kimlik:

en: _Decrypt and check
    signatures automatically:
tr: Şifreyi _çöz ve imzaları
    kendiliğinden denetle:

en: Never
tr: Asla

en: If Possible
tr: Mümkün Olduğunda

en: Always
tr: Her zaman

en: Show _Recipient column instead of Sender
tr: Gönderen yerince _Alıcı sütununu göster

en: _Subscribe for new mail check
tr: Yeni posta denetimine _abone ol

en: _Thread messages
tr: _İleti dizisi iletileri

en: _Merge threads with the same subject
tr: _İleti dizilerini aynı konuyla birleştir

en: The folder edition to be written.
tr: Yazılacak klasör sürümü.

en: Scanning %s. Please wait…
tr: Taranıyor %s. Lütfen bekleyin…

en: Scanning of %s failed: %s
    Check network connectivity.
tr: %s taranması başarısız: %s
    Ağ bağlantınızı denetleyin.

en: Scanning of %s failed: %s
tr: %s taraması başarısız: %s

note: FIXME : Perhaps should we be able to apply filters on folders (ie recurse on all mailboxes in it), but there are problems of infinite recursion (when one mailbox being filtered is also the destination of the filter action (eg a copy)). So let's see that later :)
en: You can apply filters only on mailbox
tr: Süzgeçleri yalnızca posta kutularına uygulayabilirsiniz

en: Local _mbox mailbox…
tr: Yerel _mbox posta kutusu…

en: Local Mail_dir mailbox…
tr: Yerel Mail_dir posta kutusu…

en: Local M_H mailbox…
tr: Yerel M_H posta kutusu…

en: Remote IMAP _folder…
tr: Uzak IMAP _klasörü…

en: Remote IMAP _subfolder…
tr: Uzak IMAP _alt klasörü…

[ctx: mailbox]
note: Translators: popup menu item "New" mailbox or folder
en: _New
tr: _Yeni

note: clicked on the empty space
en: _Rescan
tr: _Yeniden tara

en: _Properties…
tr: _Özellikler…

en: Mark as _Inbox
tr: Gelen Kutusu Olarak _İşaretle

en: _Mark as Sentbox
tr: Gönderi kutusu olarak _işaretle

en: Mark as _Trash
tr: _Çöp Kutusu Olarak İşaretle

en: Mark as D_raftbox
tr: _Taslaklar Kutusu Olarak İşaretle

en: _Empty trash
tr: Çöp kutusunu _boşalt

en: _Edit/Apply filters
tr: Süzgeçleri _düzenle/uygula

en: The path “%s” does not lead to a mailbox.
tr: “%s” yolu bir posta kutusuna çıkmıyor.

en: Balsa cannot open your “%s” mailbox.
tr: Balsa “%s” posta kutusunu açamadı.

en: Inbox
tr: Gelen kutusu

en: Outbox
tr: Giden kutusu

en: Sentbox
tr: Gönderilenler kutusu

en: Draftbox
tr: Taslaklar kutusu

en: Trash
tr: Çöp kutusu

en: Compressing mail folders…
tr: Posta klasörleri sıkıştırılıyor…

en: Get new mail on start-up
tr: Açılışta yeni postaları al

en: Compose a new email to EMAIL@ADDRESS
tr: EMAIL@ADRESS adresi için yeni ileti oluşturur

en: Attach file at URI
tr: URI’deki dosyayı ekle

en: Opens MAILBOXNAME
tr: MAILBOXNAME’i açar

en: Opens first unread mailbox
tr: İlk okunmamış posta kutusunu açar

en: Opens default Inbox on start-up
tr: Başlangıçta öntanımlı gelen kutusunu açar

en: Prints number unread and unsent messages
tr: Okunmamış ve gönderilmemiş ileti sayısını yazdırır

en: Show version
tr: Sürümü göster

en: Balsa is sending a mail now.
    Abort sending?
tr: Balsa şu an bir e-posta gönderiyor.
    Gönderim iptal edilsin mi?

en: Subject or Sender Contains:
tr: Konu ya da Gönderici İçerir:

en: Subject or Recipient Contains:
tr: Konu ya da Alıcı İçerir:

en: Subject Contains:
tr: Konu İçerir:

en: Body Contains:
tr: Gövde İçerir:

en: Older than (days):
tr: (Günden) eski:

en: Old at most (days):
tr: En az (gün) eski:

en: The Balsa email client is part of the GNOME desktop environment.
tr: Balsa e-posta istemcisi GNOME masaüstü ortamının bir parçasıdır.

note: license ?
en: About Balsa
tr: Balsa Hakkında

en: Balsa closes files and connections. Please wait…
tr: Balsa dosya ve bağlantıları kapatıyor. Lütfen bekleyin…

en: You can apply filters only on mailbox
tr: Süzgeçleri yalnızca posta kutularına uygulayabilirsiniz

en: Removing duplicates failed: %s
tr: Çift girdilerin kaldırılması başarısız oldu: %s

en: Removed %d duplicate | Removed %d duplicates
tr[0]: %d çift girdi kaldırıldı

en: No duplicates found
tr: Çift olan bir şey bulunamadı

en: Show/Hide
tr: Göster/Gizle

en: Check
tr: Denetle

en: Compose
tr: İleti yaz

en: Unable to Open Mailbox!
    %s.
tr: Posta kutusu Açılamıyor!
    %s.

