banshee master - en to ro translation catalogue (1414 entries)

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.AppleDevice/Banshee.Dap.AppleDevice.addin.xml
en: Apple Devices Support
ro: Suport pentru dispozitive Apple

en: Support for most iPod/iPhone/iPad devices.
ro: Suport pentru majoritatea dispozitivelor iPod/iPhone/iPad.

en: Device Support
ro: Suport dispozitive

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.Ipod/Banshee.Dap.Ipod.addin.xml
en: iPod Support
ro: Suport pentru iPod

en: Support for most iPod devices.
ro: Suport pentru cele mai multe dispozitive iPod.

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.Karma/Banshee.Dap.Karma.addin.xml
en: Karma Support
ro: Suport Karma

en: Support for Rio Karma devices.
ro: Suport pentru dispozitive Rio Karma.

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.MassStorage/Banshee.Dap.MassStorage.addin.xml
en: Mass Storage Media Player Support
ro: Suport pentru playerele media detașabile

en: Support for USB-drive based devices, including many iAudio devices and Android, Pre, and Galaxy phones.
ro: Suport pentru dispozitive bazate pe unități USB, inclusiv multe dispozitive iAudio și telefoane Android, Pre și Galaxy.

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.Mtp/Banshee.Dap.Mtp.addin.xml
en: MTP Media Player Support
ro: Suport MTP Media Player

en: Support for MTP devices, including many Creative Zen devices.
ro: Suport pentru dispozitive MTP, inclusiv mai multe dispozitive Creative Zen.

note: ../src/Extensions/Banshee.AmazonMp3.Store/Banshee.AmazonMp3.Store.addin.xml
en: Amazon MP3 Store Source
ro: Sursa Amazon MP3 Store

en: Browse, search, and purchase music from the Amazon MP3 store.
ro: Răsfoiți, căutați și achiziționați muzică de la magazinul de MP3-uri Amazon.

en: Online Sources
ro: Surse online

note: ../src/Extensions/Banshee.AmazonMp3/Banshee.AmazonMp3.addin.xml
en: Amazon MP3 Import
ro: Importă MP3-uri de la Amazon

en: Download and import music purchased from Amazon.com.
ro: Descărcați și importați muzică achiziționată de pe Amazon.com.

note: ../src/Extensions/Banshee.Audiobook/Banshee.Audiobook.addin.xml
en: Audiobooks Library
ro: Biblioteca de cărți audio

en: Organize audiobooks, lectures, etc.
ro: Organizați cărți audio, prelegeri, etc.

en: Core
ro: Nucleu

note: ../src/Extensions/Banshee.AudioCd/Banshee.AudioCd.addin.xml
en: Audio CD Support
ro: Suport CD audio

en: Listen to and rip Audio CDs.
ro: Ascultați și extrageți piese de pe CD-uri audio.

en: Customize and extend Banshee with Boo-language scripts.
ro: Personalizați și extindeți Banshee cu limbajul de scripting Boo.

en: Utilities
ro: Utilitare

note: ../src/Extensions/Banshee.Bpm/Banshee.Bpm.addin.xml
en: BPM Detection
ro: Detectare BPM

en: Detect the beats per minute (BPM) of your music.
ro: Detectează numărul de bătăi pe minut (BPM) al pieselor.

note: ../src/Extensions/Banshee.CoverArt/Banshee.CoverArt.addin.xml
en: Cover Art Fetching
ro: Descărcare copertă album

en: Fetch cover art for all items in your library.
ro: Descarcă coperta pentru toate elementele din biblioteca dumneavoastră.

note: ../src/Extensions/Banshee.Daap/Banshee.Daap.addin.xml
en: DAAP Sharing
ro: Partajare DAAP

en: Browse and listen to music shared over your local network.
ro: Răsfoiți și ascultați muzica partajată din rețeaua locală.

note: ../src/Extensions/Banshee.Emusic/Banshee.Emusic.addin.xml
en: eMusic Import
ro: Importă de la eMusic

en: Download and import music purchased from eMusic.
ro: Descărcați și importați muzică achiziționată de pe eMusic.

note: ../src/Extensions/Banshee.FileSystemQueue/Banshee.FileSystemQueue.addin.xml
en: File System Preview Queue
ro: Coada de previzualizare sistem de fișiere

en: Preview files without importing to your library.
ro: Previzualizare fișiere fără importare în bibliotecă.

note: ../src/Extensions/Banshee.Fixup/Banshee.Fixup.addin.xml
en: Metadata Fixup
ro: Remediere metadate

en: Fix broken and missing metadata using bulk operations.
ro: Remediază metadatele defecte sau lipsă utilizând operații în masă.

note: ../src/Extensions/Banshee.InternetArchive/Banshee.InternetArchive.addin.xml
en: Internet Archive
ro: Arhiva Internet

en: Browse and search the Internet Archive's vast media collection.
ro: Răsfoiți și căutați în marea colecție de fișiere media a Arhivei Internet.

note: ../src/Extensions/Banshee.InternetRadio/Banshee.InternetRadio.addin.xml
en: Internet Radio
ro: Radio prin Internet

en: Listen to and organize Internet Radio stations.
ro: Ascultați și organizați posturi de radio prin Internet.

en: Last.fm scrobbling and context pane recommendations.
ro: Last.fm scrobbling și recomandări în panoul contextual.

en: Last.fm streaming radio for paid subscribers.
ro: Last.fm flux radio cu abonament plătit.

note: ../src/Extensions/Banshee.LibraryWatcher/Banshee.LibraryWatcher.addin.xml
en: Library Watcher
ro: Supraveghetorul Bibliotecii

en: Automatically update music and video libraries.
ro: Actualizează automat bibliotecile de muzică și video.

note: ../src/Extensions/Banshee.MiniMode/Banshee.MiniMode.addin.xml
en: Mini Mode
ro: Mod mini

en: Control Banshee through a small window with only playback controls and track information.
ro: Controlați Banshee printr-o fereastră mică, doar cu controale de redare și urmărire de informații.

note: ../src/Extensions/Banshee.MiroGuide/Banshee.MiroGuide.addin.xml
en: Miro Guide Podcast Directory
ro: Ghidul dosarului de podcasturi Miro

en: Browse and subscribe to thousands of audio and video podcasts.
ro: Răsfoiți și abonați-vă la mii de podcasturi audio și video.

note: ../src/Extensions/Banshee.Mpris/Banshee.Mpris.addin.xml
en: MPRIS D-Bus interface
ro: interfața D-Bus MPRIS

en: Control Banshee using the MPRIS D-Bus interface.
ro: Controlați Banshee folosind interfața D-Bus MPRIS.

note: ../src/Extensions/Banshee.MultimediaKeys/Banshee.MultimediaKeys.addin.xml
en: Multimedia Keys
ro: Taste multimedia

en: Control playback via the multimedia keys on your keyboard.
ro: Controlează redarea prin intermediul tastelor multimedia de pe tastatură.

note: ../src/Extensions/Banshee.NotificationArea/Banshee.NotificationArea.addin.xml
en: Notification Area Icon
ro: Iconița din zona de notificare

en: Display an icon in the notification area for controlling Banshee.
ro: Afișați o iconiță în zona de notificare pentru controlul Banshee.

note: ../src/Extensions/Banshee.PlayerMigration/Banshee.PlayerMigration.addin.xml
en: Importers for Amarok, Rhythmbox and iTunes
ro: Importatori pentru Amarok, Rhythmbox și iTunes

en: Import your library from Amarok, Rhythmbox or iTunes.
ro: Importă biblioteca din Amarok, Rhythmbox sau iTunes.

note: ../src/Extensions/Banshee.PlayQueue/Banshee.PlayQueue.addin.xml
en: Play Queue
ro: Coadă redare

en: Queue tracks in an ad-hoc playlist, or let the Auto DJ take over.
ro: Puneți piese la coadă într-o listă de redare ad-hoc sau lăsați Auto DJ să preia controlul.

note: ../src/Extensions/Banshee.Podcasting/Banshee.Podcasting.addin.xml
en: Podcasts
ro: Podcasturi

en: Subscribe to podcasts and stream or download episodes.
ro: Abonați-vă la podcasturi și descărcați sau vizualizați episoade difuzate în flux.

note: ../src/Extensions/Banshee.SoundMenu/Banshee.SoundMenu.addin.xml
en: Sound Menu Integration
ro: Integrare în meniul de sunet

en: Control Banshee from the Sound Menu.
ro: Controlați Banshee din Meniul sunet.

note: ../src/Extensions/Banshee.Torrent/Banshee.Torrent.addin.xml
en: Torrent Downloader
ro: Descărcare torente

en: Support downloading BitTorrent files from podcasts.
ro: Suport pentru descărcarea de fișiere BitTorrent din podcasturi.

note: ../src/Extensions/Banshee.UbuntuOneMusicStore/Banshee.UbuntuOneMusicStore.addin.xml
en: Ubuntu One Music Store
ro: Magazinul de muzică Ubuntu One

en: This extension grants access to the Ubuntu One Music Store, powered by 7digital.
ro: Această extensie permite acces la Magazinul de muzică Ubuntu One, susținut de 7digital.

en: View artist information from Wikipedia in the context pane.
ro: Vizualizați informații despre artist de la Wikipedia în panoul de context.

en: Context Pane
ro: Panou context

en: Show related YouTube videos in the context pane.
ro: Afișează videoclipuri înrudite de pe YouTube în panoul de context.

en: AAC (Novell Encoder)
ro: AAC (Codor Novell)

en: Bitrate
ro: Rată de biți

en: Designed to be the successor of the MP3 format, AAC generally achieves better sound quality than MP3 at many bit rates.
ro: Proiectat pentru a fi succesorul formatului MP3, AAC obține, în general, o calitate mai bună a sunetului decât MP3 la mai multe rate de biți.

en: Long Term Prediction
ro: Predicție pe termen lung

en: Low Complexity
ro: Complexitate scăzută

en: Output Format
ro: Format ieșire

en: Profile
ro: Profil

en: Channels
ro: Canale

en: Free Lossless Audio Codec
ro: Codec audio fără pierderi gratuit

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
ro: Codec audio fără pierderi gratuit (FLAC) este un codec open source care comprimă, dar nu degradează calitatea audio.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format that produces larger files at lower bitrates.
ro: Un format audio mai vechi, proprietar, cu pierderi de calitate care produce fișiere mai mari la rate de biți mai mici.

en: Best
ro: Cea mai bună

en: Constant Bitrate
ro: Rată de biți constantă

en: Encoding Mode
ro: Mod de codare

en: MP3 (LAME Encoder)
ro: MP3 (Codor LAME)

en: VBR Quality
ro: Calitate VBR

en: Variable Bitrate
ro: Rată de biți variabilă

en: Worst
ro: Cea mai slabă

en: MP3 (Xing Encoder)
ro: MP3 (Codor Xing)

en: Audio quality
ro: Calitate audio

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
ro: Vorbis este un codec audio open source cu pierderi cu ieșire de înaltă calitate la un fișier de dimensiuni mai mici decât MP3.

en: A fast and efficient open source audio format offering lossless and high-quality lossy encoding with great dynamic range.
ro: Un format open source rapid și eficient care oferă o codare audio fără pierderi și de înaltă calitate cu pierderi cu o gamă dinamică mare.

en: Default
ro: Implicit

en: Default Compression
ro: Compresie implicită

en: Extra processing
ro: Procesare suplimentară

en: Fast Compression
ro: Compresie rapidă

en: High Compression
ro: Compresie ridicată

en: Highest
ro: Cea mai mare

en: Lossy mode
ro: Mod cu pierderi

en: Mode
ro: Mod

en: Store MD5 sum in the file
ro: Păstrează suma MD5 în fișier

en: Very High Compression
ro: Compresie foarte ridicată

en: WAV+PCM is a lossless format that holds uncompressed, raw pulse-code modulated (PCM) audio.
ro: WAV + PCM este un format fără pierderi care reține necomprimate, pulsuri audio modulate neprocesate în cod (PCM).

en: Waveform PCM
ro: Formă de undă PCM

en: A proprietary lossy audio format with high quality output at a lower file size than MP3. A 96 kbps WMA is equivalent to a 128 kbps MP3.
ro: Un format audio proprietar cu pierderi cu ieșire de înaltă calitate, la o dimensiune de fișier mai mică decât MP3. Un WMA la 96 kbps este echivalent cu un MP3 la 128 kbps.

en: Audio Quality
ro: Calitate audio

en: Use a variable bitrate
ro: Utilizează o rată de biți variabilă

en: Banshee Media Player
ro: Player muzică Banshee

en: Media Player
ro: Media player

en: Play and organize your media collection
ro: Redă și organizează colecția media

en: Could not create pipeline
ro: Nu s-a putut crea linia de asamblare

en: Could not create filesrc element
ro: Nu s-a putut crea elementul filesrc

en: Could not create decodebin2 plugin
ro: Nu s-a putut crea modulul de extensie decodebin2

en: Could not create audioconvert plugin
ro: Nu s-a putut crea modulul de extensie audioconvert

en: Could not create bpmdetect plugin
ro: Nu s-a putut crea modulul de extensie bpmdetect

en: Could not create fakesink plugin
ro: Nu s-a putut crea modulul de extensie fakesink

en: Could not link pipeline elements
ro: Nu s-a putut lega elementele liniei de asamblare

en: Could not initialize element from cdda URI
ro: Nu s-a putut inițializa elementul din URI-ul CDDA

en: Could not create encoder pipeline
ro: Nu s-a putut crea codorul liniei de asamblare

en: Could not create queue plugin
ro: Nu s-a putut crea modulul de extensie queue

en: Could not create filesink plugin
ro: Nu s-a putut crea modulul de extensie filesink

en: Could not create source element
ro: Nu am putut crea elementul sursă

en: Could not create 'decodebin2' plugin
ro: Nu s-a putut crea modulul de extensie „decodebin2”

en: Could not create sink element
ro: Nu am putut crea elementul sink

en: Could not create 'sinkben' plugin
ro: Nu s-a putut crea modulul de extensie 'sinkben'

en: Could not create 'audioconvert' plugin
ro: Nu s-a putut crea modulul de extensie 'audioconvert'

en: Could not create 'audioresample' plugin
ro: Nu s-a putut crea modulul de extensie 'audioresample'

en: Could not create encoding pipeline
ro: Nu s-a putut crea linia de asamblare de codare

en: Could not get sink pad from encoder
ro: Nu s-a putut obține un „sink pad” de la codor

en: Could not construct pipeline
ro: Nu s-a putut construi linia de asamblare

en: Write CD...
ro: Scrie CD...

