banshee - en to br translation catalogue (494 entries)

en: Channels
br: Sanneloù

en: Free Lossless Audio Codec
br: FLAC

en: Average Bitrate
br: Bitrate keitad

en: Constant Bitrate
br: Bitrate arstalek

en: LAME Preset
br: LAME rakkefluniet

en: MP3 (LAME Encoder)
br: MP3 (Enboneger LAME)

en: Medium
br: Etre

en: Preset
br: Rakkefluniet

en: Standard
br: Skoueriek

en: VBR Mode
br: Mod VBR

en: VBR Quality
br: Perzhded VBR

en: Variable Bitrate
br: Bitrate argemenn

en: MP3 (Xing Encoder)
br: MP3 (Enboneger Xing)

en: Audio quality
br: Perzhded aodio

en: Default
br: Dre ziouer

en: Default Compression
br: Koazhañ dre ziouer

en: Fast Compression
br: Koazhañ herrek

en: Lossy mode
br: Mod gant koll

en: Mode
br: Mod

en: Audio Quality
br: Perzhded an aodio

en: Windows Media Audio
br: WMA

en: Could not create decodebin plugin
br: Ne oa ket tu da grouiñ an enlugellad decodebin

en: Could not create audioconvert plugin
br: Ne oa ket tu da grouiñ an enlugellad audioconvert

en: Could not create bpmdetect plugin
br: Ne oa ket tu da grouiñ an enlugellad bpmdetect

en: Could not create fakesink plugin
br: Ne oa ket tu da grouiñ an enlugellad fakesink

en: Could not create queue plugin
br: Ne oa ket tu da grouiñ an enlugellad queue

en: Could not create filesink plugin
br: Ne oa ket tu da grouiñ an enlugellad filesink

en: Could not create 'filesrc' plugin
br: Ne oa ket tu da grouiñ an enlugellad 'filerc'

en: Could not create 'decodebin' plugin
br: Ne oa ket tu da grouiñ an enlugellad 'decodebin'

en: Could not create 'filesink' plugin
br: Ne oa ket tu da grouiñ an enlugellad 'filesink'

en: Could not create 'sinkben' plugin
br: Ne oa ket tu da grouiñ an enlugellad 'sinkben'

en: Could not create 'audioconvert' plugin
br: Ne oa ket tu da grouiñ an enlugellad 'audioconvert'

en: Write CD...
br: Engravañ ur CD...

en: Write selected tracks to an audio CD
br: Engravañ al loabroù diuzet war ar CD aodio

en: Could not write CD
br: Ne oa ket tu da engravañ ur CD

en: Unknown Error
br: Fazi dianav

en: _Close
br: _Serriñ

en: Close
br: Serriñ

en: Help Options
br: Dibarzhioù ar skoazell

en: Show this help
br: Diskouez ar skoazell-mañ

en: Show options for controlling playback
br: Diskouez an dibarzhioù evit reoliñ al lenn

en: Show options for the user interface
br: Diskouez an titouroù evit ketal an arveriad

en: Show all option groups
br: Diskouez an holl strolladoù dibarzhioù

en: Show version information
br: Diskouez titouroù an handelv

en: Playback Control Options
br: Dibarzhioù reoliñ al lenn

en: Start playback
br: Kregiñ gant ar seniñ

en: Pause playback
br: Ehan al lenn

en: Toggle playback
br: Lenn/Ehan

en: Player volume
br: Ampled al lenner

en: Artist Name
br: Anv an arzour

en: Album Title
br: Titl an albom

en: Track Title
br: Titl al loabr

en: Duration
br: Padelezh

note: Translators: noun
en: Track Number
br: Niverenn al loabr

en: Disc Number
br: Niverenn ar gantenn

en: Year
br: Bloaz

en: Rating
br: Notenn

note: Translators: noun
en: Bit Rate
br: Bitrate

en: User Interface Options
br: Dibarzhioù ar c'hetal arveriad

en: Hide the user interface
br: Kuzhat ketal an arveriad

en: Debugging and Development Options
br: Dibarzhioù diveugañ ha diorren

en: Play Album
br: Seniñ an albom

en: En_queue
br: El l_ostennad

en: _Play
br: _Seniñ

en: Play _Song
br: Seniñ ar _ganenn

en: Add a song to the playlist
br: _Ouzhpennañ ur ganenn d'ar roll-tonioù

en: Play _Album
br: Seniñ an _albom

en: Add an album to the playlist
br: Ouzhpennañ un albom d'ar ro_ll-tonioù

en: Banshee Media Player
br: Lenner mediaoù Banshee

en: {0} remaining
br: {0} o chom

en: Play Song
br: Seniñ ar ganenn

en: _Search:
br: _Klask :