en: Opening %s
tr: %s açılıyor

en: Checking Mail…
tr: Posta Denetleniyor…

en: Mailboxes
tr: Posta kutuları

en: IMAP mailbox: %s
tr: IMAP posta kutusu: %s

en: Local mailbox: %s
tr: Yerel posta kutusu: %s

en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
tr[0]: %d yeni ileti aldınız.

en: You have new mail.
tr: Yeni iletiniz var.

en: Search mailbox
tr: Posta kutusunu ara

en: _Search for:
tr: _Şunu ara:

note: builds the toggle buttons to specify fields concerned by * the search.
en: In:
tr: İçinde:

en: S_ubject
tr: _Konu

note: Frame with Apply and Clear buttons
en: Show only matching messages
tr: Yalnızca eşleşen iletileri göster

note: Frame with OK button
en: Open next matching message
tr: Eşleşen bir sonraki ietiyi aç

en: _Reverse search
tr: _Tersine arama

en: _Wrap around
tr: _Etrafını dola

en: Could not open trash: %s
tr: Çöp kutusu açılamadı: %s

en: Balsa: %s (read-only)
tr: Balsa: %s (salt okunur)

note: xgettext: this is the first part of the message * "Shown mailbox: %s with %d messages, %d new, %d hidden".
en: Shown mailbox: %s
tr: Gösterilen posta kutusu: %s

en: with %d message | with %d messages
tr[0]: %d ileti ile

en: , %d new | , %d new
tr[0]: , %d yeni

en: , %d hidden | , %d hidden
tr[0]: , %d gizli

en: The next unread message is in %s
tr: Sonraki okunmamış ileti %s içinde

en: Do you want to select %s?
tr: %s’i seçmek istiyor musun?

en: M_ove
tr: Ta_şı

en: Message from %s: %s
tr: %s’den ileti: %s

en: While retrieving messages
tr: İleti alınırken

en: Until closed
tr: Kapanıncaya kadar

en: Message number
tr: İleti numarası

en: Flat
tr: Düz

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: Translators: #1 address book name
en: %s (default)
tr: %s (öntanımlı)

en: Default layout
tr: Öntanımlı düzen

en: Wide message layout
tr: Geniş ileti düzeni

en: Wide screen layout
tr: Geniş ekran düzeni

en: Show next unread message
tr: Sonraki okunmamış iletiyi göster

en: Show next message
tr: Sonraki iletiyi göster

en: Close message window
tr: İleti penceresini kapat

en: Error displaying %s: %s
tr: %s görüntülenirken hata:%s

en: Show nothing
tr: Hiçbirşey gösterme

en: Show dialog
tr: İletişim penceresi göster

en: Show in list
tr: Listede göster

en: Show in status bar
tr: Durum çubuğunda göster

en: Print to console
tr: Konsola yazdır

en: Ask me
tr: Bana sor

en: Remote POP3 mailbox…
tr: Uzak POP3 posta kutusu…

en: Remote IMAP folder…
tr: Uzak IMAP klasörü…

en: Remote mailbox servers
tr: Uzak posta kutusu sunucuları

en: Type
tr: Tür

en: Mailbox name
tr: Posta kutusu adı

en: _Modify
tr: _Değiştir

en: Local mail directory
tr: Yerel posta dizini

en: Select your local mail directory
tr: Yerel posta dizinini seç

en: Outgoing mail servers
tr: Posta gönderme sunucuları

en: Server name
tr: Sunucu adı

en: Checking
tr: Denetleyiş

en: _Check mail automatically every
tr: _İletileri, belirtilen zaman aralığıyla kendiliğinden denetle

en: Check _IMAP mailboxes
tr: _IMAP posta kutularını denetle

en: Check Inbox _only
tr: _Yalnızca Gelen kutusunu denetle

en: Do background check quietly (no messages in status bar)
tr: Arka planda sessizce denetle (durum çubuğunda ileti göstermeden)

en: _POP message size limit:
tr: _POP ileti boyutu sınırı:

en: Notification about new messages
tr: Yeni iletiler hakkında bildirim

en: Display message
tr: İleti göster

en: Play sound
tr: Ses çal

en: Message disposition notification requests
tr: İleti okundu bildirim istekleri

en: When I receive a message whose sender requested a Message Disposition Notification (MDN), send it if:
tr: Bir ileti aldığımda gönderici geri dönüş istemişse aşağıdaki durumlarda bir İleti Okundu Bildirimi (MDN) gönder:

en: The message header looks clean (the notify-to address is the return path, and I am in the “To:” or “CC:” list).
tr: İleti başlığı temiz görünüyor (bildirinin gideceği adres geri dönüş adresi, ve ben de “Alıcı:” veya “Bilgi:” listesindeyim).

en: The message header looks suspicious.
tr: İleti başlığı şüpheli görünüyor.

en: Word wrap
tr: Sözcük kaydırma

en: Wrap outgoing text at
tr: Giden metni şu noktada kaydır

en: characters
tr: karakter

en: Other options
tr: Diğer seçenekler

en: Reply prefix:
tr: Yanıt ön eki:

en: Automatically quote original when replying
tr: Yanıtlarken asıl metni kendiliğinden tırnağa al

en: Forward a mail as attachment instead of quoting it
tr: Postayı tırnağa almak yerine eklenti olarak ilet

en: Copy outgoing messages to sentbox
tr: Giden iletileri gönderilen kutusuna kopyala

en: Send button always queues outgoing mail in outbox
tr: Gönder düğmesi giden kutusundaki postayı her zaman kuyruğa alır

en: _Send queued mail automatically every
tr: _Kuyruktaki e-postaları, belirtilen zaman aralığı ile kendiliğinden gönder

