banshee - en to sv translation catalogue (1273 entries)

en: AAC (Novell Encoder)
sv: AAC (Novell-kodare)

en: Designed to be the successor of the MP3 format, AAC generally achieves better sound quality than MP3 at many bit rates.
sv: Designad till att vara efterföljaren till MP3-formatet. AAC uppnår allmänt sett en bättre ljudkvalitet än MP3 på många olika bitfrekvenser.

en: Bitrate
sv: Bitfrekvens

en: Container
sv: Behållare

en: Profile
sv: Profil

en: Low Complexity
sv: Låg komplexitet

en: Output Format
sv: Utdataformat

en: Channels
sv: Kanaler

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
sv: Free Lossless Audio Codec (FLAC) är en kodek med öppen källkod som komprimerar utan att minska på ljudkvaliteten.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format that produces larger files at lower bitrates.
sv: Ett proprietärt och äldre, men också populärare, förstörande ljudformat som producerar större filer vid lägre bitfrekvenser.

en: Encoding Mode
sv: Kodningsläge

en: Constant Bitrate
sv: Konstant bitfrekvens

en: Variable Bitrate
sv: Variabel bitfrekvens

en: VBR Quality
sv: VBR-kvalitet

en: Worst
sv: Sämsta

en: Best
sv: Bästa

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
sv: Vorbis är en förstörande ljudkodek med öppen källkod och med högkvalitativ utdata med mindre filstorlek än MP3.

en: Audio quality
sv: Ljudkvalitet

en: WAV+PCM is a lossless format that holds uncompressed, raw pulse-code modulated (PCM) audio.
sv: WAV+PCM är ett icke-förstörande format som innehåller okomprimerat, rå pulskodsmodulerat (PCM) ljud.

en: A fast and efficient open source audio format offering lossless and high-quality lossy encoding with great dynamic range.
sv: Ett snabbt och effektivt ljudformat med öppen källkod som erbjuder icke-förstörande och högkvalitativ förstörande kodning med stort dynamiskt omfång.

en: Mode
sv: Läge

en: Fast Compression
sv: Snabb komprimering

en: Default Compression
sv: Standardkomprimering

en: High Compression
sv: Hög komprimering

en: Very High Compression
sv: Mycket hög komprimering

en: Lossy mode
sv: Förstörande

en: Store MD5 sum in the file
sv: Lagra MD5-kontrollsumma i filen

en: Extra processing
sv: Extra behandling

en: Default
sv: Standard

en: Highest
sv: Högsta

en: A proprietary lossy audio format with high quality output at a lower file size than MP3. A 96 kbps WMA is equivalent to a 128 kbps MP3.
sv: Ett proprietärt förstörande ljudformat med högkvalitativ utdata med mindre filstorlek än MP3. En 96 kbps WMA motsvarar en 128 kbps MP3.

en: Use a variable bitrate
sv: Använd en variabel bitfrekvens

en: Audio Quality
sv: Ljudkvalitet

en: Media Player
sv: Mediaspelare

en: Banshee Media Player
sv: Mediaspelaren Banshee

en: Play and organize your media collection
sv: Spela upp och organisera din mediasamling

en: Could not create pipeline
sv: Kunde inte skapa rörledning

en: Could not create filesrc element
sv: Kunde inte skapa filesrc-element

en: Could not create decodebin2 plugin
sv: Kunde inte skapa decodebin2-insticksmodul

en: Could not create audioconvert plugin
sv: Kunde inte skapa audioconvert-insticksmodul

en: Could not create bpmdetect plugin
sv: Kunde inte skapa bpmdetect-insticksmodul

en: Could not create fakesink plugin
sv: Kunde inte skapa fakesink-insticksmodul

en: Could not link pipeline elements
sv: Kunde inte länka rörelement

en: Could not initialize element from cdda URI
sv: Kunde inte initiera element från cdda-uri

en: Could not create encoder pipeline
sv: Kunde inte skapa rörledning för kodare

en: Could not create queue plugin
sv: Kunde inte skapa köinsticksmodul

en: Could not create filesink plugin
sv: Kunde inte skapa filesink-insticksmodulen

en: Could not create source element
sv: Kunde inte skapa source-element

en: Could not create sink element
sv: Kunde inte skapa sink-element

en: Could not create sinkbin plugin
sv: Kunde inte skapa insticksmodulen sinkbin

en: Could not create audioresample plugin
sv: Kunde inte skapa insticksmodulen audioresample

en: Could not create encoding pipeline
sv: Kunde inte skapa kodningsrörledning

en: Could not get sink pad from encoder
sv: Kunde inte få sink pad från kodare

en: Could not construct pipeline
sv: Kunde inte konstruera rörledning

en: Could not find an encoder for ripping.
sv: Kunde inte hitta en kodare för extrahering.

en: Could not create CD ripping driver.
sv: Kunde inte skapa drivrutin för skivextrahering.

en: Could not create BPM detection driver.
sv: Kunde inte skapa drivrutin för BPM-detektering.

en: Could not initialize GStreamer library
sv: Kunde inte initiera GStreamer-bibliotek

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: _Enable ReplayGain correction
sv: _Aktivera ReplayGain-korrigering

en: For tracks that have ReplayGain data, automatically scale (normalize) playback volume
sv: För spår som har ReplayGain-data så skalas (normaliseras) automatiskt uppspelningsvolymen

en: Enable _gapless playback
sv: Aktivera uppspelning utan s_pårpauser

en: Eliminate the small playback gap on track change. Useful for concept albums and classical music
sv: Eliminera det lilla uppspelningsglapp som sker vid spårbyte. Användbart för konceptuella album och klassisk musik

en: Could not create transcoder
sv: Kunde inte skapa omkodare

en: Could not create encoder pipeline : {0}
sv: Kunde inte skapa rörledning för kodare: {0}

en: Could not create encoding pipeline : {0}
sv: Kunde inte skapa kodningsrörledning: {0}

en: Write CD...
sv: Skriv skiva...

en: Write selected tracks to an audio CD
sv: Skriv markerade spår till en ljudskiva

en: Could not write CD
sv: Kunde inte skriva skiva

en: Brasero could not be started
sv: Brasero kunde inte startas

en: Fullscreen video playback active
sv: Videouppspelning i helskärm är aktiv

en: _Close
sv: S_täng

en: Close
sv: Stäng

en: Can't check for updates
sv: Kan inte leta efter uppdateringar

en: We're currently not able to check if there's a new version available. Please try again later.
sv: Vi kan för närvarande inte kontrollera om det finns en ny version tillgänglig. Försök igen senare.

en: No update available
sv: Ingen uppdatering finns tillgänglig

en: You already have the latest version of Banshee installed.
sv: Du har redan den senaste versionen av Banshee installerad.

en: A new version of Banshee ({0}) is available.{1}Do you want to update?
sv: En ny version av Banshee ({0}) finns tillgänglig.{1}Vill du uppdatera?

en: Banshee update available
sv: Uppdatering Banshee finns tillgänglig

note: Translators: {0} is the filename, eg Banshee-1.9.5.msi
en: Downloading {0}
sv: Hämtar {0}

en: Update download failed
sv: Hämtning av uppdatering misslyckades

en: The download failed. Please try again later.
sv: Hämtningen misslyckades. Försök igen senare.

en: The update finished downloading.{0}Do you want to shutdown Banshee and run the installer?
sv: Uppdateringen har hämtats.{0}Vill du stänga av Banshee och köra installationsprogrammet?

en: Update finished downloading
sv: Uppdateringen har hämtats

en: Check for Updates
sv: Leta efter uppdateringar

en: Help Options
sv: Hjälpflaggor

en: Show this help
sv: Visa denna hjälp

en: Show options for controlling playback
sv: Visa flaggor för styrning av uppspelning

en: Show options for querying the playing track
sv: Visa flaggor för frågor om uppspelat spår

en: Show options for querying the playing engine
sv: Visa flaggor för frågor om uppspelningsmotor

en: Show options for the user interface
sv: Visa flaggor för användargränssnittet

en: Show options for developers and debugging
sv: Visa flaggor för utvecklare och felsökning

en: Show all option groups
sv: Visa alla flagg-grupper

en: Show version information
sv: Visa versionsinformation

en: Playback Control Options
sv: Flaggor för styrning av uppspelning

en: Play the next track, optionally restarting if the 'restart' value is set
sv: Spela upp nästa spår, valfritt även omstart om värdet "restart" är inställt

en: Play the previous track, optionally restarting if the 'restart' value is set
sv: Spela upp föregående spår, valfritt även omstart om värdet "restart" är inställt

en: If the current song has been played longer than 4 seconds then restart it, otherwise the same as --previous
sv: Om den aktuella låten har spelats längre än 4 sekunder så starta om den, annars samma som --previous

en: Automatically start playing any tracks enqueued on the command line
sv: Starta automatiskt uppspelning av kölagda spår på kommandoraden

en: Start playback
sv: Starta uppspelning

en: Pause playback
sv: Gör paus i uppspelning

en: Toggle playback
sv: Växla uppspelning

en: Completely stop playback
sv: Stoppa uppspelningen helt

en: Enable or disable playback stopping after the currently playing track (value should be either 'true' or 'false')
sv: Aktivera eller inaktivera stopp av uppspelning efter det aktuella spåret har spelats (värdet ska vara antingen "true" eller "false")

en: Set the playback volume (0-100), prefix with +/- for relative values
sv: Ställ in uppspelningsvolymen (0-100), inled med +/- för relativa värden

en: Seek to a specific point (seconds, float)
sv: Spola till en specifik plats (sekunder, flytande)

en: Set the currently played track's rating (0 to 5)
sv: Ange betyg för det uppspelade spåret (0 till 5)

en: Player Engine Query Options
sv: Flaggor för frågor om uppspelningsmotor

en: Current player state
sv: Aktuellt tillstånd för spelare

en: Last player state
sv: Senaste tillstånd för spelaren

en: Query whether the player can be paused
sv: Fråga huruvida spelaren kan pausas

en: Query whether the player can seek
sv: Fråga huruvida spelaren kan spola

en: Player volume
sv: Spelarvolym

en: Player position in currently playing track
sv: Spelarens position i det för närvarande spelade spåret

en: Playing Track Metadata Query Options
sv: Flaggor för frågor om spelande spårets metadata

en: URI
sv: Uri

en: Artist Name
sv: Artistnamn

en: Album Title
sv: Albumtitel

en: Track Title
sv: Spårtitel

en: Duration
sv: Speltid

note: Translators: noun
en: Track Number
sv: Spårnummer

note: Translators: noun
en: Track Count
sv: Spårantal

en: Disc Number
sv: Skivnummer

en: Year
sv: År

en: Rating
sv: Betyg

en: Score
sv: Poäng

note: Translators: noun
en: Bit Rate
sv: Bitfrekvens

en: User Interface Options
sv: Flaggor för användargränssnitt

en: Present the user interface on the active workspace
sv: Visa användargränssnittet på den aktiva skrivbordsytan

en: Enter the full-screen mode
sv: Gå in i helskärmsläge

en: Hide the user interface
sv: Dölj användargränssnittet

en: Do not present the user interface, regardless of any other options
sv: Visa inte användargränssnittet, oavsett vad andra flaggor säger