en: Write selected tracks to an audio CD
ro: Scrie piesele selectate pe un CD audio

en: Could not write CD
ro: Nu s-a putut scrie CD-ul

en: Brasero could not be started
ro: Brasero nu a putut fi pornit

en: Fullscreen video playback active
ro: Redare video pe tot ecranul activă

en: Could not find an encoder for ripping.
ro: Nu s-a putut găsi un codor pentru extragere.

en: Could not create CD ripping driver.
ro: Nu s-a putut crea driver de extragere de pe CD.

en: Could not create BPM detection driver.
ro: Nu s-a putut crea driver de detecție BPM.

en: Enable _gapless playback
ro: Activează redarea fără pau_ze

en: Eliminate the small playback gap on track change.  Useful for concept albums and classical music
ro: Elimină decalajele mici de redare la schimbările de piesă. Utile pentru albume concept și muzica clasică

en: Could not initialize GStreamer library
ro: Nu am putut inițializa biblioteca GStreamer

en: Unknown Error
ro: Eroare necunoscută

en: _Enable ReplayGain correction
ro: _Activează corecția ReplayGain

en: For tracks that have ReplayGain data, automatically scale (normalize) playback volume
ro: Pentru liniile care au date ReplayGain, scalează automat (normalizează) volumul de redare

en: Eliminate the small playback gap on track change.  Useful for concept albums and classical music.
ro: Elimină decalajele mici de redare la schimbările de piesă. Utile pentru albume concept și muzica clasică.

en: Could not create transcoder
ro: Nu am putut crea transcodor

en: _Close
ro: În_chide

en: Close
ro: Închide

en: Help Options
ro: Opțiuni ajutor

en: Show this help
ro: Arată acest ajutor

en: Show options for controlling playback
ro: Arată opțiuni de control ale redării

en: Show options for querying the playing track
ro: Arată opțiuni pentru interogarea piesei redate

en: Show options for querying the playing engine
ro: Arată opțiuni pentru interogarea motorului de redare

en: Show options for the user interface
ro: Arată opțiuni pentru interfața cu utilizatorul

en: Show options for developers and debugging
ro: Arată opțiuni pentru dezvoltatori și depanare

en: Show all option groups
ro: Arată toate grupurile de opțiuni

en: Show version information
ro: Arată informații despre versiune

en: Playback Control Options
ro: Control opțiuni redare

en: Play the next track, optionally restarting if the 'restart' value is set
ro: Reda următoarea piesă, opțional, repornind în cazul în care valoarea „repornire” este definită

en: Play the previous track, optionally restarting if the 'restart value is set
ro: Reda piesa precedentă, opțional, repornind în cazul în care valoarea „repornire” este definită

en: If the current song has been played longer than 4 seconds then restart it, otherwise the same as --previous
ro: În cazul în care piesa curentă a fost redată mai mult de 4 secunde, repornește-o, altfel la fel ca --previous

en: Automatically start playing any tracks enqueued on the command line
ro: Începe în mod automat redarea oricărei piese pusă în coadă din linia de comandă

en: Start playback
ro: Pornește redarea

en: Pause playback
ro: Suspendă redarea

en: Toggle playback
ro: Comută redarea

en: Completely stop playback
ro: Oprește complet redarea

en: Enable or disable playback stopping after the currently playing track (value should be either 'true' or 'false')
ro: Activează sau dezactivează oprirea redării piesa redată acum (valoarea ar trebui să fie sau „true” sau „false”)

en: Set the playback volume (0-100), prefix with +/- for relative values
ro: Stabilește volumul de redare (0-100), prefixat cu +/-pentru valori relative

en: Seek to a specific point (seconds, float)
ro: Derulează la un anumit punct (secunde, virgulă mobilă)

en: Set the currently played track's rating (0 to 5)
ro: Stabilește aprecierea piesei redate acum (de la 0 la 5)

en: Player Engine Query Options
ro: Opțiuni de interogare motor redare

en: Current player state
ro: Starea curentă a player-ului

en: Last player state
ro: Ultima stare a player-ului

en: Query whether the player can be paused
ro: Interoghează dacă player-ul poate fi suspendat

en: Query whether the player can seek
ro: Interoghează dacă player-ul poate derula

en: Player volume
ro: Volum player

en: Player position in currently playing track
ro: Poziția player-ului în piesa redată curent

en: Playing Track Metadata Query Options
ro: Opțiunile de interogare a metadatelor piesei redate

en: Artist Name
ro: Nume artist

en: Album Title
ro: Titlu album

en: Track Title
ro: Titlu piesă

en: Duration
ro: Durată

note: Translators: noun
en: Track Number
ro: Număr piesă

note: Translators: noun
en: Track Count
ro: Număr pistă

en: Disc Number
ro: Număr disc

en: Year
ro: An

en: Rating
ro: Apreciere

en: Score
ro: Scor

note: Translators: noun
en: Bit Rate
ro: Rată de biți

en: User Interface Options
ro: Opțiuni ale interfeței utilizator

en: Present the user interface on the active workspace
ro: Prezintă interfața cu utilizatorul pe spațiul de lucru activ

en: Enter the full-screen mode
ro: Intră în modul pe tot ecranul

en: Hide the user interface
ro: Ascunde interfața cu utilizatorul

en: Do not present the user interface, regardless of any other options
ro: Nu prezenta interfața cu utilizatorul, indiferent de orice alte opțiuni

en: Present the import media dialog box
ro: Prezintă căsuța de dialog import media

en: Present the about dialog
ro: Prezintă dialogul Despre

en: Present the open location dialog
ro: Prezintă dialogul Deschidere locație

en: Present the preferences dialog
ro: Prezintă de dialog Preferințe

en: Debugging and Development Options
ro: Opțiuni de dezvoltare și depanare

en: Enable general debugging features
ro: Activează caracteristicile generale de depanare

en: Enable debugging output of SQL queries
ro: Activează ieșirea de depanare a interogărilor SQL

en: Enable debugging output of Mono.Addins
ro: Activează ieșirea de depanare a Mono.Addins

en: Specify an alternate database to use
ro: Specifică o bază de date alternativă de utilizat

en: Specify an alternate key, default is /apps/banshee-1/
ro: Specifică o cheie alternativă, implicit este /apps/banshee-1/

en: Optimize instance for running uninstalled; most notably, this will create an alternate Mono.Addins database in the working directory
ro: Optimizează instanța pentru rularea dezinstalată; în special, acest lucru va crea o bază de date Mono.Addins alternativă în directorul de lucru

en: Disable DBus support completely
ro: Dezactivează complet suportul DBus

en: Skip loading a custom gtkrc file ({0}) if it exists
ro: Sari peste încărcarea fișierului personalizat gtkrc ({0}) în cazul în care există

en: The following help arguments are invalid: {0}
ro: Următoarele argumente de ajutor sunt nevalide: {0}

en: Play Album
ro: Redare album

en: En_queue
ro: Pune în _coadă

en: _Play
ro: _Redare

en: Play _Song
ro: Redare pie_să

en: Add a song to the playlist
ro: Adaugă o piesă în lista de redare

en: Play _Album
ro: Redare _album

en: Add an album to the playlist
ro: Adaugă un album în lista de redare

en: {0} remaining
ro: {0} rămase

en: Play Song
ro: Redare piesă

note: Translators: this is a verb (command), not a noun (things)
en: Search
ro: Caută

en: Artist, Album, or Title
ro: Artist, album sau titlu

note: Alias for %album_artist%
en: Album Artist
ro: Artist album

en: Genre
ro: Gen

note: Translators: noun
en: Comment
ro: Comentariu

en: Unknown Artist
ro: Artist necunoscut

en: Unknown Album
ro: Album necunoscut

en: Unknown Title
ro: Titlu necunoscut

en: Various Artists
ro: Artiști diverși

en: Stream location not found
ro: Locația fluxului negăsită

en: File not found
ro: Fișier negăsit

en: Codec for playing this media type not available
ro: Codecul pentru redarea acestui tip de media nu este disponibil

en: File protected by Digital Rights Management (DRM)
ro: Fișier protejat de Digital Rights Management (DRM)

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

note: TODO turn this into a PrimarySource-owned delegate?
en: _Restart Podcast
ro: _Restart podcast

en: _Restart Audiobook
ro: _Restart carte audio

en: _Restart Video
ro: _Restart video

en: _Restart Song
ro: _Restart piesă

en: _Restart Item
ro: _Restart element

en: _Jump to Playing Podcast
ro: _Sari la podcastul redat

en: _Jump to Playing Audiobook
ro: _Sari la cartea audio redată

en: _Jump to Playing Video
ro: _Sari la videoul redat

en: _Jump to Playing Song
ro: _Sari la piesa redată

en: _Jump to Playing Item
ro: _Sari la elementul redat

en: All Albums ({0})
ro: Toate albumele ({0})

en: All Artists ({0})
ro: Toți artiștii ({0})

en: Value
ro: Valoare

en: Shuffle by A_lbum
ro: Amestecat după a_lbum

en: by album
ro: după album

en: Play all songs from an album, then randomly choose another album
ro: Redă toate piesele dintr-un album, apoi selectează aleator alt album

en: Shuffle by A_rtist
ro: Amestecat după a_rtist

en: by artist
ro: după artist

en: Play all songs by an artist, then randomly choose another artist
ro: Redă toate piesele unui artist, apoi selectează aleator alt artist

en: Shuffle _Off
ro: De_zactivează redarea amestecată

en: manually
ro: manual

en: Do not shuffle playlist
ro: Nu amesteca lista de redare

en: Shuffle by _Rating
ro: Amestecat după ap_reciere

en: by rating
ro: după apreciere

en: Play songs randomly, prefer higher rated songs
ro: Redă piesele aleator, preferă piesele cele mai mai apreciate

en: Shuffle by S_core
ro: Amestecat după s_cor

en: by score
ro: după scor

en: Play songs randomly, prefer higher scored songs
ro: Redă piesele aleator, preferă piesele cu scorul cel mai mare

en: Shuffle by _Song
ro: Amestecat după pie_să

en: by song
ro: după piesă

en: Play songs randomly from the playlist
ro: Redă piese aleator din lista de redare

en: Scanning for media
ro: Se scanează după media

en: Scanning...
ro: Se scanează...

en: Scanning ({0} files)...
ro: Se scanează ({0} fișiere)...

en: Importing Media
ro: Se importă media

en: The import process is currently running. Would you like to stop it?
ro: Procesului de importare este în curs de desfășurare. Doriți să-l opriți?

en: Importing {0} of {1}
ro: Se importă {0} din {1}

en: Rescanning {0} of {1}
ro: Se rescanează {0} din {1}

en: Upgrading your Banshee Database
ro: Se actualizează baza de date Banshee

en: Please wait while your old Banshee database is migrated to the new format.
ro: Așteptați în timp ce vechea bază de date Banshee este migrată la noul format.