en: Edit headers in external editor
tr: Başlıkları dış düzenleyicide düzenle

en: Include HTML parts as text when replying or forwarding
tr: Yanıtlarken veya iletirken HTML bölümleri metin olarak içer

en: Main window
tr: Ana pencere

en: Use preview pane
tr: Ön izleme penceresini kullan

en: Show message counts in mailbox list
tr: Posta kutusu listelerinde ileti sayılarını göster

en: Automatically view message when mailbox opened
tr: Posta kutusu açıldığında iletiyi kendiliğinden göster

en: Ask me before selecting a different mailbox to show an unread message
tr: Okunmamış bir iletiyi gösterirken farklı bir posta kutusu seçmeden önce bana sor

en: Page Up/Page Down keys scroll text by
tr: Page Up/Page Down tuşları metni şu kadar kaydırır

en: percent
tr: yüzde

en: Message window
tr: İleti penceresi

en: After moving a message:
tr: İleti taşıdıktan sonra:

en: Sorting and threading
tr: Sıralama ve ileti dizileri

en: Default sort column:
tr: Öntanımlı sıralama sütunu:

en: Thread messages by default
tr: İletileri öntanımlı olarak dizilendir

en: Expand threads on open
tr: İleti dizilerini açarken genişlet

note: fonts
en: Fonts
tr: Yazı tipleri

en: Use system fonts
tr: Sistem yazı tiplerini kullan

en: Use default font size
tr: Öntanımlı yazı tipi boyutunu kullan

en: Message font:
tr: İleti yazı tipi:

en: Subject font:
tr: Konu yazı tipi:

note: Quoted text regular expression and RFC2646-style flowed text
en: Quoted and flowed text
tr: Alıntılanan ve aktarılan metin

en: Mark quoted text
tr: Alıntılanan metni işaretle

en: Quoted text regular expression:
tr: Alıntılanan metnin düzenli ifadesi:

en: Wrap text at
tr: Metni şu noktada kaydır

en: HTTP cache size: %s
tr: HTTP önbellek boyutu: %s

note: handling of multipart/alternative
en: Display of multipart/alternative parts
tr: Çoklu bölüm/alternatif bölümlerin gösterimi

en: Prefer text/plain over HTML
tr: Metin/düz’ü HTML’ye yeğle

note: Translators: per-sender database of exceptions over global HTTP * preferences (display HTML vs. plain, auto-load external items)
en: Manage exceptions…
tr: İstisnaları yönet…

en: Clear HTTP cache…
tr: HTTP önbelleğini temizle…

en: Message colors
tr: İleti renkleri

en: Quote level %d color
tr: Alıntı düzeyi %d renk

en: Link color
tr: Bağlantı rengi

en: Hyperlink color
tr: Hiperlink rengi

en: Format
tr: Biçim

en: Date encoding (for strftime):
tr: Tarih biçimi ( strftime için ):

en: Selected headers:
tr: Seçili başlıklar:

note: treatment of messages with 8-bit chars, but without proper MIME encoding
en: National (8-bit) characters in broken messages without codeset header
tr: Kırık iletilerdeki ulusal (8-bit) karakterler kod kümesi başlığı olmadan

en: display as “?”
tr: “?” olarak göster

en: display in codeset
tr: kod kümesinde göster

en: Information messages
tr: Bilgi iletileri

en: Information messages:
tr: Bilgi iletileri:

en: Warning messages:
tr: Uyarı iletileri:

en: Error messages:
tr: Hata iletileri:

en: Fatal error messages:
tr: Ölümcül hata iletileri:

en: Debug messages:
tr: Hata ayıklama iletileri:

en: Display progress dialog
tr: Süreç iletişim penceresini göster

en: Display progress dialog when sending messages
tr: İleti gönderirken süreç iletişim penceresini göster

en: Display progress dialog when retrieving messages
tr: İleti alırken süreç iletişim penceresini göster

en: Address books
tr: Adres defterleri

en: Address book name
tr: Adres defteri adı

en: Auto-complete
tr: Kendiliğinden tamamlama

en: _Set as default
tr: _Öntanımlı olarak ayarla

en: Miscellaneous spelling settings
tr: Diğer imla ayarları

en: Check signature
tr: İmzayı denetle

en: Check quoted
tr: Alıntı yapılan kısmı denetle

en: Start-up options
tr: Başlangıç seçenekleri

en: Open Inbox upon start-up
tr: Gelen kutusunu başlangıçta aç

en: Check mail upon start-up
tr: Başlangıçta yeni iletileri denetle

en: Remember open mailboxes between sessions
tr: Oturumlar arasında açık posta kutularını aklında tut

en: Folder scanning
tr: Klasör tarama

en: Choose depth 1 for fast start-up; this defers scanning some folders. To see more of the tree at start-up, choose a greater depth.
tr: Hızlı başlangıç için 1 derinliğini seç; bu bazı klasörlerin taranmasını geciktirir. Açılışta ağacın daha çoğunu görmek istiyorsanız, daha büyük bir derinlik seçin.