en: Present the import media dialog box
sv: Visa dialogrutan för importera media

en: Present the about dialog
sv: Visa dialogrutan Om

en: Present the open location dialog
sv: Visa dialogrutan Öppna plats

en: Present the preferences dialog
sv: Visa dialogrutan Inställningar

en: Debugging and Development Options
sv: Flaggor för felsökning och utveckling

en: Enable general debugging features
sv: Aktivera allmänna felsökningsfunktioner

en: Enable debugging output of SQL queries
sv: Aktivera felsökningsutdata för SQL-frågor

en: Enable debugging output of Mono.Addins
sv: Aktivera felsökningsutdata för Mono.Addins

en: Specify an alternate database to use
sv: Ange en alternativ databas att använda

en: Force fetching of missing cover artwork
sv: Tvinga hämtning av saknade omslagsbilder

en: Specify an alternate key, default is /apps/banshee-1/
sv: Ange en alternativ nyckel, standard är /apps/banshee-1/

en: Optimize instance for running uninstalled; most notably, this will create an alternate Mono.Addins database in the working directory
sv: Optimera instansen för körning oinstallerad; noterbart är att detta kommer att skapa en alternativ Mono.Addins-databas i arbetskatalogen

en: Disable DBus support completely
sv: Inaktivera allt DBus-stöd

en: Skip loading a custom gtkrc file ({0}) if it exists
sv: Hoppa över inläsning av en anpassad gtkrc-fil ({0}), om den finns

en: The following help arguments are invalid: {0}
sv: Följande hjälpargument är ogiltiga: {0}

en: Play Album
sv: Spela upp album

en: En_queue
sv: Kölä_gg

en: _Play
sv: _Spela upp

en: Play _Song
sv: Spela upp _låt

en: Add a song to the playlist
sv: Lägg till en låt till spellistan

en: Play _Album
sv: Spela upp _album

en: Add an album to the playlist
sv: Lägg till ett album i spellistan

en: {0} remaining
sv: {0} återstår

en: Play Song
sv: Spela upp låt

note: Translators: this is a verb (command), not a noun (things)
en: Search
sv: Sök

en: Artist, Album, or Title
sv: Artist, Album eller Titel

note: Alias for %album_artist%
en: Album Artist
sv: Albumartist

en: Composer
sv: Kompositör

note: Translators: noun
en: Comment
sv: Kommentar

en: Unknown Artist
sv: Okänd artist

en: Unknown Album
sv: Okänt album

en: Unknown Title
sv: Okänd titel

en: Various Artists
sv: Diverse artister

en: Stream location not found
sv: Strömplatsen hittades inte

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: Codec for playing this media type not available
sv: Kodeken för att spela upp detta media finns inte tillgänglig

en: File protected by Digital Rights Management (DRM)
sv: Filen skyddas av Digital Rights Management (DRM)

en: Unknown error
sv: Okänt fel

note: TODO turn this into a PrimarySource-owned delegate?
en: _Restart Podcast
sv: S_tarta om poddsändning

en: _Restart Audiobook
sv: S_tarta om ljudboken

en: _Restart Video
sv: S_tarta om video

en: _Restart Song
sv: S_tarta om låt

en: _Restart Item
sv: S_tarta om objekt

en: _Jump to Playing Podcast
sv: _Hoppa till uppspelad poddsändning

en: _Jump to Playing Audiobook
sv: _Hoppa till uppspelad ljudbok

en: _Jump to Playing Video
sv: _Hoppa till uppspelad video

en: _Jump to Playing Song
sv: _Hoppa till uppspelad låt

en: _Jump to Playing Item
sv: _Hoppa till uppspelat objekt

en: Unknown Year
sv: Okänt år

note: Translators: This is used to generate bookmark names. {0} is track title, {1} is minutes (possibly more than two digits) and {2} is seconds (between 00 and 60).
en: {0} ({1}:{2:00})
sv: {0} ({1}.{2:00})

en: File is empty so it could not be imported: {0}
sv: Filen är tom så den kunde inte importeras: {0}

en: Value
sv: Värde

en: Shuffle by A_lbum
sv: Blanda efter a_lbum

en: by album
sv: efter album

en: Play all songs from an album, then randomly choose another album
sv: Spela upp alla låtar från ett album, välj sedan slumpmässigt ett annat album

en: Shuffle by A_rtist
sv: Blanda efter a_rtist

en: by artist
sv: efter artist

en: Play all songs by an artist, then randomly choose another artist
sv: Spela upp alla låtar av en artist, välj sedan slumpmässigt en annan artist

en: Shuffle _Off
sv: Blandning a_v

en: manually
sv: manuellt

en: Do not shuffle playlist
sv: Blanda inte spellista

en: Shuffle by _Rating
sv: Blanda efter _betyg

en: by rating
sv: efter betyg

en: Play songs randomly, prefer higher rated songs
sv: Spela upp låtar slumpmässigt, föredra låtar med höga betyg

en: Shuffle by S_core
sv: Blanda efter bety_g

en: by score
sv: efter poäng

en: Play songs randomly, prefer higher scored songs
sv: Spela upp låtar slumpmässigt, föredra låtar med höga poäng

en: Shuffle by _Song
sv: Blanda efter _låt

en: by song
sv: efter låt

en: Play songs randomly from the playlist
sv: Spela upp låtar slumpmässigt från spellistan

en: Scanning for media
sv: Söker efter media

en: Scanning...
sv: Söker av...

en: Scanning ({0} files)...
sv: Söker av ({0} filer)...

en: Importing Media
sv: Importerar media

en: The import process is currently running. Would you like to stop it?
sv: Importeringsprocessen körs för närvarande. Vill du stoppa den?

en: Importing {0} of {1}
sv: Importerar {0} av {1}

en: Rescanning {0} of {1}
sv: Söker av {0} av {1}

en: Upgrading your Banshee Database
sv: Uppgradering av din Banshee-databas

en: Please wait while your old Banshee database is migrated to the new format.
sv: Vänta under tiden din gamla Banshee-databas migreras till det nya formatet.

en: Refreshing Metadata
sv: Uppdaterar metadata

en: Classical
sv: Klassisk musik

en: Dance
sv: Dans

en: Full Bass
sv: Full bas

en: Full Bass and Treble
sv: Full bas och diskant

en: Full Treble
sv: Full diskant

en: Laptop Speakers and Headphones
sv: Högtalare i bärbar dator och hörlurar

en: Large Hall
sv: Stor hall

en: Remove From Library
sv: Ta bort från bibliotek

note: Translators: {0} is the library name, eg 'Music Library' or 'Podcasts'
en: {0} Folder
sv: {0}-mapp

en: Track Artist
sv: Spårartist

en: Album Artist Initial
sv: Initial för albumartist

en: Conductor
sv: Dirigent

en: Title
sv: Titel

en: Count
sv: Antal

en: Number
sv: Nummer

en: Count (unsorted)
sv: Antal (osorterad)

en: Number (unsorted)
sv: Nummer (osorterad)

en: Disc Count
sv: Skivantal

en: Grouping
sv: Gruppering

note: Catalog.GetString ("Music Library")
en: Music
sv: Musik

en: Search your music
sv: Sök efter låtar

note: Misc section
en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: _Sort an artist's albums by year, not title
sv: _Sortera en artists album efter år, inte titel

en: {0} song | {0} songs
sv[0]: {0} låt
sv[1]: {0} låtar

en: Music Folder
sv: Musikmapp

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Songs rated four and five stars
sv: Låtar betygsatta med fyra och fem stjärnor

en: Recent Favorites
sv: Senaste favoriter

en: Songs listened to often in the past week
sv: Låtar som spelats ofta den senaste veckan

en: Recently Added
sv: Senaste tillagda

en: Songs imported within the last week
sv: Låtar som importerats den senaste veckan

en: Recently Played
sv: Senaste spelade

en: Recently played songs
sv: Senaste spelade låtar

en: Unheard
sv: Inte hörda

en: Songs that have not been played or skipped
sv: Låtar som inte har spelats eller hoppats över

en: Neglected Favorites
sv: Försummade favoriter

en: Favorites not played in over two months
sv: Favoriter som inte har spelats de senaste två månaderna

en: Least Favorite
sv: Minst omtyckta

en: Songs rated one or two stars or that you have frequently skipped
sv: Låtar betygsatta med en eller två stjärnor eller som du har ofta hoppat över

en: 700 MB of Favorites
sv: 700 MB favoriter

en: A data CD worth of favorite songs
sv: En dataskiva full med favoritlåtar

en: 80 Minutes of Favorites
sv: 80 minuter favoriter

en: An audio CD worth of favorite songs
sv: En ljudskiva full med favoritlåtar

en: Unrated
sv: Inte betygsatt

en: Songs that haven't been rated
sv: Låtar som inte har blivit betygsatta

en: Importing Songs
sv: Importerar låtar

en: Importing From {0}
sv: Importerar från {0}

note: Catalog.GetString ("Video Library")
en: Videos
sv: Videor

en: Search your videos
sv: Sök bland dina videor

en: Produced By
sv: Producerad av

en: {0} video | {0} videos
sv[0]: {0} video
sv[1]: {0} videor

en: Videos Folder
sv: Videomapp

en: Videos rated four and five stars
sv: Videoklipp betygsatta med fyra och fem stjärnor

en: Unwatched
sv: Inte sedda

en: Videos that haven't been played yet
sv: Videoklipp som inte har spelats ännu

en: Default player engine
sv: Standardmotor för uppspelning

en: No player engines were found. Please ensure Banshee has been cleanly installed.
sv: Inga uppspelningsmotorer hittades. Kontrollera att Banshee har installerats korrekt.

en: Problem with Player Engine
sv: Problem med uppspelningsmotor

en: Converting {0} of {1}
sv: Konverterar {0} av {1}

en: Initializing
sv: Initierar

en: Files are currently being converted to another format. Would you like to stop this?
sv: Filer håller för närvarande på att konverteras till ett annat format. Vill du stoppa detta?

