banshee - en to fi translation catalogue (1467 entries)

note: ../src/Backends/Banshee.Gio/Banshee.Gio.addin.xml
en: GIO IO and Hardware backends
fi: GIO-IO ja laitteistotaustaosat

note: ../src/Backends/Banshee.Gnome/Banshee.Gnome.addin.xml
en: Backend providers for the GNOME platform. Includes GConf support and general GNOME integration.
fi: Gnome-alustan taustaosa. Sisältää GConf-tuen ja yleisen Gnome-integraation.

note: ../src/Backends/Banshee.GStreamer/Banshee.GStreamer.addin.xml ../src/Backends/Banshee.GStreamerSharp/Banshee.GStreamerSharp.addin.xml
en: GStreamer multimedia services including playback, CD ripping, and transcoding.
fi: GStreamer-multimediapalvelut kuten soitto, CD:n kopiointi ja muuntaminen.

note: ../src/Backends/Banshee.Hal/Banshee.Hal.addin.xml
en: Provides hardware support through HAL.
fi: Laitteistotuki HALin kautta.

note: ../src/Backends/Banshee.NowPlaying.X11/Banshee.NowPlaying.X11.addin.xml
en: Provides an X11 backend for video support, which enables proper fullscreen support.
fi: X11-taustaosa videotukea varten, mahdollistaa kunnollisen täyden ruudun tilan tuen.

note: ../src/Backends/Banshee.Osx/Banshee.Osx.addin.xml
en: Backend providers for the OSX platform. Includes general OSX integration.
fi: OSX-alustan taustaosa, sisältää yleisen OSX-integraation.

note: ../src/Backends/Banshee.Unix/Banshee.Unix.addin.xml
en: Provides POSIX/UNIX support, including IO.
fi: POSIX/UNIX-tuki, mukaan lukien IO.

note: ../src/Core/Banshee.Core/Banshee.Core.addin.xml
en: Provides low level non-GUI utilities.
fi: Matalan tason aputoimintoja ilman graafista käyttöliittymää.

note: ../src/Core/Banshee.Services/Banshee.Services.addin.xml
en: Provides non-GUI utilities and services.
fi: Aputoimintoja ja palveluja ilman graafista käyttöliittymää.

note: ../src/Core/Banshee.ThickClient/Banshee.ThickClient.addin.xml
en: Provides GUI utilities and services.
fi: Aputoimintoja ja palveluja graafisella käyttöliittymällä.

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.AppleDevice/Banshee.Dap.AppleDevice.addin.xml
en: Apple device Support
fi: Apple-laitetuki

en: Support for most iPod/iPhone/iPad devices.
fi: Tuki useimmille iPod-/iPhone-/iPad-laitteille.

en: Device Support
fi: Laitetuki

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.Ipod/Banshee.Dap.Ipod.addin.xml
en: iPod Support
fi: iPod-tuki

en: Support for most iPod devices.
fi: Tuki useimmille iPod-laitteille.

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.Karma/Banshee.Dap.Karma.addin.xml
en: Karma Support
fi: Karma-tuki

en: Support for Rio Karma devices.
fi: Tuki Rio Karma -laitteille.

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.MassStorage/Banshee.Dap.MassStorage.addin.xml
en: Mass Storage Media Player Support
fi: Massamuistimediasoitinten tuki

en: Support for USB-drive based devices, including many iAudio devices and Android, Pre, and Galaxy phones.
fi: Tuki USB-asemaan perustuville laitteille, kuten monille iAudio-laitteille sekä Android-, Pre- ja Galaxy-puhelimille.

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.Mtp/Banshee.Dap.Mtp.addin.xml
en: MTP Media Player Support
fi: MTP-mediasoitinten tuki

en: Support for MTP devices, including many Creative Zen devices.
fi: Tuki MTP-laitteille, kuten monille Creative Zen -laitteille.

note: ../src/Dap/Banshee.Dap/Banshee.Dap.addin.xml
en: Digital Media Player Support
fi: Digitaalisten mediasoitinten tuki

en: Provides general support for many kinds of media player devices.
fi: Yleinen tuki erilaisille mediasoitinlaitteille.

note: ../src/Extensions/Banshee.AmazonMp3.Store/Banshee.AmazonMp3.Store.addin.xml
en: Amazon MP3 Store Source
fi: Amazon MP3-kauppa -lähde

en: Browse, search, and purchase music from the Amazon MP3 store
fi: Selaa, etsi ja osta musiikkia Amazonin MP3-kaupasta

en: Online Sources
fi: Verkkolähteet

note: ../src/Extensions/Banshee.AmazonMp3/Banshee.AmazonMp3.addin.xml
en: Amazon MP3 Import
fi: Amazonin MP3-tiedostojen tuontityökalu

en: Download and import music purchased from Amazon.com
fi: Lataa ja tuo Amazon.comista ostettua musiikkia

note: ../src/Extensions/Banshee.Audiobook/Banshee.Audiobook.addin.xml
en: Audiobooks Library
fi: Äänikirjojen kirjasto

en: Organize audiobooks, lectures, etc.
fi: Järjestä äänikirjoja, luentoja, jne.

en: Core
fi: Ydin

note: ../src/Extensions/Banshee.AudioCd/Banshee.AudioCd.addin.xml
en: Audio CD Support
fi: Ääni-CD:n tuki

en: Listen to and rip Audio CDs.
fi: Kuuntele ja kaappaa ääni-CD:eitä.

note: ../src/Extensions/Banshee.BooScript/Banshee.BooScript.addin.xml
en: Boo Scripting
fi: Boo-komentosarjat

en: Customize and extend Banshee with Boo-language scripts.
fi: Mukauta ja laajenna Bansheeta Boo-kielen komentosarjoilla.

en: Utilities
fi: Työkalut

note: ../src/Extensions/Banshee.Bpm/Banshee.Bpm.addin.xml
en: BPM Detection
fi: BPM:n tunnistus

en: Detect the beats per minute (BPM) of your music.
fi: Tunnista musiikin iskut minuutissa (BPM).

note: ../src/Extensions/Banshee.CoverArt/Banshee.CoverArt.addin.xml
en: Cover Art Fetching
fi: Kansikuvien noutaminen

en: Fetch cover art for all items in your library.
fi: Nouda kansikuvat kaikille kirjaston kohteille.

note: ../src/Extensions/Banshee.Daap/Banshee.Daap.addin.xml
en: DAAP Sharing
fi: DAAP-jakaminen

en: Browse and listen to music shared over your local network.
fi: Selaa ja kuuntele paikallisessa verkossa jaettua musiikkia.

note: ../src/Extensions/Banshee.Emusic/Banshee.Emusic.addin.xml
en: eMusic Import
fi: eMusic-tuonti

en: Download and import music purchased from eMusic
fi: Lataa ja tuo eMusicista ostettua musiikkia

note: ../src/Extensions/Banshee.FileSystemQueue/Banshee.FileSystemQueue.addin.xml
en: File System Preview Queue
fi: Tiedostojärjestelmän esikatselujono

en: Preview files without importing to your library.
fi: Esikatsele tiedostoja ilman niiden tuontia kirjastoon.

note: ../src/Extensions/Banshee.Fixup/Banshee.Fixup.addin.xml
en: Metadata Fixup
fi: Metatietojen korjaus

en: Fix broken and missing metadata using bulk operations
fi: Korjaa rikkinäiset ja puuttuvat metatiedot joukkotoimintoja käyttämällä

en: Browse and search the Internet Archive's vast media collection.
fi: Selaa ja etsi Internet Archiven valtavasta media-kokoelmasta.

note: ../src/Extensions/Banshee.InternetRadio/Banshee.InternetRadio.addin.xml
en: Internet Radio
fi: Internet-radio

en: Listen to and organize Internet Radio stations.
fi: Kuuntele ja järjestä Internet-radioasemia.

note: ../src/Extensions/Banshee.Lastfm/Banshee.Lastfm.addin.xml
en: Last.fm Scrobbling
fi: Last.fm-scrobblaus

en: Last.fm scrobbling and context pane recommendations.
fi: Last.fm:n scrobblaus ja kontekstipaneelin suositukset.

note: ../src/Extensions/Banshee.LastfmStreaming/Banshee.LastfmStreaming.addin.xml
en: Last.fm Radio
fi: Last.fm-radio

en: Last.fm streaming radio for paid subscribers.
fi: Last.fm:n virtausradio maksaville tilaajille

note: ../src/Extensions/Banshee.LibraryWatcher/Banshee.LibraryWatcher.addin.xml
en: Library Watcher
fi: Kirjaston seuraaja

en: Automatically update music and video libraries
fi: Päivittää automaattisesti musiikki- ja videokirjastot

note: ../src/Extensions/Banshee.MeeGo/Banshee.MeeGo.addin.xml
en: MeeGo Support
fi: MeeGo-tuki

en: Provides MeeGo integration, including a custom media panel.
fi: MeeGo-integraatio, mukaan lukien mukautettu mediapaneeli.

note: ../src/Extensions/Banshee.MiniMode/Banshee.MiniMode.addin.xml
en: Mini Mode
fi: Minitila

en: Control Banshee through a small window with only playback controls and track information.
fi: Ohjaa Bansheeta pienen, vain soittopainikkeet ja kappaleen tiedot sisältävän ikkunan kautta.

note: ../src/Extensions/Banshee.MiroGuide/Banshee.MiroGuide.addin.xml
en: Miro Guide Podcast Directory
fi: Miro Guide -podcast-hakemisto

en: Browse and subscribe to thousands of audio and video podcasts.
fi: Selaa ja tilaa tuhansia ääni- ja videopodcasteja.

note: ../src/Extensions/Banshee.Mpris/Banshee.Mpris.addin.xml
en: MPRIS D-Bus interface
fi: MPRIS-D-Bus-rajapinta

en: Control Banshee using the MPRIS D-Bus interface.
fi: Hallitse Bansheeta MPRIS-D-Bus-rajapintaa käyttäen

note: ../src/Extensions/Banshee.MultimediaKeys/Banshee.MultimediaKeys.addin.xml
en: Multimedia Keys
fi: Multimedianäppäimet

en: Control playback via the multimedia keys on your keyboard.
fi: Ohjaa soittoa näppäimistön multimedianäppäinten kautta.

note: ../src/Extensions/Banshee.NotificationArea/Banshee.NotificationArea.addin.xml
en: Notification Area Icon
fi: Ilmoitusalueen kuvake

en: Display an icon in the notification area for controlling Banshee.
fi: Näytä ilmoitusalueella Bansheen ohjaamiseen käytettävä kuvake.

note: ../src/Extensions/Banshee.NowPlaying/Banshee.NowPlaying.addin.xml
en: Now Playing
fi: Nyt soiva kappale

en: Provides a source that displays embedded video and provides fullscreen video playback and controls.
fi: Lähde, joka näyttää upotettua videota ja tarjoaa kokoruututilan videosoiton ja ohjauspainikkeet.

note: ../src/Extensions/Banshee.PlayerMigration/Banshee.PlayerMigration.addin.xml
en: Importers for Amarok, Rhythmbox and iTunes
fi: Tuontityökalut Amarokille, Rhythmboxille ja iTunesille

en: Import your library from Amarok, Rhythmbox or iTunes.
fi: Tuo kirjasto Amarokista, Rhythmboxista tai iTunesista.

note: ../src/Extensions/Banshee.PlayQueue/Banshee.PlayQueue.addin.xml
en: Play Queue
fi: Soittojono

en: Queue tracks in an ad-hoc playlist, or let the Auto DJ take over.
fi: Laita kappaleita jonoon tilapäiseen soittolistaan tai anna Auto DJ:n hallita.

note: ../src/Extensions/Banshee.Podcasting/Banshee.Podcasting.addin.xml
en: Podcasts
fi: Podcastit

en: Subscribe to podcasts and stream or download episodes.
fi: Tilaa podcasteja ja virtaussoita tai lataa jaksoja.

note: ../src/Extensions/Banshee.RemoteAudio/Banshee.RemoteAudio.addin.xml
en: Remote Audio
fi: Etä-ääni

en: Provides support for remote speakers like the Airport Express
fi: Tuki etäkaiuttimille, kuten Airport Express

note: ../src/Extensions/Banshee.Sample/Banshee.Sample.addin.xml
en: Sample
fi: Näyte

en: A sample source useful to developers.
fi: Kehittäjille hyödyllinen näytelähde.

en: Sources
fi: Lähteet

note: ../src/Extensions/Banshee.SoundMenu/Banshee.SoundMenu.addin.xml
en: Sound Menu integration for Banshee
fi: Äänivalikon integrointi Bansheehen

en: Control Banshee from the Sound Menu.
fi: Hallitse Bansheeta äänivalikosta.

note: ../src/Extensions/Banshee.SqlDebugConsole/Banshee.SqlDebugConsole.addin.xml
en: SQL Debug Console
fi: SQL-virheenkorjauskonsoli

en: Provides a UI for monitoring Banshee's SQL usage, and running queries.
fi: Käyttöliittymä Bansheen SQL-käytön seurantaan ja kyselyjen suorittamiseen.

en: Debug
fi: Vianjäljitys

note: ../src/Extensions/Banshee.Torrent/Banshee.Torrent.addin.xml
en: Torrent Downloader
fi: Torrentien lataaja

en: Support downloading BitTorrent files from podcasts.
fi: Tuki BitTorrent-tiedostojen lataamiseen podcasteista.

note: ../src/Extensions/Banshee.UbuntuOneMusicStore/Banshee.UbuntuOneMusicStore.addin.xml
en: Ubuntu One Music Store
fi: Ubuntu One -musiikkikauppa

en: This extension grants access to the Ubuntu One Music Store, powered by 7digital.
fi: Tämän laajennoksen avulla voit käyttää Ubuntu One -musiikkikauppaa (toteuttajana 7digital).

en: View artist information from Wikipedia in the context pane.
fi: Näytä Wikipediasta haettuja artistitietoja kontekstipaneelissa.

en: Context Pane
fi: Kontekstipaneeli

en: Show related YouTube videos in the context pane
fi: Näytä kappaleeseen liittyvät YouTube-videot kontekstipaneelissa

en: AAC (Novell Encoder)
fi: AAC (Novell-enkooderi)

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: Container
fi: Säilö

en: Designed to be the successor of the MP3 format, AAC generally achieves better sound quality than MP3 at many bit rates.
fi: MP3-tiedostomuodon seuraajaksi suunniteltu AAC on yleensä äänenlaadultaan parempi kuin MP3 monilla bittinopeuksilla

en: Long Term Prediction
fi: Pitkän aikavälin ennustaminen

en: Low Complexity
fi: Alhainen monimutkaisuus

en: MPEG-4 ISO
fi: MPEG-4-ISO

en: MPEG-4 QuickTime
fi: MPEG-4-QuickTime

en: Output Format
fi: Tuotoksen muoto

en: Profile
fi: Profiili

en: Channels
fi: Kanavat

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
fi: Free Lossless Audio Codec (FLAC) on avoimen lähdekoodin koodekki, joka pakkaa, mutta ei alenna äänen laatua.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format that produces larger files at lower bitrates.
fi: Patentoitu sekä vanha, mutta yleinen äänimuoto, joka tuottaa isoja tiedostoja huonolla äänenlaadulla.