en: Artist, Album, or Title
br: Arzour, Albom, pe Titl

en: Genre
br: Rumm

note: Translators: noun
en: Comment
br: Askelenn

note: Translators: this is a verb (command), not a noun (things)
en: Filter Results
br: Disoc'hoù ar sil

en: Unknown Artist
br: Arzour dianav

en: Unknown Album
br: Albom dianav

en: Track Artist
br: Arzour al loabr

note: Alias for %album_artist%
en: Album Artist
br: Arzour an albom

en: Album
br: Albom

en: Title
br: Titl

en: Number
br: Niverenn

en: Unknown Title
br: Titl dianav

note: TODO turn this into a PrimarySource-owned delegate?
en: _Restart Podcast
br: _Adloc'hañ ar podskignañ

en: _Restart Video
br: _Adloc'hañ ar video

en: _Restart Song
br: _Adloc'hañ ar ganenn

en: _Restart Item
br: _Adloc'hañ an ergorenn

en: _Jump to Playing Song
br: Mont d'ar ganenn o vezañ sonet

en: All Albums ({0})
br: An holl albomioù ({0})

en: All Artists ({0})
br: An holl arzourien ({0})

en: Scanning...
br: O c'hwilervañ...

en: Scanning ({0} files)...
br: O c'hwilervañ ({0} restr)...

en: Home Directory
br: Teuliad d'ar gêr

en: Remove From Library
br: Dilemel diwar al levraoueg

note: Translators: {0} is the library name, eg 'Music Library' or 'Podcasts'
en: {0} Folder
br: Teuliad {0}

note: Catalog.GetString ("Music Library")
en: Music
br: Sonerezh

en: File System Organization
br: Aozadur ar reizhiad restroù

en: Folder hie_rarchy
br: U_rzhaz an teuliadoù

en: File _name
br: A_nv ar restr

note: Misc section
en: Miscellaneous
br: A bep seurt

en: Favorites
br: Ma re well ganin

en: Recently Added
br: Nevez-ouzhpennet

en: Importing Songs
br: Oc'h enporzhiañ kanennoù

en: Importing From {0}
br: Oc'h enporzhiañ diouzh {0}

note: Catalog.GetString ("Video Library")
en: Videos
br: Videoioù

en: Produced By
br: Graet gant

en: Initializing
br: O teraouekaat

en: Saving Metadata to File
br: _Enrollañ ar metaroadennoù en ur restr...

en: Playlist
br: Roll-tonioù

en: Remove From Playlist
br: Dilemel diwar ar roll-tonioù

en: Delete Playlist
br: Dilemel ar roll-tonioù

en: New Playlist
br: Roll-tonioù nevez

en: MPEG Version 3.0 Extended (*.m3u)
br: MPEG handelv 3.0 astennet (*.m3u)

note: Pages (tabs)
en: General
br: Hollek

en: Extensions
br: Askouezhadennoù

note: General policies
en: File Policies
br: Reolennoù ar restr

en: Random
br: Dargouezhek

en: Artist
br: Arzour

note: Translators: noun
en: Name
br: Anv

en: items
br: ergorennoù

en: minutes
br: a vunutennoù

en: hours
br: eurvezhioù

en: MB
br: Me

en: GB
br: Ge

note: Translators: These are unique search aliases for "artist". You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: artist
br: arzour

en: by
br: gant

en: artists
br: arzourien

note: Translators: These are unique search aliases for "album". You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: album
br: Albom

en: from
br: eus

en: Disc
br: Kantenn

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: disc
br: kantenn

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: discs
br: kantennoù

en: cds
br: cdoù

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: track
br: loabr

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: tracks
br: loabroù

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: title
br: titl

en: name
br: anv

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: genre
br: rumm

en: Composer
br: Sonsavour :

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: composer
br: Sonsavour :