en: Saving Metadata to File
sv: Sparar metadata till fil

en: Sync _metadata between library and files
sv: Synkronisera _metadata mellan bibliotek och filer

en: Enable this option to have metadata in sync between your library and supported media files
sv: Aktivera detta alternativ för att synkronisera metadata mellan ditt bibliotek och ljudfiler som stöds

en: Sync _ratings between library and files
sv: Synkronisera _betyg mellan bibliotek och filer

en: Enable this option to have rating metadata synced between your library and supported audio files
sv: Aktivera detta alternativ för att synkronisera metadata för betyg mellan ditt bibliotek och ljudfiler som stöds

en: Sync play counts between library and files
sv: Synkronisera spelräknare mellan bibliotek och filer

en: Enable this option to have playcount metadata synced between your library and supported audio files
sv: Aktivera detta alternativ för att synkronisera metadata för antal spelningar mellan ditt bibliotek och ljudfiler som stöds

en: _Update file and folder names
sv: _Uppdatera fil- och mappnamn

en: Rename files and folders according to media metadata
sv: Byt namn på filer och mappar enligt mediets metadata

en: There is no available network connection
sv: Det finns ingen tillgänglig nätverksanslutning

en: Cannot connect to NetworkManager or Wicd
sv: Kan inte ansluta till NetworkManager eller Wicd

en: An available, working network connection will be assumed
sv: En tillgänglig, fungerande nätverksanslutning kommer att antas

en: _Disable features requiring Internet access
sv: _Inaktivera funktioner som kräver internetåtkomst

en: Some features require a broadband Internet connection such as Last.fm or cover art fetching
sv: Vissa funktioner kräver en bredbandsanslutning till Internet såsom Last.fm eller hämtning av albumomslag

en: Playlist
sv: Spellista

en: Remove From Playlist
sv: Ta bort från spellista

en: Delete Playlist
sv: Ta bort spellista

note: TODO generate name based on the track selection, or begin editing it
en: New Playlist
sv: Ny spellista

en: MPEG Version 3.0 Extended (*.m3u)
sv: MPEG version 3.0 Extended (*.m3u)

en: Shoutcast Playlist version 2 (*.pls)
sv: Shoutcast-spellista version 2 (*.pls)

note: Pages (tabs)
en: General
sv: Allmänt

en: Source Specific
sv: Källspecifikt

en: Extensions
sv: Tillägg

note: General policies
en: File Policies
sv: Filpolicy

en: Co_py files to media folders when importing
sv: Ko_piera filer till mediamappar vid importering

en: Improve Banshee by sending anonymous usage data
sv: Förbättra Banshee genom att skicka in anonym användningsdata

en: items
sv: objekt

en: minutes
sv: minuter

en: hours
sv: timmar

en: by
sv: av

en: artists
sv: artister

en: compilationartist
sv: samlingsartist

en: on
sv: på

en: from
sv: från

en: Disc
sv: Skiva

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: disc
sv: skiva

en: discnum
sv: skivnum

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: discs
sv: skivor

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: track
sv: spår

en: trackno
sv: spårnr

en: tracknum
sv: Spårnum

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: tracks
sv: spår

en: trackcount
sv: spårantal

en: Beats per Minute
sv: Slag per minut

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: bitrate
sv: bitfrekvens

note: Translators: noun
en: Sample Rate
sv: Samplingsfrekvens

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: samplerate
sv: samplingsfrekvens

note: Translators: noun
en: Bits Per Sample
sv: Bitar per sampling

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: bitspersample
sv: bitarpersampling

en: bitdepth
sv: bitdjup

en: quantization
sv: kvantisering

note: Translators: noun
en: Name
sv: Namn

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: title
sv: titel

en: titled
sv: titel

en: name
sv: namn

en: named
sv: namn

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: year
sv: år

en: released
sv: utgiven

en: yr
sv: år

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: composer
sv: kompositör

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: conductor
sv: dirigent

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: grouping
sv: gruppering

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: comment
sv: kommentar

note: Translators: noun
en: License
sv: Licens

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: license
sv: licens

en: licensed
sv: licensierad

note: , typeof(NullQueryValue)}, Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: rating
sv: betyg

en: stars
sv: stjärnor

en: Play Count
sv: Spelräknare

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: plays
sv: spelad

en: playcount
sv: spelräknare

en: listens
sv: lyssnar

en: Skip Count
sv: Överhoppad

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: skips
sv: överhoppningar

en: skipcount
sv: överhoppadantal

en: File Size
sv: Filstorlek

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: size
sv: storlek

en: filesize
sv: filstorlek

en: File Location
sv: Filplats

en: path
sv: sökväg

en: file
sv: fil

en: location
sv: plats

en: Time
sv: Tid

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: duration
sv: speltid

en: length
sv: speltid

en: time
sv: tid

en: Mime Type
sv: Mimetyp

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: type
sv: typ

en: mimetype
sv: mimetyp

en: Last Played
sv: Senast spelad

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: lastplayed
sv: senastspelad

en: played
sv: spelad

en: playedon
sv: spelades

en: Last Skipped
sv: Senast överhoppad

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: lastskipped
sv: senasteöverhoppad

en: skipped
sv: överhoppad

en: skippedon
sv: hoppadesöver

en: Date Added
sv: Lades till

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: added
sv: ladestill

en: imported
sv: importerad

en: addedon
sv: ladestillden

en: dateadded
sv: ladestill

en: importedon
sv: importerades

en: Smart Playlist
sv: Sortera spellista

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: score
sv: poäng

en: Playback Error
sv: Uppspelningsfel

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). Please, no spaces. Blank ok.
en: playbackerror
sv: uppspelningsfel

en: Skips
sv: Överhoppningar

en: Plays
sv: Spelningar

en: Highest Rating
sv: Högsta betyg

en: Lowest Rating
sv: Lägsta betyg

en: Highest Score
sv: Högsta poäng

en: Lowest Score
sv: Lägsta poäng

en: Most Often Played
sv: Mest spelade

en: Least Often Played
sv: Minst spelade

en: Most Recently Played
sv: Mest spelade det senaste

en: Least Recently Played
sv: Mest spelade det senaste

en: Most Recently Added
sv: Mest spelade det senaste

en: Least Recently Added
sv: Minst spelade det senaste

en: Random
sv: Slumpmässigt

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: None
sv: Ingen

en: none
sv: ingen

en: no
sv: ing

en: Resource Not Found
sv: Resursen hittades inte

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: ResourceNotFound
sv: ResursenHittadesInte

en: missing
sv: saknas

en: notfound
sv: hittadesinte

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: CodecNotFound
sv: KodekHittadesInte

en: nocodec
sv: ingenkodek

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: Unknown
sv: Okänd

en: unknown
sv: okänd

en: Unable to Migrate Smart Playlists
sv: Kunde inte migrera smarta spellistor

en: Please file a bug with this error: {0}
sv: Skicka in en felrapport med detta fel: {0}

en: Edit Smart Playlist
sv: Redigera smart spellista

en: Delete Smart Playlist
sv: Ta bort smart spellista

en: All Genres ({0})
sv: Alla genrer ({0})

en: Close Error Report
sv: Stäng felrapport

en: Error
sv: Fel

en: Details
sv: Detaljer

en: Size Ascending
sv: Storlek stigande

en: Size Descending
sv: Storlek fallande

en: {0} item | {0} items
sv[0]: {0} objekt
sv[1]: {0} objekt

note: TODO should add library sources here, but requires changing quite a few things that depend on being loaded before the music library is added. AddSource (music_library = new MusicLibrarySource (), true); AddSource (video_library = new VideoLibrarySource (), false);
en: Online Media
sv: Nätmedia

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Error opening stream
sv: Fel vid öppnandet av ström

en: Could not open stream or playlist
sv: Kunde inte öppna ström eller spellista

en: Problem parsing playlist
sv: Problem vid tolkning av spellista

en: Could not launch URL
sv: Kunde inte starta URL

en: {0} could not be opened: {1}
    
     Check your 'Preferred Applications' settings.
sv: {0} kunde inte öppnas: {1}
    
     Kontrollera dina inställningar för "Föredragna program".

en: Show:
sv: Visa:

en: All
sv: Alla

en: Enabled
sv: Aktiverade

en: Not Enabled
sv: Inte aktiverade

en: Search:
sv: Sök:

en: Disable album grid
sv: Inaktivera albumrutnät

en: Disable album grid and show the classic layout instead
sv: Inaktivera albumrutnät och visa den klassiska layouten istället

en: Cannot Reorder While Sorted
sv: Kan inte arrangera om när sorterad

en: To put the playlist in manual sort mode, click the currently sorted column header until the sort arrow goes away.
sv: För att sätta spellistan i manuellt sorteringsläge, klicka på det nuvarande sorterade kolumnhuvudet tills sorteringspilen försvinner.

note: Translators: this is {disc number} of {disc count} Translators: this is {track number} of {track count}
en: {0} of {1}
sv: {0} av {1}

en: Playing
sv: Spelar upp

en: Paused
sv: Pausad

en: Protected
sv: Skyddad

en: External Document
sv: Externt dokument

en: Choose New Cover Art...
sv: Välj ny omslagsbild...

en: Delete This Cover Art
sv: Ta bort denna omslagsbild

en: Track #
sv: Spårnr

en: Track & Count
sv: Spår och antal

en: Disc #
sv: Skivnr

en: Disc & Count
sv: Skiva och antal

en: {0} bits
sv: {0} bitar

en: Make the context pane larger or smaller
sv: Gör sammanhangspanelen större eller mindre

en: Hide context pane
sv: Dölj sammanhangspanel

en: Waiting for playback to begin...
sv: Väntar på att uppspelningen ska startas...

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Preamp
sv: Förförstärk

en: New Preset
sv: Nytt förval

en: Maintainers
sv: Ansvariga

en: Contributors
sv: Bidragsgivare

en: Extraordinary Multimedia Management and Playback
sv: Extraordinär hantering av multimedia och uppspelning

en: Copyright © 2005–{0} Novell, Inc.
    Copyright © 2005–{1} Others
    Copyright © 2005 Aaron Bockover
sv: Copyright © 2005–{0} Novell, Inc.
    Copyright © 2005–{1} Övriga
    Copyright © 2005 Aaron Bockover

en: Banshee Website
sv: Banshees webbplats

en: Important tasks are running
sv: Viktiga funktioner kör

en: Closing Banshee now will cancel any currently running tasks. They cannot be resumed automatically the next time Banshee is run.
sv: Stänga Banshee nu kommer att avbryta alla för närvarande körande funktioner. De kan inte återupptas automatiskt nästa gång som Banshee startas.

en: Quit Anyway
sv: Avsluta ändå

en: Continue Running
sv: Fortsätt kör

en: Make Banshee the default media player?
sv: Gör Banshee till standardmediaspelare?

en: Currently another program is configured as the default media player.  Would you prefer Banshee to be the default?
sv: För närvarande är ett annat program konfigurerat som standardmediaspelare.  Föredrar du att Banshee ska vara standardspelare?

en: Do not ask me this again
sv: Fråga mig inte igen

en: Make Banshee the Default
sv: Gör Banshee till standardspelare

note: Translators: verb
en: I_mport
sv: I_mportera

en: Select album cover image
sv: Välj albumomslagsbild

en: All image files
sv: Alla bildfiler

en: JPEG image files
sv: JPEG-bildfiler

en: PNG image files
sv: PNG-bildfiler

en: Open Location
sv: Öppna plats

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Enter the address of the file you would like to open:
sv: Ange adressen till filen du vill öppna:

en: Seek to Position
sv: Spola till position

en: Com_pilation Album Artist:
sv: Artist för sam_lingsalbum:

en: Check this if this track is part of an album with tracks by various artists
sv: Kryssa i denna om detta spår är en del av ett album med spår från olika artister

en: This value will affect how this album is sorted; if you enter 'Various Artists' then the album will located with other albums that start with 'V'.
sv: Detta värde kommer att påverka hur detta album sorteras; om du anger "Diverse artister" så kommer albumet att finnas bland andra album som börjar med "D".