en: Best
fi: Paras

en: Constant Bitrate
fi: Tasainen bittinopeus

en: Encoding Mode
fi: Pakkaustila

en: MP3 (LAME Encoder)
fi: MP3 (Lame-koodaaja)

en: VBR Quality
fi: VBR-laatu

en: Variable Bitrate
fi: Vaihteleva bittinopeus

en: Worst
fi: Huonoin

en: MP3 (Xing Encoder)
fi: MP3 (Xing-koodaaja)

en: Audio quality
fi: Äänenlaatu

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
fi: Vorbis on avoimen lähdekoodin äänikodekki, joka takaa korkean laadun sekä pienemmän tiedostokoon kuin MP3.

en: A fast and efficient open source audio format offering lossless and high-quality lossy encoding with great dynamic range.
fi: Nopea ja tehokas avoin äänen pakkausmuoto, joka tarjoaa häviöttömän sekä korkealaatuisen häviöllisen pakkauksen suurella dynaamisella alueella.

en: Default
fi: Oletus

en: Default Compression
fi: Oletuspakkaus

en: Extra processing
fi: Lisäkäsittely

en: Fast Compression
fi: Nopea pakkaus

en: High Compression
fi: Suuri pakkaus

en: Highest
fi: Suurin

en: Lossy mode
fi: Häviöllinen tila

en: Mode
fi: Tila

en: Store MD5 sum in the file
fi: Tallenna MD5-summa tiedostoon

en: Very High Compression
fi: Erittäin suuri pakkaus

en: WAV+PCM is a lossless format that holds uncompressed, raw pulse-code modulated (PCM) audio.
fi: WAV+PCM-muoto pitää sisällään pakkaamatonta, raakaa Pulse-Code Modulated (PCM) -ääntä.

en: Waveform PCM
fi: PCM-aaltomuoto

en: A proprietary lossy audio format with high quality output at a lower file size than MP3. A 96 kbps WMA is equivalent to a 128 kbps MP3.
fi: Kaupallinen häviöllinen äänimuoto, jolla voidaan tehdä korkealaatuisia tiedostoja MP3-tiedostoja pienemmässä koossa. 96 kbps wma-tiedosto vastaa 128 kbps mp3-tiedostoa.

en: Audio Quality
fi: Äänenlaatu

en: Use a variable bitrate
fi: Käytä vaihtelevaa bittinopeutta

en: Banshee Media Player
fi: Banshee-musiikkisoitin

en: Media Player
fi: Mediasoitin

en: Play and organize your media collection
fi: Toista ja järjestele mediakirjastojasi

en: Could not create pipeline
fi: Putkea ei voitu luoda

en: Could not create filesrc element
fi: Elementtiä filesrc ei voitu luoda

en: Could not create decodebin2 plugin
fi: Liitännäistä decodebin2 ei voitu luoda

en: Could not create audioconvert plugin
fi: Liitännäistä audioconvert ei voitu luoda

en: Could not create bpmdetect plugin
fi: Liitännäistä bpmdetect ei voitu luoda

en: Could not create fakesink plugin
fi: Liitännäistä fakesink ei voitu luoda

en: Could not link pipeline elements
fi: Putken osia ei voitu liittää

en: Could not initialize element from cdda URI
fi: CDDA-URIsta ei voitu alustaa elementtiä

en: Could not create encoder pipeline
fi: Koodekin putkea ei voitu luoda

en: Could not create queue plugin
fi: Jonoliitännäistä ei voitu luoda

en: Could not create filesink plugin
fi: Liitännäistä sinkben ei voitu luoda

en: Could not create source element
fi: Lähde-elementtiä ei voitu luoda

en: Could not create 'decodebin2' plugin
fi: Liitännäistä ”decodebin2” ei voitu luoda

en: Could not create sink element
fi: Nieluelementtiä ei voitu luoda

en: Could not create 'sinkben' plugin
fi: Liitännäistä ”sinkben” ei voitu luoda

en: Could not create 'audioconvert' plugin
fi: Liitännäistä ”audioconvert” ei voitu luoda

en: Could not create encoding pipeline
fi: Koodausputkea ei voitu luoda

en: Could not get sink pad from encoder
fi: Kohteen täyttäjää ei löytynyt kooderista

en: Could not construct pipeline
fi: Putkea ei voitu luoda

en: Write CD...
fi: Kirjoita CD-levy...

en: Write selected tracks to an audio CD
fi: Kirjoita valitut kappaleet CD-levylle

en: Could not write CD
fi: CD-levyä ei voitu kirjoittaa

en: Brasero could not be started
fi: Braseroa ei voitu käynnistää

en: Fullscreen video playback active
fi: Videon soitto kokoruututilassa on käytössä

en: Could not find an encoder for ripping.
fi: Pakkausohjelmaa levyn lukua varten ei löytynyt.

en: Could not create CD ripping driver.
fi: CD-levyn lukuajuria ei voitu luoda.

en: Could not create BPM detection driver.
fi: BPM-tunnistusajuria ei voitu luoda.

en: Enable _gapless playback
fi: Katkoton soitto

en: Eliminate the small playback gap on track change.  Useful for concept albums and classical music
fi: Poista pieni soittoon tuleva tauko kappaleen vaihtuessa. Hyödyllinen konseptialbumeissa ja klassiselle musiikille.

en: Could not initialize GStreamer library
fi: GStreamer-kirjastoa ei voitu alustaa

en: Unknown Error
fi: Tuntematon virhe

en: _Enable ReplayGain correction
fi: _Käytä replaygain-korjausta

en: For tracks that have ReplayGain data, automatically scale (normalize) playback volume
fi: Jos kappaleissa on ReplayGain-data, skaalaa (normalisoi) soiton voimakkuus automaattisesti

en: Eliminate the small playback gap on track change.  Useful for concept albums and classical music.
fi: Poista pieni soittoon tuleva tauko kappaleen vaihtuessa. Hyödyllinen konseptialbumeissa ja klassiselle musiikille.

en: Could not create transcoder
fi: Transkooderia ei voitu luoda

en: _Close
fi: _Sulje

en: Close
fi: Sulje

en: Help Options
fi: Ohjevalitsimet

en: Show this help
fi: Näytä tämä ohje

en: Show options for controlling playback
fi: Näytä soiton ohjainvalitsimet

en: Show options for querying the playing track
fi: Näytä soitettavan kappaleen kyselyvalitsimet

en: Show options for querying the playing engine
fi: Näytä soittomoottorin kyselyvalitsimet

en: Show options for the user interface
fi: Näytä käyttöliittymän valitsimet

en: Show options for developers and debugging
fi: Näytä kehittäjien ja vianetsinnän valitsimet

en: Show all option groups
fi: Näytä kaikki valitsinryhmät

en: Show version information
fi: Näytä versiotiedot

en: Playback Control Options
fi: Soiton ohjainten valinnat

en: Play the next track, optionally restarting if the 'restart' value is set
fi: Soita seuraava kappale, mahdollisesti toistaen jos ”toisto”-arvo on asetettu

en: Play the previous track, optionally restarting if the 'restart value is set
fi: Soita edellinen kappale, mahdollisesti toistaen jos ”toisto”-arvo on asetettu

en: If the current song has been played longer than 4 seconds then restart it, otherwise the same as --previous
fi: Jos nykyistä kappaletta on soitettu yli neljä sekuntia, aloita se alusta, muuten sama kuin --previous

en: Automatically start playing any tracks enqueued on the command line
fi: Aloita komentoriviltä jonoon  laitettujen kappaleiden soitto automaattisesti

en: Start playback
fi: Aloita soitto

en: Pause playback
fi: Keskeytä soitto

en: Toggle playback
fi: Vaihda soiton tilaa

en: Completely stop playback
fi: Pysäytä soitto

en: Enable or disable playback stopping after the currently playing track (value should be either 'true' or 'false')
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä soiton pysäyttäminen nykyisin soivan kappaleen jälkeen (arvon pitäisi olla joko ”true” tai ”false”)

en: Set the playback volume (0-100), prefix with +/- for relative values
fi: Aseta soiton äänenvoimakkuus (0-100), suhteellisia arvoja voi käyttää laittamalla eteen + tai -

en: Seek to a specific point (seconds, float)
fi: Siirry tiettyyn kohtaan (sekunteja, liukuluku)

en: Set the currently played track's rating (0 to 5)
fi: Aseta soivan kappaleen arvostelu (0 – 5)

en: Player Engine Query Options
fi: Soittomoottorin kyselyasetukset

en: Current player state
fi: Soittimen tila

en: Last player state
fi: Viimeisin soittimen tila

en: Query whether the player can be paused
fi: Kysy voiko soiton keskeyttää

en: Query whether the player can seek
fi: Kysy voiko soitin siirtyä kappaleessa

en: Player volume
fi: Soittimen äänenvoimakkuus

en: Player position in currently playing track
fi: Soittimen kohta soivassa kappaleessa

en: Playing Track Metadata Query Options
fi: Soivan kappaleen metadatan kyselyasetukset

en: Artist Name
fi: Esittäjän nimi

en: Album Title
fi: Levyn nimi

en: Track Title
fi: Kappaleen nimi

en: Duration
fi: Kesto

note: Translators: noun
en: Track Number
fi: Kappalenumero

note: Translators: noun
en: Track Count
fi: Kappaleiden lukumäärä

en: Disc Number
fi: Levyn numero

en: Year
fi: Vuosi

en: Rating
fi: Arvostelu

en: Score
fi: Pisteytys

note: Translators: noun
en: Bit Rate
fi: Bittinopeus

en: User Interface Options
fi: Käyttöliittymän valitsimet

en: Present the user interface on the active workspace
fi: Näytä käyttöliittymä aktiivisessa työtilassa

en: Enter the full-screen mode
fi: Siirry kokoruututilaan

en: Hide the user interface
fi: Piilota käyttöliittymä

en: Do not present the user interface, regardless of any other options
fi: Älä näytä käyttöliittymää (muista asetuksista riippumatta)

en: Present the import media dialog box
fi: Näytä median tuonti -ikkuna

en: Present the about dialog
fi: Näytä tietoja-ikkuna

en: Present the open location dialog
fi: Näytä avaa sijainti -ikkuna

en: Present the preferences dialog
fi: Näytä asetukset-ikkuna

en: Debugging and Development Options
fi: Vianetsintä- ja kehitysasetukset

en: Enable general debugging features
fi: Ota käyttöön yleiset vianetsintäominaisuudet

en: Enable debugging output of SQL queries
fi: Ota käyttöön SQL-kyselyiden vianetsintätulosteet

en: Enable debugging output of Mono.Addins
fi: Ota käyttöön Mono.Addins-vianetsintätulosteet

en: Specify an alternate database to use
fi: Määritä käytettävä vaihtoehtoinen tietokanta

en: Specify an alternate key, default is /apps/banshee-1/
fi: Määritä vaihtoehtoinen tietokanta, oletus on /apps/banshee-1/

en: Optimize instance for running uninstalled; most notably, this will create an alternate Mono.Addins database in the working directory
fi: Optimoi suoritettavaksi asentamatta, erityisesti tämä luo vaihtoehtoisen Mono.Addins-tietokannan työhakemistoon.

en: Disable DBus support completely
fi: Poista DBus-tuki käytöstä kokonaan

en: Skip loading a custom gtkrc file ({0}) if it exists
fi: Ohita mukautetun gtkrc-tiedoston ({0}) lataus, jos se on olemassa

en: The following help arguments are invalid: {0}
fi: Seuraavat ohjeargumentit ovat virheellisiä: {0}

en: Play Album
fi: Soita levy

en: En_queue
fi: Vie _jonoon

en: _Play
fi: Soita

en: Play _Song
fi: Soita _kappale

en: Add a song to the playlist
fi: Lisää kappale soittolistaan

en: Play _Album
fi: Soita _levy

en: Add an album to the playlist
fi: Lisää kappale soittolistaan

en: {0} remaining
fi: {0} jäljellä

en: Play Song
fi: Soita kappale

note: Translators: this is a verb (command), not a noun (things)
en: Search
fi: Etsi

en: Artist, Album, or Title
fi: Esittäjä, levy tai kappale

note: Alias for %album_artist%
en: Album Artist
fi: Levyn esittäjä

en: Genre
fi: Tyyli

note: Translators: noun
en: Comment
fi: Kommentti

en: Unknown Artist
fi: Tuntematon esittäjä

en: Unknown Album
fi: Tuntematon levy

en: Unknown Title
fi: Tuntematon kappale

en: Various Artists
fi: Useita esittäjiä

en: Stream location not found
fi: Virran sijaintia ei löytynyt

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löytynyt

en: Codec for playing this media type not available
fi: Tämän tiedostotyypin soittamiseen tarvittavaa koodekkia ei ole saatavilla

en: File protected by Digital Rights Management (DRM)
fi: Tiedosto on DRM-suojattu (Digital Rights Management)

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

note: TODO turn this into a PrimarySource-owned delegate?
en: _Restart Podcast
fi: Aloita podcast _alusta

en: _Restart Audiobook
fi: Aloita äänikirja _alusta

en: _Restart Video
fi: Aloita video _alusta

en: _Restart Song
fi: Aloita kappale _alusta

en: _Restart Item
fi: Aloita kohde _alusta

en: _Jump to Playing Podcast
fi: _Siirry soivaan podcastiin

en: _Jump to Playing Audiobook
fi: _Siirry esitettävään äänikirjaan

en: _Jump to Playing Video
fi: _Siirry esitettävään videoon

en: _Jump to Playing Song
fi: _Siirry soivaan kappaleesen

en: _Jump to Playing Item
fi: _Siirry soitettavaan kappaleeseen

en: All Albums ({0})
fi: Kaikki levyt ({0})

en: All Artists ({0})
fi: Kaikki esittäjät ({0})

en: Value
fi: Arvo

en: Shuffle by A_lbum
fi: Sekoita _levyn mukaan

en: by album
fi: albumin mukaan

en: Play all songs from an album, then randomly choose another album
fi: Soita levyn kappaleet ja vaihda satunnaiseen levyyn

en: Shuffle by A_rtist
fi: Sekoita _esittäjän mukaan

en: by artist
fi: esittäjän mukaan

en: Play all songs by an artist, then randomly choose another artist
fi: Soita kaikki esittäjän kappaleet ja vaihda satunnaiseen esittäjään

en: Shuffle _Off
fi: _Poista sekoitus

en: manually
fi: käsin

en: Do not shuffle playlist
fi: Älä sekoita soittolistaa

en: Shuffle by _Rating
fi: Sekoita _arvostelun mukaan

en: by rating
fi: arvostelun mukaan

en: Play songs randomly, prefer higher rated songs
fi: Soita kappaleet satunnaisessa järjestyksessä, suosi paremmat arvostelut saaneita kappaleita

en: Shuffle by S_core
fi: Sekoita _pisteiden mukaan

en: by score
fi: pisteiden mukaan

en: Play songs randomly, prefer higher scored songs
fi: Soita kappaleet satunnaisessa järjestyksessä, suosi paremmat pisteet saaneita kappaleita

en: Shuffle by _Song
fi: Sekoita _kappaleen mukaan

en: by song
fi: kappaleen mukaan

en: Play songs randomly from the playlist
fi: Soita kappaleet satunnaisessa järjestyksessä soittolistalta

en: Scanning for media
fi: Tutkitaan mediaa

en: Scanning...
fi: Tutkitaan...

