banshee - en to da translation catalogue (1441 entries)

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.AppleDevice/Banshee.Dap.AppleDevice.addin.xml
en: Apple Devices Support
da: Understøttelse af Apple-enheder

en: Support for most iPod/iPhone/iPad devices.
da: Understøttelse for de fleste iPod-/iPhone/iPad-enheder.

en: Device Support
da: Enhedsunderstøttelse

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.Karma/Banshee.Dap.Karma.addin.xml
en: Karma Support
da: Karmaunderstøttelse

en: Support for Rio Karma devices.
da: Understøttelse for Rio Karma-enheder.

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.MassStorage/Banshee.Dap.MassStorage.addin.xml
en: Mass Storage Media Player Support
da: Understøttelse af medieafspilning fra masseopbevaringsenheder

en: Support for USB-drive based devices, including many iAudio devices and Android, Pre, and Galaxy phones.
da: Understøttelse af enheder baseret på USB-drev, inklusive mange iAudio-enheder og Android, Pre og Galaxytelefoner.

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.Mtp/Banshee.Dap.Mtp.addin.xml
en: MTP Media Player Support
da: MTP-understøttelse for medieafspiller

en: Support for MTP devices, including many Creative Zen devices.
da: Understøttelse af MTP-enheder, inklusive mange Creative Zen-enheder.

note: ../src/Extensions/Banshee.AmazonMp3.Store/Banshee.AmazonMp3.Store.addin.xml
en: Amazon MP3 Store Source
da: Kilde for Amazons MP3-butik

en: Browse, search, and purchase music from the Amazon MP3 store.
da: Gennemse, søge og købe musik fra Amazons MP3-butik.

en: Online Sources
da: Kilder på nettet

note: ../src/Extensions/Banshee.AmazonMp3/Banshee.AmazonMp3.addin.xml
en: Amazon MP3 Import
da: MP3-import for Amazon

en: Download and import music purchased from Amazon.com.
da: Hent og importer musik købt fra Amazon.com.

note: ../src/Extensions/Banshee.Audiobook/Banshee.Audiobook.addin.xml
en: Audiobooks Library
da: Lydbogsbibliotek

en: Organize audiobooks, lectures, etc.
da: Organiser lydbøger, undervisning et cetera.

en: Core
da: Kerne

note: ../src/Extensions/Banshee.BooScript/Banshee.BooScript.addin.xml
en: Boo Scripting
da: Booskriptning

en: Customize and extend Banshee with Boo-language scripts.
da: Tilpas og udvid Banshee med Boo-sprogskript.

en: Utilities
da: Redskaber

note: ../src/Extensions/Banshee.Bpm/Banshee.Bpm.addin.xml
en: BPM Detection
da: BPM-bestemmelse

en: Detect the beats per minute (BPM) of your music.
da: Find antal beat per minut (BPM) på din musik.

note: ../src/Extensions/Banshee.CoverArt/Banshee.CoverArt.addin.xml
en: Cover Art Fetching
da: Hentning af omslag

en: Fetch cover art for all items in your library.
da: Hent omslag for alle elementer i dit bibliotek.

note: ../src/Extensions/Banshee.Daap/Banshee.Daap.addin.xml
en: DAAP Sharing
da: DAAP-deling

en: Browse and listen to music shared over your local network.
da: Gennemse og hør musik delt over dit lokale netværk.

note: ../src/Extensions/Banshee.Emusic.Store/Banshee.Emusic.Store.addin.xml
en: eMusic Store
da: eMusic-butik

en: Browse, search, and purchase music and audiobooks from eMusic
da: Gennemse, søg og køb musik og lydbøger fra eMusic

note: ../src/Extensions/Banshee.Emusic/Banshee.Emusic.addin.xml
en: eMusic Import
da: Import fra eMusic

en: Download and import music purchased from eMusic.
da: Hent og importer musik købt fra eMusic.

note: ../src/Extensions/Banshee.FileSystemQueue/Banshee.FileSystemQueue.addin.xml
en: File System Preview Queue
da: Forhåndsvisningskø for filsystem

en: Preview files without importing to your library.
da: Forhåndsvis filer uden at importere dem til dit bibliotek.

note: ../src/Extensions/Banshee.Fixup/Banshee.Fixup.addin.xml
en: Metadata Fixup
da: Opretning af metadata

en: Fix broken and missing metadata using bulk operations.
da: Ret ødelagte og manglende metadata ved at rette mange filer på en gang.

note: ../src/Extensions/Banshee.InternetArchive/Banshee.InternetArchive.addin.xml
en: Internet Archive
da: Internetarkiv

en: Browse and search the Internet Archive's vast media collection.
da: Gennemse og søg i internetarkivets store mediesamling.

note: ../src/Extensions/Banshee.InternetRadio/Banshee.InternetRadio.addin.xml
en: Internet Radio
da: Internetradio

en: Listen to and organize Internet Radio stations.
da: Hør på og organiser internetradiostationer.

note: ../src/Extensions/Banshee.Lastfm/Banshee.Lastfm.addin.xml
en: Last.fm Scrobbling
da: Last.fm scrobbling

en: Last.fm scrobbling and context pane recommendations.
da: Last.fm scrobbling og anbefalinger for kontekstpanel.

note: ../src/Extensions/Banshee.LastfmStreaming/Banshee.LastfmStreaming.addin.xml
en: Last.fm Radio
da: Last.fm-radio

en: Last.fm streaming radio for paid subscribers.
da: Last.fm udsendt radio for betalende abonnenter.

note: ../src/Extensions/Banshee.LibraryWatcher/Banshee.LibraryWatcher.addin.xml
en: Library Watcher
da: Bibliotekovervåger

en: Automatically update music and video libraries.
da: Opdater automatisk musik og videobiblioteker.

note: ../src/Extensions/Banshee.MiniMode/Banshee.MiniMode.addin.xml
en: Mini Mode
da: Minitilstand

en: Control Banshee through a small window with only playback controls and track information.
da: Styr Banshee igennem et lille vindue kun med afspilningskontrol og nummerinformation.

note: ../src/Extensions/Banshee.MiroGuide/Banshee.MiroGuide.addin.xml
en: Miro Guide Podcast Directory
da: Podcastmappe for Miro Guide

en: Browse and subscribe to thousands of audio and video podcasts.
da: Gennemse og abonner på tusindvis af lyd- og videopodcast'er.

note: ../src/Extensions/Banshee.Mpris/Banshee.Mpris.addin.xml
en: MPRIS D-Bus interface
da: Grænseflade for MPRIS D-Bus

en: Control Banshee using the MPRIS D-Bus interface.
da: Kontroller Banshee med brug af grænsefladen MPRIS D-Bus.

note: ../src/Extensions/Banshee.MultimediaKeys/Banshee.MultimediaKeys.addin.xml
en: Multimedia Keys
da: Multimedietaster

en: Control playback via the multimedia keys on your keyboard.
da: Brug multimedietasterne på dit tastatur til at styre afspilning.

note: ../src/Extensions/Banshee.NotificationArea/Banshee.NotificationArea.addin.xml
en: Notification Area Icon
da: Statusfeltikon

en: Display an icon in the notification area for controlling Banshee.
da: Vis et ikon i statusfeltet for kontrol af Banshee.

note: ../src/Extensions/Banshee.OpticalDisc/Banshee.OpticalDisc.addin.xml
en: DVD and Audio CD Support
da: Understøttelse af dvd'er og lyd-cd'er

en: Watch DVDs, listen to and rip Audio CDs.
da: Se dvd'er og hør på samt udtræk lyd-cd'er.

note: ../src/Extensions/Banshee.PlayerMigration/Banshee.PlayerMigration.addin.xml
en: Importers for Amarok, Rhythmbox and iTunes
da: Importfunktioner for Amarok, Rhythmbox og iTunes

en: Import your library from Amarok, Rhythmbox or iTunes.
da: Importer dit bibliotek fra Amarok, Rhythmbox eller iTunes.

note: ../src/Extensions/Banshee.PlayQueue/Banshee.PlayQueue.addin.xml
en: Play Queue
da: Afspilningskø

en: Queue tracks in an ad-hoc playlist, or let the Auto DJ take over.
da: Sæt numre i kø i en ad-hoc-afspilningsliste, eller lad den automatiske DJ overtage.

en: Subscribe to podcasts and stream or download episodes.
da: Abonner på podcast og hent afsnit som fil eller strøm.

note: ../src/Extensions/Banshee.SoundMenu/Banshee.SoundMenu.addin.xml
en: Sound Menu Integration
da: Lydmenuintegration

en: Control Banshee from the Sound Menu.
da: Kontroller Banshee fra lydmenuen.

note: ../src/Extensions/Banshee.Torrent/Banshee.Torrent.addin.xml
en: Torrent Downloader
da: Torrenthentning

en: Support downloading BitTorrent files from podcasts.
da: Understøtter hentning af BitTorrent-filer fra podcast.

en: This extension grants access to the Ubuntu One Music Store, powered by 7digital.
da: Denne udvidelse giver adgang til Ubuntu One Music Store, leveret af 7digital.

note: ../src/Extensions/Banshee.UPnPClient/Banshee.UPnPClient.addin.xml
en: UPnP Client
da: UPnP-klient

en: Browse and play music and videos shared over your local network using UPnP.
da: Gennemse og hør musik og vidoer delt over dit lokale netværk med brug af UPnP.

en: View artist information from Wikipedia in the context pane.
da: Vis kunstnerinformation fra Wikipedia i kontekstpanelet.

en: Context Pane
da: Kontektspanel

en: Show related YouTube videos in the context pane.
da: Vis relaterede YouTube-videoer i kontekstpanelet.

en: AAC (Novell Encoder)
da: AAC (Novell-koder)

en: Container
da: Beholder

en: Designed to be the successor of the MP3 format, AAC generally achieves better sound quality than MP3 at many bit rates.
da: Designet som efterfølger til MP3-formatet. AAC opnår generelt bedre lydkvalitet end MP3 ved mange bitrater.

en: Long Term Prediction
da: Langtidsforudsigelse

en: Low Complexity
da: Lav kompleksitet

en: Output Format
da: Uddataformat

en: Profile
da: Profil

en: Channels
da: Kanaler

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
da: Free Lossless Audio Codec (FLAC) er et åbent format som komprimerer uden at forringe lydkvaliteten.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format that produces larger files at lower bitrates.
da: Et proprietært og ældre, men også populært, forringende lydformat som producerer større filer med lavere bitrater.

en: Best
da: Bedste

en: Constant Bitrate
da: Konstant bitrate

en: Encoding Mode
da: Kodningstilstand

en: MP3 (LAME Encoder)
da: MP3 (LAME-koder)

en: VBR Quality
da: VBR-kvalitet

en: Variable Bitrate
da: Variabel bitrate

en: Worst
da: Dårligste

en: MP3 (Xing Encoder)
da: MP3 (Xing-koder)

en: Audio quality
da: Lydkvalitet

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
da: Vorbis er et åbent, forringende højkvalitets lydformat med mindre filstørrelser end MP3.

en: A fast and efficient open source audio format offering lossless and high-quality lossy encoding with great dynamic range.
da: Et hurtigt og effektivt åbent lydformat som tilbyder både forringende og ikke-forringende højkvalitetskodning med god dynamik.

en: Default
da: Standard

en: Default Compression
da: Standardkomprimering

en: Extra processing
da: Yderligere behandling

en: Fast Compression
da: Hurtig komprimering

en: High Compression
da: Høj komprimering

en: Highest
da: Højeste

en: Lossy mode
da: Forringende tilstand

en: Mode
da: Tilstand

en: Store MD5 sum in the file
da: Gem MD5-sum i filen

en: Very High Compression
da: Meget høj komprimering

en: WAV+PCM is a lossless format that holds uncompressed, raw pulse-code modulated (PCM) audio.
da: WAV+PCM er et ikke-forringende format som indeholder ukomprimeret, rå pulskodemoduleret (PCM) lyd.

en: Waveform PCM
da: Bølgeform PCM

en: A proprietary lossy audio format with high quality output at a lower file size than MP3. A 96 kbps WMA is equivalent to a 128 kbps MP3.
da: Et proprietært forringende højkvalitets lydformat med mindre filstørrelser end MP3. En 96 kbps WMA svarer til en 128 kbps MP3.