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: comment
br: askelenn

note: Translators: noun
en: License
br: Lañvaz

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: license
br: lañvaz

note: , typeof(NullQueryValue)}, Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: rating
br: notenn

en: File Size
br: Ment ar restr

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: size
br: ment

en: File Location
br: Lec'hiadur ar restr

en: path
br: treug

en: file
br: restr

en: location
br: lec'hiadur

en: Time
br: Amzer

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: duration
br: padelezh

en: length
br: Led

en: time
br: amzer

en: Mime Type
br: Rizh Mime

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: type
br: rizh

en: mimetype
br: rizhmime

en: format
br: mentrezh

en: Last Played
br: Diwezhañ bet sonet

en: Date Added
br: Deiziad ouzhpennadenn

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: added
br: ouzhpennet

en: imported
br: enporzhiet

en: Plays
br: a lenn

en: Unknown
br: Dianav

en: {0} hour | {0} hours
br[0]: {0} eurvezh
br[1]: {0} eurvezh

en: {0} minute | {0} minutes
br[0]: {0} vunutenn
br[1]: {0} a vunutennoù

en: {0} second | {0} seconds
br[0]: {0} eilenn
br[1]: {0} eilenn

en: Error
br: Fazi

en: Details
br: Munudoù

en: Errors
br: Fazioù

en: Sort Playlists by
br: Rummañ ar rolloù tonioù dre

note: Translators: this is a noun, referring to the harddisk
en: Drive
br: Lenner

en: {0} item | {0} items
br[0]: {0} ergorenn
br[1]: {0} ergorenn

en: Version:
br: Handelv :

en: Authors:
br: Aozerion :

en: Copyright/License:
br: Copyright/lañvaz :

en: Disable
br: Diweredekaat

en: Enable
br: Gweredekaet

note: Translators: this is {disc number} of {disc count} Translators: this is {track number} of {track count}
en: {0} of {1}
br: {0} eus {1}

en: Track #
br: Loabr #

en: Disc #
br: Kantenn #

en: Hide context pane
br: Kuzhat ar banell kemperzhel

en: Loading...
br: O kargañ...

en: Enabled
br: Gweredekaet

note: Translators: this is the window title when a track is playing {0} is the track title, {1} is the artist name
en: {0} by {1}
br: {0} gant {1}

en: Contributors
br: Perzhiaded

en: Banshee Website
br: Lec'hienn Banshee

en: Select album cover image
br: Diuzañ ur skeudenn golo albom

en: All image files
br: An holl restroù skeudenn

en: JPEG image files
br: Restroù skeudenn JPEG

en: PNG image files
br: restroù skeudenn PNG

en: Browse...
br: Furchal...

en: Open Location
br: Digeriñ al lec'hiadur

en: Import _Media...
br: Enporzhiañ ur _media...

en: Import _Playlist...
br: Enporzhiañ ar _roll-tonioù...

en: Import a playlist
br: Enporzhiañ ur roll-tonioù

en: Rescan Music Library
br: C'hwirlervañ al levraoueg sonerezh en-dro

en: Rescan the Music Library folder
br: C'hwirlervañ teuliad al levraoueg sonerezh en-dro

en: Open _Location...
br: Digeriñ al _lec'hiadur...

en: _Quit
br: _Kuitaat

en: Quit Banshee
br: Kuitaat Banshee

en: _Edit
br: K_emmañ

en: _Preferences
br: Gwe_llvezvioù

en: Modify your personal preferences
br: Kemmañ ho kwellvezioù personel

en: Manage _Extensions
br: Ard_eiñ an askouezhadennoù

en: _Tools
br: _Binvioù

en: _Help
br: _Skoazell

en: Banshee _Home Page
br: Gweladenniñ ar bennbajennad Banshee

en: Visit the Banshee Home Page
br: Kit da welet ar bennbajennad Banshee

en: _Version Information
br: Titouroù an handel_v

en: Import Playlist
br: Enporzhiañ ur roll-tonioù

en: Playlists
br: Rolloù tonioù

note: Translators: verb
en: I_mport
br: E_nporzhiañ

en: _Next
br: Da _heul

en: Pre_vious
br: _Kent

en: Play the previous item
br: Lenn an ergorenn kent

en: _Playback
br: _Lenn

en: _Pause
br: _Ehan

en: Sto_p
br: _Paouez

en: Repeat
br: Adlenn

en: Repeat _Off
br: Adl_enn diweredekaet

en: Repeat Singl_e
br: Adlenn

en: Repeat the current playing song
br: Adlenn ar ganenn o vezañ sonet

en: Shuffle
br: Dre-zegouezh

en: _New Playlist
br: Roll-tonioù _nevez

en: Import to Library
br: Enporzhiañ el levraoueg

en: Rename
br: Adenvel

en: Export Playlist...
br: Ezporzhiañ ar roll-tonioù...