en: Scan local folders to depth
tr: Yerel klasörleri şu derinlikte tara

en: Scan IMAP folders to depth
tr: IMAP klasörlerini şu derinliğe kadar tara

en: Miscellaneous
tr: Diğer

en: Empty trash on exit
tr: Çıkışta çöp kutusunu boşalt

en: Close mailbox if unused more than
tr: Posta kutusu şu kadar süre kullanılmadığında kapat

en: Enable System Tray Icon support
tr: Sistem Tepsi Simgesi desteğini etkinleştir

en: Deleting messages
tr: İletiler siliniyor

note: Translators: this used to be "using Mailbox -> Hide messages"; * the UTF-8 string for the right-arrow symbol is broken out to * avoid msgconv problems.
en: The following setting is global, but may be overridden for the selected mailbox using Mailbox %s Hide messages:
tr: Aşağıdaki ayar geneldir, ama Posta Kutusu %s İletileri gizle ile seçili posta kutusu için değiştirilebilir:

en: Hide messages marked as deleted
tr: Silinmiş olarak işaretlenen iletileri gizle

en: The following settings are global:
tr: Şu ayarlar geneldir:

en: Expunge deleted messages when mailbox is closed
tr: Posta kutusu kapatıldığında silinmiş iletileri tümüyle kaldır

en: …and if unused more than
tr: …ve eğer şu kadar süreden uzun süre kullanılmamışsa

en: Mail options
tr: Posta seçenekleri

en: Incoming
tr: Gelen

en: Outgoing
tr: Giden

en: Display options
tr: Görüntü seçenekleri

en: Sort and thread
tr: Sırala ve ileti dizisi

en: Message
tr: İleti

en: Colors
tr: Renkler

en: Status messages
tr: Durum iletileri

note: must NOT be modal
en: Balsa Preferences
tr: Balsa Ayarları

en: Spelling
tr: İmla

en: Start-up
tr: Başlangıç

en: Page %d of %d
tr: Sayfa %d / %d

en: Signed and encrypted
tr: İmzalı ve şifreli

en: Signed
tr: İmzalı

en: Encrypted
tr: Şifreli

en: Cannot print page %d because the document has only %d page. | Cannot print page %d because the document has only %d pages.
tr[0]: Sayfa %d yazdırılamıyor çünkü belge yalnızca %d sayfa.

en: inch
tr: inç

en: _Header Font:
tr: _Başlık Yazı Tipi:

en: B_ody Font:
tr: Göv_de Yazı Tipi:

en: _Footer Font:
tr: _Alt Bilgi Yazı Tipi:

note: syntax highlighting
en: Highlighting
tr: Vurgulama

en: Highlight _cited text
tr: _Alıntı yapılmış metni vurgula

en: Highlight _structured phrases
tr: _Yapısal sözcük kümelerini vurgula

note: margins
en: Margins
tr: Kenar boşlukları

en: _Top
tr: _Üst

en: _Bottom
tr: _Alt

en: _Left
tr: _Sol

en: _Right
tr: _Sağ

en: Error printing message: %s
tr: İleti yazdırılırken hata: %s

en: Error during filters loading:
tr: Süzgeçler yüklenirken hata:

en: Error during filters loading: %s
    Filters may not be correct.
tr: Süzgeçler yüklenirken hata: %s
    Süzgeçler doğru olmayabilir.

en: The option not to recognize “format=flowed” text has been removed.
tr: “format=flowed” metnini tanımama seçeneği kaldırıldı.

en: The option not to send “format=flowed” text is now on the Options menu of the compose window.
tr: “format=flowed” metnini göndermeme seçeneği şimdi ileti yazma penceresinin Seçenekler menüsünde.

en: The option to request a MDN is now on the Options menu of the compose window.
tr: MDN isteme seçeneği şimdi ileti yazma penceresinin Seçenekler menüsünde.

en: This version of Balsa uses a new user interface; if you have changed Balsa’s keyboard accelerators, you will need to set them again.
tr: Balsa’nın bu sürümü yeni kullanıcı arayüzü kullanır; Balsa’nın klavye kısayollarını değiştirdiyseniz, yeniden ayarlamanız gerekecek.

note: Translators: please use the initial letter of each language as * its accelerator; this is a long list, and unique accelerators * cannot be found.
en: _Brazilian Portuguese
tr: _Brezilya Portekizcesi

en: _Catalan
tr: _Katalanca

en: _Chinese Simplified
tr: _Basitleştirilmiş Çince

en: _Chinese Traditional
tr: _Geleneksel Çince

en: _Czech
tr: Ç_ekce

en: _Danish
tr: _Danca

en: _Dutch
tr: _Felemenkçe

en: _English (American)
tr: _İngilizce (Amerika)

en: _English (British)
tr: _İngilizce (İngiltere)

en: _Estonian
tr: _Estonca

en: _Finnish
tr: _Fince

en: _French
tr: _Fransızca

en: _German
tr: _Almanca

en: _German (Austrian)
tr: _Almanca (Avusturya)

en: _German (Swiss)
tr: _Almanca (İsviçre)

en: _Greek
tr: _Yunanca

en: _Hebrew
tr: _İbranice

en: _Hungarian
tr: _Macarca

en: _Italian
tr: İ_talyanca

en: _Japanese (JIS)
tr: _Japonca (JIS)

en: _Kazakh
tr: _Kazakça

en: _Korean
tr: _Korece

en: _Latvian
tr: _Letonca

en: _Lithuanian
tr: _Litvanca

en: _Norwegian
tr: _Norveççe

en: _Polish
tr: _Lehçe

en: _Portuguese
tr: _Portekizce

en: _Romanian
tr: _Rumence

en: _Russian
tr: _Rusça

en: _Serbian
tr: _Sırpça

en: _Serbian (Latin)
tr: _Sırpça (Latin)

en: _Slovak
tr: _Slovakça

en: _Spanish
tr: İspa_nyolca

en: _Swedish
tr: İ_sveççe

en: _Tatar
tr: _Tatarca

en: _Turkish
tr: _Türkçe

en: _Ukrainian
tr: _Ukraynaca

en: _Generic UTF-8
tr: _Genel UTF-8

en: Attachment
tr: Ek

en: Inline
tr: Satır arası

en: Reference
tr: Referans

en: (No name)
tr: (Adsız)

en: The message to “%s” is modified.
    Save message to Draftbox?
tr: “%s”e giden ileti değiştirilmiş.
    İleti taslak kutusuna kaydedilsin mi?