en: Audio Quality
da: Lydkvalitet

en: Use a variable bitrate
da: Brug variabel bitrate

en: Banshee Media Player
da: Banshee medieafspiller

en: Media Player
da: Medieafspiller

en: Play and organize your media collection
da: Afspil og organiser din mediesamling

en: Could not create pipeline
da: Kunne ikke oprette kanal

en: Could not create filesrc element
da: Kunne ikke oprette filesrc-element

en: Could not create decodebin2 plugin
da: Kunne ikke oprette udvidelsesmodulet decodebin2

en: Could not create audioconvert plugin
da: Kunne ikke oprette udvidelsesmodulet audioconvert

en: Could not create bpmdetect plugin
da: Kunne ikke oprette udvidelsesmodulet bpmdetect

en: Could not create fakesink plugin
da: Kunne ikke oprette udvidelsesmodulet fakesink

en: Could not link pipeline elements
da: Kunne ikke sammensætte kanalelementer

en: Could not initialize element from cdda URI
da: Kunne ikke initialisere element fra cdda-URI

en: Could not create encoder pipeline
da: Kunne ikke oprette kodningskanal

en: Could not create queue plugin
da: Kunne ikke oprette udvidelsesmodulet kø

en: Could not create filesink plugin
da: Kunne ikke oprette udvidelsesmodulet filesink

en: Could not create source element
da: Kunne ikke oprette kildeelement

en: Could not create sink element
da: Kunne ikke oprette datamodtagerelement

en: Could not create sinkbin plugin
da: Kunne ikke oprette udvidelsesmodulet sinkbin

en: Could not create audioresample plugin
da: Kunne ikke oprette udvidelsesmodulet audioresample

en: Could not create encoding pipeline
da: Kunne ikke oprette kodningskanal

en: Could not get sink pad from encoder
da: Kunne ikke hente elementfyld fra koder

en: Could not construct pipeline
da: Kunne ikke oprette kanal

en: Write CD...
da: Skriv cd...

en: Write selected tracks to an audio CD
da: Skriv valgte numre til en lyd-cd

en: Could not write CD
da: Kunne ikke skrive cd

en: Brasero could not be started
da: Brasero kunne ikke startes

en: Fullscreen video playback active
da: Fuldskærms videoafspilning aktiv

en: Could not find an encoder for ripping.
da: Kunne ikke finde en koder til cd-udtræk.

en: Could not create CD ripping driver.
da: Kunne ikke oprette cd-udtræksdriver.

en: Could not create BPM detection driver.
da: Kunne ikke oprette BPM-genkendelsesdriver.

en: Could not initialize GStreamer library
da: Kunne ikke initialisere GStreamer-bibliotek

en: Unknown Error
da: Ukendt fejl

en: _Enable ReplayGain correction
da: _Aktiver ReplayGain-korrektion

en: For tracks that have ReplayGain data, automatically scale (normalize) playback volume
da: Skaler (normaliser) automatisk afspilningslydstyrke for numre der indeholder ReplayGain-data

en: Enable _gapless playback
da: Aktiver afspilning af _gapless (uden afspilningshuller)

en: Eliminate the small playback gap on track change. Useful for concept albums and classical music
da: Eliminerer det lille afspilningshul når et nummer overgår til det næste. Nyttigt for konceptalbum og klassisk musik

en: Could not create transcoder
da: Kunne ikke oprette omkoder

en: Could not create encoder pipeline : {0}
da: Kunne ikke oprette kodningskanal: {0}

en: Could not create encoding pipeline : {0}
da: Kunne ikke oprette kodningskanal: {0}

en: _Close
da: _Luk

en: Close
da: Luk

en: Can't check for updates
da: Kan ikke kontrollere for opdateringer

en: We're currently not able to check if there's a new version available. Please try again later.
da: Vi kan i øjeblikket ikke kontrollere, om en ny version er tilgængelig. Forsøg venligst igen senere.

en: No update available
da: Ingen opdatering tilgængelig

en: You already have the latest version of Banshee installed.
da: Du har allerede den seneste version af Banshee installeret.

en: A new version of Banshee ({0}) is available.{1}Do you want to update?
da: En ny version af Banshee ({0}) er tilgængelig.{1}Ønsker du at opdatere?

en: Banshee update available
da: Bansheeopdatering tilgængelig

note: Translators: {0} is the filename, eg Banshee-1.9.5.msi
en: Downloading {0}
da: Henter {0}

en: Update download failed
da: Hentning af opdatering mislykkedes

en: The download failed. Please try again later.
da: Hentningen mislykkedes. Forsøg venligst igen senere.

en: The update finished downloading.{0}Do you want to shutdown Banshee and run the installer?
da: Opdateringen afsluttede hentningen.{0}Ønsker du at lukke Banshee ned og køre installationsprogrammet?

en: Update finished downloading
da: Opdatering hentet

en: Check for Updates
da: Kontroller om der er opdateringer

en: Help Options
da: Tilvalg for hjælp

en: Show this help
da: Vis denne hjælp

en: Show options for controlling playback
da: Vis tilvalg for kontrol af afspilning

en: Show options for querying the playing track
da: Vis tilvalg for forespørgsel på det spillende nummer

en: Show options for querying the playing engine
da: Vis tilvalg for forespørgsel på afspillermoteren

en: Show options for the user interface
da: Vis tilvalg for brugergrænsefladen

en: Show options for developers and debugging
da: Vis tilvalg for udviklere og fejlsøgning

en: Show all option groups
da: Vis alle tilvalgsgrupper

en: Show version information
da: Vis versionsinformation

en: Playback Control Options
da: Tilvalg for kontrol af afspilning

en: Play the next track, optionally restarting if the 'restart' value is set
da: Afspil det næste nummer, genstart eventuelt hvis "restart"-værdien (genstart) er sat

en: Play the previous track, optionally restarting if the 'restart' value is set
da: Afspil det forrige nummer, genstart eventuelt hvis "restart"-værdien (genstart) er sat

en: If the current song has been played longer than 4 seconds then restart it, otherwise the same as --previous
da: Hvis den nuværende sang er blevet spillet mere end 4 sekunder, så genstart den, ellers det samme som --previous

en: Automatically start playing any tracks enqueued on the command line
da: Start automatisk afspilning af numre sat i kø på kommandolinjen

en: Start playback
da: Start afspilning

en: Pause playback
da: Pause afspilning

en: Toggle playback
da: Start/stop afspilning

en: Completely stop playback
da: Stop afspilning fuldstændigt

en: Enable or disable playback stopping after the currently playing track (value should be either 'true' or 'false')
da: Aktiver eller deaktiver afspilningsstop efter det nuværende nummer (værdien skal være enten "true" (sand) eller "false" (falsk))

en: Set the playback volume (0-100), prefix with +/- for relative values
da: Sæt afspilningsvolumen (0-100), præfiks med +/- for relative værdier

en: Seek to a specific point (seconds, float)
da: Spol til et bestemt sted (sekunder, flydende)

en: Set the currently played track's rating (0 to 5)
da: Angiv bedømmelse af det nuværende nummer (0 til 5)

en: Player Engine Query Options
da: Tilvalg for forespørgsel på afspillermotor

en: Current player state
da: Nuværende afspillertilstand

en: Last player state
da: Sidste afspillertilstand

en: Query whether the player can be paused
da: Forespørg om afspilleren kan pauses

en: Query whether the player can seek
da: Forespørg om afspilleren kan spole

en: Player volume
da: Afspillervolume

en: Player position in currently playing track
da: Afspillerposition i det nuværende nummer

en: Playing Track Metadata Query Options
da: Tilvalg for forespørgsel af metadata på det spillende nummer

en: Artist Name
da: Kunstner

en: Album Title
da: Albumtitel

en: Track Title
da: Nummertitel

en: Duration
da: Varighed

note: Translators: noun
en: Track Number
da: Spornummer

note: Translators: noun
en: Track Count
da: Antal spor

en: Disc Number
da: Disknummer

en: Year
da: År

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Score
da: Pointgivning

note: Translators: noun
en: Bit Rate
da: Bitrate

en: User Interface Options
da: Tilvalg for brugergrænseflade

en: Present the user interface on the active workspace
da: Vis brugergrænsefladen på det aktive arbejdsområde

en: Enter the full-screen mode
da: Gå til fuldskærmstilstand

en: Hide the user interface
da: Skjul brugergrænsefladen

en: Do not present the user interface, regardless of any other options
da: Vis ikke brugergrænsefladen, uanset ethvert andet argument

en: Present the import media dialog box
da: Vis dialogboksen for importering af medie

en: Present the about dialog
da: Vis dialogen om

en: Present the open location dialog
da: Vis dialogen for åbn placering

en: Present the preferences dialog
da: Vis dialogen for indstillinger

en: Debugging and Development Options
da: Tilvalg for fejlsøgning og udvikling

en: Enable general debugging features
da: Aktiver generel fejlsøgningfunktionalitet

en: Enable debugging output of SQL queries
da: Aktiver fejlsøgningsudskrift på SQL-forespørgsler

en: Enable debugging output of Mono.Addins
da: Aktiver fejlsøgningsudskrift på Mono.Addins

en: Specify an alternate database to use
da: Angiv en alternativ database som skal bruges

en: Force fetching of missing cover artwork
da: Tvungen hentning af manglende omslag

en: Specify an alternate key, default is /apps/banshee-1/
da: Angiv en alternativ tast, standard er /apps/bashee-1/

en: Optimize instance for running uninstalled; most notably, this will create an alternate Mono.Addins database in the working directory
da: Optimer instansen til at køre afinstalleret. Mest bemærkelsesværdig, vil dette oprette en alternativ Mono.Addins-database i arbejdsmappen

en: Disable DBus support completely
da: Deaktiver DBus-understøttelse fuldstændigt

en: Skip loading a custom gtkrc file ({0}) if it exists
da: Spring over indlæsning af brugerdefineret gtkrc-fil ({0}), hvis den eksisterer

en: The following help arguments are invalid: {0}
da: De følgende hjælpeargumenter er ugyldige: {0}

en: Play Album
da: Afspil album

en: En_queue
da: S_æt i kø

en: _Play
da: Afs_pil

en: Play _Song
da: Afspil _sang

en: Add a song to the playlist
da: Tilføj en sang til afspilningslisten

en: Play _Album
da: Afspil _album

en: Add an album to the playlist
da: Tilføj et album til afspilningslisten

en: {0} remaining
da: {0} tilbage

en: Play Song
da: Afspil sang

note: Translators: this is a verb (command), not a noun (things)
en: Search
da: Søg

en: Artist, Album, or Title
da: Kunstner, album eller titel

note: Alias for %album_artist%
en: Album Artist
da: Albumkunstner

en: Composer
da: Komponist

note: Translators: noun
en: Comment
da: Kommentar

en: Unknown Artist
da: Ukendt kunstner

en: Unknown Album
da: Ukendt album

en: Unknown Title
da: Ukendt titel

en: Various Artists
da: Forskellige kunstnere

en: Stream location not found
da: Strømplacering ikke fundet

en: File not found
da: Fil ikke fundet

en: Codec for playing this media type not available
da: Codec til afspilning af denne medietype er ikke tilgængelig

en: File protected by Digital Rights Management (DRM)
da: Fil beskyttet af Digital Rights Management (DRM)

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

note: TODO turn this into a PrimarySource-owned delegate?
en: _Restart Podcast
da: Gensta_rt podcast

en: _Restart Audiobook
da: Gensta_rt lydbog

en: _Restart Video
da: Gensta_rt video

en: _Restart Song
da: Gensta_rt sang

en: _Restart Item
da: Gensta_rt element

en: _Jump to Playing Podcast
da: _Spring til podcast der afspilles

en: _Jump to Playing Audiobook
da: _Spring til spillende lydbog

en: _Jump to Playing Video
da: _Spring til spillende video

en: _Jump to Playing Song
da: _Spring til sang der afspilles

en: _Jump to Playing Item
da: _Spring til spillende element

en: Unknown Year
da: Ukendt år

en: All Album Artists ({0})
da: Alle albumkunstnere ({0})

en: All Albums ({0})
da: Alle album ({0})

en: All Artists ({0})
da: Alle kunstnere ({0})

en: File is empty so it could not be imported: {0}
da: Fil er ikke tom, så den kunne ikke importeres: {0}

en: Value
da: Værdi

en: All Years ({0})
da: Alle år ({0})

en: Shuffle by A_lbum
da: Tilfældig efter a_lbum

en: by album
da: efter album

en: Play all songs from an album, then randomly choose another album
da: Afspil alle sange fra et album, vælg derefter tilfældigt et andet album

en: Shuffle by A_rtist
da: Tilfældig efter kunstne_r

en: by artist
da: efter kunstner

en: Play all songs by an artist, then randomly choose another artist
da: Afspil alle sange af en kunstner, vælg derefter tilfældigt en anden kunstner

en: Shuffle _Off
da: Tilfældig _slået fra

en: manually
da: manuelt

en: Do not shuffle playlist
da: Afspil ikke afspilningslisten tilfældigt

en: Shuffle by _Rating
da: Tilfældig efter _bedømmelse

en: by rating
da: efter bedømmelse

en: Play songs randomly, prefer higher rated songs
da: Afspil sange tilfældigt, foretræk sange med højere bedømmelse

en: Shuffle by S_core
da: Tilfældig efter _pointgivelse

en: by score
da: efter pointgivelse

en: Play songs randomly, prefer higher scored songs
da: Afspil sange tilfældigt, foretræk sange med højere point

en: Shuffle by _Song
da: Tilfældig efter _sang

en: by song
da: efter sang

en: Play songs randomly from the playlist
da: Afspil sange tilfældigt fra afspilningslisten

en: Scanning for media
da: Søger efter medie

en: Scanning...
da: Leder...

en: Scanning ({0} files)...
da: Gennemsøger ({0} filer)...