en: Export a playlist
br: Ezporzhiañ ur roll-tonioù

en: Source Properties
br: Perzhioù an tarzh

en: Sort Children by
br: Rummañ ar vugale dre

en: Preferences
br: Gwellvezvioù

en: New _Smart Playlist
br: Roll-tonioù nevez

en: Could not export playlist
br: Ne oa ket tu da ezporhiañ ar roll-tonioù

en: Select _All
br: Diuzañ an _holl

en: Select all tracks
br: Diuzañ an holl loabroù

en: Select _None
br: Na diuzañ netra

en: Unselect all tracks
br: Diziuziñ an holl loabroù

en: _Edit Track Information
br: K_emmañ titouroù al loabr

en: Edit information on selected tracks
br: Kemmañ an titouroù evit al loabr diuzet

en: Properties
br: Perzhioù

en: View information on selected tracks
br: Diskouez an titouroù diwar-benn al loabroù diuzet

en: Add _to Playlist
br: Ouzhpenn_añ er roll-tonioù

en: Create new playlist from selected tracks
br: Krouiñ ur roll-tonioù nevez gant al loabroù diuzet

en: _Remove
br: _Dilemel

en: Remove From _Library
br: Dilemel diwar al levraoueg

en: _Delete From Drive
br: Dilemel diwar an drobarzhell

en: _Search
br: _Klask

en: _Delete From "{0}"
br: Dilemel diwar "{0}"

en: Remove selection from {0}?
br: Dilemel an diuzad diwar {0} ?

en: Track _Title:
br: _Titl al loabr:

en: Track _Artist:
br: _Arzour al loabr :

en: Albu_m Title:
br: Titl an albo_m :

en: _Genre:
br: _Rumm :

en: Track _Number:
br: Niverenn al loabr :

en: _Disc Number:
br: Niverenn ar _gantenn :

en: _Year:
br: _Bloaz :

en: _Rating:
br: _Notenn :

en: Extra
br: Ouzhpenn

en: Copyrig_ht:
br: Copyrig_ht :

en: _License URI:
br: URI al _lañvaz :

en: Help
br: Skoazell

en: Lyrics
br: Komzoù

en: Sorting
br: O rummañ

en: Value
br: Gwerzh

en: File Name:
br: Anv ar restr :

en: Directory:
br: Teuliad :

en: URI:
br: URI :

en: Duration:
br: Padelezh :

en: Last Played:
br: Diwezhañ bet sonet

en: Score:
br: Eriñv :

en: File Size:
br: Ment ar restr :

en: bytes
br: eizhbit

en: Track Editor
br: Kemmer loabroù

en: Track Properties
br: Perzhioù al loabr

en: Title:
br: Titl :

en: Artist:
br: Arzour :

en: Album:
br: Albom :

en: _View
br: _Gwellout

en: _Context Pane
br: _Panell kemperzhel

en: Show the context pane beneath the track list
br: Diskouezh ar banell kemperzhel dindan roll al loabroù

en: _Fullscreen
br: _Skramm a-bezh

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} and {3} are Artist Name and Album Title, respectively; e.g. 'by Parkway Drive from Killing with a Smile'
en: {0}by{1} {2} {0}from{1} {3}
br: {0}gant{1} {2} {0}adalek{1} {3}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} is for Album Title; e.g. 'from Killing with a Smile'
en: {0}from{1} {2}
br: {0} adalek{1} {2}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} is for Artist Name; e.g. 'by Parkway Drive'
en: {0}by{1} {2}
br: {0}gant{1} {2}

en: Stop {0}
br: paouez {0}

en: Media Files
br: Restroù media

en: Local Files
br: Restroù lec'hel

en: _Files to import:
br: _Restroù da enporzhiañ :