en: Editing failed: %s
tr: Düzenleme başarısız oldu: %s

en: Cannot read the file “%s”: %s
tr: “%s” dosyası okunamıyor: %s

en: GNOME editor is not defined in your preferred applications.
tr: GNOME düzenleyici yeğlenen uygulamalarınızda tanımlanmamış.

en: Could not create temporary file: %s
tr: Geçici dosya oluşturulamadı: %s

en: Select Identity
tr: Kimlik Seç

en: Saying yes will not send the file “%s” itself, but just a MIME message/external-body reference. Note that the recipient must have proper permissions to see the “real” file.
    
    Do you really want to attach this file as reference?
tr: Evet demek “%s” dosyasının kendini göndermeyecek, yalnızca MIME iletisini/dış gövde referansını gönderecektir. Alıcının “gerçek” dosyayı görmek için doğru izinlere sahip olması gerektiğini unutmayın.
    
    Bu dosyayı gerçekten referans olarak eklemek istiyor musun?

en: Attach as Reference?
tr: Referans olarak ekle?

en: Choose character set
tr: Karakter kümesi seç

en: File
    %s
    is not encoded in US-ASCII or UTF-8.
    Please choose the character set used to encode the file.
tr: Dosya
    %s
    US-ASCII veya UTF-8 olarak kodlanmamış.
    Lütfen dosyayı kodlamak için kullanılan karakter kümesini seç.

en: Attach as MIME type:
tr: MIME türü olarak ekle:

en: Character set for file %s changed from “%s” to “%s”.
tr: %s dosyası için karakter kümesi “%s”den “%s”e değiştirildi.

en: (no subject)
tr: (konusuz)

en: forwarded message
tr: iletilen ileti

en: Message from %s, subject: “%s”
tr: %s’den ileti, konu “%s”

en: Remove
tr: Kaldır

en: Open…
tr: Aç…

en: Attach file
tr: Dosya ekle

en: Attaching message failed.
    Possible reason: not enough temporary space
tr: İletinin eklenmesi başarısız.
    Olası neden: yeterli geçici alan yok

en: F_rom:
tr: _Kimden:

note: Subject:
en: S_ubject:
tr: Kon_u:

note: Attachment list
en: _Attachments:
tr: _Eklentiler:

en: Mode
tr: Kip

en: Description
tr: Tanımlama

en: Could not save attachment: %s
tr: Eklenti kaydedilemedi: %s

en: No subject
tr: Konu yok

en: decrypted:
tr: şifresi çözülmüş:

en: inlined file “%s” (%s)
tr: satır arası yapılmış dosya “%s” (%s)

en: attached file “%s” (%s)
tr: eklenmiş dosya “%s” (%s)

en: inlined %s part
tr: %s bölümü satır arasına alındı

en: attached %s part
tr: %s kısmı eklentilendi

en: message from %s, subject “%s”
tr: %s’den ileti, konu “%s”

en: quoted
tr: alıntılanmış

en: quoted attachment
tr: alıntılanmış eklenti

en: Select parts for quotation
tr: Alıntılama için bölümleri seç

en: Select the parts of the message which shall be quoted in the reply
tr: İletinin yanıtta alıntılanacak bölümlerini seç

en: <b>Warning:</b> The original message contains an abnormal mixture of encrypted and unencrypted parts. This <i>might</i> indicate an attack.
    Double-check the contents of the reply before sending.
tr: <b>Uyarı:</b> Özgün ileti şifreli ve şifrelenmemiş bölümlerin anormal bir karışımını içeriyor. Bu bir saldırı anlamına geliyor <i>olabilir</i>.
    Göndermeden önce yanıt içeriğini iki kez denetleyin.

en: You reply to an encrypted message. The reply will contain the decrypted contents of the original message.
    Consider to encrypt the reply, and verify that you do not unintentionally leak sensitive information.
tr: Şifreli iletiyi yanıtlıyorsunuz. Yanıt, özgün iletinin şifresi çözülmüş içeriğini barındıracaktır.
    Yanıtı şifrelemeyi düşünün ve istemeden hassas bilgileri sızdırmadığınıza emin olun.

en: Do not remind me again.
tr: Yeniden anımsatma.

en: you
tr: sen

en: ------forwarded message from %s------
tr: ------%s’den iletilen ileti------

en: Message-ID: %s
tr: İleti Kimliği: %s

en: References:
tr: Referanslar:

en: On %s, %s wrote:
tr: %s’de %s yazmış:

en: %s wrote:
tr: %s bunu yazmış:

en: Could not save message.
tr: İleti kaydedilemedi.

en: Could not open draftbox: %s
tr: Takas kutusu açılamadı: %s

en: Message saved.
tr: İleti alındı.

en: Could not attach the file %s: %s.
tr: Dosya eklenemedi %s: %s.