en: Importing Media
da: Importerer medie

en: The import process is currently running. Would you like to stop it?
da: Importeringsprocessen kører i øjeblikket. Vil du afbryde denne?

en: Importing {0} of {1}
da: Importerer {0} af {1}

en: Rescanning {0} of {1}
da: Gensøger {0} af {1}

en: Upgrading your Banshee Database
da: Opgraderer din Banshee-database

en: Please wait while your old Banshee database is migrated to the new format.
da: Vent venligst mens din gamle Banshee-database migreres til det nye format.

en: Refreshing Metadata
da: Genopfrisker metadata

en: Classical
da: Klassisk

en: Club
da: Klub

en: Full Bass
da: Fuld bas

en: Full Bass and Treble
da: Fuld bas og diskant

en: Full Treble
da: Fuld diskant

en: Laptop Speakers and Headphones
da: Bærbarhøjtalere og hovedtelefoner

en: Large Hall
da: Stor hal

en: Party
da: Fest

en: Smiley Face Curve
da: Smiley Face-kurve

en: Soft
da: Blød

en: Soft Rock
da: Blød rock

en: Techno
da: Tekno

en: Remove From Library
da: Fjern fra bibliotek

note: Translators: {0} is the library name, eg 'Music Library' or 'Podcasts'
en: {0} Folder
da: {0}-mappe

en: Track Artist
da: Kunstner

en: Album Artist Initial
da: Initialer albumkunstner

en: Conductor
da: Dirigent

en: Title
da: Titel

en: Count
da: Antal

en: Number
da: Nummer

en: Count (unsorted)
da: Antal (usorteret)

en: Number (unsorted)
da: Nummer (usorteret)

en: Disc Count
da: Antal diske

en: Grouping
da: Gruppering

note: Catalog.GetString ("Music Library")
en: Music
da: Musik

en: Search your music
da: Søg i din musiksamling

note: Misc section
en: Miscellaneous
da: Diverse

en: _Sort an artist's albums by year, not title
da: _Sorter en kunstners album efter år, ikke titel

en: {0} song | {0} songs
da[0]: {0} sang
da[1]: {0} sange

en: Music Folder
da: Musikmappe

en: Favorites
da: Favoritter

en: Songs rated four and five stars
da: Sange bedømt med fire eller fem stjerner

en: Recent Favorites
da: Seneste favoritter

en: Songs listened to often in the past week
da: Sange ofte lyttet til den sidste uge

en: Recently Added
da: Senest tilføjede

en: Songs imported within the last week
da: Sange importeret indenfor den sidste uge

en: Recently Played
da: Senest afspillet

en: Recently played songs
da: Seneste afspillede sange

en: Unheard
da: Ikke hørte

en: Songs that have not been played or skipped
da: Sange der ikke har været afspillet eller sprunget over

en: Neglected Favorites
da: Oversete favoritter

en: Favorites not played in over two months
da: Favoritter der ikke har været afspillet i over to måneder

en: Least Favorite
da: Mindst foretrukne

en: Songs rated one or two stars or that you have frequently skipped
da: Sange bedømt med én eller to stjerner eller du ofte har sprunget over

en: 700 MB of Favorites
da: 700 MB af favoritter

en: A data CD worth of favorite songs
da: En data-cd fuld af favoritsange

en: 80 Minutes of Favorites
da: 80 minutter af favoritter

en: An audio CD worth of favorite songs
da: En lyd-cd fuld af favoritsange

en: Unrated
da: Ikke bedømt

en: Songs that haven't been rated
da: Sange der ikke er bedømt

en: Importing Songs
da: Importerer sange

en: Importing From {0}
da: Importerer fra {0}

note: Catalog.GetString ("Video Library")
en: Videos
da: Videoer

en: Search your videos
da: Søg i din videosamling

en: Produced By
da: Produceret af

en: {0} video | {0} videos
da[0]: {0} video
da[1]: {0} videoer

en: Videos Folder
da: Mappe til videoer

en: Videos rated four and five stars
da: Videoer bedømt med fire eller fem stjerner

en: Unwatched
da: Usete

en: Videos that haven't been played yet
da: Videoer der ikke har været afspillet endnu

en: Default player engine
da: Standard afspillermotor

en: No player engines were found. Please ensure Banshee has been cleanly installed.
da: Ingen afspilningsmotore blev fundet. Undersøg venligst om Banshee er installeret korrekt.

en: Problem with Player Engine
da: Problemer med afspillermotor

en: Converting {0} of {1}
da: Konverterer {0} af {1}

en: Initializing
da: Initialiserer

en: Files are currently being converted to another format. Would you like to stop this?
da: Filer konverteres i øjeblikket til et andet format. Vil du afbryde dette?

en: Saving Metadata to File
da: Gemmer metadata til fil

en: Sync _metadata between library and files
da: Synkroniser _metadata mellem bibliotek og filer

en: Enable this option to have metadata in sync between your library and supported media files
da: Aktiver denne indstilling for at holde metadata synkroniseret mellem dit bibliotek understøttede mediefiler

en: Sync _ratings between library and files
da: Synkroniser _bedømmelser mellem bibliotek og filer

en: Enable this option to have rating metadata synced between your library and supported audio files
da: Aktiver denne indstilling for at holde metadata for bedømmelse synkroniseret mellem dit bibliotek og understøttede lydfiler

en: Sync play counts between library and files
da: Synkroniser antallet af afspilninger mellem bibliotek og filer

en: Enable this option to have playcount metadata synced between your library and supported audio files
da: Aktiver denne indstilling for at holde metadata for optælling af afspilninger synkroniseret mellem dit bibliotek og understøttede lydfiler

en: _Update file and folder names
da: _Opdater fil- og mappenavne

en: Rename files and folders according to media metadata
da: Omdøb filer og mapper ud fra mediemetadata

en: There is no available network connection
da: Der er ingen tilgængelig netværksforbindelse

en: Cannot connect to NetworkManager or Wicd
da: Kan ikke tilslutte til NetworkManager eller Wicd

en: An available, working network connection will be assumed
da: En tilgængelig, fungerende netværksforbindelse forventes

en: _Disable features requiring Internet access
da: _Deaktiver funktioner som kræver internetforbindelse

en: Some features require a broadband Internet connection such as Last.fm or cover art fetching
da: Nogle funktioner kræver en bredbåndsforbindelse, som f.eks. Last.fm eller hentning af omslag

en: Search this playlist
da: Søg i denne afspilningsliste

en: Playlist
da: Afspilningsliste

en: Remove From Playlist
da: Fjern fra afspilningsliste

en: Delete Playlist
da: Slet afspilningsliste

note: TODO generate name based on the track selection, or begin editing it
en: New Playlist
da: Ny afspilningsliste

en: MPEG Version 3.0 Extended (*.m3u)
da: MPEG Version 3.0 udvidet (*.m3u)

en: Shoutcast Playlist version 2 (*.pls)
da: Afspilningsliste til Shoutcast version 2 (*.pls)

en: XML Shareable Playlist Format version 1 (*.xspf)
da: Delbart XML-format for afspilningslister version 1 (*.xspf)

note: Pages (tabs)
en: General
da: Generelt

en: Source Specific
da: Kildespecifik

en: Extensions
da: Udvidelser

note: General policies
en: File Policies
da: Filpolitikker

en: Co_py files to media folders when importing
da: Ko_pier filer til mediemapper ved importering

en: Improve Banshee by sending anonymous usage data
da: Forbedr Banshee ved at indsende anonyme brugsdata

en: items
da: elementer

en: minutes
da: minutter

en: hours
da: timer

en: Artist
da: Kunstner

note: Translators: These are unique search aliases for "artist". You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: artist
da: kunstner

en: by
da: af

en: artists
da: kunstnere

note: Translators: These are unique search aliases for "album artist". You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: albumartist
da: albumkunstner

en: compilationartist
da: kompilationkunstner

en: on
da: på

en: from
da: fra

en: Disc
da: Disk

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: disc
da: disk

en: discnum
da: disknummer

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: discs
da: diske

en: cds
da: cder

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: track
da: spor

en: trackno
da: spornum

en: tracknum
da: spornummer

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: tracks
da: spor

en: trackcount
da: antalspor

en: Beats per Minute
da: Slag per minut

note: Translators: noun
en: Sample Rate
da: Samplerate

note: Translators: noun
en: Bits Per Sample
da: Bit per sample

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: bitspersample
da: bitpersample

en: bitdepth
da: bitdybde

en: quantization
da: kvantificering

note: Translators: noun
en: Name
da: Navn

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: title
da: titel

en: titled
da: titelgivet

en: name
da: navn

en: named
da: navngivet

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: year
da: år

en: released
da: udgivet

en: yr
da: år

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: composer
da: komponist

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: conductor
da: dirigent

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: grouping
da: gruppering

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: comment
da: kommentar

note: Translators: noun
en: License
da: Licens

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: license
da: licens

en: licensed
da: licenseret

note: , typeof(NullQueryValue)}, Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: rating
da: bedømmelse

en: stars
da: stjerner

en: Play Count
da: Afspilninger

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: plays
da: afspilninger

en: playcount
da: afspilninger

en: listens
da: afspilninger

en: Skip Count
da: Antal gange sprunget over

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: skips
da: overspringninger

en: skipcount
da: antalgangesprungetover

en: File Size
da: Filstørrelse

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: size
da: størrelse

en: filesize
da: filstørrelse

en: File Location
da: Filplacering

en: path
da: sti

en: file
da: fil

en: location
da: placering

en: Time
da: Tid

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: duration
da: varighed

en: length
da: længde

en: time
da: tid

en: Mime Type
da: MIME-type

en: ext
da: filendelse

en: Last Played
da: Sidst afspillet

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: lastplayed
da: sidstafspillet

en: played
da: afspillet

en: playedon
da: afspilletden

en: Last Skipped
da: Sidst sprunget over

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: lastskipped
da: sidstsprungetover

en: skipped
da: sprungetover

en: skippedon
da: sprungetoverden

en: Date Added
da: Dato tilføjet

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: added
da: tilføjet

en: imported
da: importeret

en: addedon
da: tilføjetden

en: dateadded
da: datotilføjet

en: importedon
da: importeretden

en: Smart Playlist
da: Intelligent afspilningsliste

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: score
da: pointgiving

en: Playback Error
da: Afspilningsfejl

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). Please, no spaces. Blank ok.
en: playbackerror
da: afspilningsfejl

en: Skips
da: Overspringninger

en: Plays
da: Antal afspilninger

en: Highest Rating
da: Højeste bedømmelse

en: Lowest Rating
da: Laveste bedømmelse

en: Highest Score
da: Højeste pointgivning

en: Lowest Score
da: Laveste pointgivning

en: Most Often Played
da: Oftest afspillet

en: Least Often Played
da: Mindst afspillet

en: Most Recently Played
da: Senest afspillet

en: Least Recently Played
da: Sidst afspillet

en: Most Recently Added
da: Senest tilføjet

en: Least Recently Added
da: Sidst tilføjet

en: Random
da: Tilfældig

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: None
da: Ingen

en: none
da: ingen

en: no
da: nej

en: Resource Not Found
da: Ressource ikke fundet

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: ResourceNotFound
da: RessourceIkkeFundet

en: missing
da: mangler

en: notfound
da: ikkefundet

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: CodecNotFound
da: CodecIkkeFundet

en: nocodec
da: ingencodec

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: Unknown
da: Ukendt

en: unknown
da: ukendt

en: Unable to Migrate Smart Playlists
da: Kunne ikke migrere intelligente afspilningslister

en: Please file a bug with this error: {0}
da: Indsend venligst en fejlrapport med denne fejl: {0}

en: Edit Smart Playlist
da: Rediger intelligent afspilningsliste

en: Delete Smart Playlist
da: Slet intelligent afspilningsliste

en: All Genres ({0})
da: Alle genre ({0})

en: {0} day | {0} days
da[0]: {0} dag
da[1]: {0} dage

en: {0} hour | {0} hours
da[0]: {0} time
da[1]: {0} timer

en: {0} minute | {0} minutes
da[0]: {0} minut
da[1]: {0} minutter

en: {0} second | {0} seconds
da[0]: {0} sekund
da[1]: {0} sekunder

en: Close Error Report
da: Luk fejlrapport

en: Error
da: Fejl

en: Details
da: Detaljer

en: Errors
da: Fejl

en: Sort Playlists By
da: Sorter afspilningslister efter

note: Translators: this is a noun, referring to the harddisk
en: Drive
da: Drev

en: File Organization
da: Filorganisering

en: Folder hie_rarchy
da: Mappehie_rarki

en: File _name
da: Fil_navn

en: Adding {0} of {1} to {2}
da: Tilføjer {0} af {1} til {2}

en: Deleting {0} of {1} From {2}
da: Sletter {0} af {1} fra {2}

en: Size Ascending
da: Størrelse i stigende orden

en: Size Descending
da: Størrelse i faldende orden

en: {0} item | {0} items
da[0]: {0} element
da[1]: {0} elementer

note: TODO should add library sources here, but requires changing quite a few things that depend on being loaded before the music library is added. AddSource (music_library = new MusicLibrarySource (), true); AddSource (video_library = new VideoLibrarySource (), false);
en: Online Media
da: Medier på nettet