en: Refreshing Metadata
ro: Se reîmprospătează metadatele

en: Classical
ro: Clasică

en: Full Bass
ro: Bass complet

en: Full Bass and Treble
ro: Bass și note înalte complete

en: Full Treble
ro: Note înalte complete

en: Laptop Speakers and Headphones
ro: Difuzoare laptop și căști

en: Large Hall
ro: Sala mare

en: Party
ro: Petrecere

en: Techno
ro: Tehno

en: Remove From Library
ro: Elimină din bibliotecă

note: Translators: {0} is the library name, eg 'Music Library' or 'Podcasts'
en: {0} Folder
ro: Dosar {0}

en: Track Artist
ro: Artist piesă

en: Album Artist Initial
ro: Inițială artist album

en: Conductor
ro: Dirijor

en: Composer
ro: Compozitor

en: Title
ro: Titlu

en: Count
ro: Contor

en: Number
ro: Număr

en: Count (unsorted)
ro: Contor (nesortat)

en: Number (unsorted)
ro: Număr (nesortat)

en: Disc Count
ro: Număr discuri

en: Grouping
ro: Grupare

note: Catalog.GetString ("Music Library")
en: Music
ro: Muzică

en: Search your music
ro: Căutați-vă muzica

note: Misc section
en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: _Sort an artist's albums by year, not title
ro: _Sortează albumele unui artist pe an, nu după titlu

en: {0} song | {0} songs
ro[0]: o piesă
ro[1]: {0} piese
ro[2]: {0} de piese

en: Music Folder
ro: Dosar Muzică

en: Favorites
ro: Favorite

en: Songs rated four and five stars
ro: Piese evaluate cu patru și cinci stele

en: Recent Favorites
ro: Favorite recente

en: Songs listened to often in the past week
ro: Piese ascultate de multe ori în ultima săptămână

en: Recently Added
ro: Adăugate recent

en: Songs imported within the last week
ro: Piese importate în ultima săptămână

en: Recently Played
ro: Redate recent

en: Recently played songs
ro: Piese redate recent

en: Unheard
ro: Neauzite

en: Songs that have not been played or skipped
ro: Piese care nu au fost redate sau au fost omise

en: Neglected Favorites
ro: Favorite neglijate

en: Favorites not played in over two months
ro: Favorite care nu au fost redate de peste două luni

en: Least Favorite
ro: Cel mai puțin favorite

en: Songs rated one or two stars or that you have frequently skipped
ro: Piese evaluate cu una sau două stele sau pe care au fost omise în mod frecvent

en: 700 MB of Favorites
ro: 700 MB de favorite

en: A data CD worth of favorite songs
ro: Un CD de date cu piesele preferate

en: 80 Minutes of Favorites
ro: 80 de minute de favorite

en: An audio CD worth of favorite songs
ro: Un CD audio cu piesele preferate

en: Unrated
ro: Neevaluate

en: Songs that haven't been rated
ro: Piese care nu au fost evaluate

en: Importing Songs
ro: Piese importate

en: Importing From {0}
ro: Importare din {0}

note: Catalog.GetString ("Video Library")
en: Videos
ro: Videoclipuri

en: Search your videos
ro: Căutați-vă videoclipurile

en: Produced By
ro: Produs de

en: {0} video | {0} videos
ro[0]: un videoclip
ro[1]: {0} videoclipuri
ro[2]: {0} de videoclipuri

en: Videos Folder
ro: Dosar Videoclipuri

en: Videos rated four and five stars
ro: Videoclipuri evaluate cu patru și cinci stele

en: Unwatched
ro: Nevizionate

en: Videos that haven't been played yet
ro: Videoclipuri care nu au fost încă redate

en: Default player engine
ro: Motor de player-ul implicit

en: No player engines were found. Please ensure Banshee has been cleanly installed.
ro: Nu s-a găsit niciun motor de redare. Asigurați-vă că Banshee a fost instalat curat.

en: Problem with Player Engine
ro: Problema cu motorul de redare

en: Converting {0} of {1}
ro: Se convertește {0} din {1}

en: Initializing
ro: Se inițializează

en: Files are currently being converted to another format. Would you like to stop this?
ro: Fișierele sunt în curs de convertire în alt format. Doriți să opriți acest lucru?

en: Saving Metadata to File
ro: Salvarea metadatelor în fișier

en: Write _metadata to files
ro: Scrie _metadatele în fișiere

en: Save tags and other metadata inside supported media files
ro: Salvează etichere și alte metadate în interiorul fișierelor media suportate

en: Write _ratings and play counts to files
ro: Scrie evaluă_rile și numărul de redări în fișiere

en: Enable this option to save rating and playcount metadata inside supported audio files
ro: Activează această opțiune pentru a salva de evaluările și a metadatele despre numărul de redări în interiorul fișierelor audio suportate

en: _Update file and folder names
ro: Act_ualizează de numele de fișiere și dosare

en: Rename files and folders according to media metadata
ro: Redenumește fișierele și dosarele în funcție de metadatele media

en: Enable this option to save rating and play count metadata inside supported audio files whenever the rating is changed.
ro: Activează această opțiune pentru a salva de evaluările și a metadatele despre numărul de redări în interiorul fișierelor audio suportate oricând se modifică o evaluare.

en: Import _ratings
ro: Importă evaluă_ri

en: Import play _counts
ro: Importă numărul de redăr_i

en: There is no available network connection
ro: Nu există nicio conexiune de rețea disponibilă

en: Cannot connect to NetworkManager or Wicd
ro: Nu se realiza conexiunea la NetworkManager sau Wicd

en: An available, working network connection will be assumed
ro: Se presupune existența unei conexiuni de rețea disponibile și funcționale

en: _Disable features requiring Internet access
ro: _Dezactivează caracteristicile care necesită acces la Internet

en: Some features require a broadband Internet connection such as Last.fm or cover art fetching
ro: Unele caracteristici necesită o conexiune Internet cum ar fi Last.FM sau descărcarea coperților albumelor

en: Search this playlist
ro: Caută în această listă de redare

en: The track's rating was set differently on the device and in Banshee
ro: Evaluarea piesei a fost stabilită în mod diferit pe dispozitiv și în Banshee

en: Playlist
ro: Listă de redare

en: Remove From Playlist
ro: Elimină din lista de redare

en: Delete Playlist
ro: Șterge lista

note: TODO generate name based on the track selection, or begin editing it
en: New Playlist
ro: Listă nouă

en: MPEG Version 3.0 Extended (*.m3u)
ro: MPEG versiunea 3.0 Extended (*. m3u)

en: Shoutcast Playlist version 2 (*.pls)
ro: Listă de redare SHOUTcast versiunea 2 (* .pls)

en: XML Shareable Playlist Format version 1 (*.xspf)
ro: Format de listă de redare partajabil XML versiunea 1 (*.xspf)

en: Source Specific
ro: Specific sursei

en: Extensions
ro: Extensii

note: General policies
en: File Policies
ro: Politici fișier

en: Co_py files to media folders when importing
ro: Co_piază fișierele în dosarele de media atunci când se importă

en: Improve Banshee by sending anonymous usage data
ro: Îmbunătăți-ți Banshee prin trimiterea de date de utilizare anonime

en: items
ro: elemente

en: minutes
ro: minute

en: hours
ro: ore

en: by
ro: de

en: artists
ro: artiști

en: on
ro: pe

en: from
ro: de la

en: discnum
ro: numdisc

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: discs
ro: discuri

en: cds
ro: cduri

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: track
ro: pistă

en: trackno
ro: nrpistă

en: tracknum
ro: nrpista

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: tracks
ro: piste

en: trackcount
ro: nrpiste

en: Beats per Minute
ro: Bătăi pe minut

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: bitrate
ro: rată de biți

note: Translators: noun
en: Sample Rate
ro: Rata de probă

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: samplerate
ro: ratadeprobă

note: Translators: noun
en: Bits Per Sample
ro: Biți pe eșantion

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: bitspersample
ro: bițipeeșantion

en: quantization
ro: cuantizare

note: Translators: noun
en: Name
ro: Nume

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: title
ro: titlu

en: titled
ro: intitulat

en: name
ro: nume

en: named
ro: numit

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: year
ro: an

en: released
ro: lansat

en: yr
ro: an

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: genre
ro: gen

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: composer
ro: compozitor

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: conductor
ro: dirijor

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: grouping
ro: grupare

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: comment
ro: comentariu

note: Translators: noun
en: License
ro: Licență

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: license
ro: licență

en: licensed
ro: licențiat

en: under
ro: sub

note: , typeof(NullQueryValue)}, Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: rating
ro: evaluare

en: stars
ro: stele

en: Play Count
ro: Număr redări

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: plays
ro: redări

en: playcount
ro: numărredări

en: listens
ro: ascultări

en: Skip Count
ro: Număr omiteri

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: skips
ro: omiteri

en: skipcount
ro: număromiteri

en: File Size
ro: Dimensiune fișier

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: size
ro: dimensiune

en: filesize
ro: dimensiuneișier

en: File Location
ro: Locația fișierului

en: path
ro: cale

en: file
ro: fișier

en: location
ro: locație

en: Time
ro: Timp

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: duration
ro: durată

en: length
ro: lungime

en: time
ro: timp

en: Mime Type
ro: Tip MIME

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: type
ro: tip

en: mimetype
ro: tipmime

en: Last Played
ro: Redat ultima dată

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: lastplayed
ro: redatultimadată

en: played
ro: redat

en: playedon
ro: redatpe

en: Last Skipped
ro: Omis ultima dată

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: lastskipped
ro: omisultimadată

en: skipped
ro: omis

en: skippedon
ro: omispe

en: Date Added
ro: Data adăugării

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: added
ro: adăugat

en: imported
ro: importat

en: addedon
ro: adăugatpe

en: dateadded
ro: dataadăugării

en: importedon
ro: importatpe

en: Smart Playlist
ro: Listă de redare inteligentă

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: score
ro: scor

en: Playback Error
ro: Eroare redare

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). Please, no spaces. Blank ok.
en: playbackerror
ro: eroareredare

en: Skips
ro: Omiteri

en: Plays
ro: Redări

en: Random
ro: Aleator

en: Highest Rating
ro: Cea mai mare evaluare

en: Lowest Rating
ro: Cea mai mică evaluare

en: Highest Score
ro: Cel mai mare scor

en: Lowest Score
ro: Cel mai mic scor

en: Most Often Played
ro: Cel mai adesea redate

en: Least Often Played
ro: Cel mai puțin redate

en: Most Recently Played
ro: Cel mai recent redate

en: Least Recently Played
ro: Cel puțin recent redate

en: Most Recently Added
ro: Cel mai recent adăugate

en: Least Recently Added
ro: Cel puțin recent adăugate

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: None
ro: Niciuna

en: none
ro: niciuna

en: no
ro: nu

en: Resource Not Found
ro: Resursă negăsită

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: ResourceNotFound
ro: ResursăNegăsită

en: missing
ro: lipsă

en: notfound
ro: negăsită

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: CodecNotFound
ro: CodecNegăsit

en: nocodec
ro: fărăcodec

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: Unknown
ro: Necunoscută

en: unknown
ro: necunoscut

en: Unable to Migrate Smart Playlists
ro: Nu s-au putut migra listele de redare inteligente

en: Please file a bug with this error: {0}
ro: Vă rugăm să raportați această eroare: {0}

en: Edit Smart Playlist
ro: Editează lista de redare inteligentă

en: Delete Smart Playlist
ro: Șterge lista de redare inteligentă

en: All Genres ({0})
ro: Toate genurile ({0})

en: {0} day | {0} days
ro[0]: {0} zi
ro[1]: {0} zile
ro[2]: {0} de zile

en: {0} hour | {0} hours
ro[0]: {0} oră
ro[1]: {0} ore
ro[2]: {0} de ore

en: {0} minute | {0} minutes
ro[0]: {0} minut
ro[1]: {0} minute
ro[2]: {0} de minute

en: {0} second | {0} seconds
ro[0]: {0} secundă
ro[1]: {0} secunde
ro[2]: {0} de secunde

en: Close Error Report
ro: Închide raportul de erori

en: Error
ro: Eroare

en: Details
ro: Detalii

en: Errors
ro: Erori

en: Sort Playlists By
ro: Sortează listele de redare după

note: Translators: this is a noun, referring to the harddisk
en: Drive
ro: Unitate

en: File Organization
ro: Organizarea fișierelor

en: Folder hie_rarchy
ro: Ie_rarhie dosar

en: File _name
ro: _Nume fișier:

en: Adding {0} of {1} to {2}
ro: Se adaugă {0} din {1} în {2}

en: Deleting {0} of {1} From {2}
ro: Se șterge {0} din {1} din {2}

en: Size Ascending
ro: Dimensiune crescător

en: Size Descending
ro: Dimensiune descrescător

en: {0} item | {0} items
ro[0]: un element
ro[1]: {0} elemente
ro[2]: {0} de elemente

note: TODO should add library sources here, but requires changing quite a few things that depend on being loaded before the music library is added. AddSource (music_library = new MusicLibrarySource (), true); AddSource (video_library = new VideoLibrarySource (), false);
en: Libraries
ro: Biblioteci

en: Online Media
ro: Medii online

en: Error opening stream
ro: Eroare deschidere flux

en: Could not open stream or playlist
ro: Nu s-a putut deschide fluxul sau lista de redare

en: Problem parsing playlist
ro: Problemă la parsarea listei de redare

en: Could not launch URL
ro: Nu s-a putut lansa URL-ul

en: {0} could not be opened: {1}
    
     Check your 'Preferred Applications' settings.
ro: {0} nu a putut fi deschis: {1}
    
     Verificați configurările „Aplicații preferate”.

en: Show:
ro: Arată:

en: All
ro: Toate

en: Enabled
ro: Activat

en: Not Enabled
ro: Neactivat

en: Search:
ro: Caută:

en: Disable album grid
ro: Dezactivează grila album

en: Disable album grid and show the classic layout instead
ro: Dezactivează grila album și arată aspectul clasic în loc.

en: Cannot Reorder While Sorted
ro: Nu se poate reordona cât timp e sortat

en: To put the playlist in manual sort mode, click the currently sorted column header until the sort arrow goes away.
ro: Pentru a pune lista de redare în modul de sortare manuală, faceți clic pe antetul de coloană după care se face sortarea, până când săgeata de sortare dispare.

note: Translators: this is {disc number} of {disc count} Translators: this is {track number} of {track count}
en: {0} of {1}
ro: {0} din {1}

en: Playing
ro: Se redă

en: Paused
ro: Suspendat

en: Protected
ro: Protejat

en: External Document
ro: Document extern

en: Choose New Cover Art...
ro: Alege noua copertă...

en: Delete This Cover Art
ro: Șterge această copertă

en: Track #
ro: Pista #

en: Track & Count
ro: Pistă & număr

en: Disc & Count
ro: Disc & număr

en: {0} bits
ro: {0} biți

en: Make the context pane larger or smaller
ro: Face panoul contextual mai mare sau mai mic

en: Hide context pane
ro: Ascunde panoul de contextual

en: Waiting for playback to begin...
ro: Se așteaptă începerea redării...

en: Loading...
ro: se încarcă...