en: Select Files
br: Diuzañ ar restroù

en: (none selected)
br: (Tra ebet diuzet)

en: Import Folders to Library
br: Enporzhiañ an teuliadoù el levraoueg

en: Local Folders
br: Teuliadoù lec'hel

en: _Folders to import:
br: _Teuliadoù da enporzhiañ :

en: Select Folders
br: Diuzañ an teuliadoù

en: No available profiles
br: Aelad hegerz ebet

en: Advanced
br: Kemplesoc'h

en: Configuring {0}
br: O kefluniañ {0}

en: Export Playlist
br: Ezporzhiañ ar roll-tonioù

en: Export
br: Ezporzhiañ

en: Select Format:
br: Diuzañ ur mentrezh :

en: Select library location
br: Diuzañ lec'hiadur al levraoueg

en: Reset
br: Adderaouekaat

en: New Smart Playlist
br: Roll-tonioù nevez

en: Browser on Left
br: Merdeer war an tu kleiz ar prenestr

en: Browser on Top
br: Merdeer a-us

en: Show Browser
br: Diskouez ar merdeer

en: Show or hide the artist/album browser
br: Diskouez pe kuzhat ar merdeer arzour/albom

en: <b>Details</b>
br: <b>Munudoù</b>

en: <big><b>Import Media to Library</b></big>
br: <big><b>Enporzhiañ ar media el levraoueg</b></big>

en: Choose an import _source:
br: Dibab ta_rzh un enporzhiañ :

en: Create and save
br: Krouiñ hag enrollañ

en: Do not show this dialog again
br: Na ziskouez ket ar voestad emziviz ken

en: Enter the address of the file you would like to open:
br: Roit _chomlec'h ar restr a fell deoc'h digeriñ :

en: Import Media to Library
br: Enporzhiañ ar media el levraoueg

en: Open in editor
br: Digeriñ gant ar c'hemmer

en: Playlist _Name:
br: A_nv ar roll-tonioù :

en: Predefined Smart Playlists
br: Ro_lloù tonioù raksavet

en: Insert
    Disc
br: Enlakaat
    Kantenn

en: Muted
br: Mut

en: Sync {0}
br: Sink {0}

en: {0} to add, {1} to remove
br: {0} da ouzhpennañ, {1} da zilemel

note: Note to translators: {0}, {1} and {2} will be replaced with numbers.
en: {0} to add, {1} to remove, {2} to update
br: {0} da ouzhpennañ, {1} da zilemel, {2} da hizivaat

en: Device Properties
br: Perzhioù an drobarzhell

en: Media Player
br: Lenner liesvedia

en: Product
br: Aozad

en: Loading {0}
br: O kargañ {0}

en: Yes
br: Ya

en: No
br: Ket

en: Error converting file
br: Fazi en ur amdreiñ ar restr

en: Manually manage this device
br: Ardeiñ an drobarzhell dre zorn

en: Sync Preferences
br: Gwe_llvezvioù ar sink

en: Synchronize
br: Sinkronaat

note: Translators: {0} is the name of the digital audio player
en: Synchronize {0}
br: Sinkronaat {0}

en: Audio
br: Aodio

en: Other
br: All

en: Free Space
br: Egor dieub

en: None
br: Hini bet

note: Translators: {0} is the name assigned to a Digital Audio Player by its owner
en: {0} Properties
br: {0} Perzhioù

en: Device name
br: Anv an drobarzhell

en: Advanced details
br: Munudoù kemplesoc'h

en: Podcasts
br: Podskignañ

en: Eject {0}
br: Kas er-maez {0}

en: Scanning iPod...
br: O c'hwilervañ an iPod...

en: Device
br: Trobarzhell

en: Color
br: Liv

en: Serial number
br: Steudriñv

en: Syncing iPod
br: O sinkronaat an iPod

en: Preparing to synchronize...
br: O prientiñ sinkronaat...

en: Updating...
br: Oc'h hizivaat...