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Unknown Stream
da: Ukendt stream

en: Error opening stream
da: Fejl ved åbning af stream

en: Could not open stream or playlist
da: Kunne ikke åbne stream eller afspilningsliste

en: Problem parsing playlist
da: Problemer ved fortolkning af afspilningsliste

en: Could not launch URL
da: Kunne ikke åbne URL

en: {0} could not be opened: {1}
    
     Check your 'Preferred Applications' settings.
da: {0} kunne ikke åbnes: {1}
    
     Undersøg dine indstillinger for "Foretrukne programmer".

en: Show:
da: Vis:

en: All
da: Alle

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Not Enabled
da: Deaktiveret

en: Search:
da: Søg:

en: Disable album grid
da: Deaktiver albumgitter

en: Disable album grid and show the classic layout instead
da: Deaktiver albumgitter og vis klassisk layout

en: Cannot Reorder While Sorted
da: Kan ikke omorganisere under sortering

en: To put the playlist in manual sort mode, click the currently sorted column header until the sort arrow goes away.
da: For at sætte afspilningslisten i manuel sorteringstilstand klikkes på kolonnehovedet, som der i øjeblikket sorteres efter, indtil den sorte pil forsvinder.

note: Translators: this is {disc number} of {disc count} Translators: this is {track number} of {track count}
en: {0} of {1}
da: {0} af {1}

en: Playing
da: Spiller

en: Paused
da: På pause

en: Protected
da: Beskyttet

en: External Document
da: Eksternt dokument

en: Choose New Cover Art...
da: Vælg nyt omslag...

en: Delete This Cover Art
da: Slet dette omslag

en: Track #
da: Spor #

en: Track & Count
da: Spor og antal

en: Disc #
da: Disk #

en: Disc & Count
da: Disk og antal

en: {0} bits
da: {0} bit

en: Make the context pane larger or smaller
da: Gør kontekstpanelet større eller mindre

en: Hide context pane
da: Skjul kontekstpanel

en: Waiting for playback to begin...
da: Venter på at afspilning skal begynde...

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Preamp
da: Forforstærker

en: New Preset
da: Nyt forvalg

note: Translators: this is the window title when a track is playing {0} is the track title, {1} is the artist name
en: {0} by {1}
da: {0} af {1}

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: _Add Bookmark
da: _Tilføj bogmærker

en: Bookmark the Position in the Current Track
da: Bogmærk positionen i det nuværende nummer

en: _Remove Bookmark
da: Fje_rn bogmærke

en: Maintainers
da: Vedligeholdere

en: Contributors
da: Bidragydere

en: Extraordinary Multimedia Management and Playback
da: Ekstraordinær multimediehåndtering og afspilning

en: Copyright © 2005–{0} Novell, Inc.
    Copyright © 2005–{1} Others
    Copyright © 2005 Aaron Bockover
da: Ophavsret 2005–{0} Novell, Inc.
    Ophavsret 2005–{1} Andre
    Ophavsret 2005 Aaron Bockover

en: Banshee Website
da: Banshees hjemmeside

en: Important tasks are running
da: Vigtige opgaver kører

en: Closing Banshee now will cancel any currently running tasks. They cannot be resumed automatically the next time Banshee is run.
da: Lukkes Banshee nu, afbrydes alle kørende opgaver. De kan ikke genoptages automatisk næste gang Banshee køres.

en: Quit Anyway
da: Afslut alligevel

en: Continue Running
da: Fortsæt kørsel

en: Make Banshee the default media player?
da: Gør Banshee til standardmedieafspiller?

en: Currently another program is configured as the default media player.  Would you prefer Banshee to be the default?
da: Et andet program er i øjeblikket konfigureret som standardmedieafspiller. Ønsker du Banshee skal være standardafspiller?

en: Do not ask me this again
da: Spørg mig ikke om dette igen

en: Make Banshee the Default
da: Gør Banshee til standardafspiller

note: Translators: verb
en: I_mport
da: I_mporter

en: Select album cover image
da: Vælg albumomslag

en: All image files
da: Alle billedfiler

en: JPEG image files
da: JPEG-billedfiler

en: PNG image files
da: PNG-billedfiler

en: Open Location
da: Åbn placering

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Enter the address of the file you would like to open:
da: Indtast adressen på den fil du ønsker at åbne:

en: Seek to Position
da: Spol til position

en: _Media
da: _Medie

en: Import _Media...
da: Importer _medie...

en: Import media from a variety of sources
da: Importer medie fra flere forskellige kilder

en: Import _Playlist...
da: Importer _afspilningsliste...

en: Import a playlist
da: Importer en afspilningsliste

en: Rescan Music Library
da: Gensøg musikbibliotek

en: Rescan the Music Library folder
da: Gensøg musikbiblioteket

en: Open _Location...
da: Åbn p_lacering...

en: Open a remote location for playback
da: Åbn en fjernplacering til afspilning

en: _Quit
da: _Afslut

en: Quit Banshee
da: Afslut Banshee

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: Modify your personal preferences
da: Rediger dine personlige indstillinger

en: _Tools
da: Værk_tøjer

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Contents
da: _Indhold

en: Advanced Collection Searching
da: Avanceret søgning i samling

en: Learn advanced ways to search your media collection
da: Lær avancerede måder at søge i din mediesamling

en: Banshee _Home Page
da: Banshee _hjemmeside

en: Visit the Banshee Home Page
da: Besøg Banshee hjemmesiden

en: _Get Involved
da: _Bliv involveret

en: Become a contributor to Banshee
da: Bliv bidragyder til Banshee

en: _Version Information
da: _Versioner

en: View detailed version and configuration information
da: Vis detaljeret versions- og konfigurationsinformation

note: Prompt user for location of the playlist.
en: Import Playlist
da: Importer afspilningsliste

en: Playlists
da: Afspilningslister

en: Play the current item
da: Afspil det nuværende element

en: _Next
da: _Næste

en: Play the next item
da: Afspil det næste element

en: Pre_vious
da: _Forrige

en: Play the previous item
da: Afspil det forrige element

en: Seek _To...
da: Spol _til...

en: Seek to a specific location in current item
da: Spol til et bestemt sted i nuværende element

en: Jump to the currently playing item
da: Spring til elementet der afspilles

en: Restart the current item
da: Genstart det nuværende element

en: _Stop When Finished
da: _Stop ved slutning

en: Stop playback after the current item finishes playing
da: Stop afspilning når det nuværende element er slut

en: _Playback
da: _Afspilning

en: Pause the current item
da: Sæt det nuværende element på pause

en: Repeat
da: Gentag

en: Repeat _Off
da: Gentag _slået fra

en: Do not repeat playlist
da: Gentag ikke afspilningsliste

en: Repeat _All
da: Gentag _alle

en: Play all songs before repeating playlist
da: Afspil alle sange før gentagelse af afspilningsliste

en: Repeat Singl_e
da: Gentag enk_elt

en: Repeat the current playing song
da: Gentag den nuværende sang

en: Shuffle
da: Tilfældig

en: Subtitle
da: Undertekster

en: Load File...
da: Indlæs fil...

en: Load subtitle file
da: Indlæs undertekstfil

en: Load Subtitle File
da: Indlæs undertekstfil

en: L_oad
da: Indl_æs

en: Subtitle files
da: Undertekstfiler

en: Subtitle {0}
da: Undertekst {0}

en: Activate embedded subtitle {0}
da: Aktiver indlejret undertekst {0}

en: Hide subtitles
da: Skjul undertekster

en: _New Playlist
da: _Ny afspilningsliste

en: Create a new empty playlist
da: Opret en ny tom afspilningsliste

en: New _Smart Playlist...
da: Ny intelligent _afspilningsliste...

en: Create a new smart playlist
da: Opret en ny intelligent afspilningsliste

en: Import to Library
da: Importer til bibliotek

en: Import source to library
da: Importer kilde til bibliotek

en: Rename
da: Omdøb

en: Export Playlist...
da: Eksporter afspilningsliste...

en: Export a playlist
da: Eksporter en afspilningsliste

en: Unmap
da: Fjern

en: Source Properties
da: Egenskaber for kilde

en: Sort Children by
da: Sorter underelementer efter

en: Switch Source
da: Skift kilde

en: Switch to a source by typing its name
da: Skift til en kilde ved at indtaste dets navn

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Edit preferences related to this source
da: Rediger indstillinger forbundet med denne kilde

en: New _Smart Playlist
da: Ny intelligent _afspilningsliste

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Refresh this randomly sorted smart playlist
da: Genopfrisk denne tilfældigt sorterede intelligente afspilningsliste

en: Could not export playlist
da: Kunne ikke eksportere afspilningsliste

en: Are you sure you want to delete this {0}?
da: Er du sikker på du vil slette denne {0}?

en: Separate by Type
da: Adskil efter type

en: Select _All
da: Vælg _alle

en: Select all tracks
da: Vælg alle numre

en: Select _None
da: Vælg _ingen

en: Unselect all tracks
da: Fravælg alle numre

en: _Edit Track Information
da: R_ediger nummerinformation

en: Edit information on selected tracks
da: Rediger information på valgte numre

en: Properties
da: Egenskaber

en: View information on selected tracks
da: Vis information på valgte numre

en: Play the selected item
da: Afspil det valgte element

en: Add _to Playlist
da: Tilføj _til afspilningsliste

en: Append selected items to playlist or create new playlist from selection
da: Tilføj valgte elementer til afspilningsliste eller opret ny afspilningsliste ud fra valg

en: Create new playlist from selected tracks
da: Opret ny afspilningsliste ud fra valgte numre

en: _Remove
da: Fje_rn

en: Remove selected track(s) from this source
da: Fjern valgte numre fra denne kilde

en: Remove From _Library
da: Fjern fra bib_liotek

en: Remove selected track(s) from library
da: Fjern valgte numre fra bibliotek

en: _Open Containing Folder
da: _Åbn indeholdende mappe

en: Open the folder that contains the selected item
da: Åbn mappen som indeholder det valgte element

en: _Delete From Drive
da: Slet fra _drev

en: Permanently delete selected item(s) from medium
da: Slet valgte elementer permanent fra lagringsmedie

note: Translators: this is a verb (command), not a noun (things)
en: _Search
da: _Søg

en: Search for items matching certain criteria
da: Søg efter elementer der matcher bestemte kriterier

en: By Matching _Album
da: Efter matchende _album

en: Search all songs of this album
da: Søg mellem alle sange i dette album

en: By Matching A_rtist
da: Efter matchende kunstne_r

en: Search all songs of this artist
da: Søg mellem alle sange af denne kunstner

en: _Delete From "{0}"
da: _Slet fra "{0}"

en: The folder could not be found.
da: Mappen kunne ikke findes.

en: Please check that the track's location is accessible by the system.
da: Undersøg venligst at nummerets placering kan tilgås af systemet.

en: Are you sure you want to permanently delete this item? | Are you sure you want to permanently delete the selected {0} items?
da[0]: Er du sikker på du vil slette dette element permanent?
da[1]: Er du sikker på du vil slette de {0} valgte elementer permanent?

en: If you delete the selection, it will be permanently lost.
da: Hvis du sletter det valgte vil det permament være tabt.

en: Remove selection from {0}?
da: Fjern valg fra {0}?

en: Are you sure you want to remove the selected item from your {1}? | Are you sure you want to remove the selected {0} items from your {1}?
da[0]: Er du sikker på, at du vil fjerne det valgte element fra din {1}?
da[1]: Er du sikker på, at du vil fjerne de valgte {0} elementer fra din {1}?

en: Com_pilation Album Artist:
da: Kunstner for _opsamlingsalbum:

en: Check this if this track is part of an album with tracks by various artists
da: Afkryds denne, hvis nummeret er en del af et album med numre fra forskellige kunstnere

en: This value will affect how this album is sorted; if you enter 'Various Artists' then the album will located with other albums that start with 'V'.
da: Denne værdi vil påvirke hvordan album sorteres. Hvis du indtaster "Forskellige kunstnere", vil albummet blive placeret ved andre album, der starter med "F".