en: Equalizer
ro: Egalizator

en: New Preset
ro: Presetare nouă

note: Translators: this is the window title when a track is playing {0} is the track title, {1} is the artist name
en: {0} by {1}
ro: {0} de {1}

en: _Bookmarks
ro: _Favorite

en: _Add Bookmark
ro: _Adaugă un favorit

en: Bookmark the Position in the Current Track
ro: Adaugă un favorit la poziția curentă în piesa curentă

en: _Remove Bookmark
ro: Ște_rge favoritul

en: Maintainers
ro: Responsabili

en: Contributors
ro: Contribuitori

en: Extraordinary Multimedia Management and Playback
ro: Gestionare și redare multimedia extraordinară

en: Copyright © 2005–{0} Novell, Inc.
    Copyright © 2005–{0} Others
    Copyright © 2005 Aaron Bockover
ro: Drepturi de autor © 2005–{0} Novell, Inc.
    Drepturi de autor © 2005–{0} Others
    Drepturi de autor © 2005 Aaron Bockover

en: Banshee Website
ro: Pagina web Banshee

en: Important tasks are running
ro: Sarcini importante se execută

en: Closing Banshee now will cancel any currently running tasks. They cannot be resumed automatically the next time Banshee is run.
ro: Închiderea Banshee acum va anula orice sarcini care rulează în prezent. Acestea nu pot fi reluate automat data viitoare când se execută Banshee.

en: Quit Anyway
ro: Închideți oricum

en: Continue Running
ro: Continuă rularea

en: Make Banshee the default media player?
ro: Definiți Banshee ca media player implicit?

en: Currently another program is configured as the default media player.  Would you prefer Banshee to be the default?
ro: În prezent un alt program este configurat ca media player implicit. Preferați ca Banshee să fie implicit?

en: Do not ask me this again
ro: Nu mă mai întreba asta din nou.

en: Make Banshee the Default
ro: Definește Banshee ca implicit

note: Translators: verb
en: I_mport
ro: I_mportă

en: Select album cover image
ro: Selectați imaginea coperții albumului

en: All image files
ro: Toate fișierele imagini

en: JPEG image files
ro: Toate imaginile JPEG

en: PNG image files
ro: Toate imaginile PNG

en: Open Location
ro: Deschidere locație

en: Browse...
ro: Răsfoiește...

en: Enter the address of the file you would like to open:
ro: Introduceți adresa fișierului pe care doriți să-l deschideți:

en: Seek to Position
ro: Derulează la poziție

en: Import _Media...
ro: Imporatare _media...

en: Import media from a variety of sources
ro: Importă media dintr-o varietate de surse

en: Import _Playlist...
ro: Im_portă lista de redare...

en: Import a playlist
ro: Importă o listă de redare

en: Rescan Music Library
ro: Rescanează biblioteca de muzică

en: Rescan the Music Library folder
ro: Rescanează dosarul bibliotecii de muzică

en: Open _Location...
ro: Deschide _locație...

en: Open a remote location for playback
ro: Deschide o locație la distanță pentru redare

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: Quit Banshee
ro: Închideți Banshee

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: Modify your personal preferences
ro: Modificați preferințele personale

en: _Tools
ro: Unel_te

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Contents
ro: _Conținut

en: Advanced Collection Searching
ro: Căutare avansată în colecție

en: Learn advanced ways to search your media collection
ro: Aflați mai multe moduri avansate de căutare în colecția media

en: Banshee _Home Page
ro: Pagina proiectului Banshee

en: Visit the Banshee Home Page
ro: Vizitați pagina  proiectului Banshee

en: _Get Involved
ro: Implicați-vă

en: Become a contributor to Banshee
ro: Deveniți un contribuitor al Banshee

en: _Version Information
ro: Informații despre _versiune

en: View detailed version and configuration information
ro: Vezi informații de configurare și versiune detaliate

note: Prompt user for location of the playlist.
en: Import Playlist
ro: Importă listă de redare

en: Playlists
ro: Liste de redare

en: Play the current item
ro: Redă elementul curent

en: _Next
ro: _Următorul

en: Play the next item
ro: Redă elementul următor

en: Pre_vious
ro: _Precedentul

en: Play the previous item
ro: Redă elementul precedent

en: Seek _To...
ro: Derulează _la...

en: Seek to a specific location in current item
ro: Derulează la o anumită locație în elementul curent

en: Jump to the currently playing item
ro: Salt la elementul redat acum

en: Restart the current item
ro: Repornește elementul curent

en: _Stop When Finished
ro: _Stop atunci când se termină

en: Stop playback after the current item finishes playing
ro: Oprește redarea atunci când se termină elementul care este redat acum

en: _Playback
ro: _Redare

en: _Pause
ro: _Pauză

en: Pause the current item
ro: Întrerupeți elementul curent

en: Repeat
ro: Repetă

en: Repeat _Off
ro: Repetare dezacti_vată

en: Do not repeat playlist
ro: Nu repeta lista de redare

en: Repeat _All
ro: Repetă to_ate

en: Play all songs before repeating playlist
ro: Redă toate piesele înainte de a repeta lista de redare

en: Repeat Singl_e
ro: R_epetă una singură

en: Repeat the current playing song
ro: Repeta piesa redată acum

en: Shuffle
ro: Amestecat

en: Subtitle
ro: Subtitrare

en: Load File...
ro: Încarcă fișier...

en: Load subtitle file
ro: Încarcă fișier subtitrare

en: Load Subtitle File
ro: Încărcarea fișierului subtitrare

en: L_oad
ro: În_carcă

en: Subtitle files
ro: Fișiere subtitrare

en: Subtitle {0}
ro: Subtitrarea {0}

en: Activate embedded subtitle {0}
ro: Activează subtitrarea înglobată {0}

en: Hide subtitles
ro: Ascunde subtitrările

en: _New Playlist
ro: Listă de redare _nouă

en: Create a new empty playlist
ro: Creează o nouă listă de redare goală

en: New _Smart Playlist...
ro: O nouă li_stă de redare inteligentă...

en: Create a new smart playlist
ro: Creează o nouă listă de redare inteligentă

en: Import to Library
ro: Importă în bibliotecă

en: Import source to library
ro: Importă sursa în bibliotecă

en: Rename
ro: Redenumește

en: Export Playlist...
ro: Exportă lista de redare...

en: Export a playlist
ro: Exportă o listă de redare

en: Source Properties
ro: Proprietăți sursă

en: Sort Children by
ro: Sortează copiii după

en: Switch Source
ro: Schimbă sursa

en: Switch to a source by typing its name
ro: Comutați la o sursă tastând numele acesteia

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Edit preferences related to this source
ro: Editați preferințele referitoare la această sursă

en: New _Smart Playlist
ro: O nouă li_stă de redare inteligentă

en: Refresh
ro: Reîncarcă

en: Refresh this randomly sorted smart playlist
ro: Reîmprospătează această listă de redare inteligentă sortată aleator

en: Could not export playlist
ro: Nu s-a putut exporta lista de redare

en: Are you sure you want to delete this {0}?
ro: Sigur doriți să ștergeți această {0}?

en: Separate by Type
ro: Separă după tip

en: Select _All
ro: Selectează t_ot

en: Select all tracks
ro: Selectează toate piesele

en: Select _None
ro: Nu selecta _nimic

en: Unselect all tracks
ro: Deselectează toate piesele

en: _Edit Track Information
ro: _Editare informații de piesă

en: Edit information on selected tracks
ro: Editare informații despre piesele selectate

en: Properties
ro: Proprietăți

en: View information on selected tracks
ro: Vizualizați informații despre piesele selectate

en: Play the selected item
ro: Redă elementul selectat

en: Add _to Playlist
ro: Adaugă la lis_ta de redare

en: Append selected items to playlist or create new playlist from selection
ro: Adaugă elementele selectate în lista de redare sau creează o nouă listă de redare din selecție

en: Create new playlist from selected tracks
ro: Creează o nouă listă de redare din piesele selectate

en: _Remove
ro: E_limină

en: Remove selected track(s) from this source
ro: Elimină piesele selectate din această sursă

en: Remove From _Library
ro: Elimină din bib_liotecă

en: Remove selected track(s) from library
ro: Elimină piesele selectate din bibliotecă

en: _Open Containing Folder
ro: Deschide d_osarul conținător

en: Open the folder that contains the selected item
ro: Deschide dosarul care conține elementul selectat

en: _Delete From Drive
ro: Șterge _de pe unitate

en: Permanently delete selected item(s) from medium
ro: Șterge definitiv elementul sau elementele selectate din mediul de stocare

note: Translators: this is a verb (command), not a noun (things)
en: _Search
ro: _Caută

en: Search for items matching certain criteria
ro: Căutați elementele care se potrivesc cu anumite criterii

en: By Matching _Album
ro: Potrivire după _album

en: Search all songs of this album
ro: Caută toate piesele de pe acest album

en: By Matching A_rtist
ro: Potrivire după a_rtist

en: Search all songs of this artist
ro: Caută toate piesele acestui artist

en: _Delete From "{0}"
ro: Șterge _de pe „{0}”

en: The folder could not be found.
ro: Dosarul nu a fost găsit.

en: Please check that the track's location is accessible by the system.
ro: Verificați dacă locația piesei este accesibilă sistemului.

en: Are you sure you want to permanently delete this item? | Are you sure you want to permanently delete the selected {0} items?
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți permanent acest element?
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți permanent aceste {0} elemente selectate?
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți permanent aceste {0} de elemente selectate?

en: If you delete the selection, it will be permanently lost.
ro: Dacă ștergeți selecția, va fi pierdută definitiv.

en: Remove selection from {0}?
ro: Eliminați selecția din {0}?

en: Are you sure you want to remove the selected item from your {1}? | Are you sure you want to remove the selected {0} items from your {1}?
ro[0]: Sigur doriți să eliminați elementul selectat din {1}?
ro[1]: Sigur doriți să eliminați cele {0} elemente selectate din {1}?
ro[2]: Sigur doriți să eliminați cele {0} de elemente selectate din {1}?

en: Com_pilation Album Artist:
ro: Artistul unui album com_pilație:

en: Check this if this track is part of an album with tracks by various artists
ro: Bifați în cazul în care această piesă face parte dintr-un album cu piese ale unor artiști diferiți

en: This value will affect how this album is sorted; if you enter 'Various Artists' then the album will located with other albums that start with 'V'.
ro: Această valoare va afecta modul în care acest album este sortat; dacă introduceți „Artiști variați” atunci albumul va fi localizat cu alte albume care încep cu litera „V”.

en: Basic Details
ro: Detalii de bază

en: Track _Title:
ro: _Titlu piesă:

en: Set all track artists to this value
ro: Definește toți artiștii pieselor la această valoare

en: Track _Artist:
ro: _Artist piesă:

en: Set all compilation album artists to these values
ro: Definește toți artiștii compilației la aceste valori

en: Set all album titles to this value
ro: Definește toate titlurile albumelor la această valoare

en: Albu_m Title:
ro: Titlu albu_m:

en: Set all genres to this value
ro: Definește toate genurile la această valoare

en: _Genre:
ro: _Gen:

note: Translators: "of" is the word beteen a track/disc number and the total count.
en: of
ro: din

en: Automatically set track number and count
ro: Definește automat numărul piesei și numărul pieselor

en: Track _Number:
ro: _Număr piesă:

note: Catalog.GetString ("Automatically set disc number and count"),
en: Set all disc numbers and counts to these values
ro: Definește toate numerele de disc și contoarele la aceste valori

en: _Disc Number:
ro: Număr _disc:

en: Set all years to this value
ro: Definește toți anii la această valoare

en: _Year:
ro: _An:

en: Set all ratings to this value
ro: Definește toate evaluările la această valoare

en: _Rating:
ro: _Apreciere:

en: Extra
ro: Suplimentar

en: Set all composers to this value
ro: Definește toți compozitorii la această valoare

en: C_omposer:
ro: C_ompozitor:

en: Set all conductors to this value
ro: Definește toți dirijorii la această valoare

en: Con_ductor:
ro: _Dirijor:

en: Set all groupings to this value
ro: Definește toate grupările la această valoare

en: _Grouping:
ro: _Grupare:

en: Set all beats per minute to this value
ro: Definește toate bătăile pe minut ale pieselor la această valoare

en: Bea_ts Per Minute:
ro: Bă_tăi pe minut:

en: Set all copyrights to this value
ro: Definește toate drepturile de autor la această valoare

en: Copyrig_ht:
ro: Dreptur_i de autor:

en: Set all licenses to this value
ro: Definește toate licențele la această valoare

en: _License URI:
ro: URI licență:

en: Set all comments to this value
ro: Definește toate comentariile la această valoare

en: Co_mment:
ro: Co_mentariu:

en: Help
ro: Ajutor

en: Lyrics
ro: Versuri

en: Advance to the next track and edit its title
ro: Avansează la piesa următoare și editează titlul

en: Sorting
ro: Sortare

en: File Name:
ro: Nume fișier:

en: Directory:
ro: Dosar:

en: Full Path:
ro: Cale completă:

en: Duration:
ro: Durată:

en: Audio Bitrate:
ro: Rată de biți audio:

en: Audio Sample Rate:
ro: Rata de eșantionare audio:

en: Audio Channels:
ro: Canale audio:

en: Bits Per Sample:
ro: Biți pe eșantion:

en: Video Dimensions:
ro: Dimensiuni video:

note: Translators: {0} is the description of the codec
en: {0} Codec:
ro: Codec {0}:

en: Container Formats:
ro: Formate containere:

en: Imported On:
ro: Importată pe:

en: Last Played:
ro: Ascultată ultima dată:

en: Last Skipped:
ro: Omisă ultima dată:

en: Play Count:
ro: Număr redări:

en: Skip Count:
ro: Număr omiteri:

en: Score:
ro: Scor:

en: File Size:
ro: Dimensiune fișier:

en: bytes
ro: octeți

en: Track Editor
ro: Editor de piste

en: Track Properties
ro: Proprietăți piesă

en: Show the previous track
ro: Arată piesa anterioară

en: Show the next track
ro: Arată piesa următoare

en: Title:
ro: Titlu:

en: Sync all field _values
ro: Sincronizează toate _valorile câmpurilor

en: Apply the values of all common fields set for this track to all of the tracks selected in this editor
ro: Aplică valorile tuturor câmpurilor comune definite pentru aceasta piesă tuturor pieselor selectate în acest editor

en: <i>Editing {0} of {1} items</i>
ro: <i>Se editează {0} din {1} elemente</i>

en: Save the changes made to the open track? | Save the changes made to {0} of {1} open tracks?
ro[0]: Salvați modificările făcute piesei deschise?
ro[1]: Salvați modificările făcute celor {0} din {1} piese deschise?
ro[2]: Salvați modificările făcute celor {0} din {1} de piese deschise?

en: Close _without Saving
ro: Închide _fără a salva

en: If you don't save, changes from the last {0} will be permanently lost.
ro: Dacă nu salvați modificările din ultimele {0} vor fi pierdute definitiv.