en: Basic Details
sv: Grundläggande detaljer

en: Track _Title:
sv: Spår_titel:

en: Set all track artists to this value
sv: Ställ in alla spårartister till detta värde

en: Track _Artist:
sv: Spår_artist:

en: Set all compilation album artists to these values
sv: Ställ in alla artister för samlingsalbum till dessa värde

en: Set all album titles to this value
sv: Ställ in alla albumtitlar till detta värde

en: Albu_m Title:
sv: Albu_mtitel:

en: Set all genres to this value
sv: Ställ in alla genrer till detta värde

note: Translators: "of" is the word beteen a track/disc number and the total count.
en: of
sv: av

en: Automatically set track number and count
sv: Ställ automatiskt in spårnummer och antal

en: Track _Number:
sv: Spår_nummer:

note: Catalog.GetString ("Automatically set disc number and count"),
en: Set all disc numbers and counts to these values
sv: Ställ in alla skivnummer och antal till dessa värden

en: _Disc Number:
sv: _Skivnummer:

en: Set all years to this value
sv: Ställ in alla årtal till detta värde

en: _Year:
sv: _År:

en: Set all ratings to this value
sv: Ställ in alla betyg till detta värde

en: _Rating:
sv: _Betyg:

en: Set all composers to this value
sv: Ställ in alla kompositörer till detta värde

en: C_omposer:
sv: K_ompositör:

en: Set all conductors to this value
sv: Ställ in alla dirigenter till detta värde

en: Con_ductor:
sv: Di_rigent:

en: Set all groupings to this value
sv: Ställ in alla grupperingar till detta värde

en: _Grouping:
sv: _Gruppering:

en: Set all beats per minute to this value
sv: Ställ in alla slag per minut till detta värde

en: Bea_ts Per Minute:
sv: Slag _per minut:

en: Set all copyrights to this value
sv: Ställ in alla copyrightfält till detta värde

en: Set all licenses to this value
sv: Ställ in alla licenser till detta värde

en: _License URI:
sv: _Licens-URI:

en: Set all comments to this value
sv: Ställ in alla kommentarer till detta värde

en: Co_mment:
sv: Ko_mmentar:

en: Help
sv: Hjälp

en: Lyrics
sv: Text

en: Advance to the next track and edit its title
sv: Fortsätt till nästa spår och redigera dess titel

en: Sorting
sv: Sortering

en: Set all sort track titles to this value
sv: Ställ in alla sorterade spårtitlar till detta värde

en: Sort Track Title:
sv: Sortera spårtitel:

en: Set all sort track artists to this value
sv: Ställ in alla sorterade spårartister till detta värde

en: Sort Track Artist:
sv: Sortera spårartist:

en: Set all sort album artists to this value
sv: Ställ in alla sorterade albumartister till detta värde

en: Sort Album Artist:
sv: Sortera albumartist:

en: Set all sort album titles to this value
sv: Ställ in alla sorterade albumtitlar till detta värde

en: Sort Album Title:
sv: Sortera albumtitel:

en: File Name:
sv: Filnamn:

en: Directory:
sv: Katalog:

en: Full Path:
sv: Fullständig sökväg:

en: Duration:
sv: Speltid:

en: Audio Bitrate:
sv: Bitfrekvens för ljud:

en: Audio Sample Rate:
sv: Ljudsamplingsfrekvens:

en: Audio Channels:
sv: Ljudkanaler:

en: Bits Per Sample:
sv: Bitar per sampling:

en: Video Dimensions:
sv: Videodimensioner:

note: Translators: {0} is the description of the codec
en: {0} Codec:
sv: {0}-kodek:

en: Container Formats:
sv: Behållarformat:

en: Imported On:
sv: Importerades:

en: Last Played:
sv: Senast spelad:

en: Last Skipped:
sv: Senast överhoppad:

en: Play Count:
sv: Spelräknare:

en: Skip Count:
sv: Överhoppad:

en: Score:
sv: Poäng:

en: File Size:
sv: Filstorlek:

en: bytes
sv: byte

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Track Editor
sv: Spårredigerare

en: Track Properties
sv: Spåregenskaper

en: Show the previous track
sv: Visa föregående spår

en: Show the next track
sv: Visa nästa spår

en: Title:
sv: Titel:

en: Sync all field _values
sv: Synkronisera alla fält_värden

en: Apply the values of all common fields set for this track to all of the tracks selected in this editor
sv: Verkställ värden för alla gemensamma fält inställda för detta spår till alla spåren markerade i denna redigerare

en: <i>Editing {0} of {1} items</i>
sv: <i>Redigerar {0} av {1} objekt</i>

en: Save the changes made to the open track? | Save the changes made to {0} of {1} open tracks?
sv[0]: Spara ändringarna gjorda till det öppnade spåret?
sv[1]: Spara ändringarna gjorda till {0} av {1} öppnade spår?

en: Close _without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: If you don't save, changes from the last {0} will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda upp till {0} sedan att permanent förloras.

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} and {3} are Podcast Name and Published Date, respectively; e.g. 'from BBtv published 7/26/2007'
en: {0}from{1} {2} {0}published{1} {3}
sv: {0}från{1} {2} {0}publicerad{1} {3}

note: simply: "Chicago Public Radio" or whatever the artist name is
en: Unknown Stream
sv: Okänd ström

note: Translators: {0} and {1} are markup so ignore them, {2} is the name of the radio station
en: {0}on{1} {2}
sv: {0}på{1} {2}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} and {3} are Artist Name and Album Title, respectively; e.g. 'by Parkway Drive from Killing with a Smile'
en: {0}by{1} {2} {0}from{1} {3}
sv: {0}av{1} {2} {0}från{1} {3}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} is for Album Title; e.g. 'from Killing with a Smile'
en: {0}from{1} {2}
sv: {0}från{1} {2}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} is for Artist Name; e.g. 'by Parkway Drive'
en: {0}by{1} {2}
sv: {0}av{1} {2}

en: Stop Operation
sv: Stoppa åtgärd

en: Stop {0}
sv: Stoppa {0}

en: This operation is still performing work. Would you like to stop it?
sv: Denna åtgärd arbetar fortfarande. Vill du stoppa den?

en: The '{0}' operation is still performing work. Would you like to stop it?
sv: Åtgärden "{0}" arbetar fortfarande. Vill du stoppa detta?

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue {0}
sv: Fortsätt {0}

en: Stopping...
sv: Stoppar...

note: Translators: this is the window title when a track is playing {0} is the track title, {1} is the artist name
en: {0} by {1}
sv: {0} av {1}

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _Add Bookmark
sv: _Lägg till bokmärke

en: Bookmark the Position in the Current Track
sv: Bokmärk positionen i det aktella spåret

en: _Remove Bookmark
sv: _Ta bort bokmärke

en: Import _Media...
sv: Importera _media...

en: Import media from a variety of sources
sv: Importera media från ett antal olika källor

en: Import _Playlist...
sv: Importera sp_ellista...

en: Import a playlist
sv: Importera en spellista

en: Rescan Music Library
sv: Sök igenom musikbiblioteket igen

en: Rescan the Music Library folder
sv: Sök igenom musikbibliotekmappen igen

en: Open _Location...
sv: Öppna _plats...

en: Open a remote location for playback
sv: Öppna en fjärrplats för uppspelning

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: Quit Banshee
sv: Avsluta Banshee

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Modify your personal preferences
sv: Ändra dina personliga inställningar

en: _Tools
sv: Ver_ktyg

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: Advanced Collection Searching
sv: Avancerad sökning i samling

en: Learn advanced ways to search your media collection
sv: Lär dig avancerade sätt att söka igenom din mediasamling

en: Banshee _Home Page
sv: Banshees _webbsida

en: Visit the Banshee Home Page
sv: Besök Banshees webbsida

en: _Get Involved
sv: Bli inv_olverad

en: Become a contributor to Banshee
sv: Bli en bidragsgivare till Banshee

en: _Version Information
sv: _Versionsinformation

en: View detailed version and configuration information
sv: Visa detaljerad versions- och konfigurationsinformation

note: Prompt user for location of the playlist.
en: Import Playlist
sv: Importera spellista

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Play the current item
sv: Spela upp aktuellt objekt

en: _Next
sv: _Nästa

en: Play the next item
sv: Spela upp nästa objekt

en: Pre_vious
sv: Före_gående

en: Play the previous item
sv: Spela upp föregående objekt

en: Seek _To...
sv: Spola t_ill...

en: Seek to a specific location in current item
sv: Spola till en specifik plats i aktuellt objekt

en: Jump to the currently playing item
sv: Hoppa till det för närvarande spelade objektet

en: Restart the current item
sv: Starta om aktuellt objekt

en: _Stop When Finished
sv: Stoppa när _färdig

en: Stop playback after the current item finishes playing
sv: Stoppa uppspelning efter att aktuellt objekt har slutat spela

en: _Playback
sv: _Uppspelning

en: _Pause
sv: _Paus

en: Pause the current item
sv: Pausa aktuellt objekt

en: Sto_p
sv: Sto_ppa

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Repeat _Off
sv: Upprepning a_v

en: Do not repeat playlist
sv: Upprepa inte spellista

en: Repeat _All
sv: Upprepa _alla

en: Play all songs before repeating playlist
sv: Spela upp alla låtar innan spellistan upprepas

en: Repeat Singl_e
sv: Upprepa _enstaka

en: Repeat the current playing song
sv: Repetera nuvarande låt

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Subtitle
sv: Undertext

en: Load File...
sv: Läs in fil...

en: Load subtitle file
sv: Läs in undertextfil

en: Load Subtitle File
sv: Läs in undertextfil

en: L_oad
sv: Läs i_n

en: Subtitle files
sv: Undertextfiler

en: Subtitle {0}
sv: Undertext {0}

en: Activate embedded subtitle {0}
sv: Aktivera inbäddade undertexen {0}

en: Hide subtitles
sv: Dölj undertexter

en: _New Playlist
sv: _Ny spellista

en: Create a new empty playlist
sv: Skapa en ny tom spellista

en: New _Smart Playlist...
sv: Ny _smart spellista...

en: Create a new smart playlist
sv: Skapa en ny smart spellista

en: Import to Library
sv: Importera till bibliotek

en: Import source to library
sv: Importera källa till bibliotek

en: Rename
sv: Byt namn

en: Export Playlist...
sv: Exportera spellista...

en: Export a playlist
sv: Exportera en spellista

en: Unmap
sv: Ta bort

en: Source Properties
sv: Källegenskaper

en: Sort Children by
sv: Sortera barn efter

en: Switch Source
sv: Växla källa

en: Switch to a source by typing its name
sv: Växla till en källa genom att ange dess namn

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Edit preferences related to this source
sv: Redigera inställningar relaterade till denna källa

en: New _Smart Playlist
sv: Ny _smart spellista

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh this randomly sorted smart playlist
sv: Uppdatera denna slumpmässigt sorterade smarta spellista

en: Could not export playlist
sv: Kunde inte exportera spellista

en: Are you sure you want to delete this {0}?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna {0}?

en: Separate by Type
sv: Separera efter typ

en: Select _All
sv: Markera _alla

en: Select all tracks
sv: Markera alla spår

en: Select _None
sv: Markera _ingen

en: Unselect all tracks
sv: Avmarkera alla spår

en: _Edit Track Information
sv: R_edigera spårinformation

en: Edit information on selected tracks
sv: Redigera information för markerade spår

en: View information on selected tracks
sv: Visa information om markerade spår

en: Play the selected item
sv: Spela upp markerat objekt

en: Add _to Playlist
sv: Lägg _till i spellista

en: Append selected items to playlist or create new playlist from selection
sv: Lägg till de markerade objekten till spellistan eller skapa en ny spellista från markering

en: Create new playlist from selected tracks
sv: Skapa ny spellista från markerade spår