en: Basic Details
da: Basale detaljer

en: Track _Title:
da: Nummer_titel:

en: Set all track artists to this value
da: Sæt alle nummerkunstnere til denne værdi

en: Track _Artist:
da: Nummer_kunstner:

en: Set all compilation album artists to these values
da: Sæt alle kompilation albumkunstnere til denne værdi

en: Set all album titles to this value
da: Sæt alle albumtitler til denne værdi

en: Albu_m Title:
da: Albu_mtitel:

en: Set all genres to this value
da: Sæt alle genre til denne værdi

note: Translators: "of" is the word beteen a track/disc number and the total count.
en: of
da: af

en: Automatically set track number and count
da: Sæt automatisk spornummer og antal spor

en: Track _Number:
da: _Nummer:

note: Catalog.GetString ("Automatically set disc number and count"),
en: Set all disc numbers and counts to these values
da: Sæt alle disknumre til denne værdi

en: _Disc Number:
da: _Disknummer:

en: Set all years to this value
da: Sæt alle år til denne værdi

en: _Year:
da: _År:

en: Set all ratings to this value
da: Sæt alle bedømmelser til denne værdi

en: _Rating:
da: _Bedømmelse:

en: Extra
da: Yderligere

en: Set all composers to this value
da: Sæt alle komponister til denne værdi

en: C_omposer:
da: _Komponist:

en: Set all conductors to this value
da: Sæt alle dirigenter til denne værdi

en: Con_ductor:
da: _Dirigent:

en: Set all groupings to this value
da: Sæt alle grupperinger til denne værdi

en: _Grouping:
da: _Gruppering:

en: Set all beats per minute to this value
da: Sæt alle slag per minut til denne værdi

en: Bea_ts Per Minute:
da: _Slag per minut:

en: Set all copyrights to this value
da: Sæt alle ophavsrettigheder til denne værdi

en: Copyrig_ht:
da: _Ophavsret:

en: Set all licenses to this value
da: Sæt alle licenser til denne værdi

en: _License URI:
da: _Licensadresse:

en: Set all comments to this value
da: Sæt alle kommentarer til denne værdi

en: Co_mment:
da: Ko_mmentar:

en: Help
da: Hjælp

en: Lyrics
da: Sangtekster

en: Advance to the next track and edit its title
da: Gå til det næste nummer og rediger dets titel

en: Sorting
da: Sorterer

en: Set all sort track titles to this value
da: Angiv alle sorteringstitler for numre til denne værdi

en: Sort Track Title:
da: Sorter nummertitel:

en: Set all sort track artists to this value
da: Angiv alle sorteringskunstere for numre til denne værdi

en: Sort Track Artist:
da: Sorter nummerkunster:

en: Set all sort album artists to this value
da: Angiv alle sorteringskunstere for album til denne værdi

en: Sort Album Artist:
da: Sorter albumkunstner:

en: Set all sort album titles to this value
da: Angiv alle sorteringstitler for album til denne værdi

en: Sort Album Title:
da: Sorter albumtitel:

en: File Name:
da: Filnavn:

en: Directory:
da: Mappe:

en: Full Path:
da: Fuld sti:

en: Duration:
da: Varighed:

en: Audio Bitrate:
da: Lydbitrate:

en: Audio Sample Rate:
da: Lydsamplerate:

en: Audio Channels:
da: Lydkanaler:

en: Bits Per Sample:
da: Bit per sample:

en: Video Dimensions:
da: Videodimensioner:

note: Translators: {0} is the description of the codec
en: {0} Codec:
da: {0} format:

en: Container Formats:
da: Containerformater:

en: Imported On:
da: Importeret den:

en: Last Played:
da: Sidst afspillet:

en: Last Skipped:
da: Sidst sprunget over:

en: Play Count:
da: Antal afspilninger:

en: Skip Count:
da: Antal gange sprunget over:

en: Score:
da: Point:

en: File Size:
da: Filstørrelse:

en: bytes
da: byte

en: Track Editor
da: Redigering af numre

en: Track Properties
da: Egenskaber for nummer

en: Show the previous track
da: Vis det forrige nummer

en: Show the next track
da: Vis det næste nummer

en: Title:
da: Titel:

en: Artist:
da: Kunstner:

en: Sync all field _values
da: Synkroniser alle _feltværdier

en: Apply the values of all common fields set for this track to all of the tracks selected in this editor
da: Anvend værdierne fra alle fælles felter sat for dette nummer, på alle numre valgt i denne redigering

en: <i>Editing {0} of {1} items</i>
da: <i>Redigerer {0} af {1} elementer</i>

en: Save the changes made to the open track? | Save the changes made to {0} of {1} open tracks?
da[0]: Gem ændringerne lavet på det åbne nummer?
da[1]: Gem ændringerne lavet på {0} af {1} åbne numre?

en: Close _without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: If you don't save, changes from the last {0} will be permanently lost.
da: Gemmer du ikke, vil ændringer fra de sidste {0} gå tabt.

en: _View
da: _Visning

en: View the graphical equalizer
da: Vis den grafiske equalizer

en: _Context Pane
da: _Kontekstpanel

en: Show the context pane beneath the track list
da: Vis kontekstpanelet under nummerlisten

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: Enter or leave fullscreen mode
da: Slå fuldskærmstilstand til eller fra

en: Show Cover _Art
da: Vis _omslag

en: Toggle display of album cover art
da: Slå visning af albumomslag til/fra

en: Active Task Running | Active Tasks Running
da[0]: Aktiv opgave der kører
da[1]: Aktive opgaver der kører

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} and {3} are Podcast Name and Published Date, respectively; e.g. 'from BBtv published 7/26/2007'
en: {0}from{1} {2} {0}published{1} {3}
da: {0}fra{1} {2} {0}publiceret{1} {3}

note: Translators: {0} and {1} are markup so ignore them, {2} is the name of the radio station
en: {0}on{1} {2}
da: {0}på{1} {2}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} and {3} are Artist Name and Album Title, respectively; e.g. 'by Parkway Drive from Killing with a Smile'
en: {0}by{1} {2} {0}from{1} {3}
da: {0}af{1} {2} {0}fra{1} {3}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} is for Album Title; e.g. 'from Killing with a Smile'
en: {0}from{1} {2}
da: {0}fra{1} {2}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} is for Artist Name; e.g. 'by Parkway Drive'
en: {0}by{1} {2}
da: {0}af{1} {2}

en: Stop Operation
da: Afbryd operation

en: Stop {0}
da: Afbryd {0}

en: This operation is still performing work. Would you like to stop it?
da: Denne operation arbejder stadig. Vil du afbryde den?

en: The '{0}' operation is still performing work. Would you like to stop it?
da: Operationen "{0}" arbejder stadig. Vil du afbryde den?

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continue {0}
da: Fortsæt {0}

en: Stopping...
da: Afbryder...

en: Import Files to Library
da: Importer filer til bibliotek

en: Media Files
da: Mediefiler

en: Local Files
da: Lokale filer

en: Files
da: Filer

en: C_hoose Files...
da: _Vælg filer...

en: Import Folders to Library
da: Importer mapper til bibliotek

en: Local Folders
da: Lokale mapper

en: Folders
da: Mapper

en: C_hoose Folders...
da: _Vælg mapper...

en: <big><b>Import Media to Library</b></big>
da: <big><b>Importer medie til bibliotek</b></big>

en: Your media library is empty. You may import new music and videos into your library now, or choose to do so later.
da: Dit mediebibliotek er tomt. Du kan importere ny musik og videoer til dit bibliotek nu, eller vente til senere.

en: Import _from:
da: Importer _fra:

en: Do not show this dialog again
da: Vis ikke dette vindue igen

en: _Import
da: _Importer

en: No available profiles
da: Ingen tilgængelige profiler

en: Advanced
da: Avanceret

en: Configuring {0}
da: Konfigurerer {0}

en: Export Playlist
da: Eksporter afspilningsliste

en: Export
da: Eksporter

en: Select Format:
da: Vælg format:

en: Select library location
da: Vælg placering af bibliotek

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset location to default ({0})
da: Nulstil placering til standard ({0})

note: FIXME this shouldn't be hard-coded to 'Source:', but this is the only user of this code atm...
en: Source:
da: Kilde:

en: Could not show preferences
da: Kunne ikke vise indstillinger

en: The preferences service could not be found.
da: Indstillingstjenesten kunne ikke findes.

en: New Smart Playlist
da: Ny intelligent afspilningsliste

en: Playlist _Name:
da: _Navn på afspilningsliste:

en: Predefined Smart Playlists
da: Prædefinerede intelligente afspilningslister

en: Open in editor
da: Åbn til redigering

en: Create and save
da: Opret og gem

en: Browser Content
da: Browserindhold

en: Configure the filters available in the browser
da: Konfigurer filtrene der er tilgængelige i browseren

en: Show Artist Filter
da: Vis kunstnerfilter

en: Show a list of artists to filter by
da: Vis en liste af kunstnere at filtrere efter

en: Show all Artists
da: Vis alle kunstnere

en: Show all artists in the artist filter
da: Vis alle kunstnere i kunstnerfilteret

en: Show Album Artists
da: Vis albumkunstnere

en: Show only album artists, not artists with only single tracks
da: Vis kun albumkunstnere, ikke kunstnere kun med enkelte numre

en: Show Genre Filter
da: Vis genrefilter

en: Show a list of genres to filter by
da: Vis en liste over genrer at filtrere efter

en: Show Year Filter
da: Vis filter for år

en: Show a list of years to filter by
da: Vis en liste af år at filtrere efter

en: Not Set
da: Ikke sat

en: Browser on Left
da: Browser til venstre

en: Show the artist/album browser to the left of the track list
da: Vis kunstner/album-browser til venstre for nummerlisten

en: Browser on Top
da: Browser i top

en: Show the artist/album browser above the track list
da: Vis kunstner/album-browser over nummerlisten

en: Show Browser
da: Vis browser

en: Show or hide the artist/album browser
da: Vis eller skjul kunstner/album-browseren

en: This page is blocked because it is probably not the one you are looking for!
da: Denne side er blokeret, da den højst sandsynligt ikke er den du kigger efter!

note: Translators: {0} is the URL of the web page that was requested
en: The security certificate for {0} is invalid.
da: Sikkerhedscertifikatet for {0} er ugyldigt.

en: Loading {0}...
da: Indlæser {0}...

en: Insert
    Disc
da: Indsæt
    disk

en: Clear search
da: Ryd søgning

en: Seek
da: Søg

en: Idle
da: Klar

en: Contacting...
da: Kontakter...

en: Buffering
da: Mellemlagrer

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Muted
da: Lydløs

en: Full Volume
da: Fuld lydstyrke

en: Device
da: Enhed

note: FIXME AddDapProperty (Catalog.GetString ("Color"), "black");
en: Capacity
da: Kapacitet

en: Available
da: Tilgængelig

en: Serial number
da: Serienummer

note: AddDapProperty (Catalog.GetString ("Produced on"), ipod_device.ProductionInfo.DisplayDate); AddDapProperty (Catalog.GetString ("Firmware"), ipod_device.FirmwareVersion); string [] capabilities = new string [ipod_device.ModelInfo.Capabilities.Count]; ipod_device.ModelInfo.Capabilities.CopyTo (capabil
en: Supports cover art
da: Understøtter omslag

en: Supports photos
da: Understøtter billeder

en: Track duration is zero
da: Nummerets varighed er nul

en: Syncing iPod
da: Synkroniserer iPod

en: Preparing to synchronize...
da: Klargør til synkronisering...

en: Adding track {0} of {1}
da: Tilføjer nummer {0} af {1}

en: Removing track {0} of {1}
da: Fjerner nummer {0} af {1}

en: Writing media database
da: Skriver mediedatabase

en: Sync {0}
da: Synkroniser {0}

note: This group source gives us a seperator for DAPs in the source view.
en: Devices
da: Enheder

en: Device Properties
da: Egenskaber for enhed

en: Product
da: Produkt

en: Vendor
da: Leverandør

en: Loading {0}
da: Indlæser {0}

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: The {0} format is not supported by the device, and no converter was found to convert it
da: {0}-formatet er ikke understøttet af enheden og ingen omkoder blev fundet til at konvertere det

en: File format conversion support is not available
da: Understøttelse af filformatskonvertering er ikke tilgængelig

en: Error converting file
da: Fejl ved konvertering af fil

en: Sync when first plugged in and when the libraries change
da: Synkroniser enheden når den tilsluttes eller når biblioteket ændres

en: Begin synchronizing the device as soon as the device is plugged in or the libraries change.
da: Begynd synkronisering af enheden så snart den tilsluttes eller biblioteket ændres.

en: Sync Preferences
da: Indstillinger for synkronisering

en: Sync
da: Synkroniser

note: singular form unused b/c we know it's > 1, but we still need GetPlural
en: The sync operation will remove one track from your device. | The sync operation will remove {0} tracks from your device.
da[0]: Synkroniseringshandlingen vil fjerne et nummer fra din enhed.
da[1]: Synkroniseringshandlingen vil fjerne {0} numre fra din enhed.

en: Are you sure you want to continue?
da: Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Remove tracks
da: Fjern numre

en: Audio
da: Lyd

en: Other
da: Andet

en: Free Space
da: Fri plads

note: Translators: {0} is the name assigned to a Digital Audio Player by its owner
en: {0} Properties
da: {0} egenskaber

en: Device name
da: Enhedsnavn

en: Encode to
da: Kod til

en: Capacity used
da: Brugt kapacitet

en: Advanced details
da: Avancerede detaljer

en: Manage manually
da: Håndter manuelt

en: Sync entire library
da: Synkroniser hele bibliotek

note: Translators: {0} is the name of a playlist
en: Sync from “{0}”
da: Synkroniser fra “{0}”

en: Import Purchased Music
da: Importer købt musik

en: Disconnect
da: Frakobl

en: Disconnecting {0}...
da: Frakobler {0}...