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Equalizer
ro: _Egalizator

en: View the graphical equalizer
ro: Vizualizați egalizatorul grafic

en: _Context Pane
ro: Panou _contextual

en: Show the context pane beneath the track list
ro: Arată panoul contextual sub lista de piese

en: _Fullscreen
ro: Pe tot _ecranul

en: Enter or leave fullscreen mode
ro: Intră sau ieși din modul pe tot ecranul

en: Show Cover _Art
ro: Arată coperta

en: Toggle display of album cover art
ro: Comută afișarea coperții albumului

en: Active Task Running | Active Tasks Running
ro[0]: Sarcină activă în derulare
ro[1]: Sarcini active în derulare
ro[2]: Sarcini active în derulare

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} and {3} are Podcast Name and Published Date, respectively; e.g. 'from BBtv published 7/26/2007'
en: {0}from{1} {2} {0}published{1} {3}
ro: {0}de la{1} {2} {0}publicat în{1} {3}

note: simply: "Chicago Public Radio" or whatever the artist name is
en: Unknown Stream
ro: Flux necunoscut

note: Translators: {0} and {1} are markup so ignore them, {2} is the name of the radio station
en: {0}on{1} {2}
ro: {0}la{1} {2}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} and {3} are Artist Name and Album Title, respectively; e.g. 'by Parkway Drive from Killing with a Smile'
en: {0}by{1} {2} {0}from{1} {3}
ro: {0}de{1} {2} {0}de pe{1} {3}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} is for Album Title; e.g. 'from Killing with a Smile'
en: {0}from{1} {2}
ro: {0}de pe{1} {2}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} is for Artist Name; e.g. 'by Parkway Drive'
en: {0}by{1} {2}
ro: {0}de{1} {2}

en: Stop Operation
ro: Oprește operația

en: This operation is still performing work. Would you like to stop it?
ro: Această operație încă este în execuție. Doriți să o opriți?

en: The '{0}' operation is still performing work. Would you like to stop it?
ro: Operația „{0}” încă este în execuție. Doriți să o opriți?

en: Continue
ro: Continuă

en: Continue {0}
ro: Continuă {0}

en: Stopping...
ro: Se oprește...

en: Import Files to Library
ro: Importă fișierele în bibliotecă

en: Media Files
ro: Fișiere media

en: Local Files
ro: Fișiere locale

en: Files
ro: Fișiere

en: C_hoose Files...
ro: A_lege fișiere...

en: _Files to import:
ro: _Fișiere de importat:

en: Select Files
ro: Selectare fișiere

en: (none selected)
ro: (niciunul selectat)

en: Import Folders to Library
ro: Importă dosare în bibliotecă

en: Local Folders
ro: Dosare locale

en: Folders
ro: Dosare

en: C_hoose Folders...
ro: A_legeți dosare...

en: _Folders to import:
ro: _Dosare de importat:

en: Select Folders
ro: Alege dosare

en: <big><b>Import Media to Library</b></big>
ro: <big><b>Importare media în bibliotecă</b></big>

en: Your media library is empty. You may import new music and videos into your library now, or choose to do so later.
ro: Biblioteca media este goală. Puteți importa muzică și clipuri video noi în bibliotecă acum, sau puteți alege să faceți acest lucru mai târziu.

en: Import _from:
ro: Importă _din:

en: Do not show this dialog again
ro: Nu mai afișa acest dialog

en: _Import
ro: _Importă

en: No available profiles
ro: Niciun profil disponibil

en: Advanced
ro: Avansat

en: Configuring {0}
ro: Se configurează {0}

en: Export Playlist
ro: Exportare listă de redare

en: Export
ro: Exportă

en: Select Format:
ro: Alegeți formatul:

en: Select library location
ro: Selectați locația bibliotecii

en: Reset
ro: Resetează

en: Reset location to default ({0})
ro: Resetați locația la valoarea implicite ({0})

note: FIXME this shouldn't be hard-coded to 'Source:', but this is the only user of this code atm...
en: Source:
ro: Sursă:

en: Could not show preferences
ro: Nu s-au putut arăta preferințele

en: The preferences service could not be found.
ro: Serviciul de preferințe nu a putut fi găsit.

en: New Smart Playlist
ro: Listă de redare inteligentă nouă

en: Playlist _Name:
ro: _Nume listă de redare:

en: Predefined Smart Playlists
ro: Listă de redare inteligentă predefinită

en: Open in editor
ro: Deschis în editor

en: Create and save
ro: Creează și salvează

en: Browser on Left
ro: Navigator pe stânga

en: Show the artist/album browser to the left of the track list
ro: Arată navigatorul de artist/album în stânga listei de piese

en: Browser on Top
ro: Navigator sus

en: Show the artist/album browser above the track list
ro: Arată navigatorul de artist/album deasupra listei de piese

en: Show Browser
ro: Arată navigatorul

en: Show or hide the artist/album browser
ro: Arată sau ascunde navigatorul artist/album

en: Loading {0}...
ro: se încarcă {0}...

en: Insert
    Disc
ro: Introduceți
    disc

en: Clear search
ro: Curăță căutarea

en: Seek
ro: Derulează

en: Idle
ro: Inactiv

en: Contacting...
ro: Se contactează...

en: Buffering
ro: Se umple memoria tampon

en: Volume
ro: Volum

en: Muted
ro: Mut

en: Full Volume
ro: Volum maxim

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Generation
ro: Generație

note: FIXME AddDapProperty (Catalog.GetString ("Color"), "black");
en: Capacity
ro: Capacitate

en: Available
ro: Disponibil

en: Serial number
ro: Număr de serie

note: AddDapProperty (Catalog.GetString ("Produced on"), ipod_device.ProductionInfo.DisplayDate); AddDapProperty (Catalog.GetString ("Firmware"), ipod_device.FirmwareVersion); string [] capabilities = new string [ipod_device.ModelInfo.Capabilities.Count]; ipod_device.ModelInfo.Capabilities.CopyTo (capabil
en: Supports cover art
ro: Suportă artă de copertă

en: Supports photos
ro: Suportă fotografii

en: Track duration is zero
ro: Durata piesei este zero

en: Syncing iPod
ro: Sincronizare iPod

en: Preparing to synchronize...
ro: Se pregătește sincronizarea...

en: Adding track {0} of {1}
ro: Se adaugă {0} din {1}

en: Removing track {0} of {1}
ro: Se elimină piesa {0} din {1}

en: Writing media database
ro: Se scrie baza de date a mediilor

en: Sync {0}
ro: Sincronizare {0}

note: Note to translators: {0}, {1} and {2} will be replaced with numbers.
en: {0} to add, {1} to remove, {2} to update
ro: {0} pentru a adăuga, {1} pentru a elimina, {2} pentru a actualiza

note: This group source gives us a seperator for DAPs in the source view. We add it when we get our first dap source, and then remove it when we lose the last one.
en: Devices
ro: Dispozitive

en: Device Properties
ro: Proprietăți dispozitiv

en: Product
ro: Produs

en: Vendor
ro: Vânzător

en: Loading {0}
ro: se încarcă {0}

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: The {0} format is not supported by the device, and no converter was found to convert it
ro: Formatul {0} nu este acceptat de dispozitiv, și niciun convertor nu a fost găsit

en: File format conversion support is not available
ro: Suportul pentru conversia formatului fișierelor nu este disponibil

en: Error converting file
ro: Eroare la conversia fișierului

en: Sync when first plugged in and when the libraries change
ro: Sincronizează la prima conectare și atunci când se schimbă bibliotecile

en: Begin synchronizing the device as soon as the device is plugged in or the libraries change.
ro: Începe sincronizarea dispozitivului de îndată ce dispozitivul este conectat sau la schimbarea bibliotecilor.

en: Sync Preferences
ro: Preferințe sincronizare

note: singular form unused b/c we know it's > 1, but we still need GetPlural
en: The sync operation will remove one track from your device. | The sync operation will remove {0} tracks from your device.
ro[0]: Operațiunea de sincronizare va elimina o piesă de pe dispozitiv.
ro[1]: Operațiunea de sincronizare va elimina {0} piese de pe dispozitiv.
ro[2]: Operațiunea de sincronizare va elimina {0} de piese de pe dispozitiv.

en: Are you sure you want to continue?
ro: Doriți să continuați?

en: Remove tracks
ro: Elimină piese

en: Sync
ro: Sincronizează

en: Other
ro: Alt

en: Free Space
ro: Spațiu liber

note: Translators: {0} is the name assigned to a Digital Audio Player by its owner
en: {0} Properties
ro: Proprietăți {0}

en: Device name
ro: Nume dispozitiv

en: Encode to
ro: Codifica la

en: Capacity used
ro: Capacitate utilizată

en: Advanced details
ro: Detalii avansate

en: Manage manually
ro: Administrează manual

en: Sync entire library
ro: Sincronizează întreaga bibliotecă

note: Translators: {0} is the name of a playlist
en: Sync from “{0}”
ro: Sincronizează de la „{0}”

en: Import Purchased Music
ro: Importă muzica achiziționată

en: Disconnect
ro: Deconectare

en: Disconnecting {0}...
ro: Se deconectează {0}...

en: Could not disconnect {0}: {1}
ro: Nu s-a putut deconecta {0}: {1}

en: Rebuilding Database
ro: Se reconstruiește baza de date

en: Scanning iPod...
ro: Se scanează iPod-ul...

en: Processing Tracks...
ro: Se procesează piesele...

en: Ordering Tracks...
ro: Se ordonează piesele...

en: Saving new database...
ro: Salvează baza de date nouă...

en: Error rebuilding iPod database
ro: Eroare la refacerea bazei de date iPod

en: Color
ro: Culoare

en: Produced on
ro: Produs de

en: Firmware
ro: Firewire

en: Capabilities
ro: Capabilități

en: Out of space on device
ro: Nu mai există spațiu liber pe dispozitiv

en: Please manually remove some songs
ro: Eliminați manual unele piese

en: Updating...
ro: Se actualizează...

en: Flushing to disk...
ro: Se scriu datele pe disc...

en: Unable to read your iPod
ro: Nu s-a putut citi iPod-ul

en: You have used this iPod with a version of iTunes that saves a version of the song database for your iPod that is too new for Banshee to recognize.
    
    Banshee can rebuild your database, but you might lose your settings and all the content in the device (be sure to backup your data first). Using Banshee and iTunes with the same iPod is not recommended.
ro: Ați folosit acest iPod cu o versiune de iTunes care salvează o versiune a bazei de date de piese de pe iPod care este prea nouă pentru ca Banshee să o recunoască.
    
    Banshee poate reconstrui baza de date, dar s-ar putea pierde toate configurările și conținutul dispozitivului (asigurați-vă că ați creat o copie de siguranță a datelor). Utilizarea Banshee și iTunes cu același iPod nu este recomandată.

en: Learn more about Banshee's iPod support
ro: Aflați mai multe despre suport Banshee pentru iPod

en: An iPod database could not be found on this device.
    
    Banshee can build a new database for you.
ro: O bază de date iPod nu a putut fi găsită pe acest aparat.
    
    Banshee poate construi o nouă bază de date.

en: What is the reason for this?
ro: Care este motivul pentru aceasta?

en: Your iPod is mounted read only. Banshee can not restore your iPod.
ro: IPod-ul este montat doar pentru citire. Banshee nu poate restaura iPod-ul.

en: Rebuild iPod Database...
ro: Se reconstruiește baza de date iPod...

en: Confirm Rebuild iPod Database
ro: Confirmați reconstruirea bazei de date iPod

en: Rebuilding your iPod database may take some time. Also note that any playlists you have on your iPod will be lost.
    
    Are you sure you want to rebuild your iPod database?
ro: Reconstruirea bazei de date iPod poate dura ceva timp. De asemenea, rețineți că orice liste de redare salvate pe iPod vor fi pierdute.
    