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Remove selected track(s) from this source
sv: Ta bort markerade spår från denna källa

en: Remove From _Library
sv: Ta bort från _bibliotek

en: Remove selected track(s) from library
sv: Ta bort markerade spår från bibliotek

en: _Open Containing Folder
sv: _Öppna dess mapp

en: Open the folder that contains the selected item
sv: Öppna mappen som innehåller det markerade objektet

en: _Delete From Drive
sv: Ta _bort från enhet

en: Permanently delete selected item(s) from medium
sv: Ta permanent bort markerade objekt från lagringsmedia

note: Translators: this is a verb (command), not a noun (things)
en: _Search
sv: _Sök

en: Search for items matching certain criteria
sv: Sök efter objekt som matchar vissa kriteria

en: By Matching _Album
sv: Efter matchande _album

en: Search all songs of this album
sv: Sök efter alla låtar i detta album

en: By Matching A_rtist
sv: Efter matchande a_rtist

en: Search all songs of this artist
sv: Sök efter alla låtar av denna artist

en: _Delete From "{0}"
sv: _Ta bort från "{0}"

en: The folder could not be found.
sv: Mappen kunde inte hittas.

en: Please check that the track's location is accessible by the system.
sv: Kontrollera att spårets plats är åtkomlig av systemet.

en: Are you sure you want to permanently delete this item? | Are you sure you want to permanently delete the selected {0} items?
sv[0]: Är du säker på att du vill permanent ta bort detta objekt?
sv[1]: Är du säker på att du vill permanent ta bort de markerade {0} objekten?

en: If you delete the selection, it will be permanently lost.
sv: Om du tar bort markeringen kommer de att permanent förloras.

en: Remove selection from {0}?
sv: Ta bort markerade från {0}?

en: Are you sure you want to remove the selected item from your {1}? | Are you sure you want to remove the selected {0} items from your {1}?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort det markerade objektet från {1}?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort de {0} markerade objekten från {1}?

en: _View
sv: _Visa

en: View the graphical equalizer
sv: Visa den grafiska equalizern

en: _Context Pane
sv: Sa_mmanhangspanel

en: Show the context pane beneath the track list
sv: Visa sammanhangspanelen under spårlistan

en: _Fullscreen
sv: H_elskärm

en: Enter or leave fullscreen mode
sv: Växla från eller till helskärmsläge

en: Show Cover _Art
sv: Visa _omslagsbild

en: Toggle display of album cover art
sv: Växla visning av albumets omslagsbild

en: Import Files to Library
sv: Importera filer till bibliotek

en: Media Files
sv: Mediafiler

en: Local Files
sv: Lokala filer

en: Files
sv: Filer

en: C_hoose Files...
sv: V_älj filer...

en: Import Folders to Library
sv: Importera mappar till bibliotek

en: Local Folders
sv: Lokala mappar

en: Folders
sv: Mappar

en: C_hoose Folders...
sv: V_älj mappar...

en: <big><b>Import Media to Library</b></big>
sv: <big><b>Importera media till bibliotek</b></big>

en: Your media library is empty. You may import new music and videos into your library now, or choose to do so later.
sv: Ditt mediabibliotek är tomt. Du kan importera ny musik och video till ditt bibliotek nu eller välja att göra det senare.

en: Import _from:
sv: Importera _från:

en: Do not show this dialog again
sv: Visa inte denna dialogruta igen

en: _Import
sv: _Importera

en: No available profiles
sv: Inga tillgängliga profiler

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Configuring {0}
sv: Konfigurerar {0}

en: Export Playlist
sv: Exportera spellista

en: Export
sv: Exportera

en: Select Format:
sv: Välj format:

en: Select library location
sv: Välj biblioteksplats

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset location to default ({0})
sv: Återställ plats till standard ({0})

note: FIXME this shouldn't be hard-coded to 'Source:', but this is the only user of this code atm...
en: Source:
sv: Källa:

en: Could not show preferences
sv: Kunde inte visa inställningar

en: The preferences service could not be found.
sv: Inställningstjänsten kunde inte hittas.

en: New Smart Playlist
sv: Ny smart spellista

en: Playlist _Name:
sv: Spellistans _namn:

en: Predefined Smart Playlists
sv: Fördefinierade smarta spellistor

en: Open in editor
sv: Öppna i redigerare

en: Create and save
sv: Skapa och spara

en: This page is blocked because it is probably not the one you are looking for!
sv: Denna sida är blockerad därför att den antagligen inte är den du letar efter!

note: Translators: {0} is the URL of the web page that was requested
en: The security certificate for {0} is invalid.
sv: Säkerhetscertifikatet för {0} är ogiltigt.

en: Loading {0}...
sv: Läser in {0}...

en: Insert
    Disc
sv: Mata in
    skiva

en: Clear search
sv: Töm sökfältet

en: Seek
sv: Spola

en: Idle
sv: Inaktiv

en: Contacting...
sv: Kontaktar...

en: Buffering
sv: Buffrar

en: Volume
sv: Volym

en: Muted
sv: Tystad

en: Full Volume
sv: Full volym

en: Device
sv: Enhet

note: FIXME AddDapProperty (Catalog.GetString ("Color"), "black");
en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Serial number
sv: Serienummer

note: AddDapProperty (Catalog.GetString ("Produced on"), ipod_device.ProductionInfo.DisplayDate); AddDapProperty (Catalog.GetString ("Firmware"), ipod_device.FirmwareVersion); string [] capabilities = new string [ipod_device.ModelInfo.Capabilities.Count]; ipod_device.ModelInfo.Capabilities.CopyTo (capabil
en: Supports cover art
sv: Stöd för omslagsbilder

en: Supports photos
sv: Stöd för foton

en: Podcasts
sv: Poddsändningar

en: Track duration is zero
sv: Speltiden är noll

en: Syncing iPod
sv: Synkroniserar iPod

en: Preparing to synchronize...
sv: Förbereder synkronisering...

en: Adding track {0} of {1}
sv: Lägger till spår {0} av {1}

en: Removing track {0} of {1}
sv: Tar bort spår {0} av {1}

en: Writing media database
sv: Skriver mediadatabas

en: Purchased Music
sv: Köpt musik

en: Audio Folder | Audio Folders
sv[0]: Ljudmapp
sv[1]: Ljudmappar

en: Video Folder | Video Folders
sv[0]: Videomapp
sv[1]: Videomappar

en: Required Folder Depth
sv: Nödvändigt mappdjup

en: Supports Playlists
sv: Stöd för spellistor

en: Rockbox Device
sv: Rockbox-enhet

en: Ringtones
sv: Ringsignaler

en: Error Initializing MTP Device Support
sv: Fel vid initiering av MTP-enhetsstöd

en: There was an error initializing MTP device support.
sv: Det uppstod ett fel vid initiering av stöd för MTP-enheter.

en: Battery level
sv: Batterinivå

note: user_event.Progress = (double)current / total; Translators: {0} is the name of the MTP audio device (eg Gabe's Zen Player), {1} is the track currently being loaded, and {2} is the total # of tracks that will be loaded.
en: Loading {0} - {1} of {2}
sv: Läser in {0} - {1} av {2}

en: Sync
sv: Synkronisera

note: singular form unused b/c we know it's > 1, but we still need GetPlural
en: The sync operation will remove one track from your device. | The sync operation will remove {0} tracks from your device.
sv[0]: Synkroniseringsåtgärden kommer att ta bort ett spår från din enhet.
sv[1]: Synkroniseringsåtgärden kommer att ta bort {0} spår från din enhet.

en: Are you sure you want to continue?
sv: Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Remove tracks
sv: Ta bort spår

en: Audio
sv: Ljud

en: Other
sv: Övrigt

en: Free Space
sv: Ledigt utrymme

note: Translators: {0} is the name assigned to a Digital Audio Player by its owner
en: {0} Properties
sv: Egenskaper för {0}

en: Device name
sv: Enhetsnamn

en: Encode to
sv: Koda till

en: Capacity used
sv: Kapacitet använd

en: Advanced details
sv: Avancerade detaljer

en: Manage manually
sv: Hantera manuellt

en: Sync entire library
sv: Synkronisera hela biblioteket

note: Translators: {0} is the name of a playlist
en: Sync from “{0}”
sv: Synkronisera from "{0}"

en: Import Purchased Music
sv: Importera köpt musik

en: Sync {0}
sv: Synkronisera {0}

note: This group source gives us a seperator for DAPs in the source view.
en: Devices
sv: Enheter

en: Sync when first plugged in and when the libraries change
sv: Synkronisera när den först ansluts och när biblioteken ändras

en: Begin synchronizing the device as soon as the device is plugged in or the libraries change.
sv: Påbörja synkronisering så snart enheten har anslutits eller att biblioteken ändrats.

en: Sync Preferences
sv: Synkroniseringsinställningar

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Disconnecting {0}...
sv: Kopplar från {0}...

en: Could not disconnect {0}: {1}
sv: Kunde inte koppla från {0}: {1}

en: Country
sv: Land

en: Which Amazon MP3 storefront to use by default.
sv: Vilken Amazon MP3-affär att använda som standard.

en: Automatic (Geo IP detection)
sv: Automatiskt (geografisk IP-detektering)

note: TODO uncomment this after string-freeze combo.Add (Catalog.GetString ("Canada (amazon.ca)"), "CA");
en: France (amazon.fr)
sv: Frankrike (amazon.fr)

en: Germany, Switzerland, Austria (amazon.de)
sv: Tyskland, Schweiz, Österrike (amazon.de)

en: United Kingdom (amazon.co.uk)
sv: Storbritannien (amazon.co.uk)

en: United States (amazon.com)
sv: USA (amazon.com)

en: Search the Amazon MP3 Store
sv: Sök i Amazon MP3-affären

en: How Your Purchases Support GNOME
sv: Hur dina inköp hjälper GNOME

en: Amazon MP3 Purchases
sv: Amazon MP3-inköp

en: Amazon MP3s
sv: Amazon MP3-filer

en: Songs purchased from the Amazon MP3 Store
sv: Låtar köpta från Amazon MP3 Store

en: Download Amazon MP3 Purchase
sv: Hämta Amazon MP3-inköp

en: Amazon MP3 Files
sv: Amazon MP3-filer

en: Amazon MP3 Purchase
sv: Amazon MP3-inköp

en: C_hoose Files
sv: V_älj filer

en: Open Book
sv: Öppna bok

en: Merge Discs...
sv: Slå samman skivor...

en: Go to Audiobooks
sv: Gå till ljudböcker

en: Resume
sv: Återuppta

en: Resume playback of this audiobook
sv: Återuppta uppspelningen av denna ljudbok

en: Merge the {0} selected discs into one book? | Merge the {0} selected discs into one book?
sv[0]: Slå samman de {0} markerade skivorna till en bok?
sv[1]: Slå samman de {0} markerade skivorna till en bok?

en: This will ensure the disc numbers are all set properly, and then set the author and book title for all tracks on all these discs to the values below
sv: Detta kommer att försäkra att skivnumren har ställts in korrekt och att sedan ställa in upphovsman och boktitel för alla spår på alla dessa skivor till värdena nedan

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Book Title:
sv: Boktitel:

en: Author
sv: Upphovsman

note: Translators: This means the first letter of the author's name
en: Author Initial
sv: Initial för upphovsman

en: Book Title
sv: Boktitel

en: Audiobooks
sv: Ljudböcker

en: Search your audiobooks
sv: Sök i dina ljudböcker

en: {0} book | {0} books
sv[0]: {0} bok
sv[1]: {0} böcker

en: Audiobooks Folder
sv: Ljudboksmapp

en: Resume Playback
sv: Återuppta uppspelning

en: No Bookmark Set
sv: Inget bokmärke angivet

en: Detecting BPM
sv: Detekterar BPM

en: D_etect
sv: D_etektera

en: T_ap
sv: Tr_yck

en: Have Banshee attempt to auto-detect the BPM of this song
sv: Låt Banshee försöka att automatiskt detektera BPM för denna låt

en: Play this song
sv: Spela upp denna låt

en: Tap this button to the beat to set the BPM for this song manually
sv: Tryck på denna knapp för att manuellt ange BPM för denna låt

en: _Automatically detect BPM for all songs
sv: Detektera _automatiskt BPM för alla låtar

en: Detect beats per minute (BPM) for all songs that don't already have a value set
sv: Detektera slag per minut (BPM) för alla låtar som inte redan har ett värde angivet

en: Downloading Cover Art
sv: Hämtar omslagsbild

en: Shared Music
sv: Utdelad musik

en: Disconnected from music share
sv: Frånkopplad från musikutdelning

en: Unable to connect to music share
sv: Kunde inte ansluta till musikutdelning

en: Back
sv: Tillbaka

en: iTunes® 7 introduced new compatibility issues and currently only works with other iTunes® 7 clients.
    