en: Could not disconnect {0}: {1}
da: Kunne ikke frakoble {0}: {1}

en: Purchased Music
da: Købt musik

en: Audio Folder | Audio Folders
da[0]: Lydmappe
da[1]: Lydmapper

en: Video Folder | Video Folders
da[0]: Videomappe
da[1]: Videomapper

en: Required Folder Depth
da: Påkrævet mappedybde

en: Supports Playlists
da: Understøtter afspilningslister

en: Rockbox Device
da: Rockboxenhed

en: Ringtones
da: Ringetoner

en: Error Initializing MTP Device Support
da: Fejl ved initialisering af MTP-enhedsunderstøttelse

en: There was an error initializing MTP device support.
da: Der opstod en fejl ved initialisering af MTP-enhedsunderstøttelse.

en: Battery level
da: Batteriniveau

note: user_event.Progress = (double)current / total; Translators: {0} is the name of the MTP audio device (eg Gabe's Zen Player), {1} is the track currently being loaded, and {2} is the total # of tracks that will be loaded.
en: Loading {0} - {1} of {2}
da: Indlæser {0} - {1} af {2}

en: Amazon MP3 Purchases
da: Køb af Amazon MP3'ere

en: Amazon MP3s
da: Amazon MP3'er

en: Songs purchased from the Amazon MP3 Store
da: Sange købt fra Amazons MP3-butik

en: Download Amazon MP3 Purchase
da: Hent indkøb af Amazon MP3

en: Amazon MP3 Files
da: Amazon MP3-filer

en: Amazon MP3 Purchase
da: Køb af Amazon MP3

en: C_hoose Files
da: _Vælg filer

en: Amazon MP3 Store
da: Amazon MP3-butik

en: Country
da: Land

en: Which Amazon MP3 storefront to use by default.
da: Hvilken grænseflade til Amazon MP3-butikken skal bruges som standard.

en: Automatic (Geo IP detection)
da: Automatisk (Geo IP-detektering)

note: TODO uncomment this after string-freeze combo.Add (Catalog.GetString ("Canada (amazon.ca)"), "CA");
en: France (amazon.fr)
da: Frankrig (amazon.fr)

en: Germany, Switzerland, Austria (amazon.de)
da: Tyskland, Schweitz, Østrig (amazon.de)

en: United Kingdom (amazon.co.uk)
da: Storbritannien (amazon.co.uk)

en: United States (amazon.com)
da: USA (amazon.com)

en: Search the Amazon MP3 Store
da: Søg i Amazons MP3-butik

en: How Your Purchases Support GNOME
da: Hvordan dit køb støtter GNOME

en: Open Book
da: Åbn bog

en: Merge Discs...
da: Sammenføj diske...

en: Go to Audiobooks
da: Gå til lydbøger

en: Resume
da: Genoptag

en: Resume playback of this audiobook
da: Genoptag afspilning af denne lydbog

en: Merge the {0} selected discs into one book? | Merge the {0} selected discs into one book?
da[0]: Sammenføj den ({0}) valgte disk til en bog?
da[1]: Sammenføj de {0} valgte diske til en bog?

en: This will ensure the disc numbers are all set properly, and then set the author and book title for all tracks on all these discs to the values below
da: Dette vil sikre at disknumrene er korrekt angivet, og sætte forfatter og bogtitel for alle numre på disse diske til nedenstående værdier

en: Author:
da: Forfatter:

en: Book Title:
da: Bogtitel:

en: Author
da: Forfatter

note: Translators: This means the first letter of the author's name
en: Author Initial
da: Forfatterinitialer

en: Book Title
da: Bogtitel

en: Audiobooks
da: Lydbøger

en: Search your audiobooks
da: Søg i din lydbogsamling

en: {0} book | {0} books
da[0]: {0} bog
da[1]: {0} bøger

en: Audiobooks Folder
da: Mappe til lydbøger

en: Resume Playback
da: Genoptag afspilning

en: No Bookmark Set
da: Ingen bogmærker angivet

en: Detecting BPM
da: Bestemmer BPM

en: D_etect
da: _Bestem

en: T_ap
da: _Prik

en: Have Banshee attempt to auto-detect the BPM of this song
da: Få Banshee til at forsøge automatisk at bestemme BPM'en på denne sang

en: Play this song
da: Afspil denne sang

en: Tap this button to the beat to set the BPM for this song manually
da: Prik på denne knap til rytmen for at angive BPM'en for denne sang manuelt

en: _Automatically detect BPM for all songs
da: Bestem _automatisk BPM for alle sange

en: Detect beats per minute (BPM) for all songs that don't already have a value set
da: Detekter rytmeslag per minut (BPM) for alle sange, som ikke allerede har en værdi angivet

en: Downloading Cover Art
da: Henter omslag

en: Shared Music
da: Delt musik

en: Disconnected from music share
da: Frakoblet fra musikdeling

en: Unable to connect to music share
da: Kunne ikke tilslutte musikdeling

en: Back
da: Tilbage

en: iTunes® 7 introduced new compatibility issues and currently only works with other iTunes® 7 clients.
    
    No third-party clients can connect to iTunes® music shares anymore. This is an intentional limitation by Apple in iTunes® 7 and newer, we apologize for the unfortunate inconvenience.
da: iTunes® 7 introducerede nye kompatibilitetsproblemer og fungerer i øjeblikket kun med andre iTunes® 7-klienter.
    
    Ingen tredjepartsklienter kan tilslutte iTunes®' musikdelinger mere. Dette er hensigten fra Apple i iTunes® 7 og nyere versioner. Vi beklager situationen.

en: Common reasons for connection failures:
da: Typiske grunde til forbindelsesfejl:

en: The provided login credentials are invalid
da: De angivne log ind-oplysninger er ugyldige

en: The login process was canceled
da: Log ind-processen blev annulleret

en: Too many users are connected to this share
da: For mange brugere er tilsluttet denne deling

en: You are no longer connected to this music share
da: Du er ikke længere tilsluttet denne musikdeling

en: Try connecting again
da: Prøv at tilslutte igen

en: The music share is hosted by iTunes® 7 or newer
da: Musikdelingen udbydes gennem iTunes® 7 eller nyere

en: Login to Music Share
da: Log på musikdeling

en: Authentication Required
da: Godkendelse påkrævet

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

note: Translators: this is a verb used as a button label, not a noun
en: Login
da: Log ind

en: Connecting to {0}
da: Tilslutter til {0}

en: Add Remote DAAP Server
da: Tilføj ekstern DAAP-server

en: Add a new remote DAAP server
da: Tilføj en ny ekstern DAAP-server

en: Music Share
da: Musikdeling

en: Logging in to {0}.
da: Logger ind på {0}.

en: Loading {0} track | Loading {0} tracks
da[0]: Indlæser {0} nummer
da[1]: Indlæser {0} numre

en: Loading playlists
da: Indlæser afspilningslister

en: Open remote DAAP server
da: Åbn ekstern DAAP-server

en: Enter server IP address and port:
da: Indtast server-IP-adresse og -port:

en: Downloads
da: Hentninger

en: Downloading eMusic Track(s)
da: Henter eMusic-numre

en: Initializing...
da: Initialiserer...

en: Cancel all eMusic downloads?
da: Annuller hentning af alle eMusic-numre?

en: Transferring {0} file at {1} KB/s | Transferring {0} of {2} files at {1} KB/s
da[0]: Overfører {0} fil med {1} KB/s
da[1]: Overfører {0} af {2} filer med {1} KB/s

en: Canceling Downloads
da: Annullerer hentninger

en: Waiting for downloads to terminate...
da: Venter på at hentninger afslutter...

en: Import eMusic Downloads to Library
da: Importer eMusic-numre til bibliotek

en: eMusic Files
da: eMusic-filer

en: eMusic Tracks
da: eMusic-numre

en: Search eMusic
da: Søg eMusic

en: Sign Out of eMusic
da: Log ud fra eMusic

en: File System Queue
da: Filsystemkø

en: Clear
da: Ryd

en: Remove all tracks from the file system queue
da: Fjern valgte numre fra filsystemskøen

en: Clear on Quit
da: Ryd ved afslutning

en: Clear the file system queue when quitting
da: Ryd filsystemskøen ved afslutning

en: Duplicate Albums
da: Dupliker album

en: Displayed are albums that should likely be merged.  For each row, click the desired title to make it bold, or uncheck it to take no action.
da: Vist er album som højst sandsynlig skal sammenføjes. For hver række, klik på den ønskede titel for at gøre den fed, eller fjern afkrydsning for ingen handling.

en: Duplicate Artists
da: Dupliker kunstnere

en: Displayed are artists that should likely be merged.  For each row, click the desired name to make it bold, or uncheck it to take no action.
da: Vist er kunstnere som højst sandsynlig skal sammenføjes. For hver række, klik på det ønskede navn for at gøre det fed, eller fjern afkrydsning for ingen handling.

en: Fix Music Metadata...
da: Ret musikmetadata...

en: Metadata Fixer
da: Retning af metadata

en: Problem Type:
da: Problemtype:

en: Apply Selected Fixes
da: Anvend valgte rettelser

en: Duplicate Genres
da: Dupliker genrer

en: Displayed are genres that should likely be merged.  For each row, click the desired genre to make it bold, or uncheck it to take no action.
da: Vist er genrer som højst sandsynlig skal sammenføjes. For hver række, klik på de ønskede genrer for at gøre dem fede, eller fjern afkrydnsing for ingen handling.

en:  and
da:  og

note: Translators: These are articles that might be prefixed or suffixed on artist names or album titles.  You can add as many as you need, separated by a pipe (|)
en: a|an|the
da: en|et

en: Fix?
da: Ret?

en: View Item Details
da: Vis elementdetaljer

en: Open Webpage
da: Åbn internetside

en: Visit Archive.org
da: Besøg Archive.org

en: Subscribe
da: Abonner

en: Subscribe to this search as a podcast
da: Abonner på denne søgning som en podcast

en: Close Item
da: Luk element

en: Getting item details from the Internet Archive
da: Henter elementdetaljer fra Internet Archive (internetarkivet)

en: Timed out getting item details from the Internet Archive
da: Tidsudløb under forsøg på indhentning af detaljer fra internetarkivet

en: Try Again
da: Forsøg igen

en: Error getting item details from the Internet Archive
da: Fejl ved indhentning af elementdetaljer fra internetarkivet

en: Description
da: Beskrivelse

en: Creator:
da: Ejer:

en: Venue:
da: Sted:

en: Location:
da: Placering:

en: Date:
da: Dato:

en: Year:
da: År:

en: Publisher:
da: Udgiver:

en: Keywords:
da: Nøgleord:

en: License URL:
da: Licensadresse:

en: Language:
da: Sprog:

en: Downloads, overall:
da: Hentninger, samlet:

en: Downloads, past month:
da: Hentninger, sidste måned:

en: Downloads, past week:
da: Hentninger, sidste uge:

en: Added:
da: Tilføjet:

en: Added by:
da: Tilføjet af:

en: Collections:
da: Samlinger:

en: Contributor:
da: Bidragyder:

en: Recorded by:
da: Optaget af:

en: Lineage:
da: Slægt:

en: Transferred by:
da: Overført af:

en: Reviews
da: Anmeldelser

note: Translators: {0} is the number of reviewers, {1} is the average rating (not really relevant if there's only 1)
en: {0} reviewer | {0} reviewers, avg {1}
da[0]: {0} anmelder
da[1]: {0} anmeldere, gns {1}

note: Translators: {0} is the unicode-stars-rating, {1} is the name of a person who reviewed this item, and {1} is a date/time string
en: {0} by {1} on {2}
da: {0} af {1} den {2}

en: Write your own review
da: Skriv din egen anmeldelse

en: Collection:
da: Samling:

en: Optional Query
da: Valgfri forespørgsel

en: Sort by:
da: Sorter efter:

en: Preferred Media Types
da: Foretrukne medietyper

en: _Audio
da: _Lyd

en: _Text
da: _Tekst

en: Search...
da: Søg...

en: _Go
da: _Start

en: Staff Picks
da: Internetarkivets anbefalinger

en: History
da: Historik

en: Classic Cartoons
da: Klassiske tegneserier

en: Speeches
da: Taler

en: For Children
da: For børn

en: Poetry
da: Poesi

en: Creator is United States
da: Forfatteren er den amerikanske stat

en: Old Movies
da: Gamle film

en: New From LibriVox
da: Ny fra LibriVox

en: Old Texts
da: Gamle tekster

en: Library of Congress
da: Kongresbiblioteket

en: The Internet Archive, a 501(c)(3) non-profit, is building a digital library of Internet sites and other cultural artifacts in digital form. Like a paper library, we provide free access to researchers, historians, scholars, and the general public.
da: Internetarkivet (The Internet Archive), en velgørende institution under a 501(c)(3) opbygger et digitalt bibliotek over internetsider og andre kulturelle ting i digitalt format. Som et papirbibliotek giver vi fri adgang til forskere, historikere, lærere og offentligheden.