    Sigur doriți să reconstruiți baza de date iPod?

en: Rebuild Database
ro: Reconstruiește baza de date

en: Rebuilding iPod Database...
ro: Reconstruire bază de date iPod...

en: Purchased Music
ro: Muzică cumpărată

en: Rockbox Device
ro: Dispozitiv Rockbox

en: Audio Folder | Audio Folders
ro[0]: Dosar audio
ro[1]: Dosare audio
ro[2]: Dosare audio

en: Video Folder | Video Folders
ro[0]: Dosar video
ro[1]: Dosare video
ro[2]: Dosare video

en: Required Folder Depth
ro: Adâncime dosar necesară

en: Supports Playlists
ro: Suportă liste de redare

en: Ringtones
ro: Tonuri de apel

en: Error Initializing MTP Device Support
ro: Eroare la inițializarea suportului pentru dispozitive MTP

en: There was an error intializing MTP device support.  See http://www.banshee-project.org/Guide/DAPs/MTP for more information.
ro: Eroare la inițializarea suportului pentru dispozitive MTP. Consultați http://www.banshee-project.org/Guide/DAPs/MTP pentru mai multe informații.

en: Version
ro: Versiune

en: Battery level
ro: Nivel baterie

note: user_event.Progress = (double)current / total; Translators: {0} is the name of the MTP audio device (eg Gabe's Zen Player), {1} is the track currently being loaded, and {2} is the total # of tracks that will be loaded.
en: Loading {0} - {1} of {2}
ro: Se încarcă {0} - {1} din {2}

en: Amazon MP3 Purchases
ro: Cumpărate de pe Amazon MP3

en: Amazon MP3s
ro: MP3-uri Amazon

en: Songs purchased from the Amazon MP3 Store
ro: Piese cumpărate de la Magazinul de MP3-uri Amazon

en: Download Amazon MP3 Purchase
ro: Descarcă cumpărăturile MP3 de la Amazon

en: Amazon MP3 Files
ro: Fișiere Amazon MP3

en: Amazon MP3 Purchase
ro: Cumpărat de pe Amazon MP3

en: C_hoose Files
ro: Alege fișiere

en: Amazon MP3 Store
ro: Magazinul Amazon MP3

en: Country
ro: Țară

en: Which Amazon MP3 storefront to use by default.
ro: Care interfață a magazinului Amazon MP3 se va utiliza în mod implicit.

en: Automatic (Geo IP detection)
ro: Automată (detecție Geo IP)

note: TODO uncomment this after string-freeze combo.Add (Catalog.GetString ("Canada (amazon.ca)"), "CA");
en: France (amazon.fr)
ro: Franța (amazon.fr)

en: Germany, Switzerland, Austria (amazon.de)
ro: Germania, Elveția, Austria (amazon.de)

en: Japan (amazon.co.jp)
ro: Japonia (amazon.co.jp)

en: United Kingdom (amazon.co.uk)
ro: Regatul Unit (amazon.co.uk)

en: United States (amazon.com)
ro: Statele Unite ale Americii (amazon.com)

en: Search the Amazon MP3 Store
ro: Caută în Magazinul Amazon MP3

en: How Your Purchases Support GNOME
ro: Modul în care GNOME este susținut de cumpărăturile dumneavoastră

en: Open Book
ro: Deschide cartea

en: Merge Discs...
ro: Combinare discuri...

en: Resume
ro: Reia

en: Resume playback of this audiobook
ro: Reia redarea acestei cărți audio

en: Merge the {0} selected discs into one book? | Merge the {0} selected discs into one book?
ro[0]: Combinați {0} disc selectat într-o carte?
ro[1]: Combinați cele {0} de discuri selectate într-o carte?
ro[2]: Combinați cele {0} de discuri selectate într-o carte?

en: This will ensure the disc numbers are all set properly, and then set the author and book title for all tracks on all these discs to the values below
ro: Acest lucru va asigura că toate numerele de disc sunt stabilite corect, iar apoi va stabili autorul și titlul cărții pentru toate piesele de pe toate aceste discuri la valorile de mai jos

en: Author:
ro: Autor:

en: Book Title:
ro: Titlul cărții:

en: Author
ro: Autor

note: Translators: This means the first letter of the author's name
en: Author Initial
ro: Inițială autor

en: Book Title
ro: Titlul cărții

en: Audiobooks
ro: Cărți audio

en: Search your audiobooks
ro: Căutați în cărțile audio

en: {0} book | {0} books
ro[0]: o carte
ro[1]: {0} cărți
ro[2]: {0} de cărți

en: Audiobooks Folder
ro: Dosarul Cărți audio

en: Resume Playback
ro: Reluare redare

en: No Bookmark Set
ro: Niciun favorit definit

en: Audio CD
ro: CD audio

en: Track {0}
ro: Piesa {0}

en: Importing Audio CD
ro: Se importă CD-ul audio

en: Initializing Drive
ro: Se inițializează unitatea

en: <i>{0}</i> is still being imported into the music library. Would you like to stop it?
ro: <i>{0}</i> este încă importat în biblioteca muzicală. Doriți să-l opriți?

en: Cannot Import CD
ro: Nu se poate importa CD-ul

en: Audio CDs
ro: CD-uri audio

en: Audio CD Importing
ro: Importare CD audio

en: _Import format
ro: Format de _import

en: _Automatically import audio CDs when inserted
ro: Importă _automat CD-uri audio când sunt introduse

en: When an audio CD is inserted, automatically begin importing it if metadata can be found and it is not already in the library.
ro: Când este introdus un CD audio, începe automat importarea în cazul în care pot fi găsite metadate și CD-ul nu este deja în bibliotecă.

en: _Eject when done importing
ro: Scoat_e când se finalizează importul

en: When an audio CD has been imported, automatically eject it.
ro: Când a fost importat un CD audio, scoate-l automat.

en: Use error correction when importing
ro: Utilizează corectarea erorilor atunci când importă

en: Error correction tries to work around problem areas on a disc, such as surface scratches, but will slow down importing substantially.
ro: Corecția erorilor încearcă să lucreze în jurul zonele cu probleme de pe disc, cum ar fi zgârieturile de suprafață, dar va încetini substanțial importul.

en: Import CD
ro: Importă CD

en: Import this audio CD to the library
ro: Importă acest CD audio în bibliotecă

en: Duplicate CD
ro: Duplică CD

en: Duplicate this audio CD
ro: Duplică acest CD audio

en: Searching for track information...
ro: Se caută după informații despre piesă...

en: Could not fetch track information
ro: Nu s-au putut obține informații despre piesă

en: Automatic import off since this album is already in the Music Library.
ro: Importul automat este dezactivat deoarece acest album este deja în biblioteca de muzică.

en: Could not import CD
ro: Nu s-a putut importa CD-ul

en: Could not duplicate audio CD
ro: Nu s-a putut duplica discul audio

en: Ejecting audio CD...
ro: Se scoate CD-ul audio...

en: Could not eject audio CD: {0}
ro: Nu s-a putut scoate CD-ul audio: {0}

en: Audio CD Preferences
ro: Preferințe CD audio

en: Eject Disc
ro: Scoate discul

en: Import ‟{0}”
ro: Importă „{0}”

en: Detecting BPM
ro: Se detectează BPM

en: D_etect
ro: D_etectează

en: T_ap
ro: _Atingeți

en: Have Banshee attempt to auto-detect the BPM of this song
ro: Configurează Banshee să încerce să detecteze automat BPM-ul acestei piese

en: Play this song
ro: Redă această piesă

en: Tap this button to the beat to set the BPM for this song manually
ro: Atingeți acest buton după ritmul piesei pentru a-i seta manual BPM-ul

en: _Automatically detect BPM for all songs
ro: Detectează _automat BPM-ul tuturor pieselor

en: Detect beats per minute (BPM) for all songs that don't already have a value set
ro: Detectează bătăile pe minut (BPM) pentru toate piesele care nu au deja o valoare stabilită

en: Downloading Cover Art
ro: Descărcare copertă

en: Shared Music
ro: Muzică partajată

en: Disconnected from music share
ro: Deconectat de la muzica partajată

en: Unable to connect to music share
ro: Nu s-a putut realiza conexiunea la muzica partajată

en: Back
ro: Înapoi

en: iTunes® 7 introduced new compatibility issues and currently only works with other iTunes® 7 clients.
    
    No third-party clients can connect to iTunes® music shares anymore. This is an intentional limitation by Apple in iTunes® 7 and we apologize for the unfortunate inconvenience.
ro: iTunes® 7 a introdus noi probleme de compatibilitate și în este prezent utilizabilă doar cu alți clienți iTunes® 7.
    
    Niciun client terț nu se mai poate conecta la partajările de muzică prin iTunes®. Aceasta este o limitare intenționată de Apple în iTunes ®7 și ne cerem scuze pentru neplăcerile cauzate.

en: Common reasons for connection failures:
ro: Motive comune pentru eșecurile la conectare:

en: The provided login credentials are invalid
ro: Credențialele oferite nu sunt valide

en: The login process was canceled
ro: Procesul de autentificare a fost anulat

en: Too many users are connected to this share
ro: Prea mulți utilizatori sunt conectați la această partajare

en: You are no longer connected to this music share
ro: Nu mai sunteți conectat la această partajare de muzică

en: Try connecting again
ro: Încercați să vă conectați din nou

en: The music share is hosted by iTunes® 7
ro: Partajarea de muzică este găzduită de iTunes® 7

en: Login to Music Share
ro: Autentificare la partajarea de muzică

en: Authentication Required
ro: Necesită autentificare

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: Password:
ro: Parolă:

note: Translators: this is a verb used as a button label, not a noun
en: Login
ro: Autentificare

en: Connecting to {0}
ro: Conectare la {0}

en: Add Remote DAAP Server
ro: Adăugare server la distanță DAAP

en: Add a new remote DAAP server
ro: Adăugă un nou server la distanță DAAP

en: Music Share
ro: Partajare muzică

en: Logging in to {0}.
ro: Conectarea la {0}.

en: Loading {0} track | Loading {0} tracks
ro[0]: Se încarcă {0} piesă
ro[1]: Se încarcă {0} piese
ro[2]: Se încarcă {0} de piese

en: Loading playlists
ro: Se încarcă listele de redare

en: Open remote DAAP server
ro: Deschide serverul la distanță DAAP

en: Enter server IP address and port:
ro: Introduceți adresa IP a serverului și portul:

en: Downloads
ro: Descărcări

en: Downloading eMusic Track(s)
ro: Se descarcă piese eMusic

en: Initializing...
ro: Se inițializează...

en: Cancel all eMusic downloads?
ro: Anulați toate descărcările eMusic?

en: Transferring {0} file at {1} KB/s | Transferring {0} of {2} files at {1} KB/s
ro[0]: Se transferă {0} fișier la {1} KB/s
ro[1]: Se transferă {0} din {2} fișiere la {1} KB/s
ro[2]: Se transferă {0} din {2} de fișiere la {1} KB/s

en: Canceling Downloads
ro: Se anulează descărcările

en: Waiting for downloads to terminate...
ro: Se așteaptă să se termine descărcările...

en: Import eMusic Downloads to Library
ro: Importare descărcări eMusic în bibliotecă

en: eMusic Files
ro: Fișiere eMusic

en: eMusic Tracks
ro: Piese eMusic

en: File System Queue
ro: Coadă sistem de fișiere

en: Clear
ro: Curăță

en: Remove all tracks from the file system queue
ro: Eliminați toate piesele din coada sistemului de fișiere

en: Clear on Quit
ro: Curăță la ieșire

en: Clear the file system queue when quitting
ro: Golește coada de sistem de fișiere la ieșire

en: Duplicate Albums
ro: Album duplicat

en: Displayed are albums that should likely be merged.  For each row, click the desired title to make it bold, or uncheck it to take no action.
ro: Afișate sunt albume ca probabil ar trebui să fie combinate. Pentru fiecare rând, faceți clic pe titlul dorit pentru a-l face aldin sau debifați-l pentru a nu lua nicio acțiune.

en: Duplicate Artists
ro: Artiști duplicați

en: Displayed are artists that should likely be merged.  For each row, click the desired name to make it bold, or uncheck it to take no action.
ro: Afișați sunt artiști ca probabil ar trebui să fie combinați. Pentru fiecare rând, faceți clic pe numele dorit pentru a-l face aldin sau debifați-l pentru a nu lua nicio acțiune.

en: Fix Music Metadata...
ro: Reparație metadate muzică...

en: Metadata Fixer
ro: Remediere metadate

en: Problem Type:
ro: Tip de problemă:

en: Apply Selected Fixes
ro: Aplică reparațiile selectate

en: Duplicate Genres
ro: Genuri duplicate

en: Displayed are genres that should likely be merged.  For each row, click the desired genre to make it bold, or uncheck it to take no action.
ro: Afișate sunt genurile ca probabil ar trebui să fie combinate. Pentru fiecare rând, faceți clic pe genul dorit pentru a-l face aldin sau debifați-l pentru a nu lua nicio acțiune.

en:  and
ro:  și

note: Translators: These are articles that might be prefixed or suffixed on artist names or album titles.  You can add as many as you need, separated by a pipe (|)
en: a|an|the
ro: un|o

en: Fix?
ro: Reparați?