en: Learn more about Banshee's iPod support
br: Gouzout hiroc'h diwar-benn skor an iPod gant Banshee

en: Audio Folder | Audio Folders
br[0]: Teuliad aodio
br[1]: Teuliadoù aodio

en: Video Folder | Video Folders
br[0]: Teuliad ar videoioù
br[1]: Teuliaddoù ar videoioù

en: Version
br: Handelv

note: user_event.Progress = (double)current / total; Translators: {0} is the name of the MTP audio device (eg Gabe's Zen Player), {1} is the track currently being loaded, and {2} is the total # of tracks that will be loaded.
en: Loading {0} - {1} of {2}
br: O kargañ {0} - {1} war {2}

en: Audio CD
br: CD aodio

en: Track {0}
br: Loabr {0}

en: Importing Audio CD
br: O enporzhiañ ar CD aodio

en: Initializing Drive
br: O teraouekaat al lenner

en: Audio CDs
br: CDoù aodio

en: Import CD
br: Enporzhiañ ar CD

en: Duplicate CD
br: Eilañ ar CD

en: Could not import CD
br: Ne oa ket tu da enporzhiañ ar CD

en: Eject Disc
br: Kas ar gantenn er-maez

en: Import ‟{0}”
br: Enporzhiañ ‟{0}”

en: _Bookmarks
br: Sinedoù

en: _Add Bookmark
br: Ouzhpenn_añ ur sined

en: _Remove Bookmark
br: _Dilemel ar sined

en: D_etect
br: D_inoiñ

en: Downloading Cover Art
br: O pellgargañ goloioù

en: _Cover Art
br: Goloioù

en: Manage cover art
br: Ardeiñ ar goloioù

en: _Download Cover Art
br: _Pellgargañ golo an albom

en: Download cover art for all tracks
br: Pellgargañ golo an albom evit an holl loabroù

en: Back
br: Kent

en: Authentication Required
br: Dilesa rekis

en: Username:
br: Anv an arveriad :

en: Password:
br: Ger-tremen :

en: Disconnect
br: Digennaskañ

en: Connecting to {0}
br: O kennaskañ ouzh {0}

en: Logging in to {0}.
br: O kennaskañ ouzh {0}

en: Loading {0} track | Loading {0} tracks
br[0]: O kargañ {0} loabr
br[1]: O kargañ {0} loabr

en: Loading playlists
br: O kargañ rolloù tonioù

en: Clear
br: Skarzhañ

en: Not Set
br: Ket kefluniet

en: Radio
br: Skingomz

en: Add Station
br: Ouzhpennañ ar savlec'h

en: Add a new Internet Radio station or playlist
br: Ouzhpennañ ur savlec'h skingomz internet nevez pe ur roll-tonioù

en: Edit Station
br: Kemmañ ar savlec'h

en: Station
br: Savlec'h

en: Creator
br: Krouer

en: Description
br: Deskrivadur

en: Add new radio station
br: Ouzhpennañ ar savlec'h skingomz nevez

en: Edit radio station
br: Kemmañ ar savlec'h skingomz

en: Station Genre:
br: Rumm ar savlec'h :

en: Station Name:
br: Anv ar savlec'h :

en: Description:
br: Deskrivadur :

en: Rating:
br: Notenn :

en: _Configure...
br: _Kefluniañ...

en: _Add Station...
br: Ouzhpenn_añ ar savlec'h...

en: Add a new Last.fm radio station
br: Ouzhpennañ ur savlec'h skingomz Last.fm nevez

en: Connect
br: Kennaskañ

en: _Add Station
br: Ouzhpenn_añ ar savlec'h

en: Account Settings
br: Arventennoù ar c'hont

en: Join Last.fm
br: Mont da Last.fm

en: New Station
br: Savlec'h nevez

en: Last.fm Station
br: Savlec'h Last.fm

en: Edit Last.fm Station
br: Kemmañ ar savlec'h Last.fm

en: Personal
br: Personel

en: Banshee Group
br: Strollad Banshee

en: Group
br: Strolald

en: Group Name:
br: Anv ar _strollad :

en: Tag
br: Klav

en: lastfm://
br: Last.fm://

en: _Show Notifications
br: Di_skouez ar c'hemennoù

en: Now Playing
br: O seniñ bremañ

en: Rhythmbox Music Player
br: Lenner sonerezh Rhythmbox

en: _Import
br: Enporzh_iañ

en: iTunes Media Player
br: Lenner mediaoù iTunes

en: Add to Play Queue
br: Ouzhpennañ d'al _lostad-lenn

en: Append selected songs to the play queue
br: Ouzhpennañ ar kanennoù diuzet d'al lostad-seniñ