en: not an absolute path
tr: mutlak bir yol değil

en: does not exist
tr: yok

en: not in current directory
tr: geçerli dizinde değil

en: The link that you selected created
    a “Blind copy” (BCC) address.
    Please check that the address
    is appropriate.
tr: Seçtiğin bağlantı bir “Kör kopya”
    (BCC) adresi oluşturdu.
    Lütfen adresin uygun olup olmadığını
    denetle.

en: Include file
tr: Dosyayı içer

note: Translators: please do not translate Face.
en: Could not load Face header file %s: %s
tr: %s Face başlık dosyası yüklenemedi: %s

note: Translators: please do not translate Face.
en: Could not load X-Face header file %s: %s
tr: %s X-Face başlık dosyası yüklenemedi: %s

en: No Subject
tr: Konu Yok

en: _Send
tr: _Gönder

en: You did not specify a subject for this message
tr: İleti için bir konu belirtmedin

en: If you would like to provide one, enter it below.
tr: İstersen, aşağıya girebilirsin.

en: Message could be encrypted
tr: İleti şifrelenmiş olabilir

en: Send _encrypted
tr: _Şifreli gönder

en: Send _unencrypted
tr: Şifrelenmemiş _gönder

en: You did not select encryption for this message, although %s public keys are available for all recipients. In order to protect your privacy, the message could be %s encrypted.
tr: Tüm alıcılar için %s genel anahtarları kullanılabilir olmasına rağmen bu ileti için şifreleme seçmedin. Gizliliği korumak için, ileti %s şifrelenebilirdi.

en: error checking Autocrypt keys: %s
tr: Autocrypt anahtarları denetlenirken hata: %s

en: 
    However, encryption is discouraged as the Autocrypt status indicates that some recipients <i>might</i> not be able to read the message.
tr: 
    Ancak, Autocrypt durumu bazı alıcıların iletiyi okuyamaması neden <i>olabileceğinden</i> şifreleme önerilmez.

en: <i>Note:</i> choosing encryption will import %u key from the Autocrypt database into the GnuPG key ring. | <i>Note:</i> choosing encryption will import %u keys from the Autocrypt database into the GnuPG key ring.
tr[0]: <i>Not:</i> şifrelemenin seçilmesi, Autocrypt veri tabanından GnuPG anahtarlığına %u anahtarı içe aktarır.

en: Cannot import Autocrypt keys: %s
tr: Autocrypt anahtarları içe aktarılamıyor: %s

en: You selected OpenPGP security for this message.
tr: Bu ileti için OpenPGP güvenliğini seçtin.

en: The message text will be sent as plain text and as HTML, but only the plain part can be signed.
tr: İleti metni düz metin ve HTML olarak gönderilecek, ama yalnızca düz kısmı imzalanabilir.

en: The message contains attachments, which cannot be signed or encrypted.
tr: İleti imzalanamayan veya şifrelenemeyen eklentiler içeriyor.

en: You should select MIME mode if the complete message shall be protected. Do you really want to proceed?
tr: Tüm ileti korunacaksa bir MIME kipi seçmelisin. Gerçekten devam etmek istiyor musun?

en: sending message with GPG mode %d
tr: ileti GPG kipi %d ile gönderiliyor

en: Message could not be created
tr: İleti oluşturulamadı

en: Message could not be queued in outbox
tr: İleti giden kutusunda kuyruklanamadı

en: Message could not be saved in sentbox
tr: İleti gönderi kutusuna kaydedilemedi

en: Message could not be sent
tr: İleti gönderilemedi

en: Message could not be signed
tr: İleti imzalanamadı

en: Message could not be encrypted
tr: İleti şifrelenemedi

en: Send failed: %s
    %s
tr: Gönderim başarısız: %s
    %s

en: Send failed: %s
tr: Gönderim başarısız: %s

en: Could not postpone message: %s
tr: İleti ertelenemedi: %s

en: Message postponed.
tr: İleti ertelendi.

en: Could not postpone message.
tr: İleti ertelenemedi.

en: Error starting spell checker: %s
tr: Yazım denetimi başlatırken hata: %s

en: Reply to %s: %s
tr: Yanıtla %s: %s

en: Forward message to %s: %s
tr: İletiyi ilet %s: %s

en: New message to %s: %s
tr: Yeni ileti %s: %s

en: _Language
tr: _Dil

en: Spell check
tr: Yazım denetimi

en: C_hange
tr: _Değiştir

en: Replace the current word with the selected suggestion
tr: Geçerli sözcüğü seçilen öneri ile değiştir

en: Change _All
tr: Tümünü _Değiştir

en: Replace all occurrences of the current word with the selected suggestion
tr: Geçerli sözcüğün tüm yinelemelerini seçilen öneri ile değiştir

en: _Ignore
tr: _Yok Say

en: Skip the current word
tr: Geçerli sözcüğü atla

en: I_gnore All
tr: Tümünü Yok Sa_y

en: Skip all occurrences of the current word
tr: Geçerli sözcüğün tüm yinelemelerini atla

en: _Learn
tr: _Öğren

en: Add the current word to your personal dictionary
tr: Geçerli sözcüğü kişisel sözlüğe ekle

en: _Done
tr: _Tamam

en: Finish spell checking
tr: İmla denetimini bitir

en: Revert all changes and finish spell checking
tr: Tüm değişiklikleri geri al ve imla denetimini bitir

en: BalsaSpellCheck: Enchant Error: %s
tr: BalsaSpellCheck: Enchant Hatası: %s

en: Store address: no addresses
tr: Adresi kaydet: adres yok

en: Store Address
tr: Adresi Kaydet

en: No address book selected…
tr: Hiçbir adres defteri seçilmedi…

en: Address could not be written to this address book.
tr: Adres bu adres defterine yazılamadı.