en: Scanning ({0} files)...
fi: Tutkitaan ({0} tiedostoa)...

en: Importing Media
fi: Tuodaan mediatiedostot

en: The import process is currently running. Would you like to stop it?
fi: Musiikin tuonti on kesken. Haluatko keskeyttää tuonnin?

en: Importing {0} of {1}
fi: Tuodaan {0}/{1}

en: Rescanning {0} of {1}
fi: Tuodaan uudestaan {0}/{1}

en: Upgrading your Banshee Database
fi: Päivitetään Bansheen tietokantaa

en: Please wait while your old Banshee database is migrated to the new format.
fi: Odota, että vanha Bansheen tietokanta muunnetaan uuteen muotoon.

en: Refreshing Metadata
fi: Päivitetään metatietoja

en: Classical
fi: Klassinen

en: Club
fi: Klubi

en: Full Bass
fi: Täysi basso

en: Full Bass and Treble
fi: Täysi basso ja diskantti

en: Full Treble
fi: Täysi diskantti

en: Laptop Speakers and Headphones
fi: Kannettavan tietokoneen kaiuttimet ja kuulokkeet

en: Large Hall
fi: Suuri sali

en: Party
fi: Bileet

en: Remove From Library
fi: Poista kirjastosta

note: Translators: {0} is the library name, eg 'Music Library' or 'Podcasts'
en: {0} Folder
fi: {0}-kansio

en: Track Artist
fi: Kappaleen esittäjä

en: Album Artist Initial
fi: Levyn esittäjän etukirjain

en: Conductor
fi: Kapellimestari

en: Composer
fi: Säveltäjä

en: Album
fi: Levy

en: Title
fi: Kappale

en: Count
fi: Lukumäärä

en: Number
fi: Numero

en: Count (unsorted)
fi: Lukumäärä (ei järjestetty)

en: Number (unsorted)
fi: Numero (ei järjestetty)

en: Disc Count
fi: Levyjen lukumäärä

en: Grouping
fi: Ryhmittely

note: Catalog.GetString ("Music Library")
en: Music
fi: Musiikki

en: Search your music
fi: Etsi musiikkia

note: Misc section
en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: _Sort an artist's albums by year, not title
fi: _Järjestä esittäjän albumit vuoden mukaan, ei nimen

en: {0} song | {0} songs
fi[0]: {0} kappale
fi[1]: {0} kappaletta

en: Music Folder
fi: Musiikkikansio

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Songs rated four and five stars
fi: Neljällä ja viidellä tähdellä arvostellut kappaleet

en: Recent Favorites
fi: Viimeisimmät suosikit

en: Songs listened to often in the past week
fi: Viime viikolla usein kuunnellut kappaleet

en: Recently Added
fi: Äskettäin lisätyt

en: Songs imported within the last week
fi: Viime viikolla tuodut kappaleet

en: Recently Played
fi: Äskettäin soitetut

en: Recently played songs
fi: Äskettäin soitetut kappaleet

en: Unheard
fi: Kuuntelemattomat

en: Songs that have not been played or skipped
fi: Kappaleet joita ei ole soitettu tai ohitettu

en: Neglected Favorites
fi: Laiminlyödyt suosikkikappaleet

en: Favorites not played in over two months
fi: Suosikkikappaleet, joita ei ole soitettu kahteen kuukauteen

en: Least Favorite
fi: Vähiten suositut

en: Songs rated one or two stars or that you have frequently skipped
fi: Yhdellä tai kahdella tähdellä arvostellut kappaleet, jotka on ohitettu säännöllisesti

en: 700 MB of Favorites
fi: 700 Mt suosikkikappaleita

en: A data CD worth of favorite songs
fi: Data-CD:llinen suosikkikappaleita

en: 80 Minutes of Favorites
fi: 80 minuuttia suosikkikappaleita

en: An audio CD worth of favorite songs
fi: CD-levylliinen suosikkikappaleita

en: Unrated
fi: Ei arvosteltu

en: Songs that haven't been rated
fi: Arvostelemattomat kappaleet

en: Importing Songs
fi: tuodaan kappaleita

en: Importing From {0}
fi: Tuodaan lähteestä {0}

note: Catalog.GetString ("Video Library")
en: Videos
fi: Videot

en: Search your videos
fi: Etsi videoita

en: Produced By
fi: Tuottanut

en: {0} video | {0} videos
fi[0]: {0} video
fi[1]: {0} videota

en: Videos Folder
fi: Videokansio

en: Videos rated four and five stars
fi: Neljällä ja viidellä tähdellä arvostellut videot

en: Unwatched
fi: Katsomattomat

en: Videos that haven't been played yet
fi: Videot joita ei ole soitettu vielä

en: Default player engine
fi: Oletusmoottori

en: No player engines were found. Please ensure Banshee has been cleanly installed.
fi: Soittomoottoreita ei löytynyt. Tarkista, että Banshee on asennettu oikein.

en: Problem with Player Engine
fi: Ongelma soittomoottorin kanssa

en: Converting {0} of {1}
fi: Muunnetaan {0}/{1}

en: Initializing
fi: Alustetaan

en: Files are currently being converted to another format. Would you like to stop this?
fi: Tiedostoja ollaan muuntamassa toiseen muotoon. Haluatko keskeyttää muunnoksen?

en: Saving Metadata to File
fi: Tallennetaan metatietoja tiedostoon

en: Write _metadata to files
fi: Kirjoita _kappaletiedot tiedostoihin

en: Save tags and other metadata inside supported media files
fi: Tallenna merkinnät ja muut kappaletiedot tuettujen tiedostojen sisälle

en: Write _ratings and play counts to files
fi: Kirjoita _arvostelut ja soittokerrat tiedostoihin

en: Enable this option to save rating and playcount metadata inside supported audio files
fi: Valitse tämä vaihtoehto, jos haluat tallentaa arvostelun ja soittomäärän tuettujen tiedostojen sisälle

en: _Update file and folder names
fi: _Päivitä tiedostojen ja hakemistojen nimet

en: Rename files and folders according to media metadata
fi: Nimeä tiedostot ja hakemistot uudelleen kappaletietojen mukaan.

en: Enable this option to save rating and play count metadata inside supported audio files whenever the rating is changed.
fi: Valitse tämä vaihtoehto, jos haluat tallentaa arvostelun ja soittomäärän tuettujen tiedostojen sisälle, kun arvostelua muutetaan

en: Import _ratings
fi: Tuo _arvostelut

en: Import play _counts
fi: Tuo _soittokerrat

en: There is no available network connection
fi: Ei verkkoyhteyttä saatavilla

en: Cannot connect to NetworkManager or Wicd
fi: Ei saatu yhteyttä NetworkManageriin tai Wicdiin

en: An available, working network connection will be assumed
fi: Oletetaan, että käytössä on toimiva verkkoyhteys

en: _Disable features requiring Internet access
fi: _Poista käytöstä Internet-yhteyttä vaativat ominaisuudet

en: Some features require a broadband Internet connection such as Last.fm or cover art fetching
fi: Jotkin ominaisuudet, kuten Last.fm tai kansikuvien noutaminen, vaativat laajakaista-Internet-yhteyden

en: Search this playlist
fi: Etsi tästä soittolistasta

en: The track's rating was set differently on the device and in Banshee
fi: Kappaleen arvostelu on erilainen laitteella ja Bansheessa

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Remove From Playlist
fi: Poista soittolistalta

en: Delete Playlist
fi: Poista soittolista

note: TODO generate name based on the track selection, or begin editing it
en: New Playlist
fi: Uusi soittolista

en: MPEG Version 3.0 Extended (*.m3u)
fi: MPEG-versio 3.0, laajennettu (*.m3u)

en: Shoutcast Playlist version 2 (*.pls)
fi: Shoutcast-soittolista versio 2 (*.pls)

en: XML Shareable Playlist Format version 1 (*.xspf)
fi: XML-muotoinen jaettava soittolista versio 1 (*.xspf)

note: Pages (tabs)
en: General
fi: Yleisasetukset

en: Source Specific
fi: Lähdekohtainen

en: Extensions
fi: Lisäosat

note: General policies
en: File Policies
fi: Tiedostokäytännöt

en: Co_py files to media folders when importing
fi: _Kopioi tiedostot mediakansioihin tuotaessa

en: Improve Banshee by sending anonymous usage data
fi: Kehitä Bansheeta lähettämättä anonyymejä käyttötietoja

en: items
fi: kohtia

en: minutes
fi: minuuttia

en: hours
fi: tuntia

en: MB
fi: Mt

en: GB
fi: Gt

en: Artist
fi: Esittäjä

note: Translators: These are unique search aliases for "artist". You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: artist
fi: esittäjä

en: artists
fi: esittäjät

note: Translators: These are unique search aliases for "album artist". You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: albumartist
fi: levynesittäjä

en: compilationartist
fi: kokoelmanesittäjä

note: Translators: These are unique search aliases for "album". You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: album
fi: albumi

en: on
fi: levyllä

en: from
fi: /

en: Disc
fi: Levy

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: disc
fi: levy

en: discnum
fi: levynumero

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: discs
fi: levyjä

en: cds
fi: cd:itä

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: track
fi: kappale

en: trackno
fi: kappalenumero

en: tracknum
fi: kappalenumero

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: tracks
fi: kappaleita

en: trackcount
fi: kappalemäärä

en: Beats per Minute
fi: Iskuja minuutissa

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: bitrate
fi: bittinopeus

note: Translators: noun
en: Sample Rate
fi: Näytteenottotaajuus

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: samplerate
fi: näytteenottotaajuus

note: Translators: noun
en: Bits Per Sample
fi: Bittiä näytettä kohti

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: bitspersample
fi: bittiänäytettäkohti

en: bitdepth
fi: bittisyvyys

note: Translators: noun
en: Name
fi: Nimi

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: title
fi: kappale

en: titled
fi: nimeltään

en: name
fi: nimi

en: named
fi: nimetty

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: year
fi: vuosi

en: released
fi: julkaistu

en: yr
fi: v

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: genre
fi: tyyli

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: composer
fi: säveltäjä

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: conductor
fi: kapellimestari

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: grouping
fi: ryhmittely

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: comment
fi: kommentti

note: Translators: noun
en: License
fi: Lisenssi

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: license
fi: lisenssi

en: licensed
fi: lisensoitu

en: under
fi: alle

note: , typeof(NullQueryValue)}, Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: rating
fi: arvostelu

en: stars
fi: tähteä

en: Play Count
fi: Soittokerrat

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: plays
fi: Soittokerrat

en: playcount
fi: soittokerrat

en: listens
fi: kuuntelukerrat

en: Skip Count
fi: Ohitusten lukumäärä

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: skips
fi: ohitettu

en: skipcount
fi: ohituskerrat

en: File Size
fi: Tiedoston koko

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: size
fi: koko

en: filesize
fi: tiedostokoko

en: File Location
fi: Toedoston sijainti

en: path
fi: polku

en: file
fi: tiedosto

en: location
fi: sijainti

en: Time
fi: Kesto

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: duration
fi: kesto

en: length
fi: pituus

en: time
fi: kesto

en: Mime Type
fi: Mime-tyyppi

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: type
fi: tyyppi

en: mimetype
fi: mime-tyyppi

en: format
fi: muoto

en: ext
fi: pääte

en: Last Played
fi: Viimeksi soitettu

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: lastplayed
fi: viimeksisoitettu

en: played
fi: soitettu

en: playedon
fi: soittopäivä

en: Last Skipped
fi: Viimeksi ohitettu

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: lastskipped
fi: viimeksiohitettu

en: skipped
fi: ohitettu

en: skippedon
fi: ohitettu

en: Date Added
fi: Lisäyspäivä

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: added
fi: lisätty

en: imported
fi: Tuo

en: addedon
fi: lisätty

en: dateadded
fi: lisäyspäivä

en: importedon
fi: tuotu

en: Smart Playlist
fi: Älysoittolista

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: score
fi: pisteet

en: Playback Error
fi: Soittovirhe

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). Please, no spaces. Blank ok.
en: playbackerror
fi: Soittovirhe

en: Skips
fi: Ohituskerrat

en: Plays
fi: Soittokerrat

en: Random
fi: Satunnainen

en: Highest Rating
fi: Korkein arvostelu

en: Lowest Rating
fi: Matalin arvostelu

en: Highest Score
fi: Korkein pistemäärä

en: Lowest Score
fi: Alin pistemäärä

en: Most Often Played
fi: Useiten soitettu

en: Least Often Played
fi: Vähiten soitettu

en: Most Recently Played
fi: Viimeksi soitettu

en: Least Recently Played
fi: Pisin aika sitten soitettu

en: Most Recently Added
fi: Viimeisimmäksi lisätty

en: Least Recently Added
fi: Pisin aika sitten lisätty

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: None
fi: Ei mitään

en: none
fi: ei mitään

en: no
fi: ei

en: Resource Not Found
fi: Resurssia ei löytynyt

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: ResourceNotFound
fi: Resurssia ei löytynyt

en: missing
fi: puuttuu

en: notfound
fi: ei löytynyt

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: CodecNotFound
fi: Koodekkia ei löytynyt

en: nocodec
fi: Koodekkia ei löytynyt

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: unknown
fi: Tuntematon

en: Unable to Migrate Smart Playlists
fi: Älysoittolistaa ei voitu siirtää

en: Please file a bug with this error: {0}
fi: Raportoi tästä viasta vikaraportti: {0}

en: Edit Smart Playlist
fi: Muokkaa älysoittolistaa

en: Delete Smart Playlist
fi: Poista älysoittolista

en: All Genres ({0})
fi: Kaikki tyylit ({0})

en: {0} day | {0} days
fi[0]: {0} päivä
fi[1]: {0} päivää

en: {0} hour | {0} hours
fi[0]: {0} tunti
fi[1]: {0} tuntia

en: {0} minute | {0} minutes
fi[0]: {0} minuutti
fi[1]: {0} minuuttia

en: {0} second | {0} seconds
fi[0]: {0} sekunti
fi[1]: {0} sekuntia

en: Close Error Report
fi: Sulje virheraportti

en: Error
fi: Virhe

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Errors
fi: Virheet

en: Sort Playlists By
fi: Lajittele soittolistat määreen mukaan

note: Translators: this is a noun, referring to the harddisk
en: Drive
fi: Asema

en: File Organization
fi: Tiedostojen järjestely

en: Folder hie_rarchy
fi: Kansio_hierarkia

en: File _name
fi: Tiedosto_nimi

en: Adding {0} of {1} to {2}
fi: Lisätään {0}/{1} kohteeseen {2}

en: Deleting {0} of {1} From {2}
fi: Poistetaan {0}/{1} lähteestä {2}

en: Size Ascending
fi: Koko laskevassa järjestyksessä

en: Size Descending
fi: Koko nousevassa järjestyksessä

en: {0} item | {0} items
fi[0]: {0} kohta
fi[1]: {0} kohtaa

note: TODO should add library sources here, but requires changing quite a few things that depend on being loaded before the music library is added. AddSource (music_library = new MusicLibrarySource (), true); AddSource (video_library = new VideoLibrarySource (), false);
en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Online Media
fi: Verkkomedia

en: Error opening stream
fi: Virhe avattaessa virtaa

en: Could not open stream or playlist
fi: Virtaa tai soittolistaa ei voitu avata

en: Problem parsing playlist
fi: Virhe tulkittaessa soittolistaa

en: Could not launch URL
fi: URLia ei voitu avata

en: {0} could not be opened: {1}
    
     Check your 'Preferred Applications' settings.
fi: {0} ei voitu avata: {1}
    
    Tarkista "Oletussovellukset"-asetukset.