en: Remove all tracks from the play queue
br: Dilemel an holl loabroù diwar al lostennad

en: Play Queue
br: Seniñ al lostennad

en: Remove From Play Queue
br: Dilemel diwar al lostennad

en: Podcast
br: Podskignañ

en: Published
br: Embannet

en: New
br: Nevez

en: Downloaded
br: Pellgarget

en: All Items
br: An holl ergorennoù

en: Not Downloaded
br: Ket pellgarget

en: Updated {0}
br: {0} hizivaet

en: New Items
br: Ergorennoù nevez

en: Old Items
br: Ergorennoù kozh

en: Downloads
br: Pellgargadurioù

en: Downloading Podcast(s)
br: O pellgargañ ar podskignañ

en: Initializing...
br: O teraouekaat...

en: Subscribe to Podcast...
br: En em enrollañ da bodskignañ...

en: Subscribe to a new podcast
br: En em enrollañ da bodskignañ nevez

note: Translators: this is a verb used as a button name, not a noun
en: Download Podcast(s)
br: Pellgargañ ar podskignañ

en: Cancel Download
br: Nullañ ar bellgargañ

en: Remove Downloaded File(s)
br: Dilemel ar restr(où) pellgarget

en: Visit Website
br: Kit da welet lec'hienn

en: Subscribe to Podcast
br: En em enrollañ da bodskignañ

en: Invalid URL
br: URL didalvoudek

en: Podcast URL is invalid.
br: Di_dalvoudek eo URL ar podskignañ

en: Author
br: Aozer

en: Episode Details
br: Munudoù ar chabistr

en: Last updated:
br: Nevez hizivaet :

en: Podcast Name:
br: Anv ar podskignañ :

en: URL:
br: URL :

en: No description available
br: Deskrivadur hegerz ebet

en: Podcast:
br: Podskignañ :

en: Date:
br: Deiziad :

en: Subscribe
br: En em enrollañ

en: Subscribe to New Podcast
br: En em enrollañ da bodskignañ nevez

en: Sample
br: Standilhon

en: Show SQL Console
br: Diskouez ar penel SQL

en: Hide <i>{0}</i>
br: Kuzhat <i>{0}</i>

en: Error Details
br: Munudoù ar fazi

en: Assembly Name
br: Anv an abadenn

en: KB
br: Ke

en: _Match
br: _Klotadenn

en: all
br: an holl anezho

en: of the following:
br: eus ar re da heul :

en: selected by
br: diuzet gant

en: ago
br: zo

en: seconds
br: eilennoù

en: days
br: devezhioù

en: weeks
br: sizhunvezhioù

en: months
br: a vizioù

note: public static readonly Operator Equal              = new Operator ("equals", "= {0}", "==", "=", ":"); public static readonly Operator NotEqual           = new Operator ("notEqual", "!= {0}", true, "!=", "!:"); public static readonly Operator LessThanEqual      = new Operator ("lessThanEquals", "<= 
en: before
br: a-raok

en: after
br: war-lerc'h

en: is
br: zo

en: is not
br: n'eo ket

en: at most
br: d'ar muiañ

en: at least
br: d'an nebeutañ

en: less than
br: bihanoc'h eget

note: The SQL operators in these Operators are reversed from normal on purpose
en: more than
br: muioc'h eget

en: empty
br: goullo

en: {0} ago
br: {0} zo

en: contains
br: a endalc'h

en: starts with
br: a grog gant

en: ends with
br: a echu gant

en: Log in to Last.fm
br: Kennaskañ ouzh Last.fm

en: Last.fm Account Login
br: Anv arveriad ar gont Last.fm

en: Save and Log In
br: Enrollañ ha kennaskañ

en: Last.fm username or password is invalid.
br: Didalvoudek eo anv an arveriad pe ger-tremen Last.fm

en: Either your username or password is invalid.
br: Didalvoudek eo hoc'h anv arveriad pe ker-tremen.

en: This station is not available.
br: Ar savlec'h-mañ n'eo ket hegerz.

en: Not connected to Last.fm.
br: Ket kennasket ouzh Last.fm

en: Connecting to Last.fm.
br: O kennaskañ ouzh Last.fm.

en: Connected to Last.fm.
br: Kennasket ouzh Last.fm.

en: Unknown Podcast
br: Podskignañ dianav