en: Address book could not be accessed.
tr: Adres defterine erişilemedi.

en: This mail address is already in this address book.
tr: Bu posta adresi zaten bu adres defterinde.

en: Unexpected address book error. Report it.
tr: Beklenmeyen adres defteri hatası. Raporla.

en: Address Book:
tr: Adres Defteri:

en: From:
tr: Gönderen:

en: To:
tr: Alıcı:

en: CC:
tr: Bilgi:

en: BCC:
tr: Saklı Bilgi:

en: Separator
tr: Ayıraç

en: Quit
tr: Çık

en: Continue
tr: Devam et

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Reply
    to all
tr: Tümüne
    yanıtla

en: Reply
    to group
tr: Kümeye
    yanıtla

en: Forward
tr: İlet

en: Next
    unread
tr: Sonraki
    okunmamış

en: Next
    flagged
tr: Sonraki
    bayraklı

en: Previous
    part
tr: Önceki
    bölüm

en: Next
    part
tr: Sonraki
    bölüm

en: Trash /
    Delete
tr: Çöp /
    Sil

en: Postpone
tr: Ertele

en: Print
tr: Yazdır

en: Request
    MDN
tr: MDN
    iste

en: Send
tr: Gönder

en: Send queued
tr: Kuyrukta bekleyen iletileri gönder

en: Exchange
tr: Takas

en: Queue
tr: Kuyruğa ekle

en: Attach
tr: Dosya ekle

en: Save
tr: Kaydet

en: Identity
tr: Kimlik

en: Toggle
    new
tr: Yeniyi
    göster

en: Mark all
tr: Tümünü imle

en: All
    headers
tr: Tüm
    başlıklar

en: Recheck
    cryptography
tr: Şifrelemeyi yeniden denetle

en: Reset
    Filter
tr: Süzgeci
    Sıfırla

en: Message Preview
tr: İleti Ön İzlemesi

en: Sign
tr: İmzala

en: Encrypt
tr: Şifrele

en: Undo
tr: Geri Al

en: Redo
tr: Yinele

en: Expunge
tr: Tümüyle Kaldır

en: Empty
    Trash
tr: Çöpü
    Boşalt

en: Queue this message for sending
tr: Bu iletiyi gönderim için kuyruğa al

en: Text Be_low Icons
tr: Simgelerin A_ltında Metin

en: Priority Text Be_side Icons
tr: _Simgelerin Yanında Öncelikli Metin

en: _Icons Only
tr: _Yalnızca Simgeler

en: _Text Only
tr: _Yalnızca Metin

en: Use Desktop _Default (%s)
tr: Masaüstü _Öntanımlısını Kullan (%s)

en: _Customize Toolbars…
tr: _Araç Çubuklarını Özelleştir…

en: Customize Toolbars
tr: Araç Çubuklarını Özelleştir

en: Compose window
tr: İleti yazma penceresi

en: Toolbar options
tr: Araç çubuğu seçenekleri

en: _Wrap button labels
tr: _Düğme etiketlerini kaydır

en: Error displaying toolbar help: %s
tr: Araç çubuğu yardımı görüntülenirken hata: %s

note: Preview display
en: Preview
tr: Ön izleme

en: _Restore toolbar to standard buttons
tr: Araç çubuğunu standart düğmelere ge_ri yükle

note: Style button
en: Toolbar _style…
tr: Araç çubuğu _biçemi…

en: Available buttons
tr: Kullanılabilir düğmeler

en: Current toolbar
tr: Geçerli araç çubuğu

en: Move selected item up
tr: Seçili nesneyi yukarı taşı

en: Remove selected item from toolbar
tr: Seçili nesneleri araç çubuğundan kaldır

en: Add selected item to toolbar
tr: Seçili nesneleri araç çubuğuna ekle

en: Move selected item down
tr: Seçili nesneyi aşağı taşı

en: _File
tr: _Dosya

[ctx: address book]
note: Translators: main menu item - New address book
en: _New
tr: _Yeni

en: _VCard Address Book (GnomeCard)
tr: _VCard Adres Defteri (GnomeCard)

en: _External query (a program)
tr: _Harici sorgu (bir program)

en: _LDIF Address Book
tr: _LDIF Adres Defteri

en: _LDAP Address Book
tr: _LDAP Adres Defteri

en: _GPE Address Book
tr: _GPE Adres Defteri

en: _Properties
tr: _Özellikler

en: _Quit
tr: _Çık

en: _Entry
tr: _Girdi

en: _New Entry
tr: _Yeni Girdi

en: _Delete Entry
tr: _Girdiyi Sil

en: _About
tr: _Hakkında

[ctx: window menu]
note: Translators: window menu item - New message or mailbox
en: _New
tr: _Yeni

en: Local mbox mailbox…
tr: Yerel mbox posta kutusu…

en: Local Maildir mailbox…
tr: Yerel Maildir posta kutusu…

en: Local MH mailbox…
tr: Yerel MH posta kutusu…

en: Remote IMAP subfolder…
tr: Uzak IMAP alt klasörü…

en: _Continue
tr: _Devam et

en: _Get New Mail
tr: _Yeni iletileri Al

en: _Send Queued Mail
tr: _Kuyrukta bekleyen iletileri gönder

en: Send and _Receive Mail
tr: Posta Gönder ve _Al

en: Page _Setup
tr: Sayfa _Düzeni

en: _Print…
tr: _Yazdır…

en: _Address Book
tr: _Adres Defteri

en: A_utocrypt Database
tr: A_utocrypt Veri Tabanı

en: Empty _Trash
tr: Çöp kutusunu _boşalt

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Select _Thread
tr: _İleti Dizisi Seç