en: View Item Details
ro: Vizualizare detalii element

en: Open Webpage
ro: Deschide pagina web

en: Visit Archive.org
ro: Vizitați Archive.org

en: Subscribe
ro: Abonare

en: Subscribe to this search as a podcast
ro: Abonează-te la această căutare ca podcast

en: Internet Archive: {0}
ro: Arhiva de pe Internet: {0}

en: Close Item
ro: Închide element

en: Getting item details from the Internet Archive
ro: Se obțin detalii despre element de la Arhiva Internet

en: Timed out getting item details from the Internet Archive
ro: A expirat cuanta de timp când se obțineau detalii despre element de la Arhiva Internet

en: Try Again
ro: Reîncearcă

en: Error getting item details from the Internet Archive
ro: Eroare la obținerea detaliilor despre element de la Arhiva Internet

en: Description
ro: Descriere

en: Creator:
ro: Autor:

en: Venue:
ro: Locul desfășurării:

en: Location:
ro: Locație:

en: Date:
ro: Data:

en: Year:
ro: An:

en: Publisher:
ro: Distribuitor:

en: Keywords:
ro: Cuvinte cheie:

en: License URL:
ro: URL licență:

en: Language:
ro: Limbă:

en: Downloads, overall:
ro: Descărcări, tot timpul:

en: Downloads, past month:
ro: Descărcări, ultima lună:

en: Downloads, past week:
ro: Descărcări, ultima săptămână:

en: Added:
ro: Adăugat:

en: Added by:
ro: Adaugat de:

en: Collections:
ro: Colecții:

en: Contributor:
ro: Contribuitor:

en: Recorded by:
ro: Înregistrat de:

en: Lineage:
ro: Neam:

en: Transferred by:
ro: Transferat de:

en: Reviews
ro: Recenzii

note: Translators: {0} is the number of reviewers, {1} is the average rating (not really relevant if there's only 1)
en: {0} reviewer | {0} reviewers, avg {1}
ro[0]: {0} recenzent
ro[1]: {0} recenzenți, medie {1}
ro[2]: {0} de recenzenți, medie {1}

note: Translators: {0} is the unicode-stars-rating, {1} is the name of a person who reviewed this item, and {1} is a date/time string
en: {0} by {1} on {2}
ro: {0} de {1} în {2}

en: Write your own review
ro: Scrieți propria recenzie

en: Collection:
ro: Colecție:

en: Optional Query
ro: Interogare opțională

en: Sort by:
ro: Sortare după:

en: Preferred Media Types
ro: Tipuri media preferate

en: Search...
ro: Caută...

en: _Go
ro: _Du-te

en: Staff Picks
ro: Alegerile personalului

en: History
ro: Istorie

en: Classic Cartoons
ro: Desene animate clasice

en: Speeches
ro: Discursuri

en: For Children
ro: Pentru copii

en: Poetry
ro: Poezie

en: Creator is United States
ro: Creatorul este Statele Unite ale Americii

en: Old Movies
ro: Filme vechi

en: New From LibriVox
ro: Nou de la LibriVox

en: Old Texts
ro: Texte vechi

en: Library of Congress
ro: Biblioteca Congresului

en: The Internet Archive, a 501(c)(3) non-profit, is building a digital library of Internet sites and other cultural artifacts in digital form. Like a paper library, we provide free access to researchers, historians, scholars, and the general public.
ro: Arhiva Internet, o organizație non-profit, construiește o bibliotecă digitală de pagini web și alte piese culturale în formă digitală. Ca o bibliotecă de hârtie, oferim acces gratuit cercetătorilor, istoricilor, erudițiilor și publicului larg.

en: Visit the Internet Archive online at archive.org
ro: Vizita la Internet Arhiva pe archive.org

en: Movies
ro: Filme

en: Lectures
ro: Prelegeri

en: Concerts
ro: Concerte

en: Books
ro: Cărți

en: Search Results
ro: Rezultate căutare

en: Searching the Internet Archive
ro: Căută pe Arhiva Internet

en: No matches.
ro: Niciun rezultat.

en: Showing 1 match | Showing 1 to {0:N0} of {1:N0} total matches
ro[0]: Se afișează un rezultat
ro[1]: Se afișează de la 1 la {0:N0} din {1:N0} rezultate totale
ro[2]: Se afișează de la 1 la {0:N0} din {1:N0} de rezultate totale

en: Timed out searching the Internet Archive
ro: Timpul a expirat la căutarea pe Arhiva Internet

en: Error searching the Internet Archive
ro: Eroare la căutarea pe Arhiva Internet

en: Fetch more results from the Internet Archive?
ro: Descărcați mai multe rezultate de la Arhiva Internet?

en: Fetch More
ro: Descarcă mai multe

en: Publisher
ro: Distribuitor

en: Formats
ro: Formate

en: Added
ro: Adăugat

en: Collection
ro: Colecție

en: Contributor
ro: Contribuitor

en: Created
ro: Creat

en: Language
ro: Limbă

en: Media Type
ro: Tip media

en: Review Count
ro: Cont recenzor

en: Moving Images
ro: Imagini în mișcare

en: Animation & Cartoons
ro: Animație și desene animate

en: Arts & Music
ro: Artă și muzică

en: Computers & Technology
ro: Calculatoare și tehnologie

en: Cultural & Academic Films
ro: Filme culturale și academice

en: Ephemeral Films
ro: Filme efemere

en: Home Movies
ro: Filme personale

en: News & Public Affairs
ro: Știri și afaceri publice

en: Open Source Movies
ro: Filme open source

en: Prelinger Archives
ro: Arhivele Prelinger

en: Spirituality & Religion
ro: Spiritualitate și Religie

en: Sports Videos
ro: Video-uri despre sport

en: Videogame Videos
ro: Video-uri despre jocuri video

en: Vlogs
ro: Vloguri

en: Youth Media
ro: Media pentru tineri

en: Texts
ro: Texte

en: American Libraries
ro: Biblioteci americane

en: Canadian Libraries
ro: Biblioteci canadiene

en: Universal Library
ro: Biblioteca universală

en: Project Gutenberg
ro: Proiectul Gutenberg

en: Children's Library
ro: Biblioteca pentru copii

en: Biodiversity Heritage Library
ro: Biblioteca patrimoniului biodiversității

en: Additional Collections
ro: Colecții suplimentare

en: Audio Books & Poetry
ro: Cărți audio și poezie

en: Live Music Archive
ro: Arhivă muzică live

en: Music & Arts
ro: Muzică și arte

en: Non-English Audio
ro: Audio în alte limbi decât engleza

en: Open Source Audio
ro: Audio open source

en: Radio Programs
ro: Programe radio

en: Education
ro: Educație

en: Downloads This Week
ro: Descărcări în această săptămână

en: Newest
ro: Cele mai noi

en: Oldest
ro: Cele mai vechi

en: Not Set
ro: Nedefinit

en: Add Station
ro: Adaugă post radio

en: Add a new Internet Radio station or playlist
ro: Adaugă o nouă stație de radio prin Internet sau o nouă listă de redare

en: Search your stations
ro: Caută în posturi

en: Edit Station
ro: Editare post radio

en: Station
ro: Post radio

en: {0} station | {0} stations
ro[0]: un post
ro[1]: {0} posturi
ro[2]: {0} de posturi

en: Please provide a valid station URI
ro: Furnizați o adresă URI validă pentru postul radio

en: Please provide a station genre
ro: Furnizați o genul pentru postul radio

en: Please provide a station title
ro: Furnizați o titul pentru postul radio

en: Add new radio station
ro: Adauga nou post de radio

en: Edit radio station
ro: Editează postul de radio

en: Enter the Genre, Title and URL of the radio station you wish to add. A description is optional.
ro: Introduceți Genul, titlul și adresa URL a postului de radio pe care doriți să-l adăugați. O descriere este opțională.

en: Station Genre:
ro: Gen post radio:

en: Station Name:
ro: Nume post radio:

en: Stream URL:
ro: URL flux:

en: Station Creator:
ro: Creator post radio:

en: Description:
ro: Descriere:

en: Rating:
ro: Apreciere:

en: Configure the Audioscrobbler plugin
ro: Configurează modulul de extensie Audioscrobbler

en: Visit _User Profile Page
ro: Vizitați pagina de profil _utilizator

en: Visit Your Last.fm Profile Page
ro: Vizitați pagina proprie de profil _utilizator

en: _Enable Song Reporting
ro: Activ_ează raportările de piese

en: Enable song reporting
ro: Activează raportările de piese

en: Connect
ro: Conectare

en: View on Last.fm
ro: Vizualizare pe Last.fm

en: View this artist's Last.fm page
ro: Vizualizați pagina acestui artist pe Last.fm

en: View Artist on Wikipedia
ro: Vizualizare artist pe Wikipedia

en: Find this artist on Wikipedia
ro: Găsiți acest artist pe Wikipedia

en: View Artist's Videos
ro: Vizualizați video-urile artistului

en: Find videos by this artist
ro: Găsi videoclipuri de acest artist

en: Recommend to
ro: Recomandă

en: Recommend this artist to someone
ro: Recomandă acest artist cuiva

en: View this album's Last.fm page
ro: Vizualizați pagina acestui album pe Last.fm

en: Recommend this album to someone
ro: Recomanda acest album cuiva

en: View this track's Last.fm page
ro: Vizualizați pagina acestei piese pe Last.fm

en: Recommend this track to someone
ro: Recomandă această piesă cuiva

en: Account
ro: Cont

en: _Username
ro: Nume _utilizator

en: Sign up for Last.fm
ro: Înscrieți-vă pentru Last.fm

en: Open Last.fm in a browser, giving you the option to authorize Banshee to work with your account
ro: Deschideți Last.fm într-un navigator web, oferindu-vă opțiunea de a autoriza Banshee pentru a vă accesa contul

en: Log in to Last.fm
ro: Autentificare în Last.fm

en: You need to allow Banshee to access your Last.fm account.
ro: Trebuie să permiteți lui Banshee să vă acceseze contul Last.fm.

en: Finish Logging In
ro: Finalizare autentificare

en: You are logged in to Last.fm as the user <i>{0}</i>.
ro: V-ați conectat la Last.fm ca utilizator <i>{0}</i>.

en: Log out of Last.fm
ro: Ieși din Last.fm

en: Recently Loved Tracks
ro: Piese recent îndrăgite

en: Recently Played Tracks
ro: Piese recent redate

en: My Top Artists
ro: Artiștii mei de top

en: {0} plays
ro: {0} redări

en: Account Settings
ro: Configurări cont

en: Join Last.fm
ro: Alăturați-vă Last.fm

en: Last.fm Recommendations
ro: Recomandările Last.fm

en: Top Albums by {0}
ro: Albume de top de {0}

en: Top Tracks by {0}
ro: Piese de top de {0}

en: Recommended Artists
ro: Artiști recomandați

en: No similar artists found
ro: Nu au fost găsiți artiști similari

en: {0}% Similarity
ro: Similitudine {0}%

en: Unknown Similarity
ro: Similitudine necunoscută

en: _Add Station...
ro: _Adaugă post radio...

en: Add a new Last.fm radio station
ro: Adăugați un nou post de radio Last.fm

note: Translators: {0} is a type of Last.fm station, eg "Fans of" or "Similar to".
en: Listen to {0} Station
ro: Ascultă postul radio {0}

note: Translators: {0} is a type of Last.fm station, eg "Fans of" or "Similar to".
en: Listen to the Last.fm {0} station for this artist
ro: Ascultă postul radio Last.fm {0} pentru acest artist

en: Fans of
ro: Fani ai

en: Similar to
ro: Similar cu

en: Love Track
ro: Îndrăgește piesa

en: Mark current track as loved
ro: Marchează piesa curentă ca îndrăgită

en: Ban Track
ro: Interzice piesa

en: Mark current track as banned
ro: Marchează piesa curentă ca interzisă

en: Fans of {0}
ro: Fani ai {0}

en: Similar to {0}
ro: Similar cu {0}

en: _Add Station
ro: _Adaugă post radio

en: Sort Stations by
ro: Sortare posturi radio după

en: Total Play Count
ro: Contor redare totală

en: New Station
ro: Post radio nou

en: Station _Type:
ro: _Tip post radio:

en: Last.fm Station
ro: Post radio Last.fm

en: Edit Last.fm Station
ro: Editare post radio Last.fm

en: Delete Last.fm Station
ro: Șterge post radio Last.fm

en: Tuning Last.fm to {0}.
ro: Se trece la postul Last.fm {0}.

note: Translators: {0} is an error message sentence from RadioConnection.cs.
en: Failed to tune in station. {0}
ro: Nu s-a putut trece la postul Last.fm {0}.

en: Getting new songs for {0}.
ro: Se obțin noile piese pentru {0}.

en: No new songs available for {0}.
ro: Nu există piese noi disponibile pentru {0}.

en: Failed to get new songs for {0}.
ro: Nu s-au putut obține noile piese pentru {0}.

en: {0} song played | {0} songs played
ro[0]: {0} piesă redată
ro[1]: {0} piese redate
ro[2]: {0} de piese redate

en: Recommended
ro: Recomandat

en: Mix
ro: Mixaj

en: Banshee Group
ro: Grup Banshee

en: Neighbors
ro: Vecini

en: For User:
ro: Pentru utilizatorul:

en: Of User:
ro: al utilizatorului:

en: Group
ro: Grup

en: Group Name:
ro: Nume grup:

en: Tag
ro: Etichetă

en: Tag Name:
ro: Nume etichetă:

en: Fans of:
ro: Fani ai:

en: Similar to:
ro: Similar cu:

en: Media
ro: Medii de stocare

en: Library
ro: Bibliotecă

en: Launch the Banshee Media Player
ro: Lansează Banshee Media Player

en: Now Playing
ro: Acum se redă

en: Quick access panel for your media
ro: Panou de acces rapid pentru fișierele media

en: _Mini Mode
ro: _Mod mini

en: Full Mode
ro: Mod complet

en: Switch back to full mode
ro: Comutați înapoi la modul complet

en: Change repeat playback mode
ro: Comută module de repetare redării

en: Miro Guide
ro: Ghidul Miro

en: Discover interesting podcasts in the Miro Guide podcast directory!
ro: Descoperă podcasturi interesante în dosarul de podcasturi Ghidul Miro!

en: Open Miro Guide
ro: Deschide Ghidul Miro

en: Search for podcasts
ro: Caută podcasturi

en: Search for video podcasts
ro: Caută podcasturi video

en: _Show Notifications
ro: Afișează _notificări

en: Show notifications when item changes
ro: Afișează notificări când elementul se schimbă

en: Still Running
ro: Încă rulează

en: Banshee was closed to the notification area. Use the <i>Quit</i> option to end your session.
ro: Banshee a fost închis în zona de notificare. Utilizați opțiunea de <i>Ieșire</i> pentru a termina sesiunea.