en: Show:
fi: Näytä:

en: All
fi: Kaikki

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Not Enabled
fi: Ei käytössä

en: Search:
fi: Etsi:

en: Disable album grid
fi: Poista albumiruudukko käytöstä

en: Disable album grid and show the classic layout instead
fi: Poista albumiruudukko käytöstä ja näytä perinteinen ulkoasu

en: Cannot Reorder While Sorted
fi: Ei voida järjestää uudelleen, kun järjestys on jo tehty

en: To put the playlist in manual sort mode, click the currently sorted column header until the sort arrow goes away.
fi: Napsauta järjestyksen määräävää sarakkeen otsikkoa niin monta kertaa, että järjestysnuoli katoaa soittolistan asettamiseksi manuaalisen järjestyksen tilaan.

note: Translators: this is {disc number} of {disc count} Translators: this is {track number} of {track count}
en: {0} of {1}
fi: {0}/{1}

en: Playing
fi: Soitetaan

en: Paused
fi: Tauolla

en: Protected
fi: Suojattu

en: External Document
fi: Ulkoinen asiakirja

en: Choose New Cover Art...
fi: Valitse uusi kansikuva...

en: Delete This Cover Art
fi: Poista tämä kansikuva

en: Track #
fi: Kappaleen #

en: Track & Count
fi: Kappale & lukumäärä

en: Disc #
fi: Levyn #

en: Disc & Count
fi: Levy & lukumäärä

en: {0} bits
fi: {0} bittiä

en: Make the context pane larger or smaller
fi: Muuta kontekstipaneeli kokoa

en: Hide context pane
fi: Piilota kontekstipaneeli

en: Waiting for playback to begin...
fi: Odotetaan soiton alkamista...

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Preamp
fi: Esivahvistus

en: Equalizer
fi: Ekvalisaattori

en: New Preset
fi: Uudet esiasetukset

note: Translators: this is the window title when a track is playing {0} is the track title, {1} is the artist name
en: {0} by {1}
fi: {0}, {1}

en: _Bookmarks
fi: _Kirjanmerkit

en: _Add Bookmark
fi: _Lisää kirjanmerkki

en: Bookmark the Position in the Current Track
fi: Lisää kirjanmerkki soivan kappaleen nykyiseen kohtaan

en: _Remove Bookmark
fi: _Poista kirjanmerkki

en: Maintainers
fi: Ylläpitäjät

en: Contributors
fi: Avustajat

en: Extraordinary Multimedia Management and Playback
fi: Multimedian hallinta- ja soitto-ohjelma

en: Copyright © 2005–{0} Novell, Inc.
    Copyright © 2005–{0} Others
    Copyright © 2005 Aaron Bockover
fi: Tekijänoikeus © 2005–{0} Novell, Inc.
    Tekijänoikeus © 2005–{0} Others
    Tekijänoikeus © 2005 Aaron Bockover

en: Banshee Website
fi: Bansheen www-sivut

en: Important tasks are running
fi: Tärkeitä tehtäviä on kesken

en: Closing Banshee now will cancel any currently running tasks. They cannot be resumed automatically the next time Banshee is run.
fi: Bansheen sulkeminen nyt keskeyttää keskeneräiset taustatehtävät. Niitä ei voi jatkaa automaattisesti käynnistettäessä bansheeta uudestaan.

en: Quit Anyway
fi: Lopeta silti

en: Continue Running
fi: Jatka ohjelman käyttöä

en: Make Banshee the default media player?
fi: Asetetaanko Banshee oletusmediasoittimeksi?

en: Currently another program is configured as the default media player.  Would you prefer Banshee to be the default?
fi: Toinen ohjelma on tällä hetkellä asetettu oletusmediasoittimeksi. Haluatko asettaa Bansheen oletukseksi?

en: Do not ask me this again
fi: Älä kysy uudestaan

en: Make Banshee the Default
fi: Tee Bansheesta oletussoitin

note: Translators: verb
en: I_mport
fi: _Tuo

en: Select album cover image
fi: Valitse levyn kansikuva

en: All image files
fi: Kaikki kuvatiedostot

en: JPEG image files
fi: JPEG-kuvatiedostot

en: PNG image files
fi: PNG-kuvatiedostot

en: Open Location
fi: Avaa sijainti

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Enter the address of the file you would like to open:
fi: Syötä avattavan tiedoston sijainti:

en: Seek to Position
fi: Siirry kohtaan

en: Import _Media...
fi: Tuo _media...

en: Import media from a variety of sources
fi: Tuo mediatiedostoja eri lähteistä

en: Import _Playlist...
fi: Tuo _soittolista...

en: Import a playlist
fi: Tuo soittolista

en: Rescan Music Library
fi: Tuo musiikkikirjastosta

en: Rescan the Music Library folder
fi: Etsi uudestaan musiikkikirjastosta

en: Open _Location...
fi: Avaa _sijainti...

en: Open a remote location for playback
fi: Avaa soitettava sijainti verkosta

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Quit Banshee
fi: Lopeta Banshee

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: Modify your personal preferences
fi: Muokkaa asetuksiasi

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: _Help
fi: O_hje

en: _Contents
fi: _Sisällys

en: Advanced Collection Searching
fi: Edistynyt haku kokoelmista

en: Learn advanced ways to search your media collection
fi: Opi edistyneitä tapoja etsiä tietoja kokoelmastasi

en: Banshee _Home Page
fi: Bansheen _kotisivu

en: Visit the Banshee Home Page
fi: Käy Bansheen kotisivulla

en: _Get Involved
fi: _Osallistu kehitykseen

en: Become a contributor to Banshee
fi: Osallistu Bansheen kehitykseen

en: _Version Information
fi: _Versiotiedot

en: View detailed version and configuration information
fi: Näytä yksityiskohtaiset versio- ja asetustiedot

note: Prompt user for location of the playlist.
en: Import Playlist
fi: Tuo soittolista

en: Playlists
fi: Soittolistat

en: Play the current item
fi: Soita nykyinen kohde

en: _Next
fi: _Seuraava

en: Play the next item
fi: Soita seuraava kohde

en: Pre_vious
fi: _Edellinen

en: Play the previous item
fi: Soita edellinen kohde

en: Seek _To...
fi: Siirry _kohtaan...

en: Seek to a specific location in current item
fi: Siirry tiettyyn kohtaan tämänhetkisessä kohteessa

en: Jump to the currently playing item
fi: Siirry soitettavan kappaleen kohdalle

en: Restart the current item
fi: Aloita soitettava kohde alusta

en: _Stop When Finished
fi: Pysäytä _valmistuttua

en: Stop playback after the current item finishes playing
fi: Lopeta soitto, kun nykyinen kohde on esitetty

en: _Playback
fi: _Soitto

en: _Pause
fi: _Tauko

en: Pause the current item
fi: Keskeytä nykyinen kohde

en: Sto_p
fi: _Pysäytä

en: Repeat
fi: Kertaus

en: Repeat _Off
fi: Älä _kertaa

en: Do not repeat playlist
fi: Älä kertaa soittolistaa

en: Repeat _All
fi: Kertaa k_aikki

en: Play all songs before repeating playlist
fi: Soita kaikki kappaleet ennen kuin soittolista kerrataan

en: Repeat Singl_e
fi: Kertaa _yksi

en: Repeat the current playing song
fi: Kertaa soiva kappale

en: Shuffle
fi: Se_koita

en: Subtitle
fi: Tekstitys

en: Load File...
fi: Lataa tiedosto...

en: Load subtitle file
fi: Lataa tekstitystiedosto

en: Load Subtitle File
fi: Lataa tekstitystiedosto

en: L_oad
fi: _Lataa

en: Subtitle files
fi: Tekstitystiedostot

en: Subtitle {0}
fi: Tekstitys {0}

en: Activate embedded subtitle {0}
fi: Aktivoi upotettu tekstitys {0}

en: Hide subtitles
fi: Piilota tekstitys

en: _New Playlist
fi: _Uusi soittolista

en: Create a new empty playlist
fi: Luo uusi tyhjä soittolista

en: New _Smart Playlist...
fi: Uusi _älysoittolista...

en: Create a new smart playlist
fi: Luo uusi älysoittolista

en: Import to Library
fi: Tuo kirjastoon

en: Import source to library
fi: Tuo lähde kirjastoon

en: Rename
fi: Nimeä uudestaan

en: Export Playlist...
fi: Vie soittolista...

en: Export a playlist
fi: Vie soittolista

en: Source Properties
fi: Lähdeasetukset

en: Sort Children by
fi: Lasten järjestystapa

en: Switch Source
fi: Vaihda lähdettä

en: Switch to a source by typing its name
fi: Vaihda lähdettä kirjoittamalla sen nimi

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Edit preferences related to this source
fi: Muokkaa tämän lähteen asetuksia

en: New _Smart Playlist
fi: Uusi _älysoittolista

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Refresh this randomly sorted smart playlist
fi: Virkistä satunnaisessa järjestyksessä oleva älysoittolista

en: Could not export playlist
fi: Soittolistaa ei voitu viedä

en: Are you sure you want to delete this {0}?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän {0}?

en: Separate by Type
fi: Erottele tyypin mukaan

en: Select _All
fi: Valitse _kaikki

en: Select all tracks
fi: Valitse kaikki kappaleet

en: Select _None
fi: Älä valitse _mitään

en: Unselect all tracks
fi: Peru kaikkien kappaleiden valinta

en: _Edit Track Information
fi: _Muokkaa kappaletietoja

en: Edit information on selected tracks
fi: Muokkaa valittujen kappaleiden tietoja

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: View information on selected tracks
fi: Katsele valittujen kappaleiden tietoja

en: Play the selected item
fi: Soita valittu kohde

en: Add _to Playlist
fi: Lisää _soittolistaan

en: Append selected items to playlist or create new playlist from selection
fi: Lisää valitut kappaleen soittolistaan, tai luo uusi soittolista valinnasta

en: Create new playlist from selected tracks
fi: Luo uusi soittolista valituista kappaleista

en: _Remove
fi: _Poista

en: Remove selected track(s) from this source
fi: Poista valitut kappaleet tästä lähteestä

en: Remove From _Library
fi: Poista _kirjastosta

en: Remove selected track(s) from library
fi: Poista valitut kappaleet kirjastosta

en: _Open Containing Folder
fi: _Avaa sisältävä kansio

en: Open the folder that contains the selected item
fi: Avaa valitun kohteen sisältävä kansio

en: _Delete From Drive
fi: _Poista laitteelta

en: Permanently delete selected item(s) from medium
fi: Poista valitut kohdat pysyvästi taltiolta

note: Translators: this is a verb (command), not a noun (things)
en: _Search
fi: _Etsi

en: Search for items matching certain criteria
fi: Etsi kappaleita, jotka vastaavat hakuehtoja

en: By Matching _Album
fi: Samalta _levyltä

en: Search all songs of this album
fi: Etsi kaikki tämän levyn kappaleet

en: By Matching A_rtist
fi: Samalta _esittäjältä

en: Search all songs of this artist
fi: Etsi kaikki tämän esittäjän kappaleet

en: _Delete From "{0}"
fi: _Poista lähteestä {0}

en: The folder could not be found.
fi: Kansiota ei löydy.

en: Please check that the track's location is accessible by the system.
fi: Tarkista, että raidan sijainti on järjestelmän käytettävissä.

en: Are you sure you want to permanently delete this item? | Are you sure you want to permanently delete the selected {0} items?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän kohteen pysyvästi?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa valitut {0} kohdetta pysyvästi?

en: If you delete the selection, it will be permanently lost.
fi: Jos poistat valitut kappaleet, ne hukataan pysyvästi.

en: Remove selection from {0}?
fi: Poistetaanko valitut lähteestä {0}?

en: Are you sure you want to remove the selected item from your {1}? | Are you sure you want to remove the selected {0} items from your {1}?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa valitun kohteen lähteestä {1}?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa valitut {0} kohdetta lähteestä {1}?

en: Com_pilation Album Artist:
fi: Kokoelmalevyn esittäjä:

en: Check this if this track is part of an album with tracks by various artists
fi: Valitse, jos tämä kappale kuuluu levylle, jolla on useiden esittäjien kappaleita

en: This value will affect how this album is sorted; if you enter 'Various Artists' then the album will located with other albums that start with 'V'.
fi: Tämä arvo vaikuttaa levyn järjestämiseen. Jos arvona on ”Useita artisteja”, levy järjestetään muiden U:lla alkavien levyjen joukkoon.