    No third-party clients can connect to iTunes® music shares anymore. This is an intentional limitation by Apple in iTunes® 7 and newer, we apologize for the unfortunate inconvenience.
sv: iTunes® 7 introducerade nya kompatibilitetsproblem och fungerar för närvarande endast med andra iTunes® 7-klienter.
    
    Inga tredjepartsklienter kan ansluta till musikutdelningar som använder iTunes® längre. Det här är en medveten begränsning av Apple i iTunes® 7 och senare versioner och vi beklagar problemet.

en: Common reasons for connection failures:
sv: Vanliga skäl till anslutningsfel:

en: The provided login credentials are invalid
sv: Angiven inloggningsinformation är ogiltig

en: The login process was canceled
sv: Inloggningsprocessen avbröts

en: Too many users are connected to this share
sv: För många användare än anslutna till den här utdelningen

en: You are no longer connected to this music share
sv: Du är inte längre ansluten till den här musikutdelningen

en: Try connecting again
sv: Försök ansluta igen

en: The music share is hosted by iTunes® 7 or newer
sv: Musikutdelningen hanteras av iTunes® 7 eller senare

en: Login to Music Share
sv: Logga in till musikdelning

en: Authentication Required
sv: Autentisering krävs

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

note: Translators: this is a verb used as a button label, not a noun
en: Login
sv: Logga in

en: Connecting to {0}
sv: Ansluter till {0}

en: Add Remote DAAP Server
sv: Lägg till fjärr-DAAP-server

en: Add a new remote DAAP server
sv: Lägg till en ny fjärr-DAAP-server

en: Music Share
sv: Musikutdelning

en: Logging in to {0}.
sv: Loggar in på {0}.

en: Loading {0} track | Loading {0} tracks
sv[0]: Läser in {0} spår
sv[1]: Läser in {0} spår

en: Loading playlists
sv: Läser in spellistor

en: Open remote DAAP server
sv: Öppna fjärr-DAAP-server

en: Enter server IP address and port:
sv: Ange serverns IP-adress och port:

en: Search eMusic
sv: Sök i eMusic

en: Sign Out of eMusic
sv: Logga ut från eMusic

en: Downloads
sv: Hämtningar

en: Downloading eMusic Track(s)
sv: Hämtar spår från eMusic

en: Initializing...
sv: Initierar...

en: Cancel all eMusic downloads?
sv: Avbryt alla hämtningar från eMusic?

en: Transferring {0} file at {1} KB/s | Transferring {0} of {2} files at {1} KB/s
sv[0]: Överför {0} fil i {1} KB/s
sv[1]: Överför {0} av {2} filer i {1} KB/s

en: Canceling Downloads
sv: Avbryter hämtningar

en: Waiting for downloads to terminate...
sv: Väntar på att hämtningar ska avslutas...

en: Import eMusic Downloads to Library
sv: Importera eMusic-hämtningar till bibliotek

en: eMusic Files
sv: eMusic-filer

en: eMusic Tracks
sv: eMusic-spår

en: File System Queue
sv: Filsystemskö

en: Clear
sv: Töm

en: Remove all tracks from the file system queue
sv: Ta bort alla spår från filsystemskön

en: Clear on Quit
sv: Töm vid avslut

en: Clear the file system queue when quitting
sv: Töm filsystemskön vid avslut

en: Duplicate Albums
sv: Dubbletta album

en: Displayed are albums that should likely be merged.  For each row, click the desired title to make it bold, or uncheck it to take no action.
sv: Det som visas är album som antagligen bör slås samman.  Klicka på önskad titel för varje rad för att göra den markerad eller avmarkera den för att inte göra något med den.

en: Duplicate Artists
sv: Dubbletta artister

en: Displayed are artists that should likely be merged.  For each row, click the desired name to make it bold, or uncheck it to take no action.
sv: Det som visas är artister som antagligen bör slås samman.  Klicka på önskat namn för varje rad för att göra den markerad eller avmarkera den för att inte göra något med den.

en: Fix Music Metadata...
sv: Korrigera musikmetadata...

en: Metadata Fixer
sv: Korrigera metadata

en: Problem Type:
sv: Problemtyp:

en: Apply Selected Fixes
sv: Tillämpa markerade korrigeringar

en: Duplicate Genres
sv: Dubbletta genrer

en: Displayed are genres that should likely be merged.  For each row, click the desired genre to make it bold, or uncheck it to take no action.
sv: Det som visas är genrer som antagligen bör slås samman.  Klicka på önskad genre för varje rad för att göra den markerad eller avmarkera den för att inte göra något med den.

en:  and
sv:  och

en: Fix?
sv: Rätta till?

en: View Item Details
sv: Visa objektdetaljer

en: Open Webpage
sv: Öppna webbsida

en: Visit Archive.org
sv: Besök Archive.org

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Subscribe to this search as a podcast
sv: Prenumerera på denna sökning som en poddsändning

en: Close Item
sv: Stäng objektet

en: Getting item details from the Internet Archive
sv: Hämta detaljer om objektet från Internet Archive

en: Timed out getting item details from the Internet Archive
sv: Tidsgränsen överstegs vid hämtning av objektdetaljer från Internet Archive

en: Try Again
sv: Försök igen

en: Error getting item details from the Internet Archive
sv: Fel vid hämtning av objektdetaljer från Internet Archive

en: Description
sv: Beskrivning

en: Creator:
sv: Skapare:

en: Venue:
sv: Tillställning:

en: Location:
sv: Plats:

en: Date:
sv: Datum:

en: Year:
sv: År:

en: Publisher:
sv: Publicerad av:

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

en: License URL:
sv: URL för licens:

en: Language:
sv: Språk:

en: Downloads, overall:
sv: Hämtningar, totalt:

en: Downloads, past month:
sv: Hämtningar, senaste månaden:

en: Downloads, past week:
sv: Hämtningar, senaste veckan:

en: Added:
sv: Lades till:

en: Added by:
sv: Lades till av:

en: Collections:
sv: Samlingar:

en: Contributor:
sv: Bidragsgivare:

en: Recorded by:
sv: Inspelad av:

en: Lineage:
sv: Härkomst:

en: Transferred by:
sv: Överförd av:

en: Reviews
sv: Recensioner

note: Translators: {0} is the number of reviewers, {1} is the average rating (not really relevant if there's only 1)
en: {0} reviewer | {0} reviewers, avg {1}
sv[0]: {0} recensent
sv[1]: {0} recensenter, medel {1}

note: Translators: {0} is the unicode-stars-rating, {1} is the name of a person who reviewed this item, and {1} is a date/time string
en: {0} by {1} on {2}
sv: {0} av {1} den {2}

en: Write your own review
sv: Skriv din egna recension

en: Collection:
sv: Samling:

en: Optional Query
sv: Valfri fråga

en: Sort by:
sv: Sortera efter:

en: Preferred Media Types
sv: Föredragna mediatyper

en: _Audio
sv: _Ljud

en: Search...
sv: Sök...

en: _Go
sv: _Gå

en: Staff Picks
sv: Personalen har valt

en: History
sv: Historik

en: Classic Cartoons
sv: Klassisk tecknad film

en: Speeches
sv: Tal

en: For Children
sv: För barn

en: Poetry
sv: Poesi

en: Creator is United States
sv: Skapare är Förenta staterna

en: Old Movies
sv: Gamla filmer

en: New From LibriVox
sv: Nytt från LibriVox

en: Old Texts
sv: Gamla texter

en: Library of Congress
sv: Kongressbiblioteket

en: The Internet Archive, a 501(c)(3) non-profit, is building a digital library of Internet sites and other cultural artifacts in digital form. Like a paper library, we provide free access to researchers, historians, scholars, and the general public.
sv: The Internet Archive, ett icke-vinstdrivande bibliotek enligt paragraf 501(c)(3), bygger ett digitalt bibliotek över internetplatser och andra kulturella artefakter i digital form. Såsom ett pappersbibliotek vill vi tillhandahålla fri åtkomst för forskare, historiker, lärare och allmänheten.

en: Visit the Internet Archive online at archive.org
sv: Besök Internet Archive på archive.org

en: Movies
sv: Filmer

en: Lectures
sv: Föreläsningar

en: Concerts
sv: Konserter

en: Books
sv: Böcker

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Searching the Internet Archive
sv: Söker i Internet Archive

en: No matches.
sv: Inga sökträffar.

en: Showing 1 match | Showing 1 to {0:N0} of {1:N0} total matches
sv[0]: Visar en sökträff
sv[1]: Visar 1 till {0:N0} av totalt {1:N0} sökträffar

en: Timed out searching the Internet Archive
sv: Tidsgränsen överstegs vid sökning i Internet Archive

en: Error searching the Internet Archive
sv: Fel vid sökning i Internet Archive

en: Fetch more results from the Internet Archive?
sv: Hämta fler resultat från Internet Archive?