en: Visit the Internet Archive online at archive.org
da: Besøg internetarkivet på internetadressen archive.org

en: Movies
da: Film

en: Lectures
da: Forelæsninger

en: Concerts
da: Koncerter

en: Books
da: Bøger

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Searching the Internet Archive
da: Søgning i internetarkivet

en: No matches.
da: Ingen resultater.

en: Showing 1 match | Showing 1 to {0:N0} of {1:N0} total matches
da[0]: Viser 1 resultat
da[1]: Viser 1 til {0:N0} af {1:N0} resultater i alt

en: Timed out searching the Internet Archive
da: Tidsudløb under søgning på internetarkivet

en: Error searching the Internet Archive
da: Fejl under søgning på internetarkivet

en: Fetch more results from the Internet Archive?
da: Hent flere resultater fra internetarkivet?

en: Fetch More
da: Hent flere

en: Creator
da: Ejer

en: Publisher
da: Udgiver

en: Formats
da: Formater

en: Added
da: Tilføjet

en: Collection
da: Samling

en: Contributor
da: Bidragyder

en: Created
da: Oprettet

en: ID
da: Id

en: Language
da: Sprog

en: Media Type
da: Medietype

en: Review Count
da: Antal anmeldelser

en: Moving Images
da: Levende billeder

en: Animation & Cartoons
da: Animation & tegneserier

en: Arts & Music
da: Kunst & musik

en: Computers & Technology
da: Computere & teknologi

en: Cultural & Academic Films
da: Kulturfilm & akademiske film

en: Ephemeral Films
da: Kortfilm

en: Home Movies
da: Hjemmelavede film

en: News & Public Affairs
da: Nyheder & offentligheden

en: Open Source Movies
da: Åben kilde-film

en: Prelinger Archives
da: Prelingerarkiverne

en: Spirituality & Religion
da: Spiritualitet & religion

en: Sports Videos
da: Sportvideoer

en: Videogame Videos
da: Videospilvideoer

en: Vlogs
da: Vlog

en: Youth Media
da: Ungdomsmedie

en: Texts
da: Tekster

en: American Libraries
da: Amerikanske biblioteker

en: Canadian Libraries
da: Canadiske biblioteker

en: Universal Library
da: Universelt bibliotek

en: Project Gutenberg
da: Projekt Gutenberg

en: Children's Library
da: Børnenes bibliotek

en: Biodiversity Heritage Library
da: Kulturarvsbiblioteket for biodiversitet

en: Additional Collections
da: Yderligere samlinger

en: Audio Books & Poetry
da: Lydbøger & poesi

en: Live Music Archive
da: Arkiv for livemusik

en: Music & Arts
da: Musik & kunst

en: Netlabels
da: Netudgivere

en: Non-English Audio
da: Lyd på andet sprog end engelsk

en: Open Source Audio
da: Åbn kildelyd

en: Radio Programs
da: Radioprogrammer

en: Education
da: Uddannelse

en: Downloads This Week
da: Hentninger denne uge

en: Newest
da: Nyeste

en: Oldest
da: Ældste

en: Add Station
da: Tilføj station

en: Add a new Internet Radio station or playlist
da: Tilføj en ny internet radiostation eller afspilningsliste

en: Search your stations
da: Søg blandt dine stationer

en: Edit Station
da: Rediger station

en: {0} station | {0} stations
da[0]: {0} station
da[1]: {0} stationer

en: Please provide a valid station URI
da: Angiv venligst en gyldig stations-URI

en: Please provide a station genre
da: Angiv venligst en stationsgenre

en: Please provide a station title
da: Angiv venligst en stationstitel

en: Add new radio station
da: Tilføj ny radiostation

en: Edit radio station
da: Rediger radiostation

en: Enter the Genre, Title and URL of the radio station you wish to add. A description is optional.
da: Indtast genre, titel og URL på den radiostation du ønsker at tilføje. En beskrivelse er valgfri.

en: Station Genre:
da: Stationsgenre:

en: Station Name:
da: Stationsnavn:

en: Stream URL:
da: Stream-URL:

en: Station Creator:
da: Stationsejer:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Rating:
da: Bedømmelse:

en: Configure the Audioscrobbler plugin
da: Konfigurer Audioscrobbler-udvidelsesmodulet

en: Visit _User Profile Page
da: Besøg br_ugerprofilside

en: Visit Your Last.fm Profile Page
da: Besøg din Last.fm-profilside

en: _Enable Song Reporting
da: Aktiver sangrapport_ering

en: Enable song reporting
da: Aktiver sangrapportering

en: Connect
da: Tilslut

en: View on Last.fm
da: Se på Last.fm

en: View this artist's Last.fm page
da: Se denne kunstners Last.fm-side

en: View Artist on Wikipedia
da: Se kunstner på Wikipedia

en: Find this artist on Wikipedia
da: Find denne kunstner på Wikipedia

en: View Artist's Videos
da: Se kunstnerens videoer

en: Find videos by this artist
da: Find videoer af denne kunstner

en: Recommend to
da: Anbefal til

en: Recommend this artist to someone
da: Anbefal denne kunstner til nogen

en: View this album's Last.fm page
da: Se dette albums Last.fm-side

en: Recommend this album to someone
da: Anbefal dette album til nogen

en: View this track's Last.fm page
da: Se dette nummers Last.fm-side

en: Recommend this track to someone
da: Anbefal dette nummer til nogen

note: Translators: this is used for looking up artist pages on Wikipedia; change to your wikipedia language if you want
en: http://en.wikipedia.org/wiki/{0}
da: http://da.wikipedia.org/wiki/{0}

en: Account
da: Konto

en: _Username
da: _Brugernavn

en: Sign up for Last.fm
da: Tilmeld Last.fm

en: Open Last.fm in a browser, giving you the option to authorize Banshee to work with your account
da: Åbn Last.fm i en browser. Giver dig muligheden for at godkende Banshee til at arbejde med din konto

en: Log in to Last.fm
da: Log ind på Last.fm

en: You need to allow Banshee to access your Last.fm account.
da: Du skal give Banshee lov til at tilgå din konto hos Last.fm.

en: Finish Logging In
da: Færdig med logind

en: You are logged in to Last.fm as the user <i>{0}</i>.
da: Du er logget ind på last.fm som bruger <i>{0}</i>.

en: Log out of Last.fm
da: Log ud af Last.fm

en: Recently Loved Tracks
da: Senest elskede numre

en: Recently Played Tracks
da: Senest afspillede numre

en: My Top Artists
da: Mine topkunstnere

en: {0} plays
da: {0} afspilninger

en: Account Settings
da: Kontoopsætning

en: Join Last.fm
da: Tilmeld Last.fm

en: Last.fm Recommendations
da: Last.fm-anbefalinger

en: Top Albums by {0}
da: Topalbum af {0}

en: Top Tracks by {0}
da: Topnumre af {0}

en: Recommended Artists
da: Anbefalede kunstnere

en: No similar artists found
da: Ingen lignende kunstnere fundet

en: {0}% Similarity
da: {0}% lighed

en: Unknown Similarity
da: Ukendt lighed

en: _Add Station...
da: _Tilføj station...

en: Add a new Last.fm radio station
da: Tilføj en ny Last.fm-radiostation

note: Translators: {0} is a type of Last.fm station, eg "Fans of" or "Similar to".
en: Listen to {0} Station
da: Lyt til {0} station

note: Translators: {0} is a type of Last.fm station, eg "Fans of" or "Similar to".
en: Listen to the Last.fm {0} station for this artist
da: Lyt til Last.fm {0}-stationen for denne kunstner

en: Fans of
da: Fans af

en: Similar to
da: Ligner

en: Love Track
da: Elsker nummer

en: Mark current track as loved
da: Marker nuværende nummer som elsket

en: Ban Track
da: Forbyd nummer

en: Mark current track as banned
da: Marker nuværende nummer som forbudt

en: Fans of {0}
da: Fans af {0}

en: Similar to {0}
da: Ligner {0}

en: _Add Station
da: Tilføj st_ation

en: Sort Stations by
da: Sorter stationer efter

en: Total Play Count
da: Antal afspilninger

en: New Station
da: Ny station

en: Station _Type:
da: Stations_type:

en: Last.fm Station
da: Last.fm-station

en: Edit Last.fm Station
da: Rediger Last.fm-station

en: Delete Last.fm Station
da: Slet Last.fm-station

en: Tuning Last.fm to {0}.
da: Tuner Last.fm ind på {0}.

note: Translators: {0} is an error message sentence from RadioConnection.cs.
en: Failed to tune in station. {0}
da: Kunne ikke tune ind på stationen. {0}

en: Getting new songs for {0}.
da: Henter nye sange for {0}.

en: No new songs available for {0}.
da: Ingen nye sange tilgængelige for {0}.

en: Failed to get new songs for {0}.
da: Kunne ikke hente nye sange for {0}.

en: {0} song played | {0} songs played
da[0]: {0} sang afspillet
da[1]: {0} sange afspillet

en: Recommended
da: Anbefalede

en: Personal
da: Personlige

en: Mix
da: Miks

en: Banshee Group
da: Banshee-gruppe

en: Neighbors
da: Naboer

en: For User:
da: For bruger:

en: Of User:
da: Af bruger:

en: Group
da: Gruppe

en: Group Name:
da: Gruppenavn:

en: Tag
da: Mærke

en: Tag Name:
da: Mærkenavn:

en: Fans of:
da: Fans af:

en: Similar
da: Lignende

en: Similar to:
da: Ligner:

en: Media
da: Medie

en: Library
da: Bibliotek

en: Launch the Banshee Media Player
da: Start Banshee medieafspiller

en: Now Playing
da: Afspiller nu

en: media
da: medie

en: Quick access panel for your media
da: Hurtigt adgangspanel for dine medier

en: _Mini Mode
da: _Minitilstand

en: Full Mode
da: Fuld tilstand

en: Switch back to full mode
da: Skift tilbage til fuld tilstand

en: Change repeat playback mode
da: Skift gentagelsestilstand

en: Discover interesting podcasts in the Miro Guide podcast directory!
da: Find interessante podcast i Miro Guides podcastmappe!

en: Open Miro Guide
da: Åbn Miro Guide

en: Search for podcasts
da: Søg efter podcasts

en: Search for video podcasts
da: Søg efter videopodcast

en: _Show Notifications
da: Vi_s påmindelser

en: Show notifications when item changes
da: Vis påmindelser når der skiftes element

en: Still Running
da: Kører stadig

en: Banshee was closed to the notification area. Use the <i>Quit</i> option to end your session.
da: Banshee blev lukket til statusområdet. Brug <i>Afslut</i> for at lukke din session.

en: Skip this item
da: Spring dette element over

en: Cannot show notification
da: Kan ikke vise påmindelse

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} and {3} are Artist Name and Album Title, respectively; e.g. 'by Parkway Drive from Killing with a Smile'
en: {0}by{1} {2}
    {0}from{1} {3}
da: {0}af{1} {2}
    {0}fra{1} {3}

en: Simplify
da: Forenkle

en: Hide/Show the source list, menu, toolbar, and status bar
da: Skjul/vis kildelisten, menuen, værktøjslinjen og statuslinjen

en: Audio CD
da: Lyd-cd

en: Track {0}
da: Nummer {0}

en: Importing Audio CD
da: Importerer lyd-cd

en: Initializing Drive
da: Initialiserer drev

en: <i>{0}</i> is still being imported into the music library. Would you like to stop it?
da: <i>{0}</i> importeres stadig til musikbiblioteket. Vil du afbryde importeringen?

en: Cannot Import CD
da: Kan ikke importere cd

en: Audio CDs
da: Lyd-cd'er

en: Audio CD Importing
da: Lyd-cd importering

en: _Import format
da: _Importformat

en: _Automatically import audio CDs when inserted
da: Importer _automatisk lyd-cd'er når de indsættes

en: When an audio CD is inserted, automatically begin importing it if metadata can be found and it is not already in the library.
da: Påbegynd automatisk importering når en lyd-cd indsættes, såfremt metadata bliver fundet og den ikke allerede findes i biblioteket.

en: _Eject when done importing
da: Skub ud når import_ering er færdig

en: When an audio CD has been imported, automatically eject it.
da: Skub automatisk lyd-cd ud når den er importeret.

en: Use error correction when importing
da: Brug fejlkorrektion ved importering

en: Error correction tries to work around problem areas on a disc, such as surface scratches, but will slow down importing substantially.
da: Fejlkorrektion forsøger at læse ridsede områder på en disk, men vil nedsætte hastigheden mærkbart.

en: Import CD
da: Importer lyd-cd

en: Import this audio CD to the library
da: Importer denne lyd-cd til biblioteket

en: Duplicate CD
da: Kopier cd

en: Duplicate this audio CD
da: Kopier denne lyd-cd

en: Searching for track information...
da: Søger efter nummerinformation...

en: Could not fetch track information
da: Kunne ikke hente nummerinformation

en: Automatic import off since this album is already in the Music Library.
da: Automatisk importering slået fra, da dette album allerede findes i musikbiblioteket.