en: Basic Details
fi: Perustiedot

en: Track _Title:
fi: _Kappaleen nimi:

en: Set all track artists to this value
fi: Aseta kaikki kappaleiden esittäjät tähän arvoon

en: Track _Artist:
fi: Kappaleen _esittäjä:

en: Set all compilation album artists to these values
fi: Aseta kaikki kokoelmalevyn artistit tähän arvoon

en: Set all album titles to this value
fi: Aseta kaikki levyn nimet tähän arvoon

en: Albu_m Title:
fi: Levyn _nimi:

en: Set all genres to this value
fi: Aseta kaikki tyylit tähän arvoon

en: _Genre:
fi: T_yyli:

note: Translators: "of" is the word beteen a track/disc number and the total count.
en: of
fi: /

en: Automatically set track number and count
fi: Aseta kappalenumerot lukumäärä automaattisesti

en: Track _Number:
fi: _Kappalenumero:

note: Catalog.GetString ("Automatically set disc number and count"),
en: Set all disc numbers and counts to these values
fi: Aseta kaikki levynumerot ja määrät näihin arvoihin

en: _Disc Number:
fi: Levyn nu_mero:

en: Set all years to this value
fi: Aseta kaikki vuodet tähän arvoon

en: _Year:
fi: _Vuosi:

en: Set all ratings to this value
fi: Aseta kaikki arvostelut tähän arvoon

en: _Rating:
fi: _Arvostelu:

en: Extra
fi: Lisätiedot

en: Set all composers to this value
fi: Aseta kaikki säveltäjät tähän arvoon

en: C_omposer:
fi: _Säveltäjä:

en: Set all conductors to this value
fi: Aseta kaikki kapellimestarit tähän arvoon

en: Con_ductor:
fi: _Kapellimestari:

en: Set all groupings to this value
fi: Aseta kaikki ryhmittelyt tähän arvoon

en: _Grouping:
fi: _Ryhmittely:

en: Set all beats per minute to this value
fi: Aseta kaikki nopeustiedot tähän arvoon

en: Bea_ts Per Minute:
fi: _BPM:

en: Set all copyrights to this value
fi: Aseta kaikki tekijänoikeustiedot tähän arvoon

en: Copyrig_ht:
fi: T_ekijänoikeudet:

en: Set all licenses to this value
fi: Aseta kaikki lisenssit tähän arvoon

en: _License URI:
fi: _Lisenssin URI:

en: Set all comments to this value
fi: Aseta kaikki kommentit tähän arvoon

en: Co_mment:
fi: K_ommentti:

en: Help
fi: Ohje

en: Lyrics
fi: Sanoitus

en: Advance to the next track and edit its title
fi: Siirry seuraavaan kappaleeseen ja muokkaa sen otsikkoa

en: Sorting
fi: Järjestely

en: Sort Track Title:
fi: Järjestä kappaleen nimi:

en: File Name:
fi: Tiedostonimi:

en: Directory:
fi: Kansio:

en: Full Path:
fi: Koko polku:

en: Duration:
fi: Kesto:

en: Audio Bitrate:
fi: Äänen bittinopeus:

en: Audio Sample Rate:
fi: Äänen näytteenottotaajuus:

en: Audio Channels:
fi: Äänikanavia:

en: Bits Per Sample:
fi: Bittiä näytettä kohti:

en: Video Dimensions:
fi: Videokuvan koko:

note: Translators: {0} is the description of the codec
en: {0} Codec:
fi: {0}-koodekki:

en: Container Formats:
fi: Säiliömuodot:

en: Imported On:
fi: Tuotu:

en: Last Played:
fi: Viimeksi soitettu:

en: Last Skipped:
fi: Viimeksi ohitettu:

en: Play Count:
fi: Soittokerrat:

en: Skip Count:
fi: Ohitettu:

en: Score:
fi: Pisteet:

en: File Size:
fi: Tiedoston koko:

en: bytes
fi: tavua

en: Track Editor
fi: Kappalemuokkain

en: Track Properties
fi: Kappaleen ominaisuudet

en: Show the previous track
fi: Näytä edellinen kappale

en: Show the next track
fi: Näytä seuraava kappale

en: Title:
fi: Nimi:

en: Artist:
fi: Esittäjä:

en: Album:
fi: Levy:

en: Sync all field _values
fi: Synkronoi kaikkien kenttien _arvot

en: Apply the values of all common fields set for this track to all of the tracks selected in this editor
fi: Toteuta tähän kappaleeseen asetetut yhteiset tietokentät kaikkiin muokkaimessa valittuihin kappaleisiin

en: <i>Editing {0} of {1} items</i>
fi: <i>Muokataan {0}/{1} kohdetta</i>

en: Save the changes made to the open track? | Save the changes made to {0} of {1} open tracks?
fi[0]: Tallennetaanko kaikki avoimeen tiedostoon tehdyt muutokset?
fi[1]: Tallennetaanko kaikki {0}/{1} avoimeen tiedostoon tehdyt muutokset?

en: Close _without Saving
fi: Sulje _tallentamatta

en: If you don't save, changes from the last {0} will be permanently lost.
fi: Jos et tallenna, muutokset viimeisten {0} ajalta hukataan.

en: _View
fi: _Näytä

en: _Equalizer
fi: _Taajuuskorjain

en: View the graphical equalizer
fi: Näytä taajuuskorjain

en: _Context Pane
fi: _Kontekstipaneeli

en: Show the context pane beneath the track list
fi: Näytä kontekstipaneeli kappalelistan alapuolella

en: _Fullscreen
fi: _Kokoruutu

en: Enter or leave fullscreen mode
fi: Siirry tai poistu kokoruututilasta

en: Show Cover _Art
fi: Näytä _kansikuvat

en: Toggle display of album cover art
fi: Ota kansikuvien näyttäminen käyttöön tai pois käytöstä

en: Active Task Running | Active Tasks Running
fi[0]: Taustatehtävää suoritetaan
fi[1]: Taustatehtäviä suoritetaan

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} and {3} are Podcast Name and Published Date, respectively; e.g. 'from BBtv published 7/26/2007'
en: {0}from{1} {2} {0}published{1} {3}
fi: {0}tekijä{1} {2}, {0}julkaistu{1} {3}

note: simply: "Chicago Public Radio" or whatever the artist name is
en: Unknown Stream
fi: Tuntematon virta

note: Translators: {0} and {1} are markup so ignore them, {2} is the name of the radio station
en: {0}on{1} {2}
fi: {0}/{1} {2}

note: Translators: {0} is the "from {album} by {artist}" type string, and {1} is the "on {radio station name}" string
en: {0} {1}
fi: {0} ({1})

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} and {3} are Artist Name and Album Title, respectively; e.g. 'by Parkway Drive from Killing with a Smile'
en: {0}by{1} {2} {0}from{1} {3}
fi: {0}esittäjä{1} {2} {0}levyltä{1} {3}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} is for Album Title; e.g. 'from Killing with a Smile'
en: {0}from{1} {2}
fi: {0}levyltä{1} {2}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} is for Artist Name; e.g. 'by Parkway Drive'
en: {0}by{1} {2}
fi: {0}esittäjä{1} {2}

en: Stop Operation
fi: Keskeytä toiminto

en: Stop {0}
fi: Pysäytä {0}

en: This operation is still performing work. Would you like to stop it?
fi: Tämä toiminto on vielä kesken. Haluatko keskeyttää sen?

en: The '{0}' operation is still performing work. Would you like to stop it?
fi: Toiminto ”{0}” on vielä kesken. Haluatko keskeyttää sen?

en: Continue
fi: Jatka

en: Continue {0}
fi: Jatka {0}

en: Stopping...
fi: Pysäytetään...

en: Import Files to Library
fi: Tuo tiedostoja kirjastoon

en: Media Files
fi: Mediatiedostot

en: Local Files
fi: Paikalliset tiedostot

en: Files
fi: Tiedostot

en: C_hoose Files...
fi: _Valitse tiedostot...

en: _Files to import:
fi: Tuotavat _tiedostot:

en: Select Files
fi: Valitse tiedostoja

en: (none selected)
fi: (ei valittu)

en: Import Folders to Library
fi: Tuo kansioita kirjastoon

en: Local Folders
fi: Paikalliset kansiot

en: Folders
fi: Kansiot

en: C_hoose Folders...
fi: _Valitse kansiot...

en: _Folders to import:
fi: Tuotavat _kansiot:

en: Select Folders
fi: Valitse kansiot

en: <big><b>Import Media to Library</b></big>
fi: <big><b>Tuo mediatiedostoja kirjastoon</b></big>

en: Your media library is empty. You may import new music and videos into your library now, or choose to do so later.
fi: Musiikkikirjastosi on tyhjä. Voit tuoda musiikkia ja videoita kirjastoon heti tai myöhemmin.

en: Import _from:
fi: Tuo _lähteestä:

en: Do not show this dialog again
fi: Älä näytä tätä uudestaan

en: _Import
fi: _Tuo

en: No available profiles
fi: Profiileja ei saatavilla

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Configuring {0}
fi: Määritellään {0}

en: Export Playlist
fi: Vie soittolista

en: Export
fi: Vie

en: Select Format:
fi: Valitse muoto:

en: Select library location
fi: Valitse kirjaston sijainti

en: Reset
fi: Nollaa

en: Reset location to default ({0})
fi: Palauta sijainti oletusarvoon ({0})

note: FIXME this shouldn't be hard-coded to 'Source:', but this is the only user of this code atm...
en: Source:
fi: Lähde:

en: Could not show preferences
fi: Asetuksia ei voitu näyttää

en: The preferences service could not be found.
fi: Asetuspalvelua ei löytynyt.

en: New Smart Playlist
fi: Uusi älysoittolista

en: Playlist _Name:
fi: Soittolistan _nimi:

en: Predefined Smart Playlists
fi: Esimääritellyt älysoittolistat

en: Open in editor
fi: Avaa muokkaimessa

en: Create and save
fi: Luo ja tallenna

en: Browser on Left
fi: Selain vasemmalla

en: Show the artist/album browser to the left of the track list
fi: Näytä esittäjä- ja albumiselain kappalelistan vasemmalla puolella

en: Browser on Top
fi: Selain yläpuolella

en: Show the artist/album browser above the track list
fi: Näytä esittäjä- ja albumiselain kappalelistan yläpuolella

en: Show Browser
fi: Näytä selain

en: Show or hide the artist/album browser
fi: Näytä tai piilota esittäjä- ja levyselain

en: Loading {0}...
fi: Ladataan {0}...

en: Insert
    Disc
fi: Laita levy
    asemaan

en: Clear search
fi: Tyhjennä haku

en: Seek
fi: Siirry

en: Idle
fi: Jouten

en: Contacting...
fi: Yhdistetään...

en: Buffering
fi: Puskuroidaan

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Muted
fi: Vaimennettu

en: Full Volume
fi: Täysi voimakkuus

en: Device
fi: Laite

en: Generation
fi: Sukupolvi

note: FIXME AddDapProperty (Catalog.GetString ("Color"), "black");
en: Capacity
fi: Koko

en: Available
fi: Käytettävissä

en: Serial number
fi: Sarjanumero

note: AddDapProperty (Catalog.GetString ("Produced on"), ipod_device.ProductionInfo.DisplayDate); AddDapProperty (Catalog.GetString ("Firmware"), ipod_device.FirmwareVersion); string [] capabilities = new string [ipod_device.ModelInfo.Capabilities.Count]; ipod_device.ModelInfo.Capabilities.CopyTo (capabil
en: Supports cover art
fi: Tukee kansikuvia

en: Supports photos
fi: Tukee valokuvia

en: Track duration is zero
fi: Kappaleen kesto on nolla

en: Syncing iPod
fi: Synkronoidaan iPodia

en: Preparing to synchronize...
fi: Valmistellaan synkronointia...

en: Adding track {0} of {1}
fi: Lisätään kappale {0}/{1}

en: Removing track {0} of {1}
fi: Poistetaan kappale {0}/{1}

en: Writing media database
fi: Kirjoitetaan mediatietokantaa

en: Sync {0}
fi: Synkronoi {0}

note: Note to translators: {0}, {1} and {2} will be replaced with numbers.
en: {0} to add, {1} to remove, {2} to update
fi: {0} lisättävää, {1} poistettavaa, {2} päivitettävää

note: This group source gives us a seperator for DAPs in the source view. We add it when we get our first dap source, and then remove it when we lose the last one.
en: Devices
fi: Laitteet

en: Device Properties
fi: Laitteen ominaisuudet

en: Product
fi: Tuote

en: Vendor
fi: Valmistaja

en: Loading {0}
fi: Ladataan {0}

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: The {0} format is not supported by the device, and no converter was found to convert it
fi: Laite ei tue tiedostomuotoa {0} eikä sen muuntamiseen löytynyt muunninta

en: File format conversion support is not available
fi: Tiedostomuodon muunnoksen tuki ei ole saatavilla

en: Error converting file
fi: Virhe tiedostoa muunnettaessa

en: Sync when first plugged in and when the libraries change
fi: Synkronoi laite automaattisesti kun se liitetään ensimmäisen kerran ja kun kirjastot muuttuvat

en: Begin synchronizing the device as soon as the device is plugged in or the libraries change.
fi: Aloita laitteen synkronointi kun se liitetään tai kun kirjastot muuttuvat.

en: Sync Preferences
fi: Synkronoinnin asetukset

note: singular form unused b/c we know it's > 1, but we still need GetPlural
en: The sync operation will remove one track from your device. | The sync operation will remove {0} tracks from your device.
fi[0]: Synkronointi poistaa yhden kappaleen laitteelta.
fi[1]: Synkronointi poistaa {0} kappaletta laitteelta.

en: Are you sure you want to continue?
fi: Haluatko varmasti jatkaa?

en: Remove tracks
fi: Poista kappaleet

en: Sync
fi: Synkronointi

en: Audio
fi: Musiikki

en: Other
fi: Muu

en: Free Space
fi: Vapaa tila

note: Translators: {0} is the name assigned to a Digital Audio Player by its owner
en: {0} Properties
fi: Laitteen {0} ominaisuudet

en: Device name
fi: Laitteen nimi

en: Encode to
fi: Koodausmuoto

en: Capacity used
fi: Käytetty tila

en: Advanced details
fi: Yksityiskohdat

en: Manage manually
fi: Hallitse manuaalisesti

en: Sync entire library
fi: Synkronoi koko kirjasto

note: Translators: {0} is the name of a playlist
en: Sync from “{0}”
fi: Synkronoi lähteestä ”{0}”

en: Import Purchased Music
fi: Tuo ostettua musiikkia

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Disconnecting {0}...
fi: Katkaistaan yhteys {0}...

en: Could not disconnect {0}: {1}
fi: Ei voitu katkaista {0}: {1}

en: Rebuilding Database
fi: Rakennetaan tietokantaa uudestaan

en: Scanning iPod...
fi: Tutkitaan iPodia...

en: Processing Tracks...
fi: Käsitellään kappaleita...

en: Ordering Tracks...
fi: Ostetaan kappaleita...

en: Saving new database...
fi: Tallennetaan uusi tietokanta...

en: Error rebuilding iPod database
fi: Virhe rakennettaessa iPodin tietokantaa uudestaan

en: Color
fi: Väri

en: Produced on
fi: Valmistettu

en: Capabilities
fi: Ominaisuudet

en: Out of space on device
fi: Laitteella ei ole tilaa

en: Please manually remove some songs
fi: Poista manuaalisesti joitakin kappaleita

en: Updating...
fi: Päivitetään...

en: Flushing to disk...
fi: Kirjoitetaan levylle...

en: Unable to read your iPod
fi: iPodin lukeminen ei onnistu

en: You have used this iPod with a version of iTunes that saves a version of the song database for your iPod that is too new for Banshee to recognize.
    