en: Fetch More
sv: Hämta fler

en: Creator
sv: Skapare

en: Publisher
sv: Publicerad av

en: Formats
sv: Format

en: Added
sv: Lades till

en: Collection
sv: Samling

en: Contributor
sv: Bidragsgivare

en: Created
sv: Skapad

en: Language
sv: Språk

en: Media Type
sv: Mediatyp

en: Review Count
sv: Antal recensioner

en: Moving Images
sv: Rörliga bilder

en: Animation & Cartoons
sv: Animationer och tecknad film

en: Arts & Music
sv: Konst och musik

en: Computers & Technology
sv: Datorer och teknik

en: Cultural & Academic Films
sv: Kulturella och akademiska filmer

en: Ephemeral Films
sv: Kortlivade filmer

en: Home Movies
sv: Hemfilmer

en: News & Public Affairs
sv: Nyheter och information

en: Open Source Movies
sv: Filmer med öppen källkod

en: Spirituality & Religion
sv: Spirituellt och religion

en: Sports Videos
sv: Sportvideor

en: Videogame Videos
sv: Videospelsvideor

en: Vlogs
sv: Videologgar

en: Youth Media
sv: Ungdomsmedia

en: Texts
sv: Texter

en: American Libraries
sv: Amerikanska bibliotek

en: Canadian Libraries
sv: Kanadensiska bibliotek

en: Universal Library
sv: Universellt bibliotek

en: Project Gutenberg
sv: Projekt Gutenberg

en: Children's Library
sv: Barnens bibliotek

en: Additional Collections
sv: Ytterligare samlingar

en: Audio Books & Poetry
sv: Ljudböcker och poesi

en: Live Music Archive
sv: Live-musik

en: Music & Arts
sv: Musik och konst

en: Non-English Audio
sv: Ljud inte på engelska

en: Open Source Audio
sv: Ljud med öppen källkod

en: Radio Programs
sv: Radioprogram

en: Education
sv: Utbildning

en: Software
sv: Programvara

en: Downloads This Week
sv: Hämtningar denna vecka

en: Newest
sv: Senaste

en: Oldest
sv: Äldsta

en: Add Station
sv: Lägg till station

en: Add a new Internet Radio station or playlist
sv: Lägg till en ny internetradiostation eller spellista

en: Search your stations
sv: Sök i dina stationer

en: Edit Station
sv: Redigera station

en: {0} station | {0} stations
sv[0]: {0} station
sv[1]: {0} stationer

en: Please provide a valid station URI
sv: Ange en giltig URI för stationen

en: Please provide a station genre
sv: Ange en genre för stationen

en: Please provide a station title
sv: Ange en titel för stationen

en: Not Set
sv: Inte inställt

en: Add new radio station
sv: Lägg till ny radiostation

en: Edit radio station
sv: Redigera radiostation

en: Enter the Genre, Title and URL of the radio station you wish to add. A description is optional.
sv: Ange genre, titel och URL för radiostationen som du vill lägga till. En beskrivning är valfri.

en: Station Genre:
sv: Stationens genre:

en: Station Name:
sv: Stationens namn:

en: Stream URL:
sv: URL för ström:

en: Station Creator:
sv: Stationens skapare:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Rating:
sv: Betyg:

en: Configure the Audioscrobbler plugin
sv: Konfigurera insticksmodulen Audioscrobbler

en: Visit _User Profile Page
sv: Besök anv_ändarens profilsida

en: Visit Your Last.fm Profile Page
sv: Besök din profilsida på Last.fm

en: _Enable Song Reporting
sv: _Aktivera låtrapportering

en: Enable song reporting
sv: Aktivera låtrapportering

en: Last.fm Recommendations
sv: Last.fm-rekommendationer

en: Top Albums by {0}
sv: Bästa album av {0}

en: Top Tracks by {0}
sv: Bästa spår av {0}

en: Recommended Artists
sv: Rekommenderade artister

en: No similar artists found
sv: Inga liknande artister hittades

en: {0}% Similarity
sv: {0}% liknande

en: Unknown Similarity
sv: Okänd likhet

en: Connect
sv: Anslut

en: View on Last.fm
sv: Visa på Last.fm

en: View this artist's Last.fm page
sv: Visa den här artistens Last.fm-sida

en: View Artist on Wikipedia
sv: Visa artist på Wikipedia

en: Find this artist on Wikipedia
sv: Sök efter denna artist på Wikipedia

en: View Artist's Videos
sv: Visa artistens videoklipp

en: Find videos by this artist
sv: Sök efter videoklipp av den här artisten

en: Recommend to
sv: Rekommendera till

en: Recommend this artist to someone
sv: Rekommendera den här artisten till någon

en: View this album's Last.fm page
sv: Visa Last.fm-sidan för detta album

en: Recommend this album to someone
sv: Rekommendera det här albumet till någon

en: View this track's Last.fm page
sv: Visa Last.fm-sidan för detta spår

en: Recommend this track to someone
sv: Rekommendera det här spåret till någon

note: Translators: this is used for looking up artist pages on Wikipedia; change to your wikipedia language if you want
en: http://en.wikipedia.org/wiki/{0}
sv: http://sv.wikipedia.org/wiki/{0}

en: Account
sv: Konto

en: _Username
sv: A_nvändarnamn

en: Sign up for Last.fm
sv: Registrera dig på Last.fm

en: Open Last.fm in a browser, giving you the option to authorize Banshee to work with your account
sv: Öppna Last.fm i en webbläsare och du får alternativet att auktorisera Banshee till att fungera med ditt konto

en: Log in to Last.fm
sv: Logga in på Last.fm

en: You need to allow Banshee to access your Last.fm account.
sv: Du måste tillåta Banshee att komma åt ditt Last.fm-konto.

en: Finish Logging In
sv: Färdigställ inloggningen

en: You are logged in to Last.fm as the user <i>{0}</i>.
sv: Du är inloggad på Last.fm som användaren <i>{0}</i>.

en: Log out of Last.fm
sv: Logga ut från Last.fm

en: Account Settings
sv: Kontoinställningar

en: Join Last.fm
sv: Gå med i Last.fm

en: Recently Loved Tracks
sv: Senaste älskade spår

en: Recently Played Tracks
sv: Senaste spelade spår

en: My Top Artists
sv: Mina favoritartister

en: {0} plays
sv: {0} spelningar

en: _Add Station...
sv: _Lägg till station...

en: Add a new Last.fm radio station
sv: Lägg till en ny Last.fm-radiostation

note: Translators: {0} is a type of Last.fm station, eg "Fans of" or "Similar to".
en: Listen to {0} Station
sv: Lyssna på {0}-stationen

note: Translators: {0} is a type of Last.fm station, eg "Fans of" or "Similar to".
en: Listen to the Last.fm {0} station for this artist
sv: Lyssna på Last.fm:s {0}-stationen för denna artist

en: Fans of
sv: Fans av

en: Similar to
sv: Liknande

en: Love Track
sv: Älska spåret

en: Mark current track as loved
sv: Markera aktuellt spår som älskat

en: Ban Track
sv: Bannlys spåret

en: Mark current track as banned
sv: Markera aktuellt spår som bannlyst

en: Fans of {0}
sv: Fans av {0}

en: Similar to {0}
sv: Liknande {0}

en: _Add Station
sv: _Lägg till station

en: Sort Stations by
sv: Sortera stationer efter

en: Total Play Count
sv: Totalt antal spelningar

en: New Station
sv: Ny station

en: Station _Type:
sv: Stations_typ:

en: Last.fm Station
sv: Last.fm-station

en: Edit Last.fm Station
sv: Redigera Last.fm-station

en: Delete Last.fm Station
sv: Ta bort Last.fm-station

en: Tuning Last.fm to {0}.
sv: Rattar in Last.fm till {0}.

note: Translators: {0} is an error message sentence from RadioConnection.cs.
en: Failed to tune in station. {0}
sv: Misslyckades med att ratta in station. {0}

en: Getting new songs for {0}.
sv: Hämtar nya låtar för {0}.

en: No new songs available for {0}.
sv: Inga nya låtar tillgängliga för {0}.

en: Failed to get new songs for {0}.
sv: Misslyckades med att hämta nya låtar för {0}.

en: {0} song played | {0} songs played
sv[0]: {0} låt spelad
sv[1]: {0} låtar spelade

en: Recommended
sv: Rekommenderade

en: Personal
sv: Personliga

en: Mix
sv: Mixa

en: Banshee Group
sv: Banshee-grupp

en: Neighbors
sv: Grannar

en: For User:
sv: För användare:

en: Of User:
sv: Till användare:

en: Group
sv: Grupp

en: Group Name:
sv: Gruppnamn:

en: Tag
sv: Tagg

en: Tag Name:
sv: Taggnamn:

en: Fans of:
sv: Fans av:

en: Similar
sv: Liknande

en: Similar to:
sv: Liknande:

en: Library
sv: Bibliotek

en: Launch the Banshee Media Player
sv: Starta Mediaspelaren Banshee

en: Now Playing
sv: Nu spelas

en: Quick access panel for your media
sv: Panel för snabb åtkomst till ditt media

en: _Mini Mode
sv: _Miniläge

en: Full Mode
sv: Normalt läge

en: Switch back to full mode
sv: Växla tillbaka till normalt läge

en: Change repeat playback mode
sv: Ändra upprepningsläge

en: Discover interesting podcasts in the Miro Guide podcast directory!
sv: Upptäck intressanta poddsändningar i Miro Guide-katalogen!

en: Open Miro Guide
sv: Öppna Miro Guide

en: Search for podcasts
sv: Sök efter poddsändningar

en: Search for video podcasts
sv: Sök efter videopoddsändningar

en: _Show Notifications
sv: Visa not_ifieringar

en: Show notifications when item changes
sv: Visa notifieringar när objekt byts

en: Still Running
sv: Kör fortfarande

en: Banshee was closed to the notification area. Use the <i>Quit</i> option to end your session.
sv: Banshee stängdes till notifieringsytan. Använd alternativet <i>Avsluta</i> för att avsluta din session.

en: Skip this item
sv: Hoppa över detta objekt

en: Cannot show notification
sv: Kan inte visa notifiering

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} and {3} are Artist Name and Album Title, respectively; e.g. 'by Parkway Drive from Killing with a Smile'
en: {0}by{1} {2}
    {0}from{1} {3}
sv: {0}av{1} {2}
    {0}från{1} {3}

en: Simplify
sv: Förenkla

en: Hide/Show the source list, menu, toolbar, and status bar
sv: Dölj/Visa källistan, meny, verktygsrad och statusrad

en: Audio CD
sv: Ljudskiva

en: Track {0}
sv: Spår {0}

en: Importing Audio CD
sv: Importerar ljudskiva

en: Initializing Drive
sv: Initierar enhet

en: <i>{0}</i> is still being imported into the music library. Would you like to stop it?
sv: <i>{0}</i> håller för närvarande på att bli importerad till musikbiblioteket. Vill du stoppa den?

en: Cannot Import CD
sv: Kan inte importera skiva

en: Audio CDs
sv: Ljudskivor

en: Audio CD Importing
sv: Import av ljudskivor

en: _Import format
sv: _Importformat

en: _Automatically import audio CDs when inserted
sv: Importera _automatiskt ljudskivor när de matas in

en: When an audio CD is inserted, automatically begin importing it if metadata can be found and it is not already in the library.
sv: När en ljudskiva matas in ska importering automatiskt påbörjas om metadata kan hittas och den inte redan finns i biblioteket.

en: _Eject when done importing
sv: _Mata ut efter importering

en: When an audio CD has been imported, automatically eject it.
sv: När en ljudskiva har importerats färdig ska den matas ut.

en: Use error correction when importing
sv: Använd felkorrigering vid importering

en: Error correction tries to work around problem areas on a disc, such as surface scratches, but will slow down importing substantially.
sv: Felkorrigering används för att korrigera problem på en skiva, såsom ytliga repor, men kommer att göra importeringen mycket långsam.

en: Import CD
sv: Importera skiva

en: Import this audio CD to the library
sv: Importera denna ljudskiva till biblioteket

en: Duplicate CD
sv: Duplicera skiva

en: Duplicate this audio CD
sv: Duplicera denna ljudskiva

en: Searching for track information...
sv: Söker efter spårinformation...

en: Could not fetch track information
sv: Kunde inte hämta spårinformation

en: Automatic import off since this album is already in the Music Library.
sv: Automatisk importering kommer inte att ske eftersom detta album redan finns i musikbiblioteket.