en: _Find
tr: _Bul

en: Find Ne_xt
tr: _Sonrakini Bul

en: Find in _Message
tr: _İletide Bul

en: F_ilters…
tr: S_üzgeçler…

en: _Export Filters…
tr: Süzgeçleri _Dışa Aktar…

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Settings…
tr: _Ayarlar…

en: _Toolbars…
tr: _Araç Çubukları…

en: _Identities…
tr: _Kimlikler…

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Show Mailbox Tree
tr: _Posta Kutusu Ağacını Göster

en: Show Mailbox _Tabs
tr: Posta Kutusu _Sekmelerini Göster

en: Show Too_lbar
tr: A_raç çubuğunu Göster

en: Show St_atus Bar
tr: Dur_um Çubuğunu Göster

en: Show _Index Filter
tr: _İndis Süzgecini Göster

en: _Wrap
tr: _Sar (wrap)

en: _No Headers
tr: Başlık _Yok

en: S_elected Headers
tr: _Seçili Başlıklar

en: All _Headers
tr: Tüm Başlıklar

en: Th_read messages
tr: _İleti dizisi iletileri

en: E_xpand All
tr: Tümünü Genişl_et

en: _Collapse All
tr: Tümünü _Kapat

en: Zoom _In
tr: _Büyüt

en: Zoom _Out
tr: _Küçült

en: Zoom _100%
tr: _100% Yakınlaştır

en: Mail_box
tr: _Posta kutusu

en: _Hide Messages
tr: İletileri _Gizle

en: _Deleted
tr: _Silindi

en: Un_deleted
tr: Silme _Geri Alındı

en: _Read
tr: _Okunmuş

en: Un_read
tr: _Okunmamış

en: Un_flagged
tr: İşaretsi_z

en: _Answered
tr: _Yanıtlanmış

en: Un_answered
tr: Yanıtla_nmamış

en: _Reset Filter
tr: Süzgeçleri _Sıfırla

en: Select _Filters…
tr: _Süzgeçleri Seç…

en: _Remove Duplicates
tr: _Aynı Olanları Kaldır

en: E_xpunge Deleted Messages
tr: Silinmiş İletileri _Tümüyle Kaldır

en: _Message
tr: _İleti

en: _New…
tr: _Yeni…

en: Reply to _All…
tr: _Tümüne Yanıtla…

en: Reply to _Group…
tr: __Kümeye Yanıtla…

en: _Next Part
tr: _Sonraki Bölüm

en: _Previous Part
tr: _Önceki Bölüm

en: Save Current Part…
tr: Geçerli Bölümü Kaydet…

en: _View Source…
tr: _Kaynağı Göster…

en: Decrypt and check signatures
tr: Şifreyi çöz ve imzaları denetle

en: _Select Text
tr: _Metin Seç

en: _Move to Trash
tr: _Çöp Kutusuna At

en: _Toggle Flag
tr: _Bayrağı Tetikle

en: _New
tr: Ye_ni

en: _Go
tr: _Git

en: Next Message
tr: Sonraki İleti

en: Previous Message
tr: Önceki İleti

en: Next Unread Message
tr: Sonraki Okunmamış İleti

en: Next Flagged Message
tr: Sonraki Bayraklı İleti

en: _Contents
tr: _İçindekiler

en: _About Balsa
tr: Balsa _Hakkında

en: _Include File…
tr: Dosyayı _İçer …

en: _Attach File…
tr: Dosya _Ekle…

en: I_nclude Messages…
tr: İletileri İ_çer…

en: Attach _Messages…
tr: _İletileri Ekle…

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Page S_etup
tr: Sayfa _Düzeni

en: Cu_t
tr: _Kes

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: _Wrap Body
tr: Gövdeyi _Sar

en: _Reflow Selected Text
tr: Seçili Metni Yeniden _Akıt

en: Insert Si_gnature
tr: _İmza Ekle

en: _Quote Message(s)
tr: İleti(ler)i _Alıntıla

en: C_heck Spelling
tr: İmlayı _Denetle

en: Select _Identity…
tr: _Kimlik Seç…

en: Edit with GNOME-Editor
tr: GNOME-Editor ile Düzenle

en: _Show
tr: _Göster

en: F_rom
tr: _Gönderen

en: Rec_ipients
tr: Alıcı_lar

en: R_eply To
tr: Şuna _Yanıtla

en: _Options
tr: _Seçenekler

en: _Request Disposition Notification
tr: Okundu Bildirimi _İste

en: _Request Delivery Status Notification
tr: Teslimat Durum Bildirimi _İste

en: Send as plain text and _HTML
tr: Düz metin ve _HTML olarak gönder

en: _Sign Message
tr: İ_letiyi İmzala

en: _Encrypt Message
tr: İletiyi _Şifrele

en: GnuPG uses _MIME mode
tr: GnuPG _MIME kipi kullanır

en: GnuPG uses old _OpenPGP mode
tr: GnuPG eski _OpenPGP kipi kullanır

en: S/MIME mode (_GpgSM)
tr: S/MIME kipi (_GpgSM)

en: Attach GnuPG _Public Key
tr: GnuPG _Genel Anahtarı Ekle

en: _Escape Special Characters
tr: _Özel Karakterleri Ayır