    Banshee can rebuild your database, but you might lose your settings and all the content in the device (be sure to backup your data first). Using Banshee and iTunes with the same iPod is not recommended.
fi: Tätä iPodia on käytetty iTunes-version kanssa, jonka iPodille tallentama kappaletietokanta on liian uusi eikä Banshee tunnista sitä.
    
    Banshee voi luoda tietokannan uudelleen, mutta jotkin asetukset ja kaikki laitteella oleva sisältö saatetaan menettää (tee ensin varmuuskopiot). Sekä Bansheen että iTunesin käyttäminen saman iPodin kanssa ei ole suositeltua.

en: Learn more about Banshee's iPod support
fi: Lisätietoja Bansheen iPod-tuesta

en: An iPod database could not be found on this device.
    
    Banshee can build a new database for you.
fi: Laitteelta ei löytynyt iPodin tietokantaa.
    
    Banshee voi luoda uuden tietokannan halutessasi.

en: What is the reason for this?
fi: Mistä tämä johtuu?

en: Your iPod is mounted read only. Banshee can not restore your iPod.
fi: iPod on liitetty vain luettavaksi. Banshee ei voi palauttaa iPodiasi.

en: Rebuild iPod Database...
fi: Luo iPodin tietokanta uudestaan...

en: Confirm Rebuild iPod Database
fi: Vahvista iPodin tietokannan uudelleenrakennus

en: Rebuilding your iPod database may take some time. Also note that any playlists you have on your iPod will be lost.
    
    Are you sure you want to rebuild your iPod database?
fi: iPodin tietokannan luominen uudelleen voi viedä jonkin verran aikaa. Huomaa, että kaikki iPodilla olevat soittolistat menetetään.
    
    Haluatko luoda iPod-tietokannan uudelleen?

en: Rebuild Database
fi: Luo tietokanta uudestaan

en: Rebuilding iPod Database...
fi: Luodaan iPodin tietokantaa uudestaan...

en: Purchased Music
fi: Ostettu musiikki

en: Rockbox Device
fi: Rockbox-laite

en: Audio Folder | Audio Folders
fi[0]: Musiikkikansio
fi[1]: Musiikkikansiot

en: Video Folder | Video Folders
fi[0]: Videokansio
fi[1]: Videokansiot

en: Required Folder Depth
fi: Vaadittu kansion syvyys

en: Supports Playlists
fi: Tukee soittolistoja

en: Ringtones
fi: Soittoäänet

en: Error Initializing MTP Device Support
fi: Virhe MTP-laitetuen alustamisessa

en: There was an error intializing MTP device support.  See http://www.banshee-project.org/Guide/DAPs/MTP for more information.
fi: MTP-laitetuen alustamisessa tapahtui virhe. Lisätietoja on osoitteessa http://www.banshee-project.org/Guide/DAPs/MTP

en: Version
fi: Versio

en: Battery level
fi: Akun taso

note: user_event.Progress = (double)current / total; Translators: {0} is the name of the MTP audio device (eg Gabe's Zen Player), {1} is the track currently being loaded, and {2} is the total # of tracks that will be loaded.
en: Loading {0} - {1} of {2}
fi: Ladataan {0} - {1}/{2}

en: Amazon MP3 Purchases
fi: Amazon-MP3-ostokset

en: Amazon MP3s
fi: Amazon-MP3-tiedostot

en: Songs purchased from the Amazon MP3 Store
fi: Amazonin MP3-kaupasta ostetut kappaleet

en: Download Amazon MP3 Purchase
fi: Lataa Amazonista ostettu MP3

en: Amazon MP3 Files
fi: Amazon-MP3-tiedostot

en: Amazon MP3 Purchase
fi: Amazon-MP3-ostos

en: C_hoose Files
fi: Valitse tiedostot

en: Amazon MP3 Store
fi: Amazonin MP3-kauppa

en: Country
fi: Maa

en: Which Amazon MP3 storefront to use by default.
fi: Mitä Amazon-MP3-kauppaa käytetään oletuksena.

en: Automatic (Geo IP detection)
fi: Automaattinen (Geo IP -tunnistus)

en: France (amazon.fr)
fi: Ranska (amazon.fr)

en: Germany, Switzerland, Austria (amazon.de)
fi: Saksa, Sveitsi, Itävalta (amazon.de)

en: Japan (amazon.co.jp)
fi: Japani (amazon.co.jp)

en: United Kingdom (amazon.co.uk)
fi: Yhdistynyt kuningaskunta (amazon.co.uk)

en: United States (amazon.com)
fi: Yhdysvallat (amazon.com)

en: Search the Amazon MP3 Store
fi: Etsi Amazonin MP3-kaupasta

en: How Your Purchases Support GNOME
fi: Kuinka ostosi tukevat Gnomea

en: Open Book
fi: Avaa kirja

en: Merge Discs...
fi: Yhdistä levyt...

en: Resume
fi: Jatka

en: Resume playback of this audiobook
fi: Jatka tämän äänikirjan soittamista

en: Merge the {0} selected discs into one book? | Merge the {0} selected discs into one book?
fi[0]: Yhdistetäänkö {0} valittu levy yhdeksi kirjaksi?
fi[1]: Yhdistetäänkö {0} valittua levyä yhdeksi kirjaksi?

en: This will ensure the disc numbers are all set properly, and then set the author and book title for all tracks on all these discs to the values below
fi: Näin varmistetaan, että levynumerot on asetettu oikein ja asetetaan näiden levyjen kaikkien kappaleiden tekijän nimi ja kirjan nimi alla oleviin arvoihin

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Book Title:
fi: Kirjan nimi:

en: Author
fi: Tekijä

note: Translators: This means the first letter of the author's name
en: Author Initial
fi: Tekijän etukirjain

en: Book Title
fi: Kirjan nimi

en: Audiobooks
fi: Äänikirjat

en: Search your audiobooks
fi: Etsi äänikirjoja

en: {0} book | {0} books
fi[0]: {0} kirja
fi[1]: {0} kirjaa

en: Audiobooks Folder
fi: Äänikirjojen kansio

en: Resume Playback
fi: Jatka soittoa

en: No Bookmark Set
fi: Yhtään kirjanmerkkiä ei ole tehty

en: Audio CD
fi: CD-levy

en: Track {0}
fi: Kappale {0}

en: Importing Audio CD
fi: Tuodaan CD-levyä

en: Initializing Drive
fi: Alustetaan asemaa

en: <i>{0}</i> is still being imported into the music library. Would you like to stop it?
fi: Lähdettä <i>{0}</i> ollaan vielä tuomassa musiikkikirjastoon. Haluatko keskeyttää tuonnin?

en: Cannot Import CD
fi: Ei voida tuoda CD-levyä

en: Audio CDs
fi: CD-levyt

en: Audio CD Importing
fi: CD-levyn tuonti

en: _Import format
fi: _Tuontimuoto

en: _Automatically import audio CDs when inserted
fi: _Tuo CD-levyt automaattisesti laitettaessa asemaan

en: When an audio CD is inserted, automatically begin importing it if metadata can be found and it is not already in the library.
fi: Kun CD-levy syötetään koneeseen, aloita sen tuonti automaattisesti jos metatiedot löytyvät eikä levyä ole vielä kirjastossa.

en: _Eject when done importing
fi: _Avaa asema tuonnin päätyttyä

en: When an audio CD has been imported, automatically eject it.
fi: Kun CD-levy on tuotu, poista se automaattisesti asemasta

en: Use error correction when importing
fi: Käytä virheenkorjausta tuotaessa

en: Error correction tries to work around problem areas on a disc, such as surface scratches, but will slow down importing substantially.
fi: Virheenkorjaus yrittää selvitä vaikeista tilanteista, kuten levyn pintanaarmuista, mutta hidastaa levyn tuomista melkoisesti.

en: Import CD
fi: Tuo CD-levy

en: Import this audio CD to the library
fi: Tuo tämä CD-levy kirjastoon

en: Duplicate CD
fi: Kopioi CD-levy

en: Duplicate this audio CD
fi: Kopioi tämä CD-levy

en: Searching for track information...
fi: Etsitään kappaletietoja...

en: Could not fetch track information
fi: Kappaletietoja ei voitu noutaa

en: Automatic import off since this album is already in the Music Library.
fi: Automaattista tuontia ei tehty, koska levy on jo musiikkikirjastossa.

en: Could not import CD
fi: CD-levyä ei voitu tuoda

en: Could not duplicate audio CD
fi: CD-levyä ei voitu kopioida

en: Ejecting audio CD...
fi: Poistetaan CD-levyä asemasta...

en: Could not eject audio CD: {0}
fi: CD-levyä ei voitu poistaa asemasta: {0}

en: Audio CD Preferences
fi: CD-levyjen asetukset

en: Eject Disc
fi: Poista levy asemasta

en: Import ‟{0}”
fi: Tuo ”{0}”

en: Detecting BPM
fi: Tunnistetaan BPM:ää

en: D_etect
fi: _Tunnista

en: T_ap
fi: _Naputa

en: Have Banshee attempt to auto-detect the BPM of this song
fi: Bansheen yrittää tämän kappaleen BPM:n automaattista tunnistusta

en: Play this song
fi: Soita tämä kappale

en: Tap this button to the beat to set the BPM for this song manually
fi: naputa tätä painiketta kappaleen rytmissä BPM:n asettamiseksi manuaalisesti

en: _Automatically detect BPM for all songs
fi: Tunnista kaikkien kappaleiden BPM _automaattisesti

en: Detect beats per minute (BPM) for all songs that don't already have a value set
fi: Tunnista BPM (iskuja sekunnissa) kaikille kappaleille, joilla ei vielä ole asetettua arvoa

en: Downloading Cover Art
fi: Noudetaan kansikuvia

en: {0} - {1}
fi: {0}/{1}

en: Shared Music
fi: Jaettu musiikki

en: Disconnected from music share
fi: Yhteys musiikkijakoon on katkaistu

en: Unable to connect to music share
fi: Musiikkijakoon ei saada yhteyttä

en: Back
fi: Takaisin

en: iTunes® 7 introduced new compatibility issues and currently only works with other iTunes® 7 clients.
    
    No third-party clients can connect to iTunes® music shares anymore. This is an intentional limitation by Apple in iTunes® 7 and we apologize for the unfortunate inconvenience.
fi: iTunes® 7:ssa tuli uusia yhteensopivuusongelmia ja se toimii tällä hetkellä vain muiden iTunes® 7 -asiakasohjelmien kanssa.
    
    Mitkään kolmannen osapuolen asiakasohjelmat eivät voi enää yhdistää iTunes®-musiikkijakoihin. Apple on tarkoituksella tehnyt tämän rajoituksen iTunes® 7:ään, pahoittelemme asiaa.

en: Common reasons for connection failures:
fi: Yleisiä syitä yhteysvirheeseen:

en: The provided login credentials are invalid
fi: Annetut kirjautumistiedot ovat virheelliset

en: The login process was canceled
fi: Sisäänkirjautuminen keskeytettiin

en: Too many users are connected to this share
fi: Liian monta käyttäjää on yhteydessä tähän jakoon

en: You are no longer connected to this music share
fi: Et ole enää yhteydessä tähän jakoon

en: Try connecting again
fi: Yritä yhdistää uudestaan

en: The music share is hosted by iTunes® 7
fi: Musiikkijaon jakaa iTunes® 7

en: Login to Music Share
fi: Kirjaudu sisään musiikkijakoon

en: Authentication Required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

note: Translators: this is a verb used as a button label, not a noun
en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: Connecting to {0}
fi: Yhdistetään jakoon {0}

en: Add Remote DAAP Server
fi: Lisää DAAP-etäpalvelin

en: Add a new remote DAAP server
fi: Lisää uusi DAAP-etäpalvelin

en: Music Share
fi: Musiikkijako

en: Logging in to {0}.
fi: Kirjaudutaan sisään jakoon {0}.

en: Loading {0} track | Loading {0} tracks
fi[0]: Ladataan {0} kappale
fi[1]: Ladataan {0} kappaletta

en: Loading playlists
fi: Ladataan soittolistoja

en: Open remote DAAP server
fi: Avaa DAAP-etäpalvelin

en: Enter server IP address and port:
fi: Syötä palvelimen IP-osoite ja portti:

en: Downloads
fi: Lataukset

en: Downloading eMusic Track(s)
fi: Ladataan eMusic-kappaleita

en: Initializing...
fi: Alustetaan...

en: Cancel all eMusic downloads?
fi: Perutaanko kaikki eMusic-lataukset?

en: Transferring {0} file at {1} KB/s | Transferring {0} of {2} files at {1} KB/s
fi[0]: Siirretään {0} tiedosto nopeudella {1} kt/s
fi[1]: Siirretään {0}/{2} tiedostoa nopeudella {1} kt/s

en: Canceling Downloads
fi: Perutaan noudot

en: Waiting for downloads to terminate...
fi: Odotetaan noutojen keskeytystä...

en: Import eMusic Downloads to Library
fi: Tuo eMusic-lataukset kirjastoon

en: eMusic Files
fi: eMusic-tiedostot

en: eMusic Tracks
fi: eMusic-kappaleet

en: File System Queue
fi: Tiedostojärjestelmän jono

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Remove all tracks from the file system queue
fi: Poista kaikki kappaleet tiedostojärjestelmän jonosta

en: Clear on Quit
fi: Tyhjennä lopetettaessa

en: Clear the file system queue when quitting
fi: Tyhjennä tiedostojärjestelmän jono lopetettaessa

en: Duplicate Albums
fi: Levyjen kaksoiskappaleet

en: Displayed are albums that should likely be merged.  For each row, click the desired title to make it bold, or uncheck it to take no action.
fi: Näytetään levyt, jotka pitäisi luultavasti yhdistää. Napsauta joka rivillä haluttua nimeä sen lihavoimiseksi tai poista merkintä, jolloin ei tehdä mitään.

en: Duplicate Artists
fi: Esittäjien kaksoiskappaleet

en: Displayed are artists that should likely be merged.  For each row, click the desired name to make it bold, or uncheck it to take no action.
fi: Näytetään esittäjät, jotka pitäisi luultavasti yhdistää. Napsauta joka rivillä haluttua nimeä sen lihavoimiseksi tai poista merkintä, jolloin ei tehdä mitään.

en: Fix Music Metadata...
fi: Korjaa musiikin metatietoja...

en: Metadata Fixer
fi: Metatietojen korjaus

en: Problem Type:
fi: Ongelman tyyppi:

en: Apply Selected Fixes
fi: Toteuta valitut korjaukset

en: Duplicate Genres
fi: Tyylien kaksoiskappaleet

en: Displayed are genres that should likely be merged.  For each row, click the desired genre to make it bold, or uncheck it to take no action.
fi: Näytetään tyylit, jotka pitäisi luultavasti yhdistää. Napsauta joka rivillä haluttua nimeä sen lihavoimiseksi tai poista merkintä, jolloin ei tehdä mitään.

en:  and
fi:  ja

en: Fix?
fi: Korjataanko?