en: Skip this item
ro: Sari peste acest element

en: Cannot show notification
ro: Nu se poate arăta notificarea

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} and {3} are Artist Name and Album Title, respectively; e.g. 'by Parkway Drive from Killing with a Smile'
en: {0}by{1} {2}
    {0}from{1} {3}
ro: {0}de{1} {2}
    {0}de pe{1} {3}

en: Simplify
ro: Simplifică

en: Simplify the Now Playing interface by hiding the source list and more
ro: Simplifică interfața „Acum se redă” ascunzând lista surselor și altele

en: Unable to import track: {0}
ro: Nu s-a putut importa piesa: {0}

en: Importing from Amarok failed
ro: Importarea din Amarok a eșuat

note: TODO add Help button and dialog/tooltip
en: iTunes Importer
ro: Importator iTunes

en: Import song ratings
ro: Importă evaluări piese

en: Import play statistics (playcount, etc.)
ro: Importă statistici redare (număr de redări, etc.)

en: Import playlists
ro: Importă listele de redare

en: Locate your "{0}" file...
ro: Localizați fișierul „{0}”...

en: Locate "{0}"
ro: Localizați „{0}”

en: Locate iTunes Music Directory
ro: Localizați iTunes Music Directory

en: The iTunes library refers to your music directory as "{0}" but Banshee was not able to infer the location of this directory. Please locate it.
ro: ITunes bibliotecă știe dosarul de muzică ca fiind „{0}”, dar Banshee nu reușit să infere locația acestui dosar. Localizați-l.

en: Banshee is not familiar with this version of the iTunes library format. Importing may or may not work as expected, or at all. Would you like to attempt to import anyway?
ro: Banshee nu este familiarizat cu această versiune a formatului bibliotecii iTunes. Importul poate sau nu să funcționeze corect, sau poate să nu funcționeze deloc. Doriți să încercați să importați oricum?

en: Unable to import song.
ro: Nu s-a putut importa piesa.

en: Import _playlists
ro: Im_portă listele de redare

en: _Fill
ro: _Umplere

en: f_rom
ro: de _la

en: Add to Play Queue
ro: Adăugă în coada de redare

en: Append selected songs to the play queue
ro: Adaugă piesele selectate la coada de redare

en: Play After
ro: Redă după

en: Add selected songs after the currently playing track, album, or artist
ro: Adaugă piesele selectate după piesa, albumul sau artistul redat momentan

en: Current Track
ro: Piesa curentă

en: Add selected songs to the play queue after the currently playing song
ro: Adaugă piesele selectate la coada de redare după piesa redată curent

en: Current Album
ro: Albumul curent

en: Add selected songs to the play queue after the currently playing album
ro: Adaugă piesele selectate la coada de redare după albumul redat curent

en: Current Artist
ro: Artistul curent

en: Add selected songs to the play queue after the currently playing artist
ro: Adaugă piesele selectate la coada de redare după artistul redat curent

en: Refresh random tracks in the play queue
ro: Reîmprospătează piese aleatoare din coada de redare

en: Randomize the playback order of items in the play queue
ro: Reîmprospătează ordinea elementelor din coada de redare

en: Add More
ro: Adaugă mai multe

en: Add more random tracks to the play queue
ro: Adaugă mai multe piese aleatoare în coada de redare

en: Remove all tracks from the play queue
ro: Elimină toate piesele din coada de redare

en: Clear the play queue when quitting
ro: Golește coada de redare la ieșire

en: Remove From Play Queue
ro: Elimină din coada de redare

en: Number of _played songs to show
ro: Numărul de _piese redate de arătat

en: Number of _upcoming songs to show
ro: N_umărul de piese viitoare de afișat

en: All Podcasts ({0})
ro: Toate podcasturile ({0})

en: Podcasts Folder
ro: Dosarul de Podcasturi

en: Remove Podcast
ro: Elimină podcastul

en: Disable Auto Updates
ro: Dezactivează auto-actualizările

en: Network error updating {0}
ro: Eroare de rețea în timpul actualizării {0}

en: Parsing error updating {0}
ro: Eroare de analizare în timpul actualizării {0}

en: Authentication error updating {0}
ro: Eroare de autentificare în timpul actualizării {0}

en: Error updating {0}
ro: Eroare în timpul actualizării {0}

en: Search your podcasts
ro: Caută în podcasturi

en: Episode Properties
ro: Proprietăți episod

en: Published
ro: Publicat

en: New
ro: Nou

en: Downloaded
ro: Descărcat

en: {0} episode | {0} episodes
ro[0]: un episod
ro[1]: {0} episoade
ro[2]: {0} de episoade

en: Never updated
ro: Niciodată actualizate

en: Updated at {0}
ro: Actualizat în {0}

en: Updated {0}
ro: Actualizat {0}

en: Downloading
ro: Se descarcă

en: New Items
ro: Elemente noi

en: All Items
ro: Toate elementele

en: Downloading Podcast(s)
ro: Se descarcă podcasturi

en: Cancel all podcast downloads?
ro: Anulați toate descărcările podcasturilor?

note: "<control><shift>U",
en: Check all podcasts for new episodes
ro: Verifică toate podcasturile pentru episoade noi

en: Add Podcast...
ro: Adaugă podcast...

en: Subscribe to a new podcast
ro: Abonează-te la un nou flux podcast

en: Unsubscribe and Delete
ro: Dezabonează-te și șterge-l

en: Check for New Episodes
ro: Verifică pentru episoade noi

en: Download All Episodes
ro: Descarcă toate episoade

en: Visit Podcast Homepage
ro: Vizitați pagina web a podcast-ului

en: Podcast Properties
ro: Proprietăți podcast

en: Mark as New
ro: Marchează ca nou

en: Archive
ro: Arhivă

note: Translators: this is a verb used as a button name, not a noun
en: Download
ro: Descarcă

en: Cancel Download
ro: Anulează descărcarea

en: Visit Website
ro: Vizitați pagina web

en: Add Podcast
ro: Adaugă podcast

en: Delete File | Delete Files
ro[0]: Șterge fișierul
ro[1]: Șterge fișierele
ro[2]: Șterge fișierele

en: Invalid URL
ro: URL nevalid

en: Podcast URL is invalid.
ro: URL-ul podcast-ului nu este valid.

en: Episode Details
ro: Detalii episod

en: Check periodically for new episodes
ro: Verifică periodic pentru episoade noi

en: If checked, Banshee will check every hour to see if this podcast has new episodes
ro: Dacă este bifat, Banshee va verifica la fiecare oră pentru a vedea dacă acest podcast are episoade noi

en: Download new episodes
ro: Descarcă episoadele noi

en: Archive all episodes except the newest one
ro: Arhivează toate episoadele cu excepția celui mai nou

en: No description available
ro: Nicio descriere disponibilă.

en: Name:
ro: Nume:

en: Website:
ro: Pagina web:

en: Visit
ro: Vizitați

en: Subscription Options
ro: Opțiuni abonament

en: Feed URL:
ro: URL-ul fluxului:

en: Last Refreshed:
ro: Ultima actualizare:

en: Category:
ro: Categorie:

en: Copyright:
ro: Drepturi de autor:

en: Subscribe to New Podcast
ro: Abonare la un nou podcast

en: Please enter the URL of the podcast to which you would like to subscribe.
ro: Introduceți URL-ul noului podcast la care doriți să vă abonați.

en: Download all episodes
ro: Descarcă toate episoadele

en: Download the most recent episode
ro: Descarcă cele mai recente episoade

en: Let me decide which episodes to download
ro: Lasă-mă să decid care episoade le voi descărca

en: _Speaker:
ro: _Vorbitor:

en: Sample
ro: Eșantion

note: Translators: {0} and {1} are Artist Name and Album Title, respectively; e.g. 'by Parkway Drive from Killing with a Smile'
en: by '{0}' from '{1}'
ro: de „{0}” din „{1}”

note: Translators: {0} is for Album Title; e.g. 'from Killing with a Smile'
en: from '{0}'
ro: din „{0}”

note: Translators: {0} is for Artist Name; e.g. 'by Parkway Drive'
en: by '{0}'
ro: de „{0}”

en: _Show Banshee in the sound menu
ro: _Afișează Banshee în meniul sunet

en: Control Banshee through the sound menu
ro: Controlează Banshee prin intermediul meniului sunet

en: Show SQL Console
ro: Arată Consola SQL

en: Start SQL Monitoring
ro: Pornește monitorizarea SQL

en: Stop SQL Monitoring
ro: Oprește monitorizarea SQL

en: Track Preview
ro: Previzualizare piesă

en: Uploaded by
ro: Încărcat de

en: Play in Banshee...
ro: Redă în Banshee...

en: Play in Web Browser...
ro: Redă în navigatorul de internet...

en: No videos found
ro: Nu a fost găsit nici un video

en: open context menu
ro: deschide meniul contextual

en: click
ro: clic

en: menu
ro: meniu

en: Hide <i>{0}</i>
ro: Ascunde <i>{0}</i>

note: Translators: {0} is substituted with the application name
en: {0} Encountered a Fatal Error
ro: {0} a întâmpinat o eroare fatală

en: Error Details
ro: Detalii eroare

en: An unhandled exception was thrown:
ro: A intervenit o excepție necontrolată:

en: Assembly Version Information
ro: Informații despre versiunea de asamblare

en: Assembly Name
ro: Nume de asamblare

en: Condition:
ro: Condiție:

en: _Match
ro: _Potrivire

en: all
ro: toate

en: any
ro: oricare

en: of the following:
ro: din următoarele:

en: _Limit to
ro: _Limitează la

en: selected by
ro: selectat după

en: ago
ro: în urmă

en: seconds
ro: secunde

en: days
ro: zile

en: weeks
ro: săptămâni

en: months
ro: luni

en: years
ro: ani

en: {0} download at {1}/s | {0} downloads at {1}/s
ro[0]: {0} descărcare la {1}/s
ro[1]: {0} descărcări la {1}/s
ro[2]: {0} de descărcări la {1}/s

en: {0} download at {1}/s ({2} pending) | {0} downloads at {1}/s ({2} pending)
ro[0]: {0} descărcare la {1}/s ({2} în așteptare)
ro[1]: {0} descărcări la {1}/s ({2} în așteptare)
ro[2]: {0} de descărcări la {1}/s ({2} în așteptare)

note: public static readonly Operator Equal              = new Operator ("equals", "= {0}", "==", "=", ":"); public static readonly Operator NotEqual           = new Operator ("notEqual", "!= {0}", true, "!=", "!:"); public static readonly Operator LessThanEqual      = new Operator ("lessThanEquals", "<= 
en: before
ro: înainte

en: after
ro: după

en: is
ro: este

en: is not
ro: nu este

en: at most
ro: cel mult

en: at least
ro: cel puțin

en: less than
ro: mai puțin decât

note: The SQL operators in these Operators are reversed from normal on purpose
en: more than
ro: mai mult decât

en: empty
ro: gol

en: {0} ago
ro: {0} în urmă

en: contains
ro: conține

en: doesn't contain
ro: nu conține

en: starts with
ro: începe cu

en: ends with
ro: se termină cu

en: Last.fm Account Login
ro: Autentificarea contului Last.fm

en: Please enter your Last.fm account credentials.
ro: Introduceți credențialele contului Last.fm.

en: Save and Log In
ro: Salvează și autentifică

en: Authorize for Last.fm
ro: Autorizează pentru Last.fm

en: Last.fm username is invalid or Banshee is not authorized to access your account.
ro: Numele de utilizator Last.fm nu este valid sau Banshee nu este autorizat să acceseze contul dumneavoastră.

en: This service does not exist.
ro: Acest serviciu nu există.

en: Stations are only available to paying Last.fm subscribers.
ro: Posturile radio sunt disponibile numai abonaților Last.fm plătitori.

en: This station is not available.
ro: Acest post radio nu este disponibil.

en: The request is missing a required parameter.
ro: Cererii îi lipsește un parametru necesar.

en: The specified resource is invalid.
ro: Resursa specificată nu este validă.

en: Server error, please try again later.
ro: Eroare de server, încercați din nou mai târziu.

en: Invalid authentication information, please re-authenticate.
ro: Informații de autentificare incorecte, reautentificați-vă.

en: The API key used by this application is invalid.
ro: Cheia API folosită de această aplicație nu este validă.

en: The streaming system is offline for maintenance, please try again later.
ro: Sistemul de transmisie este oprit pentru întreținere, vă rugăm să reveniți mai târziu.

en: The method signature is invalid.
ro: Semnătura metodei nu este validă.

en: There is not enough content to play this station.
ro: Acest post de radio nu are suficient conținut pentru a putea fi redat.

en: This group does not have enough members for radio.
ro: Acest grup nu are suficienți membri pentru radio.

en: This artist does not have enough fans for radio.
ro: Acest artist nu are destui fani pentru radio.

en: There are not enough neighbours for this station.
ro: Nu există suficienți vecini pentru acest post radio.

en: There was an unknown error.
ro: A existat o eroare necunoscută.

en: Not connected to Last.fm.
ro: Neconectat la Last.fm.

en: Account details are needed before you can connect to Last.fm
ro: Detaliile despre cont sunt necesare înainte de a vă putea conecta la Last.fm

en: No network connection detected.
ro: Nicio conexiune de rețea detectată.

en: Last.fm username is invalid.
ro: Numele de utilizator Last.fm este nevalid.

en: Connecting to Last.fm.
ro: Se conectează la Last.fm

en: Connected to Last.fm.
ro: Conectat la Last.fm.

en: Unknown Podcast
ro: Podcast necunoscut