en: Could not import CD
da: Kunne ikke importere cd

en: Could not duplicate audio CD
da: Kunne ikke kopiere lyd-cd

en: Audio CD Preferences
da: Indstillinger for lyd-cd

en: Eject Disc
da: Skub disk ud

en: Import ‟{0}”
da: Importer "{0}"

note: Translators: {0} is the type of disc, "Audio CD" or "DVD"
en: Ejecting {0}...
da: Skubber {0} ud ...

note: Translators: {0} is the type of disc, "Audio CD" or "DVD". {1} is the error message.
en: Could not eject {0}: {1}
da: Kunne ikke skubbe {0} ud: {1}

en: Go to Menu
da: Gå til menu

en: Navigate to menu
da: Naviger til menu

en: DVD
da: Dvd

en: DVD Preferences
da: Dvd-indstillinger

en: Unable to import track: {0}
da: Kunne ikke importere nummer: {0}

en: Importing from Amarok failed
da: Kunne ikke importere fra Amarok

note: TODO add Help button and dialog/tooltip
en: iTunes Importer
da: iTunes-importør

en: Import song ratings
da: Importer sangbedømmelser

en: Import play statistics (playcount, etc.)
da: Importer afspilningsstatistik (antal afspilninger et cetera)

en: Import playlists
da: Importer afspilningslister

en: Locate your "{0}" file...
da: Find dine "{0}"-filer...

en: Locate "{0}"
da: Find "{0}"

en: Locate iTunes Music Directory
da: Find iTunes musikmappe

en: The iTunes library refers to your music directory as "{0}" but Banshee was not able to infer the location of this directory. Please locate it.
da: iTunes-biblioteket refererer til din musikmappe som "{0}", men Banshee var ikke i stand til at finde placeringen af denne mappe. Find den venligst.

en: iTunes Media Player
da: iTunes medieafspiller

en: Banshee is not familiar with this version of the iTunes library format. Importing may or may not work as expected, or at all. Would you like to attempt to import anyway?
da: Banshee er ikke bekendt med denne formatversion af iTunes-biblioteket. Import vil måske, måske ikke virke som forventet, måske slet ikke. Vil du alligevel importere?

en: Unable to import song.
da: Kunne ikke importere sang.

en: Rhythmbox Music Player
da: Rhythmbox - musikafspiller

en: _Fill
da: _Udfyld

en: f_rom
da: f_ra

en: Add to Play Queue
da: Tilføj til afspilningskø

en: Append selected songs to the play queue
da: Tilføj valgte sange til afspilningskø

en: Play After
da: Afspil efter

en: Add selected songs after the currently playing track, album, or artist
da: Tilføj valgte sange efter det nuværende nummer, album eller kunstner

en: Current Track
da: Aktuelt nummer

en: Add selected songs to the play queue after the currently playing song
da: Tilføj valgte sange til afspilningskøen efter den nuværende sang

en: Current Album
da: Aktuelt album

en: Add selected songs to the play queue after the currently playing album
da: Tilføj valgte sange til afspilningskøen efter det nuværende album

en: Current Artist
da: Aktuel kunstner

en: Add selected songs to the play queue after the currently playing artist
da: Tilføj valgte sange til afspilningskøen efter den nuværende kunstner

en: Refresh random tracks in the play queue
da: Opdater tilfældige numre i afspilningskøen

en: Randomize the playback order of items in the play queue
da: Tilfældig afspilningsrækkefølge i afspilningskøen

en: Add More
da: Tilføj flere

en: Add more random tracks to the play queue
da: Tilføj flere tilfældige numre til afspilningskøen

en: Remove all tracks from the play queue
da: Fjern alle numre fra afspilningskø

en: Clear the play queue when quitting
da: Ryd afspilningskøen ved afslutning

en: Remove From Play Queue
da: Fjern fra afspilningskø

en: Number of _played songs to show
da: Antal _spillede sange der skal vises

en: Number of _upcoming songs to show
da: Antal _kommende sange der skal vises

en: All Podcasts ({0})
da: Alle podcasts ({0})

en: Podcasts Folder
da: Podcastmappe

en: Remove Podcast
da: Fjern podcast

en: Disable Auto Updates
da: Deaktiver automatiske opdateringer

en: Network error updating {0}
da: Netværksfejl under opdatering af {0}

en: Parsing error updating {0}
da: Fortolkningsfejl under opdatering af {0}

en: Authentication error updating {0}
da: Godkendelsesfejl under opdatering af {0}

en: Error updating {0}
da: Fejl under opdatering af {0}

en: Search your podcasts
da: Søg i alle dine podcasts

en: Episode Properties
da: Egenskaber for episode

en: Published
da: Publiceret

en: New
da: Ny

en: Downloaded
da: Hentet

en: {0} episode | {0} episodes
da[0]: {0} afsnit
da[1]: {0} afsnit

en: Never updated
da: Aldrig opdateret

en: Updated at {0}
da: Opdateret {0}

en: Updated {0}
da: Opdateret {0}

en: Downloading
da: Henter

en: New Items
da: Nye elementer

en: All Items
da: Alle elementer

en: Downloading Podcast(s)
da: Henter podcasts

en: Cancel all podcast downloads?
da: Annuller hentning af alle podcasts?

note: "<control><shift>U",
en: Check all podcasts for new episodes
da: Undersøg alle podcasts for nye afsnit

en: Add Podcast...
da: Tilføj podcast...

en: Subscribe to a new podcast
da: Abonner på en ny podcast

en: Unsubscribe and Delete
da: Afmeld og slet

en: Check for New Episodes
da: Undersøg for nye afsnit

en: Download All Episodes
da: Hent alle afsnit

en: Visit Podcast Homepage
da: Besøg Podcast-hjemmeside

en: Podcast Properties
da: Egenskaber for podcast

en: Mark as New
da: Marker som ny

en: Archive
da: Arkiv

note: Translators: this is a verb used as a button name, not a noun
en: Download
da: Hent

en: Cancel Download
da: Annuller hentning

en: Visit Website
da: Besøg hjemmeside

en: Add Podcast
da: Tilføj podcast

en: Delete File | Delete Files
da[0]: Slet fil
da[1]: Slet filer

en: Invalid URL
da: Ugyldig URL

en: Podcast URL is invalid.
da: Podcast-URL er ugyldig.

en: Episode Details
da: Afsnitdetaljer

en: Check periodically for new episodes
da: Undersøg periodisk for nye episoder

en: If checked, Banshee will check every hour to see if this podcast has new episodes
da: Hvis afkrydset vil Banshee tjekke hver time for at se, om denne podcast har nye episoder.

en: Download new episodes
da: Hent alle episoder

en: Archive all episodes except the newest one
da: Arkiver alle episoder undtagen den nyeste

en: No description available
da: Ingen beskrivelse tilgængelig

en: Name:
da: Navn:

en: Website:
da: Hjemmeside:

en: Visit
da: Besøg

en: Subscription Options
da: Indstillinger for abonnement

en: Feed URL:
da: Adresse på nyhedskilde:

en: Last Refreshed:
da: Sidst genopfrisket:

en: Category:
da: Kategori:

en: Copyright:
da: Ophavsret:

en: Subscribe to New Podcast
da: Abonner på ny podcast

en: Please enter the URL of the podcast to which you would like to subscribe.
da: Indtast venligst URL'en på den podcast du vil abonnere på.

en: Download all episodes
da: Hent alle afsnit

en: Download the most recent episode
da: Hent det nyeste afsnit

en: Let me decide which episodes to download
da: Lad mig vælge hvilke afsnit der skal hentes

en: _Speaker:
da: _Højtaler:

en: Sample
da: Prøve

note: Translators: {0} and {1} are Artist Name and Album Title, respectively; e.g. 'by Parkway Drive from Killing with a Smile'
en: by '{0}' from '{1}'
da: af "{0}" fra "{1}"

note: Translators: {0} is for Album Title; e.g. 'from Killing with a Smile'
en: from '{0}'
da: fra "{0}

note: Translators: {0} is for Artist Name; e.g. 'by Parkway Drive'
en: by '{0}'
da: af "{0}"

en: _Show Banshee in the sound menu
da: _Vis Banshee i lydmenuen

en: Control Banshee through the sound menu
da: Kontroller Banshee via lydmenuen

en: Show SQL Console
da: Vis SQL-konsol

en: Start SQL Monitoring
da: Start SQL-monitorering

en: Stop SQL Monitoring
da: Stop SQL-monitorering

en: Track Preview
da: Forhåndsvisning af nummer

en: Shared Media
da: Delte medier

en: UPnP Share
da: UPnP-deling

en: Uploaded by
da: Delt af

en: Play in Banshee...
da: Afspil i Banshee...

en: Play in Web Browser...
da: Afspil i internetbrowser...

en: No videos found
da: Ingen videoer fundet

en: open context menu
da: åbn kontekstmenu

en: click
da: klik

en: Hide <i>{0}</i>
da: Skjul <i>{0}</i>

note: Translators: {0} is substituted with the application name
en: {0} Encountered a Fatal Error
da: Der opstod en fatal fejl i {0}

en: Error Details
da: Oplysninger om fejl

en: An unhandled exception was thrown:
da: En uhåndterbar undtagelse opstod:

en: Assembly Version Information
da: Versionsinformation for modul

en: Assembly Name
da: Modulnavn

en: Condition:
da: Betingelse:

en: all
da: alle

en: any
da: en af

en: of the following:
da: de følgende:

en: _Limit to
da: _Begræns til

en: selected by
da: valgt af

en: ago
da: siden

en: seconds
da: sekunder

en: days
da: dage

en: weeks
da: uger

en: months
da: måneder

en: years
da: år

en: {0} download at {1}/s | {0} downloads at {1}/s
da[0]: {0} hentning med {1}/s
da[1]: {0} hentninger med {1}/s

en: {0} download at {1}/s ({2} pending) | {0} downloads at {1}/s ({2} pending)
da[0]: {0} hentning med {1}/s ({2} afventer)
da[1]: {0} hentninger med {1}/s ({2} afventer)

note: public static readonly Operator Equal              = new Operator ("equals", "= {0}", "==", "=", ":"); public static readonly Operator NotEqual           = new Operator ("notEqual", "!= {0}", true, "!=", "!:"); public static readonly Operator LessThanEqual      = new Operator ("lessThanEquals", "<= 
en: before
da: før

en: after
da: efter

en: is
da: er

en: is not
da: er ikke

en: at most
da: højst

en: at least
da: mindst

en: less than
da: mindre end

note: The SQL operators in these Operators are reversed from normal on purpose
en: more than
da: mere end

en: empty
da: tom

en: {0} ago
da: {0} siden

en: contains
da: indeholder

en: doesn't contain
da: indeholder ikke

en: starts with
da: starter med

en: ends with
da: slutter med

en: Last.fm Account Login
da: Last.fm konto-logind

en: Please enter your Last.fm account credentials.
da: Indtast venligst dine Last.fm-kontodetaljer.

en: Save and Log In
da: Gem og log ind

en: Authorize for Last.fm
da: Godkend til Last.fm

en: Last.fm username is invalid or Banshee is not authorized to access your account.
da: Brugernavnet til Last.fm er ugyldigt, eller Banshee er ikke godkendt til at tilgå din konto.

en: This service does not exist.
da: Denne tjeneste eksisterer ikke.

en: Stations are only available to paying Last.fm subscribers.
da: Stationer er kun tilgængelige for betalende Last.fm-abonnenter.

en: This station is not available.
da: Denne station er ikke tilgængelig.

en: The request is missing a required parameter.
da: Forespørgslen mangler en krævet parameter.

en: The specified resource is invalid.
da: Den angivne ressource er ugyldig.

en: Server error, please try again later.
da: Serverfejl, forsøg venligst igen senere.

en: Invalid authentication information, please re-authenticate.
da: Ugyldig godkendelsesinformation, gengodkend venligst.

en: The API key used by this application is invalid.
da: API-nøglen brugt af dette program er ugyldig.

en: The streaming system is offline for maintenance, please try again later.
da: Streamingsystemet er offline for vedligeholdelse, prøv venligst igen senere.

en: The method signature is invalid.
da: Metodeunderskriften er ugyldig.

en: There is not enough content to play this station.
da: Der er ikke nok indhold til at afspille denne station.

en: This group does not have enough members for radio.
da: Denne gruppe har ikke nok medlemmer til radio.

en: This artist does not have enough fans for radio.
da: Denne kunstner har ikke nok fans til radio.

en: There are not enough neighbours for this station.
da: Der er ikke nok naboer til denne station.

en: There was an unknown error.
da: Der opstod en ukendt fejl.

en: Not connected to Last.fm.
da: Ikke tilsluttet til Last.fm.

en: Account details are needed before you can connect to Last.fm
da: Kontodetaljer er nødvendige før du kan tilslutte til Last.fm

en: No network connection detected.
da: Ingen netværksforbindelse fundet.

en: Last.fm username is invalid.
da: Brugernavn til Last.fm er ugyldigt.

en: Connecting to Last.fm.
da: Tilslutter til Last.fm.

en: Connected to Last.fm.
da: Tilsluttet til Last.fm.

en: Unknown Podcast
da: Ukendt podcast