en: View Item Details
fi: Näytä kohteen tiedot

en: Open Webpage
fi: Avaa verkkosivu

en: Visit Archive.org
fi: Vieraile Archive.orgissa

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: Subscribe to this search as a podcast
fi: Tilaa tämä haku podcastina

en: Close Item
fi: Sulje kohde

en: Getting item details from the Internet Archive
fi: Haetaan kohteen tietoja Internet Archivesta

en: Timed out getting item details from the Internet Archive
fi: Aikakatkaisu haettaessa kohteen tietoja Internet Archivesta

en: Try Again
fi: Yritä uudestaan

en: Error getting item details from the Internet Archive
fi: Virhe haettaessa kohteen tietoja Internet Archivesta

en: Description
fi: Kuvaus

en: Creator:
fi: Tekijä:

en: Venue:
fi: Paikka:

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Year:
fi: Vuosi:

en: Publisher:
fi: Julkaisija:

en: Keywords:
fi: Avainsanat:

en: License URL:
fi: Lisenssin URL:

en: Language:
fi: Kieli:

en: Downloads, overall:
fi: Latauksia yhteensä:

en: Downloads, past month:
fi: Latauksia viime kuussa:

en: Downloads, past week:
fi: Latauksia viime viikolla:

en: Added:
fi: Lisätty:

en: Added by:
fi: Lisääjä:

en: Collections:
fi: Kokoelmat:

en: Contributor:
fi: Tekijä:

en: Recorded by:
fi: Tallentaja:

en: Transferred by:
fi: Siirtäjä:

en: Reviews
fi: Arvostelut

note: Translators: {0} is the number of reviewers, {1} is the average rating (not really relevant if there's only 1)
en: {0} reviewer | {0} reviewers, avg {1}
fi[0]: {0} arvostelija
fi[1]: {0} arvostelijaa, keskiarvo {1}

note: Translators: {0} is the unicode-stars-rating, {1} is the name of a person who reviewed this item, and {1} is a date/time string
en: {0} by {1} on {2}
fi: {0}, arvostelija {1} {2}

en: Write your own review
fi: Kirjoita oma arvostelusi

en: Collection:
fi: Kokoelma:

en: Optional Query
fi: Vapaaehtoinen kysely

en: Sort by:
fi: Järjestelyperuste:

en: Preferred Media Types
fi: Suositut mediatyypit

en: _Audio
fi: _Ääni

en: _Text
fi: _Teksti

en: Search...
fi: Etsi...

en: _Go
fi: _Siirry

en: Staff Picks
fi: Työntekijöiden suosikit

en: History
fi: Historia

en: Classic Cartoons
fi: Perinteiset piirretyt

en: Speeches
fi: Puheet

en: For Children
fi: Lapsille

en: Poetry
fi: Runous

en: Creator is United States
fi: Tekijä on Yhdysvallat

en: Old Movies
fi: Vanhat elokuvat

en: New From LibriVox
fi: Uutisia LibriVoxilta

en: Old Texts
fi: Vanhat tekstit

en: Library of Congress
fi: Kongressin kirjasto

en: The Internet Archive, a 501(c)(3) non-profit, is building a digital library of Internet sites and other cultural artifacts in digital form. Like a paper library, we provide free access to researchers, historians, scholars, and the general public.
fi: Internet Archive on voittoa tuottamaton organisaatio, joka kokoaa digitaalista kirjastoa Internet-sivuista ja muista digitaalisen kulttuurin teoksista. Kuten paperikirjasto, se tarjoaa vapaan pääsyn tutkijoille, historioitsijoille ja yleisölle.

en: Visit the Internet Archive online at archive.org
fi: Vieraile Internet Archiven kotisivuilla osoitteessa archive.org

en: Movies
fi: Elokuvat

en: Lectures
fi: Luennot

en: Concerts
fi: Konsertit

en: Books
fi: Kirjat

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: Searching the Internet Archive
fi: Haetaan Internet Archivesta

en: No matches.
fi: Ei hakutuloksia.

en: Showing 1 match | Showing 1 to {0:N0} of {1:N0} total matches
fi[0]: Näytetään 1 tulos
fi[1]: Näytetään 1 – {0:N0}/{1:N0} tuloksesta yhteensä

en: Timed out searching the Internet Archive
fi: Aikakatkaisu haettaessa Internet Archivesta

en: Error searching the Internet Archive
fi: Virhe haettaessa Internet Archivesta

en: Fetch more results from the Internet Archive?
fi: Haetaanko lisää tuloksia Internet Archivesta?

en: Fetch More
fi: Hae lisää

en: Creator
fi: Tekijä

en: Publisher
fi: Julkaisija

en: Formats
fi: Muodot

en: Added
fi: Lisätty

en: Collection
fi: Kokoelma

en: Contributor
fi: Tekijät

en: Created
fi: Luotu

en: Format
fi: Muoto

en: ID
fi: Tunniste

en: Language
fi: Kieli

en: Media Type
fi: Mediatyyppi

en: Review Count
fi: Arvostelujen määrä

en: Moving Images
fi: Liikkuvaa kuvaa

en: Animation & Cartoons
fi: Animaatio & piirretyt

en: Arts & Music
fi: Taide & musiikki

en: Computers & Technology
fi: Tietokoneet & tekniikka

en: Cultural & Academic Films
fi: Kulttuuri- & akateemiset elokuvat

en: Ephemeral Films
fi: Lyhytelokuvat

en: Home Movies
fi: Kotivideot

en: News & Public Affairs
fi: Uutiset & julkiset tapahtumat

en: Open Source Movies
fi: Avoimen lähdekoodin elokuvat

en: Spirituality & Religion
fi: Henkisyys & uskonto

en: Sports Videos
fi: Urheiluvideot

en: Videogame Videos
fi: Videopelivideot

en: Vlogs
fi: Vlogit

en: Youth Media
fi: Nuorisomedia

en: Texts
fi: Tekstit

en: American Libraries
fi: Amerikkalaiset kirjastot

en: Canadian Libraries
fi: Kanadalaiset kirjastot

en: Universal Library
fi: Yleinen kirjasto

en: Project Gutenberg
fi: Projekti Gutenberg

en: Children's Library
fi: Lastenkirjasto

en: Additional Collections
fi: Muut kokoelmat

en: Audio Books & Poetry
fi: Äänikirjat & runous

en: Live Music Archive
fi: Livemusiikin arkisto

en: Music & Arts
fi: Musiikki & taide

en: Netlabels
fi: Verkkolevy-yhtiö

en: Non-English Audio
fi: Ääni muilla kielillä kuin englanniksi

en: Open Source Audio
fi: Avoimen lähdekoodin ääni

en: Radio Programs
fi: Radio-ohjelmat

en: Education
fi: Koulutus

en: Software
fi: Ohjelmistot

en: Downloads This Week
fi: Latauksia tällä viikolla

en: Newest
fi: Uusimmat

en: Oldest
fi: Vanhimmat

en: Not Set
fi: Ei asetettu

en: Add Station
fi: Lisää asema

en: Add a new Internet Radio station or playlist
fi: Lisää uusi internetradioasema tai soittolista

en: Search your stations
fi: Etsi asemia

en: Edit Station
fi: Muokkaa asemaa

en: Station
fi: Asema

en: {0} station | {0} stations
fi[0]: {0} asema
fi[1]: {0} asemaa

en: Please provide a valid station URI
fi: Anna kelvollinen aseman URL

en: Please provide a station genre
fi: Syötä asemalle tyyli

en: Please provide a station title
fi: Syötä asemalle nimi

en: Add new radio station
fi: Lisää uusi radioasema

en: Edit radio station
fi: Muokkaa radioasemaa

en: Enter the Genre, Title and URL of the radio station you wish to add. A description is optional.
fi: Syötä lisättävän radioaseman tyyli, nimi ja URL. Aseman kuvaus on vapaaehtoinen.

en: Station Genre:
fi: Aseman tyyli:

en: Station Name:
fi: Aseman nimi:

en: Stream URL:
fi: Virran URL:

en: Station Creator:
fi: Aseman perustaja:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Rating:
fi: Arvostelu:

en: Configure the Audioscrobbler plugin
fi: Audioscrobbler-liitännäisen asetukset

en: Visit _User Profile Page
fi: Käy _käyttäjäprofiilin sivulla

en: Visit Your Last.fm Profile Page
fi: Käy Last.fm-käyttäjäprofiilin sivulla

en: _Enable Song Reporting
fi: _Lähetä soivan kappaleen tiedot

en: Enable song reporting
fi: Lähetä soivan kappaleen tiedot

en: Connect
fi: Yhdistä

en: View on Last.fm
fi: Näytä Last.fm:ssä

en: View this artist's Last.fm page
fi: Näytä esittäjän Last.fm-sivu

en: View Artist on Wikipedia
fi: Näytä esittäjä Wikipediassa

en: Find this artist on Wikipedia
fi: Etsi esittäjän sivua Wikipediasta

en: View Artist's Videos
fi: Näytä esittäjän videot

en: Find videos by this artist
fi: Etsi tämän esittäjän videoita

en: Recommend to
fi: Kenelle suositellaan

en: Recommend this artist to someone
fi: Suosittele tätä esittäjää

en: View this album's Last.fm page
fi: Näytä tämän levyn Last.fm-sivu

en: Recommend this album to someone
fi: Suosittele tätä levyä

en: View this track's Last.fm page
fi: Näytä kappaleen Last.fm-sivu

en: Recommend this track to someone
fi: Suosittele tätä kappaletta

en: Account
fi: Käyttäjätili

en: _Username
fi: _Käyttäjätunnus

en: Sign up for Last.fm
fi: Avaa Last.fm-tili

en: Open Last.fm in a browser, giving you the option to authorize Banshee to work with your account
fi: Avaa Last.fm:n selaimessa ja antaa sinulle mahdollisuuden myöntää Bansheelle käyttöoikeus tiliisi

en: Log in to Last.fm
fi: Kirjaudu sisään Last.fm-palveluun

en: You need to allow Banshee to access your Last.fm account.
fi: Bansheelle on annettava käyttöoikeus Last.fm-tiliisi.

en: Finish Logging In
fi: Viimeistele kirjautuminen

en: You are logged in to Last.fm as the user <i>{0}</i>.
fi: Olet kirjautuneena Last.fm:ään käyttäjänä <i>{0}</i>.

en: Log out of Last.fm
fi: Kirjaudu ulos Last.fm:stä

en: Recently Loved Tracks
fi: Äskettäin rakastetut kappaleet

en: Recently Played Tracks
fi: Äskettäin soitetut kappaleet

en: My Top Artists
fi: Suosituimmat esittäjäni

en: {0} plays
fi: {0} soittoa

en: Account Settings
fi: Tiliasetukset

en: Join Last.fm
fi: Liity Last.fm-palveluun

en: Last.fm Recommendations
fi: Last.fm-suositukset

en: Top Albums by {0}
fi: Esittäjän {0} suosituimmat levyt

en: Top Tracks by {0}
fi: Esittäjän {0} suosituimmat kappaleet

en: Recommended Artists
fi: Suositellut esittäjät

en: No similar artists found
fi: Samankaltaisia esittäjiä ei löytynyt

en: {0}% Similarity
fi: {0} % samankaltainen

en: Unknown Similarity
fi: Samankaltaisuus ei ole selvillä

en: _Add Station...
fi: _Lisää asema...

en: Add a new Last.fm radio station
fi: Lisää uusi Last.fm-radioasema

note: Translators: {0} is a type of Last.fm station, eg "Fans of" or "Similar to".
en: Listen to {0} Station
fi: Kuuntele asemaa ”{0}”

note: Translators: {0} is a type of Last.fm station, eg "Fans of" or "Similar to".
en: Listen to the Last.fm {0} station for this artist
fi: Kuuntele tämän esittäjän asemaa ”{0}”

en: Fans of
fi: Esittäjän fanit

en: Similar to
fi: Samankaltainen kuin

en: Love Track
fi: Rakasta kappaletta

en: Mark current track as loved
fi: Merkitse soiva kappale ihanaksi

en: Ban Track
fi: Estä kappale

en: Mark current track as banned
fi: Merkitse soiva kappale estetyksi

en: Fans of {0}
fi: Esittäjän {0} fanit

en: Similar to {0}
fi: Samankaltainen kuin {0}

en: _Add Station
fi: _Lisää asema

en: Sort Stations by
fi: Järjestä asemat käyttäen

en: Total Play Count
fi: Soittokerrat kaikkiaan

en: New Station
fi: Uusi asema

en: Station _Type:
fi: Aseman _tyyppi:

en: Last.fm Station
fi: Last.fm-asema

en: Edit Last.fm Station
fi: Muokkaa Last.fm-asemaa

en: Delete Last.fm Station
fi: Poista Last.fm-asema

en: Tuning Last.fm to {0}.
fi: Viritetään Last.fm-asemalle {0}.

note: Translators: {0} is an error message sentence from RadioConnection.cs.
en: Failed to tune in station. {0}
fi: Asemaa ei voitu virittää. {0}

en: Getting new songs for {0}.
fi: Noudetaan aseman {0} uusia kappaleita.

en: No new songs available for {0}.
fi: Asemalla {0} ei ole uusia kappaleita.

en: Failed to get new songs for {0}.
fi: Aseman {0} uusia kappaleita ei voitu hakea.

en: {0} song played | {0} songs played
fi[0]: {0} kappale soitettu
fi[1]: {0} kappaletta soitettu

en: Recommended
fi: Suositellut

en: Personal
fi: Henkilökohtainen

en: Mix
fi: Miksaus

en: Banshee Group
fi: Banshee-ryhmä

en: Neighbors
fi: Naapurit

en: For User:
fi: Käyttäjälle:

en: Of User:
fi: Käyttäjän:

en: Group
fi: Ryhmä

en: Group Name:
fi: Ryhmän nimi:

en: Tag
fi: Merkintä

en: Tag Name:
fi: Merkinnän nimi:

en: Fan
fi: Fani

en: Fans of:
fi: Esittäjän fani:

en: Similar
fi: Samankaltainen

en: Similar to:
fi: Samankaltainen kuin:

en: lastfm:// URL
fi: lastfm://-URL

en: Library
fi: Kirjasto

en: Launch the Banshee Media Player
fi: Käynnistä Banshee-musiikkisoitin

en: Quick access panel for your media
fi: Paneeli mediatiedostojen nopeaan käyttöön

en: _Mini Mode
fi: _Minitila

en: Full Mode
fi: Kaikki ohjaimet

en: Switch back to full mode
fi: Näytä kaikki ohjaimet

en: Change repeat playback mode
fi: Vaihda kertaussoiton tilaa

en: Discover interesting podcasts in the Miro Guide podcast directory!
fi: Löydä mielenkiintoisia podcasteja Miro Guide -podcast-hakemistosta!