en: Could not import CD
sv: Kunde inte importera skiva

en: Could not duplicate audio CD
sv: Kunde inte duplicera ljudskiva

en: Audio CD Preferences
sv: Inställningar för ljudskiva

en: Eject Disc
sv: Mata ut skiva

en: Import ‟{0}”
sv: Importera "{0}"

en: Go to Menu
sv: Gå till meny

en: Navigate to menu
sv: Navigera till meny

en: DVD Preferences
sv: DVD-inställningar

en: Could not eject {0}: {1}
sv: Kunde inte mata ut {0}: {1}

en: _Fill
sv: _Fyll

en: f_rom
sv: f_rån

en: Add to Play Queue
sv: Lägg till i spelkö

en: Append selected songs to the play queue
sv: Lägg till markerade låtar till spelkön

en: Play After
sv: Spela upp efter

en: Add selected songs after the currently playing track, album, or artist
sv: Lägg till markerade låtar efter det aktuellt uppspelade spåret, albumet eller artisten.

en: Current Track
sv: Aktuellt spår

en: Add selected songs to the play queue after the currently playing song
sv: Lägg till markerade låtar till spelkön efter den aktuellt uppspelade låten

en: Current Album
sv: Aktuellt album

en: Add selected songs to the play queue after the currently playing album
sv: Lägg till markerade låtar till spelkön efter det aktuellt uppspelade albumet

en: Current Artist
sv: Aktuell artist

en: Add selected songs to the play queue after the currently playing artist
sv: Lägg till markerade låtar till spelkön efter den aktuellt uppspelade artisten

en: Refresh random tracks in the play queue
sv: Uppdatera slumpmässiga spår i spelkön

en: Randomize the playback order of items in the play queue
sv: Slumpmässig uppspelningsordning av objekt i spelkön

en: Add More
sv: Lägg till fler

en: Add more random tracks to the play queue
sv: Lägg till fler slumpmässiga spår till spelkön

en: Remove all tracks from the play queue
sv: Ta bort alla spår från spelkön

en: Clear the play queue when quitting
sv: Töm spelkön vid avslut

en: Play Queue
sv: Spelkö

en: Remove From Play Queue
sv: Ta bort från spelkö

en: Number of _played songs to show
sv: Antalet s_pelade låtar att visa

en: Number of _upcoming songs to show
sv: Antalet k_ommande låtar att visa

note: TODO add Help button and dialog/tooltip
en: iTunes Importer
sv: iTunes-importerare

en: Import song ratings
sv: Importera låtbetyg

en: Import play statistics (playcount, etc.)
sv: Importera uppspelningsstatistik (antal spelningar, etc.)

en: Import playlists
sv: Importera spellistor

en: Locate your "{0}" file...
sv: Hitta din "{0}"-fil...

en: Locate "{0}"
sv: Hitta "{0}"

en: Locate iTunes Music Directory
sv: Hitta iTunes-musikkatalog

en: The iTunes library refers to your music directory as "{0}" but Banshee was not able to infer the location of this directory. Please locate it.
sv: iTunes-biblioteket refererar till din musikkatalog som "{0}" men Banshee kunde inte hitta denna katalog.

en: iTunes Media Player
sv: Mediaspelaren iTunes

en: Banshee is not familiar with this version of the iTunes library format. Importing may or may not work as expected, or at all. Would you like to attempt to import anyway?
sv: Banshee känner inte till denna version av iTunes-bibliotekets format. Import kan eller kanske inte fungerar som förväntat, eller inte alls. Vill du försöka att importera ändå?

en: Unable to import song.
sv: Kunde inte importera låt.

en: Rhythmbox Music Player
sv: Musikspelaren Rhythmbox

en: Podcast
sv: Poddsändning

en: All Podcasts ({0})
sv: Alla poddsändningar ({0})

en: Podcasts Folder
sv: Poddsändningsmapp

en: Remove Podcast
sv: Ta bort poddsändning

en: Disable Auto Updates
sv: Inaktivera automatiska uppdateringar

en: Loading {0}
sv: Läser in {0}

en: Network error updating {0}
sv: Nätverksfel vid uppdatering av {0}

en: Parsing error updating {0}
sv: Tolkningsfel vid uppdatering av {0}

en: Authentication error updating {0}
sv: Autentiseringsfel vid uppdatering av {0}

en: Error updating {0}
sv: Fel vid uppdatering av {0}

en: Search your podcasts
sv: Sök i dina poddsändningar

en: Episode Properties
sv: Egenskaper för avsnitt

en: Published
sv: Publicerad

en: New
sv: Ny

en: Downloaded
sv: Hämtade

en: {0} episode | {0} episodes
sv[0]: {0} avsnitt
sv[1]: {0} avsnitt

en: Never updated
sv: Aldrig uppdaterad

en: Updated at {0}
sv: Uppdaterad {0}

en: Updated {0}
sv: Uppdaterad {0}

en: Downloading
sv: Hämtar

en: New Items
sv: Nya objekt

en: All Items
sv: Alla objekt

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Downloading Podcast(s)
sv: Hämtar poddsändningar

en: Cancel all podcast downloads?
sv: Avbryt alla hämtningar av poddsändningar?

note: "<control><shift>U",
en: Check all podcasts for new episodes
sv: Leta efter nya avsnitt för alla poddsändningar

en: Add Podcast...
sv: Lägg till poddsändning...

en: Subscribe to a new podcast
sv: Prenumerera på en ny poddsändning

en: Unsubscribe and Delete
sv: Säg upp prenumeration och ta bort

en: Check for New Episodes
sv: Leta efter nya avsnitt

en: Download All Episodes
sv: Hämta alla avsnitt

en: Visit Podcast Homepage
sv: Besök poddsändningens webbplats

en: Podcast Properties
sv: Egenskaper för poddsändning

en: Mark as New
sv: Markera som Ny

en: Archive
sv: Arkivera

note: Translators: this is a verb used as a button name, not a noun
en: Download
sv: Hämta

en: Cancel Download
sv: Avbryt hämtning

en: Visit Website
sv: Besök webbsida

en: Add Podcast
sv: Lägg till poddsändning

en: Delete File | Delete Files
sv[0]: Ta bort fil
sv[1]: Ta bort filer

en: Invalid URL
sv: Ogiltig URL

en: Podcast URL is invalid.
sv: URL för poddsändningen är ogiltig.

en: Episode Details
sv: Detaljer om avsnitt

en: Check periodically for new episodes
sv: Leta regelbundet efter nya avsnitt

en: If checked, Banshee will check every hour to see if this podcast has new episodes
sv: Om kryssad kommer Banshee att kontrollera varje timme om denna poddsändning har nya avsnitt

en: Download new episodes
sv: Hämta nya avsnitt

en: Archive all episodes except the newest one
sv: Arkivera alla avsnitt förutom det senaste

en: No description available
sv: Ingen beskrivning tillgänglig

en: Name:
sv: Namn:

en: Website:
sv: Webbplats:

en: Visit
sv: Besök

en: Subscription Options
sv: Prenumerationsalternativ

en: Feed URL:
sv: Kanalens URL:

en: Last Refreshed:
sv: Senast uppdaterad:

en: Category:
sv: Kategori:

en: Podcast:
sv: Poddsändning:

en: Subscribe to New Podcast
sv: Prenumerera på ny poddsändning

en: Please enter the URL of the podcast to which you would like to subscribe.
sv: Ange URL:en till den poddsändning som du vill prenumerera på.

en: Download all episodes
sv: Hämta alla avsnitt

en: Download the most recent episode
sv: Hämta det senaste avsnittet

en: Let me decide which episodes to download
sv: Låt mig bestämma vilka avsnitt som ska hämtas

en: _Speaker:
sv: _Talare:

en: Sample
sv: Exempel

note: Translators: {0} and {1} are Artist Name and Album Title, respectively; e.g. 'by Parkway Drive from Killing with a Smile'
en: by '{0}' from '{1}'
sv: av "{0}" från "{1}"

note: Translators: {0} is for Album Title; e.g. 'from Killing with a Smile'
en: from '{0}'
sv: från "{0}"

note: Translators: {0} is for Artist Name; e.g. 'by Parkway Drive'
en: by '{0}'
sv: av "{0}"

en: _Show Banshee in the sound menu
sv: V_isa Banshee i ljudmenyn

en: Control Banshee through the sound menu
sv: Styr Banshee genom ljudmenyn

en: Show SQL Console
sv: Visa SQL-konsoll

en: Start SQL Monitoring
sv: Starta SQL-övervakning

en: Stop SQL Monitoring
sv: Stoppa SQL-övervakning

en: Shared Media
sv: Utdelat media

en: UPnP Share
sv: UPnP-utdelning

en: Track Preview
sv: Förhandsgranska spår

en: Uploaded by
sv: Insänd av

en: Play in Banshee...
sv: Spela upp i Banshee...

en: Play in Web Browser...
sv: Spela upp i webbläsare...

en: No videos found
sv: Inga videor hittades

en: Last.fm Account Login
sv: Kontoinloggning på Last.fm

en: Please enter your Last.fm account credentials.
sv: Ange dina inloggningsuppgifter för ditt Last.fm-konto.

en: Save and Log In
sv: Spara och logga in

en: Authorize for Last.fm
sv: Auktorisera för Last.fm

en: Last.fm username is invalid or Banshee is not authorized to access your account.
sv: Användarnamnet för Last.fm är ogiltigt eller så är Banshee inte auktoriserat för att komma åt ditt konto.

en: This service does not exist.
sv: Denna tjänst finns inte.

en: Stations are only available to paying Last.fm subscribers.
sv: Stationer är endast tillgängliga för betalande Last.fm-prenumeranter.

en: This station is not available.
sv: Denna station är inte tillgänglig.

en: The request is missing a required parameter.
sv: Begäran saknar en nödvändig parameter.

en: The specified resource is invalid.
sv: Angiven resurs är ogiltig.

en: Server error, please try again later.
sv: Serverfel. Försök igen senare.

en: Invalid authentication information, please re-authenticate.
sv: Ogiltig autentiseringsinformation. Autentisera dig igen.

en: The API key used by this application is invalid.
sv: API-nyckeln som används av detta program är ogiltig.

en: The streaming system is offline for maintenance, please try again later.
sv: Strömningssystemet är nere för underhåll. Försök igen senare.

en: The method signature is invalid.
sv: Metodsignaturen är ogiltig.

en: There is not enough content to play this station.
sv: Det finns inte tillräckligt mycket innehåll för att spela upp denna station.

en: This group does not have enough members for radio.
sv: Denna grupp har inte tillräckligt många medlemmar för radio.

en: This artist does not have enough fans for radio.
sv: Denna artist har inte tillräckliga många fans för radio.

en: There are not enough neighbours for this station.
sv: Det finns inte tillräckligt många grannar för denna station.

en: There was an unknown error.
sv: Det inträffade ett okänt fel.

en: Not connected to Last.fm.
sv: Inte ansluten till Last.fm.

en: Account details are needed before you can connect to Last.fm
sv: Kontoinformation måste anges innan du kan ansluta till Last.fm

en: No network connection detected.
sv: Ingen nätverksanslutning upptäcktes.

en: Last.fm username is invalid.
sv: Användarnamnet för Last.fm är ogiltigt.

en: Connecting to Last.fm.
sv: Ansluter till Last.fm.

en: Connected to Last.fm.
sv: Ansluten till Last.fm.

en: Unknown Podcast
sv: Okänd poddsändning