en: Open Miro Guide
fi: Avaa Miro Guide

en: Search for podcasts
fi: Etsi podcasteja

en: Search for video podcasts
fi: Etsi video-podcasteja

en: _Show Notifications
fi: _Näytä huomautukset

en: Show notifications when item changes
fi: Näytä huomautus vaihdettaessa

en: Still Running
fi: Yhä käynnissä

en: Banshee was closed to the notification area. Use the <i>Quit</i> option to end your session.
fi: Banshee suljettiin ilmoitusalueelle. Käytä <i>Sulje</i>-vaihtoehtoa lopettaaksesi istunnon.

en: Skip this item
fi: Ohita tämä kappale

en: Cannot show notification
fi: Huomautusta ei voi näyttää

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} and {3} are Artist Name and Album Title, respectively; e.g. 'by Parkway Drive from Killing with a Smile'
en: {0}by{1} {2}
    {0}from{1} {3}
fi: {0}esittäjä{1} {2}
    {0}levyltä{1} {3}

en: Simplify
fi: Yksinkertaista

en: Simplify the Now Playing interface by hiding the source list and more
fi: Yksinkertaista Nyt soi -käyttöliittymää piilottamalla mm. lähdeluettelo

en: Unable to import track: {0}
fi: Kappaletta ei voitu tuoda: {0}

en: Importing from Amarok failed
fi: Tuonti Amarokista epäonnistui

note: TODO add Help button and dialog/tooltip
en: iTunes Importer
fi: iTunes-tuonti

en: Import song ratings
fi: Tuo kappaleiden arvostelut

en: Import play statistics (playcount, etc.)
fi: Tuo soittotilastot (soittomäärät jne.)

en: Import playlists
fi: Tuo soittolistat

en: Locate your "{0}" file...
fi: Etsi tiedosto ”{0}”...

en: Locate "{0}"
fi: Etsi ”{0}”

en: Locate iTunes Music Directory
fi: Etsi iTunes-musiikkokirjasto

en: The iTunes library refers to your music directory as "{0}" but Banshee was not able to infer the location of this directory. Please locate it.
fi: iTunes-kirjasto viittaa musiikkihakemistoosi nimellä ”{0}”, mutta Banshee ei pystynyt päättelemään tämän hakemiston sijaintia, etsi se.

en: iTunes Media Player
fi: iTunes-mediasoitin

en: Banshee is not familiar with this version of the iTunes library format. Importing may or may not work as expected, or at all. Would you like to attempt to import anyway?
fi: Banshee ei tunne tätä iTunesin kirjastomuodon versiota. Tuominen ei välttämättä toimi odotetusti tai ollenkaan. Haluatko silti kokeilla tuomista?

en: Unable to import song.
fi: Kappaletta ei voitu tuoda.

en: Rhythmbox Music Player
fi: Rytmilaatikko-musiikkisoitin

en: Import _playlists
fi: Tuo _soittolistoja

en: _Fill
fi: _Täytä

en: f_rom
fi: _levyltä

en: Add to Play Queue
fi: Lisää soittojonoon

en: Append selected songs to the play queue
fi: Lisää valitut kappaleet soittojonoon

en: Play After
fi: Soita nykyisen jälkeen

en: Add selected songs after the currently playing track, album, or artist
fi: Lisää valitut kappaleet jonoon tällä hetkellä soivan kappaleen, esittäjän tai levyn jälkeen

en: Current Track
fi: Nykyinen kappale

en: Add selected songs to the play queue after the currently playing song
fi: Lisää valitut kappaleet soittojonoon tällä hetkellä soivan kappaleen jälkeen

en: Current Album
fi: Nykyinen levy

en: Add selected songs to the play queue after the currently playing album
fi: Lisää valitut kappaleet soittojonoon tällä hetkellä soivan levyn jälkeen

en: Current Artist
fi: Nykyinen esittäjä

en: Add selected songs to the play queue after the currently playing artist
fi: Lisää valitut kappaleet soittojonoon tällä hetkellä soivan esittäjän jälkeen

en: Refresh random tracks in the play queue
fi: Päivitä satunnaiset kappaleet soittojonossa

en: Randomize the playback order of items in the play queue
fi: Aseta soittojonossa olevat kappaleet satunnaiseen järjestykseen

en: Add More
fi: Lisää enemmän

en: Add more random tracks to the play queue
fi: Lisää enemmän satunnaisia kappaleita soittojonoon

en: Remove all tracks from the play queue
fi: Poista kaikki kappaleet soittojonosta

en: Clear the play queue when quitting
fi: Tyhjennä soittojono lopetettaessa

en: Remove From Play Queue
fi: Poista soittojonosta

en: Number of _played songs to show
fi: Kuinka monta _soitettua kappaletta näytetään

en: Number of _upcoming songs to show
fi: Kuinka monta _tulevaa kappaletta näytetään

en: All Podcasts ({0})
fi: Kaikki podcastit ({0})

en: Podcasts Folder
fi: Podcast-kansio

en: Remove Podcast
fi: Poista podcast

en: Disable Auto Updates
fi: Poista automaattiset päivitykset käytöstä

en: Network error updating {0}
fi: Verkkovirhe päivitettäessä kohdetta {0}

en: Parsing error updating {0}
fi: Jäsennysvirhe päivitettäessä kohdetta {0}

en: Authentication error updating {0}
fi: Tunnistautumisvirhe päivitettäessä kohdetta {0}

en: Error updating {0}
fi: Virhe päivitettäessä kohdetta {0}

en: Search your podcasts
fi: Etsi podcasteja

en: Episode Properties
fi: Jakson asetukset

en: Published
fi: Julkaistu

en: New
fi: Uusi

en: Downloaded
fi: Noudettu

en: {0} episode | {0} episodes
fi[0]: {0} jakso
fi[1]: {0} jaksoa

en: Never updated
fi: Ei koskaan päivitetty

en: Updated at {0}
fi: Päivitetty {0}

en: Updated {0}
fi: Päivitetty {0}

en: Downloading
fi: Noudetaan

en: New Items
fi: Uudet jaksot

en: All Items
fi: Kaikki jaksot

en: Downloading Podcast(s)
fi: Noudetaan podcasteja

en: Cancel all podcast downloads?
fi: Peru kaikki podcastien noudot?

note: "<control><shift>U",
en: Check all podcasts for new episodes
fi: Etsi uusia jaksoja kaikista podcasteista

en: Add Podcast...
fi: Lisää podcast...

en: Subscribe to a new podcast
fi: Tilaa uusi podcast

en: Unsubscribe and Delete
fi: Peru tilaus ja poista

en: Check for New Episodes
fi: Etsi uusia jaksoja

en: Download All Episodes
fi: Nouda kaikki jaksot

en: Visit Podcast Homepage
fi: Käy podcastin kotisivulla

en: Podcast Properties
fi: Podcastin asetukset

en: Mark as New
fi: Merkitse uudeksi

en: Archive
fi: Arkistoi

note: Translators: this is a verb used as a button name, not a noun
en: Download
fi: Lataa

en: Cancel Download
fi: Peru nouto

en: Visit Website
fi: Käy sivulla

en: Add Podcast
fi: Lisää podcast

en: Delete File | Delete Files
fi[0]: Poista tiedosto
fi[1]: Poista tiedostot

en: Invalid URL
fi: Virheellinen URL

en: Podcast URL is invalid.
fi: Podcastin URL on virheellinen.

en: Episode Details
fi: Jakson tiedot

en: Check periodically for new episodes
fi: Etsi uusia jaksoja säännöllisesti

en: If checked, Banshee will check every hour to see if this podcast has new episodes
fi: Jos valintaruutu on valittuna, Banshee tarkistaa joka tunti onko tällä podcastilla uusia jaksoja

en: Download new episodes
fi: Lataa uudet jaksot

en: Archive all episodes except the newest one
fi: Arkistoi kaikki jaksot paitsi uusin

en: No description available
fi: Ei kuvausta saatavilla

en: Name:
fi: Nimi

en: Website:
fi: Kotisivu:

en: Visit
fi: Vieraile

en: Subscription Options
fi: Tilausasetukset

en: Feed URL:
fi: Syötteen osoite:

en: Last Refreshed:
fi: Viimeksi päivitetty:

en: Category:
fi: Luokka:

en: Copyright:
fi: Tekijänoikeudet:

en: Subscribe to New Podcast
fi: Tilaa uusi podcast

en: Please enter the URL of the podcast to which you would like to subscribe.
fi: Syötä URL podcastiin jonka haluat tilata.

en: Download all episodes
fi: Nouda kaikki jaksot

en: Download the most recent episode
fi: Nouda viimeisin jakso

en: Let me decide which episodes to download
fi: Anna minun valita noudettavat jaksot

en: _Speaker:
fi: _Kaiutin:

note: Translators: {0} and {1} are Artist Name and Album Title, respectively; e.g. 'by Parkway Drive from Killing with a Smile'
en: by '{0}' from '{1}'
fi: esittäjä ”{0}”, levyltä ”{1}”

note: Translators: {0} is for Album Title; e.g. 'from Killing with a Smile'
en: from '{0}'
fi: levyltä ”{0}”

note: Translators: {0} is for Artist Name; e.g. 'by Parkway Drive'
en: by '{0}'
fi: esittäjä ”{0}”

en: _Show Banshee in the sound menu
fi: _Näytä Banshee äänivalikossa

en: Control Banshee through the sound menu
fi: Hallitse Bansheeta äänivalikon kautta

en: Show SQL Console
fi: Näytä SQL-konsoli

en: Start SQL Monitoring
fi: Käynnistä SQL-tarkkailu

en: Stop SQL Monitoring
fi: Pysäytä SQL-tarkkailu

en: Track Preview
fi: Kappaleen esikuuntelu

en: Uploaded by
fi: Lähettäjä

en: Play in Banshee...
fi: Soita Bansheessa...

en: Play in Web Browser...
fi: Soita Web-selaimessa...

en: No videos found
fi: Yhtään videota ei löytynyt

en: open context menu
fi: avaa kontekstivalikko

en: click
fi: napsauta

en: menu
fi: valikko

en: Hide <i>{0}</i>
fi: Piilota <i>{0}</i>

note: Translators: {0} is substituted with the application name
en: {0} Encountered a Fatal Error
fi: {0} havaitsi vakavan virheen

en: Error Details
fi: Virheen yksityiskohdat

en: An unhandled exception was thrown:
fi: Tapahtui käsittelemätön virhe:

en: Assembly Version Information
fi: Koosteversion tiedot

en: Assembly Name
fi: Koosteen nimi

en: KB
fi: kt

en: Condition:
fi: Ehto:

en: _Match
fi: _Osumat

en: all
fi: kaikki

en: any
fi: mikä tahansa

en: of the following:
fi: seuraavista:

en: _Limit to
fi: _Rajoita

en: selected by
fi: perusteella

en: ago
fi: sitten

en: seconds
fi: sekuntia

en: days
fi: päivää

en: weeks
fi: viikkoa

en: months
fi: kuukautta

en: years
fi: vuotta

en: {0} download at {1}/s | {0} downloads at {1}/s
fi[0]: {0} lataus nopeudella {1}/s
fi[1]: {0} latausta nopeudella {1}/s

en: {0} download at {1}/s ({2} pending) | {0} downloads at {1}/s ({2} pending)
fi[0]: {0} lataus nopeudella {1}/s ({2} jonossa)
fi[1]: {0} latausta nopeudella {1}/s ({2} jonossa)

note: public static readonly Operator Equal              = new Operator ("equals", "= {0}", "==", "=", ":"); public static readonly Operator NotEqual           = new Operator ("notEqual", "!= {0}", true, "!=", "!:"); public static readonly Operator LessThanEqual      = new Operator ("lessThanEquals", "<= 
en: before
fi: ennen

en: after
fi: jälkeen

en: is
fi: on

en: is not
fi: ei ole

en: at most
fi: on enintään

en: at least
fi: on vähintään

en: less than
fi: vähemmän kuin

note: The SQL operators in these Operators are reversed from normal on purpose
en: more than
fi: enemmän kuin

en: empty
fi: tyhjä

en: {0} ago
fi: {0} sitten

en: contains
fi: sisältää

en: doesn't contain
fi: ei sisällä

en: starts with
fi: alkaa

en: ends with
fi: päättyy

en: Last.fm Account Login
fi: Last.fm-tilin kirjautuminen

en: Please enter your Last.fm account credentials.
fi: Syötä Last.fm-tilisi tiedot.

en: Save and Log In
fi: Tallenna ja kirjaudu sisään

en: Authorize for Last.fm
fi: Anna käyttöoikeus Last.fm:ää varten

en: Last.fm username is invalid or Banshee is not authorized to access your account.
fi: Last.fm-käyttäjätunnus on virheellinen tai Bansheella ei ole käyttöoikeutta tiliisi.

en: This service does not exist.
fi: Tätä palvelua ei ole olemassa.

en: Stations are only available to paying Last.fm subscribers.
fi: Asemat ovat vain maksaneiden Last.fm-tilaajien käytössä.

en: This station is not available.
fi: Tämä asema ei ole saatavilla.

en: The request is missing a required parameter.
fi: Pyynnöstä puuttuu pakollinen parametri.

en: The specified resource is invalid.
fi: Määritetty resurssi on virheellinen.

en: Server error, please try again later.
fi: Palvelinvirhe, yritä myöhemmin uudelleen.

en: Invalid authentication information, please re-authenticate.
fi: Virheelliset tunnistautumistiedot, yritä uudelleen.

en: The API key used by this application is invalid.
fi: Tämän ohjelman käyttämä API-avain on virheellinen.

en: The streaming system is offline for maintenance, please try again later.
fi: Äänivirtojen palvelu on poissa käytöstä ylläpidon takia, yritä myöhemmin uudestaan.

en: The method signature is invalid.
fi: Metodin allekirjoitus on virheellinen.

en: There is not enough content to play this station.
fi: Sisältöä ei ole riittävästi aseman soittamiseksi.

en: This group does not have enough members for radio.
fi: Tässä ryhmässä ei ole tarpeeksi jäseniä radiota varten.

en: This artist does not have enough fans for radio.
fi: Esittäjällä ei ole tarpeeksi faneja radiota varten.

en: There are not enough neighbours for this station.
fi: Tällä asemalla ei ole tarpeeksi naapureita.

en: There was an unknown error.
fi: Tapahtui tuntematon virhe.

en: Not connected to Last.fm.
fi: Ei yhteyttä Last.fm-palveluun.

en: Account details are needed before you can connect to Last.fm
fi: Tilitiedot vaaditaan ennen kirjautumista last.fm-palveluun

en: No network connection detected.
fi: Verkkoyhteyttä ei havaittu.

en: Last.fm username is invalid.
fi: Last.fm-käyttäjätunnus on virheellinen.

en: Connecting to Last.fm.
fi: Yhdistetään Last.fm-palveluun.

en: Connected to Last.fm.
fi: Yhdistetty Last.fm-palveluun.

en: Unknown Podcast
fi: Tuntematon podcast
